Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 64 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkçemiz'i Seviyoruz, Peki Ne Kadar Koruyoruz?

Nereden
    Trabzon

Standart Türkçemiz'i Seviyoruz, Peki Ne Kadar Koruyoruz?

Selam,

Uzun zamandır takip ediyorum desem yalan olacak,aslında son 1 aydır sürekli bakıyorum ama bu süre bile forumda Türkçe'mizin katledilmesi vesilesiyle beni delirtmeye yetti de arttı ...Yabancı rumuzlar,"ş" yazmak yerine "sh" yazmalar,"y" harfinden tasarruf edip fuzuli şirinlik yapmalar...
    İstatiski veri olarak bilemem ama forumda ki yabancı rumuzların sanırım %90'ı İngilizce ve bu da forumun şahsında AB.D. sömürgesi olduğumuzun ufak bir kanıtı oluyor...Yazının ulaşmasını istediğim hedef kitle uzun okumaya ve yazmaya düşman olduğu için mümkün olduğu kadar kısa keseceğim!!!
    Noktalama işaretlerinden ya da imla kurallarında vazgeçtim hiç olmazsa kelimeleri doğru yazın müslüman evlatları, zira atalarımızın kemiklerini sızlatıyoruz böyle yazarak...Dildeki yozlaşma, nüans değil, başlı başına büyük bir sorun ve sömürgeliğe giden yoldaki önemli yapı taşlarındandır...
    Madem farklı olduğumuzu iddia ediyoruz TRABZONSPORLULAR olarak ve her daim milliyetçiyiz diye atıp tutuyoruz o zaman ne yazdığımızı ve ne yaptığımızı birkez gözden geçirelim...
    Maksadım lafı "niye bilmiyorsun"a ya da "ben çok iyi bilirim"e getirmek değil ;sadece herkesin Türkçe konuşma ve yazmak konusunda azami önemi göstermesini rica ediyorum.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

İkinci Dünya Savaşı öncesinde Hitler Almanyası siyasi görüşüne katılmayan hemen her örgüt ve kişi yok ediliyordu. Nazizme karşı çıkan, bu nedenle yok edilmeyle karşı karşıya kalan çok sayıda bilim adamı sığınacak ülke arıyordu. Ancak, Hitler'in gücünden çekinen bir çok ülke bu insanlara yasal sığınma hakkı vermiyordu.

Atatürk, İsviçre'de biraraya gelebilen bu insanlarla ilişki kurup, mesleklerine devam etmeleri için Türkiye'ye çağırmıştır. Güç koşullar altında yaşam mücadelesi veren bu insaların; ekonomik, akademik ve sosyal sorunlarını çözdürerek, İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere, Yüksek Mühendis Mektebi ve İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde görev verdirdi.

1933'te Atatürk'ün ilişki kurduğu bilim adamlarından biri de İstanbul İktisat Enstitüsü'nü kuran Türk gelir vergisi düzeninin mimarı Maliyeci Prof. Fritz Neumark'tır...

Mustafa Kaplan'ın yazısı ilginç geldi bana. Açık yazamamış. Osmanlı'nın son dönemini ve 1920-1938 arasını iyi irdelemek lazım. Kurtuluş "milli düşüncede, milletin yanında yer almaktadır".
    “Her kim kendini kıymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Hüseyin Çümen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ben katılmıyorum burda yazdıklarımız türkçe kurallara uymak zorunda deil yozlaşmayla alkaası yok bence

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Serhat ŞAHİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı husolee61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben katılmıyorum burda yazdıklarımız türkçe kurallara uymak zorunda deil yozlaşmayla alkaası yok bence
    kural diyen yok kardeşş... yabancı kelimeler diyoruz...
    "Futbol basittir zor olan futbolu basit oynamaktır" demiş Johan Cruyff
    Trabzonspor da Türkiye gibidir. İkisi de bağımsız değil malesef.
    Rabbim TÜRKÜ korusun!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Taner Gündoğdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bu yozlaşmanın bence son basamağıdır o kadar çok ağlanacak konumuz varki buna sıra gelene kadar. tabi bu benim görüşüm siz dil daha önemli dersiniz öbürü din daha önemli der. ama lütfen bir kaç dakikanızı ayırıp şu videoyu izleyin ve söyleyin atalarımızın kemikleri hangisi yüzünden daha çok sızlar...

LÜTFEN SEYREDİN!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TzLdq1vqlNc
    Ben Kuzeyin Oğlu, sen Bizans Torunu! Ben Asaletin Rengi, Sen Entrikanın Başkenti! Ben TRABZONUM, BİZ TRABZONSPORUZ!!!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İzmir

Türkçe'nin son basamak değil ilk basamak olduğunu düşünüyorum. Dilini kaybeden herşeyini kaybetmeye mahkumdur...
    Malik bin Dinar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Kaya aslında o youtube sitesindeki video tam bu başlık için biçilmiş kaftanmış.

Dil önemlidir kardeşim, kaybetmeyeceksin. İngilizce de bileceksin, Almanca da bileceksin, Fransızca da bileceksin.

Ama birbirlerine karıştırıp çorba etmeyeceksin. Bir de, Türkiye'de Türkçe konuşacaksın. Duru ve akıcı bir Türkçe. Türkçe yazacaksın. Basit, temiz ve doğru bir şekilde.

Bazen öyle mesajlar geliyor ki, yadırgıyorum bu yabancı bir dilde yazılmış da ben mi anlamıyorum diye. Hele bir de messenger kullananların Türkçesi? Tam bir felaket.

Yakında birbirimizi anlayamayacağız ona yanıyorum. Daha Türkçe konuşurken anlaşamıyoruz. Gülücüklü gif dosyalarıyla ifade etmeye çalıştığınızı, aslında çok duru bir Türkçe ile de anlatabilirsiniz, unutmayın!
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama güzel be kardeşim!

Vegas
    Ziyaretçi

Canakkale Savasi sirasinda Cumhurbaskanimiz Kenan Evren'mis Roportaj yapilan ogrenciler sanki secilmis gibi geldi bana, yoksa bizim tarih boyunca hic Japonya ile savasma gibi bir durumumuz olmadi ve bunu hic okuma yazma bilmeyen biriside bilir. Universiteye kadar gelmis birilerinin Canakkale'de Japonlara karsi savastik demesi onceden planlanmistir.

5 yil oncesine kadar bir yasamiz vardi, hic bir isyerinin ismi yabanci kokenli olamaz diye. Bu uygulanmazdi ama en azindan yasa olarak vardi. Yaklasik 5 yil kadar once Avrupa Birligi'ne daha iyi kolelik yapmak amaciyla, yanilmiyorsam Tayyip hukumeti tarafindan kaldirildi. Siradan olan yabanci kokenli kelimeleri kullanmasak bile Show TV vb isimleri kullanmak zorundayiz. Cunku isim olarak onu almislar ve ismiyle hitap etmemiz gerek o kanala.
    Ingilzce konusurken, ingilzcesini bilmedigimi sandigim bir cok kelimenin Turkce'sini soyleyince adamlar cikariyor kelimeyi, bu da hukumsuzlugun biur belgesidir.

Nereden
    Trabzon

Selam

Vidyoyu izledim içim burkuldu...Her sene değişen eğitim sistemi ve not hedefli sınıf geçme düzeni yüzünden gitgide embesilleşen yeni nesiller yetişiyor...Çok değil 15 yıl önce lise hocamızla derste, AB.D. li öğrencilerin%70'inin kendi ülkelerini haritada gösterememeleriyle dalga geçerken belkide biz şimdi onlara fark attık...
    Bu ilk başta çekirdek ailenin yani ebeveynlerin suçu...Kendinden bu kadar uzak yetişen bir neslin ya da dildeki yozlaşma tehlikesini saçma(!) bulan gençlerin memlekete ne faydası olabilir?
    Forumda bir sürü Almancı arkadaş var peki kaç tane Almanca rumuz var?Niye Almanca tercih edilmiyor?Çünkü Almanca rumuz havalı değil,çünkü biz ABD sömürgesiyiz makbul olan Blackseastorm'dur...Sinanoğlu yazmıştı ve bence mükemmel bir tespit;Her Libya'lı İtalya'da her Tunus'lu Fransa'da yaşamayı hayal eder...İstedikleri kadar bağımsız olduklarını iddia etsinler hissetikleri bu eziklik ve aşağılık hissiyatı onları ve hep hayallerindeki muhteşem devlete bağlıyor...Tıpkı her zengin Türk evladının ömründe bir sefer sömürgeliğimizin kabesi olan AB.D.ye gitmesi ve bunu marifetmiş gibi ömrü boyunca anlatması gibi....
    Dildeki yozlaşma sömürgelikteki ilk adımdır.Bunun için 1955 e Maarif Kolejlerine bakmak yeterli...Dildeki yozlaşmanın önemli olmadığını söylemekse bu sömürü çalışmasının başarıya ulaştığının sağlamasıdır....

Murat' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Gerçekten de doru söylüyorsun ben de çok yapıyorum bu kötülüğü türkçeye v yenine w kullanmak gibi..Bazı kelimeleri kısaltmak gibi bundan sonra daha dikkatli davranacağım..

galyanlim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Asya Diğer

türkçemi
    by by love
    medicina humaniem veterineria humatitem

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı liginefendisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam

Forumda bir sürü Almancı arkadaş var peki kaç tane Almanca rumuz var?Niye Almanca tercih edilmiyor?Çünkü Almanca rumuz havalı değil,çünkü biz ABD sömürgesiyiz makbul olan Blackseastorm'dur...Sinanoğlu yazmıştı ve bence mükemmel bir tespit;Her Libya'lı İtalya'da her Tunus'lu Fransa'da yaşamayı hayal eder...İstedikleri kadar bağımsız olduklarını iddia etsinler hissetikleri bu eziklik ve aşağılık hissiyatı onları ve hep hayallerindeki muhteşem devlete bağlıyor...Tıpkı her zengin Türk evladının ömründe bir sefer sömürgeliğimizin kabesi olan AB.D.ye gitmesi ve bunu marifetmiş gibi ömrü boyunca anlatması gibi....

Burada çok haklısın.Malesef BYE BYE TÜKÇE.
    Özkan SÜMER

Nereden
    İstanbul

Alıntı golasaliyim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Çok komik yaaa.Nerde bi kırmanço varsa hepsine sormuş.
    Özkan SÜMER

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İzmir

Çok art niyetli yapılmış bir yayın.

"Vah Türk gençliği vah" demek bazılarının çok hoşuna gidiyor. Aynı kaldırım üzerinde soruyu sormak ne kadar mantıklı ve doğrudur. Soruya yanlış cevap verilmesi için çabalayan bu kişiyi buradan kınıyorum ve asıl o adamın sorgulanmasının gerektiğine inanıyorum...

Soruları hazırlama aşamasında; tarih kitabını açıp öğrendiği bilgilerden önce bu adamı alacaksın karşına soracaksın tarihi. Aldığı yanlış cevaplarla mutlu olabilen ve gülebilen bu adam kimdir, nedir, kimin adamıdır...

Bunlar ayıptır. Yanıltmadır...
    Malik bin Dinar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Serhat ŞAHİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Kaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkçe'nin son basamak değil ilk basamak olduğunu düşünüyorum. Dilini kaybeden herşeyini kaybetmeye mahkumdur...
    Kaya kardeşime bütün kalbimle katılıyorum... Asıl önemli olan sorunumuz EĞİTİMdir arkadaşlar...Kendi diliyle eğitimini alamayan hiç birşey anlamaz. Boşuna kendimizi kandırmayalım... Eğitim içinde insanın kendi diliyle öğrenim görmesi her zaman için en önemli unsurlardandır...

Alıntı Tunga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaya aslında o youtube sitesindeki video tam bu başlık için biçilmiş kaftanmış.

Dil önemlidir kardeşim, kaybetmeyeceksin. İngilizce de bileceksin, Almanca da bileceksin, Fransızca da bileceksin.

Ama birbirlerine karıştırıp çorba etmeyeceksin. Bir de, Türkiye'de Türkçe konuşacaksın. Duru ve akıcı bir Türkçe. Türkçe yazacaksın. Basit, temiz ve doğru bir şekilde.

Bazen öyle mesajlar geliyor ki, yadırgıyorum bu yabancı bir dilde yazılmış da ben mi anlamıyorum diye. Hele bir de messenger kullananların Türkçesi? Tam bir felaket.

Yakında birbirimizi anlayamayacağız ona yanıyorum. Daha Türkçe konuşurken anlaşamıyoruz. Gülücüklü gif dosyalarıyla ifade etmeye çalıştığınızı, aslında çok duru bir Türkçe ile de anlatabilirsiniz, unutmayın!

Tunga abi sana da bütün kalbimle katılıyorum...
    Evet başka dilleri ve kültürleri de bileceksin tanıyacaksın...

video yu izlemiştim önceden. Cahil insanımız çok napalım. Eğitimin kaliteli olmaz ve ezbere dayalı olursa böle olur.

Konuyu saçma bulanlar sizde saolsun ya...
    "Futbol basittir zor olan futbolu basit oynamaktır" demiş Johan Cruyff
    Trabzonspor da Türkiye gibidir. İkisi de bağımsız değil malesef.
    Rabbim TÜRKÜ korusun!

Nereden
    Trabzon

"Vah Türk gençliği vah" demek bazılarının çok hoşuna gidiyor. Aynı kaldırım üzerinde soruyu sormak ne kadar mantıklı ve doğrudur. Soruya yanlış cevap verilmesi için çabalayan bu kişiyi buradan kınıyorum ve asıl o adamın sorgulanmasının gerektiğine inanıyorum...

Soruları hazırlama aşamasında; tarih kitabını açıp öğrendiği bilgilerden önce bu adamı alacaksın karşına soracaksın tarihi. Aldığı yanlış cevaplarla mutlu olabilen ve gülebilen bu adam kimdir, nedir, kimin adamıdır...

Tuzak mı? evet tuzak hazırlanmış yanlış yönlendirildikleri bir gerçek ama "250 bin kişi öldü 1 milyon olsa yine feda olsun" diyen sözde milliyetçinin o dönemi Kenan Evren'le anması ne demek?El insaf adam Normandiya çıkartmasını ya da Dandanakan Savaşını sormuyor.Lise öğrencisinin verdiği cevaba bak ben sayısalcıyım o yüzden bilmiyorum..Sorduğu şeyler de bu savaşın alfabesi.Çanakkale'yi bilmeyen neyi bilecek Allah(c.c.) aşkına?Sadece bu vidyodan yola çıkamayız ama bu genelin durumunu gösteren ufak bir detay.Bence vaziyet daha da beter durumda!!!!
    Suçu gençlere atmak işin kolaycılığı sorun tabii ki sistemli bir şekilde yozlaştırılmamızda...Bunun kim ne kadar farkına varıyor ya da farkına varanlar ne kadar ciddiye alınıyor orası ayrı bir tartışma konusu...Ben boyumu aşan laflar etmek istemiyorum bu başlığın açılmasının sebebi de Türkçe'yi düzgün konuşma talebinin arkadaşlara iletilmesi isteğidir.

Emre B. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

İkinci Dünya Savaşı öncesinde Hitler Almanyası siyasi görüşüne katılmayan hemen her örgüt ve kişi yok ediliyordu. Nazizme karşı çıkan, bu nedenle yok edilmeyle karşı karşıya kalan çok sayıda bilim adamı sığınacak ülke arıyordu. Ancak, Hitler'in gücünden çekinen bir çok ülke bu insanlara yasal sığınma hakkı vermiyordu.

Atatürk, İsviçre'de biraraya gelebilen bu insanlarla ilişki kurup, mesleklerine devam etmeleri için Türkiye'ye çağırmıştır. Güç koşullar altında yaşam mücadelesi veren bu insaların; ekonomik, akademik ve sosyal sorunlarını çözdürerek, İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere, Yüksek Mühendis Mektebi ve İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde görev verdirdi.

1933'te Atatürk'ün ilişki kurduğu bilim adamlarından biri de İstanbul İktisat Enstitüsü'nü kuran Türk gelir vergisi düzeninin mimarı Maliyeci Prof. Fritz Neumark'tır...

Mustafa Kaplan'ın yazısı ilginç geldi bana. Açık yazamamış. Osmanlı'nın son dönemini ve 1920-1938 arasını iyi irdelemek lazım. Kurtuluş "milli düşüncede, milletin yanında yer almaktadır".
    Hatta Albert Einstein'ı da (büyük ihtimalle doğru yazamadım özür diliyorum) ülkemize davet etmiş.Ama Einstein A.B.D'ye gitmeyi tercih etmiş.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Türkçemiz kötü kullanıldığını gördüğümde oha falan oluyorum.kal geliyor resmen.

sheva
    Ziyaretçi

katılıyorum(hayret!) sana Kaya Okulda bizim hocalardan birisi şöyle bir konuşma yapmıştı.Bundan yüzlerce yıl önce Türkiye Cumhuriyeti diye bir devlet yoktu ve belki yüzlerce yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti diye bir devlet olmayacak. Ama eğer biz dilimize sahip çıkarsak Türkçe her zaman var olacak. Ve bizi millet yapan da dilimiz olacak. rektör dava açtı adama sen ne demek istiyorsun diye

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Kaya sana bu konuda katılamayacağım çünkü çanakkale hakkında sorduğu sorular öyle ayrıntı falan değil vatan uğrunda bir milyon can veririz diyen bir insanın kenan evreni dönemim başbakanı yapmasının yanıltmaca aldatmaca ile bir ilgisi olabileceğini sanmıyorum. evet belki sunucu sorduğu şeylerin cevabını tarih kitabından açıp öğrenmiştir kim bilir? ama kim olursa olsun ne ruh halinde olursa olsun bir türk genci çanakkale savaşını kime karşı yaptığımızı,anzak askerinin ne olduğunu bilmiyorsa yazıklar olsun...
    konunun dışına çıktığım için herkesten özür dilerim...ama bu konuda hassas olmamız gerek bir konuydu
    Ben Kuzeyin Oğlu, sen Bizans Torunu! Ben Asaletin Rengi, Sen Entrikanın Başkenti! Ben TRABZONUM, BİZ TRABZONSPORUZ!!!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İzmir

Alıntı golasaliyim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaya sana bu konuda katılamayacağım çünkü çanakkale hakkında sorduğu sorular öyle ayrıntı falan değil vatan uğrunda bir milyon can veririz diyen bir insanın kenan evreni dönemim başbakanı yapmasının yanıltmaca aldatmaca ile bir ilgisi olabileceğini sanmıyorum. evet belki sunucu sorduğu şeylerin cevabını tarih kitabından açıp öğrenmiştir kim bilir? ama kim olursa olsun ne ruh halinde olursa olsun bir türk genci çanakkale savaşını kime karşı yaptığımızı,anzak askerinin ne olduğunu bilmiyorsa yazıklar olsun...
    konunun dışına çıktığım için herkesten özür dilerim...ama bu konuda hassas olmamız gerek bir konuydu
    Bir saniye...

Ben sorulara ayrıntıdır gibi bir laf etmedim.

Mesajım burdadır...

Konu Kaya tarafından (10.12.2006 Saat 22:43 ) değiştirilmiştir.
    Malik bin Dinar

sheva
    Ziyaretçi

genel itibariyle pek haz etmediğim Fransızların bir özellikleri var ki takdir etmemek mümkün değil. Chirac'la Blair basın toplantısı yapıyor. Blair İngilizce konuşuyor Chirac Fransızca. Adama soruları İngilizce soruyorlar o anlıyor ve Fransızca cevap veriyor. Bir gazeteci "Biz Fransızca bilmiyoruz Lütfen İngilizce yanıtlar mısınız?" diyor Chirac da "O sizin sorununuz" diyor. Budur.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

öncelikle özür dilerim cevabım sadece sana değildi belirtmem lazımdı. ama sunucunun art niyetli olduğuna dair bende bir izlenim oluşmadı nedense

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Dil konusu nerelere gelmiş yahu

Çanakkale Savaşı beni tarihte en çok etkileyen ve bu milletin insanlarını en çok sevdiren tarihi olaylardan biridir. O konuda biraz hassassımdır.

Ben de soruyorum etrafımdakilere sık sık:

"18 Mart nedir? diye.

Herkes bir ağızdan Çanakkale Savaşı'nın zaferle sonuçlanmasıdır diyorlar. Sinir tepeme fırlıyor.

18 Mart, Çanakkale Deniz Zaferi'dir. Kara savaşları bundan sonra devam etmiş ve asıl büyük sayıda şehidi bu tarihten sonra vermişizdir.

Bunu bile bilemeyen insanlar Çanakkale Savaşı hakkında ahkam kesince dayanamıyorum. O savaş, kenar süsleri ile bezenmeye gerek bırakmayacak şekilde destansı bir azimle kazanılmış ve tüm ülkelerin tarihlerinde de bu şekilde yer bulmuştur.

Milli Eğitim Bakanımız ise 88 yıl sonra, o savaşı aslında kaybettiğimizi zırvalayabilmiştir.

Tekrar konuya dönelim:

Dil bir milletin, bir devletin karakterini ortaya koyar. Çok geniş bir şekilde incelenmeden bu konuda da ahkam kesilmemelidir. Bunun için "bir lisan bir insan" denir. Milli menfaatlerini hiç bir alanda savunmayan, savunamayan toplumlar, elbette dilini de savunmazlar.

Osmanlılar yaklaşık 300 yıl hakim oldukları Kuzey Afrika topraklarında insanların dillerini bozmamış, tersine bir hoşgörü ile bakmıştır. Dolayısıyla o topluluklar, o 300 yılın sonunda da milliyet benliklerini korumuşlardır.

Oysa çok daha kısa süreli bir Fransız işgali ile, gene aynı topluluklar gerek lisanlarından (aslında dillerinden demek lazım), hem de milli benliklerinden kopmuşlardır. Tamamına yakını Fransıza konuşur ve maalesef bununla gurur duyar.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama güzel be kardeşim!

Nereden
    İstanbul

http://urun.gittigidiyor.com/KUTUICI...0QQidZZ3233749

türkçenin katledilediği bir yazı.telefonun altında.
    Özkan SÜMER

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)