Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 121 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: "Trabzon" Değil, "Trabzonspor"

Travelair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart "Trabzon" Değil, "Trabzonspor"

Bir süredir ulusal medyayla yayılan, ağızlara alıştırılmaya çalışılan bir söylem var:

Trabzonspor'un her anılması gerektiği yerde adından "Trabzon" şeklinde söz edilmesi

Bu ilk başta masum bir hata veya Trabzon ile bütünleşmiş bir Trabzonspor'un ifadesi olarak görülebilir. Elbette Trabzon şehri Trabzonspor'un doğduğu yerdir ve kalbidir. Ancak, Trabzonspor Kulübü'nün sürekli "Trabzon" şeklinde ifade edilmesi, kamuoyunda bazı yanlış algılamalara sebebiyet vermekte ve kötü niyetlilere adeta destek noktası oluşturmaktadır:

* Yerel bir kulüp olarak algılama veya algılatma isteği

Trabzonspor, ülkemizin ulusa yayılmış, ulusal bir kulübü olup dünyada da adı duyulmuş güçlü bir kulüptür. İsmini kısaltma niyeti veya kisvesi altında "Trabzon" diye bahsedilmesi, kulübü sadece "Şehre ait", "Yerel" bir algı yaratmakta ve küçük bırakma çabalarına destek noktası oluşturmaktadır

* Buna bağlı olarak; taraftar potansiyelini sınırlama çabaları

Bilindiği gibi Trabzonspor kulübünün ülke çapında ve ülke dışında yaygın bir taraftar gücü vardır. Hatta potansiyeli bundan büyüktür. Çünkü 3 İstanbul takımına karşı durulan bu dik duruş her kesimden sempati toplamaktadır. Öyle ki 3 İstanbul takım taraftarı dahi "Biz olamazsak diğer 2 takım olacağına Trabzonspor olsun" demektedir.

İşte bu potansiyeli yok görmek ve sınırlamak isteyenlerin destek noktasıdır "Trabzonspor" yerine "Trabzon" diyenler. Böylece Trabzonspor'u sadece Trabzonlular'ın tuttuğunu diğer şehirlerdeki taraftarımıza ve potansiyel; yani Trabzonsporlu olabilecek taraftara algılatarak - "Yabancılaştırarak" - potansiyel gücümüzün de önüne set çekme çabaları vardırır

Bu hassasiyetle; medyada, arkadaş toplantısında, sokakta, bulunduğunuz her yerde, Trabzonspor Kulübü'nün adının her anılmaya çalışıldığı yerde, isminin yerine "Trabzon" denilerek geçiştirilmeye çalışıldığında, müdahele edip kulübün adının doğru telafuz edilmesini lütfen isteyelim

İlginize sunarım
    Türkiye'nin zencileri Trabzon'dan çıkar----------------------------------BUGÜN
    Trabzonspor şükretmedikçe şampiyon olamaz---------------------------TRABZONSPOR
    Tüketirsen azalır, üretirsen çoğalır--------------------------------------İÇİN
    Arslanın sırtlanı çok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Ahmet AYDIN-28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Kasıtlı yapıldığını düşünmüyorum şahsen.
    Beşiktaş bir ilçe ama kimse Beşiktaş Jimnastik Kulübü demiyor. Tarfatarları da gocunmuyor. Tıpkı Galatasaray ve Fenerbahçe'nin de mahalle/semt olması gibi.
    Emre AYGÜN, Alişen KANDİL, Ergin KELEŞ, Yusuf KURTULUŞ, Ufukhan BAYRAKTAR, Ufuk BAYRAKTAR, Barış MEMİŞ, Kadir KELEŞ, Göksu ALHAS, Hasan Ahmet SARI.......

Ba®ış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doğu

basın aracılığıyla Trabzonspor taraftarının camiasının motivasyonunu bozma operasyonun bir parçasıdır,şahsi görüşüm

bi ara Tunga abinin veya Kaya nın imzasında vardı galiba :

"Her zaman önce TRABZONSPOR diyeceksin"

Nereden
    İstanbul

Alıntı Ahmet AYDIN-28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kasıtlı yapıldığını düşünmüyorum şahsen.
    Beşiktaş bir ilçe ama kimse Beşiktaş Jimnastik Kulübü demiyor. Tarfatarları da gocunmuyor. Tıpkı Galatasaray ve Fenerbahçe'nin de mahalle/semt olması gibi.
    Trabzon şehrini ülkede herkes bilir, ama Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe dendiğinde ülkedeki insanların çoğu buraları semt olarak bilmez dolayısı ile o algı sorunu onlarda yoktur, aşılmıştır.

Ayrıca ulusal medya dediğimiz meyda da aslında İstanbul merkezli medyadır. Onların kendilerini yanlış tanıtabilme gibi bir sorunu yok. İstanbul denince ulusa yayılmış algılanıyorlar zaten
    Konu Travelair tarafından (25.01.2009 Saat 12:33 ) değiştirilmiştir.
    Arslanın sırtlanı çok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Muhammet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Çok doğru bir tespit.

Dikkatli olmalıyız hakikaten.
    A Revolution without dancing is a Revolution not worth having.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TURHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bence bu konuyu gundeme getirmek kompleksten oteye gitmez.galatasarayli veya besiktasli veyahut fenerbahceli takimlarinin isminin bir semt ismi olmasindan dolayi bir eksiklik duymuyorsa sizde duymayin.

Keleşoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

TRabzonspor
    Bordoyla Mavi Bitmez bu sevda...
    -ismail-

Nereden
    İstanbul

Anlatmaya çalıştığımı anlamamışsın Turhan. Ayrıca yazdıklarımı da "Kompleks" olarak değerlendirmen bir üyeye, hele de bir forum yöneticisine hiç yakışmamış. Burda mevzu Trabzon değil kulübün imaj yönetimi

Nereden
    Aksaray

tamamen katılıyorum
    Kapitalizmin zaafı sunduğu nimetlerin eşit paylaşılmamasıdır;Sosyalizmin nimeti ise sefaletin eşit paylaşılmasıdır

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Travelair Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlatmaya çalıştığımı anlamamışsın Turhan. Ayrıca yazdıklarımı da "Kompleks" olarak değerlendirmen bir üyeye, hele de bir forum yöneticisine hiç yakışmamış
    Abi, bu konu defalarca gundeme gelmisti. Ben bunu ozel olarak sana soylemedim, bu fikirin kompleks icerdigini soyledim. Kirilmani istemem.

Anlatmak istedigini anladim, isimi kullanarak potansiyelimizi kullanmamizi engellediklerini dusunuyorsunuz. Ama ben buna katilmiyorum. Ornekte olarakta diger buyuk olarak adlandirilan 3 takimi verdim. Bunlar semt takimi olmaktan bahsetmiyorlar. Bunun sebebide artik basarilarinin ve unlerinin Istanbul sinirlarini asmis olmasi. Gelelim Trabzon'uma, Trabzon'um hem Turkiye de hemde avrupada ismini duyurmus bir takim artik. Sinirlarini Turkiye olarak degil tum dunya olarak cizmis bir takim. Eger ki hala biz bunlara takiliyorsak bence gercekten kompleks icindeyiz.

Nereden
    Aksaray

turhan kardesim kompleks de olabilir mesela istanbul takımları 34. dakika kutlamaları yapmıyolar ama
    Kapitalizmin zaafı sunduğu nimetlerin eşit paylaşılmamasıdır;Sosyalizmin nimeti ise sefaletin eşit paylaşılmasıdır

Şahin_53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Trabzon değil beyler Trabzonspor.....

İkisinin yeri ayrı.
    Bmn|Bursa
    Trabzonspor'lular Birliği
    ''Rize'li Trabzonspor'lular''

Nereden
    İstanbul

Turhan kardeşim teşekkürler, idealde sen haklısın. Ama dünya ideal değil. Manipülasyon her yerde. Ve biz istemesek de bu manipülasyon kullanılıyor. Örneğin İstanbul medyası ülkeye yayılmış diye bu ülkenin kralı onların işaret ettiği oluyor. Biz istediğimiz kadar hayır biz de varız, kompleks yapmayalım desek bile. Elbette kompleks yapmayalım ve yapmıyoruz. Ama anlatmak istediğim bizi başkalaştırma çabalarına izin vermeyelim. Çünkü bu beyin yıkama işlemi geçerli ve biz farketmesek de olanca hızıyla her alanda devam ediyor. Kültürümüzden inancımızdan uzaklaşıyoruz. Uzaklaşmayanlar, benzeşmeyenler, asimile olmayanlar başkalaştırılıyor, yabancılaştırılıyor. Bu oyunun bir kolu da Trabzonspor üzerinde

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Bunu sadece basın yapmıyor ki bizde tezahüratlarda bu şekilde bağırıyoruz. Böyle düşünenler olabilir ama çoğunluk hem daha kısa olması hemde tezahüratlara uygulanması daha kolay olması sebebi ile bu şekilde kullanıyor.Buda bir süre sonra genele yayılıyor.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı mehmetdoğan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turhan kardesim kompleks de olabilir mesela istanbul takımları 34. dakika kutlamaları yapmıyolar ama
    Bence Istanbul'a gittiginde bir Bagdat caddesine ugra veya Besiktas semtinin carsisina...Aslinda ne demek istedigimi anlayacaksin.
    Takimlar basarilariyla ve duruslariyla evrensellesiyorlar ve hitap ettikleri kesim genisliyor. Ama iclerinde ki oz her daim orada kaliyor. Ona yabancilasilmaz.

Turhan kardeşim teşekkürler, idealde sen haklısın. Ama dünya ideal değil. Manipülasyon her yerde. Ve biz istemesek de bu manipülasyon kullanılıyor. Örneğin İstanbul medyası ülkeye yayılmış diye bu ülkenin kralı onların işaret ettiği oluyor. Biz istediğimiz kadar hayır biz de varız, kompleks yapmayalım desek bile. Elbette kompleks yapmayalım ve yapmıyoruz. Ama anlatmak istediğim bizi başkalaştırma çabalarına izin vermeyelim. Çünkü bu beyin yıkama işlemi geçerli ve biz farketmesek de olanca hızıyla her alanda devam ediyor. Kültürümüzden inancımızdan uzaklaşıyoruz. Uzaklaşmayanlar, benzeşmeyenler, asimile olmayanlar başkalaştırılıyor, yabancılaştırılıyor. Bu oyunun bir kolu da Trabzonspor üzerinde
    Aslinda benim dusunceme gore Istanbul medyasinin amacinin insanlari baskalastirdigi degil insanlari tek bir potada eritip tek tip dusunce yaratmaya calistiklaridir. Bugun Istanbul takimlarinin hicbirinin digerine farki yoktur. O takimlara benzemeye calisanlarinda...

Trabzonspor, bunlardan durusu ve gecmisi ile farkli...Biz farkindaligimizi boyle yaratiyoruz. Varsin Trabzon desinler varsin Trabzonspor desinler....

Alıntı Şahin_53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trabzon değil beyler Trabzonspor.....

İkisinin yeri ayrı.
    Tabiki oyle

Nereden
    Trabzon

Bence bu kadar ayrıntıya girmeye gerek yok, yani "Trabzon Takımı" deyince bu takımın sadece Trabzon ile sınırlandığı anlaşılıyor da, "Trabzonspor Takımı" deyince bir anda evrensel bir hal mi alıyor? Bence ikisi de aynı.

Eğer bu takımın adı içinde "Trabzon" sözcüğünü barındırmayan bir ad olsaydı (örneğin Gençlerbirliği) ve hala bizden "Trabzon" diye bahsedilseydi hak verirdim ama takımımızın adı zaten Trabzon değil mi? Trabzon Spor Kulübü işte...

fero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

+++ Trabzonspor +++
    Konu Gürkan tarafından (25.01.2009 Saat 13:19 ) değiştirilmiştir. Sebep: trabzonspor değil Trabzonspor. ;)

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    zekeriyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

bence trabzon=trabzonspor aynı şey ben izmitliyim ama bize her yer trabzon diye gönülden bağırabiliyorum neden çünkü trabzonspor takımı şehir olarak trabzon un önünde bence böyle olmasında da bir sorun yok bu bizim evrensel olmamızın anahtarıdır. şehir sınırları içine hapsedilmek istenen trabzonsporu medya bu şekilde bilinç altına yerleştirmek istiyor.

Nereden
    İstanbul

Takımın adı Trabzonspor. Trabzon değil. Ve bunu kullananlar var. Yukarıda hepsini anlattım. Başkalaştırmak; ötekileştirmek, yabancılaştırmak manasında kullanılmıştır. Trabzonspor'a Trabzon denilmesi bazı insanlara koz verir bu kozları da kulanırlar. Konuyu dağıtmaktan korktuğum için fazla argüman yazmak istemiyorum ama bir örnek mesela: Arkadaşlarınız adınız Fikret olduğu halde size "Fiko" diyor. Hiç tanımadığınız birisinin size Fiko demesini ister misiniz? Dediğim gibi örnekler çoğaldıkça bu iş dallanıp budaklanıyor. En iyisi yukarıdaki mesajlarımı okumanızı rica etmek. İlla Beşiktaş da ilçe onlar gocunmuyor derseniz onca yazdığımı özümsemeden, diyecek bir lafım kalmıyor. Saygı duyuyorum

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Takımın adı Trabzonspor. Trabzon değil. Ve bunu kullananlar var. Yukarıda hepsini anlattım. Başkalaştırmak; ötekileştirmek, yabancılaştırmak manasında kullanılmıştır. Trabzonspor'a Trabzon denilmesi bazı insanlara koz verirbu kozları da kulanırlar. Konuyu dağıtmaktan korktuğum için fazla argüman yazmak istemiyorum ama bir örnek mesela: Arkadaşlarınız adınız Fikret olduğu halde size "Fiko" diyor. Hiç tanımadığınız birisinin size Fiko demesini ister misiniz? Dediğim gibi örnekler çoğaldıkça bu iş dallanıp budaklanıyor. En iyisi yukarıdaki mesajlarımı okumanızı rica etmek. İlla Beşiktaş da ilçe onlar gocunmuyor derseniz onca yazdığımı özümsemeden, diyecek bir lafım kalmıyor. Saygı duyuyorum
    Abi seni anliyorum ama kendimize guvenelim ve bizi "biz" yapan degerlerin bilincinde olalim. Eger o degerlerden uzaklasirsak iste o zaman Trabzon'a hapsolur bu takim.

Umarim bende derdimi anlatabilmisimdir.

Saygilar...

Nereden
    İstanbul

Ben seni anlıyorum ama sen başka birşey anlatıyorsun Ben diyorum ki trafik kontrolü onların elinde, kullanıyorlar manipüle ediyorlar, sen diyorsun ki biz arabanın direksiyonunu sıkı tutalım birşey olmaz

Nereden
    Trabzon

Bence Trabzon ile Trabzonspor arasında hiçbir fark yok.

Takımın adı Trabzon olsaydı bir insanın "Ben Trabzonlu değilim o halde Trabzon' u tutmamalıyım" diyeceğini varsayalım.

Peki takımın adı Trabzonspor olunca aynı insan "Ben Trabzonlu değilim ama bu takımın adı zaten Trabzon değil ki, Trabzonspor. Öyleyse bu takımı tutabilirim." şeklinde mi düşünecekti?

Trabzonspor' un yalnızca yerel bir takım olmadığı ve büyük bir takım olduğu gerçeği bence bu "Trabzon - Trabzonspor" gibi yüzeysel bir farkla anlaşılmamalı, anlatılmamalı. Aslında tek anlatmak istediğim şey bu.
    Konu Egemen Yılmaz tarafından (25.01.2009 Saat 13:39 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Ben seni anlıyorum ama sen başka birşey anlatıyorsun Ben diyorum ki trafik kontrolü onların elinde, kullanıyorlar manipüle ediyorlar, sen diyorsun ki biz arabanın direksiyonunu sıkı tutalım birşey olmaz
    Abi ben ayrica diyorum ki bizim etki alanimiz ismimizle kisitlanamayacak kadar buyuk, ben buna inaniyorum.

Insallah bu sene 7. kupa Trabzon'a gelecek ama o kupa aslinda tum Turkiyenin dort bir yerinde ki Trabzonsporlulara gelecek.

Isim ustunden tartisirsak gercekten ufkumuzu daraltmis oluruz. Bu takim Trabzonlu olsun olmasin bu takimi tutanlarindir. Bu degerlere gonul verenlerindir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Sabri Kurban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ

Ya kompleks demişsiniz. Bence hiç alakası yok. Başlığı açana sonuna kadar katılıyorum. Takımın ismi Trabzonspor dur. Ve de Trabzonspor sadece Trabzon u kapsamaz. Ankaralı olupta Trabzonspor u tutan biri ben Trabzon luyum der mi? Trabzonspor luyum der. Bunlar kısaltma işi falan değildir. Diğer 3 takımda zaten spor kelimesi yok. Galatasarayspor, Fenerbahçespor, Beşiktaşspor mu deniliyor onlara?
    61>34 Trabzonspor
    En büyük Trabzonsporlu Kazım Koyuncu'yu rahmetle anıyoruz.
    Sahte mutlulukların peşinde koşacağına, gerçek hüzünlere gömül...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Hekimoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Takımın adına Trabzon yerine Trabzonspor denilince mi evrensel oluyor??Bu spor ekine bu kadar anlam yükleyen kim var ülkemizde acaba??Yapmayın Allah aşkına.Gereksiz bir hassasiyet.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)