Hesaplipazar
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türk'ün Bayrami Nevruz

 1. #1

  Üyelik tarihi
  26.06.2004
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,287

  Standart Türk'ün Bayrami Nevruz  Nevruz Nedir?

  NEVRUZ
  Avrasya'nin Ortak Bayrami


  Tabiat ile iç içe, kucak kucaga yasayan, topragi "ana" olarak vasiflandiran Türk'ün düsünce sisteminde "baharin gelisi" elbette önemli bir yere sahip olacakti.
  Nevruz, Türk dünyasinin kuzeyinden güneyine, batisindan dogusuna kadar uzanan engin cografyada yasayan topluluklarin pek çogu tarafindan yaygin olarak kutlanan bahar bayramidir.Bütün bayramlarin dinî ve millî bir inanistan, o toplumu ilgilendiren ortak bir hatiradan, geleneklerden, duygulardan ve tabiatin insanlara tesir eden bir olayindan dogduguna inanilir.


  Tabiat ile iç içe, kucak kucaga yasayan, topragi "ana" olarak vasiflandiran Türk'ün düsünce sisteminde "baharin gelisi" elbette önemli bir yere sahip olacakti. Çünkü insan vücudu, baharda uyarildigi kadar kista uyarilmaz. Iç karartici, yeknesak günlerin ardindan dogan hareketli, piril piril günesli, kus ve hayvan sesleriyle kurulmus îlahî orkestranin musikisi insan hayatini canlandirir. Ayrica ortaya çikan rengârenk tablo kistan bahara geçisi ne de güzel tasvir eder: "Bir yanda her tarafi kaplayan soluk, mat ve daha çok beyazin hakim oldugu renkler, diger yanda yesilin degisik tonlari arasinda bas veren binbir renk cümbüsü... Birisi hareketsiz, sekilsiz; digeri kipir kipir, sekil sekil, çiçek çiçek... Kis, sagir ve dilsiz; ilkyaz duygulu, coskulu, kulaklara fisildadigi nagmelerle cazibeli... Birinde tabiat hayat dolu, digerinde donmus, yeniden dogmak üzere uyusmus kalmis...
  Genellikle Nevruz, yani Farsça "Yeni Gün" adini tasiyan bahar bayrami, insan ruhunun tabiattaki uyanisiyla birlikte kutladigi bir bayramdir. Böyle bir bayramin, yani mevsimlerin degisikliginden dogan özel günlerin, baska baska adlar altinda birçok milletin sosyal hayatinda yer aldigi da bilinmektedir. Mesela, Hiristiyan âleminin dinî muhteva ile sekillendirerek ve Noel Baba sembolü ile karlar ülkesinden geyiklerin çektigi kizaklarla nese ve ümitleri tasidigi "Noel Bayrami" bunun farkli bir örnegini teskil eder. Bu kutlamalarda yine bahara duyulan özlem "çam agaci" motifi etrafinda sekillendiriliyor. Ayni zamanda bir takvim degisikligini de ifade eden bu kutlamalara baktigimizda Türk' ün kutladigi "bahar bayrami"nin da bir takvim degisikligini yansittigi görülüyor. Burada dikkati çeken husus "baharin basladigi zaman"dir. Türk, bu takvim degisikligini "topragin uyandigi gün" ile özdeslestirmistir. Kisin ortasinda bahari kutlamaz. Türklerde bir tabiat, varolus, dirilis bayrami niteliginde olan Nevruz'un ruhî atmosferini ve eskiligini anlayabilmek için kültürümüzün yipranmis, tozlu ve pek okunmayan eski sayfalarina bir göz atmamiz gerekiyor. Bu coskuyu Türk kamlari dualarinda, niyazlarinda söyle ifade ediyorlar:
  "... Yüce Göktanri'nin ilk defa gürledigi, yagiz yer, altmis türlü çiçeklerle ilk defa bezendigi, altmis türlü hayvan sürülerinin ilk defa kisnedigi ve meledigi zaman sen (Türk'ün Atasi) yaradildin!"
  Bu sözler Türk'ün yaratilis felsefesinin, inancinin, hayat tarzinin ifadesidir. Bütün bayramlarin dinî ve millî bir inanistan, o toplumu ilgilendiren ortak bir hatiradan, geleneklerden, duygulardan ve tabiattan dogdugundan bahsetmistik. Iste millî bir bayram olan Nevruz da Müslüman olan ya da olmayan çesitli Türk topluluklari arasinda kamlarin dua ettikleri asirlar öncesinden günümüze kadar farkli farkli sekillerde, ama ayni ruhla hâlâ kutlanmakta. Bu bayram Islâmiyet'i kabul etmis olan ilk Müslüman konar göçer Türk topluluklarinda; sürgün avi, toy, sölen, yug vb. gibi Islâmiyet'le çatismayan âdetlerden biri olarak devam edegelmistir. Böylece bu ananeler günümüz Türk dünyasina ortak kültür mirasi olarak intikâl etmislerdir. Gelenekler, tarihini kesinlikle tespit edemedigimiz dönemlerden kalmadir. Neden, niçin, nasil gibi sorular sorulmadan atadan ogula kalmistir. Gelenekler bu özelligiyle millet bagini güçlendiren en önemli unsurlardan biridir. Baharin gelisinin kutlandigi bugün de böyle bir gelenektir.

  Nevruz, çesitli kültür çevrelerinde, farkli etnik gruplarda farkli bir muhtevaya ve anlama sahip olmustur. Kültürler arasindaki iletisim sonucunda çesitli kültürlere girmis ve benimsenmistir. Eldeki tarihi kaynaklardan hareketle en eski Türk adetlerinden, bayramlarindan biri oldugu kesinlesmistir. Yeni yilin baslangici, yenilik, cosku, canlanma gibi nitelikler hiç degismeden günümüze kadar yasadigi uçsuz bucaksiz cografyalarda görülmektedir.
  Çin kaynaklarindan Kutadgu Bilig'e, Kasgarli Mahmud'dan Bîrûnî'ye, Nizâmü'i Mülk'ün Siyasetnâme'sinden Meliksah'in takvimine kadar, Akkoyunlu Uzun Hasan Bey'in kanunlarina kadar gelen bir çizgide Nevruz ile ilgili kayitlar eldedir. Diger taraftan Sivas hükümdari Kadi Burhaneddin Ahmed, Safevi Türkmen Devletinin kurucusu Sah Ismail (Hataî), Osmanlilarda Sultan I. Ahmed ve Sultan Dördüncü Murad gibi hükümdarlarin, Mustafa Kemal Atatürk'ün; din adamlarimizdan Kazasker Bâki Efendi ve Seyhülislam Yahya Efendilerin, sairlerimizden Kuloglu, Pir Sultan Abdal, Kaygusuz Abdal, Sükrü Baba, Hüsnü Baba, Fuzulî, Nev'î Efendi, Nef'î, Nedim, Hüseyin Suad ve Namik Kemal gibi sairlerimizin Fatih devri vezirlerinden Ahmed Pasa'nin; büyük Azeri sairi Sehriyar'in ve büyük Türkmen sairi Mahdumkulu'nun uzun bir tarih boyunca Nevruz bayraminin gelisini "Nevruziye" veya "Bahariye" denilen siirlerle kutladiklarini da biliyoruz.
  Ayrica Nevruz'un Türk musikisinin en eski mürekkep makamlarindan biri olarak da kültürümüzde yedi yüzyildan fazla bir maziye sahip oldugunu da biliyoruz. Bu makam ilk defa Urmiyeli Safiyûddîn Abdulmü'mîn Urmevî (1224-1294) tarafindan kullanilmistir. Bu sekilde elimizde yirminin üzerinde makam bulunmaktadir.
  Nevruz gelenegi ne Sünnilikle, ne Alevilikle, ne Bektasilikle dogrudan dogus baglantisi olmayan, Islâmiyetten çok öncelere giden bir gelenektir. Yani bir dinin veya mezhebin bayrami degildir. Bu yüzden de herhangi bir sekilde bir mezhep adina, bir din adina, bir etnik mense adina bagli gösterilmesi, istismar edilmesi bir ayrilik unsuru olarak takdim edilmeye çalisilmasi yanlistir. Tarihin ve kültürün bütün gerçeklerine aykiridir.
  1990 yilinda bagimsizliklarini ilan eden Türk Cumhuriyetleri'nde Kirgizistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan ile Rusya Federasyonu bünyesindeki Tataristan 21 Mart Ergenekon/Nevruz Bayrami'ni "Milli Bayram" olarak ilan etmislerdir. Bu günün coskuyla kutlanmasina büyük önem vermektedirler. Türk kültüründen kaynaklanan Ergenekon/Nevruz bayrami, her yönüyle Türk gelenek ve görenekleriyle zenginlesmis ananevi ve temeli bes bin yillik Türk tarihine dayali milli bir bayramdir. Türkiye'de de 1991 yilinda Türk Dünyasi ile birlikte ortak bir gün olarak resmi tatil olmaksizin bayram ilan edilmistir.
  Nevruz; Türk insanini birbirine kenetleyen, baglayan, Ergenekon'dan demir daglari eriterek dirilen atalarinin ruhlariyla yanan bir atestir. Bu ates, hiç sönmeden binlerce yil yandi ve gelecekte de kivilcimlarindan binlerce gönlü tutusturarak "ortak kültür ocagi"nda binlerce ruhu isitacaktir. Avrasya'nin ,Türk âleminin Nevruz toyu kutlu olsun,Nevruz gülleri gelecege umutlar tasisin.  Nevruz
  Türk Dünyasindaki Isimleri
  Fonksiyonlari
  Takvim Ihtiyaci ve Nevruz
  Destanlarda Nevruz'un Izleri
  Tarihi Kaynaklari
  Kutlamalar ile Ilgili Adetler
  Yesil-Sari-Kirmizi
  Etkinlikler
  Makaleler
  Kaynaklar
  Yayinlar  Yesil - Sari - Kirmizi Renklerin Türk Kültür ve Tarihinde Yeri


  GÖKTÜRKLERDE YESIL-SARI-KIRMIZI RENKLER

  1935''de, Altay'larda; VII-XI. asirlarda yasamis Türk beylerinin mezarlarinda yapilan kazilarda; yesil, sari, kirmizi ipekli elbise giydirilmis cesetlerin bulunmasi, bu üç rengin Türklerde milli oldugu kadar dini degeri de haiz bulundugunu göstermektedir.(belleten Sayi 43, 1947)  SELÇUKLULARDA YESIL-SARI-KIRMIZI RENKLER

  ABDÜLCELIL EL KAZVINI DIYOR KI:

  Büyük Selçuklu Imparatorlugu'nun bayragi de yesil-sari-kirmizi idi. 1110-1189 yillarinda yasayan Iranli büyük alim Abdülcelil el Kazvini (Hicri 556-560) (Miladi 1161-1165) yillarinda yazdigi Kitab'un Nakz adli eserinin konu ile ilgili 608. sayfasinda söyle diyor:

  YAZININ ASLI
  YAZININ TERCÜMESI: "Selçuklularin melikleri ve sultanlari eger yüzbin asker toplarlarsa, siyah Sancak askerlerde bulunmazdi; yesil, sari ve kirmizi Sancak bulundururlardi.
  OSMANLILARDA YESIL-SARI-KIRMIZI RENKLER

  Osmanli Imparatorlugu ordularinda da Sancaklar, Bayraklar ve Tuglar Yesil-Sari-Kirmizi renkleri tasimislardir.

 2. #2
  Guests
  Ziyaretçi

  Standart

  bazi serefsizler bunu pkk bayramina çevirip bayrak yakmaya kalkiyor allahinizdan bulun

 3. #3
  #10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  4,213

  Standart  Alıntı ÖzGüReisEsenLer Nickli Üyeden Alıntı
  bazi serefsizler bunu pkk bayramina çevirip bayrak yakmaya kalkiyor allahinizdan bulun

  Kimler bunlar Kürtler mi?

 4. #4

  Üyelik tarihi
  26.06.2004
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,287

  Standart  Alıntı ÖzGüReisEsenLer Nickli Üyeden Alıntı
  bazi serefsizler bunu pkk bayramina çevirip bayrak yakmaya kalkiyor allahinizdan bulun

  sorunda Bu Zaten Türk insani Bu Bayramin KEndinin oldugunu bilmiyor Kürtler ve pkk on plana cikiyor bilgilenmemiz lazim .

 5. #5
  Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Sakarya
  Yaş
  41
  Mesajlar
  6,971

  Standart

  Mersin'deki kutlamalarda Türk bayragini ayaklar altina alan ve yakmaya çalisan köpekler hangi ülkede yasadiklarini unutuyorlar.Bu arada o bayragimizi kurtaran sivil polisede helal olsun diyorum.[img]smileys/smiley32.gif[/img]

 6. #6
  Trabzonspor Kongre Üyesi

  BMN Yönetim Kurulu
  Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.07.1999
  Nereden
  İzmir
  Yaş
  38
  Mesajlar
  25,813

  Standart  Kusura bakmayin arkadaslar bu bayram benim adima bu ülkede bitmistir...


  15 sene doguda mücadele veren askerlerimizin haklari ve sehit kanlari haram olsun bu ülkeye.

 7. #7
  Yönetim Kurulu Mollasalihoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03.07.2004
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  18,119

  Standart

  Alıntı Kaya Nickli Üyeden Alıntı


  Kusura bakmayin arkadaslar bu bayram benim adima bu ülkede bitmistir...


  15 sene doguda mücadele veren askerlerimizin haklari ve sehit kanlari haram olsun bu ülkeye.


  [img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

 8. #8

  Standart

  Alıntı #10 Osmanozc Nickli Üyeden Alıntı


  Alıntı ÖzGüReisEsenLer Nickli Üyeden Alıntı
  bazi serefsizler bunu pkk bayramina çevirip bayrak yakmaya kalkiyor allahinizdan bulun

  Kimler bunlar Kürtler mi?


  insani irkiyla yargilamam ama kürt olsun türk(soyu nereye dayanirsa dayansin)olsun TERÖRIST CANAVARLAR bunlar...

 9. #9

  Üyelik tarihi
  07.06.2004
  Mesajlar
  1,045

  Standart  Diyarbakir'da Bayragimizi ayaklar altina alan soysuzlara,yasasin PKK/Apo tezahüratlari yapan serefsizlere bu ülkede yasamak haram olsun...


  O dogudaki insanlari kurtarmak için sehit olan askerlerimize yazik.Halbuki birakin ne kadar PKK yanlisi varsa gebersinler orada.Hem bütçemize hem askerimize yazik oldu... 10. #10

  Standart  nevruz isim manasi olarak nev ve ruzun birlesmesinden meydana gelmistir.


  nev farsçada yeni demektir.ruz da gün demektir.yani yeni gün anlamaina gelen nevruz bahari karsilamak için yüzyillardir süre gelen bir kutlama törenidir.


  nevruz evrensel bir bayramdir...ayni yilbasi gibi herkesin kabul gördügü bir tarihtir.bu bayram genelllikle ortasya,ortadogu ve farsi bölgelerde kutlanilir.baska yerlerde bilkinmöez zaten. 11. #11

  Üyelik tarihi
  11.07.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  64
  Mesajlar
  909

  Standart

  20 ile 25 MART arasi bayram tatili yapilir. Yanliz TÜRKLER de degil IRAN da su anda NEVRUZ( YENI YIL) tatili.

 12. #12
  61trabzonomer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.03.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  4,570

  Standart  Bu insanlar birakin kendini ATASINI,TARIHINI bilmez insanlar serefsizler...


  ''Bu vatanin ekmegini yeyip,ihanet eden,ekmegini yedigi yerden kursunu da yer...''

 13. #13
  Yönetim Kurulu
  Üyelik tarihi
  20.08.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  18,488

  Standart

  Altaylar’dan, Viyana’ya
  Nevruz, Türk’ün bayramıdır.
  İlan ediyom cihana,
  Nevruz, Türk’ün bayramıdır.


  Türk, cefaya katlanacak,
  Muhabbetle tatlanacak,
  İlelebet kutlanacak,
  Nevruz, Türk’ün bayramıdır.


  Vurmasınlar yanlış aşı,
  Nerde Türk var, Türk gardaşı,
  Türk takviminin yılbaşı,
  Nevruz, Türk’ün bayramıdır.


  Tarihinden al haberi,
  Türk isen gel, kaçma geri,
  Ta Satık Buğra’dan beri,
  Nevruz, Türk’ün bayramıdır.


  Türk olan alsın nasibi,
  O, bu yurdun öz sahibi,
  Sinsin gibi, Cirit gibi,
  Nevruz, Türk’ün bayramıdır.


  Kem fikirler duysun hele,
  Bunu böyle herkes bile,
  Töreleşti kanun ile,
  Nevruz, Türk’ün bayramıdır.


  Körükle ateş yakalı,
  Bakırdan dağı yıkalı,
  Ergenekon’dan çıkalı,
  Nevruz, Türkün bayramıdır.


  Almaatı, Bişkek, Taşkent,
  Bakü, Yesi ve Semerkant,
  Oba oba, kasaba, kent,
  Nevruz, Türkün bayramıdır.


  Kırcaali, Gümülcine,
  Tibet, Moğolistan, Çin’e,
  Varna, Kırım, Urumçi’ne,
  Nevruz, Türkün bayramıdır.


  Bosna Hersek, usul usul,
  Şam, Şiraz, Kerkük ve Musul,
  Feymânî der ki; velhasıl,
  Nevruz, Türkün bayramıdır.


  Aşık Osman Feymani  Nevruz.jpg


  Ergenekon'dan çıkışın 4654. yılı kutlu olsun.
  Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (21.03.2017 Saat 06:49 ) değiştirilmiştir.

 14. #14
  BMN Yönetim Kurulu Yiğit Gayretli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.12.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  33,262

  Standart

  Bayramımız KUTLU OLSUN!
  Forum Kurallarına aykırı gördüğünüz mesajları ve üyeleri kullanıcı panelinde bulunan (ikaz tuşu) tıklayarak raporlamanızı rica ediyoruz..
  Ayağa KALK!

 15. #15
  selcuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.05.2004
  Nereden
  Amasya
  Mesajlar
  28,259

  Standart

  benim icin dünyanin en sacma geleneklerinden

  hemen halloween, st. patricks day ve holi´den sonra geliyor

  yinede kutlayanlara kutlu olsun
  "Şairin dediği gibi, ben artık şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek istiyorum."

  Ünal Karaman

  ONUR KALACAK ONURSUZLAR GIDECEK

 16. #16

  Üyelik tarihi
  10.06.2008
  Nereden
  Avrupa Diğer
  Yaş
  40
  Mesajlar
  4,325

  Standart

  Alıntı selcuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  benim icin dünyanin en sacma geleneklerinden

  hemen halloween, st. patricks day ve holi´den sonra geliyor

  yinede kutlayanlara kutlu olsun
  Bence saçma değil, çünkü hepsinin bir manası var. Bana asıl saçma gelen hangi millete ait olduğu tartışması. Yok dolma Türkün mü yunanın mı? Baklava tartışması vs vs vs. Bu coğrafyanın kültürü demek çok mu zor?


  Loading.. %61..

 17. #17
  Forum Yöneticisi Ozan Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  12,577

  Standart

  Bize Her Yer TRABZON!

  Trabzon Bir Sevda
  Trabzonspor Bir Destan ...

 18. #18
  Deniz Telci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07.10.2009
  Nereden
  Rize
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,091

  Standart

  Nevruz bayramınız kutlu olsun.
  Yar o gözlerin kanlı yaş döksün
  Bu dünyada ben yandım sende yanasın.

 19. #19
  BMN Yönetim Kurulu Yiğit Gayretli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.12.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  33,262

  Standart

  Konu anlaşılamamış... Baharın gelişini kutlayanlara "Baharını gelişini kutlamak Türk'e özgüdür, kutlamayın lan!" diyen yok ki... Bu kutlanan bayram, adıyla sanıyla Türk bayramıdır. Hindistan'da başka, Çin'de başka, Bolivya'da başka, Peru'da başka kutlanıyorsa o da onları ilgilendirir...
  Forum Kurallarına aykırı gördüğünüz mesajları ve üyeleri kullanıcı panelinde bulunan (ikaz tuşu) tıklayarak raporlamanızı rica ediyoruz..
  Ayağa KALK!

 20. #20
  Mustafa YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.07.2006
  Nereden
  Samsun
  Yaş
  39
  Mesajlar
  4,786

  Standart

  biz hangi değerimize sahip çıktık ki bu dünyanın en eski bayramına sahip çıkalım. geçmişimize ihanet ediyoruz her alanda ama bunun sorumlusu tek başına halk değildir ülkeyi yöneten koltuk sevdalıları ve aydınım diyen şarlatanlardır.

  kutlu olsun nevruz bayramı
  sadece aşk bizimkisi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Nevruz bayramimiz kutlu olsun!
  Konu Sahibi Oğuz ZEYTİN Forum Ganita
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 22.03.2011, 14:04
 2. Biz TÜRK'üz !!!
  Konu Sahibi Adil ÖZGÜR Forum Ganita
  Cevap: 42
  Son Mesaj : 11.04.2010, 23:32
 3. Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.04.2010, 15:49
 4. CNN Türk'e protesto!
  Konu Sahibi DeAgLeMaNyAq Forum Genel
  Cevap: 41
  Son Mesaj : 19.09.2006, 04:43
 5. 30 Agustos Zafer Bayrami
  Konu Sahibi Crazy_OfLu61_ Forum Ganita
  Cevap: 30
  Son Mesaj : 30.08.2005, 22:10

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •