Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Necati Özçaðlayan | Karadeniz'de Fýrtýna Koparanlar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Standart Necati Özçaðlayan | Karadeniz'de Fýrtýna Koparanlar

Ekim 1976... Liverpool maç için Trabzon'a gelir. Türkiye'deki gazeteler maçýn Trabzonspor için hazin sonla biteceðini düþünür. Buna göre de Liverpoollu oyuncularýn sevinç görüntülerine yer verilerek hazýrlýklar bile yapýlýr. Maçý Trabzonspor 1-0 kazanýnca bu resmin altýna "Liverpoollular iþte böyle sevinemedi" diyerek baþlýk atmak zorunda kalýrlar. Ýþte o günü yaþatanlardan biridir Necati.

Trabzonspor'da 6 þampiyonluk yaþamýþ, Türk Futbol Tarihi'nin en zeki, en teknik, en soðukkanlý, en istikrarlý liberolarýndan biri, belki de birincisidir Necati Özçaðlayan. Gözü Ýstanbul Takýmlarý'nýn oyuncularýndan baþkasýný görmeyen basýnýmýz onu unutuvermiþ olabilir.

Aslýnda genel yapýsý da buydu Necati'nin. Ýþini yapardý sessizce ve hiç bir övgü sözü beklemezdi.

Buz gibiydi. Hem de belki de en heyecanlý olmasý gereken yerde oynuyordu. Onu defansýn ortasýnda gören Trabzonsporlular gol yemeyeceklerine adý gibi emin olurlardý.

Onu gören rakip oyuncularý ise bir sýkýntý basardý.

Temiz oynardý. Tek kýrmýzý kartýný jübile maçýnda görmüþtü, þakacýktan. Hem çok iyi bir kesici, hem çok iyi bir oyun kurucuydu. Hem de centilmen ve de zarif. En az gol yediðimiz sezonlarýn aktörlerindendi. Þenol, Turgay, Necati... Efsane onlara denilebilir ancak. Bu üçlü içine zaman zaman baþka oyuncular da girdi ama istikrar abidesi bu üçlü hiç bozulmadý. Trabzonspor'u bir Karadeniz Fýrtýnasý, bir istikrar abidesi, bir Anadolu Devrimcisi yaptýlar. Üçü de 6 þampiyonluk yaþadý.

Sessiz sedasýz görevini yaptý ve çekildi köþesine. Toplam 33 defa milli oldu. 21 yaþ altý Milli Takým'dan, A Milli Takým'a çeþitli kategorilerde görev aldý.

Türk futbolu'nun "Efsane 11'i" seçilirken hiç þampiyonluk görmemiþ stoperler, liberolar seçime girerken, onun adý yine mütevaziydi. Yoktu o 11 içinde.

Ama o çok baþkaydý. Çok istikrarlý, çok baþarýlý, çok verimli ve çok mütevaziydi.

Belki þimdi bir köþede kalmak hoþuna gidiyordur; ama biz onu unutmayacaðýz.

Çok teþekkürler Necati Özçaðlayan...

Sýrada Turgay Semercioðlu var. Kim açacak bakalým onun baþlýðýný...

Konu Tunga tarafýndan (06.01.2009 Saat 14:55 ) deðiþtirilmiþtir.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama güzel be kardeþim!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Onu sahada Þenol Güneþ'in önünde gören ben, öyle rahat izlerdim ki maçlarý. Bilirdim ki, Trabzonspor'a gol atmak öyle kolay deðil.

Trabzonspor'a gol atmanýn tatlý bir hayal olduðu günleri yaratanlarýn baþ kahramanlarýndan biri...
    Trabzonsporlu olmak...

Selman - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Benim yaþýmdaki taraftarlarmýzýn izleme þerefine ulaþamadýðý büyük yeteneklerden bir tanesi daha.Teþekkürler Tunga abi.

ilhan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir

Büyük bir zevkle okudum yazdýklarýný Tunga abi, video için yorum yapmaya gerek yok tek kelimeyle harika bir müzik ve eþliðinde güzel kareler. Þu an gerek takýmýmýzda gerekse Türk futbolundaki önliberolara bakýyorum da derin bir "oooffff" çekiyorum. Liberosu olmayan bir milli takým yabancý bir futbolcuyu Türk yapýyor oynatýyor. Keþke gözlerimiz kapalý güveneceðim bir Necati'miz olsa þu an orta sahada.

ve en büyük keþkemdir hayatta ki; keþke o takýmý bizler de izleyebilseydik.
    Türkçe, Turkche olmasýn! Dilimizi koruyalým! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde þapkam, dünyanýn dört bir yanýný geziyor ve stadyumlarda yalvarýyorum:
    “Tanrý rýzasý için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"Ýhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Yaþ
    48

Aslýnda bizim uþaklara soyunma odasýnda bu tip klipler seyrettirmek lazým,içerdeki maçlardada seyircilere skorboard dan seyrettirilmeli.
    Futbolcular bilmeliki bizede böyle klipler yapýlýr,100 sene daha ismimiz konuþulur.

Yani iyi bir motive aracý olur.

ÜNAL - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Þampiyonluðu Trabzon'da yaþamýþ ve yaþatmýþ...ne büyük gurur bizler için.

Teþekkürler Tunga abi.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Uðurtan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

Ýzleyememiþ olsakta efsaneyi yaratanlarý herhangi bir Trabzonsporlunun unutmasý mümkün deðil.. Ýlhan'a katýlýyorum bu konuda þampiyonluklarý tadamamayý anlarýmda bu müthiþ kahramanlarý izleyememek büyük bir kayýptýr bizler için..
    Tunga abi ellerine saðlýk yine.. Müzik "Ýpsiz Recep Emice" hoþ gitmiþ
    Bir Gün Mutlaka Aslýna Döneceksin. Dönmek Zorundasýn. Bu Senin Genlerinde var...

ÖmerFarukYýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Onlarý izleyemedik ya...En büyük eksiklik bu..

EÐÝTÝM ÞART!!!

halil ibo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    56

Beton gibi defansýn kemikleþmiþ çimentosu,harcý... Selam olsun sana ve bize o unutamadýðýmýz güzellikleri yaþatan tüm efsane kadromuza...
    Beklemeyi bilen amacýna ulaþýr. JOSEPH DE VILLELE.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Eline yüreðine saðlýk Tunga. Efendilikse efendilik Futbola dair ne varsa tertemiz, Necati abimiz de vardý. Bir kez daha hatýrlattýðýn için çok teþekkürler.
    Konu Külünkoðlu tarafýndan (06.01.2009 Saat 16:17 ) deðiþtirilmiþtir.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Þamil Ekinci|Dozer Cemil|Þenol Güneþ|
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Adil ÖZGÜR - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    61

Necatimiz unutulurmu, o efsane dir.

Turgaylar, Kadirler, Dozer Cemiller, onlar unutulmaz.....
    BÝR AÐAÇ BÝR CAN, BÝR CAN BÝR TRABZONSPOR

Özkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

Ýzlemek kýsmet olmadýysa da anlatýlanlardan dolayý kendisini izlemiþ kadar tanýyorum. Mükemmel bir oyuncu, beyefendi ve örnek insân, týpký o kadrodaki diðerleri gibi.
    Stand-upçý baþkan istemiyoruz!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Teþekkürler Tunga

Bu arada Müziðide merak ettim

Trabzonspor Kongre Üyesi
    a f s - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Teþekkürler Tunga.
    Trabzonspor taraftarý kadar, fýrtýnayý koparan bu efsaneleri tüm yeni Trabzonsporlu futbolculara da tanýtmak lazým.
    Elindeki arþiv ve yapabilme gücü ile bu görev kulübe düþüyor sanýrým, þayet böyle bir þey mümkünse...

Muhammet - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Bu güzel ve anlamlý paylaþým için çok teþekkürler.

O günleri göremedik, o takýmý izleyemedik, bizler için büyük kayýp. Sizler sayesinde öðreniyor, hatýrlýyoruz.

Tekrar teþekkürler.
    A Revolution without dancing is a Revolution not worth having.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    67

Ýstanbul'da -fb ile yaptýðýmýz kupa maçýnda tek gölümüzü atmýþtý, orta sahadan aldý getirdi ve ADÝL 'in altýndan filelere gönderdi. Yani yanlýz defans deðildi, önemli gollerde attý.
    TRABZONSPOR ÜYE NO:12458

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Alýntý LazAnisT Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Teþekkürler Tunga

Bu arada Müziðide merak ettim
    Yukarýda Uðurtan'ýn da söylediði gibi müzik TRT'de yayýnlanan Ýpsiz Recep Dizisi'nin jenerik müziði.
    Trabzonsporlu olmak...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Babamdan dinlediðim efsane isimlerden biridir Necati abimiz de.
    Ýþittiklerimiz ve iþte böyle okuduklarýmýzla tanýyor, görüyor, izliyor gibi oluyoruz biz de efsaneyi yaratnlarý.
    Hatýrlattýðýn için teþekkür ederiz Tunga abi.

Nereden
    Ýstanbul

büyüklerimiz eski kadroyu anlatmakla bitiremiyolar

.....
    Ziyaretçi

Bu yazýlarý görünce tüylerim diken diken oluyor.... Hey gidi günler heyy diyorum.

Sýra yeni Necati lerde.

Teþekkürler Tunga abi.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Turgay Semercioðlu baþlýðý hala açýlmayý bekliyor.

Sormuþtum kim açacak diye? Gerçekten de kim açacak o baþlýðý?

Trabzonsporlu olmak...

Erdal - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Yaþ
    50

Yahu Tunga bence Turgay ve Necati yi ayýrmasak...Baþlýðý birleþtirsek diyorum. Diyorum zira benim aklýma Turgay gelince hemen Necati geliveriyor veyahut tersi....Sahiden baþlýðý Turgay- Necati aðabeyler olarak birleþtirelim derim ben...
    Trabzonspor taþralý olmaktan gelen ezikliðin, merkez karþýsýnda ikinci derecede veya gölgede býrakýlmýþ olmaktan sýyrýlmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun deðil, otantik inisiyatifin sembolüdür Ýsmet Özel

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr poetricus - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Tunga Üstâd'ýn affýna sýðýnarak küçük bir düzeltme yapmak istiyorum.
    Necati Özçaðlayan aktif futbol hayatýndaki ilk ve tek kýrmýzý kartýný 1982-1983 sezonunda Trabzon'da Boluspor'la oynanan maçta görmüþtü. Jübile maçýndaki bir formaliteydi.

magicyattara - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Futbolu Aklýyla oynardý.

Sadece doðru yerde bulunmaya programlamýþtý kendisini.Kuvvetliydi,çok Akýllýydý.

Tam bir takým oyuncusuydu.
    Herkese Merhaba

melihkuzey - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýngiltere
    Yaþ
    45

trabzonspor'un bütün þampiyonluklaýrnda en büyük etken saðlam defansý olmuþtur. özellikle necati ve turgay abimizin bu þampiyonluklarda tarif edilemez katkýlarý vardýr. unutulmaz kalecimiz þenol güneþ bile turgay ve necatinin arkasýnda kolay kolay gol yemez ama milli takýmlara gittiðinde bol bol gol yer gelirdi. çünkü türkiyede hiç bir takýmda böyle bir defans ikilisi yoktu.

son yýllarýnda necati abimizi canlý izleme imkaný bulmuþtum. stilini þöyle tarif edeyim. italyan maldiniyi hatýrlayanlarýnýz vardýr mutlaka. iþte onun gibiydi. adam markajýnda çok iyiydi. her zaman rakibin arkasýnda durur topu almasýna müsaade ederdi. güçlü fiziðiyle rakibine þarj yaparak dengesini kaybettirir top kontrolünü yitirmesine ya da pas vermesine neden olurdu. bir de çok ilginç bir þekilde rakip defans neredeyse mutlaka orda kendini gösterirdi. aldýðý toplarý direk olarak uzun paslarla hemen orta sahanýn ön tarafýna yýkardý. bu sebepledir ki özellikle iskender ve güngör gibi futbolcularýmýz ortanýn göbeðinden ya da kanatlardan rakip kalenin önünde biterdi.

turgaydan farklý olarak necati abimiz maç boyunca hiç konuþmaz, anormal derecede rakibe konsantre olurdu. bu konsantrasyonu tribünde sizde farkederdiniz. hareketli ya da yýldýz forvetlerin necati abimiz karþýsýnda fazla bir þansý olmazdý. çünkü müthiþ bir önsezi yeteneði vardý. turgay abimizle müthiþ bir tandem ikili oluþturmuþlardý. turgay abimiz bazen oyunun gidiþatý gereði iler çýktýðý olurdu necati abimizin defansý býraktýðý görülmemiþtir. bazen bütün bir maçý kendi yarý sahasýnda bitirirdi. maç boyunca sýk sýk þenol güneþe bakar onun talimatlarýna dikkat ederdi. bir ilginç yaný da korner atýþlarýnda topun indiði yerde mutlaka necati abimizi görürdük. acayip bir beyefendiliði vardý. rakibine faul yapmamak için elinden geleni yapardý. çok sakin çok soðukkanlý ve anormal derecede mücadeleciydi. bu mücadele hýrsý anormal konsantrasyonundan kaynaklanýrdý. maç bitiminden sonra hemen hemen bütün futbolcularda yorgunluk belirtileri görürlürdü ama necati abimiz bir 90 dakika daha oynayabilirim mesajý verirdi.

iþte böyle büyük bir defans futbolcusuydu. zaten kendisi futbolu býraktýktan sonra trabzonspor defansýnýn bütün yükü turgay abimize kalmýþtýr. bir kaç yýl sonra turgay abimiz de býraktýktan sonra çeyrek asrý geçmiþ olan þampiyonluk hasretimiz baþlamýþtýr. þenol güneþin çok büyük bir kaleci olmasýnda bu ikilinin ve daha öncesinde rahmetli dozer cemil abimizin büyük katkýsý vardýr. özellikle necati abimizin futbolu býraktýktan sonra trabzonspor'un çabuk gol yiyen bir takým olmasý bir tesadüf deðildir.

kendisini saygýyla sevgiyle anýyorum. þu an nerede ne yapýyor bilmiyorum ama Hz. Allah kendisine saðlýklý huzurlu ömür versin diyorum.
    Konu melihkuzey tarafýndan (30.07.2009 Saat 12:46 ) deðiþtirilmiþtir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)