Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Necati Özçağlayan | Karadeniz'de Fırtına Koparanlar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart Necati Özçağlayan | Karadeniz'de Fırtına Koparanlar

Ekim 1976... Liverpool maç için Trabzon'a gelir. Türkiye'deki gazeteler maçın Trabzonspor için hazin sonla biteceğini düşünür. Buna göre de Liverpoollu oyuncuların sevinç görüntülerine yer verilerek hazırlıklar bile yapılır. Maçı Trabzonspor 1-0 kazanınca bu resmin altına "Liverpoollular işte böyle sevinemedi" diyerek başlık atmak zorunda kalırlar. İşte o günü yaşatanlardan biridir Necati.

Trabzonspor'da 6 şampiyonluk yaşamış, Türk Futbol Tarihi'nin en zeki, en teknik, en soğukkanlı, en istikrarlı liberolarından biri, belki de birincisidir Necati Özçağlayan. Gözü İstanbul Takımları'nın oyuncularından başkasını görmeyen basınımız onu unutuvermiş olabilir.

Aslında genel yapısı da buydu Necati'nin. İşini yapardı sessizce ve hiç bir övgü sözü beklemezdi.

Buz gibiydi. Hem de belki de en heyecanlı olması gereken yerde oynuyordu. Onu defansın ortasında gören Trabzonsporlular gol yemeyeceklerine adı gibi emin olurlardı.

Onu gören rakip oyuncuları ise bir sıkıntı basardı.

Temiz oynardı. Tek kırmızı kartını jübile maçında görmüştü, şakacıktan. Hem çok iyi bir kesici, hem çok iyi bir oyun kurucuydu. Hem de centilmen ve de zarif. En az gol yediğimiz sezonların aktörlerindendi. Şenol, Turgay, Necati... Efsane onlara denilebilir ancak. Bu üçlü içine zaman zaman başka oyuncular da girdi ama istikrar abidesi bu üçlü hiç bozulmadı. Trabzonspor'u bir Karadeniz Fırtınası, bir istikrar abidesi, bir Anadolu Devrimcisi yaptılar. Üçü de 6 şampiyonluk yaşadı.

Sessiz sedasız görevini yaptı ve çekildi köşesine. Toplam 33 defa milli oldu. 21 yaş altı Milli Takım'dan, A Milli Takım'a çeşitli kategorilerde görev aldı.

Türk futbolu'nun "Efsane 11'i" seçilirken hiç şampiyonluk görmemiş stoperler, liberolar seçime girerken, onun adı yine mütevaziydi. Yoktu o 11 içinde.

Ama o çok başkaydı. Çok istikrarlı, çok başarılı, çok verimli ve çok mütevaziydi.

Belki şimdi bir köşede kalmak hoşuna gidiyordur; ama biz onu unutmayacağız.

Çok teşekkürler Necati Özçağlayan...

Sırada Turgay Semercioğlu var. Kim açacak bakalım onun başlığını...

Konu Tunga tarafından (06.01.2009 Saat 14:55 ) değiştirilmiştir.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama güzel be kardeşim!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Onu sahada Şenol Güneş'in önünde gören ben, öyle rahat izlerdim ki maçları. Bilirdim ki, Trabzonspor'a gol atmak öyle kolay değil.

Trabzonspor'a gol atmanın tatlı bir hayal olduğu günleri yaratanların baş kahramanlarından biri...
    Trabzonsporlu olmak...

Selman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Benim yaşımdaki taraftarlarmızın izleme şerefine ulaşamadığı büyük yeteneklerden bir tanesi daha.Teşekkürler Tunga abi.

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Büyük bir zevkle okudum yazdıklarını Tunga abi, video için yorum yapmaya gerek yok tek kelimeyle harika bir müzik ve eşliğinde güzel kareler. Şu an gerek takımımızda gerekse Türk futbolundaki önliberolara bakıyorum da derin bir "oooffff" çekiyorum. Liberosu olmayan bir milli takım yabancı bir futbolcuyu Türk yapıyor oynatıyor. Keşke gözlerimiz kapalı güveneceğim bir Necati'miz olsa şu an orta sahada.

ve en büyük keşkemdir hayatta ki; keşke o takımı bizler de izleyebilseydik.
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Aslında bizim uşaklara soyunma odasında bu tip klipler seyrettirmek lazım,içerdeki maçlardada seyircilere skorboard dan seyrettirilmeli.
    Futbolcular bilmeliki bizede böyle klipler yapılır,100 sene daha ismimiz konuşulur.

Yani iyi bir motive aracı olur.

ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Şampiyonluğu Trabzon'da yaşamış ve yaşatmış...ne büyük gurur bizler için.

Teşekkürler Tunga abi.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Uğurtan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

İzleyememiş olsakta efsaneyi yaratanları herhangi bir Trabzonsporlunun unutması mümkün değil.. İlhan'a katılıyorum bu konuda şampiyonlukları tadamamayı anlarımda bu müthiş kahramanları izleyememek büyük bir kayıptır bizler için..
    Tunga abi ellerine sağlık yine.. Müzik "İpsiz Recep Emice" hoş gitmiş
    Bir Gün Mutlaka Aslına Döneceksin. Dönmek Zorundasın. Bu Senin Genlerinde var...

ÖmerFarukYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Onları izleyemedik ya...En büyük eksiklik bu..

EĞİTİM ŞART!!!

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Beton gibi defansın kemikleşmiş çimentosu,harcı... Selam olsun sana ve bize o unutamadığımız güzellikleri yaşatan tüm efsane kadromuza...
    Beklemeyi bilen amacına ulaşır. JOSEPH DE VILLELE.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Eline yüreğine sağlık Tunga. Efendilikse efendilik Futbola dair ne varsa tertemiz, Necati abimiz de vardı. Bir kez daha hatırlattığın için çok teşekkürler.
    Konu Külünkoğlu tarafından (06.01.2009 Saat 16:17 ) değiştirilmiştir.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Şamil Ekinci|Dozer Cemil|Şenol Güneş|
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Adil ÖZGÜR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Necatimiz unutulurmu, o efsane dir.

Turgaylar, Kadirler, Dozer Cemiller, onlar unutulmaz.....
    BİR AĞAÇ BİR CAN, BİR CAN BİR TRABZONSPOR

Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

İzlemek kısmet olmadıysa da anlatılanlardan dolayı kendisini izlemiş kadar tanıyorum. Mükemmel bir oyuncu, beyefendi ve örnek insân, tıpkı o kadrodaki diğerleri gibi.
    Stand-upçı başkan istemiyoruz!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Teşekkürler Tunga

Bu arada Müziğide merak ettim

Trabzonspor Kongre Üyesi
    a f s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Teşekkürler Tunga.
    Trabzonspor taraftarı kadar, fırtınayı koparan bu efsaneleri tüm yeni Trabzonsporlu futbolculara da tanıtmak lazım.
    Elindeki arşiv ve yapabilme gücü ile bu görev kulübe düşüyor sanırım, şayet böyle bir şey mümkünse...

Muhammet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Bu güzel ve anlamlı paylaşım için çok teşekkürler.

O günleri göremedik, o takımı izleyemedik, bizler için büyük kayıp. Sizler sayesinde öğreniyor, hatırlıyoruz.

Tekrar teşekkürler.
    A Revolution without dancing is a Revolution not worth having.

Nereden
    İstanbul

İstanbul'da -fb ile yaptığımız kupa maçında tek gölümüzü atmıştı, orta sahadan aldı getirdi ve ADİL 'in altından filelere gönderdi. Yani yanlız defans değildi, önemli gollerde attı.
    TRABZONSPOR ÜYE NO:12458

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı LazAnisT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler Tunga

Bu arada Müziğide merak ettim
    Yukarıda Uğurtan'ın da söylediği gibi müzik TRT'de yayınlanan İpsiz Recep Dizisi'nin jenerik müziği.
    Trabzonsporlu olmak...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu

Nereden
    İstanbul

Babamdan dinlediğim efsane isimlerden biridir Necati abimiz de.
    İşittiklerimiz ve işte böyle okuduklarımızla tanıyor, görüyor, izliyor gibi oluyoruz biz de efsaneyi yaratnları.
    Hatırlattığın için teşekkür ederiz Tunga abi.

Nereden
    İstanbul

büyüklerimiz eski kadroyu anlatmakla bitiremiyolar

.....
    Ziyaretçi

Bu yazıları görünce tüylerim diken diken oluyor.... Hey gidi günler heyy diyorum.

Sıra yeni Necati lerde.

Teşekkürler Tunga abi.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Turgay Semercioğlu başlığı hala açılmayı bekliyor.

Sormuştum kim açacak diye? Gerçekten de kim açacak o başlığı?

Trabzonsporlu olmak...

Erdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Yahu Tunga bence Turgay ve Necati yi ayırmasak...Başlığı birleştirsek diyorum. Diyorum zira benim aklıma Turgay gelince hemen Necati geliveriyor veyahut tersi....Sahiden başlığı Turgay- Necati ağabeyler olarak birleştirelim derim ben...
    Trabzonspor taşralı olmaktan gelen ezikliğin, merkez karşısında ikinci derecede veya gölgede bırakılmış olmaktan sıyrılmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun değil, otantik inisiyatifin sembolüdür İsmet Özel

Forumdan Uzaklaştırılmıştır poetricus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Tunga Üstâd'ın affına sığınarak küçük bir düzeltme yapmak istiyorum.
    Necati Özçağlayan aktif futbol hayatındaki ilk ve tek kırmızı kartını 1982-1983 sezonunda Trabzon'da Boluspor'la oynanan maçta görmüştü. Jübile maçındaki bir formaliteydi.

magicyattara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Futbolu Aklıyla oynardı.

Sadece doğru yerde bulunmaya programlamıştı kendisini.Kuvvetliydi,çok Akıllıydı.

Tam bir takım oyuncusuydu.
    Herkese Merhaba

melihkuzey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İngiltere

trabzonspor'un bütün şampiyonluklaırnda en büyük etken sağlam defansı olmuştur. özellikle necati ve turgay abimizin bu şampiyonluklarda tarif edilemez katkıları vardır. unutulmaz kalecimiz şenol güneş bile turgay ve necatinin arkasında kolay kolay gol yemez ama milli takımlara gittiğinde bol bol gol yer gelirdi. çünkü türkiyede hiç bir takımda böyle bir defans ikilisi yoktu.

son yıllarında necati abimizi canlı izleme imkanı bulmuştum. stilini şöyle tarif edeyim. italyan maldiniyi hatırlayanlarınız vardır mutlaka. işte onun gibiydi. adam markajında çok iyiydi. her zaman rakibin arkasında durur topu almasına müsaade ederdi. güçlü fiziğiyle rakibine şarj yaparak dengesini kaybettirir top kontrolünü yitirmesine ya da pas vermesine neden olurdu. bir de çok ilginç bir şekilde rakip defans neredeyse mutlaka orda kendini gösterirdi. aldığı topları direk olarak uzun paslarla hemen orta sahanın ön tarafına yıkardı. bu sebepledir ki özellikle iskender ve güngör gibi futbolcularımız ortanın göbeğinden ya da kanatlardan rakip kalenin önünde biterdi.

turgaydan farklı olarak necati abimiz maç boyunca hiç konuşmaz, anormal derecede rakibe konsantre olurdu. bu konsantrasyonu tribünde sizde farkederdiniz. hareketli ya da yıldız forvetlerin necati abimiz karşısında fazla bir şansı olmazdı. çünkü müthiş bir önsezi yeteneği vardı. turgay abimizle müthiş bir tandem ikili oluşturmuşlardı. turgay abimiz bazen oyunun gidişatı gereği iler çıktığı olurdu necati abimizin defansı bıraktığı görülmemiştir. bazen bütün bir maçı kendi yarı sahasında bitirirdi. maç boyunca sık sık şenol güneşe bakar onun talimatlarına dikkat ederdi. bir ilginç yanı da korner atışlarında topun indiği yerde mutlaka necati abimizi görürdük. acayip bir beyefendiliği vardı. rakibine faul yapmamak için elinden geleni yapardı. çok sakin çok soğukkanlı ve anormal derecede mücadeleciydi. bu mücadele hırsı anormal konsantrasyonundan kaynaklanırdı. maç bitiminden sonra hemen hemen bütün futbolcularda yorgunluk belirtileri görürlürdü ama necati abimiz bir 90 dakika daha oynayabilirim mesajı verirdi.

işte böyle büyük bir defans futbolcusuydu. zaten kendisi futbolu bıraktıktan sonra trabzonspor defansının bütün yükü turgay abimize kalmıştır. bir kaç yıl sonra turgay abimiz de bıraktıktan sonra çeyrek asrı geçmiş olan şampiyonluk hasretimiz başlamıştır. şenol güneşin çok büyük bir kaleci olmasında bu ikilinin ve daha öncesinde rahmetli dozer cemil abimizin büyük katkısı vardır. özellikle necati abimizin futbolu bıraktıktan sonra trabzonspor'un çabuk gol yiyen bir takım olması bir tesadüf değildir.

kendisini saygıyla sevgiyle anıyorum. şu an nerede ne yapıyor bilmiyorum ama Hz. Allah kendisine sağlıklı huzurlu ömür versin diyorum.
    Konu melihkuzey tarafından (30.07.2009 Saat 12:46 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)