Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BMN Röportaj - Cevat Ocak - Derin Trabzonspor Kitabý'nýn Yazarý

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Standart BMN Röportaj - Cevat Ocak - Derin Trabzonspor Kitabý'nýn Yazarý

“Trabzonspor, Ona Hayat Verenlerin Hayatýdýr”

BMN Dergisi’nin bu sayýsýnda kýsaca tanýtýmýný yaptýðýmýz “Derin Trabzonspor” kitabýnýn yazarý, gazeteci yazar Cevat Ocak ile görüþtük. Trabzonspor camiasýna ýþýk tutacak bu kitapta sadece Derin Trabzonspor irdelenmemiþ, ayný zamanda Trabzonspor Tarihi’nin resmi olmayan kaydý da tutulmuþ adeta. Özellikle genç taraftarlarýmýza ýþýk olacaðýna inandýðýmýz bu kitabý kaleme alan Cevat Ocak, BMN olarak bizlerin sürekli yanýnda olan bir isim. Biz de hem kitabý biraz daha tanýtabilmek, hem de Trabzonspor’un “derinliklerine” olan ilgiyi arttýrabilmek için kendisiyle bir röportaj yaptýk.

Tunga Liman: Cevat Bey öncelikle bu röportaj talebimizi kýrmadýðýnýz için çok teþekkür ederiz. Trabzonspor’un derinlikleriyle ilgili kitabýnýzdan önce sizi kýsaca okurlarýmýza tanýtabilir miyiz?
    Cevat Ocak: Ben Trabzon doðumlu ve iyi bir Trabzonsporluyum. Trabzonspor’un o þampiyonluk yýllarýnda ortaokul öðrencisi iken maç günleri okuldan kaçýp, Avni Aker’in kapýlarýnda bekleyip büyüklerimize “Abi beni de maça götürür müsün” diyenlerdenim. Gazeteciliðe 1983 yýlýnda yerel Karadeniz Gazetesinde baþladým. Daha sonra sýrasýyla Güneþ, Tercüman, Bulvar gazetelerinde ve TRT de çalýþtýktan sonra 5 yýl aralýksýz Milliyet gazetesinde muhabir olarak çalýþtým. 1991 yýlýnda Trabzon belediyesine geçerek basýn bürosunda çalýþmaya baþladým ve halen bu görevimi sürdürüyorum. Bu görevimin yanýsýra sýrasýyla Türksesi, Karadeniz Olay, Spor Ekstra, Ekspres, Taka ve Ýlkhaber gazetelerinde aralýksýz 16 yýl spor yazarlýðý yaptým.

Tunga Liman: Röportaja kitabýnýzýn kapaðýndaki harika sözler için sizi tebrik ederek baþlamak istiyorum. Konusu Derin Trabzonspor olan bir kitap için bundan iyisi olamazdý herhalde: “Trabzonspor, ona hayat verenlerin hayatýdýr”. Bu söz sizin öyle deðil mi?
    Cevat Ocak: Evet bu söz tamamen bana ait. Ben Trabzonspor’un tarihini, þampiyonluklarýný ve bugünlere nasýl geldiðini 1990 yýlýndan beri irdeleyen bir kiþiyim. Araþtýrmalarýmdan edindiðim bilgiler beni, “Trabzonspor, kendisine hayat verenlerin hayatýdýr” sözüne getirdi.

Tunga Liman: Biz yakýn zamana kadar Trabzonspor’a bakýþý deðerlendirirken, gelenekselciler – yenilikçiler ayrýmý yapýyorduk. Bir süredir ise “Derin Trabzonspor” dile getirilen bir söz oldu. Kitabýnýzda bunun tarifi olsa da bir kere daha sizden rica edebilir miyiz? Nedir Derin Trabzonspor?
    Cevat Ocak: Bir kere þunu belirtmek isterim ki, Trabzonspor çok özel bir yapýya sahip yegane kulüptür. Gerek kuruluþ aþamalarý, gerek þampiyonluk yýllarý ve gerekse de buhranlý dönemleri atlatmasý, hep içerisinde barýndýrdýðý derinliklerin ruhundan gelmektedir. Ýþte Trabzonspor’a yön veren o derinlikler, her zaman Trabzonspor’un iyi yönetilmesini isterler. Çünkü, onu küçük bir bebekken alýp bugünlere getiren onlardýr. Bir çocuðun eðitimi gibi bir þeydir onlarýn yaptýðý. Elbette ki kendi ellerinde olmasý onlarý daha çok mutlu eder ama, kulüp ve takým performansýný yükselten anlayýþa da “Hadi gidin” demezler

Tunga Liman: Derin Trabzonspor, Trabzon þehrinin derinliklerinde midir? Yani Derin Trabzonspor’un bir temsilcisi olmak için coðrafi olarak Trabzon’da olmak bir zorunluluk mudur? Bu kökü çok eskilere dayanan “Trabzon Ýstanbul’dan mý, Trabzon’dan mý yönetilsin” sorusuna bir cevap mýdýr?
    Cevat Ocak: Derin Trabzonspor kendisine fikren ve bedenen yakýn insanlarý içerisinde barýndýrýr. Bu kiþiler Trabzon’da da olabileceði gibi Ýstanbul’da veya bir baþka kentte de olabilirler. Yeter ki, fikirsel ve fiziksel yakýnlýk olsun. Derin Trabzonspor, kulüp baþkanýnýn elbette ki Trabzon’da olmasýný arzu eder. Ancak bu “olmazsa olmaz” deðildir. Ama onlar için “olmazsa olmaz”, Trabzonspor’un Trabzon’dan yönetilmesidir. Hele hele de 2000 kongresiyle birlikte bu fikir daha da kuvvetlendi. Ayrýca, yine 2000 kongresinden sonra Ýstanbul’ta oturan eski yöneticilerin yüzde 80’i de Derin Trabzonspor ile yakýnlaþtýlar. Çünkü, onlar da gerçeðin farkýna vardýlar.

Tunga Liman: Kitabýnýzda “Trabzonspor, Trabzon’dan yönetilsin” demiyor, “Trabzon yerinden yönetilsin” diyorsunuz. Bu yerin ise Trabzon olduðu belli. Peki bu Trabzonspor’u Trabzon’a sýkýþtýrmak olmuyor mu?
    Cevat Ocak: Trabzonspor’un Trabzon’dan yönetilmesini isterken baþkan mutlaka Trabzon’da olsun fikrinde deðiliz. Baþkan ve bazý yöneticiler Trabzon dýþýndan da olabilirler. Ama istiyoruz ki, karar mekanizmasý Trabzon’da olsun. Yani kulübün geleceði ile ilgili kararlar Trabzon dýþýndaki ofislerde Baþkanýn iki dudaðý arasýndan çýkmasýn. Trabzonspor yöneticilerin çoðunluðu tarafýndan yönetilsin. Trabzonspor’a seçilen yönetici yönetilen konumda olmasýn. Maalesef Trabzonspor Ýstanbul’dan yönetildiði zaman Trabzon’daki yöneticiler yönetilen konumunda görev yapýyorlar. Bu da buradaki yöneticileri futbolcular, Teknik direktör ve kamuoyu nezdinde küçük düþürüyor. Futbolcular ve teknik direktörler baþkana baðýmlý olarak Trabzon’dan kopuk çalýþýyorlar ve bu da olumsuz sonuçlar doðuruyor. Mesela Ziya Doðan’ý sýrf Nuri Albayrak getirdiði için Trabzon’daki baþta Asbaþkan olmak üzere bazý yöneticilerle geçinemedi. Yine bazý ünlü diye alýnan futbolcularda ayný bu þekilde Trabzon’a gönderildikleri için buradaki yöneticiler sorunlarýyla ilgilenmedi. Sonuçta zararý hep Trabzonspor gördü. Trabzonspor’un gerek þampiyonluklarý, gerekse de diðer yýllardaki en baþarýlý döneminde kulübün Trabzon’dan yönetilmesinin katkýsý inkar edilemez bir gerçektir. Kulüp ne zaman Ýstanbul’dan yönetilmiþse hem kulüp hem de takým performansý hep dibe vurmuþtur. Bunlara kitabýmda da yer vermiþim.

Tunga Liman: Kitabýnýzda Ali Özbak’ýn köþe yazýsýndan alýntýlanmýþ bir bölümde, Albayrak’ýn kongrelerde baþ göstermemiþ olmasýna raðmen ilk katýldýðý kongrede aday olduðu ve Derin Trabzonspor’u temsil ettiði iddia edilen iki adayýn toplamýndan fazla oy aldýðý vurgulanýyor. Öyleyse bu Derin Trabzonspor derinliðini kayýp mý ediyor; yoksa Albayrak ve onun elindeki maddi manevi güç, Derin Trabzonspor’u da ikna mý etmiþti? Derin Trabzonspor hala eskisi kadar etkili midir?
    Cevat Ocak: O kongre Derin Trabzonspor’un bölündüðünün en açýk örneði idi. Nuri Albayrak asbaþkan tercihini Haþým Sayýtoðlu’ndan yana yapmasý bunda etkili oldu. Çünkü iyi biliyorum ki Albayrak,’ýn daha önce Asbaþkanlýk teklif ettiði bazý isimlere Derin Trabzonspor vize vermediði için görev kabul etmediler. Tabi bu arada Trabzonspor kongrelerini çok iyi bilen Haþým Sayýtoðlu’nun liste tercihi ve seçim kazanma formülü Albayrak’ý baþkan yapmýþtýr. Eðer o kongrede Özkan Sümer aday olmamýþ olsaydý Ýskender Önal banko seçimi kazanýrdý. Belki de Sümer sýrf bu yüzden ortaya çýktý veya çýkarýldý. Albayrak yönetiminde altyapýnýn baþýna gelmesi de bu ihtimali kuvvetlendiriyor.

Tunga Liman: Genç nesil Trabzonsporlu Taraftarlarýmýz, zaman zaman efsaneyi yaratan deðerlerimizle karþý karþýya geliyor. Efsanenin parçasý olmuþ olanlar genelde “eskinin tanýnmamasýndan” þikayetçi. Ýyi ama bugünlere kadar genç arkadaþlarýmýza etraflýca bu efsanenin tarihini, oluþumunu, geliþimini anlatacak eserler yoktu. Bunda efsane deðerlerin suçu, ya da kusuru yok mu? Kulübün internet sitesindeki bölüm bölüm ve çok özet haldeki resmi bilgiler dýþýnda; ki onlarýn da bazýlarýnda yanlýþlýklar var; kaynak yok ki insanlarý aydýnlatacak.
    Cevat Ocak: Çok haklýsýnýz. Bugün 20-30’lu yaþ kuþaðý gençler tabi ki efsane günleri yaþamadýklarý için kim kimdir bilemezler. Ýþte ben “Derin Trabzonspor” kitabýný sýrf bu yüzden hazýrlardým. O günleri yaþamayanlar için bir kýlavuz olsun istedim. Bugüne kadar da böyle bir kitap hazýrlanmadý. Mesela Trabzonspor Avni Aker’de Leverpool’u, Ýnter’i, Barcelona’yý nasýl yenmiþ. Þampiyonluklara nasýl, hangi teknik direktör ve futbolcularla ulaþmýþ. Baþkanlar kimlerdi. Kolay deðil, Anadolu’dan bir takým çýkýp futboldaki Ýstanbul imparatorluðuna son vermesi. Bir baþarý bir kez yakalandýðý zaman tesadüf olarak deðerlendirilebilir. Ama Trabzonspor bunu tam 6 kez baþardýðý için bu baþarý asla tesadüf deðildir. Bu bir planlamanýn, bir yönetim anlayýþýnýn, bir ezilmiþliðin ve hor görülmüþlüðün ürünüdür. Bütün bunlar kitapta açýk bir þekilde anlatýlmaktadýr. Sanýrým bugünlerde o eski günleri anlatan bir de belgesel hazýrlanýyor. Bütün bunlar Trabzonspor’u gelecek kuþaklara anlatmasý bakýmýndan çok önemlidir. Ama insanlar bu tür yayýnlarý mutlaka alýp okumalýdýrlar.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama güzel be kardeþim!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Tunga Liman: Biz sizin kitabýnýzla birlikte son dönemde yazýlmaya baþlanan kitaplarý, arþiv niteliðinde oldukça önemsiyoruz. Bu eski günleri anmanýn dýþýnda, aslýnda bugünlerde de yaþanan türlü sýkýntýlarýn geçmiþtekilerle benzeþtiðini ve onlarýn da türlü yokluklar içinde aþýldýðýný vurgulamak açýsýndan önemli. Yani ders çýkarýlmasý gereken çok nokta var aslýnda. Mesela 70’li yýllarda Trabzonspor’un birinci lige yükselmek için verdiði mücadele ve o stresi yüksek son maçlardaki hayal kýrýklýklarý aslýnda bizim 96 ve 2005 yýllarýnda yaþadýðýmýz hayal kýrýklýklarýndan çok da farký yok. Oysa görüyoruz ki, o dönemdeki Trabzonspor bu olumsuzluklardan pes etmek ve yýlmak yerine hýrslanarak ve her sene üstüne koyarak sonunda arzuladýðý baþarýya ulaþýyor. Ýþte tam da bu noktada geçmiþ o özel günleri bir daha hatýrlamak ve esinlenmek açýsýndan kitabýnýz çok deðerli. Bunun gibi örnek alýnacak çok bilgi var kitabýnýzda. Sizin bu kitabý yazarken de hedefiniz bu muydu?
    Cevat Ocak: Tabi ki yukarýda da belirttiðim gibi Trabzonspor nasýl þampiyon olmuþtu, yýllardýr neden þampiyon olamýyordu. Bunlarýn çok iyi bilinmesini istiyordum. Özellikle de Trabzonspor’u yönetenler ve taraftarlar bunu çok iyi bilmesi gerekir. Mesela 1996 yýlýnda þampiyon olamadýk diye çoklarýmýz eleþtirdik. Oysa daha sonraki yýllarda da gördük ki lig ikinciliði veya þampiyonluða oynamak bile büyük bir baþarý idi. Yine Atay Aktuð döneminde olduðu gibi. Bu kitapta bir þeyi daha ortaya serdim ki, son yýllarda Trabzonspor camiasý öylesine bölündü ki, takým þampiyonluða giderken neredeyse birileri onu geri çekiyordu. “Ben varsam baþarý var olsun. Ben yoksam baþarý da olmasýn” mantýðý kulübü yönetenler veya yönetmeye aday olanlarý esir aldý. Daha doðrusu Trabzonspor’un nasýl yönetilmesi gerektiðini, kimlerin nasýl yönettiðini ve nasýl yönetemediklerini ortaya serdim bu kitapla. Ýnþallah okuyanlar bundan ders alýrlar.

Tunga Liman: Kitabýnýzda Atay Aktuð döneminde baþlatýlan 100 000 Üye kampanyasýnýn Derin Trabzonspor’un etkinliðine bir darbe vurduðunu ve bunun da kongreleri etkilemeye baþladýðýný söylemiþsiniz. Son kongreden kýsa bir süre önce Sn. Kenan Ýskender’in de 100 000 Üye Kampanyasýna muhalif bir demecini okuduk. O zaman belki de ilk kez Derin Trabzonspor’un 100 000 Üye kampanyasý hakkýndaki fikirlerini açýk açýk duymuþ olduk. Biz bu kampanyanýn kulübe maddi bir katký saðlanmasýnýn ötesinde faydalarý olduðunu düþünüyoruz. Sizin bu konudaki görüþleriniz nedir?
    Cevat Ocak: Öncelikle þunu belirtmek isterim ki maddi kaynak saðlanacak diye her önüne gelen Trabzonspor gibi bir kulübe üye olmamalýdýr. Öyle birileri çýkýpta 100 üyenin, 300 üyenin aidatýný yatýrarak kulübe üye olunmaz. Kulübe üye olacak insanlarýn kulübü sahiplenmeleri gerekir. Bakýnýz o kampanya çerçevesinde üye sayýsý 19 bin dolayýna yükseldi. Peki son kongrede aidatý yatýrýlan kaç üye vardý. 6 bin civarýnda. Öyleyse nerede geri kalan üyeler. Demek ki, bu kampanya saðlýklý deðildi. Bana göre 100 bin üye kampanyasý yerine 100 bin taraftar kampanyasý daha yararlý olurdu. Ýnsanlarý Belli bir aidat karþýlýðý önce taraftar üye yapacaksýn. Onlara Trabzonspor taraftar kimlik kartlarý vereceksin. Onlarýn hem ürünlerden hem de biletlerden indirimli yararlandýracaksýn. Sonra kulübü sahiplenme durumlarýna göre iki veya üç yýl sonra üyeliðe kabul edeceksin.

Tunga Liman: Derin Trabzonspor tarifi belki de Derin Devlet kavramýndan yola çýkýldýðýnda itici geliyor ve olumsuz bir çaðrýþým yaratýyor. Aslýnda biliyoruz ki, Trabzonspor’da bahsedilen Derinlik ve Derin Trabzonspor üyeleri Trabzonspor’u ailelerinden bir fert gibi görülüyor. Zarar gördüklerinde müdahil olmak zorunluluðu hissediyorlar. Peki bu programlý bir örgütlenme midir, yoksa ayný tür düþünen ve münferit kiþilerin düþüncelerinin bir olmasý dolayýsýyla kullanýlan genel bir tabir midir?
    Cevat Ocak: Bu bir örgütlenme deðildir. Bu bir fikir birliði, yönetiþim birliði, gönüldaþlýk, sahiplenme gibi bir þey. Derin Trabzonspor’u oluþturan insanlar bugün 55-70 yaþ arasýndalar. Siz zannediyor musunuz ki, 20-30 yýl sonra bu insanlar ölünce derin Trabzonspor olmayacak. Sebahattin Kundupoðlu, Rifat Dedeoðlu, Süha Akçay gibi isimler bu Derin Trabzonspor’un temellerini atmýþlar. Ama onlar öldükten sonra da Derin Trabzonspor özelliðinden ve gücünden hiçbir þey kaybetmemiþtir. Öyleyse bugün Derin Trabzonspor diye bilinen isimlerin de arkasýndan mutlaka yeni isimler gelmektedir. “Derin Trabzonspor”, Trabzonspor varolduðu sürece varlýðýný hissettirecektir.

Tunga Liman: Özellikle kongre süreçlerinde, Trabzonspor’da birlik beraberlik mesajlarý verilir. Bunun önemine vurgu yapýlýr. Bu söylenince hoþ olsa da özellikle 2000 kongresinden sonra pek de söylendiði gibi insanlarýn birleþmeye taraftar olmadýklarýný görüyoruz. Þahsi fikrim, birlik beraberlikten ziyade yarýþýn; ama nizami ve centilmenlik kurallarý içindeki bir yarýþýn olmasýdýr. Hatta adaylarýn kongreden çok önceden programlarýný, vaatlerini ve bunlarýn kaynaklarýný açýklamasýný gerekli buluyorum. Çünkü birlik ve beraberlik içinde, üzerinde uzlaþmayla yapýlan listeli seçimlerin sonucunun Trabzonspor’a fayda saðlamadýðýný görüyorum. Öyleyse biz camia olarak, bu tarz adil ve centilmence bir seçim yarýþý yapamýyor muyuz?
    Cevat Ocak: Bakýn aslýnda 2002 kongresinde Özkan Sümer-Ahmet Aðaoðlu yarýþý, yine 2003 kongresinde Atay Aktuð, Ýskender Önal, Bahri Köse yarýþýnda, 2004 de Atay Aktuð - Osman Abanoz, 2005’de Nuri Albayrak-Ýskender Önal-Özkan Sümer yarýþmalarý medeni ve centilmenlik kurallarý içerisinde yapýlmýþtýr. Kitabýmda da belirttiðim gibi Trabzonspor’un iki önemli kongresi vardý. Birincisi 2000 yýlý kongresi, diðeri de son kongre olan 2008 kongresidir. Bu kongrelerin özelliði ve önemi Trabzonspor’un takým ve kulüp performansý olarak dibe vurduðu ve mutlaka kurtarýlmasý gerekmesidir. Bunun için baþta Derin Trabzonspor olmak üzere toplumun ve sivil toplum örgütlerinin topyekün kulübü sahiplenmeleri vardýr. Trabzon’daki saðduyulu kesim bu iki kongreyi de Trabzonspor’un kurtuluþu olarak görmüþ ve öyle sandýk baþýna gitmiþtir.

Tunga Liman: Aðaoðlu’nun iki adaylýk süreci de Türkiye’de eþine az rastlanýr olaylara sahne oldu. Ýlki seçimi kaybetmiþ ama en çok oyu almýþ olmasý, ikincisinde ise son günlerde adaylýktan vazgeçmesi idi. Her ikisi de gerçekten de eþine az rastlanýr olaylardý. Özellikle Trabzon dýþýndaki taraftarlar Aðaoðlu’na vizyonu ve söylemleriyle destek verdi ve hala veriyor. Oysa anladýðýmýz kadarýyla “derinlikler” onu kontrol edemeyecekleri bir güç gibi görüyorlar ve sürekli olarak müdahil olma ihtiyacýný duyuyorlar. Derinliklerin Trabzonspor’un menfaatlerini sürekli gözettiðini düþünecek olursak, o zaman bu iþe bu kadar istekli ve çalýþkan, hem de en zor dönemlerde yöneticilik yapýp, içinde bulunduðu yönetimde de baþarýlý olmuþ biri neden bunca hizmetten sonra sindirilemiyor sizce?
    Cevat Ocak: Trabzonspor’un derinlikleri yönetimlerde görevli iken Ýstanbul’a gidip ulusal medyada atýp tutaný pek fazla sevmez. Üç kuruþ verip 30 kuruþ reklam yapýyorlar diye tepki de gösterir. Ahmet Aðaoðlu da zaman zaman derinliklerle iyi geçinir, zaman zaman da Ýstanbul’da öyle açýklamalar yapar ki, onlarý hepten karþýsýna alýr. Aslýnda Aðaoðlu Trabzonspor için yararlý bir yönetici. Özkan Sümer ile yarýþtýðý kongrede çok oy aldýðý için “Baþkan ben olmalýyým” diye tutturmasa derinliklerde daha sempatik karþýlanacaktý. Hatta derinlikler “Özkan Sümer ile bir dönem daha devam et sonra baþkan sensin” teklifini bile yaptýlar. Ama o etrafýný dinleyerek derinliklerle savaþý tercih etti. Bu savaþ onu Trabzonspor’dan uzaklaþtýrdý. Daha sonraki kongrede derinliklere yaslansaydý etrafýnýn bütün tehditlerine raðmen kongreye bir gün kala Trabzon’dan kaçmaz ve Trabzonspor’a baþkan olurdu. Bana göre Ahmet Aðaoðlu çok büyük bir fýrsatý kaçýrdý. Belki bugün hala daha Trabzonspor’un baþkaný idi. Çünkü, iyi projeleri vardý.

Tunga Liman: Trabzonspor belki de türlü sýkýntýlarýn sonucunda kongrede Atay Aktuð ismi üzerinde birleþti. Ben Aktuð yönetimini bir devrim olarak görüyorum. 100 000 Üye gibi ütopik gelen bir kampanyayý baþlatmasý bir tarafa, kulüpte çok ciddi kurumsal hamleler yapýldý. O tarihlerde Türkiye, Trabzonspor’un bir ilki daha gerçekleþtirdiðini ve spor kulüplerinin kurumsallaþma modeline Trabzonspor’un örnek olduðunu dillendirmekteydi. Bugün kurumsallaþma konusunda geriden izlediðimiz camialara bile korku salan bir Trabzonspor vardý. Sonra transfer baþarýsýzlýklarý, Anorthosis faciasý ve atýlan tüm olumlu adýmlarýn bir kalemde silinmesi ve sonucunda o günün konjonktürüne “uygun” bir adayýn baþkan olmasý. Tam da o dönem, benim þahsen “derinliklerden” müdahale beklediðim bir dönemdi. Oysa “derinlikler” Aktuð’u tutamadýðý gibi, içlerinden iki aday çýkararak liyakatini ispatlamamýþ bir baþka adayýn seçimi kazanmasýnda etkili oldular. Neden böyle oldu?
    Cevat Ocak: Tamamen doðru. yukarýda da belirttiðim gibi derinliklerin kendi aralarýnda ikiye hatta üçe bölündüðün bir örnekti o kongre. Atay Aktuð’u da derinlikler getirdi. Ama ikinci yýlýnda Aktuð’a karþý oldular. Bunda Aktuð’un da hatasý yok deðil. Atay Aktuð, her þeyi ben bilirim havasý ile kulübü adeta tek baþýna yönetmeye kalktý. 2000 yýlýndan sonraki en baþarýlý dönem onun dönemidir. Kurumsallaþma adýna çok önemli adýmlar atýldý. Ancak, ikinci yýlýnda deðiþime uðramamýþ olsaydý, derinliklerle kavgayý seçmemiþ olsaydý bugün hem kendi baþkanlýðý devam ediyor olacaktý, hem de belki de Trabzonspor þampiyonluða ulaþacaktý. Ýkisine de yazýk oldu.

Tunga Liman: Son kongre sürecinden önce, eski baþkanýmýz Þamil Ekinci’nin bir açýklamasýný okumuþtum. Diyordu ki “Trabzonspor’un paraya ihtiyacý vardýr; ama paralý baþkana deðil. Yani paralý olmasý þart deðil.” Bu söyleme aynen ben de katýlýyorum. Trabzonspor marka deðerini yükseltecek ve ticari anlamda büyüyecek olursa, gerçekten de paralý baþkana deðil, parayý iyi idare edebilecek baþkana ihtiyacý var diye düþünüyorum. Ekonomik olarak bakýldýðýnda, þehir olarak Trabzon’un büyüme potansiyeli düþük görülüyor. Bu da Trabzonspor’un Trabzon dýþýnda da büyümesi gerektiðini iþaret ediyor. Örneðin Ýstanbul bunun için biçilmiþ bir kaftan. Benzin istasyonu da bunun iyi bir göstergesi. Sadece bu da deðil, taraftar potansiyelini ve bu potansiyelin maddi gücünün de görece olarak yüksek olduðunu düþünecek olursak, kulübün Ýstanbul ve diðer büyük illerde büyümesi doðru olmaz mý? Buna Derin Trabzonspor’un yaklaþýmý nedir sizce?
    Cevat Ocak: Trabzonspor’un paralý baþkana deðil, parayý kullanabilecek baþkan ve yönetime ihtiyacý vardýr. Paranýn tek baþýna Trabzonspor’a felaket getirdiðini gördük ve yaþadýk. Onun için paradan önemlisi bilgi ve akýldýr. Trabzonspor’un Trabzon dýþýndaki tek varlýðý Ýstanbul Kartal’daki tesisleridir. Bu tesisler Trabzonspor’un Trabzon’dan yönetildiði, paralý deðil parasýz baþkan Faruk Özak ve yönetimi tarafýndan Trabzonspor’a kazandýrýlmýþtýr. Yine Parasýz baþkan Özkan Sümer’in limaný Trabzonspor’a kazandýrmak için ne kadar çalýþtýðýný ama baþaramadýðýný çok iyi biliyoruz. Paralý baþkan ve yönetimler bu gibi kaynak getirici iþlerle uðraþmazlar. Onlar günübirlik kulübü yönetirler. Kulübün her zaman kendi paralarýna veya paralý baþkanlara ihtiyaç duymasýný arzu ederler. Bunun için Derin Trabzonspor bu gibi baþkan ve yönetimlere karþýdýr.
    Trabzonsporlu olmak...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Tunga Liman: Son yýllarda duymaktan usandýðýmýz bir söz her yerde çýkýyor karþýmýza. Deniyor ki: “Futbolun endüstriyelleþmesiyle birlikte bu arenada dönen paralar arttý ve Trabzonspor sportif rakiplerinin çok gerisinde kaldý”. Bu da þampiyon olamamamýza sebep gösterildi. Öncelikle biliyoruz ki, aradaki fark bu kadar büyük olmasa da, þampiyonluklarý kazandýðýmýz dönemlerde de ekonomik olarak rakiplerimizin gerisindeydik; ama þampiyon olmuþtuk. Hem de defalarca. Oysa þimdi bu, sanki baþarýsýzlýklara bahane olarak önümüze konuyor diye düþünüyorum. Bir taraftan da potansiyelimize bakýnca aslýnda gücümüzün çok küçük bir kýsmýný kullanýyoruz diye düþünüyorum. Sizin bu konuya yorumunuz nedir? Sizce Derin Trabzonspor buna muhalif midir?
    Cevat Ocak: Bir kere þunu belirtmek isterim ki fazla para harcamak saðlýklý transfer yapmak demek deðildir. Trabzonspor’un kendine özgü bir yapýsý vardýr. bu yapý korunarak transfer yapýlmalýdýr. Bir kere kendi evlatlarýna deðer veren bir anlayýþ hakim olmalýdýr kulüpte ve taraftarlarda. Bakýnýz kimse Galatasaray maçýndan sonra Cale’yi, Colman’ý Gökhan Ünal’ý konuþmuyor ama herkes Tayfun, Hüseyin, Tolga’yý konuþuyor. Zaten sezon baþýnda da çoðunluk bunlarýn gitmesini istiyordu. Ama görüyoruz ki þu ana kadar takýmýn en iyisi ve yürekten oynayan futbolcu Hüseyin’dir. Þimdi ben diyorum ki Hüseyin’den, Tayfun’dan, Hasan’dan daha iyi oyuncu alamýyorsan o zaman niye para harcýyorsun. Son yýllarda Trabzonspor’un formasýný haketmeyen çok sayýda yabancý ve yerli futbolcu transfer edildi. Oysa bu formayý hakeden çok sayýda Trabzonsporlu futbolcular bu kentten uzaklaþtýrýldýlar. Bunlarýn baþka takýmlarda nasýl oynadýklarý ortadadýr. Bakýnýz Trabzospor 2000 yýlýndan sonraki süreçte iki kez üst üste kupa kazandý ve iki kez üstü üste þampiyonluðu kýlpayý kaçýrarak ikinci oldu. Bu kadrolarda Fatih Tekke, Gökdeniz, Hüseyin, Mehmet Yýlmaz gibi Trabzonlu futbolcularýn çok büyük katkýsý vardý. Bakýnýz bugünkü transfer politikasý bile çok yanlýþtýr. 50 trilyon lira harcanarak belki de tarihin en yüksek maliyetli transferleri yapýlmýþtýr. Ama 7 maçta da görüldü ki bu transferler hala daha tartýþýlýyor. Keþke Trabzonlu olan Sivas’daki Abdurrahman, Ankaraspor’daki Özer Hurmacý, Gençlerbirliði’ndeki Engin Baytar da transfer edilebilseydi. Trabzonspor altyapýsýndan gelen futbolcular A takýmda oynamayý artýk hayal edemiyorlar. Onlarýn hayalleri köreltildi. Çünkü, kalitesiz transferlerle önleri kapanýyor. Bugün Barýþ’ýn duraklama dönemine girmesi de bundandýr. Onun için Trabzonspor’a paraya deðil formaya ve o ruha oynayacak futbolcu lazým. Fazla para harcanarak þampiyon olunmuþ olsaydý Fenerbahçe ve Beþiktaþ her sene þampiyon olmalýydý.

Tunga Liman: Trabzon dýþýndan bakýldýðýnda, zaman zaman Derin Trabzonspor’un aþýrý statükocu olduðunu görüyoruz. Hatta son Tüzük Tadilat kongresi’nde de bunun bir tezahürü vardý ve bazý maddeler kongrede geçmedi. Bu doðrudur ya da yanlýþtýr diyemeyiz; ama merak ettiðimiz Derin Trabzonspor’un, Trabzon dýþýndakilere nasýl baktýðý. Sizce Derin Trabzonspor, Trabzon dýþýndaki Trabzonsporlulara hangi gözle bakýyor?
    Cevat Ocak: Son seçimde Ýbrahim Haciosmanoðlu’nun, Sadri Þener gibi deneyimli, bilgili ve geçmiþte bu kulübe önemli maddi yardýmda bulunmuþ bir Baþkana karþý aldýðý 1200 oy Derin Trabzonspor’u düþündürmedi deðil. Bir de önlerinde hiç yöneticilik yapmayýp da Baþkan olan Nuri Albayrak örneði varken tabi ki böyle bir tüzük tadilatý yapýlacaktý. Trabzonspor’a baþkan adayý olacak insan önce yönetimlerde görev almalý ve bu camiayý tanýmalýdýr. Öyle dýþarýdan ýsmarlama baþkanlarla Trabzonspor’un neler çektiðini unutmamalýyýz. Tabi ki bu tüzük tadilatýnda adaylarýn divan üyelerinden imza almalarý tartýþýlýr. Hele hele de bir divan üyesinin birden fazla aday için imza vermemesi anti demokratik bir yaklaþýmdýr. Zaten de kýyamet bu noktada koptu ve tüzük tadilatý kabul görmedi. Bunun Trabzon içi veya dýþý ile alakasý yok. Tabi ki Trabzon dýþýndan da þartlarý uyan baþkan adaylarý çýkabilir. Trabzon dýþýnda da çok sayýda divan üyeleri vardýr. Ama en önemli þart en az bir dönem yöneticilik yapmýþ olmasýdýr.

Tunga Liman: Mevcut koþullarda, Trabzonspor’un fýrlamaya, ciddi bir çýkýþ yapmaya ihtiyacý var. Bunu yapabilmek için de tüm potansiyelini kullanmalý. Bu potansiyelin aðýrlýk merkezinin Trabzon’un dýþýna çýktýðýný düþünüyorum. Eskilerden gelen “Trabzonspor Trabzon’dan yönetilmelidir” sözü hala geçerli midir sizce? Yoksa bu takým muhakkak Trabzon’da olacaðý için konjonktür ne olursa olsun yine de aðýrlýk merkezi Trabzon’a mý taþýnmalýdýr?
    Cevat Ocak: Evet kesinlikle karar mekanizmasý Trabzon’da olmalýdýr. Kararlar buradan alýnmalýdýr. Kararlarýn Ýstanbul’dan alýndýðý dönemler ile Trabzon’dan alýndýðý dönemleri kaþýlaþtýrdýðýnýz zaman zaten neden Trabzon’dan alýnmasý gerektiði net bir þekilde görülmektedir. Trabzonspor’un þampiyon olduðu, þampiyonluklar dýþýnda en baþarýlý olduðu dönemler hep kararlarýn Trabzon’dan alýndýðý dönemlerdir. Bu bir tesadüf deðildir. Trabzonspor kendi gelirlerine kavuþtuðu zaman zaten kiþilerin cebine muhtaç olmayacaktýr. Son yýllarda kulübe para veren de yok ki. Bakýnýz Nuri Albayrdak paralý baþkan diye geldi. Ama sýrf kulübü tanýmamasý, Ýstanbul’dan yönetmesi kendisine yýðýnla yanlýþlar yaptýrdý. Belki iyi niyetli idi ama dediðim sebeplerden dolayý Trabzonspor belki de tarihinin en baþarýsýz dönemine imza attý. Demek ki Trabzonspor’u yönetecekler bu kulübü iyi tanýmalý ve ona göre transfer politikasý yapmalýdýr.

Tunga Liman: bordomavi.net’te bu kadar zaman harcayýnca, insan ister istemez taraftarlarýn genel yönelimleri konusunda bir fikir sahibi oluyor. Bu tecrübeden yola çýkarak þunu söyleyebilirim ki, özellikle genç taraftarlarýmýzýn büyük bir çoðunluðu, kulübe herhangi bir kademede hizmet vermiþ kiþilerin, baþka baþka görevlerle yine Trabzonspor’un çevresinde bulunmasý antipatik karþýlanýyor. Taraftarlarýmýz sýk sýk bu kiþilerin kulübe veren deðil, kulüpten alan olduklarýný düþünüyor ve bu yönde eleþtiriyor. Þahsi fikrim, bunun tersi yönünde. Zira kulübün kýymetini bilmek konusunda bu insanlarýn liyakatlerinin oldukça yüksek olduðunu düþünüyorum. Bununla birlikte son zamanlarda, taraftarlarýmýz ile efsaneyi yaratanlar arasýnda bu yönde bir çekiþme olduðunu gözlemliyoruz. Açýkçasý bu da BMN olarak bizde bir rahatsýzlýk doðuruyor. Elimizden geldiðince, bu sürtüþmenin önüne geçmek için çaba sarfediyoruz; ancak efsaneyi yaratanlarýn bu algýlamayý deðiþtirme konusunda bizlere bir yardýmda bulunmadýðýný, hatta tam tersine buna hiddetlendiðini gözlemliyoruz. Bu da böyle düþünen taraftarlarýmýzla bu efsanevi deðerlerin arasýnýn daha da açýlmasýna yol açýyor. Sizin “Derin Trabzonspor” kitabýnýz gibi eserlerin bu konuda bize yardýmcý olduðu bir gerçek. Bu sýkýntýnýn varlýðý bu çevrelerce fark ediliyor mu sizce ve bu sýkýntý sizce nasýl giderilebilir?
    Cevat Ocak: “Derin Trabzonspor” kitabýmýn kapaðýnda “Trabzonspor kendisine hayat verenlerin hayatýdýr” derken kastettiðim iþte budur. Trabzonspor bir Þamil Ekinci’yi, bir Ahmet Suat Özyazýcý’yý, bir Özkan Sümer’i bir Faruk Özak’ý bir Sadri Þener’i, bir Mehmet Ali Yýlmaz’ý, bir Atay Aktuð’u, bir Nizamettin Algan’ý bir Rýfat Dedeoðlu’nu, bir Süha Akçay gibi bu kulübe geçmiþte hizmet etmiþ insanlarý unutmamalý unutamaz da. Trabzonspor Þenol Güneþ, Ali Kemal Denizci, Serdar Bali, Hami Mandýralý, Fatih Tekke, Gökdeniz Karadeniz, Þota gibi futbolcularý da unutamaz unutmamalýdýr. Þimdi bu insanlarýn bilgi ve birikiminden yararlanmak Trabzonsporluluðun bir gereðidir. Dikkat edilirse bunlardan yararlanýlmadýðý zaman kulüp yine kaosa sürüklenmiþtir. Biz yabancý teknik adamlara milyon dolarlar harcarken kendi insanýmýzdan özveri beklemek ne derece doðru ki,. Onlar zaten özveride bulunuyorlar. Kulüp ekonomik sýkýntýya girdiði zaman kendi insanýna sarýlýyor, ekonomik yönden iyi olduðu zaman da yabancýlara sarýlýyor. Bu mantalite deðiþmesi lazým. Trabzonspor, kendi insanýna deðer verdiði zaman baþarýyý yakalayacaktýr.

Tunga Liman: Yönetsel konulardan, sportif konulara geçelim müsaadenizle. Kitabýnýz bir gerçeði ister istemez ortaya koyuyor ki, Trabzonspor’un bugün efsaneleþtirilen geçmiþ dönem baþarýsý aslýnda Fatih Terim ya da Þenol Güneþ’in baþarýlarýna yakýþtýrýldýðý gibi bir “altýn jenerasyon” ürünü deðildi. Zira kadrolar sürekli deðiþiyor, en etkili futbolcular, hem de rakiplere gönderiliyor; buna raðmen yeni baþarýlar geliyor, yeni futbolcular kazanýlýyordu. Bu bir belki iki sene olsa tesadüf denilebilirdi; ama 9 senede 6 þampiyonluk, sayýsýz kupa ve Avrupa baþarýlarý tesadüf hipotezini çürütüyor. Ýlk þampiyon kadroyla son þampiyon kadro arasýnda sadece 1-2 futbolcu var ortak. Peki o zaman bunun sýrrý ne olabilir. Böyle bir ruh yaratýlmýþ o dönemde. Bunu nasýl kaybettik biz sizce?
    Cevat Ocak: Bakýnýz geçmiþ yýllarda Trabzonspor’un baþkaný deðiþirdi ama yönetimdeki çekirdek kadro deðiþmezdi. Yine Teknik direktör deðiþirdi ama futbolcu kadrosundaki çekirdek kadro deðiþmezdi. Demek ki belli bir plan dahilinde istikrarý korumak gerekiyor. Ama son yýllarda hep deneme yanýlma metodu ile kulüp yönetiliyor. Eskiden herkes Trabzonspor’un adamý idi. Ama maalesef bu deðiþti ve artýk insanlar kiþilerin adamý oldu. Her kongrede Trabzonspor daha da bölünüp parçalara ayrýlýyor. Her görevi devreden veya seçimi kaybedenlerin büyük bir kýsmý potansiyel düþman gibi gösteriliyor. Tabi ki onlarýn da Trabzonspor’a bakýþ açýsý, “Ben varsam Trabzonspor varsolsun” mantýðý olunca ister istemez böyle bir durum ortaya çýkýyor.Geçmiþte saygý ve sevgi çerçevesinde yönetilen kulüp son yýllarda krizle, kavga ile yönetilir hale geldi. Bunda bütün yönetimlerin hatasý vardýr.

Tunga Liman: Mevcut kadromuzla ilgili bir eleþtiri de, kadronun Trabzonlu veya Karadenizli oyuncularý bir þekilde devre dýþý býrakmýþ olmasý. Sizce kadronun yeterli olup olmadýðý bir tarafa, Karadenizli imzasý gerekli midir Trabzonspor’un baþarýsý için?
    Cevat Ocak: yukarýda da vurguladýðým gibi Trabzonsporluluk ruhu ancak ve ancak takýmdaki Trabzonlu futbolcu sayýsýnýn fazlalýðýna baðlýdýr. Þimdi siz Hüseyin ile Selçuk’un veya Colman’ýn ayný ruhla oynadýðýný mý zannediyorsunuz.? Bugünkü kadroda zaman zaman da olsa bir tek Serkan Balcý ve Umut Bulut Trabzonsporluluk ruhu ile oynuyor ve mücadele ediyorlar. Ama öylesine gamsýz ve bu takýmýn büyüklüðünü hiçe sayan futbolcu var ki. Þampiyonluk yýllardaki kadronun çoðunluðu Trabzon kökenli idi. Bunlara ilave edilen futbolcular da Trabzon’a ve Trabzonlulara uyum saðlayabilecek özellikte oluyordu. Mesela Ahmet Ceylan, Mehmet Ekþi, Necdet, Orhan, Ýskender Gönen, Orhan Çýkrýkçý gibi. Ama ne yazýk ki, Trabzonspor kendi karakteristik yapýsýna uymayan yerli ve yabancý futbolculara yöneldiði için eski baþarýlar gelmemektedir.Bunun için Trabzonspor’un kendine has bir transfer politikasý olmalýdýr. Bu bir anayasa gibi bir þey. Her gelen yönetim bu politika üzerinden transfer yapýlmalýdýr. Bir kere Trabzonspor tok futbolcu deðil, aç futbolcu transfer etmelidir. Bakýnýz yukarýda saydýðým futbolcularýn hepsi aç olarak Trabzonspor’a gelmiþ ve burada doymuþlardýr. Yabancý futbolcu olarak ele aldýðýmýz zaman bir Þota-Arçil, Vugrineç, Yattara, Stepanov gibi aç futbolcularýn performansý ile Marcelinho, Musampa, Paff, Olsen, gibi yýldýz futbolcularýn performanslarý herþeyi ortaya koyuyor. Yerli ve yabancý futbolcu transferlerinde futbolcunun aile yapýsýnýn Trabzon’un sosyal þartlarýna uygunluðu, çocuklarýnýn eðitim durumu gibi konular çok iyi araþtýrýlmalýdýr.

Tunga Liman: Bu çok deðerli eseriniz maalesef Ýstanbul, Ankara gibi büyük þehirlerde taraftarýmýza ulaþamadý. Kitapla ilgili yeni bir çalýþmanýz var mý? Taraftarlarýmýz nasýl ulaþabilecek kitabýnýza?
    Cevat Ocak: Derin Trabzonspor kitabýmýn ilk baskýsý Trabzon’da bitti. Doðrudur Trabzon dýþýna fazla gönderemedim. Þu anda deðiþtirilmiþ ve yenilenmiþ ikinci baskýsý için çalýþýyorum. Bir aksilik olmazsa Ocak veya Þubat aylarýnda piyasaya çýkacak. Bu kitabýn daha çok gurbetçi taraftarlara ulaþmasý için yayýnevleri ile de görüþme halindeyim. Ama yine de elimde sýnýrlý sayýda kitap bulunmaktadýr. Bu yönde gelecek taleplere ancak sýnýrlý bir þekilde cevap verebilirim. Derin Trabzonspor kitabýný almak isteyenler yurt içinden 25 ytl, yurt dýþýndan 35 ytl ücreti Cevat OCAK’a ait 569 87 87 No’lu posta çeki hesabýna yatýrmalarý ve Cevatocak@hotmail.com adresine açýk adreslerini bildirirlerse kitap 2-3 gün içerisinde ellerinde olacak þekilde postalanacaktýr.

Tunga Liman: Geçtiðimiz sezon içinde malumunuz, gazetelerde bir ilanýmýz yayýnlandý. O ilanda demiþtik ki “Trabzonspor için olumlu bir adým atanlarýn arkasýnda deðil, yanýnda, Karadeniz Fýrtýnasý’nýn zarar gördüðü eylemleri yapanlarýn da tam karþýsýnda olacaðýmýzý yineliyor ve sesleniyoruz: Yýlmayacaðýz, Alýþmayacaðýz, Uyuþmayacaðýz. Biz büyüklerimizden böyle öðrendik”. Bu sözümüzün her zaman arkasýndayýz. Bu nedenle de kitabýnýzý çok önemsiyor, buna harcadýðýnýz emek için size ve bize böyle bir emaneti býraktýklarý için sözümüzün sonundaki “büyüklerimize” bir kere daha, bin kere daha teþekkür ediyoruz. Sn. Hakan Kulaçoðlu gibi, Sn. Ali Özbak gibi ve elbette ki sizin gibi eser yaratýcýlarýna tüm taraftarlarýmýz adýna müteþekkiriz. Bu röportajýmýz için de ayrýca teþekkür ederiz. Sizi en yakýn sürede BMN Forumlarý’nda da aðýrlayacak olmanýn heyecanýný yaþýyoruz.
    Cevat Ocak: Ben teþekkür ediyorum. Trabzonspor efsanesinin kitaplara bile sýðmayacak kadar büyük olduðu gerçeðinden yola çýkarak bizim hazýrladýðýmýz kitaplar bile yeterli deðildir. Özellikle Trabzonspor’a þampiyonluklar kazandýran Ahmet Suat Özyazýcý ve Özkan Sümer’in de anýlarýný çok önemsiyorum. Ahmet Suat Özyazýcý ve Özkan Sümer için de birer kitap yazýlmasý gerekir. Bunu yazmayý çok istiyorum Kendileriyle zaman zaman bunlarý konuþuyoruz. Ama bunlarýn kitaplaþtýrýlmasý gerekir. Bu konuda kendileriyle de görüþmelerim devam ediyor. Ben olmasam bile birileri bunlarý mutlaka kitaplaþtýrmalýdýr.

- o -

Cevat Bey BMN'nin üyesidir ve sizlerin de soracaðýnýz sorular olursa, içtenlikle yanýtlayacaktýr.
    Trabzonsporlu olmak...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Erdem Keser - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

"Þimdi siz Hüseyin ile Selçuk’un veya Colman’ýn ayný ruhla oynadýðýný mý zannediyorsunuz.?"

Þuraya acayip takýldým.Bu nasýl bir söylemdir...
    Yazar beyefendi Selçuk'un nasýl bir ruh haliyle mücadele ettiðini hangi öngörülerle saptamýþ ve Hüseyin'den daha az ruhla mücadele ettiði kanýsýna varmýþ , beynim almýyor.Olay , sadece nüfus cüzdanýnda "Trabzon" kelimesinin yazmasýyla bitiyorsa ; ki öyle olduðu çok net anlaþýlýyor , çok fazla birþey söylemek düþmüyor bize.Yazýk...Takýmýn 6 golüne direk katký saðlayan (13 puan) , hemen her atakta takýmýn baþrolünde olan ve 2 maçtýr sakatlýðýna raðmen elinden gelenin en iyisini sahada vermeye çalýþan bir oyuncuya böyle yakýþýksýz bir karþýlaþtýrma içerisinde bel altýndan vurmak yazar beyefendiye hiç yakýþmamýþ.Bir tanesi takým hücuma çýkarken "Bana top gelmesin" düþüncesiyle gözlerini Song'tan kaçýran ama yýllar yýlý 'kesici' sýfatýyla bir türlü kesilemeyen ve Trabzonlu olmasý sayesinde dokunulmaz sýnýfýnda olan çok deðerli kaptanýmýz , diðer yanda ise ne yaparsa yapsýn Trabzonlu olmadýðý için asla o standarta eriþemeyecek , takýma yaptýðý katkýsý ve mücadelesi görmezden gelinecek olan Selçuk Ýnan Neden ; çünkü Selçuk Ýskenderunlu , Trabzonlu deðil.Hasan Üçüncü 'nün standardýnda asla ve asla olamayacak bir isim.Çünkü bizim evladýmýz (!) deðil.
    Çok uzaða gitmeye gerek yok , ayný yerel basýndaki deðerli yazarlarýmýz geçtiðimiz sezon da Ersun hocanýn Bucalý olmasýný bir türlü sindirememiþ ve "Elin Bucalýsý" sýfatýyla belden aþaðý vurmaktan geri kalmamýþtý.
    Ýki düþünce arasýnda çok fazla fark yok ne yazýk ki.
    Konu Erdem Keser tarafýndan (06.12.2008 Saat 14:52 ) deðiþtirilmiþtir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Þenol Altunsoy - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    62

"Þimdi siz Hüseyin ile Selçuk’un veya Colman’ýn ayný ruhla oynadýðýný mý zannediyorsunuz.?"

Ruhlarýný bilmem ama gayet içten oynadýklarýný düþünüyor ve çaba koyduklarýný görüyorum bu benim için çok önemli bireysel ruhlarýný bilmem ama takým ruhuyla oynadýklarýný görüyorum ve ikisinide çok seviyorum yazar arkadaþýmýzýn bu öz evlatçý söylemi de bana ve bu forumdaki insanlara çok yabancý deðil ama keþke bunu isim vermeden yapsaydý
    Ayný suda iki kere yýkanýlmaz.

http://stopmatchfixing.com/

macka61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

çok güzel bir kitaptý BMN yi tebrik ediyorum iyi düþünülmüþ bu röportaj

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TURHAN - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Derin olan hersey ozu korumak icin olmalidir.

Tesekkurler Tunga abi, guzel bir roportaj olmus.

Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    46

Cevat beyin emeðine ve düþüncelerine saygý duyuyorum ama genelde fikirlerine katýlmadýðýmýda belirtmek istiyorum
    TRABZONSPOR DÜNYANIN EN BÜYÜK ÞEHÝR TAKIMIDIR

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Trabzonspor'un deðerlerine sahip çýkmalý, onlarýn deneyimlerinden de, etkinliðindende faydalanmalýyýz. Doðrudur.
    Ancak o deðerlerin de biraz daha benmerkezcilikten uzaklaþmasý gerektiði kanýsýndatyým.
    Yine ruh konusunda da Cevat beyle farklý düþünüyoruz.

Ben kendisine bu röportaj için teþekkür ederim. Hem de Tunga abiye.
    Camiamýza böylesine yakýn isimlerin görüþlerine birinci aðýzdan ulaþmak önemli.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Þimdi siz Hüseyin ile Selçuk’un veya Colman’ýn ayný ruhla oynadýðýný mý zannediyorsunuz?
    Harbiden de 'Derin' Trabzonspor.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    52

Cevat bey'in hiç bir fikrine katýlmýyorum ve yýllarca bu yapý ve düþünce tarzý yüzünden çok zarar gördüðümüzü düþünüyorum.
    Trabzonspor için en ufak faydasý olan Bursa lýlara, Ankara lýlara, Gine lilere, Gürcü lere ,Konya lýlara, Kayseri lilere, Adanalý lara , Buca lýlara , Rize lilere, Gümüþhane lilere, Rus lara, Eskiþehililere , Ýzmir lilere ..... selam olsun.
    There is much fish in the sea than has ever come out of it

Fanatik28 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    50

Aslinda kitabi almayi ve okumayi düsünüyordum ama Sayin Cevat Ocagin Trabzonsporu sadece Trabzon olarak gördügü icin fikrim maalesef degisti.

Trabzonspor´un degerini bilenler Trabzon´da yasayanlar degil, Trabzon sehri ile hicbir ilgisi olmayip, onu canindan cok seven taraftarlardir. Bu sonradan Müslüman olup, Islam´in degerini dogustan Müslüman olanlardan daha cok bilen ve yasayan insanlar gibi bir sey.

Trabzonspor Trabzon´dan yönetilmeli. Böyle bir birsey olabilir mi? Tabi disaridan bu takimi yönetecek kisilerde özenle secilmeli.

Hele hele en cok su Trabzon ruhunda donup kaldim. Ligde ve Avrupa´da firtinalar estirdigimiz ( en azindan futbol olarak ) 90´li yillardaki kadroya hic deginmemis sayin yazarimiz! Takimin 11´de Hami ve Lemi disinda Trabzon´lu olmayan, sadece yedek kulübesinde olan Soner ve Hamdi´ler.
    Hele bugünki takimdaki basariyi Trabzon´lu oyunculara baglamasi cok komik. Hele hele benim takimimin parasini yemek icin gidip sabah 6´da bile kalkmayi göze alan hasan Ücüncü´den bahsetmesi ise .....

Evet bir Trabzonspor Anayasasi olmali ama yukarida yazildigi gibi degil, bütün Trabzonsporlulari kapsayan bir Anayasa.

Ýsmail Alkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    58

Öncelikle bu röportaj için tþkler Tunga,
    Yorumlara baktýðýmýz zaman Cevat Ocaðýn fikirlerinin pekte benimsenmediðini ve özelliklede "Þimdi siz Hüseyin ile Selçuk’un veya Colman’ýn ayný ruhla oynadýðýný mý zannediyorsunuz?" kýsmýna bazý arkadaþlarýn takýldýðýný görüyorum.
    Yazarlar ve fikir adamlarýna, bizim karþýt görüþümüz olsada,hiç beðenmesekte hatta nefret bile etsek deðer verilmesi gerekir diye düþünüyorum.
    Koca kitabýn bir bölümüne takýlýp geneli ve yazarýn kendisi hakkýnda olumsuz düþünmek yerine takýldýðýnýz noktalarý tam anlamýyla kavrýyabilmeniz için kitabýn tamamýný ve hatta yazarýn diðer kitaplarýnýda okumanýzý tavsiye ederim,bence bu þekilde daha saðlýklý bir fikre sahip olabilirsiniz.

Bizim bir baþlýðýmýza Nihat Genç'in "en büyük taraftar" adlý bir yazýsý getirildi,bu yazýdaki nihat gençin uslubundan dolayý kendisini en aðýr þekilde eleþtirenlerdenim,sonraki gün ilk iþim nihat gençin birkaç kitabýný alýp okumak oldu,aslýnda benim nihat gençin þahsýný haksýz yere eleþtirdiðimi anladým çünkü bahsi geçen bölüm ve uslubuyla alakalý çeliþip ters düþsekte genelinde fikirlerimizin ve bakýþ açýlarýmýzýn ayný olduðunu farkettim.

Onun içindirki bence Cevat beyin kitabýný alýp okumakta fayda var,ben ilk fýrsatta temin edip okuyacaðým...
    Son aðaç kesildiðinde,
    Son nehir kirlendiðinde,
    Son balýk avlandýðýnda, Ýþte O zaman paranýn yenmediðini anlayacaksýnýz...

Kaybetmekten korkma; birþeyi kazanman için bazý þeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiðinde deðil, vazgeçtiðinde yenilirsin.

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Yaþ
    48

trabzonspor üzerinden para kazanýlmak için yapilmiþ bir eser.

trabzonsporu sadece trabzon olarak gören zihniyet gelmiþte olimpiyatta gencler macýnýmý seyretmiþ.
    tebrik ediyorum maddi çikar saðlanmak için ancak bu kadar çaliþilir.

Yaþ
    48

Yazar abimize benden bir tavsiye ;

Güvenlik olmayan bir yerde ,mesela bir kitap fuarýnda sakýn imza günü falan düzenleme.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Uðurtan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

Tunga abi, röportaj için teþekkürler..

Yerinde tespitler var, güzel deðerlendirmeler de var.. Ama hepsine katýlmýyorum...
    Bu da benim gördüðüm Trabzonspor modeli..
    Bir Gün Mutlaka Aslýna Döneceksin. Dönmek Zorundasýn. Bu Senin Genlerinde var...

Nereden
    Muþ
    Yaþ
    42

ben muþtayým,bu kitabý nasýl temin edebilirim yardýmcý olursanýz sevinirim,þimdiden teþekkürler

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Can basten - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    41

Alýntý ömer civil Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    ben muþtayým,bu kitabý nasýl temin edebilirim yardýmcý olursanýz sevinirim,þimdiden teþekkürler
    Posta Çeki Hesap No: 5698787
    Hesap Sahibi: Cevat Ocak
    Adres Bildirim Maili: cevatocak@hotmail.com

Bu hesaba kitap bedeli olarak 20 ytl'yi ödeyen arkadaþlarýmýzýn adreslerine kitaplarý bizzat Cevat Ocak tarafýndan postalanacaktýr.
    Futbolcuyla taraftar el ele versin, þampiyonluk kupasý TRABZON'a gelsin!!!

7 7 7 7 7 7 7 7 7....

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    57

Derin devlet kavramýnýn sosyoloji terminolojisine giriþi hakkýnda çeþitli görüþler olsa da tarifi hakkýnda hemen hemen herkes ortak düþünür.
    Buna göre genel bir tarif içinde devlet yerineTrabzonspor yazarsak ne olur?

Tarif Dr. Mümtaz'er Türköne'ye aittir.

Trabzonspor görevlilerinin "eþkýyâ yöntemleriyle yetkilerini, kullandýklarý kaynak ve imkânlarý 'gizlilik' zýrhýndan istifade ederek Trabzonspor'u korumak için deðil, kendilerine çýkar saðlamak için" kullanmalarýna derin Trabzonspor adý verilir.

Röportajýn içeriðinde bahsedilen kiþilerin-guruplarýn bu kategoride olmadýðýna inandýðýmdan-inanmak istediðimden, "Derin Trabzonspor" kitabýný Trabzon'da yaþayan Trabzonspor'lu akil adamlar ya da bizlerin taraftar olarak özevlatçý dediðimiz kiþilerin, görüþlerini anlamak için okuyacaðým.

Ancak birçok kiþinin takýldýðý gibi ben de bazý yerleri okuyunca ,neyse ki derin Trabzonspor'dan çok ama çok daha derin (bilgelik anlamýnda) bir Trabzonspor var ki hala büyük olarak ayaktayýz ve hep öyle kalacaðýz diye de düþünmedim deðil. Kim bunlar derseniz Eyüp'te bir pazar sabahý basket maçý seyredenler, Levent'te hak arayanlar,havaalanlarýna koþanlar, olimpiyat stadýnda formalarý kapýþarak satýn alanlar. kombine alanlar ve Avni Aker'i doldurup rakibe cehennem (mecazi) edenler. Kýsaca Trabzonspor için samimi duygularla elinden geleni yapanlar.
    Bmn ye deðinmeye bile gerek yok.

Röportaj için Tunga'ya , Kitap için Yazar beye teþekkür ederim. Bu tür röportajlara devam etmenizi dilerim.
    Konu asimetrik tarafýndan (07.01.2009 Saat 04:24 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: yazým hatasý

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Yazarýmýz Cevat Bey þahsen benim çok sevdiðim ve samimi bulduðum bir yazardýr. Bazý görüþlerimiz %100 uyuþmuyor olsa da, aslýnda bu kitap için, maddi menfaat beklemeden sadece tarihe not düþmek adýna uðraþmýþtýr.

Bu röportajda elbette biz Cevat Bey'in görüþlerini rica ettik ve o da yanýtladý. Asýl amacýmýz, çok ciddi bir arþiv niteliði taþýyan bu eseri tanýtmak, üzerine dikkat çekmekti. Oysa ne yazýk ki, tartýþmalar çok dar bir eksende kaldý.

Bu kitapta "Trabzonspor'u Trabzon'dan, Trabzonlular yönetsin ve takýmda da Trabzonlular oynasýn" denmiyor. Bunun altýný kalýn kalýn çizmek lazým. Resmi tarihimiz zaten bir þekilde kayýt altýnda. Burada aslýnda Trabzonspor'un gayrý resmi tarihi var. Demeçler, röportajlar, kongreler, çeþitli süreçlerin bugün unutulan metinleri var.

Bu nedenle ben çok deðer veriyor, çok önemsiyorum bu kitabý. Bu kitap içinde bazý ciddi ikilemler de var. Yazarýn deðil, yazýlanlarýn düþtüðü ikilemler. Kim zamanýnda ne demiþ; ama ne yapmýþ gibi ikilemler.

Trabzonspor'un ikinci ligden çýkmak için verdiði mücadele ve her hayal kýrýklýðýnýn ardýndan daha da azimle yükseltilen inancý anlatýyor ayný zamanda bu kitap.

Hakan Kulaçoðlu'nun, Ali Özbak'ýn kitaplarý gibi, bu kitabýn da arþiv niteliðinde önemi var.

Dediðim gibi, ben çok önemsiyorum. Benim neyi önemsediðimi önemseyenlere de kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitabýn ikinci baskýsý çok yakýnda çýkacak.

Son zamanlarda, bizim de katkýda bulunduðumuz "kitaplaþma" sürecinin hem bizlere kiþisel olarak, hem de kulübümüzün tanýtýmýna ve anlaþýlmasýna ciddi katkýlar yaptýðýný düþünüyorum.
    Trabzonsporlu olmak...

Ahmet Ocak - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Yaþ
    39

cevat abým býraz yanýlmýs burda kulagýný cekecegým ben onun merak etmeyýn arkadaslar

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Kitap'ýn 2. baskýsýný edindim ve okuyorum, Tunga Abinin de belirttiði gibi kesinlikle arþivimize koymamýz gereken bir eser...

6Þafak Aydýn1 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    46

Talihsiz bir röportaj olmus eger kitabin genel bölümünle uyusmuyorsa. Kitabi ismarlamaktan vazgectim hatta nefret ettim.
    burasi türkisch.

Are you not entertained?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Alýntý Tunga Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Yazarýmýz Cevat Bey þahsen benim çok sevdiðim ve samimi bulduðum bir yazardýr. Bazý görüþlerimiz %100 uyuþmuyor olsa da, aslýnda bu kitap için, maddi menfaat beklemeden sadece tarihe not düþmek adýna uðraþmýþtýr.

Bu röportajda elbette biz Cevat Bey'in görüþlerini rica ettik ve o da yanýtladý. Asýl amacýmýz, çok ciddi bir arþiv niteliði taþýyan bu eseri tanýtmak, üzerine dikkat çekmekti. Oysa ne yazýk ki, tartýþmalar çok dar bir eksende kaldý.

Bu kitapta "Trabzonspor'u Trabzon'dan, Trabzonlular yönetsin ve takýmda da Trabzonlular oynasýn" denmiyor. Bunun altýný kalýn kalýn çizmek lazým. Resmi tarihimiz zaten bir þekilde kayýt altýnda. Burada aslýnda Trabzonspor'un gayrý resmi tarihi var. Demeçler, röportajlar, kongreler, çeþitli süreçlerin bugün unutulan metinleri var.

Bu nedenle ben çok deðer veriyor, çok önemsiyorum bu kitabý. Bu kitap içinde bazý ciddi ikilemler de var. Yazarýn deðil, yazýlanlarýn düþtüðü ikilemler. Kim zamanýnda ne demiþ; ama ne yapmýþ gibi ikilemler.

Trabzonspor'un ikinci ligden çýkmak için verdiði mücadele ve her hayal kýrýklýðýnýn ardýndan daha da azimle yükseltilen inancý anlatýyor ayný zamanda bu kitap.

Hakan Kulaçoðlu'nun, Ali Özbak'ýn kitaplarý gibi, bu kitabýn da arþiv niteliðinde önemi var.

Dediðim gibi, ben çok önemsiyorum. Benim neyi önemsediðimi önemseyenlere de kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitabýn ikinci baskýsý çok yakýnda çýkacak.

Son zamanlarda, bizim de katkýda bulunduðumuz "kitaplaþma" sürecinin hem bizlere kiþisel olarak, hem de kulübümüzün tanýtýmýna ve anlaþýlmasýna ciddi katkýlar yaptýðýný düþünüyorum.
    Demiþtik...
    Trabzonsporlu olmak...

yyumehmet - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Van

harik bir kitap tunganýn dedigi gibi arþiv niteliðinde bir kitap..ellerine saglýk cevat abi..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)