Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: BMN Rportaj - Cevat Ocak - Derin Trabzonspor Kitab'nn Yazar

Trabzonspor Kongre yesi
    Tunga - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Standart BMN Rportaj - Cevat Ocak - Derin Trabzonspor Kitab'nn Yazar

“Trabzonspor, Ona Hayat Verenlerin Hayatdr”

BMN Dergisi’nin bu saysnda ksaca tantmn yaptmz “Derin Trabzonspor” kitabnn yazar, gazeteci yazar Cevat Ocak ile grtk. Trabzonspor camiasna k tutacak bu kitapta sadece Derin Trabzonspor irdelenmemi, ayn zamanda Trabzonspor Tarihi’nin resmi olmayan kayd da tutulmu adeta. zellikle gen taraftarlarmza k olacana inandmz bu kitab kaleme alan Cevat Ocak, BMN olarak bizlerin srekli yannda olan bir isim. Biz de hem kitab biraz daha tantabilmek, hem de Trabzonspor’un “derinliklerine” olan ilgiyi arttrabilmek iin kendisiyle bir rportaj yaptk.

Tunga Liman: Cevat Bey ncelikle bu rportaj talebimizi krmadnz iin ok teekkr ederiz. Trabzonspor’un derinlikleriyle ilgili kitabnzdan nce sizi ksaca okurlarmza tantabilir miyiz?
    Cevat Ocak: Ben Trabzon doumlu ve iyi bir Trabzonsporluyum. Trabzonspor’un o ampiyonluk yllarnda ortaokul rencisi iken ma gnleri okuldan kap, Avni Aker’in kaplarnda bekleyip byklerimize “Abi beni de maa gtrr msn” diyenlerdenim. Gazetecilie 1983 ylnda yerel Karadeniz Gazetesinde baladm. Daha sonra srasyla Gne, Tercman, Bulvar gazetelerinde ve TRT de altktan sonra 5 yl aralksz Milliyet gazetesinde muhabir olarak altm. 1991 ylnda Trabzon belediyesine geerek basn brosunda almaya baladm ve halen bu grevimi srdryorum. Bu grevimin yansra srasyla Trksesi, Karadeniz Olay, Spor Ekstra, Ekspres, Taka ve lkhaber gazetelerinde aralksz 16 yl spor yazarl yaptm.

Tunga Liman: Rportaja kitabnzn kapandaki harika szler iin sizi tebrik ederek balamak istiyorum. Konusu Derin Trabzonspor olan bir kitap iin bundan iyisi olamazd herhalde: “Trabzonspor, ona hayat verenlerin hayatdr”. Bu sz sizin yle deil mi?
    Cevat Ocak: Evet bu sz tamamen bana ait. Ben Trabzonspor’un tarihini, ampiyonluklarn ve bugnlere nasl geldiini 1990 ylndan beri irdeleyen bir kiiyim. Aratrmalarmdan edindiim bilgiler beni, “Trabzonspor, kendisine hayat verenlerin hayatdr” szne getirdi.

Tunga Liman: Biz yakn zamana kadar Trabzonspor’a bak deerlendirirken, gelenekselciler – yenilikiler ayrm yapyorduk. Bir sredir ise “Derin Trabzonspor” dile getirilen bir sz oldu. Kitabnzda bunun tarifi olsa da bir kere daha sizden rica edebilir miyiz? Nedir Derin Trabzonspor?
    Cevat Ocak: Bir kere unu belirtmek isterim ki, Trabzonspor ok zel bir yapya sahip yegane kulptr. Gerek kurulu aamalar, gerek ampiyonluk yllar ve gerekse de buhranl dnemleri atlatmas, hep ierisinde barndrd derinliklerin ruhundan gelmektedir. te Trabzonspor’a yn veren o derinlikler, her zaman Trabzonspor’un iyi ynetilmesini isterler. nk, onu kk bir bebekken alp bugnlere getiren onlardr. Bir ocuun eitimi gibi bir eydir onlarn yapt. Elbette ki kendi ellerinde olmas onlar daha ok mutlu eder ama, kulp ve takm performansn ykselten anlaya da “Hadi gidin” demezler

Tunga Liman: Derin Trabzonspor, Trabzon ehrinin derinliklerinde midir? Yani Derin Trabzonspor’un bir temsilcisi olmak iin corafi olarak Trabzon’da olmak bir zorunluluk mudur? Bu kk ok eskilere dayanan “Trabzon stanbul’dan m, Trabzon’dan m ynetilsin” sorusuna bir cevap mdr?
    Cevat Ocak: Derin Trabzonspor kendisine fikren ve bedenen yakn insanlar ierisinde barndrr. Bu kiiler Trabzon’da da olabilecei gibi stanbul’da veya bir baka kentte de olabilirler. Yeter ki, fikirsel ve fiziksel yaknlk olsun. Derin Trabzonspor, kulp bakannn elbette ki Trabzon’da olmasn arzu eder. Ancak bu “olmazsa olmaz” deildir. Ama onlar iin “olmazsa olmaz”, Trabzonspor’un Trabzon’dan ynetilmesidir. Hele hele de 2000 kongresiyle birlikte bu fikir daha da kuvvetlendi. Ayrca, yine 2000 kongresinden sonra stanbul’ta oturan eski yneticilerin yzde 80’i de Derin Trabzonspor ile yaknlatlar. nk, onlar da gerein farkna vardlar.

Tunga Liman: Kitabnzda “Trabzonspor, Trabzon’dan ynetilsin” demiyor, “Trabzon yerinden ynetilsin” diyorsunuz. Bu yerin ise Trabzon olduu belli. Peki bu Trabzonspor’u Trabzon’a sktrmak olmuyor mu?
    Cevat Ocak: Trabzonspor’un Trabzon’dan ynetilmesini isterken bakan mutlaka Trabzon’da olsun fikrinde deiliz. Bakan ve baz yneticiler Trabzon dndan da olabilirler. Ama istiyoruz ki, karar mekanizmas Trabzon’da olsun. Yani kulbn gelecei ile ilgili kararlar Trabzon dndaki ofislerde Bakann iki duda arasndan kmasn. Trabzonspor yneticilerin ounluu tarafndan ynetilsin. Trabzonspor’a seilen ynetici ynetilen konumda olmasn. Maalesef Trabzonspor stanbul’dan ynetildii zaman Trabzon’daki yneticiler ynetilen konumunda grev yapyorlar. Bu da buradaki yneticileri futbolcular, Teknik direktr ve kamuoyu nezdinde kk dryor. Futbolcular ve teknik direktrler bakana baml olarak Trabzon’dan kopuk alyorlar ve bu da olumsuz sonular douruyor. Mesela Ziya Doan’ srf Nuri Albayrak getirdii iin Trabzon’daki bata Asbakan olmak zere baz yneticilerle geinemedi. Yine baz nl diye alnan futbolcularda ayn bu ekilde Trabzon’a gnderildikleri iin buradaki yneticiler sorunlaryla ilgilenmedi. Sonuta zarar hep Trabzonspor grd. Trabzonspor’un gerek ampiyonluklar, gerekse de dier yllardaki en baarl dneminde kulbn Trabzon’dan ynetilmesinin katks inkar edilemez bir gerektir. Kulp ne zaman stanbul’dan ynetilmise hem kulp hem de takm performans hep dibe vurmutur. Bunlara kitabmda da yer vermiim.

Tunga Liman: Kitabnzda Ali zbak’n ke yazsndan alntlanm bir blmde, Albayrak’n kongrelerde ba gstermemi olmasna ramen ilk katld kongrede aday olduu ve Derin Trabzonspor’u temsil ettii iddia edilen iki adayn toplamndan fazla oy ald vurgulanyor. yleyse bu Derin Trabzonspor derinliini kayp m ediyor; yoksa Albayrak ve onun elindeki maddi manevi g, Derin Trabzonspor’u da ikna m etmiti? Derin Trabzonspor hala eskisi kadar etkili midir?
    Cevat Ocak: O kongre Derin Trabzonspor’un blndnn en ak rnei idi. Nuri Albayrak asbakan tercihini Ham Saytolu’ndan yana yapmas bunda etkili oldu. nk iyi biliyorum ki Albayrak,’n daha nce Asbakanlk teklif ettii baz isimlere Derin Trabzonspor vize vermedii iin grev kabul etmediler. Tabi bu arada Trabzonspor kongrelerini ok iyi bilen Ham Saytolu’nun liste tercihi ve seim kazanma forml Albayrak’ bakan yapmtr. Eer o kongrede zkan Smer aday olmam olsayd skender nal banko seimi kazanrd. Belki de Smer srf bu yzden ortaya kt veya karld. Albayrak ynetiminde altyapnn bana gelmesi de bu ihtimali kuvvetlendiriyor.

Tunga Liman: Gen nesil Trabzonsporlu Taraftarlarmz, zaman zaman efsaneyi yaratan deerlerimizle kar karya geliyor. Efsanenin paras olmu olanlar genelde “eskinin tannmamasndan” ikayeti. yi ama bugnlere kadar gen arkadalarmza etraflca bu efsanenin tarihini, oluumunu, geliimini anlatacak eserler yoktu. Bunda efsane deerlerin suu, ya da kusuru yok mu? Kulbn internet sitesindeki blm blm ve ok zet haldeki resmi bilgiler dnda; ki onlarn da bazlarnda yanllklar var; kaynak yok ki insanlar aydnlatacak.
    Cevat Ocak: ok haklsnz. Bugn 20-30’lu ya kua genler tabi ki efsane gnleri yaamadklar iin kim kimdir bilemezler. te ben “Derin Trabzonspor” kitabn srf bu yzden hazrlardm. O gnleri yaamayanlar iin bir klavuz olsun istedim. Bugne kadar da byle bir kitap hazrlanmad. Mesela Trabzonspor Avni Aker’de Leverpool’u, nter’i, Barcelona’y nasl yenmi. ampiyonluklara nasl, hangi teknik direktr ve futbolcularla ulam. Bakanlar kimlerdi. Kolay deil, Anadolu’dan bir takm kp futboldaki stanbul imparatorluuna son vermesi. Bir baar bir kez yakaland zaman tesadf olarak deerlendirilebilir. Ama Trabzonspor bunu tam 6 kez baard iin bu baar asla tesadf deildir. Bu bir planlamann, bir ynetim anlaynn, bir ezilmiliin ve hor grlmln rndr. Btn bunlar kitapta ak bir ekilde anlatlmaktadr. Sanrm bugnlerde o eski gnleri anlatan bir de belgesel hazrlanyor. Btn bunlar Trabzonspor’u gelecek kuaklara anlatmas bakmndan ok nemlidir. Ama insanlar bu tr yaynlar mutlaka alp okumaldrlar.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama gzel be kardeim!

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Tunga Liman: Biz sizin kitabnzla birlikte son dnemde yazlmaya balanan kitaplar, ariv niteliinde olduka nemsiyoruz. Bu eski gnleri anmann dnda, aslnda bugnlerde de yaanan trl skntlarn gemitekilerle benzetiini ve onlarn da trl yokluklar iinde aldn vurgulamak asndan nemli. Yani ders karlmas gereken ok nokta var aslnda. Mesela 70’li yllarda Trabzonspor’un birinci lige ykselmek iin verdii mcadele ve o stresi yksek son malardaki hayal krklklar aslnda bizim 96 ve 2005 yllarnda yaadmz hayal krklklarndan ok da fark yok. Oysa gryoruz ki, o dnemdeki Trabzonspor bu olumsuzluklardan pes etmek ve ylmak yerine hrslanarak ve her sene stne koyarak sonunda arzulad baarya ulayor. te tam da bu noktada gemi o zel gnleri bir daha hatrlamak ve esinlenmek asndan kitabnz ok deerli. Bunun gibi rnek alnacak ok bilgi var kitabnzda. Sizin bu kitab yazarken de hedefiniz bu muydu?
    Cevat Ocak: Tabi ki yukarda da belirttiim gibi Trabzonspor nasl ampiyon olmutu, yllardr neden ampiyon olamyordu. Bunlarn ok iyi bilinmesini istiyordum. zellikle de Trabzonspor’u ynetenler ve taraftarlar bunu ok iyi bilmesi gerekir. Mesela 1996 ylnda ampiyon olamadk diye oklarmz eletirdik. Oysa daha sonraki yllarda da grdk ki lig ikincilii veya ampiyonlua oynamak bile byk bir baar idi. Yine Atay Aktu dneminde olduu gibi. Bu kitapta bir eyi daha ortaya serdim ki, son yllarda Trabzonspor camias ylesine blnd ki, takm ampiyonlua giderken neredeyse birileri onu geri ekiyordu. “Ben varsam baar var olsun. Ben yoksam baar da olmasn” mant kulb ynetenler veya ynetmeye aday olanlar esir ald. Daha dorusu Trabzonspor’un nasl ynetilmesi gerektiini, kimlerin nasl ynettiini ve nasl ynetemediklerini ortaya serdim bu kitapla. nallah okuyanlar bundan ders alrlar.

Tunga Liman: Kitabnzda Atay Aktu dneminde balatlan 100 000 ye kampanyasnn Derin Trabzonspor’un etkinliine bir darbe vurduunu ve bunun da kongreleri etkilemeye baladn sylemisiniz. Son kongreden ksa bir sre nce Sn. Kenan skender’in de 100 000 ye Kampanyasna muhalif bir demecini okuduk. O zaman belki de ilk kez Derin Trabzonspor’un 100 000 ye kampanyas hakkndaki fikirlerini ak ak duymu olduk. Biz bu kampanyann kulbe maddi bir katk salanmasnn tesinde faydalar olduunu dnyoruz. Sizin bu konudaki grleriniz nedir?
    Cevat Ocak: ncelikle unu belirtmek isterim ki maddi kaynak salanacak diye her nne gelen Trabzonspor gibi bir kulbe ye olmamaldr. yle birileri kpta 100 yenin, 300 yenin aidatn yatrarak kulbe ye olunmaz. Kulbe ye olacak insanlarn kulb sahiplenmeleri gerekir. Baknz o kampanya erevesinde ye says 19 bin dolayna ykseldi. Peki son kongrede aidat yatrlan ka ye vard. 6 bin civarnda. yleyse nerede geri kalan yeler. Demek ki, bu kampanya salkl deildi. Bana gre 100 bin ye kampanyas yerine 100 bin taraftar kampanyas daha yararl olurdu. nsanlar Belli bir aidat karl nce taraftar ye yapacaksn. Onlara Trabzonspor taraftar kimlik kartlar vereceksin. Onlarn hem rnlerden hem de biletlerden indirimli yararlandracaksn. Sonra kulb sahiplenme durumlarna gre iki veya yl sonra yelie kabul edeceksin.

Tunga Liman: Derin Trabzonspor tarifi belki de Derin Devlet kavramndan yola kldnda itici geliyor ve olumsuz bir arm yaratyor. Aslnda biliyoruz ki, Trabzonspor’da bahsedilen Derinlik ve Derin Trabzonspor yeleri Trabzonspor’u ailelerinden bir fert gibi grlyor. Zarar grdklerinde mdahil olmak zorunluluu hissediyorlar. Peki bu programl bir rgtlenme midir, yoksa ayn tr dnen ve mnferit kiilerin dncelerinin bir olmas dolaysyla kullanlan genel bir tabir midir?
    Cevat Ocak: Bu bir rgtlenme deildir. Bu bir fikir birlii, ynetiim birlii, gnldalk, sahiplenme gibi bir ey. Derin Trabzonspor’u oluturan insanlar bugn 55-70 ya arasndalar. Siz zannediyor musunuz ki, 20-30 yl sonra bu insanlar lnce derin Trabzonspor olmayacak. Sebahattin Kundupolu, Rifat Dedeolu, Sha Akay gibi isimler bu Derin Trabzonspor’un temellerini atmlar. Ama onlar ldkten sonra da Derin Trabzonspor zelliinden ve gcnden hibir ey kaybetmemitir. yleyse bugn Derin Trabzonspor diye bilinen isimlerin de arkasndan mutlaka yeni isimler gelmektedir. “Derin Trabzonspor”, Trabzonspor varolduu srece varln hissettirecektir.

Tunga Liman: zellikle kongre srelerinde, Trabzonspor’da birlik beraberlik mesajlar verilir. Bunun nemine vurgu yaplr. Bu sylenince ho olsa da zellikle 2000 kongresinden sonra pek de sylendii gibi insanlarn birlemeye taraftar olmadklarn gryoruz. ahsi fikrim, birlik beraberlikten ziyade yarn; ama nizami ve centilmenlik kurallar iindeki bir yarn olmasdr. Hatta adaylarn kongreden ok nceden programlarn, vaatlerini ve bunlarn kaynaklarn aklamasn gerekli buluyorum. nk birlik ve beraberlik iinde, zerinde uzlamayla yaplan listeli seimlerin sonucunun Trabzonspor’a fayda salamadn gryorum. yleyse biz camia olarak, bu tarz adil ve centilmence bir seim yar yapamyor muyuz?
    Cevat Ocak: Bakn aslnda 2002 kongresinde zkan Smer-Ahmet Aaolu yar, yine 2003 kongresinde Atay Aktu, skender nal, Bahri Kse yarnda, 2004 de Atay Aktu - Osman Abanoz, 2005’de Nuri Albayrak-skender nal-zkan Smer yarmalar medeni ve centilmenlik kurallar ierisinde yaplmtr. Kitabmda da belirttiim gibi Trabzonspor’un iki nemli kongresi vard. Birincisi 2000 yl kongresi, dieri de son kongre olan 2008 kongresidir. Bu kongrelerin zellii ve nemi Trabzonspor’un takm ve kulp performans olarak dibe vurduu ve mutlaka kurtarlmas gerekmesidir. Bunun iin bata Derin Trabzonspor olmak zere toplumun ve sivil toplum rgtlerinin topyekn kulb sahiplenmeleri vardr. Trabzon’daki saduyulu kesim bu iki kongreyi de Trabzonspor’un kurtuluu olarak grm ve yle sandk bana gitmitir.

Tunga Liman: Aaolu’nun iki adaylk sreci de Trkiye’de eine az rastlanr olaylara sahne oldu. lki seimi kaybetmi ama en ok oyu alm olmas, ikincisinde ise son gnlerde adaylktan vazgemesi idi. Her ikisi de gerekten de eine az rastlanr olaylard. zellikle Trabzon dndaki taraftarlar Aaolu’na vizyonu ve sylemleriyle destek verdi ve hala veriyor. Oysa anladmz kadaryla “derinlikler” onu kontrol edemeyecekleri bir g gibi gryorlar ve srekli olarak mdahil olma ihtiyacn duyuyorlar. Derinliklerin Trabzonspor’un menfaatlerini srekli gzettiini dnecek olursak, o zaman bu ie bu kadar istekli ve alkan, hem de en zor dnemlerde yneticilik yapp, iinde bulunduu ynetimde de baarl olmu biri neden bunca hizmetten sonra sindirilemiyor sizce?
    Cevat Ocak: Trabzonspor’un derinlikleri ynetimlerde grevli iken stanbul’a gidip ulusal medyada atp tutan pek fazla sevmez. kuru verip 30 kuru reklam yapyorlar diye tepki de gsterir. Ahmet Aaolu da zaman zaman derinliklerle iyi geinir, zaman zaman da stanbul’da yle aklamalar yapar ki, onlar hepten karsna alr. Aslnda Aaolu Trabzonspor iin yararl bir ynetici. zkan Smer ile yart kongrede ok oy ald iin “Bakan ben olmalym” diye tutturmasa derinliklerde daha sempatik karlanacakt. Hatta derinlikler “zkan Smer ile bir dnem daha devam et sonra bakan sensin” teklifini bile yaptlar. Ama o etrafn dinleyerek derinliklerle sava tercih etti. Bu sava onu Trabzonspor’dan uzaklatrd. Daha sonraki kongrede derinliklere yaslansayd etrafnn btn tehditlerine ramen kongreye bir gn kala Trabzon’dan kamaz ve Trabzonspor’a bakan olurdu. Bana gre Ahmet Aaolu ok byk bir frsat kard. Belki bugn hala daha Trabzonspor’un bakan idi. nk, iyi projeleri vard.

Tunga Liman: Trabzonspor belki de trl skntlarn sonucunda kongrede Atay Aktu ismi zerinde birleti. Ben Aktu ynetimini bir devrim olarak gryorum. 100 000 ye gibi topik gelen bir kampanyay balatmas bir tarafa, kulpte ok ciddi kurumsal hamleler yapld. O tarihlerde Trkiye, Trabzonspor’un bir ilki daha gerekletirdiini ve spor kulplerinin kurumsallama modeline Trabzonspor’un rnek olduunu dillendirmekteydi. Bugn kurumsallama konusunda geriden izlediimiz camialara bile korku salan bir Trabzonspor vard. Sonra transfer baarszlklar, Anorthosis facias ve atlan tm olumlu admlarn bir kalemde silinmesi ve sonucunda o gnn konjonktrne “uygun” bir adayn bakan olmas. Tam da o dnem, benim ahsen “derinliklerden” mdahale beklediim bir dnemdi. Oysa “derinlikler” Aktu’u tutamad gibi, ilerinden iki aday kararak liyakatini ispatlamam bir baka adayn seimi kazanmasnda etkili oldular. Neden byle oldu?
    Cevat Ocak: Tamamen doru. yukarda da belirttiim gibi derinliklerin kendi aralarnda ikiye hatta e blndn bir rnekti o kongre. Atay Aktu’u da derinlikler getirdi. Ama ikinci ylnda Aktu’a kar oldular. Bunda Aktu’un da hatas yok deil. Atay Aktu, her eyi ben bilirim havas ile kulb adeta tek bana ynetmeye kalkt. 2000 ylndan sonraki en baarl dnem onun dnemidir. Kurumsallama adna ok nemli admlar atld. Ancak, ikinci ylnda deiime uramam olsayd, derinliklerle kavgay sememi olsayd bugn hem kendi bakanl devam ediyor olacakt, hem de belki de Trabzonspor ampiyonlua ulaacakt. kisine de yazk oldu.

Tunga Liman: Son kongre srecinden nce, eski bakanmz amil Ekinci’nin bir aklamasn okumutum. Diyordu ki “Trabzonspor’un paraya ihtiyac vardr; ama paral bakana deil. Yani paral olmas art deil.” Bu syleme aynen ben de katlyorum. Trabzonspor marka deerini ykseltecek ve ticari anlamda byyecek olursa, gerekten de paral bakana deil, paray iyi idare edebilecek bakana ihtiyac var diye dnyorum. Ekonomik olarak bakldnda, ehir olarak Trabzon’un byme potansiyeli dk grlyor. Bu da Trabzonspor’un Trabzon dnda da bymesi gerektiini iaret ediyor. rnein stanbul bunun iin biilmi bir kaftan. Benzin istasyonu da bunun iyi bir gstergesi. Sadece bu da deil, taraftar potansiyelini ve bu potansiyelin maddi gcnn de grece olarak yksek olduunu dnecek olursak, kulbn stanbul ve dier byk illerde bymesi doru olmaz m? Buna Derin Trabzonspor’un yaklam nedir sizce?
    Cevat Ocak: Trabzonspor’un paral bakana deil, paray kullanabilecek bakan ve ynetime ihtiyac vardr. Parann tek bana Trabzonspor’a felaket getirdiini grdk ve yaadk. Onun iin paradan nemlisi bilgi ve akldr. Trabzonspor’un Trabzon dndaki tek varl stanbul Kartal’daki tesisleridir. Bu tesisler Trabzonspor’un Trabzon’dan ynetildii, paral deil parasz bakan Faruk zak ve ynetimi tarafndan Trabzonspor’a kazandrlmtr. Yine Parasz bakan zkan Smer’in liman Trabzonspor’a kazandrmak iin ne kadar altn ama baaramadn ok iyi biliyoruz. Paral bakan ve ynetimler bu gibi kaynak getirici ilerle uramazlar. Onlar gnbirlik kulb ynetirler. Kulbn her zaman kendi paralarna veya paral bakanlara ihtiya duymasn arzu ederler. Bunun iin Derin Trabzonspor bu gibi bakan ve ynetimlere kardr.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama gzel be kardeim!

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Tunga Liman: Son yllarda duymaktan usandmz bir sz her yerde kyor karmza. Deniyor ki: “Futbolun endstriyellemesiyle birlikte bu arenada dnen paralar artt ve Trabzonspor sportif rakiplerinin ok gerisinde kald”. Bu da ampiyon olamamamza sebep gsterildi. ncelikle biliyoruz ki, aradaki fark bu kadar byk olmasa da, ampiyonluklar kazandmz dnemlerde de ekonomik olarak rakiplerimizin gerisindeydik; ama ampiyon olmutuk. Hem de defalarca. Oysa imdi bu, sanki baarszlklara bahane olarak nmze konuyor diye dnyorum. Bir taraftan da potansiyelimize baknca aslnda gcmzn ok kk bir ksmn kullanyoruz diye dnyorum. Sizin bu konuya yorumunuz nedir? Sizce Derin Trabzonspor buna muhalif midir?
    Cevat Ocak: Bir kere unu belirtmek isterim ki fazla para harcamak salkl transfer yapmak demek deildir. Trabzonspor’un kendine zg bir yaps vardr. bu yap korunarak transfer yaplmaldr. Bir kere kendi evlatlarna deer veren bir anlay hakim olmaldr kulpte ve taraftarlarda. Baknz kimse Galatasaray mandan sonra Cale’yi, Colman’ Gkhan nal’ konumuyor ama herkes Tayfun, Hseyin, Tolga’y konuuyor. Zaten sezon banda da ounluk bunlarn gitmesini istiyordu. Ama gryoruz ki u ana kadar takmn en iyisi ve yrekten oynayan futbolcu Hseyin’dir. imdi ben diyorum ki Hseyin’den, Tayfun’dan, Hasan’dan daha iyi oyuncu alamyorsan o zaman niye para harcyorsun. Son yllarda Trabzonspor’un formasn haketmeyen ok sayda yabanc ve yerli futbolcu transfer edildi. Oysa bu formay hakeden ok sayda Trabzonsporlu futbolcular bu kentten uzaklatrldlar. Bunlarn baka takmlarda nasl oynadklar ortadadr. Baknz Trabzospor 2000 ylndan sonraki srete iki kez st ste kupa kazand ve iki kez st ste ampiyonluu klpay kararak ikinci oldu. Bu kadrolarda Fatih Tekke, Gkdeniz, Hseyin, Mehmet Ylmaz gibi Trabzonlu futbolcularn ok byk katks vard. Baknz bugnk transfer politikas bile ok yanltr. 50 trilyon lira harcanarak belki de tarihin en yksek maliyetli transferleri yaplmtr. Ama 7 mata da grld ki bu transferler hala daha tartlyor. Keke Trabzonlu olan Sivas’daki Abdurrahman, Ankaraspor’daki zer Hurmac, Genlerbirlii’ndeki Engin Baytar da transfer edilebilseydi. Trabzonspor altyapsndan gelen futbolcular A takmda oynamay artk hayal edemiyorlar. Onlarn hayalleri kreltildi. nk, kalitesiz transferlerle nleri kapanyor. Bugn Bar’n duraklama dnemine girmesi de bundandr. Onun iin Trabzonspor’a paraya deil formaya ve o ruha oynayacak futbolcu lazm. Fazla para harcanarak ampiyon olunmu olsayd Fenerbahe ve Beikta her sene ampiyon olmalyd.

Tunga Liman: Trabzon dndan bakldnda, zaman zaman Derin Trabzonspor’un ar statkocu olduunu gryoruz. Hatta son Tzk Tadilat kongresi’nde de bunun bir tezahr vard ve baz maddeler kongrede gemedi. Bu dorudur ya da yanltr diyemeyiz; ama merak ettiimiz Derin Trabzonspor’un, Trabzon dndakilere nasl bakt. Sizce Derin Trabzonspor, Trabzon dndaki Trabzonsporlulara hangi gzle bakyor?
    Cevat Ocak: Son seimde brahim Haciosmanolu’nun, Sadri ener gibi deneyimli, bilgili ve gemite bu kulbe nemli maddi yardmda bulunmu bir Bakana kar ald 1200 oy Derin Trabzonspor’u dndrmedi deil. Bir de nlerinde hi yneticilik yapmayp da Bakan olan Nuri Albayrak rnei varken tabi ki byle bir tzk tadilat yaplacakt. Trabzonspor’a bakan aday olacak insan nce ynetimlerde grev almal ve bu camiay tanmaldr. yle dardan smarlama bakanlarla Trabzonspor’un neler ektiini unutmamalyz. Tabi ki bu tzk tadilatnda adaylarn divan yelerinden imza almalar tartlr. Hele hele de bir divan yesinin birden fazla aday iin imza vermemesi anti demokratik bir yaklamdr. Zaten de kyamet bu noktada koptu ve tzk tadilat kabul grmedi. Bunun Trabzon ii veya d ile alakas yok. Tabi ki Trabzon dndan da artlar uyan bakan adaylar kabilir. Trabzon dnda da ok sayda divan yeleri vardr. Ama en nemli art en az bir dnem yneticilik yapm olmasdr.

Tunga Liman: Mevcut koullarda, Trabzonspor’un frlamaya, ciddi bir k yapmaya ihtiyac var. Bunu yapabilmek iin de tm potansiyelini kullanmal. Bu potansiyelin arlk merkezinin Trabzon’un dna ktn dnyorum. Eskilerden gelen “Trabzonspor Trabzon’dan ynetilmelidir” sz hala geerli midir sizce? Yoksa bu takm muhakkak Trabzon’da olaca iin konjonktr ne olursa olsun yine de arlk merkezi Trabzon’a m tanmaldr?
    Cevat Ocak: Evet kesinlikle karar mekanizmas Trabzon’da olmaldr. Kararlar buradan alnmaldr. Kararlarn stanbul’dan alnd dnemler ile Trabzon’dan alnd dnemleri kalatrdnz zaman zaten neden Trabzon’dan alnmas gerektii net bir ekilde grlmektedir. Trabzonspor’un ampiyon olduu, ampiyonluklar dnda en baarl olduu dnemler hep kararlarn Trabzon’dan alnd dnemlerdir. Bu bir tesadf deildir. Trabzonspor kendi gelirlerine kavutuu zaman zaten kiilerin cebine muhta olmayacaktr. Son yllarda kulbe para veren de yok ki. Baknz Nuri Albayrdak paral bakan diye geldi. Ama srf kulb tanmamas, stanbul’dan ynetmesi kendisine ynla yanllar yaptrd. Belki iyi niyetli idi ama dediim sebeplerden dolay Trabzonspor belki de tarihinin en baarsz dnemine imza att. Demek ki Trabzonspor’u ynetecekler bu kulb iyi tanmal ve ona gre transfer politikas yapmaldr.

Tunga Liman: bordomavi.net’te bu kadar zaman harcaynca, insan ister istemez taraftarlarn genel ynelimleri konusunda bir fikir sahibi oluyor. Bu tecrbeden yola karak unu syleyebilirim ki, zellikle gen taraftarlarmzn byk bir ounluu, kulbe herhangi bir kademede hizmet vermi kiilerin, baka baka grevlerle yine Trabzonspor’un evresinde bulunmas antipatik karlanyor. Taraftarlarmz sk sk bu kiilerin kulbe veren deil, kulpten alan olduklarn dnyor ve bu ynde eletiriyor. ahsi fikrim, bunun tersi ynnde. Zira kulbn kymetini bilmek konusunda bu insanlarn liyakatlerinin olduka yksek olduunu dnyorum. Bununla birlikte son zamanlarda, taraftarlarmz ile efsaneyi yaratanlar arasnda bu ynde bir ekime olduunu gzlemliyoruz. Akas bu da BMN olarak bizde bir rahatszlk douruyor. Elimizden geldiince, bu srtmenin nne gemek iin aba sarfediyoruz; ancak efsaneyi yaratanlarn bu alglamay deitirme konusunda bizlere bir yardmda bulunmadn, hatta tam tersine buna hiddetlendiini gzlemliyoruz. Bu da byle dnen taraftarlarmzla bu efsanevi deerlerin arasnn daha da almasna yol ayor. Sizin “Derin Trabzonspor” kitabnz gibi eserlerin bu konuda bize yardmc olduu bir gerek. Bu skntnn varl bu evrelerce fark ediliyor mu sizce ve bu sknt sizce nasl giderilebilir?
    Cevat Ocak: “Derin Trabzonspor” kitabmn kapanda “Trabzonspor kendisine hayat verenlerin hayatdr” derken kastettiim ite budur. Trabzonspor bir amil Ekinci’yi, bir Ahmet Suat zyazc’y, bir zkan Smer’i bir Faruk zak’ bir Sadri ener’i, bir Mehmet Ali Ylmaz’, bir Atay Aktu’u, bir Nizamettin Algan’ bir Rfat Dedeolu’nu, bir Sha Akay gibi bu kulbe gemite hizmet etmi insanlar unutmamal unutamaz da. Trabzonspor enol Gne, Ali Kemal Denizci, Serdar Bali, Hami Mandral, Fatih Tekke, Gkdeniz Karadeniz, ota gibi futbolcular da unutamaz unutmamaldr. imdi bu insanlarn bilgi ve birikiminden yararlanmak Trabzonsporluluun bir gereidir. Dikkat edilirse bunlardan yararlanlmad zaman kulp yine kaosa srklenmitir. Biz yabanc teknik adamlara milyon dolarlar harcarken kendi insanmzdan zveri beklemek ne derece doru ki,. Onlar zaten zveride bulunuyorlar. Kulp ekonomik skntya girdii zaman kendi insanna sarlyor, ekonomik ynden iyi olduu zaman da yabanclara sarlyor. Bu mantalite deimesi lazm. Trabzonspor, kendi insanna deer verdii zaman baary yakalayacaktr.

Tunga Liman: Ynetsel konulardan, sportif konulara geelim msaadenizle. Kitabnz bir gerei ister istemez ortaya koyuyor ki, Trabzonspor’un bugn efsaneletirilen gemi dnem baars aslnda Fatih Terim ya da enol Gne’in baarlarna yaktrld gibi bir “altn jenerasyon” rn deildi. Zira kadrolar srekli deiiyor, en etkili futbolcular, hem de rakiplere gnderiliyor; buna ramen yeni baarlar geliyor, yeni futbolcular kazanlyordu. Bu bir belki iki sene olsa tesadf denilebilirdi; ama 9 senede 6 ampiyonluk, saysz kupa ve Avrupa baarlar tesadf hipotezini rtyor. lk ampiyon kadroyla son ampiyon kadro arasnda sadece 1-2 futbolcu var ortak. Peki o zaman bunun srr ne olabilir. Byle bir ruh yaratlm o dnemde. Bunu nasl kaybettik biz sizce?
    Cevat Ocak: Baknz gemi yllarda Trabzonspor’un bakan deiirdi ama ynetimdeki ekirdek kadro deimezdi. Yine Teknik direktr deiirdi ama futbolcu kadrosundaki ekirdek kadro deimezdi. Demek ki belli bir plan dahilinde istikrar korumak gerekiyor. Ama son yllarda hep deneme yanlma metodu ile kulp ynetiliyor. Eskiden herkes Trabzonspor’un adam idi. Ama maalesef bu deiti ve artk insanlar kiilerin adam oldu. Her kongrede Trabzonspor daha da blnp paralara ayrlyor. Her grevi devreden veya seimi kaybedenlerin byk bir ksm potansiyel dman gibi gsteriliyor. Tabi ki onlarn da Trabzonspor’a bak as, “Ben varsam Trabzonspor varsolsun” mant olunca ister istemez byle bir durum ortaya kyor.Gemite sayg ve sevgi erevesinde ynetilen kulp son yllarda krizle, kavga ile ynetilir hale geldi. Bunda btn ynetimlerin hatas vardr.

Tunga Liman: Mevcut kadromuzla ilgili bir eletiri de, kadronun Trabzonlu veya Karadenizli oyuncular bir ekilde devre d brakm olmas. Sizce kadronun yeterli olup olmad bir tarafa, Karadenizli imzas gerekli midir Trabzonspor’un baars iin?
    Cevat Ocak: yukarda da vurguladm gibi Trabzonsporluluk ruhu ancak ve ancak takmdaki Trabzonlu futbolcu saysnn fazlalna baldr. imdi siz Hseyin ile Seluk’un veya Colman’n ayn ruhla oynadn m zannediyorsunuz.? Bugnk kadroda zaman zaman da olsa bir tek Serkan Balc ve Umut Bulut Trabzonsporluluk ruhu ile oynuyor ve mcadele ediyorlar. Ama ylesine gamsz ve bu takmn bykln hie sayan futbolcu var ki. ampiyonluk yllardaki kadronun ounluu Trabzon kkenli idi. Bunlara ilave edilen futbolcular da Trabzon’a ve Trabzonlulara uyum salayabilecek zellikte oluyordu. Mesela Ahmet Ceylan, Mehmet Eki, Necdet, Orhan, skender Gnen, Orhan krk gibi. Ama ne yazk ki, Trabzonspor kendi karakteristik yapsna uymayan yerli ve yabanc futbolculara yneldii iin eski baarlar gelmemektedir.Bunun iin Trabzonspor’un kendine has bir transfer politikas olmaldr. Bu bir anayasa gibi bir ey. Her gelen ynetim bu politika zerinden transfer yaplmaldr. Bir kere Trabzonspor tok futbolcu deil, a futbolcu transfer etmelidir. Baknz yukarda saydm futbolcularn hepsi a olarak Trabzonspor’a gelmi ve burada doymulardr. Yabanc futbolcu olarak ele aldmz zaman bir ota-Aril, Vugrine, Yattara, Stepanov gibi a futbolcularn performans ile Marcelinho, Musampa, Paff, Olsen, gibi yldz futbolcularn performanslar hereyi ortaya koyuyor. Yerli ve yabanc futbolcu transferlerinde futbolcunun aile yapsnn Trabzon’un sosyal artlarna uygunluu, ocuklarnn eitim durumu gibi konular ok iyi aratrlmaldr.

Tunga Liman: Bu ok deerli eseriniz maalesef stanbul, Ankara gibi byk ehirlerde taraftarmza ulaamad. Kitapla ilgili yeni bir almanz var m? Taraftarlarmz nasl ulaabilecek kitabnza?
    Cevat Ocak: Derin Trabzonspor kitabmn ilk basks Trabzon’da bitti. Dorudur Trabzon dna fazla gnderemedim. u anda deitirilmi ve yenilenmi ikinci basks iin alyorum. Bir aksilik olmazsa Ocak veya ubat aylarnda piyasaya kacak. Bu kitabn daha ok gurbeti taraftarlara ulamas iin yaynevleri ile de grme halindeyim. Ama yine de elimde snrl sayda kitap bulunmaktadr. Bu ynde gelecek taleplere ancak snrl bir ekilde cevap verebilirim. Derin Trabzonspor kitabn almak isteyenler yurt iinden 25 ytl, yurt dndan 35 ytl creti Cevat OCAK’a ait 569 87 87 No’lu posta eki hesabna yatrmalar ve Cevatocak@hotmail.com adresine ak adreslerini bildirirlerse kitap 2-3 gn ierisinde ellerinde olacak ekilde postalanacaktr.

Tunga Liman: Getiimiz sezon iinde malumunuz, gazetelerde bir ilanmz yaynland. O ilanda demitik ki “Trabzonspor iin olumlu bir adm atanlarn arkasnda deil, yannda, Karadeniz Frtnas’nn zarar grd eylemleri yapanlarn da tam karsnda olacamz yineliyor ve sesleniyoruz: Ylmayacaz, Almayacaz, Uyumayacaz. Biz byklerimizden byle rendik”. Bu szmzn her zaman arkasndayz. Bu nedenle de kitabnz ok nemsiyor, buna harcadnz emek iin size ve bize byle bir emaneti braktklar iin szmzn sonundaki “byklerimize” bir kere daha, bin kere daha teekkr ediyoruz. Sn. Hakan Kulaolu gibi, Sn. Ali zbak gibi ve elbette ki sizin gibi eser yaratclarna tm taraftarlarmz adna mteekkiriz. Bu rportajmz iin de ayrca teekkr ederiz. Sizi en yakn srede BMN Forumlar’nda da arlayacak olmann heyecann yayoruz.
    Cevat Ocak: Ben teekkr ediyorum. Trabzonspor efsanesinin kitaplara bile smayacak kadar byk olduu gereinden yola karak bizim hazrladmz kitaplar bile yeterli deildir. zellikle Trabzonspor’a ampiyonluklar kazandran Ahmet Suat zyazc ve zkan Smer’in de anlarn ok nemsiyorum. Ahmet Suat zyazc ve zkan Smer iin de birer kitap yazlmas gerekir. Bunu yazmay ok istiyorum Kendileriyle zaman zaman bunlar konuuyoruz. Ama bunlarn kitaplatrlmas gerekir. Bu konuda kendileriyle de grmelerim devam ediyor. Ben olmasam bile birileri bunlar mutlaka kitaplatrmaldr.

- o -

Cevat Bey BMN'nin yesidir ve sizlerin de soracanz sorular olursa, itenlikle yantlayacaktr.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama gzel be kardeim!

Trabzonspor Kongre yesi
    Erdem Keser - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.02.2005
    Nereden
    stanbul

"imdi siz Hseyin ile Seluk’un veya Colman’n ayn ruhla oynadn m zannediyorsunuz.?"

uraya acayip takldm.Bu nasl bir sylemdir...
    Yazar beyefendi Seluk'un nasl bir ruh haliyle mcadele ettiini hangi ngrlerle saptam ve Hseyin'den daha az ruhla mcadele ettii kansna varm , beynim almyor.Olay , sadece nfus czdannda "Trabzon" kelimesinin yazmasyla bitiyorsa ; ki yle olduu ok net anlalyor , ok fazla birey sylemek dmyor bize.Yazk...Takmn 6 golne direk katk salayan (13 puan) , hemen her atakta takmn barolnde olan ve 2 matr sakatlna ramen elinden gelenin en iyisini sahada vermeye alan bir oyuncuya byle yakksz bir karlatrma ierisinde bel altndan vurmak yazar beyefendiye hi yakmam.Bir tanesi takm hcuma karken "Bana top gelmesin" dncesiyle gzlerini Song'tan karan ama yllar yl 'kesici' sfatyla bir trl kesilemeyen ve Trabzonlu olmas sayesinde dokunulmaz snfnda olan ok deerli kaptanmz , dier yanda ise ne yaparsa yapsn Trabzonlu olmad iin asla o standarta eriemeyecek , takma yapt katks ve mcadelesi grmezden gelinecek olan Seluk nan Neden ; nk Seluk skenderunlu , Trabzonlu deil.Hasan nc 'nn standardnda asla ve asla olamayacak bir isim.nk bizim evladmz (!) deil.
    ok uzaa gitmeye gerek yok , ayn yerel basndaki deerli yazarlarmz getiimiz sezon da Ersun hocann Bucal olmasn bir trl sindirememi ve "Elin Bucals" sfatyla belden aa vurmaktan geri kalmamt.
    ki dnce arasnda ok fazla fark yok ne yazk ki.
    Konu Erdem Keser tarafndan (06.12.2008 Saat 15:52 ) deitirilmitir.

Trabzonspor Kongre yesi
    enol Altunsoy - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.04.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    58

"imdi siz Hseyin ile Seluk’un veya Colman’n ayn ruhla oynadn m zannediyorsunuz.?"

Ruhlarn bilmem ama gayet iten oynadklarn dnyor ve aba koyduklarn gryorum bu benim iin ok nemli bireysel ruhlarn bilmem ama takm ruhuyla oynadklarn gryorum ve ikisinide ok seviyorum yazar arkadamzn bu z evlat sylemi de bana ve bu forumdaki insanlara ok yabanc deil ama keke bunu isim vermeden yapsayd
    Ayn suda iki kere ykanlmaz.

http://stopmatchfixing.com/

macka61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.04.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    32

ok gzel bir kitapt BMN yi tebrik ediyorum iyi dnlm bu rportaj

Trabzonspor Kongre yesi
    TURHAN - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    15.08.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    37

Derin olan hersey ozu korumak icin olmalidir.

Tesekkurler Tunga abi, guzel bir roportaj olmus.

yelik tarihi
    15.07.2007
    Nereden
    Kocaeli
    Ya
    43

Cevat beyin emeine ve dncelerine sayg duyuyorum ama genelde fikirlerine katlmadmda belirtmek istiyorum
    TRABZONSPOR DNYANIN EN BYK EHR TAKIMIDIR

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu

yelik tarihi
    28.01.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    32

Trabzonspor'un deerlerine sahip kmal, onlarn deneyimlerinden de, etkinliindende faydalanmalyz. Dorudur.
    Ancak o deerlerin de biraz daha benmerkezcilikten uzaklamas gerektii kansndatym.
    Yine ruh konusunda da Cevat beyle farkl dnyoruz.

Ben kendisine bu rportaj iin teekkr ederim. Hem de Tunga abiye.
    Camiamza bylesine yakn isimlerin grlerine birinci azdan ulamak nemli.

yelik tarihi
    07.11.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

imdi siz Hseyin ile Seluk’un veya Colman’n ayn ruhla oynadn m zannediyorsunuz?
    Harbiden de 'Derin' Trabzonspor.

yelik tarihi
    07.06.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    48

Cevat bey'in hi bir fikrine katlmyorum ve yllarca bu yap ve dnce tarz yznden ok zarar grdmz dnyorum.
    Trabzonspor iin en ufak faydas olan Bursa llara, Ankara llara, Gine lilere, Grc lere ,Konya llara, Kayseri lilere, Adanal lara , Buca llara , Rize lilere, Gmhane lilere, Rus lara, Eskiehililere , zmir lilere ..... selam olsun.
    There is much fish in the sea than has ever come out of it

Fanatik28 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.12.2005
    Ya
    46

Aslinda kitabi almayi ve okumayi dsnyordum ama Sayin Cevat Ocagin Trabzonsporu sadece Trabzon olarak grdg icin fikrim maalesef degisti.

Trabzonsporun degerini bilenler Trabzonda yasayanlar degil, Trabzon sehri ile hicbir ilgisi olmayip, onu canindan cok seven taraftarlardir. Bu sonradan Mslman olup, Islamin degerini dogustan Mslman olanlardan daha cok bilen ve yasayan insanlar gibi bir sey.

Trabzonspor Trabzondan ynetilmeli. Byle bir birsey olabilir mi? Tabi disaridan bu takimi ynetecek kisilerde zenle secilmeli.

Hele hele en cok su Trabzon ruhunda donup kaldim. Ligde ve Avrupada firtinalar estirdigimiz ( en azindan futbol olarak ) 90li yillardaki kadroya hic deginmemis sayin yazarimiz! Takimin 11de Hami ve Lemi disinda Trabzonlu olmayan, sadece yedek kulbesinde olan Soner ve Hamdiler.
    Hele bugnki takimdaki basariyi Trabzonlu oyunculara baglamasi cok komik. Hele hele benim takimimin parasini yemek icin gidip sabah 6da bile kalkmayi gze alan hasan cncden bahsetmesi ise .....

Evet bir Trabzonspor Anayasasi olmali ama yukarida yazildigi gibi degil, btn Trabzonsporlulari kapsayan bir Anayasa.

smail Alkan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.04.2007
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    54

ncelikle bu rportaj iin tkler Tunga,
    Yorumlara baktmz zaman Cevat Ocan fikirlerinin pekte benimsenmediini ve zelliklede "imdi siz Hseyin ile Seluk’un veya Colman’n ayn ruhla oynadn m zannediyorsunuz?" ksmna baz arkadalarn takldn gryorum.
    Yazarlar ve fikir adamlarna, bizim kart grmz olsada,hi beenmesekte hatta nefret bile etsek deer verilmesi gerekir diye dnyorum.
    Koca kitabn bir blmne taklp geneli ve yazarn kendisi hakknda olumsuz dnmek yerine takldnz noktalar tam anlamyla kavryabilmeniz iin kitabn tamamn ve hatta yazarn dier kitaplarnda okumanz tavsiye ederim,bence bu ekilde daha salkl bir fikre sahip olabilirsiniz.

Bizim bir balmza Nihat Gen'in "en byk taraftar" adl bir yazs getirildi,bu yazdaki nihat genin uslubundan dolay kendisini en ar ekilde eletirenlerdenim,sonraki gn ilk iim nihat genin birka kitabn alp okumak oldu,aslnda benim nihat genin ahsn haksz yere eletirdiimi anladm nk bahsi geen blm ve uslubuyla alakal eliip ters dsekte genelinde fikirlerimizin ve bak alarmzn ayn olduunu farkettim.

Onun iindirki bence Cevat beyin kitabn alp okumakta fayda var,ben ilk frsatta temin edip okuyacam...
    Son aa kesildiinde,
    Son nehir kirlendiinde,
    Son balk avlandnda, te O zaman parann yenmediini anlayacaksnz...

Kaybetmekten korkma; bireyi kazanman iin baz eyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiinde deil, vazgetiinde yenilirsin.

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    17.02.2007
    Ya
    45

trabzonspor zerinden para kazanlmak iin yapilmi bir eser.

trabzonsporu sadece trabzon olarak gren zihniyet gelmite olimpiyatta gencler macnm seyretmi.
    tebrik ediyorum maddi ikar salanmak iin ancak bu kadar aliilir.

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    04.05.2008
    Ya
    44

Yazar abimize benden bir tavsiye ;

Gvenlik olmayan bir yerde ,mesela bir kitap fuarnda sakn imza gn falan dzenleme.

Trabzonspor Kongre yesi
    Uurtan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    25.02.2006
    Nereden
    Ankara
    Ya
    34

Tunga abi, rportaj iin teekkrler..

Yerinde tespitler var, gzel deerlendirmeler de var.. Ama hepsine katlmyorum...
    Bu da benim grdm Trabzonspor modeli..
    Bir Gn Mutlaka Aslna Dneceksin. Dnmek Zorundasn. Bu Senin Genlerinde var...

yelik tarihi
    30.12.2008
    Nereden
    Mu
    Ya
    38

ben mutaym,bu kitab nasl temin edebilirim yardmc olursanz sevinirim,imdiden teekkrler

Trabzonspor Kongre yesi
    Can basten - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    03.08.2004
    Ya
    37

Alnt mer civil Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    ben mutaym,bu kitab nasl temin edebilirim yardmc olursanz sevinirim,imdiden teekkrler
    Posta eki Hesap No: 5698787
    Hesap Sahibi: Cevat Ocak
    Adres Bildirim Maili: cevatocak@hotmail.com

Bu hesaba kitap bedeli olarak 20 ytl'yi deyen arkadalarmzn adreslerine kitaplar bizzat Cevat Ocak tarafndan postalanacaktr.
    Futbolcuyla taraftar el ele versin, ampiyonluk kupas TRABZON'a gelsin!!!

7 7 7 7 7 7 7 7 7....

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    25.07.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    53

Derin devlet kavramnn sosyoloji terminolojisine girii hakknda eitli grler olsa da tarifi hakknda hemen hemen herkes ortak dnr.
    Buna gre genel bir tarif iinde devlet yerineTrabzonspor yazarsak ne olur?

Tarif Dr. Mmtaz'er Trkne'ye aittir.

Trabzonspor grevlilerinin "eky yntemleriyle yetkilerini, kullandklar kaynak ve imknlar 'gizlilik' zrhndan istifade ederek Trabzonspor'u korumak iin deil, kendilerine kar salamak iin" kullanmalarna derin Trabzonspor ad verilir.

Rportajn ieriinde bahsedilen kiilerin-guruplarn bu kategoride olmadna inandmdan-inanmak istediimden, "Derin Trabzonspor" kitabn Trabzon'da yaayan Trabzonspor'lu akil adamlar ya da bizlerin taraftar olarak zevlat dediimiz kiilerin, grlerini anlamak iin okuyacam.

Ancak birok kiinin takld gibi ben de baz yerleri okuyunca ,neyse ki derin Trabzonspor'dan ok ama ok daha derin (bilgelik anlamnda) bir Trabzonspor var ki hala byk olarak ayaktayz ve hep yle kalacaz diye de dnmedim deil. Kim bunlar derseniz Eyp'te bir pazar sabah basket ma seyredenler, Levent'te hak arayanlar,havaalanlarna koanlar, olimpiyat stadnda formalar kaparak satn alanlar. kombine alanlar ve Avni Aker'i doldurup rakibe cehennem (mecazi) edenler. Ksaca Trabzonspor iin samimi duygularla elinden geleni yapanlar.
    Bmn ye deinmeye bile gerek yok.

Rportaj iin Tunga'ya , Kitap iin Yazar beye teekkr ederim. Bu tr rportajlara devam etmenizi dilerim.
    Konu asimetrik tarafndan (07.01.2009 Saat 05:24 ) deitirilmitir. Sebep: yazm hatas

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Yazarmz Cevat Bey ahsen benim ok sevdiim ve samimi bulduum bir yazardr. Baz grlerimiz %100 uyumuyor olsa da, aslnda bu kitap iin, maddi menfaat beklemeden sadece tarihe not dmek adna uramtr.

Bu rportajda elbette biz Cevat Bey'in grlerini rica ettik ve o da yantlad. Asl amacmz, ok ciddi bir ariv nitelii tayan bu eseri tantmak, zerine dikkat ekmekti. Oysa ne yazk ki, tartmalar ok dar bir eksende kald.

Bu kitapta "Trabzonspor'u Trabzon'dan, Trabzonlular ynetsin ve takmda da Trabzonlular oynasn" denmiyor. Bunun altn kaln kaln izmek lazm. Resmi tarihimiz zaten bir ekilde kayt altnda. Burada aslnda Trabzonspor'un gayr resmi tarihi var. Demeler, rportajlar, kongreler, eitli srelerin bugn unutulan metinleri var.

Bu nedenle ben ok deer veriyor, ok nemsiyorum bu kitab. Bu kitap iinde baz ciddi ikilemler de var. Yazarn deil, yazlanlarn dt ikilemler. Kim zamannda ne demi; ama ne yapm gibi ikilemler.

Trabzonspor'un ikinci ligden kmak iin verdii mcadele ve her hayal krklnn ardndan daha da azimle ykseltilen inanc anlatyor ayn zamanda bu kitap.

Hakan Kulaolu'nun, Ali zbak'n kitaplar gibi, bu kitabn da ariv niteliinde nemi var.

Dediim gibi, ben ok nemsiyorum. Benim neyi nemsediimi nemseyenlere de kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitabn ikinci basks ok yaknda kacak.

Son zamanlarda, bizim de katkda bulunduumuz "kitaplama" srecinin hem bizlere kiisel olarak, hem de kulbmzn tantmna ve anlalmasna ciddi katklar yaptn dnyorum.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama gzel be kardeim!

Ahmet Ocak - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    03.11.2007
    Nereden
    Bursa
    Ya
    35

cevat abm braz yanlms burda kulagn cekecegm ben onun merak etmeyn arkadaslar

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Cengiz ubukcu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Kitap'n 2. basksn edindim ve okuyorum, Tunga Abinin de belirttii gibi kesinlikle arivimize koymamz gereken bir eser...

6afak Aydn1 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.09.2006
    Nereden
    Almanya
    Ya
    42

Talihsiz bir rportaj olmus eger kitabin genel blmnle uyusmuyorsa. Kitabi ismarlamaktan vazgectim hatta nefret ettim.
    burasi trkisch.

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Alnt Tunga Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Yazarmz Cevat Bey ahsen benim ok sevdiim ve samimi bulduum bir yazardr. Baz grlerimiz %100 uyumuyor olsa da, aslnda bu kitap iin, maddi menfaat beklemeden sadece tarihe not dmek adna uramtr.

Bu rportajda elbette biz Cevat Bey'in grlerini rica ettik ve o da yantlad. Asl amacmz, ok ciddi bir ariv nitelii tayan bu eseri tantmak, zerine dikkat ekmekti. Oysa ne yazk ki, tartmalar ok dar bir eksende kald.

Bu kitapta "Trabzonspor'u Trabzon'dan, Trabzonlular ynetsin ve takmda da Trabzonlular oynasn" denmiyor. Bunun altn kaln kaln izmek lazm. Resmi tarihimiz zaten bir ekilde kayt altnda. Burada aslnda Trabzonspor'un gayr resmi tarihi var. Demeler, rportajlar, kongreler, eitli srelerin bugn unutulan metinleri var.

Bu nedenle ben ok deer veriyor, ok nemsiyorum bu kitab. Bu kitap iinde baz ciddi ikilemler de var. Yazarn deil, yazlanlarn dt ikilemler. Kim zamannda ne demi; ama ne yapm gibi ikilemler.

Trabzonspor'un ikinci ligden kmak iin verdii mcadele ve her hayal krklnn ardndan daha da azimle ykseltilen inanc anlatyor ayn zamanda bu kitap.

Hakan Kulaolu'nun, Ali zbak'n kitaplar gibi, bu kitabn da ariv niteliinde nemi var.

Dediim gibi, ben ok nemsiyorum. Benim neyi nemsediimi nemseyenlere de kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitabn ikinci basks ok yaknda kacak.

Son zamanlarda, bizim de katkda bulunduumuz "kitaplama" srecinin hem bizlere kiisel olarak, hem de kulbmzn tantmna ve anlalmasna ciddi katklar yaptn dnyorum.
    Demitik...
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama gzel be kardeim!

yyumehmet - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    28.03.2007
    Nereden
    Van

harik bir kitap tungann dedigi gibi ariv niteliinde bir kitap..ellerine saglk cevat abi..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)