Geçen hafta sırtında forması ile amatör ve profesyonel futbol oynayan bir arkadaşıma 18 kişilik kadroya alınan bir futbolcunun ilk 11 kişilik kadroya alınmaması ve yedekte bekleme psikolojisi nasıl oluyor dedim.
Bu düşünceyi aktif olarak futbol oynayan kişiden öğrenmeyi, her zaman yedekte kalan bir futbolcunun maç sonucu hangi psikolojileri yaşayabileceğini herkesinde bilmesi gerektiğini, bu konuya futbol hayatında yaşayanların yanında, BMN ortamında tartışmanın yeri olduğuna inanıyorum. Zira üyelerimizin arasında hekim, psikolog hekim, kimyager, üst düzey kamu görevlisi, spor yazarları, antröner, futbolcu ... meslekten olanlar var olduğundan, çoğumuz da taraftar olduğumuza göre herkesin kendine özgü fikirleri, bazıların teşhisleri olacağı muhtemeldir.
Arkadaşım bana bu konunun çok gerilimli, ayrı bir psikolojisi olduğunu, herşeyden önce bir ekmek kavgası içinde olduğunu, devamlı yedekte kalmanın da maç içinde çoğu kez kavgalara giden küskünlüklerin olduğunu tam bir tv programı konusu bile olabileceğini anlattı.
Yeri geldiğinde alınan transfer üçretleri, kulübün menfaatleri, futbolcu kariyerinin büyüklüğü tartışılamazken, bazıları da futbolcu deyimine topcu yakıştırması ile kıskançlığını böyle tarif ediyorlar.
Taraftarı olarak takımımda Tayfun'u, Tolga'yı, Ceyhun'u, Hüseyin'i, Colman'ı, Yattara'yı ...... belkide bütün takımı acımasızca yeri geldimi eleştiriyorum. Bu işi bilen kardeşlerimden futbolcu psikolojisini bilenlerin görüşlerine saygı duyulacağını umuyorum.