Hesaplipazar
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Trabzon Kolbasts (Tartma)

Selim Turan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.02.2006
    Nereden
    Trabzon

Standart Trabzon Kolbasts

Arkadalar bu gn yle bir durumla karlatm. Vikipedide 1. Karadeniz Oyunlarn baz alarak yazdm Kolbast makalem. Baka birisi tarafndan Faroz'a yerlemi Roman (ingene) oyunu olarak deitirilmi.

...

Hoptek (ya da "resmi" sylemle; Kolbast) Trabzon il merkezinde, Faroz blgesindeki Roman (ingene) aslllardan kaynaklanan bir dansn addr.
    Iddia edildiinin aksine, bu danslarn Faroz'lu balklarn geleneksel kltr ile kken olarak bir ilikisi yoktur. Gerekte, 1920'li yllardan sonra, mbadeleye tabi tutulan Hristiyan Rum nfusun boaltt Faroz mahallesine youn olarak yerleen Balkan ve Krm gmeni Romanlar, Trabzon yerel halk kltrne adapte olmular ve genellikle asllarn gizleme, unutma ve unutturma eiliminde olmulardr. Ancak komular olan yal insanlar, bu bilgiye sahiptirler.
    Orjinali, Farozlu Romanlar tarafndan darbuka ile 2/4 ritminde oynanlan hoptek, zhan ztrk'un de aratrmalarnda ortaya koyduu gibi [1] [2] bir Ukrayna halk oyunu olan Hopak ile ilikilidir.
    Hoptek, yreye uygun krek ekme, yzme, a atma, olta atma, a ekme, balk tutma gibi yerli insanlarn uralarn simgeleyen hareketleri de ierir. Ama son yllarda oyunun poplerlik kazanmasyla daha da hareketli bir hal almtr. zellikle Avrupal Trkler bu oyuna yeni hareketler ekleyerek gelitirmilerdir. Oynamas zevkli, hareketleri komik ama zor, izlemesi keyif veren bir oyun olan Hoptek yakn zamanda daha ok tannmaya balanmtr.

....

Bunu yazan kiinin hi bir kaynaa sahip olmamas ayr bir durum (u an bu vikipedideki makaleyi eski srme getiriyorum.)

imdi bu konu hakknda birazda olsa bilgi sahibi arkadalar varsa bu bala bekliyorum. iddia edildii gibi ingene oyunu olmas kuvvetle hayal bir durum olarak gzkyor. nk 1. Karadeniz Oyunlar'nda oyunun Farozlu Balklarca ortaya karldn aklamlard...

Art zhan ztrk adl ahsn Oyunun Ukrayna Halk Oyunu Hopak ile ilikilendirmesi durumu bana garip geldi sz konusu Ukrayna oyunu ile Kolbastnn birbirine bir trl benzetememi bulunmaktaym.

Ayrca konu yanl yere atysam zr dilerim...
    Konu Selim Turan tarafndan (21.10.2008 Saat 01:12 ) deitirilmitir.

Trabzonspor Kongre yesi
    Kubilay AHN - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    30.12.2006
    Nereden
    Kocaeli

tartmaya gerek bile yok... kim kolbastnn ne oldugunu biliyo...
    Diyrm Diyrm Demiyrm Niyeda Diyecuum ...

Bir ehir takmndan fazlas...

Coloradoydu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    26.04.2008
    Nereden
    Trabzon

Alnt Selim Turan Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Arkadalar bu gn yle bir durumla karlatm. Vikipedide 1. Karadeniz Oyunlarn baz alarak yazdm Kolbast makalem. Baka birisi tarafndan Faroz'a yerlemi Roman (ingene) oyunu olarak deitirilmi.

...

Hoptek (ya da "resmi" sylemle; Kolbast) Trabzon il merkezinde, Faroz blgesindeki Roman (ingene) aslllardan kaynaklanan bir dansn addr.
    Iddia edildiinin aksine, bu danslarn Faroz'lu balklarn geleneksel kltr ile kken olarak bir ilikisi yoktur. Gerekte, 1920'li yllardan sonra, mbadeleye tabi tutulan Hristiyan Rum nfusun boaltt Faroz mahallesine youn olarak yerleen Balkan ve Krm gmeni Romanlar, Trabzon yerel halk kltrne adapte olmular ve genellikle asllarn gizleme, unutma ve unutturma eiliminde olmulardr. Ancak komular olan yal insanlar, bu bilgiye sahiptirler.
    Orjinali, Farozlu Romanlar tarafndan darbuka ile 2/4 ritminde oynanlan hoptek, zhan ztrk'un de aratrmalarnda ortaya koyduu gibi [1] [2] bir Ukrayna halk oyunu olan Hopak ile ilikilidir.
    Hoptek, yreye uygun krek ekme, yzme, a atma, olta atma, a ekme, balk tutma gibi yerli insanlarn uralarn simgeleyen hareketleri de ierir. Ama son yllarda oyunun poplerlik kazanmasyla daha da hareketli bir hal almtr. zellikle Avrupal Trkler bu oyuna yeni hareketler ekleyerek gelitirmilerdir. Oynamas zevkli, hareketleri komik ama zor, izlemesi keyif veren bir oyun olan Hoptek yakn zamanda daha ok tannmaya balanmtr.

....

Bunu yazan kiinin hi bir kaynaa sahip olmamas ayr bir durum (u an bu vikipedideki makaleyi eski srme getiriyorum.)

imdi bu konu hakknda birazda olsa bilgi sahibi arkadalar varsa bu bala bekliyorum. iddia edildii gibi ingene oyunu olmas kuvvetle hayal bir durum olarak gzkyor. nk 1. Karadeniz Oyunlar'nda oyunun Farozlu Balklarca ortaya karldn aklamlard...

Art zhan ztrk adl ahsn Oyunun Ukrayna Halk Oyunu Hopak ile ilikilendirmesi durumu bana garip geldi sz konusu Ukrayna oyunu ile Kolbastnn birbirine bir trl benzetememi bulunmaktaym.

Ayrca konu yanl yere atysam zr dilerim...
    Bildiim kadaryla Vikipedi, zgr bir ansiklopedi. Yani yapacanz deiikliin yanl bir yan yoksa buna kimse engel olmaz. Genelde bamsz ve 1. parti kaynaklar gvenilir saylyor. O yzden kesin bir yarg belirtebilmek iin bylesi kaynaklar gstermek gerekecektir.

Bu arada STANDby007 sizsiniz galiba. Ben de eski bir kullancydm. Xyzblood
    Konu Coloradoydu tarafndan (21.10.2008 Saat 01:15 ) deitirilmitir. Sebep: ..

Emirhan Makul - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    05.11.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

Konu mevcut vikepediay tartmaya gerek yok ye ol sende ingene oyununa ispanyol kkenli oyun yaz olsun bitsin yani oraya herkes istediini yazyor.
    Trabzonspor, Ona Hayat Verenlerin Hayatdr.

yelik tarihi
    09.02.2006
    Nereden
    Trabzon

Alnt Coloradoydu Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Bildiim kadaryla Vikipedi, zgr bir ansiklopedi. Yani yapacanz deiikliin yanl bir yan yoksa buna kimse engel olmaz. Genelde bamsz ve 1. parti kaynaklar gvenilir saylyor. O yzden kesin bir yarg belirtebilmek iin bylesi kaynaklar gstermek gerekecektir.

Bu arada STANDby007 sizsiniz galiba. Ben de eski bir kullancydm. Xyzblood
    evet benim...

Bu arada zhan zrtrk Adl ahsa ne demeli onun iddiasnada kaynak tekil edecek bir taraf bulamadm. Onun iddiasnda kaldraymm

Alnt Emirhan Makul Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Konu mevcut vikepediay tartmaya gerek yok ye ol sende ingene oyununa ispanyol kkenli oyun yaz olsun bitsin yani oraya herkes istediini yazyor.
    Evet dediin doru fakat benim gibi ve benden yksek rtbeli vikipedistler gelip konuya el atp gerek haline eviriveriyor byle

Ayrca bu oyunun kkeni ile ilgili bilgisi olan varsa yazmas daha iyi olur diyorum.
    Konu Selim Turan tarafndan (21.10.2008 Saat 01:23 ) deitirilmitir.

yelik tarihi
    26.04.2008
    Nereden
    Trabzon

evet benim...

Bu arada zhan zrtrk Adl ahsa ne demeli onun iddiasnada kaynak tekil edecek bir taraf bulamadm. Onun iddiasnda kaldraymm
    Onu kaldrman doru olmayabilir. Ciddi bir iddia gibi gzkyor. Zaten balbana bir doruymu gibi verilmemi. "zhan ztrk'e gre..." eklinde belirtilmi.

Ama o yazy okuyunca Hopak oyununu youtube'den izlemitim. Ciddi bir benzerlik var. Tabi garip bir oyun, farkl versiyonlar var galiba. lk bir ka oyunda pek benzerlik bulamamtm.

yelik tarihi
    09.02.2006
    Nereden
    Trabzon

Alnt Coloradoydu Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Onu kaldrman doru olmayabilir. Ciddi bir iddia gibi gzkyor. Zaten balbana bir doruymu gibi verilmemi. "zhan ztrk'e gre..." eklinde belirtilmi.

Ama o yazy okuyunca Hopak oyununu youtube'den izlemitim. Ciddi bir benzerlik var. Tabi garip bir oyun, farkl versiyonlar var galiba. lk bir ka oyunda pek benzerlik bulamamtm.
    Hopak adl oyunun vikipedi makalesinde verilen youtube vidyosunda kolbast ile benzer hi bir hareket figr gremedim ben : )

yelik tarihi
    26.04.2008
    Nereden
    Trabzon

Hopak adl oyunun vikipedi makalesinde verilen youtube vidyosunda kolbast ile benzer hi bir hareket figr gremedim ben : )
    Sylediim gibi, yalnz bir deil, bir kanda ben de grememitim. Ama benzerlik tayanlar var. youtube'a girip izlerseniz farkl ekillerde oynandn fark edeceksiniz. Bunlardan biriyle ciddi benzerlik gsteriyor.

Soner - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    30.07.2006
    Nereden
    Belika
    Ya
    45

ne alaka cingenelerle, ya bu oyunun tarihi neki 1900 kusurlu yillarda yok cingeneler gelmismiste bilmem neymis, ben 33 yasindayim ve bu oyunu 18 yildir oynarim, kolbasti oynanmaya baslayali zaten 20 veya 25 yil olmustur, onu sallayan kisiyi bana yolla ben derim kendisine cingenligi.
    Manitam iin dnyay yakarm, Trabzonum iin manitam yakarm
    HABER61.NET

Emirhan Makul - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    05.11.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

amur at izi kalr !

Kedi Uzanamad iere Pis Dermi !

Konu ile alakal ve gediine oturan syleyiler olur bence.

Kimse oynayamaz,yada oynayan grdnde "Bu ne ya bacak yerinden kyo bel kafaya kyo ben bunu imkansz yaa yok abi" diye tepki verildiinden izledikden sonra kiiler.

Bu ne ya deli oyunu
    Ne yapyor bunlar
    Bu mu yresel oyun ne olduu belli deil

Yahu be embesil zaten onun zellii o bir kural olmamas doalama figrlerden olumas neden bunu halayla ayn kefeye koyuyorsun ki haraketlerin doalama olmasnnda bir anlam var;
    Oyun savamadan nce kar tarafa gvde gsterisi olarak oynanr ayn horon gibi ve bu oyunda kural olmamas zgrlk,yetenek ve iten gelii grmek iindir ama sen bunu gelde 3 saa hehhhh imdi 1 sola tey tey tey lilililili diyen adama anlat onun iin boverin oynamamza bakalm !
    Trabzonspor, Ona Hayat Verenlerin Hayatdr.

Mustafa K. Demirba - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.09.2007
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    33

amur at izi kalr !

Kimse oynayamaz,yada oynayan grdnde "Bu ne ya bacak yerinden kyo bel kafaya kyo ben bunu imkansz yaa yok abi" diye tepki verildiinden izledikden sonra kiiler.

Bu ne ya deli oyunu
    Ne yapyor bunlar

Yahu be embesil zaten onun zellii o bir kural olmamas doalama figrlerden olumas neden bunu halayla ayn kefeye koyuyorsun ki haraketlerin doalama olmasnnda bir anlam var;
    Oyun savamadan nce kar tarafa gvde gsterisi olarak oynanr ayn horon gibi ve bu oyunda kural olmamas zgrlk,yetenek ve iten gelii grmek iindir ama sen bunu gelde 3 saa hehhhh imdi 1 sola tey tey tey lilililili diyen adama anlat onun iin boverin oynamamza bakalm !

Soner - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    30.07.2006
    Nereden
    Belika
    Ya
    45

onceki gun yegenimin dugunu vardi, posoflulara verdik kizi, neyse muzisyenler kolbasti caliyo 4 kisi oynuyo. agir adimlarla kalktim, Bu arada tolga 18 kisilik kadroya alinmasin. piste ciktim orgcuya bi isaret ritmi artirdim. ama baglamaci sap gibi kaldi calamadi. bir daldim dordunun ortasina hepsi kenara cekildi, salon ayakta garsonlar bile isi birakti izliyor ama tabiki yaslilik performans yerlerde surunuyo 5 dakika oynadim yetti. Bu arada tekrarliyorum, tolga 18 kisilik kadroya alinmasin. cocuklar ondan sonra daha oynamadi, sordum nerelisiniz posof dedi iki tanesi diger ikiside biri kayserili digeri izmirli. Daha oynamazsiniz herhalde dedim evet abi dediler.

Bu arada tolga 18 kisilik kadroya alinmasin
    Manitam iin dnyay yakarm, Trabzonum iin manitam yakarm
    HABER61.NET

TSezgin61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    30.01.2005
    Nereden
    Almanya
    Ya
    32

acilen o yazi degistirilsin... sacma sapan bir yazi. romanlarmi, oldu canim.

kolbasti bas baya farozun bir oyunudur. kimse sahiplenmeye kalkmasin. zaten bazi giresunlular, bazi samsunlular falan sahiplenmeye calisiyor bir bunlar eksikti. cok komik hepsi

TSezgin61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    30.01.2005
    Nereden
    Almanya
    Ya
    32

amur at izi kalr !

Bu ne ya deli oyunu
    Ne yapyor bunlar

valla buna benzer bir yazida diger baslikta yazdim ama buna acayip gldm....

tey tey lililili hahahahha

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Cengiz ubukcu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Alnt Soner Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    onceki gun yegenimin dugunu vardi, posoflulara verdik kizi, neyse muzisyenler kolbasti caliyo 4 kisi oynuyo. agir adimlarla kalktim, Bu arada tolga 18 kisilik kadroya alinmasin. piste ciktim orgcuya bi isaret ritmi artirdim. ama baglamaci sap gibi kaldi calamadi. bir daldim dordunun ortasina hepsi kenara cekildi, salon ayakta garsonlar bile isi birakti izliyor ama tabiki yaslilik performans yerlerde surunuyo 5 dakika oynadim yetti. Bu arada tekrarliyorum, tolga 18 kisilik kadroya alinmasin. cocuklar ondan sonra daha oynamadi, sordum nerelisiniz posof dedi iki tanesi diger ikiside biri kayserili digeri izmirli. Daha oynamazsiniz herhalde dedim evet abi dediler.

Bu arada tolga 18 kisilik kadroya alinmasin
    valla helal olsun gerek oynunuz gerekse esprinizden dolay !!!!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)