Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 55 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kıyamet Kopmadan Önce Neler Olacak?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Standart Kıyamet Kopmadan Önce Neler Olacak?

Kiyamet kopmadan önce neler olacak?

Beyrutlu alim Nebhani?nin, ?Peygamberimizin Mucizeleri? adli bir kitabi var. Bastan sona Efendimiz (sas) Hazretleri?nin mucizeleri ile mucizeli sözlerinin yer aldigi bu Arapça eserde, kiyamet alametlerini anlatan hadisler de siralanmistir.

Bugün sizlere iste bu kiyamet alametlerini anlatan hadislerin meallerinden bir demet sunmak istiyorum. Sanirim hadis meallerini okuyunca siz de, ibretle düsünüp hayretle tefekkür edeceksiniz. Daha fazla araya girmeden sizi bazi meallerle bas basa birakiyorum.

1- Kiyametten önce öyle bir devir gelecek ki, dinini koruyan kimse avucunda ates tutan kimse gibi olacaktir!..

2- Kiyamet kopmadan önce dünyada sinirsiz zevku safayi sorumsuz kimseler sürecektir.

3- Ahir zamanda ibadet edenlerin çogu bilgisiz mümin, ibadet etmeyenlerin çogu da itikatsiz bilgin olacaktir.

4- Kiyamet kopmadan önce idareciler çogalacak, fakat güvenilecek idareci azalacaktir!..

5- Kiyamet kopmadan önce toplumda degeri en az olan müminler olacaktir!..

6- Kiyamet kopmadan önce hayata haram helal tanimazlar hakim olacaktir.

7- Kiyamet kopmadan önce ekonomi her degerin önüne geçecek, okur yazarlik artacak, ancak yalancilik da yayginlasacaktir.

8- Kiyamet kopmadan önce emanete ihanet edilecek, zekat vermek azalacak, dinî ilimlere ilgi azalacak, dinî degerler arkaya atilacaktir.

9- Ahir zamanda ?Insanin köpek büyütmesi, çocuk büyütmesinden daha uygun? diyenler çikacaktir. O zamanda büyüklere saygi kalkacak, küçüklere sefkat yok olacak, yol kenarlarinda uygunsuz haller görülecek, bazi insanlar da koyun postu giymis kurtlar haline gelecektir.

10- Ayagi çiplak, basi kabak bilgisiz çobanlarin zenginlesip yüksek binalarda sinirsiz bir israf içinde yasamaya basladiklarini gördügünüz zaman kiyameti bekleyin.

11- Isler ehlinden baskasina verildigi zaman kiyameti bekleyin.
    <>

12- Kiyamet kopmadan önce akrabalik bagi kopacak, yakinlar birbirinden sikayetçi hale gelecek, mal mesru olmayan yollardan kazanilacak, fakir kendi sikintisiyla bas basa birakilacaktir.

13- Kiyamet kopmadan Allah için dostluk azalacaktir.

14- Yirmi kadar insan bir araya geldigi halde içlerinde samimi bir dindar bulunmadigi zaman kiyameti bekleyin.

15- Bir zaman gelecek, harama girmeden geçim saglamak zorlasacaktir.

16- Bir zaman gelecek, bazi es ve çocuklar, aile reisini gücünden fazla harcama yapmaya zorlayacak, haram isleri yapmasina sebep olacaklardir.

17- Bir zaman gelecek ki, dindar insan, dindarligini toplumdan gizleme ihtiyaci duyacaktir.

18- Benden sonra sabrin çok önem kazanacagi bir devir gelecektir. Öyle günlerde dinine sabirla, sadakatle bagli kalan kimselere, öncekilere verilenlerden tam elli kat fazla sevap verilecektir!.. Çünkü onlarin sartlari bazen, öncekilerden de agir olacaktir. Adil-i Mutlak olan Allah, zorluklarin çoklugu nispetinde de mükafatlarini çogaltacaktir.

kiyamet alametlerini yasiyoruz zaten. yakindir kiyametin kopmasi..

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

+1

Hatta Deccal'in Dabbet-ül Arzin çiktigi bile söyleniyor. Deccalin televizyon oldugu çok da mantikli bir cevap.

Ayrica sunu unutmayin kiyamet koptugunda insanlarin %90'ikiyametin kopacaginianlamamis olacak..

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

ALLAH cc bizleri ahir zaman fitnelerinden korusun...amin...

isimiz cooook zor, salih amel lazim...

[img]smileys/smiley19.gif[/img]

Kardeslerim Insallah ALLAH ccbizlere iman ile ruhumuzu teslim etmeyi nasip eder kendi rahmetinden ve Resulünün sefaatinden mahrum etmez.Rabbim cümlemize nasip etsin.

ALLAHIN RAHMETI ÜZERINIZE OLSUN.

Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Insanoglu gerçeklerle yüzlesmekten hep kaçmistir.Ama Kiyamet gününden ve Ahiretten kaçis yok.Ben sizden farkli düsünüyorum keske kiyamet yakin bir zamanda kopsada daha fazla günaha girmesek diyorum.Çünkügördügümüz ,bildigimiz,duydugumuz herseyin günah oldugu birortamda yasiyoruz artik .Görünen ve yasanan büyük afetlerin hepsinin yerküreye baglanmasi ama esas olanin Yüce yaradandan oldugunun ikinci planda kalmasi bile ne kötü cehâlettir.Alllah islemis oldugumuz küçük büyük tüm günahlarimizi affeylesin.Seytanin kötü zülmünden bizi korusun.

61viya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

galiba ben maça gidecem..sonra da kopacak kiyamet=)) sarhosluguma verin lütfen...

Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Alıntı 61viya Nickli Üyeden Alıntı
    galiba ben maça gidecem..sonra da kopacak kiyamet=)) sarhosluguma verin lütfen...
    Sen böyle düsünmeye devam et.Bu tür basit seyler yazacagina hiç yazmazsan çok daha iyi olur.

The Londoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Kiyamete (ve sonraki ebedi hayata) hazir olmak veya olmamak. Iste butun meselemiz bu!

The Londoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı FORZA61 Nickli Üyeden Alıntı

Kardeslerim gerçek mümin korkmaz...Bu bir gerçektir...

Saygilarimla...

Bir hadis-i serifti (yanlis hatirlamiyorsam): "Umitsizlik kafire hastir".

Kaynak?

corleone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı ÖzGüReisEsenLer Nickli Üyeden Alıntı
    sampiyon olmadan kiyamet kopmaz insallah
    lafi agzimdan aldin ha [img]smileys/smiley36.gif[/img]

özür dileyerek konunun ciddiliginden birazcik uzaklasiyorum...

söylentilere göre 2007'de kiyamet kopacakmis ve en büyük alametlerden birisi de febe'nin sampiyonlar ligi'ni kazanmasi olacakmis [img]smileys/smiley1.gif[/img]

tekrar özür diliyorum...

herkes ALLAH'in bagislayiciligina güvenip ibadetini yapsin... ALLAH kimsenin hakkini eksik birakmaz...

tabi öte yandan millet olarak hergünkötüye gidiyor durumumuz... [img]smileys/smiley19.gif[/img]

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Ibadetlerimizi yaptikça kiyametten hiçbir korkumuz olmasi gerekmiyor bence.

Hatta ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Çünkü o kadar az günah yazilmis olur

Hüda Topaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Belçika

Din alimlerine gore bu yasadigimiz zaman ahir zaman. Peygamber efendimizde (sav) ahir zamanda yasayanlar için bazi seyler soylemis. birkaç hadis:

1980 - Ebü Hüreyre ve Ibnu Ömer (radiyallâhu anhümâ) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ahir zamanda, dinle dünyayi taleb eden insanlar zuhur edecek. Bunlar, insanlar(a iyi görünüp, onlari aldatmak) için öyle bir yumusakliga bürünürler ki koyun postu yanlarinda kaba kalir. Diller de baldan daha tatlidir. Ancak kalbleri kurtlarinkinden vahsidir. Cenâb-i Hakk (bunlar için) söyle diyecektir: "Beni aldatmaya mi çalisiyorsunuz, yoksa bana karsi cürete mi yelteniyorsunuz? Zât-i Akdesime yemin olsun, bunlar üzerine, kendilerinden çikacak öyle bir fitne gönderecegim ki, içlerinde halim olanlar bile saskina dönecekler

4734 - Hz. Ebu Bekr radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
    "Ümmetimden birkisim insanlar Dicle denen bir nehir yaninda. Basra denen genis bir düzlüge inerler. Nehrin üzerinde bir koprü vardir. Oranin halki (kisa zamanda) çogalir ve muhâcirlerin (müslümanlarin) beldelerinden biri olur. Ahir zamanda genis yüzlü, küçük gözlü olan Beni Kantûra gelip nehir kenarina inerler. Bundan böyle (Basra) halki üç firkaya ayrilir:
    -Bir firka sigir ve kir develerinin peslerine takilip (kir ve ziraat hayatina dönerler, bunlar) helâk olurlar.
    -Bir firka nefislerini(n kurtulusunu esas) alirlar (ve Beni Kantûra ile sulh yolunu) tutarlar. Böylece bunlar küfre düserler.
    -Bir firka da çocuklarini geride birakip onlarla savasirlar. Iste bunlar sehit olurlar."
    Ebu Davud, Melahim 10, (4306).

Dahada wardida bukadari yeterli sanirim, bunun haricinde bitane daha hadis biliyorum peygamber efendimizin Ahir zamanda yasaynlar muslumanlar için etmis oldugu.

Emin degilim ama Peygamber efendimiz diyorki: Bir hilal dusunun, bunun bir ucunda ben varsam diger ucundaki, bana en yakin olanhangi zaman ummetidir sizce, sahabeler derlerki, biz degilmiyiz ya Nebi? buna karsin peygamber efendimiz (sav), "Hayir, onlar ahir zamanda okadar zorluklar içinde yinede Allahin ve benim ismimi ananlardir" der.

Edited by: agantha

Nereden
    Belçika

KIYAMET ÖNCESI FITNELERfficeffice" />

4981 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ayakkabilari kildan bir kavimle savasmadikça Kiyamet kopmaz. Siz, yüzleri kilifli kalkanlar gibi, gözleri küçük, burunlari yassi olan bir kavmle savasmadikça Kiyamet kopmaz."

Buhari, Cihad 95, 96, Menakib 25; Müslim, Fiten 62, (2912); Ebu Davud, Melahim 9, (4303, 4304); Tirmizi, Fiten 40, (2216); Nesai, Cihad 42, (6, 45).

4982 - Yine Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "rumlar, A'mak ve Dâbik nam mahallere inmedikçe Kiyamet kopmaz. Onlara karsi Medine'den bir ordu çikar. Bunlar o gün Arz ehlinin en hayirlilaridir. Bu ordunun askerleri savasmak üzere saf saf düzen alinca, rumlar:

"Bizden esir edilenlerle aramizdan çekilin de onlari öldürelim!" derler. Müslümanlar da:

"Hayir" Vallahi sizinle, kardeslerimizin arasindan çekilmeyiz" derler. Bunun üzerine (müslümanlar) onlarla harb eder. bunlardan üçte biri inhizama ugrar. Allah ebediyen bunlarin tevbesini kabul etmez. Üçte biri katledilir, bunlar Allah indinde sehitlerin en faziletlileridir. Üçte biri de muzaffer olur. Bunlar ebediyen fitneye düsmezler. Bunlar Istanbul'u da fethederler. (Fetihten sonra) bunlar, kiliçlarini zeytin agacina asmis ganimet taksim ederken, seytan aralarinda söyle bir nida atar:

"Mesih Deccal, ailelerinizde sizin yerinizi aldi!"

Bunun üzerine, çikarlar. Ancak bu haber bâtildir. Sam'a geldiklerinde (Deccal) çikar. Bunlar savas için hazirlik yapip saflari tanzim ederken, namaz için ikamet okunur. Derken Isa Ibnu Meryem iner ve onlara gitmek ister. Allah'in düsmani, Hz. Isa'yi görünce, tipki tuzun suda erimesi gibi, erir de erir. Eger birakacak olsa, (kendi kendine) helak oluncaya kadar eriyecekti. Ancak Allah onu kudret eliyle öldürür; öyle ki onlara, harbesindeki kanini gösterir."

Müslim, Fiten 34, (2897).

4983 - Yine Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (bir gün):

"Bir tarafi karada bir tarafi da denizde olan bir sehir isittiniz mi?" diye sordular. Oradakiler: "Evet!" deyince, söyle buyurdular:

"Ishakogullarindan yetmisbin kisi bu sehre sefer tertiplemedikçe Kiyamet kopmaz. Askerler sehre gelince konaklarlar. Ancak silahla savasmazlar, tek bir ok dahi atmazlar. "Lâilâhe illallahu vallahu ekber!" derler. Bunun üzerine sehrin kara tarafi düser. Sonra askerler ikinci kere, "Lâilâhe illallahu vallahu ekber!" derler, sehrin diger tarafi da düser. Sonra tekrar "Lâilahe illalllahu vallahu ekber!" derler. Bu sefer onlara (kapilar) açilir. Oradan sehre girerler ve sehrin ganimetini toplarlar. Ganimetleri aralarinda taksim ederlerken, yanlarina bir münâdi gelip: "Deccal çikti!" diye bagirir. Askerler her seyi birakip geri dönerler."

Müslim, Fiten 78, (2920).

4984 - Ibnu Ömer radiyallahu anhüma anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Yahudilerle savasacak ve onlari öldüreceksiniz. Öyle ki tas dahi: "Ey müslüman! iste yahudi, arkamda (saklandi), gel, öldür onu!" diyecek."

Buhari, Cihad 94, Menakib 25; Müslim, Fiten 79, (2921); Tirmizi, Fiten 56, (2237).

4985 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Müslümanlardan iki grup aralarinda savasmadikça Kiyamet kopmaz. Bunlar aralarinda büyük bir savas yaparlar, fakat dâvalari birdir."

Buhari, Fiten 24, Menakib 25, Istitabe 8; Müslim, Iman 248, (157), Fiten 17, (157).

4986 - Hz. Huzeyfe radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Nefsim yed-i kudretinde olan Zât-i Zülcelâl'e yemin olsun! Imaminizi öldürmedikçe, kiliçlarinizi birbirinize kullanmadikça, dünyaniza serirleriniz varis olmadikça Kiyamet kopmaz."

Tirmizi, Fiten 9, (2171).

4987 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: "Herc artmadikça Kiyamet kopmaz!" buyurmuslardi. (Yanindakiler

"Herc nedir ey Allah'in Resûlü?" diye sordular.

"Öldürmek! Öldürmek!" buyurdular."

Müslim, Fiten 18, (157).

4988 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kiyamet kopmazdan önce gece karanliginin parçalari gibi fitneler olacak. (O vakit) kisi mü'min olarak sabaha erer de kâfir olarak aksama kavusur. Mü'min olarak aksama erer, kâfir olarak sabaha kavusur. Birçok kimseler azicik bir dünyalik mukabilinde dinlerini satarlar."

Tirmizi, Fiten 30, (2196).

Nereden
    Belçika

RESÛLULLAH'TAN SONRA KIYAMET YAKINDIRfficeffice" />

4989 - Sehl Ibnu Sa'd radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm:

"Ben Kiyamet söyle yakin oldugu halde gönderildim!" buyurdular ve sehadet parmagiyla orta parmagini yanyana gösterdiler."

Buhari, Rikâk 39, Tefsir, Nâzi'at 1, Talâk 25; Müslim, Fiten 132, (2950).

4990 - Müstevrid Ibnu Seddâd el-Fihrî radiyallahu anh anlatiyor:

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: "Ben Kiyamet'in kopacagi ayni saatte gönderildim. Ancak, sunun sunu geçmesi gibi ben Kiyamet saatini geçip biraz evvel geldim!" buyurdular ve orta parmagi ile sehadet parmagini gösterdiler."

Tirmizi, Fiten 39, (2214).

KIYAMETTEN ÖNCE BIR ATESIN ÇIKMASI

4991 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Hicaz bölgesinden bir ates çikmadikça Kiyamet kopmaz. Bu ates Busra'daki develerin boyunlarini aydinlatacaktir."

Buhari, Fiten 24; Müslim, Fiten 42, (2902).

4992 - Ibnu Ömer radiyallahu anhümâ anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm:

"Kiyametten önce, Hadramevt'ten -veya Hadramevt denizinden- bir ates çikacak, insanlari toplayacak" buyurmuslardi. (Orada bulunanlar

"Ey Allah'in Resûlü (o güne ulasirsak) ne yapmamizi emredersiniz?" diye sordular.

"Size Sam('i yani Suriye'ye gitmenizi) tavsiye ederim" buyurdular."

Tirmizi, Fiten 42, (2218).

MUASIRLARININ ÖMRÜ

4993 - Ebu'z-Zübeyr, Hz. Câbir radiyallahu anh'tan naklediyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Bugün dogmus (canli olan) hiçbir nefis yoktur ki, yüz sene sonra ölmemis olsun." (Râvi der ki "Bununla ömrün kisalmasi kastedilmistir."

Müslim, Fezailu's-sahâbe 218, (2538); Tirmizi, Fiten 64, (2251).

4994 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Bir adam Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a: "Kiyamet ne zaman kopacak?" diye sormustu. Aleyhissalâtu vesselâm bir müddet sükuttan sonra yaninda duran Ezd-i Senûe kabilesine mensup bir çocuga bakip:

"Bu delikanli pir-i fâni olmadan önce Kiyametiniz kopacaktir!" buyurdular.

Hz. Enes radiyallahu anh der ki: "Çocuk o gün benim akranim idi."

Müslim, Fiten 138, (2953).

YALANCILARIN ZUHÛRU

4995 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Otuz kadar yalanci Deccaller çikmadikça Kiyamet kopmaz. Bunlardan her biri Allah'in elçisi oldugunu zanneder."

Tirmizi, Fiten 43, (2219); Ebu Dâvud, Melâhim 16, (4333, 4334, 4335).

GÜNESIN BATIDAN DOGMASI

4996 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Günes, battigi yerden dogmadikça Kiyamet kopmaz. Bati'dan dogunca, insanlar görür ve hepsi de iman eder. Ancak, daha önce inanmamis veya imannin sevkiyle hayir kazanamamis olan hiç kimseye bu iman fayda saglamaz."

Buhari, Rikak 39, Istiska 27, Zekat 9; Müslim, Iman 248, (157); Ebu Davud, Melahim 12, (4312).

4997 - Hz. Ebu zerr radiyallahu anh anlatiyor: "Günes battigi sirada Mescid'e girmistim. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bana:

"Ey Ebu Zerr!" buyurdular. "Su (günes batinca) nereye gidiyor, biliyor musun?"

"Allah ve Resûlü daha iyi bilir!" dedim.

"O, Rabbinden secde etmek için izin istemeye gider. Ona izin verilir ve sanki kendisine söyle denir: "Git geldigin yerden tekrar dog." O da battigi yerden dogar."

Sonra (Ebu Zerr dedi ki: "Aleyhissalâtu vesselâm) söyle kiraat etti: "Ve zâlike müstegarrün leha" (Yasin 38). (Ebu Zerr ilaveten) dedi ki: "Bu Ibnu Mes'ûd kiraatidir."

KIYAMETIN BASKA ALAMETLERI

4998 - Ebu Sâid radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ruhumu kudret elinde tutan Zât-i Zülcelâl'e yemin olsun ki, vahsi hayvanlar insanlarla konusmadikça, kisiye kamçisinin ucundaki mesin, ayakkabisinin bagi konusmadikça, kendinden sonra ehlinin ne yaptigini dizi haber vermedikçe Kiyamet kopmaz."

Tirmizi, Fiten 19, (2182).

4999 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Devs kabilesinin kadinlarinin kiçlari, Zü'l-Halasa putunun etrafinda titremedikçe Kiyamet kopmaz. Zü'l-halasa, Devslilerin cahiliye devrinde tapindiklari (Tebâle'deki) puttur."

Buhari, Fiten 23; Müslim, Fiten 51, (2906).

5000 - Hz. Huzeyfe radiyallahu anh anlatiyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Insanlarin dünyaca en bahtiyarini âdi oglu âdiler teskil etmedikçe Kiyamet kopmaz."

Tirmizi, Fiten 37, (2210).

5001 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kiyamet Allah Allah diyen bir kimsenin üzerine kopmayacaktir."

Müslim, Iman 234, (148); Tirmizi, Fiten 35, (2208).

5002 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, yanindaki cemaate konusurken, bir adam gelerek: "(Ey Allah'in Resûlü!) Kiyamet ne zaman kopacak?" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm konusmasina devam etti, sözlerini bitirdigi vakit:

"Sual sâhibi nerede?" buyurdular. Adam:

"Iste buradayim ey Allah'in Resûlü!" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm:

"Emanet zâyi edildigi vakit Kiyameti bekleyin!" buyurdular. Adam:

"Emanet nasil zâyi edilir?" diye sordu. Efendimiz:

"Is, ehil olmmayana tevdi edildi mi Kiyamet'i bekleyin!" buyurdular."

Buhari, Ilm 2, Rikâk 35.

5003 - Sahiheyn'de gelen bir diger rivayette: "Kahtan'dan, insanlari degnegiyle idare eden bir adam çikmadikça Kiyamet kopmaz" buyrulmustur."

Buhari, Fiten 23, Menâkib 7; Müslim, Fiten 60, (2910).

5004 - Yine Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Firat nehri altin bir dag üzerinden açilmadikça Kiyamet kopmaz. Onun üzerine insanlar savasirlar. Yüz kisiden doksan dokuzu öldürülür. Onlardan her biri: "Herhalde savasi ben kazanacagim" der."

Buhari, Fiten 24, Müslim, Fiten 29, (2894); Ebu Dâvud, Melahim 13, (4313, 4314); Tirmizi, Cennet 26, (2572, 2573).

5005 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Zaman yakinlasmadikça Kiyamet kopmaz. Bu yakinlasma öyle olur ki, bir yil bir ay gibi, ay bir hafta gibi, haftada bir gün gibi, gün saat gibi, saat de bir çira tutusmasi gibi (kisa) olur."

Tirmizi, zühd 24, (2333).

5006 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah Teâla hazretleri ipekten daha yumusak bir rüzgâri Yemen'den gönderir. Bu rüzgâr, kalbinde zerre miktar iman bulunan hiç kimseyi hariç tutmadan hepsinnin ruhunu kabzeder."

Müslim, Iman 185, (117).

5007 - Ibnu Mes'ud radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm:

"Kiyamet sâdece serir insanlarin üzerine kopacaktir!" buyurdular."

Müslim, Fiten 131, (2949).

5008 - Ibnu Zugb el-Eyâdi anlatiyor: "Abdullah Ibnu Havâle el-Ezdi radiyallahu anh'in yanina indim. Bana:

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bizi, ganimet alalim diye yaya olarak gönderdi. Biz de döndük ve hiçbir ganimet elde edemedik. Yorgunlugumuzu yüzlerimizden anlayip, aramizda dogrularak:

"Ey Allah'im, onlari bana tevkil etme; ben onlari üzerime almaktan âcizim! Onlari kendilerine de tevkil etme, bu isten kendileri de acizdirler. Onlari diger insanlara da tevkil etme, kendilerini onlara tercih ederler!" buyurdular. Sonra elini basimin üstüne koydu ve:

"Ey Ibnu Havale! Hilafetin (Medine'den) Arz-i Mukaddese'ye (Suriye'ye) indigini görürsen, bil ki artik zelzeleler, kederler, büyük hâdiseler yakindir. O gün Kiyamet, insanlara, su elimin, basina olan yakinligindan daha yakindir" buyurdu."

Ebu Davud, Cihad 37, (2535).

5009 - Hz. Enes radiyallahu anh dedi ki: "Istanbul'un fethi Kiyamet aninda olacaktir."

Tirmizi, Fiten 58, (2240).

5010 - Hz. Ali radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (bir gün):

"Ümmetim onbes seyi yapmaya baslayinca ona büyük belanin gelmesi vâcip olur!" buyurmuslardi. (Yanindakiler "Ey Allah'in Resûlü! Bunlar nelerdir?" diye sordular. Aleyhissalâtu vesselâm saydi:

-Ganimet (yani milli servet, fakir fukaraya ugramadan sadece zengin ve mevki sahibi kimseler arasinda) tedavül eden bir metâ haline gelirse,

-Emanet (edilen seyleri emânet alan kimseler, sorumlu ve yetkililer, memurlar) ganimet (mali yerini tutup, yagmalayip nefislerine helal) kildiklari zaman,

-Zekât (ödemeyi ibadet bilmeyip bir angarya ve) ceza telâkki ettikleri zaman.

-Kisi annesinin hukukuna riayet etmeyip, kadinina itaat ettigi;

-Babasindan uzaklasip ahbabina yaklastigi;

-Mescidlerde (riza-yi ilâhi gözetmeyen husûmet, alis-veris, eglence ve siyâsiyâta vs. müteallik) sesler yükseldigi zaman.

-Kavme, onlarin en alçagi (erzel) reis oldugu;

-(Devlet otoritesinin yetersizligi sebebiyle tedhis ve zulümle insanlari sindiren zorba) kisiye zarari dokunmasin diye hürmet ettigi;

-(Çesitli adlarla imal edilen) içkiler (serbestçe) içildigi;

-Ipek (haram bilinmeyip erkekler tarafindan) giyildigi;

-(San'at, bale, konser gibi çesitli adlar altinda; bar, gazino, dansing ve salonlarda ve hatta televizyon ve filim gibi çesitli vasitalarla yaygin sekilde) sarkici kadinlar ve çalgi aletleri edinildigi;

-Bu ümmetin sonradan gelen nesilleri, önceden gelip geçenlere (çesitli ithamlar ve bahanelerle) hakâret ettigi zaman artik kizil rüzgâri, (zelzeleyi), yere batisi (hasfi) veya suret degistirmeyi (meshi) (veya gökten tas yagmasini, (kazfi) bekleyin."

Tirmizi, Fiten 39, (2211).

5011 - Ibnu Amr Ibnu'l-As radiyallahu anhümâ anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Çikis itibariyle, Kiyamet alametlerinin ilki günesin battigi yerden dogmasi, kusluk vakti insanlara dabbetu'l-arzin çikmasidir. Bunlardan hangisi önce çikarsa, digeri de onun hemen pesindedir."

Müslim, Fiten 118, (2941); Ebu Dâvud, Melahim 12, (4310).

5012 - Hz. Muâz Ibnu Cebel radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (bir gün):

"Beytu'l-Makdis'in imâri Yesrib'in harabidir. Yesrib'in harâbi melhamenin (savasin) çikmasidir. Melhame Istanbul'un fethidir, Istanbul'un fethi Deccâl'in çikmasidir!" buyurdular. Sonra elini (Resûlullah), konusmakta oldugu kimsenin (yani Hz. Muâz'in) dizine vurdular ve:

"Bu söyledigim kesinlikle hakikattir. Tipki senin burada oturman hak oldugu gibi" buyurdular."

Hz. Muaz burada kendisini kasdetmektedir. (Yani Aleyhissalatu vesselam'in konustugu ve dizine elini vurdugu kimse Muaz Ibnu Cebel radiyallahu anh'tir.)"

Ebu Davud, Melahim 3, (4294).

5013 - Abdullah Ibnu Büsr radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Melhame ile Medine'nin fethi arasinda alti yil vardir. Yedinci yilda da Mesih Deccâl çikar."

Ebu Davud, Melahim 4, (4296); Ibnu Mace, Fiten 35, (4093).Edited by: agantha

Nereden
    Ankara

Herkesin kiyameti kendi ölümüdür.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    U.Sadıkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı ÖzGüReisEsenLer Nickli Üyeden Alıntı
    sampiyon olmadan kiyamet kopmaz insallah

[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı agantha Nickli Üyeden Alıntı

RESÛLULLAH'TAN SONRA KIYAMET YAKINDIRfficeffice" />

4989 - Sehl Ibnu Sa'd radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm:

"Ben Kiyamet söyle yakin oldugu halde gönderildim!" buyurdular ve sehadet parmagiyla orta parmagini yanyana gösterdiler."

Buhari, Rikâk 39, Tefsir, Nâzi'at 1, Talâk 25; Müslim, Fiten 132, (2950).

4990 - Müstevrid Ibnu Seddâd el-Fihrî radiyallahu anh anlatiyor:

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: "Ben Kiyamet'in kopacagi ayni saatte gönderildim. Ancak, sunun sunu geçmesi gibi ben Kiyamet saatini geçip biraz evvel geldim!" buyurdular ve orta parmagi ile sehadet parmagini gösterdiler."

Tirmizi, Fiten 39, (2214).

KIYAMETTEN ÖNCE BIR ATESIN ÇIKMASI

4991 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Hicaz bölgesinden bir ates çikmadikça Kiyamet kopmaz. Bu ates Busra'daki develerin boyunlarini aydinlatacaktir."

Buhari, Fiten 24; Müslim, Fiten 42, (2902).

4992 - Ibnu Ömer radiyallahu anhümâ anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm:

"Kiyametten önce, Hadramevt'ten -veya Hadramevt denizinden- bir ates çikacak, insanlari toplayacak" buyurmuslardi. (Orada bulunanlar

"Ey Allah'in Resûlü (o güne ulasirsak) ne yapmamizi emredersiniz?" diye sordular.

"Size Sam('i yani Suriye'ye gitmenizi) tavsiye ederim" buyurdular."

Tirmizi, Fiten 42, (2218).

MUASIRLARININ ÖMRÜ

4993 - Ebu'z-Zübeyr, Hz. Câbir radiyallahu anh'tan naklediyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Bugün dogmus (canli olan) hiçbir nefis yoktur ki, yüz sene sonra ölmemis olsun." (Râvi der ki "Bununla ömrün kisalmasi kastedilmistir."

Müslim, Fezailu's-sahâbe 218, (2538); Tirmizi, Fiten 64, (2251).

4994 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Bir adam Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a: "Kiyamet ne zaman kopacak?" diye sormustu. Aleyhissalâtu vesselâm bir müddet sükuttan sonra yaninda duran Ezd-i Senûe kabilesine mensup bir çocuga bakip:

"Bu delikanli pir-i fâni olmadan önce Kiyametiniz kopacaktir!" buyurdular.

Hz. Enes radiyallahu anh der ki: "Çocuk o gün benim akranim idi."

Müslim, Fiten 138, (2953).

YALANCILARIN ZUHÛRU

4995 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Otuz kadar yalanci Deccaller çikmadikça Kiyamet kopmaz. Bunlardan her biri Allah'in elçisi oldugunu zanneder."

Tirmizi, Fiten 43, (2219); Ebu Dâvud, Melâhim 16, (4333, 4334, 4335).

GÜNESIN BATIDAN DOGMASI

4996 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Günes, battigi yerden dogmadikça Kiyamet kopmaz. Bati'dan dogunca, insanlar görür ve hepsi de iman eder. Ancak, daha önce inanmamis veya imannin sevkiyle hayir kazanamamis olan hiç kimseye bu iman fayda saglamaz."

Buhari, Rikak 39, Istiska 27, Zekat 9; Müslim, Iman 248, (157); Ebu Davud, Melahim 12, (4312).

4997 - Hz. Ebu zerr radiyallahu anh anlatiyor: "Günes battigi sirada Mescid'e girmistim. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bana:

"Ey Ebu Zerr!" buyurdular. "Su (günes batinca) nereye gidiyor, biliyor musun?"

"Allah ve Resûlü daha iyi bilir!" dedim.

"O, Rabbinden secde etmek için izin istemeye gider. Ona izin verilir ve sanki kendisine söyle denir: "Git geldigin yerden tekrar dog." O da battigi yerden dogar."

Sonra (Ebu Zerr dedi ki: "Aleyhissalâtu vesselâm) söyle kiraat etti: "Ve zâlike müstegarrün leha" (Yasin 38). (Ebu Zerr ilaveten) dedi ki: "Bu Ibnu Mes'ûd kiraatidir."

KIYAMETIN BASKA ALAMETLERI

4998 - Ebu Sâid radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ruhumu kudret elinde tutan Zât-i Zülcelâl'e yemin olsun ki, vahsi hayvanlar insanlarla konusmadikça, kisiye kamçisinin ucundaki mesin, ayakkabisinin bagi konusmadikça, kendinden sonra ehlinin ne yaptigini dizi haber vermedikçe Kiyamet kopmaz."

Tirmizi, Fiten 19, (2182).

4999 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Devs kabilesinin kadinlarinin kiçlari, Zü'l-Halasa putunun etrafinda titremedikçe Kiyamet kopmaz. Zü'l-halasa, Devslilerin cahiliye devrinde tapindiklari (Tebâle'deki) puttur."

Buhari, Fiten 23; Müslim, Fiten 51, (2906).

5000 - Hz. Huzeyfe radiyallahu anh anlatiyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Insanlarin dünyaca en bahtiyarini âdi oglu âdiler teskil etmedikçe Kiyamet kopmaz."

Tirmizi, Fiten 37, (2210).

5001 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kiyamet Allah Allah diyen bir kimsenin üzerine kopmayacaktir."

Müslim, Iman 234, (148); Tirmizi, Fiten 35, (2208).

5002 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, yanindaki cemaate konusurken, bir adam gelerek: "(Ey Allah'in Resûlü!) Kiyamet ne zaman kopacak?" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm konusmasina devam etti, sözlerini bitirdigi vakit:

"Sual sâhibi nerede?" buyurdular. Adam:

"Iste buradayim ey Allah'in Resûlü!" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm:

"Emanet zâyi edildigi vakit Kiyameti bekleyin!" buyurdular. Adam:

"Emanet nasil zâyi edilir?" diye sordu. Efendimiz:

"Is, ehil olmmayana tevdi edildi mi Kiyamet'i bekleyin!" buyurdular."

Buhari, Ilm 2, Rikâk 35.

5003 - Sahiheyn'de gelen bir diger rivayette: "Kahtan'dan, insanlari degnegiyle idare eden bir adam çikmadikça Kiyamet kopmaz" buyrulmustur."

Buhari, Fiten 23, Menâkib 7; Müslim, Fiten 60, (2910).

5004 - Yine Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Firat nehri altin bir dag üzerinden açilmadikça Kiyamet kopmaz. Onun üzerine insanlar savasirlar. Yüz kisiden doksan dokuzu öldürülür. Onlardan her biri: "Herhalde savasi ben kazanacagim" der."

Buhari, Fiten 24, Müslim, Fiten 29, (2894); Ebu Dâvud, Melahim 13, (4313, 4314); Tirmizi, Cennet 26, (2572, 2573).

5005 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Zaman yakinlasmadikça Kiyamet kopmaz. Bu yakinlasma öyle olur ki, bir yil bir ay gibi, ay bir hafta gibi, haftada bir gün gibi, gün saat gibi, saat de bir çira tutusmasi gibi (kisa) olur."

Tirmizi, zühd 24, (2333).

5006 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah Teâla hazretleri ipekten daha yumusak bir rüzgâri Yemen'den gönderir. Bu rüzgâr, kalbinde zerre miktar iman bulunan hiç kimseyi hariç tutmadan hepsinnin ruhunu kabzeder."

Müslim, Iman 185, (117).

5007 - Ibnu Mes'ud radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm:

"Kiyamet sâdece serir insanlarin üzerine kopacaktir!" buyurdular."

Müslim, Fiten 131, (2949).

5008 - Ibnu Zugb el-Eyâdi anlatiyor: "Abdullah Ibnu Havâle el-Ezdi radiyallahu anh'in yanina indim. Bana:

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bizi, ganimet alalim diye yaya olarak gönderdi. Biz de döndük ve hiçbir ganimet elde edemedik. Yorgunlugumuzu yüzlerimizden anlayip, aramizda dogrularak:

"Ey Allah'im, onlari bana tevkil etme; ben onlari üzerime almaktan âcizim! Onlari kendilerine de tevkil etme, bu isten kendileri de acizdirler. Onlari diger insanlara da tevkil etme, kendilerini onlara tercih ederler!" buyurdular. Sonra elini basimin üstüne koydu ve:

"Ey Ibnu Havale! Hilafetin (Medine'den) Arz-i Mukaddese'ye (Suriye'ye) indigini görürsen, bil ki artik zelzeleler, kederler, büyük hâdiseler yakindir. O gün Kiyamet, insanlara, su elimin, basina olan yakinligindan daha yakindir" buyurdu."

Ebu Davud, Cihad 37, (2535).

5009 - Hz. Enes radiyallahu anh dedi ki: "Istanbul'un fethi Kiyamet aninda olacaktir."

Tirmizi, Fiten 58, (2240).

5010 - Hz. Ali radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (bir gün):

"Ümmetim onbes seyi yapmaya baslayinca ona büyük belanin gelmesi vâcip olur!" buyurmuslardi. (Yanindakiler "Ey Allah'in Resûlü! Bunlar nelerdir?" diye sordular. Aleyhissalâtu vesselâm saydi:

-Ganimet (yani milli servet, fakir fukaraya ugramadan sadece zengin ve mevki sahibi kimseler arasinda) tedavül eden bir metâ haline gelirse,

-Emanet (edilen seyleri emânet alan kimseler, sorumlu ve yetkililer, memurlar) ganimet (mali yerini tutup, yagmalayip nefislerine helal) kildiklari zaman,

-Zekât (ödemeyi ibadet bilmeyip bir angarya ve) ceza telâkki ettikleri zaman.

-Kisi annesinin hukukuna riayet etmeyip, kadinina itaat ettigi;

-Babasindan uzaklasip ahbabina yaklastigi;

-Mescidlerde (riza-yi ilâhi gözetmeyen husûmet, alis-veris, eglence ve siyâsiyâta vs. müteallik) sesler yükseldigi zaman.

-Kavme, onlarin en alçagi (erzel) reis oldugu;

-(Devlet otoritesinin yetersizligi sebebiyle tedhis ve zulümle insanlari sindiren zorba) kisiye zarari dokunmasin diye hürmet ettigi;

-(Çesitli adlarla imal edilen) içkiler (serbestçe) içildigi;

-Ipek (haram bilinmeyip erkekler tarafindan) giyildigi;

-(San'at, bale, konser gibi çesitli adlar altinda; bar, gazino, dansing ve salonlarda ve hatta televizyon ve filim gibi çesitli vasitalarla yaygin sekilde) sarkici kadinlar ve çalgi aletleri edinildigi;

-Bu ümmetin sonradan gelen nesilleri, önceden gelip geçenlere (çesitli ithamlar ve bahanelerle) hakâret ettigi zaman artik kizil rüzgâri, (zelzeleyi), yere batisi (hasfi) veya suret degistirmeyi (meshi) (veya gökten tas yagmasini, (kazfi) bekleyin."

Tirmizi, Fiten 39, (2211).

5011 - Ibnu Amr Ibnu'l-As radiyallahu anhümâ anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Çikis itibariyle, Kiyamet alametlerinin ilki günesin battigi yerden dogmasi, kusluk vakti insanlara dabbetu'l-arzin çikmasidir. Bunlardan hangisi önce çikarsa, digeri de onun hemen pesindedir."

Müslim, Fiten 118, (2941); Ebu Dâvud, Melahim 12, (4310).

5012 - Hz. Muâz Ibnu Cebel radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (bir gün):

"Beytu'l-Makdis'in imâri Yesrib'in harabidir. Yesrib'in harâbi melhamenin (savasin) çikmasidir. Melhame Istanbul'un fethidir, Istanbul'un fethi Deccâl'in çikmasidir!" buyurdular. Sonra elini (Resûlullah), konusmakta oldugu kimsenin (yani Hz. Muâz'in) dizine vurdular ve:

"Bu söyledigim kesinlikle hakikattir. Tipki senin burada oturman hak oldugu gibi" buyurdular."

Hz. Muaz burada kendisini kasdetmektedir. (Yani Aleyhissalatu vesselam'in konustugu ve dizine elini vurdugu kimse Muaz Ibnu Cebel radiyallahu anh'tir.)"

Ebu Davud, Melahim 3, (4294).

5013 - Abdullah Ibnu Büsr radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Melhame ile Medine'nin fethi arasinda alti yil vardir. Yedinci yilda da Mesih Deccâl çikar."

Ebu Davud, Melahim 4, (4296); Ibnu Mace, Fiten 35, (4093).

ALLAH cc razi olsun kardesim...

Nereden
    Belçika

Ecmain Avni Aker

Nereden
    İstanbul

Faydalı bir başlık.
    Okumalı ve de düşünmeli.

Emrah Akcagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı champions Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Faydalı bir başlık.
    Okumalı ve de düşünmeli.
    Aynen öyle fakat sayfa çok gerilerde kalmış..
    "Arsız güçlü olunca, haklı suçlu olurmuş ..!"

Paksoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uşak

şampıyon luk görürsem ozaman korkmam hiçbişeyden

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)