Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İpsiz Recep Dizi Trt-1 Salı 22:20

Nereden
    İstanbul

Standart İpsiz Recep Dizi Trt-1 Salı 22:20

Salı günü TRT 1 de İpsiz Recep adlı yeni bir dizi başlıyor ...

İzlenmesini tavsiye ederim ..

Kazım Uzunboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Dizinin içeriği hakkında bilgi yok mu ?
    Yaşamak Direnmektir!

Dursun Kaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Rize’nin Portakallık Mahallesi’nde 1878 yılında doğan İpsiz Recep’in annesi Cemile, babası Hüseyin’dir. Eemiroğullar’ından olan İpsiz Recep genç yaşında çalışmak için İstanbul’a gider. Yelkenli teknesiyle Boğaziçi’nde çalışmaya başlar. Yanında çalışanlara eziyet eden Rum ve Ermenileri zararsız hale getirir. Orada çalışmalar arasında huzuru temin eder. İpsiz Recep’in bu tür çıkışları halkı, ya haklı ya haksız diyecek şekilde yaratışı nedeniyle yaptıkları ataklar neticesinde çevresinde sayılır, sevilir, cesareti takdir edilerek ipsiz lakabını alır.

İpsiz Recep’in huzuru temin edip, çalışmaya başladığı zaman istiklal harbi patlar. İpsiz Recep onbeş arkadaşı ile birlikte İstanbul’dan ayrılıp Kefken Adası’na gelir. Arkadaşlarıyla birlikte dinlendikleri bir zamanda yabancı bandıralı bir geminin kendilerine doğru geldiklerini fark ederler. İyice yanaştıkları zaman geminin Fransız olduğu anlaşıldı. Onbeş arkadaşlarıyla birlikte gemiyi çevirip, teslim alırlar. Gemiyi Sakarya Nehri’ne kadar getirip zamanın Karasu Bucak Müdürü’ne teslim ederler. Geminin arpa yüklü olduğu görülür. Bu hareketinden sonra İpsiz Recep Karasu’da karargah kurup Ankara ile irtibat sağlar. Ankara kendisine milis kuvvetleri komutanlığı olarak yüzbaşı rütbesi verir. Bundan sonra İpsiz Recep’in etrafında 1800-2000 kişi kadar genç toplanır. Bu gençlerin katılmasıyla İpsiz Recep Karasu’nun ve civarının savunmasını ele alır.

İpsiz Recep doğruluğu, dürüst ve mertliği sayesinde etrafın takdirini toplayıp sözü geçen kişi durumuna gelmiş, halk kendisine “emice” ünvanını vermiş, İpsiz Recep’in bu durumunu tespit eden Ankara, emrine üç istihbarat subayı vererek harp hali ve şekli üzerine nasıl hareket edeceğine dair emirler göndermiş. İpsiz Recep aldığı emir gereğince Karasu’ya saldırmak üzere hazırlık yapan Yunan ordusuna karşı hazırlığını yapıp, Karasu’ya girmesine mani olmak üzere taarruza geçerek Yunan kuvvetlerini püskürtmüş, bozguna uğrayan düşmanı takip etmek amacıyla Geyve Boğazı, Bilecik, Eskişehir milis kuvvetlerine katılıp yardım ederek başarı sağlamış, İstiklal Savaşı’nda gösterdiği başarıdan dolayı kendisine İstiklal madalyası verilmiştir.

İstiklal Savaşı’nda iç ve dış düşmanlara karşı milli duygularla dolu olarak saldıran, bu konuda anlayış gösterenlerin yardımlarından yararlanan İpsiz Recep ve mahiyetindeki milliyetçiler amansız bir mücadele ile yunan ve Çerkez Ethem kuvvetlerinin herhangi bir şekilde zarar vermelerine meydan vermemişlerdir. Düşman denizden bombalarla dağları dövmüşse de çıkarma yapma imkanı bulamamıştır. Karasu’da yürüyemediği gibi çekilip, bilinmeyen yönlere doğru gitmek zorunda kalmıştır.

İstiklal Savaşı’nda her türlü zorluğa karşı mücadelesini sürdürüp, milli duygularının sesine göre fedakarlıktan çekinmeden başarı gösteren İpsiz Recep, 1928 yılında Yenimahalle’deki evinde ölmüş, vasiyeti üzerine mezarı Karasu şehir mezarlığına defnedilmiştir. İpsiz Recep’in kişiliğini tanıyan, iyiliğini unutmayan, yardımı borç ve görev sayan Karasulular tarafından hizmeti ve kişiliğine yaraşır mezarı ile muhteşem görünüşü göze çarpmaktadır
    ~ Yüzümüzün yüreğimizle beraber gülümsediği an’ dır mutluluk. ~

Nereden
    Ankara

Dizi hakkında bilgi.

İpsiz recep dizisi start aldı.Trt de eylül ayında gösterime girecek olan dizi 13 bölümden oluşacak.Dizinin yapımcısı Murat Arslaner dizinin Adapazarı ve düzce de çekileceğini belirterek,amaçlarının milli kahramanlarımızı yeni nesillere tanıtmak olduğunu ifade etti…
    Rizenin portakallık mahalelsinde doğmuş olup,hayatını memleketimize adayan Kuvayı milliye kahramanlarımızdan emice namlı ipsiz Recep’in trt de gösterilmek üzere dizisi çekiliyor.Herbiri yaklaşık 50 dakikadan oluşacak olan dizinin 13 bölümden oluşacağı ve dizede önemli oyuncuların rol alacağı belirtiliyor.Ankara Reklam sanat yapım tarafından hazırlanmakta olan dizi için ön hazırlıklar bitirilmek üzere.Yönetmenliğini Murat Saraçoğlu’nun Yapımcılığını Murat Arslanerin yapacağı dizinin senaristi ise Erdoğan Akduman…Ağırlıklı olarak İpsiz Recep’in mücadelesini yürüttüğü Adapazarı ve Düzce’de çeilecek olan dizi Trt’de Eylül ayında gösterime girecek..
    Dizi hakkında açıklamalarda bulunan dizinin yapımcısı Murat Arslaner,Bugüne kadar çeşitli televizyonlar için bir çok dizi çektiklerini,bu diziyle milli mücadele kahramanlarımızdan Rize’li İpsiz Recep’i izleyicilere ve bilhassa genç nesillere tanıtmak olduğunu ve böylece tarihimize hizmet yapmak olduğunu ifade ederek dizi hakkında bilgiler verdi..

Mayls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Kadir abi ve Seyfo dayı oynuyor, mutlaka takip edeceğim
    Trabzonspor HES yapma, kendi kalene gol atma!
    Karadeniz'e Özgürlük!

ApoCaN28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Tarih sevenler ve Ülkemize Yardımı dokunanlar İzleyebilir....

Bide Bizim Karadenizlliler de Topal Osman Ağayı Çekse

Ve Daha Nice Diğerleri yeni nesil olarak nitelendirilen bizler için geçmişimizi unutmama vatanı koruma adına güzel olur...
    " Hayatının anlamı senin bakış açında gizlidir. "

Nereden
    Almanya

Aslında diziyi TRT'de izleyeceksin. Yapımlarda belli bir kalite ve istikrar var, dizinin geç başlaması gibi sıkıntılar yok, reklam ızdırapları yok ve dizi hikayesini anlattığında suyu çıkmadan bitiriliyor.
    Karadeniz'e Özgürlük!

Adil ÖZGÜR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Thumbs up

Poyraz Kardeşim, seni tebrik ederim. İpsiz Recep sizin makalenizle bir kez daha gözümde büyüdü. İbsiz Recep silah dolu kayığını batırdığı, bu süre zarfında düşmanını savdığını, düşman gittikten sonra tekrar çıkararak yoluna devam ettiğini ekleyeyim. İbriz Recep'e Allah'dan rahmet dilerim. Ruhu Şad olsun. Emice İpsiz Recep.

Karadeniz insanı merttir,
    Vatanı sevmeyen nağmerttir,
    Sevginin belirtisi hizmettir,
    Görünmez kahraman İpsiz Recep'dir

Günümüzün Recep'lerine ip veriyoruz, bizi boğmaya çalışıyor.ççç
    Konu Adil ÖZGÜR tarafından (03.10.2008 Saat 18:43 ) değiştirilmiştir.
    BİR AĞAÇ BİR CAN, BİR CAN BİR TRABZONSPOR

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Dizi Başlamış Trt 1 De. Şuan Oynuyor. (20:30)

Nereden
    Ankara

Bakalım bizde..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Yapımcılara teşekkürler. Güzel bir çalışma olur umarım...
    “Her kim kendini kıymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Nereden
    Ankara

İlk bölümünün tamamını izleyemedim.. Kadir İnanır yine oyunculuğunu konuşturuyor..

Kaçırmamak gerek bu diziyi..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Tesadüf eseri rastladığım kaynaktan İpsiz Recep (Emice) hakkında cesareti kişiliği bilinmeyenleri bu başlıkta yazmıştım. http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=8243

Pek ilgi görmemişti..

Umarım dizi ilgi görür. Dizi İpsiz Recebin hakkını verecek mi ? ondan da çok ciddi şüphelerim var.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Şamil Ekinci|Dozer Cemil|Şenol Güneş|
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Samsun

Kurtlar vadisinin bütçesini düşününce bence bu diziye de ve bunun gibi konuların barındıran dizilere daha fazla bütçe ayrılmalı. dizi ilk bölümünü izledim dönem dizileri bütçe olarak her zaman zordur güzünümüz dizilerine göre mekan vs gibi daha masraflı olur. genelde ormanlık alanda geçen saheler vardı. ilerleyen bölümlerde bu iş kendini daha çok hissettirebilir. 3 köy evi iki kahve bir karargah binası ile dönem filmi inandırıcı olmaz.

Nereden
    Almanya

Karadeniz şivesi biraz fazla zorlama olmuş gibi.
    Şu anda izliyorum ilk bölümü, yorumumu bitince yapacağım
    Karadeniz'e Özgürlük!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Eee ne oldi şimdi? ben kaçırdım bu diziyi... izlemek için kaç gündür bekliyordum, yokmu tekrarı?
    TARAFTAR TARAF OLANDIR...TARAFTAR ALMAZ VERİR!...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Samsun

Alıntı Selim55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadeniz şivesi biraz fazla zorlama olmuş gibi.
    Şu anda izliyorum ilk bölümü, yorumumu bitince yapacağım
    ses kadir inanırın mı bilmiyorum ama ben beğendim. en azından şiveli konuşturmuşlar. ben karadenizin göbeğinde çekilen şiveli konuşmayan/konuşamayan başrol oyuncuları gördüm (fırtına dizisi). bu onun yanında süper bence.

Nereden
    Almanya

Kadir abi gayet güzel ama diğerleri, özellikle cenazede Burcu Kara'yı eve bırakan arkadaşın şivesi zorlama hissi veriyor biraz. Ama o şiveyle konuşan pek fazla insan tanımadığımdan fazla yorum yapamayacağım bu konuda

Ahmet abi,
    1. Bölümün tekrar Pazar akşamı 21:20'de oyanayacak.

Dip Not: Kadir abi gerçek sesini kullanıyor
    Konu Mayls tarafından (08.10.2008 Saat 19:01 ) değiştirilmiştir.
    Karadeniz'e Özgürlük!

Berk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Dün tamamını izlemesemde kaliteli bir yapım olduğunu söyleyebilirim.Kadir İnanır varsa zaten kalitesiz olması pek mümkün değil..
    ''Belki hiç birşey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi." | ECG

Selçuk Demircioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ses kadir inanırın mı bilmiyorum ama ben beğendim. en azından şiveli konuşturmuşlar. ben karadenizin göbeğinde çekilen şiveli konuşmayan/konuşamayan başrol oyuncuları gördüm (fırtına dizisi). bu onun yanında süper bence.
    Ben de tam tersini savunuyorum..Bence konuşabileceklerse şiveli konuşmaları lazım..
    Her kelimenin sonuna -da- eki ekliyerek karadeniz şivesi diye yutturulmasına karşıyım..Çok yapmacık oluyor..
    Bunun yerine hiç konuşmasınlar daha iyi..
    Ya da daha sonra gerçekten şiveli konuşabilenler tarafından seslendirilmeli..
    Bence şu an ve daha önce ki diziler de en iyi şiveli konuşan avrupa yakasın da dursun rolün de oynayan arkadaş..ismini hatırlayamadım şu an..
    Trabzon hersene şampiyon olsaydı bu kadar çok sevemezdim

Nereden
    Almanya

Normal bir Türkce ile konusmalari yapmacik siveyle konusmalarindan evladir. Figüranlarin arada sirada siveyi ortaya cikarmalariyla olayin gectigi yöre belli edilir ve sive sorunu asilabilir. Dizi(ler) de daha izlenir bir hal alir.
    Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur!

N. F. Kısakürek

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Samsun

Alıntı Selim55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kadir abi gayet güzel ama diğerleri, özellikle cenazede Burcu Kara'yı eve bırakan arkadaşın şivesi zorlama hissi veriyor biraz. Ama o şiveyle konuşan pek fazla insan tanımadığımdan fazla yorum yapamayacağım bu konuda

Ahmet abi,
    1. Bölümün tekrar Pazar akşamı 21:20'de oyanayacak.

Dip Not: Kadir abi gerçek sesini kullanıyor
    Kadir İnanır dizilerde kendi sesini pek kullanmaz dı ama bu rolü çok istediğini söylemişti. bir de karadenizli oluşu sebebi ile böyle bir karar varilmiştir.

Alıntı Selçuk Demircioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de tam tersini savunuyorum..Bence konuşabileceklerse şiveli konuşmaları lazım..
    Her kelimenin sonuna -da- eki ekliyerek karadeniz şivesi diye yutturulmasına karşıyım..Çok yapmacık oluyor..
    Bunun yerine hiç konuşmasınlar daha iyi..
    Ya da daha sonra gerçekten şiveli konuşabilenler tarafından seslendirilmeli..
    Bence şu an ve daha önce ki diziler de en iyi şiveli konuşan avrupa yakasın da dursun rolün de oynayan arkadaş..ismini hatırlayamadım şu an..
    Tabi ki en doğrusu şiveli konuşanın konuşması ,yapamayın düblajla şivelendirilmesi olabilir ama konuşamıyor diye -her sahnede karadenizli oldukları vurgulanan insanların- heleki o zamanlar İstanbul türkçesi ile konuşması da ne kadar uygun olurdu. Hem şiveli konuşmak hemde dublaj herkesin yapabileceği birşey değil. Piyasada karadeniz şivesi konuşabilen dublaj yapan oyuncu sıkıntısı var demek ki.

not :

Ömer Arpacı (avrupa yakasının dursunu - fırtına dizisin ziyası ) Trabzon doğumludur.

Nereden
    Almanya

Alıntı Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Tabi ki en doğrusu şiveli konuşanın konuşması ,yapamayın düblajla şivelendirilmesi olabilir ama konuşamıyor diye -her sahnede karadenizli oldukları vurgulanan insanların- heleki o zamanlar İstanbul türkçesi ile konuşması da ne kadar uygun olurdu. Hem şiveli konuşmak hemde dublaj herkesin yapabileceği birşey değil. Piyasada karadeniz şivesi konuşabilen dublaj yapan oyuncu sıkıntısı var demek ki.
    Karadeniz sivesini taklit etmek zordur. Hadi becerildi diyelim. Bu seger yöre agzi sorun olur, ki siveden daha zordur. En iyisi Istanbul türkcesi ile konusmalari. Sahsen bir Karadeniz dizisinde basrol oyuncularinin Istanbul Türkcesi ile konusmalari benim gözüme batmazdi.
    Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur!

N. F. Kısakürek

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Samsun

Alıntı TaraftaR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadeniz sivesini taklit etmek zordur. Hadi becerildi diyelim. Bu seger yöre agzi sorun olur, ki siveden daha zordur. En iyisi Istanbul türkcesi ile konusmalari. Sahsen bir Karadeniz dizisinde basrol oyuncularinin Istanbul Türkcesi ile konusmalari benim gözüme batmazdi.
    karadeniz şivesi ile konuşmak zor neye göre çünki biz o şiveyi konuşuyoruz veya konuşanların arasında yaşıyoruz aradaki farkı çok iyi anlıyoruz.ve iyi olmayanı anlıyoruz. ama bir ege şivesi ,trakya şivesi ve doğu şivesi bizim için yabancı olduğu için nerede bir özay gönlüm taklidi olsa biz bak adam iyi konuşuyor ege şivesini diyoruz. şahsen ben sadece karadeniz değil ege trakya doğu film veya dizide karakter eğer o yöreninse yöre şivesi ile konuşmalı.

İdris Toksoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

pek dizi izleyen biri değilim.fakat ipsiz recep 13 bölümden ibaretmiş.ilk bölümü izleme fırsatım olmadı.yapılan yorumlara bakıyorumda,13 bölüm için izlemeye değer,tarihimizi öğrenme adına izlemeye değer.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)