Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 108 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Endüstriyel Futbolun Neresindeyiz?

magicyattara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Standart Endüstriyel Futbolun Neresindeyiz?

Artık Futbol tüm Dünyada Endüstri halini aldı.
    Tüm kulüpler kendi yağıyla kavrulmak hatta daha fazla paralar kazanabilmek için bir takım anlaşmalar ve uygulamalar içine giriyor.Naklen yayın gelirleri artıyor,forma satışları artıyor,kombine bilet satışları artıyor,kulüp mağazacılığı gelişiyor.

Tabii bunlara paralel olarak takımlar kadrolarının kalitesini de artırıyorlar.

Biz Trabzonspor olarak Endüstriyel futbola doğru bakıyormuyuz.Bence tartışılması gereken bir konu.

Eğer ratingi yüksek bir takım olmak veya öyleyseniz orada kalmak için,kaliteli oyuncularınızı kadronuzda bulundurmak zorundasınız.
    Biz Trabzonspor olarak şimdiye kadar neyi doğru neyi yanlış yaptık.
    Çok uzun yıllar öncesine dayanan bir futbol tutkumuz var.İdmanocağı ve İdmangücü öncülüğünde başlayan bir futbol aşkımız ve futbola bağlılığımız var.Bu iki kulübün birleşmesiyle kurulan Trabzonspor var.
    O Trabzonspor ki,İdmanocağının yıllarca tek başına yakaladığı başarılara,birleşmiş güçlerle ulaşamamış bir Trabzonspor.Yıllarca İkinci ligde mücadele etti Trabzonspor.
    Birinci lige çıkabilmek için onlarca transfer yaptı,1.Lig tecrübesi yaşamış oyuncular transfer etti,hatta 1.Lig gol kralını bile transfer etmesine rağmen yinede beceremedi 1. lige çıkmayı.
    Sonra kendi şehrinden yetişmiş çocuklarıyla kurduğu kadroyla şampiyon olup 1.Lige çıktı.
    (Burda değinmek istediğim konu çok farklı;öz evlat sendromu falan değil bu.)
    Neticede elde olan kadro iyi bir kadroydu.Yine bu kadronun içine bu yöreden hatta dışarıdanda yararlı olabilecek futbolcular transfer edildi ve 1.Ligde iddialı olabilecek bir kadro amaçlandı.
    Ama ortaya öyle bir kadro çıktı ki,önüne geleni devirerek şampiyon oldu.

Asıl anlatmak istediğim konu şu:

Futbol o dönemde henüz Endüstri halini almamış,Futboldan elde edilen gelirler çok düşükken bile o dönemki yöneticilerimiz olaya profesyonelce bakmışlar,güçlü kadrolarını dağıtmak yerine yeni şampiyonluklar yakalamanın peşinde olmuşlar,İstanbulun üç büyük takımından futbolcularını sakınmışlar zorda kalmadıkça futbolcu satmaya yanaşmamışlardır.Ali Kemali bile Necdet formayı zorlamaya başladığı bir dönemde satmışlardır.

Adeta sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali,güçlü kadrolarını asla bozmayarak hatta takımın temel direkleri diyebileceğimiz Şenol,Turgay,Necati üçlüsünü astronomik tekliflere rağmen satmayarak hep güçlü kadrolardan yana olmuşlardır.

Milyonlarca insan o dönemde yaşanan peşpeşe şampiyonluklarla Trabzonspor taraftarı olmuştur.

Ortaya çıkan bu güç ne kadar doğru kullanıldı,kullanılıyor.

Bir tarafta maç hasılatından,spor-toto gelirinden başka girdisi olmayan ama yine de futbolcularını satmayan bir yönetim,diğer tarafta futbolun endüstriye dönüşmesiyle her taraftan para kazanan ama güçlü kadrolar yaratamayan yöneticiler.

Son dönemde satılan Fatih Tekke,Gökdeniz ve Yattara acaba takımda kalsaydı ve etraflarına onların ayarında iyi futbolcular alınarak daha kuvvetli bir takım yaratılsaydı,Trabzonsporun zirvede bir kaç yıl daha kalması sağlanamazmıydı.
    Eğer oyunu kuralına göre oynuyorum diyorsan; bunu hele hele bu çağda elindeki kadroyla ve yaptığın icraatla göstereceksin.
    Takımın yıldızlarını satıp para kazanmak eskiden bile değildi.
    Endüstri çağındayım diyorsan,para kazanmanın şartları belli.
    Trabzonspor son üç yıldır zayıf bıraktığı kadroların ceremesini çekiyor.
    30 yıl önce gerçek manada yöneticilik yapanların pişirdiği ekmeği yiyor.

Bence nuri albayrakla başlayan ve şimdi de alabildiğine devam eden anlayış çağın dışındadır.
    Zayıf kadrolarla bu çağda tutunamazsınız.
    Üç kuruşa beş köfte veren yok.

adem73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

mükemmel bir yazi.manu ronaldo icin real madrid den teklif almasina ragmen ve ronaldo gitmek istemesine ragmen vermediler.futbolcu satarsin ama yerine daha iyisini bulabilirsen olur.manu ronaldo dan daha iyisini bulmus olsaydi satardi.elinde yoksa alternatif satarsan hedefsiz takimsin demektir.o da kücük takimlarin isidir.

seyyah61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Futbolcu alip satma ile endüstriyel futbol arasinda direkt bir bag kuramiyorum.
    Bir oyuncu gider digeri gelir.
    Tüm takimlarda oluyor bu.
    Yeri geldiginde Ronaldinho bile yollaniyor.
    Önemli olan yatirimlarla kulübe kalici gelir kaynaklari saglamak.
    Gerisi zaten corap sökügü gibi gelir.
    "Hoy, mañana y siempre con el Barça en el corazon"
    "Bütün kış işedikleri denizlere/Yazın yüzmeye gidenlere yuh...
    Sana da yuh, bana da yuh..."

Furkan Dündar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İngiltere

endustryel futbol dedıgımız seyde senınde dedıgın gıbı herkes kendı yagıyla kavrulmak zorunda.
    Ama turkıye sampıyonlugu ıcın yarıstıgın kluplerın yagı ıle senın yagın bır deıl butceler arasında ucurumlar var.
    guclu oyuncuları tutmak zorundasın dıosun tam karsısındayım bu gorusun soyle kı satıp gucsuzleselım anlamında deıl sattıgının yerıne aynısını daha gencını daha uygun fıyatla koyabılmek onemlı olan lyonda dıarra gıttı makoun geldı malouda gıttı moulleır geldı hıc far eden bırsey yok lyon yıne sampıonlar lıgınde yıne lıgde lıder ve kazandıgı paranın da hesabı yok ne oluor klubun vızyonu da buyuk boylece bı yıldız adayı lyon ve marseılle ısterse lyona gıdıor kı lyon marsılyaya gore kucuk bı klup sehır ve taraftar kıtlesı olarak.
    Kendı oz cocuklarımız altyapı dıorsun onda haklısın su an dunyanın en guclu fınanslı takımlarından dıecegımız barcelona kımlerı oynatıor kadrosunda altyapıdan??ben sayayım...
    xavi-ınıesta-messi-valdes-puyol-bojan-yedek olarak jorguera yanı bu oyuncular hem yeteneklı hem de mantalıte yonunden ıyı futbolculardır pekı bız yeteneksız mıyız hayr dunyanın en yeteneklı futbolcuları belkıde bızım memleketımızdedr ama hala bastan sagma bı altyapı devam etmekte..
    ne bı yatılı okul ne de bı genclık kampı seklınde bır durum vardır.Kısacası altyapı eksıklıgı coktur.
    Bence kesınlıkle degerının ustunde bulunan oyuncu satılmalıdır eger kı yerıne oyuncu konulabılecekse veya genc deılse kı sportıng lızbonun ronaldoyu satması gıbı bı durum ...
    Nuri albayrak demıssın nurı albayrakla su andakı yonetımın aynı seylerı dusundugunu soylemek tam abeste ıstıgal olduunu dusunuyorum onun donemınde gıden oyuncular stepanov fatıh ıken gelenler jabı serkan ve moawad dı .
    su anda gıden yattara ve gokdenız orneklerı var bı takımdan bı oyuncu ayrılmak ısteyorsa tutamazsın..
    gokdenız de acıklamıstır gıtmek ıstedıgını gokdenızın parası ıle bu sene kımler alınmıstır.????
    Sol kanadı yol gecen olan bolgeye cale,orta sahaya 2 yonlu oynayabılen colman,turkıye lıgının bence en degerlı on lıberosu selcuk,ve bence gelecegın en ıyı stoperı olan gıray(sans bulursa gorecegız) pekı su anda bız gucsuzlestık mı sence gokdenızı satarak guclendık mı kı gokhan unalı ısaacı song u egemenı sylla ceyhun u saymadım...
    kusura bakma bence tam anlamıyla 1 oyuncu ıle takım kurduk neredeyse..
    Su an yattara gıtmıstır bız trabzonspolular en onemlı en yaratıcı efektıf oyuncumuzu kaybettıgımız ıcın uzuntuluyuz bu da cok normal ancak dusundugumuzde su ana kadar bu oyuncuları alan yonetım neredeyse aynı mıktar ıle neler alır dusunelım!!!!

bence tam da parmak bastıgın gıbı ıste endustırıyel futbol budur aldıklarının yerıne yenısını ve gelecek vaadedenını koymak takım oyunu oynamak kombıne satabılmek formada patlama yapabılmek demeclerıyle taraftara guven asılamak en karamsar anda bıle guvenebılecegın bı baskan gormek ben bunların hepsını sadrı baskanda buluorum cok uzulsemde gokdenız ve yattaranın satılması cok dogru karardır yerıne yenılerının alınması daha da dogrudur...

Ayrıca fatıh tekke ve gokdenızın ayrılmasında saha ıcı dısında saha dısı nedenler var....yattara da keza ole...
    keske senın de bahsettıgın gıbı olanların yanına bı kac yenısını ekleyebılsek ama o kadar gelırımız yok malesef futbol buyuk paralarla oynanyor

Nereden
    Trabzon

Bu konuda Lyon'un alt yapı ve transfer sistemini incelemenizi tavsiye ediyorum. Fikirlerinizin netleşmesine yardımcı olacaktır

futbalski60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Uzunoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda Lyon'un alt yapı ve transfer sistemini incelemenizi tavsiye ediyorum. Fikirlerinizin netleşmesine yardımcı olacaktır
    Çok doğru bir tespit.Afrika pazarını elinde bulunduruyolar bir de üzerine Brezilya'dan yetenekli oyuncuları alıyorlar.Bu biraz da sistem işi.Sistem oturduysa oyuncu alıp-satmanın dezavantajı kalmıyor.Örneğin Ajax yıllardır bu yöntemle ayakta kalıyor.
    Trabzon SK 1967
    #8 Adam Maher

Nereden
    Trabzon

Alt yapıdan bahsetmiyorum.Öyle yada böyle güçlü bir kadro kurmuşsanız onu korumanın gerekli olduğundan bahsediyorum.
    Geçmişte öyle yapmışız

Adil ÖZGÜR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Standart Türkiye<Trabzonspor<Endüstriyel Futbol

Endüstriyel futbolu dünya klasmanından çıkaralım, Türkiye'ye monte edelim, Her türlü imkanların ve zenginliklerin bol olduğu İstanbulun Trabzondan daha küçük kaldığını açık ve net söyleyebilirim. Bu konuda İstanbuldan daha yetenekli ve maharetli durumdayız.

Endüstriyel futbol, yani bacasız sanayi denen futbol anlayışını iki yönüyle bakalım, yani 1967 verilerine göre bakalım, o yılların şaplonu 2008 yılına monte edelim, nağmalüp şampiyon oluruz, Trabzonsporun hisseleri şu anda Türkiyenin en karlı hisseleri olur, buna inan Avrupa Trabzona futbol temsilciliği açar. İddia ederim. O zamanın şartlarına göre devamlılığını ancak o şekilde devam ettiren bir kulübün izlediği yol ile endüstriyel yola giden en kestirme yolda son yönetimin adımlarını görebiliriz. (Nuri Albayrak yönetimi konu dışıdır).

2008 yılı ile 2007 yılına doğru gidersek 1967 ruhunun tekrar elde edilmesi için yoğun bakıma alınmış Bir TRABZONSPOR'u görmemek, gözlük dükkanında gözlük görmemek gibi bir olay olur. Bu bağlamda yapılan onlarca Transferin Endüstriyel futbol'a ne kadar değer verdiğimiz, satılan bir tane Yattarının hedefinin de aynı paralellikte atılan bir adım olduğunu açık ve seçik olarak, aleni ve şeffaf olarak görüyorum. Zira bu son ve tek ihraç ettiğimiz futbolcu Endüstriyel futbolun tarifi manası taşımaktadır.

Bu iki tarih arasında kalan zaman içindeki Kulüp Başkanlarımıza bakalım Mustafa GÜNAYDIN'lar, Özkan SÜMER'ler, Faruk ÖZAK'lar ... gibi çok değerli insanlarımız malesef bu son yıldaki atmosferdeki başarıyı gösterememiştir dersek yanılırız, bu zamanlarda Ünallar, Hamiler, Şotalor, Arçiller örneği ile doludur. Bu kelimeleri yazmak bu yıl için belki çok erken ancak, eldeki hamurdan kötü fırın ekmeği çıkmayacağı kendisini göstermektedir. Yurt dışı bağlantılı zengin kulüplerimiz ticari boyutta tanınmış ve ünlüleri alarak sadece MARKA değişikliği yaparak ilizyonist yöntemlerle bu konunun ortağı olmaya çalışırken Trabzonspor Porto'ya verilen Stepanov, Aurello, Yattara ... gibi henüz tanınmamış, ancak hamurunda kalite olduğu anlaşılan İSİMSİZLERE MARKA vurmuştur. Başlangıçta Ali Kemaller, Nejdetler, Küçük Şenollar, Mehmet Ekşiler, say say bitmez yurt içindeki yerli insanlarına en son dönemde Fatihler, Gökdenizlerle devam ediyorsa, Endüstriyel Futbolu Türkiyeye doya doya tanıtan, bu uğurda futbolcu yetiştirmesini bilen, bu işi en iyi yapan takımında TRABZONSPOR olduğunu görmemek biraz haksızlık olmazmı?

Diğer branşlarda ise futbola katkı yapacak her yolun denendiğini düşünüyorum.

Endüstri=Para ise yazdıklarımı herkes tescil edebilir.

Türkiyede endüstriyel futbolun ta başında Trabzonspor bulunmaktadır.

Saygılarımla.
    Konu Adil ÖZGÜR tarafından (01.10.2008 Saat 01:31 ) değiştirilmiştir. Sebep: Gereği için
    BİR AĞAÇ BİR CAN, BİR CAN BİR TRABZONSPOR

Nereden
    İstanbul

Alıntı futbalski60 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok doğru bir tespit.Afrika pazarını elinde bulunduruyolar bir de üzerine Brezilya'dan yetenekli oyuncuları alıyorlar.Bu biraz da sistem işi.Sistem oturduysa oyuncu alıp-satmanın dezavantajı kalmıyor.Örneğin Ajax yıllardır bu yöntemle ayakta kalıyor.
    peki ajax in adi silindi futboldan.psv var ama ajax kayboldu.kücüldü

Nereden
    İngiltere

Alıntı magicyattara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alt yapıdan bahsetmiyorum.Öyle yada böyle güçlü bir kadro kurmuşsanız onu korumanın gerekli olduğundan bahsediyorum.
    Geçmişte öyle yapmışız

canım kardesım cok haklısın ama gecmıste adamlar 1 daireye futbol oynuyordu avrupa fazla para kazanmak gıbı mısyonlar yoktu artık devır degıstı..koskoca alı kemal satılmıstr zamanında o 78 yılında gıtmıstı ve trabzonun onun yerını doldurması ıle sampıyonluklar devam etmıstır.

kabul etmelıyız kı ıstanbul takımları ıle ancak boyle basedebılırız kı artık gelecek vaad eden futbolcuların hırsı da tam bız trabzonsporun kulturune uygundur.aynen antalya macında oldugu gıbı.....

Nereden
    İstanbul

Alıntı adem73 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki ajax in adi silindi futboldan.psv var ama ajax kayboldu.kücüldü
    Eskiye göre küçüldü tabi eskiden Avrupa'yı sallayan bir Ajax varmış.Bu küçülmeye rağmen ekonomi olarak çok güçlüler kadrolarında 20 milyon euro'luk futbolcusu var bunun yanında 10 milyon euro harcayıp oyuncu alabiliyolar.Başarı her sene olan bir şey değil bazen takımlar mola verebiliyor.
    Trabzon SK 1967
    #8 Adam Maher

Nereden
    Trabzon

Alıntı NyK$ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    endustryel futbol dedıgımız seyde senınde dedıgın gıbı herkes kendı yagıyla kavrulmak zorunda.
    Ama turkıye sampıyonlugu ıcın yarıstıgın kluplerın yagı ıle senın yagın bır deıl butceler arasında ucurumlar var.
    guclu oyuncuları tutmak zorundasın dıosun tam karsısındayım bu gorusun soyle kı satıp gucsuzleselım anlamında deıl sattıgının yerıne aynısını daha gencını daha uygun fıyatla koyabılmek onemlı olan lyonda dıarra gıttı makoun geldı malouda gıttı moulleır geldı hıc far eden bırsey yok lyon yıne sampıonlar lıgınde yıne lıgde lıder ve kazandıgı paranın da hesabı yok ne oluor klubun vızyonu da buyuk boylece bı yıldız adayı lyon ve marseılle ısterse lyona gıdıor kı lyon marsılyaya gore kucuk bı klup sehır ve taraftar kıtlesı olarak.
    Kendı oz cocuklarımız altyapı dıorsun onda haklısın su an dunyanın en guclu fınanslı takımlarından dıecegımız barcelona kımlerı oynatıor kadrosunda altyapıdan??ben sayayım...
    xavi-ınıesta-messi-valdes-puyol-bojan-yedek olarak jorguera yanı bu oyuncular hem yeteneklı hem de mantalıte yonunden ıyı futbolculardır pekı bız yeteneksız mıyız hayr dunyanın en yeteneklı futbolcuları belkıde bızım memleketımızdedr ama hala bastan sagma bı altyapı devam etmekte..
    ne bı yatılı okul ne de bı genclık kampı seklınde bır durum vardır.Kısacası altyapı eksıklıgı coktur.
    Bence kesınlıkle degerının ustunde bulunan oyuncu satılmalıdır eger kı yerıne oyuncu konulabılecekse veya genc deılse kı sportıng lızbonun ronaldoyu satması gıbı bı durum ...
    Nuri albayrak demıssın nurı albayrakla su andakı yonetımın aynı seylerı dusundugunu soylemek tam abeste ıstıgal olduunu dusunuyorum onun donemınde gıden oyuncular stepanov fatıh ıken gelenler jabı serkan ve moawad dı .
    su anda gıden yattara ve gokdenız orneklerı var bı takımdan bı oyuncu ayrılmak ısteyorsa tutamazsın..
    gokdenız de acıklamıstır gıtmek ıstedıgını gokdenızın parası ıle bu sene kımler alınmıstır.????
    Sol kanadı yol gecen olan bolgeye cale,orta sahaya 2 yonlu oynayabılen colman,turkıye lıgının bence en degerlı on lıberosu selcuk,ve bence gelecegın en ıyı stoperı olan gıray(sans bulursa gorecegız) pekı su anda bız gucsuzlestık mı sence gokdenızı satarak guclendık mı kı gokhan unalı ısaacı song u egemenı sylla ceyhun u saymadım...
    kusura bakma bence tam anlamıyla 1 oyuncu ıle takım kurduk neredeyse..
    Su an yattara gıtmıstır bız trabzonspolular en onemlı en yaratıcı efektıf oyuncumuzu kaybettıgımız ıcın uzuntuluyuz bu da cok normal ancak dusundugumuzde su ana kadar bu oyuncuları alan yonetım neredeyse aynı mıktar ıle neler alır dusunelım!!!!

bence tam da parmak bastıgın gıbı ıste endustırıyel futbol budur aldıklarının yerıne yenısını ve gelecek vaadedenını koymak takım oyunu oynamak kombıne satabılmek formada patlama yapabılmek demeclerıyle taraftara guven asılamak en karamsar anda bıle guvenebılecegın bı baskan gormek ben bunların hepsını sadrı baskanda buluorum cok uzulsemde gokdenız ve yattaranın satılması cok dogru karardır yerıne yenılerının alınması daha da dogrudur...

Ayrıca fatıh tekke ve gokdenızın ayrılmasında saha ıcı dısında saha dısı nedenler var....yattara da keza ole...
    keske senın de bahsettıgın gıbı olanların yanına bı kac yenısını ekleyebılsek ama o kadar gelırımız yok malesef futbol buyuk paralarla oynanyor
    2003 Yılında oluşturulan o yıl kupayı alan,2004 ve 2005 yılında şampiyonluğu kılpayı kaçıran birde kupa alan takımı 2 yıl sonra yıkıp dağıtmanın mantığı nedir.
    Kulüp gelirlerinin arttığı bir dönemdi o.Forma satışının gerçek manada başladığı,naklen yayın haklarına kimsenin dil uzatmadığı,harcadığını kazanma yolunda olan bir takım vardı.Gittikçe artan taraftar sayısınıda unutmayalım.

Trabzonspor yıldızlarını satarak değil aksine elinde tutarak şampiyonluklar yaşamıştır.
    Zirvede kalmanında şampiyonluklar kadar önemli olduğu Endüstriyel futbol çağında yıldızları satmak değil tutmak önemlidir.

Nereden
    Trabzon

Geçmişte öyle yapmışız
    Hiddetlenmene gerek yok

Önce anla sonra cevap ver

Git Lyon transfer politikası ve alt yapı işleyişini öğren daha sonra bu konuda ondan bahsetmiyorum bundan bahsetmiyorum de

Gerçi insan bilmediği şeyden bahsedemez dimi

Hotaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Keşke, Yattara'lar, Fatih'ler, Gökdeniz'ler, Milan'lar, Szymek'ler gitmeseler. Bunu hiçbir Trabzonspor taraftarı istemez. Daha doğrusu bunu herhangi bir taraftar istemez. Peki ne yapalım Fatih bir sene daha oynasın bedava gitsin ya da Yattara sakatım desin oynamasın, diğer futbolu bıraksın bunlar endüstriyel futbolun neresinde ?
    Bir konuya da dikkat çekmek istiyorum; tam hatırlamıyorum ama belki on belki daha fazla bir sene önce futbolcunun sözleşmesi bittiği zaman bedavaya gidebilir şeklinde bir kural yoktu. Yani o dönemler klüplerin güçlü olduğu zamanlardı, şimdi durum öyle değil bir klup hele hele kendisinden çok daha iyi imkanlara sahip diğer kluplerle mücadele eden bir klup, rakiplerinden 3-4 misli daha az geliri olan bir klup mücadelesini sürdürebilmek istiyorsa çok daha dikkatli yönetilmelidir. Artık zengin klupler güçlü, bizde zenginiz keza Kayseri'ye göre bakınız yıldızını alabiliyoruz, onlardan daha önemli bir ayrıcalığımız silahlarımızı cazip tekliflere rağmen İstanbul'dan koruyabiliyoruz ancak bile bile lades demekte bence affedilmez bir hata...
    Önemine değinmek için bir kez daha yazıyorum keşke bütün yıldızlarımızı tutabilecek gücümüz olsa keşke yıldızlarımız hiç gitmek istemese...
    Konu Hotaman tarafından (01.10.2008 Saat 01:57 ) değiştirilmiştir.

Çetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doğu

üretebiliyorsak neden satmayalım?
    Siyasetin "bizden olduğu sürece" yer aldığı, karşıda olduğu zaman "siyasete bulaştığı" büyük kulüp/taraftar camiası Trabzonspor

Nereden
    Trabzon

Alıntı Adil ÖZGÜR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trabzonspor Porto'ya verilen Stepanov, Aurello, Yattara ... gibi henüz tanınmamış, ancak hamurunda kalite olduğu anlaşılan İSİMSİZLERE MARKA vurmuştur. Başlangıçta Ali Kemaller, Nejdetler, Küçük Şenollar, Mehmet Ekşiler, say say bitmez yurt içindeki yerli insanlarına en son dönemde Fatihler, Gökdenizlerle devam ediyorsa, Endüstriyel Futbolu Türkiyeye doya doya tanıtan, bu uğurda futbolcu yetiştirmesini bilen, bu işi en iyi yapan takımında TRABZONSPOR olduğunu görmemek biraz haksızlık olmazmı?

.
    Böyle düşünmüyorum.

Yazıma Trabzonsporun yaşadığı 2.Lig deneyiminden başladım.Sebebi sonra yazacaklarıma bir dayanak oluşturmaktı.Trabzonun futbol tarihi kazanmak ve güç üstüne kurulmuş.Çünkü hep güçlü,üst düzey futbolcular çıkmış burdan.Hep kazanmaya oynamış eskilerimiz.İdmanocağından beri.
    Trabzonspor kuruluncada ilk hedef olarak 1.lige yükselmek istemiş haliyle ama bir türlü başaramamış.Başaramama nedeni,bunu çok isteyip hata üstüne hata yapması olmuş.
    Ama sonra efsane kadro bir araya gelincede geçmişine uygun hareket etmiş büyüklerimiz.Kimseyi satmamışlar aksine almışlar.Ali Kemal satıldı ama yerine bir sezon öncesinden Necdet gelmişti.
    Trabzonsporun bu geleneği yıllarca devam etti.Efsane kadrodan sonra gelen Hami,Hamdi,Soner,Ogün,Abdullah,Ünal,Orhan,Lemi gibi futbolcularımızda uzun yıllar hizmet ettiler.Onca teklife rağmen kulüp bu isimlerden hiç birini satmadı.
    Trabzon futbolu hep gücü seçti.Güçlü oyuncuları elinde tutmayı tercih etti.Endüstriyel futbolda güç=para.

Şu son dönemde yapılanların bünyemize aykırı olduğunu düşünüyorum.

Nereden
    Trabzon

Hiddetlenmene gerek yok

Önce anla sonra cevap ver

Git Lyon transfer politikası ve alt yapı işleyişini öğren daha sonra bu konuda ondan bahsetmiyorum bundan bahsetmiyorum de

Gerçi insan bilmediği şeyden bahsedemez dimi
    Bu ne biçim cevap uzunoğlu.

Hiddet nerde?

Alt yapıdan bahsetmiyorum dedim.

Uykun gelmiş senin

Lyonu niye inceliyim,Trabzonspordan bahsediyoruz.Bizim hatalarımızdan.

Nereden
    İstanbul

Sorun satmak değil sattığın parayı değerlendirebilmek,sistem oluşturmak kısacası bu konuda ekol olmak.Bahsi geçen Lyon artık bir ekoldür oyuncu sirkülasyonunu sağlayan bununla da yetinmeyip Fransa Ligue 1'e ambargo koyan bir takımdır.Bu tip takımlar da transfer çalışmaları 365 gün devam eder.Kulübün belirlediği araştırma ekibi vardır ve sürekli çalışma halindedir alınan genç oyuncuları da diğer Avrupa kulüplerine kiraya verir ya da satış hakkını alır tıpkı bizim Brüls olayındaki gibi.

Yönetim Belçika,Hırvatistan ve Hollanda Liglerine yatırım yaparsa bu konuda başarılı olur düşüncesindeyim bu tip liglerde genç,başarıya aç,yetenekli ve şehre ayak uydurabilecek bir çok isim mevcut.
    Trabzon SK 1967
    #8 Adam Maher

Nereden
    Trabzon

Bu ne biçim cevap uzunoğlu.

Hiddet nerde?

Alt yapıdan bahsetmiyorum dedim.

Uykun gelmiş senin

Lyonu niye inceliyim,Trabzonspordan bahsediyoruz.Bizim hatalarımızdan.
    Benim değil senin uykun gelmiş

Bir bağlantısı varki alt yapı demişiz

Bu bahsettiğin konu çok önemli ve bu ülkedeki tüm takımları ilgilendiren bir konu

Ülkece alt yapı eksikliğimiz her alanda olduğu gibi futbolda da var

Kaliteli futbolcuların çıkma şansı çok az

Trabzon özeline indirgeyecek olursak Fatih ve Gökdenizden sonra kimse gelmedi

Alişen çıktı bir ara. Alt yapıda gerekli mantalite bu futbolcuya kazandırılamadığı için ziyan oldu gitti. Yoksa yetenekliydi. Ergin'in ismini ilk duyduğumuz sıralarda sükse yaptığını biliyoruz. En yakın zamanda Alişen in yanında yerini alacaktır bu gidişle. Barış çıktı. Çok sevindik müthiş bir yetenek geldi diye. Yalnız o da abileriyle aynı yola girmiş. Tek şansı Ersun Yanal gibi gençlere kıymet veren bir hoca ile beraber çalışması. Belki o bu durumu engelleyebilir. Paf takımın antalyaspor maçını izledim. Göksu diye bir oyuncumuz var. O da çok yetenekli yalnız bu çarkın içinde gerekli eğitimi almadan yer alırsanız ezer geçer o çark sizi.

Gelelim neden Lyon örneğini verdiğime. Lyon hemen hemen her yıl oyuncu satarak önemli miktarda maddi kazanç elde etmektedir. Fransa ligine ambargo koymuş durumda. Sattıklarının yeri bir şekilde dolduruluyor. İşte burada endüstriyelleşen futbolun gereklerine değinmek gerek. Alternatifini bulmadan yıldızını satmak akıl karı bir iş değildir. Adamlar alt yapıda özellikle afrikalı yetenekli gençleri yetiştirerek sürekli bir oyuncu hareketliliği sağlamışlar. Yıldız diye tabir ettikleri oyuncuların satılması takımın işleyişini etkilemiyor. Alttan gelen yerini dolduruyor. Bu yüzden alt yapı bu konunun can damarıdır. Alt yapıyı düzeltmeden yıldız satmak bizlere yanlış bir şey olarak gelir. Bu oyunun kuralı böyle değil...

Nereden
    İngiltere

2003 Yılında oluşturulan o yıl kupayı alan,2004 ve 2005 yılında şampiyonluğu kılpayı kaçıran birde kupa alan takımı 2 yıl sonra yıkıp dağıtmanın mantığı nedir.
    Kulüp gelirlerinin arttığı bir dönemdi o.Forma satışının gerçek manada başladığı,naklen yayın haklarına kimsenin dil uzatmadığı,harcadığını kazanma yolunda olan bir takım vardı.Gittikçe artan taraftar sayısınıda unutmayalım.

Trabzonspor yıldızlarını satarak değil aksine elinde tutarak şampiyonluklar yaşamıştır.
    Zirvede kalmanında şampiyonluklar kadar önemli olduğu Endüstriyel futbol çağında yıldızları satmak değil tutmak önemlidir.

Fatıhın gokdenızın arabalarını kursunlatanlara soracaksın o zman ben burda oynamam dıyen futbolcuyu elımızde tutamayız sonucta sen bıl kardesım kımseyı trabzon satmamıstır herkes kendı gıtmıstır zamanın yonetıcılerınden alıntıdır.o zaman baslıgın adı endustrıyel futbol deıl neden oyuncu satıoruz olmalıdır kı endustrı para demektır futbolcu da bu endustrının en kıymetlı parcasıdır...
    ayrıca yazımda da belırttım trabzonun gelmıs gecmıs en buyk yıldızı kımdır a.kemal denızcı pekı ondan sonra trabzonspor kac sam. yasamıstır??
    4 !! pekı alıkemalın yerıne o zman ne yapıldı yerıne oyuncular alındı serdar balı satıldı .ahmet ceylan necdet mehmet eksı husnu nejdet cemıl bunlar gıdenler pekı lutfen 83 84 de sampıon olan takıma bak 1 tanesı varmı????
    YAok yanı gıdenın yenısı gelmıs takım dagıtmak deıldır oyuncu satmak yerıne aynı yararı saglayacak daha ucuz oyuncu getrmektr ısın aslı MISYONunu tamamlayan gıdecek yerıne ac gencler gelecek.....

Nereden
    İstanbul

Fatıhın gokdenızın arabalarını kursunlatanlara soracaksın o zman ben burda oynamam dıyen futbolcuyu elımızde tutamayız sonucta sen bıl kardesım kımseyı trabzon satmamıstır herkes kendı gıtmıstır zamanın yonetıcılerınden alıntıdır.o zaman baslıgın adı endustrıyel futbol deıl neden oyuncu satıoruz olmalıdır kı endustrı para demektır futbolcu da bu endustrının en kıymetlı parcasıdır...
    ayrıca yazımda da belırttım trabzonun gelmıs gecmıs en buyk yıldızı kımdır a.kemal denızcı pekı ondan sonra trabzonspor kac sam. yasamıstır??
    4 !! pekı alıkemalın yerıne o zman ne yapıldı yerıne oyuncular alındı serdar balı satıldı .ahmet ceylan necdet mehmet eksı husnu nejdet cemıl bunlar gıdenler pekı lutfen 83 84 de sampıon olan takıma bak 1 tanesı varmı????
    YAok yanı gıdenın yenısı gelmıs takım dagıtmak deıldır oyuncu satmak yerıne aynı yararı saglayacak daha ucuz oyuncu getrmektr ısın aslı MISYONunu tamamlayan gıdecek yerıne ac gencler gelecek.....
    o günkü sartlar ile simdi ki bir mi?

Nereden
    İngiltere

Exclamation

Alıntı adem73 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o günkü sartlar ile simdi ki bir mi?

abıcım neredeyse bır bız 18 bın kombıne satıp sevınırken adamlar 35bın kombıne satıyor ve 40 mılyon ytl alıyor.bızse 12mılyon ytl cıvarı.formaları falan hıc saymıyorum...tv gelırlerını anlatmama gerek var mı?o zaman da onlar zengındı sımdı de onlar zengın ama bız bu kazangımız paraları tıcarı olarak kullanabılırsek kalıcı gelırler saglayabılırız.hem ben demıorum kı satalım da almayalım satalım daha ucuza yerını dolduracak adam alalım ılk mesajıma bakarsan gokdenız yerıne alınanlara bana hak verecegını umuyorum...

selimatal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Endüstriyel futbolun Türkiye temsilcisiyiz. 3 yılda sattıklarımızdan 80 trilyon karşılığı döviz girdisi oluşturduk Türkiye'ye. Yani endüstriyel futbolun tam göbeğindeyiz

Nereden
    Kocaeli

Böyle düşünmüyorum.

Yazıma Trabzonsporun yaşadığı 2.Lig deneyiminden başladım.Sebebi sonra yazacaklarıma bir dayanak oluşturmaktı.Trabzonun futbol tarihi kazanmak ve güç üstüne kurulmuş.Çünkü hep güçlü,üst düzey futbolcular çıkmış burdan.Hep kazanmaya oynamış eskilerimiz.İdmanocağından beri.
    Trabzonspor kuruluncada ilk hedef olarak 1.lige yükselmek istemiş haliyle ama bir türlü başaramamış.Başaramama nedeni,bunu çok isteyip hata üstüne hata yapması olmuş.
    Ama sonra efsane kadro bir araya gelincede geçmişine uygun hareket etmiş büyüklerimiz.Kimseyi satmamışlar aksine almışlar.Ali Kemal satıldı ama yerine bir sezon öncesinden Necdet gelmişti.
    Trabzonsporun bu geleneği yıllarca devam etti.Efsane kadrodan sonra gelen Hami,Hamdi,Soner,Ogün,Abdullah,Ünal,Orhan,Lemi gibi futbolcularımızda uzun yıllar hizmet ettiler.Onca teklife rağmen kulüp bu isimlerden hiç birini satmadı.
    Trabzon futbolu hep gücü seçti.Güçlü oyuncuları elinde tutmayı tercih etti.Endüstriyel futbolda güç=para.

Şu son dönemde yapılanların bünyemize aykırı olduğunu düşünüyorum.
    Kocaeli BMN iftar yemeğinde aynı çekinceleri Soner BOZ'a ilettik, Kocaeli İl Temsilcimiz Zafer kardeşimiz de olaya şahittir. Soner en son transferdeki, taraftara ters gelen tarafı şöyle açıkladı. Biz eskiden bir futbolcuyu satmadan yeri illaki doldurur ondan sonra satardık. Tıpkı sizin anlattığınız gibi, halbuki Yattaranın yeri doldurulmadan satıldı, ters taraf burası olmuştur. Ben bu konuyu bir kulüp dezantajı değil, hazırlıksız yakalanmak olarak yorumluyor. Yani havaya bakarsın güneşlik gülistanlık, yarım saat sonra müthiş bir tipi meselesi gibi. Temele demişlerki havaları iyi tahmin edersin yarın hava nasıl olacak, bakmış her taraf güneş demiş çok güzel güllük gülistanlık, zaman gelmiş bir fırtına ve tipi, Temel ne oldu, her tarafı sel götürdü demişler; Temelde ben nerden bilebilirdim KAÇAK yapacağını demiş. Bu olayda kaçak konumuna girmiş.

Benim anlatmak istediğim ana tema, biz bu Endüstriyel meselesini Türkiyeden İstanbuldan çok daha iyi yapıyoruz. Trabzonsporun arkasında gizli bir güç, zengin bir çarşı ve pazar yok, onu demek istedim.

Veya Sanayinin hakim olduğu tam gelişmiş bir şehir olamamıza rağmen, hem düşünün Trabzon daha Büyük Şehir konumuna 2008 yılında giremedi? Bu ne demek? Veya alt yapı meseleleri hep kişisel girişlerle birşeyler yapılmak istenmiş, say onları elin parmağı kadar sayarsınız.

Bu yıl Yattara meselesi hariciden yapılan bütün hamleler çok yerinde değilmidir?
    Konu Adil ÖZGÜR tarafından (01.10.2008 Saat 11:41 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Kocaeli

Fatıhın gokdenızın arabalarını kursunlatanlara soracaksın
    İşte gerçeklerin en düşündürücüsü, düşün mavi ve perrak bir sahil'e plaj yapıp hizmete sunayın derken bakarsın, her taraf birden yosunlaşmış, deniz anaları biryerlerden kopmuş senin tesislere geliyor, millet kaçar senin plaja gelirmi? Bazı gerçekler kongrelerde daha iyi teneffüs ediliyor, sen konbine bilet alıp karınca kararınca bir katkıda bulunurken, dağın başında bir tipi, bir duman stada gölleniyor. Görme hakimiyetin sıfıra iniyor. Eğer endüstriyel bacanız olsa, içinde filitreside olsa, dağda fırtına kopmaz, Türkiye gerçeklerini iyi tahlil etmek lazım, bu işin kaymağını tatanlar Türkiyeden ne kadar ileride ona bakmak lazım, biz Endüstriyel futbola, mahalli imkanlarla başladık ve bugünkü yerimizdeyiz. Hiçte küçümsenecek bir vaziyetimiz yoktur.

Halbuki spor ne için yapılır? Dostluk ve BARIŞ,
    Konu Adil ÖZGÜR tarafından (01.10.2008 Saat 11:44 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)