Cafedegoygoy
Sayfa 1 Toplam 15 Sayfadan 1 2 3 11 ... SonuncuSonuncu
Toplam 368 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: anakkale Zaferi - Bir Trk Destan

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    34

Standart anakkale Zaferi - Bir Trk Destan

TRK OCUKLARI ECDADINI TANIDIKA,
    ONA SAHIP IKTIKA YINE OK BYK ISLER YAPACAKTIR.

MEDENIYET UFKUNDA YENI BIR GNES GIBI PARLAYACAK ve
    TARIH SAYFALARINA YINE TRK ADI ILE YAZACAKTIR."

MUSTAFA KEMAL ATATRK

Edited by: Kaya

Trabzonspor Kongre yesi

Ynetim Kurulu
    Berat - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.09.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Her Trk genci anakkale'de yasananlari ok iyi idrak etmeli,o zaman ceddimiz dsmana nasil direndiyse biz de su anki dsmanlarimiza karsi direnmeliyiz.Onlar snglerle savasmislar,,biz de aklmizi basimiza alarak, kndimizi bos islerden soyutlayarak,, biraz "bu lke iin ne yapabilirim" e kafayi yorarak mevcut dis tehditlere karsi lkemizi savunmaliyiz...Smrgelesmeye dogru hizla giden lkemizi bu yoldan dndrmeyi kendimize en byk hedef olarak semeliyiz.. Eminim su genligin halini grdke,anakkale'de savasan ecdadimizin kemikleri sizliyordur...

anakkale Sehitleri; Ruhunuz Sad Olsun!...

Esi benzeri grlmemis bu destanikalbimizde her zaman en n sirada tutacagiz...

Guests
    Ziyareti

Sehitlerimiz hep dualarimizda ve hep de yle olucak.Bu vatan ugruna canlarini veren sehitlerimizi sonrasinda da lkemizi soyup sogana eviren hortumculari serefsizleri dsnnce neden gelisemedgimizi anliyorum.Sehitlerimizi ve o serefsizleri ayni satirda anmak bilebeni rahatsiz ediyor.

SEHITLER LMEZ VATAN BLNMEZ!!!

yelik tarihi
    31.05.2004

Bu tarihi destani kelimelerle anlatmak ok zor. Bu sanli zaferimiz hakkinda yazilmis ok gzel kitaplar var piyasada, herkesin ilerinden en az birini okumasini temenni ederim. Benim de okudugum Mehmed NIYAZI'nin "anakkale Mahseri" adli kitabini nerebilirim.

Ne mutlu bize ki; buzaferin sahibi bir neslin torunlari, milletin ocuklariyiz.

Btn sehitlerimizin ruhu sad olsun.

Ne Mutlu TRK'm Diyene!

tsakrep61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Nereden
    Ankara

cannakkaleyi sipkayi yemeni kafkasyayi sarikamisi balkanlari musulu kerkuku kibrisi trablusgarpi orta asyayi unutmadik unutmayacagiz gerekirse yine cannakkalelere yemenlere gidip kanimizin son damlasina kadar dinimizi memleketimizi savunup toprak oluruz

yelik tarihi
    26.10.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Herkes anakkaleyi ziyaret etmeli.

RUHLARI SAD OLSUN

yelik tarihi
    26.10.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Bu baslik belli bir tarihe kadar sabit kalsin arkadaslar.Bu kahramanlara bu saygiyi gsterelim.Herkes bildigi birseyleri anlatsin.Ecdadimizi taniyalim.
    TRK OCUKLARI ECDADINI TANIDIKA,
    ONA SAHIP IKTIKA YINE OK BYK ISLER YAPACAKTIR.

MEDENIYET UFKUNDA YENI BIR GNES GIBI PARLAYACAK ve
    TARIH SAYFALARINA YINE TRK ADI ILE YAZACAKTIR."

MUSTAFA KEMAL ATATRK

tsakrep61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Nereden
    Ankara

serbest kursude en az ilgi goren basligin bu olmasi beni cok uzdu eminim baskalarinida uzmustur baska basliklarin altina 3-4 kere yazi yazanlar buraya sadece bir kez yazsa da sehitlerimize olan saygimizi belli etsek bu savasta olen insanlar sayesinde biz buralarda rahat rahat oturuyor gezebiliyoruz ama onlari anmaya sira gelince sirt ceviriyoruz ben bize yakistiramadim...

bunu sabit baslik yapanlara tesekkur ederim

Ouzhan Turhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    03.09.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

basligi grnce bile tylerim diken diken oldu.byle bir destan yasamis baska bir millet varmidir bilemem.tm sehitlerimizi ruhu sad olsun

Trabzonspor Kongre yesi
    Tunga - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Saat gleye yaklasiyordu. 14 Aralik 1914 Pazar gn hava soguk, gkyz aikti. Vardiyada olmayan denizciler Mesudiye Zirhlisinin gvertesinde toplanmis, horon tepen Karadenizli askerleri seyretmekteydiler.
    Nbeti Ereglili Mehmet avus, denizde bir pirilti grdgnde saat 11:55'ti. Biraz daha dikkatli baktiginda, gemiye dogru suyu yararak yaklasan beyaz izgiyi farketti. Kisa bir tereddtten sonra var gcyle bagirdi:"Torpil geliyor!"(1)

Ardindan derin bir grlt, top basina agrisi ve MESUDIYE'nin yan yatisi, 35 sehit ile sonulanan Osmanli Donanmasinin I.Dnya Savasindaki ilk gemi kaybi. Mesudiye yan yatmis ama tip Trk Milleti gibi batmamisti. Uzun diregi, byk ve uzun bacasi ve anakligi sayesinde yan yatmis ama tamamen alabora olmamisti. Mesudiye'nin neden bu kadar yem olacak sekilde ve savunmasiz oldugu ve Sarisiglar Koyu'nda ne grev yaptigi ile ilgili bilgileri esitli internet sitelerinden ve ATLAS Dergisi'nin son sayisindan grenebilirsiniz.
    35 sehidi koynuna alan Mesudiye, savas disi kalmasindan bir hafta sonra, gemi mrettebatindan 2 subay ve 100 er anakkale Bogazi'nin Anadolu yakasindaki Baykus Tepe'ye yollandi. Grevleri gemileri Mesudiye'den sklen 15'lik toplarla bu tepedeki Mesudiye Tabyasi'nda yeni bir batarya kurmakti. Bu askerlerin bitmemis, grlmemis hesaplari vardi. Gemilerinin ve sehit arkadaslarinin intikamini alma arzusuyla yanip tutusuyorlardi.(1)
    O gnlerde anakkale Bogazi'ndaki ablukayi srdren Ingiliz ve Fransiz savas gemilerinin sayisi artmisti. Gemiler Bogaz girisindeki tabyalari ates altina aliyorlar, Trk toplari da atese atesle karsilik veriyorlardi. Mesudiye Tabyasi ise bu atislarin hibirine katilmayarak sessizligini korudu, ta ki 18 Mart 1915 sabahina kadar(90 yil nce bugn..). anakkale Bogazi'ni gemek iin byk bir harekata baslayan Ingiliz ve Fransiz gemileri Dardanos Tabyasini yogun ates altina aldilar. Mesudiye Tabyasi'nin dsmana kendini takdim ani gelmisti. Fransizlarin Bouvet Zirhlisi zerine ailan atesle dsman donanmasi sasirdi. Gemiler Bouvet Zirhlisini kurtarmak iin Mesudiye Tabyasina yklendiler. Bu bile Mesudiye Tabyasi'nin, Bouvet zerine ynlendirdigi atislarini kesmedi. (1)
    Savasin en siddetli anlari yasaniyordu. Trk topulari Bogazi cehenneme eviriyor, dsman zirhlilari da kiyi seridindeki mevzilerimizi halla pamugu gibi atiyor, kiran kirana bir savas oluyordu.

Bu sirada Fransiz GAULOIS zirhlisi aldigi agir yaralarla saf disi kalmis, BOUVET zirhlisi yirtilan elik gmlegini yenilemek zere geriye kaarken, bir gece nce Dz. Yzb. Hakki'nin NUSRET mayin gemisiyle bogaza dsedigi mayinlara arparak 639 personeli ile birlikte karanlik limanin sularina gmlerek kayboluyordu. BOUVET'in imdadina kosan SUFFREN ve GAULOIS da ayni akibete ugramistir. Saat 15.00'te IRRESISTIBLE ve onu takiben 16.00'da INFLEXIBLE ve 10 dakika sonra OCEAN zirhlilari, tam ileri atilacaklarken onlarin da ayaklari Yzb. Hakki'nin tuzagina takilarak batarken, INFLEXIBLE glkle kurtularak rmorkr yedeginde Imroz'a dnyordu. Bylece 6 saatte 3 byk zirhlisini kaybeden, bir bu kadari da agir hasara ugrayan gemilerini aciyla seyreden Amiral De ROBECK, kalanlari kurtarabilme telasiyla saat 17.30'da boynu bkk ekilme emrini veriyordu. (3)
    Bunalan dsman kamak isterken topu atislariyla karsilasiyordu. Dsman gemilerine gz atirilmiyordu. Karsilikli bu korkun bombardiman bir saat kadar srd. Bu karsilikli bombardimani bir yabanci yazar syle anlatiyor:
    "Insan manzarayi gzlerinin nnde canlandirabilir. Kaleler, toz duman bulutlari iinde kaybolmuslarda Yikintilarin arasindan arada bir alevler ykseliyordu. Gemiler, evrelerinde fiskiran sayisiz su stunlari arasinda yavas yavas hareket ediyorlar, bazen duman ve serpintiler arasinda iyice grnmez oluyorlardi. Tepelerden ates eden havan toplarinin alevleri grlyor, agir toplar yer sarsintilari gibi gmbrdyordu." (5)
    Itilaf devletleri anakkale Bogazi'nin savas gemileri ile asamayinca bu kez ikarma yapmayi planladilar. Artik anakkale kara savaslari basli­yordu. Kara savasinda dsmanin nereden ikarma yapabilecegi tartisildi. Mustafa Kemal Kabatepe ve Seddlbahir'den, Alman komutan Von Sanders ise Bolayir ve Anadolu yakasindan ikarma yapilabilecegi grsndeydi. Alman komutani Von Sanders'in grs agir basti, ve askerler o yreye yerlestirildi.
    Dsman gleri 25 Nisan 1918 sabahi Mustafa Kemal'in dsndg noktadan saldirdi.
    Kisa srede Trk ordusu her yerde byk basarilar kazandi. Dsman saskina dnd, bozguna ugradi.
    anakkale savaslarinda 250 binin zerinde askerimiz sehit dst. Dsman kayiplari ise bu rakamin stndedir.
    anakkale savaslarinin unutulmaz kahramani, Anafartalar Grup Komutani Mustafa Kemal'in basarisi ilerde baslayacak Ulusal Kurtulus Savasi'mizin kaynagi oldu.
    Bagimsizligimizi savunmak, yurt topraklarimizi korumak iin yapilan savaslar kutsaldir. anakkale, Ulusal Kurtulus Savasimiz kutsal destan savaslara birer rnektir. (5)
    250 bin insan bugn bu topraklari bize birakabilmek iin kendini feda etti, ve hi sormadi "Neden?" diye.
    Hi olmazsa bugn onlara bir duayi ve minnetimizi sunalim.
    Anilacak daha nemli gnleriniz yoksa..!

Kaynaklar:
    (1) ATLAS DERGISI Sayi 144 Mart 2005 (sf. 134-150)
    (2) Trk Deniz Kuvvetleri (www.dzkk.tsk.mil.tr) Internet Sitesi
    (3) ASELSAN Dergisi - Mart 2000 (18 Mart anakkale Zaferi Tarihteki ve Ulusal Yasantimizdaki Yeri)[/b]
    [/b]Turhan OLCAYTU * E.Tmgeneral[/b]
    (4) www.kulturturizm.gov.tr [/b]
    (5) www.memocal.com[/b]

Hazirlayan ve Derleyen: Simal Yildizi

Guests
    Ziyareti

ok rica ediyorum arkadaslar bu konuyla ilgili bildiklerimizi paylasalim.Herkes anakkale ile ilgili bildiklerini yazsin buraya paylasalim...

Guests
    Ziyareti

anakkale Sehitlerine

Su Bogaz Harbi nedir ? Var mi ki dnyada esi ?
    En kesif ordularin ykleniyor drd besi,
    -Tepeden yol bularak gemek iin Marmara'ya-
    Ka donanmayla sarilmis ufacik bir karaya,
    Ne haysizca tahasst ki ufuklar kapali!
    Nerde -gsterdigi vahsetle "bu, bir Avrupali"
    Dedirir-yirtici, his yoksulu, sirtlan kmesi
    Varsa gelmis, ailip mahbesi, yahut kafesi!
    Eski Dnya, Yeni Dnya, btn akvm-i beser,
    Kayniyor kum gibi... Mahser mi, hakikat mahser,
    Yedi iklimi cihanin duruyor karsinda;
    Ostralya'yla beraber bakiyorsun Kanada!
    ehreler baska, lisanlar, deriler, rengrenk.
    Sde bir hadise var ortada: Vahsetler denk.
    Kimi Hind, kimi Yamyam, kimi bilmem ne bel...
    Hani tna da zldr bu rezil istl...
    Ah o yirminci asir yok mu, o mahlk-u asil
    Ne kadar gzdesi mevcd ise hakkiyla sefil,
    Kustu Mehmed'cigin aylarca durup karsisina;
    Dkt karnindaki esrri haysizcasina.
    Maske yirtilmasa hl bize fetti o yz...
    Medeniyet denilen kahpe, hakikat, yzsz.
    Sonra mel'undaki tahribe mvekkel esbb,
    yle mthis ki: eder her bir mlk harab.
    teden sikalar paraliyor fki;
    Beriden zelzeleler kaldiriyor a'mki:
    Bomba simsekleri beyninden inip her siperin;
    Snyor ggsnn stnde o arslan neferin.
    Yerin altinda cehennem gibi binlerce lgam;
    Atilan her lgimin yaktigi yzlerce adam.
    lm indirmede. gkler, l pskrmede yer;
    O ne mthis tipidir: savrulur enkaaz-i beser...
    Kafa, gz, gvde, bacak, kol, ene, parmak, el, ayak;
    Bosanir sirtlara, vadlere sagnak sagnak.
    Saiyor zirha brnms de o nmerd eller
    Yildirim yaylimi tfanlar, alevden seller.
    Veriyor yangini, durmus da aik snelere,
    Sr halinde gezerken sayisiz tayyre.
    Top tfekten daha sik, glle yagan mermiler...
    Kahraman orduyu seyret ki bu tehdde gler!..
    Ne elik tabyalar ister, ne siner hasmindan;
    Alinir kal'a mi ggsndeki kat kat iman?
    Hangi kuvvet onu, hs, edecek kahrindan rm?
    nk te'sis-i ilh o metn istihkm.
    Sarilir, indirilir mevki-i mstahkemler,
    Beserir azmini tevkf edemez sun-u beser;
    Bu ggslerse Hd'nin ebed serhaddi;
    "O benim sun-u bedim, onu ignetme!" dedi.
    SIM'in nesli.. diyordum ya... Nesilmis gerek;
    Iste ignetmedi nmsunu, ignetmeyecek,
    Shed gvdesi, baksan a, daglar, taslar
    O, rk olmasa dnyda egilmez baslar,
    Vurulup tertemiz alnindan uzanmis yatiyor;
    BIR HILL ugruna, y Rab, ne GNESLER batiyor!
    Ey, bu topraklar iin topraga dsms, asker!..
    Gkten ecdd inerek pse o pk alni deger.
    Ne byksn ki kanin kurtariyor TEVHDI...
    BEDR'in arslanlari ancak, bu kadar sanli idi...
    Sana dar gelmiyecek makberi kimler kazsin?
    "Gmelim gel seni trhe!" desem, sigmazsin.
    Herc merc ettigin edvra da yetmez o kitb...
    Seni ancak ebediyyetler eder istib.
    "Bu, tasindir" diyerek KBE'yi diksem basina;
    Rhumun vahyini duysam da geirsem tasina;
    Sonra gk kubbeyi alsam da, rid nmiyle,
    Kanayan lhdine eksem btn ecrmiyle,
    Ebr-i nsni aik trbene atsam da tavan,
    Yedi kandilli Sreyy'yi uzatsam oradan;
    Sen bu vzenin altinda, brnms kanina,
    Uzanirken, gece mehtbi getirsem yanina,
    Trbedrin gibi t hasre kadar bekletsem;
    Gndzn fecr ile vizeni lebriz etsem;
    Tllenen magribi, aksamlari, sarsam yarana...
    Yine birsey yapabildim diyemem htirana.
    Sen ki, son ehl-i salbin kirarak savletini;
    Sarkin en sevgili sultni SELHADDN'i,
    KILI ARSLAN gibi iclline ettin hayran...
    Sen ki, Islmi kusatmis, boguyorken husran;
    O demir emberi ggsnde kirip paraladin;
    Sen ki rhunla berber gezer ecrmi adin;
    Sen ki a'sra gmlsen tasacaksin... Heyht!
    Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihat...
    Ey sehid oglu, isteme benden makber,
    Sana gsunu amis duruyor PEYGAMBER.

Mehmed KIF ERSOY

Guests
    Ziyareti

Bu arada okudugum bissr kelimeyi anlamadim ben de bu yazida.Eminim iinizden birok kelimeyi anlamayanlar olucaktir.Keske dilimiz hi modernlesmeseydi(!) hep eskisi gibi:z gibi kalsaydi...

Guests
    Ziyareti

Sehitler;Allah'tan sunu isteyecekler:
    Rabbimiz bizi tekrar dnyaya gnder ve senin ugrunda bir kere daha
    sehit olalim. (Hadis-i serif)
    Allah yolunda sehit olanlara "ller" demeyin.Bilakis onlar diridirler.
    Fakat siz anlayamazsiniz.(Bakara suresi)

Bir Fransiz Doktorundan;
    "Ikinci Kirte savasi sona erdikten sonra ller yiginlar halindeydi.
    Yaralilarin feryatlari yrekleri paraliyordu.Bir karavana bulup yaralilara su
    vermeye alisiyor fakat her biri bir iki yudum itikten sonra geri eviriyor ve
    arkadasina verilmesini istiyordu.Bazen yetistiremiyor ve geriye geldigimiz
    zaman kendisi de lms oluyordu."

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    34

DUR YOLCU!

BILMEDEN BASTIGIN BU TOPRAK BIR DEVRIN BATTIGI YERDIR!

EGIL DE KULAK VER, BU SESSIZ YIGIN BIR VATAN KALBININ ATTIGI, YERDIR!

anakkale iinde vurdular beni
    lmeden mezara koydular beni
    Of genligim eyvah

anakkale kprs dardir geilmez
    Al kan olmus sulari bir tas iilmez
    Of genligim eyvah

anakkale iinde aynali arsi
    Anne ben gidiyorum dsmana karsi
    Of genligim eyvah

anakkale iinde bir dolu testi
    Anneler babalar midi kesti
    Of genligim eyvah

anakkale'den iktim yan basa basa
    Cigerlerim rd kan kusa kusa
    Of genligim eyvah

anakkale iinde sira sgtler
    Altinda yatiyor aslan yigitler
    Of genligim eyvah

anakkale'den iktim basim selamet
    Anafarta'ya varmadan koptu kiyamet
    Of genligim eyvah

aydingursoy - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.2004
    Nereden
    Ankara
    Ya
    31

ANAKKALE SEHITLERI iin bursa da anisina mevlt, konser ler olacak...

tabi ki onlar bu TRKIYE CUMHURIYETI nin temelini kuran aziz sehitlerimiz....

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    34

Muhterem Mslmanlar!

Sanli tarihimizdeki kahramanlik destanlarindan biri de anakkale Zaferidir. Bu zaferin milletimizin tarihinde ayri bir yeri ve nemi vardir. Bu byk olay, det bu gn meydana gelmis gibi hafizamizda taze ve canlidir.
    anakkale Zaferi, Birinci Dnya Savasinda kahraman askerlerimizin, cihani hayrete dsren bir man ve kahramanlik destanidir. Bu zafer, milletimizin, iman ve azminin, metanet ve gcnn aik bir gstergesidir.
    anakkale Zaferi; irklari, renkleri ve dilleri degisik esitli milletlerden olusan; hali ordularinin Mslman milletimizi yok etmek amaciyla karadan, denizden ve havadan zerimize saldiran bir iman-kfr mcadelesidir.

Su karsimizdaki mahser kudursa, ildirsa,
    Denizler ordu, bulutlar donanma yagdirsa,
    Cehennem olsa gelen bagrimizda sndrrz,
    Bu yol ki hak yoludur, dnme bilmeyiz yrrz.

diyerek btn gcyle dsmana karsi koyan milletimizin destanidir.
    anakkale savasi, Yce Rabbimizin "Sizinle savasanlara karsi Allah yolunda siz de savasin" (Bakara, 190) emrine uyarak cepheye atilan kahraman askerimizin destanidir.

Anafartalar Komutani Gazi Mustafa Kemal ATATRK, anakkale?deki askerimizin manevi gcn syle anlatiyor:

?Karsilikli siperler arasi sekiz metre, yani lm muhakkak. Birinci siperdekiler, hibiri kurtulamayarak kmilen sehit dsyor. Ikinci siperdekiler onlarin yerine geiyor. Fakat ne kadar gipta edilecek itidal ve tevekkl ki, lenleri gryor, dakikaya kadar lecegini biliyor, hibir tereddt bile gstermiyor, sarsilmak yok!... Okuma bilenler ellerinde Kur'an-i Kerim, cennete girmeye hazirlaniyorlar. Bilmeyenler kelime-i sahadet getirerek yryorlar. Bu Trk askerindeki ruh kuvvetini gsteren, syn-i hayret bir misaldir. Emin olmalisiniz ki, anakkale muharebesini kazandiran, bu yksek ruhtur.?
    anakkale Zaferi, vatani , bayragi, milleti, dini ve devleti iin canini Allah yolunda feda eden, bylece Allah rizasina eren sehitlerin destanidir.
    anakkale Zaferi, analarin biricik evladini, sefkat ve muhabbetle bagrina basip;

Ogul, seni yetistirdim, hizmet eyle vatana
    Ak stm helal etmem saldirmazsan dsmana

diyerek cepheye ugurladigi; ogulun da anasinin elini perek;
    Hakkini helal et sefkatli ana
    Canim feda olsun kutsal vatana

diyerek karsilik verdigi, cefkr analar ile yigit ve kahraman Mehmetiklerin destanidir

Aziz Mminler!

Milli sairimiz Mehmet Akif in, anakkale sehitleri iin yazdigi destansi siirden bazi blmler okuyarak hutbemi tamamlamak istiyorum.

Vurulup tertemiz alnindan uzanmis yatiyor!
    Bir hilal ugruna y Rab, ne gnesler batiyor!

Ey bu topraklar iin topraga dsms asker,
    Gkten ecdat inerek pse o pak alni, deger,
    Ne byksn ki kanin kurtariyor tevhdi,
    Bedr'in aslanlari ancak bu kadar sanli idi,

Ey sehit oglu sehit! Isteme benden makber,
    Sana agusunu amis, duruyor Peygamber.

Bu duygu ve dsncelerle btn sehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize de saglik ve sihhat diliyorum.Edited by: Kaya

Guests
    Ziyareti

Alnt Kaya Nickli yeden Alnt

?Karsilikli siperler arasi sekiz metre, yani lm muhakkak. Birinci siperdekiler, hibiri kurtulamayarak kmilen sehit dsyor. Ikinci siperdekiler onlarin yerine geiyor. Fakat ne kadar gipta edilecek itidal ve tevekkl ki, lenleri gryor, dakikaya kadar lecegini biliyor, hibir tereddt bile gstermiyor, sarsilmak yok!... Okuma bilenler ellerinde Kur'an-i Kerim, cennete girmeye hazirlaniyorlar. Bilmeyenler kelime-i sahadet getirerek yryorlar. Bu Trk askerindeki ruh kuvvetini gsteren, syn-i hayret bir misaldir. Emin olmalisiniz ki, anakkale muharebesini kazandiran, bu yksek ruhtur.?

Harun - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    Sakarya
    Ya
    37

anakkale zaferi yakin bir zamanda beyazperdede yayinlanacak .Merakla bekliyorum.6 yil gibi bir srede hazirlanmis.Birok lkenin ortak arsivinden yararlanilmis.Bir aksilik olmazsa gidecegim.

Emorfo - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    stanbul

Btn sehitlerimizin ruhu sad olsun mekanlari cennet olsun.

Bu memleketin degerini bilelim. Blc ve yardakilarina aman vermeyelim. Bu vatan bizim...

Ozan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.09.2004
    Nereden
    Ankara
    Ya
    27

hala gurur duyuyorum anakkale zaferimizle . hi bir yerde byle kahramanlik gremeyiz.

[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

yelik tarihi
    26.10.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

anakkale Mstahkem Mevki Komutani Albay Cevat obanli 17/18 Mart gecesi bogaz'a mayin hatti dsenmesi emrini verdi. Aldigi emir geregi Binbasi Nazmi Bey Nusret Mayin gemisi ile o gece yirmi alti mayin, Bogaz'a on birinci hat olarak dsendi. Bogaz'daki mayin sayisi on bir hat olarak 400' asmisti.

400 mayin iinde bir tane alman mayini patlamadi.Depolarda patlamaz diye bekletilen ve bir gecede dsmanin burnunun dibinde dklen 26 Trk mayini koca donanmalari eli bos geri gnderdi.

yelik tarihi
    26.10.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

25 NISAN 1915 sabahi Bombasirti?ndan hcuma kalkan bazi birliklerimiz, arazinin fundalik olusu ve iyi bilinmemesi sebebi ile byk bir cosku ile kosarken arazinin durumunu farkedememis ve bosluga umuslardir. Ana komuta gemisi Queen Elizabeth?den drbnle ikarmayi (sahili) seyretmekte olan General Hamilton, bu ani, ?Gelibolu Gnlg? isimli hatiratinda syle bahsetmektedir : ?Trkler ok cesur ve iyi savasan insanlar. Karada hirsla zerimize saldirdiklari yetmiyormus gibi, simdi de uarak zerimize geliyorlar.?

yelik tarihi
    26.10.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

25 NISAN 1915 sabahi Ertugrul koyundan ikartma yapan dsmanin 3 Alay kuvvetine 63 kisilik takimi ile karsi koyan Ezineli Yahya avus, gn batana kadar kahramanca arpisarak karsi koyar.

63 kisiye 3 alay.

Bir kahraman takim ve de Yahya avustular,
    Tam Alayla burada gnlden vurustular,
    Dsman Tmen sanirdi bu saheser erleri,
    Allahi arzu ettiler, aksama kavustular.
    VALI NAMIK MEMIK

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)