Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Neden Böyleyiz ?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Standart Neden Böyleyiz ?

NEDEN BÖYLEYİZ ?

Geçen yıl Ramazan Bayramında aile ziyaretleri yapıyorduk . Annemin köyüne gittik hazır gitmişken uzaktan akrabası olan ve onu ameliyat eden doktorun evine de uğrayalım dedik. Eve gittiğimizde doktor evde değildi. Ama babası ve annesi evdeydi. El öpme faslı derken oturduk evde biraz.
    Derken bu arada doktorun oğlu geldi. Dedesi yanında oturduğu torununun özenle başını okşadı. Torunu dediğim Ankara’da üniversitede okuyor. Öyle güzel davrandıki torununa içimden işte dedim aynı uzun zaman önce vefat eden dedemin bizi sevdiği gibi seven bir dede daha . Helal olsun araya hiç mesafe koymuyor. Neredeyse güreş bile tutacaklar. Sonra bize babasının doktor olmasından dolayı çoçuklarına baskı yaptığını torununun istememesine rağmen 1 sene tıp fakültesinde okuduğunu sonra yeniden bilgisayar mühendisliğini kazandığını söyledi.
    Sonra çaylarımızı içerken eve 2 genç kız girdi. Hemen Dedenin yanlarına geldiler. Elini öptüler. Ama dede onlara uzaktan sarılmış olmak için sarılıyor gibi yaptı. Bende bu itibarla komşunun çocukları olduğunu bayramlaşmak için geldiklerinin dedenin de bunun için soğuk davrandığını düşündüm. Ancak daha sonra konuşmalar esnasında dedenin az önce nazlayıp kucakladığı sevdiği erkek torununun ablaları olduğunu öğrendim. Araya devlet dairelerindeki gibi bir resmiyet koymuştu dede. “ Babanı ara evde misafir var gelsinler” dedi sanki komutan askere emrediyormuşçasına.
    Bu olay benim çok garibime gitti. Aslında yöremizde maalesef kız çocukları hor görülüyor. Ne okumalarına izin veriliyor, ne doğru dürüst ilgi görüyorlar ne de mirastan erkekler kadar pay alabiliyorlar. İşin garip tarafı kızın teyzesine bu durumu söylediğimde oda garip bir kabullenmişlikle erkeleri haklı görüyordu.
    Benim bir babaannem hiç okuma yazma bilmedi . Diğeri kendi çabalarıyla okuma öğrendi. Annem dayılarıma bakmak için ilkokulu bile zorla bitirdi. 40 yaş civarı çoğu bayan akrabamda okutulmadı.
    Neden böyleyiz? Bu neden oluyor kız çocukları daha yeni yeni okumaya başladılar. Ama hala 2-3 kızı olan erkek çocuk yapmak için sayıyı 7-8 e çıkarıyorlar. Bu dinimizde mi var? Hayır Peygamberimiz eve gelince önce kız çocuklarını severdi onlar daha mahzun diye. İlk önce onlara hediye alırdı. Eski Türk adetidir desek kadın hem anne hem eş olarak çok önemli bir yere sahipti. Bu ancak Arapların adetlerine dayandırabilir. Kadınlara kız çocuklarına bir tek onlar bu adar zalim oluyorlardı çünkü.
    Buna rağmen sonra aynı baba yatağa düşünce hasta olunca gelsin hemen kız. Neden çünkü gelin el kızıdır neden baksın ona derler. Yetiştirirken ayrımcılık yap ondan olan çocuklara bile iyi davranma sonra hasta olunca kız baksın de.

Neden böyleyiz? Ne oluyor bizlere ?
    Konu A.Hilal Çakıroğlu tarafından (16.09.2008 Saat 12:04 ) değiştirilmiştir.
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    A.Hilal Çakıroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Örneğinde de olduğu gibi genellikle yaşlıların bir kısmında var. Yanlış bir tutum olduğu kesin. Şimdilerde bu görüş büyük ölçüde değişmiş görünüyor bazı yöreler dışında.
    Fanatik Pacci

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Hilalinde dediği gibi daha çok eski insanlar bu düşünceye sahip.Bu konu gelince rahmetli babannem geldi aklıma.Biz 5 kardeşiz 4 erkek 1 kız.Soranlara 4 tane torunum var derdi

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

maalesef hala var bu anlayış....

köyünüzde 6-7 kız çocuklu birileri yokmudur peki sebebi nedir kız oluşları.....

genelde bir sürü kızdan sonra olan erkek çocuklarıda şımarık laf dinlemeyen asi evlatlar oluyorki suç tamamen babanın ve annenin oluyor....

ezgi cubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa

Malesef böyle bir erkek çocuk düşkünlüğü var yöremizde bikaç sene önce yaylaya bizim büyüklerden birini ziyarete gitmiştik...yol boyunca fizyolojik olarak erkek ırkına kıyasla daha yorgun ve bitap düşmüş olan kızlara, Ayşe halanın yaptığı muamele aynen şöyleydi ; kizlar kalkun da uşaklar rahat yesun ...ehh tabii sonra aynı kızlar masayı topladı mı bilinmez
    Futbol taraftardır!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TSelif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Evet Hilalcim bazı yöreleri saymazsak genelde bu fikir eskide kaldı
    En azından ben hiç bu tür bir olay ile karşılaşmadım hiç biyerde
    Küçük not unutmadan yeğenimin erkek olacağına çok sevindim evet çünkü TRABZONSPOR a futbolcu lazım ççç
    "-Ben ALLAH'ın adaletine inanıyorum.." Onur Recep Kıvrak!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Ayşe Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Evet yöremizde böyle düşünceler var olmayada devam ediyor. Biz 8 kardeşsi 5 kız 3 erkek ama bizi dünyaya getirken illaki oğlum olsun diye dememiş babam. Yanı dünayada yenecek rızkımış varmış diyelim. Hatta babam biz kızları abimlerden daha üstün tutardı.Bu kadar çocoğu olmasın rağmen hiç kız erkek ayrımı yapmadı.Hatta abimlere kızdığı zaman sizde keşki kız olsaydınız derdi rahmetli babam.
    Bence bu insanın içişnde olan bir şey.Eğer zaten dinimizi tam anlayabilmiş olsaydık bugün kız erkek evlat ayrımı yaşamaz buna tuhaf bakmazdık.Ama malesef ülkemiz genelinde bu çok fazla.Gerçi bizim oralarda bayağa bu düşnce kırılmaya başlandı. Allah bence hayırlısını versin hem kızın hem erkeğin.
    İçimdeki Sevdan Öyle Büyük ki.Trabzonum.

Bilâl ÇOBAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı ezgi cubukcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ; kizlar kalkun da uşaklar rahat yesun ...ehh tabii sonra aynı kızlar masayı topladı mı bilinmez
    gerçekten güzelmiş

şakası bi yana, yöremizle sınırlı bir olay değil ki bu, gerek güneydoğu'da, gerekse doğu anadolu'da sıkça karşımıza çıkan bir manzara... aslında bakarsak eskilerden, yani osmanlı döneminde böyle değilmişiz... ne olduysa 1940 - 1990 yılları arasında oldu. Anadolu'm acımasız şekilde kültürel olarak çökertiliyor...
    “Mum eğer yanmırsa yaşamır demek, onun yaşamağı yanmağındadır."

vurgun_kiz_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa

Maalesef bu dusunce hala devam ediyor ve bunun sadece cahilikle alakali bi durum oldugunu dusunmuyorum misal bizim akrabalardan biri kendisi okul muduru 8 cocugu var 7 kiz 1erkek tabi en kucuk cocuk erkek ve oldukca simarik yetistiriliyor cunku erkek cocugu...
    YASAMAK BIR AGAC GIBI TEK VE HUR VE BIR ORMAN GIBI KARDESCESINE===>TSira YasemiN<===

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Benim de en çok ağrıma giden şey dayılarımın annemleri ayrı tutup onlara dışarı gelin gittiler diye hakettiklerinin çok altında araziden pay vermiş olmalarıdır...bu anlayış bizlerle birlikte değişiyor ne mutlu!!! ne diyor Volkan Konak ''kadına değer vermeyen beni dinlemesin''

Kasım Hilal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı ayse61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence bu insanın içişnde olan bir şey.Eğer zaten dinimizi tam anlayabilmiş olsaydık bugün kız erkek evlat ayrımı yaşamaz buna tuhaf bakmazdık.
    Haklısınız.. Bunun birinci sorunu zaten bizim dini bir inanç değil bir kültür olarak görmemiz.. Şu içinde bulunduğumuz ay mesela. Hemen hemen büyük çoğunluk ramazanı oruçlu geçiriyor ama daha çok oruç tutmamanın ayıp sayıldığı için. Yani oruç bizde daha çok bir anane gibi. Dolayısı ile bu durum günlük hayatımıza da sireyet ediyor.. İnsanlara bakış açımıza da dinimize göre değil de adet edindiğimiz dine göre şekillleniyor...

Çok ince bir konuda yorum yapıyorum, onun için cımbızla seçilmiş cümleler kurmaya özen gösteridim.. Ve mümkün olduğu kadar kısa ve sade tutmaya çalıştım. Yine de hatamız varsa affola..
    Facebook

Sakin çocuk KHE

Selami Gürpınar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Bu konular bizdede var ama tabi bunu büyükler yapıyor ve mesela dedem kız evlatlara karşı daha az değer veriyor oğulları zaten tüm mal ın sahbi mal önemli değil ama yine birşey oldumu hastalık veya başka bi durumda yine iş kız evlatların başına düşüyor . tabi büyüklerimizdeki bu düşünce eminimki erkek evlatlara da geçiyor mesela dayılarım deddeemdeen bazı şeyleri almışlar belliki ..
    bordomavi.net | Trabzonsporlular Birliği 1999

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Kasım Hilal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısınız.. Bunun birinci sorunu zaten bizim dini bir inanç değil bir kültür olarak görmemiz.. Şu içinde bulunduğumuz ay mesela. Hemen hemen büyük çoğunluk ramazanı oruçlu geçiriyor ama daha çok oruç tutmamanın ayıp sayıldığı için. Yani oruç bizde daha çok bir anane gibi. Dolayısı ile bu durum günlük hayatımıza da sireyet ediyor.. İnsanlara bakış açımıza da dinimize göre değil de adet edindiğimiz dine göre şekillleniyor...

Çok ince bir konuda yorum yapıyorum, onun için cımbızla seçilmiş cümleler kurmaya özen gösteridim.. Ve mümkün olduğu kadar kısa ve sade tutmaya çalıştım. Yine de hatamız varsa affola..
    çok güzel bir konuya parmak bastın arkadaşım.... Hafta sonu çay toplamaya gittim. İnsanlar çay alım yerinin etrafında bekleşiyorlar. Çay eksperlerinin gelmesini bekliyorlar. Bizde abimle tarladan çay taşıyoruz. Tam çay alım yerinin yanında 5 sergi çay var. güneşten hep yanmışlar ziyan olmuşlar. Tam yanında adamlar var kenara bile çekmemişler....

bumu müslümanlık. neyin orucunu tutuyor insanlar. Oruç sadece aç kalmakla eşdeğer olmuş alışkanlık olmuş örf anane gibi olmuş....

Great White - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Cool

Kadının asli görevinin çocuk yavrulayıp, ev işlerini kotarıp, erkeğe her bakımdan hizmet edip itiraz etme ya da herhangi bir hak iddia etme hakkına sahip sayılmadığı bir zihniyetin hakim olduğu coğrafyada yaşıyoruz maalesef..

Bu anlayışın menşei ise ağırlıkta arap adetlerine ve dogmatik rituellerine dayanmaktadır..

Bu anlayışın ya da geleneğin özü şu: "Kadın, erkeğe hizmet etmek adına yaratılmıştır"

Aslında çok daha detaylı yazmak isterdim ama forumun amacı ve formatı ile ters düşeceği için bu kadarı yeterli
    "söylediklerin kimseyi rahatsız etmiyorsa hiçbi' şey anlatmıyorsun demektir"

GW

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)