Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 52 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Yldzlar Geidi - Ustalara Sayg | Marco van Basten

Gkhan z - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    22.08.2007
    Ya
    35

Standart Yldzlar Geidi - Ustalara Sayg | Marco van Basten

Bu balkta Dnya futboluna damga vurmu nemli yldzlarn hayat hikayelerini yaynlayalm.Tecrbeli yelerimiz bu oyuncularla ilgili anlarn paylarsa memnun oluruz...

U.D.D (Uyuturucuya Dur Diyenler)

OYlmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.09.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

Roberto Baggio, bana gre talya futbolunun gelmi gemi en iyi oyuncusudur ocukluk yllarmda Bologna , Milan , Brescia formas altnda grdm onu Dnyada 10 numaraya yakan nadir futbolculardan Baggio dendii zaman 94 Amerikada kard penalt, talyay tek bana finale karmas geliyor akllara eskiler benden daha iyi bilir Baggio fanatik bir Fiorentina taraftardr onun sayesinde bende Fiorentinaya sempati duymutum ve hayla Fiorentinay destekliyorum talyada ok gndeme gelen oyuncu Budist olmasda ilginliklerinden bir tanesi o bir efsane kelimeler yetmez..
    Kazimii gzas vorert

Dursun Kaplan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    20.12.2005
    Nereden
    Ankara

Roberto Baggo...

Kornerden att golleri hayranlkla izlerdim...

~ Yzmzn yreimizle beraber glmsedii an dr mutluluk. ~

ilhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Balktaki emeklere saygszlk olmayacak ise bir ok futbolcu biyografisini sileceim. Sfrdan balayalm ve her hafta bir futbolcuyu konualm. lgi gsterilmezse bile kendi aramzda o futbolcunun ilgin ynlerini konuuruz. Elenceli bir balk haline gelebilir.
    Trke, Turkche olmasn! Dilimizi koruyalm! Trkeye 29 harf yeter!

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Tanr rzas iin, gzel bir ma ltfen!
    Eduardo Galeano

"haneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

merFarukYlmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    26.07.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

Alnt ilhan Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Balktaki emeklere saygszlk olmayacak ise bir ok futbolcu biyografisini sileceim. Sfrdan balayalm ve her hafta bir futbolcuyu konualm. lgi gsterilmezse bile kendi aramzda o futbolcunun ilgin ynlerini konuuruz. Elenceli bir balk haline gelebilir.
    Yanndaym...

ETM ART!!!

Muhammet - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.12.2007
    Nereden
    Ankara

Bir ok futbolcu var, hepsi bir arada olmuyor. nsan hem okumaya eniyor hem de oyunculara hakszlk oluyor. Sakin sakin..
    A Revolution without dancing is a Revolution not worth having.

yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Balktaki tm futbolcu biyografileri kaldrlmtr arkadalar. Paylamda bulunan herkesten zr diliyorum. Ama bir futbolcuyu konumadan dier futbolcu biyografisi ekleniyordu. Herkesten tekrar tekrar zr diliyorum.

Bala ilk olarak eklenen biyografilerden Roberto Baggio ile balyoruz. Daha sonra deitirip dier yldzlar konumaya devam edeceiz.

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Eduardo Galeano

yelik tarihi
    01.12.2007
    Nereden
    Ankara

Kornerden att gol m? Video ya da grnt isterim.

Ben bu adama talya - Brezilya Dnya Kupas final manda penalty karp da Brezilya'nn kupay almasna vesile olunca daha bir snmtm nedense. Penalty karm, ylece bakmt kaleye. Herkes ok nemlidir der bu ana R. Baggio iin.

yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

lahi At Kuyruu: Roberto Baggio!

"Dnn hatalar bugnn deneyimleridir" ve "Penalty sadece onu atmay dnen cesurlar karr" cmleleri bir bilgeye deil, futbolun filozofu 'Il Codino Divino' (lahi At Kuyruu) Roberto Baggio'ya ait.

Roberto Baggio: Il Codino Divino (lahi At Kuyruu)

"Dnn hatalar bugnn deneyimleridir" ve "Penalty sadece onu atmay dnen cesurlar karr" cmleleri bir bilgeye deil, futbolun filozofu 'Il Codino Divino' (lahi At Kuyruu) Roberto Baggio'ya ait.

Baggio sadece futbola ve futbolculara deil, zgvene ihtiyac olan herkese yol gsterdi. Jacop Aagard "Excelling in Chess" (Satranta Mkemmelleme) kitabnn ilk blmnde satran tahtas banda ve malara hazrlanma aamasnda oyuncularn nasl davranmas gerektiini rneklerle anlatyor. rneklerden biri Roberto Baggio'nun 1994 Dnya Kupas Finali'nde penalt karp lkesinin malubiyetine neden olduktan sonra 1998 Dnya Kupas'nda penalt atarkenki ruh hali ile ilgili.
    "Ka kii baaracama inanyordu bilemem, nemli olan benim inanm olmamd."

18 ubat 1967 Vicenza yaknlarnda kk bir kasaba olan Caldogno'da doan, 1990larda oynad dnemin en baarl orta saha ve forvet oyuncularndan bir kabul edilen talyan futbolcu Roberto Baggio Inter Milan, Juventus ve AC Milan gibi lkesinin nde gelen kulplerinde ve talya Milli Futbol Takm'nda forma giydi.

Ailesi kalabalk bir ailedir 8 kardee sahip olan Roberto bu kadalabalktan kamak iin kendini futbola verir. Okuldan geri kalan tm zamann futbol sahasnda geiren kk Baggio ilk kez 9 yanda Caldogno kasabasnn takmnda futbola balar.

14 yanda Serie C1'de yer alan Vicenza'nn alt yapsna gelir. Kendini gstermeye balayarak 16 yanda gen milli takma arlr. 18 yanda Vicenza'da 29 mata 12 gol atarak takmn Serie B'ye tar. Sezon sonunda da Fiorentina'ya transfer olur.

Roberto Baggio'yu, Roberto Baggio yapan takm Mor Menekeler'dir. lk iki sezonda aya krld iin sadece 5 mata forma giyebilmitir. Otobiyografisinde futbol oynayamadan geirdii bu dneminde felsefeye olan ilgisinin son derece arttn syleyecektir. 1987 ylnda sakatlktan ktktan sonra Fiorentina ile ilk goln Napoli'ye atan Baggio sezonda 89 macta 38 gol atarak btn talya'da artk kendini kantlar. Roberto Baggio'nun Budist olmasnda ok byk etkisi olan Soka Gakkai tarikatna ye olmas da bu yllara rastlar. Futbol gibi bir ura iinde bulunmasna ramen felsefeye olan ilgisi onu bu tarikata eker. 1989-1990 Sezonu'nda attg 19 gol ve Fiorentina ile Uefa Kupas yar finali oynamasyla artk dnyaca tannan biri olur. 1990'a kadar Floransa iin oynayan Baggio Fiorentinal yneticilerin zoru ile istemeyerek Juventus'a satlr. 19 milyon Dolar transfer creti denmesiyle dnyann en pahal oyuncusu nvanna sahip olur. Fakat Floransa'da taraftarlar kyameti koparrlar. Kulp binas talanr yollarda protesto yryleri dzenlenir taraftarlar 3 gn boyunca Floransa'da terr estirir.

Baggio'nun kariyerinin en iyi sezonu Juve'deki ilk sezonudur. lk sezonda 47 mata 27 atararak lige damgasn vurur. 1992'de 21 gol atar ve Uefa Kupas'n finalde att gol ile Torino'ya getirir. 1993'te hem Avrupa'da hem de dnyada yln futbolcusu seilir. talyanlar ona salarndan tr 'Il Divin Codino' lakabn takarlar. Trke'ye "Kutsal (ilahi) Atkuyruk" olarak evrilebilir.

lk kez 1988 ylnda milli olur. 1990'da Dnya Kupas kadrosuna alndnda talya'nn basnda Vicini vardr. Turnuvann en gzel gol seilen ekoslovakya'ya att gol sonras Arjantin'le eleen talya bu ma Napoli ehrinde oynayacaktr. ok byk bir Napolili taraftar grubu eski oyuncular ve onlar ampiyon yapan efsane Maradona yznden mata Arjantin'i destekleyecek ve tarihe damgasn vuran bu olaylar yaanrken Baggio maa yedek balayacaktr. Bu mata ikinci yar oyuna girer Baggio fakat ma penaltlara gider ve talya, Arjantin'e penaltlarda elenir. Baggio'yu ilk onbire almayarak ok eletirilen Teknik Direktor Vicini gereke olarak Baggio'nun yorgunluundan bahseder. O ma iin Baggio ileride yle syleyecektir; "Ne yorgunluu? Daha 23 yandaydm ve imleri yiyecek kadar futbola atm".

1994 Dnya Kupas'nda Baggio yine formunun zirvesindedir. Tm otoriteler tarafndan beenilmeyen, kt oynayan talya'nn kritik gollerle ve yksek performans ile finale kmasnda rol byktr. Yar final manda sakatlanan Baggio iin doktorlar final manda Brezilya karsnda kesinlikle oynayamaz der. Fakat o sahaya kar. Penaltlara kalan mata 3-2 yenik durumda iken penalty stten auta atar ve Brezilya dnya ampiyonu olur. Bu olayn yanklar uzun srecektir. Brezilya'nn kupay almasndan ok Baggio'nun penalty karmas tartlr. Baggio dnemine o kadar damgasn vurmutur ki herkes bir noktay grmezden gelir. Baggio penalty karmasa ve bir sonraki penalty Brezilya atsa yine Brezilya ampiyon olacakt. Franco Baresi ve Daniele Massaro, Baggio'dan nce penalt karan iki talyan, Baggio kadar konuulmaz.

Bir sezon daha Juve'de oynar ve ampiyonluk yaar. Fakat sakatl bir trl gemedii iin performans ve kondisyon olarak yeterli seviyede olmadndan srekli yedektir. Ve tam bu aralar yeni bir yetenek yetimeye balamtr; Alessandro Del Piero.

Bir takmda iki maestronun olmayacan bilen ve artk ya 30'a gelmi Baggio gen Del Piero arkasnda yedek kalmak istemedii iin takmdan ayrlmak istediini belli eder ve 1995 ylnda Milan'a transfer olur. 1997'ye kadar Milan'da kariyerine devam eder, yine de beklenen yksek standartlar yakalayamaz.

Yine cesur bir kararla daha kk bir kulp olan Bologna'ya transfer olur. lk sezonunda 26 lig manda 22 gol atararak kllerinden yeniden doar. Baggio efsanesi kald yerden devam etmektedir.

Cesare Maldini, Baggio'yu, Fransa'daki 1998 Dnya Kupas iin kadroda dnmediini aklar. Hem halk hem ulusal basn bir btn olarak kyameti koparrlar. Baggio'yu benimsemi ve barna basm olan talyanlar Baggiosuz bir dnya kupas dnlemeyecei konusunda hemfikirdir. Basklara dayanamayan Maldini Baggio'yu Fransa'ya gtrr. Ve ite orada dnya bir kez daha Baggio'nun resitalini izleyecektir.

Al manda ili'yle oynayan talya 2-1 yenik durumda iken penalt kazanr. Ma boyunca iyi oynayan ve ilk goln asistini yapan Baggio topun bana geer. Btn dnyann aklna 4 yl nceki dnya kupas final ma gelir. Baggio penalt vuruunu gole evirerek bir nevi hem kendini hem de tm futbolseverlerin iini rahatlatr. 3 dnya kupasnda da gol atan ilk talyan olur.

leride evirdii bir reklam filminde Baggio'nun szleri efsane olur; "94'te bir hata yaptm ve lkem kaybetti. O penalty 4 yl boyunca her gn kardm. 4 yl sonra baka bir penalty kullanmay setim. zleyen ka insan o penalty atacama inanyordu hibir zaman bilemeyeceim fakat nemli olan u ki ben inanyordum. Gemiin hatalar gelecein tecrbeleridir. Yola devam."

Dnya Kupas dn Inter'e transfer olan Baggio iin Inter Bakan Massimo Moratti "5 yl gecikmi bir transferi bugn gerekletirdik" aklamasnda bulunur. Moratti Baggio'yu o kadar ok sever ki teknik direktrler ile sorun yaad iin hem Marcelo Lippi'nin hem de Gigi Simoni'nin grevine son verilir. 2 sene boyunca yedek bekler. Lippi Inter'in bana geldiinde Galatasaray Baggio'ya teklifte bulunur. Teklife scak bakan Baggio yakn evresinin talya'dan ayrlmasn istememesi yznden Inter'de kalr, aradn bulamaynca da Brescia'nn yolunu tutar.

Brescia tarihinde hi grlmemi bir kalabalk "Tanr Brescia‘da!" yazl pankartlarla Baggio'yu barlarna basarlar. 4 sene Brescia'da oynayacak olan Baggio 95 macta 43 gol atacaktr. 2002'ye gelindiinde Baggio bir kez daha dnya kupas iin konuulmaya balanmtr ki ar bir sakatlk geirir. Ve Brescia gibi ligin st takmlarnda oynamad ve sakatlndan yeni kms olmasndan tr dnemin milli takm patronu Trapattoni, Japonya'ya Baggio'yu gtrmez. talya eyrek finale gelemeden elenecek ve Trapattoni Baggio'yu almad iin ok eletirilecektir.

Baggio kariyerinin son yllarnda Brescia'da oynamaya devam eder ve 2004 ylnda futbolu brakma karar alr. Son manda Brescia, Milan'a 4-2 yenilir. O mata sahadan karken btn stad onu ayakta alklar. Hem Milanl hem Brescial futbolcular adeta gzyalar iindedir.

Baggio gerek bir Fiorentina taraftardr. Gnlnn her zaman Viola'da olduunu syler. Juventus'tayken Fiorentina ile karlamalarnda takm penalt kazannca eski takmna penalty atmay istemez. Bir baka Juventuslu futbolcu penalt atn kullanr ve karr. Bunun zerine teknik direktr ok sinirlenir ve bir ka dakika sonra Baggio'yu oyundan alr. Fiorentinal taraftarlar tarafndan byk bir tezahrat ile soyunma odasna giderken ona atlan bir Fiorentina atksn boynuna takar. Baggio, Fiorentina ile o kadar zdelemitir ki daha sonraki oynayaca; Milan, Inter, Bologna gibi takmlar ile Floransa'daki malara boynuna Fiorentina kakolu ile kacaktr.

Frikikleri top teknii ve yaratc zekas ile futbola damgasn vurmutur. Efendi kiiliine ramen dik kafall ile hakszla gelememi, inandklar uruna sava vermi bir insandr. alkanl ve azmi ile rnek alnmas gerekir.

Michel Platini Baggio iin "Ona ne 10 numara, ne de 9 numara diyebilirsiniz, o 9.5 numaral oyuncu" demitir.

---

Ajansspor'un hazrlam olduu Baggio biyografisi bu ekildeydi. Batan sona kadar okumaya deer.
    Konu ilhan tarafndan (17.01.2009 Saat 00:41 ) deitirilmitir.

Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

Ba - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.05.2005
    Nereden
    Uzak Dou
    Ya
    34

ah be hac,kaarmyd o penalt?

yelik tarihi
    01.12.2007
    Nereden
    Ankara

Adamdaki Fiorentina sevgisine bak. ok gzel szler de sylemi futbolla ilgili.

Ve ben olsam 94'deki penaltdan sonra bir daha penalt atamazdm. te o yzden adam Baggio, ben burdaym. Byk cesaret valla.

yelik tarihi
    01.10.2006
    Nereden
    Aksaray

http://www.youtube.com/watch?v=eawlZjqho4w

( Mehur penalt , video eklemeyi bilmiyorum o yzden link olarak verdim . )

Bu penaltyla kupadan oldular ama o bir daha ki turnuvada u szleri syleyerek "yldz" olduunu kantlad adeta .

"Ka kii baaracama inanyordu bilemem, nemli olan benim inanm olmamd."
    Fakat Floransa'da taraftarlar kyameti koparrlar. Kulp binas talanr yollarda protesto yryleri dzenlenir taraftarlar 3 gn boyunca Floransa'da terr estirir.
    Michel Platini Baggio iin "Ona ne 10 numara, ne de 9 numara diyebilirsiniz, o 9.5 numaral oyuncu" demitir.
    nemli noktalar kendimce alntladm .

http://www.youtube.com/watch?v=SRL9Kx5yw8E

( Kornerden att gol )

http://www.youtube.com/watch?v=HcTS9H0usf0

( Fiorentina ve Baggio ile alakal gzel bir video )

Efsaneydi efsane , talyan futbolunda sevdiim oyuncular arasnda hala yerini korur ve korumayada devam edecektir

yelik tarihi
    01.12.2007
    Nereden
    Ankara

Hseyin,

lk video,

kincisi,

Son video,

yelik tarihi
    01.10.2006
    Nereden
    Aksaray

Eyvallah Muhammet videolar eklediin iin

yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Kardei Di Baggio vard. O nerede oynuyordu?

Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

Trabzonspor Kongre yesi

Fatih - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.01.2005
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    36

Onlar karde miydi?

Bir ara Fiorentina takmnda oynuyodu.
    Bordomavi.net

Ba - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.05.2005
    Nereden
    Uzak Dou
    Ya
    34

deillerdi galiba,ama olabilirlerde.karantisi yok

yelik tarihi
    01.10.2006
    Nereden
    Aksaray

Roberto Baggio 'nun kardei deildi o sanrsam lhan , geri Baggio 'nun kardeide topuluk yapmt ama byk takmlarda pek rastlamadm kendisine .

Trabzonspor Kongre yesi

Fatih - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.01.2005
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    36

Dino Baggio kardei Di Biaggio baka
    Bordomavi.net

yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Dino Baggio'nun lakab Di Baggio diye biliyordum. Karde olamazlard zaten, benimki de laf olsun.

Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

Gkhan KAN - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    17.07.2008
    Nereden
    Bursa
    Ya
    33

nedense baggio dendigi zaman hemen akla penalt geliyor...
    Mario Alberto Kempes - El Matador

Trabzonspor Kongre yesi
    Badalolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Futbolcular meta olarak grmek ok yanl olduunu Baggio gibi isimler sayesinde hatrladmzda ok mutlu oluyoruz.Zira bu adamlarda insan ve gnl verdikleri takmlar muhakkak oluyor.Tamam Baggio Juvedeyken, Fiorentinaya penalt atmam olabilir hatta bu konuda kendisinide eletirebiliriz ama bir insan futbolu braktktan sonra bile bu tip zellkleri ile anlacaksa varsn o penalty atmasn.En azndan bizdeki ezikler gibi size u futbolcuyu veririz ama bize kar oynatmayn maddesini anlamalara koymuyorlar.

Trkiye'de buna benzer bir durum var m? tam hatrlayamadm ama lhan Mansz'n stanbul'da, Ankaragc formas ile eski takm Beikta'a att gol gelir aklma... Hatrlarsanz golden sonra sevinmemiti...Bir nevi riyakarlk var bu davranta.Madem sevinmeyeceksin o zaman Baggio gibi atma kardeim gol

Baggio'nun malarn izleyen ansl kiilerdenim.Gerekten onu izlerken futbolun gzelliklerini sahada grmek mmknd.Top teknii sperdi,frikikleride ok gzel kullanrd.Onu izlerken keyif almamak elde deildi.
    TARAFTAR TARAF OLANDIR...TARAFTAR ALMAZ VERR!...

EMRAH ERTEMOLU - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.11.2007
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    33

Baggio dendimi aklma dnya kupas kaan penalt hollanda italya falan geliyor
    Konu ilhan tarafndan (17.01.2009 Saat 17:05 ) deitirilmitir. Sebep: Yaznn tamam kaln fontta yazlamaz. Ltfen forum kurallarn uyunuz.
    FOREVER TRABZONSPOR
    1461
    TS rh (-)

Trabzonspor Kongre yesi
    Uurtan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    25.02.2006
    Nereden
    Ankara
    Ya
    34

Baggio gerekten mein yuvarlan yksnde ciddi yerler etmi bir figr.. Belki herkes o malum penaltyla hatrlar ama bir dnemin komplike futbolculuuyla, futbol d duruuyla fenomeniydi.. Bunlar arasnda birisi de bendim..
    Bu denli dnyann sevdii, sahiplendii talyan futbolcu nadirdir.. O yzden ok ama ok nemli bir kiilikti benim iin..

Ayrca lhan teekkr ederim okumaya gerekten deer bir biyografi o eklediin..
    Bir Gn Mutlaka Aslna Dneceksin. Dnmek Zorundasn. Bu Senin Genlerinde var...

Gkhan KAN - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    17.07.2008
    Nereden
    Bursa
    Ya
    33

Dino Baggio'nun lakab Di Baggio diye biliyordum. Karde olamazlard zaten, benimki de laf olsun.
    Luigi Dibiaggio dur o dediin......
    Mario Alberto Kempes - El Matador

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)