PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ne Demek İstiyorsunuz (haber61)

EyüpKILIÇ61
08.09.2008, 12:27
http://www.haber61.net/author_article_detail.php?id=209

Arkadaşlar yukarda verdiğim linkte haber61.net yazarlarından Elif Çavuş'un son yazısı "Çocukları Denize Dökelim" başlıklı yazısı var...Yazıyı lütfen okuyun... Son kısmına dikkatinizi çekmek istiyorum:

(Soru; Çocuklar kendiliğinden iyi yetişmez mi?

Cevap: Ortamları iyi olursa iyi yetişir. Ortama bağlı.

Yorum: Ama biz fındıklığa salıveriyoruz çocukları. İyi yetişsin diye mi. Fındıklıkta yetişen çocuk nasıl olur? O yüzden 5 para etmiyorlar ve fındık gibi içi boş, randımanda vermiyorlar.

Yorum: Hiçbir yerin yoksa yetiştirecek, fındıklıkta yetiştir ama onu besle, yeterli ilgiyi göster ki içi boş olmasın.)

Yazısında Trabzon'da mendil satan çocukları ele almış.Gelin görün ki lafını bilmeden yazmış bazı şeyleri.Ben fındık toplayarak büyüdüm.Yukarıda yorum kısmında yazdıkları çok rencide edici değil mi? Nasıl bir anlayış bu!!!Anlam veremiyorum.Bu konuda gerekli tepkinin verilmesini umuyorum...

Emirhan Makul
08.09.2008, 12:32
acaba fındıklığa salıvermeyi mecazi olarak mı vurgulamış

EmrahYalçınalp
08.09.2008, 12:39
Arada bir okurum ve genelde de çok beğenmem ama bu yazısında bence de tuhaf bir durum yok. İşte "sosyal devlet" kavramını fındık fiyatları ile bağdaştırmanın sonucu böyle oluyor. "Sosyal devlet"in topladığı vergilerin bana ait olan kısmıyla hiç değilse şu çocuklardan birini okutmasını diliyorum.

Gökçebey
08.09.2008, 12:40
Yazıyı bende okudum ve tamamen ironik bir yaklaşımla yazıyı ele aldığını düşünüyorum.

EyüpKILIÇ61
08.09.2008, 12:43
Bahsettiği sokakta mendil satan çocuklar!!! Acaba birine sormuş mu ki "sen nerelisin?" diye... Ben sordum bir kere Adıyaman cevabını aldım.İnanıyorum ki orada mendil satan çocukların hiç biri Trabzon'lu değil.Ama hanfendi bu gerçeği görmezlikten gelerek yazısını yazmış...

Cengiz Çubukcu
08.09.2008, 12:45
Eyüp yazıyı okudum ama senin anladığın gibi kötü birşey söylememiş bence....çocukları sokağa salmayın demiş...

Samet Türkmen
08.09.2008, 12:45
Nedense gazeteci olanlar veya öylesine internet sitelerinde köşe yazarı olanlar kendilerinin her konuda konuşma hakkı olduğunu sanıyorlar.

Gökçebey
08.09.2008, 12:50
Trabzon'daki sokak çocuklarının büyük kısmının Trabzonlu olduğunu bende düşünmüyorum. Ayakkabı boyacılarının çok büyük kısmı Ağrılı mesela. Fakat bu kanayan yaranın Ağrılısı Trabzonlusu Adıyamanlısı olamaz. Trabzon'da şu an en aktif konu randımansız fıkdık meselesi olduğu için Elif hanım fındık üzerinden gönderme yapmıştır. Yazının özü daha da anlamlı. Vekillerimizin çocukları denize döktürmektense eğitim, sıcak bir yuva, mesleki gelişim şartlarını sağlamaları gerekir. Meclise gönderilme sebeplerinden başlıcaları bu değil midir zaten?

EyüpKILIÇ61
08.09.2008, 12:53
Gökçe abi yazının geneleni zaten söyleyeceğim bir şey yok fakat, yorum kısmı: (Ama biz fındıklığa salıveriyoruz çocukları. İyi yetişsin diye mi. Fındıklıkta yetişen çocuk nasıl olur? O yüzden 5 para etmiyorlar ve fındık gibi içi boş, randımanda vermiyorlar.) böyle olmamalıydı...

ÖmerFarukYılmaz
08.09.2008, 12:56
Yorum: Hiçbir yerin yoksa yetiştirecek, fındıklıkta yetiştir ama onu besle, yeterli ilgiyi göster ki içi boş olmasın.

Sonunada böyle birşey eklemiş ama tatmin etmiyor..

Belkide örnek vermek için bu dili kullandı...

Gökçebey
08.09.2008, 13:05
Eyüp bence yanlış anladığın nokta şurası. Bak diyorsun ki ben fındık toplayarak büyüdüm. Eh bu bölgenin nüfusunun büyük kısmı da fındık toplayarak büyüdü. Ama bu bölgeden Cumhurbaşkanı, başbakanlar, bakanlar, doktorlar, mühendisler, sanatçılar da çıktı. Yorum: Hiçbir yerin yoksa yetiştirecek, fındıklıkta yetiştir ama onu besle, yeterli ilgiyi göster ki içi boş olmasın.) Aileleri bu insanları besledi yeterli ilgiyi gösterdi ve bu insanlar 60 randıman verdiler. Fındıklıkta yetişen çocuklar tabiriyle aileleri tarafından eğitilmeyen, okul eğitimi almayan, cahilliklerini yenmeleri konusunda yardımcı olunmayan çocuklar kastedilmiştir. Karadeniz bölgesinde ailesi tarafından eğitim aldırılmayan çocuk çok azdır herhalde. Fakat özellikle doğu bölgelerinde durum aynı değil. Olmayan gelire onlarca çocuk ortak oluyor. Haliyle ne okul eğitimi alabiliyor ne de iyi bir hayat olanağı oluyor. Evladını doğduğu topraklardan kopartıp da büyük şehirlere sokak çocuğu olsun diye yollayan anne babanın da zihniyeti iyi incelenmeli. Tek problem maddi imkansızlıklar mı? Terör korkusu mu? Vurdumduymazık mı? Bu soruları sorunca da konu başka bir boyuta kayıyor.

Külünkoğlu
08.09.2008, 13:31
Hatırlarsanız televizyonlarda güneydoğu kökenli yada o yöreye benzetilmek istenen diziler patlama yapmıştı. Bangır bangır televizyonlarda benzer diziler saydım, tam 18 taneydiler. Yahu neden bir tane bile Karadeniz dizi yok dedik ki demez olaydık. Dizi karadeniz dizisi olmasa bile baş aktörlerinden birisi karadenizliymiş gibi resmedilmiş fakat adam "hırsız"

Şimdiiii...

Hiç darılmaca gücenmece yok, İstanbul'da yaşayan herkes bilir ki bu işlerin kimlerin tekelinde olduğunu. Ve benim insanım bilir ki Karadeniz'deki hırsızlık vakalarının yıllık kaç adet olduğunu... inanılmaz derece de iğrenmiştim.

Uzatmayalım, kıt bilgilerle yola çıkar Karadenizde mendil satan çocuk demogojisiylede donatmaya çalışırsanız, çuvallamanız çok normal.

Kasım Hilal
08.09.2008, 13:43
Yazarın anlatmaya çalıştığı ama cümle kurnayı beceremediği için anlatamadığı konu şu ki; aileler, çocuklarını başıboş bırakmasın. Bunda abes bir durum yok bence.

Great White
08.09.2008, 13:50
Söz konusu yazar kendisinden önce bir çok yazarın da değindiği gibi son derece önemli bir sosyal yaraya parmak basmış..

Hatta tespitlerinin ve söylemlerinin tamamında da haklılık payı var..

Ancak tahminime göre biraz daha fazla ses getirmesi amacıyla olsa gerek biraz uç ve fevri örnekler vererek yazısını biraz sivriltme yoluna gitmiş..

Aksi takdirde, gramer ve kompozisyon açısından hiç de profesyonelce sayılamayacak şu yazının kayda değer bir yanı da olmazdı kendi açımdan..

Sonuçta haklı bir tepkiden türeyen sosyal bir yaranın klişeleşmiş bir şekilde suratımıza çarptırılıp durduğu sıradan bir makaleden fazlası değil..

Mevzuu tartışmaya değer ama bu yazı değmez:)

ezgi cubukcu
09.09.2008, 11:03
Sosyal bir yarayı klişeleşmiş bir şekilde yine yüzümüze vuruyolar diye algılarsak bu tür olayları bence bu sosyal yaralar hiçbir zaman iyileşemez:(

Kız kendi memleketinin yarasına el atmış ve düşüncelerini dile getiriyor kendi üslubunca.. (ki hiç de bir yanlış göremiyorum)

Bizim neden tepki vermemiz gerekli anlamıyorum :confused:

Kimdir bu Elif Çavuş diye bakarken, şöyle bir açıklamasına rastladım...raslantı özetler bu durumu...diyecek çok fazla birşey yok!

'...Trabzon'da herşey zor. Gazetecilik de zor haliyle. Modernizmle gelenek-göreneklerin arasına sıkıştırılmış bir şehir işte. Biz sıyrılanlardan görsek de kendimizi sadece gözlemleyebilen olduğumuzun da farkındayız. Değişimin şekilde değil beyinde başladığını görmeyi arzuluyoruz...'

KUTADGU
09.09.2008, 11:06
Yazar hanımefendi, teşhisler koymaya çalışmadan önce, azıcık kendi içindeki tutarsızlığı çözsün diyorum.
Tez, antitez arasında sentez olma çalışmaları bunlar. Haliyle de boş çaba.
Yeterlilikleri yok ne de olsa.

Bu arada Great White'a katılıyorum, tartışmaya bile değmez.

Sacit
09.09.2008, 11:14
''O yüzden 5 para etmiyorlar ve fındık gibi içi boş, randımanda vermiyorlar.''

kendisinden şüpheleniyorum, ruh sağlığı yerinde mi diye..

Vkgz
09.09.2008, 11:25
eğitimi neymis bu elif kardesimizin

ezgi cubukcu
09.09.2008, 11:29
Tartışmaya değer bir konuya el attığı için bile yazısı tartışmaya değer ama biz yine en büyük yanlışa düşerek kişileri tartışıyoruz...Elif'in eğitimi nedir bilemem ama eminim anlatmak istediği ya da burda tartışılması gerekenler bunlar değildi!

KUTADGU
09.09.2008, 11:38
Tartışmaya değer dediğiniz şey nedir Allah Aşkına?
Ve bu konu böyle mi tartışmaya değer hale getirilir?

Belki de Türkiye'de en az bu manzaraların göründüğü şehri "karantinaya" almaya çalışıyor hanım kızımız.
Bunu anlatamıyor, bunu yazamıyor ve de bunların hiç birini yapamazken, bazılarına boyunduruk vurmaya çalışıyor.
Bırakalım bu iki adım önünü göremeden, entellektüel kılıklara girme muhabbetlerini.
Toplumunu tanıyamayan aydınlar ordusu işte...

Şeykan
09.09.2008, 11:50
Cihan bu ne güzel ince gerekli ve yerinde tespitlerdir böyle :)

.....

Teşekkürler Serkan :)

Great White
09.09.2008, 12:19
Şimdilik beklemedeyim..

OLCAY ÇAKIR
09.09.2008, 12:37
Yazıyı okudum.
Duyulan rahatsızlğı anlamaya çalışıyorum.

Ha.
Yazıyı çok beğendim.

OLCAY ÇAKIR
09.09.2008, 12:45
Yazıyı değil Kutadgu'yu okumuş olmalısın?
Yanılıyormuyum.?
Cihan bu ne güzel ince gerekli ve yerinde tespitlerdir böyle :)

.....

Teşekkürler Serkan :)

OLCAY ÇAKIR
09.09.2008, 12:52
Şu cümleye bir açıklama beklesem?
eğitimi neymis bu elif kardesimizin

Şeykan
09.09.2008, 12:53
Olcay :
Yazıyı değil Kutadgu'yu okumuş olmalısın?
Yanılıyormuyum.?
Alıntı:
Şeykan tarafından yazılan
Cihan bu ne güzel ince gerekli ve yerinde tespitlerdir böyle

.....

Teşekkürler Serkan

cevap vermiyeceğim diyorum öyle rica edildi diye ama aşıyorsunuz artık o mesajda düzeltme var ki bir yönetici rica etti ve düzeltti takılmak istiyorsanız ben her zaman herşeye doğrulrım la varımm.yeter ki olsun deyinn ben kişlere göre dalıp okumadan bişe yazmam okudum yorumumu da yazdım

İskender66
09.09.2008, 12:53
Yazar Elif Çavuş'un yazdığı yazının içeriğini ne amaçla yazmış olursa olsun, Trabzonlularla verdiği örnekler hiç şık olmamış. Sırf verdiği bu örnekler yüzünden bile konunun içeriğine bakası gelmiyor insanın :(

OLCAY ÇAKIR
09.09.2008, 13:03
Somut eleştiri bekliyorum yazıya ki;güzel olsun tartışma?

Hangi cümle,hangi paragraf ...

Tek tek konuşalım.

Kimseye sataşmam falan yok.alınganlığın da lüzumu yok.

Not ve net bir soru;Düğünlerde arabalara asılan,takılan,taciz eden çocuklar varmı hala Trabzon'da?
Yazar bahsetmemiş sanırım.

Şeykan
09.09.2008, 13:04
evet o çocuklar hala var Trabzonda ve bizim şehrimizin insanları olması size göre çok tuhaf ve ters dimi.bunu böyle yazmak yerine bir çözüm bir fikir verebilseniz de bu insanlara yardımcı olsanız biz de kendilerine iletsek ki bakın büyükleriniz diyor ki hala bu çocuklar böylemi yapıyorlar ne ayıpp

ne yapsınlar ?

OLCAY ÇAKIR
09.09.2008, 13:06
Serkan mübarek gün,sen o uzun yazıyı şimdi okudun:D
İtiraf et.:)
yazıyı okudum beğendim diyorsunuz da:D az da yorum ekleseniz neyini beğendiğinizi yazarın tarzınımı 5 para etmeyen insanlar bölümünümü?

KUTADGU
09.09.2008, 13:08
Şakalaşarak bu mevzuyu tartışan güzel insanların kenti değil mi Trabzon'um.

Evet tam anlamıyla o kent.

Trabzon.

Şeykan
09.09.2008, 13:17
Serkan mübarek gün,sen o uzun yazıyı şimdi okudun:D
İtiraf et.:)

yok doktor raporum var ilk 2 satırdan sonra okumamam gerekeni anlıyormuşum ve gereksizse devam etmemeliymişim :D

OKANIZM
09.09.2008, 13:52
reklam kokan hareketler.maalesef basın öyle bir hal aldıki birileri ismini duyurmak traj yapmak icin sansasyonelliğe basvuruyor

Uzunoğlu
09.09.2008, 13:55
Trabzonun sosyolojik yapısını kendini gazeteci veya yazar olduğunu zanneden birisi açıklamak istemiş :)

Verdiği örneği nedense güncel olan bir konuda seçmiş (zamanında çok televole izlemiş belli) (fındık meselesi)

Teşbihte hata olmaz diyecekler. Bu var ya 20. yüzyılın en büyük yalanıdır inanmayın :)

Yazının esas içeriğine gelince topluma tepeden bakan ve kendisini aydın olarak gören bir egodan başka bir şey göremiyorum açıkçası.

Bahsetmiş olduğu konu önemli olabilir ama bu televole ayakları insanı haddi olmayan sözler söylemek zorunda bırakabiliyor.

Son olarak şunu söyleyeyim. Bu entellektüel olduğunu iddia eden yazar müsveddesi sokak çocuklarına acıyorlar ya bende kendilerine acıyorum. Dürüst olacak herkes kimse numara yapmasın...

OKANIZM
09.09.2008, 13:59
bu yazıyı yazan kişi kac defa o bahsettiği cocuklarla konusmus.ne kadar süre onlarla yaşamıs,onların gectikleri yollardan gecmişmi bunu sormak lazım.topluma tepegöz olarak bakmakla bişeyler olmuyor.toplumun yanında olup,toplumun icinden gelip,toplum hakkında görüşler belirtmek gerekir.tok adam ac adamın halinden anlamaz misali....

Uzunoğlu
09.09.2008, 14:03
bu yazıyı yazan kişi kac defa o bahsettiği cocuklarla konusmus.ne kadar süre onlarla yaşamıs,onların gectikleri yollardan gecmişmi bunu sormak lazım.topluma tepegöz olarak bakmakla bişeyler olmuyor.toplumun yanında olup,toplumun icinden gelip,toplum hakkında görüşler belirtmek gerekir.tok adam ac adamın halinden anlamaz misali....

Bunlar entel ya

Yazı yazarken sokak çocuklarının en büyük hamisidirler

Sokakta görsünler iğrenirler

Türkiyede ikiyüzlülük entellik olmuş ya fitil oluyorum

OKANIZM
09.09.2008, 14:05
Bunlar entel ya

Yazı yazarken sokak çocuklarının en büyük hamisidirler

Sokakta görsünler iğrenirler

Türkiyede ikiyüzlülük entellik olmuş ya fitil oluyorum

aynen katılıyorum sana arkadaşım...suratındaki boyanın parası ile 100 tane cocuk doyar

Öztürk Adem
09.09.2008, 14:06
Bıraz bos yazmıs bu hanfendı