PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fındık Piyasası ve Sorunlarımız

Faik Yılmaz
04.09.2008, 13:39
Sevgili Arkadaşlar.

Bilindiği üzere fındık başta Doğu Karadeniz olmak üzere yaklaşık 2 milyon ailenin geçim kaynağı olan çok önemli bir tarım ürünüdür. Yaklaşık her yıl 2 milyar dolarlık bir ekonomi bu çarkta dönmektedir. Son dönemlerde rekolte fazlalığı bahane gösterilerek fiyatlarda aşağı yönlü oynamalar yapılmaktadır. Şu anda serbest piyasada 1,8 ytl ye kadar inmiştir fiyat.

Oysa bu üründe neredeyse karteliz denebilecek kadar üretimde lideriz. Dünya üretiminin % 75 'i biizm tarafımızdan yapılmaktadır. Bugün petrole bağımlılığımızdan dolayı istedikleri fiyatı verip vermekteyiz. Ancak üretimin neredeyse tamamını karşılayan bizler fiyatını tayin edemiyoruz.

Bunun nedenlerini ve çözüm önerilerini siyasete suya sabuna dokunmadan tartışalım.
Başka forumlarda duyarlı olalım diyen arkadaşlarıda bekliyoruz efendim.

Gürkan
04.09.2008, 13:43
Yanlış bilmiyorsam italya bu işten en çok kazanan ülkelerden biri keni malını satığı gibi bizden aldığınıda satıyormuş. onların sattıkları kişilere bi neden satamıyoruz bilmiyorum.

Dursun Kaplan
04.09.2008, 13:44
Turizm'den sonra Türkiye'ye en çok gelir getiren sektör, " Fındık Sektörü'dür.. "

Ama devletin bize verdiği değer gözler önünde.. Yazıklar olsun..

Erdal
04.09.2008, 13:44
Sahiden bu konuda bilgisi olan varsa en azından temel bilgileri almak isterim. Eyvallah Faik ..

ÖzGür Ayar
04.09.2008, 13:48
Siyasete dokunmadan böyle bir konuyu tartışmak zor. Fındık fiyatları denince aklıma Ordu'da yaşanan olaylar geliyor. Binlerce insan yolları kapattı, İsyan etti. İsyanın odak noktasıda hükümetti. Ama sonra gerçekleşen ilk seçimde oylar yine hükümet partisine verildi. Yani İnsanımızda ne istediğini bilmiyor. Üreticiler ve hükümet buna en kısa sürede bir çözüm bulmalı. Marketlerde 100 Gr fındık sanırım 1,5 2 ytl. Üretici ise kilosunu 1,8 Ytl'ye satıyor. Aradaki inanılmaz uçurum kapatılmalı. Herkesin maduriyeti giderilmeli.

Adem Erdoğan
04.09.2008, 13:52
Fındıkçı biraz girişimci olmalı.2 ytlye yurtdışına satıyosun sonra o poşetleyip 5 ytlye sana satıyor.

Erkut Ay
04.09.2008, 13:54
BU MİLLETE MÜSTEHAKTIR....

yerinde olsam dert etmezdim.......

tahsin61
04.09.2008, 13:55
benide üzdü bu haber yazik milettin emegine findiktan gelicek paraya güvenenler vardi valla yazik oldu o insanlara her findikta alin teri var bence fiyat artmali zaten bu sene findik satan olmaz o fiyata millet findigini satmaz

Mehmet_Mercanlı
04.09.2008, 14:04
findik olayı aslında tüm TÜRKİYE nın olayı benim bilidiğim dunyanın %83 nu biz uretiyoruz ama fındığın dunya pıyasasındakı fıyatını başkaları belirliyor...
fındık yıllardan beri KARADENİZ linin cözüm bekleyen sorunu

bir sohbette duyduğum kadarıylada ABD gecen yıl ıtıbarıyle net bir sayı bilmiyorum ama büyük bir alana fındık dikti...

Faik Yılmaz
04.09.2008, 14:05
Devlet 200.000 bin ton fındığı 5 ytlden piyasadan toplasa......yaklaşık 100.000 bin ton iç fındık eder.....

bu fındığı kurutsa. iç fındık haliyle 15 milyon öğrencye dağıtsa..yanınada her gün süt verilse.

1-1,5 katttirlyon lira gibi bir paraya sağlayacağımız faydalar ;

1- piyasadaki fındık fazlalığı toplanmış olur. Her yıl 250-300 bin ton iç fındık ihraç ediyoruz bu yıl randıman düşük olduğundan yaklaşık 700 bin ton fındıkta bu yolla eritişmiş olur ve rekolte fazlalığı kalmadığından önemli sorun hallolmuş olunur.

2- İlk başta 5 ytlden toplandığından diğer tüccarlarda ihracat yapabilmek için şu an fiyatın bayağı üstünde bir fiyat vermek zorunda kalacak buda üreticinin alacağı fiyatı ve ihracat gelirimizi otomatikmen artıracaktır.

3- Tarım ve hayvancılık sektörüne çok önemli bir girdi olacak. Bu yolla çiftçilerimizde rahatlayacaktır.

OLCAY ÇAKIR
04.09.2008, 14:07
Birşeyler desek siyaset karıştı işe denecek.
Alınanlar olacak,niyeyse?
Siyaset karışıncada siyasilerin argümanları...

Uzunoğlu
04.09.2008, 14:09
Fındık piyasası ve sorunları umrumda değil açıkçası

Bu yıl üç ton fındığım oldu

Gelecek para ancak maliyetini karşılar

Önümüzdeki yıl hiç bir kuvvet bahçedeki ürünü toplatamaz bana artık dökülsün gitsin salakmıyım ...

Hüseyin Bağdat
04.09.2008, 14:18
Bu gün bir gazetede okudum.Sakarya Karasu'da fındık üreticileri fiyatlara isyan etmişler. Fındık bahçem yok,ama bu işle uğraşan insanların emeğinin karşılığını alamaması beni üzüyor.

Faik kardeşim,siyasete dokunmayın demişsin, siyaset olurmu bilemem, fındık ve diğer tarım ürün politikasını hükümetler belirler...

Fındık üretiminde lider durumdayız ama fındık fiyatlarını dış devletler belirliyor. Bizim üreticilerimiz kan ağlıyor.

Belki yeri değil, konu dışı olacak mazur görün. Aynı durum zeytin üreticileri içinde geçerli.Marmara'daki üreticilerin üretiminin karşılığını alamadığından dolayı,zeytinliklerini kat karşılığı mütahitlere satıyor. Yakında Zeytinimizde bitecek maalesef...

Faik Yılmaz
04.09.2008, 14:22
devletimiz fazie verdiği paranın sadece % 3 ü ile bu sorunu gayet güzel çözebilir.....

demem odurki bu 2 milyon aileninve 8 milyon insanın ekmek kapısıdır. Bu insanlar mağdur edilmemelidir.....Küçük çözümlerle ufak paralarla bu iş halledilir yeterki irade olsun

Erdal
04.09.2008, 14:22
Arkadaşlar meseleye vakıf değilim. Ama bu iş söylediğiniz kadar kolay olsa yapılırdı diye düşünüyorum. Benim duyduğum bu sene fazla verim olduğu. Taban fiyatının düşüklüğü konusunda kusura bakmayın ama tüccarın kar -zarar riski varsa bunun da olur. Ha başka neler yapılır onu tartışmak lazım o ayrı. Ama taban fiyat yüksek olsun çare değil. Tecrübe ile sabit...

Atalay
04.09.2008, 14:23
Akrabalarımın çogo fındıgını 1.5 milyona 2 milyona tüccara sattı...

Çoguna yapmış oldukları emek adına aldıkları üçret konusunda açıdım...

Sonra düşündüm dedimki etma bulma dünyası....

Sacit
04.09.2008, 14:23
Yaklaşık her yıl 2 milyar dolarlık bir ekonomi bu çarkta dönmektedir.

Devlet, sahip çıksın o zaman vatandaşına.. madem ki bu kadar büyük bir pay var ortada, ona göre fiyat versin fındığa... ama onlar önce kendilerini yönetmeyi öğrenmeli bence..

Uzunoğlu
04.09.2008, 14:24
Bu konuya sosyolojik açıdan eğilmek gerek

Fındık ile geçinen insanları düşünmek lazım. Bu insanlar şu anda batmış durumdalar ve Karadeniz bölgesinin yakın zamanda büyük bir göç sorunu olacaktır bu vesileyle.

Adam senede yapar 10-15 ton fındık onunla geçinir. Bu yıl hepsini masrafa verecektir. Mecburen başka gelir kaynağı bulmak zorunda. Büyük şehirler hazır olsun :)

Kasım Hilal
Bunun nedenlerini ve çözüm önerilerini siyasete suya sabuna dokunmadan tartışalım. Başka forumlarda duyarlı olalım diyen arkadaşlarıda bekliyoruz efendim.

Bu konu için siyasete bulaşmamak gerçekten zor..
Zira dediğiniz gibi petrolün alıcısıyız, fiyatını başkaları belirliyor..
Fındığın satıcısıyız, onun da fiyatı başkaları tarafından belirleniyor..

Başka bir misal ise bor madenleri.. Neredeyse %90'ı Türkiyeden kaşılanıyor.. Hammaddeyi yok pahasına veriyoruz (satmıyoruz)... İşlenmiş olanını altın parası ile satın alıyoruz...

Great White
Fındık piyasası ve sorunları umrumda değil açıkçası

Bu yıl üç ton fındığım oldu

Gelecek para ancak maliyetini karşılar

Önümüzdeki yıl hiç bir kuvvet bahçedeki ürünü toplatamaz bana artık dökülsün gitsin salakmıyım ...

Üç ton da para etmiyorsa pederin ve validenin arazilerinden toplanmasına izin verdiğimiz fındıklarımız için hayıflanmama gerek yokmuş demek ki:p

Zaten fındığımızı toplayan ve bize her yıl bir çuval fındık yollayan akrabalarımızdan birisinin "Zaten ancak maliyetini paraya çevirebiliyoruz" şeklindeki serzenişine bir zamanlar çok sinirlenmiş ve ne kadar fındık ağacı varsa kestirmek üzere Trabzon' a gitmeye bile kalkmıştım:D

Meğer pek haksız da değillermiş yahu:o

Erdal
04.09.2008, 14:28
Meseleyi oy verenler müstehak ya da hükümet daha yüksek taban fiyat versin çizgisine getirirsek konuşamayız. Ben de hiç bir şey öğrenemem. Daha zor sorular soralım bence. Mesela fiskobirlik özerkmidir? Bu güne kadar profesyonelce yönetilmemesinin fındığın bu günkü haline etkisi nedir...

Bunları bildiğimden değil ukalık falan da yapmıyorum. ÖĞRENMEK İSTİYORUM Ama şunu biliyorum. Mesele sizlerin yazdığı kadar basit değildir...

Faik Yılmaz
04.09.2008, 14:30
Arkadaşlar meseleye vakıf değilim. Ama bu iş söylediğiniz kadar kolay olsa yapılırdı diye düşünüyorum. Benim duyduğum bu sene fazla verim olduğu. Taban fiyatının düşüklüğü konusunda kusura bakmayın ama tüccarın kar -zarar riski varsa bunun da olur. Ha başka neler yapılır onu tartışmak lazım o ayrı. Ama taban fiyat yüksek olsun çare değil. Tecrübe ile sabit...

Abi rekolte yüksektir doğrudur ama fındığın randumanı % 40 civarında yani çok düşük. .rekolteye göre piyasada 850 bin ton fındık olucak. geçen yıldanda kalan 300 bin ton fazlalık var. Devletin bu 850 ton rekoltenin en az 250 bin tonunu alması laızm bu durumda piyasa çok rahatlayacaktır ve denge fiyatına gelecektir. Yoksa insanlarımız fındık toplamaya harcadıkları parayı bile çıkaramayacaktır. Zarar edecektir.

OLCAY ÇAKIR
04.09.2008, 14:31
Çogo fındığı sandım valla.(çoğu imiş)

Ben bi'tek foşa fındığı bilirim.:)
Akrabalarımın çogo fındıgını 1.5 milyona 2 milyona tüccara sattı...

Çoguna yapmış oldukları emek adına aldıkları üçret konusunda açıdım...

Sonra düşündüm dedimki etma bulma dünyası....

Erdal
04.09.2008, 14:32
Alternatif ürün geliştirilmeli. Daha yüksek katma değeri olan ürünler bulunmalı. Ne bileyim bal üretimi yaygınlaşmalı. Ben bu konuda hükümetin her köye bir veteriner ve ziraat mühendisi projesini destekliyorum. Bir zamanlar yarım kalan köy enstitüleri projesinin son asırda bu ülkenin en büyük kayıplarından olduğunu düşünüyorum....

Uzunoğlu
04.09.2008, 14:34
Meseleyi oy verenler müstehak ya da hükümet daha yüksek taban fiyat versin çizgisine getirirsek konuşamayız. Ben de hiç bir şey öğrenemem. Daha zor sorular soralım bence. Mesela fiskobirlik özerkmidir? Bu güne kadar profesyonelce yönetilmemesinin fındığın bu günkü haline etkisi nedir...

Bunları bildiğimden değil ukalık falan da yapmıyorum. ÖĞRENMEK İSTİYORUM Ama şunu biliyorum. Mesele sizlerin yazdığı kadar basit değildir...

Fiskobirlik özerk midir değil midir bilemem ama başkanı hükümetin adamıdır :)

Her yol Parise çıkıyor yani abi :)

Erdal
04.09.2008, 14:38
Engin eminmisin ? ben değilim:)

Remzi
04.09.2008, 14:40
Alternatif ürün geliştirilmeli. Daha yüksek katma değeri olan ürünler bulunmalı. Ne bileyim bal üretimi yaygınlaşmalı. Ben bu konuda hükümetin her köye bir veteriner ve ziraat mühendisi projesini destekliyorum. Bir zamanlar yarım kalan köy enstitüleri projesinin son asırda bu ülkenin en büyük kayıplarından olduğunu düşünüyorum....

Kivi olabilir;)

Mehmet_Mercanlı

evet sadece fındık veya cay ile olacak iş deği
ALLAH şükür cok verimli topraklarımız var cok daha farklı tarımlarda yapıla bilir

ama birde şu konuvar bu saaten sonra farklı tarımlara yatırım yapabilecek kaç kışı var

Kasım Hilal
Kivi olabilir;)

Kivi için bayağı bir girişim olduğunu duydum ama neden sonra sanırım vazgeçildi.

Sacit
04.09.2008, 14:42
Bu konu için siyasete bulaşmamak gerçekten zor..
Zira dediğiniz gibi petrolün alıcısıyız, fiyatını başkaları belirliyor..
Fındığın satıcısıyız, onun da fiyatı başkaları tarafından belirleniyor..

Başka bir misal ise bor madenleri.. Neredeyse %90'ı Türkiyeden kaşılanıyor.. Hammaddeyi yok pahasına veriyoruz (satmıyoruz)... İşlenmiş olanını altın parası ile satın alıyoruz...

cümle gayet açık ve net.. kime söylüyoruz biz bu lafları acaba.. boşuna bence..

Erdal
04.09.2008, 14:46
Arkadaşlar .Bor meselesi de öyle kolay mesele değil. Birincisi evet çok kıymetli bir maden. Ancak halihazırda alıcısı fazla değil. İkinicisi neden işleyerek satmıyoruz. Çünkü işleyecek tesisimiz yok ve çok pahalı. Hem fındık taban fiyatını yüksek isteyip hem de neden bor umuzu işleyecek tesis kurmuyoruz diyoruz. Tam da orda tıkanıyoruz işte :))

Kasım Hilal
04.09.2008, 14:57
Ağabeyim ben boru örnek teşkil etmesi bakımından söyledim..
Pek tabiî olarak onu işleyenler burada otomobil fabrikası yaparken boru işleyecek bir tesis de kurabilir..
Bu işten çok büyük zararımız var, o kesin..
Hoş..
Dediğim gibi biz boru satmıyoruz..
Bilim ve Teknik dergisinin bir sayısında okumuştum (2004-2005 yıllarında bir sayı idi sanırım, ya da daha eski).. Bu madeni Amerikalı bir şirket kazıyor, çıkarıyor ve memleketine götürüyor... Bizim tek kazancımız bu şirkette çalışan Türk işçileri için sağlanan istihdamdır desem fazla abartmış sayılamam... Hele ki elimizden gidenleri düşündüğümüzde..

kofol
04.09.2008, 15:11
http://www.hafif.org/yazi/findik-bu-kadar-mi-onemliymis

Bu konu ile ilgii bu linkte acıklayıcı bilgiler var , giriş yazısı yeteri kadar fikir vermez ise alttaki tartışmayada göz atmanız iyi olabilir.
İçeriğin doğrulu hakkında bir fikrim yok ancak bana mantıklı geldi

ccd6167
04.09.2008, 15:25
şimdi benm anlamdıgım şu.
diyelım benm gecen sene 1 ton fındıgım vardı fındık 1.5 ytl idi ben 1.5 milyar gelır elde ettım.
dıelım bu sne de 1.5 tonn fındıgım oldu fındıgın fıyatı 1 ytl oldu ben yıne 1.5 mılyar gelır elde ettım.
pekı seneye fındık yandı hiç fındıgım olmadı ben napıcam kardeşim soylesenıze??

Tolpaş61
04.09.2008, 15:29
fındıkta sorun morun yok.kimse boşuna ağlamasın.nasılmı yok?merak edenler falancı partinin fındık bölgesinden aldığı oy oranına baksın.herkes işine baksın.bir elinde yağda olacak biride balda.nerdeeee!!!hani halk sokaklara dökülmüştü.nerdeeeeeeeee!!!hani falancı partiyi oralara sokmayacaklardı.nerdeeee!!!
kendi düşen ağlamaz kardeşim.yok sorun falan!!!

Erdal
04.09.2008, 15:36
Kofol

Teşekkür ederim. Ayrıca alttaki yorumları da okudum. Mesele çok basit değil.:) Eyvallah

Adem Erdoğan
04.09.2008, 15:45
Fazla para verse bu sefer diyilecektiki devletin parasını oy toplamak için kendi menfaatlerine millete dağıtıyorlar.

Mehmet Fatih Yavuz
04.09.2008, 15:47
ulan yarılığa verdim güya.
bütün ağır işini ben yaptım. patosa bilem ben vurdum.:D
1.5-2 arası sonuçlandıracaz sanırım.:D

ama en az 3 ay bekletirim. 5 liraya gelene kadar mola.:D

fındık politikası hükümetçe belirlenmez normalde..
fiskobirliğin beceriksizliği yüzünden bu iş devlete kalıyor.

engin orada hata var yeni seçilen başkan da hükümetin adamı falan değil.
konuşmuştuk bi sordum falan.. hükümet destekli gelen biri değil.

3 sene önce 8 milyon fındık parası verip yeni silinen borçlarını gene tepeye vurduran fiskobirlik profosyonelleşmediği sürece bu çile sürer.
fındık borsası acele kurulmalı.

devlet eli piyasadan çekilmediği sürece bu çile sürer..

faik bi de etme gözüm yok %3 faizle bu iş çözülür falan.

o faiz oranları %60 lardan %15 lere indi.

sen ha deyince faiz inmiyor.
serbest piyasa dengesi bu.

ÖmerFarukYılmaz
04.09.2008, 15:48
Burda fiskobirlikin suçu var...

Eğer fiskobirlik bir sene fındıkçısına dayanabileceği parayı verip, dünyaya 1 sene fındık satmasın bakın görün siz fındıktaki zammı:)

kofol
04.09.2008, 16:11
Kofol

Teşekkür ederim. Ayrıca alttaki yorumları da okudum. Mesele çok basit değil.:) Eyvallah

http://www.hafif.org/yazi/daha-cok-findik-sattik-ama

Bir de bunu okumanızı önereyim o zaman aynı yazarın fındıkta daha sonraki gelişmelerle ilgili acıklamaları.

İlk yazının ve yorumlarda konulan yazının doğruluğunu isbat ediyor.

kofol
04.09.2008, 16:12
Bu da ikinci yazı altından bir yorum
"Ah be güzel kardeşim. Fındık, sanayi mamülüdür. Tüm dünya ihtiyacının %70~ türkiye karşılar. Ciddi bir rakibi de yoktur.
Türk ihracatının önemli bir kısmını tedarik eder. O sebeple halkımız fındık yiyemiyor diye fındık fiyatı düşürülmez. Gerekirse iç piyasaya bedava dağıtılır. Her eve bi kilo gönderilir ama fiyat düşürülmez. Fiyat düşürülürse işte böyle ülkemiz yıllık 1 milyar dolar kaybeder."

poetricus
04.09.2008, 17:43
Bir şeyler yazacaktım zehir zemberek ama zehirli olsa da sükût elzem. Aklıma Abdürrahim Karakoç'un bir mısraı geldi:

"Oy dedi yutkundu, eğdi başını!"

Cafer KILIÇSOY
04.09.2008, 19:28
Fındığı toplaması yevmiyesi patosu kurutması (ki hâlâ harmanda kurumadı) ettiğim masraf 1600 ytl. Eğer 4 YTL den verebilirsek alacağım para 2 bin ytl. Çekdiğimiz eziyet de çabası.

Yok abi yok. Bitmiş bu memleket.

Uzunoğlu
04.09.2008, 20:15
Fındığı toplaması yevmiyesi patosu kurutması (ki hâlâ harmanda kurumadı) ettiğim masraf 1600 ytl. Eğer 4 YTL den verebilirsek alacağım para 2 bin ytl. Çekdiğimiz eziyet de çabası.

Yok abi yok. Bitmiş bu memleket.

4 ytl ye satabilirsen haber ver banada :)

Kesintiler filan kaça inecek o fiyat

Fiskobirliğin başkanının hükümet yanlısı olup olmadığı hakkında kesin bilgim yok sadece yeni bir başkan seçildi. Hatırladığım kadarıyla cüneyt zapsu'nun kardeşi fiskobirliğe başkan olmak için seçime girmişti gerisi ne oldu filan bilmem...

Mehmet Fatih Yavuz
04.09.2008, 20:49
4 ytl %50 randımanlı fındığa..
düşecektir fiyat biraz daha.

kılı kılına maliyete anca..

Uzunoğlu
04.09.2008, 20:52
4 ytl %50 randımanlı fındığa..
düşecektir fiyat biraz daha.

kılı kılına maliyete anca..

aklı olan daha fındık bahçesin in yanından geçerken gözüyle bile dönüp bakmaz :)

OLCAY ÇAKIR
04.09.2008, 21:44
Oy dedi yutkundu,eğdi başını..!
Ne güzel ifade.Ne güzel.
Bir şeyler yazacaktım zehir zemberek ama zehirli olsa da sükût elzem. Aklıma Abdürrahim Karakoç'un bir mısraı geldi:

"Oy dedi yutkundu, eğdi başını!"

Ahmet Faruk
04.09.2008, 22:45
Geçen sene İspanyol fındık üreticlerinin Türk elçiliğinin önüne kara çelenk koyduğunu görmüştüm heberlerde.
Sebep olarak da, Türkiyenin rekabet edilemeyecek seviyede düşük fiyat belirlemesi, demişlerdi İspanyollar.

Birisi de "fındığı pahalı satarsak, bademe yöneliyor çikolata üreticileri" gibi benim aklıma hiç yatmayan bir şey söylemiş.

40 lira Trabzonda günlük, bunun masrafı falan 45 lira fındık toplayan bir insanın günlük masrafı.
Bir kişi kaç kilo kuru fındık toplar günde, 20-25 kilo.
Yani yarılığa alanlar zarar etmiş sanki...

Tamamen siyasi bir mesele...

mk.esen35
04.09.2008, 22:51
bişi dicem siyasi olcak.kısaca karadenizlilere müstehak bu.kimse kusura bakmasın.bizde izmirde şeftali mandalini satamıyoruz bile

Ahmet Faruk
04.09.2008, 23:01
bişi dicem siyasi olcak.kısaca karadenizlilere müstehak bu.kimse kusura bakmasın.bizde izmirde şeftali mandalini satamıyoruz bile

Abi müstehak demeyin yahu.
Benim böyle olmaması için ne kadar çalıştığımı bilenler beni kimlik değiştirmiş gibi görüyorlardı. Gerçi şimdi normale döndük.

En çok da babama üzülüyorum, o kadar hesap kitap yapmıştı...
Fındığa çok şey bağlar bizim orda insanlar. Bütün bir seneyi fındık üzerine tasarlarlar.Dolayısıyla bu sene kimse bir şey yapamayacak.

Zeki Akyol
04.09.2008, 23:05
Fındık a zam yok fıyat duşuyo
ama Elektrık e yıne %35 zam yapıldı
ne dıyelım

kofol
04.09.2008, 23:11
http://www.tarimdunyasi.net/?p=197

Burdada konuyla ilgili başka bir yazı var.

mk.esen35
04.09.2008, 23:12
Abi müstehak demeyin yahu.
Benim böyle olmaması için ne kadar çalıştığımı bilenler beni kimlik değiştirmiş gibi görüyorlardı. Gerçi şimdi normale döndük.

En çok da babama üzülüyorum, o kadar hesap kitap yapmıştı...
Fındığa çok şey bağlar bizim orda insanlar. Bütün bir seneyi fındık üzerine tasarlarlar.Dolayısıyla bu sene kimse bir şey yapamayacak.
seni kırmak istemem karadeniz insanının ne kadar çalıskan olduğunu bilirim.mustehak demem siyasi.burda siyası konuşmayı doğru bulmuyorum.kısaca tvdeki eylemlerle yol kapamalarla sandık birbirini tutmadıdiyim.kırdıysam seni kusura bakma

KUTADGU
05.09.2008, 00:40
Suçu serbest piyasaya bağlayanlar - ki serbest piyasanın işletilemediği için fındığın bugüne geldiği doğrudur- geçen sene neden yüksek fiyat verdiklerini açıklasınlar o zaman.

Disipline edilecekse, ne diye geçen sene kıvırıyorsun be adam.

Dik dur o zaman, olan garibana oluyor.

Mehmet Fatih Yavuz
05.09.2008, 01:09
ben fındığı dimedim ula serbest piyasa mevzusunda.:D

faiz oranlarından bahsetti faik ben faiz oranlarını serbest piyasaya bağlı olarak yorumladım. ha deyince düşmez dedim. 3 puan faiz indirmek istiyor faik emmi.:D

KUTADGU
05.09.2008, 01:21

faiz oranlarından bahsetti faik ben faiz oranlarını serbest piyasaya bağlı olarak yorumladım. ha deyince düşmez dedim. 3 puan faiz indirmek istiyor faik emmi.:D

Ben senin dediğin üzerine bir şey demedim ki muhterem.

Biraz ulusal ve yerel medya'ya göz gezdirdim de.

KUTADGU
05.09.2008, 01:23

Durmuş Yılmaz kim ki değil mi?

Faiz konusu çetrefilli bir konu hiç girmeyelim o konuya.

Düşünün Alan Greenspan bile emekli olduktan sonra 0,25'lik faiz oynamaları yüzünden suçlanıyor, kaldı ki % 3.

ceserdar
05.09.2008, 04:15
Ağzını yormayın. Ben geçenlerde Kocaeli'de Kandıra taraflarına gittim. Bir de baktım o ne. Patoz fındığı makinaya vuruyor. OHA falan oldum. Burada da mı fındık var dedim kendi kendime. Artık kilişe olmuş ama bu ülkede hiçbir şeyin hiçbir şeyi yok. Ya bizim bu yukarıda bir cadde var kaldırımları yeniliyorlar. Öyle ki yeni yapılan kaldırımlar eskisinde 10 cm yüksek. Dükkanların kapı ağzı aşağıda kalmış. Dedim kendi kendime ilk yağmurda dükkanlar mortingen şıtraze olacaklar. Şimdi kaldırımla fındığın ne alakası var. Bence çok alakası var. Bu ülkede yapılan bütün işlerde aynı ruh aynı felsefe var. Plansızlık bilmem ne vs. Yani öyle ki bir Allah'ın nimeti bol diye insanların başına bela oluyor. Bir kere bir yerlerde okumuştum. Amerika'da bir zaman o kadar patates oluyor ki yer gök patates dolu. Ya diyorlar biz bu patatesleri bitimemiz lazım. Ne yapalım. Diyorlar halkı papates yemeye özendirelim. Neyse özendirmeye başlıyorlar ama bu arada çıkıp TVlere radyasyonlu çay içmiyorlar. Bilimden falan yararlanıyorlarmış. Bu arada bizim bir amcaoğlu var Amerika'ya gitmişti bilim görmüş. Çok acayip birşeymiş. Neyse gidiyorlar soruyorlar ev hanımlarına ya daha çok patates yapmanız için ne olsa iyi olur? Ya diyorlar bu patatesler soyulmuş olsa he bir de dilimlenmiş olsa ohh yemede yanında yat. İşte bugün ki patates kızartmaları falan oradan çıkıyor yani. Ya bu fındığı git kuruyemişçiye 20 lirada aşağı alamazsın kilosunu. Ya bunun nimetin kreması sanki altın suyu o kadar pahalı. Ama kilosu 3 lira etmiyor. Neyse bazen TVde TRTde falan Tarım TV çıkıyor. Zındıklar Dünya'dan modern tarım görüntüleri veriyorlar. Kıç kadar Hollanda'da üretici birlikleri gösteriyorlar. Adamlar modern tesisleri pazarlama bölümleri arge bölümleri falan var. İzlemek düşünmek lazım.

Faik Yılmaz
05.09.2008, 08:18

Yok Fatih Hocam yanlış anladın beni. Faize bir yılda verilecek para 56 kattrilyon. Bunun % 3 kadar bir para dedim faizerin 3 puan düşmesi farklı bir olay.
5,6*0,03 = 1,68 kattrilyon yapar.

Faize verieln para geçip gidiyor ekonomiye hiç bir katkısı olmuyor. Her yıl çığ misali artıyor. Oysa fazie verilen paranın çok küçük bir kısmıyla bu sorun büyük ölçüde çözülebilir ben bunu iddia ediyorum.

Neden edilmiyor derseniz bu sene GAP Projesine 4-5 kattrilyon lira aktaranlar en az onun kadar tarım ve sanayimiz için önemli olan fındığıda hor görmemeliler. Deestek çıkmalılar.

İskender
05.09.2008, 09:13
Devletin içinde olduğu her konuda bu sorunlar var...

biz fındığı biliyoruz, başka bölgenin pancarı var buğdayı var...

Her sene bu sorun yaşanıyor ve biz hala kendi içimizde bir özel sektör oluşturamıyoruz, devlet bunu sağlasa eyvallah çok güzel olur...

Ama unutmayın sağlamak zorunda değil devletin asgari görevleri çok farklı bu nedenle herkez şapkasını önüne alsın ve bu sorunu etraflıca düşünsün...

Neden bizim zenginlerimizin dünyanın heryerinde yüzlerce inşaat işini alıyorda bir fınfığımızı pazarlıyamıyorlar...

Kimse olaya bu tarafından bakmıyor, biraz özeleştri yapalım lütfen, her sene siyasilere baskı yapılarak onlarda şirinlik olsun diye fındığı piyasadan toplayıp depolarda çürütmesi zoruma gidiyor açıkcası...

ApoCaN28
05.09.2008, 10:10
Fındıktaki rekolte tam anlamıyla devletin yaptığı yanlıştır...
Düzce Adapazarı Sakarya Bu bölgeye fındık ektirmişlerdir ve bu fındık Giresun Ve Ordu tarafında ham fındık diye tabir edildiği için toplanmamaktadır...
Hem Adapazarı Hem Giresun Fındığına Aynı Fiyat Verilince Fındık Tüccarın eline düşmüş ve olan Giresun Üreticisine olmuştur...

Alihan Ertürk
05.09.2008, 10:26
bu sene 7 ton fındık yaptık ... :) trabzonspor'a 7yolunda 7ton fındık :D

Misina
05.09.2008, 13:11
Akp ordu milletvekili eyüp fatsa Fındık fiyatına tepki gösteren üreticilere devletin fiyatını beğenmiyolarsanız gidin tüccara satın dedi.

merak ediyorum kabadayi uslübüyla konuşan bu adam kimin vekili kimin oylarıyla milletvekili seçildi????

ÖzGür Ayar
05.09.2008, 13:33
Akp ordu milletvekili eyüp fatsa Fındık fiyatına tepki gösteren üreticilere devletin fiyatını beğenmiyolarsanız gidin tüccara satın dedi.

merak ediyorum kabadayi uslübüyla konuşan bu adam kimin vekili kimin oylarıyla milletvekili seçildi????
Bu açıklamalardan sonra yerel seçimlerde Ordudan iki katı oy alır bunlar kesin.

Misina
05.09.2008, 14:00
Bu açıklamalardan sonra yerel seçimlerde Ordudan iki katı oy alır bunlar kesin.

olur mu olur. 2-3 yıl önce fiskobirlik fındığı alıp parayı ödememişti.Giresun ve orduda yol kapatıldı miting yapıldı.ilginçtirki öylesine ateşli tepkinin dozunun yüksek olduğu mitinglerin ardından temmuz 2007 seçiminde iki ildende iktidar partisi %50 nin üzerinde oy aldı.Bedava Kömür fındık bahçelerinde dökülen teri çekilen çileyi unutturuyor anlaşılan.

Uzunoğlu
05.09.2008, 15:03

Orduda bir şenlikte sopalarla kovulduğunu ve bu görüntüleri yerel medyanın elinden almak için yaptığı siyasi baskıları çabuk unutmuş bu vekil efendi :)

OLCAY ÇAKIR
05.09.2008, 15:55
Siyaset yok şişşş:)

Fındık tepkileri gözümün önünde.
Sonrasında elde edilen rakamlar.

Siyaset yok.
Bencede yok.
Başka bişey var,adı bende saklı.:)

Misina
05.09.2008, 16:01
Siyaset yok şişşş:)

Fındık tepkileri gözümün önünde.
Sonrasında elde edilen rakamlar.

Siyaset yok.
Bencede yok.
Başka bişey var,adı bende saklı.:)

Siyasey yok diyip işin içinden nasıl çıkacağız.

Ergenekonu mu sorumlu tutalım? :D

OLCAY ÇAKIR
05.09.2008, 16:04
En kolayı o değilmi:)

Siyasey yok diyip işin içinden nasıl çıkacağız.

Ergenekonu mu sorumlu tutalım? :D

Özkan
06.09.2008, 12:49
Konuyla fazla ilgisi yok ama Kadıköy'de boş bir arâzide oy pusulaları bulunmuş.

Siyâset yok.

gerenimo
06.09.2008, 12:57
06.09.2008 11:12http://www.haberturk.com/2008/09/06/kuturesim/findikyakti.jpgOrdu'nun Fatsa ilçesinde fındık fiyatına tepki gösteren Turkay Omar isimli fındık üreticisi, bir fındık tüccarının mağazasının yanında 2 çuval fındığı ateşe vererek cayır cayır yaktı.

İslamdağ beldesinden otomobiline yüklediği fındığını pazara getiren Turkay Omar, tüccarın çok düşük fiyatla fındık almasına sinirlenerek, fındığını yakmaya karar verdi. Fındığını satmak için gittiği tüccarın mağazasının yanındaki boş arsaya 2 çuval fındığını döken ve daha sonra üzerine benzin dökerek yakan Turkay Omar, Karadenizli fındık üreticisinin hakkını aramak için böyle bir eylem yaptığını söyledi.

Tüccarın fındığa 2.5 YTL fiyat verdiğini belirten Turkay Omar, "Tüccar da doğru söylemiyor. Tüccar randıman kırıyor. 2.5 YTL dediği fındığı 1.90 YTL'den alıyor. TMO'da fındık aralık ayında 5 YTL olacak. Köylü şu anda ramazanda yiyeceğini neyle alacak? Çocuğunun okul masraflarını bu ayda fındık parası alamadan nasıl karşılayacak? Bu kadar belirsizlik, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiştir. 2007 mahsulüne 330 YTL'den gübre attım. 2008 mahsulüne ise 600 YTL'den attım. Şu anda gübre 800 YTL. Devletin bundan haberi yok mu? Tüccar şu anda köylü üreticiden 2 YTL'ye topluyor fındığı. Aralık ayında götürecek TMO'ya 5 YTL'ye satacak parayı tüccar kazanacak. Büyük ihracatçı tüccarlar parayı kazanacak. Üniversiteye öğrenci kaydettiren veli tüccara 2 YTL'den fındık sattı" dedi.

Fındığını TMO'ya vermek için belgelerini hazırladığını, TMO'dan gün bile aldığını ifade eden Turkay Omar, "İnanmayanlar görsün. Tapu kendi üstüme ama vermeyeceğim fındığı, yakacağım. Anneme dedim ki, 'ben Karadenizli fındık üreticisi için pazara gidiyorum, fındığı yakacağım.' Annem bana hakkını helal etti, 'git oğlum' dedi. Ben de tüccara kızıp benzinle fındığı yakmaya karar verdim. 5 ton fındığım var, her gün fındık yakacağım. Hakkımı her gün eylem yaparak arayacağım" diye konuştu.

İHA

Nurbanu
06.09.2008, 13:03
bizim fındığımız 52 randuman geldi ki şuanda piyasada en iyi randuman bu ama yine de tüccar 2.5 ytl diyor. bence satmak zorunda olmayan arkadaşlar bekleyebilir....

OLCAY ÇAKIR
06.09.2008, 13:13
2 yıl mahsülü satmayacaksın,
Yakacaksın,ısınacaksın.
İçinide yiyeceksin.
Direneceksin.

Gelişmeleri gözlemleyeceksin.

%75'i ben üreteceğim,fiyatı italyanı ispanyolu,almanı belirleyecek.

aklıma fıkralar geldi,bir alman bir ingiliz bir fransız.

fındık fıkrasında laz yok,nasıl fıkraysa.

Fıkralara bile ters durum:)

winner
06.09.2008, 13:34
Hadi bakalım sevgili fındık üreticileri(benim ailemde fındık üreticisidir) Fındık üretilen illerdeki % 50'nin üzerindeki oranı geleck nisanda % 80'lere çıkarın.Bir teşekkür edin fındık üreticisi dostu büyüklerinize size bahşettikleri bu mükemmel fiyat için!

Mesela sevgili Ordulular geçen sene sadece haklarını aradıkları için kafalarına gözlerine polis copu yemişlerdi.Yerlerde sürüklemişti asayiş güçleri onları.Sonra bir baktık 27 Temmuzda koşa koşa gitmişler sandığa teşekkür etmek için."Siz bizim ağzımızı burnumuzu kırdırdınız,ekmeğimizle oynadınız,fındık karaborsacılarını kalkındırıdnız ama yinede başımızdan eksik olmayın"

Son söz,üzgünüm ama herşeye razı olacaksınız.Seneye fındığın kilosu 50 kuruş olarak da belirlense gıkınız çıkamaz.Hiçbir şey söylemeye hakkınız yok.Siz söz söyleme hakkını elinizde fırsat varken ve size yapılan muamaleyi bildiğiniz,gördüğünüz halde kullanmadınız.Artık çok geç...

Not: Bu yazı fındık üreticilerinin hakları adına siyaset yapmak için yazılmıştır.Kullanılan ifadeler ekmeğini bu işe bağlamış binlerce insanın mağduriyetine olan üzüntüden kaynaklanmaktadır.

OLCAY ÇAKIR
06.09.2008, 13:49
..........

Emirhan Makul
06.09.2008, 19:02
Toplu Halde Organizasyon Yapmayıp Fındık Fiatını Protesto Etmeyen Trabzon Halkını Kınıyorum ve şunu söylüyorum bu güdülesi millete bu fiyat çok fazla 500 bin olsun Trabzon halkı bunu hakediyor bir tepki verilmez mi ama yok işte.....

ÖzGür Ayar
06.09.2008, 19:07
Toplu Halde Organizasyon Yapmayıp Fındık Fiatını Protesto Etmeyen Trabzon Halkını Kınıyorum ve şunu söylüyorum bu güdülesi millete bu fiyat çok fazla 500 bin olsun Trabzon halkı bunu hakediyor bir tepki verilmez mi ama yok işte.....

Tepki vermek önemli değil, O tepkinin arkasında durabilmek önemli. Ordudaki tepki ve sonrasındaki dönemlerde yaşananları gördükten sonra Trabzonda tepki verilmesine karşıyım.

Emirhan Makul
06.09.2008, 19:13
Tepki vermek önemli değil, O tepkinin arkasında durabilmek önemli. Ordudaki tepki ve sonrasındaki dönemlerde yaşananları gördükten sonra Trabzonda tepki verilmesine karşıyım.

Halk Tepki vererek protesto ederek devlet nezninde birşeyleri değiştirebilecek yetkiye sahiptir neden tepki vermeyelim bizlen dalga geçildi Herkez biliyor Trabzonda 50 randıman fındık olmadığını 3.90 olan 50 randıman fındık Trabzon Halkı şuanda tüccara 1.50 den fındık satmaya başladı bu rezillik değildirde nedir sorarım size neyse ya kendi değerlerimiz böyle eriyip bitiyor bunlar herşeyin alt planları devlet deli gibi istiyor fındık köklerinin sökülüp bu işin bitmesini de işte bunlar hep ondan.

Misina
07.09.2008, 15:17
Ekmek Bulamayan Fındık Yesin

01 Eylül 2008 Pazartesi

Lafı eveleyip gevelemeye gerek yok.

Fındığa verilen para devletin mi değil mi?

Bunu bilelim önce.

Bu fiyat devletin olur mu?

Nedir devlet

Halkının hakkını koruyacak.

Sosyal olacak.

Paylaşımı savunacak

Yetim hakkı yedirmeyecek

Gelelim saadete..

2008 yılı ürününde 1 kg fındığın maliyeti 4.070 YTL"dir.

Fındığa verilen kademeli fiyat maliyetin altındadır.

Devletin Tarım bakanı maliyeti 2 YTL olarak açıklamış.

Kazığın ucu daha bu aşamada sivrilmeye başlamış, üreticiyi döndürülmüş

2 YTL"lik fındık maliyeti olur mu Allah aşkına.. Haaa düz ovada olur mu onu bilemem ama Karadeniz"de 1 Kg fındığı 2 YTL"ye mal edecek üreticinin anlından öpelim. Sonra kademeli 4, 4,5 ve 5 YKL fiyata göbek atalım.

Ama hayatın gerçeği o değil mi?

Ekmek bulamıyorlarsa, fındık yesinler gibi tornistanlaştırdık hayatla mücadeleyi.

Bu fındığın;yetiştirme masrafı var, gübre ve gübreleme masrafı var,, zirai mücadele gideri var, yevmiyesi, pazara indirmesi, çuvala koyması var. İş gücü var. 1 Dekar yere üreticinin masrafı 407.040 YTL"dir. 1 dekarda 100 kg fındık olursa 1 kg fındığın maliyeti 4.070 YTL"dir. Bu yıl bu rakam 115 kg.dır diyelim. Biraz daha iyimser olalım 120kg çıkalım. O zaman maliyet 3.039 YTL olur. Bunun üstüne enflasyon farkını koyacaksın, açlık sınırını koyacaksın, kalkınmışlık yüzdesini koyacaksın, milli gelirden payı koyacaksın, birde üzerine refah payını ekleyeceksin ondan sonra fiyatı açıklayacaksın..

Sonrada fiyat maliyetin üstünde diyeceksin

Haaa,herkes kafasına göre maliyet çıkarıyor diyorsanız, keseri kim ötekinden yana yontar..

Fındığın hangi gerekçelerle maliyetinin 2 YTL olduğunu bir anlayalım bakalım. 2 YTL"lik maliyete 4,4,5 ve 5 YTL verenler kendi fil dişi kulelerinde haklılar..

Ama üretici vicdanı ve cüzdanındaki maliyetin en en iyi niyetli fiyatı 3 YTL civarında…

Ekmek mücadelesindeki fındıkçıyı daha kalorilidir diye fındık yiyin diyorsanız…

Sandık bunun hesabını görür kozumuzda 22 Temmuz 2007"de elimizden alındığına göre(!)

Üreticiye devlet eli ile el Fatiha…

Ali Savaş

http://www.trabzonunsesi.com/author_article_detail.php?id=313

Berk
07.09.2008, 17:02

Tepki ve Türk milleti ha.Birbirine o kadar uzak şeylerki, sokağa çıkıp gezdiğimizde sosyal olaylara ne kadar tepkili (!) olduğumuzu açıkça görebiliyoruz.Ayrıca o tepki zamanında verilmeliydi , iş işten geçtikten sonra değil..;)

tsclp
07.09.2008, 22:15
üretici tepkisini koymalı büyük bir eylem yapılmalı,ama 5 ytl ye tav olan bu milletten bunu beklemem büyük hata olur.daha bir yıl önce 5 ytl fındık fiyatına %75 leri almadımı bu adamlar 4 yıl sonra da 10 ytl ye tav yaparlar.cezanın kesileceği tek yer sandıktır.

EmrahYalçınalp
07.09.2008, 22:36
"Devlet", fındığa dedemin istediği parayı verecekse, yani basbayağı sübvansiyon yapacaksa, lütfen benim ödediğim vergiyi ülke içinde bir yerlere hastane ya da okul yapmak için ayırsın.

Ekmek Bulamayan Fındık Yesin

01 Eylül 2008 Pazartesi

Lafı eveleyip gevelemeye gerek yok.

Fındığa verilen para devletin mi değil mi?

Bunu bilelim önce.

Bu fiyat devletin olur mu?

Nedir devlet

Halkının hakkını koruyacak.

Sosyal olacak.

Paylaşımı savunacak

Yetim hakkı yedirmeyecek

Gelelim saadete..

2008 yılı ürününde 1 kg fındığın maliyeti 4.070 YTL"dir.

Fındığa verilen kademeli fiyat maliyetin altındadır.

Devletin Tarım bakanı maliyeti 2 YTL olarak açıklamış.

Kazığın ucu daha bu aşamada sivrilmeye başlamış, üreticiyi döndürülmüş

2 YTL"lik fındık maliyeti olur mu Allah aşkına.. Haaa düz ovada olur mu onu bilemem ama Karadeniz"de 1 Kg fındığı 2 YTL"ye mal edecek üreticinin anlından öpelim. Sonra kademeli 4, 4,5 ve 5 YKL fiyata göbek atalım.

Ama hayatın gerçeği o değil mi?

Ekmek bulamıyorlarsa, fındık yesinler gibi tornistanlaştırdık hayatla mücadeleyi.

Bu fındığın;yetiştirme masrafı var, gübre ve gübreleme masrafı var,, zirai mücadele gideri var, yevmiyesi, pazara indirmesi, çuvala koyması var. İş gücü var. 1 Dekar yere üreticinin masrafı 407.040 YTL"dir. 1 dekarda 100 kg fındık olursa 1 kg fındığın maliyeti 4.070 YTL"dir. Bu yıl bu rakam 115 kg.dır diyelim. Biraz daha iyimser olalım 120kg çıkalım. O zaman maliyet 3.039 YTL olur. Bunun üstüne enflasyon farkını koyacaksın, açlık sınırını koyacaksın, kalkınmışlık yüzdesini koyacaksın, milli gelirden payı koyacaksın, birde üzerine refah payını ekleyeceksin ondan sonra fiyatı açıklayacaksın..

Sonrada fiyat maliyetin üstünde diyeceksin

Haaa,herkes kafasına göre maliyet çıkarıyor diyorsanız, keseri kim ötekinden yana yontar..

Fındığın hangi gerekçelerle maliyetinin 2 YTL olduğunu bir anlayalım bakalım. 2 YTL"lik maliyete 4,4,5 ve 5 YTL verenler kendi fil dişi kulelerinde haklılar..

Ama üretici vicdanı ve cüzdanındaki maliyetin en en iyi niyetli fiyatı 3 YTL civarında…

Ekmek mücadelesindeki fındıkçıyı daha kalorilidir diye fındık yiyin diyorsanız…

Sandık bunun hesabını görür kozumuzda 22 Temmuz 2007"de elimizden alındığına göre(!)

Üreticiye devlet eli ile el Fatiha…

Ali Savaş

http://www.trabzonunsesi.com/author_article_detail.php?id=313

Bu "Saadet" kim yahu? Elin kızında ne işimiz var fındık yüzünden? :) Yoksa daha önce de "konjektür" diyerek "konjonktür", "Şeyhusilman" diyerek "Şeyhulislam" demek isteyen (ahan kaynak (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=4009&page=35) ), Sayın Faruk Özak'ın Trabzonspor'u siyasi anlamda kullandığını iddia edip, bunun yanlış olduğuna vurgu yapıp, Sayın Volkan Canalioğlu'nun bunu yapamamasından şikayet eden (ahan kaynak (http://www.trabzonunsesi.com/author_article_detail.php?id=267) ) yazarımız "Sadede gelelim" mi demek istemiş? (saded [ صدد ] konu, asıl mesele) Bu kadar şeyin farkında olan birinin işini yaparken daha dikkatli olması gerektiğini düşünmekle hata ediyorsam özür dilerim. İnsan kendine kıyamıyor demek ki...

Şunu anlarım: İnsanlar "şu, şu, şu gerekçelerle fındık daha çok etmeliydi" diyebilirler. Bence benim maaşım da Avrupa'daki arkadaşlara bakınca şöyle bir 1400 Euro falan olmalıydı mesela, ben de söylüyorum ve haklıyım. Ama bunu yaparken herkesin birer ekonomi profesörü, fındığın maliyetini açıklayan kişinin de "kara cahil" olması bana komik geliyor. Allah aşkına, ne gübresi, bakımı, zirai mücaelesi? Ya bizim köyde fındık Allah'a emanet gidiyor, ya VIP fındıklıklar var, bizim haberimiz yok.

Mehmet Fatih Yavuz
07.09.2008, 22:54
önceki senelerde bu şekilde alınan çay, buğday vs. nin özellikle demirel döneminde devlet tarafından derelere döküldüğünü haberlerden hatırlıyorum.

devletin işi değil bu.

tarım ürününün alım+ihracatını devlet niye yapacak?

kominizme geçelim madem.:D serbest piyasaya gerek yok.:D

Erdal
07.09.2008, 23:05
Emrah ve Fatih in söylediklerine 3 sene önce imzamı atardım. Ama dünyanın içine düştüğü ekonomik tıkanmanın çok da uzak olmayan bir zamanda meydana gelecek bir savaş la açılabileceğini düşünüyorum. İşte o zaman bu liberal politikaların bedelini açlık la öderiz diye korkuyorum....Orta yol u olmalı bu işin...

gerenimo
08.09.2008, 00:10
önceki senelerde bu şekilde alınan çay, buğday vs. nin özellikle demirel döneminde devlet tarafından derelere döküldüğünü haberlerden hatırlıyorum.

devletin işi değil bu.

tarım ürününün alım+ihracatını devlet niye yapacak?

kominizme geçelim madem.:D serbest piyasaya gerek yok.:D

evet piyasa serbest olsun, fındıkta ve tüm tarım ürünlerinde fiyatı piyasa belirlesin. neden tüccara kızıyor üreticiler? piyasa belirlemiş fiyatını, 2,5 ytl, devlette kademeli fiyat vermiş 4-5 ytl arası. ne güzel değil mi? devleti tamamen çekelim 1ytl ye tüccar alsın o zaman.

liberal politikalar üreticinin alehinedir. üretici meslek örgütleri ya da sendikal yollarla örgütlenmediği, piyasayı düzenleme gücünü elde etmediği sürece piyasa yapıcısı tüccar ve tüccarla işbirliği yapan hükümet olur.

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 00:17
devlet desteği ile tarım ürünü üretimi devam ettiği sürece ekonomide koca bir gedik sürecektir.

liberal politikaların tam olarak oturduğu ülkelerde üreticiler ne kadar kötü durumda acaba?

bahsettiğin gibi meslek örgütleri ve sendikalar fındık politikası belirler kısa orta vadede fındık fiyatının belirlenmesinde etkili olur.

çok parayı devlet versin. sonra ürün çürüsün. atılsın vs. vs...
sonuç her sene derelere para dökelim.

Uzunoğlu
08.09.2008, 00:17
Bölgemizde geçimini sadece fındık üzerinden sağlayan insanlara sorulduğunda fındığın Allah'a emanet gitmediğine dair ikna edici cevaplar alabilirsiniz.

Ayrıca fındığın maliyeti belirlemek için iktisat teorisyeni olmaya gerek yok. Gidin bir köye sorun 70 yaşındaki bir amcaya anlatsın size maliyetini.

DNA-TS
08.09.2008, 00:18
fındık üreticileri bu sende tırt ettiler..yaazık vall onca zahmet cek ama ürünü satama..satmaya kalkışsanda ettiğin masrafı kurtaramasın...ama ordu milletvekili eyüp fatsa nın orduda vatandaşla arasında gecen dialogu gördükten sonra diyuecek bişe bulamıyorum...istemiyorsanız tüccara satın kimseyi zorlamıyoruz tmo ya verin diye.....bu lafları acaba secim zamanı söleyebilirmiydiniz....cok zor hatta imkansız ama nede olsa köprüyü gecene kadar...bu ülkenin kaderi bu....

Uzunoğlu
08.09.2008, 00:20
devlet desteği ile tarım ürünü üretimi devam ettiği sürece ekonomide koca bir gedik sürecektir.

liberal politikaların tam olarak oturduğu ülkelerde üreticiler ne kadar kötü durumda acaba?

bahsettiğin gibi meslek örgütleri ve sendikalar fındık politikası belirler kısa orta vadede fındık fiyatının belirlenmesinde etkili olur.

fatih delikanlı gibi söyle devlet fındıktan elini çekse tüccara kaça fındık satarsın sence :)

liberal politikaların oturmadığı bir ülkedeyiz. bu aşamada devletin çekilmesi demek üreticiyi vahşi kapitalizmin kucağına atmaktan başka bir anlam ifade etmez...

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 00:24
fatih delikanlı gibi söyle devlet fındıktan elini çekse tüccara kaça fındık satarsın sence :)

liberal politikaların oturmadığı bir ülkedeyiz. bu aşamada devletin çekilmesi demek üreticiyi vahşi kapitalizmin kucağına atmaktan başka bir anlam ifade etmez...

birden çekilirse tüccar en az 3 sene paranın canına okur. üreticiyi de zulme maruz bırakmaktan çekinmez.

ben bir anda çekilsin demiyorum.

kademeli olarak çekilmeli.

burada fiskobirlik önemli.
fiskobirlik darmaduman olmasaydı tüccar bu kadar cüretkâr olamazdı.

OLCAY ÇAKIR
08.09.2008, 00:31
Vergilerimizle yapılan hayırlı işleri görünce fındık üreticilerimizede az biraz katkı göze batmazdı diye düşünmeden edemiyorum.

Sadece fındık üretenlerin değil,ülkede her üretenin derdi büyüktür.

Üretim girdileri yüksek.
Kapanan kapanana.
Fındıklıklarda kapanacak.
Kaçınılmaz son.

Çözüm üretmesi gereken ben değilim herhalde.
Siyaset yok ama şişşş:)

Not:Fındıklıkları tüccara kiralasınlar.

gerenimo
08.09.2008, 00:48
serbest piyasacı avrupa birliği tarım üreticilerine yüksek miktarda destek vermektedir. ama onlar bizim kadar serbest piyasacı değiller, erdemine henüz varamamışlardır. üretici desteklenmezse serbest piyasada (çiftçiler serbest ama piyasa değiller) tüccar ve kartellerin elinde oyuncak olur.

Uzunoğlu
08.09.2008, 00:48

Önümüzdeki yıl ben toplamayacağım tüccar gitsin toplasın alsın 5 kuruşta istemiyorum :)

gerenimo
08.09.2008, 00:52
....................................

kofol
08.09.2008, 00:53

Liberal politikalar uygulansın güzel , bu bahsettiğiniz ülkeler kapitalistleşmelerini bundan 100 yıl önce yaşadılar.Onlarda ne kadar köylülük var. Bahsettiğiniz ülkelerde üreticinin zaten sermaye gücü var. Bu güçten dolayıki ürettiği malın fiyatını kendisi belirleyebilme gücüne sahip. Bugün yaşadığımız süreç zaten tarımın kapitalistleşmesidir . Bizde bütün yük ve risk üreticinin üstünde devletin desteği olmadan üreticinin piyasayı yönlendirebilmesi imkansız.

1999'dan beri uygulanan tarım politikaları ile tarımda küçük üreticinin tasfiyesini görüyoruz . Bu fındıkta daha çok ortaya cıkıyor çünkü hem fındığı kendine has özellikleri , hemde Karadeniz'in tarım alanlarının dar ve parçalı oluşu çok daha fazla insanı etkiliyor.
Ekonomide gediğin büyümesi şeker pancarından desteğin çekilip şeker ihraç eden ülkenin , ithal eder duruma gelmesidir. Tütün üretimin mahfedilip amerikalıların dandik tütünün ithal edip içer duruma gelmemizdir.Dünyanın en kaliteli tütününü üretip kullanmamak nasıl bir mantıktır.

Neleri gizleyen devlet yaktığı tütünümü gizleyemiyor. çağırp kameraları kullanmadığımız tütünü yakıyoruz diye habercilerin gözüne sokmak neyin nesidir , kamu oyu oluşturmak insanları istediğin gibi düşündürmek kolay , yakın geçmişte(br kaç sene önce) fındıktan zehirlenme haberleri medyayı bi hayli meşgul etmişti , o gün ve bugün yaşananlar ortada.

Serbest piyasa iyi güzel ama vahşi kapitalizmin şu ortamında sermaye kaşısında üreticiyi ezmekten başka işe yaramıyor.

Erdal
08.09.2008, 00:59
Alternatif ürün geliştirmek lazım. Yaban mersini ile ilgileniyorum mesela. Ayrıca her köye bir ziraatçi gitmeli. Buna benzer bir proje var tarım bakanlığının masasında diye biliyorum.

EmrahYalçınalp
08.09.2008, 01:12
Vergilerimizle yapılan hayırlı işleri görünce fındık üreticilerimizede az biraz katkı göze batmazdı diye düşünmeden edemiyorum.

Sadece fındık üretenlerin değil,ülkede her üretenin derdi büyüktür.

Üretim girdileri yüksek.
Kapanan kapanana.
Fındıklıklarda kapanacak.
Kaçınılmaz son.

Çözüm üretmesi gereken ben değilim herhalde.
Siyaset yok ama şişşş:)

"Her üreten" değil yahu Olcay abi... Adam kağıt-mürekkep parasına kendi için sonsuz bir "hürriyet" üretiyor mesela. Nedir ki maliyeti? :)

Şakaymış gibi davranan realite bir tarafa, fındıklıklar kapanmaz. Her sene "seneye toplamayacağım" diyenler ertesi sene fındık püsküllerini toplamadan zor geçiriyorlar Mayıs'ı. Doğu Karadeniz şartlarında yıl boyu yüzüne bakmasan da yazın buluşacağın şey yine fındıktır.

Ben devletin bir tarım ürününe fiyat belirlemesini tuhaf buluyorum. "Destek" sadece sübvansiyon değildir. Şu anda Türkiye'de bilimsel olarak "fındık" diye bir meyva yoktur mesela. O bitkinin latincesi yoktur yani. Yüzlerce farklı tür birbiriyle tozlaşmış, karma, kaotik taksonlar oluşturmuştur. Oysa fındık Anadolu'nun doğal bitkisidir. Mesela ebay'de "İtalyan Fındığı" diye satılır yine de. Çünkü "destek" derken anladığı tekşey sübvansiyon olan üretici "soyu sopu belli, organik ürün" gibi konuları hep ütopya olarak görür. Çünkü realite cüzdana ne gireceğidir.

Konuyu çok uzatacak değilim. Üretici haklıdır. Çünkü dünya piyasası falan onu ırgalamaz. Onun için önemli olan fındıktan alacağı para ile günlükçüye ve patoza vereceği para arasında yapılacak çıkarma işleminde sonucun olabildiğince büyük çıkmasıdır. Yıllaca öyle olduğu için...

Ama bence de düğme yıllardır yanlış dikilmiş! Eğer sübvansiyon yapılacaksa bari herkese metrekare başına bir para verilsin. Toplanıp çürüyecek fındığa yazık, patozların harcadığı dışa bağımlı petrol ürününe yazık, depo giderlerine yazık, önümüzdeki 3 sene Ramazan'da fındık toplayacak insan gücüne yazık...

Samet Türkmen
08.09.2008, 01:29
Kendi açımdan fındık fiyatlarını yeterli buluyorum ama şunu söylemek istiyorum. Tabi bunu yapmayanlara lafım yok. Fındık fiyatı düşük bulunduğu zaman veya başka yıllardada fındığı daha yüksek fiyata satmak için depoluyorlar. Birkaç ay geçtiği zaman satıyorlar. Ve bununda bir kesim üretici içinde son derece normalleştiğini görüyorum. E hani bu haram dı? Yoksa işine geldiği zaman mübah mı oluyor?

ceserdar
08.09.2008, 04:07
Aslında sorun fiyat değil. Bugün Türkiye'nin en büyük sorunu sahip olduğu kaynakları verimli kullanamamaktır. Bir ülkenin sahip olduğu kaynakları verimli olarak kullanabilmesi için bilim üretmesi gerekir. Bilim üretmeyen hiçbir ülke hiçbir alanda başarılı olamayacağı gibi tarımda da başarılı olamaz. Bundan sonraki senelerde fındık bundan iyi olmayacaktır. Çünkü bugün fındık üretiminin yarısı neredeyse düz ovalarda yapılıyor. Düşünün İstanbul'a sadece 150 km mesafedeki bir yerde bile hatırı sayılır miktarda fındık yetiştiriliyor. Durum böyle olunca da tüketilenden çok fındık üretiyoruz. Mesela düşük dolar kuru bile fındık fiyatında etkili oluyor. Bugün 1.5 milyar dolarlık fındık ihracatı var ki bu bu ihracat saf ihracattır. Yani bugün bazı sektörler biz gibi dışarıdan parçaları al birleştir sat sonra ihracat yaptık diye birşey yok. Neyse bence bu Kocaeli Sakarya Samsun Düzce gibi yerlerdeki fındıklıklar sökülürse o zaman bu durum değişir. Düz ova da mısır ek ki mısır artık ithal ediyoruz. Git pirinç ek ki o da dışarıdan geliyor neredeyse pirinç yok diye ihtilal olacaktı ülkede. Neyse uzadı baya. 3-5 cümle yazıp olmayan bilgilerler bu meseleye açıklık getirilmez. He bu arada liberal ülkeler diyor bazı arkadaşlar. Mesela Amerika liberal bir ülke midir? Bir baksınlar google'da Amerika ne kadar tarım ürünü ihraç ediyor? Hollanda? Ona bir baksınlar. Bazı arkadaşlar liberal diyince akıllarına nedense cam binalar büyük avmler geliyor.

Faik Yılmaz
08.09.2008, 08:34
2003 senesinde fındığın fiyatı 4 ytl......

2008 senesinde fındığın fiyatı 4 ytl.....

bu işte bir yanlışlık yokmu sizce.......

fımdık tekelimiz. üretimin çoğunu biz karşılıyoruz . 15 gün ihraç etmesek fiyatı en az 10 ytl olur musluk bizim elimizde gibi görünüyor ama içimizdeki İrlandalılarmı desek yoksa yabancı fındık firmalarının siyasi nüfuza sahip temsilcilerindenmi desek bir türlü biz belirleyemiyoruz fiyatı...

Oysa devlet piyasadajki fazla fındığı hatta fazlasını toplayıp pekala fiyatın artmasını sağlayabilir. Bu devletin asli görevidir. Fındıkla uğraşan 2 milyon aile vardır bu kadar insanı sübvanse etmezseniz çok önemli sosyal sorunlar çıkar. Yani bu para yine ekonomi içinde kalacaktır hatta ekonomiyi belli ölçüdede canlandıracaktır. İşte durgunluk diyoruz devletin durgunluğu aşması hemde sosyal devlet olgusuna uygun davranması için çok önemli bir fırsat.

littlebighorn
08.09.2008, 08:34
Geleceğin parlak sektörlerinden biri de tarım, fakat maalesef ülkemizde gerekli önemi görmüyor. Sorun yalnızca fındık sorunu değil tüm tarım politikası aslında. Daha doğrusu bir tarım politikamızın olmaması...

Not: Sanayileşmiş ülkeler tarıma daha fazla sübvansiyon uyguluyorlar, neden acaba?

Emirhan Makul
08.09.2008, 11:24
seneye yerimi toplamaya değil günlüğe gideceğim daha karlı 40 ytl yemek verdiler mi 35 ytl süper 10 gün toplasan 350 ytl ki günlükçü olmanın anlatmakla bitmeyen maceraları var 3 sayfa doldururum valla o kadar zevkli bir işdir günlükçülük.

Dursun Kaplan
08.09.2008, 11:28
seneye yerimi toplamaya değil günlüğe gideceğim daha karlı 40 ytl yemek verdiler mi 35 ytl süper 10 gün toplasan 350 ytl ki günlükçü olmanın anlatmakla bitmeyen maceraları var 3 sayfa doldururum valla o kadar zevkli bir işdir günlükçülük.

Bi o kadar da zordur...

Emirhan Makul
08.09.2008, 11:30
Bi o kadar da zordur...

Her zorluğa karşı orağım yanımda zorlandığım dalı keserim :D

Faik Yılmaz
08.09.2008, 11:34
Her zorluğa karşı orağım yanımda zorlandığım dalı keserim :D

bizim köyde orak bir yana ancak ağaç motoruyla kesebilirsin dalları..... :)

Emirhan Makul
08.09.2008, 11:41
bizim köyde orak bir yana ancak ağaç motoruyla kesebilirsin dalları..... :)

abi onlarlada hiç uğraşılmaz sallama yapacan anca başka yolu yok bizim orda ince dallar kalında olsa ölümüne atlıyorum üstüne dalla beraber aşşağa iniyoruz :D

EmrahYalçınalp
08.09.2008, 11:44
Geleceğin parlak sektörlerinden biri de tarım, fakat maalesef ülkemizde gerekli önemi görmüyor. Sorun yalnızca fındık sorunu değil tüm tarım politikası aslında. Daha doğrusu bir tarım politikamızın olmaması...

Not: Sanayileşmiş ülkeler tarıma daha fazla sübvansiyon uyguluyorlar, neden acaba?
Gelişmekte olan ülkeler sanayi yatırımlarına niçin daha fazla teşvik uyguluyorsa o yüzden.

Faik Yılmaz
08.09.2008, 11:51

Aslında bir politikamız var. Tarımı tamamen devlet desteğinden yoksun bırakarak özel sektöre devretmek uzun vadedeki plan bu. Zaten ürün bazlı teşviklerden yavaş yavaş vazgeçilmeside bu planın bir parçası aslında. Ancak bu plan ülkemiz için uygulanabilir bir plan değil. Tarım bizde hem verimli olarak yapılmıyor hemde insanların toprakları az olduğnda sübvanse edilmediği takdirde resmen yaşam destek ünitesinin fişini çekmektir bu.

sosyal devlette devlet ne yaparsanız yapın diyemez.

Ömer SEVİNÇ
08.09.2008, 12:31
Fındığın 4-5 ytl'den daha fazla bir para edeceğini düşünmüyorum. Çok da değerli bir meyve değil bence. İdeal rakam 5 ytl'dir. Fazlasını istemek aç gözlülük bence..

Badaloğlu
08.09.2008, 12:37
Arkadaşlar,

Fındık konusuna girmeyeyim diyorum ama burada yazılanları okuyunca bir iki ilavede ben etmek istedim.Ben şuna inanıyorum, bundan sonra artık fındık eskisi gib para etmeyecek.Kusura bakmayın ama bu gerçek.Çünkü dünya üzerinde bir sürü ülke fındık ekmeye başladı.Özelliklede Gürcistan ve Azerbaycan'da ciddi bir fındık dikimi devam etmektedir.Ayrıca dünya'nın diğer ucundaki Şili denen ülkede binlerce hektar'a fındık dikimi yapmaktadır.Her yıl bu fındık dikimi artarak, bir kaç sene içinde hedef 100.000'lerce tona ulaşmakmış.Ayrıca Şili'nin pazara girmesi demek; ABD'nin fındık ihtiyacını direk oradan alması demektir.Maliyet olarakta Türkiye'den çok daha ucuza mal edebiliyorlarmış.Tabi, Şili'nin başka bir avantajı da, Türkiye'den tam tersi bir mevsimde pazara fındığı sokabilmesidir.Malum, Şili ülke olarak Güney Amerika'da bulunmasının avantajını bu şekilde kullanacaktır.

Ayrıca ülkemizde fındık dikimi her sene artarak devam etmektedir.Bence bu uygulamaya birileri dur demeli.Doğu Karadeniz bölgesinden başka, Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Bolu,Düzce,Akçakoca,Sakarya,Kocaeli'nin belli ilçelerindeki verimli ve düz topraklarda hızla fındık dikimi yapılmaktadır.Buna Samsun'un Çarşamba ve Terme ilçelerinide ekleyebiliriz.Bu durum bence haksız bir rekabete neden olmaktadır.Neden? Çünkü Batı Karadeniz ve Samsun gibi ova olan, düz ve verimli topraklarda fındık ekimi olmazsa başka alternatik tarım ürünlerine yönelebilme şansları vardır.Ama Doğu Karadeniz bölgesinde dik ve yamaçlarda fındık hariç tarım yapmak hem zor hemde maliyet açısından çok pahalı olmaktadır.O yüzden Doğu Karadeniz bölgesindeki üretici ile Batı Karadeniz Bölgesindeki (Samsun dahil) üreticilerin şartları aynı değil!!!

Ayrıca devletin stoklarında binlerce ton fındık olduğundan bu seneki fındığa verilen fiyat bence tamamen seçim yatırımıdır.Çünkü devlet, bu fındıkları zarar ettiğini bile bile alacak.Neden? Çünkü 2009 baharda yerel seçimler var.Bence devlet bu politikadan bir an evvel vazgeçmeli ve fındık'a para vermek yerine, fındığa politika getirmeli...Fındık bu sebeplerden dolayı bundan sonra para etmeyecek diyorum.

Emirhan Makul
08.09.2008, 12:39
Fındığın 4-5 ytl'den daha fazla bir para edeceğini düşünmüyorum. Çok da değerli bir meyve değil bence. İdeal rakam 5 ytl'dir. Fazlasını istemek aç gözlülük bence..

tamam onda hem fikiriz ama hesaplandığında günlükçü parasıyla altının otunu vurma parasıyla ilaçlama budama bakım parasıyla fındığın kilosunun harmana gelme maaliyeti 4 ytl hani mantık olarak herşeyin fiyatıda fındığa göre ucuz olsa tamam toz parası günlükçü parasıda çok düşük maaliyetlerde olsa itiraz etmez zaten millet fazlasınıda istemez ama sen bir torba toza %40 zam ver sonra fındığa az para ver olmuyo zarar ediyor millet.

Faik Yılmaz
08.09.2008, 12:44
madem fındık kendi denge fiyatını kendi bulacak devlet ne işe yarar çok merak ediyorum.. helede sosyal devlet.....

şimdi kimse bana tüyü bitmemiş yetim filan demesin..... Güneydoğudaki insanların % 90 ı elektriğe suya sağlığa eiğitime para mara vermiyo onlara devlet para buluyorda milletin fındığınamı bulamıyor. alınterinin karşılığınımı veremiyor.

Misina
08.09.2008, 13:15

Devlet Üreticiyi 2 ytl den tüccarın kucağına bıraktığı içni yeteri kadar Kapitalizme teslim etti zaten.

Zira çayda aynı durum var Çaykurun kota ve kontenjan uygulasıyla üretici çayını yok pahasına özele vermek zorunda kalıyor.

Bunları söylerken Akaryakıt fiyatını,Bakliyat fiyatını,Son bir Yılda % 120 zamlanan Gübre fiyatını ve gün geçtikçe zorlaşan hayat koşullarını göz önüne alıyormusun acep???

Daha rahat yaşam koşullarımız olsun fınıdıkta 50 kuruş olsun razıyım.

ApoCaN28
08.09.2008, 13:20
Bu Fındığı tüccarın eline düşürürsen en iyi 4 olur belki oda olmaz...
Fındığın maliyeti her gelen zamla artıo...
Bunun gübresi,kireci,kemresi,aşlaması, hepsi paradan geçio ve 4 ytlyi her zaman aşıo...
Ve dengeden bahsediyorlar 4 ytl verip...
fındık üreticisine sadece YAZIKLAR OLSUN demek düşüyor...

Badaloğlu
08.09.2008, 13:25
madem fındık kendi denge fiyatını kendi bulacak devlet ne işe yarar çok merak ediyorum.. helede sosyal devlet.....

şimdi kimse bana tüyü bitmemiş yetim filan demesin..... Güneydoğudaki insanların % 90 ı elektriğe suya sağlığa eiğitime para mara vermiyo onlara devlet para buluyorda milletin fındığınamı bulamıyor. alınterinin karşılığınımı veremiyor.

Faik,
Devlet fındığa neden para veriyor kardeşim? Devletin başka işi yokta senin binbir zorlukla yetiştirdiğin fındığa değer mi biçecek? Bunun değerini en iyi sen bilirsin.Devlet fındığı alıpta ne yapacak? Ticaret devletin işi olamaz!...

Bakın gene söylüyorum, fındık bundan sonra para etmeyecek,bu benim düşüncemdir.Dünyada bunca fındık üretici hızla artarken, pazar daralırken, maliyetler Şili gibi bir ülkeden daha pahalı olursa, yeni pazarlar bulamazsanız fındığımız para etmez.Devletin verdiği rakamlar zaten abartılı rakamlardır diye düşünüyorum.Aslında tabiki üretici için bu rakamlar çok düşüktür ama devlet için bu rakamları vermek şu an için lüks.

Fiskobirlik 120 milyon dolar borcmuz var diyor.Devlet Malze Ofisi yani DMO bu fındıkları sırf üreticinin elinde kalmasın diye alıyor.İhtiyacı yok yani, geçen seneden elinde 300.000 ton fındık var.Bu seneki üretim haddinden fazla.Sırf seçim dalgasına bu sene fındığa bu paralar verildi ama seneye bu kadarda verilmeyeceğini düşünüyorum...

Misina
08.09.2008, 13:32
Ahmet abi o 300 bin ton fındığı alıpta satamayan bizmiyiz.Beceriksizliklerinden o fındığı satamamışlarsa bunun çilesini neden üreticiye çektiriyorlar???

Emirhan Makul
08.09.2008, 14:21
bence fındık gafullarını söküp kivi dikelim tanesi 1 milyon

OLCAY ÇAKIR
08.09.2008, 14:33
Fındık tüccarı vergi rekortmenlerimiz var Yörede..

Değerini bulunca kıymeti tartışılmazmı demek acaba bu durum?

Sadece konu açılsın,irdelensin..

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 14:35

liberal politika faik bu. serbest piyasa ekonomisi.
senin alın terinin devletle ne ilgisi var?
kamu işçisi ya da memur musun sen?

devletin ne işi olur tarım ürününe fiyat biçecek, alacak, sonra ihrac etmeye çalışacak..
böyle saçma sapan iş olur mu?
sosyal devletle bunun ne alakası var?

bu kominizm kokan devlet.

hangi sosyal devlet ihtiyacının 10 katı tarım ürününü üreticiden alıp çürütür.
bunun adı ahmaklıktır. parayı git götür yak, hiçbir farkı yok.

güney doğudaki yanlışları göstermenin anlamı ne?
onlar elektrik kaçırıyorsa biz de kaçıralım madem.
konuyla ne alakası var?

bir yanlışı kapatmak için başka yanlışı branda niyetine kullanmanın alemi yok.

Uzunoğlu
08.09.2008, 14:41
Sorun aslında devlet liberal mi değil mi

Tıkandığımız nokta burası

Liberalse devletimiz fındık konusunda üreticinin şu anda çektiği sıkıntı işin başında çekmesi gereken sıkıntımıdır

Yoksa sermayenin siyaset üzerinde etkisiyle birilerine rant sağlamak amacıyla insanların alın terlerini heba etmekmidir.

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 14:45
sorun özaldan beri liberal görünüp popilist politikalar yüzünden hala tarımda abartılı sübvansiyona devam etmek.
sanayi gücü çok büyük bi ülkeyiz ya bu açığı sanayimiz ve ihracatımız ile kapatacağız.
senelerin sorunu bu.

fiskobirlik durup dururken 2003 yılı itibari ile 2 katrilyon borçlu hale gelmedi.

o borcu sildin. 2 sene geçti gene kapına geliyor 120 miyon dolar borcum var diye.

ben de sinirleniyorum hükümete, her yerde adamım olsun anlayışını sevmem ama, bu fiskobirliği de artık kimin elinde ise ondan alacaksın yani bunun çaresi yok.
bu düğüm fiskobirlikte.. orası çözülmeden fındık çözülmez.

poetricus
08.09.2008, 14:49
Sorun aslında devlet liberal mi değil mi?
Tıkandığımız nokta burası.
Liberalse devletimiz fındık konusunda üreticinin şu anda çektiği sıkıntı işin başında çekmesi gereken sıkıntımıdır
Yoksa sermayenin siyaset üzerinde etkisiyle birilerine rant sağlamak amacıyla insanların alın terlerini heba etmekmidir.

Efendim;
Siyaset bilimi iki tür tanımı yapmıştır bugüne kadar:
1. Hâkim Devlet: Ceberrut, anti-demokratik, baskıcı devlet.
2. Hadîm devlet: Hizmetkâr devlet. Meşruluğunu halka borçlu olan devlet.

Bizimki hangisi mi?
Onun için üçüncü bir tür ve yeni bir terim ihdas edildi:
Hadım Devlet.

Uzunoğlu
08.09.2008, 14:49
sorun özaldan beri liberal görünüp popilist politikalar yüzünden hala tarımda abartılı sübvansiyona devam etmek.
sanayi gücü çok büyük bi ülkeyiz ya bu açığı sanayimiz ve ihracatımız ile kapatacağız.
senelerin sorunu bu.

fiskobirlik durup dururken 2003 yılı itibari ile 2 katrilyon borçlu hale gelmedi.

o borcu sildin. 2 sene geçti gene kapına geliyor 120 miyon dolar borcum var diye.

ben de sinirleniyorum hükümete her yerde adamım olsun anlayışını sevmem ama bu fiskobirliği de artık kimin elinde ise ondan alacaksın yani bunun çaresi yok.

Fatih dediklerine katılıyorum ama fındık tüccarı olan bir başbakan danışmanının kardeşinin fiskobirliğin başına geçmesi için çalışmalarda bulunması sence ne kadar etik?

ismail-dede
08.09.2008, 14:51
benim anlamadığım bu fiatı fisko birlik niye açıklamıyor ve devlet fisko birliğin trilyonlarca borcunu niye öder anlamıyorum
birde bişey diyeceğim hatırlarsanız çay yıllarca rize nin dışında yetiştirilmiyordu ve yasaktı şimdi serbes
peki fındığın adapazarında ne işi var düz arazi herşey yetiştirebilirler ayrıca ordaki fındığın kaliteside düşük bunun yerine başka bişey yetiştirselerde fındık şişmese değeri biraz daha artmazmı

Uzunoğlu
08.09.2008, 14:51
Efendim;
Siyaset bilimi iki tür tanımı yapmıştır bugüne kadar:
1. Hâkim Devlet: Ceberrut, anti-demokratik, baskıcı devlet.
2. Hadîm devlet: Hizmetkâr devlet. Meşruluğunu halka borçlu olan devlet.

Bizimki hangisi mi?
Onun için üçüncü bir tür ve yeni bir terim ihdas edildi:
Hadım Devlet.

Hocam son noktayı koymuşsun vallahi

Başka türlü açıklanmıyor çıkamıyoruz işin içinden :)

LazAnisT
08.09.2008, 14:53
Bize neyapsalar az.Çayda olduğu gibi fındık politikasınıda destekliyorum.

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 14:53
Fatih dediklerine katılıyorum ama fındık tüccarı olan bir başbakan danışmanının kardeşinin fiskobirliğin başına geçmesi için çalışmalarda bulunması sence ne kadar etik?

şu kadarını söyleyeyim.
donanımlı ise, dürüst ise geçsin.
beni kimin danışmanı olduğu ilgilendirmez.

yok yemeye geçiyorsa etik veya değil tartışmasına girmeye gerek yok.
2 sene içinde ordudaki miting her karadeniz ilinde başına gelmeye başlar.

fiskobirlik fındık politikasını zamanla belirlemelidir.
ama maalesef üretici ara dönemde sıkıntı çekebilir. bunu da devlet karşılamak zorunda şu anda.
etkili bir fındık siyaseti ile dünyadaki fındık fiyatını belirleme erkini hollandadan almadığın sürece bu çile bitmeyecektir.

üreticinin etkin olmadığı bir fındık borsası olur mu? fiyasko bu !!

ismail-dede
08.09.2008, 15:00
senelerin sorunu bu.

ben de sinirleniyorum hükümete, her yerde adamım olsun anlayışını sevmem ama, bu fiskobirliği de artık kimin elinde ise ondan alacaksın yani bunun çaresi yok.

sonuna kadar katılıyorum ama bilgin vardır ama yine yazacağım fisko birliğin o zamanki yönetimi gönderilmek istendi ama biz yine onları seçtik bunun üzerine zapsunun üzerine bayağı polemik olmuştu o yönetimi saf dışı bırakmak istemesinden dolayı.

Uzunoğlu
08.09.2008, 15:01
şu kadarını söyleyeyim.
donanımlı ise, dürüst ise geçsin.
beni kimin danışmanı olduğu ilgilendirmez.

yok yemeye geçiyorsa etik veya değil tartışmasına girmeye gerek yok.
2 sene içinde ordudaki miting her karadeniz ilinde başına gelmeye başlar.

fiskobirlik fındık politikasını zamanla belirlemelidir.
ama maalesef üretici ara dönemde sıkıntı çekebilir. bunu da devlet karşılamak zorunda şu anda.
etkili bir fındık siyaseti ile dünyadaki fındık fiyatını belirleme erkini hollandadan almadığın sürece bu çile bitmeyecektir.

üreticinin etkin olmadığı bir fındık borsası olur mu? fiyasko bu !!

Hükümetin fındık politikası 2 seneye gitmez çözüme kavuşur

Osmanlı döneminde bir maarif nazırının dediği gibi:

Şu mektepler olmasa maarifi ne kadar güzel idare ederdim :)

Fındık kalmayınca problem kalmaz...

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 15:04
fındık bitmez engin o konuda merak etme.:D
hükümetin fındık politikası fiskobirlikte etkin olursa başlar.
sonra ya fiyasko ya çözüm.....

fiskobirlik rayına girmeden fındık işi için çoook daha konuşuruz.

Uzunoğlu
08.09.2008, 15:07
fındık bitmez engin o konuda merak etme.:D
hükümetin fındık politikası fiskobirlikte etkin olursa başlar.
sonra ya fiyasko ya çözüm.....

fiskobirlik rayına girmeden fındık işi için çoook daha konuşuruz.

seni bilmem bu saatten sonra fındık benim için bitmiştir

alternatif ürünlede uğraşacak ne zamanım var ne de bilgim var

karadeniz bölgesine 3-4 yıl sonra yaklaşık 20 dönüm kadar daha orman geliyor :)

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 15:14
seni bilmem bu saatten sonra fındık benim için bitmiştir

alternatif ürünlede uğraşacak ne zamanım var ne de bilgim var

karadeniz bölgesine 3-4 yıl sonra yaklaşık 20 dönüm kadar daha orman geliyor :)

ver birine yarılığa en azından.
uğraşacak birileri çıkar mutlaka.

Uzunoğlu
08.09.2008, 15:20
ver birine yarılığa en azından.
uğraşacak birileri çıkar mutlaka.

la para filan istemiyorum yerin temizliğini yapacak olana fındık helaldir :)

Nasıl olsa para etmiyor

Bu saatten sonra kimse fındık toplamaz

OLCAY ÇAKIR
08.09.2008, 15:22
8 yıldır proje üretmişmi Tarım bakanlığı.
Tarım bakanı görev ve sorumlulukları nedir.?
Tarım bakanlığı önemli bir bakanlıkmıdır.?
Geçmiş uygulamalara sallamak kolaydır,ama geçmiş uygulamalara sallayınca kendi geçmişlerinede sallayacak kadar zamandır sorumluluk onlarda.

Çoooook evveline dayanır bu mevzular.Demek kolay.
Kaç yıldır her şey elinizde,üretin ikna edin.

Bissürü insan bu işten ekmek yiyorsa kıymetlendireceksin ürünü.
Çözeceksin.
Tüccar kıymetlendiriyor.

Tarımımız bitti arkadaşlar.
Geçmişe sövmekle olmuyor,yürümüyor.

Devleti yönetenler ne üretmişler üretenler için.

Benden bir farkı yoksa neden ordalar.?

Sorular akla geliyor?

Not: Seneye tamda ramazan ayına denk gelecek fındık ayı sanırım.
Fındıklıklara iftar çadırı yakışır.
Aşama aşama herkes çadırlara.
Çadırlarada siyasi objeler.

Üretin.
Üretene sahip çıkın.
Devlet babadır.
Babalanmak değildir.

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 15:32
alışkanlıklardan kurtulmak zor tabi.:D
bakanlıkların görevleri nedir abi?

tarım bakanlığı icrai bakanlık değil zaten.

görevleri bağlı bulundukları alana/sektöre gerekli yasal/anayasal değişiklikleri meclise götürmek, onun dışında yönetmelik ve tüzükleri çıkarmak vs. icrai olmayan bakanlıkların asli görevi zaten budur.
alışkanlık tabi tarım bakanlığı bu asli görevlerin yanında tarım ürünü satın alacak, bu ürünleri ihrac edecek, bunun reklamı vs. ..

devlet eli ile bu işler ol-maz.

recep yazıcıoğlu,
rahmetlinin çok güzel bir sözü vardı :
"devlete baba, baba dersen bi gün gelir valide hanıma askıntı olur." yumuşattım tabi.
devlet baba falan değil.
devlet sadece düzenleyici.
ve en iyi devlet piyasada en küçük olandır.
japonlar devlet için "ne kadar küçük o kadar iyi" derler.

devlet tüm piyasadan ne kadar uzaksa o kadar düzenli çalışır, ve tabi çalıştırır.

Uzunoğlu
08.09.2008, 15:38
Yahu devletin çıktığı piyasada yeni babalarmız tüccarlar olur :)

Bu halimize şükrederiz...

Faik Yılmaz
08.09.2008, 15:46
liberal politika faik bu. serbest piyasa ekonomisi.
senin alın terinin devletle ne ilgisi var?
kamu işçisi ya da memur musun sen?

devletin ne işi olur tarım ürününe fiyat biçecek, alacak, sonra ihrac etmeye çalışacak..
böyle saçma sapan iş olur mu?
sosyal devletle bunun ne alakası var?

bu kominizm kokan devlet.

hangi sosyal devlet ihtiyacının 10 katı tarım ürününü üreticiden alıp çürütür.
bunun adı ahmaklıktır. parayı git götür yak, hiçbir farkı yok.

güney doğudaki yanlışları göstermenin anlamı ne?
onlar elektrik kaçırıyorsa biz de kaçıralım madem.
konuyla ne alakası var?

bir yanlışı kapatmak için başka yanlışı branda niyetine kullanmanın alemi yok.

biraz siyasete dokunacağız ama devlet istediği yere para buluyor söz çiftçi olunca aman batarız enkaz edebiyatı yapılıyor.

devletin fındığı alsın depolarda çürütsünde demiyoruz. dağıtsın 15 milyon öğrencisine. yesin garibanlar sağlıklı beslensin yanına sütte verirsin işte sana sosyal devlet. kömür dağıtılıyor fındık neden dağıtılmasın. ama onu kimse görmez değilmi. siyasi rant sağlanmaz değilmi?

ya da böyle yapılırsa uluslarası fındık çevreleri yükselen fındık fiyatları nedeniyle ülkemizden birilerinin kulaklarını çekerler değilmi ?

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 15:52
biraz siyasete dokunacağız ama devlet istediği yere para buluyor söz çiftçi olunca aman batarız en kaz edebiyatı yapılıyor. edebiyatı yapılıyor.

devletin fındığı alsın depolarda çürütsünde demiyoruz. dağıtsın 15 milyon öğrencisine. yesin garibanlar sağlıklı beslensin yanına sütte verirsin işte sana sosyal devlet. kömür dağıtılıyor fındık neden dağıtılmasın. ama onu kimse görmez değilmi. siyasi rant sağlanmaz değilmi?

ya da böyle yapılırsa uluslarası fındık çevreleri yükselen fındık fiyatları nedeniyle ülkemizden birilerinin kulaklarını çekerler değilmi ?

okullarda fındık dağıtırsan bahsettiğin ölçüde baya bi siyasi rant sağlar faik..:D

300.000 ton fındığın yarısını dağıtsan yeter. baya da etkili olur..:D

da. bu zaruri bi ihtiyaç değil.. kömür zaruri ihtiyaçlardan biri.

bi dönem fındık dağıtılıyordu ben sanırım ilk okuldaydım. bi faydası oldu mu?

saydıklarının hiçbiri çözüm değil.
eşşek yükü ile fındık tmo depolarında bekliyor.
bu sene en az 1.5-2 katı daha gelecek.

birilerinin elektrik su vs. yi kaçak kullanması için devlete getirilecek eleştiri, onlara para buluyorsun bize de bul olmaz faik kusura bakma.
dersin ki niye yeterince denetlemiyorsun ,cezai yaptırımları arttırıp niye azaltmıyorsun.. bak orada hemfikir oluruz.
ama bahsettiğin usül gibi bir usül olmaz.

OLCAY ÇAKIR
08.09.2008, 15:59
Fatihim Rahmetli Recep Yazıcıoğlu devleti babalar gibi temsil eden biriydi.
Devlet onun olduğu her atmosferde babalar gibi duruş sergilemişti.
Devletine güvenen insanlar devletini baba gibi görür.
Onun bu değeri yükselttiği hepimizin malumudur.
Devleti fuzuli işlerin içinden çekmek gerekir,doğru olan budur.una eyvallah tabikide.
Amma;
Çakalların kol gezdiği fındık piyasasında üreticiyi korumaktır yakışan.
Devlet işte tamda burda babadır.
Biz bunu diyoruz.

alışkanlıklardan kurtulmak zor tabi.:D
bakanlıkların görevleri nedir abi?

tarım bakanlığı icrai bakanlık değil zaten.

görevleri bağlı bulundukları alana/sektöre gerekli yasal/anayasal değişiklikleri meclise götürmek, onun dışında yönetmelik ve tüzükleri çıkarmak vs. icrai olmayan bakanlıkların asli görevi zaten budur.
alışkanlık tabi tarım bakanlığı bu asli görevlerin yanında tarım ürünü satın alacak, bu ürünleri ihrac edecek, bunun reklamı vs. ..

devlet eli ile bu işler ol-maz.

recep yazıcıoğlu,
rahmetlinin çok güzel bir sözü vardı :
"devlete baba, baba dersen bi gün gelir valide hanıma askıntı olur." yumuşattım tabi.
devlet baba falan değil.
devlet sadece düzenleyici.
ve en iyi devlet piyasada en küçük olandır.
japonlar devlet için "ne kadar küçük o kadar iyi" derler.

devlet tüm piyasadan ne kadar uzaksa o kadar düzenli çalışır, ve tabi çalıştırır.

Faik Yılmaz
08.09.2008, 16:00
birilerinin elektrik su vs. yi kaçak kullanması için devlete getirilecek eleştiri, onlara para buluyorsun bize de bul olmaz faik kusura bakma.
dersin ki niye yeterince denetlemiyorsun ,cezai yaptırımları arttırıp niye azaltmıyorsun.. bak orada hemfikir oluruz.
ama bahsettiğin usül gibi bir usül olmaz.

Bak Fatihcim devlet deseki fındığın yanındayız sadece sözle söylese bile fındığın fiyatı 1 ytl artar. Nasıl geçen sene siyasiler fındığa daha destek yok deyince 1 ytl düşmüsse yanındayım deyincede artar. Devlet güçtür bazı dengeleri gözetmek zorundadır. Gelene ağam gidene paşam diyen bir devlet devlet değildir. Helede Anayasanın değişmez hükümlerindeki sosyal devlet hiç değildir.

bugün abd onmilyarlarca dolar sübvansiyon veriyor. mısır üreticilerine diğer üreticilere neden çiftçileri çokmu fakir bizimkilere göre multimilyoner. Ama yinede veriyor bu tarım politikasıdır.

aksine yapılan politikalar devlet politikaları değil dış mihrakların dayattıkları tarımın liberalizasyonu politikalarıdır. örneğin çaydan örnek vereyim. ÇAYKUR milletin çayını zorda olsa alır. güzelde yönetiliyor milyonlarca lira kar ediyor.

özel sektörse hem Çaykura göre çok ucuz fiyatla alıyor. hem binbir türlü zorluk çıkarıyor bazen parayı 1 sene sonra bazense hiç vermiyor. İşte sizin savunduğunuz maalesef bu liberal politikalar. Ben yağmur çamur altında iki büklüm çay toplayan fındık toplalayan insanların alınteri verilsin diyorum.

devlette sahip çıkacak çıkmalı paraya kıymalı ama çıkmalı.

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 16:02
Fatihim Rahmetli Recep Yazıcıoğlu devleti babalar gibi temsil eden biriydi.
Devlet onun olduğu her atmosferde babalar gibi duruş sergilemişti.
Devletine güvenen insanlar devletini baba gibi görür.
Onun bu değeri yükselttiği hepimizin malumudur.
Devleti fuzuli işlerin içinden çekmek gerekir,doğru olan budur.una eyvallah tabikide.
Amma;
Çakalların kol gezdiği fındık piyasasında üreticiyi korumaktır yakışan.
Devlet işte tamda burda babadır.
Biz bunu diyoruz.

rekabet şartlarını, birilerinin haksız rant elde etmesini engelleme görevi tabii ki vardır.

ama alım satım, yani alenen ticarete girmesini istemek, bundan çekilmeye çalışmasına karşı çıkmak olmaz.

laf bizzat recep beye aittir abi.
hocanın dediğini yap, yaptığını yapma.:D

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 16:08
Bak Fatihcim devlet deseki fındığın yanındayız sadece sözle söylese bile fındığın fiyatı 1 ytl artar. Nasıl geçen sene siyasiler fındığa daha destek yok deyince 1 ytl düşmüsse yanındayım deyincede artar. Devlet güçtür bazı dengeleri gözetmek zorundadır. Gelene ağam gidene paşam diyen bir devlet devlet değildir. Helede Anayasanın değişmez hükümlerindeki sosyal devlet hiç değildir.

bugün abd onmilyarlarca dolar sübvansiyon veriyor. mısır üreticilerine diğer üreticilere neden çiftçileri çokmu fakir bizimkilere göre multimilyoner. Ama yinede veriyor bu tarım politikasıdır.

aksine yapılan politikalar devlet politikaları değil dış mihrakların dayattıkları tarımın liberalizasyonu politikalarıdır. örneğin çaydan örnek vereyim. ÇAYKUR milletin çayını zorda olsa alır. güzelde yönetiliyor milyonlarca lira kar ediyor.

özel sektörse hem Çaykura göre çok ucuz fiyatla alıyor. hem binbir türlü zorluk çıkarıyor bazen parayı 1 sene sonra bazense hiç vermiyor. İşte sizin savunduğunuz maalesef bu liberal politikalar. Ben yağmur çamur altında iki büklüm çay toplayan fındık toplalayan insanların alınteri verilsin diyorum.

devlette sahip çıkacak çıkmalı paraya kıymalı ama çıkmalı.

abd buradan doğan açığını sanayisi ile kapatabilme erkine sahip.
sen sahip misin?
senede yaptığın ihracatın tamamını petrol-doğalgaz ithaline harcıyorsun.

çay konusunda baya bi seçme şansı var üreticinin . seçici olursan zamanla bu üreticiye köpek muamelsi yapan tüccarların soyu kurur.

devlet paraya kıyar... karşılığını bulduğu zaman...

ben fındığı bi tüccara satıyorum her sene. arabasını kapıma getirir, adamları ile çuvalları alır, kamyona yüklerken çuvalları tek tek sayar ve önümde toplamını belirler.
parayı da çuvalları kamyona koyduğu anda öder.

e böyle tüccar da var.
napacaz şimdi?

gözünüz hep şerefsizleri görmesin yahu.:)

gerenimo
08.09.2008, 16:08
tarımdünyası netten alıntırıdr. tarım politikamız üzerine kısa bilgiler

"Sorun üretimden kaynaklanıyor. Son yıllarda üretim alanları hızla daralıyor. 2002-2006 döneminde ekim alanları nohutta yüzde 20, kuru fasulyede yüzde 28, mercimek ve pirinçte yüzde 30 civarında geriledi.
Çiftçi üretimden kaçırılıyor. Birçok üründe yüksek fiyatları konuşuyoruz. Fakat son 4-5 yılda üreticinin cebine giren fiyat enflasyona rağmen değişmiyor. Mazot, gübre ve ilaç gibi girdilerin fiyatları yüzde 100 artarken üretici fiyatları ancak yüzde 10-15? artıyor. Yani üretici düşük fiyata satıyor, tüketici yüksek fiyata alıyor, aracılar ve spekülatörler ciddi kazançlar elde ediyor.”

“Özerk olmayan Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) piyasaya müdahale edemiyor. Müdahale iki şekilde olabilir: Ürünü alırken düşük fiyatlara karşı üreticileri korumak ve tüketici fiyatları yükselince piyasaya ürün vererek fiyat düşürmek. TMO piyasaya zamanında ürün verebilseydi bunlar olmayacaktı. Dünyadaki fiyat artışları önemli ama Türkiye’de artışlar iki kat fazla. Bu da üretimi değil ithalatı destekleyen tarım politikalarından kaynaklanıyor.

Samet Türkmen
08.09.2008, 16:13
Devlet iyi para verdiği zaman en büyük en baba ama yeterli ücret verilmediği zaman yaptığı bütün icraatlar çöpe.Sadece fındık için yönetilmiyor ülke. Verdiği fiyat yeterli mi değil mi sizin görüşleriniz beni benimkide sizi bağlamaz ama bence yeterli. Sadece Türkiye fındık üretmiyor. Ayrıca başka ülkelerdeki fındıklıkları görün sanki zemini halı saha. E adamlarda böyle olunca Türkiye'den değil o ülkelerden almaya başlıyor.
En azından Trabzon'daki fındık tarlalarının büyük bir kısmında yeterli bakım yapılmadığını görüyorum.Bazılarının içinde yürünmüyor.

Murat'
08.09.2008, 16:14
Bu sene fındık işi tam bir fiyasko oldu...TMO çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olanlardan dönüm başına 100 kg fındık alıyor...Ama bu sene 1 dönüm araziden ortalama 180 kg fındık üretilebiliyor....Geri kalan 80 kg fındığı üretici ne yapsın 1 ytl fiyata tüccara mı versin...Fındığa açık bir şekilde kota koyuldu...

Murat'
08.09.2008, 16:16
Devlet iyi para verdiği zaman en büyük en baba ama yeterli ücret verilmediği zaman yaptığı bütün icraatlar çöpe.Sadece fındık için yönetilmiyor ülke. Verdiği fiyat yeterli mi değil mi sizin görüşleriniz beni benimkide sizi bağlamaz ama bence yeterli. Sadece Türkiye fındık üretmiyor. Ayrıca başka ülkelerdeki fındıklıkları görün sanki zemini halı saha. E adamlarda böyle olunca Türkiye'den değil o ülkelerden almaya başlıyor.
En azından Trabzon'daki fındık tarlalarının büyük bir kısmında yeterli bakım yapılmadığını görüyorum.Bazılarının içinde yürünmüyor.

Verdiği ücret yeterli olabilir amqa aldığı fındık miktarı kesinlikle fiyasko...

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 16:18

kime ne fındıklıktan?
çıkan ürünün kalitesi önemli..
fındıklıkta yürüyen yürüyor.. ürünü topluyor.
derdi tasastı yürüyenin..

lezzeti ve randımanı alıcıyı ilgilendirir.
kim sana gel benim yerime fındığı topla diyor?

OLCAY ÇAKIR
08.09.2008, 16:18
Devlete baba baba dersen.....
Bu söz başka bişey ifade eder fatih.
Bu söz derki;((Özelliklede bazı yörelerde))yatarak herşeyi devletten bekleme der.Deroğlu der.
O başka bişeydir.
Fındık üreticisi ektiğini biçiyor bu doğru,ama fındık üreticisi yani karadeniz insanı yatmıyor,dilenmiyor.
Kendini hiçbir zamanda acındırmıyor.
O fındığı yakar,minnet etmez bilirsin
Recep Yazıcıoğlunun ifadeleri ile kastettiği devletten bekleme alışkanlığı budur.

Uzunoğlu
08.09.2008, 16:20

Ağzı olan konuşuyor diyorlar ya işte bu durum aynen öyle

Bilmeden etmeden yeterli diyorsun

Neye göre yeterli

Açıklasana biraz...

Samet Türkmen
08.09.2008, 16:23
Ağzı olan konuşuyor diyorlar ya işte bu durum aynen öyle

Bilmeden etmeden yeterli diyorsun

Neye göre yeterli

Açıklasana biraz...
Öncelikle fındıklığa bakımını yapmazsan kaliteli ürün beklemek yanlış olur. Ayrıca yukarıdada söyledim.'' Bana göre ''yeterli. Kendi fındıklığımızda bakımsız çünkü. Ama herşeyini yaparsın ürünün mükemmel olur o zaman fiyat yetersizdir.O sizin görüşünüz.Sonuçta herkesin yaptığı harcamalar farklı.

gerenimo
08.09.2008, 16:24
Bu sene fındık işi tam bir fiyasko oldu...TMO çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olanlardan dönüm başına 100 kg fındık alıyor...Ama bu sene 1 dönüm araziden ortalama 180 kg fındık üretilebiliyor....Geri kalan 80 kg fındığı üretici ne yapsın 1 ytl fiyata tüccara mı versin...Fındığa açık bir şekilde kota koyuldu...

pekii geçen sene nasıldı? bu da geçen kışdan bir yazı.
2007 ürünü fındık alım fiyatları 22 Temmuz seçimlerinden önce açıklandı. İlk kez kademeli fiyat uygulamasına geçildi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, fiyatın her ay kademeli olarak artacağını söyledi. Üreticilere de “fındığınızı hemen satmayın” önerisinde bulundu. Arzın ötelenmesi ile fiyat istikrarının sağlanacağını duyurdu.
Bakan ne dediyse tersi oldu. Fındık fiyatı kademeli olarak artması bir yana son günlerde kademeli olarak düşmeye başladı. Sezon başında 5,15 YTL olarak açıklanan Giresun Kalite fındık Ocak 2008′de 5,35 YTL’ ye ulaşacaktı. Bugün serbest piyasada brüt 4.5 YTL’ye satılıyor. Levant kalite fındık 3.60 YTL’ ye kadar düştü. Fiyat istikrarı sağlanamadı.
Üstelik ihracat fiyatı artarken iç piyasada fiyat düşüyor. Geçen yıl Şubat ayı standart fındıkların tonu 529 dolardan ihraç edilirken bu yıl aynı dönemde 788 dolara ihraç edildi. İşlenmiş fındık geçen yıl 581 dolardan ihraç edilirken bu yıl 925 dolardan ihraç edildi.

pekii üreticinin, devletin, tmo nun fiskobirliğin toptan zarar ederken ihracatcının yararlandığı bir sistem nasıl bir sistem ya da sistemsizliktir.

Uzunoğlu
08.09.2008, 16:24
Öncelikle fındıklığa bakımını yapmazsan kaliteli ürün beklemek yanlış olur. Ayrıca yukarıdada söyledim.'' Bana göre ''yeterli. Kendi fındıklığımızda bakımsız çünkü. Ama herşeyini yaparsın ürünün mükemmel olur o zaman fiyat yetersizdir.O sizin görüşünüz.Sonuçta herkesin yaptığı harcamalar farklı.

Ha sen diyorsun ki ben zaten bakmıyorum verse ne olur vermesede

Peki sadece fındıktan elde ettiği kazançla geçinen insanlar için ne düşünürsün

ya da

Ben keyfime bakarım bana ne insanlardan diyenlerdenmisin?

Dursun Kaplan
08.09.2008, 16:25

Hemen renginizi belli etmeyin..!

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 16:26
emeğine katlanır silip yerden toplarsan gayet kaliteli ürün çıkar.

gübre kullanmıyorum - kireç atmıyorum(ki kireç tadını bozar) ama fındık olarak son derece kaliteli ürün çıkarıyorum.
randımanı da son derece yüksek oluyor.

ha daldan toplarsan daha tam olmadan fındığı zorla tadı elbet kalite konusunda biraz sıkıntılı olacaktır.:D

yani beden gücü haricinde harcamam yok.
ama ürün yeterince kaliteli. hatta lezzet olarak biraz da fazla.

Samet Türkmen
08.09.2008, 16:26
Daha net bir örnek vereyim yabancı bir ülkede yetkili olsam fındığı Türkiye'den değil İtalya veya başka üreten ülkelerden alırım.Ayrıca renk menk konusu değil. Merak etmeyin hükümeti savunmuyorum. Savunacaksam açık savunurum zaten. Gizli tutacak birşeyim yok. Kaliteli üretenler vardır mutlaka sizler gibi ama geneli öyle değil.

poetricus
08.09.2008, 16:28
Gel de yazma!
"Aman siyaset olmasın!"
İnsan politik bir varlıktır. Bana ne Abuzittin'le Nizamettin'in partisinden! Hükümetler değişiyor da "gizli özne" iktidarları değişiyor mu sanki?

Devlet küçülmeli amenna. Pekiyi devletin buna niyeti var mı? Varsa nasıl bir küçülme öngörüyor?
Devlet denilen şey yıllardır mutlu bir azınlıkla özdeşleşmiş çıkar grubundan başka ne ki?
Hani adil rekabeti sağlayacak şartlar? Hani adil gelir dağılımı ilkesi?
Devlet küçlüyor; hipermarketler kadar, gemicikler kadar küçlüyor. Mısırı hiç sormayın sakın. Bu arada "Pirinç yemeyin, bulgur yiyin ve en az üç çocuk yapın." İş adamlarının bursuyla okutursunuz. Dünya bankasında iş bulma garantisi var.

Pazarda küçülmeden bahsediliyorsa bu doğru dürüst özelleştirmeyle olur; kenef bekçisi bile benden olsun anlayışıyla değil. Fındığını yakacağını söyleyen de sonrakı yıl o bahçeye gidiyor. Gitmek zorunda. Başka çaresi yok çünkü. Tıpkı seçimlerde olduğu gibi.

Meydanlarda ya da TV başında ahkam kesenlerin o insanların yaşadığı çaresizlikten haberi var mı? Var ama umurlarında değil. "Pirinç yemeyin, fındık üretmeyin; üç çocuk yapın." Tabiî efendilerimize köle ya da uşak lazım. Popülizm mi? Hâşa kibar diktatörlük, kokuşmuşluk, ben merkezcilik, kayırmacılık... Anayasal köleler olup da vatandaş numarası yapmanın bir alemi yok. Mutlu olmak için bu yalanlara ihtiyacınız mı var?

Türkiye'de üretilen fındığın ne kadarı iç piyasaya gidiyor, en büyük alıcılar ve siyasi iradeyle münasebetleri nedir diye soran yok.

Bana ne iktidardan muhalefetten! Geçimini bir tarım ürününe bağlamış insanların çaresizliği onların umurunda mı sanıyorsunuz. Karşınızda ağlasalar bile içlerinden gülüyorlar. "Cumhuriyet ve laiklik elden gidiyor."
Üretici mi? Gebersin!
Hem bu fındık Atatürk ilke ve inkılaplarına, Cumhuriyet'in temel kazanımlarına uyugun mu yetiştiriliyor?

Anlayışlar böyle değil mi? Sizin için ağladığını söyleyenler içlerinden gülmüyorlar mı?

Tarım bakanlığı ne işe yarar biliyor musunuz?Ürün fiyatlarını hatırlı kişilerin çıkarlarına göre ayarlamaya, üreticinin köleliğini sağlamaya. Bu yıllardır değişmedi.

Seçim zamanı orataya çıkan ve hepimizin zararına olacak popülist uygulamalar istemiyorum. Uzun vadeli çözümler istiyorum. Üreticiyi gebertmeyecek, buyurgan olmayan çözümler. Devleti yönetenlerin, ağızlarından tiksinti ve küçümseme dolu salyalar akıtarak; "Asgari ücrete zam yaptık, hem çay, simitle geçinir hem de ev sahibi olursunuz." türünden kusmuk gibi laflarını da istemiyorum.

Bedeli on yıl geçim sıkıntısı mı olacak, bir kuşağın sıkıntı çekmesi mi olacak razıyım; yeter ki bütün bunların ülke için olduğuna inanayaım. Yeter ki kalıcı çözümler bulunsun.
Halkı öldürerek devleti yaşatma anlayışı midemi bulandırıyor.

Bana ne iktidardan muahlefetten! Hepsi aynı pisliğin sinekleri.

Devlet mi?
Bir yerde rastlarsanız 250 gram da bana alın.

Uzunoğlu
08.09.2008, 16:31
Daha net bir örnek vereyim yabancı bir ülkede yetkili olsam fındığı Türkiye'den değil İtalya veya başka üreten ülkelerden alırım.Ayrıca renk menk konusu değil. Merak etmeyin hükümeti savunmuyorum. Savunacaksam açık savunurum zaten. Gizli tutacak birşeyim yok. Kaliteli üretenler vardır mutlaka sizler gibi ama geneli öyle değil.

Fındık arazisinin tabanının eğimli veya bakımsız olması ile fındık kalitesini belirledin ya boş yere yazma buraya fındık hakkında bir nane bildiğin yok

Samet Türkmen
08.09.2008, 16:34
Tamam uzunoğlu siz temizlemeyin fındıklığı.Her sene fındığa hastalık vuracak mı diye ilaç arayın. Ayrıca randıman konusunda merak etme senden iyi olduğum kesin. Yani burada fikir söylüyoruz aksi birşey çıkınca '' sen bir nane bilmiyorsun...'' O senin fikrin deyip geçemiyorsunuz !

Uzunoğlu
08.09.2008, 16:35
Tamam uzunoğlu siz temizlemeyin fındıklığı.Her sene fındığa hastalık vuracak mı diye ilaç arayın. Ayrıca randıman konusunda merak etme senden iyi olduğum kesin.

Eminmisin karşılaştıralaım :)

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 16:38
neyse bu mevzunun dibi yok.
ramazan ramazan yeter bu kadar fındık tartışması. bıkmışım zaten toplamasından. midem kalkıyor fındık görünce..:D

ömer hocam iktidar muhalefet giydirmişsin.:D
ben de türkiyede siyasetten medet ummuyorum.
ama ideal siyaset olsaydı liberal politikayı desteklerdim muhakkak.:D

ben devletin fiyat belirlemesine, ticarete, ihracata (silah ve enerji dışında) bulaşmasını doğru bulmuyorum.

ve sadece bi örnekle artık son yazı yeter gari.:D

telekom özelleşmese idi şu anda elimizdeki adsl teknolojisine en az 5 belki de 10-15 sene daha sonra kavuşurduk..

devletler hantaldır. özel sektörün işi devletten beklenmemeli.

tabi bunu yapacak doğru adamlar da lazım.
bizim memlekette var mı?
bilemem..:D
ehveni şer seçiyoruz işte.

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 16:40
Tamam uzunoğlu siz temizlemeyin fındıklığı.Her sene fındığa hastalık vuracak mı diye ilaç arayın. Ayrıca randıman konusunda merak etme senden iyi olduğum kesin. Yani burada fikir söylüyoruz aksi birşey çıkınca '' sen bir nane bilmiyorsun...'' O senin fikrin deyip geçemiyorsunuz !

7 senedir ilaç vurmadım, gübre ve kireç atmadım.

hastalık falan da olmadı.:D

ben fındığı dalda kalmasın diye topluyorum. yani geçimini fındıktan sağlayan biri değilim.
o yüzden de bakıma vaktim yok.
sadece topluyorum.
ama o yönde bi sıkıntı yaşamadım.

ama ateşe verecem tüm fındıklığı.:D
10 senedir işkence çekiyorum.:D

hadi selametle.
iftara kadar kestirem biraz.:D

gerenimo
08.09.2008, 16:42
avrupanın en yavaş internetine en fazla parayı ödediğimiz telekomdan mı bahsediyoruz.

OLCAY ÇAKIR
08.09.2008, 16:44
Poetricus hocam,eline sağlık.

Teşekkürler.

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 16:44
avrupanın en yavaş internetine en fazla parayı ödediğimiz telekomdan mı bahsediyoruz.

yatırmayacaksın sanırım abi.:D
özelleşmeseydi o da olmayacaktı.

en yavaş en pahalı.

ama gene elinde bi teknoloji var.

56k ile 10 sene devam ederdin o zaman görürdüm tepkini.:D

Tolpaş61
08.09.2008, 16:45

işte bende onun için fındıkta sorun falan yok diyorum ya.

Uzunoğlu
08.09.2008, 16:46

en yavaş en pahalı.

özelleşmeden önce de ttnet adsl teknik servisinde cahiller oturuyordu

Özelleşmeden sonrada aynı cahiller oturuyor

Modem aç kapa

Al sana teknik destek :)

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 16:48
özelleşmeden önce de ttnet adsl teknik servisinde cahiller oturuyordu

Özelleşmeden sonrada aynı cahiller oturuyor

Modem aç kapa

Al sana teknik destek :)

benden çok kavga eden yok onlarla engin..:D

özelleşmeden öncesinin 10 katı daha iyi...

o işi geç..

ben canlarına okudum en son özel cep verdi adam bana.:D
biraz sıkıntı var tabi. çoğu eski memur. özel sektöre alışmak zor.:D

gerenimo
08.09.2008, 16:48

en yavaş en pahalı.

eğer iyice araştırırsan telekomun altyapsını devlet tarafından tamamlandıktan sonra özelleştirildiğini. adsl teknolojisine geçeli de hayli uzun zaman olduğunu hatırlarsın. zaten bu özelleştirme değidi ki, zaten ülkenin en büyük teknoloji kurumunu en karlı işletmesini özelleştirmenin kutsallığına kurban edilmesiydi.

OLCAY ÇAKIR
08.09.2008, 16:49
Kavrulmuş fındık ne kadar?

20 ytl sanırım?

Kışın 25 lerdeydi.

Mehmet Fatih Yavuz
08.09.2008, 16:51
eğer iyice araştırırsan telekomun altyapsını devlet tarafından tamamlandıktan sonra özelleştirildiğini. adsl teknolojisine geçeli de hayli uzun zaman olduğunu hatırlarsın. zaten bu özelleştirme değidi ki, zaten ülkenin en büyük teknoloji kurumunu en karlı işletmesini özelleştirmenin kutsallığına kurban edilmesiydi.

kablo modem in de alt yapısı hazırdı ama çok az kullanılıyordu. özellikle büyük şehirlerde.

bir işletme özelleşirse hantallıktan kurtulur.

devlet hiçbir zaman özel sektör kadar ar-ge yatırımı yapamaz.

gerenimo
08.09.2008, 16:53
[quote=m_fatih_y;1618681]kablo modem in de alt yapısı hazırdı ama çok az kullanılıyordu. özellikle büyük şehirlerde.

devlet hiçbir zaman özel sektör kadar ar-ge yatırımı yapamaz.[/quot

neyse ben sizin uykunuza mani olmayayım.
iyi uykular !!! :)

Adem Erdoğan
08.09.2008, 16:56
Fındığı üretebiliyosan işlemesinide yapacaksın.Sen üret sat 3'e 5'e elin gavuru koysun onu çikolatanın içine satsın sana 50'ye 100'e.

kofol
08.09.2008, 17:07
kablo modem in de alt yapısı hazırdı ama çok az kullanılıyordu. özellikle büyük şehirlerde.

devlet hiçbir zaman özel sektör kadar ar-ge yatırımı yapamaz.
Şu ülkedeki özel sektörün arge yatırmlarını bir anlatsana çok merak ediyorum.

Adamların Arge diye yaptıkları , lego oynamak başka bir şey değil.
Bir motor bile üretemişliğimiz yok meşhur özel sektörümüz yüzünden , montajda montaj ne argesi.

Erdal
08.09.2008, 17:10

Bir motor bile üretemişliğimiz yok meşhur özel sektörümüz yüzünden , montajda montaj ne argesi.

Hocam o fasla girersek çıkamayız :)

ApoCaN28
08.09.2008, 17:12
Fındığı üretebiliyosan işlemesinide yapacaksın.Sen üret sat 3'e 5'e elin gavuru koysun onu çikolatanın içine satsın sana 50'ye 100'e.

İşte bunu Anlamıyor bazıları....:(

gerenimo
08.09.2008, 17:17

aslında ben de çok merak ediyorum. özel sektörümüzün arge yatırımlarını, projelerini... biri anlatabilse de dinlesek.

kofol
08.09.2008, 17:17
Hocam o fasla girersek çıkamayız :)
Haklısınız ancak memlekkete bel bağladığımız özel sektöründe ben bir kere risk aldığını görmedim , az işler başkalaşınca ilk sarıldıkları şey devlet . Küçük üretici devlet bana sahip cıksın dedim mi ? Aman efendim liberal dünyada devlet neden fiyata karışıyor.

Erdal
08.09.2008, 17:21
poetricus,

Siyaset ve siyasetçiyi aşağılamak üstelik bunu yaparken ülkedeki diğer kurum ve kuruluşlardan bağımsız olduğu anlaşılabilecek şekilde konuşmak ve yazmak demokrasinin gelişimine hiç bir katkı yapmaz. Eminim hemfikirizdir.:)

Erdal
08.09.2008, 17:23
Beş sene sonra bunları konuşmuyor oluruz. Dünya savaşı yaklaşıyor....

poetricus
08.09.2008, 18:06
poetricus,

Siyaset ve siyasetçiyi aşağılamak üstelik bunu yaparken ülkedeki diğer kurum ve kuruluşlardan bağımsız olduğu anlaşılabilecek şekilde konuşmak ve yazmak demokrasinin gelişimine hiç bir katkı yapmaz. Eminim hemfikirizdir.:)
Bu bana Hasan Üçüncü savunması gibi geldi. Söylenecek söz kalmayınca hemen "aşağılama" ve "hakaretten" şikayet etmeler... Siyaset ve siyasetçiyi aşağılamıyorum. Böyle bir hakkım da yok zaten. Bazı siyasetçilerin eylem ve söylemlerinin midemi bulandırdığını söylüyorum.

Açıkça söyleyeyim: Siyaset kurumunu ve bütün siyasetçileri aynı kefeye koyup itham etmek haksızlıktır. Kurumu yıpratmama adına bazı mensuplarının yaptığı yanlışlık ve haksızlıklara sesiz kalmak da aynı derecede haksızlıktır.

Gündemi biraz takip eden kimin kimi aşağıladığını anlar.

Bizdekide ne menem demokrasiyse halk aşağılanınca, alaya alınca, sefalete mahkum edilince değil de siyasetçilere gönderme yapınca gelişmesi duruyor.
Tıpkı M. İkbal'in dediği gibi; "Aynı nehirde kaz da timsah da özgür". Sonuç ne olur sizce?
Efendiler ve gasıplar demokrasisi... Sakın kibar diktatörlük olmasın!

Beş sene sonra bunları konuşmuyor oluruz. Dünya savaşı yaklaşıyor....
O savaşı ne üretici ne esnaf ne de akademisyenler çıkarır. Dünya kaynaklarına hükmetme sevdasıyla tutuşan kapitalistler onların "aşağılanmaması" gereken uşakları başlatır. Sonra da binlerce insan ölür ve bahsettiğiniz aşağılanmaması gerekenler de o ölümleri ranta tebdil eder. Tabiî o dünya savaşından sonra dünya kalırsa...

ezgi cubukcu
08.09.2008, 18:11
Üretici baskısından korkarak fındığa satış fiyatından daha yüksek alış fiyatı biçen devlet aradaki zararı cebinden ödemiyeceğine göre sonuçta yine zararlı çıkan halk olmayacak mı!!!
Kaldı ki 'İtalyan fındığı' pazarlama hilesi bile durumu kurtarmaya yetmemiştir İtalya adına...Ferrero, İtalyadayken ödevimin konusuydu, fındığın %80'nine yakınını Türkiye'den ithal edip yerli üreticisini saf dışı bırakmasına rağmen fındıktan elde edeceği gelirin abartısız 10 katını nihai ürün satışıyla elde etmektedir. Kendi ülkeme ait bir markayla karşılaştırmam istendiğinde ise biçilmiş kaftandım İtalyanın marka yaratmadaki başarısını göstermek adına! Kimse Giresunlu üreticinin fındığını konuşmuyordu Nutella yerken :(:confused:
Devlet artık kaçak oynamayı bırakıp üreticiyle adam akıllı yüzleşmeli ve mevcut duruma çözümler getirmelidir yoksa ne üretici ne de devlet, daha doğrusu Türk Halkı bu zararı karşılamak zorunda değildir!

Özkan
08.09.2008, 18:12
Her gün süt içen, fındık yiyen çocuklar sağlıklı büyür, bedenleri ve beyinleri sağlıklı olur. Büyüyünce de "Neden bu ülke fakir, neden halk yardıma muhtaç?" diye sorgulamaya başlar. Hattâ kimisi haddi olmayarak güvenlik politikasını, dış politikayı sorgulamaya başlar. Bu sorgulamalar da politikacılara sandığa gömülme, yargılanma gibi şekillerde geri döner.

Süt ve fındık yerine bulgur, makarna dağıtırsan başına bunlar gelmez.;)

poetricus
08.09.2008, 18:13
Devlet artık kaçak oynamayı bırakıp üreticiyle adam akıllı yüzleşmeli ve mevcut duruma çözümler getirmelidir yoksa ne üretici ne de devlet, daha doğrusu Türk Halkı bu zararı karşılamak zorunda değildir!
Altına tereddütsüz imza atıyorum.
Tabiî izniniz olursa.

Erdal
08.09.2008, 18:15
Olay dönüp dolaşıp marx ın alt yapı üst yapıyı belirler dediği yada Kur an ın layık olduğunuz gibi idare olunursunuz a gelir. Ama bu ülkede diğer tüm kurum ve kuruluşları atlayıp hatta toplumun sosyolojik gerçeklerini yok sayıp bütün olan bitenden "seçimle" iş başına gelmiş insanları sorumlu tutma kolaycılığının bir son bulması lazım değilmi artık?

Akademisyeni,esnafı,çiftçisi "sağlam" olan bir toplumun politikacısı çürük olmaz. Eminim Ömer hoca da benzer düşünüyordur. Şehitler başlığına bakıyorum iki gündür. Mütemadiyen politikacılara gönderilmiş. Çare bulunması salık verilmiş. Şehitlerin ait olduğu kurum a yönelik tek bir sorgu dahi yok. Politikacılar varya giydir gitsin kolaycılığı....Oysa bu ülkede en büyük yolsuzluklar darbe dönemi olmuş desem....

Erdal
08.09.2008, 18:19
Bütün bunları söylerken Zapsu nun yaptıkları konuşulmasın demiyorum. Ama hepimiz olaya bir yönü ile bakıyoruz. Neden çiftçi alternatif ürünlerle ilgili değil. Ne kadar doğru bilmiyorum ama bal halen bizim bölgemizde önemli bir gelir kaynağı potansiyeli olarak duruyor.

Erdal
08.09.2008, 18:21
Bu bana Hasan Üçüncü savunması gibi geldi. Söylenecek söz kalmayınca hemen "aşağılama" ve "hakaretten" şikayet etmeler... Siyaset ve siyasetçiyi aşağılamıyorum. Böyle bir hakkım da yok zaten. Bazı siyasetçilerin eylem ve söylemlerinin midemi bulandırdığını söylüyorum.

Gündemi biraz takip eden kimin kimi aşağıladığını anlar.

Bizdekide ne menem demokrasiyse halk aşağılanınca, alaya alınca, sefalete mahkum edilince değil de siyasetçilere gönderme yapınca gelişmesi duruyor.
Tıpkı M. İkbal'in dediği gibi; "Aynı nehirde kaz da timsah da özgür". Sonuç ne olur sizce?
Efendiler ve gasıplar demokrasisi... Sakın kibar diktatörlük olmasın!

O savaşı ne üretici ne esnaf ne de akademisyenler çıkarır. Dünya kaynaklarına hükmetme sevdasıyla tutuşan kapitalistler onların "aşağılanmaması" gereken uşakları başlatır. Sonra da binlerce insan ölür ve bahsettiğiniz aşağılanmaması gerekenler de o ölümleri ranta tebdil eder. Tabiî o dünya savaşından sonra dünya kalırsa...

Yazıyı bir daha okudum. Çok sert. Aynı sertilkte bir cevabı hakediyor hocam. Ama iftardan sonra zira kafam gerçekten az çalışıyor. Sadece şunu söylemeliyim Yaptığınız sadece nitelikli slogan atmak....

poetricus
08.09.2008, 18:22
Olay dönüp dolaşıp Marx'ın alt yapı üst yapıyı belirler dediği yada Kuran'ın "layık olduğunuz gibi idare olunursunuz"a gelir. Ama bu ülkede diğer tüm kurum ve kuruluşları atlayıp hatta toplumun sosyolojik gerçeklerini yok sayıp bütün olan bitenden "seçimle" iş başına gelmiş insanları sorumlu tutma kolaycılığının bir son bulması lazım değilmi artık?
Seçimlerin ne kadar seçim olmasına bakmak ve "seçilmişlerin" de kendilerini "seçenelere" eğilmesi de lazım gelmiyor mu abi? Sahi bakalım; bu adamlar "seçilmiş" mi çaresizlikten "seçtirilmiş" mi? Yoksa onlar figüran da "saklı seçilmişler" mi bize hükmediyor? İktidarsız iktidarların ya da cuntaların alternatifi zalim iktidarlar olacaksa almayayım kalsın.

Akademisyeni,esnafı,çiftçisi "sağlam" olan bir toplumun politikacısı çürük olmaz. Eminim Ömer hoca da benzer düşünüyordur. Şehitler başlığına bakıyorum iki gündür. Mütemadiyen politikacılara gönderilmiş. Çare bulunması salık verilmiş. Şehitlerin ait olduğu kurum a yönelik tek bir sorgu dahi yok. Politikacılar varya giydir gitsin kolaycılığı....Oysa bu ülkede en büyük yolsuzluklar darbe dönemi olmuş desem....
Toplumu kim şekillendiriyor sorusu o zaman gündeme gelir ki içinden çıkabileceğimizi sanmıyorum. Darbe dönemlerinin yalakası olup palazlananları ya da darbe mağduriyeti edebiyatı yaparak daha sonra cuntaya rahmet okutturacak zalimlikleri yapanları nereye koyacağız?

Ayrıca seçilmişler atanmışlar kadar kudretli değilseler niye oraları işgal edip nara atıyorlar. Güçleri bir tek sıradan insana yetiyor. Hem egolarını hem de ceplerini şişiriyorlar.

poetricus
08.09.2008, 18:25
Yazıyı bir daha okudum. Çok sert. Aynı sertilkte bir cevabı hakediyor hocam. Ama iftardan sonra zira kafam gerçekten az çalışıyor. Sadece şunu söylemeliyim Yaptığınız sadece nitelikli slogan atmak....
Çok mu sert? Daha ne gördün ki Abi? Belki de haddinden fazla gerçek demeliydin. Nitelikli slogan mı? Eyvallah. Benim her şeyim niteliklidir. Bazı kişilerin söylediği sözleri aynen aktardım; nasıl slogansa...
Neyse ben de iftardan sonra köye gidiyorum; birkaç gün yokum, meydan senin.

Erdal
08.09.2008, 18:30
Çok mu sert? Daha ne gördün ki Abi? Belki de haddinden fazla gerçek demeliydin.
Neyse ben de iftardan sonra köye gidiyorum; birkaç gün yokum, meydan senin.

Tarlayı hazırla hocam alternatif ürün programı yolda. En kötü demokrasi en iyi monarşiden iyidir demişti ihtilalin kudretli albayı :)

poetricus
08.09.2008, 18:33
Tarlayı hazırla hocam alternatif ürün programı yolda. En kötü demokrasi en iyi monarşiden iyidir demişti ihtilalin kudretli albayı :)
Abi öyle bir örnek verdin ki tezat sanatının en üst düzeyi.

Aslında bizimkisi fikir egzersizi.
Bu ülke ve halk neye sahipse partisi ve ideolojisi ne olursa olsun dürüst ve idealist insanlar sayesinde sahip oldu. Bunların içerisinde "aşağıladığımı" söylediğiniz siyasetçiler de var, başka meslekten olanlar da. Gerisi teorik tartışma.

Bu arada bir şeye açıklık getireyim:
Benim fındıkla uğraşmam babamın hatırasına bir çeşit seygı ve sadakatten ibaret. Geçimimi ondan sağlamıyorum.
Parası da bana gelmiyor.
Etrafımda tek gelir kaynağı fındık olan insanların hali beni biraz agresifleştirdi belki de.

Nasıl gecekondu aflarıyla canım şehirleri mezbeliklere çevirdiysek aynı şekilde popülist politikalarla ürün fiyatlarını şişirip devleti zarara uğrattık. Sonuç ne üretici alternatife yöneldi ne de devlet kendini kurtarabildi. Şimdi fatura kime kesiliyor sadece üreticiye. Doğru değil. Alternatifler sunuldu da bu insanlar kabul etmediyse çektiklerini hak ediyorlar diyeceğim ama öyle mi? Bunun sorumlusu kim sizce?

Kitlerin kimlere peşkeş çekilip nasıl zarar ettiğini ya da bazı ürünlerin fiyatlarında bir ksım politikacılarımızın kendi kazançları adına ne kadar müdahil olduklarını sormuyorum bile?
Sahi bunun sorumlusu kim? Cunta mı?

Cuntayı da, hükümeti de eski yönetimleri de bugünkü muhalefeti de masaya yatırmamız gerek. Ama ondan önce bu kesimlerin -Cunta hariç; Zira tabiatı icabı ondan böyle bir şey beklenemez.- kendilerini hesaba çekmesi gerek; nasıl olacaksa...

Bu arada Marx'ın neredeyse bütün tanım, kuram ve öngörüleri zamanla büyük yara almıştır. Biri hariç:
Yabancılaşma.

Neyse herkese hayırlı iftarlar; darbeciler hariç...

Badaloğlu
09.09.2008, 12:15
Arkadaşlar,

Benim fındık bahçem yok, fındıktan bir gelirimde yok ama sizlerinde işine yarayacağını tahmin ettiğim, fındığın şu anki haliyle ne boyutta olduğunu, ilerde neler olabileceğini düşündüğüm küçük bir araştırma yaptım ve bunları sizlerlede paylaşmak istiyorum.

Konuyu daha iyi anlayabilmemiz açısından Lütfen konunun özünden sapmadan tartışmaya devam edelim.Daha önceki sayfalarda bir kaç şey yazmıştım ama kimse o konuya dikkat etmemiş! Fındık bundan sonrada çok para etmeyecek diyorum.Neden olarakta değişik ülkelerdeki artan fındık bahçelerinin yanında ülkemizdeki bahçelerinde artmasını gösterdim...Tabi bir fındıktaki devlet politikası değişmezse...

1983 yılında yürürlüğe giren 2844 sayılı '' Fındık Üretiminin planlanması ve dikim alanlarının belirlenmesi hakkında kanuna''a rağmen fındık bahçeleri her yıl artarak devam ediyor.Türkiye İstatistik Kurumu,Fiskobirlik ve tarım il müdürlüklerinin verilerine göre 1980 yılında ülkemizdeki fındık bahçeleri 425 bin hektar iken 2008'de bu rakam, 633 bin hektara çıkmış.

Geleneksel üretim bölgesi olan Karadenizdeki Ordu,Giresun,Trabzon'da dikim alanlarında çok büyük artışlar olmamış.Dikim alanlarının sınırlandırlması için yasal düzenleme yapılan Batı Karadeniz gerçeğini bu başlıkta görmemenize şaşıyorum!Bu bölgede yasaya rağman fındık bahçelerindeki artışlar %100'e yakın olmuştur.Konuyu anlamamız açısından bir kaç rakam yazmakta fayda var...

Ordu'da 1980'de 141 bin hektar olan fındık dikim alanı 2008'de 212 bin hektara çıkmıştır.Giresun'da 100 bin iken, 102 bin hektar olmuştur.Buna karşın Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Akçakoca'da fındık bahçeleri 95bin hektardan, 175 bin 300 hektar'a çıkmıştır.Keza Samsun'da 40bin hektar olan fındık bahçeleri 76 bin 300 hektara çıkmıştır.

Bunun anlamı şudur.Karadeniz bölgesi malumunuz üzere eğimli arazilerden oluşuyor ve bu eğeimli arazide yapılan fındık tarımı çok zor şartlar altında gerçekleşmektedir.Bu aynı zamanda haksız rekabetide meydana getirdiğini düşünüyorum.Yani Akaçakocadaki bir üretici ile Giresundaki bir üretici aynı şartlarda ürünü üretmediği gibi aynı maliyetlerde de üretmiyorlar.Ama sonuçte devletin vereceği bir fiyatı herkes aynı oranda alıyor!

Önceki sayfalarda yazmıştım ama bir kere daha yazmakta fayda görüyorum.Fındık üretiminde Türkiye'den sonra İtalya ve İspanya gelir.Ancak Karadeniz'in kuzeyinde Azerbaycan ve Gürcistan'da, Güney Amerika'da 15 milyonluk ülke olan Şili'de fındık dikim alanları hızla artmaktadır.Şili'de bir kilo fındığın maliyeti 50 cent'dir.Türkiye'de ise bu rakam neredeyse 3 katı kadardır.Hal böyle iken, Şili'de üretilen fındığın en büyük alıcısı ABD ve AB'dir.Tabi birde Arjantin'de fındık üretimi yapılmaktadır.Güney yarım kürenin piyasaya mal temini zaman farklılığından dolayı bu bölgedeki ülkelere avantaj sağlayacak bu da piyasada malların akışına bir denge getireceğinden alıcı ülkelerin fındık almak için paniğin oluşmasını engelleyecek ve sezon başı aşırı talebin önünü kesecektir.

Şili'de 11 bin hektar alanda fındık ekilmiş ancak 10 yıl içerisinde bu rakam 50 bin hektara çıkacakmış.Şimdilik 10-15 bin ton fındık üreten Şili, bu rakamı 10 yıl içerisinde 100 bin ton'a çıkarmayı hedeflemektedir.Yani yakın gelecekte Türkiye'nin bu konuda en büyük rakibi İtalya'dan sonra, Şili olacaktır. (Sebahattin Aslantürk- Ulusal Fındık Konseyi başkanı) Tabi bunlara birde Çin'deki fındığın gelişmesini ilave edersek fındığın geleceğini herkesin düşünmesi lazım...

Devlet bence fiyat değil, bu konuda poitika belirlemeli.Çünkü üreticiden, ihracatçıya kadar bu konuda kimse memnun değil.Bu öyle bir şeyki servetin üzerinde oturyoruz ama nasıl bu serveti değerlendireceğimizi bilmediğimizden her yıl aynı tartışmaları kendi aramızda yapıp duruyoruz gibi sanki.Halbuki en temel yapılması gereken devletin üreticiyi bilinçlendirerek doğru yönlendirmesi ve alt yapıyı kurmasıdır.

Ancak bizler, bir serbest piyasa ütünü olan fındığın fiyatının devlet tarafından belirlenmesini bekliyoruz.Bence devletin fındık fiyatına müdahale etmeyerek ürünü destek yerine üreticiye doğrudan destek vermesi hem sosyal devlet olmanın gereği, hem de dünya ticaret mantığının en akıllı yöntemidir.

Fındıkta uzun vadeli bir proğram belirlenmeli.5,10,25 ve 50 yıllık planların yapılması şart.Bu planlamada üretim, fiyat ve pazarlama ayrı ayrı ele alınmalıdır.Yavaş geçişli sistemlerde hem verimlilik artırılmalı hemde hedeflenen satış miktarına göre üretim yapılarak yeni rakiplerin oluşması önlenmeli.Rakiplerin fiyattan dolayı piyasayı terk etmelerini sağlayacak stratejiler üretilmeli.Tabi bu politikalar geliştirilirken bir başka politikada ülkemizdeki tüketimi artırıcı tedbirler alınmalıdır.Yani bir nevi fındığın ülkemizde başka hangi alanlarda kullanılması gibi araştırma işlerine girmek lazım.Yoksa depolarda bekleyen 320 bin ton fındığa bu yılda 900 bin ton daha ilave ederek bu işin altından kalkamayız.

Devlet eliyle sürdürülen alım politikası depolardaki fındık stoku ve üretimdeki artış nedeniyle fiındıkta her yılı zor bir sezon çeviriyor.Üretici ile ihracatçı, tüccar ile üretic arasındaki gerginlik artıyor.Aynı geminin yolcuları, birlikte ürünü daha yukarı nasıl çıkaracaklarını düşünecekelrine, birbirlerine düşüyorlar.Dahada önemlisi fındığın devlet hazinesine yükleyeceği görev zararı bu yıl en az 2 milyar YTL tahmin ediliyor.Bu zarar haliyle hepimizin cebinden çıkacaktır.

Gürkan
09.09.2008, 12:34
Turkiyede planlar genelde yıl olarak değil seçim zamanına göre yapılıyor. 50 yi geçtim 10 yıll sonrası düşümülerek yapılacak bir işe razıyım.

Ömer SEVİNÇ
09.09.2008, 12:40
Çok güzel bir başlık oluyor. Birbirinden değerli beyinler, birbirinden değerli fikirler havada uçuşuyor:)

Emeklerinize sağlık hocalarım, abilerim, kardeşlerim:)

Bu arada 16-18-20 yaş aralığındaki bir kaç kardeşimin yazılarını gördüm. İsim vermeyim ama önce büyüklere saygı diyorum. 16 yaşındaki adamın gidip de bizim halkımız şöyledir, böyledir demesi çok yanlış. Sen önce bir o halka dahil ol da, ondan sonra inşallah:)

kofol
09.09.2008, 13:13
Badaloğlu ,

Söylediğiniz konu çok önemli, bu plansızlık Türkiye'nin her konuda önüne çıkan bir sorun. Fındık ekim alanlarının genişlemesinin ise ben plansız değil, planlı olduğunu düşünüyorum. Türkiyede bütün tarım alanları hızlı bir şekilde daralırken fındık alanının genişlemesi çok garip bir konu. Fındık ekim alanı genişledikçe, fınfığın değeri düşecektir . Üstelik dediğiniz gibi Batı Karadenizli daha ucuza mal ediyorsa, dahada ucuzlayacaktır.
Çiftçi açısından bakacak olursak , ben çiftçi olsam aynı şeyi yaparım, kar oranı yüksek ürüne yatırım yaparım. Uzun vadeli düşünecek güce sahip değilim.Uzun vadeli düşünecek olan tarım politikasını üretecek olanlardır.
Serbest piyasa tartışmasınında sakıncası burada , planlama demek devletin bu işin içine daha çok girip hatta fiyat belirlemede daha çok söz sahibi olması demektir.

Siz dönüp batı karadenizdeki üreticinin başka bir ürün yetiştirmesi gerektiğini söylediğinizde onun ürettiği ürünü alacağınızı garanti etmeniz gerekir. Çünkü onun için bu durum, deneme yanılma ile kavranacak bir şey değil. Bu riski devletin alması gerekir . Üretimin(küçük üreticiden söz ediyorum) üzerindeki risklerin ve maliyetlerin en aza indirgenmesi gerekiyor.

KUTADGU
09.09.2008, 13:32

İhtilalin kudretli albayı, fındık konusunda bir şey söylemese bile, küresel ekonominin çirkefliği hakkında illa bir iki kelam etmiştir, Erdal Abi. Dokuz düzgün açının bir tanesinde vardır heralde.

Erdal
09.09.2008, 13:49
Badaloğlu teşekkürler bilgilendirmen için. Cihan siyaset yasak :)))

Faik Yılmaz
09.09.2008, 13:53
devlet fındık fiyatına karışmasın.....

hiç bir tarım ürününe karışmasın.....

çiftçi ne olursa olsun......

devlette ne yapsın faizcilerin paralarını rahatça alabilecekleri politikalar uygulasın.....

faize 56 kattrilyonu bir çırpıda veren devlet çiftçiye ketum davranmaya devam etsin. Dünya Bankası öyle emretmiş çünkü....

Ömer SEVİNÇ
09.09.2008, 13:59
E çözümü nedir peki faizin? Devlet herhalde çok sevdiğinden vermiyor faize o kadar para..

Uzunoğlu
09.09.2008, 14:02
Yahu konu gelip siyasete dayanıyor

Çözümsüzlük ise siyasetten kaynaklanıyor

Siyasetten boş yere nefret etmediğimi görmek beni mutlu ediyor açıkçası

Faik Yılmaz
09.09.2008, 14:09
E çözümü nedir peki faizin? Devlet herhalde çok sevdiğinden vermiyor faize o kadar para..

Devlet ya kankardato ilan edecek borçlarımı ödeyemiyorum diyecek yada fazileri paşa paşa ödeyecek....

bizim devlet onurlu bir devlet olduğundan en kötü kriz zamanlarında bile bu yola başvurmadı bütün borcunu % 200 fazile borç almak zorunda kalsa bile ödedi.....

Ancak faize verilen para ekonomiye hiç bir fayası olmamasına rağmen gösterilen bu özen alın teriyle para kazanan insanlara gösterilmiyor. Yani o insanlar devlete muhtaç diye göz göre göre eziliyorlar mesele bu....

Ömer SEVİNÇ
09.09.2008, 14:15
Kankardato ilan etmenin o kadar kolay bişey olduğunu düşünmüyorum. Öyle olsa kim kime niye borç ödesin? Sadece onur meselesi değil bu.

Mikro ölçekte bakarsak üstüne elbise almak için elektrik, su faturasını ödemeyen bir aile reisi olur mu? Bi kestiler mi yer yerinden oynar vallahi.:)

Faik Yılmaz
09.09.2008, 14:20
Kankardato ilan etmenin o kadar kolay bişey olduğunu düşünmüyorum. Öyle olsa kim kime niye borç ödesin? Sadece onur meselesi değil bu.

Mikro ölçekte bakarsak üstüne elbise almak için elektrik, su faturasını ödemeyen bir aile reisi olur mu? Bi kestiler mi yer yerinden oynar vallahi.:)

Bilmem valla Rusya 10 yıl önce ilan etti. kimsede gıkını çıkaramadı..üstelik şimdiki gibi güçlü elini masaya vuran bir devlette değildi. Soğuk savaş sonrası kimsenin kaale biel almadığı bir ülkeydi....

Biz öyle yapalım demiyorum yanlış anlaşılmasın. Sadece ense yapan fazicilere verdiğimiz değerin 10 da birini alınteriyle çalışıp para kazanan insanlara gösterelim diyorum.

Badaloğlu
09.09.2008, 16:26
devlet fındık fiyatına karışmasın.....

hiç bir tarım ürününe karışmasın.....

çiftçi ne olursa olsun......

devlette ne yapsın faizcilerin paralarını rahatça alabilecekleri politikalar uygulasın.....

faize 56 kattrilyonu bir çırpıda veren devlet çiftçiye ketum davranmaya devam etsin. Dünya Bankası öyle emretmiş çünkü....

Faik,

Yazılanlardan bunları mı anladın? Devletin faiz'e verdiği paraları herhalde hiç kimse tasvip etmiyordur.Ama yukarda onlarca ilmi verilere dayanarak bilgiler yazdım.Buna rağmen diyorsun ki; devlet faize veriyorsa, fındık üreticisinede verebilir.Bu yanlıştır, bunun sonu yoktur.Devlet elini fındıktan çekmedikçe fındık kendi piyasasını oluşturamaz.

Arkadaşlar, dikkat ettiyseniz fındığın Türkiye'de ilginç bir konumu var.Dünyada bu konuda tekel konumdayız, üretimimizin ağırlıklı bölümünü ihraç ediyoruz, ancak üretimin hiç bir aşamasında ihracat pençeresini öne çıkaramıyoruz.Fındık ithalat girdisi olmadan Türkiye'ye yaklaşık 2 milyar dolar net para kazandırıyor.Ancak güçlü olduğumuz başka bazı ürünlere göre durumu her zaman tartışılıyor.Kuru incir, kuru üzüm, pamuk gibi katma değeri yüksek diğer sanayi ürünleri devlet müdahelesi olmaksızın işlem görürken, sadece fındıkta fiyat belirleme insiyatifi devletin elindedir! Bu müdahalenin yarattığı adaletsizlik sadece ihracatçıyı mı zarara uğratıyor?tabiki hayır bu işten asıl zararı ülkemiz görüyor.Bunun tek çaresi vardır, devlet fındık fiyatlarını belirlemeyecek.Bu sadece serbest piyasa ekonomisinin getirdiği bir durum değildir.Tüm dünya ekonomik konjönktürü bu şekilde işlemektedir.Belki ilk zamanlar üretici bu konuda madur olabilir ama zaman içerisinde fındık kendi piyasasını oluşturacaktır.

Birde ülkemizde fındık tüketimini artırabilirsek o zaman fındık değeri daha fazla eder.Yani ürettiğimizden fazla tüketmediğimiz için bu fındık sürünüyor.Eğer bu ürün yok satsaydı o zaman devlete hiç gerek kalmayacaktı...

not: Tüketimi artırmak için, fındığı olanlar, olmayanlara fındık göndersin demişmiydim?:D

Faik Yılmaz
09.09.2008, 16:33
Faik,

Yazılanlardan bunları mı anladın? Devletin faiz'e verdiği paraları herhalde hiç kimse tasvip etmiyordur.Ama yukarda onlarca ilmi verilere dayanarak bilgiler yazdım.Buna rağmen diyorsun ki; devlet faize veriyorsa, fındık üreticisinede verebilir.Bu yanlıştır, bunun sonu yoktur.Devlet elini fındıktan çekmedikçe fındık kendi piyasasını oluşturamaz.

Arkadaşlar, dikkat ettiyseniz fındığın Türkiye'de ilginç bir konumu var.Dünyada bu konuda tekel konumdayız, üretimimizin ağırlıklı bölümünü ihraç ediyoruz, ancak üretimin hiç bir aşamasında ihracat pençeresini öne çıkaramıyoruz.Fındık ithalat girdisi olmadan Türkiye'ye yaklaşık 2 milyar dolar net para kazandırıyor.Ancak güçlü olduğumuz başka bazı ürünlere göre durumu her zaman tartışılıyor.Kuru incir, kuru üzüm, pamuk gibi katma değeri yüksek diğer sanayi ürünleri devlet müdahelesi olmaksızın işlem görürken, sadece fındıkta fiyat belirleme insiyatifi devletin elindedir! Bu müdahalenin yarattığı adaletsizlik sadece ihracatçıyı mı zarara uğratıyor?tabiki hayır bu işten asıl zararı ülkemiz görüyor.Bunun tek çaresi vardır, devlet fındık fiyatlarını belirlemeyecek.Bu sadece serbest piyasa ekonomisinin getirdiği bir durum değildir.Tüm dünya ekonomik konjönktürü bu şekilde işlemektedir.Belki ilk zamanlar üretici bu konuda madur olabilir ama zaman içerisinde fındık kendi piyasasını oluşturacaktır.

Birde ülkemizde fındık tüketimini artırabilirsek o zaman fındık değeri daha fazla eder.Yani ürettiğimizden fazla tüketmediğimiz için bu fındık sürünüyor.Eğer bu ürün yok satsaydı o zaman devlete hiç gerek kalmayacaktı...

Abi mesajım sana değildi. Tek satırla faiz vermeyelimmi diyen bir arkadaş vardı onaydı....

Bnede senin gibi düşünüyorum yani tüketimi artırmalıyız ama kısa vadede yine devlete düşüyor bu iş. Depolarda 300 bin ton fındık var . atılacak bu fındık ya yağ olmak üzere yok pahasına satılacak. işte bu fındığı 150 bin ton iç fındık yapsak. 15 milyon öğrenciye günde 250 gram olmak üzere tam 40 gün fındık versek yanındada süt dağıtsak heralde koskoca Devleti Aliye batmaz. Benim dediğim bu fazla fındık bu yolla bertaraf edilir devlette bir 100-200 bin ton topladımı piyasadan oldu bu iş....

zaten bu sene fındık kilo dövmüyor iç fındık az çıkacak. randıman % 50 bile değil....

ha bunu yaparken özel sektöre güzel teşvikler verirsin 5-10 fabrika kurdurursun mesele otomatikmen çözülür.

devlet belki bu işlerden elini eteğini çekmeli abey ama şimdi değil yoksa çiftçimiz şimidi olduğu gibi kurda kuşa yem olur 1,5 ytlden fındığını satmak zorunda kalır....

Badaloğlu
09.09.2008, 17:03
Faik,

Senin verdiğin örnek sağ cebinden alıp sol cebine koymaya benziyor.Devlet fındığa para verip üreticiden alacak ama aynı fındığı pazarlayamayacağı için bu fındığı okullara bedava dağıtsın diyorsun.Bence bunda kimsenin kârı olmaz...

Bence daha radikal çözümler olmalı, yani belki biraz sıkıntı verecek ama en azından sabitlenmiş fındık fiyatı ara çözüm olamaz mı? Neden sabit fiyat? Yukarda da yazdım ülkemizin ithalat girdisi olmadan direk olarak fınfık ihracatından dolayı 2 milyar dolar bir girdiden bahsediyoruz.Bu para da ihracatçıların sayesinde ülkemize girmektedir.Ancak bu ihracatı yapanların ülkemizdeki fındık fiyatlarındaki istikrarsızlığından dolayı yurt dışına fındığı pazarlarken bu dalgalanmalalardan dolayı başlı başına sıkıntı yaşamaktadırlar.

Fındığın belirli bir fiyat aralığına oturtması üretici, tüccar, ve alıcının doğru bir pozisyon alarak hesaplarını ona göre yapmalarını sağlayacaktır.Ama ülkemizde hal tam tersi olunca, alıcılar diğer fındık üreticisi ülkelerde uygun fiyatta fındık araken bu işten gene en çok zararı ülkemiz görmekte.Neden? Çünkü ülkemnzi fındıkta dünyada 1.üretici konumunda...Satamazsan elinde şişer...

Arkadaşlar, devlet fındık fiyatını belirleme işinden elini çekerse belki bir çok üretici madur olacak ama aynı devlet bu fiyatı bir seferliğine mesela 10 yıl gibi fiyatları sabitlese herkeste kendini ona göre hazırlasa ne olur? Bu öneri üreticilerin belkide farklı ürünlere geçmesi içinde bir fırsat olacaktır.Aynı zamanda fındık tarlaları genişlemesi duracaktır.Üreticide kendine başka planlar yapmak zorunda kalacaktır.

Sefa Murat Dokuz
09.09.2008, 21:01
Bu sene hepten rezil oldu fındık...en az 5-5.5 fiyat beklerken randımanlı fındığa 4 verdiler...
giresun fındığı dışında pek randıman tutturan zor olur...Yevmiyecilere toplatanlar yandı bu sene fındık yevmiyecilerin prasını ancak çıkartacak...
Parayı devlet ve tüccar kazanıyor bu işte...
devlet alıyor 3 e satıyor 10 a yurt dışına(tabi 20 den çikolata olarak geri alıyor da ihraç edilen fındıkla ithal edilen çikolata arasında baya bir fark var tabi...)
Sonuçta Geçimini bağ bağçede sağlayanlar bu sene fındıktan biraz umutları verdi oda gitti...

Fındık parasıyla sağda soldaki borçlarını kapatmaya çalışırdık...Şimdi fındığın giderleri için kredi çeker olduk...

Badaloğlu
10.09.2008, 10:12
Fındığın kurtulmasını istiyiorsak, ülkemizin fındığının tamamını pazarlayacak devlet politikaları geliştirilmesi gerekmektedir.Diğer bir konuda üretilen fındığın birim maliyetlerinin en aza indirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.Mesela bir imalatçı düşünün bir ürünü üretiyor ama maliyeti yüksek olduğu için fiyatta haliyle piyasada pahalı oluyor.Ama aynı ürünü başka bir üretici piyasaya daha uygun fiyatta sunabiliyorsa, anlayınki birim maliyeti bir önceki imalatçıya göre daha azdır.O yüzden bu konuda kesinlikle bir politika geliştirilmelidir.Bunun içinde Ar-ge çalışmalarının yapılarak girdi maliyetlerinin minimum düzeye düşürecek bir üretim şekline geçmemeiz gerekiyor.

Eğer bunlar yapılmadığı takdirde olabilecek en kötü seneryo şudur.Bu yıl 900 bin tona doğru giden üretim kapasitesimizi pazarlayamayacağız ve üreticiyi mağdur etmemek adına depolarda stoklanacak bir ürünü sübvanse etmek için devlet yeni kaynaklar arayacaktır.İlk olarakta tabi bu kaynak haliyle vergi olarak hepimizin cebinden çıkacaktır.Daha büyük sıkıntı ise bu yıl açıklanan fiyatları önümüzdeki yıllarda veremeyecektir.Çünkü elinde yüzbinlerce ton fındık olacak ve bu fındığı pazarlayamadığımız için bu devran böyle dönecektir.Ama nereye kadar???

Kocaeli'nden Samsun'a dek düz ve taban arazilerinin neredeyse tamamı fındık üretimine dönmüş durumdadır.Mevcut üretim yapılan klsik bölgede ise verimlilik ve maliyet adına hiç bir şey yapılmıyor.Ülke olarak fındıktan herkesin beklentisi daha fazla gelir elde edebilmek ancak fındıkta ''politikasızlık politikası'' sürdürüldüğü için bu murada şimdilik kimse eremiyor.

Fındık sektöründe sorunların çözümü ancak tüketimde süreklilik arz eden bir artış yakalanması gerekir.Hedef pazarlardaki ithalatçı, sanayici ve imalatçı ile ihracatçı firmalarımızın ileriye yönelik çalışmalar yapmalarına imkan verilmesi, diğer bir ifade ile iç piyasa dinamikleri ile oluşan fiyat dalgalanmalarının ihraca yansımasını önleyecek istikrarlı politikalarla mümmkündür.Bunu gerçekleştirmenin ilk şartı da, fiyatların serbest piyasa koşullarında oluşmasına imkan vermek.Böyle bir durumda belki ilk yıllarda fındık üreticisi gelirlerinde bir düşüş yaşayacaktır.Ama fiyat düşüşleri nedeni ile fındık cazibesini kaybetmesi ve uygun fiyatların tüketimi artırması ile fındık eski itibarını kazanacaktır.

Ez cümle olarak çözüm kendi içerisindedir.Bunun başka izahıda yoktur.Bunca yazılan ve çizilenlerden sonr amevzuyu sadece devlet fındığa daha fazla versin diyorsanız, bundan sonra söyleyecek bir şeyim olamaz.

Şimdi tüketimi artırmak adına bana kim fındık gönderiyor?:D

Gürkan
10.09.2008, 10:19
Ahmet abi kim gönderirse göndersin ama sürat kargoyu kullanmasın. bana yollanan finduklar kayboldu. :(

çalışanları finduğu çok seviyor galiba.

Badaloğlu
10.09.2008, 10:42
Ahmet abi kim gönderirse göndersin ama sürat kargoyu kullanmasın. bana yollanan finduklar kayboldu. :(

çalışanları finduğu çok seviyor galiba.

Gürkanım, biz gelenekciyiz... Anlamayız ole yeni düzen kargo işlerinden.Vereceksin emaneti otobüse, gidip alacağız Harem'den:D

magicyattara
10.09.2008, 11:20
Bizim fındıkta yaşadığımız tek sorun arz fazlası sorunu.
Bu o kadar manipüle ediliyorki,bir sezon sonu elde kalacak olan 50-100 bin ton fındık için fındık piyasası yerlerde sürünüyor.
Bu yerde sürünmeyi kim sona erdirecek?Hangi güçlü el fındık piyasasını üreticinin lehine çalıştıracak.
Tüccarmı,Devletmi?
Bizde fındık piyasasını eline alacak seviyede güçlü tüccar yok.Birilerinin adına alım satım yapan komisyoncular var.
Bu konuda özel sektörden fazla bir şey beklemek pek mantıklı değil.
Bence Devlet bir fındık politikası oluşturup,bu karmaşaya son vermelidir.Fındığı toptan alacak bir fon kurarak,fındığın piyasa değerini artık Türkiye belirlemelidir.

Rekolte 450bin ton olduğu zaman 5 dolar fiyat veren avrupa,750 bin ton olduğu zaman 2 dolara kadar iniyor.Bu rahatlık arz fazlasını karşılayacak bir gücün olmadığını bilmekten kaynaklanıyor.

450 bin ton fındığı 5 dolardan satıp 2.25 milyar dolar gibi gelir elde etmek varken,Piyasayı çakallara teslim edip(ki inanın 1.6 ytlye fındığını satıp,yevmiyesini doğrultamayan insanlar var şu anda) 750 bin ton fındıktan yaklaşık bunun yarısı kadar bir gelir elde edilecek.

%75 i Türkiyede üretilen bir üründe zarar etmek veya bu ürünün fiyatını başkalarına belirletmek akıl almaz bir durum.
Devlet acilen tek el olup bütün fındığı ben alıyorum demeli,sonrada kapıya gelen ithalatçılara fiyatım şu diyebilmelidir.
Üretici başka korunamaz.

OLCAY ÇAKIR
10.09.2008, 11:21
Ben mesela;Harem'e gönderilen hiçbirşeyi almam Ahmet:)

Ailem bilsemki memleketten külçe altın yollayacak gene yok dedim:)

Gerçi yaş ilerledikçe acaba bu kadar katı-rest çekmesemiydim de demeden edemiyorum:D

OLCAY ÇAKIR
10.09.2008, 11:33
Senmisin büyük konuşan.
Ahada Ertan kardeşim Tahinli gönderiyor Niğde'den.
Sıkıysa gidip alma:)

Gerçi yaş ilerledikçe acaba bu kadar katı-rest çekmesemiydim de demeden edemiyorum:D

Ertan 51
10.09.2008, 12:16
Senmisin büyük konuşan.

Olcayım yazını görmedim valla kusura bakma
bilseydim ara soğuyunca veya senin külçe altın unutulunca yollardım ama oldu bi kere:)
benim hatırıma gittiğini biliyorum
sağol varol.

Berberoğlu
10.09.2008, 15:39
Bugün çıkan bir haber;

TMO, 10 bin 793 ton fındık aldı
10.09.2008 14:37
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2 Eylül’de başlattığı fındık alımının sekizinci günü itibariyle, üreticiden toplam 10 bin 793 ton fındık aldı.
--------------------------------------------------------------------------------
Akçakoca – Akçakoca TMO şube müdürlüğü, ilk 8 günde aldığı 4 bin 114 ton fındık ile en çok fındık alımı yapılan yer oldu.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Şube Müdürlükleri ve ajanslarında randevular ve fındık alımları sürüyor.

TMO’nun resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, yurt genelinde toplam 10 bin 793 tona yükselen fındık alımlarında, Akçakoca TMO şubesi, 4 bin 114 ton fındıkla ilk sırada yer aldı. Akçakoca’yı, 2 bin 734 tonla Ordu, bin 912 tonla Samsun, bin 494 tonla Giresun ve 537 tonla da Trabzon izledi.

Kaynak : Anadolu Ajansı

-----------------------------
Yukarıda Ahmet abinin yazdığı mesajı hatırlarsanız 1986 yılından bu yana kanunen fındık tarımının yasaklandığı Batı Karadeniz bölgesindeki Akçakoca, TMO'nun alımlarında başı çekiyor.

Yani Akçakoca'da fındık yetiştirmek yasak fakat TMO orada alım yapıyor. Bu nasıl iş?

Böyle politikalarla fındık işi çözülmez.

Badaloğlu
10.09.2008, 18:21

Olcay hayırdır! Haremde bizim bilmediğimiz ama bilmemiz gereken bir olay mı yaşadın?Bu Harem fobiside nerden icat oldu?

Senmisin büyük konuşan.

Şu tahinliden bizim neden haberimiz yok! Aşkolsun Ertan, Hareme giden ben ama tahinliyi götüren Olcay:D

Olcayım yazını görmedim valla kusura bakma
bilseydim ara soğuyunca veya senin külçe altın unutulunca yollardım ama oldu bi kere:)
benim hatırıma gittiğini biliyorum
sağol varol.

Demek Harem ile ilgili hikâyeyei senden dinleyeceğiz.Neyse başlığın amacından saptırmadan kaçayım ben...

Son olarak gene yazıyorum.Serbest piyasa ekonomisini kabul eden bir ülkede devlet fındık alıp, tekelcilik yapmaz, yapamaz.Bu malı pazarlayamazsa 2. senesinde elinde patlar...Devlet, bu konuda sadece fındık ya da tarım politikası her neyse onları yapar.Gerisi piyasanın işidir...Ama sıkıntıda olan çiftçiye'de el uzatmalı...

OLCAY ÇAKIR
10.09.2008, 20:44
Ertan bir güzel insan.Bugün oruçtan bahsederken tahinliden bahsetti.Harem yazısını yazdım sayfaya attım oda bana nerden alabilirsin diyordu o esnada:)kem küm oldum.
Saolsun,eksik olmasın.Gider alırız paşalar gibi.

Ahmet sorun yok,hele Türk filmlerindeki kadar dramatik değil durum:)
Rizeden gelen portakalları almaya en son gittim. Bidaha yok demiştim,Okadar söyleyeyim:)

Olcay hayırdır! Haremde bizim bilmediğimiz ama bilmemiz gereken bir olay mı yaşadın?Bu Harem fobiside nerden icat oldu?

Badaloğlu
11.09.2008, 15:40
Ertan bir güzel insan.Bugün oruçtan bahsederken tahinliden bahsetti.Harem yazısını yazdım sayfaya attım oda bana nerden alabilirsin diyordu o esnada:)kem küm oldum.
Saolsun,eksik olmasın.Gider alırız paşalar gibi.

Ahmet sorun yok,hele Türk filmlerindeki kadar dramatik değil durum:)
Rizeden gelen portakalları almaya en son gittim. Bidaha yok demiştim,Okadar söyleyeyim:)

Kabahat sende, millet Finike, Waşington portakalı getirtirken, sen literatüre Rize Portakalını sokmaya kalkarsan olacağı budur yani :D

magicyattara
11.09.2008, 17:11
Son olarak gene yazıyorum.Serbest piyasa ekonomisini kabul eden bir ülkede devlet fındık alıp, tekelcilik yapmaz, yapamaz.Bu malı pazarlayamazsa 2. senesinde elinde patlar...Devlet, bu konuda sadece fındık ya da tarım politikası her neyse onları yapar.Gerisi piyasanın işidir...Ama sıkıntıda olan çiftçiye'de el uzatmalı...

Bu söylediğiniz her şey için geçerli olabilir ama fındık için değil.
Söylediğim gibi fındığın tek sorunu arz fazlası meselesidir ve oluşan fiyat boşluklarının sebebide bu arz fazlasını iyi kullanıp fiyatta manipülasyon yapan Avrupalı alıcılar ve yerli tüccarlarımızdır.

Dünyada yıllık fındık tüketimi 750 bin tondur.Bunun yaklaşık 450 bin ton civarında olanını biz satıyoruz,kalanda bizim elimizde kalıyor.İç piyasada tüketim ne kadar bilemiyorum ama,normal rekolte oluşması durumunda elimizde fındık kalmıyor.

Fındığın elde kalması diye bir şey sözkonusu bile olamaz,400-500 bin ton fındığı zaten almak zorundalar.
Büyüklüğü 100 milyar euroya varan çikolata sanayiinin vazgeçilmez ürünü fındıktır.
Çikolataya fındığın verdiği tadı verebilen başka bir ürün yok.O yüzden çikolata üreticileri fındığa mahkumdur.Ayrıca fındığın verdiği bir sürülme kıvamıda var,bunuda başka bir üründen sağlayamıyorlar.

2004 yılında yaşanan don olayından sonra Avrupalı alıcılar fiskobirlikin depolarındaki 2001 yılı fındığını 8 ytl fiyat vererek aldılar.Bir yıl sonra fkb piyasaya 7 ytl fiyatla girdi(2005),serbest piyasada fiyat 6 ytl civarından açıldı ve ta ki 2006 mayıs ayına kadarda 2006 yılı rekoltesi belli olana kadar o seviyelerde kaldı.
Sonra hükumet fkb anlaşmazlığı araya girdi,rekolte arz fazlası verdi derken fındığa sahip çıkılmadı ve o zamanki çok az olan arz fazlasına rağmen fiyat 3-4 ytl civarlarına düşürüldü.

Şimdi birisi çıksa 2 milyar dolarım var dese ve fındığa en yüksek fiyatla talip olsa bu saydığımız sıkıntıların hangisi yaşanır.
Bu çıkacak olanda devlet olabilir ülkemizde,ben şahsen tüccarların böyle bir fedakarlıkyapabileceklerine inanmıyorum.
Çıksın desinki:Bu yıl arz fazlası olan 250 bin ton fındığı yakıyorum.Kalan fındığıda alıcılara kilosu 10 dolardan satıyorum,kim ne diyebilirki.100 milyar euroluk bir sanayi için 2-3 milyar doların lafımı olur.

Veya adamların almıyorum senden o zaman başka bir tarafa bakıyım diyebilme şansları varmı.
Bu durumda mağdur üretici kalırmı.
Fındığın değerini bilmiyoruz.

Faik Yılmaz
23.09.2008, 10:34
Bakınız dünyada devletler tarım ürünlerine desteği her geçen yıl artırırken bizde devlet gitgide azaltıyor. Mesela bölgemizde tütün gayet kaliteli olmasına rağmen neredeyse bitirildi. Fındık artık rantabl bir ürün olmaktan çıktı. Sıra çayda önceki yıllarda çay dönemi biter bitmez verilirdi çay paraları. şimdi ise temmuzda başında 2. dönem bitmiş olmasına rağmen ödenmedi. üstelik ramazandayız okul zamanı insanların en çok paraya ihtiyacı olduğu zamanlarda.

şimdide her müstahsile çay verilecek onların isteği olmadan stoklar eritilecek bu yolla. insanların alacağı 3 kuruşunda bir kısmına ipotek konulacak. Tarım yapan insanalra her türlü zorluk çıkarılıyor. sonrada neden göç ediyor bu insanlar diye şikayet ediyor yetkililer.

yaz boyu 0,20 ytl ye bile karpuz satıldı bu insanlar bunu tarladan kaça topluyor 5 kuruşa. bir kamyon karpuz toplasalar mazot parasını bile karşılamıyor. Böyle tarım politikası olmaz bu şekilde 3-5 sene sonra tarımda tamamen dışa bağımlı hale geleceğiz.

Uzunoğlu
25.09.2008, 01:12
TMO fındık ücretleri ne şekilde ödüyor bilen var mı?

magicyattara
02.10.2008, 16:38
TMO fındık ücretleri ne şekilde ödüyor bilen var mı?

Teslim tarihinden 25 gün sonra tek seferde diye biliyorum.

ApoCaN28
02.10.2008, 16:44
fındık fazlaysa 2ye 3e bölünüyor...

magicyattara
02.10.2008, 23:13
fındık fazlaysa 2ye 3e bölünüyor...

Ne kadar fazlaysa.

Uzunoğlu
03.10.2008, 01:05
4-5 gün önce parayı aldım masrafları ödedim sıfıra sıfır elde var sıfır :)

Faik Yılmaz
14.10.2008, 09:07
Kadınlar pazarını bilenler bilir. Orda bir teyzemiz 190 kilo fındığı 127 Ytl ye sattı hemde yalvararak. Başkası dese inanmazdım ama bizzat kendim yaşadım.

Ülkede tarımı bitirmişler kim ne derse desin. vatandaşı 60 kuruşa muhtaç edenler hem bu dünyada hem öteki dünyada büyük bir vebal altında olucaklar.

Emirhan Makul
27.10.2008, 14:24
FİSKOBİRLİK fındık alımlarına başladıKasım ayı boyunca Giresun kalite fındığa brüt 4.50 YTL, levant kalite için 4.40 YTL ödenecek

27.10.2008 13:24http://www.haberturk.com/2008/10/27/kuturesim/findukk.jpg Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK), iki yıl aradan sonra 50 kooperatif bölgesinde ürün alımlarına başladı.

Birliğe bağlı kooperatiflerden biri olan Giresun Fındık Tarım Satış Kooperatifi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kumaş, ürünleri aldıkları Entegre Fındık İşleme Tesisleri EFİT A.Ş'de gazetecilere açıklama yaptı.

Kumaş, birliğin açıklamasıyla birlikte ilk gün alımları için beyanname veren 22 üreticinin, 23 ton ürününü almayı planladıklarını belirtti.

Birliğin, üreticinin kendi kuruluşu olduğunu, üreticinin birliğin her zaman yanında olması gerektiğini ifade eden Kumaş, şunları söyledi:

''FİSKOBİRLİK'in asli görevine gecikmeli olarak da başlamış olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kurumun piyasada olması üreticinin menfaatinedir. Geçmiş alımlardan üreticiye borcumuz var. Bu sorun birlik ve beraberlik içinde çözümlenecektir. Kooperatifimize bugüne kadar 100 üretici, 100 ton ürün için beyanname verdi. Alımlara tek alım ekibi ile başladık. Yoğunluk arttığı takdirde alım ekibi sayısını artıracağız.''

FINDIK ÜRETİCİSİ CEVALIOĞLU

Fındık üreticisi Halil Cevalıoğlu ise birliğe 1 ton ürün getirdiğini, bundan da büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, ''Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) bugüne kadar hiç fındık vermedim. Birliğin alımlara başlayacağını öğrenince ürünümü hemen getirdim. FİSKOBİRLİK bizim kuruluşumuz'' diye konuştu.

Fındık üreticisi Mehmet Başer, FİSKOBİRLİK'in fındık piyasasının emniyet supabı olduğunu kaydederek, ''Birlik keşke biraz daha önce alımlara başlasaydı. Birliğin alımlara başlamasıyla serbest piyasada fındık fiyatlarının yükselişe geçeceği bir gerçektir. Ben bu kurumda 28 yıl üst düzeyde yöneticilik yaptım. Bugün buraya 150 kilogram ürünümü getirdim. FİSKOBİRLİK'in üretici ile birlikte sıkıntılı günlerini aşacağına ve eski güçlü günlerine döneceğine inanıyorum'' dedi.

2008 ürünü fındık alım kampanyasını açan FİSKOBİRLİK, fındık alım fiyatını Ekim ve Kasım aylarında 50 randıman Giresun kalite fındık için brüt 4,50 YTL, levant kalite için 4,40 YTL, sivri ve kara fındık için ise 4,20 YTL belirledi.

Aralık ve sonraki aylarda Giresun kalite fındığa 5,00 YTL, levant kalite fındığa 4,90 YTL, sivri ve kara fındığa ise 4,70 YTL alım fiyatı uygulayacak olan birlik, alımını yaptığı fındığın bedelinin yüzde 75'ini 35 gün içinde peşin, yüzde 25'ini ise üreticilere market alışverişi, sigorta, zirai araç ve gereç ile zirai ürün olarak ödeyecek.

ApoCaN28
27.10.2008, 14:28
Fiskobirlik borçlarını kapattımı ki...?

Emirhan Makul
30.12.2009, 07:52
Dur Diyen Yok Mu?
,
http://www.takagazete.com/haber_images/manset_29122009.061254.jpg

Fındık fiyatı düşmeye başlamışken bir şok haber de TMO’dan geldi. Müdahale alımı için bu yıl fındık satmayacağını açıklayan TMO, yeni yılda piyasaya girmeye hazırlanıyor. Yeni yılda, piyasadaki gelişmelere göre hareket edecek. Müdahale alımı için bu yıl fındık satmayacağını açıklayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yeni yılda piyasaya girmeye hazırlanıyor. Yeni yılda, piyasadaki gelişmelere göre hareket edecek. Halen üreticinin elinde fındık olduğunu belirten ofis yetkilileri dengeleri bozmayacak bir fiyat ile piyasaya girmeyi planlıyor.

Edinilen bilgiye göre, stoklarında 480 bin 477 ton fındık bulunan TMO, borsa, ihracat ve piyasadaki gelişmeleri değerlendiriyor. Üretici aleyhine piyasanın bozulmaması için Ocak ayına kadar kabuklu fındık satışı yapmama kararı alan TMO, Ocak`ta da piyasadaki gelişmelere göre hareket edecek.

TMO`nun kabuklu fındık toptan satışlarını durdurduğu Ağustos ayından sonra, fındığın kilogram fiyatı 2,5 liradan 5 liranın üzerine çıkarken, hem üretici hem de ihracatçı açısından fiyat dengelerinin bozulmaması açısından piyasa sıkı bir şekilde gözetlenmişti. ``Üreticinin zarar etmemesi`` yanında ``ihracatın sürmesinin`` de çok önemli olduğu dikkate alınarak, ``spekülatif fiyat artışları ile ihracatın riske atılmaması`` gerektiği vurgulanmıştı.

TMO`nun fındık satmama kararının ``stokçuluğa ve haksız rekabete neden olmaması`` gerektiği belirtilerek, piyasa aktörlerinin dikkati ``üretici ve ihracatçı açısından makul bir fiyat`` seviyesine çekilmişti.
Haberin devamı gazeteniz http://forum.bordomavi.net/haber_images/lo.jpg'da

M.S.SOFU
05.01.2010, 15:26
benim dedem orduda fındık üreticisi,az da ekonomi bilgisi ile bir kaç yorum yapmak istiyorum
devletin bu tip tarım ürünlerinde taban fiyat ve tavan fiyat diye iki çeşit uygulaması vardır.
taban fiyat uygulamasında devlet tarafından devletin belirlediği bir kurum tarafından bir fiyat belirlenir.geçmiş verilerde kullanılarak belirlene fiyat eğer-arz talep mantığı ile- denge fiyatının altındaysa ya da denge fiyatına eşitse hiç bir işe yaramaz.taban fiyat denge fiyatının üzerinde olmalıdır.
devlet bu fiyatı uygulayarak bu fiyattan satın alımları yapar.
böylece bu malların fiyatı devletin koyduğu fiyattan aşşağı düşmez.yani üretici neden daha az fiyat veren toptancıya satsın ki malını.ortada illegal bir durum olmadığı müddetçe üretici malını devlete satar.
çok kısa dönemde bu tip bir uygulama üretici gelirlerinde önemli bir artışa yol açmaktadır.çünkü burada kısa dönemden kastımız 1 yıldır.yani bir ekin döneminden bir sonraki ekin dönemine diye de düşünülebilir.
ancak bu uygulama tüketici kısmında büyük bir rant-çıkar- kaybına neden olmaktadır.
eğer ki fiyatlar hasat döneminden önce açıklandıysa ortada kısa dönem mevcuttur.bu çok mühimdir.
taban fiyat uygulaması üreticiyi,tavan fiyat uygulamasıda tüketiciyi korumaya yöneliktir.bizim fındıkla alakalı durumumuzda ise devletin fisko birliğe verdiği görev taban fiyat uygulamasıdır.
amaç serbest piyasa düzeninde üreticinin çakallar ve simsarlara karşı korunmasıdır

fakat gelelim bir başka konuya
ülkemzide siyasetin oy alma amaçlı olup kısa dönem istikrarsızlıkları ile geçirilen para kazanılma yeri olarak görüldüğü için
taban fiyat uygulamasının pek işe yaramadığı,amacından saptığı gerçeği oraya çıkar.şöyle ki ünlü bir düşünür demokrasinin tam doğru yöntem olmadığını,çünkü bazı durumlarda demokrasinin bile belli çıkar gruplarına çalışabileceğini gösterir.
bu taban fiyat uygulamasıda çoğu zaman özellikle ülkemizde devlet başkanları tarafında hunharca istismar edilmekte ve çıkar gruplarına yaranmak için çalışan bir mekanizme haline gelmektedir.
buün eğer ki hükümet oy zamanı yaklaştığı zaman fındık taban fiyatını yukarıdan koyuyorsa nu siyasi çıkarlar için yapılan,piyasaya uzun dönemde zarar verecek bir çalışmadır.eğer ki seçim yeni bitmiş ise tüketiciye yaranmak için ise ki bu tüketicilerin içinde fındık alımı yapan büyük firmalar,d.ss.klı toptancılarda mevcuttur,fiyat enterasan bir şekilde diplerde sürünmektedir.
bu kısa vadeli kendilerine yarar sağlama politikaları uzun dönem içerisinde memlekete zarar vermektedir.

gelelim fisko birliğe
fisko birlik yukarıda anlattıklarımın yanında bundan ziyade dahada amaçlarından sapmış bir vaziyete bürünmüş artık siyasi partilerin bir işe alma yeri ya da ,bakkal,lojman kalma yeri vazifesi görmeye başlamıştır.
ve hiç bir siyasi güçte oy korkusundan dolayı bu laçkalaşmış yapıyı kaldırmaya gücü yetmemiştir.fisko birlik artık üreticinin sırtında bir yük ve onları oyalamak amacıyla ellerine verilen bir oyuncak halini almıştır.bu kurum üreticinin sırtında bir kambur halini almıştır artık.

mehmet sercan sofu