PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yarin Çok Geç Olabilir!

kutoz
01.03.2005, 11:28
<CENTER>YARIN ÇOK GEÇ OLABILIR</CENTER>

Türk Kültür yelpazesi öyle genis bir cografyaya yayilmis ki, bunu anlatmaya kalksak sanirim ciltler dolusu ansiklopediler yazabiliriz. Ben böyle durumlarda hep yüzyilimin sairlerinden yardim isterim. Ve iste o kültürü en iyi ifade eden birkaç dize;

Dörtnala gelip Uzak Asya'dan
Akdeniz'e bir kisrak basi gibi uzanan
bu memleket bizim.
Bilekler kan içinde, disler kenetli, ayaklar çiplak
ve ipek bir haliya benziyen toprak,
bu cehennem, bu cennet bizim.
Kapansin el kapilari, bir daha açilmasin,
yok edin insanin insana kullugunu,
bu dâvet bizim...
Yasamak bir agaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardesçesine,
bu hasret bizim...

Bu dizeleri belleklerimize kaziyansa usta sair Nazim Hikmet?ten baskasi degildir. Pazar günkü spor programlarini izledikten sonra, gelecek adina bir takim karamsarliklara kapildim. Iste bu yüzden bu satirlari yazmaya karar verdim.

Yukarida ki dizeler, Nazim Hikmet?in ?Kuvayi Milliye Destan?indan alinmistir. Sizlere Nazim Hikmet?i anlatmak ya da siiri sevdirme çabasinda degilim. Sadece bu dizelerin isiginda kararan futbolumuza biraz olsun isik tutmak istiyorum.

Sizlerin de yakindan takip ettigi gibi, sezon basindan beri futbolun ülke gündeminde olmadigi gün yok? Türkçe bilmeyen birisi, gerek görsel gerekse yazli medyada çikan spor haberlerine ait resimlerini görünce, bizi ülke olarak sporu çok seven, sürekli basarilara imza atan bir toplum olarak algilayabilir. Ama bunu sadece Türkçe bilmeyen birisi algilar? Maalesef futbolumuz hep olumsuzluklarla gündeme geliyor? Bir hafta bakiyorsunuz tribünde taraftarlar kendi aralarinda kavga ediyor ve kendi taraftarini biçaklayip öldürüyor? Bir sonraki hafta bir futbolcu çikiyor, ben 4 yil önce tesvik pirimi aldim diyor. Ülkenin bakani çikiyor, eee bunu niye simdi söylüyorsun, 4 yil önce konussaydin ya. Zaman asimina ugradi hiçbirsey yapamayiz deyip, dosyanin üzerine ?KAPANDI? damgasini vuruyor. Gündem daha sogumadan, sporcularin güvenligini saglamak maksadiyla saha kenarinda bulunan güvenlik görevlisi, futbolcuya kafa atip burnunu kiriyor.

Bana ne! Evet -bana ne- demek istiyorum aslinda ama diyemiyorum. Çünkü ?Dörtnala gelip Uzak Asya'dan/Akdeniz'e bir kisrak basi gibi uzanan/bu memleket bizim? ?ve bir orman gibi kardesçesine? yasamak varken bu öfke neden?

Bütün bu olumsuzluklar korkutuyor beni. Geçmis yillarda yasanan olaylar hepimizin hafizasinin bir yerlerinde hala sicak. Sampiyonluk yarisinin kizistigi bu günlerde yine en büyük tehdit Trabzonspor?umuzi görüyorlar. Futbol olarak kim bükebilir elimizi? Hiç kimse? Ahlak erozyonuna ugramis insanlar elbetti ki bükemedigi eli öpecek degil ya. Geçmis yillarda defalarca yaptiklari Bizans entrikalarini tekrar denemek için hiç de geç kalmayacaklardir, emin olun. Çok degil 2 hafta sonra bir türlü ispatlanamayan tesvik pirimi ile birkaç kasabi satin alip, bizim en önemli silahlarimizi susturmak isteyeceklerdir. Onlar için ülke futbolunun gelisimi degildir önemli olan. Bencilligi kendilerine silah edinmis bu kulüpler için, sampiyonluga giden her yol mübah sayilmaktadir. Bir Fatih, bir Gökdeniz sakatlanmis onlarin umurunda mi olacak sizce. Asla!

Iste tam da bu noktada bizim görevimiz basliyor. Topyekün kenetlenmeliyiz. Birlik beraberlik içinde ve bize yakisir erdemli, çelik gibi iradeyle tedbirlerimizi simdiden almaliyiz. Öncelikli Trabzonspor?lu siyasi, bürokrat, is adami kisacasi gücü olan herkesi uyarmaliyiz. Uyarmaliyiz ki, her firsatta Trabzonspor?un arkasinda olduklarini göstersinler. Yapilacak en küçük bir haksizlikta kim olursa olsun karsilarinda olacaklarini beyan etsinler. Bizler? Evet BMN çatisi altinda toplanmis bizler. Geçen hafta içerisinde TRT?ye karsi tepkimizi dile getirdigimiz gibi, Futbol Federasyonunu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlügünü, Spordan Sorumlu Devlet Bakanini, Trabzonspor?u yazan kalemleri göreve davet etmeliyiz. Rakiplerimizin ve futbolcularinin mal beyani alinmali ve alinan bu beyanlar gün be gün takip edilmeli. Bu beyanlarda meydana gelecek artislarin hesabi sorulmali. Tesvik primine, ?PRIM? verilmemeli. Çünkü ok yaydan çikmis durumda. Milyonlari pesinden sürükleyen Trabzonspor?umuzun, 21 yillik özlemi bitmeli. Hiç kimsenin, Trabzonspor?a gönül verenlerin emegini çalmasina müsaade etmeyelim.

Yoksa yarin çok geç olabilir?

Erkan ERGÜL
Edited by: Emorfo

tigin
01.03.2005, 11:44
oldukça zamanli yerinde manidar bir yazi kaleme almissiniz tebrik ederim.BMN üyeleri olarak her basarili dönemimizde takimimiza saldiran firsatçi akbabalari çok iyi biliyoruz,taniyoruz.Bize zarar verme niyetinde bulunanlar bunun karsiligini fazlasiyla alir.

hauptstrasse
01.03.2005, 13:15
hergunku gibi sayfa ziyaret ritualimi gerceklestirirken dusuncemde benimde bu konu hakkinda birseyler yazma ihtiyaci duydugumu farkettim ve bende buna benzer bir yazi yazmayi dusunuyordum! ama sen benden once davranmissin tebrikler! son zamanlarda futbolun kendisini konusmaktan gundemini yakalamaya calismaktan kulturune dair dusuncelerimizi aktarmayi boslamisiz gibi geliyor bana da! futbolu yerellikten kurtarip evrensel boyuta tasimakta biz trabzonlularin yani turkiyede bir devrimi gerceklestirenlerin gorevi diye dusunuyorum! cunku donen carkin hizmet ettigi kurumlar(uc istanbullular ve onun anadoludaki yardakcilari bu carkin devam etmesinden yana tavirlarini coktan koymuslar bile!
tamda bu evrede biz trabzonlular olarak yerellikten kendimizi siyirip evrensel degerlerine bu spor dalinin bakmaliyiz ve onlari icsellestirmeye calismaliyiz! biz istanbul takimlarinin,seyircilerinin ve yoneticilerinin taklitcisi olamayiz! olmaya calistigimizda neler oldugunu hep birlikte yasadik!
bu anlamiyla futbolu ele alirken bizden kaynakli ve bize indirgeyen dusuncelerden siyrilip genele yonelmekte fayda oldugunu gormemizin gerekliligine inaniyorum!
bir ornekle baslamak gerekirse! gecenlerde insanlarin tepkisini olcmek tepkileri alabilmek icin haftanin maclari bolumune bir seyler yazdim genel ozetle fenerbahce akcaabat macinda birilerinin sakatlanmasi uzerine yazdigim bu yaziya bakiyorum ki hic bir tepki yok! bir arkadasimizda cikip ne ne diyorsun nasil boyle bir sey yazabiliyorsun demiyor! site yoneticileri cikip heey dur bakalim demiyor! sne nasil boyle ahlak disi bir yazi yazabiliyorsun demiyor! cunku igneyi komsuya batiriyorum! simdi cuvaldizi kendimize! bizler etikten ahlaktan bhsediyoruz ama alexin sakatlanmasi, bilerek sakatlanmasi bizim isimize geliyor! kimse tepki vermiyor cunku oyle bir temenni hepimizin icinde mevcut anlasilan! ama bunu gorememek yada gormezden gelmek sanirim en kotusu!
kirlenmislik futbolu kanser hucreleri gibi sariyor! istanbulda daha bir ay once stadyumda bir insanin cani alindi bugun futbolcular dovuldu ve meda sanki rutin bir olaymis gibi oalya yer veiyor, bir futbolu! hepimiz onu cok iyi taniyoruz seyirciyi tahrikte uzerine yok hala ceza vey uyari almadan futbol sahasina inebiliyor!
yoneticiler gizliden trabzonda yasanan gecne yilki olayi ornek vererek kendilerini oalydan en az hasarla siyirmaya calisiyor! bu ulkede besiktas gecen yil inanilmaz bir sekilde sampiyonluktna edildi kimse sesini cikarmiyor! cunku alan razi verne razi!
olmuyor arkadaslar! bu boyle olmuyor!
bir seyler ters gidiyor ama gorunmuyor!
bizler son gunlerde bastada belirttigim gibi islerin bizde iyi gitmesinden dolayi kafamizi bunlara yormuyor ve kendimizi disinda tutuyoruz bu olaylarin!ama hepimiz biliyoruz ki bizde sutten cikmis akkasik degiliz!
futboluda basariyi ,ullararasi basariyi hedefliyoruz ancak futbolun evrensel kutlur ogelerini bilmiyoruz!
yarin birgun sampiyonlar liginde maclarimiz olunca ne yapacagiz! nasil davranacagiz avrupanin taraftarlari trabzona inince ve uzun sokakta yuruyunce ! onlarada fenere cektigimiz muameleyi mi cekecegiz yoksa bu futbol solenini daha bir solene cevirip hem maddi olarak bu durumdan yararlanip hemde kultur alisverisine mi girecegiz bu insanlarla!
biliyorum bugunedegin trabzon avrupada cok mac oynadigi alisigiz diyeceksiniz ama devrin degistigini gormeyeceksiniz! artik bu tur turnuvalarda insanlarin gruplar halinde macin oynanacagi sehre aktigini bilmiyoruz bizler! ucak fiyatlari 30-40 euro ve dileyen diledigi sehre gidebiliyor! yani sizin anlayacaginz bizler belki su an turkiyenin en iyi futbolunu oynuyoruz ama! amasi su ki kultur olarak futbolun gelisimine nedenli ayak uydurduk bu sorgulanmasi gereken bir konu! sadece kazanadikca maclara kosan bir seyircimiz var! kaybedince hala bugun yildiz dedigimiz oyuncularin eslerine kallesce saldirabiliyor o cok sevdigimiz sevgilimiz dedigimiz yattaranin top kayiplarinda ona homurdanmaya basliyoruz! ne olcak peki bu takim kendi sahasinda bir avrupa takimina yenilince! farkinda misiniz bilmem ama yenilmeyi unuttuk ve ben bunu cok tehlikeli buluyorum!yenmeye alismis insanlar hayal kirikligina ugrayinca sonuclarinin kotu olacagini hepimiz bilyioruz ancak isler iyi gittinden olsagerek hicbirimizin sesi cikmiyor! biz tamda simdi isler iyi giderken yarina dair birselyer yapmaliyiz ki isler kotu giderse ki bunu en son isteyne benimherlade, o zaman birselyeri duzeltebilelim! sozu fazla uzatmayayim size bir yazi gostermek istiyorum sanirim orda benim dusuncelerim daha acik bir dille dillendirilmis...
saglicakla kalin....

www.milliyet.com.tr/2005/03/01/spor/ydemirkol.html

Muhalif
01.03.2005, 14:16
hauptstrassesmileys/smiley17.gifo yazini görmüstüm.. hatta msn de bir arkadasla da paylastim.. bu adam nasil böyle yazar hayret ettim diye.. fakat kimseyle kisisel polemige girmek istemedigimden hiç birsey yazmadim altina.. malum özellikle dhaine konusunda pek anlasamiyoruzsmileys/smiley1.gif

neyse mesele o degil... tr de futbol kirlendikçe avrupada biz de dahil takimlarin hepsini deterjanla yikayip geri yolluyorlar zaten.. sadece bunu anlatabilsek devlete, eminim halkin çogunlugunun futbol sayesinde moral-motivasyonunu -her sene sirayla birinin- yüksek durumda tutmaktan daha önemli bir devlet politikasi gelistirirler.. yani lig kalitesinin önündeki tüm engelleri kaldirip avrupayla yarisir standartta bir lig dolayisiyla takimlar için politikalar üretirler..

ha Türkiyede devlet politikalari disinda sampiyon olunur mu? bu devletin futbol sektörünün her yönden ne kadar önemli bir sektör oldugunu kesfetmemis olmasindan önce mümkündü.. simdi ise imkansiz degil ama zaman alir diyeyim barismileys/smiley17.gif

selamlar..

Oğuz
01.03.2005, 22:13
Dün Atay Aktug'un bir röportajini izledim. "Saha içinde kazaniyorsunuz ama ilerleyen haftalarda saha disinda da mücadele etmek zorundasiniz, buna hazir misiniz?" sorusuna, "kimse merak etmesin, biz büyük camiayiz, içerde de disarda da kazanacagiz" seklinde cevap verdi.

Lafla peynir gemisinin yürümedigini hepimiz biliyoruz. Ancak Atay Aktug'un geçen seneden, Senol Günes'in 96 senesinden edindikleri tecrübeyle, bu sene daha hassas ve bilinçli bir politika izleyeceklerinden süphem yok. Ondan sonrasi Trabzonsporlu büyüklere, futbol arenasinda sözü geçen isimlere düsüyor. Ben, bu sene olmasa bile, bir kaç yil içinde Türk futbolunun tikanan önünün açilmasi adina, bizim sampiyonluk yolumuza çomak sokulmayacagi inancini tasiyorum..

Ama yine de özellikle bu sene, yarisi sonuna kadar sürdürmek için her platformda savasmaliyiz. Öncebiz, taraftar olarak üzerimize düseni yapmak zorundayiz -ki son haftalarda biraz daha sahip çikmaya basladik takima...

Sonra..? Sonrasi bizi asar... Artik Atay Aktug'un iddiali demecine güvenmekten baska çaremiz yok..

zafercalikoglu
02.03.2005, 17:38
feneri biz yenecegiz ve sampiyon olacagiz içime doguyor,96 nin kasveti bitecek,

denizci61
02.03.2005, 20:46
Kesinlikle bu bizans oyunlarina artik izin vermemeliyiz...Yeter artik! Düsün artik türk futbolunun yakasindan...Sizlerin yüzünden bir arpa boyu yol alamiyoruz dünya arenasinda...Yazik degilmi Sakarya'ya, o gencecik futbolcularindöktükleri tere, emege..Hiçmi insafiniz yok..kazanalim da nasil olursa olsun mantigimi hep isleyecek...Birde utanmadan büyük! sifatini kullanirsiniz...Büyüklük önce küçüklerini korumak,kollamakla olur, onlarin sirtina basmakla, onlari ezmekle, dövmekle degil...Hatta bizim toplumumuzda bu gibilere delikanli da denmez...Neyse konu biraz dagildi ama bunlari söylemek istiyordum...Saha içinde harcadigimiz emekleri, masabasinda harcatmayalim..Hem bu gül gibi futbolcularimiza yazik...Hemde 21 yildir sampiyonluk özlemi çeken koskoca Trabzonspor camiasina....