PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya'daki Deniz Feneri E.V. Derneğinde Dolandırıcılık !

ezgi cubukcu
04.09.2008, 10:09
04/09/2008
Vicdan sömürüsüne devam...
Halktan topladığı paraları şirketler için kullandığı ortaya çıkan Gözlerini gerçeğe kapatanlar, insanların vicdanlarını sömürmeye devam ediyor
Topladıkları milyonlarca Avro’yu milli görüş bağlantılı şirketler için kullanmakla suçlanan sanıkların mahkeme önünde yaptıkları itiraflar, halkın dini ve insani duygularının nasıl sömürüldüğünü bir kez daha gözler önüne serdi. Gözlerini gerçeğe kapatanlar adı altında dernek kurup yoksul ve muhtaç insanlara yardım götürüleceği vaadiyle milyonlarca Avro toplayanlar bu paraları milli görüş bağlantılı şirketler ve kurumlara aktardıklarını itiraf ettiler.
Yolsuzluk ve vurguna rağmen Gözlerini gerçeğe kapatanlar adlı derneğin Türkiye ve Avrupa’da hala halktan bağış toplayabilmesi ve bunun engellenmemesi soru işaretleri yaratıyor. Ramazanın gelmesiyle birlikte birçok televizyon kanalına ve gazeteye ilan vererek, sokaklara afiş ve pankartlar asarak din ve vicdan sömürüsü yapan Gözlerini gerçeğe kapatanlar ve benzeri kuruluşlar arsızca halkı soymaya devam ediyor. Halk, yaşananlara anlam veremezken, emekli maaşından kısıp her ay bağış yapan kadından, yardım bekleyen insanlara kadar herkes artık neye güveneceklerini bilmediklerini söylüyor.
Emekli maaşını yatırdı
Deniz Feneri’ne bağış yapan Keriman Kumantaş ile bankadan çıkarken karşılaşıyoruz. Elinde Gözlerini gerçeğe kapatanlar'a yaptığı 150 YTL’lik makbuzunu gösterirken iddialar karşısında şaşkına dönüyor. Bir yıldan uzun bir süredir, her ay 700 YTL emekli maaşının 250 YTL’sini bağış olarak veren Kumantaş¸”Nereye verdiklerini bilmiyordum” diyerek üzüntüsünü makbuzu gösterirken yineliyor. “Hep mümkün olsa daha fazla versem diye düşünürdüm. Bunu duyunca kahroldum. Yoksullara gönderiyorlar diye verdim ben. Sonuçta televizyonda çok cazip geliyordu. Nereden bilebiliriz” diyen Kumantaş, buradan, ‘Kimse Yok mu?’ adlı yardım kuruluşuna para yatırmaya gidiyor.
‘Kimse Yok mu?’ yardım kuruluşuna ilişkin ‘O iyi midir?’ diye soran Kumantaş, artık neye güveneceğini bilmediğini söylüyor. Yine de, “Bir alışkanlık yine de gidip son defa da olsa vereceğim” diyen Kumantaş, “Artık yardımlarımı gidip elimle götürüp veririm. İyi niyeti suiistimalden başka bir şey değildir. Söyleyecek bir şey bulamıyorum çok üzgünüm” diye konuşuyor.
Fakirlerin gözünü boyuyorlar
Yıldırım Akkaya da, “Üç beş kişinin parasını alıp kendi keselerini genişletiyorlar. Vebali günahı onların boynuna. Derneklerin paraları artık nereye gönderiyorsa neden devlet fatura etmiyor” diyor.
“Kurban Bayramı’nda, mahallemizdeki çoğu insan kurbanlarını onlara vermişti. Ama çoğu kendine çalışıyor. Fakirlere de göstermelik bir şeyler yapıp göz boyuyorlar” diyen Ali Saygılı, her zaman Gözlerini gerçeğe kapatanlar'ın yardım toplayıp fakirlere dağıttığını düşünürmüş eskiden.
Mehmet Şeri Gül, “Millet perişan olmuştur. Gözlerini gerçeğe kapatanlar'ın aldığı paralar herhalde devlete gidiyordur bilmiyorum ki nereye gidiyor. Devlet, fakir fukaraya bakmıyor. Millet bu ramazan ayında marketlere yakalaşamazken. İnsanlar da yardım kuruluşlarına koşuyor. Devlet de izin veriyor” diye konuşuyor.
‘Hiçbir şeye güvenemez olduk’
“Valla aldığı yardımları, biraz kendi yandaşlarına, biraz da fakire veriyorlar. Gözlerini gerçeğe kapatanlar gibi yardım kuruluşlarının gerçekten dürüstçe yaptığına inanmıyorum “ diyen Ayşe Çakal halktan aldığı paraları şirketlere aktarmasının terbiyesizlik olduğunu söylüyor.
Gözlerini gerçeğe kapatanlar'ın halktan aldığı paraları yoksullara gönderdiğine inanmadığını söyleyen Süleyman Arslan, “Bir takipçisi olması lazım. İnsanların duygularını, paralarını istismar etmeleri kabul edilemez. Artık hiçbir şeye güvenemez olduk” diyor. Gökhan Demirbilek de, bu yardımların kesilikle yerine ulaşmadığını söyleyerek, “Zaten gündemde olduğu ve kendilerinin itiraf ettiği gibi. Kendi çıkarlarına uygun hareket ediyorlar. Halka yansımıyor bu. Halktan alınan paralar, kendi yandaşlarına gidiyor” diye konuşuyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Gözlerini gerçeğe kapattıkları için hep karanlıkta kalanlara sevgilerimle!

Faik Yılmaz
04.09.2008, 10:14
çok önemli bir konu katılıyorum hakta veriyorum ama Bmnde olması bence doğru değil.....

melâl
04.09.2008, 10:17
bence de
Serbest kürsüde bu tip olayları paylaşmak biraz garip geliyor bana...

şimdi bu derneğe kızmadık mı kızdık.. sinir küpü olmadık mı olduk... laet olsun demedik mi dedik...kınadık mı kınadık...

bir çoğumuz bu yöndeki duygu ve düşüncelerini yazsa buraya;oluşan ortamın BMN nin serbest kürsü anlayışına tezat düşeceğini düşünüyorum

Ahmet Kuru
04.09.2008, 10:20
Eğer böyle bir olay varsa ki olduğu muhakkak,bunun burda paylaşılmasından daha doğal bir şey göremiyorum...
Niye doğru olmasın,niye tezat olsun...
Amaç bilgilendirme değil mi?Hele ki böyle bir konuda!

Serdær
04.09.2008, 10:21
çok önemli bir konu katılıyorum hakta veriyorum ama Bmnde olması bence doğru değil.....

bence de
Serbest kürsüde bu tip olayları paylaşmak biraz garip geliyor bana...

şimdi bu derneğe kızmadık mı kızdık.. sinir küpü olmadık mı olduk... laet olsun demedik mi dedik...kınadık mı kınadık...

bir çoğumuz bu yöndeki duygu ve düşüncelerini yazsa buraya;oluşan ortamın BMN nin serbest kürsü anlayışına tezat düşeceğini düşünüyorum

Kesinlikle bende katılıyorum.

BMN'de olması gereken bir konu değildir.

OLCAY ÇAKIR
04.09.2008, 10:28
Yüzyılın istismarlarından sadece bir tanesi de ondan Ahmet.
Bu istismarlardan tonlarca var.
Beni de rahatsız etmedi başlık.
Devamı dileklerimle.

Eğer böyle bir olay varsa ki olduğu muhakkak,bunun burda paylaşılmasından daha doğal bir şey göremiyorum...
Niye doğru olmasın,niye tezat olsun...
Amaç bilgilendirme değil mi?Hele ki böyle bir konuda!

ezgi cubukcu
04.09.2008, 10:37
Başılığın bazı kesimi neden rahatsız ettğine bir anlam verememekle birlikte kimseye cevap vermiyeceğimi belirtmek isterim zira amacım burda tartışma çıkarmak değil bu konu hakkında BMN okurlarını bilgilendirmektir! Nasıl Tema Vakfının ağaçlandırma kampanyasını tartışabiliyorsak bunun da ondan hiçbir farkı yoktur!
Okeye 4. ya da fikir yandaşı aramıyorum en azından...sadece bu konuda kendi tepkimi dile getiriyorum ve kontrol ediyorum... Doğru başlıktayım! Yoksa burası serbest kürsü değil miydi?

Kaya
04.09.2008, 10:37
Başlık beni rahatsız etmedi. Ortada böylesine rezil bir durum var ise; insanlarımızın bilgisi olması lazım...

Adamlar büyük bir sahtekarlığa imza atmışlar. Milletin önünde rezil olmalı; hakim karşısında da hesap vermeleri gerekir...

Deniz Feneri sivil toplum kuruluşu olarak geçer mi bilmiyorum ama Türkiye'deki STK'ların büyük bölümü sakattır.

Durumu iyi olan ve yardım etmek isteyen komşusuna baksın yeter bence...

Erdal
04.09.2008, 10:38
Ortada bir sıkıntı, bir mide bulandırıcı sinek olduğu kesin. Burada mesele şu; haksızlık yapanın, yanlış yapanın "kimden" olduğuna bakma alışkanlığımız devam ediyor. Daha kötüsü "bizden" olanlar bunu yapmaz iftiradır deme alışkanlığımız devam ediyor. Ve bu Türkiyede ki hemen her çizgi de böyle. Bizden-bizden değil-bize yakın ayırımını uzun yıllar günlük hayatının temel belirleyicisi yapmış biri olarak Türkiyede "siyasi düşüncesi önemli değil dürüst olsun" düsturuna ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir kere daha görmüş oluyoruz...

Hüseyin Bağdat
04.09.2008, 10:41
Bmn de her türlü bilgilendirme oluyor. Bence bu konuda çok önemli. Bilmeden araştırmadan böyle yardım kuruluşlarına destek olan birçok vatandaşımız var. Bizde Deniz Feneri'ne hem bağışta bulunmayı, hemde fiili olarak çalışmayı düşünüyorduk ama bu haberi okuduktan sonra bekleyip araştırmayı uygun gördük...

Artık en iyisi yardımları, bir kuruluş üzerinden değilde, kişisel yapmak en iyisi herhalde...

Faik Yılmaz
04.09.2008, 10:43
Bende bilgilendirme amaçlı olarak bazı siyasilerin yolsuzluklarını açıklayacağım. Burası serbest kürsü değilmi nasılsa istediğimizi yazabiliyoruz.

Yazdıklarınız doğru olabilir hatta doğrudur insanlarıdin kullanarak sömürmek ayıptır günahtır ahlaksızlıktır. Ama bence yeri burası değildir.

Kaya
04.09.2008, 10:48
Bende bilgilendirme amaçlı olarak bazı siyasilerin yolsuzluklarını açıklayacağım. Burası serbest kürsü değilmi nasılsa istediğimizi yazabiliyoruz.

Yazdıklarınız doğru olabilir hatta doğrudur insanlarıdin kullanarak sömürmek ayıptır günahtır ahlaksızlıktır. Ama bence yeri burası değildir.

Faik; siyasilerin durumunu irdelemek siyaseti foruma sokmaktır.

Lakin, amacı en başta ve sadece sosyal sorumluluk olan bir kurumun yaptığı sahtekarlık neden konuşulmasın... Amacı kar etmek bile değil bu kurumun. "İnsan" dan yola çıkmışlar; insanı kazıklamışlar...

Erkut Ay
04.09.2008, 10:50
Allah ıslah etsin saf vatandaşın temiz duygularıyla kendilerine rant kazanç sağlıyorlar bilinsin görülsünki herkes ne mal olduklarını öğrensin itiraf ettiklerine görede suç sabittir gereken cezayı mutlaka almalılar....

Erdal
04.09.2008, 10:53
Ezgi , Konu çok önemli ama haberin içi biraz boş. Bu konuyu haberi koymadan yardım kuruluşları gibi bir başlıkta konuşabiliriz. Beni rahatsız eden mesela verdkileri reklamların bedelini kim karşılıyor. Yaptıkları yardımların canlı yayında muhtaçlar afişe edilerek yayınlanması doğrumu? Bu tip organizasyonların denetimi nasıl yapılıyor .wsws. Haberin içeriği sende takdir edersin ki çok zayıf.

Faik konu siyasilerinkinden farklı bence. Yardım organizasyon kurumları bir ihtiyaç. Öyle yakınlarınıza verin kolaycılığı ile çözülmez bu mesele.

melâl
04.09.2008, 10:56
konu malesef korktuğum hali almaya başladı...

zaten internet tvler gazeteler bu işi yeterince ayyuka çıkardı... bu başlığı gören herkes olayı biliyordu zaten..konu başlığının altındaki açıklamanın okunmasına gerek kalmadan yorumlar yapıldı..

her ne ise..
bildiğimiz konuda bilgilendik... teşekkür ediyorum... :)

Fatih Ersoy
04.09.2008, 11:01
Konu tartışılmaya değer ancak BMN yeri değil..

Ahmet Kuru
04.09.2008, 11:02
Melal,Trabzonspor un transfer haberleri tvlerde zaten var...niye forumda ayrıca bir daha yazıyorlar?
Bunun cevabını verdikten sonra eminim ki bu başlığın açılma sebebini daha iyi anlayacaksın...
Neyse konumuz bu olmamalı...
Burda konuşulması gereken insanların duygularıyla oynana oyun...
Ayrıca şöyle de bir durum var...
Bu yapılan dolancırıcılığı (yada artık adına her ne diyorsak)Deniz Feneri Derneğinin yönetimindeki her şahsın haberinin olup olmamasıdır...
1-2 kişinin yapmış olduğu şerefsizlikten dolayı,yıllarda bu ülkede bir çok vatandaşa yardım yapmış bir kuruluşu bu kadar zedelemek doğru mu?
Eğer durum böyle ise,bu haberin kaynağının önemi burada daha da çok artıyor...

Serdær
04.09.2008, 11:05
Deniz Feneri soygununun kronolojisi.Vedat Ali Aydın'ın haberi

http://www.haberturk.com/2008/09/04/kuturesim/denizfenerik.jpg 21 bin kişiden, 41 milyon 634 bin Euro toplandı… 16 milyon Euro,
Türkiye’deki Kanal 7 yönetimi ile Beyaz Holding ile eskiden resmen Deniz Feneri e.V. ve Avrupa yöneticisi olanlara aktarıldı… 7 milyonu
Türkiye’deki Deniz Feneri’ne aktı… Üç ayrı muhasebe ve kasayla yöneticiler milyonları götürdü.
Vedat Ali AYDIN- ALMANYA

ALMANYA’da kurulan ve Türkler’in yardım duygularını sömüren Deniz Feneri e.V. davasında en kritik gün 9 Eylül.
Bu tarihte, olayın siyasi bağlantıları gündeme alınacak, paraların kimlere gittiği belki netlik kazanacak. Frankfurt’ta 1,2,3 Eylül tarihlerinde görülen üç günlük duruşmada tutuklu sanıklar Firdevsi Ermiş ile Mehmet Taşkan’ın ifadeleri ve itirafları, paraların nereye aktadırıldığını gözler önüne sererken, en son Çarşamba günü dinlenen PWC isimli firmadan uzman denetçi, 2001’den bugüne kadar olan hesapları ve banka hareketlerini açıkladı.
Tüm bu hareketler mahkeme kayıtlarına geçti. Savcı tümünü tek tek dosyaladı.
2001 yılında Yimpaş’ın batan Media7 isimli şirketinin devralınmasının
ardından başlayan Euro7 int. macerasına paralel olarak gelişen Deniz Feneri e.V.’nin ve yurt dışındaki Türkler’den topladıkları paraların kronolojisi şöyle:

MALLARI KAÇIRMAK İÇİN
- Yıl 1999: Deniz Feneri e.V. kuruldu. Kamuya yararlı dernek
statüsündeydi. Topladığı bağışlar Alman yasalarına göre denetlenecek ve kapanma ya da tasfiye halinde tüm malvarlığı Kızılhaç’a kalacaktı. (Bu maddeyi aşmak için Deniz Feneri e.V., Weiss (beyaz) GmbH isimli paravan şirket kurup bu şirkete para aktardı. Emlak alındı…)
- Deniz Feneri e.V., Almanya’da yayın yapan Türk gazeteleri ile Türk
TV’lerine yoğun olarak ilan-reklam vermeye başladı. Kendi kanallarında ise haftada bir, Türkiye’deki Deniz Feneri ile aynı programın yayınladı. Bunun ardından Almanya’daki banka hesapları verildi.
- Dini bayramlar, doğal afetler kullanıldı. O zamanlarda düzenlenen özel kampanyalar Kanal 7’den duyuruldu, para akışı hızlandı. 2002’de 1 milyon Euro toplandı. 2002’de bu para 3 milyona çıktı. 2004’te toplanan para 5 milyondu. 2005 yılında bir yıllık hasılat 12 milyon Euro’ya ulaştı.

2006’DA BAĞIŞ REKORU KIRILDI
- 2006’da ise toplanan yardımlar zirve yaptı. O yıl 16 milyon 326 bin Euro toplandı. Alman Polisi’nin baskın yaptığı 2007 yılı mayıs ayına kadar ise 1 milyon 944 bin Euro’luk bağış toplandı. Tüm hesaplar, bir resmi bir de gayri resmi muhasebede tutuldu. Ayrıca Almanya’daki bazı yöneticiler kendilerine para aktarmak için üçüncü bir kasa tuttu.
- 2004 yılında Alman Postbank ve Commerzbank’taki hesaplardan çantalarla para çekilmesi üzerine, her iki bankanın yetkilileri kara para şüphesiyle polise başvurdu. Frankfurt Polisi, 2004’ten itibaren Deniz Feneri, Kanal 7, Weiss GmbH, TaxiQuick, Taxi Prestij, Atlas GmbH, As GmbH ve OFBG isimli firmaları mercek altına aldı.
- Bu şirketlerin tümünün yönetiminde aynı isimler yer aldı. Başta Mehmet Gürhan olmak üzere bir çok yönetici Yimpaş ve Milli Görüş kökenliydi.

ETLER BİLE YİMPAŞ’TAN
- Toplanan bu paraların çok azı yardım olarak vatandaşlara et, süt,
giyecek, mobilya v.s. şeklinde dağıtılıyordu. Hatta etler gene bir Yimpaş kuruluşu olan Aytaç’tan alınıyordu. 5 tonluk et faturası mahkeme kayıtlarında yer aldı.
- Alman mahkeme ve uzman denetçilerin kayıtlarına göre paralar Mehmet Gürhan, Firdevsi Ermiş ve Mehmet Taşkan tarafından çekilerek Türkiye’ye götürüldü. 7 milyon Euro Türkiye’deki Deniz Feneri’ne verildi.

PARALAR İŞTE BÖYLE DAĞILDI
- Almanya’daki Deniz Feneri, vatandaşlardan “Fakirlere ve geri kalmış ülkelerdeki muhtaçlara dağıtmak” vaadiyle topladığı bağışlardan şu “Özel” harcamaları yaptı (100 bin Euro’nun altındaki özel harcamaları, burada yer darlığından dolayı yazamıyoruz):
1) Euro 7 int. 750.000 Euro ana sermaye olarak aktarıldı.
2) Firma Weiss GmbH’ya 1.4 milyon Euro aktarıldı.
3) Taksi Quick’e 323.000 Euro aktarıldı.
4) Taksi Prestij’e 139.000 Euro aktırıldı.
5) As Taksi’ye 220.000 Euro aktarıldı.
6) Atlas Media GmbH’ya 289.000 Euro aktarıldı.
7) Yurt Haber isimli haber ajansına 135 bin Euro aktarıldı.
8) Firma Weiss’ın üzerine kayıtlı dört tane gayrimenkul alındı. Hepsi de çok değerli veya milyonluk olan gayrimenkullerin adresleri ve fiyatları mahkeme kayıtlarında yer aldı. Kayıtlara göre, bu emlaklar şunlar:
a- Frankfurt Adam Opel Str. 5 numarada, çok daireli apartman. Değeri 644 bin Euro. Bu paranın önemli bir kısmı 22 Aralık 2003 tarihinde Postbank Deniz Feneri hesabından ödendi.
b- Rüsselsheim Rahmen Str.’de apartman. Değeri 246 bin Euro. Para Deniz Feneri’nden ödendi.
c- Viyana Falkener Gasse’de öğrenci yurdu. 1.3 milyon Euro Deniz
Feneri’nden 60 taksitle ödendi.
d- Frankfurt Ferdinand Porsche Str. 2’de apartman. Deniz Feneri’nin
Vakıfbank’taki hesabından 1 milyon 366 bin Euro’luk havale yapıldı.

YÖNETİCİLERE 16 MİLYON
Tüm bu banka hareketleri ve alımlar, uzman denetçilerle savcılar
tarafından tespit edildi.
- Bu harcamaların dışında, çantalarla Türkiye’de Zekeriya Karaman, İsmail Çelik, Kapu Yoldaş ve diğer Kanal 7 ile Deniz Feneri e.V. yöneticilerine 16 milyon Euro civarında bir paranın gönderildiği ortaya çıktı.
- Türkiye’deki Beyaz Holding’e, 1.8 milyon Euro’nun transfer edildiği,
bunun 1.5 milyon Euro’sunun Deniz Feneri hesabından olduğu tespit edildi.

Habertürk

Travelair
04.09.2008, 11:05
Arkadaşlar devlet içinde de yolsuzluk oluyor, ne yapalım devleti de kapatıp dış ülkelere mi göç edelim. Şunu gözlemliyorum: Son yıllarda artan bir şekilde bu ülkenin manevi değerlerine yoğun bir saldırı var. Psikolojik savaş taktikleri uygulanıyor. Alın bakın sizin en güvendiğiniz imamınız bu deniyor. En güvendiğiniz İslami yardım kuruluşu bu diyorlar. Trabzon ülkenin en yoğun vatansever, milliyetçi insanlarının yaşadığı bir yer. İmajımıza bakın son birkaç senedir. Papaz cinayeti, Dink cinayeti, hatta Trabzonspor'un başına gelenler...

İnsanları ülkesinden, insanlarından, manevi değerlerinden uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Allah aşkına akıllı olun, oyunlara gelmeyin

Ahmet Kuru
04.09.2008, 11:07
benim anlamadığım konu....
Bu Deniz Feneri Derneğinden iki tane mi var?

Faik Yılmaz
04.09.2008, 11:09
Faik; siyasilerin durumunu irdelemek siyaseti foruma sokmaktır.

Lakin, amacı en başta ve sadece sosyal sorumluluk olan bir kurumun yaptığı sahtekarlık neden konuşulmasın... Amacı kar etmek bile değil bu kurumun. "İnsan" dan yola çıkmışlar; insanı kazıklamışlar...

Sevgili Kaya Arkadaşım ;

1- Siyasileri yazacağım derken azıcık ironi yaptım forumun sınırları nedir manasında. Yanlış anlaşıldı her hal yoksa siyasete girmem bu platformda.

2- Deniz Feneri Derneğiyle ilgili yolsuzluk iddiaları Türkiye kanadıyla ilgili değil Almanya ve Avrupa kanadıyla ilgilidir. Türkiye kanadıyla ilgili şimdilik bir iddia yoktur.

3- Amacı yardım olan bir kuruluş hakkındaki yolsuzluk iddialarını tartışmanın bize ne faydası olur. İnsanlar öğrensin derseniz zaten gazeteler çarşaf çarşaf veriyor zaten.Ramazan ayındayız insanların yardım etmekte biraz daha faal oldukları bu ayda bu tip haberler insanların yardım etmekteki şevklerini kıracaktır. Başkada bir faydası olduğuna inanmıyorum.

ne yapalım Deniz Fenerinde yolsuzluk olmuş artık kimseye güvenmeyelim kimseye yardım filan etmeyelim gibi bir anlayış ortaya çıkmaz inşallah. Çünki çevremizde gerçekten çok mağdur insanlar var yardım bekleyen. Benim korkum ondan yoksa kimse babamın oğlu değil suçu yapan cezasınıda çekmeli.

master yoda
04.09.2008, 11:14
Benim mesajım neden silindi isyan ettigimden değil sadece merak
Ayrıca bu topic e neden olmamalıydı deniyor onuda açıklarsanız çok sevineceğim

ilhan
04.09.2008, 11:16
Konu tartışılmaya değer ancak BMN yeri değil..

Belki BMN'de de bu kuruluşa yardımda bulunan vardır Fatih. İnsanların gözü kapalı bir şekilde uyutulmasını konuşmanın nesi sakıncalı anlamıyorum. İnsanların vicdanına hitap eden görüntülerle Türk insanının manevi duygularını kullanan bir kurum olmuşlar da haberimiz yok.

9 Eylül'deki davanın nelere gebe olacağını bekleyip görelim.

Başlığın en büyük amacı insanların gözünü açmasıdır. Bu haberi okuduktan sonra çevremdekileri de bilgilendireceğim. Eminim sizler de salt olarak okuyup bırakmayacaksınızdır.

Mehdi
04.09.2008, 11:20
İlk sorunuza ben cevap vereyim,mesajınızda belirttiğiniz kişinin bu kurumla alakası olmadığı gibi yazdığınız ileti mahkeme kararlarının,resmi belgelerin bahsedildiği bir başlıkta sadece iftira niteliği taşır ki şu mübarek günlerde silmekle mantıklısını yaptığımı düşünüyorum;)

Zafer BİLGİN
04.09.2008, 11:27
allahınızı severseniz trabzonsporun geçmiş dönemine benzediniz.sporla siyaset iç içe.

biri bu başlığı kapatsın lütfen.bu tür olayları siyasi ağırlıklı olayları tartışma yeri BMN olmaması lazım diye düşünüyorum

OLCAY ÇAKIR
04.09.2008, 11:48
İstismarcılara dikkat edelim ana fikri ile açılmış bir başlık.

İstismarcılara karşı bir ders alalım artık demiş başlık...

İstismar ettirmeyin değerlerinizi demiş başlık..

Başlıktan rahatsızlık duyanlardan son derece rahatsızım.

LazAnisT
04.09.2008, 11:54
Arkadaşlar hangi konuların olup hangi konuların olmaması gerektiğiyle alakalı görevli arkadaşlar zaten var.Lütfen fikri olan yazsın olmayan yazmasınki konu çığrından çıkmasın.

Böyle bir konunun BMN de olmasında ne zarar var onuda anlamadım.Ortada dini kullanarak yapılan bir hırsızlık var.

Erdal bu haberin içini boş dedinya sanada helal olsun:)

Mehdi
04.09.2008, 11:58
Arkadaşlar burada tepkimizin kaynağı acaba Deniz Feneri denen kurumu gözümüzde çok büyütmemiz ve ona duyduğumuz güven duygusu olabilir mi?Tabiki öyle,tıpkı benimde olduğum gibi.

Burada bilgilendirmek amaçlı açılan bir başlık var ortada.Dini duyguların sömürülmesi var.Babamızın kurumu da değil,dinimizi temsil eden bir cemiyette değil.Bu olayda söylenecek tek şey,eğer ortada böyle bir durum varsa haram olsun.Olay bundan ibaret.

Berk
04.09.2008, 12:00
Bu konu neden gereksizmiş ve neden bu konunun yeri burası değilmiş?Orası değil, burası değil nerde tartışacağız bu konuyu?Eğer ortada kurallara aykırı bir durum varsa yöneticiler zaten olaya müdahale edip, başlığı kapatırlardı.Bu konunun açılmasından rahatsızlık duyanlarada bişey diyemeyeceğim.Duyarsızlık kötü şey..

Hüseyin Bağdat
04.09.2008, 12:01
Arkadaşlar devlet içinde de yolsuzluk oluyor, ne yapalım devleti de kapatıp dış ülkelere mi göç edelim. Şunu gözlemliyorum: Son yıllarda artan bir şekilde bu ülkenin manevi değerlerine yoğun bir saldırı var. Psikolojik savaş taktikleri uygulanıyor. Alın bakın sizin en güvendiğiniz imamınız bu deniyor. En güvendiğiniz İslami yardım kuruluşu bu diyorlar. Trabzon ülkenin en yoğun vatansever, milliyetçi insanlarının yaşadığı bir yer. İmajımıza bakın son birkaç senedir. Papaz cinayeti, Dink cinayeti, hatta Trabzonspor'un başına gelenler...

İnsanları ülkesinden, insanlarından, manevi değerlerinden uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Allah aşkına akıllı olun, oyunlara gelmeyin

Sevgili arkadaşım;
Bu konuda kimse kimsenin manevi duygularıyla oynamıyor.Ortada bir yolsuzluk varsa,insanların duygularını istismar ediyorlarsa bunu açığa çıkarmak,açıklamak manevi değerlerimize zarar vermez. Deniz Feneri derneği, benimde takdirle takip ettiğim bir dernekti. Ama eğer bu söylenenler doğruysa( umarım doğru değildir) onlara karşı bakış açım değişir.Bu durum, ne benim nede başkasının maneviyat düşüncelerini etkilemez herhalde. Yanlışı kim yapıyorsa yapsın yanlıştır,bununmaneviyatla bir ilgisi olmamalı...

Faik arkadaşım;
Türkiye kanadı,Avrupa kanadı hiç farketmez yolsuzluk yolsuzluktur...
Belki düşüncelerinde haklısın ama şuda var, eğer yardım yapmak istersen bir kuruluşun kötü olması seni etkilememeli.O kuruluşun yaptığı kendine olsun. Biz istersek kendimiz şahsi olarak yardım yapabileceği çevremizde çok kişi bulabiliriz. hem o kişileri rencide etmeden,çevrelerine,komşularına reklam yapmadan yardım etmiş oluruz...

Bahadır Şimşek
04.09.2008, 12:17
Bence henüz yargıda olan ve kesinleşmemiş bir davadaki iddiayı gerçekmiş ve sonuçlanmış gibi yansıtmak ne kadar dürüstçedir? Bence hiç!!

Kanal 7'den Deniz Fener'i açıklaması

Kartel gazetelerinde yer alan, Deniz Feneri Derneği'nde yolsuzluk iddialarıyla ilgili Kanal 7'den açıklama geldi. http://www.habervaktim.com/resim/resim32495_2.jpg İki gündür Kartel gazetelerinde çıkan “Deniz Fener Derneği'nde yolsuzluk” haberlerine kanal 7'den açıklama geldi. Haberlerin Kanal 7'i yıpratmak amacıyla hazırlandığının belirtildiği açıklamada, Almanya'da devam etmekte olan dava ile ilgili olarak, bir süredir Aydın Doğan'ın yayın organlarında, kurumlarımızı ve şahıslarımızı hedef alan asılsız ve çarpıtılmış haberler yapılmaktadır” denildi.

Firdevsi Ermiş'in iddialarına dayanılarak hazırlanan haberlere sert tepki gösteren açıklamada şöyle denildi: “ İşbirlikçi bir muhbirin yalan ve hezeyanlarına dayandırılan suçlamalarının asılsız olduğu, yargı süreci sonunda ortaya çıkacaktır. Dava aşamasında ortaya konulan bu iddialar, maalesef gerçek gibi yansıtılmıştır. Her şeyden önce bu art niyetli yaklaşımı esefle kınıyoruz. Doğan Grubu, kurumlarımıza ve şahıslarımıza yönelik yaptığı yalan ve iftiraların altında kalacaktır.

Berk
04.09.2008, 12:18
Yahu hangi suçlu suçunu kabul ederki, heralde reddecekler iddiaları..

LazAnisT
04.09.2008, 12:21
Alman savcılarda yalan söylüyor.Onlarıda Aydın Doğan bağlamıştır.

gerenimo
04.09.2008, 12:21
bahsi geçen fridevs hanım'ın almanyadaki derneğin muhasebe müdürü olduğunu, firma adına resmi ve gayriresmi olarak muhasebe tuttuğunu itiraf ettiğini de belirtelim haber eksik kalmasın.

karatasof
04.09.2008, 12:26
Deniz Feneri ülkemizde çok önemli işlere ön ayak olmuş,pek çok hayırlı iş için mihenk taşı olmuş bir hareket olarak başladı.Bugün bu hareketten örnekle kurulmuş pek çok kurum var.Özellikle şu mübarek ay vesilesiyle pek çok ihtiyaç sahibi için herhangi bir menfaat beklemeden sırf Allah Rızası için çalışan insanlar var.'' Su-i misal emsal değildir..'' buyuran eskilerimizinde söylediği gibi her kurumda bulunabilecek çürük yumurtalar yüzünden pek çok iyiliği gözardı etmemeliyiz.Önemli olan böyle çürük yumurtaları vaktinde tespit edip layık oldukları cezaya uğratabilmektir.Yoksa üç beş üç kağıtçı var diye bu tür hareketlere mani olunması toplumda daha derin yaralara sebep olur diye düşünüyorum.

gerenimo
04.09.2008, 12:27
bahsi geçen dava, almanyada kurulu deniz feneri derneğiyle ilgilidir. almanyada kurulu dernek ve şirketlerin yöneticileri de aynı zamanda ülkemizdeki derneğin de yöneticileri. ve bir çok şirketin sahipleridir. almanya yaptığı soruşturma sonucunda olayı mahkeme safhasına getirmiştir. ancak ülkemizde bu kurum ve kişilerle ilgili herhangi bir dava soruşturma bulunmamakta. normal bir ülkede sırf almabyadaki dava bile burada soruşturma açılmasını gerektirirdi; ne varki biz normal bir ülke değiliz malesef hiç olamadık...

Fatih Ersoy
04.09.2008, 12:30
Deniz Feneri ülkemizde çok önemli işlere ön ayak olmuş,pek çok hayırlı iş için mihenk taşı olmuş bir hareket olarak başladı.Bugün bu hareketten örnekle kurulmuş pek çok kurum var.Özellikle şu mübarek ay vesilesiyle pek çok ihtiyaç sahibi için herhangi bir menfaat beklemeden sırf Allah Rızası için çalışan insanlar var.'' Su-i misal emsal değildir..'' buyuran eskilerimizinde söylediği gibi her kurumda bulunabilecek çürük yumurtalar yüzünden pek çok iyiliği gözardı etmemeliyiz.Önemli olan böyle çürük yumurtaları vaktinde tespit edip layık oldukları cezaya uğratabilmektir.Yoksa üç beş üç kağıtçı var diye bu tür hareketlere mani olunması toplumda daha derin yaralara sebep olur diye düşünüyorum.

:alkış::alkış::alkış::alkış:

Ayrıca başlıkta hiç güzel olmamış. Yüzyılın Dolandırıcılık Hareketi! cümlesinin silinmesini talep ediyorum....
3-5 kişinin yaptığı tüm bir kuruma atfedilmemeli..

Bahadır Şimşek
04.09.2008, 12:32
Alman savcılarda yalan söylüyor.Onlarıda Aydın Doğan bağlamıştır.
Savcı ve hakimi karıştırmasak iyi olur.
Savcı ortaya iddia koyar, hakim de bu iddialar ve eldeki kanıtlara göre karar verir.

Yani ortada sadece iddia var, verilmiş kesin bir karar yok. Bana göre, mahkeme sonuçlanmadan böyle bir olayı gerçekmiş gibi göstermek iyi niyetli yapılmış bir hareket değil.

ÇÜNKÜ;

mahkeme önünde suçu tescil edilene kadar hiçbir sanık suçlu değildir.

Erkut Ay
04.09.2008, 12:37
Deniz Feneri sanıklarından itiraf !
http://www.haber3.com/images/news/227668.jpg Deniz Feneri'nde bağışları amaç dışı kullanmaktan yargılanan 3 yönetici suçlarını kabul etti.
02 Eylül 2008 / 08:06

Almanya’da görülmeye başlanan davada, bağışları amaç dışı kullanmaktan yargılanan derneğin 3 yöneticisi suçlarını kabul etti

Avrupalı Türklerin yardım amacıyla bağışladığı 41 milyon euro’yu “Deniz Feneri Derneği kampanyası ile toplayan ve bu paranın 18 milyonunu amaç dışı kullanmaktan yargılanan 3 sanık dün Frankfurt Bölge Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında suçlarını kabul etti.

Milliyet'in haberine göre, duruşmada tutuklu olarak yargılanan Deniz Feneri e.V.’nin sanık yöneticileri Mehmet Gürhan, Mehmet Taşkan ve Firdevsi Ermiş, hakim ve savcılık arasında yapılacak olası bir anlaşma halinde, suçlarını kabul edeceklerini beyan ettiler.

Davanın ana sanığı kabul edilen Deniz Feneri Derneği e.V’nin ve Kanal 7 INT’in genel müdürü Mehmet Gürhan, suçlamaları kabul etti. Ancak, Gürhan’ın toplanan paraların Türkiye’ye nasıl ve kimlere gittiği yönündeki suçlamalara değinmediği dikkati çekti.

‘İşleyişten haberdardım’

Muhtaçlar için özellikle Kanal 7 aracılığıyla yardım toplayan bir kuruluş olarak tanınan Deniz Feneri Derneği’nin başkanlığını Gürhan’dan devralan Taşkan ise 2005’ten sonra Deniz Feneri e.V.’nin amaç dışı işleyişinden haberdar olduğunu itiraf ederek, kendisinin sadece bütün işlerin denetimini elinde tutan Gürhan’ın talimatlarını yerine getirdiğini belirtti.

Deniz Feneri e.V. ve Kanal 7 Int yayıncısı Euro 7 Fernseh GmbH’nın muhasebe ve mali müdürü Firdevsi Ermiş de “Şu anda hayatımın enkazı önündeyim” sözleriyle başladığı ve Almanca bizzat okuduğu itiraflarında, işsizlik korkusu ve borçlar nedeniyle daha sonra gerçekleri öğrenmesine rağmen, yasadışı muhasebe işlemlerine devam ettiğini anlattı.

‘Türkiye’ye aktarıldı’

Deniz Feneri e.V. derneği, Euro 7, Atlas Pazarlama ve diğer şirketlerin bütün paralarının yasadışı ve usulüz biçimde tek bir kasaya aktığını ifade eden Ermiş, “Asıl gelir kaynağı Deniz Feneri idi. Bu paralar daha sonra Mehmet Gürhan’ın talimatları doğrultusunda, çeşitli şirketlere ve Türkiye’ye aktarılıyordu. Ancak Gürhan, bütün önemli kararları Türkiye’ye danışarak alıyordu” dedi.

Pişmanlığını ifade eden Ermiş; Almanya’da sayıları 8’i bulan şirket ve kuruluşların da ortakları olan Türkiye’deki Kanal 7 ve Deniz Feneri e.V. yöneticileri Zekeriya Karaman, İsmail Karahan, Mustafa Çelik ve Harun Kapuyoldaş’ın bütün işlerin başında olduğunu vurguladı.

Hâkim Heyeti’nin Başkanı Dr. Müller, sanıklardan Gürhan’ın azami 6 yıl, Taşkan’ın 3 yıl ve mahkeme ile işbirliği yapan Ermiş’in tecilli hapis cezasına çarptırılmasının söz konusu olduğunu açıkladı.
Haber3

Atalay
04.09.2008, 12:38
Alman savcılar görevlerini yapmış ilişkileri bu istismarcıların ipliklerini pazara sermiş...

Adamlar suçlarını itiraf etmiş...

Hatta toplanan yardım paraları ile gemi alındıgı bile tespit edilmiş...

Elin almanı banane dememiş işin peşine düşmüş...

Bizim savcılarımızda tık yok...

Şimdi bazı arkadaşlar yazmayın çizmeyin olay siyasi falan demişler..

Biz bir yardım derneginden bahsediyoruz siyasi partiden değil yok siyasi partide bizimmi haberimiz yok..

Kızılaydaki yolsuzlukları kayırmacılıkları pislikleride depremden sonra ayyuka çıkmış millet medya üstüne gitmiş ve şu anda gözbebegimiz olan bir kurum hüviyeti kazanmış olmadımı o zamanda bu iş siyasi üstüne gidilmesimmi dedi millet..

Arkadaşlar bu tip soygunlar özellikle insanları istismar edilerek yapılan yolsuzluklar her platformda irdelenmelidirki bir daha millet cesaret edemesin...

Yoksa senin adamın benim adamım senin hırsızın benim hırsızım diye yıllarca kayıkçı kavgasına devam eder dururuz..

Arada olan samimi içten dürüst insanlara olur...

Sevgilerimle..

Kaya
04.09.2008, 12:39

Ayrıca başlıkta hiç güzel olmamış. Yüzyılın Dolandırıcılık Hareketi! cümlesinin silinmesini talep ediyorum....

3-5 kişi olduğu bilinmez ki böyle büyük bir olayı az sayıda kişinin becerebileceğini hiç sanmıyorum.

3-5 kişi olsa kurum bunu kendi içinde anında tespit eder ve temizlerdi. Belgelerin, imzaların döndüğü bir oluşumdan bahsediyoruz...

Erkut Ay
04.09.2008, 12:44
baklava çalan çocuklara verilen 4 yıl hapis ve savcılarımızın çabası geldi aklıma bu gibi iğrençliklerde neden göremiyoruz...

Nurbanu
04.09.2008, 12:44
arkadaşlar... lütfen bir haberi bir kaç gazetede okumayı deneyelim. o zaman fikir ayrılıkları daha iyi anlaşılacaktır. ayrıca neden bir grup gaztede bu haber var da diğerlerinde yok. sonuçta önemli bir gelişme hepsi bunu rahatlıkla manşetlerine taşıyabilirdi. yine de susmaktan yanayım :)

Külünkoğlu
04.09.2008, 12:47
Hiç şüphe yok ki Deniz Feneri tamamen iyi düşüncülerle kurulmuş iyilik hareketiydi. Bir şubesinde yapılan hiçde azımsanmayacak büyüklükte de olsa yapılan usulsüzlük bir çok samimi yardımsever insanı derinden etkilemiştir. Bu vesile ile "yüzyılın dolandırcılık hareketi" demek oldukça ağırdır. sanki bu oluşum insanları dolandırmak için kurulmuş gibi bir hava estirilmesi gerçek manada bu dernek için çalışan doğru düzgün insanlarımızı rencide eder ki buna yapmaya hakkımız yok, ölçüyü kaçırmayalım arkadaşlar. Varsa bir yanlışlık, ki var olduğu açıkca görülüyor, hakkından gelinecektir.

Şeykan
04.09.2008, 12:49
Demek sakıncası yok burda tartışabiliriz öylemi ve yüzyılın dolandırıcıığı aboww

Şimdi yeni bir başlık açsak ve Aydın Doğanın dolandırcılıkları diye izin verilirmi malum Türkiyemiz dolandırıcılık üssü mübarek ve diğer herkes için başlık açsak nereye gider başlıklar kitlenmez gayet normal diyorsanız ben hemen başlıyorum tüm yolsuzluk dosyalarını araştırmaya ve her biri için buraya başlık açmaya.

anlamamak istemeyenlerin anlamadıkları şu bu kurum dini istismar etmiş deniyor bizde o istismar edilmiş dinin mensupları isek bu konunun burda tartışılması heleki ramazan ayında dini olanları rahatsız edebilir

eğer ki ucuna siyaset değen konuları burda konuşamaıyırsak bunu da konuşmamaz lazım

karatasof
04.09.2008, 12:50
Alman Savcılar geçtiğimiz kış aylarında ard arda Türklerin yaşadıkları mekanlarda çıkan yangınlar ve meydana gelen ölümlere verebildikleri cevabı bir izah etsinler hele bize....Geçen sen ülkemizde tatilde iken başka bir memleketten yine tatil için ülkemizde bulunan ve henüz oniki yaşında olan bir başka turiste tecavüz ettiği için göz altına alınıp dava sürecinde cezaevinde tutulan genç için olmadık yaygaralar çıkaran almanların biri ''Allah muhafaza '' bizim memleketimizde yanarak ölse bunun için bize yapabileceklerini bir düşünün.Birde tabutlar içinde memleketleri olan G.Antepe yollanan ve içlerinde bebelerinde olduğu cenazeleri....Türkleri yakmak serbest ve planlı bir kundaklama serisine Alman Yargıçlarının verdiği cevap;
'' Yangınların ne sebeple çıktığı bilinmemekle ve ortada kundaklama olduğuna dair ifadeler olmasına rağmen koğuşturmaya gerek yoktur....'' Buyrun Yüzyılın Mangal Partisine.....

Atalay
04.09.2008, 12:53
İşi ne yapıp edip dine dayandırdınız yani yazacak edecek kelime bulamıyorum....

Kasım Hilal
04.09.2008, 12:56
Haber öyle lanse edilmiş i sanki Deniz Feneri tamamen bir rant sağlamak için kurulmuş. Ben zamanında kurulşan Titanların bile bu medya tarafından üzerine bu kadar gidildiğini hatırlamıyorum. Söz konusu üç sanık.. Neden bu dolandırıcılık bütün bir kuruma mâl ediliyor anlamış değilim..

Erkut Ay
04.09.2008, 12:57
burda siyeset konuşan varmı dolandırıcılığa tepki verenler siyaset lafını ortaya atmıyorda konudan rahatsız olanlar siyasetle ilişkilendiriyor orasıda hayli tuhaf....
hırsızın nerden olduğu önemli değil ve burda cephe alınan hiçbir taraf yok yapılan vurguna dolandırıcılığa tepki var insanların görmesi için verilen bir çaba var sizin bu tepkiye verdiğiniz tepki neyin telaşı çözemedim...
dinle kıyaslayanlarada bu ülkede herkes bunlar kadar müslüman hatta daha fazla deniz feneri adının dinle ne alakası var çıkan her olayda kendileri tarafından dini ortaya atma paranoyası neden...

Gökçebey
04.09.2008, 12:57
Tartışmalar siz biz taraflarına kaymaya başladı. Hoş olmuyor.

zeyberoğlu
04.09.2008, 12:58
TV 5'in karasal yayın lisansını CNN Türk'te kullanmak isteyen Doğan Grubu, lisans RTÜK'te kabul edilmeyince Deniz Feneri dosyasını gündeme getirdi.

RTÜK Başkanı Akman, iddiaları 'itirafçı sanık olarak yargılanan bir şahsın itirafları' olduğunu söyledi.

RTÜK yetkilileri; 'Doğan Grubu'nun TV 5'le 4. karasal yayın hakkını elde etmesinde yasal sorun var. Dünyanın hiçbir yerinde bir medya organına bu kadar güç verilmez" dediler.

Akman: İddialar mesnetsiz iftiralardır

RTÜK Başkanı Zahid Akman, yurtdışındaki bir organizasyon adına "kuryelik" yaptığına dair iddiayı sert bir dille yalanlayarak "Bu iddia itirafçı sanık olarak yargılanan bir şahsın, mesnetsiz iftiralarıdır" dedi. Akman, "Bu iddia, itirafçı sanık olarak yargılanan bir şahsın mesnetsiz iftiralarıdır. Söz konusu şahıs, bu iddiayı birkaç kez tekrarlamış ancak hiçbir somut delile dayanmayan bu iddia, Alman makamlarınca da ciddiye alınmamıştır. Bu iddialarla ilgili hakkımda ne Türk, ne de Alman yargı mercilerince açılmış bir soruşturma, kovuşturma veya dava yoktur. Uluslararası adli yardım çerçevesinde de Alman makamlarınca Türk makamlarına hakkımda iletilmiş bir talep de bulunmamaktadır" dedi. Akman, hiç bir delil olmamasına karşın, iddiaları manşetlere taşımanın etik olmadığını söyledi.

MANŞETİN ALTINDAN TV 5 SATIŞI ÇIKTI

RTÜK kaynakları TV5'i satın almak isteyen Doğan Holding'e RTÜK'ten izin çıkmaması ile bu haberler arasında bir bağlantı olabileceğin öne sürdü. TV 5 satışının, Doğan Holding için 4. karasal yayın hakkı anlamına geldiğini belirten RTÜK yetkilileri, "Bu imkan hiç bir ülkede hiç bir kimseye verilmez. Haberlerin bu olaydan sonra yoğunlaşması anlamlı" dediler.

Şeykan
04.09.2008, 12:59
İşi ne yapıp edip dine dayandırdınız yani yazacak edecek kelime bulamıyorum....

Türkiyede yaşıyorsan ve gözlerin kör kulakların sağır değirse bu kuruluş hakkında bilgin vardır ve neden dine bağladığımızı da anlarsın ve hassasiyeti

Serdær
04.09.2008, 13:02
Tartışmalar siz biz taraflarına kaymaya başladı. Hoş olmuyor.

Zaten bu ve benzeri konularda tartışmaya hep farklı yerlere kaymaya başlıyor.

O yüzden başlık BMN için uygun değildir diye yorum yapmıştım.

Haber eklenir daha sonra kilit altına alınır.

Bilgi sahibi olmak isteyen okur biter bu kadar..

Tabi bu durum yöneticilere kalmıştır..

Bizim ki sadece yorum..

OYılmaz
04.09.2008, 13:03
Ortada Dolandırıcılık yolsuzluk varsa hangi dernek olursa olsun suçludur konu siyasete doğru kaymaya başlıyor Dava açılır hukuki süreç başlatılır sonucunu buraya yazarız.

antagonist
04.09.2008, 13:06
Siyasi veya insani eğilimlerimizi ucundan da olsa ilgilendiren konularda Türk milletinin geneli hassas davranıyor. Bu konu da öyle...

Konu ile ilgili yorum yapmayacağım, sadece gözlemimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bir de , bence -çok uçlarda olmamak kaydıyla - "BMN'de tartışıl(a)mayacak konu" diye bir şey olmamalı. Hepimiz medeni insanlarız, usulünce -forum kurallarına uygun olmak kaydıyla- her şeyi tartışabiliriz.

Kaya
04.09.2008, 13:06
Deniz Feneri Derneği temiz iken yaptığı işler için teşekkürler...

Fakat artık bir yerinden kire bulaştı; hesap verme zamanı...

Şeykan
04.09.2008, 13:07
burda siyeset konuşan varmı dolandırıcılığa tepki verenler siyaset lafını ortaya atmıyorda konudan rahatsız olanlar siyasetle ilişkilendiriyor orasıda hayli tuhaf....
hırsızın nerden olduğu önemli değil ve burda cephe alınan hiçbir taraf yok yapılan vurguna dolandırıcılığa tepki var insanların görmesi için verilen bir çaba var sizin bu tepkiye verdiğiniz tepki neyin telaşı çözemedim...
dinle kıyaslayanlarada bu ülkede herkes bunlar kadar müslüman hatta daha fazla deniz feneri adının dinle ne alakası var çıkan her olayda kendileri tarafından dini ortaya atma paranoyası neden...

Anlaşılmayan şu açıkcası bu yardım kuruluşu bakıldığında dinimi kardeşim kuruluşun dini olanı olmayı olurmu demeyin olur. Eğer ki siyaset konuşulımyorsa bu ortam da dinden de konuşamazsınız ki hele hele böyle ele geçrimişken dini bir kurumu hadi linç edelim gibisinden hiç.kimsenin kimseyi savunduğıu yoktur ben ne aşırı dinadarın ne kafirim ama eğer ki olaylara geniş bakıp da bu haberdeki amacı anlayamıyorsak ki anlıyorsak da hala siyaset konuşulmaz da bu konuşulur diyorsanız.... benim daha sözüm kalmaz...

Erdal
04.09.2008, 13:09
Siyasi veya insani eğilimlerimizi ucundan da olsa ilgilendiren konularda Türk milletinin geneli hassas davranıyor. Bu konu da öyle...

Konu ile ilgili yorum yapmayacağım, sadece gözlemimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bir de , bence -çok uçlarda olmamak kaydıyla - "BMN'de tartışıl(a)mayacak konu" diye bir şey olmamalı. Hepimiz medeni insanlarız, usulünce -forum kurallarına uygun olmak kaydıyla- her şeyi tartışabiliriz.

Süleyman bu dediğini becerebilirsek başka hiç bir şey yapmaya gerek kalmaz...

İslam Sezer
04.09.2008, 13:10
Bu derneğin almanya kanadında problem olması ve işin mahkemelik olmasında şöyle ince bir durum var gözden kaçan.ordaki yasalara göre bir yardım derneği kapandığında sahip olunan büyük meblağ kızılhaça geçiyor.ben olaya alman yasalarını çiğnemiş bir Türk yardım derneğinin paraları kızılhaça kaptırmamaya çalışması ancak bu engelleri aşarken yakalanması olarak görmek istiyorum.
hüsni zanım bu yönde ama ortada sadece bu amaç değilde paraları cukka etmek varsa Allah bu işi yapanları mahvedecek.insanlar yetim hakkını nasıl yer,ne biliyim tamam insan günahkar olurda böyle bir suç işlenir mi,böyle bir haksızlık yapılır mı?yalnız doğan grubunun bu olayı yüzyılın dolandırıcılığı olarak sunması ve de yazarlarıyla hergün bu olayı işleyip adeta bu haberden dolayı mutlu olması da bana garip geliyor.ergenekona gözünü kapayan doğan medyası,sözde çağdaş derneklerin usulsüz işlerini görmeyen doğan medyası olaya bir haber olarak değil intikam olarak bakmaktadır.bunu görmemek çok safdillik olur.inşallah tüm gerçekler ortaya çıkar,bence biraz beklemek lazım.

gerenimo
04.09.2008, 13:16
Haber öyle lanse edilmiş i sanki Deniz Feneri tamamen bir rant sağlamak için kurulmuş. Ben zamanında kurulşan Titanların bile bu medya tarafından üzerine bu kadar gidildiğini hatırlamıyorum. Söz konusu üç sanık.. Neden bu dolandırıcılık bütün bir kuruma mâl ediliyor anlamış değilim..

elbette kuruma dayandırılacak çünkü bahsi geçen bir kurum. suçlananlar da kurumu yönetenler. elbette yöneticilerinin yaptıkları ve söyledikleri kurumları bağlar. bu organizasyona bağış yaparak parasını malını kaptıranlar ancak mağdurdurlar. bu insanlar duyguları sömürülerek paraları toplanmış, şirketlere aktarılmıştır.

bu organizasyon dinimizden ne bişey götürür ne de zara verir. ancak adam gibi soruşturulursa dinimizi kullanarak para toplayıp yandaş kurumlara peşkeş çekenler ayıklandığında samimi dindarlara nefes alacak bi yer açılır.

bence bu bir ilke sorunuzudur. hertürlü soyguna, adaletsizliğe, hırzılığa, talana, adam kayırmaya karşı olmakla ilgilidir. benim hırsızım senin hırsızın yaklaşımı sakat bir yaklaşımdır. herkes yaptığının hesabını vermeldir.

Şeykan
04.09.2008, 13:21
Son günlerde, özellikle belirli bazı basın yayın organlarında, Derneğimizin ismi etrafında bir tartışma oluşturularak, halkımızın Deniz Feneri’ne olan sarsılmaz güven ve umut duyguları yıpratılmaya çalışılmaktadır.

Almanya’da faaliyet gösteren Avrupa Deniz Feneri e.V. isimli kuruluşa yönelik Alman makamlarının yürütmekte olduğu bir soruşturma bahane edilerek ve söz konusu kuruluşla isim benzerliğimizden yola çıkılarak, Deniz Feneri Derneğimiz haksız ithamlarla suçlanmakta, mesnetsiz bir kampanyanın hedefi kılınmak istenmektedir.

Bu gelişmeler karşısında, şu hususları Türk Milleti’nin dikkatine sunmak isteriz:

Deniz Feneri Derneği, 1998 yılında insani yardım yapmak ve yoksullukla mücadele etmek üzere kurulmuştur.

Derneğimiz, ısrarla ve inatla yardım çalışmalarında sadece yoksulluk unsuruna öncelik vermekte, başta ülkemiz olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun, açlık, kıtlık, doğal afetlerin yaşandığı her coğrafyaya bağışçıları ile gönüllülerinden aldığı cesaret ve teşvikle yardıma koşmakta, dünyanın dört bir yanında, başta BM gibi uluslararası kuruluşlar olmak üzere pek çok Sivil Toplum Örgütü ile işbirliği yapmakta, ülkesini ve bayrağını en güzel şekilde temsil etmektedir.

Çalışmalarıyla pek çok sivil toplum kuruluşuna örnek olan Deniz Feneri Derneği yurtdışındaki sivil toplum kuruluşlarından İçişleri Bakanlığı’nın izinleri çerçevesinde bağış kabul etmekte olup; bu çerçevede Almanya’da kurulu bulunan Almanya Deniz Feneri e.V.’den de aynı prosedürler çerçevesinde destek almıştır.

Bu yardımlar dışında söz konusu bu oluşum ile hiç bir organik ilişki söz konusu olmamıştır. Deniz Feneri Derneği’nin yurtdışında şube ve temsilciliği yoktur.

Bazı medya kuruluşlarının Almanya Deniz Feneri e.v. isimli kuruluşla ilgili hukuki sürece dair verdikleri haberlerde Derneğimizin adı, logosu, sloganı, telefonları, lojistik binaları, giydirme araçları, fotoğraf ve filmlerini kullandıkları görülerek, bu medya kuruluşları ihtarlar ile uyarılmışlardır. Uyarılarımızı dikkate almayarak binlerce bağışçımızın derneğimize olan güven duygularını zedeleyici nitelikte yayın yapmaya devam eden bir televizyon aleyhine Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesinin 2007/645 Müt. Sayılı dosyası ile tekzip davası açılmış ve 22.05.2007 tarihli karar ile bahsi geçen televizyon aleyhine tekzip kararı verilmiştir. Uyarılarımıza rağmen aynı şekilde haksız yere gerçeğe aykırı yayın yapan kuruluşlara yönelik hukuk mücadelemiz devam edecektir.

Deniz Feneri Derneği; ülkemizin içinden geçmekte olduğu siyasi süreç ve ısınan politik ortamda, günlük ideolojik kavgalar ve siyasi amaç ve çıkarlar çerçevesinde planlı hareket eden ve bu çerçevede Deniz Feneri Derneği’ni amaçlarına alet etmek isteyen çevrelerin kuru gürültü ve iftira kampanyalarına, tehdit ve yıldırma çabalarına asla aldırmayacaktır.

Yoksullukla mücadelemizde on yıldır bizi destekleyen, azdan az, çoktan çok vererek merhametini emanet etmiş cömert bağışçılarımıza ve fedakâr gönüllülerimize şu mesajı ulaştırmak isteriz:

Deniz Feneri başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere resmi makamların yapmakta olduğu sürekli denetimlere ilave olarak uluslararası bağımsız denetim kuruluşunca da denetlenmektedir.

Müsterih olunuz. Bağışlarınızla coşan bu nehrin yoksula ulaşmayan tek damlası, heba edilen tek bir yudumu yoktur. Biz elimize geçen ve harcadığımız her kuruşun hesabını yapıyor ve sizin başınızı öne eğdirmeyip, gönlünüze en ufak bir şüphe düşürmeyecek bilinçle çalışmalarımızı daha yüksek azimle sürdürüyoruz.

Yeryüzünde son yoksula ulaşıncaya kadar çalışacağız.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

DENİZ FENERİ DERNEĞİ

Kaya
04.09.2008, 13:23
Deniz Feneri denetleniyor mu acaba?

Ya da kim denetliyor?

Şeykan
04.09.2008, 13:26
üstteki açıklamada yazıyor

Deniz Feneri başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere resmi makamların yapmakta olduğu sürekli denetimlere ilave olarak uluslararası bağımsız denetim kuruluşunca da denetlenmektedir

Erdal
04.09.2008, 13:27
Haberin konusu Deniz Fener i değilde mesela Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği veya Aziz Nesin vakfı olsaydı aynı yazılar olacak,değişen sadece şu olacaktı bu gün beyaz diyenler, siyah siyah diyenler beyaz demiş olacaktı.... Bu acı, iyi değil bu...bizden olan adam değil "adam" arayalım....

Not; Bu satırların yazarı aklı erdiği günden bu yana sağ camianın değişik mahfillerinde yerini almış hala da oralarda gezinmektedir.

Külünkoğlu
04.09.2008, 13:30
Not; Bu satırların yazarı aklı erdiği günden bu yana sağ camianın değişik mahfillerinde yerini almış hala da oralarda gezinmektedir.
ben bu adamı tanıyorum artisin tekidir. :D

Serdær
04.09.2008, 13:30
Bu arada http://www.denizfeneri.org.tr/duyuru.aspx (http://www.denizfeneri.org.tr/duyuru.aspx) sayfasında Sesli olarak açıklama yapılmış.

Dinlemenizi tavsiye ederim..

Kaya
04.09.2008, 13:32
üstteki açıklamada yazıyor

Deniz Feneri başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere resmi makamların yapmakta olduğu sürekli denetimlere ilave olarak uluslararası bağımsız denetim kuruluşunca da denetlenmektedir

Hangi bağımsız denetim firması onu merak ettim...

Great White
04.09.2008, 13:35
Ben ömrümde duymadım; mahkemeye çıkmış şirket sahibi bir sanığın "Bizim şirketin bilmem ne şubesi hamuduyla parayı götürmüş ama bu bizi ilgilendirmez. Her koyun kendi bacağından asılsın. Bize ne yahu?" şeklinde bir savunma yaptığını..

Gene hiç tanık olmadım "Hakkımızda yapılan tüm iddialar haklı, tüm somut deliller de geçerlidir" şeklinde bir açıklama getirildiğini:)

Hatta hemen hemen hiç rastlamadım içerisinde hem din istismarı (sadece islam değil) hem de trilyonlarca para bulunan bir organizasyonda birilerinin cukkalarının dolmadığını..

Tabii ki tüm yardım kuruluşlarını aynı kefeye koymak pek akılcı bir yaklaşım olmayabilir ama ben kendi adıma gözümün gördüğüne direkt götürüp yardımda bulunuyorum..

Her birimiz arap şeyhleri gibi saraylarda yaşamadığımıza göre illa ki etrafımızda yardıma muhtaç insanlar bulunuyordur..

Gidin paranızı ya da yardım konusu olabilecek herhangi bir eşyanızı direkt olarak kendisine verin ve gözlerindeki minnet duygusunu ve edeceği hayır dualarını bizzat yaşayın derim ben:)

Konuya yapacağım yorum da bundan ibarettir;)

Şeykan
04.09.2008, 13:36
Hangi bağımsız denetim firması onu merak ettim...

içişleri yetmiyormu firma ismi istiyorsanız ben avukat filan değilim madem ki ayrıntılarla bu kadar ilgiliyiz ilk haberi yazan başlığı açan şahsada alıntı haberini okuyup birşeyler sormanızı beklerdim ki benim ki de alnıtı belli oluyor sanırsam

Gürkan
04.09.2008, 13:37

3-5 kişinin yaptığı kuruma atfedilemez derken sanki 100 kamyon yardım malzemesinin için den 1 kamyondan bir kaç parçayı almışlarda 3-5 kişi evine götürmüş gibi oluyor. telaffuz edilen rakamlar öyle 3-5 kişinin işi ile olacak gibi değil.

Not: bu yazdıklarım almanya kanadı içindir.

EMine_61
04.09.2008, 13:41
bi ara bende deniz fenerine gönüllü olarak yazılmıştım ....
hem bu başlığı açan arkadaşımız acaba ne kadar bilgisi var bu konuda çok merak ediyorum..!

Serdær
04.09.2008, 13:42
Bu arada http://www.denizfeneri.org.tr/duyuru.aspx (http://www.denizfeneri.org.tr/duyuru.aspx) sayfasında Sesli olarak açıklama yapılmış.

Dinlemenizi tavsiye ederim..

Yanlış anlayıp dinlemediysem.

Bizim Almanyada şubemiz yok sadece Istanbul,Ankara ve Izmir.

Doğu Anadolu,Trakya ve Karadeniz olarak 3 tane temsilci varmış.

Bunun içinde yurt içi veya yurt dışında temsilci veya şube yoktur denmektedir.

Deniz Feneri E.V tamamen isim benzerliği olup bizimle hiçbir alakası yoktur denmekte.

O zaman haber içeriği ve haber yanlış beyan edilmiş gözükmekte.

Kanaltürkte yayınlanmış.

Kaya
04.09.2008, 13:43
içişleri yetmiyormu firma ismi istiyorsanız ben avukat filan değilim madem ki ayrıntılarla bu kadar ilgiliyiz ilk haberi yazan başlığı açan şahsada alıntı haberini okuyup birşeyler sormanızı beklerdim ki benim ki de alnıtı belli oluyor sanırsam

Ben sadece bağımsız denetimini yapan firmanın adını öğrenmek istedim. Bilginiz yoksa belirtmeniz yeterli...

Kalın sağlıcakla...

Faik Yılmaz
04.09.2008, 13:44
Forumda reklam yapmak yasak değilmi. Yasaksa neden bir yardım kuruluşunun iyi yada kötü yönde reklamı yapılıyor. öğrenebilirmiyim......

Arkadaşlar yardımlarınızı Deniz Fenerine yapmayın Erdoğdu Cami yaptırma yaşatma Derneğine yapın.... gel vatandaş gel yardımın iyisi burda.......

Nurbanu
04.09.2008, 13:47
bahçecik fatih büyük camiine de yardımlarınızı bekliyoruz :D ya yardım demişken öğrencilere burs vermeyi neden düşünmüyor sunuz?:confused::cool::p

zeyberoğlu
04.09.2008, 13:47
Forumda reklam yapmak yasak değilmi. Yasaksa neden bir yardım kuruluşunun iyi yada kötü yönde reklamı yapılıyor. öğrenebilirmiyim......

Arkadaşlar yardımlarınızı Deniz Fenerine yapmayın Erdoğdu Cami yaptırma yaşatma Derneğine yapın.... gel vatandaş gel yardımın iyisi burda.......

Kitapçı Ahmete versek olmazmi yardımlarımızı.

Kaya
04.09.2008, 13:50

Faik böyle reklam mı olur? :)

Serdær
04.09.2008, 13:51
Biraz araştırma yaptıktan sonra.

Almanyada geçen Deniz Feneri E.V olarak geçiyor.

Bunun üzerinde rant sağlanmak isteyen kuruluşlar direk Deniz Feneri diyerek nitelendirilip birşeyler kazanmaya çalışıyor olabilirler.

Deniz Feneri sayfasında baktığımda gerçekten Istanbul,Ankara ve Izmirde şubeleri bulunmakta.

Yurt dışında herhangi bir şube ve temsilcilikleri gözükmemektedir.

Açıkçası çok ilginç bir durum..

Kanal 7 Doğan grubunun üstümüze çamur atıyor demesi de ilginç.

Erdal
04.09.2008, 13:51
bahçecik fatih büyük camiine de yardımlarınızı bekliyoruz :D ya yardım demişken öğrencilere burs vermeyi neden düşünmüyor sunuz?:confused::cool::p

Bu gerçekleştiğinde muhtemelen sen ( inşallah) burs alan değil burs veren konumuna geçmiş olursun. Şimdi çalışmalara devam et. Bitirdiğinde gönül huzuru ile burs verebileceğin bir BMN olacak:)

Erdal
04.09.2008, 13:52
Biraz araştırma yaptıktan sonra.

Almanyada geçen Deniz Feneri E.V olarak geçiyor.

Bunun üzerinde rant sağlanmak isteyen kuruluşlar direk Deniz Feneri diyerek nitelendirilip birşeyler kazanmaya çalışıyor olabilirler.

Deniz Feneri sayfasında baktığımda gerçekten Istanbul,Ankara ve Izmirde şubeleri bulunmakta.

Yurt dışında herhangi bir şube ve temsilcilikleri gözükmemektedir.

Açıkçası çok ilginç bir durum..

Kanal 7 Doğan grubunun üstümüze çamur atıyor demesi de ilginç.

Bu bilgide ilginç tabi ...

Nurbanu
04.09.2008, 13:53
ALLAH nasib ederse neden olmasın? öğrencinin halinden öğrenci anlar :D

tahsin61
04.09.2008, 13:54
ama hala para topluyorlar....bagis yapin diye reklam cikiyor tv de

Great White
04.09.2008, 13:54
Bu gerçekleştiğinde muhtemelen sen ( inşallah) burs alan değil burs veren konumuna geçmiş olursun. Şimdi çalışmalara devam et. Bitirdiğinde gönül huzuru ile burs verebileceğin bir BMN olacak:)

:D

"El İnsaf" yahu:p

Faik Yılmaz
04.09.2008, 13:55
Faik böyle reklam mı olur? :)

Deniz Fenerinin Türkiyede ki biriminin uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen töhmet altında bırakılması kötü bir reklamdır. İnsanların şevki kırılmıştır. Belkide bir fakire gidecek yardım engellenmiştir. Türkiyedeki yapıyla Avrupadaki yapı çok farklıdır ama görüyorumki kurunun yanında yaşta yanar misali Deniz Feneri değilmi hepsi sahtekar havasına girilmiş gerçekten yardım eden insanlara haksızlık edilmiştir benim isyanım bunadır.

Adem Erdoğan
04.09.2008, 13:56
Dolandırıcılık muhabbetleri öğrencilik yıllarından insanın kanına bulaşır.Burs almak için hazırlanan sahte işsizlik belgesi, üzerinde oynama yapılmış transkript vsvs.
Hiçkimse sütten çıkmış akkaşık değil.Vurgunun büyüğüde küçüğüde bir.Her yönüyle KUL HAKKI.

OLCAY ÇAKIR
04.09.2008, 14:01
Yardım etmeyi, gönlüne evvela, sonrada kafasına koymuş bir insan,bu tip haberlerden dolayı vazgeçiyorsa zaten ettiği yardımın kimseye hayrı olmaz.
Kanaatindeyim.

Neticesinde,yardım gönül işidir,bu tip şeylerden etkilenmez.
Ve mutlaka yerini bulur.

Kurum kendini aklasın.
Neticelerini de tartışırız.

Adem Erdoğan
04.09.2008, 14:04
Şu da bir gerçekki yapılan hiçbir iyilik karşılıksız kalmaz.Nereye gittiği kime gittiği önemli değil.Önemli olan insanın içindeki niyet.İyilik Yap Denize At Balık Bilmezse Halik Bilir.

DKaraduman
04.09.2008, 14:07
Çok ilginç geldi bu haber bana çünkü Deniz Fenerinin sitesinde üye olunup yapılan bir faaliyet vardı ki;

Üye olduktan sonra bulunduğun bölgeyi falan belirtiyordun ve her hafta o bölgede yardım beklenen insanların adresi sana veriliyordu ve sen gidip onlara kendi elinle yardım ediyordun ve sanırım o yardımı gerçekleştirirken sana oraya göndermen için bir miktar para veriliyordu ki sorun burada çıkıyor, bu özelliği kötüye kullananlar yüzünden olmuştur diye düşünüyorum ben...

guci 29
04.09.2008, 14:08
Önce Deniz Feneri Yardım Derneği de, şimdi Yüzyılın Dolandırıcılık Hareketi mi oldu?
Şimdiye kadar muhtaç vatandaşlara yardım yapılmıyor da, onları dolandırıyorlar mıydı?
Bir kaç vicdansız yüzünden derneğe yüklenmeyin lütfen.

mAz
04.09.2008, 14:51
Açıkçası gazetelerde okuyunca ve burda da görünce habere hiç şaşırmadım ve doğruluğuna da eminim.Böyle insanların milletimizin dini,manevi duygularını sömürmesi yeni bir olay da değil zaten.Bunlarda etrafta çok var zaten, dikkatlice bakmak yeterli.

Yani kısacası ; millete din iman, kendilerine han hamam diyecek başka bişey yok,yazıklar olsun...

Bahadır Şimşek
04.09.2008, 16:17
Herkese önerim, sonucunda pişman olacağınız yargıları içeren cümleleri sarfetmek için acele etmeyiniz. Çünkü ettiğiniz cümleler gün gelip sizi utandırabilirler, ancak utandıgınız zaman özür dilemek için muhatap bile bulamayabilirsiniz.

Samet Türkmen
04.09.2008, 16:20
Adamlar alakamız yok diyor.Almanya'daki davada sürüyor. Böyle bir zamanda bu konunun açılması daha doğrusu böyle bir başlıkla açılması çok yanlış.

Taner Gündoğdu
04.09.2008, 16:42
çamur at izi kalsın diye buna diyorlar değil mi?

UNdocab
04.09.2008, 16:42
bir olay daha var
bu olayı haber yapan medya doğan medyası. Birde doğanın bir kuyruk acısı var karasal yayında lisans probleminden kaynaklanan. Amaç Rütük başkanını yalan haberlede olsa psikolojik savaş olarak çamur atarak kötülemek

Selami Gürpınar
04.09.2008, 16:52
Bu başlığın yeri bencede BMN Olamaz kapatılması görüşündeyim ..

İsmail Çavuşoğlu
04.09.2008, 16:52
En güvendiğim yardım kurumlarının başında gelir.ben yine söylemesi ayıp yardımlarımı yapmaya devam ederim.niyeti sadece karalamak olan çamur at izi kalsın mantığı güden birilerinin demesiyle ben bu işlerden vazgeçecek değilim.doğan medya grubunun bana bir tane doğru dürüst haberini gösterin herkesten özür dileyeceğim.
birde bu habere inanıp yargısız infaz yapan arkadaşlar kanal7 nin yaptığı bizimle alakası yok haberine neden inanmıyorlar acaba?
bencede bu konunun burada irdelenmesine gerek yoktu.

İsmail Çavuşoğlu
04.09.2008, 17:01
birde başlığın da değiştirilmesini talep ediyorum.(aslında kilitlenmesini istiyorumda nasıl olsa kilitlenmeyecek bu belli)mahkeme kararıyla kanıtlanmış birşeymi var elinizdede Deniz feneri derneğinde dolandırıcılık diye başlık açılıyor.

Fatih Ersoy
04.09.2008, 17:04
birde başlığın da değiştirilmesini talep ediyorum.(aslında kilitlenmesini istiyorumda nasıl olsa kilitlenmeyecek bu belli)mahkeme kararıyla kanıtlanmış birşeymi var elinizdede Deniz feneri derneğinde dolandırıcılık diye başlık açılıyor.

Başlık daha önce Yüzyılın Dolandırıcılık Hareketi! idi. Şimdiki öncekine nazaran biraz daha iyi..
Ama başlığın kapatılması daha iyi olur..

Selami Gürpınar
04.09.2008, 17:05
En güvendiğim yardım kurumlarının başında gelir.ben yine söylemesi ayıp yardımlarımı yapmaya devam ederim.niyeti sadece karalamak olan çamur at izi kalsın mantığı güden birilerinin demesiyle ben bu işlerden vazgeçecek değilim.doğan medya grubunun bana bir tane doğru dürüst haberini gösterin herkesten özür dileyeceğim.
birde bu habere inanıp yargısız infaz yapan arkadaşlar kanal7 nin yaptığı bizimle alakası yok haberine neden inanmıyorlar acaba?
bencede bu konunun burada irdelenmesine gerek yoktu.

LazAnisT
04.09.2008, 17:06
Allahtan Doğan gurubu var.Yoksa bu tip olaylardan sıyrılabilmek için çamur atacak kimseleri ollmayacak

Buraya bu vatandaşların suçsuz olduğunu yazanlardan ricam bugünki Vatan Gazetesinede bir göz atsınlar..

Almanyadaki deniz Feneri ile Türkiyedeki deniz feneri derneğinin alakası olmadığı haberine anca kargalar inanır.

Serdær
04.09.2008, 17:12
Dudak uçuklatan bağış vurgunu!

http://www9.gazetevatan.com/newpics/news/040920080159178381942.jpg

Alman Savcı, Deniz Feneri gerçeğini VATAN'a açıkladı: Milletin duygularını sömürüp kendilerine gemi almışlar

Hilal ÖZTÜRK-Bülent GÜNAL
Almanya’da fakir fukaraya yardım için topladıkları 18.5 milyon euro’yu Türkiye’ye transfer ettikleri iddiasıyla yargılanan Deniz Feneri Derneği’nin soruşturmasını yürüten Alman Savcı Sybille Gottwald, “Atlas 1 adlı yolcu gemisinin bağış paralarıyla satın aldığını tespit ettik” dedi.
http://www9.gazetevatan.com/newpics/news/040920080159408429336_3.jpg

Almanya’da geçen yıl başlayan ’Deniz Feneri Operasyonu’yla ilgili son gelişmeler dudak uçuklatmaya devam ediyor. Deniz Feneri iddianamesini hazırlayan Alman Savcı Sybille Gottwald VATAN’a yaptığı özel açıklamada, “Euro 7’nin (kanal 7’nin Almanya’daki pazarlama şirketi) Atlas 1 adlı gemiyi topladığı bağış paralarıyla satın aldığını tespit ettik. 9 Eylül’de yapılacak duruşmada gemiyle ilgili iddialar ön plana çıkacak. Ayrıca Türkiye’deki bağlantıları da bu duruşmanın konusu olacak” dedi.

Haydarpaşa’ya demirledi

Deniz Feneri Almanya operasyonunun fitili geçtiğimiz yıl başında ateşlenmişti. Frankfurt polisinin Deniz Feneri Derneği ile Kanal 7 televizyonunun Almanya Temsilciliği’ne dolandırıcılık ve para aklama iddiasıyla düzenlediği baskınla eş zamanlı olarak bir gemi de gündeme gelmişti: Atlas 1. Geçen yıl Haydarpaşa Limanı’nda demirleyen geminin ise Kanal 7’nin Almanya’daki pazarlama şirketi ’Euro 7 GmbH’çıkması gemiyi daha da gizemli hale getirmişti. O dönem yine VATAN’a konuşan Frankfurt savcılığı sözcüsü Doris Müller-Sheu Atlas 1 adlı geminin bağış adı altında toplanan 14 milyon euro ile alınıp alınmadığının araştırıldığını söylemişti. Henüz geminin bağış paralarıyla alındığını tespit edemedikleri için gemiyle ilgili herhangi bir yasal işlem başlatılamamıştı.

1.1 milyon euro’ya aldılar

Geminin fiyatının 1.1 milyon Euro olduğunu belirten Sheu, gemiyi yakın takibe aldıklarını da sözlerini eklemişti. Atlas 1 gemisi işte tüm bu tartışmaların yaşandığı günlerde, 9 Nisan 2007 tarihinde Haydarpaşa Limanı’na demirlemişti. Geminin bakım ve onarımının yapılıp sefere hazırlanmak üzere Türkiye’ye getirildiği söylenmişti. Atlas 1 gemisinin önceki adının Baltic Kristina olduğu, Letonya Devleti tarafından uluslararası ihaleyle satışa çıkarıldığı ve en yüksek teklifi veren Euro 7 tarafından 1 milyon 114 bin 285 Euro’ya satın alındığı açıklanmıştı. Ancak Euro 7 yetkilileri bu paranın tamamanın Vakıfbank Frankfurt Şubesi’nden kredi kullanılarak ödendiğini savunmuştu. Ancak, Frankfurt savcılığı yaklaşık 1 yıl süren soruşturmanın sonunda Atlas 1 gemisinin toplanan bağışlarla alındığını tespit etti. Savcı Gottwald 1 milyon 114 bin 285 Euro’nun büyük kısmının bağış paralarıyla karşılandığını VATAN’a açıkladı.

40 milyon euro topladılar . (http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=197068)

Almanya Frankfurt’ta merkezi bulunan Deniz Feneri Derneği, 2006 yılında Frankfurt savcılığı tarafından takibe alındı. Kara para aklama ve dolandırıcılık iddialarıyla ilgili yürütülen ön soruşturma yaklaşık bir yıl sürdü. Hazırlık soruşturması sonunda 25 Nisan 2007’de, Derneğe yönelik 340 polisin katıldığı bir operasyon düzenlendi. Dernek yöneticileri Mehmet Gürhan, Firdevsi Ermiş ve Mehmet Taşkan bu operasyonla tutuklandı. Operasyon kapsamında Deniz Feneri Derneği, Kanal 7 INT’in binası, 14 ev ve işyerinde yapılan aramalarda, çok sayıda belge, bilgisayar, muhasebe kaydı ve yazışmaya el konuldu. 2002-2007 yılları arasında Deniz Feneri Derneği, yaklaşık 40 milyon euro topladı.

TESETTÜR OTELE DE PARA AKTI MI?

Deniz Feneri Derneği’nin incelemeye alınan para havalelerinin içinde 2004 yılında Çeşme’de açılan tesettür otel Club Familia’nın da adı geçiyor. Alman polisi, Deniz Feneri’nin ya da Almanya’daki adıyla DFD e.V.’nin, Club Familia Çeşme Holiday adlı şirketle de bağlantısının bulunduğunu belirlemişti. Club Familia Çeşme’nin 2004’teki açılışına AKP Denizli Milletvekili Mehmet Salih Erdoğan ile AKP’li Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Demircan da katılmıştı.

GEMİYİ YUNANLILAR’A SATTILAR

VATAN, Atlas 1 gemisinin izini sürdü. Lloyd’s List’in (Uluslararası Denizcilik ve Ulaşım Haber Portalı) resmi verilerine göre Atlas 1, soruşturma başlayınca 2007 Mart ayında Euro 7 tarafından, Yunan Ventouris adlı Yunan şirketine satıldı. Geminin adı 2007 yılının Haziran ayından itibaren kayıtlara ’Badis’ olarak geçti. Badis, 2007 Aralık’ta tekrar el değiştirirerek ’Rigel’ adını aldı. Bu kez gemiyi satın alan firma Saphir Marine adlı bir başka Yunan şirketiydi. Geminin işletmesini Perla Line adlı Yunan şirketi üstlendi. Tartışmalı gemi, 2007 yılının temmuz ayından itibaren Türk karasularına girmedi. Lloyd’s List yetkilileri ise geminin şu anda Arnavutluk’ta demirli olduğu söyledi.

Kanal 7’nin yönetim kadrosu

Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman

Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Karahan

Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çelik

Beyaz Holding yönetimi

Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman.

Başkan Yardımcısı Mustafa Çelik.

Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Karahan.

Yönetim Krulu Üyesi Mehmet Gürhan

Karaman’ın yönetim kurulu üyesi ve ortağı olduğu bazı şirketler

Yeni Dünya İletişim Anonim Şirketi

Yurt İletişim ve Haber Ajansı Ticaret Anonim Şirketi

Mepa Medya Anonim Şirketi

Hayat Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi

BEYAZ HOLDİNG’TEN AÇIKLAMA

Weiss GmbH’den 1 Euro bile almadık

Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman, Genel Müdür Yardımcısı İsmail Karahan ve Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik’in sahibi olduğu Beyaz Holding, Weiss Holding’-den para aktarıldığına ilişkin iddialara yanıt verdi: Weiss GmbH Türkiye’deki Beyaz Holding’e 1 Euro dahi göndermemiştir. Mahkeme sonucunda bu durum anlaşılacaktır. Zahid Akman RTÜK Başkanı olduktan sonra Almanya ve Türkiye’deki ortak olduğumuz bütün şirketlerdeki hisselerini devrederek ayrılmıştır. Bizlerle hiçbir ortaklık ilişkisi kalmamıştır. Hiçbir Kanal 7 yetkilisi Mehmet Taşkan’dan 200 bin Euro teslim almamıştır. Hiçbir Beyaz Holding yöneticisi kuryelik yapmamıştır. Ortağı olduğumuz Euro 7 ve Atlas GmbH şirketlerinden Beyaz Holding yöneticilerine 32’şer bin Euro ödeme yapılmamıştır. Ayrıca şirketlerin ortaklarına ödeme yapması ne zamandan beri suç olmuştur.

VATAN

Berk
04.09.2008, 17:27
Gerçeklerin ortaya çıkması birilerini fazlasıyla rahatsız etmiş gibi gözüküyor..

Şeykan
04.09.2008, 17:36
şaka gibi insanlarınız haa sanki geliri bana ait hee beni çok rahatsız etti hissem var orda ya.bişe yazacaksanız mantıklı birşeyler yazzın yazmış olmak için yazı yazmayı ne kadar çok seviyoruz...anlayan anladı ya neyi savunduğumuzu işine gelmeyenler anlamaz dabi.söz biter...

İskender66
04.09.2008, 17:38
Yurt dışındakiyle yurt içindeki derneklerin birbiriyle alakası yok. Sadece isim benzerliği. Türkiyede en güvendiğim yardım kurumların başında Deniz feneri derneği geliyor. Nedense birileri Ramazanda bu derneğe yapılan yardımları kesmek için çamur at izi kalsın mantığıyla hareket ediyor.
Kısaca millet bunları yutmuyor..

Selami Gürpınar
04.09.2008, 17:46
Yurt dışındakiyle yurt içindeki derneklerin birbiriyle alakası yok. Sadece isim benzerliği. Türkiyede en güvendiğim yardım kurumların başında Deniz feneri derneği geliyor. Nedense birileri Ramazanda bu derneğe yapılan yardımları kesmek için çamur at izi kalsın mantığıyla hareket ediyor.

Dediğin gibi abi bunlar artık eskided kaldı millet böyle dolmayı yutmazz artık birileri çekemiyor bu yapılanları acaba hayatlarında hiç böyle bir şey yapabilirlermi düşünmemişlerdir bile bırakın artık Ülkemizde birşeyler yapmaya çalışan başarılıda olan ama bunları kendilerine yediremeyen insanları kınıyorum Ülkemize ne zaman biri bişeyler yapmaya kalksa hemen onu ya öldürürler yada süründürürler yazzık yaazık .. uyyanalım artık Doğan grubu Trabzonspor umuza bile zarar vermekte kaldıki ülkemizi mahfetti ...

Fatih Ersoy
04.09.2008, 17:49

Yutanlarda yok değil...

OLCAY ÇAKIR
04.09.2008, 17:59
Yılmaz Özdil bugün yazmış,burdada bulunsun.;

Bir bağış hikáyesi...

Almanya’daki Deniz Feneri, bizim ahaliyi 41 milyon Euro tokatlamış ya...

Aklıma geliverdi, mübarek ramazan günü ben de bağış yapayım dedim, Türkiye’deki Deniz Feneri’ni aradım.

*

Karşıma çıkan telesekreter, beni telefonda uzuuun uzun bekletirken, fonda devamlı ne çalıyor biliyor musunuz?

"Dümbeleği çala çala

yoruldu bileklerim..."

*

Mesajı aldım.

*

E çal çal, aynı nakarat...

Duymaktan yoruluyor insan.

Kapattım.

Nebiye
04.09.2008, 18:03
Hayır benimde anlayamadığım herkes aynı fikirde olmak zorunda mıdır? Birileri diğerlerinin fikrine katılmak zorunda mıdır?

NOT: Serkan senin yerinde olsam tek bişi yazmam.Bırak o hep ışık saçsın aydınlığında kalsın.

Samet Türkmen
04.09.2008, 18:03
Ayıptır beyler.Kesinleşmemiş birşey için böyle yorumlar getirmemeli.

Adem Erdoğan
04.09.2008, 18:12
Bu habeleri basında çocuk oyuncağına çeviren şerefsizler hayatlarında kaç defa hayırlı bir iş yapmışlar.Yada böyle oluşumları karalamak yerine destek olmuşlarmı?
Bunların işi gücü çamur atmak.Hepsi kendi borusundan üflüyor.

Selami Gürpınar
04.09.2008, 18:14
Bu habeleri basında çocuk oyuncağına çeviren şerefsizler hayatlarında kaç defa hayırlı bir iş yapmışlar.Yada böyle oluşumları karalamak yerine destek olmuşlarmı?
Bunların işi gücü çamur atmak.Hepsi kendi borusundan üflüyor.

helal ....

OLCAY ÇAKIR
04.09.2008, 18:14
Özellikle yurtdışında yaşayan BMN üyesi arkadaşların bu gece bu sayfaya yazacağı mesajları merakla bekliyorum.

En yalın ifadeleri onlardan alabiliriz ümidindeyim.

Orda neler oluyor?

Bizim izlediklerimiz,gözyaşları,feryatlar,belgeler.....

Hepsi Aydın Doğan kurgusumuydu?
Ne büyük adammış meğer...!

Bi'anlatın sevabına?

Hayırlı iftarlar olsun.

LazAnisT
04.09.2008, 18:19
Bu derneklerin sırtı asla yere gelmez.Adamlar itiraf ediyor,gemi aldık yat aldık diyor hala ben yine yardıma devam edeceğim deniliyor.Ben artık pes diyorum.

ilhan
04.09.2008, 18:20
Öncelikle herkesi birbirine karşı saygılı olmaya davet ediyorum. Konu açılışında kullanılan yazıyı her sayfaya kopyalamaya gerek yok. Yazı tarafımdan kaldırılmıştır. Yazıya alıntı yapılıp "ikili tartışma oluşturucu" konuşmalar tarafımdan silinmiştir.

Konudan kopmadan, birbirimize karşı saygı ( sevgi demiyorum ) çerçevesinde yazmaya davet ediyorum herkesi. Nebiye ablanın da dediği gibi herkes aynı şeyleri düşünmek zorunda değil. Kendimize yakışan şekilde, aynı fikirde olmayanlara atıfta bulunurken tartışmaya teşvik etmeden uzak şekilde yapalım yorumlarımızı lütfen.

Samet Türkmen
04.09.2008, 18:31
Adamlar söylüyor ama kimse duymuyor.Almanya'da ki Deniz Feneri ile bağlantımız yok. Her ne kadar az da olsa şüphelerim bulunmakla beraber bilmeden bir medya grubunun ortaya attığı iddialara dayanarak insanlara suçlamalar yapıştırmak hiç hoş değil. Mahkeme sonuçlanır o zaman bizde eleştiririz. Bmn'de böyle bir konunun nasıl kilitlenmediğini anlamıyorum.

LazAnisT
04.09.2008, 18:31
Şeykan şahsına yazılan birşey yok.Şahsına yapılan birşey varmış gibi olayı lanse ediyorsun.

kofol
04.09.2008, 18:33
Bu dernekler vurguncumuydu, değilmiydi tartışmak yerine, bu ülkedeki sosyal devlet anlayışını tartışalım. Sosyal devetin dolduramadığı boşluğu , iyisiyle kötüsüyle böyle dernekler dolduruyor.

Türkiyede bilmem kaç bin aileye erzak dağıtıyoruz demek soruna çözüm getirmiyor.
Bağış yaparak , erzak dağıtarak soruna kalıcı çözüm bulunamıyacağı ortada , birileri iyi niyetli olsa bile bir çoğu bu durumdan nemalanıyor.
Bu ülkede insanlar erzak ihtiyacını karşılamak için yardıma muhtac iseler, bu da bu devletin ayıbıdır , bu kadar zenginliğin ortasında işsizlik bu kadar yaygınsa, bu dernekler önce bunu sorgulamalılar ve buna karşı kamuoyu yaratmalılar .Aksi takdirde yaptıkları sağda solda yardımla gecinen insan sürüsü yaratmaktan öte bir şey değil.

TURHAN
04.09.2008, 18:36
Bu işin altından başka birşey çıkacağı belli...

Deniz Feneri Derneği'nin Tekzip Karar Metni'ni dinleyip ve okuyup ona göre yorum yaparsak olaya daha objektif bakarız.

gerenimo
04.09.2008, 18:39

bu konuda yanılıyorsunuz, soruşturma bundan aylar önce yapıldı. gözaltılar ve evraklara el konma aşamasından sonra dava geçtiğimiz gün almanyada başladı. sanırım almanlar ramazan ayını özellikle seçti diye düşünmezsiniz.

deniz feneri derneği isim benzerliği peki bu dernek arkasındaki eoro7 de mi isim benzerliği beyaz anlamına gelen almanca şirkette mi isim benzerliği. lütfen siyasi açıdan bakmaktan vaz geçelim...

Bu dernekler vurguncumuydu, değilmiydi tartışmak yerine, bu ülkedeki sosyal devlet anlayışını tartışalım. Sosyal devetin dolduramadığı boşluğu , iyisiyle kötüsüyle böyle dernekler dolduruyor.

Türkiyede bilmem kaç bin aileye erzak dağıtıyoruz demek soruna çözüm getirmiyor.
Bağış yaparak , erzak dağıtarak soruna kalıcı çözüm bulunamıyacağı ortada , birileri iyi niyetli olsa bile bir çoğu bu durumdan nemalanıyor.
Bu ülkede insanlar erzak ihtiyacını karşılamak için yardıma muhtac iseler, bu da bu devletin ayıbıdır , bu kadar zenginliğin ortasında işsizlik bu kadar yaygınsa, bu dernekler önce bunu sorgulamalılar ve buna karşı kamuoyu yaratmalılar .Aksi takdirde yaptıkları sağda solda yardımla gecinen insan sürüsü yaratmaktan öte bir şey değil.

bu ve benzer oluşumlar, sosyal devlet anlayışından sadaka toplumuna geçişin bayraktarlığı yapılmaktadır.

Samet Türkmen
04.09.2008, 18:42
Aslında şöyle de bakabiliriz. Halkımız devlete vergisini tam manasıyla ödese sosyal devlet gereği bu yardımlar resmi yollardanda zaten yapılır.Tabi vergisini ödeyenleri ayrı tutuyorum.

Şeykan
04.09.2008, 18:59
Şeykan şahsına yazılan birşey yok.Şahsına yapılan birşey varmış gibi olayı lanse ediyorsun.

yukarda silinmeseydi de hanfendinin yazdığını okusaydın bunu yazabilirmiydin buraya.kızzz resmen biz direk infaz uygulamıyoruz diye bize karanlıklarda yaşayanlar ama kendisi gibi olanlar aydınlık insanlar diyor ..... o yazıyı tekrar yazsın da analiz edelim isterseniz.şahsileştirmeyelimmiş

gerenimo
04.09.2008, 19:05
dava süreci ile ilgili sanırım eksiklik mevcut. almanyada deniz feneri derneğine yönelik operasyon yeni değil. ilk olarak sanırım1 yıl önce bu iddalar üzerine almanyada inceleme başlatıldı. ilk haber de o zaman ciner gurubu büyesinde olan sabah gazetesinden yapıldı. inceleme genişletilerek devam etti sanırım 6-7 ay önce de bazı gözaltılar ve evraklara el koymalar ve soruşturmanın genişletilmesi gerçekleşti. nihayet dava bu hafta başı almanyada başladı. doğan grubunun ilgisinin başka bir sebebi olabilir mi bilmiyorum. sonuçta bir mahkeme sürmekte, bağlantıları itibariyle ülkemizdeki bazı şirketlere, bürokratlara ve hatta bazı siyasilere kadar uzanabilecek bir organizasyon söz konusu. şimdi öncelikle almanyadaki dava ve türkiyedeki yansımaları ne olcak bunu görmek gerekmek gerekir. bu dernekle ilgili incele ve hatta soruşturma açılacak mı? en önemli soru bu bence.

leavemealone
04.09.2008, 19:42
Allah cezasini versin böyle serefsiz insanlarin .. Baskada birsey demiyorum ...

futbalski60
04.09.2008, 19:50
Derneklerin,vakıfların ülkemiz açısından önemi büyük zaten Osmanlı'da da bunun önemini görmüştük.Adı geçen derneği yaptıklarından dolayı hep takdir etmişimdir her dernekte,her vakıfta kanı bozuk insanlar olur bu normal ama önemli olan bunun organize bir şekilde yapılmaması.Bir kaç kişinin hatası yüzünden bir çuval inciri berbat etmeye gerek yok.Son olarak yardım kuruluşlarımızın siyasetten elini çekmesini istiyorum ve reklam peşinde koşup muhtaç insanları kullanan zihniyetleri görmek istemiyorum.

Misina
04.09.2008, 19:54
Ülkemizdeki Dini Sömürünün bir benzeri yaşanmış.İnsanların duygularını sömürüp cebini dolduranlar bunun hesabını nasıl verecek

Helal olsun Almanlara.Türkiyede benzer vurgunları Yimpaş ve Kombassan Holdingleri yapmıştı.Ama bazı çıkar ilişkileri ve bazı işbirlikçi hareketler bunu ört bas etmişti.

Çizilen Türk karizmasına mı ağlayalım dini sömürü yapılmasına mı üzülelim bilemiyorum.

a d bacan
04.09.2008, 21:26
bazı arkadaşlara bakıyorumda sanki bu gibi derneklerden hoşlanmıyormuşlar gibi
yıklılsın gitsin batsın havası estiriyorlar

böyle bir olay varsa bile neden bu müessese düzeltilsin islah edilsin faaliyetine devam etttirilsin düşüncesi hakim değilde,

bunların hepsi aslında böyle siz bilmiyorsunuz açın gözünüzü tarzı düşünce içerisindeler anlamıyorum
olaylara yapıcı gözle baksak çok daha iyi olur
zira yıkmak en kolay iştir

Zafer BİLGİN
04.09.2008, 21:41
allahınızı severseniz trabzonsporun geçmiş dönemine benzediniz.sporla siyaset iç içe.

biri bu başlığı kapatsın lütfen.bu tür olayları siyasi ağırlıklı olayları tartışma yeri BMN olmaması lazım diye düşünüyorum
İlk sayfada yazdığım yazımı tekrar buraya taşımamın sebebi yazılan yazılardan sonra daha iyi belli oluyor sanırım.

Bu konunun yeri burası değil fikrimde ısrarcıyım.Konunun siyaset olduğu her yer ayrışmaya mecburdur.Umarım insanlar çok daha fazla birbirini kırmadan bu başlık kapanır.

İskender66
04.09.2008, 21:46
Bu işi Yüce mahkemeler çözer. Bağımsız yargıya güvenelim ve olaylara ön yargılı bakmayalım lüften.
Bende Zafer kardeşe aynen katılıyorum. Bu başlığın bmn üyelerine ne faydası olabilirki? Umarım kısa sürede kilitlenir bu başlık. İki kutup birbirini kırmaktan başka hiç bir işe yaramaz.

Kadir
04.09.2008, 21:54
Bu işi Yüce mahkemeler çözer. Bağımsız yargıya güvenelim ve olaylara ön yargılı bakmayalım lüften.
Bende Zafer kardeşe aynen katılıyorum. Bu başlığın bmn üyelerine ne faydası olabilirki? Umarım kısa sürede kilitlenir bu başlık. İki kutup birbirini kırmaktan başka hiç bir işe yaramaz.

Şu mesajda (http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1607449&postcount=12) ön yargının kralını yapan,daha ortada mahkemi kararı olmadan damga vuran birisinin burada mahkeme vurgusu yapması cidden enteresan.

İskender66
04.09.2008, 21:55
DENİZ FENERİ’NDEN KAMUOYUNA DUYURU

Son günlerde, özellikle belirli bazı basın yayın organlarında, Derneğimizin ismi etrafında bir tartışma oluşturularak, halkımızın Deniz Feneri’ne olan sarsılmaz güven ve umut duyguları yıpratılmaya çalışılmaktadır.

Almanya’da faaliyet gösteren Avrupa Deniz Feneri e.V. isimli kuruluşa yönelik Alman makamlarının yürütmekte olduğu bir soruşturma bahane edilerek ve söz konusu kuruluşla isim benzerliğimizden yola çıkılarak, Deniz Feneri Derneğimiz haksız ithamlarla suçlanmakta, mesnetsiz bir kampanyanın hedefi kılınmak istenmektedir.

Bu gelişmeler karşısında, şu hususları Türk Milleti’nin dikkatine sunmak isteriz:

Deniz Feneri Derneği, 1998 yılında insani yardım yapmak ve yoksullukla mücadele etmek üzere kurulmuştur.

Derneğimiz, ısrarla ve inatla yardım çalışmalarında sadece yoksulluk unsuruna öncelik vermekte, başta ülkemiz olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun, açlık, kıtlık, doğal afetlerin yaşandığı her coğrafyaya bağışçıları ile gönüllülerinden aldığı cesaret ve teşvikle yardıma koşmakta, dünyanın dört bir yanında, başta BM gibi uluslararası kuruluşlar olmak üzere pek çok Sivil Toplum Örgütü ile işbirliği yapmakta, ülkesini ve bayrağını en güzel şekilde temsil etmektedir.

Çalışmalarıyla pek çok sivil toplum kuruluşuna örnek olan Deniz Feneri Derneği yurtdışındaki sivil toplum kuruluşlarından İçişleri Bakanlığı’nın izinleri çerçevesinde bağış kabul etmekte olup; bu çerçevede Almanya’da kurulu bulunan Almanya Deniz Feneri e.V.’den de aynı prosedürler çerçevesinde destek almıştır.

Bu yardımlar dışında söz konusu bu oluşum ile hiç bir organik ilişki söz konusu olmamıştır. Deniz Feneri Derneği’nin yurtdışında şube ve temsilciliği yoktur.

Bazı medya kuruluşlarının Almanya Deniz Feneri e.v. isimli kuruluşla ilgili hukuki sürece dair verdikleri haberlerde Derneğimizin adı, logosu, sloganı, telefonları, lojistik binaları, giydirme araçları, fotoğraf ve filmlerini kullandıkları görülerek, bu medya kuruluşları ihtarlar ile uyarılmışlardır. Uyarılarımızı dikkate almayarak binlerce bağışçımızın derneğimize olan güven duygularını zedeleyici nitelikte yayın yapmaya devam eden bir televizyon aleyhine Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesinin 2007/645 Müt. Sayılı dosyası ile tekzip davası açılmış ve 22.05.2007 tarihli karar ile bahsi geçen televizyon aleyhine tekzip kararı verilmiştir. Uyarılarımıza rağmen aynı şekilde haksız yere gerçeğe aykırı yayın yapan kuruluşlara yönelik hukuk mücadelemiz devam edecektir.

Deniz Feneri Derneği; ülkemizin içinden geçmekte olduğu siyasi süreç ve ısınan politik ortamda, günlük ideolojik kavgalar ve siyasi amaç ve çıkarlar çerçevesinde planlı hareket eden ve bu çerçevede Deniz Feneri Derneği’ni amaçlarına alet etmek isteyen çevrelerin kuru gürültü ve iftira kampanyalarına, tehdit ve yıldırma çabalarına asla aldırmayacaktır.

Yoksullukla mücadelemizde on yıldır bizi destekleyen, azdan az, çoktan çok vererek merhametini emanet etmiş cömert bağışçılarımıza ve fedakâr gönüllülerimize şu mesajı ulaştırmak isteriz:

Deniz Feneri başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere resmi makamların yapmakta olduğu sürekli denetimlere ilave olarak uluslararası bağımsız denetim kuruluşunca da denetlenmektedir.

Müsterih olunuz. Bağışlarınızla coşan bu nehrin yoksula ulaşmayan tek damlası, heba edilen tek bir yudumu yoktur. Biz elimize geçen ve harcadığımız her kuruşun hesabını yapıyor ve sizin başınızı öne eğdirmeyip, gönlünüze en ufak bir şüphe düşürmeyecek bilinçle çalışmalarımızı daha yüksek azimle sürdürüyoruz.

DENİZ FENERİ DERNEĞİ

http://www.denizfeneri.org.tr/icerik.aspx?KOD=YENIDUYURU

OLCAY ÇAKIR
04.09.2008, 21:56
Bende gün içinde bunları demişim.

Ayrıca;gurbetçi BMN lilerden avrupada bu para toplama konularında yaşadıkları hakkında bilgi rica ediyorum.
Yaşayanlar mutlaka bize en sade ve yalın bilgileri aktaracaktır.

Bekliyorum.

Ekliyorum;istismar etme,ettirme.

İstismarcılara dikkat edelim ana fikri ile açılmış bir başlık.

İstismarcılara karşı bir ders alalım artık demiş başlık...

İstismar ettirmeyin değerlerinizi demiş başlık..

İskender66
04.09.2008, 21:57
Şu mesajda (http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1607449&postcount=12) ön yargının kralını yapan,daha ortada mahkemi kararı olmadan damga vuran birisinin burada mahkeme vurgusu yapması cidden enteresan.
Ne alaka kardeşim. Ben orda ironiyle karışık mesaj yazdım. Hemde aynı şeyler değil. Anlamıyormusun burda amaç farklı. Ramazanda bu tür iddaalar ortaya atarak yapılan fitre, zekat ve yardımların önünü kesmek.

OLCAY ÇAKIR
04.09.2008, 22:02
Olaylara yaklaşımını biliyorum.Başka bilenlerde varmış çok şükür.
O nedenle yazdıkların beni şaşırtmıyor.

Soru:müslüman biri,inanan biri, fitre,zekat vermez mi bu iddialardan sonra?
Bu nasıl bir mantıktır.
Ne alaka kardeşim. Ben orda ironiyle karışık mesaj yazdım. Hemde aynı şeyler değil. Anlamıyormusun burda amaç farklı. Ramazanda bu tür iddaalar ortaya atarak yapılan fitre, zekat ve yardımların önünü kesmek.

Kadir
04.09.2008, 22:03

Bu olay yeni değil uzun süre önce gündeme düşen bir olay.
Fitre zekat ve yardımlar böyle konular tartışılınca kesilecekse vay halimize !
Fitre ve zekatlar kesilmez.

Bu arada ironi falan göremedim ben o mesajda.

Neyse uzatmaya gerek yok .

İskender66
04.09.2008, 22:07
Doğan gurubunun ne olduğunu ve neye hizmet ettiğinide gayet iyi biliyoruz. Bizler bu haberlere inanmayız ama inananlar olabilir. Neyse uzatmaya gerek yok. Deniz fenerinin sitesinde gereken açıklama yapılmış. İsteyenler oradan gerçekleri öğrenebilir.

Samet Türkmen
04.09.2008, 22:07
İki taraf içinde diyorum .Mahkeme devam ediyor.Bu iki tarafı savunanlardan biri kul hakkında girmiş olmuyor mu? Mahkeme sonuçlanınca isteyen suçlamasını yapar isteyen savunur.Ama böyle bilmeden kötülemek vs... Ya mahkeme hayır suç yoktur deyince ne olacak peki? Buraya yazılan yorumlar ... Konu nasıl kilitlenmemiş hayret ediyorum.

İskender66
04.09.2008, 22:11
İlginçtir bu tür konularda nedense kilitlenmiyor forumlar :confused:

Şeykan
04.09.2008, 22:16
OLCAY ÇAKIR tarafından yazılan
İstismarcılara dikkat edelim ana fikri ile açılmış bir başlık. ( istismarcı kim yurtdışı isim benzerliği olan bir kuruluş ki 1 seneden beri bu mahkeme devam ediyor.neden bu ilgi bugüne kadar bu başlıkta başka yolsuzluk haberi ya da istismarcılar bırakın idaayı suçlulukları kanıtlandığı halde sergilendimi ?)

İstismarcılara karşı bir ders alalım artık demiş başlık...( kim kime ne dersi verecek bu başlıktan ya da yazılanlardanmı ders alacak insanlar.ben burda ne ilk yazı da ne de yazılanlardan çıkartılabilecek bir ders göremedim kör değilsem)

İstismar ettirmeyin değerlerinizi demiş başlık.. ( herkesin değeri kendine madem sen değerini istismar ettirmemissin bende ettirmedim ki bize ne değerlerini istismar ettirenlerden ki bunu da konuşmuyoruz)

Ben başlıktan rahatsızlık duyuyorum hele ki başlığın altında yazan başlığı açanın aşağılamak için eklediği yazısında yazıyı bi bakın göremeyenler için ( Gözlerini gerçeğe kapattıkları için hep karanlıkta kalanlara, sevgilerimle) asıl gerçeği göremeyip kendi yaşadığı karanlığı aydınlık gibi görenlerdir karanlıklarda çırpınan...

Normalde bu başlık açıldığında yazılacak şey bir sene önce Almanyada açılan bir dava ki eğer Türkiyedeki deniz feneri ile bağlantıları varsa ortaya çıkacaktır sonunda öyle ise insanlar istismar edilmiştir denilirdi yererdik söverdik ... kimse suçluyu savunmaz ama suçluluğu ispat edilmeden en ufak birşeyde millet olarak aydınlar tarafından :rolleyes:linç girişiminde bulunuluyorsa karşı taraf olurum olurlar ve neden diye de sorarım bu tepkiler.kime ne insanların yaşadığı karanlıklar sizin adınlığınıza sıçrar sonra neme lazım

kofol
04.09.2008, 22:17
Konun siyasi olduğunu iddia eden kullanıcılar , Deniz Fenerinin siyasi bir dernek ya da yaptığı yardımlar karşısında siyasi bir grubun propagandasını yapan bir dernek olduğunu mu düşünüyorlar? Bunu çok merak ediyorum.

epinefrin
04.09.2008, 22:23
04/09/2008
Vicdan sömürüsüne devam...
Halktan topladığı paraları şirketler için kullandığı ortaya çıkan Gözlerini gerçeğe kapatanlar, insanların vicdanlarını sömürmeye devam ediyor
Topladıkları milyonlarca Avro’yu milli görüş bağlantılı şirketler için kullanmakla suçlanan sanıkların mahkeme önünde yaptıkları itiraflar, halkın dini ve insani duygularının nasıl sömürüldüğünü bir kez daha gözler önüne serdi. Gözlerini gerçeğe kapatanlar adı altında dernek kurup yoksul ve muhtaç insanlara yardım götürüleceği vaadiyle milyonlarca Avro toplayanlar bu paraları milli görüş bağlantılı şirketler ve kurumlara aktardıklarını itiraf ettiler.
Yolsuzluk ve vurguna rağmen Gözlerini gerçeğe kapatanlar adlı derneğin Türkiye ve Avrupa’da hala halktan bağış toplayabilmesi ve bunun engellenmemesi soru işaretleri yaratıyor. Ramazanın gelmesiyle birlikte birçok televizyon kanalına ve gazeteye ilan vererek, sokaklara afiş ve pankartlar asarak din ve vicdan sömürüsü yapan Gözlerini gerçeğe kapatanlar ve benzeri kuruluşlar arsızca halkı soymaya devam ediyor. Halk, yaşananlara anlam veremezken, emekli maaşından kısıp her ay bağış yapan kadından, yardım bekleyen insanlara kadar herkes artık neye güveneceklerini bilmediklerini söylüyor.
Emekli maaşını yatırdı
Deniz Feneri’ne bağış yapan Keriman Kumantaş ile bankadan çıkarken karşılaşıyoruz. Elinde Gözlerini gerçeğe kapatanlar'a yaptığı 150 YTL’lik makbuzunu gösterirken iddialar karşısında şaşkına dönüyor. Bir yıldan uzun bir süredir, her ay 700 YTL emekli maaşının 250 YTL’sini bağış olarak veren Kumantaş¸”Nereye verdiklerini bilmiyordum” diyerek üzüntüsünü makbuzu gösterirken yineliyor. “Hep mümkün olsa daha fazla versem diye düşünürdüm. Bunu duyunca kahroldum. Yoksullara gönderiyorlar diye verdim ben. Sonuçta televizyonda çok cazip geliyordu. Nereden bilebiliriz” diyen Kumantaş, buradan, ‘Kimse Yok mu?’ adlı yardım kuruluşuna para yatırmaya gidiyor.
‘Kimse Yok mu?’ yardım kuruluşuna ilişkin ‘O iyi midir?’ diye soran Kumantaş, artık neye güveneceğini bilmediğini söylüyor. Yine de, “Bir alışkanlık yine de gidip son defa da olsa vereceğim” diyen Kumantaş, “Artık yardımlarımı gidip elimle götürüp veririm. İyi niyeti suiistimalden başka bir şey değildir. Söyleyecek bir şey bulamıyorum çok üzgünüm” diye konuşuyor.
Fakirlerin gözünü boyuyorlar
Yıldırım Akkaya da, “Üç beş kişinin parasını alıp kendi keselerini genişletiyorlar. Vebali günahı onların boynuna. Derneklerin paraları artık nereye gönderiyorsa neden devlet fatura etmiyor” diyor.
“Kurban Bayramı’nda, mahallemizdeki çoğu insan kurbanlarını onlara vermişti. Ama çoğu kendine çalışıyor. Fakirlere de göstermelik bir şeyler yapıp göz boyuyorlar” diyen Ali Saygılı, her zaman Gözlerini gerçeğe kapatanlar'ın yardım toplayıp fakirlere dağıttığını düşünürmüş eskiden.
Mehmet Şeri Gül, “Millet perişan olmuştur. Gözlerini gerçeğe kapatanlar'ın aldığı paralar herhalde devlete gidiyordur bilmiyorum ki nereye gidiyor. Devlet, fakir fukaraya bakmıyor. Millet bu ramazan ayında marketlere yakalaşamazken. İnsanlar da yardım kuruluşlarına koşuyor. Devlet de izin veriyor” diye konuşuyor.
‘Hiçbir şeye güvenemez olduk’
“Valla aldığı yardımları, biraz kendi yandaşlarına, biraz da fakire veriyorlar. Gözlerini gerçeğe kapatanlar gibi yardım kuruluşlarının gerçekten dürüstçe yaptığına inanmıyorum “ diyen Ayşe Çakal halktan aldığı paraları şirketlere aktarmasının terbiyesizlik olduğunu söylüyor.
Gözlerini gerçeğe kapatanlar'ın halktan aldığı paraları yoksullara gönderdiğine inanmadığını söyleyen Süleyman Arslan, “Bir takipçisi olması lazım. İnsanların duygularını, paralarını istismar etmeleri kabul edilemez. Artık hiçbir şeye güvenemez olduk” diyor. Gökhan Demirbilek de, bu yardımların kesilikle yerine ulaşmadığını söyleyerek, “Zaten gündemde olduğu ve kendilerinin itiraf ettiği gibi. Kendi çıkarlarına uygun hareket ediyorlar. Halka yansımıyor bu. Halktan alınan paralar, kendi yandaşlarına gidiyor” diye konuşuyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Gözlerini gerçeğe kapattıkları için hep karanlıkta kalanlara sevgilerimle!

ASILSIZ İFTİRALARA DERNEK TARAFINDAN YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI.

DENİZ FENERİ DERNEĞİ

Not: Bu tarz asılsız ve kaynaksız yazıların yayınlanması konusunda Deniz Feneri Derneğine yasal işlem başlatmak konusunda istekte bulunulmuştur!

Kaya
04.09.2008, 22:26
Değerli BMN üyeleri;

Bugün itibariyle bahsi geçen konuyu sabahın ilk saattlarinden bu yana epey irdeledik.

Herkes düşüncelerini kendi üslubunca paylaştı. Bunun için üyelerimize teşekkür ederken BMN yönetimi olarak aldığımız karar ile konuyu şu dakika itibariyle kilitliyoruz.

Esenlikler...

:)