PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bİr Ts Dunyaya Bedel Iste Kaniti

Faruk Akhan
28.08.2008, 12:47
Atatürk Trabzonsporlu muydu?

Atatürk'ün hangi takımı tuttuğu konusundaki spekülasyonlara bir yenisi daha eklendi. Bugüne kadar Atatürk'ün Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'yi tuttuğu ileri sürülmüştü. Yeni iddia ise 'Atatürk'ün Trabzonsporlu' olduğu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü öğretim görevlisi Veysel Usta, tarihi belgelere bakıldığında Atatürk'ün Trabzonsporlu olduğunun ortayı çıkacağını söyledi. İddialarını 'Anabasis'ten Atatürk'e Seyahatnamelerde Trabzon' ve 'Atatürk ve Trabzon' adlı kitaplarında yer verdiği bilgilere dayandıran Usta, "Trabzon'u ve Trabzonluları her vesileyle öven Mustafa Kemal Atatürk, 16 Eylül 1924'te Trabzon Lisesi'ni ziyaret etmiş ve okul hatıra defterine kendi el yazısı ile spor tarihine geçen 'Bedeni iman, fikri idmanla müvazi gitmelidir' sözlerini yazmıştı.

1930'da Necmiati Spor Kulübü mensuplarının verdiği konseri izlemiş, malvarlığını Türk ulusuna bağışlama gibi önemli bir kararı da 1937'de Trabzon'da almıştır. Atatürk'ün sağlığında 1927 yılında Mustafa Kemal Derneği tarafından İdman Ocağı Kulübü'ne verilmiş olan büst ve bayrak bugün Trabzonspor Müzesi'ndedir." ifadelerini kullandı.

Üç büyük takımın Atatürk'ü kendi taraftarı yapmak için yeterli delili ortaya koyamadığını savunan Usta, "Atatürk'ün Trabzonsporlu olduğuna dair çok daha önemli kanıtlar bulunmaktadır. Gönül rahatlığı ve büyük bir gururla Atatürk'ün Trabzonsporlu olduğunu söyleyebiliriz." dedi

TSezgin61
28.08.2008, 12:51
yapmayin yaaa, Trabzonspor varmiydi ozamanlar... bari "Atatürk idman ocagi taraftariydi" diyin, anlariz...

ozamanda olanlarla 1967nin ne alakasi var. dogru konusalim.

haaa olsaydi tutmazmiydi, anadolu sevdalisi Atatürk, bir devrim yaratan Trabzonsporu elbette tutardi

Semih
28.08.2008, 12:52
Bunlar yeterli kanıtlar değil, abartmışlar.

Hekimoğlu
28.08.2008, 12:52
Başlık ile konunun alakasını anlayamadım.Ayrıca Atatürk'ün herhangi bir futbol takımı taraftarı olduğunu da sanmıyorum.

İskender YILMAZ
28.08.2008, 12:53
Atatürk öldükten 29 sene sonra kurulmuş Trabzonspor'umuz.. :)

Berk
28.08.2008, 13:08
İsterse FBli isterse GSli olsun ne olmuş yani.Ayrıca Atatürk'ün bir futbol takımı desteklemekten daha önemli işleri vardı.'Türkiye Cumhuriyeti' buna en iyi örnektir..;)

ÖmerFarukYılmaz
28.08.2008, 13:09
Daha neler:)

Kim istemezki...:)

Hadi Akçaabatlı olsa neyse dicem(1923)...

Uğurtan
28.08.2008, 13:09
Ayrıca bu çok eski bir haber.. Raflardan kim çıkarttı gene :)

ilhan
28.08.2008, 13:10
Atatürk'ün ne bizimle ne de başka bir takımla o takımın taraftarıymış gibi lanse edilmesinden rahatsızlık duyuyorum. En büyük Beşiktaşlı pankartına nasıl tepki verdiysem bu tip haberleri de pek sevmiyorum.

Emin Danışmaz
28.08.2008, 13:15
Takım tutması çok önemli değil,her takım onun için aynı noktadaydı mutlaka.Bence gereksiz bir konu.Devlet adamlarının önceliği devlet meseleleridir.

Kaya
28.08.2008, 13:19
Bu konu neredeyse 1 sene önce gündeme gelmişti. Atatürk'ün bulunduğu dönemde Trabzonspor'un olmayışı bile olaya hayli duygusal yaklaşıldığının göstergesidir. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki bugünki ortamda Atatürk şampiyon olan tüm Türk takımlarını tebrik ederken; en çok sevineceği şampiyonluklar Trabzonspor'a ait olanlar olurdu.

Atatürk takım tutar mıydı? Kimi tutardı?

Bunun cevabı olsa ne olur, olmasa ne olur...

O Mustafa Kemal... Onu seveceksek bu kıstası es geçelim.