PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon’un Kurtulusu - Kutlama Söleni

Emorfo
23.02.2005, 13:59
Trabzon Dernekler Birligi'nin organize ettigi Trabzon'un Kurtulusunun 87. Yildönümü Kutlama Sölenine tüm hemsehrilerimiz davetlidir. Katilim ücretsizdir.

Tarih: 24 Subat 2005 Saat:18:00 - 24:00
Yer: Hakki Basar Spor Kompleksi, Esenler/ISTANBUL

Bir hafta önce açacaktim basligi maç felan derken geç kalmisiz. Yarin aksam geceye katilacak olanlar varsa lütfen isimlerini yazsin. Sölene Trabzon'lu ünlülerin yani sira Trabzon'lu sanatçilar da sarki ve türküleri ile geceye renk katacaklar. Bu sanatçilardan bir kaçi; Volkan Konak, Kazim Koyuncu, Kont Adnan, Gönül, Hülya Polat, Ibrahim Can, Tarik Tüfekçi...

Magnolia
23.02.2005, 15:45
Hafta içi ve saat 18:00 yetismem imkansiz...smileys/smiley5.gif

Gidecek olan arkadaslar mutlaka formalarini,atkilarini vs.giysin...

Berat
23.02.2005, 18:48
Yaaa,ben gelmeyi çok istiyodum ama TS Degiyle hali saha maçimiz var,,kismetsizlige baksmileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gif.. Orada ne güzel bi horon oynar(yeri gelmisken önemli bi hatirlatma; horon oynanir,tepilmezsmileys/smiley2.gif) stresimizi atardik üstümüzden ama kismet degilmis..Imkani olan herkes gitsin arkadaslar,,kaçirmayin böyle bi firsati..Magnolia'nin da dedigi gibi atkilari,formalari unutmayinsmileys/smiley2.gif

admin
23.02.2005, 20:06
Imkani olanlar katilmaya çalissin, gerçekten kapsamli bir organizasyon. Sitemizin girisinde bununla ilgili bir haber mevcut.

61viya
24.02.2005, 10:07
gün bugün sanirim...TRABZONumun kurtulusu......

of ya...orda olmak için neler wermezdim simdi...millet orda cosarken,ben burda derste olacam..haydi arkadaslar!!!! gidebilecek durumda olanlar kaçirmasinlar bunu..bizim için de cossunlar...

Guests
24.02.2005, 10:41
yani basimizda gitmek isterdim ama dükkanda islerim var. belki ilerleyen saatlerde girerizEdited by: ÖzGüReisEsenLer

61viya
24.02.2005, 10:43
arkadasim bu kadar yanindayken,islerini halleder halletmez solugu orda al bence....smileys/smiley17.gif

Emorfo
24.02.2005, 11:25
Kimse gelmiyor herhalde. Bu aksam hem fb eglencesi hemde Kurtlar Vadisi var diye gelmiyorsaniz ayip ediyorsunuz :)

Sevgi
24.02.2005, 11:33
gelmeyi çok isterdim ama zaten 18,00 da isten çikiyorum anadolu yakasinda çalisiyorum ben oraya gelene kadar saat zaten 20,00 olur e birde bunun dönüsü var.TRABZON un kurtulusunu kutlamiyacagizda neyi kutluyacagiz.smileys/smiley1.gif

selçukabi
24.02.2005, 12:21
gelmeyi çok isterdim ama zaten 18,00 da isten çikiyorum anadolu yakasinda çalisiyorum ben oraya gelene kadar saat zaten 20,00 olur e birde bunun dönüsü var.TRABZON un kurtulusunu kutlamiyacagizda neyi kutluyacagiz.smileys/smiley1.gif

ohooooo sevgi ya sen bejeke maçina da gelmezsin bu mantikla.dolmabahçede diye ha.Saat 22:00 da bizi stadtan saliverirler nasil eve dönerim dersinsmileys/smiley5.gifisten izin al 1 saat erken çik git ya Allah Allah

Sevgi
24.02.2005, 12:26
yok ya Besiktas evime yakin ama Esenler uzak isten izin almak sorun degil sorun olan o saatten sonra eve gitmek.smileys/smiley4.gif

Bu arada cuma günü ümraniyede de sölen varmis.Ayni sanatçi kadrosu orda da bulunacakmis.

Guests
24.02.2005, 12:37
durun yaw daha trabzon kurtulmadi asil kutlama sene sonunda olimpiyattasmileys/smiley36.gif

Sevgi
24.02.2005, 12:42
ÖZGÜR SEN KONUSMA SURDA IKI ADIMLIK YERE GITMIYORSUN SONRA DA ÇIKIP NE DIYORSUN . SEZON SONUNDA KI KUTLAMA KURTULUS KUTLAMASI DEGIL

Guests
24.02.2005, 13:08
rahat ol sensmileys/smiley2.gif

Emorfo
25.02.2005, 10:42
Gelmeyen çok sey kaçirdi. Güzel bir gece oldu. Ancak daha büyük bir salonda ve daha nezih bir yerde yapilmaliydi. Gecede Gurbetçi Gençler güvenligi sagliyordu. Gecede Zeynep Baskan'in yanina gittik atkiyi hediye ettik yarismada nasil tuzaga düsürüldügün anlatti. Kisaca güzel bir geceydi. Fotograf makinasinin sarzi bitmisti horonlariçekemedik..

http://img210.exs.cx/img210/9838/gg2gg.jpg

http://img235.exs.cx/img235/1042/gg23oc.jpg

Emorfo
25.02.2005, 11:48
Trabzon Kurtulusu

Trabzon'u ele geçirerek sicak denizlere ve Ortadogu'ya inme planlari yapan Ruslarla 1810 yilinda Akçaabat Ilçesi'nin 3 km batisinda bulunun Sarhana Burnu'nda yapilan 'Sarhana Muharebesi'nin, Trabzon'un kurtulus mücadelesinde önemli bir yeri bulunuyor. Sarhana Muharebesi, Ruslarin Trabzon'u isgalini 100 yil geciktirdi.

19. yüzyilda sicak denizlere inme planlari yapan Rusya, Osmanli Imparatorlugu topraklari içerisindeki, dönemin ikinci Istanbul'u olarak adlandirilan Trabzon'u ele geçirmeyi hedefliyordu. Trabzon'un alinmasi için ise Akçaabat'in stratejik önemi vardi. 1810 yilinda Trabzon'u bir baskinla ele geçirmeye tesebbüs eden Ruslar, çikan firtina nedeniyle karaya çikamayinca Akçaabat'in batisinda bulunan 'Sarhana Burnu'ndan Ramazan Bayrami'nin 1. günü saldiriya geçti. Akçaabat Ayani (Kaymakami) Saka Oglu Mahmut Aga, hemen Trabzon Valisi Çarhaci Ali Pasa'yi durumdan haberdar etti. Trabzon düsmana karsi hazirlandi. 18 büyük gemiyle 600'ü tüfekli 3 bin Rus askerine karsi mücadele eden 130'u tüfekli bin 500 Tük askerinin inanilmaz direnisi sonucu savasin 2. günü düsman Akçaabat'i terk etti. Gemisinde savasi izleyen Rus komutan öldürüldü. Savas sonunda Ruslar bin 322 ölü, 127 esir ve 48 yarali verirken, 921 erkek, 48 kadin olmak üzere toplam 969 Türk sehit oldu. Savasin sonucu padisah 2. Mahmud Han'a ulastirilirken, 2. Mahmud Han savas sonrasi kahramanlik gösteren halka çesitli hediyeler gönderdi. 1810'da Trabzon'u bir baskinla ele geçirmeye tesebbüs eden Ruslarin Trabzon'u ele geçirme hayalleri 106 yil boyunca devam etti. Birinci Dünya Savasi'nda Dogu Anadolu'dan ilerleyen Rus kuvvetlerinin bir kolu da Karadeniz'deki Rus donanmasinin desteginde Dogu Karadeniz sahillerinden Trabzon'a dogru ilerledi. 7 Nisan 1916'da Rize'ye ve 8 Nisan sabahi Sürmene'ye çikardiklari 2 tugaydan olusan 10 bin kisilik takviye kuvvetleriyle Karadere'deki Türk savunma hatlarina yüklenen Ruslar, 13 Nisan'da Karadere'yi geçti ve 18 Nisan 1916'da Trabzon'u isgal etti. Ruslar, Karadeniz sahillerinde ilerlerken bölgedeki Türkler de Rus isgali altinda yasamamak için büyük bir göç baslatti. Sahilden ilerleyerek 21 Nisan'da Akçaabat'a, 21 Temmuz'da Vakfikebir'e, 2 Agustos'ta da Görele'ye giren Ruslar, 21 Ekim'de Harsit Çayi'na ulasti. Ancak Rusya'da 9 Mart 1917'de gerçeklesen Bolsevik Ihtilali bu ilerleyisi durdurdu. Yeni hükümetin 17 Aralik 1917'de Almanlarla imzaladigi Brest Litovsk Antlasmasi'ndan sonra 18 Aralik'ta Erzincan'da Ruslarla bir mütareke anlasmasi yapildi. Cephe gerisindeki Ermeni kuvvetlerinin katliamlara girismesi üzerine 12 Subat 1918'de harekete geçen Türk kuvvetleri, sahilden süratle ilerledi ve 24 Subat 1918'de Trabzon'u Rus isgalinden kurtardi.

kuzey_lee
25.02.2005, 16:53
bu aksam da umraniyede konser var..umraniye haldun alagas spr kompleksinde..elimde fazladan 2 davetiye var..gelmek ssteyen ozelden ulassin