PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konya'da Öğrenci Yurdu Çöktü..

no_name
01.08.2008, 08:16
ÖĞRENCİ YURDU ÇÖKTÜ
Yaşları 12-16 arasında değişen öğrencilerden 10'u hayatını kaybetti.
.http://www.haberturk.com/2008/08/01/kuturesim/sonK251544456.jpg
Özel bir vakıfın yurt olarak kullandığı 3 katlı bina tüp patlaması sonucu çöktü. Olay geceyarısı 03:45 civarında gerçekleşti.Konya'nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar Beldesi'nde, üç katlı kız Kur'an kursu yurdu çöktü. Balcılar Beldesi Toros dağları'nın üzerinde, Konya'ya 165 km Taşkent'e 26 km uzaklıkta bulunan bir belde. Bu nedenle ekiplerin olay yerine ulaşması oldukça gecikmeli gerçekleşti.
İlk gelen bilgilere göre en az 20 kişi enkaz altında, Göçük altından çıkartılan öğrenciler hastaneye kaldırılıyor. Görevlilerin dışında halk da kurtarma çalışmalarına yardım ediyor.
Çevre illerden ambulanslar olay yerine sevk edildi.
Taşkent Balcılar Belediye Başkanı Mehmet Demirgül olay yerinden yurtta bulunan kişi sayısının net olarak bilinmediğini kurtarma çalışmalarının hızla sürdürüldüğünü bildirdi.
04:30'dan beri olay yerinde olan Süleyman Binar adındaki görgü tanığı 50-60 civarında öğrenci bulunan yurdun yerle bir olduğunu, 15 yaralının hastaneye götürüldüğünü, yurdun kız Ku'ran kursu yurdu olduğunu belirtti.
Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci yaralı olan 23 kişinin 2'sinin durumunun ağır olduğunu bildirdi. Kırık, çıkık ve yanıkları bulunan 2 ağır yaralı Konya Merkez Hastanesine sevk edildi.
Hadim İlçe Hastanesi Müdürü Abdurrahman Sarcan'ın verdiği bilgiye göre yaşları 12 ile 16 arasında değişen 19 kişi hastaneye götürüldü. hastaneye götürülen hastalardan 10 kişi hayatını kaybetti.8 hasta diğer hastanelere sevk edildi.
Yaralı olan öğrencilerin isimleri şöyle:
Teslime Dağtekin
Fatma Özbaharatçi
Teslime Akcan
Asude Akdede
Meryem Özbağrıaçık
Ünzile Semerci
Cennet Tatmaz
Züleyha Kulu
Sema Kambur
Meryem Semerci
Şerife Atayer
Zehra Parlatıcı
Konya Valisi Osman Aydın,''Konya'dan çıkan sivil savunma ekipleri olay yerine ulaştı. Sağlık görevlileri de çalışmalarını sürdürüyor'' dedi.
Vali Aydın, binanın çökmesine tüp patlamasının neden olduğunun sanıldığını kaydetti.
Aydın, kendisinin de olayın yaşandığı beldeye gitmek üzere yola çıktığını söyledi.
Balcılar Belediye Başkanı Mehmet Demirgül ise, ''Olay yerinde jandarma ekipleri güvenlik önlemi aldı. Çok sayıda ambulans sevk edildi. Binayı özel bir vakıf yurt olarak kullanıyor. Göçük altında kaç kişi olduğunu şu anda bilmiyoruz.''
Olay yerinde yoğun bir kalabalık var, ancak öğrencilerin ailelerinin olay yerinde olup olmadığı henüz bilinmiyor.
Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici olayın saat 03:30 civarında olduğunu ancak kendilerine 04:40'da ihbar geldiğini bildirdi.
Çöken binayı Süleymancılar olarak bilinen grubun dini eğitim vermek için kullandığı alınan bilgiler arasında.

W_O_L_D_A
01.08.2008, 08:24
Bu Nasıl İş Ya Akıl Sır Almıyor :( Hayatını Kaybeden Kardeşlerimin Mekanları Cennet Olsun Evlatlarını Kaybeden ailelerinde Başları Sağ olsun :(

Mehdi
01.08.2008, 08:36
Çok geçmiş olsun.Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin.:(

Sorumlular aşatırılmalıdır.

Dursun Kaplan
01.08.2008, 09:22
Son bir haftadır başımıza geLmeyen kaLmadı.. :S

ÖLenLere ALLAH'tan rahmet diLiyorum.. Rabbim yakınLarına sabır versin.. :(

YaraLıLarada aciL şifaLar diLerim.. :(

ÖmerFarukYılmaz
01.08.2008, 09:33
Gene hangi basit hata yüzünden olmuştur Allah bilir...

Kamil Çakmak
01.08.2008, 09:39
Yakınlarının başı sağolsun allah sabır versin.

İsmail Çavuşoğlu
01.08.2008, 09:53
Ölenlere ALLAH dan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum.Cenab-ı ALLAH bu tür vakalardan hepimizi korusun..

Dursun Kaplan
01.08.2008, 09:59
http://i.milliyet.com.tr/HaberAnaResmi/2008/08/01/fft17_mf80888.Jpeg

http://i.milliyet.com.tr/SonDakikaHaberGaleriler/2008/08/01/fft15_mf80878.Jpeg

http://i.milliyet.com.tr/SonDakikaHaberGaleriler/2008/08/01/fft15_mf80876.Jpeg

http://i.milliyet.com.tr/SonDakikaHaberGaleriler/2008/08/01/fft15_mf80874.Jpeg

http://i.milliyet.com.tr/SonDakikaHaberGaleriler/2008/08/01/fft15_mf80872.Jpeg

Allah'ım yardımcıLarı oLsun.. :(

ilhan
01.08.2008, 10:12
Bir öğrenci yurdu nasıl çöker? Kullanılmıyor olsa anlayabilirim am kullanımda olan bir öğrenci yurdu nasıl çöker? Hadi çökebilecek durumda diyelim o zaman neden kullanılır?

Sorumluların derhal araştırılması gerekiyor.

Hayatını kaybeden kardeşlerimiz mekanı cennet olsun, Allah yakınlarına sabır versin.

Cengiz Çubukcu
01.08.2008, 10:17
Allah Ölenlerin mekanını cennet eylesin, sorgulanması gereken çok şey var ülkemizde...

EMine_61
01.08.2008, 10:25
ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum yakınlarına sabır ....:(

Ayşe Aygün
01.08.2008, 10:26
Allah rahmet etsin.Son günlerde acı üstüne acı yaşıyoruz.Allah daha beterinden saklasın.

Bu arada o tüpün öyle patlamadan önce hiçmi anlamadılar hiçmi kaçak kokosu almadılar. Bir şey anlamadım ben bu işte.

Koray
01.08.2008, 10:28
Allah rahmet eylesin,yakınlarına sabır versin...

berkay_6161
01.08.2008, 11:03
http://i.milliyet.com.tr/HaberAnaResmi/2008/08/01/fft17_mf80888.Jpeg

berkay_6161
01.08.2008, 11:05
http://i.milliyet.com.tr/SonDakikaHaberGaleriler/2008/08/01/fft15_mf80882.Jpeg (http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakikaGaleri&ArticleID=973506&PAGE=4)

15 ölü 24 yaralı ve 10 kişi enkaz altında

eminbayram
01.08.2008, 11:07
sıkıntısız bir günümüz geçmiyor..ülke olarak Allah sonumuzu hayr eylesinn..ölenlere Allah'tan rahmet,yakınlarına başsağlığı diliyorum..

Nytre
01.08.2008, 11:17
binalar çöker , tüpler patlar ama sorumlulara hiçbir şey olmaz. sorumlulara hiç bir şey olmadığı sürece de böyle şeyler devam eder.

Adalet mekanizmasını yerine getiremeyen devletin de hükümetin de sadece adı kalır . Halk kendi kuralını kendi koyar , çakallar yukarı çıkarken doğru insanlar ezilir.

Ölen çocuklarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Bir tüp patlaması ile çöken binayı yapan adamı da Allah'a havale ediyorum.

Hasan61
01.08.2008, 11:19
Ölenlere ALLAH dan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum

TSelif
01.08.2008, 11:22
ALLAH rahmet etsin .
Acısız bir günümüz geçmicek bizim anlaşılan !

Harun-61
01.08.2008, 11:25
su mübarek günde böyle aci bi haber okumak cok üzücü...

Rabbim c.c rahmet etsin,
ailelerine sabir versin...

Sorumlularida Allah'a havale ediyorum !!!!

.

Emirhan Makul
01.08.2008, 11:27
Allah hepsine rahmet eylesin.Geride kalanlara sabır versin

Nuh61
01.08.2008, 11:28
Allah c.c. Rahmet eylesin , Ailelerine sabır versin İnşallah.

Tuğba ÖZTÜRK
01.08.2008, 11:43
allah ailelelerine sabır versin allah rahmet eğlesin....

Ahmet Faruk
01.08.2008, 12:03
Nasıl bir tüptü ki bütün bir binayı maketten yapılmış gibi dağıtmış. Vefat edenlere Allahdan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum...

Erbay
01.08.2008, 12:14
Allah rahmet eylesin.Mekanları cennet olsun.İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.

Adem Erdoğan
01.08.2008, 14:08
Allah rahmet eylesin.
Hiç sevmediğim laflardan birisidir ama "Burası Türkiye"

Dursun Kaplan
01.08.2008, 14:18
Öğrenci: Hoca ‘Gaz çıkmış’ dedi, yatağa döndük

Kuran kursu yurdu enkazından çıkarılan öğrencilerden Merve Avcı, “Namaza kalkmıştım, hoca ‘Gaz hortumu çıkmış, kapıyı kapat’ dedi. Panik yoktu, yukarı çıktım, öğrenciler yataklarındaydı. Gaz kokusu geldi, 5 dakika sonra şiddetli patlama oldu” dedi.

“Sabah saatlerinde namaza kalktık. Ben abdest almaya aşağı indim. Zemin kattan kuvvetli bir hışırtı geliyordu. Yurttaki iki hocamızla birlikte mutfağa girdik. Hocalarımızdan biri, ‘mutfakta gaz hortumu çıkmış’ dedi. Ben mutfağın kapısında duruyordum. Hocalarımız ‘kapıyı kapat’ dediler. Ben de ikinci kata çıktım. Binada panik yoktu, hatta öğrenciler yataklarındaydı. Ben yukarı çıktıktan 5 dakika sonra aşağıdan yatakhanelere gaz kokusu gelmeye başladı ve hemen ardından çok şiddetli bir patlama meydana geldi. 5 arkadaşımla birlikte patlamadan sonra binanın ayakta kalan kısmındaydık. Zemin kattan yukarı doğru çıkan alevleri çok yakımızda hissettik. kapıyı açtığımızda binanın yarısının yıkıldığını ve sadece bizim bulunduğumuz bölümün ayakta kaldığını gördük. Üzerime iki tahta parçası devrilmişti. Bağırarak yardım istedim. Yardıma gelenler beni kurtardı. Önemli bir sağlık sorunum olmadığı için hastaneye götürülmedim.”

Yurt binasında tüp bulunmadığı, gazla çalışan bir tesisatın kurulu olduğu bildirildi.

Gerçekten çok yazık oLmuş.. :(

Kadir
01.08.2008, 14:18
Allah rahmet eylesin.

lazrail8989
01.08.2008, 14:21
Allah rahmet eylesin ailelere Allahtan sabır yaralılara acil şifalar diliyorum son 4 günde 35 şehit verdik :(:(:( hergun canımızdan bır parca gıdıyor

TolgaTopçu61
01.08.2008, 14:21
Allah rahmet eylesin

TS-Tiryaki
01.08.2008, 14:31
Cok aci bir olay. Allah ölenlere rahmet eylesin. Yakinlarina sabir dilerim

Ahmet Kuru
01.08.2008, 14:40
Allah rahmet eylesin..Geride kalanlara mevlam sabırlar versin...

Tolpaş61
01.08.2008, 14:55
fotoğraflara bakıp şaşırıyorum.bu nasıl bir bina böyle.patlama olmamışta ortadan ikiye kesilmiş gibi.ölenlere allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.yaralı kardeşlerimede acil şifalar.

Sadullah KAPICIOĞLU
01.08.2008, 14:58
Allah rahmet eylesin genç kardeşlere. Ailelerine sabır diliyorum.

OLCAY ÇAKIR
01.08.2008, 23:32
Allah rahmet eylesin,küçücük çocuklar.

Ölümün bizi nerede beklediği belli değil,bizim onu beklememiz lazım.

Detaylar yakında ortaya dökülür.

İhmaller varmı,yasalara uygunluk varmı?

Bu ülkede ölmek kolay bir işe dönüştü.

Herşey Haktan,amma zulmetmek kuldan.Der Orhan baba.

Kazım Uzunboy
01.08.2008, 23:35
İşe bak yaa :(:(

Allah rahmet eylesin.Yaralılara acil şifalar.

Onur
01.08.2008, 23:53
Allah'ım rahmet eylesin. :(

seyyah61
02.08.2008, 02:10
Ölenlere Alllah rahmet eylesin, yakinlarina, özellikle anne ve babalarina sabir ihsan eylesin. Hepsi sehit oldu gencecik kizlar.

a d bacan
02.08.2008, 03:16
ALLAHım sabırlar versin çok acı olaylar yaşıyoruz ALLAH CC tekrar acılar yaşatmasın AMİN..

Cem Akyüz
02.08.2008, 03:17
Allah rahmet eylesin.Allah sabırlar versin

Misina
02.08.2008, 10:45
Milli eğitimle ve diyanetle hiçbir bağı olmayan ne olduğu belirsiz cemaat yurtlarından biri.

17 Masumun hesabını kim verecek?

Dursun Kaplan
02.08.2008, 10:54
Malzemeden çalıp ‘ölüm yurdu’ yapmışlar

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın verdiği bilgiye göre; çöken Kuran kursu yurdu binası ruhsatsız, malzemesi çok kötü. LPG tankından sızıntı olunca kıvılcımla patlamış ve tamamen parçalanmış.

Altay, şunları söyledi: “Bina iki parçadan oluşuyor, ayakta kalan kısmı sonradan inşa edilmiş. Binanın hemen yanında LPG tankı var. Sızıntı dolayısıyla binanın tamamen gazla dolduğu, bunun da kıvcımla ateşlenip patladığını düşünüyoruz. 20 yıl civarında bir bina, taşıyıcı sistemi hakkında net bir bilgi yok. Beton kalitesi çok kötü. Tek parça halinde çıkan malzeme yok. Eski bir yapıda bu tür toplu yaşanan yerlerin olması doğru değil. Bina ruhsatının olmadığı söylendi. Bununla ilgili çelişkili ifadeler var. Tabii, ruhsat ve proje olmayınca mevcut yapıyla ilgili bilgi edinemedik. Yıkıntıyla ilgili edindiğimiz bilgi, malzemenin çok kötü olduğu. İçinde tankın içinde ne kadar LPG olduğun ubilmiyoruz. Bu bina sağlam yapılsaydı, ana taşıyıcı sistem sağlam yapılsaydı bu kadar yıkılacağını zannetmiyorum. Diğer ayakta duran bina bunu gösteriyor. Binanın eski olması ölü sayısını artırmış. Çok dağlık ve yolları kötü. O bakımdan malzeme kalitesinin kötü olmasına bağlı olarak ölü sayısı ciddi şekilde artmış.”

Özkan
02.08.2008, 12:58
Kasabanın birinde öğrenci yurduna ruhsat veren millî eğitimin, orada görev yaptığı hâlde içeride ne film döndüğünden haberi olmayan jandarmanın, olay olduktan birkaç saat sonra özel bir televizyonda "Ölü falan yok, medya abartıyor." diye pişkince konuşan belediye başkanının, küçücük çocuklarını elin adamlarına teslim eden âilelerin cezâlarını çekmeyecekleri bir ülkede yaşadığımız sürece bu tip felâketler olacaktır

Ahmet Faruk
02.08.2008, 13:02
Şu kötü durumdan bile siyaset yapmaya çalışanlar var ya... Yazık... Vali orda, ilçe milli eğitim müdürü orda, en yetkili biziz kimse bizi dinlemiyor, herkes istediğini söyletebileceği adama mikrofon tutuyor diyor. En son denetleme 29 Mayısta bizim bilgimiz dahilinde yapıldı diyor kaymakam, ama hala birileri kaçak yaftası yapıştıyor. Daha çok mesafe kat etmeliyiz. Yazık günah, şu vefat eden gencecik kızcağızlara, onların gözü yaşlı büyüklerine hiç mi saygısı olmaz insanların ki, bu kadar çirkefleşilebiliniyor... Bu olaylara objektif bakmak bu kadar mı zor...

OLCAY ÇAKIR
02.08.2008, 13:13
Alıntı;

Sıradan bi gün...

Hálá şu soruluyor:

"Bina niye çöktü?"

*

Hızlı tren ilk virajda niye uçtuysa, ondan çöktü... İzmir’in çeşmelerinden niye arsenik akıyorsa, Aksaray’da ahali niye ishal olduysa, katarakt ameliyatı için yatırdıkları kadıncağızın niye rahmini aldılarsa, ondan... Konya’da Zümrüt Apartmanı’nın durup dururken çökmesini pek dert etmediysen, aynı Konya’da Kuran kursunun çökmesine niye takılıyorsun? Kayseri’de hafız yurdu durup dururken çöktüğünde üzerinde durmuş muydun? İSKİ çukurunda niye can verdiyse o minik kız, Edirne’de, Manisa’da, Kayseri’de, İstanbul’da doğar doğmaz niye öldüyse 22 bebeğimiz, ondan öldü bu kızlarımız... Davutpaşa’da boya atölyesi niye patladıysa, Tuzla’da niye patır patırsa, ondan çöktü... Antalya’da köpük partisi yaparken niye çarpıldılarsa, meşaleden alev püskürtme şovu yaparken niye yaktılarsa seyircileri, Alanya’da niye battıysa kaptan yerine aşçının kullandığı gezi teknesi, ondan... Mecidiyeköy’de sondaj kazısı yaparken 60 santimlik beton metro tavanını niye deldilerse, Gaziosmanpaşa’da elektrik tellerini kopartan kepçe operatörü "hop mop" demeye kalmadan niye doğalgaz borusunu delip mahalleyi havaya uçurduysa, iki santim yağmur yağdığında evini niye su basıyorsa, ondan çöktü o bina... Dünyanın en mülayim hayvanı koyunu keserken -hem de bağlıyken- kendi bileğini niye kesiyorsa milletimiz, ondan... Türkiye’den Polonya’ya giden yolcu uçağımız koordinatları karıştırıp sivil havalimanı yerine 15 kilometre uzaktaki askeri havalimanına iniyorsa, bina çökmesinin neresi şaşırtıcı? Alt tarafı Yenikapı’dan Avşa’ya giden deniz otobüsü koskoca Marmara’da geçecek yer kalmamış gibi demirlemiş halde duran şilebe harss diye giriyorsa, Kadıköy-Karaköy vapuru Eminönü-Üsküdar vapuruna bindiriyorsa kafadan, Pendik’ten yola çıkan teknoloji harikası feribot duramayıp Yalova iskelesine patlatıyorsa, sen hálá nesini merak ediyorsun ki çöken binanın?

*

Takdiri ilahi de, geç.

a.fındıkoğlu
02.08.2008, 13:34
konya selcukluda 2005 te durduk yere çöken zümrüt apartmanınında 90 kişi öldü unutuldu bu olayda unutulur ölen öldüğüyle kalır ...

zafer6161
02.08.2008, 13:36
üzücü bi olay,çocuk sabah namaza kalkmış lambayı yakayım derken bu olay olmuş :(

ölenlere ALLAH rahmet eylesin

OLCAY ÇAKIR
03.08.2008, 21:59
Bugün haberlerde izledim;hiçbir aileden şikayet gelmemiş.

Yürekler yandı.
Analar babalar ağladı.
Acı büyük.

Allah'tan, savcılık soruşturma açmış. dendi.

Herşey Allahtan dedi aileler,elbette,kim itiraz edebilirki buna.

Ama;

Zulmetmek de kuldan diyorum Orhan baba gibi.

O yavrucakların haklarını aramak,bu işin sorumlularını belirlemek günahmı acep?

61viya
03.08.2008, 23:26
Az ilerlerinde resmi bir kurum olmasına rağmen,kaçak bir "kurum" a çocuklarını yollayan -bu "kurum"un kaçak olduklarını bildikleri halde- ve evleri bu "kurum"un dibinde olmasına rağmen çocuklarının orda yatmasına izin veren aileler bunlar! Neyden şikayetçi olmalarını bekliyoruz ki??? Küçücük çocuklar bunlar! Yazık,kim üzerine alınacak acaba bu olayın sorumluluğunu?

macka61
03.08.2008, 23:35
Türkiye de insan hayatı çok ucuz o kadar insan öldü bir kişi şikayette bulunmadı yazık çok yazık Allah rahmet eylesin ölenlere

İskender66
03.08.2008, 23:59
Takdiri ilahi. Ölen çocuklarımız cennete gittiler. Ne mutu ailelerine ki ahirette kendilerine şefaat edecek evlatları olacak.. Ailelerine sabırlar diliyorum.

LazAnisT
04.08.2008, 11:36
Kimsenin şikayetci olmaması nekadar ilginç ve maalesef nekadar acı .Hatta çocucu ölen bir baba gayet soğukkanlı bir şeklide yapacak birşey yok taktiri ilahi diyebiliyor.

Yapacak birşey var gidin şikayetci olun ve kim sorumluysa cezanlıdırlsın.Yoksa o yavrular öteki tarafta bunun hesabını sizden sorar..

Erdinç Barutçu
04.08.2008, 12:50
Kimsenin şikayetci olmaması nekadar ilginç ve maalesef nekadar acı .Hatta çocucu ölen bir baba gayet soğukkanlı bir şeklide yapacak birşey yok taktiri ilahi diyebiliyor.

Yapacak birşey var gidin şikayetci olun ve kim sorumluysa cezanlıdırlsın.Yoksa o yavrular öteki tarafta bunun hesabını sizden sorar..
Şikayetçi olmasalar bile kamu davası açılır ama şikayetçi olmamaları "takdiri ilahi" den değil o yurtta okuyan çocukların anneleri ve babaları da orasının yapımında katkıda bulundukları için.Aslında kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar.Takdiri ilahiden değil.
Cahiliz, cahilliğin arakasına sığınarak da kurnazlık yapmaya çalışıyoruz.(Tabi yapanlar için diyorum bunu)...Siz birde ilerde depremde olacakları görün...yitip giden ufacık çocuklar...Ailelerinin,etraflarındaki büyüklerin ve yetkililerin yalnışlarına canlarından oldular...

İskender66
04.08.2008, 12:55
Ben en çok bazı medyaya takıldım. Kimileri kursun kaçak olduğunu üstüne basa basa söylüyorlar. Fırsattan istifade dini yurtlara yükleniyorlar. Patlama jimnastik salonunda yada ne bileyim başka bir yerde veya evde de patlayabilirdi. Acaba o zaman ne diyeceklerdi. Sonuçta gaz patlaması her yerde olabilir. Evde de gaz hortumu çıkabilir. Takdir-i ilahinin önüne geçilmez. Kader bu. Alın yazısını kimse değiştiremez. Allah korusun ve Allah kimsenin başına vermesin ama benim de başıma gelse bende metanetle karşılardım. Dini yurttan yada kuran kursundan şikayetçi olmazdım. Bence veliler en doğrusunu yapmışlar. Helal olsun onlara :alkış:

Erdinç Barutçu
04.08.2008, 13:17
Sen tedbirini almazsan,önlemini almazsan hiçbir zaman "takdiri ilahi" diyemezsin..Bakın Japonya'da 7 şiddetinde deprem oluyor ölenlerin sayısı bir elin parmağını geçmiyor..ama yine aynı ülke aynı medeniyet Kobe depreminde binlerce can verdi...Ama orda da önlemlerini almışlardı.İşte ona "takdiri ilahi" dersin... Bir laf vardır "Sen eşşeğini sağlam kazığa bağla sonra allaha emanet et".... Ben buna varım ama diğerlerine yokum....İsko'nun dediği doğru...Kursun kaçak olup olmaması değil önemli olan bundan ders çıkarılması ve bundan sonra gerekenlerin en doğru şekilde yapılmasıdır..

ezgi cubukcu
04.08.2008, 13:20
Haber bültenlerinde hiçbir çocuğun ailesinin şikayetçi olmadığı, hepsinin olayı takdiri ilahi olarak nitelendirdiği şeklinde söylemler mevcut! Nasıl anne babalardır bunlar, nasıl bir kör şeriat zihniyetidir bu anlamak mümkün değil! Evlatlarını allaha kurban eder gibi, sanki dini kurallarla yönetiliyoruz gibi davranan zihniyetler karşısında adalet bu sefer üstüne düşeni yapmalıdır ki insanlar adaleti farklı yerlerde aramasınlar!

KUTADGU
04.08.2008, 13:20

Ölen yavrularımın için çok üzgünüm bende.
Çok zor bir durum.

@ Lazanist

Takdir-i ilahi çok önemli bir mefhum.
Her yerde sakız edilecek kadar basit değil.
Tevekkül çokca dillendirilen bir kelime lakin anlamı bilinmemekte.
Çokca bu yüzdendir hak aranmaz Anadolu'da.

Olayın farklı yönleri de var tabi.

Allah razı olsun, insanlar iyi niyetleriyle bu tür hizmet yuvaları açmak isterler.
Ancak, mühendislik olayına vakıf olmadıklarından, ve maliyetleri de yükseltmemek adına bazı şeyleri tam olarak yerine getiremezler.

Yerel yöneticiler de halkın tepkisinden korunmak maksadıyla seslerini çıkaramazlar.
Aksi halde "Kuran Kursu kapatan, dinsiz" yaftası yiyeceklerini bilirler.

Bir nevi danışıklı döğüş aslında.

Olan ise yavrularımıza olur.
Kimseden hesap sorulmaz.
Takdr-i ilahi işte.

OLCAY ÇAKIR
04.08.2008, 13:47
O kesimle harman olmuş bir isim;
Tabiri caizse ciğerlerini bilen bir isim,
Farklı bir bakış okunmalı;

Ahmet HAKAN (http://www.hurriyet.com.tr/index/ahmet_hakan)

demişki bugün;

Dinle beni bre gafil Müslüman

SEN beni "Kafir oldun", "Deccal oldun", "Salman Rüşti oldun" falan diye terörize ederek susturacağını mı sanıyorsun?

Senin idraksiz, şuursuz ve saplantılı dindarlığının ürettiği bu şapşal ithamlardan tırsıp, o "17 günahsız küçük kız"ın hesabını soramayacağımı mı zannediyorsun?

"Aman bunların çarpık dindarlığına ses etmeyeyim... Aman tekere çomak sokmayayım... Yoksa bana Salman Rüşti derler" diyerek köşeme çekileceğimi mi sanıyorsun?

Nasıl ki...

Bazı aşırı laiklerin, içinde "Kuran kursu" geçen her olayda, meseleyi bir "insanlık meselesi" olmaktan çıkarıp, "Bu çağda Kuran mı öğrenilirmiş?" noktasına taşımasına şiddetle karşı çıkıyorsam...

Senin sorumsuzluğuna, vurdumduymazlığına, ahlaksızlığına, çarpık kader anlayışına da şiddetle karşı çıkacağım elbet...

* * *

Galiba sen beni 17 küçük kızın ölümünün sorumluluğunu, "Bütün suç tüpçüde!" şeklindeki manşetiyle tüpçüye yükleyen, ahlaksızlığı kendisine şiar edinmiş "Vakit" tayfasındakilerle karıştırıyorsun...

Sakın karıştırma!

Unutma ki:

Onların işlerine ya "sütçü" karışır, ya "tüpçü"...

"Vakit" tayfasındakilerin "Hüseyin Üzmez vakası"nda neler yazıp çizdiklerini şöyle biraz kafanı çalıştırarak hatırlasana...

"İslam davası" adına küçük bir kız çocuğunun taciz edilmesine sahip çıkan zihniyet, "İslam davası" adına 17 küçük kızın enkaz altında can vermesini tabii ki "tüpçü"ye ya da "sütçü"ye yükler...

Onlardan başka ne beklenir ki?

* * *

Birileri çaresizlik ve yoksulluk içinde çırpınan köylülerin kızlarını, "Kuran öğreteceğiz" diye evlerinden alıp götürecek...

Ancak...

O kızların can güvenliğini sağlayamayacak... Barınma koşullarını yerine getirmeyecek... Doğru dürüst hiçbir önlem almayacak...

Sonra bir gün, sabah namazı vakti, kızların barındırıldığı bina korkunç bir gürültüyle çökecek...

17 kız o binanın enkazı altında can verecek...

Ve ben de, bu durum karşısında...

"Bu kızlar orada Kuran öğreniyordu... Namaza kalkmışlardı... Bu yüzden onlar şehit olmuştur... Ne mutlu onların anne ve babalarına" diye yazacağım, başka da bir şey yazmayacağım, öyle mi?

O kızlar şehit olmuş olabilir... Bu Allah’ın takdiridir... Ben bir şey diyemem...

Ben onlara "şahadet şerbeti içirmek" yerine...

Neden önlem alınmadığını, neden denetimsiz kurs açıldığını, neden izinsiz iş yapıldığını, neden koruma altında tutulan küçük kızların can güvenliklerinin sağlanmadığını sorarım...

Bunu yaparken de...

Ne "Bütün suç tüpçüde" diye İslami fırlamalıklara yüz veririm...

Ne de "Şehit oldular" tarzında metafizik rahatlamalara...

Ben hesap sorarım...

Çünkü bu benim hem insanlık, hem de kulluk vazifemdir...

* * *

Bir şey daha var ey gafil Müslüman...

Sen zannediyor musun ki...

Konya’nın o kuş uçmaz kervan geçmez bölgesinde "yurt" adı altında kaçak Kuran kursu açan o adamlar, salt "Kuran öğretmek" gibi kutlu bir işe soyunmuşlardır...

Sen zannediyor musun ki...

Adamların tek amacı, Allah rızasını kazanmaktır...

Eğer öyle olsaydı...

"Kuran öğreticiliği" gibi dokunulmaz bir gücü ellerine alıp, türlü çeşitli politik oyunlar çevirmezlerdi...

Sen "Süleymancı" denilen grubun kaç liderinin, kaç partiden milletvekilliği kaptığını biliyor musun?

Düne kadar Demirel’in, Mesut Yılmaz’ın, Erbakan’ın listelerinin en tepesine oturan bu adamların, şimdi AKP listelerinde yer bulabildiğinden haberdar mısın?

Küçük köylü kızlarının cesetlerinin üzerinden yürütülen bu kirli güç mücadelesine neden destek verecekmişim ki?

* * *

Bak, benim gafil mütedeyyin arkadaşım...

Bunları yazıp çiziyorum diye...

Sen benim için...

"Salman Rüşdi oldu", "Kafir oldu", "Deccal oldu" mu diyeceksin?

De birader, de...

Hiç gocunmam...

"Bütün suç tüpçüde" diye yazıp "İslam mücahidi" olacağıma...

Alınmayan önlemlerden zerre kadar söz etmeyip, sadece "Melekler cennete uçtu" ya da "Şehit oldular" diye etliye sütlüye dokunmayan başlıklar atıp, "Bu Ahmet Hakan ne kadar takva sahibi bir adamdır" diye takdir kazanacağıma...

Hesap sorarak...

"Deccal" olmayı yeğlerim...

Tamam mı? Anlaştık mı?

ezgi cubukcu
04.08.2008, 14:08
Sorgulanması ve hesap sorulması gereken her olayın içine din karıştırılırsa asla anlaşma sağlanmaz bu ülkede! Öbür dünya denilen yerin adaleti için yaşabilirsin ama adaleti ordan bekliyemezsin...çünkü geç kalmış adalet adalet değildir!

Berk
04.08.2008, 14:13
Ya bunlarda ne biçim anne-baba arkadaş namaz kılmayla 9-10 duayı uşağına öğretemiyormu da bilip bilmediği kafa yıkanan kurslara yolluyor?Şikayetçi olmamalarıda şaşırtıcı değil, zate o kursa göndermişse adamla çocuk arasında kopukluk var demektir ve takmıştır günahına çocuğu..

Mira_61
04.08.2008, 14:14
İhmal varsa muhakkak sorumlular cezasını çekmeli.Ölen kardeşlerimize Allah rahmet eylesin... Acılı yakınlarının başı sağolsun:(

Ömer SEVİNÇ
04.08.2008, 14:19
Önce önlemini alırsın, adam gibi bir tesisat, adam gibi bir mühendislik yaparsın, ondan sonra Allah'a tevekkül edersin. Buna rağmen bu patlama olursa da takdir-i ilahi dersin.

Önce aşırı hız yap, sonra araba takla atınca takdir-i ilahi. Hadi ordann hadi ordann:)

Hee bir de bu patlama dolayısıyla kuran kursularına saldıranlar var. Küçücük kızlarını salıp kursa mursa gönderiyorlar sonra böyle oluyor diyenler var. Onları Allah'a havale ediyorum.

Milli eğitim müdürü 29 Mayıs'ta kontrol etmiştik demiş. O kontrolu yapan eleman kimse onu da şöyle bir açığa almak lazım..

Kadir
04.08.2008, 14:25
Yasal olarak mevcudiyetini sürdüren Kuran kurslarına kimse sallamaz.
Ama Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı yetiştirmek, yeşil kuşağı oluşturmak için kurulan kamplara karşı söz söyleme hakkı herkesin vardır.

ilhan
04.08.2008, 14:25
Açığa almak yetmez, takdiri ilah-i gereği sopalamak lazım.

eys_61
04.08.2008, 17:14
Ölen kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.Ölen öldüğüyle kalmaz umarım,sorumlular cezalarını çekerler.
Yalnız; şöyle de bir durum mevcutmuş gün itibariyle :S

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=konya+da+coken+yurt+icin+ipragaz+a+suc+ duyurusu

gerenimo
04.08.2008, 18:14
Ben en çok bazı medyaya takıldım. Kimileri kursun kaçak olduğunu üstüne basa basa söylüyorlar. Fırsattan istifade dini yurtlara yükleniyorlar. Patlama jimnastik salonunda yada ne bileyim başka bir yerde veya evde de patlayabilirdi. Acaba o zaman ne diyeceklerdi. Sonuçta gaz patlaması her yerde olabilir. Evde de gaz hortumu çıkabilir. Takdir-i ilahinin önüne geçilmez. Kader bu. Alın yazısını kimse değiştiremez. Allah korusun ve Allah kimsenin başına vermesin ama benim de başıma gelse bende metanetle karşılardım. Dini yurttan yada kuran kursundan şikayetçi olmazdım. Bence veliler en doğrusunu yapmışlar. Helal olsun onlara :alkış:

Olaya böyle bakman tuhaf. köpük partisin de ölenler için de medya ihmal konusuna vurgu yapılmıştır. elbette ölümlere takdir-i ilahi deyip geçebilirsiniz, ancak ölenlerin birer insan olduğunu, henüz çok küçük olduklarını bu ölümün ihmaller ve denetimsizlikten meydana geldiği gerçeğini değiştirmez. her durumda medyaya vurmak da olayon vehametini örtbas etmez. nerde nasıl ölmüş olursa olsun mutlaka sorumlular cezalarını çekmelidir. medya en azından olayın örtbas edilmesine engel olmaktadır.

İskender
04.08.2008, 18:54
Vah canım yavrular, ölmüş bedenlirinin altında bu ülkede siyaset yapılıyor...

timsah gözyaşı döküyor birileri ölen bedenlerin ardına sopa saklıyorlar, amaç bağcı dövmek...

neyi değiştirir yurdun kaçak olması...

ortada cinayet var, ihmal var bunların hepsinin ardında insan var...DİN DEĞİL...

yazık bu memlekete hemde çok yazık...

İskender66
04.08.2008, 21:38
Yasal olarak mevcudiyetini sürdüren Kuran kurslarına kimse sallamaz.
Ama Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı yetiştirmek, yeşil kuşağı oluşturmak için kurulan kamplara karşı söz söyleme hakkı herkesin vardır.
Biz mecbur değiliz ki çocuğumuzu devlet kuran kursunda okutmaya. Ayrıca devlet kursunda 99'da çıkan yasayla 8 yıllık okulu bitirince alıyorlar yasal olarak kursa. 8 yıllık mecburi hizmet kuran kurslarını baltaladı. Öğrenci bile gelmiyor. Ağaç yaş iken eğilir. 15 yaşında bir çocuğa kuran terbiyesi öğretmek biraz daha zordur ama 7-8 yaşında daha kolaydır. Ne yani ben şimdi 9 yaşındaki çocuğumun kuran terbiyesi alması için ilkokulu bitirmesinimi bekleyecem devlet yatılı okula vermek için. Ben bu tür cemaat kurslarına ve yurtlarına karşı değilim ve sonuna kadar destekliyorum. Küçükken bende gittim bu dini yatılı yurtlara ve seneye 9 yaşındaki çocuğumu da yazdıracam bu kurslara.

a d bacan
04.08.2008, 22:00
Ya bunlarda ne biçim anne-baba arkadaş namaz kılmayla 9-10 duayı uşağına öğretemiyormu da bilip bilmediği kafa yıkanan kurslara yolluyor?Şikayetçi olmamalarıda şaşırtıcı değil, zate o kursa göndermişse adamla çocuk arasında kopukluk var demektir ve takmıştır günahına çocuğu..

sırf bişeyler bende yazayım diyemi yazdın bunları
yada senmi çok akıllısın
neden çocukları okullara gönderirizki hiç mi? anne babası okuma yazma bilmez toplama çıkarma bilmez ögretsinler göndermesinler okula dimi ?

hem ADAMla çocuk asrasında kopuklukta olmaz.

sayın arkadaşım

a d bacan
04.08.2008, 22:02
İhmal varsa muhakkak sorumlular cezasını çekmeli.Ölen kardeşlerimize Allah rahmet eylesin... Acılı yakınlarının başı sağolsun:(
aynen katılıyorum

Ahmet Faruk
04.08.2008, 23:43
İhmal olup olmadığı daha bilmiyoruz...
Her kazaya ihmal diyemeyiz...

Olaylar bir netleşsin daha objektif yaklaşımlarda bulunacağımızdan eminim...
Ama şimdiden, Takdiri İlahi diyen ailelere yüklenmek çok acı...
Sanki onlar kendi biricik yavrularını, neşe kaynaklarını kaybetmediler.
Sanki onlar olayın farkında değiller...

Bu arada bu gazetelerdeki köşe yazarları da bayağı bir önyargıyla ve olmasını istediklerini şeyleri olmuş gibi gösterek yaklaşmışlar olaya, bu da yazık...

10 günde 27 tane minnacık bebeğin ölmesini gazetelerde mercekle arayıp bulduğumuzu, tvlerde haberlerde sadece alt yazı geçtiğini göz önüne alırsak, medyamızın ne kadar objektif olduğunu daha iyi kavramış oluruz.

Özkan
05.08.2008, 00:49
Bu işlerin bitmesi için çok adamın canının yanması lâzım. Ölen çocukların âilelerinden başlanabilinir. Bir insân 8 yaşındaki bacak kadar çocuğunu nasıl bir duygusuzulukla elâlemin eline yatılı bırakabilir?

Armağan Dere
05.08.2008, 00:58
"Bizim kızımız baleye, diskoya gitmiyor"
"Köpük banyosunda ölmüyor" Konya'da çöken yurtta yaralanan kızın babasından şaşırtan tepki

Konya'nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar Beldesi'nde yurt binasının çökmesi sonucu yaralananlar arasında bulunan Fatma Göktaş taburcu edildi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, enkazdan çıkarıldıktan sonra olay yerinden askeri helikopterle Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine getirilen Fatma Göktaş'ın (19) tedavisi tamamlandı. Göktaş, ailesinin desteğiyle taburcu edilerek hastaneden ayrıldı. Yaralılardan Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesindeki Dilek Türken, Zeynep Büşra Demirbaş, Teslime Akça, Asude Akçadede, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki, Seher Sümer, Zehra Parlatıcı, Tuğba Güllü, Konya Numune Hastanesindeki Meryem Özbağrıaçık, Zübeyde Kulu, Meryem Semerci, Zahide Kambur, Semra Kambur ve Tuğba Özçömlekçi, Meram Tıp Fakültesi Hastanesindeki Şerife Atayer, Büşra Güneş, Cennet Tatmaz, Ayşe Semerci, Zehra Uysal, Emine Dağtekin, Esmanur Durmuş'un tedavilerinin devam ettiği ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Yetkililer, pazartesi gününden itibaren bazı yaralı öğrencilerin taburcu edilebileceğini bildirdi.

-YARALI ÖĞRENCİ ŞERİFE ATAYER'İN BABASI-

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavisi devam eden Şerife Atayer'in (12) babası Ahmet Atayer (48), hastane önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, yurt hocaları, yöneticiler ve binayı yapan müteahhitte ihmal bulunmadığını, ihmalin gaz kaçağı olduğunda önceden uyarı veren cihazı yerleştirmeyenlerde olduğunu ileri sürdü. Maliyeti çok düşük cihazın bulundurulmamasının, yaşanan acı olayda çok sayıda öğrencinin ölmesine ve yaralanmasına neden olduğunu belirten Atayer, ''18 çocuğa değer miydi? Gaz kaçağını bildiren bir cihazın maliyeti ne kadar?. Bu sorgulanmalı'' dedi. ''Bizim çocuklarımız baleye gitmiyor, diskoya bara gitmiyor, köpük banyosunda ölmüyor, bazı medya grupları neden çok abartıyor aklım almıyor'' diyen Atayer, şöyle konuştu: ''Çocuklar dil bilgisinden, yabancı dilden (Arapça, İngilizce) mahrum kalmaması için yurda gidiyor. Ben de çocuğumu bu amaçla gönderdim. Yaralı babası olarak şikayetim yok. Benim çocuğum kayıt olmak için yurda gitti. Akşam geç saatler olduğu için o gece yurtta kaldı. Zaman zaman burada kalıyordu. Burada ölenler şehit, kalanlar ise gazidir.'' Binanın çökmesi sonucu büyük kızı Huriye Durmuş'u (14) kaybeden, küçük kızı Esra Durmuş ise yaralanan acılı baba Abdullah Durmuş, AA muhabirine, yaptığı açıklamada evlat acısını çok kötü bir şey olduğunu, kızlarını kaybettikleri için büyük üzüntü içinde olduklarını bildirdi. ''Böyle acıları Allah kimsenin başına vermesin'' diyen baba Durmuş, ''Olay günü küçük kızım Esra, ablasının yanına gitmiş. Geç saat olunca da orada kalmış. Bilemezdi ki binanın çökeceğini'' dedi.

AA

Kadir
05.08.2008, 01:09
Biz mecbur değiliz ki çocuğumuzu devlet kuran kursunda okutmaya. Ayrıca devlet kursunda 99'da çıkan yasayla 8 yıllık okulu bitirince alıyorlar yasal olarak kursa. 8 yıllık mecburi hizmet kuran kurslarını baltaladı. Öğrenci bile gelmiyor. Ağaç yaş iken eğilir. 15 yaşında bir çocuğa kuran terbiyesi öğretmek biraz daha zordur ama 7-8 yaşında daha kolaydır. Ne yani ben şimdi 9 yaşındaki çocuğumun kuran terbiyesi alması için ilkokulu bitirmesinimi bekleyecem devlet yatılı okula vermek için. Ben bu tür cemaat kurslarına ve yurtlarına karşı değilim ve sonuna kadar destekliyorum. Küçükken bende gittim bu dini yatılı yurtlara ve seneye 9 yaşındaki çocuğumu da yazdıracam bu kurslara.

Şu cümlelerle zihniyetinizi net olarak ortaya koymuşsunuz.
Sizinle tartışmanın fazla anlamı yok.

gerenimo
05.08.2008, 01:46
10 günde 27 tane minnacık bebeğin ölmesini gazetelerde mercekle arayıp bulduğumuzu, tvlerde haberlerde sadece alt yazı geçtiğini göz önüne alırsak, medyamızın ne kadar objektif olduğunu daha iyi kavramış oluruz.[/quote]

medyaya vuruken de insaf biraz... bu konuyu medya gündeme getirdi ve bugün tüm haberlerde uzun uzun hatta ajite edilerek işlendi. medya gündeme getirmese haberdar bile olmıcaktın...

kofol
05.08.2008, 11:08
Kimin ihmali ise ihmali ama birinin ihmali olduğu kesin , buna rağmen "öldüler takdiri ilahi"," kimsenden şikayetci değilim",
" kimseyi suçlamıyorum","ne güzel ölenler şehit, kalanlar gazi oldular" ," ailelerine ahirette şefahat edeceker" gibi cümleler kuranlar midemi bulandırıyor. Bu insafsızlıkdan başka bir şey değildir. Bu namussuzlukdan başka bir şey değildir , kendi kendilerini yalanlarına inandırabiliyorlar ama yaradanlarına nasıl inandıracaklar merak ediyorum.

empty61
05.08.2008, 11:09
10 günde 27 tane minnacık bebeğin ölmesini gazetelerde mercekle arayıp bulduğumuzu, tvlerde haberlerde sadece alt yazı geçtiğini göz önüne alırsak, medyamızın ne kadar objektif olduğunu daha iyi kavramış oluruz.
Gazetelerin manşetlerinde ve televizyon ana haberlerinden tam da o hastanenin önünde roportaj yapmaya çalışan muhabirleri 2 gündür izliyorum..Yani birine tukaka öbürüne eyvallah gibi bir durum yok ortada..Önce bu sözünüzü düzeltmek istiyorum.

Ve konuyla alakalı olarak da beğendiğim bi yazıyı ekliyorum..Anlayana..

********** Noktasına Virgülüne Dokunmadan Alıntıdır **********

seconds from disaster diye bir program var bilenler bilir. bilmeyenler için en kısa şekliyle "bu programda bir felaketten önce o felaket anına kadar yaşananları tek tek anlatıyorlar" diyebiliriz.

şimdi biz kendi programımızı çekelim;

bina kaçak.
yapı kullanma ruhsatı, imar planı yok.
bina yönetmeliklere uygun olarak yapılmamış.
kullanılan malzeme ve ekipmanlar eksik, yanlış ve görünen o ki montajları veya imalatları da hatalı.
belediye, valilik veya eğitim bakanlığının binada yürütülen faaliyetlerden haberi "yok".
binada yürütülen faaliyetler yasalara göre suç.
vakıf adı altında para toplayanların ne yaptığı "meçhul".

sonra bir patlama oluyor, bina çöküyor ve 18 kız ölüyor.

aileler kimseden şikayetçi değil. tüm aileler kızlarının şehit olduğuna inanıyor. yaşananlara takdiri ilahi veya kader diyor.

sonra çıkıp tüm bu yaşananları 3 liralık bir gaz dedektörüne veya 5 liralık bir contaya bağlıyoruz. suçlu "aha bu contayı takan veya dedektörü takmayandır" diyoruz. ha bu demek değil ki o dedektörü takmayan adam suçsuzdur... elbette suçludur... ancak bu kadar ihmalin ve kural tanımazlığın yaşandığı bir ortamda, hatta ve hatta ölen çocuklarının arkasından takdiri ilahi veya şehit oldular diye konuşabilecek kadar insanlığından, benliğinden, akıl ve mantıktan uzak velilerin olduğu bir ortamda, 14 yaşındaki bir kıza cinsel tacizde bulunduğu iddiası ile yargılanan 70 küsür yaşındaki yazarlarını korumak için "gazozuna viagra atmışlar, zaten o kızın annesi de bu yolun yolcusuydu" diye savunma yapabilen bir gazetenin olayı bu şekilde "çözüvermesi" hiç de şaşırtıcı değil.

önemli not: yaşanan büyük ihmaller sonrasında çocuğunu kaybetmesine rağmen kader diyen ve çocuğunun şehit olduğunu sanan tiplerin olduğu ülkemde, bu kalabalığın din ile sömürülmesine inanç özgürlüğü, dini kullanan şerefsizlerin yaptığına hizmet ve din sömürülerek yönetilen kalabalığın sayısının çokluğuna demokrasi diyen, çarpıklıkları dile getirenleri de faşistlikle payelendirenler de bu patlamada katalizörlük yapmışlardır. üniversite kapısında türbanım da türbanım diye ağlayanların çoğunun bu patlamada ölen kızların geçtiği yollardan geçtiğini de hatırlatmayı bir borç bilirim ey sizi gibi insan hakları savunucuları süper demokratlar!

a d bacan
05.08.2008, 12:18
Şöyle bir bakıyorum konu mecrasından çıkmış
bazı içindekileri bir yerlere boşaltayım diyenlerin başlıgına dönüşmüş

Bir :ihmal varsa (var oldugu kesin) gereği yapılacak. ebeveynler ister şikayetçi olsun ister olmasın
iki: kimsenin baş örtüsü kimsenin haddine değildir
aynı şekilde kimsenin yaşam tarzıda kimseyi ilgilendirmez
ve burasıda tartışma mecrası değildir
bu başlıgın bu konularla alakasıda hiç yoktur
bişeyler biliyorsan ya kendine sakla yada adabına göre yaz.

özelliklede bahsettiğin gazeteyi bu olaylarda kullanma konuyu saptırma
üç: kim şehit kim deyil sana sorularak belirlenmiyor kimin şehit olduğunu ALLAH CC biliyor

OLCAY ÇAKIR
05.08.2008, 17:15
Önce dürüst olmak lazım.
O çocuklar annelerinin kokularına hasret ölüverdiler.

Onlar için içi yanmış herkes gibi bizlerde tepki veriyoruz.

Olaylara ihmal var diyerek yaklaşan bizler,aileleri şikayetçi değil diyen bizler;bir anda köpüklü discolarda buluveriyoruz kendimizi.
Yada bale yaparken hayal ediyorlar bizleri.

Çirkin yaklaşımlar bunlar.

Basit en basitinden...

Çünkü kolayı bu.

Bulmuşlar işin kolayını.

Sen o'sun,busun demek.

Allah hepimizin dinde,peygamberde.

Kim oluyorlarda bizi dışına itebilecek cesaret gösterebiliyorlar.şaşmamak elde değil bu cesarete.

Not:Bebek haberlerini hangi haber kanalından takip ediyor iseler hesabı oradan sormaları gerekiyor.
Orda da akıl yürütme yeti'si gerekiyor.Ama nerde...

Bizler bebek ölümü haberlerini canlı canlı izlerken,birileri mercekle veriyorki,takip edemeyenler oluyor.

Bu konuda helede hepimizin dini hakkında ileri geri konuşup saçmalayanlarıda zerre dikkate almıyorum.

Great White
05.08.2008, 17:34
Konu zaten güncelliğini yitirmiş, şimdi de dallanıp budaklanarak mistik yönlere kaymaya başlamış..

Ben zaten oldum olası şu türden haberlerin bu forumda tartışılması taraftarı değilim..

Bırakın biribirimizi salt Trabzonsporlu yönümüzle bilelim.

Bir mevzuuyu bu kadar kurcaladıktan sonra biribirimizden soğuyup kutuplaşacağımız onlarca farklı argüman çıkacaktır..

Oysa ne gerek var?

Buradaki amaç, dogmatik bir takım önyargılar sebebiyle anlamsızca kutuplaşmak değil, tam aksine Trabzonspor çatısı altında birleşmek olmalıdır..

Konuya gelince; ölen vatandaşlarımızın ailelerine başsağlığı diler, yaralı olan kardeşlerimize de geçmiş olsun dileklerimi sunarım..

Son söz: Ben olsaydım bu konuyu kilitlerdim..

ezgi cubukcu
06.08.2008, 17:58
Katılmıyorum...

Aksine burası insanların salt futbol konuşmadığı, farklı konuların da medeni bir şekilde tartışıldığı bir platform olmasıyla yaratır farkını. Var mıdır Türkiye'de bunun bir örneği? Bu çok büyük bir değer bizim için ve biz aynı çatı altında farklı görüşleri barındıran fakat hiçbir zaman bu sebeple kutuplaşmayan bir taraftar sitesi olduğumuzu göstererek bu değere sahip çıkmalıyız.

Asıl mistik olan bunun gerçekleşeceğine inanmak olsa bile...Kaldı ki aynı argümanlar sadece futbolun tartışıldığı noktalarda bile çıkabiliyor :)

Belkide insanların 'Trabzonlular' hakkında oluşan bazı yanlış değer yargılarını yıkmak için bize sunulmuş bir fırsat ne dersiniz?

Ayrıca yorumlarını zevkle takip ettiğim Great White'ın biran önce aramıza dönmesini bekliyoruz.

p/s özellikle konu güncelliğini kaybetmesin diye yazıyorum, bazı şeyleri çok çabuk unutmayalım!

OLCAY ÇAKIR
07.08.2008, 12:13

OTURMUŞ yazıyorsun...

Güzel güzel döktürüyorsun...

Konya’da çöken Kuran Kursu’nda ölen kızlar için "Şehit oldular" ya da "Melek olup uçtular" diyorsun...

O çocukların gariban ailelerine gaz veriyorsun...

"Sesinizi çıkarmayın... Káfirlere alet olmayın... Çocuklarınız cennette... Daha ne istiyorsunuz" diye yazılar yazıyorsun...

"Allah korusun, ya çocuklarınız diskoda köpük banyosunda ölseydi" diye mugalata yapıyorsun...

Onlar da senin bu gazlarından etkilenip "şikáyetçi" falan olmuyorlar...

"Benim kızım diskoda köpük banyosunda ölmedi" diye teselli bulup gururla dolaşıyorlar...

Peki birader...

Madem öyle...

Madem o kızlar şehit oldular...

Madem kanatlanıp cennete uçtular...

O zaman sen neden küçük kızını Kütahya’nın Emet İlçesi’ndeki ya da Denizli’nin Tavas İlçesi’ndeki Süleymancı yurtlarına kaydetmiyorsun?

Neden kızını Amerika’ya ya da Viyana’ya göndermek için çırpınıyorsun?

Neden en azından şöyle münasip, yani "muhafazakár bir kolej" peşinden koşuyorsun? Göndersene Tavas’a, Emet’e...

Belli mi olur... Belki Tavas ya da Emet’teki bina da çürük çıkar...

Belki oralardaki yurtlarda da tüpçü gereken önlemi almamıştır...

Tüp patlar, bina çöker...

Ve böylece senin kızın da şahadet şerbetini içer...

Hep yoksullar küçük kızlarının enkaz altında can verip şehit düşmesinden gurur duyacaklar değil ya...

Biraz da sen gurur duyarsın...

Hiç şikáyetçi olmazsın...

Yurt sorumluları için "Allah onlardan razı olsun" dersin... "Kızım şehit oldu" diyerek gururla gezersin...

"Şehit babası" ya da "şehit anası" olmak payesi, sadece garibanlara mı bahşedilmiştir yahu?

empty61
07.08.2008, 14:27

OTURMUŞ yazıyorsun...

Güzel güzel döktürüyorsun...

Konya’da çöken Kuran Kursu’nda ölen kızlar için "Şehit oldular" ya da "Melek olup uçtular" diyorsun...

O çocukların gariban ailelerine gaz veriyorsun...

"Sesinizi çıkarmayın... Káfirlere alet olmayın... Çocuklarınız cennette... Daha ne istiyorsunuz" diye yazılar yazıyorsun...

"Allah korusun, ya çocuklarınız diskoda köpük banyosunda ölseydi" diye mugalata yapıyorsun...

Onlar da senin bu gazlarından etkilenip "şikáyetçi" falan olmuyorlar...

"Benim kızım diskoda köpük banyosunda ölmedi" diye teselli bulup gururla dolaşıyorlar...

Peki birader...

Madem öyle...

Madem o kızlar şehit oldular...

Madem kanatlanıp cennete uçtular...

O zaman sen neden küçük kızını Kütahya’nın Emet İlçesi’ndeki ya da Denizli’nin Tavas İlçesi’ndeki Süleymancı yurtlarına kaydetmiyorsun?

Neden kızını Amerika’ya ya da Viyana’ya göndermek için çırpınıyorsun?

Neden en azından şöyle münasip, yani "muhafazakár bir kolej" peşinden koşuyorsun? Göndersene Tavas’a, Emet’e...

Belli mi olur... Belki Tavas ya da Emet’teki bina da çürük çıkar...

Belki oralardaki yurtlarda da tüpçü gereken önlemi almamıştır...

Tüp patlar, bina çöker...

Ve böylece senin kızın da şahadet şerbetini içer...

Hep yoksullar küçük kızlarının enkaz altında can verip şehit düşmesinden gurur duyacaklar değil ya...

Biraz da sen gurur duyarsın...

Hiç şikáyetçi olmazsın...

Yurt sorumluları için "Allah onlardan razı olsun" dersin... "Kızım şehit oldu" diyerek gururla gezersin...

"Şehit babası" ya da "şehit anası" olmak payesi, sadece garibanlara mı bahşedilmiştir yahu?

Ben de tam bundan bahsediyordum..Anlayana..

Harun-61
07.08.2008, 14:40
a.hakan ayda yilda dogru bir yazi yazmis.

!

littlebighorn
07.08.2008, 20:54
Türkiye' de 7.000 diyanete bağlı kuran kursu varmış. 60.000 adet civarında da kayıt dışı kaçak kuran kursu büyük çoğunluğu yatılı. Türkiye'de köy sayı 39.000 adet. Yani her köye yaklaşık 2 tane düşüyor. Hal böyle iken neden bunları yatılı olarak işletme ihtiyacı duyuyorlar acaba?

İskender66
07.08.2008, 21:49
Ahmet Hakan daha düne kadar o gurubun içindeydi ama para onu bozdu ve birden değişti U dönüşü yaptı. Şimdi her fırsatta o gruba içindeki kin ve nefreti kusuyor. Onun yazılarını dikkate almıyorum. Gözümde hiç bir değeri yok.

Charshaf
07.08.2008, 21:58
Cenab-ı Erhamurrahimin Cümle Metfunlara Rahmet-ü Mağfiret, Geride kalan Eş, Dost, Akraba-i Taallukata Sabr-ı Cebil ihsan buyursun evvela.

Akabinde; " Sen Tedbirini al, Takdiri Allah'a bırak. " Hadis-i Şerif'ini hatırlatayım. Zira küçük bir tedbirsizliğin nerele mal olacağını yüreğimizdeki acıyla yaşadık.

Adem Erdoğan
08.08.2008, 15:05
" Sen Tedbirini al, Takdiri Allah'a bırak. "

Olayın özü budur.

gerenimo
08.08.2008, 15:31
Ahmet Hakan daha düne kadar o gurubun içindeydi ama para onu bozdu ve birden değişti U dönüşü yaptı. Şimdi her fırsatta o gruba içindeki kin ve nefreti kusuyor. Onun yazılarını dikkate almıyorum. Gözümde hiç bir değeri yok.

her olayda olduğu gibi bütün kavramları aynı anda tartışmak gibi bir yanlışa düşüyoruz. asıl tartışılması gereken konu dennetimsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle, 18 çocuğun öldüğüdür. Asıl önemlisi de bu ülkenin insanlarının (hzılandırılmış tren kazaları, tersane işçileri, trafik kazaları v.b. yüzlerce olaydaki gibi ölümlere alıştırılarak), aymazlığın ve insan hayatının hiçe sayılmasını, taktir-i ilahi diyerek geçiştirilmesini kabullenmesidir. bu ve benzeri olaylarda sorumlular mutlaka en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. ölen çocukların ailelerinin vicdanları sızlamayabilir ama toplum vicdanı böyle bir katliama seyirci kalmamalı.

konuyu cemaatcilik, tarikatcilik, ahmet hakan'ın dönekliği ile hafifletmek, sulandırmak; ihmal ve denetimsizlikde rolü olan kişi ve kurumların (cemaatlerin) suçlarını hafifletmez.

kofol
08.08.2008, 18:10
konuyu cemaatcilik, tarikatcilik, ahmet hakan'ın dönekliği ile hafifletmek, sulandırmak; ihmal ve denetimsizlikde rolü olan kişi ve kurumların (cemaatlerin) suçlarını hafifletmez.

Pişkinlik , utanmazlık, iki yüzlülük bir insanın içine işlemişse , bir tartışmayı gerçek mecrasından cıkartıp başka yerlere götürebilir.

LazAnisT
09.08.2008, 09:12
Yandaş gazeteler suçluyu bulmuş olay kapanmıştır.Suçlu İpragaz.Başka kimsenin suçu yok..

İskender66
09.08.2008, 12:11
Pişkinlik , utanmazlık, iki yüzlülük bir insanın içine işlemişse , bir tartışmayı gerçek mecrasından cıkartıp başka yerlere götürebilir.
Laflarına dikkat et!! O lafları aynen sana iade ediyorum terbiyesiz herif!

İskender66
09.08.2008, 12:13
Adminlerden ricam bu konu kapatılsın. İş karşılıklı atışmalara ve suçlamalara doğru gidiyor. Bu işin sonu hayra alamet değil.

kofol
09.08.2008, 19:46
Laflarına dikkat et!! O lafları aynen sana iade ediyorum terbiyesiz herif!

Ben terbiyesiz değilim , pişkin ve iki yüzlü hiç değilim . Kimseyide doğrudan hedef alıp hiç bir şey demedim. Bu konuda vicdani bir sıkıntım yok.Bu size kişisel cevabım.

Asıl konuya gelirsek benim için kuran kursunda , depremde , bombalı saldırıda , disotekte , trafikde ve bunun gibi kendi iradeleri yada ecelleri ile değil başka birilerinin ihmali, dikatsizliği , vurdum duymazlığı yüzünden ölen insanlar arasında hiç bir fark yok. Kimse içinde olmamalı , başkaları adına bahane üretmek ve onlar şehit oldu diye tolum vicdanında sucluları , haklılaştırmayıda insani olarak kabul edemiyorum.

Eğer bir bina çürük ise orda daha fazla kar için malzemeden çalınmıştır. O malzemeyle o binayı yapan mütehitte , çıkması muhtemele yangında önlem olarak gerekli tesisatı döşemeyen kişide bu güvensiz ortamda o çocukları oraya toplayan cemaatte ,sırf cemaate sahip çıkmak adına ölüm üzerinden şehitlik , cemaatcilik ,döneklik tartışması başlatarak işi sulandıranlarda , bu binanım bu haline rağmen varlığına göz yuman belediye başkanıda benim gözümde sanıkdır ve çıkıp kendilerini gercekten sucsuz ise aklama yolunu secmelidir.

Charshaf
09.08.2008, 22:51
Tartışılan konu gereksiz bana kalırsa.

Yalnış anlaşılmasın: Bilgi edinme, bildgi edindirme, tedbir alma konusunda demiyorum. Lakin Değerli Ağabeyler bu şekilde olmaz. KArşılıklı fikir Teatisinde bulunmanız gereken yerde, fikrinizi kabul ettirmek için çabalamak, Monologa girmek, Demogoji yapmak, Hakaret etmek luzumlu değil.

Dikkat edilmesi gereken konu çoktükten sonra ise, bir anektod nakledeyim sizde lütfen dikkatle okuyun.

Mevlana Hazretleri anlatıyor:

Adamın biri eski bir evde otururmuş. Evde zaman zaman çatlaklar, yarıklar olurmuş. E eski ev. Piriket ve çamurdan ahiri, çatlar da yarılır da.
Adam her seferin de çatlaklara çamur sıvarmış. Ve bazı bazı da eviyle konuşur:
- " Sakın bana söylemeden yıkılayım deme ha! Sonra çoluk çocuğum Per-ü Perişan olur. " dermiş.
Bir gün adamın dediği olmuş ve ev yıkılmış. Çoluk çocuk perişan olmuş, bir kaçıda ölmüş.
Adam kederinden yıkık evin üzerine çıkmış: " Ben sana demedim mi bana söylemeden yıkılma diye ?!." diye dizine vura vura dövünmeye başlamış.
Hikmet-i İlahi bu ya, göçük evden bir nida yükselmiş: " İyi de, ben ne zaman ağzımı açsam, sen çamur tıkadın. "

Tedbir almak ayrı, tedbiri uygulamak ve kontrol etmek bambaşkadır. Rica ederim kelimelerinize dikkat ederek ve daha hoş görülü olarak konunun devamını getiriniz.

Sev[G]iyle

a d bacan
10.08.2008, 01:06
Olay hakkatten farklı yerlerde
başlıga bakıpta giren arkadaşlar çok farklı ortamda buluyorlar kendilerini
aslında herkes düşüncesinde haklı ve haklı oldugunu anlatmaya çalışıyor
yanlış olan başlıkla yazmış oldugu düşüncelerinin uyuşmadığı

konu Konyada çöken yurt
konunun taşındığı mecra ölenler
şehittir/değildir
olay takdiri ilahidir /değildir

bence olması gereken herkesin taziyesini ve üzüntüsünü beyan etmesidir.

tabiki eleştirilerde olacaktır hatta olmalıdırda çünki tam 18 genceceik canlar yok olmuştur.
nitekim ALLAHcc "kim bir insana hayat verirse tüm insanlara hayat vermiş gibidir,kim bir insanı öldürmüşse tüm insanlıgı katl etmiştir gibidir buyuruyor"
ihmali olan her kim olursa olsun bu günahı işlemiş gibi olur bunu hepimiz kabul ediyoruz.

olay takdiri ilahidir hepimiz elhamdulillah müslümanız kadere inanıyoruz takdiri ilahi demek :kader demektir aynen birbirlerinin eş anlamlarıdır
açılımı:ALLAHIN (yazdıgı) kader demektir.
burdada klimsenin farklı görüşte oldugunu tahmin etmiyorum.
sadece birbirlerimizi anlayamıyoruz
şehitli,k mevzusuna gelince tabiki şehittirler
birilerinin ihmali onların şehit olmalarına engelmidir

neticede ALLAHı daha iyi tanımak için 3 aylık tatillerini feda etmişler
ve o esnada ölmüşler şehadetin en esaslısı böyle olsa gerektir.

hayır sen şehit değilsin demekmi yerindedir yoksa matemde olan ailesinin acısını paylaşmakmı?

esas mevzu davacı olmak ve olmamak mevzusu :

şahsen benim evladım ölse idi: kimin ihmali varsa hesabını sorardım kesinlikle af etmezdim.
bu benim fikrim, ama davacı olmayanada davacı olmadi diye
gerici,bu ülkeyi bu hale onlar getirdi,üniversitede "başartümde başörtüm diyen zihniyet" demezdim

herkesin fikirlerine açık birisiyim fakat kimsenin bir başkasını yaftalamasını doğru bulmuyorum.
umarım bundan sonra daha dikkatli yorumları görürüz...

herkesin birbirine saygı duydugu bir dünya diliyorum...

gerenimo
17.08.2008, 20:09
18çocuğun hayatı, ölenlere rahmet kalanlara başsağlığı dileyerek geçiştirilebilir mi? hepimizin çocuğu, kardeşi var, bi başkasının vurdumduymazlığı yüzünden evladını yakınını kaybetmeyi nasıl içine sindirebilir bir insan. burda tarışmayı yürütenler açısından bu tartışma mecrasından çıkmalıdır, mecrası da herkesin görevini, sorumluluğunu yerine getirdiği, ihmal yüzünden ölümlerin olmadığı, herkesin yaptığı yanlış, yasadışı faaliyet için hesap verdiği, suçluları bizim cemaatten diyerek savunulmadığı bir toplum yaratmak olmalıdır.

neden ısrarla denetimsizlik, vurdumduymazlık nedeniyle bunca insan ölüyor dedikçe konuyu din, dine saldırı olarak algılanıyor ki. bırakalım süleymancıların yurdunu, yurtkurun yurdu olsaydı ne değişirdi?