PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mahalle Maçı - Varol Uzlu... 21 Ağustos'ta Gösterime Girdi.

Uğurtan
22.07.2008, 20:10
http://img257.imageshack.us/img257/6079/dsc00522id3.jpg

5'te haftayım 10'da biter.. Yakında gösterime girecek olan Trabzonspor mahalle aralarında doğdu sloganı olan film tarihimizi anlatacak.. Müziklerini Volkan Konak yapıyor, yönetmen ise Varol Uzlu..

Çok önemsediğim ve istediğim bir projeydi emeği geçenlere teşekkürler.. :)

Kazım Uzunboy
22.07.2008, 20:16
Umarım hakkını verirler.. :)

ilhan
22.07.2008, 20:20
Büyük emek harcanarak yapılmış bir sinema filmi olduğunu düşünüyorum. Vizyonda rekorlar kırmasını beklemek biraz uçuk olmayacaktır. İzmir'e geldiğinde BMN İzmir toplanıp gitsek süper olur mesela :)

Erdal
22.07.2008, 20:22
Daha fazla bilgi nerden buluruz haber yapalım bunu

ilhan
22.07.2008, 20:24
Erdal Abi,

Özelden link gönderdim. Buraya da ekleyelim :)

Kaya abi eklemiş :)

Kaya
22.07.2008, 20:26
Bir sitede şu şekilde bilgi yer almakta...

---

Futbolla adeta özdeşleşmiş olan Trabzon'da, bir zamanlar sokak aralarında yapılan ve birçok efsane futbolcunun doğmasına neden olan mahalle maçlarının anlatıldıı, ''5'te Haftayım, 10'da Biter'' adlı belgesel çekildi.

Trabzonspor'un üst üste şampiyonluklar kazandığı ve 4'üncü büyük unvanını
kazandığı yıllarda, takımda yer alan futbolcuların büyük bir bölümü mahalle aralarında futbol oynayarak yetişti ve bordo-mavili takımın başarılarında büyük rol oynadı.

Yönetmen Varol Uzlu, Trabzon'da futbolun büyük bir tutku haline gelmesinde etkili olan ve efsane futbolcuların doğmasına neden olan mahalle maçlarını, bir zamanlar sokak aralarında top koşturan bordo-mavili futbolcuların o döneme ilişkin hattıralarını ele alan, "5'te Haftayım, 10'da Biter" adlı bir belgesel hazırladı.

Yaklaşık bir yıl süren bir çalışma sonucu belgeseli hazırlayan Uzlu, Trabzon ile futbolun iç içe olduğunu ifade ederek, "Geçmişte mahalle maçı kültürü, televizyon ve internet olmadığı için adeta bir yaşam şekli haline gelmişti. Ben de o döneme, efsanelerin yetiştiği o sokak arlarındaki maçları, yaşananları hatırlatmak istedim" diye konuştu.

Belgeselin adını, mahalle maçlarında oyuncuların, oyuna başlamadan önce maçın ne zaman biteceğini belirlemek için kullandıkları ve yöreye özgü olan, "5'te Haftayım, 10'da Biter" sözünden aldığını belirten Uzlu, "'Haftayım' sözcüğü devre anlamında kullanılıyordu. Aslında İngilizce olan "halftime" sözcüğünün yanlış kullanımı sonucu bu şekilde söyleniyor" dedi.

Uzlu, belgeselde Trabzonspor'un efsane futbolcularına da yer verdiğini belirterek, 38 dakika olan belgeselin nisan ayında gösterime gireceğini söyledi.

Efsaneler mahalle maçında

Belgeselde, bir dönem Trabzonspor'da forma giyen efsane futbolcuların, mahalle maçlarına ilişkin hatırlarına yer veriliyor.

Bayındırlık ve İskan Bakanı, Trabzonspor Kulübü'nün eski başkanı ve futbolcusu Faruk Özak, belgeselde mahalle maçlarına ilişkin şunları anlatıyor:

"Annem ve babam okumamı istiyordu. Annem top oynamamı istemezdi. Top oynamak için evin ikinci katındaki pencereden, elektrik direğinden inerek kaçardım. Bizim futbol oynadığımız zamanlar çim saha yoktu.

İki tane toprak saha vardı. Bugünkü yerleşim alanları olmadığı için mahalle aralarında daha fazla top oynanacak yerler vardı. Taşlarla kale yapardık. Kaleye kimse geçmek istemezdi. Herkes Brezilya'daki gibi ileride oynamak isterdi. Ayaklarımız, dizlerimiz, kanardı.

Lastik ayakkabılarla oynardık. Hem de sabahtan akşama kadar. Bir maçı bitirir diğer maçı oynardık. Trabzon'da mahalle aralarından çok futbolcu yetişti"

"Kağıtlardan ve kumaşlardan top yapardık"

http://www.cnnturk.com/images/ks/hamilitrabzona.jpgHami Mandıralı'lı TrabzonsporTrabzonspor'da en fazla şampiyonluk yaşayan teknik direktörlerden Ahmet Suat Özyazıcı da, çocukken en büyük tutkularının futbol oynamak olduğunu, vakitlerini mahalle aralarında futbol oynayarak geçirdiklerini belirterek, "Tek eğlencemiz top oynamaktı.

Eski kumaşlardan ve kağıtlardan top yapardık. Yalın ayak top oynardık. Ayaklarımız kanardı ama yine oynardık" dedi.

Trabzonsporlu futbolculardan Serdar Bali'de mahalle futbolunun Trabzon'da futbolun gelişmesinde çok önemli olduğunu vurgulayarak, "O kadar küçük alanlarda top oynardık ki mecburduk kabiliyetli olmaya. Mahalle maçlarının seyircileri neredeyse bugünkü maçlar kadar olurdu.

Trabzon futbolu mahalle arasında yetişen futbolcularla buraya geldi. O mahalleler kalmadı artık" diye kaydetti.

Bordo-mavili forma altında en fazla gol atan oyuncu olan Hami Mandıralı da, mahalle maçlarında sevgi ve saygı olduğundan söz ediyor.

Maç sonunda kaybedenin kazananı tebrik ettiğini belirten Mandıralı, "O zamanki sevinçler de çok güzeldi. Kazandığımız ya da şampiyon olduğumuz turnuvaların sonucunda bir simit ya da sakız alsak bile bu bizi çok mutlu ederdi" dedi.

Belgeselde ayrıca, Özkan Sümer, Ali Kemal Denizci, Volkan Canalioğlu, Osman Türk, Adnan Demir, Köksal Mesci ve Orhan Çavuşoğlu'nun anıları ve anlatımları yer alıyor.

AYYILDIZ
22.07.2008, 20:30
Nisanda girecek demek 38 dakika biraz kısa olmuş ama.

oguzkoc
22.07.2008, 20:35
süper bir proje :)

Uğurtan
22.07.2008, 20:40
Trabzon'da uzunsokakta afişi vardı.. Afişini bi netten bulabilsek iyi olurdu.. :)

Hüseyin İlkin
22.07.2008, 20:42
Gidip izlemek kalıyor bizede çıktığında,emeği geçenlere teşekkürler.

pReN@_61
22.07.2008, 20:47
Çok güzel bir proje..

Bahattin Aydın
22.07.2008, 20:52
güzel bir projeymiş trabzonsporun temelini anlatan bir belgesel olacak..ayrıca bu belgeselde herkes kendinden birşeyler bulacaktır...

Erdal
22.07.2008, 20:53
Nisan çok geç :)

Uğurtan
22.07.2008, 21:52
Nisan çok geç :)
Erdal abi Nisan dedikleri geçti.. Yani filmin vizyona girme süresi uzadı sanırım.. Daha yakın bir tarihte vizyonda olacak.. Mesela belkide kuruluş yıldönümünde ;)

EmrahYalçınalp
22.07.2008, 21:57
Yahu bir de her sene bir takımın çıkıp "Trabzonspor niye havuzdan çok para alıyor" demesine cevap yetiştirmeye çalışıyoruz... De gidin işinize bee!

Var mı böyle asalet?

Yapanlara şükranlarımızı sunuyoruz.

Erdal
22.07.2008, 22:00
Erdal abi Nisan dedikleri geçti.. Yani filmin vizyona girme süresi uzadı sanırım.. Daha yakın bir tarihte vizyonda olacak.. Mesela belkide kuruluş yıldönümünde ;)

Hımm :) sevindirici bir gelişme

melâl
22.07.2008, 22:00
ismi bile tüylerimi diken diken etmeye yeten bu projeyi izlemek TS mucizesinin doğuş büyüyüş evrelerini beyazperdede görmek için sabırsızlanıyorum

o gün ağlamadan nasil çıkacağım o sinema salonundan
bilemiyorum...

emeklerinize şimdiden teşekkürler

Dursun Kaplan
22.07.2008, 22:12
Süper bir proje.. Hayata geçirmede geç kaLındı biLe..

SabırsızLıkLa bekLiyoruz.. :)

Uğurtan
22.07.2008, 22:26
Ufakta olsa afişten bir görünm bulabildik.. bu konuda ilgili hassasiyet gösterip bana ö.m atan arkadaşa da teşekkür ediyorum buradan :)

ÖmerFarukYılmaz
22.07.2008, 22:38
Helal olsun ayakta :alkış: :alkış:

macka61
22.07.2008, 22:42
helal olsun bu projeyi ortaya çıkaran ve destekleyenlere

H.A.Y
22.07.2008, 23:12
adı bile beni heyecanlandırdı :)

Şahinoğlu
22.07.2008, 23:29
Çıksada gidip izlesek ,duygulansak, hüzünlensek, çoşsak,sevinsek,Bordo Mavi diye salonu inletsek :)

extremer
22.07.2008, 23:32
arkadaşlar bu haberin kopyalandığı tarih şubat 2008 yani burda bahsedilen nisan tarihi çoktan geçti film gösterime girmek üzere.

trabzonda filmin afişleri boy göstermeye başladı bile afişin altında ''yakında sinema lara'da '' yazıyor. 1 aya kalmaz diye düşünüyorum

trabzondaki futbol ve mahalle kültürü çok sağlam ve dolu bi malzeme sağlar yönetmene umarım doğru değerlendirilmiştir. yoksa efsane futbolcuların eski günlerini anlattığı bir belgesel çok da muhteşem olmaz.

yırtık ayakkabıları bacağı yara kabuğu içinde 3 numara saç traşlı çocuklar görmek isterim filmde

seyyah61
23.07.2008, 00:05
10 Agustos- 10 Eylül arasi Türkiye'deyim. Umarim bu vakitte vizyona girer de izleme imkâni bulurum.

Tunga
23.07.2008, 00:08
Yaşadığı ve yaşattığı hiç bir şeyin sıradan olmadığı, bir mucize, bir bekleyiş, bir duruş: Varol TRABZONSPOR!

28TS61
23.07.2008, 00:14
ben onu nerden bulcam ya :( hemen tr dekilere siparis verim :D

Tayyip Bosnalı
23.07.2008, 01:49
asker ve ordu düşmanı fatih akının yapmadıgına sevindim

büyük ve güzel bir proje emeği geçenlere tşkler

Nytre
23.07.2008, 09:22
emeği geçen herkese teşekkürler!...

Trabzonsporumuzu bize ve herkese anlatanların çalışmalarını sahiplenmek görevimizdir.

lazmanyaq
23.07.2008, 09:53
ya tam tarihi belli mi bunun ??

Ayhan Çolak
23.07.2008, 09:57
artık bizimde bir belgesel filmimiz var. arşivlik!

oflubektas
23.07.2008, 11:05
Bir sitede şu şekilde bilgi yer almakta...

---

Belgeselin adını, mahalle maçlarında oyuncuların, oyuna başlamadan önce maçın ne zaman biteceğini belirlemek için kullandıkları ve yöreye özgü olan, "5'te Haftayım, 10'da Biter" sözünden aldığını belirten Uzlu, "'Haftayım' sözcüğü devre anlamında kullanılıyordu. Aslında İngilizce olan "halftime" sözcüğünün yanlış kullanımı sonucu bu şekilde söyleniyor" dedi.

Filmi izlemeden ilk eleştiriyi ben yapayim bari; O kelimenin doğrusu "haftayım" değil, "HAFDAYİM" olarak yazılması gerekir. İlgililere duyurulur:)

Burçak
23.07.2008, 11:11
çok güzel bi haber bu. günlerdir nete giremediğim için birşeyden haberim yoktu.
bu güzel habere sevindim.

Egemen
23.07.2008, 11:29
Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler..

kendi imkanlarımızla da olsa bunu yaymaya başlayalım.. habersiz kimse kalmasın..

Emre Bekar
23.07.2008, 13:36
emeği geçen herkese teşekkürlerr

zafercalikoglu
23.07.2008, 13:40
güzel çok güzel olmuş,

balahor61
23.07.2008, 13:50
Canım kardeşim varol başarılarının devamını dilerim
ilkokul arkaşın Bekir KARAOSMANOĞLU

Mertcan
23.07.2008, 14:38
bence çok ii bi proje.. ama arka sayfada 38 dakika die gördüm.. bu kadar kısamı yahu:S

Uğurtan
25.07.2008, 22:58
Büyük afiş eklenmiştir..

Nytre
26.07.2008, 15:23
21 ağustos diye gördüm yanlış değildir inşallah

Mertcan
26.07.2008, 17:28
inşallah doğrudur abi:D

Nytre
26.07.2008, 17:31
afişte 20li bir şey yazıyordu SİNEMA LARA'DA...

Ahmet Kuru
26.07.2008, 18:11
Çok güzel bir haber bu gerçekten..
Emeği geçen herkese Teşekkürler..
Fakat,arka sayfada da yazıyordu galiba,süresi 38 dk diye..Biraz kısa değil mi?

UZLU
26.07.2008, 18:27
her birimizi "şimdiki an'dan" alıp taa çocukluğuna götüren bu esere emeği geçenlere teşekkürler, :alkış::alkış::alkış:

OKANIZM
27.07.2008, 01:25
trabzonlu yönetmenimiz fatih akın trabzonspor tarihi ve olusumu hakkında belgesel tipi bir film cekecekti ne oldu acaba.

lazzist
27.07.2008, 21:07
merakla bekliyorum

sessizkral_1
28.07.2008, 13:13
süper ya bursadada girer inşallah gösterime...

Cengiz Çubukcu
28.07.2008, 13:21
Hep söylüyorum bu sene bir eksiğimiz kalmayacak diye...sabırsızlıkla bekliyoruz..

Veysel Tomruk
28.07.2008, 13:33
Çok GÜzel Bİ ÇaliŞma... Bu Yil Haer YÖnden ÇaliŞmalar Çok İyİ Gİdİyor...
TÜm Bu GelİŞmeler Bu 7 Nİn Habercİsİ...

ilhan
28.07.2008, 13:34
Bu filmi izledikten sonra ağlamayacak Trabzonsporlu tanımam :)

Ben ağlarım, dokunur bana böyle duygusal içerikli filmler. Geçmişe yolculuk yapacağız sanıyorum.

Gamze
28.07.2008, 13:36
Gösterime girdiğinde birkaç seansı kapattıralım BMN için. :) Toplu bir organizasyon olsun İstanbul'da. Yetkililere duyurulur. :)

Adem Erdoğan
28.07.2008, 13:39
Gösterime girdiğinde birkaç seansı kapattıralım BMN için. :) Toplu bir organizasyon olsun İstanbul'da. Yetkililere duyurulur. :)

Yetkili sensin işte.:D

Gamze
28.07.2008, 13:39
Yetkili sensin işte.:D

Estağfurullah. Külünkoğlu - Badaloğlu ikilisi dururken... :):D

sessizkral_1
28.07.2008, 16:15
bursadada biz bir organızasyon yaparız heralde

otuken55
28.07.2008, 16:29
heh samsuna iş çıktı olsa da gitsek
tüm sinemalara gireceğini sanmam:(

tsakrep61
29.07.2008, 03:56
çok güzel bir proje olmuş, bir aralarda fatih akın bir gaz ile trabzonspor belgeseli cekmek ısterim demişti ondanda bır belgesel bekleriz.

OnurKul
29.07.2008, 03:59
Heyecanlandım merakla bekliyorum... :)

Semih
29.07.2008, 05:25
çok güzel bir proje olmuş, bir aralarda fatih akın bir gaz ile trabzonspor belgeseli cekmek ısterim demişti ondanda bır belgesel bekleriz.

çektirellim renktaş..
alıştık nasılsa milleti mail yağmuruna tutmaya!
bir hayde uşaklar demenize bakar:D:D

Mustafa Önder
29.07.2008, 10:46
Bir Trabzonsporlu olarak ayriyetten bir sinemacı olarak merakla bekliyorum....

Uğurtan
30.07.2008, 19:42
Arkada kalmasın.. Herkesin gitmesi gereken, sahip çıkması gereken bir yapım..!

sessizkral_1
30.07.2008, 20:58
arkadaşlar bu projeyle ilgili bilgisi olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.saygılar...

canafar61
31.07.2008, 03:42
ne zaman gösterime girer acaba ?

Uğurtan
31.07.2008, 12:11
Ağustos'da gösterime gireceği söyleniyor.. Kesin tarih yok henüz..

Dursun Kaplan
31.07.2008, 12:16
Az kaldı sabırsızlanıyoruz..

Bu sene baya sabırsızlandık... :)

Cabri61
02.08.2008, 17:39
Acaba ne zaman gösterime girecek?Toplu halde bir organizasyon yapıo gitsek..

seyyah61
02.08.2008, 17:46
Agustos'ta girecekse gösterime cok güzel olur. Ben de bmn ile gitmek istiyorum.

Uğurtan
03.08.2008, 03:59
Hele bir gösterime girsin hep beraber gideriz ;)

Uğurtan
07.08.2008, 15:38
Tarih kesinleşti 21 Ağustos'da.. :)

melâl
07.08.2008, 15:43
bu filme BMN organzaisyonuyla gidilmeli diye düşünüyorum
21 ağustos...

çok yaklaştıı :)

61viya
07.08.2008, 16:12
Büyüklük tartışması yapan minik beyinli arkadaşlar konuşurken,alt yazı olarak bu konuyu geçireceksin aslında:D

Bu fikri bulan,emek veren herkese yürekten teşekkürler...

Gamze
07.08.2008, 16:21
Hele bir gösterime girsin hep beraber gideriz ;)

Uğurtan kardeşim acaba İstanbul'da da aynı zamanda mı gösterime girecek, bir bilgin var mı? Acep nerelerde gösterilecek İstanbul'da? Bunlara dair bir bilgi edinirsen biz gurbetçilere de iletirsin artık. :) Sağolasın.

Heyecanla bekliyorum.

Erdogan
07.08.2008, 16:53
arkadaslar yurtdisindakiler nasil izleyebilir bu filmi,

Emre Bekar
07.08.2008, 17:17
hadi bakalım hayırlı olsun

SpOtLesS
07.08.2008, 17:41
cok guzel bir proje helal olsun bu projeyi cikaranlara

Badaloğlu
07.08.2008, 18:06
Estağfurullah. Külünkoğlu - Badaloğlu ikilisi dururken... :):D

Sizi kötü alıştırdık galiba:mad: Gamze, yap bir organizasyonda bizde gelelim...

LazAnisT
07.08.2008, 19:09
Benim bildiğim BMN bu film için komple seansı kapatır o sinemayıda statyuma çevirir..

Gamze
07.08.2008, 21:26
Ahmet abi, o zaman söz olsun, İstanbul'da gösterime girecek mi öğrenelim de, bakarsın tembelliği bırakırız :)

LaNeTs_eWLaTs
07.08.2008, 22:26
Güzel Olacağından adım gibi eminim çümKü Konu çok güzel trabzonun trabzonsporlunun futbola bakış açısını gösteren bir film olacak- :bmn3: :trabzonspor

Selman
07.08.2008, 23:07
Ahmet abi, o zaman söz olsun, İstanbul'da gösterime girecek mi öğrenelim de, bakarsın tembelliği bırakırız :)

Gamze'cim biliyorsun organizasyonlar Anadolu yakasında oluyor, ona göre program yap.:)

Remzi
08.08.2008, 11:06
Trabzonspor sokakta doğdu
08 Ağustos 2008 / 10:41
Trabzon'da, bir zamanlar sokak aralarında yapılan ve birçok efsane futbolcunun doğmasına neden olan mahalle maçlarının anlatıldığı, ''5'te Haftayım, 10'da Biter'' adlı belgesel gösterime giriyor.

Futbolla adeta özdeşleşmiş olan Trabzon'da, bir zamanlar sokak aralarında yapılan ve birçok efsane futbolcunun doğmasına neden olan mahalle maçlarının anlatıldığı, ''5'te Haftayım, 10'da Biter'' adlı belgesel çekildi.

Trabzonspor'un üst üste şampiyonluklar kazandığı ve 4'üncü büyük unvanını

kazandığı yıllarda, takımda yer alan futbolcuların büyük bir bölümü mahalle aralarında futbol oynayarak yetişti ve bordo-mavili takımın başarılarında büyük rol oynadı.

http://www.haber61.net/images/news/mahalle_maci.jpg

Yönetmen Varol Uzlu, Trabzon'da futbolun büyük bir tutku haline gelmesinde etkili olan ve efsane futbolcuların doğmasına neden olan mahalle maçlarını, bir zamanlar sokak aralarında top koşturan bordo-mavili futbolcuların o döneme ilişkin hatıralarını ele alan, "5'te Haftayım, 10'da Biter" adlı bir belgesel hazırladı.

http://www.haber61.net/images/news/mahalle1.jpg

Yaklaşık bir yıl süren bir çalışma sonucu belgeseli hazırlayan Uzlu, Trabzon ile futbolun iç içe olduğunu ifade ederek, "Geçmişte mahalle maçı kültürü, televizyon ve internet olmadığı için adeta bir yaşam şekli haline gelmişti. Ben de o döneme, efsanelerin yetiştiği o sokak arlarındaki maçları, yaşananları hatırlatmak istedim" diye konuştu.

http://www.haber61.net/images/news/mahalle2.jpg

http://www.haber61.net/images/news/mahalle3.jpg

Uzlu, belgeselde Trabzonspor'un efsane futbolcularına da yer verdiğini belirterek, 41 dakika olan belgeselin 20 Ağustos'ta ayında gösterime gireceğini söyledi.

Efsaneler mahalle maçında

Belgeselde, bir dönem Trabzonspor'da forma giyen efsane futbolcuların, mahalle maçlarına ilişkin hatırlarına yer veriliyor.

Bayındırlık ve İskan Bakanı, Trabzonspor Kulübü'nün eski başkanı ve futbolcusu Faruk Özak, belgeselde mahalle maçlarına ilişkin şunları anlatıyor:

"Annem ve babam okumamı istiyordu. Annem top oynamamı istemezdi. Top oynamak için evin ikinci katındaki pencereden, elektrik direğinden inerek kaçardım. Bizim futbol oynadığımız zamanlar çim saha yoktu.

İki tane toprak saha vardı. Bugünkü yerleşim alanları olmadığı için mahalle aralarında daha fazla top oynanacak yerler vardı. Taşlarla kale yapardık. Kaleye kimse geçmek istemezdi. Herkes Brezilya'daki gibi ileride oynamak isterdi. Ayaklarımız, dizlerimiz, kanardı.

Lastik ayakkabılarla oynardık. Hem de sabahtan akşama kadar. Bir maçı bitirir diğer maçı oynardık. Trabzon'da mahalle aralarından çok futbolcu yetişti"

"Kağıtlardan ve kumaşlardan top yapardık"

Trabzonspor'da en fazla şampiyonluk yaşayan teknik direktörlerden Ahmet Suat Özyazıcı da, çocukken en büyük tutkularının futbol oynamak olduğunu, vakitlerini mahalle aralarında futbol oynayarak geçirdiklerini belirterek, "Tek eğlencemiz top oynamaktı.

Eski kumaşlardan ve kağıtlardan top yapardık. Yalın ayak top oynardık. Ayaklarımız kanardı ama yine oynardık" dedi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay:

“Trabzon gerçekten sahası olmayan mahalle ve sokak aralarında gençlerin top oynadığı taşları dürterek top oynandığı, sonra da bunu geliştirerek Trabzonspor markasına dönüştüren bir dönem yaşadık.

http://www.haber61.net/images/news/atalay.jpg

Trabzonspor'un eski başkanı Özkan Sümer:

“Futbol Trabzondakı insanın yaşamında dönemsel bir hadise değil, yaşamsal bir hadisedir. Bu yaşamsal hadisenin işte süreçler içerisindeki değişkenlikleri vardı”

http://www.haber61.net/images/news/sumer.jpg

Trabzonspor'un efsanevi futbolcusu Ali Kemal Denizci,

“Biz o çamurda, engebeli sahalarda bile topa değil, plan kurardık, arkadan arkadaşlarımız nerden gelkiyor, topa sahip olduğum zaman ne yapmama gerekiyor. Gibi o masa da olmasına rağmen onları düşünerek yapıyorduk. Kum sahalarda o mahalle arasında yama ve limon kabuklarıyla bunları geliştirdik.

http://www.haber61.net/images/news/ali_kemal.jpg

Trabzonsporlu futbolculardan Serdar Bali de mahalle futbolunun Trabzon'da futbolun gelişmesinde çok önemli olduğunu vurgulayarak, "O kadar küçük alanlarda top oynardık ki mecburduk kabiliyetli olmaya. Mahalle maçlarının seyircileri neredeyse bugünkü maçlar kadar olurdu.Trabzon futbolu mahalle arasında yetişen futbolcularla buraya geldi. O mahalleler kalmadı artık" diye kaydetti.

Bordo-mavili forma altında en fazla gol atan oyuncu olan Hami Mandıralı da, mahalle maçlarında sevgi ve saygı olduğundan söz ediyor.

Maç sonunda kaybedenin kazananı tebrik ettiğini belirten Mandıralı, "O zamanki sevinçler de çok güzeldi. Kazandığımız ya da şampiyon olduğumuz turnuvaların sonucunda bir simit ya da sakız alsak bile bu bizi çok mutlu ederdi" dedi.

Belgeselde ayrıca, Özkan Sümer, Ali Kemal Denizci, Volkan Canalioğlu, Osman Türk, Adnan Demir, Köksal Mesci ve Orhan Çavuşoğlu'nun anıları ve anlatımları yer alıyor.

GÖSTERİM SÜRECİ

20 Ağustos'ta 2008 tarihinde Sinema Lara'da gösterime girecek olan ''5'te Haftayım, 10'da Biter'' belgeseli 2 hafta gösterimde kalacak.

Bunun yanında Lig TV'de, Karadeniz Tv'de, Zigana Tv yayınlanacak, bu gösterimlerden sonra belgesel DVD olarak çoğaltılıp TS Club'larda satışa sunulacak.

Varol Uzlu, Trabzon ile futbolun iç içe olduğunu ifade ederek, ''Geçmişte mahalle maçı kültürü, televizyon ve internet olmadığı için adeta bir yaşam şekli haline gelmişti. Ben de o döneme, efsanelerin yetiştiği o sokak arlarındaki maçları, yaşananları hatırlatmak istedim'' diye konuştu.

Belgeselin adını, mahalle maçlarında oyuncuların, oyuna başlamadan önce maçın ne zaman biteceğini belirlemek için kullandıkları ve yöreye özgü olan, ''5'te Haftayım, 10'da Biter'' sözünden aldığını belirten Uzlu, ''Haftayım' sözcüğü devre anlamında kullanılıyordu. Aslında İngilizce olan ''halftime'' sözcüğünün yanlış kullanımı sonucu bu şekilde söyleniyor'' dedi.

VAROL UZLU KİMDİR:

1971 yılında Trabzon'da doğdu, 1996 ylında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul'da TRT haber merkezi, HBB haber merkezi, Start Tv haber merkezinde çalıştı.

http://www.haber61.net/images/news/varol1.jpg

1999 yılında Trabzon'a döndü. ATV yurt haberler servisinde Karadeniz'deki haberleri derledi.

Samsun'dan artvin'e kadar uzanan bu şerit içerisinde haberin yanı sıra haber odağının arkasındaki doğanın ve insanın çelişki ve güzelliklerini fotoğrafladı.

Fotoğraf sergileri:

“Yansıyanlar”, Çekincem, Üç gazeteci, Üç dünya, adı altında üç kişisel fotoğraf sergisi açtı.

Selahattin AYDINLI

Kaynak:Haber61

Gamze
08.08.2008, 13:21
Gamze'cim biliyorsun organizasyonlar Anadolu yakasında oluyor, ona göre program yap.:)

Abi görünüşe bakılırsa en fazla DVD'sini alıp ev gösterimi organizasyonu yapabileceğiz. :D
Sen bize gelirsin artık :D

macka61
08.08.2008, 13:38
karadeniz tvde verilecekmiş dvdyide alır seyrederiz

KÖKSAL AYDIN
08.08.2008, 13:55
Arkadaşlar! İnternetspor.com'da

yılın en iyi transferini kim yaptı anketi var.

GÖKHAN ÜNAL SONLARDA KALMIŞ

LÜTFEN KATILALIM.

Uğurtan
08.08.2008, 17:30
Remzicim sağolasın başlığa gereken tüm bilgileri eklemişsin.. :) Şimdi organizasyon zamanı Trabzon|BMN Lara'ya gidiyoruz.. ;)

Selçuk Demircioğlu
08.08.2008, 20:38
Güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum.Hele ki yıllarca ganita mahallesinin arasokakların da futbol oynamış mahalle maçı yapmış biri olarak hayatımızdan hangi kesitlere rastlayacağız merakla bekliyorum..Ama sanki kısa tutulmuş süre olaraktan.Kırkbirinci yılımız da kırbir dakika diye düşünülmüş galiba.Ama trabzon da futbol değil kırk bir dakika dört yüz kırk bir dakikaya bile sığmaz..
Emeği geçenlerin eline sağlık...

TheDayAfter61
09.08.2008, 16:00
Arkadaşlar http://www.sinemalar.com da Gs,Fb,Bjk'nin belgesellerini çoğu kişi eklemiş taraftarları.
Bizim belgeselimizi ekledim siteye http://www.sinemalar.com/film/18795/Mahalle-Maci/
siteye üye olanlar ilgi gösterirse sevinirim...
Saygılar...

Mustafa K. Demirbaş
11.08.2008, 15:23
......edit........

Burçak
12.08.2008, 14:05
bu film kaçmaz ya. Trabzonda kalabalık şekilde gideceğiz BMN olarak;)

Uğurtan
14.08.2008, 19:19
Arkada kalmasın son 1 hafta BMN|Trabzon orada olacak ;)

logitech
14.08.2008, 19:23
Süper bir olay sadece tv'lerde gösterilmese de İstanbul'a yada Ankara'da sinemalarda gösterilse ne güzel olurdu.

Salih Kara
14.08.2008, 21:26
Arkadaşlar bu filmin fragmanı yok mu?

şimal
15.08.2008, 20:09
Arkadaşlar film 21 ağustos 2008 de Lara Sinemasında gösterime başlıyor.Biletler herkese 5 ytl.Hatta o akşam gala yapılacak.Herkes orada olacak.Hepinize duyurulur.

Gökçebey
21.08.2008, 12:59
Bu filmi unuttuk. Az önce Lara sinemasını aradım, telesekter mesajından günün filmlerini ve seanslarını dinledim. Mahalle Maçı filmi sayılan salonlarda ve seanslarda yoktu. Bir bilgisi olan var mı?

safakkocbıyık
21.08.2008, 13:03
gösterime yarın girecek
bugün bilet satışları ve rezervasyonlar başladı.

Kara Mert61
21.08.2008, 14:26
yarnmı film gösterime girio..??kesn mi?

safakkocbıyık
21.08.2008, 14:28
yarnmı film gösterime girio..??kesn mi?

evet

seanslar 13:00-16:00-19:00-20:00-21:00

LazAnisT
21.08.2008, 16:05
Şunu izleyinde biran önce bize yollayın...

UğuR
21.08.2008, 16:29
]BELGESEL YAYINDA
Trabzon'un yetiştirdiği sanatçılardan Gazeteci ,yönetmen Varol Uzlu, Trabzonspor'un doğuşunu ve mahalle arası maçları konu alan belgeselini dün yaptığı gala ile tanıttı. “Beşte haftayım onda biter “adlı belgesel klasik Trabzon'un futbol geçmişini ve sokok futbolunun önemini ele alıyor.
Genel yayın yönetmenimiz Orhan Çavuşoğlununda konuştuğu belgesel 40 dakika sürüyor.Lara Sineması'nda gerçekleştirilen galaya Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu ve birçok davetli katılırken, belgeselde, Trabzonspor'un şampiyonluklarında önemli rol oynayan sokak futbolu konu edindi. Gala öncesi Lara Sineması yönetimi ise Varol Uzlu'ya çiçek verdi.

Semih
22.08.2008, 07:27
eee hiç izleyen yok mu?

birşeyler yazsanız:)

LazAnisT
26.08.2008, 11:27
Bugün biryerde okudum Trabzonda 3500 kişi izlemiş.Aslında fena bir rakam değil.İsşallah İstanbulada gelir...

Semih
26.08.2008, 11:30
istanbula geldiğinde bir organizasyon olur herhalde:)

OsmanliTorunu61
26.08.2008, 12:30
http://video.google.de/videosearch?hl=de&q=5%E2%80%99te%20Haftay%C4%B1m%2C10%E2%80%99da%20B iter&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wv#

buyrun arkadaslar 4 dakkika süren bir fragman

Semih
27.08.2008, 05:32
çok kötü görünüyor fragman.

ilhan
01.09.2008, 11:18
Şimdi izleyip yorumlayacak kimse yok mu arkadaşlar?

boztepeliyasin
01.09.2008, 18:30
valla izleyemedim ama varol beyi tebrik ediyorum inşallah beklediği ilgiyide görmüştür.

tahsin61
01.09.2008, 18:35
güzel bir proje tebrikler

Nihal Ayvaz
01.09.2008, 18:39
gidip izleyen yokmu arkadaşlar.istanbula ne zaman gelicek bu film bilen varmı?

extremer
02.09.2008, 00:43
arkadaşlar filmi izledim açıkcası biraz olumsuz eleştiri getiricem.

bi kere yönetmene ve bu tip çalışmalara destek amacıyla filmi trabzon lara sinemasında 5 arkadaş biletlerimizi alarak izledik.

40 dakikalık çalışmanın yaklaşık 5 dakikası filan sokak aralarında filan top oynayan küçük çocuk görüntüleri ama onlarla ilgili herhangi bir konuşma yok yine modernleşmenin getirdiği zararlardan filan bahsediliyor.

geri kalan 35 dakikada yüksek bir müziğin ve kötü bir mikrofon düzeneğinde eski futbolcuların konuşmaları var (hami, ali kemal denizci, özkan sümer vs ) ve hemen hemen heps aynı şeyi söylüyor
özetle
-bizim zamanımızda böyle değil zor şartlarda oynardık ortam samimiydi

açıkcası hayal kırıklığına uğradım ''trabzonda sokak futbolu'' gibi çok sağlam bir konu biraz harcanmış gibi geldi bana

sokak futbolunu zor şartları anlatan film için buldukları çocukları özenle giydirmişler tertemiz ts formalarını onun yerine rasgele çıksalar sokağa çok daha güzel malzeme bulabilirlerdi eminim

bir senaryo üzerinden futbolu anlatma yolunu seçseler üzerine de bu roportajları ekleselerdi çok dhaa ii olurdur.

katılan katılmayan olur ama filmin (duyulmayan roportajlar diym) en başarılı kısmı afişidir

olumsuz eleştirimi yapıcı çerçevede kullanmaya dikkat ettim hakaret-aşağılama asla söz konusu değildir

yine olsa yine giderim yeter ki iyi kötü bişeyler yapılmaya çalışılsın

Oğuzhan Fidan
09.09.2008, 19:52
fatih akın daha kapsamlı ve uzun bi film ! çekicekti ne oldu acaba çalışmaları ne durumda merak ettim açıkçası.

Dünyaca ünlü yönetmen Fatih Akın, taraftarı olduğu Trabzonspor'un belgeselini çekeceğini bildirdi.

Cannes Film Festivali'nde ''Yaşamın Kıyısında'' adlı film ile ''en iyi senaryo'' ödülünü kazanan, ayrıca ''Duvara Karşı'' filmi ile de Berlin Film Festivali'nde ''Altın Ayı Ödülü''nü alan Trabzonlu yönetmen Akın, taraftarı olduğu Trabzonspor'u yakından izlediğini söyledi.

forza61ts
09.09.2008, 19:58
taraftarı olduğu takımın projesıne daha bır ozen gosterebılırdın fatıh bey!!!!

Mustafa
09.09.2008, 21:49
taraftarı olduğu takımın projesıne daha bır ozen gosterebılırdın fatıh bey!!!!

Fatih bey demişsin ama Fatih Akın henüz çekmedi söylediği filmi

Fatih Oflaz
09.09.2008, 21:59
Bence cok amatörce hazırlanmış.Hem eski ile alakasıda yok fazla formalar bile yeni.Eski formalara benzer olarak hazırlanmalıydı kısacası cok amatörce ama yinede teşekkürler.Her işin bir başlangıcı olmalı sıra fatih akında....

LazAnisT
17.09.2008, 16:46
Beşiktaş maçı öncesi Uzun sokakta yürürken Varol Uzlu ile görüşmek fırsatı bulduk.Şu an için İstanbulda gösterim düşünülmüyor anca talep gelirse değerlendireceklermiş.Filmin galasına mevcut yönetimden davet edildiklei halde tek bir kişi gelmemesinden yakındı.

Trabzondaki sinemalada ses düzeni bozuktu kendi cebimden ses düzeni alıp sinemaya koydum diyordu.Bayağı dertliydi anlayacağınız..

Oğuzhan Fidan
17.09.2008, 21:03
fatih bey çok iyi bi belgesel çekicektir umuyorum başladımı bilmiyorum ama.. inşallah çeker ts tvdede izleme şansına kavuşuruz inşallah görürüz bakalım

TheDayAfter61
23.10.2008, 16:19
Bu filmi nasıl izleyebiliriz?

TSezgin61
23.10.2008, 17:49
cok güzel düsünce, emegi gecen herkese tesekkürler.

filmi seyretmedim ama fragmanindan gördügüm kadariyla biraz basite kacmis, detaylara dikkat edilmemis.

böyle bir belgesel yerine, eski futbolculardan birinin yada eski futbolcularin hayatlarini film olarak cekse daha güzel olmazmiydi. mesela cocuklukdan baslayip, yokluk icinde arkadaslariyla top oynamak icin evden kacan eski futbolcularimizdan birisini alabilirlerdi. tabi ismini aciklamadan, öyle bir film olacaktiki herkes kim oldugunu arayacakti.

tabi bu cocugun sokaklardan, camur sahalardan gecen yolu büyüdükce yavas yavas efsaneden gececekti. yani Trabzonspora gecisi, neler yasadigi sevincleri, hüzünleri, sampiyonluklari, sonradan belkide baska takima transferi hepsinin yasanacagi bir film. bu 3-4 futbolcuylada yapilir, tek birtanesinin hayatiylada.

Trabzonspor gibi bir kaynagin var, yap güzel bir film keyfile izle izlettir, ismin ölümsüzlessin...

yinede emege saygi...

Ballistic
10.01.2009, 12:29
http://www.varoluzlu.com/images/dokuman/afi.jpg

http://www.varoluzlu.com/

Zafer BİLGİN
10.01.2009, 12:32
Bu konuda başlık vardı

Bahattin Aydın
10.01.2009, 12:53
Sanırım bu filmi ancak ara tatilde memlekette izleyebileceğiz.

TAHSİN 61
11.01.2009, 16:44
harika harika harika süper bir olay kutluyorum emeği gecenleri

Muhammet
11.01.2009, 18:31
Giden arkadaşlarım beğenmemişlerdi, ben izlemedim. İzleyip daha iyi fikir sahibi olabilirim, merak ediyorum nasıl olmuş.