PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Cevabı imkansız sorular"a Cevabım var :)

Sayfa : [1] 2

OnurKul
17.07.2008, 02:48
"Cevabı imkansız sorular"a Cevabım var :)

Biraz uzun olacak ama bunlar cevabı imkansız sorularmış... ben bu sorulara hiç üşenmeden cevap verdim...

1 - Eğer bir şizofren diğer kişiliğini ölümle tehdit ediyorsa, bir rehinelik durumundan söz edilebilir mi?
- evet Bruce Willis Abimizin REHİNE isimli filmini izlemenizi öneririm

2 - Tabelacılar greve giderlerse, ellerindeki pankartlara bir şey yazabilirler mi?
- yazamazlar keza terzide kendi söküğünü dikemez mantığı vardır.

3 - Neden fare lezzetli kedi maması yoktur?
- Mamaların fare lezzetli olmadığını nerden biliyoruz?

4 - Soyu tükenmekte olan bir hayvan, soyu tükenmekte olan bir bitkiyle besleniyorsa ne yapmalı?
- evet bu zor bir soru... Hangisi dünyaya daha yararlıysa o yaşatılmalı ama soyu tükenmekte olan hayvan bitkinin soyunu tüketirse , yaşayamaz onun için hayvan en sonunda zaten ölecek.. bitkiyi kurtarmak daha mantıklı.

5 - Neden koyunlar yağmur yağdığında çekmezler?
- Deri denen şey çekmelerini engeller...

6 - Neden kamikaze pilotları kask takarlar?
- Bir beyin tramvası veya kanamasıyla ölmek istemezler...ve beyinleri tek parça kalsın isterler

7 - Ötenazi uygulanacak bir insana yapılacak iğne neden sterilize edilir?
- Temizlik imandan gelir çünkü sterilize ölüm ötenazi isteyen insanın hakkıdır...
8 - Eğer bir kaplumbağanın kabuğu yoksa çıplak mıdır yoksa evsiz mi?
- Çıplaktır...Keza kiralık ev var kiralanabilir.

9 - Vejetaryenler hayvan şeklinde krakerlerden yiyebilirler mi?
- Yiyebilirler ben izin veriyorum... Ama sonuçta onlara kalmış...Bu hayvanlı jelibonları yiyorlar...Yerler Yerleeeer..

10 - Eğer bir işi başarmayı seçip de, başarılı olursanız, aslında hangisini yapmış olursunuz?
- Başarmış olursun.

11 - Sağır ve dilsiz bir insan küfür ederse, annesi ellerini yıkamasını mı söylemeli?
- Söylesede duyamaz onun için sağır ve dilsizlerin küfür ve anneyi dinlememe (zaten dinleyemez) özgürlüğü vardır.

12 - Krematoryumlarda yanarak ölmüşler için indirim yapılmalı mı?
- Yapsınlar...zaten her türlü kâr yapıyor bu tekstil sektörü...

13 - Eğer trafik kazalarının çoğu evden çıktıktan 5 km sonra oluyorsa, insanlar neden 10 km öteye taşınmazlar?
- taşınabilirler...ama 10 km öteyede taşınsalar yine önlerinde 5 km lik yol olacak onun için taşınmak gereksizdir..bu bir paradigmadır...

14 - Eğer dünya bir sahneyse, seyirciler nerede oturuyor?
- Evlerinde oturuyorlar zaten sahne çok büyük heryerden görebilirsiniz.... Bkz. TRUMAN SHOW izlenebilir bir film .. izleyin nerde oturduklarını görün...

15 - Eğer polis bir mim sanatçısını tutuklarsa, ona da susma hakkını kullanabileceğini söylerler mi?
- Elleriyle konuştuğu için ellerini kelepçeleyecek böylece o da susma hakkını kullacanak...Ama konuşmamaayrıca söylemesine gerek yok yani burası amerika değil susma hakkı yok zaten insanların , car car konuşuyorlar.

16 - Eğer onları avlayamıyorsak bir turist mevsiminden nasıl söz edilebilir?
- Her mevsimde avlanmadan söz edilemez...keza yaz kış ilkbahar sonbahar mevsimleri var...ayrıca devlet avlanma izni vermiyor , soyları tükenme tehlikesi var çünkü..

17 - Eğer bir uçağın kara kutusuna bir kazada hiçbir şey olmuyorsa, tüm uçak neden bu maddeden yapılmaz?
- Çünkü kara kutu çok ağır bir maddeden yapılır...eğer o uçak o maddeden yapılırsa uçak uçamaz uçamazsa uçak olmaz uçak olmazsa karakutu olmaz...karakutunun maddesinden otobüs yapalım daha iyi di mi?

18 - Eğer insanlar maymunlardan geldilerse, neden hala maymunlar var?
- evet maymunlar var gelişememiş onlar garipler...gelişmiş insan gibi görünen maymunlarda vardır genelde televizyonda görebilirsin

Sizde bu tür sorular geliştirebilirseniz aramızda cevaplarını arayıp bulabiliriz :)

Halit Aydın
17.07.2008, 02:55
Alıntı mı kendi emeğin mi?
Zira aynısına googleda rastladım :)

OnurKul
17.07.2008, 02:57
Alıntı mı kendi emeğin mi?
Zira aynısına googleda rastladım :)

cevaplar bana aittir 29.07.2006 tarihinde yazmıştım, forumda paylaşmıştım benden alıntı yapmış olabilirler... Alıntı söz konusu değildir ... :)

DKaraduman
17.07.2008, 03:42
abi 11. soruda biraz yanılmışsın sanırım çünkü olay sağr ve dilsiz olan adamın küfrü edememesinde sen annesi söylese onu duyamaz falan demişsin yanılıyormuyum?? Bide 4. sorunun cevabı gerçekten güzel..

OnurKul
17.07.2008, 03:48
abi 11. soruda biraz yanılmışsın sanırım çünkü olay sağr ve dilsiz olan adamın küfrü edememesinde sen annesi söylese onu duyamaz falan demişsin yanılıyormuyum?? Bide 4. sorunun cevabı gerçekten güzel..

El ve kol hareketleriyle küfür etmesinde olay zaten... Hani küfür edince ağzımızı yıkarlardı ufakken :) onun için ellerini yıkaması gerektiğini sormuş :) annesi söylesede duyamaz :)

Egemen Yılmaz
17.07.2008, 03:58
ben de bir soru sormak istiyorum,

bir berber, sadece kendini tıraş edemeyenleri tıraş edebiliyor. bu berber kendi kendini tıraş edebilir mi? :D

OnurKul
17.07.2008, 04:16
Paradoks bir cevabı var bunun... Terzi kendi söküğünü dikemez derler, berberde kendini traş edemez... ama kendini traş edemediğine göre, kendini traş etmeli ! lanet olsun paradigma :D

Egemen Yılmaz
17.07.2008, 04:23
Paradoks bir cevabı var bunun... Terzi kendi söküğünü dikemez derler, berberde kendini traş edemez... ama kendini traş edemediğine göre, kendini traş etmeli ! lanet olsun paradigma :D

her soruya cevap bulmak zor olabiliyor :)

OnurKul
17.07.2008, 04:26
her soruya cevap bulmak zor olabiliyor :)

Cevabı paradigma işte :) ispatlı paradigma :D

Egemen Yılmaz
17.07.2008, 04:29
köyde başka berber yok bu adam nasıl tıraş olacak sen ondan haber ver :D

OnurKul
17.07.2008, 04:34

Hacca gidecek hacı sakalı bırakacak ;) çare çooooooook :D

Ömer SEVİNÇ
17.07.2008, 12:47
Bana saçma geldi sorular..

OnurKul
17.07.2008, 18:02
Bana saçma geldi sorular..

Cevapların imkansız olduklarını iddia etme sebepleri zaten bu :D soruların saçma olması

ilhan
17.07.2008, 18:10
Bunlar mı cevabı imkansız sorularmış. :)

Güzelmiş.

Cevaplar da öyle. (Y)

EyüpKILIÇ61
17.07.2008, 18:12

Şehire gitsin :D :D

OnurKul
17.07.2008, 18:13
:D:D:D:D ula eyüp :D Bak çare tükenmiyor egemen :D

ilhan
17.07.2008, 18:16

Şehire gidecek imkanı yoksa? :D

Fatih BALTA
17.07.2008, 18:18
Bu dudum gittikçe içinden çıkılmaz bir hal alacak galiba:D

Hasan Ayvenli
17.07.2008, 18:19
imkansız var mıdır?
inandığın anda yaparsan birşeyi, imkansız yoktur.

ilhan
Bu dudum gittikçe içinden çıkılmaz bir hal alacak galiba:D

Ya içinden çıkılırsa? tekrar nasıl bu duruma girilir? :D

ççç

( Abarttım mı? ) :D

EyüpKILIÇ61
Şehire gidecek imkanı yoksa? :D

Taksi çağırsın :)

Fatih BALTA
17.07.2008, 18:54
Adama bence sakal yakışıyodur.Onun için gerek yok traş olmasına.

ilhan
17.07.2008, 18:56
Taksi çağırsın :)

Kontörü yoksa? :D

ççç

ÖzGür Ayar
17.07.2008, 19:00
Konu fena yerlere gidiyor :) En iyisi berberi ortadan kaldırmak :D

ilhan
17.07.2008, 19:02
Şu konuya ilgi göstersek gerçekten şamata bir konu olabilir :) Tabii dozunu abartmadan. Eğlenceli şeyler çıkar sanırım ortaya :p

Şeykan
17.07.2008, 19:13
yeni soru :D

hedefine doğru normal istikametinde ilerleyen bir hamam böceği önüne hiçbir engel çıkmadığı halde birden bire yönünü değiştirir :D bunu neden yaptığını anladığınızda kıssları anlarsınız ççç

bunu bir yerde okumuştum uzun zaman önce:) sizce neden ? :D
ben de cevabı var da :rolleyes:

EyüpKILIÇ61
17.07.2008, 19:19
Serkan güzel soru.Aklıma bir cevap geldi ama biraz karışık toparlayıp yazacağım :D

OnurKul
17.07.2008, 19:56
Şu konuya ilgi göstersek gerçekten şamata bir konu olabilir :) Tabii dozunu abartmadan. Eğlenceli şeyler çıkar sanırım ortaya :p

Ağzını seveyim ... eğlence burada ! :D ama dozu ayarlayalım , yani bir soru sorulduysa cevap geldiyse işi abartmayalım :D

Sadullah KAPICIOĞLU
17.07.2008, 20:15
gereksiz. zaman kaybı. israf.

Ömer SEVİNÇ
17.07.2008, 20:17
Cevapların imkansız olduklarını iddia etme sebepleri zaten bu :D soruların saçma olması

Yok ben o yönden demedim. Yani cevapsız falan değil ki bu sorular. Ya biri ya birini seçeceksin. Ne bileyim bana biraz çocuksu geldi:S

Aralarda bir ikisinin cevapları güzeldi ama..

OnurKul
17.07.2008, 20:19
gereksiz. zaman kaybı. israf.

ahahahah :D:D:D:D süper yorum

Şeykan
17.07.2008, 20:21
ahahahah :D:D:D:D süper yorum
harbi ya :D gerekli zaman kaybı olmayacak israfsız bir konu açda yazalım daa :D

soruma cevap yohmu da:D

ilhan
17.07.2008, 20:26
O soruya cevap vermeyle kızları anlamanın arasındaki iyonik bağ nedir Serkan abi? :D

OnurKul
17.07.2008, 20:40
harbi ya :D gerekli zaman kaybı olmayacak israfsız bir konu açda yazalım daa :D

soruma cevap yohmu da:D

şeykan ya zaman israfı olmayacak konu açalım bak gençlik istiyor !! :D

Soruyada kafa yoralım o zaman... Neden acaba...?

hedefine doğru normal istikametinde ilerleyen bir hamam böceği önüne hiçbir engel çıkmadığı halde birden bire yönünü değiştirir :D bunu neden yaptığını anladığınızda kıssları anlarsınız

ÖzGür Ayar
17.07.2008, 20:49

hedefine doğru normal istikametinde ilerleyen bir hamam böceği önüne hiçbir engel çıkmadığı halde birden bire yönünü değiştirir :D bunu neden yaptığını anladığınızda kıssları anlarsınız ççç

Gündüz Engin Uzunoğlunun yemek yerken yere düşürdüğü kırıntıları gece fark etmiş olabilir hamam böceği :D

Şeykan
17.07.2008, 21:28
O soruya cevap vermeyle kızları anlamanın arasındaki iyonik bağ nedir Serkan abi? :D
:Dsen soruya cevap bul ule.iyonik ironik karıştırma :P

ilhan
17.07.2008, 21:43
Ne yani kızlar o hamam böceğinin aklını başından alıp yönünü mü şaşırttı demek istiyorsun :)

Şeykan
17.07.2008, 21:57

hedefine doğru normal istikametinde ilerleyen bir hamam böceği önüne hiçbir engel çıkmadığı halde birden bire yönünü değiştirir :D sizce neden olabilir bu ?

[quote=ilhan;1494053]Ne yani kızlar o hamam böceğinin aklını başından alıp yönünü mü şaşırttı demek istiyorsun :)

aha ilhan asıl soru bu sen takıldın kızlarla aradaki bağlantıya :D

Mayls
18.07.2008, 09:40
Benden de bir soru;

Isik hiziyla giden bir araba farlari yaktiginda ne olur?
:D

Great White
18.07.2008, 10:43
1 - Eğer bir şizofren diğer kişiliğini ölümle tehdit ediyorsa, bir rehinelik durumundan söz edilebilir mi?
- evet Bruce Willis Abimizin REHİNE isimli filmini izlemenizi öneririm

Soruların hiçbirisinin cevaplanması imkansız değil de, sorulması mantıksız aslında..

Bu arada ilk Bruce Willis' in rehine adlı filmiyle şizofren adamın diğer kişiliğini tehdit etmesinin ne alakası var yahu:D

Hadi Fight Club dense neyse..

Fatih BALTA
18.07.2008, 12:39
Benden de bir soru;

Uzunları mı yaktı kısaları mı? :D

EMine_61
18.07.2008, 12:53

bu soruyu bir yerden hatırlıorum sanki serkan :D

OnurKul
18.07.2008, 16:43
Soruların hiçbirisinin cevaplanması imkansız değil de, sorulması mantıksız aslında..

Bu arada ilk Bruce Willis' in rehine adlı filmiyle şizofren adamın diğer kişiliğini tehdit etmesinin ne alakası var yahu:D

Hadi Fight Club dense neyse..

Ana konu şizofrenlik değil rehinelik bu soruda :D:D:D

Ya arkadaşlar alemsiniz hala sorularda cevaplarda mantık arayanlar var :D:D:D:D siz çok yaşayın emi :D

OnurKul
18.07.2008, 16:46
Benden de bir soru;

Mesafe önemli... Ne kadar mesafe katedecek bu araç? ışık hızı 299.793 km/saniyedir...düz 300.000 km/sn diyelim...diyelim ki bu araç 900.000 kmlik yolu 3 saniyede gidiyor... eğer başlangıçta yakarsa farlarını sorun çıkmaz http://img.frmtr.com/images/smilies/biggrin.gif

300.000 km dersek gideceği yeri vardığı yerde farları açık görürüz otomobili http://img.frmtr.com/images/smilies/biggrin.gif

Halit Aydın
18.07.2008, 17:09
Mesafe önemli... Ne kadar mesafe katedecek bu araç? ışık hızı 299.793 km/saniyedir...düz 300.000 km/sn diyelim...diyelim ki bu araç 900.000 kmlik yolu 3 saniyede gidiyor... eğer başlangıçta yakarsa farlarını sorun çıkmaz http://img.frmtr.com/images/smilies/biggrin.gif

300.000 km dersek gideceği yeri vardığı yerde farları açık görürüz otomobili http://img.frmtr.com/images/smilies/biggrin.gif

Ya sen harbiden 13 yaşında mısın?

OnurKul
18.07.2008, 17:19
Ya sen harbiden 13 yaşında mısın?

Artık 12 :D

Şeykan
18.07.2008, 17:24
bu soruyu bir yerden hatırlıorum sanki serkan :D
hehe verecek bir cevabın varmı :rolleyes::D

Mayls
18.07.2008, 17:38

Farz edelim ki arac sürekli gidiyor. Durmuyor yani :) + Diyelim ki arac isik hizindan biraz daha hizli gidiyor :D Farlar yandiginda ne olur :D Isiklarin aracin arkasinda kalmasi gerekmez mi?

Dursun Kaplan
18.07.2008, 17:49
Onur abi nabtın sen yaa.. :D:D

DKaraduman
18.07.2008, 18:12
Farz edelim ki arac sürekli gidiyor. Durmuyor yani :) + Diyelim ki arac isik hizindan biraz daha hizli gidiyor :D Farlar yandiginda ne olur :D Isiklarin aracin arkasinda kalmasi gerekmez mi?

ışık hızından daha hızlı hiçbişey gidemez giderse zaten duvarlardan falan geçer..

Mayls
18.07.2008, 18:13
Alin size yeni bir soru;

Teflon-tavaya hic bir sey yapismamasina ragmen teflon tavaya nasil yapistirilmistir?

Egemen
18.07.2008, 18:24
kimyacılara sor bu soruyu bence :D

karbonun dünya üzerindeki hal ve hareketlerini onlar inceliyor :D

ilhan
18.07.2008, 18:25
404 Uhu ile (A)

Hasan61
18.07.2008, 18:26
Alin size yeni bir soru;

Teflon-tavaya hic bir sey yapismamasina ragmen teflon tavaya nasil yapistirilmistir?
belkide teflon yapıştıktan sonra hiçbirşey yapışmıyordur ona:confused::p:p

Ali Can
18.07.2008, 18:30
bu tavayı bulan başta satamamış..
tabi o zaman da telefon yeni çıkmış millet te telefon manyaklığı başlamış..
sonra bu adam tava yı satabilmek için bir kampanya yapmış..
telefon+tava çok uygun bir fiyata satmaya başlamış tabiki talep çok adam sesini herkese duyurmak için hızlı hızlı etrafına bağırmış..
telefon-tava bağıra bağıra telfon-tava sonra teflon-tava olmuş ismi öyle kalmış..
:D:D

İskender YILMAZ
18.07.2008, 18:41
Bi soru da benden olsun..

bilindik bi olay var.. bi adam hırsızlık yaparkenmi ne ev sahipleri gelmiş, o da buzdolabına saklanmış.. ama buzdolabının fişi çekili olmasına rağmen adam psikolojikmen donarak ölücem düşüncesi içinde olduğundan donarak ölmüş.. (sanırım böyleydi, olay böylemiydi tam olarak bilmiyorum ama netice bu.)

benim sormak istediğim adamın o düşüncede olduğunu kim nerden biliyor veya anlamış? :D

OnurKul
18.07.2008, 18:44
işin suyunun çıktığı an :D :D :D

Onur abi nabtın sen yaa.. :D:D

Güzel bi konu açtuk da :D

OnurKul
18.07.2008, 18:46

bilindik bi olay var.. bi adam hırsızlık yaparkenmi ne ev sahipleri gelmiş, o da buzdolabına saklanmış.. ama buzdolabının fişi çekili olmasına rağmen adam psikolojikmen donarak ölücem düşüncesi içinde olduğundan donarak ölmüş.. (sanırım böyleydi, olay böylemiydi tam olarak bilmiyorum ama netice bu.)

benim sormak istediğim adamın o düşüncede olduğunu kim nerden biliyor veya anlamış? :D

Fiş çekiliymiş, vücud ısısı düşmüş adamın , psikolojik olarak bu arkadaş kendi vücud ısısnı düşürmüş :D ordan anlaşılmış...

DKaraduman
18.07.2008, 18:57
Alin size yeni bir soru;

bir tarafı yapışan bir tarafı yapışmayan bir şeydir sanırım o..

DKaraduman
18.07.2008, 18:59

otopsi yapmışlardır:D

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:01
Fiş çekiliymiş, vücud ısısı düşmüş adamın , psikolojik olarak bu arkadaş kendi vücud ısısnı düşürmüş :D ordan anlaşılmış...

kendi vücut ısısını düşürmüş :S enteresan..

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:01
otopsi yapmışlardır:D

:D otopsi ne düşündüğünüde mi ortaya çıkarıyor insanın..?

Ozan
18.07.2008, 19:09

En son çare alır makinayı saçlarını 3'e vurur kurtulur . Sakallar da bu duruma dahil :)

Ayrıca benim de bir sorum olacak . Şahan da sormuştu bunu bir bölümde :D

Dünya saniyede bilmem kaç bin km hızla dönüyor . Biz neden havaya zıpladığımızda 1 saniye sonra dünyanın başka bir yerinde olmuyoruz :D Yerçekimi demeyin bana :D

Mayls
18.07.2008, 19:16
bir tarafı yapışan bir tarafı yapışmayan bir şeydir sanırım o..
Ben de öyle düsündüm ama fiziksel acidan mantiksiz geldi bana.

Cünkü Teflon dedigimiz karbon da sonucta atomlardan olusuyor. Bir tarafi yapisan, bir tarafi yapismayan bir atom olacagini düsünmüyorum, olsa bile hepsini ayni yöne cevirmek imkansiz olur. Yani baska bir is var bu iste :)

Mayls
18.07.2008, 19:19
En son çare alır makinayı saçlarını 3'e vurur kurtulur . Sakallar da bu duruma dahil :)

Dünya saniyede bilmem kaç bin km hızla dönüyor . Biz neden havaya zıpladığımızda 1 saniye sonra dünyanın başka bir yerinde olmuyoruz :D Yerçekimi demeyin bana :D
Ilginc soru :) Izninle benzer bir soru soruyorum;

Oldugumuz yerde, ayakta yeri kazmaya baslasak ve dünyanin öbür tarafina ulasana kadar kazmaya devam etsek, öbür tarafta önce ayaklarimiz mi cikar, basimiz mi :D

Egemen
18.07.2008, 19:20
Ben de öyle düsündüm ama fiziksel acidan mantiksiz geldi bana.

Cünkü Teflon dedigimiz karbon da sonucta atomlardan olusuyor. Bir tarafi yapisan, bir tarafi yapismayan bir atom olacagini düsünmüyorum, olsa bile hepsini ayni yöne cevirmek imkansiz olur. Yani baska bir is var bu iste :)

şöyle düşünsek..

mesela teflonda bir şeyi fazla pişirirsek yada ocakta unutursak yanar ve yapışır..

teflonu veya altındaki metali de yeterli derecede ısıtıp, birden soğutursalar olur gibi geldi bana..

Mayls
18.07.2008, 19:23
şöyle düşünsek..

mesela teflonda bir şeyi fazla pişirirsek yada ocakta unutursak yanar ve yapışır..

teflonu veya altındaki metali de yeterli derecede ısıtıp, birden soğutursalar olur gibi geldi bana..
Mantikli geldi bana da. Hatta cok mantikli geldi :)
Peki öbür soruya ne diyorsun :D

Egemen
18.07.2008, 19:25

Oldugumuz yerde, ayakta yeri kazmaya baslasak ve dünyanin öbür tarafina ulasana kadar kazmaya devam etsek, öbür tarafta önce ayaklarimiz mi cikar, basimiz mi :D

çekirdeği de kazmaya çalışacak kadar delikanlı değilim.. :D

denemem bunu :D

DKaraduman
18.07.2008, 19:25
:D otopsi ne düşündüğünüde mi ortaya çıkarıyor insanın..?

vücudun ölmeden önce salgıladığı hormonları falan anlayabiliyosun mesela orda adam heyecandan adrenalin salgılamıştır bunu gören doktorlar ahanda bundan demiştir:D

Mayls
18.07.2008, 19:26
Misalen dedik :D

Egemen
18.07.2008, 19:27
şöyle söyleyeyim.. dünyanın şekli dolayısıyla merkezine kadar kazabilirsin.. daha sonra yön değiştirmen gerekir.. gibi hissettim :D

DKaraduman
18.07.2008, 19:28

çünkü eylemsizlik momenti denen bişey var yani mesela biz bir arabada gidiyorken o arabanın hızı bizde de oluyor o yüzden araba fren yapınca bizim önceden arabadan kazandığımız hızdan dolayı öne doğru gidiyoruz ama dünya olayında dünya durmuyor biz durmuyoruz o hız zıpladığımızda da bizde oluyor ve aslında dünyayla beraber biz de dönüyoruz mesela dünya dursa dediğiniz olur hepimiz o yana bu yana uçarız ama zıpladığımızda üstte yazdığım gibi oluyo inşallah anlatabilmişimdir..

Mayls
18.07.2008, 19:29
Evet arkadaslar, abiler ve ablalar,
Sanirim 3. sayfada bulunan 65. mesajda cevabi gercekten imkansiz soruyu bulduk :D:D
Hadi kolay gelsin :D

DKaraduman
18.07.2008, 19:30

neremiz çıkar bilmem ama çıkarsak da kül olarak çıkarız gibi geliyo:D

Mayls
18.07.2008, 19:30
çünkü eylemsizlik momenti denen bişey var yani mesela biz bir arabada gidiyorken o arabanın hızı bizde de oluyor o yüzden araba fren yapınca bizim önceden arabadan kazandığımız hızdan dolayı öne doğru gidiyoruz ama dünya olayında dünya durmuyor biz durmuyoruz o hız zıpladığımızda da bizde oluyor ve aslında dünyayla beraber biz de dönüyoruz mesela dünya dursa dediğiniz olur hepimiz o yana bu yana uçarız ama zıpladığımızda üstte yazdığım gibi oluyo inşallah anlatabilmişimdir..
Kisaca; atmosfer de dünyayla birlikte döndügünden bize bir sey olmuyor :)

Egemen
18.07.2008, 19:32
sonradan düşününce madem misalen çekirdeği mağmayı yok saydık.. o zaman dünyanın hareket etmediğini de varsayabiliriz :D:D

o zaman da ayaklar önce çıkar :D

DKaraduman
18.07.2008, 19:33
sonradan düşününce madem misalen çekirdeği mağmayı yok saydık.. o zaman dünyanın hareket etmediğini de varsayabiliriz :D:D

dünya yuvarlak da deil aslında :D

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:34
bi soru daha buldum en kazığından.. :)

Japon yapıştırıcıları her şeyi mükemmel yapıştırdıkları halde neden bulundukları tüpün içini yapıştırmıyorlar?

Mayls
18.07.2008, 19:35

Ayaklar önde ciktiginda asagiya (daha dogrusu öbür taraftan ciktigimizda yukariya) dogru düsme ihtimali var mi :D

Egemen
18.07.2008, 19:36

Japon yapıştırıcıları her şeyi mükemmel yapıştırdıkları halde neden bulundukları tüpün içini yapıştırmıyorlar?

sıvı halde olduğu için ;)

havayla temas etmediği için de katı hale geçme olayı yok ;)

tamamen kendi dünya görüşümle cevapladım.. herhangi bir fiziksel veya kimyasal bir şey bilmiyorum bu konu hakkında :D

DKaraduman
18.07.2008, 19:36

içindeki basınçtan olabilir??

Egemen
18.07.2008, 19:37
Ayaklar önde ciktiginda asagiya (daha dogrusu öbür taraftan ciktigimizda yukariya) dogru düsme ihtimali var mi :D

abartma istersen selim :D

yerçekimi bu gibi saçmalıkları ortadan kaldırmak için var zaten :D

DKaraduman
18.07.2008, 19:37
yani basınç onun katıya dönüşmesine izin vermiyo gibi bişey??

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:38
yani basınç onun sıvıya dönüşmesine izin vermiyo gibi bişey??

bilmiyorum.. :)

İskender YILMAZ
sıvı halde olduğu için ;)

havayla temas etmediği için de katı hale geçme olayı yok ;)

tamamen kendi dünya görüşümle cevapladım.. herhangi bir fiziksel veya kimyasal bir şey bilmiyorum bu konu hakkında :D

ağzını açınca yapışıyorlarmı yani?

Egemen
yani basınç onun sıvıya dönüşmesine izin vermiyo gibi bişey??

basınçla ilgili olduğunu sanmıyorum.. sonuçta kapağını açıp kullandıktan sonra tekrar kapatırsak kullanılabilirliği azalmıyor japonun :D

ama açık bırakırsan kurur :D

Egemen
18.07.2008, 19:40
başlığı rehin aldım..

fizkçilere kimyacılara sorun bunları :D

şehir plancısından ancak bu kadar cevap alabilirsiniz :D

artık okuma modundayım :p

DKaraduman
18.07.2008, 19:40
basınçla ilgili olduğunu sanmıyorum.. sonuçta kapağını açıp kullandıktan sonra tekrar kapatırsak kullanılabilirliği azalmıyor japonun :D

ama açık bırakırsan kurur :D

açık bırakırsan dışarının basıncıyla eşitliyo kendini zaten.

Mayls
18.07.2008, 19:41
abartma istersen selim :D

yerçekimi bu gibi saçmalıkları ortadan kaldırmak için var zaten :D
Yercekimini tamamen unutmusum :D
O zaman; teorik olarak cekirdege geldigimizde cekim o kadar kuvvetli olur ki, zatn kazmaya devam edemeyiz :)

Peki tam cekirdegin merkezine varinca, ne tarafa cekilecegiz. Yani örnegin su an asagiya dogru, yani cekirdege dogru cekiliyoruz, tam merkezde olunca ne olacak :D:D

Neyse ben bu isin seyini cikardim galiba :D Gideyim en iyisi :D

Egemen
18.07.2008, 19:42
açık bırakırsan dışarının basıncıyla eşitliyo kendini zaten.

demek istediğim de oydu zaten..

sen kullandıktan sonra kapatınca fazladan bi basınç uygulamıyosun..sadece havayla teması kesiyorsun.. yani iş basınçta değil havayla temasta :D bence :p

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:42
neyse zevkliymiş bu olay ya.. bi yerde okumuştum bunu da , bi tane daha geliyor..

Eğer uçağın karakutusu her kazaya dayanabiliyorsa neden bütün uçak bu maddeden yapılmamakta?

Egemen
18.07.2008, 19:43
neyse zevkliymiş bu olay ya.. bi yerde okumuştum bunu da , bi tane daha geliyor..

Eğer uçağın karakutusu her kazaya dayanabiliyorsa neden bütün uçak bu maddeden yapılmamakta?

heh milyar dolarlık endüstri bunu akıl edemedi :D

DKaraduman
18.07.2008, 19:43

o madde çok ağırdır eğer ondan yapılırsa uçak uçamaz ağırlıktan..

Mayls
18.07.2008, 19:44

Bunun cevabni biliyorum, hemde kesin; Kara kutu bayagi tuzlu bir kutu :) Bütün ucagi o maddeden yapmak her yigidin harci degil :D Ayrica agirlik faktörü de var.

DKaraduman
18.07.2008, 19:45
ben böle duymuştum

Bunun cevabni biliyorum, hemde kesin; Kara kutu bayagi tuzlu bir kutu :) Bütün ucagi o maddeden yapmak her yigidin harci degil :D

bu da olabilir tabi:D

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:46

eminsin mi..?

Egemen
Bunun cevabni biliyorum, hemde kesin; Kara kutu bayagi tuzlu bir kutu :) Bütün ucagi o maddeden yapmak her yigidin harci degil :D Ayrica agirlik faktörü de var.

bence yer çekimi var :D

DKaraduman
eminsin mi..?

yoo ama duymuştum..

DKaraduman
18.07.2008, 19:47

o yüzden ağırlık demiştir kütle demedi:D:D

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:47
bu da klasik bi soru..

Hava bugün 0 dereceyse ve yarın iki kat daha soğuk olacaksa hava yarın kaç derece olacaktır? :D

hadi buna da cevap bekliyorum.. :)

Egemen
18.07.2008, 19:48
uşaklar vallahi eğlenceliymiş burası..

bir kaç işi bilen de gelip yazsa da bilgilensek.. boş yere sallıyoruz gibi geliyo bana :D

Mayls
18.07.2008, 19:48
Kim icat etmis bu yer cekimini? Ne gereksiz bir sey :D:D

Egemen
18.07.2008, 19:49
Kim icat etmis bu yer cekimini? Ne gereksiz bir sey :D:D

ula dur düzeni bozmaktan yiyecen cezayı :D

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:49
bu da klasik bi soru..

Hava bugün 0 dereceyse ve yarın iki kat daha soğuk olacaksa hava yarın kaç derece olacaktır? :D

arkada kalmasın.. ee hadi arkadaşlar.. :)

Egemen
18.07.2008, 19:51
bu da klasik bi soru..

matematiksel olarak sıfır..

ama fiziksel olarak kat ifadesinde kaçın baz alındığına bağlı..

-2 de olabilir, -10 da :D

Mayls
18.07.2008, 19:51
bu da klasik bi soru..

Baba sizin okulda matematik yok mu?
2 x 0 = 0
Bu kadar basit :D

Ben daha güzel bir soru buldum;

Kuran'da ve diger kutsal kitaplarda söz edilen Yecüc ve Mecüc biz, yani Türk milleti olabilir mi? Malum Yecüc ve Mecüc hikayesi Ergenekon destaniyla örtüsüyor :)

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:53
Baba sizin okulda matematik yok mu?
2 x 0 = 0
Bu kadar basit :D

mantıklı düşün ama bugün hava 0 dereceyse yarın 2 katı daha soğuk olacak.. yine 0 derece olur mu hiç..

Egemen
18.07.2008, 19:53
selim bu konu hakkında ne desem ya hikaye olur ya destan :D

DKaraduman
18.07.2008, 19:54
mantıklı düşün ama bugün hava 0 dereceyse yarın 2 katı daha soğuk olacak.. yine 0 derece olur mu hiç..

havayla kendimiz arasındaki ISI farkını buluruz sonra o ısıyı ikiyle çarpar sonra yine SICAKLIĞa çeviririz odur.:D

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:55
havayla kendimiz arasındaki ISI farkını buluruz sonra o ısıyı ikiyle çarpar sonra yine SICAKLIĞa çeviririz odur.:D

bu mudur :)

DKaraduman
18.07.2008, 19:55
bu mudur :)

budur heralde :)

Mayls
18.07.2008, 19:57
Havanin 0° olmasi cok zor. Illa ufak bir oynama vardir :) Örnegin 0,0000000001° yada -0,0000000001° gibi. Tam 0° cok zor yani :D:D
Bosuna olmayacak islerle ugrasmayalim :D

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:57
saçma bi soru sorucam.. :) ama doğru yani..

Neden insanlar birbirlerine sarilinca saga-sola sallanirlar? :D

İskender YILMAZ
18.07.2008, 19:58
Havanin 0° olmasi cok zor. Illa ufak bir oynama vardir :) Örnegin 0,0000000001° yada -0,0000000001° gibi. Tam 0° cok zor yani :D:D
Bosuna olmayacak islerle ugrasmayalim :D

diyelim çok zor olan oldu, 0 oldu.. :) ee..

DKaraduman
18.07.2008, 19:58

sarılıp kazık gibi dursunlar mı yani:D zaman geçsin diye sarılırken :D:D

Mayls
18.07.2008, 19:59
selim bu konu hakkında ne desem ya hikaye olur ya destan :D
Ben bu soruyu en iyisi yarin camiye gidip hocaya sorayim :D Hoca bu soruyu sahsina ve milliyetine edilmis bir küfür olarak görmezse, eve dönüp cevabi buraya yazabilirim herhalde :D

İskender YILMAZ
18.07.2008, 20:00
sarılıp kazık gibi dursunlar mı yani:D zaman geçsin diye sarılırken :D:D

niye amaç kaynaşmak yani.. kazık gibi durmakla ne alakası var.. :D

bi tane daha..

Neden öğrenciler ilköğretimin beşinci sınıfina kadar öğretmene "öğretmenim" diye seslenirken altıncı sınıfta bir anda "hocam" diye seslenmeye başlarlar? :D

bunu hep merak etmişimdir.. 6.sınıf öğrencilik tarihinde bi evrim..

Mayls
18.07.2008, 20:00
diyelim çok zor olan oldu, 0 oldu.. :) ee..
Allah yazdiysa bozsun :D:D

Egemen
18.07.2008, 20:01

soruyu öyle değil de böyle soralım :)

neden erkekler direk sağa yönelirken bayanların bir kısmı ille de sola diye diretir.. :D

(bayanların geneline laf etmedim yanlış anlaşılmayayım.. ama bu durumla çok sık karşılaşıyorum..)

OnurKul
18.07.2008, 20:03
kendi vücut ısısını düşürmüş :S enteresan..

İstersen Kalbini bile durdurabilirsin :)

İskender YILMAZ
18.07.2008, 20:05
İstersen Kalbini bile durdurabilirsin :)

nefes almazsan durur tabi..

OnurKul
18.07.2008, 20:07

Ağzını açık bırak bak bakalım yapışıyor mu :D yapışır havayla temas etmediği için kabına yapışmaz...

E bunu cevapladık ya !!! okumuyor musunuz arkadaşlar :D

17 - Eğer bir uçağın kara kutusuna bir kazada hiçbir şey olmuyorsa, tüm uçak neden bu maddeden yapılmaz?
- Çünkü kara kutu çok ağır bir maddeden yapılır...eğer o uçak o maddeden yapılırsa uçak uçamaz uçamazsa uçak olmaz uçak olmazsa karakutu olmaz...karakutunun maddesinden otobüs yapalım daha iyi di mi?

OnurKul
18.07.2008, 20:08

Nefesini tutarak kimse ölemez ! bunu biliyor muydunuz?

Egemen
18.07.2008, 20:09

bilmeyen denesin diyelim :D

Mayls
18.07.2008, 20:09
Yok yok, onun baska bir bir yöntemi var. Nefes almamak veya kendi kendini elleriyle bogmak mümkün degil. Denemisligim var, dermisim :D:D Fiziken mümkün degil yani.

İskender YILMAZ
18.07.2008, 20:10
hmm iyiymiş..

bi şey daha var aklıma takılan..

Niye Tv ' de program yapan herkez Türkiye'deki herkezin o programı izlediğini düşünür? 70 milyon bizi izliyor ifadesi hemen hemen her kanalın her programında vardır.. anlamıyorum.. bütün türkiye seni izliyor sanki.. :)

İskender YILMAZ
18.07.2008, 20:11

yoo bilmiyordum.. :) allah allah nasıl oluyor peki? kafana sıkarakta olabilir.. :)

Mayls
18.07.2008, 20:11
Yurdum insani deyip gecmek lazim bazen :D

DKaraduman
18.07.2008, 20:16
E bunu cevapladık ya !!! okumuyor musunuz arkadaşlar :D

pardon görmemişm..

OnurKul
18.07.2008, 20:29
yoo bilmiyordum.. :) allah allah nasıl oluyor peki? kafana sıkarakta olabilir.. :)

Kafana sık ölürsün tabi olm :D Allah Allah , önemli olarak psikolojik güç ve insanın öz enerjisini kullanarak kalbini durdurması... Bu yapılabilir.

OnurKul
18.07.2008, 20:30
hmm iyiymiş..

bi şey daha var aklıma takılan..

Niye Tv ' de program yapan herkez Türkiye'deki herkezin o programı izlediğini düşünür? 70 milyon bizi izliyor ifadesi hemen hemen her kanalın her programında vardır.. anlamıyorum.. bütün türkiye seni izliyor sanki.. :)

İzleme olasılığı düşüktür ama imkansız değildir :D bu laf TRT'nin tek kanal olduğu zamanlardan kalmıştır ve iğrenç bir geyiktir :D

Egemen Yılmaz
18.07.2008, 20:41
bu da klasik bi soru..

273/2 kelvin derece olur ;)

OnurKul
20.07.2008, 17:31
273/2 kelvin derece olur ;)

Cevap doğru mu ya? doğrudur herhalde kimseden ses çıkmamış :):):)

1'den -1 çıkarsa sonuç ne olur ? :)

Mayls
20.07.2008, 17:35
2 olur :)
Söyle;
1-(-1)=2, yada 1+1=2

OnurKul
20.07.2008, 17:42
Söyle;
1-(-1)=2, yada 1+1=2

Kesinlikle doğru :)

İskender YILMAZ
20.07.2008, 17:54
Söyle;
1-(-1)=2, yada 1+1=2

evet aynen.. :) 2 -, + yapar.. :)

İskender YILMAZ
20.07.2008, 17:58
bi tane daha sorayım.. çok saçma ama neden pazartesi ve cumartesinin kendi isimleri yoktur? diğer günlerden neleri eksik..?

İskender YILMAZ
20.07.2008, 18:05
bunu şimdi okudum.. çok hoşuma gitti ya.. soru değilde anlatım tarzı.. yani neticeye değilde hatice güzel bu sefer.. :)

Neden bir kimse tuvaletin yerini öğrenmek istediğinde "lavabo nerede" diye sorar?

Amaç daha kibar olmak mıdır?

Lavaboya dıçılır mı?

Hasan61
20.07.2008, 18:09
Bir programi kurarken neden "kabul ediyorum" ya da "kabul etmiyorum" seçenekleri vardir? O kadar parayi bayilip bir bilgisayar programi satin aldiktan sonra "kabul etmiyorum" seçenegini isaretleyen bir takim saf kisiler mevcut mudur?

Mayls
20.07.2008, 18:29
bunu şimdi okudum.. çok hoşuma gitti ya.. soru değilde anlatım tarzı.. yani neticeye değilde hatice güzel bu sefer.. :)

Neden bir kimse tuvaletin yerini öğrenmek istediğinde "lavabo nerede" diye sorar?

Lavaboya dıçılır mı?
Sanirim kibar görünmek icindir.
Acikcasi ben hic sevmem böyle gereksiz, yapmacik kibarliklari. Tuvalet ve lavabo kelimelerini de sevmem zaten. Türkce'si varken (hela) neden yabancisini kullanayim ki.

Bir soru daha cikti;

Neden Öztürkcesi varken, baska dillerden Türkceye girmis kelimeleri kullaniyoruz?

Great White
20.07.2008, 22:02
İyi de hela da zaten saf türkçe değil ki..

Hem büyük ses uyumuna da aykırı:)

Madem öyle kenef diyelim olsun bitsin:D

Atılay
21.07.2008, 00:16
Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurtamı tavuktan çıkar?

Çok klasik değil mi?:):):):):):):):)

DKaraduman
21.07.2008, 01:11

yumurta tavuktan çıkar çünkü yumurtadan çıkan civcivdir ayrıca büyüdüğünde horoz olma ihtimali de vardır ondan..

Egemen Yılmaz
21.07.2008, 02:15
Bir programi kurarken neden "kabul ediyorum" ya da "kabul etmiyorum" seçenekleri vardir? O kadar parayi bayilip bir bilgisayar programi satin aldiktan sonra "kabul etmiyorum" seçenegini isaretleyen bir takim saf kisiler mevcut mudur?

hayır ama o programı çoğaltıp satmayı düşünen çakal kişiler mevcuttur (: o seçenekler de yasal sorumlulukları kabul ettirmek içindir.

OnurKul
21.07.2008, 02:25
bi tane daha sorayım.. çok saçma ama neden pazartesi ve cumartesinin kendi isimleri yoktur? diğer günlerden neleri eksik..?

Bunun cevabı çok basit :) Bakınız Kulklandığımız gün isimleri zaten Türkçe değil :)

Cuma-Arapça-toplama, toplanma)
Cumartesi-Arapça-(ertesi - Türkçe)
Pazar-Farsça-(ba = yemek, zar = yer)
Pazartesi-Farsça-(ertesi - Türkçe)
Salı-İbrânice-(üçüncü)
Çarşamba-Farsça-(cehar şenbe = dördüncü gün)
Perşembe-Farsça-(penç şenbe = beşinci gün)

Sadece -ertesi diye gelen ekler Türkçe... Bu Cumartesi günü tatildir bilirsiniz. Tatilin başladığını vurgulamaktır amaç. Pazatesinde de iş günlerinin başladığını vurgulamaktır amaç.Biz Türkçeleştirmişiz bir şekilde :)

Lavaboya dıçılır mı?

Belki lavaboyu kullanıyordur nerden biliyorsun tuvaleti, kenefi, helayı kullandığını :D

seyyah61
21.07.2008, 03:09
Eger o kabul etmiyorum secenegi olmasaydi, programi kullananlarin, herhangi bir olumsuzlukta programi yapan sirketi dava edip tazminat kazanma haklari dogacakti. Belki bizim ülkemiz icin bu ihtimal düsük olsa da, Amerika'da örnekleri bolca mevcuttur.

a.fındıkoğlu
21.07.2008, 04:05
2010 yılında, Işık hızına ulaşabilen bi araç yapılsa dünyanın etrafında sürekli doğuya doğru gidildiğinde geçmişe gidilebilir mi? çok saçma olmadı bu gidlebilirse 2010 yılından 1900 yılına nekadar surede gidilir ..(ışık hızı 300binkm.alınacak:=) ) hadi cevapla bunları mantıklı mantıklı salla..sabah ezanı okunuyr

seyyah61
21.07.2008, 04:33
2010 yılında, Işık hızına ulaşabilen bi araç yapılsa dünyanın etrafında sürekli doğuya doğru gidildiğinde geçmişe gidilebilir mi? çok saçma olmadı bu gidlebilirse 2010 yılından 1900 yılına nekadar surede gidilir ..(ışık hızı 300binkm.alınacak:=) ) hadi cevapla bunları mantıklı mantıklı salla..sabah ezanı okunuyr
Isik hizinda sürekli belli bir yöne gidilerek, yildizlarin, günesin uzayin vb. önceki hallerini görmek mümkün. Ama dünya etrafinda dönmek hic bir ise yaramaz. Sürekli ayni istikamette gitmek gerekir. Böylece sönmüs yildizlarin, carpisip yok olan gök cisimlerinin o anki görüntüsü hatta sesleri elde edilebilir. Ama bu zamanda geriye gitmek degildir. Sadece olmus bir olayin görüntüsünün tekrarinin görünmesidir. Isik hizina ulasilsa bile zamanda geri gitmek mümkün degildir.
Ayrica hesaplama olayina gelirsek,
Isik saniyede 300bin km gidiyor.
110 sene
110 x 365 x 24 x 60 x 60 = 3.468.960.000 saniye eder.
Bunu da 300 bine bölersek
11.563 saniye eder ki bu da 192 dakka eder yanlis hesaplamadiysam.
110 senelik bir süreyi isigin sadece 3 saattekatettigini ve kainat yaratildigindan bu yana hala isigini dünyaya ulastiramamis yildizlar oldugunu hesaba katarsak, kainatin büyüklügü konusunda az da olsa bir öngörü yapmak mümkün olabilir.

Egemen
21.07.2008, 14:49
ışık hızına ulaşınca zamanda geriye gidilebilecek mi diyorsunuz :D

herşeye inanırım da bu zamanda yolculuk olayına inanmam :D

Mayls
21.07.2008, 15:35

Horozun buna güzel bir cevabi var da, ortam müsait degil :D

Mayls
21.07.2008, 15:37
Kainatin bir büyüklügü var mi? Yani bir yerde bitiyor mu, yoksa sonsuz mu?

Buyrun :D:D

Manu61
21.07.2008, 15:38
Horozun buna güzel bir cevabi var da, ortam müsait degil :D
sonuc olarak horoz ben isime bakarım polemige girmem diyo :D

Özkan
21.07.2008, 17:45

Buyrun :D:DSir Edwin Hubble, Doppler yöntemini kullanarak evrenin büyüdüğünü kanıtlamıştı. Büyüyen birşey sonsuz olamaz. Evren sonsuz değildir ama sınırsızdır.

seyyah61
21.07.2008, 18:45

Zamanda yolculuk degil, sadece cisimlerin önceki hallerinin görüntüsü. En basit sekilde söyle anlatabilirim. Seslerin hicbir zaman kaybolmadigini biliyoruz. Peki nereye gidiyor? Uzayin derinliklerine. Yani sesin o sürede katettigi mesafeyi isik hiziyla gecersek sesi tekrar duyabiliriz. Isik icin de aynisi gerekli. Fakat bu dedigim gibi zamanda yolculuk degil, sadece olmus bir olayin görüntüsü seklinde olur. Filmlerde oldugu gibi müdahale edilemez.

Mayls
21.07.2008, 18:49
Zamanda yolculuk degil, sadece cisimlerin önceki hallerinin görüntüsü. En basit sekilde söyle anlatabilirim. Seslerin hicbir zaman kaybolmadigini biliyoruz. Peki nereye gidiyor? Uzayin derinliklerine. Yani sesin o sürede katettigi mesafeyi isik hiziyla gecersek sesi tekrar duyabiliriz. Isik icin de aynisi gerekli. Fakat bu dedigim gibi zamanda yolculuk degil, sadece olmus bir olayin görüntüsü seklinde olur. Filmlerde oldugu gibi müdahale edilemez.

Simdi tekrar anlatinca ben de anladim :) Ama o görüntülere ve isiklara felan yetismek icin isik hizindan biraz daha hizli olmak gerekir sanirim. Yoksa biz gittikce yakalamaya calistigimiz isik da ayni hizda gidiyor ve mesafe ayni kaliyor :)

metinulusoy
21.07.2008, 19:31

küçükken,cevabını merak ettiğim 1 numaralı soru buydu.dini açıdan da felsefi açıdan da bu sorunun cevabının olmadığını fark etmem
geç olmadı ama.değerli ve de bilgili bir büyüğümün bu soruyla ilgili bir lafı vardı,
"İnsan bu soruya ne kadar kafa yorarsa,dinsiz olma veya kafayı yeme olasılığı o kadar artar."
o yüzden fazla cevabını aramamak lazım.

OnurKul
21.07.2008, 19:32

Einstein'nın teorisidir...

seyyah61
22.07.2008, 00:27

Kainatin bir sonu elbet vardir. Bunu Kur'an-i Kerim'deki bazi ayetlerden de cikarabiliriz. Önceleri gelecegi okumak ve fal bakmak cok yaygin imis. Cinleri kullanarak kainatin sonu dedigimiz yerden haberler alinirdi ve insanlarin gelecegi okunurdu. Fakat Allah-u Teala daha sonra cinler icin bu yolu kapatmistir.

DKaraduman
22.07.2008, 00:37
Einstein'nın teorisidir...

Bu arada Tesla Einstein ın hiçbir teorisini kabul etmez ve bence gelmiş geçmiş en büyük mucit ya da filozof Tesla'dır.

Ömer SEVİNÇ
22.07.2008, 00:55
Işık hızı görecelidir kardeşlerim. Biz ışık hızına çıktığımız zaman ışığa yetişmiş olmayız. O hala bizden 300 bin (Ne milyonu lan) km/saniye hızlı olur.

Bu nedenle ışık hızına yetişmek diye bir şansımız yok. Işık hızında giden arabanın farları sorusunun cevabı da budur. Işık hızı görecelidir. Biz ne kadar hızlanırsak bize göre ışık da o kadar hızlanır:)

Evren de büyük patlama dan sonra sürekli olarak büyüyor. Büyük patlama öncesinde minimum hacim maximum kütleye sahip olan evrenimiz büyük patlamadan sonra devamlı olarak bir büyüme içinde. Bu büyümenin ilerleyip, bir süre sonra da durması ardından evrenin küçülmeye başlaması bekleniyor. Tabi bunlar insan ömrüne göre ciddiye alınabilecek yıllar değil. O yıllar geldiğinde güneş bizi çoktan yutmuş olur, kendisi de bir beyaz cüceye dönüşür:)

Ben böyle biliyorum..

Erdogan
22.07.2008, 01:50
way bee, neler var :)

OnurKul
22.07.2008, 02:33
Bu arada Tesla Einstein ın hiçbir teorisini kabul etmez ve bence gelmiş geçmiş en büyük mucit ya da filozof Tesla'dır.

Tesla hakkında çok araştırma yaptım... Kesinlikle bir dahi... İlgiliysen yazımı okuyabilirsin http://suistimal.blogcu.com/3409656/

Her muciti , filozofu kendi içinde değerlendirmek gerek karşılaştırmak değil !

a.fındıkoğlu
22.07.2008, 02:38
Tesla hakkında çok araştırma yaptım... Kesinlikle bir dahi... İlgiliysen yazımı okuyabilirsin http://suistimal.blogcu.com/3409656/

onur kul arkadaşım bu konularla ilgili bilgin varsa sence kurt deliği denen kara delikten gecerek zamanda yolculuk yapılabilir mi?

OnurKul
22.07.2008, 02:40
Işık hızı görecelidir kardeşlerim. Biz ışık hızına çıktığımız zaman ışığa yetişmiş olmayız. O hala bizden 300 bin (Ne milyonu lan) km/saniye hızlı olur.

İlginç bir teori :D ışığın hızı sabittir be arkadaşım, profesör değiliz ama paradigma değil bu , ışık bizden hep hızlı olacak diye bir şey yok ki :) onun hızı yıllardır belli küsaratlı hatta 299.792 km/sn ... bunun sana göresi bana göresi olmaz :) Bazı arkadaşlar olaya magazinsel hatta siyasi yaklaşıyor diyor ki "Ben Tesla'yı bilirim, Tesla Einstein'nın teorilerini çalışmalarını kabul etmez" diyor , ben bunu Gaflar başlığında da yer alan bizzat izlediğim telegol programında ki şu geyiğe benzetiyorum :

FIFA kapansın!
Ziya Şengül: Benim yorumuma göre, goldü o.
Adnan Aybaba: Kitapta kural var, kitaba göre faul.
ZŞ: Ben o kitaba da inanmıyorum.
AA: Olur mu abi? O zaman Ziya Abi´nin kuralı olur.
ZŞ: Ben bu kuralı kabul etmiyorum. Kimmiş bu aksiyon alanını belirleyen?
AA: FIFA belirliyor.
ZŞ: FIFA´yı da tanımıyorum. Ben bu kurala karşıyım, böyle bir kuralı kabul etmiyorum.
Serhat Ulueren: Ben de ofsayta karşıyım o zaman!.. (Telegol)

Veeeee ekstra bilgi : Işık hızının değişmezliği ilkesi

Işık hızı, boşlukta her zaman aynı hızla ilerler. Bu hız saniyede tam olarak 299.792.458 metredir (yaklaşık 3x108 metre/saniye) ve c (http://tr.wikipedia.org/wiki/C) olarak gösterilir. 1887 (http://tr.wikipedia.org/wiki/1887) yılında Albert Michelson (http://tr.wikipedia.org/wiki/Albert_Abraham_Michelson) ve Edward Morley (http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Edward_Morley&action=edit&redlink=1) adındaki iki fizikçi tarafından bir dizi deneyle Etherin (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ether) dünyaya gore hızı ölçülmüş ve başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu deneyler Michelson-Morley deneyleri (http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Michelson-Morley_deneyleri&action=edit&redlink=1) olarak anılır. Michelson-Morley deneyleri ışık hızının değişkenliğini kanıtlamak üzere kurulmuştur. Deneylerin başarısızlığı, ışık hızının tüm başvuru çerçevelerine (http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Ba%C5%9Fvuru_%C3%A7er%C3%A7evesi&action=edit&redlink=1) göre aynı olduğunu kanıtlar. Bu da Einstein'ın (http://tr.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein)özel görelilik kuramının (http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel_g%C3%B6relilik_kuram%C4%B1) ikinci ilkesi (http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0lke) olarak geçer.

DKaraduman
22.07.2008, 02:47

Bence karşılaştırılabilir mesela şimdi biz Edisonla Teslayı karşılaştıramayacakmıyız karşılaştırsak kim Edison der bir de zamanda yolculuk olayıyla ilgilenenler için http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal/teslazamandayolculuk.htm resimlere dikkat düşünelim biraz..

OnurKul
22.07.2008, 02:48
onur kul arkadaşım bu konularla ilgili bilgin varsa sence kurt deliği denen kara delikten gecerek zamanda yolculuk yapılabilir mi?

Vakt-i zamanında bu konularla çok ilgilendim.Ayrıca Metafizik bilgimde derindir.... Ama ne yazık ki kara delik hakkında çok şey bildiğimi söyleyemem... Genel bilgiler diyebiliriz... Öncelikle Bilimin gösterdiği şeye inanırım, Adamlar İsviçre'de dünyanın varoluşunu kanıtlamak için Big Bang deneyi yapıyorlar duymuşsunuzdur... Kara deliğin işlevini kimse doğru düzgün bilmemektedir,bir çok bilgi vardır, keza tek bir karadelikten bahsedilmemektedir. Big Bang deneyi eğer bir kara delik yaratırsa işte sır o zaman çözülecek.

DKaraduman
22.07.2008, 02:50
Ayrıca Haarp teknolojisi olayına da biraz ilgisi olanlar için şu kitabı tavsiye ederim http://www.ideefixe.com/Kitap/tanim.asp?sid=I8UFXTH58K5KK8EPYBJT

OnurKul
22.07.2008, 02:53
Bence karşılaştırılabilir mesela şimdi biz Edisonla Teslayı karşılaştıramayacakmıyız karşılaştırsak kim Edison der bir de zamanda yolculuk olayıyla ilgilenenler için http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal/teslazamandayolculuk.htm resimlere dikkat düşünelim biraz..

Edison ve Tesla arasında bir husumet söz konusudur... Yazımı okumadın sanırım ? http://suistimal.blogcu.com/3409656/

Mucit olarak karşılaştırabilirisn belki dersin ki o elektiriği buldu bu bilmem ne yaptı. Bu bile ölçüt değildir, Çünkü hepsi kendi koşulları içerisinde değerlendirilmelidir... Filozofları karşılaştıramazsın bu mümkün değil bunu unut. Mucitlerin filozof yanlarını ve teorilelrini karşılaştıramazsın, Tezlerini varsa anti tezin çürütmeye çalışırsın. Einstein'nın Tezini kimse çürütemedi, görecelilik kuramını kim çürüttü ? Varsa söyle... Ama o kişilerin teorilerini , fikirlerini, Düşüncelerini karşılaştıramazsın hepsini kendi içinde değerlendirebilirsin...

a.fındıkoğlu
22.07.2008, 02:55
cetin bal denen adam ufolar falan baya karısıtırmıs gercekci inandırıcı degil..
cern deneyi zamanda yolculuk kara delikle ilgili bilgi http://www.biltek.tubitak.gov.tr/haberler/fizik/s-484-4-5.pdf

OnurKul
22.07.2008, 02:57
cern deneyi zamanda yolculuk kara delikle ilgili bilgi http://www.biltek.tubitak.gov.tr/haberler/fizik/s-484-4-5.pdf

Müthişsiniz arkadaşlar bu sohbetten çok keyif aldım :) adresi şimdi inceliyorum...

DKaraduman
22.07.2008, 02:57
Edison ve Tesla arasında bir husumet söz konusudur... Yazımı okumadın sanırım ? http://suistimal.blogcu.com/3409656/

Mucit olarak karşılaştırabilirisn belki dersin ki o elektiriği buldu bu bilmem ne yaptı. Bu bile ölçüt değildir, Çünkü hepsi kendi koşulları içerisinde değerlendirilmelidir... Filozofları karşılaştıramazsın bu mümkün değil bunu unut. Mucitlerin filozof yanlarını ve teorilelrini karşılaştıramazsın, Tezlerini varsa anti tezin çürütmeye çalışırsın. Einstein'nın Tezini kimse çürütemedi, görecelilik kuramını kim çürüttü ? Varsa söyle... Ama o kişilerin teorilerini , fikirlerini, Düşüncelerini karşılaştıramazsın hepsini kendi içinde değerlendirebilirsin...

yazıya yüzeysel baktım biraz da çoğunu başka yerlerde okuduğum için kapattım.

Tesla Rölativite de bir hata bulmustur ama onu o zamanlar kabul etmemişlerdir.Hatanın ne olduğunu araştırdım bulamadım eğer bulursan onla alakalı bi yazı özelden beklerim..

DKaraduman
22.07.2008, 02:59

bunu inandırıcı bulmadıysan aşağıdaki linkteki kitabı tavsiye ederim biraz alakaları var..

Ayrıca Haarp teknolojisi olayına da biraz ilgisi olanlar için şu kitabı tavsiye ederim http://www.ideefixe.com/Kitap/tanim.asp?sid=I8UFXTH58K5KK8EPYBJT

OnurKul
22.07.2008, 03:02
yazıya yüzeysel baktım biraz da çoğunu başka yerlerde okuduğum için kapattım.

Tesla Rölativite de bir hata bulmustur ama onu o zamanlar kabul etmemişlerdir.Hatanın ne olduğunu araştırdım bulamadım eğer bulursan onla alakalı bi yazı özelden beklerim..

Söylentiden ibaret sanırım. Ona dair bir bilgiye ulaşamadım açıkçası. Gidip kütüphaneleri araştırmak lazım google'da bir yerde tükeniyor.

Tesla'ya ait söylenebilecek son şey şudur :

Ölümünde ise şüpheler vardır.Ölümünden hemen sonra odasına gelen FBI ajanları Tesla’nın vasiyetini ararlar.Deney aletlerine,makalelerine,projelerine el koyarlar.Yabancılar dairesi ise Deniz kuvvetleri İstihbarat servisini arayarak Tesla’nınj bütün makalelerinin ve araştırma kaynaklarının mikrofilme çekilmesini ister..FBI ise parasını ödeyerek otel emanetinde bulunan kutuyu alır.Kutudan Tesla’nın kablosuz enerji aktarımı,yeni bir torpido silahının planları , ölüm ışını adını verdiği bir yüksek dalga frekans silahının projesi çıkar.
Tüm bunlar ABD Başkanının emri ile FBI tarafından mühürlenir ve TOP SECRET ibaresi altında rafa kaldırılır ve kamuoyunda tartışılması yasaklanır

Bu sebeple Tesla'ya ait bilgilerin çoğu artık şehir efsanesi, kulaktan dolma bilgiler ve uydurmalarla doludur... Rölativitede hata bulmasıda muammadır... Sadece söylenmektedir ama bilinmemektedir.

DKaraduman
22.07.2008, 03:08

Bunu okudum da burda evrenin dönmediği söyleniyor ben öyle birşey duymamıştım evrenin sabit olduğu kanıtlanmışmıdır? yani dünya dönüyor samanyolu dönüyor vega burcu dönüyor da evren dönmüyor mu?? Kesin mi bu bilgi??

OnurKul
22.07.2008, 03:08

:D bir alıntıyla cevap verelim :

Tefsir (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/tefsir/) , İbni Kesir (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/ibni-kesir/) 1-550`de Eshab (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/eshab/) -ı Kiram (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/kiram/) `dan Hazret (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/hazret/) -i Ebu Zer (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/ebu-zer/) `in (Radıyallahü (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/radiyallahu/) anh) naklettiği Hadis-i Şerifin (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/serifin/) meali: `Yedi kat gök ve yedi kat yerin kürsi yanında büyüklükleri, bir çölün ortasına atılmış yüzük veya kapı halkası gibidir. Arş (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/ars/) `ın da Kürsiye büyüklüğü o çölün halkaya olan büyüklüğü yanındadır.`

Bilim adamlarına göre atom- insan- dünya- güneş (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/gunes/) sistemi; güneş (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/gunes/) sistemi samanyolu ve samanyolu-galaksi (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/galaksi/) topluluğu (uzay) arasındaki orantı (çöl (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/col/) -yüzük) orantısına çok benzemektedir.

ABD (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/abd/) bilim dergisi (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/dergisi/) `Science (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/science/) `e göre gelişmiş teleskoplar ve uzaydaki teleskoplar vasıtasıyla uzayda her birinde ortalama 400 ile 500 milyar yıldız (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/yildiz/) bulunan 450 milyar galaksi (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/galaksi/) incelenmektedir. 450 milyar galaksi (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/galaksi/) ise bütün `kosmos (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/kosmos/) `un (kainatın) sadece yüzde 4`üdür. Yüzde 96`sı henüz görünmemektedir. 2007 yılında uzaya yerleştirilecek James Weeb teleskobu ile 12 milyar 700 milyon ışık yılı mesafeye kadar görünmeyen galaksiler gözetlenecektir. NASA (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/nasa/) `nın Hubble Teleskobu (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/hubble-teleskobu/) ile 10 bin galaksiyi bir arada gösteren fotoğrafı çekilmiştir. Kartal Nebulasının uzunluğu 10 trilyon km`dir. İngiliz (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/ingiliz/) astronomi profesörü Sir James Jeans (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/jeans/) `a göre: `Kainattaki yıldız sayısı dünyanın bütün kumsallarındaki mevcut kum tanelerinden fazladır.` Bilim adamlarına göre 450 milyar galaksinin her birinde bulunan 400 milyar yıldızdan birbirine benzeyen yıldız (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/yildiz/) (gök cismi) tespit edilemememiştir. Kainatın büyük çoğunluğu soğuk ve karanlık bir boşluktur. Uzayda bir gezegene rastlama ihtimali 10 üzeri 33`tür. (Şimdiye kadar Jüpiter (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/jupiter/) büyüklüğünde ya da Jüpiter (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/jupiter/) `in birkaç misli (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/misli/) olan 105 gezegen tespit edilmiştir. Kainatın gözetlenebilen kısmı 30 milyar ışık yılına eşit bir mekandır. Kainat (eksi (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/eksi/) ) -270 derecelik soğuk bir ısıya sahiptir. Saniyede 300 bin km hızla yol alan ışık; kainatın çevresini 120 milyar yılda tamamlayabilir. Kainatta en az 10 milyar kere trilyon yıldız bulunmaktadır. Kainatın küresel bir eğrilik özelliği olduğundan ufkumuzun dışındaki galaksileri göremeyiz.

Sanırım sonsuz diyebiliriz... Yani bizim ulaşamayacağımız sonsuzlukta :)

OnurKul
22.07.2008, 03:15
Bunu okudum da burda evrenin dönmediği söyleniyor ben öyle birşey duymamıştım evrenin sabit olduğu kanıtlanmışmıdır? yani dünya dönüyor samanyolu dönüyor vega burcu dönüyor da evren dönmüyor mu?? Kesin mi bu bilgi??

Evrenden kasıt bütün güneş sistemi olabilir. Dünyanın döndüğü kesin bilgidir... En azından şimdilik... Dünyanın dönmediğine dair bir bilgi yok bende ayrıca bulamadım.

DKaraduman
22.07.2008, 03:18
Evrenden kasıt bütün güneş sistemi olabilir. Dünyanın döndüğü kesin bilgidir... En azından şimdilik... Dünyanın dönmediğine dair bir bilgi yok bende ayrıca bulamadım.

güneş sistemi dönüyor ki zaten o kesin güneş sisteminin etrafında döndüğü vega burcu da dönüyor o da kesin açık açık evren demişler işte :confused:

a.fındıkoğlu
22.07.2008, 03:21
güneş sistemi dönüyor ki zaten o kesin güneş sisteminin etrafında döndüğü vega burcu da dönüyor o da kesin açık açık evren demişler işte :confused:
yazıda nerde geciyor evrenin dönmediğiyle ilgili bilgi kacıncı satırda ...

DKaraduman
22.07.2008, 03:24
yazıda nerde geciyor evrenin dönmediğiyle ilgili bilgi kacıncı satırda ...

.............Ancak evrenimiz
dönmediğinden, bu yolla zamanda
yolculuğun gerçekleflmesi olası değil.
1976 yılında da Tulane Üniversitesi’nden
Frank Tipler, son.....

İlk sayfanın 3. bölümünün başlarında

OnurKul
22.07.2008, 03:35

Tüm sınırsız evreni düşün...

DKaraduman
22.07.2008, 03:36
Tüm sınırsız evreni düşün...

tamam işte ben de onu diyorum onun dönmediğine dair kesin bir bilgi var mı?

a.fındıkoğlu
22.07.2008, 03:36
evrenin sınırlı oldugunu ve surekli genisledigi kabul goren gercek..samanyolu galaksisinin surekli evrenin merkezinden uzaklastıgını dolaysıyla evrenin genislediğini biliyorum.evren bizim bildiğimiz dünya günes samanyolu andromeda bunların donmesinden ibaret degil donen yıldızlar galaksiler geri kalan bosluklar donmuyor yani evrenin icindeki cisimler donuyor evren sabittir donmez...

DKaraduman
22.07.2008, 03:37
evrenin sınırlı oldugunu ve surekli genisledigi kabul goren gercek..samanyolu galaksisinin surekli evrenin merkezinden uzaklastıgını dolaysıyla evrenin genislediğini biliyorum.evren bizim bildiğimiz dünya günes samanyolu andromeda bunların donmesinden ibaret degil donen yıldızlar galaksiler geri kalan bosluklar donmuyor yani evrenin icindeki cisimler donuyor evren sabittir donmez...

teşekkürler..

Ümit Küçük
22.07.2008, 05:20

sen dunyayla aynı hızda hareket edıyosun ondan sen havaya zıpladıgında baska yerde degislsin aslında sende hareket halındesın ama bunu sen hareket etmıyormus gibi görüyosun yani söyle dusun ıkı araba var bırınde sen varsın bırınde baska bırı ıkınızde 60 km hızla gısdıyosunuz aynı yone hareket halındesınız sen o arabayı duruyo görürsün sen dunyayla aynı hızda hareket halınde oldugun ıcın dunyayı duran görüyosu tıpkı ucakla devamlı doguya gıdersen sattın 4.2 sanıye ılerı gıder devamlı batıya gıdersen saatin 4.2 sanıye gerıye gıder ama sen bunu farketmezsın görecelık iste oluyo bu

Ümit Küçük
22.07.2008, 05:21
dünya yuvarlak da deil aslında :D

dunya zaten yuvarlak deıl jeoıd coklugen yapıda pırı reısın dunya harıtasına bakabılırsın.sadece bısım onu yuvarlak gıbı gormemızın nedenı atmosferdır.ama benım anlamadıgım pırı reıs bu harıtayı nasıl cızdı.bır fıkrı olan varsa paylasırsa sevinirim.

Ümit Küçük
22.07.2008, 05:26
bu da klasik bi soru..

136.5 kelvın derece olacakdır.0 derece 273 kelvın oldugundan.tabı bu dereceden sonra super iletkenler baslıyo oralara gırmeyelım.

Ümit Küçük
22.07.2008, 05:59

hehe tam benlık soru eınsteın zaman evremı teoremıne gore dunyanın etrafı devasa aynalarla donatılıp ısık hızına ykaın bır hızlı 10 ısık hızı uzklıkda bır galaksıye gıttımızı varsayarsak dunyadan o galaksıye varmamız 10 senemızı alır o galaksıden tekrar dunyaya donmemız bır 10 sene daha alacagından toplamda bız 20 sene yol almıs olacaz.Tabı bız 20 sene yol alırken dunya ne kadar lık bır yol alacanı dusunelım.(buralarda hesaplar yapılıyo yaklasık olark 1 ısık yılı 110 yıla denk)dunya yaklasık olarak 110x20=2200 dunya yılı.Yane bız 10 ısık yılı uzaklıkdakı bır galaksıye gıderken 10 sene yaslanacaz gerı gelırkende 10 sene yaslanacaz.toplamda 20 sene yaslanacaz.ama geldıgımızde dunya 2200 yıl yaslanmıs olacak.Sonuc olarak bız zaman yolculugu yapmıs olacaz.
senın sorunuda bu mantıkdan cozersek 20 senede 2200 yıl gıdılırse x senede 110 yıl gıdılır.yaklsık olarak 1 yılda gıdılır.
gel gelelım mumkunatı varmı yokmu mumkunatı yok.Nedenmı
1-ısık hızını dunyada yakalayamadık bırkaın yakalamayı 100 de 1 ne bıle ulasılamadı 1913 den berı calısmalar var.
2-ısık yızını yakaladımızı varsayarsak o hıza hıc bır canlı vucud dayanamaz sonucda o hızla atomlar hareket ederken devasa bır magnetık alan olusur.olusan magnetık alan sonucunda parcalara ayrılırız.
3-her zamanın bır tasıma sınırı vardır,1910 yılınında bır tasıma sınırı vardır. o sınıra bır kıbrıt copu bıle eklesen o sınır onu kaldırmaz zaman coker bundan da ımkansız
4-ılk dedıgım 3 maddeyı bosverın zaman yolculugunun olabılecenı varsayalım ve ben senı soyle bır zamana yollıyım.Senın buyuk annen annene hamıle senı yolladıgım zamanda sen o zamana gıdıyosun buyuk annenı olduruyosun buyuk annen oldugu ıcın annen dogmamıs oluyo annen dosgmamıs oldugu ıcın sende dogmamıs oluyosun sende dogmamıs oldugun ıcın nasıl buyuk annenı oldurebılıyosun.(buyuk anne theromı)
ıste bundan dolayı zaman yolculugu ımkansız.
ama zamanı ızleme ımkanımız var ızleyebılırı cok gelısmıs bır ag olusturarak ama o olusturlan agayı yapmakda bıraz cesaret ıster.cunku o agıyı olusturacam dıye devasa bır magnetık alan olusturabılırsın ve sonucunda bermuda seytan ucgenınde oldugu gıbı molekullerıne ayrılıp yok olabılırsın.
kurt kapanı dedımız bır kara delık daha var.o bogum nokdasında bazı sımetırk degısımler yapıp frekansla oynarsak dunyanın etrafına yerlestırmdımız o devasa aynalar sayesınde zamanı ızleyebılır.ama o kara delıgı olusturacaz dıye her seyıde yok edebılırız.bı öngürü daha var.o kara delıgın bellı ızdusumlerını alırken cızım yapılırsa ben suanda oldugum yerden farklı bır yerde aynı bır sekılde daha varım yane ben aynı anda ıkı yerdeyım.
Tabı bunlar dogrumu kesınlıgı varmı bılınmıyo tıpkı eınsteının phılerderpıha deneyı gıbı gerceklıgı varmı gercekmı yoksa hepsı bır duzen mı.
son olarak Allahın ısıne karısılmaz
'Mevlam ne eyler;ne eylerse güzel eyler'

DKaraduman
22.07.2008, 12:08
dunya zaten yuvarlak deıl jeoıd coklugen yapıda pırı reısın dunya harıtasına bakabılırsın.sadece bısım onu yuvarlak gıbı gormemızın nedenı atmosferdır.ama benım anlamadıgım pırı reıs bu harıtayı nasıl cızdı.bır fıkrı olan varsa paylasırsa sevinirim.

yuvarlaktan kastım geoid di zaten

Remzi
22.07.2008, 12:19

Piri reisin haritasının şifresi adlı kitapta.Harita üzerindeki yuvarlak şekilleri birleştirerek dünyanın onaltıgen yapıya sahip olduğunu fakat atmosfer yüzünden dünya geoid şekilde görüldüğü anlatıyordu..:)

Ömer SEVİNÇ
22.07.2008, 12:28
Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp:)

Sağol OnurKul:)

OnurKul
22.07.2008, 15:54
Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp:)

Sağol OnurKul:)

:) başlık çok güzel ilerliyor , çok güzel bilgiler çıkıyor ortaya...

Mayls
22.07.2008, 17:38

Bu nedenle ışık hızına yetişmek diye bir şansımız yok. Işık hızında giden arabanın farları sorusunun cevabı da budur. Işık hızı görecelidir. Biz ne kadar hızlanırsak bize göre ışık da o kadar hızlanır:)

Evren de büyük patlama dan sonra sürekli olarak büyüyor. Büyük patlama öncesinde minimum hacim maximum kütleye sahip olan evrenimiz büyük patlamadan sonra devamlı olarak bir büyüme içinde. Bu büyümenin ilerleyip, bir süre sonra da durması ardından evrenin küçülmeye başlaması bekleniyor. Tabi bunlar insan ömrüne göre ciddiye alınabilecek yıllar değil. O yıllar geldiğinde güneş bizi çoktan yutmuş olur, kendisi de bir beyaz cüceye dönüşür:)

Ben böyle biliyorum..
Ömer, abi sen her seyi biliyor musun, yoksa bana mi öyle geliyor :D Ilgilenmedigin bir konu yok galiba :D

Bu arada bildigim kadariyla günes sürekli kücülmekte. Bir kac (sanirim 8-9) milyon yil sonra günes diye bir sey kalmayacak sanirim. Bir yerde duymustum, bilmiyorum ne derece dogru.

Egemen Yılmaz
22.07.2008, 17:46
Bu arada bildigim kadariyla günes sürekli kücülmekte. Bir kac (sanirim 8-9) milyon yil sonra günes diye bir sey kalmayacak sanirim. Bir yerde duymustum, bilmiyorum ne derece dogru.

evet, tıpkı bütün diğer yıldızlar gibi güneş de bir noktadan sonra küçülmeye başlayacak ve en sonunda kara deliğe dönüşecek

İskender YILMAZ
22.07.2008, 18:33

8-9 milyon mu? :) ölsek bari o zamana kadar.. elektrik faturasından batarız sonra.. :)

alper*
22.07.2008, 18:38
zamanda yolculuğu çok merak ediyorum.
geçmişe gidip bazı arkadaşlarımın çocukluklarına inmeliyim.

Mayls
22.07.2008, 18:55
24 saat acik olan marketlerin neden kapi kilidi vardir?

OnurKul
22.07.2008, 19:15

Sadece 24 saat açık çünkü :D 25. saatte kapatır :D

İskender YILMAZ
22.07.2008, 19:35

hiç sorma.. :D :D güzelmiş ya..

İskender YILMAZ
22.07.2008, 19:36
Sadece 24 saat açık çünkü :D 25. saatte kapatır :D

yapma bunu yapma bunu :)

Ömer SEVİNÇ
22.07.2008, 20:03
Ömer, abi sen her seyi biliyor musun, yoksa bana mi öyle geliyor :D Ilgilenmedigin bir konu yok galiba :D

Selim estağfurullah ne herşeyi bilmesi:) Severim fiziği sadece.

Güneş küçülmüyor tam aksine büyüyor. Büyüyecek, büyüyecek, dünyayı falan da içine alacak hatta. Ardından maximum büyüklüğüne ulaştığı zaman küçülüp bir beyaz cüce olacak.

Yıldızların 3 kaderi vardır. İyice büyüdükten sonra ya supernova olup büyük bir gösterişle patlarlar, ya karadeliğe dönüşürler ya da küçülüp aşağı yukarı dünya büyüklüğünde bir beyaz cüce olarak kalırlar. Büyüklüğüne göre oluyor bu. En büyük karadelik, sonra süpernova sonra beyaz cüce. Bu bakımdan bizim güneşimiz biraz ezik kalıyor. Kendi adıma hayatını şöyle gösterişli bir süpernovayla tamamlaması isterdim:D

OnurKul
22.07.2008, 20:19
yapma bunu yapma bunu :)

Yok cidden olayı budur... 24 saat diyince her Allahın günü açık diye bir şey yok ki... Sen o açık olduğu 24 saate denk gelmelisin :) ayrıca pazar günleride kapama olasılığı var ;)

Ümit Küçük
22.07.2008, 20:30
neden turk sılah sanayısı kırıkalede dır?bıraz dusunun cevap gelmezse solerım:)

Ömer SEVİNÇ
22.07.2008, 20:31
E Ankara'ya yakın işte. Muş'a mı kuracaklardı?:D

Ümit Küçük
22.07.2008, 20:34
E Ankara'ya yakın işte. Muş'a mı kuracaklardı?:D

dıthhhh yanlıs cevap ankaraya kursalardı o zaman nıye kırıkkale?

Ömer SEVİNÇ
22.07.2008, 20:35
Ankara'ya kursunlar da ilk bombardımanda silahsız mı kalalım?:D

Ümit Küçük
22.07.2008, 20:36
Ankara'ya kursunlar da ilk bombardımanda silahsız mı kalalım?:D

ankara kırkale arası 1 saat orayıda bombalar lar cok zormu ama gıttıkce sorunun cevabına yaklasıyosun:)

Ömer SEVİNÇ
22.07.2008, 20:46
Elin gavuru nerden bilsin Kırıkkale'de silah sanayi olduğunu:D:D

OnurKul
22.07.2008, 20:46
ankara kırkale arası 1 saat orayıda bombalar lar cok zormu ama gıttıkce sorunun cevabına yaklasıyosun:)

Silah fabrikası çok sakat iş...Keza kırıkkalede 3 büyük patlama oldu bu döneme kadar, bu yüzden Ankara'nın ilçesi olan elmadağ'a taşındı fabrikanın bir bölümü...Fabrikanın Kent dışına kurulması kararlaştırıldı, daha önce kırıkkale ankaraya bağlı idi... Kırıkkale ve ilçesi keskin arasında seçim yapan hükümet keskini seçti, fakat keskinin toprak ağası para yoksa toprak yok dedi, buna karşın kırıkkaleliler izin verdi ve fabrika buraya ŞEHRİN DIŞINA kuruldu...

Ayrıca kırıkkale'de o kadar çok şiddetli rüzgar eser ki bu hava boşluğuna neden olur derler,bomba düşme olasılığı bu yüzden düşük derler, Bu yüzden Türkiye'nin en büyük cephaneliği kırıkkalede derler... Kesin ve net bilgilerdir :)

Gürkan
22.07.2008, 20:53
ben de üzerindeki hava boşlukları yüzünden olduğunu duymuştum.

Mayls
22.07.2008, 21:26
Bir soru daha geldi aklima.

Ingilizler harfleri neden farkli okuyor? Örnegin united kelimesi yunayted olarak okunurken, underground kelimesi yundergravnd olarak degil de andergravnd olarak okunuyor.

Ikisi de U harfiyle basliyor fakat ikisi de farkli okunuyor...

Egemen Yılmaz
22.07.2008, 22:49
Bir soru daha geldi aklima.

Ingilizler harfleri neden farkli okuyor? Örnegin united kelimesi yunayted olarak okunurken, underground kelimesi yundergravnd olarak degil de andergravnd olarak okunuyor.

Ikisi de U harfiyle basliyor fakat ikisi de farkli okunuyor...

Nedeni çok açık: Çünkü dilleri öyle, biz de

"Halamı ziyaret ettim"
"Hala işi bitirememiş"

cümlelerinde "hala" yı farklı telaffuz ediyoruz. Bu olay İngilizce' de çok daha fazla ve belirgin tabi, ama tuhaf bir şey olarak değil, dilin bir özelliği olarak görmek lazım.

Ümit Küçük
22.07.2008, 23:13
onurun verdıgı cevap dogru sehrın ustundakı hava akımından dolayı bır magnetıck alan olusuyo bundan dolayı radar gudumlu koordınatlı sılahlarla vurulması cok zor hedefde beırgın sapmalara neden oluyo sadece serbest bırakma ıle vurulma ımkanı var ee ucakda sehrın ustune gelıp serbes bırakma yapana kadar bısım hava savunma sıstemı uyumaz herhealde:D

OnurKul
23.07.2008, 04:28
biz de

"Halamı ziyaret ettim"
"Hala işi bitirememiş"

cümlelerinde "hala" yı farklı telaffuz ediyoruz. Bu olay İngilizce' de çok daha fazla ve belirgin tabi, ama tuhaf bir şey olarak değil, dilin bir özelliği olarak görmek lazım.
Hadi bu hatrı sayılır bir açıklama olabilir, ben özellikle cevaplamadım english gramer bilen arkadaş varsa cevaplasın diye :)

Ama bu nasıl bir cevap :D

Nedeni çok açık: Çünkü dilleri öyle.

OnurKul
23.07.2008, 04:30
onurun verdıgı cevap dogru sehrın ustundakı hava akımından dolayı bır magnetıck alan olusuyo bundan dolayı radar gudumlu koordınatlı sılahlarla vurulması cok zor hedefde beırgın sapmalara neden oluyo sadece serbest bırakma ıle vurulma ımkanı var ee ucakda sehrın ustune gelıp serbes bırakma yapana kadar bısım hava savunma sıstemı uyumaz herhealde:D

Diyorlar ne kadar doğru bilinmez :) artık öyle silahlar var ki, adam bi koordinat yazıyor 5000 km'den adamı g.tünden vuruyorlar o kadar isabetli :D

Ümit Küçük
23.07.2008, 12:03
Diyorlar ne kadar doğru bilinmez :) artık öyle silahlar var ki, adam bi koordinat yazıyor 5000 km'den adamı g.tünden vuruyorlar o kadar isabetli :D

yoq yoq vurmaz magnetık sapması car dı curtu bı suru olayı var eger vurursa bu zamana kadar ben bosuna fızık egıtımı almısımdır hepsı yalan olan :D bende ıssız kalırım o zaman

alper*
23.07.2008, 12:21
çok garip bir sorum var hazırlıyorum bu sıralar.
lisede bir hocamız anlatmıştı laf arasında ama aklımda kalmadı bir türlü.
hatırlayınca yazacağım buraya.matematikle ilgili.

OnurKul
23.07.2008, 16:46
yoq yoq vurmaz magnetık sapması car dı curtu bı suru olayı var eger vurursa bu zamana kadar ben bosuna fızık egıtımı almısımdır hepsı yalan olan :D bende ıssız kalırım o zaman

Sen kırıkkale'de fizik okuduysan :D yok yok vururlar :) ne silahlar var :D o eskidenmiş o dönem öyle düşünülmüş kurulmuş deniyor... Diğer bir hikayede benim dediğim hikaye toprak kavgası yani.

alper*
24.07.2008, 20:10
insan gözü kaç mpixelle görüyor acaba ?

Şeykan
24.07.2008, 21:05
7000 milyon /21=>333 milyon /3 =111 000 000 piksel =105 mp dir.yuvarlak hesap 100 mp dir:rolleyes: desem de inanmayınn bakış açısına görem deeğişiyor kaç derece açı ile baktığınıza da bağlı
90 derece x 60 arc-dakika/derece x 1/0.3 x 90 x 60 x 1/0.3= 324,000,000 piksel (324 megapiksel) olur.
Gerçekte her an bu kadar çok çözünürlük elde etmiyoruz, ama gözümüz bir manzarada istediğiniz tüm detayları görmenize olanak sağlamak için sürekli istediğiniz detayın etrafında hareket eder. Ama insan gözü, bu açıdan çok daha fazla bir açı görür ki bu da 180 dereceye yakındır. Biraz küçük düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabildiğimizi varsayacak olsak bile:
120 x 120 x 60 x 60 / (0.3 x 0.3) = 576 megapiksel verisini elde ederiz.

ne bilim yaaa :D

Burçak
24.07.2008, 21:26
Serkan ne diysin :D

Hasan61
24.07.2008, 21:35
çok açıklayıcı oldu:alkış::alkış:ççç

Şeykan
24.07.2008, 21:47
90 derece açı ile bakarsanız 324 mp görür
120 derece ile 576 mp görür daaa :D

Burçak
24.07.2008, 22:31
Yiri git yat aşaa. senin uykun geldi anlayrım :D

krdnz
24.07.2008, 22:45
insan gözü kaç mpixelle görüyor acaba ?

normal bir insan gözü megapixellere değil gigapixellerle ölçülür:D

Ömer SEVİNÇ
24.07.2008, 23:24
Pixel bilgisayar ekranları için yahu. İnsan gözünün pixeli olur mu ki? İnsan gözünün noktaları mı var?:D

Şeykan
24.07.2008, 23:25
1 gigapixel 4 megapiksellik bir fotonun ortalama 400 katı olan digital resimlerdir

bunlar tabi ki dijital terimlerdir insan gözü ise analog bir yapı ama sonuçta piksel olarak da yaklaşık bir sonuç bulunabilinir. eee siz söyleyin o zaman pikselleri bi kenara bıraktık insanın gözü kaç neeee ile görür :D

alper*
24.07.2008, 23:47
cevabı imkansız olmasaydı sormazdık herhalde ççç

OnurKul
25.07.2008, 18:02
1 gigapixel 4 megapiksellik bir fotonun ortalama 400 katı olan digital resimlerdir

bunlar tabi ki dijital terimlerdir insan gözü ise analog bir yapı ama sonuçta piksel olarak da yaklaşık bir sonuç bulunabilinir. eee siz söyleyin o zaman pikselleri bi kenara bıraktık insanın gözü kaç neeee ile görür :D

İnsan gözü 550 megapikseldi yanlış hatıramıyorsam... bu da 550.000 piksel eder.

Pikseller ufak noktalarsa, maddelerde ufak atomlardan oluşur. Her atoma pksel diyebiliriz. ;)

Ömer SEVİNÇ
25.07.2008, 18:11
Yavaş gel:D

Ne atomu ne pikseli. Piksel dediğin yerde milyonlarca atom vardır belki:D

Özkan
26.07.2008, 01:35
:DÇevreyolundan Ankara'ya girerken Kayaş yakınlarındaki ünlü "Bayatlamayan Trabzon Ekmeği 25 saat açık" tabelasını birçok Ankaralı bilmektedir. :D

OnurKul
26.07.2008, 07:51
Yavaş gel:D

Ne atomu ne pikseli. Piksel dediğin yerde milyonlarca atom vardır belki:D

olabilir.. Atomun ne olduğunu senden mi öğreneyim şimdi? İfadelerinize dikkat edin arkadaşlar, kelimelerimizi düzgün seçelim... Ayıp

OnurKul
26.07.2008, 23:54
Yeni Soru ! Bu soru için matematiğin bittiği an diyorlar ama ben cevabı buldum :) sizde bakın bakalım

3 kisi dusunun.
Para birlestirip bir radyo almaya gidiyorlar.
Radyo 30 lira.
Hepsi 10'ar lira koyup radyoyu alip gidiyor.
Fakat sonra tezgahtar radyonun indirime girdigini ve
25 liraya dustugunu hatirliyor. Ciragina 5 lira verip,
gidip para ustunu iade etmesini istiyor.
Cirak 5 lirayi 3 kisiye bolusturemeyecegini dusunup 2
lirayi cebine atiyor ve 3 lirayi 3 kisi arasinda
bolusturuyor.
Boylece radyoyu 9'ar liraya almis oluyorlar.
Simdi: 9 x 3 = 27. Cirak da cebine 2 lira atti 27 + 2 = 29.
Peki geri ! kalan 1 liraya ne oldu..?

Mert Marabaoğlu
27.07.2008, 00:08
Yeni Soru ! Bu soru için matematiğin bittiği an diyorlar ama ben cevabı buldum :) sizde bakın bakalım

3 kisi dusunun.
Para birlestirip bir radyo almaya gidiyorlar.
Radyo 30 lira.
Hepsi 10'ar lira koyup radyoyu alip gidiyor.
Fakat sonra tezgahtar radyonun indirime girdigini ve
25 liraya dustugunu hatirliyor. Ciragina 5 lira verip,
gidip para ustunu iade etmesini istiyor.
Cirak 5 lirayi 3 kisiye bolusturemeyecegini dusunup 2
lirayi cebine atiyor ve 3 lirayi 3 kisi arasinda
bolusturuyor.
Boylece radyoyu 9'ar liraya almis oluyorlar.
Simdi: 9 x 3 = 27. Cirak da cebine 2 lira atti 27 + 2 = 29.
Peki geri ! kalan 1 liraya ne oldu..?

en son durumda, radyoyu almaya gidenlerin elinde 1 + 1 + 1 toplam 3 lira var,

2 lira'da çırağın cebinde var,

radyonun fiyatıda 25 lira,

toplam 30 lira işte .. :o

OnurKul
27.07.2008, 00:15
Şimdi şöyle bir hesap yapalım

Tebrikler mutu :) iki farklı çözüm yolu var...

1 ) 3 kişi 25 lira ödemiş oluyor 25/3 = 8.33 + 1 lira = 9.33 x 3 = 28 + 2 (çırağın indiregandi yaptığı para) = 30 lira...

yani aslında 9.33 liraya almışlardır radyoyu...

2 ) birde şöyle bir çözüm var ki mutuhan'da bu yolla çözdü... bana daha doğru geldi : 25 + 3 (pay edlien para) = 28 + 2 (çırağın indiregandi yaptığı para) = 30

http://forum.turizmtoplulugu.com/Smileys/default/smiley.gif teşekkürler matematik http://forum.turizmtoplulugu.com/Smileys/default/smiley.gif

Mert Marabaoğlu
27.07.2008, 00:18
eyvallah onur :)

ama ilk yolda senin dediğin gibi kesin doğru yol değil bence, çünkü yapılan işlemler sonucunda 29.99 gibi bi rakama ulaşıyoruz, 2. yolda tam 30 :)

OnurKul
27.07.2008, 00:26
YENİ SORU !

Apartmanda oturan birisi Salı günü , 10. kattan ekmek almak için zemin kata iniyor ...
Ve zemin kata kadar asansörle iniyor, geri dönüşte ise 5. kata kadar asansorle dıger 5 katı ise yuruyerek gıdiyor...

Neden? :)

Mert Marabaoğlu
27.07.2008, 00:52
onur bunun mantıklı bi cvb'ı varmı yoksa komik bi cvp'ımı var?

kafamı boş yere yormiyim :)

Egemen Yılmaz
27.07.2008, 01:00
Hadi bu hatrı sayılır bir açıklama olabilir, ben özellikle cevaplamadım english gramer bilen arkadaş varsa cevaplasın diye :)

Ama bu nasıl bir cevap :D

her dilin kendine has kuralları var, ayrıntısını bilmiyorum ama arkadaşın sorduğu sorunun ilginç ya da sıradışı bir yanıtı olmadığını, bu durumun dilin kendine has bir özelliğinden ibaret olduğunu belirtmek için söyledim. belki de yanılıyorum, bu konuyu iyi bilen biri varsa bilgilendirebilir...

OnurKul
27.07.2008, 01:02
onur bunun mantıklı bi cvb'ı varmı yoksa komik bi cvp'ımı var?

kafamı boş yere yormiyim :)

Güzel bir cevabı var mantıklı ayrıca :)

Mert Marabaoğlu
27.07.2008, 01:03
Güzel bir cevabı var mantıklı ayrıca :)
tmm kardeşim bu soru biraz kastı, yarın sakin kafayla düşünürüm ben :)

demek salı günü biniyo heee :cool:

neysee :D:D

OnurKul
27.07.2008, 01:07
Salı gününe özellikle dikkat :D

Özkan
27.07.2008, 01:20
her dilin kendine has kuralları var, ayrıntısını bilmiyorum ama arkadaşın sorduğu sorunun ilginç ya da sıradışı bir yanıtı olmadığını, bu durumun dilin kendine has bir özelliğinden ibaret olduğunu belirtmek için söyledim. belki de yanılıyorum, bu konuyu iyi bilen biri varsa bilgilendirebilir...Bence gramerden ziyâde etimolojiden kaynaklanan bir durum.

a.fındıkoğlu
27.07.2008, 02:06
YENİ SORU !

Apartmanda oturan birisi Salı günü , 10. kattan ekmek almak için zemin kata iniyor ...
Ve zemin kata kadar asansörle iniyor, geri dönüşte ise 5. kata kadar asansorle dıger 5 katı ise yuruyerek gıdiyor...

Neden? :)

nasıl bi mantık var bu soruda...salı sallanır diye korkuyo mu yoksa ondan mı asansorden iniyor?

OnurKul
27.07.2008, 02:25
nasıl bi mantık var bu soruda...salı sallanır diye korkuyo mu yoksa ondan mı asansorden iniyor?

yok :D asansörde sallanır o zaman :D

a.fındıkoğlu
27.07.2008, 02:48
yok :D asansörde sallanır o zaman :D
tamam bende asansoru kastettım zaten dogru bilmisim ...

a.fındıkoğlu
27.07.2008, 02:50
yeni soru(mantık aramayın)

Adamın biri dama çıkmışhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif intihar edecekmiş.Aşağıya baktığında yoldan birinin geçtiğini görünce intihar etmemiş.Yoldan kim geçmiş?

Çağatay Özmen
27.07.2008, 03:09
içi geçmiştir heralde

Çağatay Özmen
27.07.2008, 03:14
bir soru da benden olsun
adamın biri ölmüş ve öbür tarafa gitmiş,karşısında hangisinin cennet hangisinin cehennem olduğunu bilmediği 2 kapı var.
önlerinde de birer melek var
cennetin önündeki her zaman doğruyu söylüyor , cehennemin önündeki ise hep doğru olanın tersini yani yalan söylüyor.
şimdi bu kişi bu meleklere sorular sorarak hangisinin cennet olduğunu bulacak
peki nasıl?(elle gösteririm bu kaç diye sorarım tarzı sorular yok:D)

a.fındıkoğlu
27.07.2008, 03:19
içi geçmiştir heralde

yanlış cevap

a.fındıkoğlu
27.07.2008, 03:23
doğru cevap vaz geçmiş:D