PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bize de Amerikalı Kondisyoner Lazım mı?

sarman61
20.06.2008, 17:00
Milli takımımız malumunuz amerikadan gelen bir kondisyoner ekibi ile çalışıyor ve bunun karşılığınıda alıyor. Çek cumhuriyeti maçının son dakikalarında gösterilen efor mücadele de bunun işareti. Rakip oyuncularda yorgunluk belirtisi varken bizimkiler ise aşka gelmiş şekilde mücadele ediyorlardı. Lig radyoda salı günleri program yapan yavuz beyde yöneticilerimizden birine bu öneriyi sunmuş bizde bu tarz bir ekiple neden çalışmayalım diye. Malumunuz bazen lige hızlı giriş yapıp devamını getiremediğimiz olabiliyor. Bu tarz profosyenel bir ekiple çalışarak genç olan kadromuzun kondisyonunu üst düzeye çekersek 90 dk yorulmadan mücadele eden bir ekiple ligi istenilen konumda bitirmemiz kolay olmaz mı?
Ersun hocanın muhakkak iyi yöntemleri vardır ama bu tarz ekiplerin işi sırf futolculara kondisyon yüklemek ve inanın bu işide çok iyi yapıyorlar. Futbolcular sanki doping kullanmış gibi mücadele ediyorlar. Bazı okuduğum haberlere göre galatasarayın yeni hocasıda A Milli takımımıza kondisyon yükleme işini yapan ekiple çalışmak istediğini belirtmiş.

Elimizdeki genç kadro+ Çağdaş futbolun efendisi + Amerikalı fitnesci Mark Verstegen = Şampiyonluk

Mertcan
20.06.2008, 17:05
olaya siyasi yönden bakarsak, ki kesin öyle olur.. adam dayak yer gider.. spor bu siyaset karışmamalı bence olabilir ama büyük tepkiler alır..

Uzunoğlu
20.06.2008, 17:05
ersun hoca bilir işini merak etmeyin

Misina
20.06.2008, 17:09
Bu tür detaylar çok önemli Profösyönel her kulüp içinde gerekli ama illa abd li olması gerekmez aynı işi görecek çok iyi yerli kondisyonerlerde yok değildir.

sarman61
20.06.2008, 17:15
Onu bende düşündüm ama yavuz bey öyle birşey dediki. Bu adamlar yerliler gibi çalışmıyor dedi. Malumunuz Amerika teknoloji konusunda bizden ilerde en yeni şeyler her zaman için amerika da çıkıyor. Bu adamların sırf bu iş için şirketleri var ve bu alan üzürene çalışma yapıyorlar. Yani yerlilerden fazlasını yaptıkları kesin. Bizim yerli kondisyonerlerin ben bilimsel gelişmeleri yakından takip ettiklerini yada daha iyi nasıl yaparım diye ekstra çaba harcayacaklarını sanmıyorum.

Olaya siyasi bakılacağını sanmıyorum. O zaman yunanlı Anztas ilede ismimizin geçmemesi gerekir dimi. Spor da bu tarz şeylerin sorun olacağını düşünmüyorum, ama aklıma sivas geldi malum sivasspor arap israil savaşı çıkartıyor du az daha. O yüzden sözümü geri alıyorum sporda herşey olabilir. :)

Kaya
20.06.2008, 17:17
Fazla teknik bir konu. Teknik heyet en iyisini bilir ve yapar diye düşünüyorum.

Mehmet Fatih Yavuz
20.06.2008, 17:17
ersun yanalın olduğu yerde ne amerikalı kondüsyoneri.:D

OYılmaz
20.06.2008, 17:26
Bu eleman Türk olmazmı neden amerikalı Kondisyoner amerikadanmı çıkıyor böyle adamlar :D

İskender YILMAZ
20.06.2008, 17:28
işini amerikalilar kadar iyi yaban türk kondisyonerler bulunamaz mı..?

Hekimoğlu
20.06.2008, 17:29
ben amerikalıya karşıyım yerlinin yerlisi bir kondisyoner olsun. :)

AKSOY_61
20.06.2008, 17:29
ABD lilere gerek yok türkiyede ziya doğan gibi bi kondüsyoner varken:D
Adamın tek bildiği futbolcuları eşek gibi koşturmak zaten

Ünyeli Murat
20.06.2008, 17:31
öyle bir kondisyoner gelirse Hüseyin in hali ne olur acep....herhalde ortaya Patrick viera falan çıkar....:D

Hüseyin Kurt
20.06.2008, 17:31
bence hiç gerek yok.
ersun hocanın kondisyon teknikleri onlar kadar vardır hatta daha iyidir.

Misina
20.06.2008, 17:37
ABD lilere gerek yok türkiyede ziya doğan gibi bi kondüsyoner varken:D
Adamın tek bildiği futbolcuları eşek gibi koşturmak zaten

Sadece onlar değil futbol edebiyatımıza Mantalite kelimesini sokan adam da o :D

Koray
20.06.2008, 17:38
Ersun hocanın üstüne kondisyoner tanımam :)

Bahtiyar
20.06.2008, 17:41
bence kondüsyoner şart. Futbol hızlı ve uzun soluklu bir oyundur. kimin olacağını bilmem ama sakın yerlinin yerlisi olamsın. 1. ligdeki Kartalspor un ilk dönem maçlarını seyrettiyseniz hızın önemini görmüşsünüzdür. adamlar çok hızlı top oynuyordu ve bunun karşılığını ilk yarı almışlardı. hız, kondüsyon + beceri = Mükemmel futbol.

alper*
20.06.2008, 17:43
kondisyoner dediniz mi aklıma zd geliyor =)

Akif Gür
20.06.2008, 18:15
ahmet çakar ın açıklamalarında bir takım ilaçların kullanıldığını söylüdi...doping içerikli maddeler olmadığını ve nba takımlarından da bazılarının bu ilaçları kullandığını söyledi...sonuna da 2-3 yıl sonra amerika da veya başka yerde sporcu ölümleriyle karşılaşırsak şaşırmayalım dedi....acaba doğru mu dedi?

Cem Balcı
20.06.2008, 18:20
ersun hoca bilir işini merak etmeyinkesinlikle hemfikirim...

TS-FAN
21.06.2008, 02:53
Hırvatistan maçı öncesinde Alman Klinsman ve ekibi milli takımıza kondüsyon yükledi.
Demek ki bu işi uzmanına yaptıracaksın.
Takımın kondüsyoneri alanında en iyilerden olmalı arkadaşlar.
Her işin uzmanı vardır.
Bir antrenör kondüsyoner,mentör,istatistikçi,taktisyen vs.vs ...hepsi birden olmaz,olamaz.
Kondüsyoner ve mentör işini uzmanlarına bırakacaksın.(Bu ikisi çok çooook önemli.)
İstatistik,taktik ve antrenmanı Ersun Yanal'a..

AYYILDIZ
21.06.2008, 02:57
Bence kondisyondan çok yürek önemli ,istemek önemli Hırvatlar veya çekler bu işi profesyonelce yapmıyorlar mı yapıyorlar önemli olan futbolda istemek.Ayrıca Ersun Hoca bu konuda çok profesyonel.

Hüseyin Çümen
21.06.2008, 02:58
ersun hoca dan iyi kondisyoner mi var :)

milli takımın bu eforunun bence kondisyonerle okadarda alakası yok

asıl olan içlerindeki inanç hırs

hangi ülke gördük sakatlanma pahasına toplara dalan oyuncuları olan

bu bizim inancımızın dualarımızın vede aslan yürekli oyuncularımızın eseri

AYYILDIZ
21.06.2008, 03:01
ersun hoca dan iyi kondisyoner mi var :)

milli takımın bu eforunun bence kondisyonerle okadarda alakası yok

asıl olan içlerindeki inanç hırs

hangi ülke gördük sakatlanma pahasına toplara dalan oyuncuları olan

bu bizim inancımızın dualarımızın vede aslan yürekli oyuncularımızın eseri

Aynen katılıyorum.

Serhat ŞAHİN
21.06.2008, 03:01
kondisyon olayı milli takımda uzatmalarda işe yaradı...
profesyonel kondisyon ekibi neden olmasın!!!

argentina
21.06.2008, 10:29
milli takım neden bukadar sakat veriyor hiç düşündünüzmü?Bunu diğer ulkelerdede düşünüllmüştü ama faliyete geçmedi.Kaldiki,bu sadece kısa donemli turnuva için sağlıklı olur..sonra kış boyu oynıyacak adamımız kalmaz

hüseyin1975
21.06.2008, 10:32
kondisyon olayı milli takımda uzatmalarda işe yaradı...
profesyonel kondisyon ekibi neden olmasın!!!

Katiliyorum.

Dün Hirvatlar uzatmalarda adeta gezdi. Bizim Usaklar cok canliydi.
Elbette Inancinda etkisi var ama sonucda ne kadarda istesende, eger kondisyonun bitmisse yapamazsin.

Iyi bir Kondisyonu olan Takim Maclari Rakibi yoruldukdan sonra alir ve böylece cok Puan kazanir

sarman61
21.06.2008, 10:37
milli takım neden bukadar sakat veriyor hiç düşündünüzmü?Bunu diğer ulkelerdede düşünüllmüştü ama faliyete geçmedi.Kaldiki,bu sadece kısa donemli turnuva için sağlıklı olur..sonra kış boyu oynıyacak adamımız kalmaz

Sence bu adamlar bunu bilmiyor mu ? Nabza göre şerbet verme diye bir deyimimiz var. Kısa süreli turnuvalar için ayrı bir programları vardır uzun soluklu turnuvalar için farklı. Sonuçta bu adamlar bu işi ilk defa bide yapmıyorlar. Şu anda Almanya da bu adamlarla çalışıyor. Teknikleri Amerikada uygulanan teknikler. Sonuçta yeni olan birşey değil.

Adem CAKIR
21.06.2008, 10:56
isviçre, Çek ve Hırvat maçlarında gördükki kondüsyon çooook önemli.
Amam bizim çocukların sadece kondüsyonla bunları başardığını söylemek yanlış olur.
Kazanma arzularını ve Allah'ın bu arzuya cömertçe karşılık verdiğini unutmamak lazım.

Ersun Hoca'nın sistemi de malumunuz kondüsyon ve arzuya dayalı.
Bu konuda sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum.
Ancak kendisi talep ederse, madem bu sistemi oynatacağını bildiğimiz bir hocamız var ve kabul ettik, o zaman tereddüt etmeden kimi istiyorsa getirmek lazım...

argentina
21.06.2008, 10:58
Sence bu adamlar bunu bilmiyor mu ? Nabza göre şerbet verme diye bir deyimimiz var. Kısa süreli turnuvalar için ayrı bir programları vardır uzun soluklu turnuvalar için farklı. Sonuçta bu adamlar bu işi ilk defa bide yapmıyorlar. Şu anda Almanya da bu adamlarla çalışıyor. Teknikleri Amerikada uygulanan teknikler. Sonuçta yeni olan birşey değil.

yeni olduğunu soylemiyorum bu işi biliyorum bir çok ulke bunu kabul etmedi 2 ülke biz ve almanlar kulup bazında uygunaldığınıda zanetmiyorum..
senin mantığına gore 2 ülke biliyor 32 ulke bilmiyor,ben karsıyım açıkçası sakatlıkların tek sebebide odur...

Serdær
21.06.2008, 11:00
O kadar fazla kondisyon yüklendi ki futbolcular teker teker sakatlanıyor. :cool:

ilhan
21.06.2008, 11:03
Ersun hocaya güveniyorum bu konuda. Hem o adamlara verilecek parayla transfer yapariz. :)

ertuuu
21.06.2008, 11:06
türkiyenin en iyi kondisyoner hocası ersun yanal amerikalıları ister mi bilmiyorum...

Can
21.06.2008, 11:31
bence bizede lazım

ApoCaN28
21.06.2008, 11:36
Bencede Ersun hoca Varken yardımcısı olucak sa ersun hocanın gelsinler...

Egemen Yılmaz
21.06.2008, 13:43
Ersun hoca bu işleri çok iyi bilir.

Kadir
21.06.2008, 14:13
Lazım değil .. Çoğu arkadaşın dediği gibi Ersun Yanal işini bilir ..

pReN@_61
21.06.2008, 14:45
Bence gerekmez...

excelance
21.06.2008, 14:49
bencede gerek yok Amerikalılara bizim Türkler her şeyi yaparlar:D:D

Ali Can
21.06.2008, 14:55
onun için bu kadar sakat verdik..
ama son dakikalardada yararlandık bu durumdan...

selcuk
21.06.2008, 15:23
bir sadece türkiyeyle alman lar bunu yaptiklari yanlis
sadece bizle almanya en pahaliya bu isi yapanlari görevlendirdik
avusturya hollanda vs
7-8 ülke bu turnavadan önce özel kondisyonerlerle calisdi
ilk yapanin almanya oldugunu saaten herkes biliyor

ilk olarak bu sezon klinsmann bu isi bayern de kulüb bazindada gerceklistirecekmis

ve bizim futbolcular asiri kondisyon calismasindan degil ligde sakat sakat oynadiklari icin tam iyilesmeden simdi sakatliklari nüks ediyor

bide sonra biz profesyoneliz derler

Murat Aydın
21.06.2008, 16:13
bize sadece şampiyonluğa inanmış bir yönetim,hoca,futbolcu ve taraftar lazım bu seneye bakıldığındada taraftar,yönetim bu işe inanmış geri kalıyor hoca ve futbolcular onlarda inanacaklardır bu seneki şampiyonluk turunda en önde yer alacaklardır trabzon şehri onları birer kahraman olarak unutmayacaklardır

Hasan61
21.06.2008, 16:15
bunlar sayesinde
maçın sonunu getiriyoruz da
turnuvanın sonunu getiremeyeceğiz
elde oyuncu kalmadı

seyyah61
21.06.2008, 16:46
Ben de milli takimdaki sakatliklarin kondüsyonerlerden kaynaklandigini düsünüyordum ama ayni kondüsyonerlerle calisan Almanya'nin bu kadar sakat vermemesi bu inancimi zayiflatti dogrusu. Ahmet Cakar'in sözlerine kulak vermek lazim, ki kendisi doktordur. Eger gercekten bazi saglik acisindan zararli ilaclar veriyorsalar gelmesinler daha iyi.

İdris Toksoy
21.06.2008, 16:48
işi ehline vermek lazım.

ulatwilight
21.06.2008, 17:18
ben de bu konuda bildiğim bir kaç şeyi söyleyeyim.
birincisi biz milli takım olarak bu şirketle çalışmaya başladık çünkü geçen dünya kupasında turnuvanın kondüsyonu en iyi takımı olarak gösterilen Almanya bu şirketle çalışmıştı. ayrıca Almanya bu kupa için de aynı şirketle çalıştı. yani önümüzdeki maçta iki takım da eşit seviyede mücadele edecektir, bu defa maçın sonlarında fizik olarak karşımızda duramayan bir takım beklemeyelim. ve son olarak da bu kadar övülen (ki bence de adamların yaptıkları övgüyü hak ediyor) adamların internet sitesi:

http://www.athletesperformance.com/#locations

(avrupa şampiyonasına ilişkin bizden ve almanyadan da bahsetmişler sitelerinde. ayrıca klinsmanın bu adamların metodolojileriyle ilgili fikirleri de var, bakmanızı tavsiye ederim)

aaahmet61
21.06.2008, 17:21
kondisyon bir yere kadar önemli olan yetenekli futbolcu.gerisi hikaye

Vkgz
21.06.2008, 17:49
gerçektende işe yaramış bu kondisyoner. portekiz maçında kötüydük ama diğer maçlarda genelde kötü oynamamıza rağmen ayakta kalmamızla maçları aldık

Fırtına_
21.06.2008, 18:04
kesinlikle doğru bir fikir, adamlar daha disiplinli

Harun_ayar_ts
21.06.2008, 18:45
yeni oyuncuların kondisyonunu bi görelim ona göre kaarar verilir

Bartuğ13
21.06.2008, 19:06
kondisyon çok önemli .milli futbolcuların kulaklarından taşıyor kondisyon fakat şu da bir gerçekki maalesef hepsi teker teker sakatlanıyor.bunun da en önemli sebeplerinden biri bu aşırı yükleme olabilir.bilemiyorum.dozunda yapıldıktan sonra yine de zararı olacağını sanmıyorum.

tncy
22.06.2008, 02:37
Ersun hoca bizim ligde en iyi yükleme yapan teknik direktör. Ersun hocaya güvenim tam. Ama bu adamlar yani Athlete's Performance ekibi çok ama çok profesyonel. İşlerini çok iyi yapıyorlar yani. Milli takımın bu adamlarla çalışıp bu kadar sakat vermesi, oyuncuların sağlıklı olmamaları aslında. Sağlık açısından yarım yamalak futbolculara sahibiz. Servet'inden tut da Emre'sine Gökhan'ına kadar hangisi özel yaşamında ne kadar sağlığına dikkat ediyor sizce? Ama aynı adamların çalıştırdığı Almanya'da tıkır tıkır işler yolunda.

Demem o ki eğer imkanı varsa böyle birşeyin neden olmasın? Zaten bir hazırlık sezonu çalıştıktan sonra Ersun Hoca kapar işi, daha da gerek kalmaz onlara :) Yönetimden birileri eğer buraları okuyorsa bir düşünün e mi abilerim :D

Özkan
22.06.2008, 02:59
Millî takım oyuncularının sakatlanmasının altında bence bu vatandaşların zâten müzmîn sakatlar olmaları yatıyor. Kondüsyonerlerin suçu yok bence.

Mehmet Fatih Yavuz
22.06.2008, 03:05
sakatlılkarın sebebi kondüsyonerler olsa alman milli takımı da sakattan geçilmezdi.

sakatlıkların sebebi bizim oyuncularımızın altyapı eksikliğinin yanında, bu altyapı eksikliği yüzünden durmadan sakatlanan adamlar olmaları.
genç oyuncular kaldırdı bu yüklemeyi, ama hem altyapısı olmayan hem de biraz yaşı ilerlemiş oyuncular teker teker dökülüyor..

Mayls
22.06.2008, 09:17
Ersun hoca bilir isini.

ccd6167
22.06.2008, 09:28
70 milyonda bi tane turk kodisyoner bulamdikda kaldi simdi ameriklaisi..

Emirhan Makul
22.06.2008, 09:46
kesinlikle bize profosyonel kondisyonerler lazım kesinlikle bunu geçtiğimiz senelerde gördükk zaten benim bildiği mziya doğan her maçda kondisyon çok eksik bi toparlayalım daha iyi olacak diyordu her maç sonunda demek ki kondisyon problemi var

ulatwilight
22.06.2008, 10:32
adamlar işlerini çok iyi yapıyorlar. ama benim bildiğim kadarıyla ersun hoca gençlerbirliğindeyken ankarada hacettepe veya ankara üniversitesinden profesyonellerle çalışıyordu sağlık ve kondüsyon için. zira bildiğiniz gibi bu iki üniversite Türkiye'nin en iyi tıp fakültelerine sahip ve ankara üniversitesi bünyesinde yine en iyi spor sağlığı birimi var. böyle taa amerikadan uzman getirmek yerine belki üniversitelerden uzmanlarla ortak çalışmalar da yapılabilir.

http://www.athletesperformance.com/

"Turkey will now face fellow Athletes' Performance trained Germany on Wednesday, June 25. This is the first time ever reaching the Semi-finals for Turkey at the European championships. With the match-up in the semi-final, it guarantees at least one team trained by Athletes' Performance will be playing to become European champion for 2008."

adamlar sitelerinde övünmekta haklılar, çalıştırdıkları en az bir takım turnuvada final oynayacak.

Travelair
22.06.2008, 12:01
Ben herşeyin doğalından yanayım. Çıksınlar yüksek rakımlı yaylalara, alyuvarları artsın. O bize yeter. Amerikalılar dünyayı denek görüyor. İlaçlar hormonlar genler... Bunlar yanlış işler. Hem futbolcu sağlığı risk altında hem de onların "Atlet" kondüsyon programına Türkiye'de uyabilecek fizik kalite futbolcularımızda yok

Furkan Dündar
22.06.2008, 15:13
arkadaslar bıze kondısyoner lazımsa rus kondısyoner lazım adamlar asıl kostu bız zaten macın 90 dakıkası yattık son 30 dakıka bı kac kez kostuk belkı de ayrıca oyle bı yukleme yaptılar kı bacagı ceken lıfı kopan adamın haddı hesabı yok 3. kalecı tolga bole gıderse forvet oynayacak gıbı bence teknık heyet bılır ama bı takıma bu kadar yukleme yapılmaz bence!!!

logitech
22.06.2008, 16:05
amerik rusya diye ayırmak mı lazım kondisyoner kondisyonerdir işte.

İskender Çakmak
22.06.2008, 16:23
ben bu fikire katılıyorum alsınlar en kralına geitrsinler trabzona biz türk takımları olarak genelde 80 den sonra oyundan düşeriz ama bu euro2008de 80 den sonra kimse üstümüze gelemiyor onların işi bitiyor biz deli gibi koşuyoruz yinde bizede böyle kondisyonerler gelirse süper olur

LazAnisT
22.06.2008, 16:27
Amerikalıların kondisyon yüklemesinde sakatlıkların olacağı turnuvadan önce söyleniyordu.Bu yüklemelerin sezon başında olması gerekiyordu..YoksA türk futbolcusunun bu yüklemelere ayak uyduramaması gibi bir şey söz konusu değil..

calypso
22.06.2008, 18:05
iş kondisyonerde bitiyorsa amerika gelecek turnuvanin dünya şampiyonu demekki :)))
yav ne merakliyiz boyle abartili seylere inanmaya..

Erkan
22.06.2008, 18:19
kesinlikle bize profosyonel kondisyonerler lazım kesinlikle bunu geçtiğimiz senelerde gördükk zaten benim bildiği mziya doğan her maçda kondisyon çok eksik bi toparlayalım daha iyi olacak diyordu her maç sonunda demek ki kondisyon problemi var

ona kalsa mantalite problemi de vardi... ornegin umut defans yapmiyordu!! :eek:

Bence milli takimin asil basarisi, son dakika basarisi kondisyoner den cok oyuncularimizin pes etmeyip ruhlariyla oynamalari...
Ersun hoca ihtiyacimiz var derse zaten yonetim boyle bir ekip bulup getirir, ihtiyacimizin var yada yok oldugunu da eniyisi Ersun hoca bilir bence.

logitech
22.06.2008, 18:30
Almanların kondisyoneri hangi ülkeden? biz sapır sapır döküldük.

ARAF
22.06.2008, 20:13
profesyonel bir ekip gelsinde ister yerli olsun ister yabancı

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
22.06.2008, 21:39
Milliyeti memleketi önemli değildir ama sanırım zaten Trabzonspor'da kondisyoner var...
Yoksa muhakkak olmalı.
Amerikalı olması şart değil, iyi olsun yeter :]

Cafer Bulur
22.06.2008, 21:43
kondisyona sahip olup milli takim gibi olacaksak gelmesinler.
sanirim bunun birde yüklenme ile ilgili oldugunu düsünüyorum.
2006 dünya kupasinda almanlar sapasaglamdi.
yine de buna en iyisi hocamiz ersun yanal kárar versin.
bu konu bizi asar.

ulatwilight
22.06.2008, 22:46
Almanların kondisyoneri hangi ülkeden? biz sapır sapır döküldük.

işin garibi de bu. alamanları da bizim takımı hazırlayan şirket çalıştırdı ama almanlarda sakat falan yok. bizimiler hayatlarında ilk kez adam gibi idman yediklerinden biraz ağır gelmiş olabilir mi acaba :D

Adil ÖZGÜR
23.06.2008, 17:17
ben bu fikire katılıyorum alsınlar en kralına geitrsinler trabzona biz türk takımları olarak genelde 80 den sonra oyundan düşeriz ama bu euro2008de 80 den sonra kimse üstümüze gelemiyor onların işi bitiyor biz deli gibi koşuyoruz yinde bizede böyle kondisyonerler gelirse süper olur
:rolleyes:
Bende Büyük İskendere aynen katılanlardanım, bu zamana kadar Milli Takımımızı Uluslararası maçlarımızda seyir ederken cansız ve cılız futboldan zevk almazdım. Ancak eğer kondisyonerden ise bu durum çok güzel bir olay, yani sahada bizimkiler her maçta diri kalıyor. T.S. da aynı olay olursa biz ŞMPYN oluruz.:ts:

a f s
23.06.2008, 17:37
Fatih Terim, Abdullah Gegiç'i dinlemenin semeresini gördü

http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=705575
http://content.zaman.com.tr/2008/06/23/takim.jpg
Türkiye'nin Euro 2008'de gösterdiği muhteşem performans, tüm dünyayı hayran bırakırken özellikle Ay-Yıldızlı ekibin kondisyonu göz kamaştırıyor.

Şimdiye kadar turnuvada oynadığı 4 maçta sadece 9 dakika galibiyet sevinci yaşamasına rağmen yarı finale uzanan millilerin, bu başarısının altında yatan en önemli isimlerin başında ise Amerikalı performans uzmanı Scott Piri ve diyetisyen Megan Mangano geliyor. Önceki gün hayata gözlerini yuman Türk futbolunun unutulmaz ismi Abdullah Gegiç'in 27 Aralık 2007 tarihinde gazetemizde çıkan köşe yazısında Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'e tavsiye ettiği bu Amerikalı ünlü uzman grubu, Euro 2008'de ekibimize pozitif etki yaptı. Gegiç, o günkü yazısında Amerikalı fitnes eksperti Mark Verstegen'in önderliğindeki bu grubun daha önce Almanya Milli Takımı'nda görev aldığını ve uzun bir düşüş döneminin ardından çıkışa geçen Panzerler'in 2006 yılında dünya üçüncüsü olduğuna vurgu yapmıştı. Efsane teknik adam, "Türkiye, Euro 2008 öncesi Almanya'yı örnek almalı" başlıklı makalesinde şu ifadeleri kullanmıştı: "Modern futbolda klasik kondisyoner devri bitti. Klinsmann, Alman futbol tarihinde ilk defa klasik kondisyonerden vazgeçmiştir. Çünkü, kendisi 'fitnes-antrenmanı' adı altında yepyeni bir çalışma metodunu tatbik etmek istiyordu. (Takımını fiziksel ve zihinsel olarak en çabuk şekilde canlandırmak.) Bu yüzden Klinsmann, fitnes-antrenmanı için Amerika'nın en ünlü uzman grubunu seçip bu konuda görevlendirmiştir. (Amerikalı fitnes eksperti Mark Verstegen'in önderliğindeki ekip, Alman Milli Takımı'na 2006 Dünya Kupası'nda 'Core' adlı bir çalışma programı uygulamıştır.) Fakat Alman basını, Klinsmann'ın "fitnes-antrenman" programını bilinçli olarak spor kamuoyuna duyurmayıp bu çalışma metodunu gizledi. Sonuç ise malum: Klinsmann'ın yeni ve tecrübesiz Alman Milli Takımı, İtalya engeline takılıp finale çıkamadı. Elbette, sadece "fitnes-antrenmanla" Avrupa Şampiyonası kazanılmaz. Fakat, bu programla etkili, agresif ve yüksek tempolu futbol mutlaka oynanır."

Milli Takım teknik heyeti ise futbolda bilimsel çalışmanın öneminden sıkça bahseden Gegiç'in 27 Aralık 2007'de önerdiği ABD'li Athlete's Performance grubu ile Mayıs 2008'de anlaştı. Yaklaşık 70 kişilik ekibi bulunan firmada görev yapan performans uzmanı Scott Piri ve diyetisyen Megan Mangano, kısa sürede uyguladıkları programla Ay-Yıldızlı ekibimizin Euro 2008'de üst düzey form tutmasında büyük pay sahibi oldu. Milliler, İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan maçlarında rakiplerinin kondisyon ve performans açısından düşüşe geçtiği dönemlerde, son ana kadar mücadelelerini sürdürerek bu 3 karşılaşmadan zaferle ayrıldı.

Bu arada önceki gün sabaha karşı vefat eden efsane teknik direktör Abdullah Gegiç, dün doğum yeri olan eski Yugoslavya'nın Novi Pazar (Yeni Pazar) şehrinde toprağa verildi. Aile kabristanına defnedilen Gegiç'in cenaze törenine çok sayıda seveni katıldı.

Kasım Hilal
23.06.2008, 19:09
Milli takımın kondisyonunun iyi olduğunu ya da en azından diğerlerinden iyi olduğunu düşünmüyorum.
İsviçre, Çek Cum. ve Hırvatistan ma.larında rakip bizden az mücadele etmedi. Ama bu üç maçın ikisinde biz geriyedüştüğümüz için ekstara güç harcadık. Bu daha çok psikolojik bir durum. Eğer 1-0 geride isen yorgunluğu fazla hisetmek koşarsın...

M.S.SOFU
23.06.2008, 19:58
kaç paraysa verelim alalım yav bunda çok düşünecek bir şey yok baktık faydası olmuyor geri göndeririz :D

halil ibo
23.06.2008, 20:00
Ersun hoca işini bilir.Bilimsel olarak takım çalıştıran kaç hoca var ki ligimizde

Osman Yavuz
23.06.2008, 20:50
Bizim oyuncularımız da milli takım oyuncuları gibi 3.,4. maçtan sonra 3-4 ay olmayacaklarsa olmasın böyle birşey.Ben Nihat'ın sakatlığını tamamen bu olaya bağlıyorum.Hem Ersun hoca kondisyon yüklemeyi bilmiyor mu?

Onur Civelek61
23.06.2008, 20:58
eskiden amerika mı wardıı...

ÜNAL
23.06.2008, 20:59
Türkiye'de bu işin aynısını ya da daha fazlasını yapabilecek doktorlar,kondisyonerler varsa sorun var demektir.

Eğer yoksa en iyisi yapılmış.

Cem Balcı
24.06.2008, 00:23
milli takıma bakılırsa;lazım...

selimatal
24.06.2008, 01:15
Amerikalılar kondisyon yükleyebilir ama önemli olan Ruslar'ın bu kondisyonu sıfıra indirmelerini engellemek:)

Hamdi Karamahmutoğlu
24.06.2008, 05:50
Adam isini iyi yapiyorsa neden olmasin?
Ama Ersun hoca zaten isini bilir.

Emirhan Makul
24.06.2008, 06:59
milli takımda muhteşem bir kondisyon var ona kıyaslarsak lazım

Murat'
24.06.2008, 08:38
Evet bize iyibir kondisyoner lazım kesinlikle....Ama Amerikalı Alman falan farketmez...İşinde iyi olsun yeter...

Mertcan
24.06.2008, 08:57
evet.. spora siyaset karışmamalı..

fakat olmalı diebirşey demiyorum ama olursa olur.. olmaz die bişey yok

Erdal
24.06.2008, 09:38
Şu soru da ihmal edilmemeli bence; Yaşanan sakatlıklarda bu kondisyonerin etkisi varmı?

ApoCaN28
24.06.2008, 09:40
Şu soru da ihmal edilmemeli bence; Yaşanan sakatlıklarda bu kondisyonerin etkisi varmı?

Katılıyorum Bizimkilerin üstüne böyle bi yüklenme yapınca hepsi Kırıldı...:D

eMR3
24.06.2008, 13:37
Böyle giderse yakında bize de Semih gibi bir oyuncu ya da Servet gibi sakat sakat oynamaya çalışacak bir oyuncu lazım mı deriz... :)

Samet Başdağ
24.06.2008, 13:41
bence yaşanan sakatlıklarda kondisyonerlerinde suçu vardır,fazla yüklenmeden dolayı...

Akif Gür
24.06.2008, 16:45
ersun hoca bilir işini bu amerikalılara ihtiyacımız yok

Birtan Karaman
24.08.2008, 12:31
olabilir de ersun hocanında bılgısını alması gerekır.

tunganyan
24.08.2008, 12:36
milli takıma bakılırsa;lazım...
milli takıma bakılırsa lazım değil!! çünkü futbol tarihinde yaşanmadığı kadar sakatlık yaşandı ve hepside yanlış çalışma yüzünden oldu...lig tvde can çobanoğlunun katıldığı bi program vardı avrupa 2008den sora..milli takım eski menejeri kendisi şenol hoca zamanından o açıklama yaptı bu sakatlıkların hepsi rasgele olmadı çalışma eksikliğinden dedi bilimsel açıklamalarını ypatı yani amerikalı lazım değil bize biraaz bilimsel araştırma yapmış bir türk kondisyoner de çok rahat çalıştırır önemli olan mantıklı çalışmak!!

61karadenizli61
25.08.2008, 10:57
ersun haca varken amerikalıya gerek yok

murat_bayram
25.08.2008, 11:40
amerika da hangi futbol kültürü var da hangi adam amerika dan gelecek te ne gerek var
bunlar saçma şeylerrrr

teknik patron ve ekibi işi en iyi bilendir en iyi uygulayandır

ersun hoca ve ekibi gayet iyi

Semih
25.08.2008, 11:42
ben bu maçta pek de kondisyon sıkıntısı görmedim, tükenen oyuncumuz olmadı.

oflubektas
25.08.2008, 11:44
Olimpiyatlardaki uzun mesafe koşularını bayan ve erkeklerde altın madalyayla kapatan Etyopyalı bir kondisyoner, kısa mesafe koşularında bile sporcularına nal toplatan Amerikalılardan daha başarılı olur.

Şimdi konuşturcasinuz beni, sonra öle da böle. Toooooğbe estağrufullah yaaa.....

omer61
25.08.2008, 11:45
Bu eleman Türk olmazmı neden amerikalı Kondisyoner amerikadanmı çıkıyor böyle adamlar :D

Ağzımdan aldın lafı.. :D

Akif Gür
25.08.2008, 14:22
gerek yok ersun hoca işini bilir...zaten milli takımdakilerde tek tek sakatlanmaya başladı son örnek sabri...bence hiç gerek yok