PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Andrea Casula 11 yaşında

argentina
29.05.2008, 20:58
Bugün o gün. 29 Mayıs. 22 yıl önce Heysel. birkaç kez yolum düşdü bu stada. Artık kimse Heysel demiyor. İlk gittiğimizde yolu sorduğumuzda Heysel diyoruz, Baudouin diye cevap veriyordu ahali. Kapısından girdiğimde irkilmiştim, 22 yıl önce olanlar gozmuzün önüne geldi... Adını değiştirmişler ama ya tarihi. UEFA'dan nefret ettiğim zamandıır, onca insan ölmüş maç oynanacak demişler. Arşivimde bir foto vardır Agnelli'nin oğlunun, boynunda Juventus atkısı, ağzında sigara. Olanlar olmuş, sigaranın dumanı ve uzaklara bakışı. O akşam Juventus kupayı kazandı golü Platini attı. O günden sonra İngilizlerden, Liverpool'dan, alayından nefret ettim. İtalyanları duvarın dibinde ölüme terketmişti hayvanlar, sürüyle saldırmışlar, garipler de duvarın altında, ya da sahaya çıkmak isterken izdihamda can vermişti. 30 İtalyan 39 kişi...
İngilizler yedikleri boku temizlemek için kendi kendilerini astılar ama İtalyanlar hiçbir zaman affetmedi onları. 20 yıl sonra Juventus, Anfield Road'a geldiğinde KOP, "amicizia" diye kareografi yapmıştı, Torino'luların çoğunluğunu sırtını dönmüştü.
İngilizlerin tarafından bakarsan bu bir intikam maçıydı. Roma'nın intikamı. 1 yıl önce, 1984'de Roma Olimpiyat Stadı'nda finale çıkmışlardı, rakip de stadın sahibi! Kazanmışlar ama fena dayak yemişlerdi Roma'da. Yıllar sonra Leeds'in hesabını Kopenhag'a sormaya gelenler gibi, bir yıl sonra Brüksel'e geldiler, Güneylilerden yedikleri dayağın acısını Kuzeylilerden çıkardılar. Üstelik Liverpool'lulara destek çıkan Chelsea'li Headhunters grubu da vardı o akşam statta

Kimileri bu toplu katliam olmasa Liverpool maçı alırdı der, ben de babayı alırdı diyorum. Juventus ve Liverpool bu maçtan 5 ay önce Süper Kupa finali ilk maçını oynamışlardı Torino'da. Juventus 2-0 kazanmıştı. Rövanş bir garip ama Heysel'deki finalden sonra oynanacaktı. Hiçbir zaman da oynanamadı. Liverpool'un kaybettiği tek finaldi. 22 yıl sonra Atina'da yine bir İtalyan, yine bir Kuzeyliye, Milan'a kaybettiler. 29 Mayıs 1985'de Heysel'de 11 yaşında hayatını kaybeden Andrea Casula yaşasaydı 33 yaşında olacaktı.

belki yalnış yere açmışımdır taşıyabilrsiniz : )

http://img365.imageshack.us/img365/1562/heysel1kd7.jpg

http://img89.imageshack.us/img89/5213/33130311du8.jpg

Kazım Uzunboy
29.05.2008, 21:46
Son resim gayet açıklayıcı :S

pReN@_61
29.05.2008, 21:49
Etkileyici Doğrusu..:(

Cem Balcı
30.05.2008, 00:00
evet son resim herşeyi anlatıyor...:S