PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigara Yasağı 19 Mayıs'da Başladı!

TAMTÜRK61
19.05.2008, 00:37
Sigara yasağı bugün başladı!

Sigara yasağına uymayanlar çok ağır para cezaları ödeyecek.

Buıgün yürürlüğe giren sigara yasağı, kamu hizmet binalarının, koridorlar dahil olmak üzere binaların kapalı alanlarında uygulanacak. Yasa konusunda en hızlı davranan TBMM yönetimi oldu. TBMM yönetimi, sigara tiryakisi milletvekilleri ve personel için Meclis bahçesinde çadırlar kuracak.

Cezalar çok ağır

Yasak alanlarda sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini veya paketini yere atana 20 YTL, sigara içilmesine izin veren iş yeri sahibine ise 5 bin YTL’ye kadar para cezası verilecek.

Tüm uyarılara rağmen iş yeri sahipleri önlem almazlarsa 500 ila 5 bin YTL arasında para cezasına çarptırılacak.

Okul ve dershane gibi gençlerin yoğun olduğu yerlerde sigara satanlara 1000 YTL ceza verilecek.

Sokaklarda 'dal' diye tabir edilen tek sigara satanlar ise 250 YTL ceza ödeyecek.

Yasaklara uymayan firmalar hakkında ise 250 bin YTL’ye kadar ağır para cezaları verilecek

Mustafa
19.05.2008, 01:42
Hayırlı olsun bence cok güzel bir uygulama.

Çağatay_
19.05.2008, 01:46
Hayırlı olsun bence cok güzel bir uygulama.

Henüz uygulama yok, olup olmadığını zaman gösterecek ;)

Kaya
19.05.2008, 01:47
Güzel uygulama. :)

28TS61
19.05.2008, 01:57
hadi hayirlisi :)

Mustafa
19.05.2008, 01:59
Henüz uygulama yok, olup olmadığını zaman gösterecek ;)

Yarın yani bugunden itibaren yasak başlıyor

F.Tütüncü
19.05.2008, 02:02
İçenlere Allah kolaylık versin:)

seyyah61
19.05.2008, 02:07
Umarim bu uygulama ile bircok kisi sigarayi birakir. Otobüs duraginda birisi yanimda sigara icince asiri derecede rahatsiz oluyorum. Bazilarinin sigara icme özgürlügü oldugu gibi, benim gibi sigara icmeyenlerin de bu dumani icmeme özgürlügümüz olmali. Evde icsinler. Illa ki her saat basi sigara icmek zorunda degiller. Tiryakiyim birakamiyorum da demesinler. Sonucta uyusturucu degil bu, biraz irade ile en azindan azaltilabilir.

İskender66
19.05.2008, 02:12
Yasakken içmek daha tatlı gelir bizim insanımıza :D Başta ben bayılırım yasak şeylere :D
Tiryakiyi yasaklar asla durduramaz :D

Çağatay_
19.05.2008, 02:16
Yarın yani bugunden itibaren yasak başlıyor

Evet başlıyor fakat polislerin %80 i sigara içiyor :)

Bundan bahsetmek istedim, kurallara ne derece uyulacağını zaman gösterecek diyelim.

seyyah61
19.05.2008, 02:18
Gazetede okudugum haberlere göre bu yasagi ilk delecek olanlar, bizzat yasayi cikartmis olan milletvekilleri. Balik bastan kokar demisler. Bakalim ne kadar riayet edecekler.

Emirhan Makul
19.05.2008, 06:46
of sigara izmaritini çöpe mi atcaz ya çöp yanarsa :D

İHSAN
19.05.2008, 07:33
Güzel hatta, çok güzel bir çalışma. Daha da ileri gitmek lazım. ÜLKEDE SİGARA İÇMEK YASAK!:D

A.Hilal Çakıroğlu
19.05.2008, 08:50
Yasaya en çok sevinenlerdenim:) Kısa sürede tam olarak uygulanamasa da güzel bir adım. :yattara:

ilhan
19.05.2008, 09:47
Yasak alanlarda sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini veya paketini yere atana 20 YTL, sigara içilmesine izin veren iş yeri sahibine ise 5 bin YTL’ye kadar para cezası verilecek.

İçtirmez onlarda :)

Güzel oldu güzel :)

alper*
19.05.2008, 09:49
Memlekete hayırlı uğurlı olsun.
Son derece yerinde bir uygulama.
Yasa koyucu sigaraya uyuşturucu muamelesi yapmalıdır.

Erkan
19.05.2008, 09:53
oh oh, cok iyi oldu:)

ErayAkyüz
19.05.2008, 10:46
oh cok sukur:) anti sigara

Harun
19.05.2008, 10:50
Geç bile kalındı aslında.Sigara sağlığa zararlıdır.

UmutBaykan
19.05.2008, 11:09
İyi oldu iyi...ohh ççç

yns61
19.05.2008, 11:48
biraaz geç kalınmış bir uygulama..

a f s
19.05.2008, 11:59
http://img257.imageshack.us/img257/2433/bmnn1copyyy3.png

Güzel oldu.
Çocuklu ortamlarda göz göre göre sigara içenlere sinir oluyordum.
Yaşasın temiz Hava!
http://sunum.bordobank.com/misafir/files/bordomavi/afsbannet.png

Egemen Yılmaz
19.05.2008, 12:00
ooh çok güzel oldu bu yasa

Mert67
19.05.2008, 12:01
Bence de süper oldu.
Uygulanabilir mi? Biraz zor gibi geliyor.:(

zafer6161
19.05.2008, 12:03
bu yasağı çözmek zor,nasıl yani sokakta sigara içemeyizmi,yada iş yerimde müşterim sigara içemeyecekmi ???

Nytre
19.05.2008, 12:08
orta ve geri kalmis ulkelerde sigara cok yaygin maalesef. icmeyin birader!.. icmeyin!...

UmutBaykan
19.05.2008, 12:11
İçmeyin yabi ya nedir sigara..nefret ediyorum dumanındann da heşeyindennde artık kafelerde sigara yok ççç

ilhan
19.05.2008, 12:14
Sigara içilemeyecek alanlar

Kamu hizmet binalarının kapalı alanları. Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanları.

Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçları.

Okulöncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve ortaöğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanları.

Cezaları böyle kesilecek
Yasağa uymayanlara Kabahatler Kanunu'nun 39'uncu maddesi uyarınca 62 YTL para cezası uygulanacak. Yasaklarla ilgili yükümlülükleri yerine getirmeyen işletme sorumluları, işletme iznini veren kurum yetkilileri tarafından önce yazılı olarak uyarılacak. İşletmelere uygulanacak cezalar 5 bin YTL'den başlayıp 250 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor.

Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında tütün mamulü tüketenlere ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlisi tarafından, özel kişilere ait toplu taşıma araçlarında sigara içenlere ilk başvurulan kolluk birim yetkilileri tarafından, kamuya ait toplu taşıma araçlarında ise ilgili idari birim amirinin yetkilendirdiği kamu görevlisi tarafından ceza kesilecek. Özel hukuk kişilerine ait ve herkesin girebileceği binaların kapalı alanlarında sigara tüketenlerin cezası da, en yakın kolluk birimi yetkilileri tarafından uygulanacak.

Özel mekanlar oluşturulacak

Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirlerarası veya uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde sigara içmeye mahsus alanlar oluşturulabilecek. Ancak bu alanlara 18 yaşını doldurmayanlar giremeyecek.

Otelcilik hizmeti verilen işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar oluşturulabilecek.

Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde sigara içilemeyecek, fakat bu tesislerde, tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Bu alanların koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatı ile donatılması gerekecek.

Her türlü reklam yasak

Kanun uyarınca tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alametleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamayacak. Bu ürünleri teşvik eden kampanyalar düzenlenemeyecek. Bu mamulleri üreten firmalar, hiçbir etkinliğe isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin markalarını kullanarak destek olamayacak.

Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların isimleri, amblemleri veya ürünlerinin marka ya da işaretleri, bunları çağrıştıracak kıyafet, takı ve aksesuar taşınamayacak.

Firma araçlarında da markaların tanınmasını sağlayacak uygulamada bulunulamayacak. Firmalar, üretilen ve pazarlaması yapılan tütün ürünlerini bayilere veya tüketicilere, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon ve yardım olarak dağıtamayacak. Tütün ürünlerinin isim, logo ve amblemleri kullanılarak bildirim yapılamayacak, basın-yayın organlarına ilan verilemeyecek.

Filmlerde gösterilmeyecek

Televizyonda yayınlanan programlarda, dizilerde, filmlerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülere yer verilemeyecek. Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde de tütün ürünleri satılamayacak.

Çocuklara satanlara hapis cezası

Tütün ürünleri, 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak ve tüketimlerine sunulamayacak. Çocuklar tütün işinde çalışamayacak. Tütün ürünleri sadece yetkili satıcılarda satılabilecek. Tane ile satış yapılamayacak.
Otomatik makinelerde satış yapılamayacak. Telefon ve internetle sipariş yapılamayacak. Tütün ürünleri çocukların doğrudan ulaşacağı ve işletme dışından görülebilecek şekilde satışa sunulamayacak.

Kime kaç lira ceza kesilecek?

Sigara yasağı bulunan yerlerde sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini ve paketini yere atanlara 20 YTL ceza verilecek. Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalar, ürünlerini bedelsiz olarak hediye vermeleri, indirimli satmaları, eşantiyon, promosyon veya yardım olarak dağıtmaları, ilan vermeleri, yetkili satıcıyerlerin dışında satış yapmaları halinde 50 bin YTL'den 250 bin YTL'ye kadar cezaya çarptırılabilecek.

Ele geçirilecek tütün ürünlerinin kamuya geçirilmesine mahalli mülki amir tarafından karar verilecek.

Lokanta, kahvehane ve kafeteryalarda yasak 2009'da

Görsel yayın yoluyla film, dizi ve müzik kliplerinde tütün ürünlerinin reklamı yapılması halinde; yerel yayın yapanlara bin YTL ile 5 bin YTL, bölgesel yayın yapanlara 5 bin YTL ile 10 bin YTL, ulusal yayın yapan kuruluşlara ise 50 bin YTL ile 100 bin YTL idari para cezası verilecek.

Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerini satanlara, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında genel kolluk tarafından 1000 YTL ceza kesilebilecek.

a f s
19.05.2008, 12:17
Kapalı mekanlarda sigara yasağı bugün başladı. Sigara içmek için park ve bahçelere giden vatandaşlardan bazıları yasağı eleştirirken bazıları destek verdi.

Sigara izmaritini yere atan bir vatandaş, 20 YTL para cezası ödenmesi gerektiğinden habersiz olduğunu belirtti. "Bilmiyordum, bundan sonra dikkat ederim. Ama illa ki arada bir kaç tane gider" diyen vatandaşın ve diğerlerinin yere attığı izmaritleri toplayan temizlik görevlisi ise yerlerden toplayacakları izmarit sayısının azalmasından ötürü yasağı desteklediklerini söyledi.
Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun bugün yürürlüğe girdi. Kanun kapsamında, kapalı mekanlarda sigara yasağı uygulaması başladı. Lokanta, kahvehane, kafeterya gibi yerlerde ise yasak 2009 yılında başlayacak. Fakat sigara tiryakileri bugün itibariyle; kamu hizmet binaları, koridorlar dahil olmak üzere eğitim, sağlık, kültürel, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içemeyecek.
Taksiler dahil, toplu taşıma araçlarında yasak uygulanacak. Okul öncesi eğtim kurumları, dershaneler, özel eğtim ve öğretim kurumları dahil, ilk ve ortaöğretim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanları yasak kapsamında olacak. Bunlarla birlikte yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertelerinde sigara içilebilecek alanlar oluşturulacak. Otellerde ise sigara içilebilecek odalar aynı katta toplanacak.
TİRYAKİ SOYİSİMLİ VATANDAŞ, CEZA ÖDEMEMEK İÇİN İZMARİTİ ÇÖPE ATTIĞINI SÖYLEDİ
Uygulanacak bu yasaklar bir kısım vatandaştan tepki toplarken, bir kısım vatandaştan ise eleştiri aldı. Sigara içimek için parka gelen Mevlüt Tiryaki isimli vatandaş, yasaktan haberdar olduğunu belirtti. Günde 1 paket sigara içtiğini söyleyen Tiryaki, yasağın bir sene sonra genişlemesi ile sigarayı da bırakmaya çalışacağını aktardı. Tiryaki, ceza almamak için sigara izmaritini çöpe atmaya dikkat ettiğini de sözlerine ekledi.
İZMARİTİ YERE ATAN VATANDAŞ: "BUNDAN SONRA DİKKAT EDERİZ AMA İLLA Kİ BİR İKİ KAÇAMAK OLUR"
Ayakkabı boyacılığı yapan 23 yaşındaki Abdullah Özer ise günde 1 paket sigara içtiğini anlattı. Yasaktan haberi olduğunu söyleyen Özer, "Diyelim kişi kahveye gidecek, kağıt oynayacak ama sigara içemeyecek. Böyle olur mu ? Ya bunu kökten kurutsunlar, üretimine izin vermesinler ya da serbest bıraksınlar" diye konuştu.
Özer, sigara izmaritini yere attığının hatırlatılması üzerine ise bunun cezasının olduğunu bilmediğini belirtti ve ekledi: "Bundan sonra tabii ki dikkat ederiz ama arada bir iki kaçamak illa ki olur. Ben yapmazsam başkası yapacak. Bin kişiden yüz kişi yapar" dedi.
YERDEKİ İZMARİTLERİ TEMİZLEYEN GÖREVLİ, YASAĞA TAM DESTEK VERİYOR
Yasaktan haberi olmayan diğer kişilerin yerlere attığı sigara izmaritlerini toplayan parkın temizlik görevlisi ise yasağa destek verenlerden. Pek çok kişinin izmaritleri yere attığına dikkat çeken görevli, yasakla birlikte temizleyeceği izmarit sayısının da azalacağı düşüncesinde.
Bazı vatanaşlar da yasağa destek olduklarını, sigarayı bırakmaları için bir vesile olacağını düşündüklerini belirtti.
TAKSİ ŞOFÖRÜ: "MÜŞTERİYİ UYARIRIZ, UYMAZSA İNDİRİRİZ"
Yasağın uygulanacağı alanlardan biri de taksiler. Sigara içtiğini söyleyen taksi şoförü ise zor olmakla birlikte yasağa uyacağını ve takside sigara içmeyeceğini söyledi. Şoför, müşterinin sigara içmek istemesi ihtimalinin hatırlatılması üzerine ise, "Arkada da içirmeyeceğiz. Müşteri içerse uyaracağız. Olmadı yolcuyu indireceğiz" şeklinde konuştu. Bir başka taksi şoförü ise yasağa uyacağını ama çok da doğru bulmadığını aktardı.
Otobüs şoförlüğü yapan bir başka vatandaş, dinlenme yerlerinin dışında sigara içerken kameralara yakalandı. Daha önce de yolcuları rahatsız etmemek için otobüste sigara içmediklerini anlatan vatandaş, kapalı mekanlardaki sigara yasağının kendini de zorlayacağını aktardı.
Bir başka vatandaş ise sigara yasağına karşı olduğunu söyledi. "Uygulama ile sigara içenler restoran ve kafelere gitmez" diyen vatandaş, sigara içen kişilerin de düşünülmesi gerektiğini savundu. Vatandaş, sigarayı bırakma noktasında para cezalarının kendisini yıldıramayacağını öne sürdü.
Cihan
http://img257.imageshack.us/img257/2433/bmnn1copyyy3.png

Ali Can
19.05.2008, 12:20
içenler düşünsün :D:D:D
çok iyi oldu içmeden sigara dumanına maruz kalmaktan kurtulduk..

Muhammed KOÇ
19.05.2008, 12:37
alışmaları çok zorolacak baya hır çıkaranlar olacak ama iyi oldu geç kalınmışbir uygulama..

TSelif
19.05.2008, 12:55
Süper ya inşallah uygulanır da kurtuluruz :D elimizi sallaya sallaya bi hal olduk toplu oturmalarda ççç Bakalım +1 ve türevleri napacaklar ççç ççç

Çağatay_
19.05.2008, 13:09
Bu sigara yasağı iyi güzel de, Atatürk'ün eli sigaralı fotoğraflarına dokunmasınlar.

1-2 tane gördüm sinirimden elim kolum titredi.Ne yani Atatürk mü bize kötü örnek olacak?

Ayrıca filmlerdeki sigara yasağına da karşıyım.Belki dizilerdeki bir nebze haklı karşılanabilir fakat filmlerde yasak olmamalı.

Ayrıca Atatürk konusunda hiç tavizim yok kesinlikle photoshop falan kaldıramam cidden sinirim oynuyor.

UmutBaykan
19.05.2008, 13:12
Bu sigara yasağı iyi güzel de, Atatürk'ün eli sigaralı fotoğraflarına dokunmasınlar.

1-2 tane gördüm sinirimden elim kolum titredi.Ne yani Atatürk mü bize kötü örnek olacak?

Ayrıca filmlerdeki sigara yasağına da karşıyım.Belki dizilerdeki bir nebze haklı karşılanabilir fakat filmlerde yasak olmamalı.

Ayrıca Atatürk konusunda hiç tavizim yok kesinlikle photoshop falan kaldıramam cidden sinirim oynuyor.

Olur mu öyle şey toprağım..Atatürk resimlerine dokunulamaz,dokundurtmayız.

Çağatay_
19.05.2008, 13:12
Dokundular ki söylüyoruz kardeşim, haber konusu oldu bundandır tepkimiz.Örnek ;

http://img172.imageshack.us/img172/1602/139272tt6nf1.jpg

Orijinali ;

http://photos-693.ll.facebook.com/photos-ll-sctm/genericv2/1919/14/01AwcAX1EJT5UAAAABAAAAAAAAAAA:.jpg

Kimse de çıkıp siyaset yapma falan demesin cevap yazmam.Bazı şeyler siyaset üstüdür.

UmutBaykan
19.05.2008, 13:15
Böyle bir zihniyet yok ya,ne istiyosunuz Atatürkten siz..

OYılmaz
19.05.2008, 13:22
Peki Nargilede yasakmı kapalı alanlardan başka bir yerde keyfi çıkmıyor Nargilenin :)

poetricus
19.05.2008, 13:25
Ben yasağın yürürlüğe girişini kutlamak için bir tane yaktım bile...

ilhan
19.05.2008, 13:26
Ben yasağın yürürlüğe girişini kutlamak için bir tane yaktım bile...

İçeride mi? Dışarıda mı hocam? :)

Anıl Caner
19.05.2008, 13:32
en çok keyif aldığım sigara, yeni başladığım zamanlar evde gizli gizli içtiğim sigaralar ve okulda idarecilerden kaçarak içilen sigaralardı. Yıllarca o tadı alamadım.Tam bıraktım bırakacam derken bu yeni yasakla işler bambaşka bir boyut kazandı.

Vakit kaybetmeyelim,aksiyona devam.haberin şerefine bir sigara da siz yakın :P.

Şaka bir yana uygulama kısmen güzel ancak kıraathane,kahve ve lokantalarda sigara içilen bölüm mutlaka olmalı diye düşünüyorum.

İzmariti yere atmama zorunluluğu çok iyi olmuş ancak açıklama yapmak lazım bizim insanımız bitirir bitirmez sigarasını,sallar çöpe yanar ortalık.

ilhan
19.05.2008, 13:37

Mustafa Kemal'in o kadar örnek hareketi, devrimi, gerçekleri , ilkeleri, doğruları varken sigarasını örnek alan insanın aklından şüphe duyarım açıkcası.

A.Hilal Çakıroğlu
19.05.2008, 13:39
http://img257.imageshack.us/img257/2433/bmnn1copyyy3.pngKonuyla ilgili düşüncemi yazmıştım. Bu grafiği görünce yazmadan geçemedim. Çok şık duruyor Ali Fuat abi:yattara: Çaldım bile, sık sık kullanabilirim:o

mensure 61
19.05.2008, 13:42
Sigara yasağı beni çok mutlu etti :)

Ahmet Kuru
19.05.2008, 13:44
peki bu cezayı kim yazacak onu anlamadım?Polisler mi?

pReN@_61
19.05.2008, 13:45
haydi hayırlısı :)

ilhan
19.05.2008, 13:46
peki bu cezayı kim yazacak onu anlamadım?Polisler mi?

Denemesi bedava Ahmet :) Yak bakalım bir tane kim yazacak hep beraber görelim :D

ÜNAL
19.05.2008, 13:47
Helal olsun devlet bir işe yaradı sonunda diyeceğim ama takip ve ceza yaptırımında ne kadar başarı olunur bilinmez..

Selman
19.05.2008, 13:49
Saçmalık.Kahve kültürüm yok ama ülkemizde ki kahve gerçeğini de gözardı edemeyiz.İnsanlar burda da sigara içemeyecekse nerde içecek.Cafe'de bile yasaklamışlar.Ben uymam bu yasağa:DÖzellikle yazın sahilde açık alanda çay eşliğinde sigaramı elimden alamazlar:)Gerçi bu yasa 2009'da yürürlüğe girecekmiş, bekleyip göricez.

Yasağın olmadığı yerler Yaşlı bakım evleri, ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri ve cezaevleri.Oraya mı gidelim?:)

Adem Erdoğan
19.05.2008, 13:52
İçmeyin kardeşim siz de.:D

SDanışmaz
19.05.2008, 13:52
Sevdim bu uyulamayı :)

ilhan
19.05.2008, 13:55
Kahvelerde artık şöyle diyaloglar döner.

- Hooop! Okeyy! Kafaya böyle vurulur! Beyler siz taşları toplayın ben bi sigara yakıp geliyorum.
- ???

ççç

EyüpKILIÇ61
19.05.2008, 13:59
İçeride mi? Dışarıda mı hocam? :)
Pencere kenarında olursa ne olacak :D top içerde mi dışarıda mı tartışması gibi olur bu :D

Ahmet Kuru
19.05.2008, 13:59
Denemesi bedava Ahmet :) Yak bakalım bir tane kim yazacak hep beraber görelim :D
:) ya kimin keseceği belli olsun ki ona göre hareket ederiz da...Görünce söndürürüz...Yerse..:D

ilhan
19.05.2008, 14:03
Pencere kenarında olursa ne olacak :D top içerde mi dışarıda mı tartışması gibi olur bu :D

:D ççç

:) ya kimin keseceği belli olsun ki ona göre hareket ederiz da...Görünce söndürürüz...Yerse..:D

Polis, Zabıta ve Jandarma kesecek sanırım cezaları.

Muhammet Ali Senocak
19.05.2008, 14:12
bu yasağın uygulanabileceğini hic sanmıyorum... en basit ciğnenecek yasak kahvede sigara icmek yasak böyle bir mantıksızlık olmaz....
ama iyi oldu

Tolpaş61
19.05.2008, 14:24
uygulamak istedikten sonra kesinlikle uygulanır.önce kabulleneceksin!!!!!

Muhammet Ali Senocak
19.05.2008, 14:30
uygulamak istedikten sonra kesinlikle uygulanır.önce kabulleneceksin!!!!!

uygulansın diyorum ama mantıksız bir madde... şöyle bir örnekde vereyim istersen cok yakından tanıdığım bir akrabam var evde asla sigara icemez bir nevi yasak.... sigara icmeye kahveye gider şimdi bu adam sigarasını nerde icecek.. parkda cocukların önündemi yoksa sokakda gezerken mi ? ( sigarayı bıraksın diyenleriniz var ama ölürde sigarayı bırakmaz )

Serdær
19.05.2008, 14:35
http://www.haberturk.com/2008/05/19/resim/poliszabitaaaaaa.jpg

Yasağı ilk çiğneyen polis ve zabıta oldu
İşte yurttan 'sigarasızlık' manzaraları

Kapalı mekanlarda sigara yasağı bugün başladı. Sigara içmek için park ve bahçelere giden vatandaşlardan bazıları yasağı eleştirirken bazıları destek verdi. Polislerin ve zabıtaların da sigara yasağına uymaması dikkat çekti.
Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun bugün yürürlüğe girdi. Kanun kapsamında, kapalı mekanlarda sigara yasağı uygulaması başladı. Lokanta, kahvehane, kafeterya gibi yerlerde ise yasak 2009 yılında başlayacak. Fakat sigara tiryakileri bugün itibariyle; kamu hizmet binaları, koridorlar dahil olmak üzere eğitim, sağlık, kültürel, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içemeyecek.
Taksiler dahil, toplu taşıma araçlarında yasak uygulanacak. Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğtim ve öğretim kurumları dahil, ilk ve ortaöğretim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanları yasak kapsamında olacak. Bunlarla birlikte yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertelerinde sigara içilebilecek alanlar oluşturulacak. Otellerde ise sigara içilebilecek odalar aynı katta toplanacak.
POLİS VE ZABITA DA YASAĞI ÇİĞNEDİ
DÜZCE'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında sigara yasağına tribünleri dolduranlar uyarken, 2 zabıta memuru saha içerisindeki araçları kendilerine `siper' ederek sigara içti.
Düzce 18 Temmuz Stadyumu'nda yapılan kutlamalar Düzce Valisi Bülent Kılınç, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sabahattin Toprak'ın gençleri selamlamasıyla başladı. Tören geçişinde öğrenciler, `Sigarayı bırak, yaşamaya bak', `Sigara içmek ölümcül akciğer kanserine neden olur', `Sigaraya değil, yaşama sarılın', `Sigarasız hayat özgürlüktür', `Sigara güldürür, süründürür, öldürür' yazılı pankartlar taşıdı. Tribünleri dolduranlar başlayan sigara yasağına uyarken, Düzce Belediyesi'nde görevli iki zabıta memuru saha kenarında bulunan 112 Acil ambulansı ve su tankerinin arkasında sigara içti. Sigara yasağının kontrolcüleri olmasına rağmen zabıta memurlarının yasağa uymaması eleştirildi.
Yasağın ilk gününde polisler de, tribündekiler de sigara içti
SİGARA yasağı getiren, `Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun' yürürlüğe girerken, sigara içilmesi yasak olan Diyarbakır Atatürk Stadı'nda bazı polisler ile bazı izleyiciler yasağı çiğnedi.
Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı bugün yürürlüğe girerken, 19 Mayıs kutlamalarının yapıldığı ve yeni yasaya göre sigara içilmesi yasak olan stadyumda yasak, az sayıda kişi tarafından delindi. Bazı kişiler, oturdukları yerde sigaralarını içerken, bazılarının polislerin arasında sigara içmesi dikkat çekti. Protokol tribinünde sigara yasağına uyulurken, tiryaki olan bazı polis memurlarının da dayanamayarak sigara içtekleri görüldü.

İZMARİTİ YERE ATAN VATANDAŞ: "BUNDAN SONRA DİKKAT EDERİZ AMA İLLA Kİ BİR İKİ KAÇAMAK OLUR"
Ayakkabı boyacılığı yapan 23 yaşındaki Abdullah Özer ise günde 1 paket sigara içtiğini anlattı. Yasaktan haberi olduğunu söyleyen Özer, "Diyelim kişi kahveye gidecek, kağıt oynayacak ama sigara içemeyecek. Böyle olur mu ? Ya bunu kökten kurutsunlar, üretimine izin vermesinler ya da serbest bıraksınlar" diye konuştu.
Özer, sigara izmaritini yere attığının hatırlatılması üzerine ise bunun cezasının olduğunu bilmediğini belirtti ve ekledi: "Bundan sonra tabii ki dikkat ederiz ama arada bir iki kaçamak illa ki olur. Ben yapmazsam başkası yapacak. Bin kişiden yüz kişi yapar" dedi.
TAKSİ ŞOFÖRÜ: "MÜŞTERİYİ UYARIRIZ, UYMAZSA İNDİRİRİZ"
Yasağın uygulanacağı alanlardan biri de taksiler. Sigara içtiğini söyleyen taksi şoförü ise zor olmakla birlikte yasağa uyacağını ve takside sigara içmeyeceğini söyledi. Şoför, müşterinin sigara içmek istemesi ihtimalinin hatırlatılması üzerine ise, "Arkada da içirmeyeceğiz. Müşteri içerse uyaracağız. Olmadı yolcuyu indireceğiz" şeklinde konuştu. Bir başka taksi şoförü ise yasağa uyacağını ama çok da doğru bulmadığını aktardı.
Otobüs şoförlüğü yapan bir başka vatandaş, dinlenme yerlerinin dışında sigara içerken kameralara yakalandı. Daha önce de yolcuları rahatsız etmemek için otobüste sigara içmediklerini anlatan vatandaş, kapalı mekanlardaki sigara yasağının kendini de zorlayacağını aktardı.
Bir başka vatandaş ise sigara yasağına karşı olduğunu söyledi. "Uygulama ile sigara içenler restoran ve kafelere gitmez" diyen vatandaş, sigara içen kişilerin de düşünülmesi gerektiğini savundu. Vatandaş, sigarayı bırakma noktasında para cezalarının kendisini yıldıramayacağını öne sürdü.

Kaynak : HaberTurk

alper*
19.05.2008, 14:42
Meslekten ihraç !

Çağatay_
19.05.2008, 14:46
Ahahah süper :D

Bu arada sigara içenlerin üstüne biber gazı ve 'orantılı güç' gelmesin ? :D

Muhammet Ali Senocak
19.05.2008, 15:04
bu yasaya bir kac eleştirim daha var....

kahvehanelerde eglence merkezlerinde lokantalarda sigara icmeye yasak konuldu.. bunun amacı sigarayı bıraktırmak ve rahatsız olanları mahrum etmemek. peki bu yerlerde sigara icemeyen kişi ve kişiler sokakda gezerken sigara icmeyecekmi bunu gören gencler özenmeyecekmi bunlara.. yada kahve lokanta gibi yerde sigara icemeyen baba evine geldimi sigarasını icecek mecburen bunu gören cocuğu ondan özenip başlama ihtimali nedir sigaraya ????

ben sokakda sigara icerken yanımdan gecen kişi rahatsız olmayacakmı olacak.... bazı yerlerde yasagın konulması gerekli idi ama yukarda yazdıgım gibi yerlerde gereksiz ve sacma.... bu olumsuz sonuca neden olabilir....

MehmetGÜRSOY61
19.05.2008, 15:06
inş bu uygulama devam eder süper olduu mis kokucak kapalı yerler :D

Osman Yavuz
19.05.2008, 15:08
Yasakların en güzeli bence.:D

İskender66
19.05.2008, 15:27
bu yasaya bir kac eleştirim daha var....

kahvehanelerde eglence merkezlerinde lokantalarda sigara icmeye yasak konuldu.. bunun amacı sigarayı bıraktırmak ve rahatsız olanları mahrum etmemek. peki bu yerlerde sigara icemeyen kişi ve kişiler sokakda gezerken sigara icmeyecekmi bunu gören gencler özenmeyecekmi bunlara.. yada kahve lokanta gibi yerde sigara icemeyen baba evine geldimi sigarasını icecek mecburen bunu gören cocuğu ondan özenip başlama ihtimali nedir sigaraya ????

ben sokakda sigara icerken yanımdan gecen kişi rahatsız olmayacakmı olacak.... bazı yerlerde yasagın konulması gerekli idi ama yukarda yazdıgım gibi yerlerde gereksiz ve sacma.... bu olumsuz sonuca neden olabilir....
kahvehanelere, eğlence mekanlarına ve lokantlara yasak henüz başlamadı. 19 temmuz 2009 da başlayacak.

LazAnisT
19.05.2008, 15:35
Yasağı sonuna kadar destekliyorum.Ama Türkiye'de uygulanabilirmi?Bence kesinlikle HAYIR..

ÜNAL
19.05.2008, 15:38
Yasağı sonuna kadar destekliyorum.Ama Türkiye'de uygulanabilirmi?Bence kesinlikle HAYIR..
İş lafa gelince beceriyorlar ama..haklarını yemeyelim.:)

ÖzGür Ayar
19.05.2008, 15:49
bence kahvelerde serbest olsun. İçmek isteyenler ve rahatsız olmayanlar kahvelere gitsin. İçmeyenler ve dumandan rahatsız olanlarda internetten okey batak oynasın :D

TheRapZoNe
19.05.2008, 16:11
Ilk zamanlarda sorun cikar ve yadirganabilir ama zamanla millet alisacaktir.Avrupa ulkelerinden farkimiz yok. Emegi gecen Trabzon Ak Parti milletvekili Cevdet Erdol sag olsun.

logitech
19.05.2008, 16:23
başkalarına zarar verilmediği sürece serbest mekanlar olmalı.

Eyüphan
19.05.2008, 16:25
Otobüslerde sigara yasağı geldiğinde nasıl uygulanacak bu yasak denmişti.
Özellikle işyeri sahiplerinin katı tavri bu işi çözmeye yetecekttir.

Ahmet Kuru
19.05.2008, 16:38
hazırlıksız bir uygulama oldu bence...
Yere izmarit atmayacaksın ama 1 km de bir çöp kutusuna raslıyorsun..madem ki böyle bir uygulama başlattın küçük çop kutularını daha önceden yerleştir her yere...
Neyse ya,bizim bünye alışık hazırlıksız kurallara.:)

ismail-dede
19.05.2008, 16:58
bunada alışırız zamanla EYÜPHAN KILIÇ arkadaşımızın dediği gibi şehirler arası otobüslerde yasaklanınca ne yapacağız diyorduk ama çabuk alıştık
ben aynı hassasiyetin alkol ve sokakta fuhuş içinde gösterilmesini arzu ederdim

Mira_61
19.05.2008, 17:01
Sigara kokusundan inanılmaz rahatsız olan biri olarak çok beğendim bu uygulamayı :) Zor gelenlerde bıraksız şu zıkkımı kurtulalım toptan :D

OYılmaz
19.05.2008, 18:13
bizim sitenin kırathane ferdisi yasağa hayla uymuyor duman dumanı götürüyor :D

Ömer SEVİNÇ
19.05.2008, 18:25
Halka da büyük iş düşüyor. Yasaya karşı geldiğini gördüğünüz insanları ihbar edin. İspiyonculuk olarak görmeyin bunu..

ErayAkyüz
19.05.2008, 18:27
bugun maltepede bir cafedeydim kulluk falan yoktu hiç bir masada gelen yarım saat oturup gidiyordu yasasın sigarasız toplum

Erkan
19.05.2008, 18:39
bir iki ceza yazilsin cafe/ kahvehane sahiplerine bu is biter..:)

Ali Can
19.05.2008, 18:46
türkiye bu sayede baya kara eçmiş olacak...

mustafa gürsoy
19.05.2008, 21:05
Siagara tüketimi azalsın devlet vergisinin büyük oranından olsun bu sefer vergiyi petrole koysun devlet o zaman ben göreceğim sigarasız toplum diye nara atanları :)

alper*
20.05.2008, 15:59
Biz de tütünü ihraç ederiz.
Birkaç misli kar etmiş oluruz.Daha da güzel olur.

Dursun Kaplan
20.05.2008, 16:08
Bizim patronLar biLe artık dışarda içiyo..:D Orda biLe yakaLanma tehLikesi var.. :D

Oh oLdu has oLdu.. :D:D

Şeykan
20.05.2008, 16:10
kahvelerde 2009 da uygulamaya geçilecek şu anda içliyor.ben cafede kaldırdım tüm küllükleri balkonda sadece içirtiyorum kendim de mutfakda:D

mustafa gürsoy
20.05.2008, 16:38
sigaranın yasak olduğu mekanda işim olmaz işyerleri kaybeder :)

Alibeyoglu
20.05.2008, 16:55
yasaklar türkiye gibi kontrol gücünün olmadigi ülkelerde bi anlam tasimaz

Külünkoğlu
20.05.2008, 17:15
O zaman dakika ve takip alalım.

Öğlende Şişli'ye çıktım bütün kapalı mekanlarda içilmiyordu. Kahvelere bakmak lazım ne durumdalar acaba ? :D

Serdær
20.05.2008, 17:17
O zaman dakika ve takip alalım.

Öğlende Şişli'ye çıktım bütün kapalı mekanlarda içilmiyordu. Kahvelere bakmak lazım ne durumdalar acaba ? :D

Kahvelerde yasak henüz başlamadı.

Temmuz ayında yasak başlatılması düşünülüyor.

ÖmerFarukYılmaz
20.05.2008, 17:21
Millet kavga etmeye başladı:)Sigara yüzünden...

Külünkoğlu
20.05.2008, 17:22
Hadi ya :D bence Ramazan'a denk getirselerdi iyi olurdu. Temmuz sıcağında "ulen yasağınında" diyen çok olacaktır. :D

Serdær
20.05.2008, 17:26
Hadi ya :D bence Ramazan'a denk getirselerdi iyi olurdu. Temmuz sıcağında "ulen yasağınında" diyen çok olacaktır. :D

Külünkoğlu,

Bu önerinizi Yönetim Kurulu olarak dikkate alacağız :D

Ramazan ayında Sigara yasak .

Fatih
20.05.2008, 17:52
şahsen sigara içmediğim için yasa kapsamında değilim :)

dumansız hava sahası hareketini destekliyorum!!

Erbay
20.05.2008, 18:34
Sigara'yı merak ettiğim kadar dünyada başka hiçbir şeyi merak etmiyorum.Ne var anlamıyorum,niye içiyorsunuz?:) Vücuda bir katkısı yok,hatta tonla zararı var.Üstüne bir de para veriyorsunuz.Bir nefes bile çekmedim hayatımda çekmeyeceğim de.Bu yasak da çok iyi oldu.

mustafa gürsoy
20.05.2008, 19:09
Sigara'yı merak ettiğim kadar dünyada başka hiçbir şeyi merak etmiyorum.Ne var anlamıyorum,niye içiyorsunuz?:) Vücuda bir katkısı yok,hatta tonla zararı var.Üstüne bir de para veriyorsunuz.Bir nefes bile çekmedim hayatımda çekmeyeceğim de.Bu yasak da çok iyi oldu.

İlk iki cümlenden sigara içmediğin anlaşılıyordu yazmasaydında olurdu gerisini :)

Mustafa
20.05.2008, 21:18
İlk iki cümlenden sigara içmediğin anlaşılıyordu yazmasaydında olurdu gerisini :)

Seninde bütün mesajlarında sigarayı ne kadar cok sevdigin anlaşılıyor.Bari böyle hevelendirecek şekilde yazmasanda yaşı küçük forum üyelerine daha iyi örnek olmayı denesen

mustafa gürsoy
20.05.2008, 22:37
Seninde bütün mesajlarında sigarayı ne kadar cok sevdigin anlaşılıyor.Bari böyle hevelendirecek şekilde yazmasanda yaşı küçük forum üyelerine daha iyi örnek olmayı denesen

Başlayana karışılmasın esas yasaklamalar başlamayanlara uygulansn o şekilde tedbir alınsın. Daha nasıl örnek olacağım. sanki gençlerin idolü benim burada beni örnek alacaklar:)

Gökçebey
20.05.2008, 23:22
İstanbul/Şişli de 17 kişiye ceza kesmişler. Hayırlı olsun devlete yeni para kaynağı lazımdı ztaen :)

mustafa gürsoy
20.05.2008, 23:57
İstanbul/Şişli de 17 kişiye ceza kesmişler. Hayırlı olsun devlete yeni para kaynağı lazımdı ztaen :)

Otururum evimde içerim sigaramı kime ne :) Evimin içinede girecek değiller ya:)

vurgun_kiz_61
20.05.2008, 23:59

Korkma evde icine yasak yok...:)

mustafa gürsoy
21.05.2008, 00:01
Korkma evde icine yasak yok...:)

İnadına sigara izmaritlerini camdan aşağı atacam bulup ceza versinler :)

Yasak olunca yapasım geliyor :)

Gökçebey
21.05.2008, 00:01

Şişli'de de evlerin içine girmemişlerdir zaten :D kafelere felan bakmışlardır :D

vurgun_kiz_61
21.05.2008, 00:02

Alemsin daha ne diyeyim sana...?:)

Ahmet Faruk
21.05.2008, 00:05

Hoppalaaaa....
Yasak olmayınca da olan bize oluyor....

mustafa gürsoy
21.05.2008, 00:06
Alemsin daha ne diyeyim sana...?:)

Vallahi bu sigara yasağının saçma tarafları var. Tamam ben sigara içiyorum ama dumanından rahatsız olmuyorum dersem yalan olur. Mesela sigara izmaritini yere atmanın cezası var. Ya kardeşim cbime mi koyacağım. Bugün Trabzon meydanda 2-3 sefer yere atmayayım diye etrafıma bakındım ama buna uygun bir çöp filan bulamadım. Burada yasağı filan takanda yok o ayrı dava :)

Demiştim tekrar ediyorum bu sigara olayı çok hassas. Türkiyede milynlarca tiryaki var. Hükümet devrilir bu yasaklardan alimallah :)

mustafa gürsoy
21.05.2008, 00:07
Hoppalaaaa....
Yasak olmayınca da olan bize oluyor....

Şahsen ben sigara içmeyen birisinin yanında sigara içmekten çekinirim. İçmemeye elden geldikçe çalışırım. benim size bir zararım yok zararım kendime. Belki ben erken ölmek istiyorum millete ne ya :)

Ahmet Faruk
21.05.2008, 00:12
Şahsen ben sigara içmeyen birisinin yanında sigara içmekten çekinirim. İçmemeye elden geldikçe çalışırım. benim size bir zararım yok zararım kendime. Belki ben erken ölmek istiyorum millete ne ya :)
Sanki siz erken ölünce(Allah gecinden versin) bize bişe olmuyor....
Tanıdığımız birini kaybetmek ne kadar üzüyor bizi...
Tanımayı geçtik, haberlerde böyle ölümleri görünce çoğumuz iç geçiriyor...

Neyse, tabiki isteyen içer( ne gada klasik bi laf oldu)

Ama vapura biniyoruz temiz hava alalım diye, dumanlardan gözümüz yanıyor mesela...
Ben bu açıdan olaya bakmıştım...

mustafa gürsoy
21.05.2008, 00:16
Sanki siz erken ölünce(Allah gecinden versin) bize bişe olmuyor....
Tanıdığımız birini kaybetmek ne kadar üzüyor bizi...
Tanımayı geçtik, haberlerde böyle ölümleri görünce çoğumuz iç geçiriyor...

Neyse, tabiki isteyen içer( ne gada klasik bi laf oldu)

Ama vapura biniyoruz temiz hava alalım diye, dumanlardan gözümüz yanıyor mesela...
Ben bu açıdan olaya bakmıştım...

ben olaya kişisel bakıyorum kimseyi rahatsız etmiyorsam sorun yok. Ölümün erkeni mi olur. Vade dolunca yallah gidiyorsun :)

mustafa gürsoy
21.05.2008, 16:49
Şimdi yine bir şeyler yazacağım bu konuda yine suçlu olacağım. Ey bu kanunu çıkaran devlet büyükleri. Bizim hangi işimiz eksiksiz olacak. Sigara izmaritini yere atmak yasak. Çok güzel bir şey ama ben bu izmariti yemiyeceğim ya:) Bunu atabileceğim çöpleri yaygınlaştırmadan bu yasağa insanların uymasını nasıl beklersiniz.

ÖmerFarukYılmaz
21.05.2008, 16:52
Siteden acaba ilk kim ceza ödeyecek.....

Ömer SEVİNÇ
21.05.2008, 16:53
Sigara içmeyin olur biter. Sigara masum bir şey değil. Öyle göstermeye çalışmaktan vazgeç bence..

mustafa gürsoy
21.05.2008, 16:56
Sigara içmeyin olur biter. Sigara masum bir şey değil. Öyle göstermeye çalışmaktan vazgeç bence..

Benim sigara içme özgürlüğüm varsa buna kimse karışamaz. Zararlı mararlı zararı bana. Sigara içmeyenin yanında sigara içmem. Ha masum göstermeye çalıştığımı söylemişsin ama biraz ayıp etmişsin. Masum değildir ama bu içeni ilgilendirir. Ben bunu göze almışsam kimseye laf düşmez.

Ömer SEVİNÇ
21.05.2008, 17:01
Benim sigara içme özgürlüğüm varsa buna kimse karışamaz. Zararlı mararlı zararı bana. Sigara içmeyenin yanında sigara içmem. Ha masum göstermeye çalıştığımı söylemişsin ama biraz ayıp etmişsin. Masum değildir ama bu içeni ilgilendirir. Ben bunu göze almışsam kimseye laf düşmez.

Aynı şey uyuşturucu için de geçerli. Ona da taraf mısınız?

Selman
21.05.2008, 17:01
Siteden acaba ilk kim ceza ödeyecek.....

Yürürlüğe yeni giren yasakları destekliyorum sigara içen birisi olarak.Stad'da bana özel bölüm yapacaklar ama öyle yağma yok.

2009 da uygulanacak kuralları sorarsan ilk ben öderim gibime geliyor.Kimse açık havada cafede otururken çay eşliğinde sigarama karışmasın:)İçerim, öderim:D

ÖmerFarukYılmaz
21.05.2008, 17:03
Yürürlüğe yeni giren yasakları destekliyorum sigara içen birisi olarak.Stad'da bana özel bölüm yapacaklar ama öyle yağma yok.

2009 da uygulanacak kuralları sorarsan ilk ben öderim gibime geliyor.Kimse açık havada cafede otururken çay eşliğinde sigarama karışmasın:)İçerim, öderim:D

Cezayı paylaşalım:D

mustafa gürsoy
21.05.2008, 17:13
Aynı şey uyuşturucu için de geçerli. Ona da taraf mısınız?

Uyuşturucu kullanmadım kullanmamda o yüzden bu sorunu kullanan birisine sorsan daha gerçekçi bir yanıt alabilirsin...

Ömer SEVİNÇ
21.05.2008, 17:23
Cevap alamadım? Alacağımı da sanmam. Neyse tartışmak anlamsız:)

mustafa gürsoy
21.05.2008, 17:31
Cevap alamadım? Alacağımı da sanmam. Neyse tartışmak anlamsız:)

Alacağımı sanmam demenin asıl anlamı bak nasıl susturdum zekasızı demektir gibime geliyor. Oysa alakası yok. Nasrettin hocanın fıkrası gibi sorduğun soru aslında. Hoca damdan düşmüş herkeste bir telaş aman ne yapalım doktor filan çağıralım. Hoca hemen araya girmiş. Bana doktor çağırmayın bana damdan düşen birisini çağırın. Damdan düşenin halinden ancak damdan düşen anlar demiş. Şimdi uyuşturucu meselesinde konuşurum ama gerçekçi olmaz. Fikrim uyuşturucunun yaygınlaşmaması ve önlem alınmasından yanadır. Lakin içimdeki şeytanda eğer bir insan özgür iradesiyle uyuşturucu içeceğim diyorsa neden engel olunsun diyor. Sonuçta bir özgürlük meselesi.Yani bu konuda çelişkilerim var diyebilirim ama kullansaydım çelişkim olmazdı net yanıt verebilirdim...

Emirhan Makul
21.05.2008, 17:37
güzel oldu kendimin içmesine rağmen güzel oldu insanları rahatsız etmek hakkımız değil bende bırakacağım bu yasakla beraber inşallah

Ahmet Kuru
21.05.2008, 17:39
ben şimdi kendi işyerimdeyim...kimse yok...buraya yabancı birinin girmesi gibi bir durum da yok...burdada mı yasak yani?ben içemem mi?

mustafa gürsoy
güzel oldu kendimin içmesine rağmen güzel oldu insanları rahatsız etmek hakkımız değil bende bırakacağım bu yasakla beraber inşallah

Bırakmaya niyeti olan bahane aramaz ama inşallah bırakırsın

mustafa gürsoy
ben şimdi kendi işyerimdeyim...kimse yok...buraya yabancı birinin girmesi gibi bir durum da yok...burdada mı yasak yani?ben içemem mi?

Yasaklar delinmek içindir burası türkiye

Emirhan Makul
21.05.2008, 17:41
Bırakmaya niyeti olan bahane aramaz ama inşallah bırakırsın

bahane değil ya hazır böyle olmuşken bırakayım dedim hele bu sabah kolu bacağı kopan adamı görünce tırstım adam diyo bi kafam kaldı kopmadık lanet olsun bu siigaraya bende bırakacam ya...!

mustafa gürsoy
21.05.2008, 17:43
bahane değil ya hazır böyle olmuşken bırakayım dedim hele bu sabah kolu bacağı kopan adamı görünce tırstım adam diyo bi kafam kaldı kopmadık lanet olsun bu siigaraya bende bırakacam ya...!

-ecek,-acak eklerini sigara bırakma ile yanyana getirdiğin zaman sigarayı bırakman mümkün deil. Şu anda sigara paketini kaldır at o zaman bırakırsın. Söylemesi ayıp bir dönem bende bırakmıştım:)

Mira_61
21.05.2008, 19:46
http://www.goguscerrahisi.com/Sigara2.html :) Duman avcılarıyız biz...:D

Muhammet Ali Senocak
21.05.2008, 22:47
yasak geldi hoş güzelde.... bugün inönü ünv.de yaşadıgım bir olayı anlatayımda sacmalığa bakın....

sabah sigara amak icin ünv.deki tüm her cafeyi dolaştım satılmıyor sigara güzel merkeze gidip aldım akşam şenliklere gideyim dedim bir de ne göreyim sigara satılmayan ünv.de icki satılıyor... şimdi siz söyleyin sigaramı daha zaralı yoksa icki mi ?????

Vkgz
21.05.2008, 22:50
okuldaki öğretmenler yola cıkıyor sigara içmek için :) rezalet :)

mustafa gürsoy
21.05.2008, 22:50
üniversitelerde sigara satışıda yasaklandı mı eğer doğruysa tepki olarak okulu bırakırım :)

Muhammet Ali Senocak
21.05.2008, 22:54
üniversitelerde sigara satışıda yasaklandı mı eğer doğruysa tepki olarak okulu bırakırım :)

inönü ünv.de okuyorsan yasak :) ama icki istedigin gibi alabiliyorsun.....

mustafa gürsoy
21.05.2008, 22:55
inönü ünv.de okuyorsan yasak :) ama icki istedigin gibi alabiliyorsun.....

Hem orada okumuyorum hem de içkiyle işim olmaz :)

Muhammet Ali Senocak
21.05.2008, 23:02
Hem orada okumuyorum hem de içkiyle işim olmaz :)

tahminime göre tüm ünv.lerde yasakdır sigara satımı bir kontrol et kantinleri cafeleri fln :)

benimde işim olmaz ama ben adeletsizligi ve yapılan yanlışlığı belirtmek icin söyledim içkiyi...

ve bir şey daha aklıma gelmişken 2009 da yürürlüğe girecek kahvehanelerde cafelerde sigara icme yasagı bu konuda cok kişi ceza ödeyecek başta ben cayımın yanında sigaramı icerim kardeşim :) ve bu yasak yürürlüğe girmeden kalkar gibime geliyor buna tepki veren cok kişi cıkar buna en iyi çözüm bence cafelerde sigara icilen yer ve icilmeyen yer yapılmasıdır. yoksa cok sorunlar cıkar.

son olarak bu yasaklar Osm. İmp. zamanında da konulmuştu yanlış hatırlamıyorsam ve kalktı bunun snuda böyle olmasın sakın :D

Fatih Ersoy
21.05.2008, 23:37
Çok güzel bir yasak.
Umarım tamamen önüne geçilebilir.

mustafa gürsoy
21.05.2008, 23:42
tahminime göre tüm ünv.lerde yasakdır sigara satımı bir kontrol et kantinleri cafeleri fln :)

benimde işim olmaz ama ben adeletsizligi ve yapılan yanlışlığı belirtmek icin söyledim içkiyi...

ve bir şey daha aklıma gelmişken 2009 da yürürlüğe girecek kahvehanelerde cafelerde sigara icme yasagı bu konuda cok kişi ceza ödeyecek başta ben cayımın yanında sigaramı icerim kardeşim :) ve bu yasak yürürlüğe girmeden kalkar gibime geliyor buna tepki veren cok kişi cıkar buna en iyi çözüm bence cafelerde sigara icilen yer ve icilmeyen yer yapılmasıdır. yoksa cok sorunlar cıkar.

son olarak bu yasaklar Osm. İmp. zamanında da konulmuştu yanlış hatırlamıyorsam ve kalktı bunun snuda böyle olmasın sakın :D

Bu sigara yasağı davasına hükümet düşer diyorumda bana gülüyorlar:) Bu ülkede kaç milyon tiryaki var :)

mustafa gürsoy
22.05.2008, 18:13
benim buraya yazdıklarım bazı arkadaşlarımız tarafından yanlış anlaşıldığını görüyorum. ben burada sigara sağlığa faydalıdır muhakkak için gibi bir söylemde bulunmuyorum. Sağlık benim sağlığım diyorum. Beni benden daha fazla kimse düşünmez, düşünmesinde zaten.

Sigara çok büyük sağlık sorunlarına sebebiyet verir bedelide belki çok ağır olur. Bunu inkar eden ya art niyetlidir ya da aklından zoru vardır. (anlaşılmak adına kalın harflerle yazayım dedim belki bu sefer anlaşılırım)

Kimseye zararım dokunmadan ben sigara içmeye devam edeceğim. Büyük bir ihitmalle bu hayatımın sonuna kadar böyle devam edecek. Belli mi olur ölüm sebebim olur belki insanlara ibret olurum:) Duman avcılarına bu şekilde faydam dokunur :)

m@rdi
22.05.2008, 18:56
Yasağımız hayırlı uğurlu olsun.
Yalnız turistik mekanlarda özellikle duraklarda almanca,ingilice vs. dillerde sigaranın yasak olduğunu belirten yazılar asılmalı. Adamlar yasaklarımızdan habersizler,çiğneyip duruyorlar :)

Bazı arkadaşlar "içerim zararı kendime" tarzında bazı söylemlerde bulunmuşlar. Yanılıyorsunuz. Zararı hepimize. Birilerinin zevki uğruna pasif içici olmak bile iğrenç bir durum. :cool:

mustafa gürsoy
22.05.2008, 19:56
Yasağımız hayırlı uğurlu olsun.
Yalnız turistik mekanlarda özellikle duraklarda almanca,ingilice vs. dillerde sigaranın yasak olduğunu belirten yazılar asılmalı. Adamlar yasaklarımızdan habersizler,çiğneyip duruyorlar :)

Bazı arkadaşlar "içerim zararı kendime" tarzında bazı söylemlerde bulunmuşlar. Yanılıyorsunuz. Zararı hepimize. Birilerinin zevki uğruna pasif içici olmak bile iğrenç bir durum. :cool:

Sigarayı beni anlamamak üzerine çabalamanız yüzünden bırakacağım valla :) Ben diyorum ki sigara içmeyen birisinin lduğu bir yerde sigara içmek beni rahatsız eder. Bundan dolayı hiç bir sigara içmeyen benim içtiğim sigaranın vesilesitle pasif içici olamaz. Bu durumda bana karışılması insan haklarına aykırıdır. Vallahi giderm AİHM ne :)

vurgun_kiz_61
22.05.2008, 19:58
Tamamdir anlayan anladi seni yorma kendini...:)

mustafa gürsoy
22.05.2008, 20:06
Tamamdir anlayan anladi seni yorma kendini...:)

2-3 cümle kurmak adamı yorar mı :) Yorarsa da içerim bir yorgunluk sigarası olur biter :)

(bu mesajda sigara övülmemiştir) :)

Emirhan Makul
22.05.2008, 20:11
hayırlı olsun bende bugün sadece 2 tane içtim kıyamet kopabülü :D

Gamze
22.05.2008, 20:34
Okul kantinimiz bomboş oluyor artık nerdeyse... Ve tabii ki sıfır duman...
Harika!

mustafa gürsoy
22.05.2008, 20:35
Harika!

Kantinler sizin olsun sokaklar bizimdir :)

Gamze
22.05.2008, 20:36
Kantinler sizin olsun sokaklar bizimdir :)

Bahçemiz de sizin zaten... :)
Neyse ki Hergele meydanımız buz misali serin de, orda takılabiliyoruz artık. :)
Sokaklar sizin olsun. :)

champions
22.05.2008, 20:39
Umarım işe yarar bu yasak. O pis kokudan nefret ediyorum.

m@rdi
22.05.2008, 20:48
Anlamama çabalarım bir sigara kurbanını daha kurtaracaksa ,anlamamakta direniyorum :D

Sigarayı beni anlamamak üzerine çabalamanız yüzünden bırakacağım valla :) Ben diyorum ki sigara içmeyen birisinin lduğu bir yerde sigara içmek beni rahatsız eder. Bundan dolayı hiç bir sigara içmeyen benim içtiğim sigaranın vesilesitle pasif içici olamaz. Bu durumda bana karışılması insan haklarına aykırıdır. Vallahi giderm AİHM ne :)

mustafa gürsoy
22.05.2008, 20:49
Anlamama çabalarım bir sigara kurbanını daha kurtaracaksa ,anlamamakta direniyorum :D

işim zor desene :)

Mustafa Önal
22.05.2008, 20:51
Harika!

aynen gamze bidim okuldada cafe bahçe denen mekan nerdeyse bomboştu içi tertemiz ve ferah olmuş. :D ilk defa bu kadar rahatça oturdum. artık sesli çoğunluk olma yolundayız :D

mustafa gürsoy
22.05.2008, 20:53
aynen gamze bidim okuldada cafe bahçe denen mekan nerdeyse bomboştu içi tertemiz ve ferah olmuş. :D ilk defa bu kadar rahatça oturdum. artık sesli çoğunluk olma yolundayız :D

Zaman gelir biz o sesli çoğunluğun sesini bastırırız bu ülkedeki tiryakileri arkama alıp parti kursam tek başıma iktidara gelirim :) Gerisini siz düşünün :)

Kadir
22.05.2008, 20:55
Bizim hocalar okulun arka bahçesinde sigara içmeye başladı :) Esikden öğrenci kovalarlardı okulun arkasında :)

antagonist
22.05.2008, 20:56
Bir de hastanede sigara içenler var. :)

Geçen bir klinikte lavabonun kapısında " Burada sigara içilmez." yazıyor. Benim de üzerimde üniforma var. Tesadüfen içeriye bir girdim,birisi sigara içiyor. Adamın birden beti benzi attı. :D

Yaklaşık 2 hafta önce yaşadığım bir başka olay. Uzun yıllardır sigara içen bir arkadaşımın derste göğsü ağrıyor. Adam yerinde duramıyor, tesadüfen de kardiyoloji stajında. Poliklinikte bir EKG çekiliyor, normal çıkıyor. Ama göğüs ağrısı devam ediyor...Acilde çekilen akciğer grafisinde " spontan pnömotoraks " denilen, akciğerin delinmesi dediğimiz olay olduğu anlaşılıyor. Hemen göğüs tüpü takılıyor, akabinde ameliyat...

Gerçi, biz ne kadar anlatsak da boş. :) Olsun...

---------------

Spontan pnömotoraks ile ilgili bilgi:

Primer spontan pnömotoraks erkeklerde yılda 7.4/100,000, bayanlarda 1.2/100,000 olarak rapor edilmiştir. Ülkemizde yılda 2,500 civarında olgu beklemeliyiz. Olguların hemen tamamı genç, 20 yaş civarı, kişilerdir. Çoğunluğu sigara içicisidir. Ani gelişen göğüs ağrısı ve nefes darlığı tablosu ile başvururlar.

m@rdi
22.05.2008, 21:00
Ama göğüs ağrısı devam ediyor...Acilde çekilen akciğer grafisinde " spontan pnömotoraks " denilen, akciğerin delinmesi dediğimiz olay olduğu anlaşılıyor. Hemen göğüs tüpü takılıyor, akabinde ameliyat...

Gerçi, biz ne kadar anlatsak da boş...

"Sigaramı içerim,zararım kendime" diyenler,annelerinizi de düşünün derim:cool:

mustafa gürsoy
22.05.2008, 21:02
"Sigaramı içerim,zararım kendime" diyenler,annelerinizi de düşünün derim:cool:

herkes kendinden mesuldür beni kimse düşünmesin

antagonist
22.05.2008, 21:05

Ben -şahsım adına- sizi düşünmüyorum. Genç fidanları düşünüyorum. ;):)

U.Sadıkoğlu
22.05.2008, 21:06
hiç ceza yiyen varmı ya polis ne ara görüpde ceza kesicek merak ediorum

mustafa gürsoy
22.05.2008, 21:10
Ben -şahsım adına- sizi düşünmüyorum. Genç fidanları düşünüyorum. ;):)

size kolay gelsin ne diyeyim :)

antagonist
22.05.2008, 21:12
size kolay gelsin ne diyeyim :)

Sağolun. ;)

Yılgınlık yok! :)

Emirhan Makul
22.05.2008, 21:13
Kesilmeden Hoptek Oynamak İçin Sigaraya Hayır

http://resimler.haberler.com/haber/708/200-kisilik-kolbasti-ekibi-calismalarina-basladi_o.jpghttp://www.avrasyaaktuel.com/images/haber/2529.jpg

mustafa gürsoy
22.05.2008, 21:15

http://resimler.haberler.com/haber/708/200-kisilik-kolbasti-ekibi-calismalarina-basladi_o.jpghttp://www.avrasyaaktuel.com/images/haber/2529.jpg

hoptek oynayacak olan bıraksın ben bırakmam :)

m@rdi
22.05.2008, 21:15
Bir yasaktan nerelere geldik.
Vereceğiniz zararı maddi ya da yabancı insanlar olarak düşünmeyin. Sizin salak bir sigara yüzünden perişan olmanız sadece sizi değil tüm ailenizi etkiler. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Anladım ki bu tiryakilik insanı sadece kanser değil bencil de yapıyormuş. Ne diyeyim Azrailiniz ile mutlu bir yaşam dilerim .
:rolleyes:

mustafa gürsoy
22.05.2008, 21:17
Bir yasaktan nerelere geldik.
Vereceğiniz zararı maddi ya da yabancı insanlar olarak düşünmeyin. Sizin salak bir sigara yüzünden perişan olmanız sadece sizi değil tüm ailenizi etkiler. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Anladım ki bu tiryakilik insanı sadece kanser değil bencil de yapıyormuş. Ne diyeyim Azrailiniz ile mutlu bir yaşam dilerim .
:rolleyes:

Ortada ya bir aile yoksa veya beni düşünecek insanlar yoksa ne yapacağız:)

ÖmerFarukYılmaz
22.05.2008, 21:17

Harbiden aşırı zorluyor...

Hemen kesiliyorum...

m@rdi
22.05.2008, 21:18
Ortada ya bir aile yoksa veya beni düşünecek insanlar yoksa ne yapacağız:)

Şu anda olmaması, olmayacağı anlamına gelmez:cool:

mustafa gürsoy
22.05.2008, 21:21
Şu anda olmaması, olmayacağı anlamına gelmez:cool:

ya bırakın beni kendi halime :)

Erkan
22.05.2008, 21:26
fenomen de uri geller sigara nin etkilerini gosteriyor simdi..

mustafa gürsoy
22.05.2008, 21:29
fenomen de uri geller sigara nin etkilerini gosteriyor simdi..

Yaşın gereği sigaradan uzak dur hatta bu başlığa hiç girme

bordobluex
22.05.2008, 21:37
Doğru söylüyor. Mustafa’yı baktığına, girdiğine, yazdığına pişman ettiler. Sende duman avcılarının mekanına girdin, normaldir :)

mustafa gürsoy
22.05.2008, 21:38
Doğru söylüyor. Mustafa’yı baktığına, girdiğine, yazdığına pişman ettiler. Sende duman avcılarının mekanına girdin, normaldir :)

Yılmak yok yola devam :) (tabi kendi adıma)

m@rdi
22.05.2008, 21:43
Yılmak yok yola devam :) (tabi kendi adıma)

Yılmak yok anlamamaya devam :) Kendi adımıza :)

Mustafa
22.05.2008, 21:44
Forum genelinde sigara kullananların az olması çok hoşuma gitti :) umarım bu sayı dahada azalır yakında

Erkan
22.05.2008, 21:55
Yaşın gereği sigaradan uzak dur hatta bu başlığa hiç girme

Bedenime iskence etmeye hic niyetim yok zaten;)

mustafa gürsoy
22.05.2008, 22:05
Yılmak yok anlamamaya devam :) Kendi adımıza :)

Güzeldi bu :)

mustafa gürsoy
22.05.2008, 22:06
Bedenime iskence etmeye hic niyetim yok zaten;)

İşte gurur duyulacak bir genç helal olsun sana

Muhammet Ali Senocak
23.05.2008, 00:02
icmeyenler aman başlamasın sigaranın en cok icenler bilir icmeyenler bizim halimizi bilemez asla....
bu sigara hem cebe hem sağlığa zararlı

Arif Timurcioğlu
23.05.2008, 00:34

http://resimler.haberler.com/haber/708/200-kisilik-kolbasti-ekibi-calismalarina-basladi_o.jpghttp://www.avrasyaaktuel.com/images/haber/2529.jpg:D:D:alkış:

alper*
23.05.2008, 00:36
Sigara içersin anlarım da övmek nedir :S
Ayıp ayıp !

Fatih BALTA
23.05.2008, 00:48
Sigara içmenin mantıklı bir izahı olmadığını düşündüğümden dolayı hep bu başlıktan uzak durmaya çalıştım.
Bana göre en mantıklı izahı "sigara içmeyi seviyorumdur" ama sevdiğimiz bu alışkanlık maalesef kendimize hadi onu geçtim çevremizdekilerede dolaylı yada dolaysız zarar veriyor.Şimdilik sigarayı bırakma gibi bir düşüncem yok ama sigara içerken çevremdekileri elimden geldiğince rahatsız etmemeye çalışıyorum.

Great White
23.05.2008, 00:54
Sigara içersin anlarım da övmek nedir :S
Ayıp ayıp !

Öven de mi var yahu:D

Ne yazmışlar acaba, merak ettim bak şimdi:)

alper*
23.05.2008, 00:57
Öven de mi var yahu:D

Ne yazmışlar acaba, merak ettim bak şimdi:)

Abi çok eski zamanlar geldi aklıma da daha fazla meseleye girmeyeyim dedim :)

Emirhan Makul
28.05.2008, 23:28
Bu Sigara Yasağı Başladı tamam güzel dedik bende artık paket almayı bıraktım tek tuk içiyorum buda güzel ama bunun yanında bugün değişik bir güzel yanıylada karşılaştım;

Kadıköydeyim Saat 13:00 Civarı güneşin tam tepede olduğu vakitler insanlar sıtrazburg kafelerde cixi mekanlarda cahvesini içiyor yemeğini yiyor ama sigarasını içemiyor yemeğini yiyen kendini dışarıya atıyor gel görki dışarda da kadıköy belediyesi özel sigara kutucukları yapmış külünü izmaritini ona atıyorsun ki onunda yanında hemen bank var ve bütün banklarda sigara içmeyen yaşlı amcalar teyzeler oturuyor gel görki büyük bir raslantı bende bir bankda yalnız oturuyorum :D

Abartmıyorum 5 dakkada bir ki bu bir sigara içme süresidir 5 dakkada bir yanıma oturan bayanların hattı hesabı yok soruda şu" ya heryerde yasak var banklarda dolu siz sigara kullanıyormusunuz içebilirmiyim" cevap "ne demek buyrun" baayan tam sigarasını yakmadan ben yakıyorum sağolun felan bugün tam 20 kişi yanıma oturdu aldığım bedava sigarada cabası hepside slim içiyor :D

Kazım Uzunboy
28.05.2008, 23:30
Bu Sigara Yasağı Başladı tamam güzel dedik bende artık paket almayı bıraktım tek tuk içiyorum buda güzel ama bunun yanında bugün değişik bir güzel yanıylada karşılaştım;

Kadıköydeyim Saat 13:00 Civarı güneşin tam tepede olduğu vakitler insanlar sıtrazburg kafelerde cixi mekanlarda cahvesini içiyor yemeğini yiyor ama sigarasını içemiyor yemeğini yiyen kendini dışarıya atıyor gel görki dışarda da kadıköy belediyesi özel sigara kutucukları yapmış külünü izmaritini ona atıyorsun ki onunda yanında hemen bank var ve bütün banklarda sigara içmeyen yaşlı amcalar teyzeler oturuyor gel görki büyük bir raslantı bende bir bankda yalnız oturuyorum :D

Abartmıyorum 5 dakkada bir ki bu bir sigara içme süresidir 5 dakkada bir yanıma oturan bayanların hattı hesabı yok soruda şu" ya heryerde yasak var banklarda dolu siz sigara kullanıyormusunuz içebilirmiyim" cevap "ne demek buyrun" baayan tam sigarasını yakmadan ben yakıyorum sağolun felan bugün tam 20 kişi yanıma oturdu aldığım bedava sigarada cabası hepside slim içiyor :D

Orda oturup geçinilir aslında :D

Ordan aldıklarını satsan iyi para kazanırsın :D

İskender66
28.05.2008, 23:35
5 dakkada bir yanıma oturan bayanların hattı hesabı yok soruda şu "ya heryerde yasak var banklarda dolu siz sigara kullanıyormusunuz içebilirmiyim" cevap "ne demek buyrun" baayan tam sigarasını yakmadan ben yakıyorum sağolun felan bugün tam 20 kişi yanıma oturdu aldığım bedava sigarada cabası hepside slim içiyor :D
Bu sayede hem değişik insanlarla tanışıp arkadaş oluyorsun hemde beleş cigara içiyorsun. iyiymiş valla :D
Hem hızlı hemde baya da bi centilmenmişsin :D 5 dakikada 20 bayanın cigarasını yakmak herkese nasip olmaz :D

İsmail Alkan
28.05.2008, 23:36
Orda oturup geçinilir aslında :D

Ordan aldıklarını satsan iyi para kazanırsın :D
Kazım şu bank tam olarak nerdeydi,tekrar tarif edermisin:D

Emirhan Makul
29.05.2008, 00:31
Kazım şu bank tam olarak nerdeydi,tekrar tarif edermisin:D

kadıköy boğadan yukarıya doğru bütün banklar :D

Bu sayede hem değişik insanlarla tanışıp arkadaş oluyorsun hemde beleş cigara içiyorsun. iyiymiş valla :D
Hem hızlı hemde baya da bi centilmenmişsin :D 5 dakikada 20 bayanın cigarasını yakmak herkese nasip olmaz :D

çakmak bitti zaten :D

zafer6161
29.05.2008, 14:23
takmışım yasağını :cool:

Emirhan Makul
29.05.2008, 16:03
Sİgara Nasil Birakilir!!!

Sigarayı bırakmanın zorlukları neler?
Aşırı bağımlılarda sigarayı bırakmak; sinirlilik, yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir. Ancak bunlar geçicidir.

Nikotin replasman (yerine koyma) tedavisi: Sigarayı bırakmak için en çok kullanılan yöntemdir. Genelde sigarayı bırakma oranını iki misli arttırır ancak desteğin yoğunluğu ve bağımlılık derecesi ile ilişkilidir. Tütünden alınan nikotinin yerine temiz bir alternatif koymaya dayanır. Nikotin bantlarının kullanımı basittir ve tedaviye bağlı kalma oranı yüksektir. Etkisi birkaç saat içinde ortaya çıkar.

Bupropion (ZYBAN) Sigarayı bıraktırma etkisi tesadüfen fark edilen bir antidepresandır. Bırakma oranını misli arttırır. Nikotin tedavisine göre daha etkilidir. Ancak kimin hangi tedaviyi alacağı önceden kestirilemezken, nikotin istemeyen veya önceden nikotin deneyenlerin Bupropion kullanması önerilebilir. Doktorunuz ile görüşmeniz gereken bazı yan etkileri vardır.

Kalp hastalarında ilaç kullanımı... Nikotin replasman tedavisi, kalp krizi riski azalmaktadır. Kontrol altındaki kalp hastaları güvenle nikotin tedavisi veya bupropion kullanabilirler.

Davranış tedavileri ve danışmanlık... Bireysel veya grup davranış tedavileri bir hayli etkilidir. Bunlar, nikotin yoksunluğu ve stres ile başa çıkmak için yararlıdır.

Sigarayı bırakmak isteyenlere ipuçları:

1. İlk günlerde mümkün olduğu kadar sigara içmenin yasak olduğu yerlerde vakit geçirin.

2. Sigarayı hatırlatacak alkol, kahve gibi içecekler kullanmayın, su ve meyve suyunu tercih edin.

3. Elinizde sigara yerine para, kalem, top gibi şeylerle oyalanın.

4. Ağız için kürdan, bitkisel çubuklar gibi şeyler kullanın.

5. Sigara içmeyi hatırlatan, gerektiren ortamlardan, zevklerden uzak durun.

6. Dişlerinizi fırçalayın.

7. Kısa süreli beden eğitimi hareketleri yapın.

8. Az, ancak sık sık yemek yiyin.

9. Kendinizi muhakkak ödüllendirin, ama dikkat sigarayı bırakmaktan kazandıklarınızın fazlasını da harcamayın.

Kriz hallerinde bunları uygulayın:

Elma, üzüm, şeker sakız gibi şeyleri yakınınızda bulundurun. 10 derin nefes alın ve sonuncusunu tutarken bir kibrit yakın ve üfleyerek söndürün. Kibriti bir sigara söndürür gibi kül tablasına koyun. 3. Gevşeyin ve size keyif veren bir hayal kurun ve sadece ona konsantre olun. 4. Sigara yerine mum veya şamdan yakın. 5. Hayır diye bağırın (etrafınızdakiler farklı algılasa da). 6. Hiçbir zaman "bir taneden bir şey olmaz" demeyin!

KaRaNFiL_
05.06.2008, 17:41
yasak güzel ama uygulanacagını zannetmiyom...!!! Ama hayırlısı diyelimm...!!! İnş bi etkisini görürüz..!!:)

Emirhan Makul
05.06.2008, 17:44
bence herkez uyuyor sokaklarda izmarit kalmadı mekanlarda da içilmiyor