PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CNN TÜRK'te bir Trabzonsporlu

ErayAkyüz
23.04.2008, 10:50
CNN Türk Haber Koordinatörü Gürkan Zengin, Trabzonluluk ve Trabzonsporluluğun en ortak iki değer olduğunu söylüyor.

http://haber61.net/images/news/6456.jpg
CNN Türk Haber Koordinatörü. Çaykaralı. Kendini 'Trabzon diasporasından' diye tarif ediyor. Trabzonluluk ve Trabzonsporluluğun en ortak iki değer olduğunu söylüyor ve tüm Karadeniz'in bu ülkenin hoş bir rengi olduğunu hatırlatıyor.

CNN Türk Haber Koordinatörü Gürkan Zengin:

“Karadenizliler bu ülkenin kalite unsurudur”

Medya,medya. Napolyon yaşasaydı herhalde , 'Para para' yerine 'medya medya' diyecekti. Trabzon ve Trabzonspor haberlerine yeterince yer vermediği için kızdığımız, bazen güvenmediğimiz ama sonunda onsuz da yapamadığımız medyada o kadar çok Karadenizli, Trabzonlu var ki! Mesela Show Tv Genel Müdürü Saner Ayar, mesela Star Medya Grubu Başkanı Mustafa Karaalioğlu, mesela CNN Türk Haber Koordinatörü Gürkan Zengin. Daha önce Trabzonspor Dergisi için buluştuğumuz Gürkan Zengin ile o tarihten bu yan iletişimimizi kesmedik. Gerek Trabzon Fikir Kulübü toplantıları, gerekse kahvaltılı toplantılar ve Trabzonspor maçlarında bir araya geldik. En son onu 'Editör' programının yapımcılığı ve sunuculuğunda bırakmıştık. İki sene sonra, kendi programına ek olarak, CNN Türk Haber Koordinatörlüğü görevine yükseldi ve başarılı da gidiyor. “Programım, kitaplarım, İstanbul, Trabzon” dese de bu görevi devam ediyor. Trabzonspor Dergisi'ndeki söyleşiyi kaçıranlar için hatırlatalım, Gürkan Zengin Trabzon Çaykaralı. Ana tarafından Ataköy, baba tarafından Yukarı Kumlu (Çaykaralılar bilir!) İki çocuğu var ve her ikisinin de kütüğü Trabzon'da. (Bu arada yazmasak olmaz. CNN Türk Programlar Koordinatörü Aslı Öymen (Altan Öymen kızı) hala Trabzon'u görmemiş bir Trabzonlu olarak yakıştıramadık. En kısa zamanda Trabzon'da bekleniyorsunuz)

- Trabzonspor Dergisi'nde sizin Trabzonlu ve Trabzonsporlu olduğunuzu yazdık ama hala daha bilmeyenler var.
Kabahat benim.. Memleketle daha fazla ilgilenmeliyim.

- Sondan başlayalım isterseniz, CNN Türk'te göreviniz değişti. Hangi görevden nereye atandınız?
2000 yılının başından bu yana CNN Türk'deyim. Önce gece haberleri şeklinde başlayan ardından ana haber formatına dönen 'Editör'ü sağlam bir ekiple hazırlayıp sundum.Geçen yıl Şubat ayında kanal yönetimi CNN Türk Haber Koordinatörlüğünü teklif edildi. Geçici olması şartıyla kabul ettim. Bir yıldır Editör ve Haber Koordinatörlüğü birlikte yürüyor.

- Neden böyle?
Çünkü, çocuklarıma, aileleme,kitaplarıma ve İstanbul'a daha fazla zaman ayırmak istiyorum. Ve tabii, kan kaybına uğrayan Editör'ü eski kalite standardına yeniden çıkartmak istiyorum. Geçen yıl Cnn Türk haber merkezinde pekçok şey iyiye gitti ama bizim program için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

- Biliyorsunuz, hayatımız Trabzon, (dergimiz de Trabzon). Trabzonlular olarak, medyayı kullanma rehberine ihtiyacımız var. Başımız sıkışınca medyadan birilerini arıyoruz. Bir yerlerde, bir sözcümüz konuşsun istiyoruz. Trabzon'un medyayla imtihanı daha ne kadar sürecek?

Burada iki faktör devrede; birincisi, Trabzonlular neredeler? Hangi pozisyonlardaki insanlar Trabzonlu? Trabzonluların önce birbirlerini tanımaları gerekiyor. Mesela İSO Başkanı Tanıl Küçük'ün Trabzonlu olduğunu derginizden öğrendim. Trabzonlular, sadece Trabzon ile sınırlı değiller. Ülkenin siyaset, kültür, ekonomi, sanat ve tabii spor hayatında bir Trabzonlular gerçeği var. İkinci faktör senin söylediğin, 'Orada hemşehrimiz varsa hallederiz' gibi düşünüyoruz. Ancak yeni Türkiye'de, yeni dünyada hemşehrilik ilişkisi, etkili bir iletişim için yeterli değil. Başlangıç için çok önemli ama yeterli değil.

- Her gün ajanslardan yüzlerce haber ve görüntü düşüyor. Trabzon haberleri dikkatinizi çekiyor ama bunların haber değeri taşıması da gerekiyor. Haber değeri taşımasa da sadece Trabzon'u ilgilendirdiği için bu tur haberler servise koyar mısınız?

CNN Türk Haber Merkezi'nin başındayım. Algıda seçicilik diye bir şey var ve Trabzon ile ilgili haberler ister istemez dikkatimi çekiyor, onları iki kere okuyorum. Ama bu onların hemen yayına verilmesi sonucunu doğurmuyor, doğurmaz. Okuduğunuz şeyin haber değerine bakmak zorundasınız, çalıştığınız kurumun habere bakışını dikkate almak zorundasınız. 'Hemşehrilerimizle ilgili bir haber, bu haberi mutlaka kullanacağız' diyerek kurumların formatlarını da zorlayamayız. Bu standartlarla örtüştüğü ölçüde bu haberlere yer vermeye çalışıyoruz.Tabii, bunu söylüyorum ama yine Trabzon kaynaklı bir habere ötekilere göre daha sıcak yaklaştığımız da oluyor.

- Trabzonlu olmak burada farklılık mıdır? Nasıl algılanıyorsunuz?
Evet, Trabzonlu olduğum, Trabzonsporlu olduğum bilinir. Zira Trabzonluluk zaten kuvvetli bir duygudur, belli edersiniz bunu.Coşkunuz ile heyecanınızla belli edersiniz. Trabzonlu olmak, Karadenizli olmak bu memlekette önemli ve kuvvetli bir imajdır.

- Trabzon adının karıştığı olaylardan sonra, bu tür olaylar için Trabzon'un seçilmiş bir yer olduğuna dair görüşler de dillendirildi. Medyanın çok merkezinde biri olarak bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bir kere Trabzon'dan hem ulusal hem de uluslararası düzeyde nitelikli insanlar çıkmıştır. Birkaç olaydan dolayı o büyük kentin geçmişini yok sayamazsınız. İkinci olarak, sizin ifade ettiğiniz Trabzon'un seçilmiş şehir olduğu, üzerinde oyunlar oynandığı düşüncelerine katılmıyorum.Trabzon'u kim neden karalasın? Ayrıca buna kimin gücü yeter? Komplo teorileri kulağa hoş gelir ama çoğu zaman gerçekle ilgileri olmaz. Böyle düşünenleri ciddiye almıyorum. Ben, ne Trabzon'a ne de Trabzonspor'a karşı olumsuz bir düşüncenin olduğunu düşünüyorum. Karadenizliler bu ülkenin her alanda kalite çıtasını yükseltmiş insanlardır. Trabzonspor bunun canlı kanlı örneği değil mi? Trabzonspor fırtına gibi estiği yıllarda Türkiye'deki futbol heyecanına, coşkusuna bir bakın.Bir de şampiyonluğun üç istanbul takımı arasında gidip geldiği ligin haline bakın! Bu sadece futbolda değil, her alanda böyledir. Türkiye'nin bütün bölgeleri için böyledir de, belki bize öyle geliyor ama Trabzon ve Karadeniz için daha bir böyledir!

- Trabzon merkezde yayınlar yaptınız. Kent içindeki insan fotoğraflarından neler aktaracaksınız? Şaşırdığınız anlar oldu mu?

Yok, beklemediğim şeylerle karşılaşmadım. Trabzonlular, şehirlerine sahip çıkarlar, çıkıyorlar.Bu zaten böyledir. Trabzon'un farkında olan insanlar. Çevre il, ilçe ve köylerden göç almasına rağmen tüm Trabzon'un 'Bir dakika ne oluyoruz' diyerek en alttan en üst düzeye kadar devreye girdiğini gördüm. Trabzon dışında ve ülke dışında da bu dinamik var. Bunun bir benzerini Trabzonspor kongresine gösterilen ilgide de gördük.

- Başbakan ülkeyi pazarlamaktan bahsetmişti. Bunu Trabzon ve Karadeniz özeline indirirsek, Trabzon'u Karadeniz'i nasıl pazarlamak lazım?

Turizm ilk aklıma gelen sektör. Bütün Türkiye'ye Karadeniz'i tanıtmak lazım. Ama en baştaki sorunumuz galiba birbirimizi tanımamak. Sen-ben kavgaları kentlerde var. Trabzonlular, birbirine tutkun olmasına rağmen, sen-ben kavgasını da yoğun olarak yaşıyor. İki nokta üzerinde birleşebilmemiz lazım; biri Trabzon, diğeri Trabzonspor. Ama bu iki noktada bile birleşemiyoruz.

- Klasik hemşehrilik ilişkilerinin miyadını doldurduğu bu dönemde, yeniden bu ilişkiler nasıl üretilecek? Nasıl bir hemşehrilik tarifi gerekiyor?

Bakın, Trabzonspor markasından önce Trabzon markası vardır ve Trabzonspor'u çıkartan Trabzon'dur. Önce bunu unutmayalım. Ama Trabzonspor da büyük başarılarıyla Trabzon şehrini yeniden üretti. Bu iki marka birbirini yeniden üretip durdu. Şimdi bu iki marka da tökezliyor. Ne yapmalı? Eski hemşehrilik ilişkileri maalesef bu markaların yeniden üretilmesine imkan sağlamıyor. Modern dünyada uygulanan çağdaş tekniklerle hemşehriliği yeniden üretmemiz gerekiyor. Bütün dünyada hemşehrilik ilişkilerinde bir çözülme var. Ama hala birbiri yakınız. Hala Trabzon Anadolu için bir umut ve hala Trabzonspor'un şampiyon olması bekleniyor.

- Trabzon kadar, Trabzonspor'a bağlılığınızı daha önce Trabzonspor Dergisi'ndeki söyleşide de dile getirmiştiniz. Ne olacak Trabzonspor'un hali sorusundan sıkılmışsınızdır da, o zaman ne söylemek lazım?
Eski ruh yok, kabul ama bu ruh yeniden üretilebilir. Son on senede iki kez şampiyonluk kapısından döndük. Demek ki, İstanbul'un ekonomik imkanları, öyle muazzam fark da yaratmıyor. Uzun vadeli planlar yapmak lazım. Yani bir iki senelik günü kurtaran uygulamalarla olmuyor.

- Trabzonspor, günlük hayatınızı nasıl etkiliyor?
Üç maçı üstüste kazanınca heyecanlanıyorum ve galiba yeniden başlıyoruz diyorum ama sonra yenilgilerden sonra soğuyorum. Ancak, şunu söylemem lazım. Trabzonspor'a borcumu hiçbir zaman ödeyemem; çünkü çocukluğumda bana hayat verdi.
Kaynak: TRABZON Dergisi

ErayAkyüz
23.04.2008, 10:55
anahtar kelime bu olsa gerek:Trabzonspor'a borcumu hiçbir zaman ödeyemem; çünkü çocukluğumda bana hayat verdi.

ÖmerFarukYılmaz
23.04.2008, 11:57
Çok güzel laflarda etmiş..

İskender
23.04.2008, 12:03
gurur verici...

Mehmet Fırat
23.04.2008, 12:05
Bu zamana kadar nerdeydin, diye sorasım geldi. :)

Daha önce adını hiç duymadım çünkü.

Daha doğrusu adını duydum da Trabzon'lu ve Trabzonspor'lu olduğunu duymadım. :)

guci 29
23.04.2008, 12:40
Trabzonlu ya da Trabzonsporluların çoğu birbirlerini tanımıyor diyor. Haklılık payı var. Ben bile şimdi öğrendim Trabzonlu olduğunu.

sümela61
23.04.2008, 12:44
Trabzon Dergisi'nin son sayısında okumuştum, keşke sayıları daha fazla olsa...

Badaloğlu
23.04.2008, 13:27
Aynı zamanda kendisi Trabzon fikir kulübü üyesidir...Kendisine başarılar dilerim.

Tolpaş61
23.04.2008, 13:54
dergiden trabzonlu olduğunu biliyordum.sevindirici bir olay tabi.gururlanıyoruz haliyle.ve şunu söylemek istiyorum ülkenin birçok yerinde çok kilit noktalarda trabzonlu yöneticiler var.ülkenin heryerinde varız her noktasında varız.ve bir vatansever olarak trabzonlular herzaman heryerde olacaklardır.
trabzonsporumuzda inşallah hakj ettiği yerlere gelince bu kişiler daha hızlı bir şekilde medya karşısına çıkacaktır.

macka61
23.04.2008, 16:18
kendisiyle Trabzonspor dergisinin hang sayısıydı hatırlamıyorum orada röportaj yapılmıştı ordan kendisinin trabzonlu ve Trabzonsporlu olduğunu biliyordum

İdris Toksoy
13.03.2009, 11:38
Gürkan zenginin babası dedemin en has arkadaşlarından,ankara demetevlerde ikamet etmekte.başlığı görünce paylaşmak istedim.

Dursun Kaplan
13.03.2009, 11:54
Demetevler mi ? :) Neresinde acaba ?

Recep Alkan
13.03.2009, 13:07
helal olsun. artık toprak altındaki trabzonsporlular bir bir çıkıyor. yakında artık o bhu şu demekten bıkacağız gibi duruyor :)

Doğan Şahin
13.03.2009, 13:23
helal olsun. artık toprak altındaki trabzonsporlular bir bir çıkıyor. yakında artık o bhu şu demekten bıkacağız gibi duruyor :)

Başka takımlı bir arkadaşım bana "şampiyon olduğunuz yıllarda bu kadar Trabzonspor lunun var olduğunu görünce çok şaşırdım, yerden mı fışkırdılar anlayamadık şampiyon olunca ve çok sinir olmuştum" der durur.

Bunca yıldır sessizlikten sonra silkinme vakti galiba geldi de geçiyor bile.
Bir bakacaksınız her şehir bordomavi. Bu hazzı yeniden tatmak lazım.
Arkası zaten gelecektir.

Berat
13.03.2009, 14:32
Teşekkürler Aytekin Akay, teşekkürler Gürkan Zengin..

ilteriş
13.03.2009, 14:38
Gürkan Zengin'in Karadenizli ve Trabzonsporlu olduğunu öğrendiğim için sevinçliyim.

Halil Atalay
13.03.2009, 17:08
birde şu cnntürk e ayar çekse çok daha güzel olacak

28TS61
13.03.2009, 17:13
vay be helal olsun

Harun-61
13.03.2009, 17:57
helal gürkan abi :)

magicyattara
13.03.2009, 18:11
anahtar kelime bu olsa gerek:Trabzonspor'a borcumu hiçbir zaman ödeyemem; çünkü çocukluğumda bana hayat verdi.

Her Trabzonspor'luya verdiği gibi...

ÜNAL
13.03.2009, 18:17
Böyle kişilikli insanların bizimle olduğunu bilmek mutluluk verici:)

İdris Toksoy
22.03.2009, 22:33
Demetevler mi ? :) Neresinde acaba ?

demetevler 10.sokak. (1.cadde)

Dursun Kaplan
22.03.2009, 22:36
demetevler 10.sokak. (1.cadde)

Bende 9. sokaktayım. :eek:

İdris Toksoy
22.03.2009, 22:39
bu arada gürkan zengin atv ile anlaşmış.

TS-FAN
23.03.2009, 00:02
Şimdi öğrendim,mutlu oldum.
Başarılı bir insan.
Başarılarının devamını dilerim.