PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon'u Ayağa Kaldıran Afiş... | İsmini de Logonu da DEĞİŞTİR!..

melâl
23.04.2008, 10:04
http://www.sonsayfa.com/images/news/26146.jpg

Trabzon'u ayağa kaldıran afiş
`Forum' kelimesinin tam ortasına Trabzon kelimesinin konulması ve kelimenin `FoTrabzonrum' olarak okunmasına Trabzon Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Halil İbrahim Kalfaoğlu tepki gösterdi. Kalfaoğlu, "Trabzon'un Rum kenti olduğu çağrışımı yaratılıyor" dedi.

Trabzon'un Değirmendere semtinde yapımı süren ve Mayıs ayı sonlarında açılması planlanan, `MultiTurkMall' tarafından işletilecek `Forum Trabzon' Alışveriş Merkezi'nin tanıtım broşürlerinde kullanılan ve Trabzon'un Rum kenti olduğunu çağrıştırdığı öne sürülen ifade kentte tartışma yarattı. Yerel ve ulusal gazetelerin içine konularak dağıtımı yapılan broşüre Trabzon Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Halil İbrahim Kalfaoğlu da sert tepki gösterdi. Kalfaoğlu, broşürlerde akıl almaz bir hata yapıldığını belirterek, "Tanıtım kitapçıklarının başlığı `FoTRABZONrum' diyor. Burası Rum kenti değil. Bu kent sahipsiz değil. Hemen düzeltilmeli" dedi. Kalfaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Trabzon üzerinde bazı oyunların oynandığını izlemekteyiz. Biz de Trabzon'daki meslek örgütleri olarak bu konulara duyarlılığımızı göstermek zorundayız. Geçmişteki bir takım olumsuzlukların sanki bilinçli bir şekilde tasarlanarak yapılması bizi üzmüş ve rencide etmiştir. Broşürdeki Forum yazısı dikkat çekiyor. Teknolojiye ve iş merkezlerine karşı değiliz. Forum yazısında R harfinin üzerine dikey şekilde `Trabzon' yazılması ortaya `FoTrabzonrum' gibi bir görüntü ortaya çıkarıyor ki bu fevkalade abesle iştigaldir. Bunu Trabzonlu olarak kınıyoruz. Bu dergiyi basan, bastıran ve dağıtanlar her kimse Trabzon halkından özür dileyerek bu dergiyi tekrar bastırmalıdır. Trabzon tarihi ve kültürü derin olan bir yer. Biz yabancı sermayeye karşı değiliz ama bu sermayenin akılcı bir şekilde hem ilimizde, hem ülkemizde yapılanmasına taraf olabiliriz. Ama bu şekilde yanında değiliz. Şehrimizin ileri gelenlerinin bu konu üzerinde toplanarak, geçmişte olan olumsuz olayları gündeme taşıyarak bu tür olayların altında ne gibi nedenlerin yattığını araştırması gerekiyor. Burada sanki Trabzonlular Rum'muş gibi gösteriliyor. Trabzonlular Türk milletinin özü ve kendisidir. Bu konu üzerinde hiçbir şüphemiz yok."

Kalfaoğlu, bu durumu sürekli kaşıyan birileri olduğunu da öne sürerken, "Trabzon'da şunlar olmuş, Trabzon'da bunlar olmuş' gibi şeyler söylendi. Trabzon'un geçmişi 1600 yıl önceden bellidir. İpekyolu'nun geçişi nedeniyle buradan bazı Rum kişiler gelip geçmiş ve alışveriş yapılmıştır. Ama bunların sayısı 300'ü geçmez. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerekir" dedi.

Alışveriş merkezinin işleticisi olan `MultiTürkMall' firması ise konunun tamamen yanlış anlamadan kaynaklandığını savundu. Şirket yetkilileri, "Tasarım göze hoş geldiği için öyle yaptık. Bu uygulamayı daha önce Bornova ve Mersin'de de yaptık. Logomuzun Rumluk'la bir alakası yoktur. Bu kesinlikle tesadüftür. Bize de bazı tepkiler geldi. Bu tepkilere şaşırdık. Bu sadece grafik tasarımın sonucudur. Pontusçuluk veya Rumluk'la hiçbir alakası yoktur. Şirketimizin bu şekilde anılmasından rahatsızız" dedi.

Kaan
23.04.2008, 10:06
:rolleyes: Düşündürücü... :rolleyes:

melâl
23.04.2008, 10:09
bence reklamın iyisi kötüsü olmaz fikriyle art niyetli insanlarca hazırlanan bir afiş...
yine de paylaşmak istedim...

konunun kaldırılması hakkı yetkililerde saklıdır...

trabzon etkinliklerindeyken bir bayan arkadaşımız gelmiş ve bayan taraftar grubuna TSRİA isminin konmasından büyük rahatsızlık duyduğunu söylemiş,
"ben trabzonun rumların çoğunlukta yaşadığı bir il olmadığını millete anlatma çabasındayım..siz tutmuş böylesine önemli bir oluşuma TSİRA adını vermişsiniz..."
şeklinde tepki göstermişti

bu haber Trabzon üzerine oynanan oyunlardan sadece biri...

lütfen artık rahat bırakın şu güzel ili... o güzel coğrafyanın o güzel insanları haketmiyor bu söylenen yazılan çizilenlerin kötü yakıştırmaların hiçbirini...

Remzi
23.04.2008, 10:10
İyi de TSira Rumca değil bildiğim kadarıyla..Gürcüce olması lazım

Çağatay_
23.04.2008, 10:12
Beni pek düşündürmedi.Haber için Melal'e teşekkürler.

Fakat arkadaşlar bence biraz abartıyoruz.Trabzon haberleri kısmında da yer verildi ve kısaca tartışıldı.

Afedersiniz ama öküz altında buzağı aramak deyimini kullanmıştım.Sanki biraz fazla inceliyoruz gibime geliyor.

Hiçbirşey düşünmesek, adamların Trabzon'a Rum demekten ne gibi bir beklentisi olabilir..

Melal arkadaşım sakın yanlış anlama.Bu gerçekten Trabzon sevgisinden kaynaklanıyor :) Toz kondurmak istemiyoruz.

Fakat bu haberi yapanlar bence biraz fazla incelemişler.

Saygılar..

ilhan
23.04.2008, 10:31
O kadar abartılacak kadar kötü birşey göremiyorum açıkcası.

melâl
23.04.2008, 10:49
ne mutlu size ki Trabzon sevgisiyle büyütülmüşsünüz.. evlerinize Trabzon dendi mi büyüğünden küçüğüne herkesin içi titriyor...
ancak mevzuya dışardan bakmak diye bir olay var...
evde Trabzon antipatisine sahip iki insanla-annem ve babamla- yaşamaktayım.. ve Trabzon a dair bir mevzu geçtiğinde, ki muhtemelen olumsuz :( aleyhimde delil olarak kullanılmak üzre gözüme sokulmakta... :(

bu sabah bu haberi televizyonda dinlerken de babamla ufak çapta bir fikir teatisi-tartışma demiyorum- yaşadık...

biz mevzunun içinde olduğumuz için tabii ki saçma gelebilir, yok daha neler diyebilirz...
ancak Trabzonu dışardan gözlemleyen insanların nasil önyargılarının esiri olduğunu görünce bazen ben de hayretler içinde kalıyorum

şu haber neticesinde çevremdeki bir kaç insanın
e zaten Trabzon rum memleketi değil mi yahu..ne abarttınız bu kadar
dediğini duysanız eminim siz de sinirleninize hakim olamazdınız...

neyse sanırım bu sadece benimle ve çevremle alakalı bir sorun :( boşu boşuna vaktinizi almayayım ben...

biz deli gibi seviyoruz trabzonu... değil mi :)

ilhan
23.04.2008, 11:02

Alışveriş merkezinin işleticisi olan `MultiTürkMall' firması ise konunun tamamen yanlış anlamadan kaynaklandığını savundu. Şirket yetkilileri, "Tasarım göze hoş geldiği için öyle yaptık. Bu uygulamayı daha önce Bornova ve Mersin'de de yaptık. Logomuzun Rumluk'la bir alakası yoktur. Bu kesinlikle tesadüftür. Bize de bazı tepkiler geldi. Bu tepkilere şaşırdık. Bu sadece grafik tasarımın sonucudur. Pontusçuluk veya Rumluk'la hiçbir alakası yoktur. Şirketimizin bu şekilde anılmasından rahatsızız" dedi.

Gerekli açıklamayı işletici firma yapmış zaten. Logo bence de hoş olmuş. Yani altı üstü bir logo.

Yanlış anlaşılmak istemem. Bu konudaki hassasiyetini anlıyorum meLaL_61. Seninle aynı tepkiyi veren bir çok kişiyede saygı gösteriyorum. Ama firmada gerekli açıklamayı yapmış. Takılmamak gerekiyor diye düşünüyorum.

Kaya
23.04.2008, 11:04
Yazıklar olsun!..

Bu görsele nasıl iyi niyetli bakabiliriz!.. Kimse kimseyi kandırmasın...

O minik "Trabzon" yazısını "u" harfinin üzerine koysalar ne olurdu...

Koca bir tarih yalanlarla ve yumuşak aldatmacalarla bugünlere geldi.

Bunu dizayn edenlere ve o beyinciklerine yazıklar olsun. Sizden bu memlekete hiçbir "HALT" olmaz...

Adem Erdoğan
23.04.2008, 11:13
Belki altında kötü bir niyet yoktur ama bunu kötü yerlere çekebilecek birsürü insan var.Çok dikkat edilmesi gereken bir durum.Yarın gider başkası Trabzon yerine pontus yazar.Al sana suni gündem.
Gösterilen tepkiler öküz altında buzağı aramak değil hatta tamamen haklıdır.

Hekimoğlu
23.04.2008, 11:17
vay be hollanda firmasının işi gücü yok bizim rum şehri olduğumuzu dünyaya yayacak bunu misyon edinecek ,pes doğrusu bu haberi ciddiye almıyorum.

KUTADGU
23.04.2008, 11:44
Düzeltiniz Efendim, Düzeltiniz...

Hoş karşılamıyoruz.

Başka bir şey kullanınız.

Bir zahmet, hemen...

m@rdi
23.04.2008, 11:48
Reklamın art niyet içermediğini,afişin göze hoş geldiği için bu şekilde yapıldığını inandırıcı bulmuyorum. "Trabzon", "r" yerine "F" üzerine yazılabilirdi.

vay be hollanda firmasının işi gücü yok bizim rum şehri olduğumuzu dünyaya yayacak bunu misyon edinecek ,pes doğrusu bu haberi ciddiye almıyorum.

Hollanda firması olması,reklamın iyi kötü gündemde kalması için bazı kavramları kullanmayacağı anlamına gelmez. "Forum Trabzon" bir şekilde gündeme geldi ,herkesin haberdar olması sağlandı. Amaçlarına iyi -kötü bir şekilde ulaştılar. Dikkat çekmek uğruna değerlerimiz göz ardı ediliyor.

ÖmerFarukYılmaz
23.04.2008, 11:55
Bence yanlış anlaşılma ama hemen düzeltilmesi gerekiyor...

Özkan
23.04.2008, 16:13
Bu Hollandalılar, diğerleri ve ülkemizdeki işbirlikçileri, gâfiller, sapkınlar iyice bilmeliler ki ülkemizin hiç bir yerinde, bu arada Trabzonumuzda, zâten olmayan Rûmluk, Ermenilik vs. iddiâları 1923'te kökten silinmiştir.

Buradaki tepkileri abartılı gören arkadaşlarımızın iyi niyetlerinden şüphemiz yok ama unutmayalım ki şeytân ayrıntıda gizlidir.

macka61
23.04.2008, 16:16
bencede kaldırılmalı bu afiş ayıp yani zaten trabzon ufacık şeyde ayağa kalkar bunu düşünerek insan bir afiş yapar

Mert67
23.04.2008, 16:29
O minik "Trabzon" yazısını "u" harfinin üzerine koysalar ne olurdu...

Evet çok doğru:mad:

alper*
23.04.2008, 16:33
ustunde durmamak gerek ..
pisligi ne kadar cok karistirirsak o kadar kokar..
zaten herkes kimin ne oldugunu biliyor :)

eys_61
23.04.2008, 16:48
Ben firmanın açıklamasını yeterli buluyorum fakat bu kadar tepkiye de duyarsız kalmayacaklardır muhtemelen.Logo değişir yakın zamanda.

Cem Balcı
23.04.2008, 17:40
ilginç...

bukadar velveleye gerek yok sanırım...

Kaya
23.04.2008, 17:43
ilginç...

bukadar velveleye gerek yok sanırım...

Bence hadiseye yorum yapmalısın. Yapılan yorumlara değil. Zira gördüğüm kadarıyla; senin için; yapılan yorumlar hadisenin baya önüne geçmiş!..

sümela61
23.04.2008, 17:46
bu tip konulara genelde soğukkanlı ve iyi niyetli yaklaşmaya çalışan birisiyim...

ancak tıpkı Leman Dergisi'nin geçen seneki kapak rezaletinde olduğu gibi, burada da bir art niyet arıyorum... o zaman da belirtmiştim, yine belirteyim:

bu bir canlı yayın "gaf" ı olsa bir derece kabul edilebilir... dersiniz ki bir anda oluverdi, çıkıverdi ağızdan... ancak burada durum farklı... bu bir tasarım... kim bilir kaç kişi kontrol ediyor, basılmadan önce... böyle bir hatanın atlanmış olma ihtimali olmamalı... kaldı ki orta ölçekli bir esnaftan bahsetmiyoruz, koskoca bir şirket burada söz konusu olan...

amaç Trabzon'un Rum kenti olduğuna gönderme yapmak mıdır yoksa alışveriş merkezinin tanıtımını yapmak mıdır bilmem ama bir amaç taşıdığı kesin...

sevgi ve saygılarımla...

TheCrow
23.04.2008, 17:53
r harfi tam ortada olduğu için onun üzerindedir,art niyet olduğunu zannetmiyorum,olayı bağıra çağıra duyurmadan firmaya gerekli ikaz yapılsaydı düzeltilirdi zaten.Komplo teorisi üretmeye gerek yok,bu arada yazı niye mavi-beyaz?..Ulan yunan bayrağı mı yaptılar yoksa!!! :)

Artık düzeltilmesi gerekir,o ayrı konu...

Kaya
23.04.2008, 18:05
Bir alış-veriş merkezine "forum" adını takmakta hayli ilginç.
Yoksa illa bir "rum" çağrışımı yapmak isteyenler ancak bu kadar mı kasabildi...
Burada ne velveleye veriliyor ne de komple teorisi üretiliyor.

Yıllarca Avrupa'lının hazırladığı haritalarda güney bölgemiz ismi lazım olmayan bir bölge olarak nitelendiriliyor.
Sonra tepki veriyoruz ve karşılığında bir özür geliyor.
Lakin özür ne fayda; zaten harita yayılmış ve Avrupa'lının istediği seviyede insanına ulaşmış durumda.
Bu aşamadan sonra ne yapsan boşa!..

Varsayalım hiç bir art niyeti yok bu işi yapanların. Madem öyle gelecekte umarım daha üst seviye bir iş yapmazlar.
Bunda bile ince düşünemeyip daha ilk adımda milleti kıllandıranlar; biraz daha büyük işlerde kim bilir ne garip hareketler yapar...

guci 29
23.04.2008, 18:35

Bu konu için ''Amaaan canım, abartmaya gerek yok'' diyenlerden değilim kesinlikle.
Kaya abimin de dediği gibi; neden bir alışveriş merkezine forum adı veriliyor?
Trabzon yazısı neden r harfinin üzerine yazılıyor da, alt kısma yazılmıyor?
Yan tarafta zaten forum Trabzon yazıyor öyle değil mi?
Firma açıklama yapsa ne yazar.
Her şey apaçık ortada. Belli bir amaç taşıyorlar akıllarınca..
Birgün; üzerinde oyun oynadığınız o Trabzon üzerinize kabus gibi çökecektir.

alper*
23.04.2008, 18:40
yahu bu alisveris merkezi trabzonda degil mi ?
bu adamlar cilgin mi ki boyle bir art niyet tasisinlar ?
sonucta bir seyler satip para kazanacak olan onlar ..
tepkiden korkmamislar mi ?
boyle buyuk bir yeri yapana kadar suncacik isim mevzuunu mu hesab edememisler ?

ilhan
23.04.2008, 18:44
Silinmiştir...

Hekimoğlu
23.04.2008, 20:46
bu forumdan 10 tane daha var ülkemizde.sadece Trabzondakinin adı değil ,forum bornova forum mersin forum istanbul,forum denizli vs.bu firma ile stad için görüşülüyor adamların hevesini kırmayın böyle saçma vehimlerle.

m@rdi
23.04.2008, 20:58
@hekimoğlu

Evet ,haklısınız. Türkiye'nin farklı bölgelerinde farklı büyüklüklerde forumlar açıldı. Ancak bildiğim kadarıyla hiçbirinin tanıtımında yöre halkını rahatsız edici reklam kullanılmadı. Neden Forum Trabzon'un tanıtımında bu tür bir talihsizlik yaşanıyor ?
Gözden kaçtığına,art niyet olmadığına inanasım gelmiyor. Bu kadar geniş çaplı bir işte detaylar çok önemlidir, daha dikkatli olunmalıydı!

Burçak
23.04.2008, 21:01
diyelimki dedikleri gibi kötü niyetle yapılmış birşey değil
peki böyle bir logo yapılırken insan hiç mi düşünmez acaba farklı anlamlar çıkıyormu çıkmıyormu diye. Trabzon üzerinde oynanan oyunlar ortadayken hemde.
tez zamanda düzeltmeleri gerek bunu.

Hekimoğlu
23.04.2008, 21:09
yahu grafiği yapanın aklının ucundan geçmemiştir böyle birşey.iyice paranoyak bir millet olduk.daha dikkatli bakın bakalım daha ne gibi gizli mesajlar var sevre vurgu var mı mesela yada bir kürt devleti iması ha??hayret.

Adem Erdoğan
23.04.2008, 21:15
yahu grafiği yapanın aklının ucundan geçmemiştir böyle birşey.iyice paranoyak bir millet olduk.daha dikkatli bakın bakalım daha ne gibi gizli mesajlar var sevre vurgu var mı mesela yada bir kürt devleti iması ha??hayret.

Büyük firmalar projelerinde herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek zorundadır.

Egemen Yılmaz
23.04.2008, 21:15
gösterilen tepkiyi yersiz buluyorum.

adamlar Trabzon' dan önce birçok yere böyle merkezler açmışlar, hepsinin adı da Forum x, Forum y şeklinde.

"ilerde Trabzon' a da böyle bir yer açıp hemen Trabzon Rum kentidir göndermesi yaparız" demiş olmaları bana göre komik bir iddia.

logo rahatsız etmiş olabilir, o değişebilir ama adlarını değiştirme talebi ilginç geldi.

m@rdi
23.04.2008, 21:16
Yapanın aklından geçmemiş olabir (!), ama okuyan ve Trabzonlu olan , olmayan bir çok kişinin aklına bu tür imalar geliyor.

Madem art niyet yok, "Trabzon" yazısı başka yere alınsın,çok zor olmasa gerek.

Hekimoğlu
23.04.2008, 21:23
adamlar bizi temsil eden bir yapı olsun diye dalga şeklinde çatı yapmış deniz feneri koymuş yapıya hamsi figürleri olacağı söyleniyor dekorasyonda ,Trabzonlu şair bedri rahmi eyüboğlunun dizeleri olacak duvarlarda.140 milyon euroluk bir yatırım ve 1800 kişi çalışacak. adı değişmez her yerde aynı logo da sadece tanıtım dergisinde öyle idi kendi logosu farklı dalgalı çatı ve deniz feneri figürü var.

Gürkan
24.04.2008, 00:31
art niyet var mı yokmu bilemeyiz. ama halk rahatsız oldu ise değiştirmeleri gerekir. zaten kendilerine de gelmiş tepkiler dikkate alacaklardır. sonuçta o halka hizmet verecek bir alışveriş merkezi ters düşmek işlerine gelmez.

içinde rum hecesi olan isim ileridede sorun yaratabilir. ışıklı panoda forumun fo su söner sadece rum kalır buda rahatsızlık verebilir. veya yazılı bir reklamda bilerek veya yanlışlıkla fo kısmı yırtılır sadece rum kısmı kalır. buda her vakit bir rahatsızlık meydana getirebilir.

direk logoyu görsem aklıma gelirmiydi bilmiyorum ama bu başlıkla birlikte görünce benide rahatsız etti. şimdi baktıkça direk gözime rum hecesi geliyor.

Anıl Caner
24.04.2008, 01:23
"Küreselleşme, sistemin çarklarına uyum gösterme" bunlar birşeyler ifade ediyor mu sizlere?Reklamcılık ve pazarlama sektörünün geldiği ve gitmekte olduğu noktaları gözünüzün önüne getirebiliyor musunuz?

Afişi dahiyane ve şeytani olarak nitelendiriyorum.Öyle ya şeytanın fikirleri her zaman daha ticaridir.Afişteki küçücük bir süsleme nasıl da beni haberdar ediyor 1000 küsür kilometre uzakta olduğum bir şehirde kurulacak alışveriş merkezinden.

Afişe gelince; İstihdam alanı yok bu şehirde, göç veriyor dışarıya sürekli. Arkadaşların yazdığına göre 2000'e yakın insan çalışacak bu yapıda, trabzon şehrinin kalkınmasında rol alacak bu yapı.Reklam ve tanıtımını da etkili bir yöntemle yapmış ağa babalar. Niyetlerinin o şekilde olmadığını açıklayıp afişte oynama yapıldıktan sonra şu an "rezalet" olarak adlandırdığınız durum unutulacak aslında. Bunca yaygaradan sonra bize bırakacağı izlenim açık ve net. "Trabzon'da forum trabzon adında ciddi yatırımlar yapılmış bir yapı var".Kimse o rum kelimesinin önündeki trabzon'u hatırlamayacak ve umursamayacak mantıklı bir açıklama ve düzenleme getirildikten sonra. İşte biz buna pazarlama diyoruz, işte biz buna reklamcılık diyoruz, işte biz buna halkla ilişkiler diyoruz.

Great White
24.04.2008, 01:38
Yazılabilecek çok şey var aslında konu ile ilgili..

Bu alışveriş merkezi ve tarihi gerçeklerimiz de cabası..

Ama burası sportif bir forum..

Ben de kendi adıma sportif konular haricindeki hiçbir habere yorum yapmama düşüncesindeyim..

Zira benim ya da bir başkasının yazacağı her kelime bizi futbolun çok daha uzaklarına taşıyabilir..

Buraya neden mi yazdım?

Sadece bunu belirtmek için:)

Anıl Caner
24.04.2008, 01:44
Yazılabilecek çok şey var aslında konu ile ilgili..

Bu alışveriş merkezi ve tarihi gerçeklerimiz de cabası..

Ama burası sportif bir forum..

Ben de kendi adıma sportif konular haricindeki hiçbir habere yorum yapmama düşüncesindeyim..

Zira benim ya da bir başkasının yazacağı her kelime bizi futbolun çok daha uzaklarına taşıyabilir..

Buraya neden mi yazdım?

Sadece bunu belirtmek için:)

bu mesaj birazcık kafamı acıttığı için düzenleme yaptım :).

#10 Fietra
24.04.2008, 02:16
r harfi tam ortada olduğu için onun üzerindedir,art niyet olduğunu zannetmiyorum,olayı bağıra çağıra duyurmadan firmaya gerekli ikaz yapılsaydı düzeltilirdi zaten.Komplo teorisi üretmeye gerek yok,bu arada yazı niye mavi-beyaz?..Ulan yunan bayrağı mı yaptılar yoksa!!! :)

Artık düzeltilmesi gerekir,o ayrı konu...
Üstüne katılacak bir şey kalmamış.:)

Çağatay_
24.04.2008, 09:41
Konu ile ilgisi yok ama özür dileyerek söylüyorum ; Jansoldier kardeşim tamamı kalın yazılmış iletiler yasak.2 mesajını daha gördüğüm için uyarmak istedim silinecek veya değiştirilecektir.Bilmeni isterim.İyi eğlenceler :)

macka61
24.04.2008, 14:34
adamlar bence amacına ulşatı bunu bilerek yaptılar alış veriş merkezinin bütün herkese reklamı oldu trabzonda herkes bunu şimdi eminim biliyordu reklamın iyisi kötüsü olmaz misali ama hemen bencede değiştirmeliler bu reklamı