PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bordo Mavi Enerji Projesi

Semih Kırsüleymanoğlu
11.04.2008, 20:59
TS enerjiye de el attı
Trabzonspor kulübe gelir sağlamak için enerji sektörüne de el attı. Başkan Sadri Şener'in "enerji içerisine gireceğiz” demesi ile birlikte Hidro Elektirik Santralleri kurmak için harekete geçen Bordo - Mavili yönetim bunun çalışmalarına başladı. Yaklaşık 100 milyar dolar civarında olan bu projeler hayata geçirilirse Trabzonspor'a senede ortalama olarak 25-30 milyar dolar gelir sağlanacak. Bu projeler Trabzonspor'un en büyük gelir kaynaklarından biri olacak.

Bordo- Mavi Enerji Elektirik Üretim Ticaret Limidet Şirketi adı altında Necmettin Aytekin,Tufan Aydoğan ve Önder Karaduman'ın ortak olarak kurulduğunu söyleyen iş adamlarımızdan Tufan Aydoğan, ”Trabzonspor'un Ticari anlamda enerji sektörüne girmesinin fikir babası Önder Karaduman'dır. Onun talebi ve bizim gayretlerimizle Kasım 2007 yılında ileride Trabzonspor'a şirketi devretmek kaydı ile Bordo- Mavi Enerji Elektirik Üretim Şirketi'ni kurduk. Bu şirketin kurucuları Necmettin Aytekin, Önder Karaduman ve benim... Bugünün tarihi itibarı ile yüzde 1'er hisselerimiz kalmak koşuluyla diğer yüzde 97 hissemizi Trabzonspor AŞ'ye devrettik. Yasal işlemler tamamlandı.

Bu şirket Trabzonspor kulübüne artı bir şirket oldu. Bu devir işlemini belgesiz gerçekleştirildi. Yani karşılığında bir menfaat beklenmedi. Herhangi bir bedelde söz konusu değil. Geçen bu süre içerisinde'de Bordo- Mavi enerji şirketi için projeler araştırılmaya geliştirmeye çalıştık. Şu anda bazı proje üzerinde ciddi şekilde çalışmalar yapılmıştır. Bu bazı projeler Karadeniz bölgesi içerisinde yapılmaktadır. Bu projelerin geliştirilmesinde Trabzon'daki bürokrat arkadaşlardan çok destek görmüşüzdür. Onlarada bu konuda teşekkür ederiz”dedi.

İş adamı Aydoğan Trabzonspor kulübünün kalkınması için ne gerekiyorsa onu yapmaya her zaman hazır olduklarını ve enerji projelerinin hayata geçmesi halinde Trabzonspor'un maddi sıkıntı çekmeyeceğini ifade ederek” Trabzonspor yönetim kurulu Başkanı Sayın Sadri Şener ve asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğluna bu projeler konusunda bilgiler verilmiştir. Onlarda devir işlemlerinin tamamlanmasından sonra bu projelerin gerçekleşmesi için harekete geçtiler ve bu konuyu basınla paylaştılar.

Bizde Nata şirketi olarak bu sektörün içerisinde olduğumuzdan dolayı Trabzonspor'un emrine enerji projeleri vermeye devam edeceğiz. Biz bunları yaparken Trabzonspor'un fahri üyesi olarak ve Trabzonspor sevgisi ile yapıyoruz.Bu projelerin hayata geçmesi demek Trabzonspor'un geleceği demektir.”diye konuştu
kaynak:spor 61 (milyar dolar yazan yerler milyon dolar olması gerekiyor)

Bu Proje en az yeni stad projesi kadar önemli, ve hatta bana göre daha da önemli! Insallah gerceklesir ve Trabzonspor dünya takimi olma yolunda büyük bi adim atmis olur.

Anıl Caner
11.04.2008, 22:00
100 milyon dolarlık bir yatırım yapılması gerekiyor. Bunun ne şekilde yapılacağı ve neticesinde yıllık ortalama 30 milyon dolarlık dönüşün garantisi nedir bilinmesi gerekiyor. İlk etapta çok riskli göründü bana.

İyi niyetlerine şüphem yok ama devredilen şirketin elinde avucunda bir gelirinin olmadığının göstergesi değil mi 100 milyon dolarlık yatırırıma ihtiyaç duyuluyor olması?

Resmi sitede başkanın açıklamalarını da okuyunca fos haber olmadığını görüyoruz. Dilerim iyi düşünülmüş garanti bir girişimdir bu.

Sönmez Özlü
11.04.2008, 23:40
100 milyon dolarlık bir yatırım yapılması gerekiyor. Bunun ne şekilde yapılacağı ve neticesinde yıllık ortalama 30 milyon dolarlık dönüşün garantisi nedir bilinmesi gerekiyor. İlk etapta çok riskli göründü bana.

İyi niyetlerine şüphem yok ama devredilen şirketin elinde avucunda bir gelirinin olmadığının göstergesi değil mi 100 milyon dolarlık yatırırıma ihtiyaç duyuluyor olması?

Resmi sitede başkanın açıklamalarını da okuyunca fos haber olmadığını görüyoruz. Dilerim iyi düşünülmüş garanti bir girişimdir bu.

Ben bu işlerden pek anlamam. Fakat 100 milyon dolarlık bir yatırım neticesinde yıllık 30 milyon dolar değil, 10 milyon dolarlık gelir bile sağlansa gayet iyidir.

Böyle konularda uzun vadeli düşünmek gerek.

Yeter ki yapılacak yatırım hepten çöpe gitmesin, az da olsa kâr getirsin.

Mayls
11.04.2008, 23:43
100 milyon dolarlik bir yatirim yapilacak ama bu 100 milyon dolar nerden bulunacak? Bu konu da da bir aciklama yapilir umarim.

ÖmerFarukYılmaz
12.04.2008, 00:09
100 milyon dolarlik bir yatirim yapilacak ama bu 100 milyon dolar nerden bulunacak? Bu konu da da bir aciklama yapilir umarim.

Ortaklı olur büyük ihtimal.

Hatta sonra oda ayrı bir şekilde borsaya açılabilir.

Ünyeli Murat
12.04.2008, 08:14
bu yönetimin yaptığı taraftarın duymak istediklerini söylemek...saha içi başarısızlıklarını milletin ağzına bir parmak bal çalarak ört bas etmek istiyorlar...milletin transfer listesinde dünya yıldızları var dünya medyası o kulüplerimizden bahsediyor bizim yönetimlerimizde hayali ihracatçılar gibi davranıyor...yok stad yok benzinlik şimdide enerji sektörü...yalandan kim ölmüş söyle gitsin...ortada yapılmış daha bir tavuk kümesi yok....

alper*
12.04.2008, 08:27
abi ne yapacaklardi 2 ayda hidroelektrik santrali mi kursunlardi :D

Ünyeli Murat
12.04.2008, 08:49
abi ne yapacaklardi 2 ayda hidroelektrik santrali mi kursunlardi :D

aslında yaptıkları ve yapabilecekleri icraatlara göre bence bir kabare kursunlar...stand up show un en kralını seyretmiş oluruz...

Nytre
12.04.2008, 09:41
100 milyon dolarlik yatirim yapilirken bir kerede 100 milyon dolar istemeyecek kimse bizden. yatirim da bir gunluk is degil. 100 milyon dolarlik yatirim 4-5 yillik bir zamani kapsarsa eger ve de uzun vadeli (10-20 yilik) krediler bulunucagini dusunursek verilen sayilarin o kadar marjinal olmadigini anlayabiliriz,

enerji gelecegin yatirimi trabzonspor akilli bir is yapiyor ve kalici gelirlerin ayaklarindan birini gerceklestiriyo. benim tek korkum ileride bu ve buna benzer trabzonsporumuzun hayat damari olacak sirketlerin CAKALLARIN eline dusme ihtimalidir

Emre B.
12.04.2008, 11:58
bu yönetimin yaptığı taraftarın duymak istediklerini söylemek...saha içi başarısızlıklarını milletin ağzına bir parmak bal çalarak ört bas etmek istiyorlar...milletin transfer listesinde dünya yıldızları var dünya medyası o kulüplerimizden bahsediyor bizim yönetimlerimizde hayali ihracatçılar gibi davranıyor...yok stad yok benzinlik şimdide enerji sektörü...yalandan kim ölmüş söyle gitsin...ortada yapılmış daha bir tavuk kümesi yok....

Saha içi başarısızlıklarda bu yönetimin çok suçu yok.Trabzon'un gelişmesi için bu adımlarım atılması lazım.Herşey olumsuz olmak zorunda değil.

zeleka
12.04.2008, 12:37
Way way Trabzonsporumuz nelerle ugrasiyormus bayadir uykudayim uyandim!!! energie hemi ya biz iki futbolcu ucde topcu cocuk transfer edelimde birde stad yaptiralim bakin ne energieler elde edecegiz ne ...:D

Misina
12.04.2008, 14:07
Albayrak yönetiminin Stad projesi gibi olmaz inşallah.

halil ibo
12.04.2008, 14:16
Tabii ki futbol artık sadece futbol değil.Tabii ki kulübümüz için yıllarca gelir getirecek projelere imza atmak gereklidir.Bunlar yapılsın,ayaklar yere basarak akılcı yatırımlar yapılsın.
Amma ve lakin ben taraftar olarak öncelikle yeşil çimler üzerinde ayağa pas yapan,rakibi presiyle boğan,modern futbolun tüm yönlerini sahaya yansıtan bir kadronun önümüzdeki birkaç yıl içinde şampiyonluklara ambargo koyan bir takımın oluşturulması için gerekli transferlerin yapıldığını görmek istiyorum.
Zaten sahada başarılı olduktan sonra diğer yatırımlarada daha sağlıklı ortaklar ve pazarlık payınız yüksek olarak girersiniz.

Murat'
12.04.2008, 14:22
Bu işlerden hiç anlamadığım için yorum yapmayacağım..Ama inşallah hayırlısı olur..

ahmettt
15.04.2008, 12:45
Proje için su olduğu sürece risk yoktur. Pazarlama sorunu yoktur. Alıcı Devlettir. Bu yatırımlar 2-3 yıl gibi sürelerde kendini amorti eder. Sorun şu bu Şirketin sahip olduğu daha doğrusu lisansını aldığı HES varmıdır varsa kaç MGW dır. Kesinlikle çok karlı bir yatırımdır. Üzerinde durulmalı.

İskender
15.04.2008, 13:18
Adı heyecan verici, lakin dikkatli olmak lazım bu tür şeylerde devamlılık esastır...
Bizde her yönetim diğerinin yaptıklarını fes ettiği için umarım sıkıntı yaşamayız...

macka61
15.04.2008, 13:28
evet adımlar çok dikkatle atılmalıdır

Faik Yılmaz
15.04.2008, 13:35
Bir yatırım yapılırken ortalama geri dönme süresi 10 yıl olarak kabul edilir.....

100 liralık yatırım yapıldığında 10 lira kar etmesi rantabl olduğunu gösterir. Söylenen proje elektrik üzerindeymiş. 100 milyon ytl yatırım yapıp 30 milyon ytl senede kazandıracakmış.

Bana pek inandırıcı gelmedi . çünkü senede 30 milyon dolar kazanmak için en az 300 milyon kilowatsaat enerji satmak lazım. buna maliyetinizi ve diğer giderleride eklediğinizde en az 500c milyon kilowaat saat elektrik üretmelisiniz. Böyle bir santralin kurulum maliyetide en az 500 milyon dolardır.....

Erdal
15.04.2008, 13:36

"saha içi başarısızlıklarını..." yanlış olmuş hocam saha içi başarısızlıkları olması gerekir.... zira "siz bile" biliyorsunuz ki bu takım Nuri bey ve danışmanının eseri...

karatasof
15.04.2008, 14:14
Bana pek inandırırcı gelmedi en azından şimdilik.Daha fazla ve somut bilgi olduğunda konuşmak lazım.Bir büyük korkumda yakın geçmişte birilerinin ortaya attığı ''Erke Dönergeci'' gibi bir proje olarak kalması.

AyKaN
04.05.2008, 17:54
HES projelerinin kendini amorti etmesi 4-9 yıl sürüyor. 30 milyon çok iddialı bir rakam olmuş :) 100 milyon YTL lik yatırımla yılda 13-15 milyon ytl kazanılabilir. Özellikle son yıllardaki düzenlemelerden sonra birçok holding, grup enerji işine girmeye başladı. Millet köşeleri kapmadan acele etmek lazım.

Umarım lafda kalmaz da elektriğimiz de bordo-mavi olur :p

legendage
23.05.2008, 08:35
Arkadaşlar 2004 yılında elektrik piyasası kanununun 4628 nolu maddesinde yapılan değişiklikle beraber tüzel kişiler kendi elektriğini üretip satabilirler.
Bildiğiniz gibi günümüzün dünyasında enerji , su hava gibi bir ihtiyaç olmuş bu da çok fazla değer kazanmasına sebep olmuştur. Haberde ve yukarıda konuşulan rakamlar biraz afaki. Söylenildiği gibi 100 milyon dolarlık bir yatırım ise bu bir tane değil bir kaç tane hidroelektrik santralden oluşmaktadır.Bölgemizde 100 milyon dolar yatırımı gerektirecek bir proje bulunmamaktadır ya da hali hazırlardan bir tanesini satın alacaklardır.Bu rakamlardan anlaşılıyorki ortalama toplam 100 MW gücünde bir santral veya santraller kurulmak isteniyor ki bunların da ortalama yılllık getirisi 30 milyon dolar civarındadır.

Gelelim Trabzonspor bu parayı nereden bulacak ta bu yatırımı nasıl yapacaka,Yenilenebilir enerji kaynakları (su,rüzgar,güneş..) üzerine yatırım yapmak isteyen şirketlere devlet onculuğunde olmak uzere hem devlet hem özel bankalar (dünya bankası destekli) çok uygun kredi ve faiz oranları ile yatırım olanağı sunmaktadır.Özellikle Trabzonspor gibi bir bütçesi olan bir şirket için hiç de yabana atılmayacak ,hatta çok akıllıca projelerdir.Yalnız tek dikkat edilmesi konu, koordinasyonun çok iyi yapılması ,birileri için rant kapısı açılmaması ve konunun uzmanları tarafından yürütülmesidir.

işlerimin yoğunluğundan dolayı sürekli cevap yazamıyorum.konu ile ilgili istediklerinizi sorabilirsiniz.Ben bu tür yatırımlar yapan bir firmanın enerji işleri sorumlusu ve Trabzonspor aşığı biriyim.

x_man
05.06.2008, 10:35
hayırlı olsun gerçekten dünyayı para değil enerjiye yön verenler yönetiyor o yüzden önemli ama dahalık bir gelişme yok bekliyoruz hayırlısı artık

ahmetansu61
05.06.2008, 21:30
bankadan kredi alınılır. ilk 5 yıl belki para getirmez hiç ancak banka kredisini ödemekle geçer ama o belli bir süreden sonra klübe çok büyük bir kaynak olur. düşünceler çok güzel inşallah trabzonspor çok daha iyi yerlere gelecek.

x_man
12.06.2008, 15:07
parasal olarak kulüp kendi ayakları üstünde durabilmeli ben bir trabznspor taraftarı oarak bu projeyi ilgiyle ve sabırsızlıkla bekleyeceğim

iril
12.06.2008, 15:18
Arkadaşlar 2004 yılında elektrik piyasası kanununun 4628 nolu maddesinde yapılan değişiklikle beraber tüzel kişiler kendi elektriğini üretip satabilirler.
Bildiğiniz gibi günümüzün dünyasında enerji , su hava gibi bir ihtiyaç olmuş bu da çok fazla değer kazanmasına sebep olmuştur. Haberde ve yukarıda konuşulan rakamlar biraz afaki. Söylenildiği gibi 100 milyon dolarlık bir yatırım ise bu bir tane değil bir kaç tane hidroelektrik santralden oluşmaktadır.Bölgemizde 100 milyon dolar yatırımı gerektirecek bir proje bulunmamaktadır ya da hali hazırlardan bir tanesini satın alacaklardır.Bu rakamlardan anlaşılıyorki ortalama toplam 100 MW gücünde bir santral veya santraller kurulmak isteniyor ki bunların da ortalama yılllık getirisi 30 milyon dolar civarındadır.

Gelelim Trabzonspor bu parayı nereden bulacak ta bu yatırımı nasıl yapacaka,Yenilenebilir enerji kaynakları (su,rüzgar,güneş..) üzerine yatırım yapmak isteyen şirketlere devlet onculuğunde olmak uzere hem devlet hem özel bankalar (dünya bankası destekli) çok uygun kredi ve faiz oranları ile yatırım olanağı sunmaktadır.Özellikle Trabzonspor gibi bir bütçesi olan bir şirket için hiç de yabana atılmayacak ,hatta çok akıllıca projelerdir.Yalnız tek dikkat edilmesi konu, koordinasyonun çok iyi yapılması ,birileri için rant kapısı açılmaması ve konunun uzmanları tarafından yürütülmesidir.

işlerimin yoğunluğundan dolayı sürekli cevap yazamıyorum.konu ile ilgili istediklerinizi sorabilirsiniz.Ben bu tür yatırımlar yapan bir firmanın enerji işleri sorumlusu ve Trabzonspor aşığı biriyim.

Umarım sadri başkan senide transfer eder.
İşi ehline teslim etmek lazım.
Eminim sen de bir trabzon aşığı olarak teklife yok demezsin. keşke banada böyle bir projede görev alma imkanı doğsa. seve seve giderdim.

Mustafa ÖZDEMİR
17.06.2008, 21:22
yapılırsa çok iyi olur trabzonspor artık ağırlığını hissettirmeli

erol-61
19.06.2008, 01:47
bence para sorun olmayacaktır nedenmi ? çünkü şu anki m.ali yılmaz tesisleri DHM ye satılacak burdan 170 milyon ytl civarında gelir edilecek burakam biraz az veya çak olabilir ayrıca bizim insanımız herşeye muhalefet olmayı çok seviyor transferdede öyleydi yapamaz edemez dendi ama yaptı önceki yönetimin oluşturduğu 50 milyon YTL borcu kısa sürede 8 milyon ytl ye düşürmüştür ben kimsenin avukatı değilim ama YAPILANLAR YAPACAKLARININ TEMİNATIDIR derim ben acizane fikrim budur SAYGILARIMLA

hsnkrcdg
19.06.2008, 04:54
Umarım bu hayalimiz de gerçek olur. Yılda iki üç "çoook" büyük transfer yapabilecek bütçe direk olarak sağlanmış olur. Tabi sonradan albayrak gibi biri gelip bu yatırımları da satmak istemez inş.

Hamdi Karamahmutoğlu
19.06.2008, 06:35
Uzun vadede faydasi olacaktir.

Emo91
19.06.2008, 15:02
futbol kulübu olarak dünya sorunlarinada el attik sonunda, amerikaya sadri baba mesaj yolluyo böylece,
"benzin fiyatlarini ucurma, bende seni ucururum amerika":alkış::alkış::alkış::alkış:

Mustafa ÖZDEMİR
20.06.2008, 19:11
eğer böyle bişe gerçekleşirse trabzonspor imajını düzelir tabiki kasayıda doldurur

Mustafa ÖZDEMİR
20.06.2008, 19:13
bence para sorun olmayacaktır nedenmi ? çünkü şu anki m.ali yılmaz tesisleri DHM ye satılacak burdan 170 milyon ytl civarında gelir edilecek burakam biraz az veya çak olabilir ayrıca bizim insanımız herşeye muhalefet olmayı çok seviyor transferdede öyleydi yapamaz edemez dendi ama yaptı önceki yönetimin oluşturduğu 50 milyon YTL borcu kısa sürede 8 milyon ytl ye düşürmüştür ben kimsenin avukatı değilim ama YAPILANLAR YAPACAKLARININ TEMİNATIDIR derim ben acizane fikrim budur SAYGILARIMLA
kardeşim bo 170 milyon u söylerken ellerinmi sürçtü yoksa gerçek mi eğer gerçekse o parayla trabzonspor akyazı projesini kimseye muhtaç olmadan yapar inşallah doğrudur

Ali Can
21.06.2008, 12:54
bu proje inş. gerçekleşir..

brutalize
21.06.2008, 14:15
kardeşim bo 170 milyon u söylerken ellerinmi sürçtü yoksa gerçek mi eğer gerçekse o parayla trabzonspor akyazı projesini kimseye muhtaç olmadan yapar inşallah doğrudur
para 110 milyon yt diye acıklandı o parayla yeni tesis yapılır

selimatal
01.07.2008, 00:05
100 milyon dolar kimseyi korkutmasın. Bu para krediyle 1 haftada sağlanr. Mühim olan bürokrasiyi aşmak. Tüm camia el birliği yaparsa o da çok kolay.

Şu Akyazı projesi de olursa... Sanırım 3-4 sene sonra Barcelona, Milan gibi kulüpler seviyesindeyiz demektir.

Ozan
01.07.2008, 01:49
100 milyon dolar kimseyi korkutmasın. Bu para krediyle 1 haftada sağlanr. Mühim olan bürokrasiyi aşmak. Tüm camia el birliği yaparsa o da çok kolay.

Şu Akyazı projesi de olursa... Sanırım 3-4 sene sonra Barcelona, Milan gibi kulüpler seviyesindeyiz demektir.

Akyazı projesinin klübümüze katkı sağlayacağı kesindir ancak o cümlenin sonunda saydığın klüplerin seviyesinde olmamız için daha kırk fırın ekmeği kendimiz yapıp yememiz gerekli diye düşünüyorum :)

hsnkrcdg
01.07.2008, 02:12
umarım bu yönetimle birlikte kırk fırın ekmek yeriz :D

Bera B.
03.07.2008, 17:39
arkadaşlar ne oldu bu enerji sektörüne atılma işi? haberiniz var mı?

pReN@_61
03.07.2008, 21:36
Faydası olur inşallah..

deepmavi
22.07.2008, 11:35
Enerji Sektörune girmemiz süper hatta mükemmel ötesi bişey olur çünkü ne kadar yıllar geçerse geçsin enerji ye hep ihtiyaç vardır.Enerji santrallerini kurmamız kulübümüze çok büyük bir sabit katkı sağlıcaktır ve bu katkı her yıl daha da artıcak hatta 2-3 kat gelir sağlıcak peki bu nasıl olur kuracağımız enerji santralinin kapasitesini her sene ne kadar artırırsak o kadar maddi kazanç sağlıcaktır 1 yılda 20-30 milyon ytl sağlıyorsa diğer yıl enerji santralini geliştirdiğinde yükseltiğinde 40-60 milyon ytl 2 katı bir artış olur yani demek istediğim kazandırdıkça kazandıran proje ve süper bir proje:alkış:

Halil Atalay
22.07.2008, 11:57
rüzgar gülü yapılırsa daha güzel olur hem kendi ihtiyaçını karşılar hemde satar mütiş bir proje bu

Semih
23.07.2008, 08:20
sadri baba başladığı işleri yarım bırakmıyor. inşallah bu proje de layıkıyla gerçekleştirilir.

Remzi
26.07.2008, 13:30
http://www.trabzonspor.org.tr/images/haberpic/hhacisalihoglu.jpg
Enerji projeleriyle ilgili açıklama
Asbaşkanımız Hayrettin Hacısalihoğlu Bordo Mavi Enerji Şirketi’ni faaliyetlerine yönelik bir açıklama yaptı.

Açıklamada yönetimi olarak enerji sektörüne girileceğinin kamuoyuna duyurulduğunu ve Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim Tic.Ltd.Şti. adlı bir şirketin devralındığını kaydeden Hacısalihoğlu, ilgilenilen projeler hakkında bilgi verdi. Bu doğrultuda Uzungöl Regülatörü ve HES Projesiyle, Atasu Regülatörleri ve Hes Projesi üzerinde yoğunlaşıldığını dile getiren Hacısalihoğlu, söz konusu projeler için D.S.İ Genel Müdürlüğü’ne müracaatta bulunulduğunu söyledi.

Pjojelerle ilgili olarak her türlü idari, mali ve teknik fizibilite çalışmalarının yürütüldüğüne de işaret eden Asbaşkanımız Hayrettin Hacısalihoğlu şöyle konuştu:

“Talip olduğumuz projelerin finansmanı için kredi kullanılacak. Bu konuda da gerekli temaslar sürdürülüyor. Özellikle Atasu regülatörleri ve HES Projesi için Trabzon Belediyesi ile işbirliği yapacağız. Bu konunun detaylı bilgisi de çalışmalar tamamlandığında kamuoyuna aktarılacaktır. Her iki projenin de Trabzonspor Kulübü’nden bir bedel ödemeden yapılması söz konusu olup, bugünkü serbest piyasa fiyatlarıyla yıllık üretilen elektrik miktarının yaklaşık olarak getirisinin 30 milyon YTL. olması düşünülmektedir. Bu da kulübümüz adına son derece önemli bir sabit gelir kaynağıdır”

PROJELERİN TEKNİK DETAYLARI

Uzungöl Regülatörü ve HES Projesi

a) Yeri: Of İlçesi Haldizen Deresi üzeri
b) Gücü: 20 MW, 68.000 KW enerji üretimi
c) Keşfi: 25.000.000 dolar (2008 yılı birim fiyatlarıyla)
d) Yıllık Getirisi: 7.000.000 YTL. (EPDK fiyatlarıyla)
10.000.000 YTL. (Serbest piyasa fiyatlarıyla)
e) Diğer bilgiler: Bu proje 2 adet tribün, 150 cm. çapında, 750 metre çelik cebri boru,
4200 metre tünel, regülatör ve santral binasından ibarettir.

Atasu Regülatörleri ve Hes Projesi

a) Yeri : Maçka İlçesi, Galyan Deresi
b) Gücü: 45 MW, 68.000 KW enerji üretimi
c) Keşfi: 75.000.000 dolar (kesinleşmemiş 2008 yılı fiyatlarıyla yaklaşık değer)
d) Yıllık Getirisi: 15.000.000 YTL. (EPDK fiyatlarıyla)
20.000.000 YTL. (Serbest piyasa fiyatlarıyla)
e) Diğer Bilgiler: Bu proje Atasu İçmesuyu Projesiyle iç içe olup, 2 santral, 2 regülatör, 2
cebri boru, muhtemelen 4 tribünden oluşacaktır

26.07.2008 13:25:00
trabzonspor.org.tr

AYYILDIZ
26.07.2008, 13:36
Helal olsun ya işte bu projeler bizi ayakta tutacak ve sürekli geliştirecek projeler.

okg_53
26.07.2008, 13:39
yapsınlar yapsınlar iyi olur...
bu para 1 kere gidecek 4. sene kar elde edilmeye başlanacak...

TS-Tiryaki
26.07.2008, 14:15
Hayirli olsun. Cok iyi bir girisim.

Emorfo
26.07.2008, 14:15
Yıllardır bu ve diğer projeleri dile getiriyoruz. Diğer yönetimlerin becerip yapamadıkları, yeniden yapılanma, tesisleşme ve kurumsallaşma gibi konularda bu yönetim büyük işlere imza atıyor. Destek vermek, engelleri ortadan kaldırmak her Trabzonsporlunun görevi.

Selim Turan
26.07.2008, 18:46
Ya bizim bu coğrafyamızda rüzgarın oldukça sert estiği yerler mevcut bildiğim kadarıyla bazı yaylalar sultan murat yaylası örneğin. Buralara kurulacak dev rüzgar türbinleri ile enerji üretilemezmi? Hidroelektrik ayrı tabiki. Böylece Tüm doğu karadenize,(Hatta Doğu anadolu civar ülekeler :D) Trabzonspor Enerji A.Ş. elektirk veriyormuş of ne bomba olur :D

thehell61
26.07.2008, 19:41
Ya bizim bu coğrafyamızda rüzgarın oldukça sert estiği yerler mevcut bildiğim kadarıyla bazı yaylalar sultan murat yaylası örneğin. Buralara kurulacak dev rüzgar türbinleri ile enerji üretilemezmi? Hidroelektrik ayrı tabiki. Böylece Tüm doğu karadenize,(Hatta Doğu anadolu civar ülekeler :D) Trabzonspor Enerji A.Ş. elektirk veriyormuş of ne bomba olur :D

ole bıse olsa adamlar spor alanını kapatıp dırek elektırık alanına gecer fazla acılmayalım :D ama varya bole projelerle kulup super para yapacak

deepmavi
26.07.2008, 19:51
Sadri Başkan ve yönetim kuruluna teşekkurler enerji projesi vb projelerin devamlılığını dileriz artık Efsane geri dönecek bu süreç bu sene başladı biz de taraftar olarak Hep Destek Tam Destek Her Şey Trabzonsporumuz için artık yeter İstanbul takımları daha önümüzdeki yıllar daha şampiyonluk yüzü göremicekler

Mustafa ÖZDEMİR
26.07.2008, 20:35
yeni açoklamalara göre trabzonsporun cebinden 100 trilyon çıkmadan yılda 30 trilyon gelecekmiş bennce çok süper trabzonspor un bugün gelirleri 50 trilyon ya vardı ya yoktur böyle projelerle büyümeliyiz bize kalıcı gelir lazım

macka61
26.07.2008, 23:46
helal olsun yönetime sözünde duruyor

Samet Yildirim
26.07.2008, 23:47
Süper maddi anlamda tabi fakat ben bu projeden hic bisi anlamadim:)

tlotwat
27.07.2008, 00:37
enerjide Türkiyede büyük açık var bundan hiç korkmadan borcun altına bile girilebilir çünkü getirisi kesinlikle olacaktır çünkü önümüzdeki on yıl içinde enerji sektörüne Türkiyede 100 milyar dolarlık yatırım gerekiyo bütün büyük şirketler enerjiye sektörüne girmek için yeni şirketler kurmaya başladı bizim için en iyi projelerden birisi bu haydi başkanım yönetim kurulumuz sonuna kadar yanınızdayız

Selimag
27.07.2008, 02:59
kesinlikle su an Turkiyenin en karli sektoru enerji sektoru, icinde oldugum icin goruyorum nacizane, cok akılllıca verilmis bir karar oldugunu dusunuyorum. Trabzonsporumuza hayirli olsun.

Cok sevindim. kim bilir belki uzun vadede Trabzonspor icin calismaya baslarim. :p

Recep Alkan
27.07.2008, 03:01
ya bu tarz haberlerı cok duyduk acıkcası. bu konusulan rakmalar cok da dusuk rakamlar degıl. yanı bu ıs kolay bır ıs degıl. ınsallah olur dıyecegım ama ne bılım zor gıbı. cok buyuk kampanyalar yapılmalı destekler cok saglam olmalı. yanı bu ıs 100.000 forma satmakla falan olmaz gıbı gelıyor bana.

Ork Hun
27.07.2008, 03:10
bahsi gecen miktar trabzonsporun bir yilllik geliri kadar herhalde
mukemmel bir proje

fakat beni endisye sevk eden tarafi
bu denli uzun vadeli projelere bundan sonra gelecek yonetimlerin bakis acisidir
malum cafcafli soylemlerle kongreyi bir sekilde kandirip kulube kabus gibi coken yonetimlerimiz yok degil
tek kaygim budur
insallah bu yonetimle kisa vadede basari gelir de bizim sabirsiz halkimizin sabri tasmadan
bu yonetimle uzun yillar devam ederiz
sadri baba birakirken de onun isaret ettigi bir adam bu yonetimin projelerine sahip cikar

Selimag
27.07.2008, 03:19
ya bu tarz haberlerı cok duyduk acıkcası. bu konusulan rakmalar cok da dusuk rakamlar degıl. yanı bu ıs kolay bır ıs degıl. ınsallah olur dıyecegım ama ne bılım zor gıbı. cok buyuk kampanyalar yapılmalı destekler cok saglam olmalı. yanı bu ıs 100.000 forma satmakla falan olmaz gıbı gelıyor bana.

cok buyuk bir rakam degil bu sektor icin 100 milyon dolar. Demek istedigim yanlis anlasilmasin, ukalalik degil ama, cok daha kucuk ismini duymadiginiz sirketler, daha buyuk miktarlarda kredi alip daha buyuk yatırımlara giriyorlar Turkiye'de Enerji sektorunde. Trabzonspor bu parayı kredi olarak cok rahat alir diye dusunuyorum...

Ama Ork Hun'a katılıyorum, bundan sonra gelecek yonetimlerin bakis acisi cok onemli yoksa, piyasa da cok cakallar var bu projeye sahiplenecek.

ÖmerFarukYılmaz
27.07.2008, 11:05
Kimse belimizi bükemez öyle bir durumda..

aaahmet61
27.07.2008, 12:47
aslında bu konu genele taşınmalıydı.çok önemli bir konu.kesinlikle takip edilmesi gereken konu.limanı trabzonspor alacaktı albayrak aldı.taraftar olarak bu işe sarılmayılız.baskı kurmalıyız.çünkü bu ihalelere diğer şirketlerde girecek.inşallah bu işin sonu trabzon limanı gibi olmaz.ama bu yönetim tuttuğunu kopartan bir yönetim.bu iş sayesinde her sene takıma 3 banko oyuncu alırız.

deepmavi
27.07.2008, 13:19
bahsi gecen miktar trabzonsporun bir yilllik geliri kadar herhalde
mukemmel bir proje

fakat beni endisye sevk eden tarafi
bu denli uzun vadeli projelere bundan sonra gelecek yonetimlerin bakis acisidir
malum cafcafli soylemlerle kongreyi bir sekilde kandirip kulube kabus gibi coken yonetimlerimiz yok degil
tek kaygim budur
insallah bu yonetimle kisa vadede basari gelir de bizim sabirsiz halkimizin sabri tasmadan
bu yonetimle uzun yillar devam ederiz
sadri baba birakirken de onun isaret ettigi bir adam bu yonetimin projelerine sahip cikar

Öyle gelecek çakal yönetimlere Trabzonsporumuzda yer yok yoktur cafcafli sözler kandırılar ama Trabzonsporumuza zararlı olan yönetim varsa taraftar olarak biz buna izin vermeyiz gerekenide yaparız Sadri başkanımız Trabzonsporumuz için herşeyi yapıcak diğer gelen çakal yönetimler kendi menfaatlarını düşüncekler zaten öyle gelen başkanlar yüzünden Şampiyonluğa hasretiz ama artık dönem kapandı şuanda tek gerçek Trabzonspor ve Sadri Başkan

Ork Hun
27.07.2008, 16:50
bence klubun geleckteki menfaatleri acisindan
klubun tasinmaz mallari ile ilgili karari kongrenin vermesini saglayan bir madde konulabilir tuzuge
bu enerji yatirimlari icinde gecerli olur
binbir zahmetle kazandirilan boyle yatirimlarin oalsi cakal yoneticiler tarafindan en ufak nakit darbogazinda elden cikarilmasi cok kotu olur
taraftrar bir daha ki kongrede yonetimi cezalandirincaya kadar is isten gecer
bkz.nuri albayrak=benzinlik muhabbeti

Mustafa ÖZDEMİR
28.07.2008, 20:58
beyler trabzonsporun kasasından tek kuruş çıkmadan olacak bu iş trabzon belediyesiylen çalışma yapıyorlarmış yani para kasadan çıkmadan seneye 30 trilyon kasada

ihkondur
28.07.2008, 21:13
trabzonspor böyle büyük bir yatırım kararı almışsa elbette bir düşündüğü vardır getirisi olmasa bu işin altına elini koymaz.

melan61
03.08.2008, 14:19
sorması ayıp nasıl cebiimizden bir kuruş çıkmadan 100 milyon ödenecek bunu iyi analiz ettinizmi kuurulacak santralin yıllık geliri 30 milyon diyorsunuz peki yatırımcı bi tyrabzonsporlu bunu iyi analiz edip ortaya çıkardımı şunu iyi bilmemiz gerek proje güzel bir proje ama ttrabzonsporumuzu ya batırır yada çıkarır çükkü 100 milyoluk kredinin faizide var ALLAH muhafza bu proje yapılır ve beklenen gelir elde edilemezse sonumuz bjk den ve gs den beter olur.

lazzist
03.08.2008, 15:38
bişiycikler olmaz "enerji sektöründe zarara uğramazsın" herkez bunu söylüyor ülkemizde para kaybetbiyecegin ender sektörlerden biri

Hasan61
03.08.2008, 16:16
enerji ihtiyacı asla bitmez
aksine devamlı artar
bu sektörde yer almak çok mantıklı ve doğru bir iş olur

LazAnisT
03.08.2008, 18:52
Birtanede nükleer santral kursunlar tam olsun...

deepmavi
03.08.2008, 20:50
Kardesim bu projenin neresini tartışıyorsunuz ben anlamadım süper bir proje bu tür ve benzeri projeler Trabzonsporumuz gücüne güç katacak yıllar geçtikçe bu proje kendini geliştirecek daha fazla maddi kazanç sağlıyacak hem ülkeye hem de Trabzonspromuza katkısı olacak bu projeye sonuna destek verilmeli...

Semih
10.08.2008, 23:21
bence klubun geleckteki menfaatleri acisindan
klubun tasinmaz mallari ile ilgili karari kongrenin vermesini saglayan bir madde konulabilir tuzuge
bu enerji yatirimlari icinde gecerli olur
binbir zahmetle kazandirilan boyle yatirimlarin oalsi cakal yoneticiler tarafindan en ufak nakit darbogazinda elden cikarilmasi cok kotu olur
taraftrar bir daha ki kongrede yonetimi cezalandirincaya kadar is isten gecer
bkz.nuri albayrak=benzinlik muhabbeti

sadri şenerden sonra mahmut aksu başkan olacağından en az 10 yıl rahatız.

macka61
11.08.2008, 01:06
zaten soruluyorki albayrak bunu yaptı 10 yıl ve üzeri kiralama ve satmada kongre kararı şart

Faruk Akhan
12.08.2008, 11:11
muthıs bır gelır kaynagı

Erdal
13.08.2008, 02:12

Ah be Süleyman, Yol yapmayalım, santral yapmayalım,nasıl olacak peki...Hem biz yapsakda yapmasakda riski taşıyoruz zaten komşularımızdan dolayı...

AyKaN
13.08.2008, 04:30
En iyisi rüzgar tribünü kuralım Trabzon'a, yeşil takılalım. Sonra da batalım. :)

AKSOY_61
13.08.2008, 10:10

Onu da dünyada sadece Roman Abramoviç den dolayı chelsea kurar heralde:cool:

Bizde de olsaydı 1000 megawatt lık santrali kuracak 2 milyar dolar, o zaman sadri baba türkiyede ihalelere kesin girerdi.:)

Faruk Akhan
14.08.2008, 20:22
abi inanılmaz gelır olur hee

Mustafa ÖZDEMİR
15.08.2008, 16:00
yönetimin yaptığı icraatlar arasında en mantıklısı diyebilirim

AYYILDIZ
22.09.2008, 00:40
TRABZONSPOR Yönetim Kurulu’nun, Kulübü düzenli gelir kaynaklarına kavuşturmak amacıyla sürdürdüğü proje çalışmalarında atılan müthiş adımda önemli mesafe alındı. Bordo Mavi Enerji Üretim Ltd. Şti. idari, mali ve teknik fizibilite çalışmalarını tamamlayarak Uzungöl HES 1 için DSİ Genel Müdürlüğü’ne başvurusunu yaptı.

Projeye Kimse Başvurmamalı
ASKIYA çıkarılan ve 1 ay askıda kalacak olan Trabzonspor’un hazırladığı bu projeye dışardan müracaat yapılmayacağı tahmin ediliyor. İhalenin Trabzonspor’a kalması halinde, kulübün kasasından tek kuruş çıkmadan 25 milyon dolarlık bir krediyle ya da ortalama 10 yıllık bir işletme devriyle kulüp hem tesisi yapacak hem de 5 yıllık gelirine peşin kavuşabilecek.

TRABZONSPOR Yönetim Kurulu’nun, kulübü düzenli gelir kaynaklarına kavuşturmak amacıyla sürdürdüğü proje çalışmalarının en önemlisi olan enerji yatırımları konusunda müthiş bir adım atıldı. İşadamları Önder Karaduman, Tufan Aydoğan ve Necmettin Aytekin tarafından kurulduktan sonra Trabzonspor’a devredilen Bordo Mavi Enerji Üretim Ltd. Şti., idari, mali ve teknik fizibilite çalışmalarını tamamladığı Uzungöl Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’ni (HES) kurmak için DSİ Genel Müdürlüğü’ne resmen başvurdu.
DSİ Genel Müdürlüğü, Haldizen Deresi üzerinde kurulacak Uzungöl HES-1 adlı projenin ihale ilanını askıya çıkardı. Bir aylık ilan süresi içinde hiçbir firmanın, Trabzonspor’un hazırladığı bu projeye müracaat etmeyeceği tahmin ediliyor. İhalenin Trabzonspor’a kalması halinde, kulübün kasasından tek kuruş çıkmadan 25 milyon dolarlık bir krediyle projenin yapımına hemen başlanacak. Yaklaşık 1.5 yılda tamamlanması planlanan santralde, yıllık 68 milyon kw elektrik enerjisi üretilecek ve kulübe yıllık 12 milyon YTL gelir sağlanacak.
ENERJİ üretim projesini, yeni stat projesinden daha önemli gördüğünü belirten Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, "Süreç planladığımız gibi işlerse ilk 5 yılda yatırım maliyetini geri almayı, daha sonra da kulübe yılda yaklaşık 10 milyon dolar kazandırmayı amaçlıyoruz. Trabzonspor gibi kulüplerin, bireysel katkılarla yola devam etmesi akılcı bir yol değildir. Dünya kulüpleri artık kurumsal kimliklerini oluşturup ticari fonksiyonlarla kaynak sağlama yolunu seçiyorlar. Biz de büyük bir kulüp olarak bu yönde önemli adımlar atıyoruz" dedi.

Kaynak:Günebakış Gazetesi

macka61
22.09.2008, 12:26
çok güzel bir haber bu saolasın başkanım

Remzi
22.09.2008, 12:35
Albayrak Limanda olduğu gibi buraya da el atmasın:D

bordolumavi
22.09.2008, 13:06
kesınlıkle harıka bır olay bu proje,pek bılgım yoktu ama sımdı bazı yazıları okuyorumda klup ıcın cok guzel bır olaymıs kımseye baglı olmadan bır gelır kaynagının olması cok guzel olacak...taraftar olarak bır oyuncu transferı ıcın gunlerce bınlerce msj atıldı buralara bence bu olay aldıgımız en onemlı oyuncudan daha onemlı...bu konuda yonetıme destek cıkılmalı mesela antalya macında guzel anlamlı bır pankartla taraftarında bu konuyla alakalı ısteklı oldugu gosterılmelı....

Remzi
22.09.2008, 14:12
HES projesi için destek bekliyoruz
Asbaşkanımız Hayrettin Hacısalihoğlu, lisans işlemleri başlama aşamasına gelen “Uzungöl Regülatörü ve HES Projesi” için destek istedi.

Kulübümüz bünyesinde yer alan şirketlerden Bordo-Mavi Enerji’nin uzun süreden beri takip ettiği ve yapımını büyük bir kararlarlılıkla gerçekleştirmek istediği söz konusu projenin DSİ Genel Müdürlüğü’nce talep edilen tüm işlemlerinin tamamlanarak Enerji Şube Müdürlüğü’ne iletildiğini kaydeden Hacısalihoğlu, bu anlamda maddi değil manevi destek belediklerinin altını çizdi.

Uzungöl Regülatörü ve HES Projesi’nin 24 MW elektrik üretimi sağlayacak, yaklaşık 25 milyon ABD Doları keşifle yapılacak bir proje olduğunu dile getiren Asbaşkanımız Hacısalihoğlu, bu projenin her türlü öz fizibilite ve fizibilite çalışmalarının tamamlandığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Söz konusu proje Trabzonspor Kulübü’nün gelirlerinden hiçbir bedel ödenmeden, tamamen finans kuruluşlarından sağlanacak kredilerle realize edilecektir. Bu kredi görüşmelerinde de büyük ölçüde mesafe kaydedilmiştir. Trabzon DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından Çaykara İlçesi Haldizen Deresi üzerinde planlanan Uzungöl Regülatörü ve HES Projesi rantabilitesi yüksek bir proje olup, yıllık 12 milyon YTL. civarında gelir sağlaması planlanmaktadır. Bu nedenle DSİ Bölge Müdürlüğü yetkililerine değerli hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz”

Projenin Trabzospor’un ekonomik anlamda en önemli gelir kaynaklarından birisini oluşturacağının tartışılmaz bir gerçek olduğunu da dile getiren Hacısalihoğlu, “Hayati bir önem taşıdığından yönetim kurulu olarak projenin gerçekleştirilmesi için çok kararlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Asbaşkanımız Hayrettin Hacısalihoğlu sözlerini şöyle tamamladı: ”Kendi şehrimizde, kendi akarsuyumuz üzerindeki bu HES projemizin bir an önce yapımına başlamak için Trabzonspor’u seven herkesten destek bekliyoruz. Özellikle DSİ Genel Müdürlüğü ve EPDK Başkanlığı yetkililerinin işlemlerimizin hızlı yürütülmesi konusunda gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyor, hiçbir engelle karşılaşmayacağımızı umuyoruz. Her zaman kulübümüzden desteğini esirgemeyen eski başkanımız, Bayındırlık ve İskan Bakanı Sayın Faruk Nazif Özak başta olmak üzere Trabzon ve meclisteki Trabzonlu milletvekillerimizden de vereceklerinden hiç şüphe etmediğimiz yardımlarını bekliyoruz. Trabzonspor olarak Uzungöl Regülatörü ve HES Projesi için maddi değil manevi destek istiyor, bu doğrultuda şimdiden herekse teşekkür ederken, projenin Trabzon’a ve Trabzonspor’a hayırlı olmasını diliyoruz.”
22.09.2008 13:28:00

Buğra Çora
22.09.2008, 15:40
Vayyyy be sadri baskan Abramoviç oliyor!!!!

Yakinda onuda gecer böyle devam ederse!!!!!

bordo&maviaşkı
22.09.2008, 20:18
:alkış::alkış::alkış: helal olsun.
bundan 10 sene sonrasını hayal edemiyorum,ah bir şampiyon olsak geleceğin Barca'sı biziz Allah'ın izniyle...

Burçak
23.09.2008, 11:24
http://www.gunebakis.com.tr/images/manset/originals/217kapak23eylll.jpg

Cengiz Çubukcu
23.09.2008, 11:27
Ben hala birşeyi çözemedim, biz bu hes'lere karşı değil miydik ? biri çok sevdiğimiz kulübümüz diğeri karşı olduğumuz doğaya zarar vereceğini düşündüğümüz bir yapı, kafam karıştı ... para için herşeye tamam mı diyeceğiz ? ya da biri bana hes'lerin zararı yoktur desin....

LazAnisT
23.09.2008, 12:08
Şahsım adına bu başlığa yazı yazmaya korkuyorum.Anında santral isteyenler sağcı istemeyenler solcu kimliği yiyor.

Oğuzhan Fidan
23.09.2008, 13:00
kulüp artık elindeki yıldız oyuncuları satarak değil bu tür projelere önem vererek kalıcı !!!! maddi kaynaklar üretmeli. tebrik ediyorum duydumki yılda 10 milyon getiriyomuş çok ii.. bu ve bunun gibi projelerin devamı gelir mutlaka

İHSAN
23.09.2008, 13:17
Kulüp tarafından geleceğe yönelik olarak son derece muazzam bir düşünce... Umarız başarıyla sonuçlanır.

Hayrettin Bey manevi destek istediğklerini belirtmiş yazısında. Her ne kadar kastettikleri mana da manevi destekte bulunamayacak olsam da , dualarımla manevi destek olmaya çalışacağım.

LazAnisT
23.09.2008, 13:27
Hemde Uzungölde.Bir tanede sümela manastırının ordaki dereye yapsınlar tam olur.

Cengiz Çubukcu
23.09.2008, 13:37
Hemde Uzungölde.Bir tanede sümela manastırının ordaki dereye yapsınlar tam olur.

yaparlar merak etme :( , yarın oranın da milli park statüsünü değiştirip suyundan faydalanacak bir hes projesi çıkarırlar ....

oflubektas
23.09.2008, 14:03
Şahsım adına bu başlığa yazı yazmaya korkuyorum.Anında santral isteyenler sağcı istemeyenler solcu kimliği yiyor.

Siz zaten Boğaz Köprüsü'ne de karşı çıkmıştınız :)

LazAnisT
23.09.2008, 14:07
Siz zaten Boğaz Köprüsü'ne de karşı çıkmıştınız :)Boğaz köprüsünün yapılmasına yetişemedim ama 3 .köprüyede karşıyım bu arada:)

Atalay
23.09.2008, 14:17
Bende Bende.....

AYYILDIZ
23.09.2008, 17:42
Biz yapmasak başkası yapacak bu proje yapılmalı.

Barış Özkarabekir
07.10.2008, 10:49
Trabzonsporumuz Kullanılıyorlar

HES çok önemli bir gelir kaynağımıdır ? Bu şirketi kimler kurdu ? hissedarları kimler ? gibi soruları medyamız sürekli irdeleyerek soruyor ancak Trabzonsporumuzun son zamanlarda başarılı maçlar çıkarması sonrası fazlaca HES projesinin üzerine gidilmiyor

Bilindiği üzere karadenizde doğa harikaları cennet mekanlara hidroelektirik santralleri kurmak için yoğun bir yabancı sermaye ve hükümet çabası vardı ancak yoğun tepkiler fırtına vadisi ve onun gibi mekanlara hidroelektirik santrali kurmaya engel teşkil ediyordu çünkü karadenizin elinde kalan tek şey olan doğa güzelliğini kaybetmek istemeyen bilinçli ve memleket sevdalısı vatandaşlarımız buna olağanca gücüyle karşı çıkıyorlar kıyı sahillerimizi ve tarımsal ürünlerimizi elimizden alıp götüren bu yanlış sistem ve politakaları şimdi Trabzonspor sevgisi ile yıkmaya çalışıyorlar

Her türlü çareyi deneyen enerji sermayesi uzun zamandır Karadenizdeki bu direnişi yıkmaya çalıştı ancak yıkamayacağını anlayınca kaleyi içerden feth etme planını devreye sokan enerji sermayesi Trabzonspor sevgimizi kullanarak bu doğa katliamlarına zemin hazırlıyorlar

Sizce bu kadar para ile yapılan bu kadar Transferlerin kaynağı nereden geliyor

Trabzonspora sırf bu iş yüzünden parasal desteklerde bulunan enerji şirketleri varmıdır ? sorusunu sorarsak karşılığında bu kadar mali kaynağın nereden geldiğini anında cevaplamamız gerekiyor !

cevaplayabiliyormuyuz ! hayır

ancak Trabzonspor üzerinden birilerinin çok büyük vurguna gideceğini söyleyebiliriz sonuç olarak nemi olacak

Uzun zamandır proje kapsamında olan ancak yapımına halk tarafından izin verilmeyen Hidro elektirik santrallleri KARADENİZ doğasını katledecek ve bunu Trabzonsporumuz yapacak ancak biz sesimizi çıkarmayacağız çünkü Trabzonspor sevgimizi kullanacaklar! sevgimizi,aşkımızı kullandıracaklar !

aaahmet61
07.10.2008, 11:04
limanı alamadık.bari bu işi yapalım. trabzonspor birşey yapmaya kalktığı zaman hep birileri çelme takıyor. ulusal kardeşim yabancı sermaye olmasa bu türkiye kendi yağıyla kavrulabilir mi.anlamıyorum nüklere karşısınız.hidroelektirik santrallerine karşınız.evde hangi enerjiyi kullanıyorsunuz.enerji bize lazım.bu enerji parasından trabzonspor kazansın. bu kadar basit.

macka61
07.10.2008, 15:55

HES çok önemli bir gelir kaynağımıdır ? Bu şirketi kimler kurdu ? hissedarları kimler ? gibi soruları medyamız sürekli irdeleyerek soruyor ancak Trabzonsporumuzun son zamanlarda başarılı maçlar çıkarması sonrası fazlaca HES projesinin üzerine gidilmiyor

Bilindiği üzere karadenizde doğa harikaları cennet mekanlara hidroelektirik santralleri kurmak için yoğun bir yabancı sermaye ve hükümet çabası vardı ancak yoğun tepkiler fırtına vadisi ve onun gibi mekanlara hidroelektirik santrali kurmaya engel teşkil ediyordu çünkü karadenizin elinde kalan tek şey olan doğa güzelliğini kaybetmek istemeyen bilinçli ve memleket sevdalısı vatandaşlarımız buna olağanca gücüyle karşı çıkıyorlar kıyı sahillerimizi ve tarımsal ürünlerimizi elimizden alıp götüren bu yanlış sistem ve politakaları şimdi Trabzonspor sevgisi ile yıkmaya çalışıyorlar

Her türlü çareyi deneyen enerji sermayesi uzun zamandır Karadenizdeki bu direnişi yıkmaya çalıştı ancak yıkamayacağını anlayınca kaleyi içerden feth etme planını devreye sokan enerji sermayesi Trabzonspor sevgimizi kullanarak bu doğa katliamlarına zemin hazırlıyorlar

Trabzonspora sırf bu iş yüzünden parasal desteklerde bulunan enerji şirketleri varmıdır ? sorusunu sorarsak karşılığında bu kadar mali kaynağın nereden geldiğini anında cevaplamamız gerekiyor !

ancak Trabzonspor üzerinden birilerinin çok büyük vurguna gideceğini söyleyebiliriz sonuç olarak nemi olacak

Uzun zamandır proje kapsamında olan ancak yapımına halk tarafından izin verilmeyen Hidro elektirik santrallleri KARADENİZ doğasını katledecek ve bunu Trabzonsporumuz yapacak ancak biz sesimizi çıkarmayacağız çünkü Trabzonspor sevgimizi kullanacaklar! sevgimizi,aşkımızı kullandıracaklar !

bence sen burda bizi kullanmak istiyorsun topu topu 5 mesaj atmışsın foruma böyle nifak sokmaya çalışıyorsun senden başka karşı çıkan yok transfer paralarının nerden geldiği belli

AYYILDIZ
07.10.2008, 22:18
Trabzonspor yapmazsa birileri yapacak bu işi yönetime güveniyorum.

Barış Özkarabekir
08.10.2008, 17:16
bence sen burda bizi kullanmak istiyorsun topu topu 5 mesaj atmışsın foruma böyle nifak sokmaya çalışıyorsun senden başka karşı çıkan yok transfer paralarının nerden geldiği belli

sayın maçka61 siz altıbine yakın yorum yaptınız diye foruma yeni üye olup yorum yapıp özgürce fikirlerini söyleyen üyelere HAKARET etmenize gerek yok ! ancak terbiyeniz ve görgünüz buna müsade etmeye uygunsa dize karşılık veremem çünkü ben sizin gibi düşüncelerini açıklayan insanlara HAKARET edemem

Bence biraz daha terbiyeli olun olmazsanız forum yöneticileri uygun bir ikaz yapar çünkü bu yaptığınız bu davranış okuduğum kadarı ile forum kurallarına aykırı !

boztepeliyasin
08.10.2008, 19:34
ts bu ihaleye katılma kararıyle bence kulübe kalıcı gelir sağlamad adına önemli bir adım attı. inşallah havada kalmaz ihaleyi kaparlar. tabi her zaman olduğu gibi karşı çıkanlarda olacaktır.onlarda daha iyi projeleri varsa buyursunlar takımı onlar yönetsinler diyelim.

Mustafa K. Demirbaş
12.10.2008, 15:15
Hacısalihoğlu Destek İstedi
12 Ekim 2008 / 14:45
Hacısalihoğlu “Uzungöl Regülatörü ve HES Projesi” için destek istedi.

Trabzonspor'un Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, lisans işlemleri başlama aşamasına gelen “Uzungöl Regülatörü ve HES Projesi” için destek istedi.

Trabzonspor Kulübü'nün bünyesinde yer alan şirketlerden Bordo-Mavi Enerji'nin uzun süreden beri takip ettiği ve yapımını büyük bir kararlarlılıkla gerçekleştirmek istediği söz konusu projenin DSİ Genel Müdürlüğü'nce talep edilen tüm işlemlerinin tamamlanarak Enerji Şube Müdürlüğü'ne iletildiğini kaydeden Hacısalihoğlu, bu anlamda maddi değil manevi destek belediklerinin altını çizdi.

Uzungöl Regülatörü ve HES Projesi'nin 24 MW elektrik üretimi sağlayacak, yaklaşık 25 milyon ABD Doları keşifle yapılacak bir proje olduğunu dile getiren Asbaşkan Hacısalihoğlu, bu projenin her türlü öz fizibilite ve fizibilite çalışmalarının tamamlandığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Söz konusu proje Trabzonspor Kulübü'nün gelirlerinden hiçbir bedel ödenmeden, tamamen finans kuruluşlarından sağlanacak kredilerle realize edilecektir. Bu kredi görüşmelerinde de büyük ölçüde mesafe kaydedilmiştir. Trabzon DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından Çaykara İlçesi Haldizen Deresi üzerinde planlanan Uzungöl Regülatörü ve HES Projesi rantabilitesi yüksek bir proje olup, yıllık 12 milyon YTL. civarında gelir sağlaması planlanmaktadır. Bu nedenle DSİ Bölge Müdürlüğü yetkililerine değerli hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz”

Projenin Trabzospor'un ekonomik anlamda en önemli gelir kaynaklarından birisini oluşturacağının tartışılmaz bir gerçek olduğunu da dile getiren Hacısalihoğlu, “Hayati bir önem taşıdığından yönetim kurulu olarak projenin gerçekleştirilmesi için çok kararlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu sözlerini şöyle tamamladı: ”Kendi şehrimizde, kendi akarsuyumuz üzerindeki bu HES projemizin bir an önce yapımına başlamak için Trabzonspor'u seven herkesten destek bekliyoruz. Özellikle DSİ Genel Müdürlüğü ve EPDK Başkanlığı yetkililerinin işlemlerimizin hızlı yürütülmesi konusunda gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyor, hiçbir engelle karşılaşmayacağımızı umuyoruz. Her zaman kulübümüzden desteğini esirgemeyen eski başkanımız, Bayındırlık ve İskan Bakanı Sayın Faruk Nazif Özak başta olmak üzere Trabzon ve meclisteki Trabzonlu milletvekillerimizden de vereceklerinden hiç şüphe etmediğimiz yardımlarını bekliyoruz. Trabzonspor olarak Uzungöl Regülatörü ve HES Projesi için maddi değil manevi destek istiyor, bu doğrultuda şimdiden herekse teşekkür ederken, projenin Trabzon'a ve Trabzonspor'a hayırlı olmasını diliyoruz.”
Trabzonunsesi.com

Can AYDIN
12.10.2008, 15:29

Sen kendini akıllı sanıyorsun galiba aslanım..Bizim yönetimimize ve insanlarımıza güvenimiz tamdır..
Asbaşkan ne diyor son paragrafta;Kendi şehrimizde kendi deremizde kendi tesisimizi kuracağız, diyor..
Sen kendi şehrinde kendi tesisisi halkın çok önem verdiği bir şeye yani Trabzonspora verilmesini engellersen elalem gelir senin gözünün içine baka baka milyon dolarları cebe koyar bi kuruşta alamazsın..
Şimdi bu istanbulcu kokan,süslü kelimelerle süslediğin yazını bi gözden geçir sakın haa yenisini yazma..Bu site çok organize bir sitedir evet farklı görüşlere yer vardır fakat içimden bir his senin bizi değilde farklı şeyleri düşündüğünü söylüyor..Çok dikkatli olacaksın çokk

macka61
12.10.2008, 15:58
bende tepkiyi verdim hakaret diye algıladı bunlara albayrak gibi limanı almak müsteyak

Serdar A
12.10.2008, 16:43
Bir ülkenin zenginliğinin gerçek ölçütü , sahip olduğu tabiatı ve koruyabildiği kültürüdür .

Bu anlamda Karadeniz coğrafyasının geleceğini ilgilendiren büyük ölçekli yatırımlarda bende bir takım kaygıların taşınması gerektiğine inananlardanım .

Öte yandan ülkemizin enerji ihtiyaçları ve bölgemizde en acil problem olan istihdam yaratma konusu Doğu Karadeniz şehirlerini er ya da geç bu yatırımlara mecbur bırakacaktır .

Burada önemli olan bu iki varlık arasında doğru dengeyi oluşturabilmek . Burada iktisat ya da ekoloji dersi verecek değilim , haddim de değil . Fakat dünyamızın gelecek 50 yılına dair hepimizin bir takım gerçekleri araştırması gerek . Nüfus ( dolayısıyla kaynak ihtiyacı ) artarken kaynaklar azalıyorsa en basit mantık bile bu kaynakların daha ekonomik kullanılmasını öngörür .

Bu bağlamda tabiatın varlığını koruyabileceği kadar kaynakları garanti altına aldıktan sonra bu yatırımlara gitmenin zarardan çok faydası olacaktır . Şu an atıl durumdaki bir çok su kaynağı kilometrelerce taşınıp suyu enerji üretiminde kullanılan nehirlere aktarılacak , bu dev tesisler sayesinde belkide asfalt yol ağı büyüyecek , yüzlerce eve ekmek kapısı olacaktır . Konuda uzman birisi onlarca fayda sıralayabilir .

Basit bir örnek verelim ; Ormancılık bilinçsiz yapılırsa , ormanlarınızı kısa sürede yok edersiniz . Ormancılık gerekli denetimlerle ve sadece yeterliliği olan insanlara yaptırırsanız orman alanları doğal gelişimden çok daha büyük bir ivme ile genişler .

Ben bu yatırımların içinde bu topraklarda büyümüş , karadenizin suyunu içmiş , ekmeğini yemiş insanların olmasını tercih ederim . Bu doğal mirası torunlarınında görmesi kaygısını taşıyacağı için . Yeni enerji yasası dolayısıyla bölgemiz bu yatırımlara açık hale geldi . Bırakında bu konuda Trabzon kültürünün şu an en önemli parçası olan Trabzonspor önderlik yapsın . Sonraki yatırımlar için kriterleri belirlesin . ( yapılacak ilk yatırımlar sonrakilerine de yol gösterecek )

Önemli olan önyargı ile diyalogtan uzak biçimde bu iş olmaz demektense , bu iş olacaksa şu şekilde olmalıdır diyebilmektir .

TS-FAN
28.10.2008, 00:25
GÜNEBAKIŞ GAZETESİ
TRABZONSPOR’UN bünyesinde bulunan Bordo-Mavi Enerji tarafından takip edilerek ilana çıkarılan Uzungöl HES 1, Kalyon İnşaat’la birlikte 2 işletmenin daha yaptığı başvuru nedeniyle ihaleye çıkacak. DSİ Genel Müdürlüğü özel önem verdiği projeyi erkene çekerek 25 Kasım’da ihale edecek. Kalyon İnşaat vazgeçmezse, Trabzonspor’la ihalede yarışacak. Devlet eski Bakanı Eyüp Aşık, Trabzonspor’a destek vererek Çaykaralı hemşehrisi Hasan Kalyoncu’yu eleştirdi. Aşık, “HES’i alsa bile SİT’i kaldıramaz” dedi.

Trabzonspor’un bünyesinde bulunan Bordo-Mavi Enerji tarafından takip edilerek ilana çıkarılan Uzungöl HES 1, Kalyon İnşaat’la birlikte 2 işletmenin daha yaptığı başvuru nedeniyle ihaleye çıkacak. DSİ Genel Müdürlüğü özel önem verdiği projeyi erkene çekerek 25 Kasım’da ihale edecek. Kalyon İnşaat vazgeçmezse, Trabzonspor’la ihalede yarışacak. Öte yandan Trabzonspor’un HES Projesi’ne Devlet eski Bakanı Eyüp Aşık’tan da destek geldi. Aşık, yakından ilgilendiği HES projeleriyle ilgili olumlu görüş belirtirken, Trabzonspor’un bu projedeki yol haritasını eleştirdi. Aşık şunları söyledi: “Fikir güzel, aksiyon güzel ancak çok sesli hareket edildi. Hemen her yerden proje seslendirildi. Bu tür çıkışlar Trabzonspor’a zarar verebilir. Bu iş daha sessiz geçiştirilebilirdi” dedi. Aşık, HES projesinin Trabzonspor’un ekonomik sorunlarını kökünden çözecek bir proje olduğunu ve rakiplerinin bile bu projeyi alamaması için çalışabileceğini belirterek, Trabzonspor’un ne yapıp yapıp bu projeye sahip olmasını istedi. Aşık, askı süresinde başvuran Kalyon İnşaat’ı da eleştirdi. Hasan Kalyoncu’nun bir kenti böylesine karşısına alamayacağını ifade eden Aşık, “Diyelimki aldı. Trabzonspor’la kavga etti ve fiyatı düşürüp projeyi aldı. Nasıl yapacak. O projede bir ön şart var. SİT alanı. Kalyon bunu nasıl kaldıracak? O projeyi aldığında bütün Türkiye’nin gözü üzerinde olacak. Öyle siyasetle, dostlarla, başbakanla SİT’i kaldıramaz. SİT ancak Trabzonspor’un hatrına gevşeyebilir. Bunu Kalyoncu da bilir. Sanırım niyeti Trabzonspor’u ortak yapmak. Ama Trabzonspor bu projeyi tek başına almalıdır” dedi.

EmrahYalçınalp
28.10.2008, 06:30

"Doğa harikaları cennet mekanlar" derken kastettiğiniz şeylerin neler olduğu konusunda bilgi istiyorum. Bu konuda bu kadar hararetli ve bu kadar iddialı iseniz böyle uydurma tabirlerle değil, daha bilimsel ve alt yapısı olan tabirlerle konuşmalısınız. Mesela, hangi endemik ve relikt bitki ve hayvan türleri var orda, biyoçeşitlilik ne durumda? Oluşacak yeni habitat bitkisel ve hayvansal süksesyonda ne gibi durumlara sebep olacak? Bu kadar önemsediğiniz bir alanın hemen 10 km üzerindeki buzul göllerini, Soğanlı'nın 2800 m'de sonraki endemizm oranının "inanılmaz" boyutlarda olduğu, güney bakıya doğru bu endemizm oranının süper biçimde "azdığı", "U" kesitli buzul vadileri ve eşsiz oluşum hikayelerini, etrafta kalmış morenlerin neyi ifade ettiğini, nesli tehlike altında olan Kafkas Dağ Horozu'nu falan da araştırmış olmalısınız. Bu projeye bu kadar yoğun biçimde karşı çıkan bir doğa dostunun ekoloji, jeomorfoloji ve biyoçeşitlilik konularında herhangi bir bilgisi olmayan, "istemezük" ile hareket eden biri olduğuna inanmıyorum.

Bilgi sahibi, donanımlı insanların görüşleri forumun kalitesine katkı yapacağı gibi bizim de ufkumuzu açacaktır. Heyecanla bekliyorum yorumlarınızı...

Faik Yılmaz
28.10.2008, 08:34
Birde çevre konsunda baraj yapılmasın diyen arkadaş ve abilerimden Solaklı Deresinin her yıl seller sonucu karadan koparıp denize yolladığı milyonlarca ton toprağı nasıl koruyacağımız konusunda fikirlerini almak isterim doğrusu.

Hemşine baraj yapılmasın....

Urfaya yapılmasın.....

Trabzona yapılmasın.....

Peki bu kadar zengin bir ülkemiyiz biz. Her yapmadığımız baraj dışarıya fazladan ödeyeceğimiz milyon dolarlar demektir.

Ayrıca baraj yapılınca sanki Uzungöl sular altında kalacak. Öyle bir intiba uyandırmamak lazım. Baraj oradan 4 km aşağıya yapılacak ve kesinlikle Uzungölü etkilemeyecek.

f1bekir
28.10.2008, 10:55
İçimden bi ses bu ihaleyi Trabzonspor'a bırakmayacaklar diyor. Liman işinin aynısı olacak. inşallah yanılırım.

Mustafa ÖZDEMİR
30.10.2008, 19:08
İçimden bi ses bu ihaleyi Trabzonspor'a bırakmayacaklar diyor. Liman işinin aynısı olacak. inşallah yanılırım.
inşallah yanılırız

irfan_ts
26.11.2008, 14:30
bu ihalenin bugünyapılacağını biliyordum nezaman acıklanacaktır sonuç bu ihalenin kırma eleme işine talip olduğumu bildirmek isterim teşekürler

Remzi
26.11.2008, 14:39
İhale yapıldı Trabzonspor Kazandı..

irfan_ts
26.11.2008, 14:54
ihale sonucuna göre bir trabzonlu olarak hes projesinin harfiyat kırma işlerine talibiz istenildiğimizde heran projeye başlayabilecek şekilde hazırız bize ulaşılmak istenirse telefonumuz 05335659182 teşekkür ederiz şimdiden

Oğuzhan Turhan
26.11.2008, 21:34
ihale sonucuna göre bir trabzonlu olarak hes projesinin harfiyat kırma işlerine talibiz istenildiğimizde heran projeye başlayabilecek şekilde hazırız bize ulaşılmak istenirse telefonumuz 05335659182 teşekkür ederiz şimdiden

Ula bu hakikaten komikti :-)))))))))))))))))))))))))

Yakında ilan merkezide açarız, bordomavi net olarak :-)

f1bekir
26.11.2008, 21:41
inşallah yanılırız

yanıldık be kardeş. emeği geçenlerden Allah razı olsun :)

Mustafa ÖZDEMİR
26.11.2008, 21:45
kanka iyiki yanılmışız be biz hep yanılmaya devam edelim inşallah stad tv de de yanılırız

Ali Özcan
27.11.2008, 22:37
daha fazla ihale daha fazla proje ve

DAHA GÜÇLÜ TRABZONSPOR...

Remzi
12.01.2009, 15:51
İkinci HES Projesine talibiz

http://www.trabzonspor.org.tr/Upload/Resimler/buyuk/876-6R3D5M6P.jpg
Kulübümüzden yapılan açıklamada yeni bir HES projesi konusunda girişimlerin başlatıldığı vurgulandı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi;

“Kulübümüz bünyesindeki şirketlerden Bordo-Mavi Enerji ikinci HES projesiyle ilgili çalışmalarını başlatarak, Ballıca Regülatörü ve HES Projesi için DSİ Genel Müdürlüğü’ne askıya çıkarılmak üzere gerekli müracaatı gerçekleştirmiştir.

Söz konusu proje farklı enerji firmalarının değil, Elektrik İşleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen, bizim de yakından takip ettiğimiz ve müracaatta bulunduğumuz bir projedir. Kulübümüzün bu projeyle ilgili nihai hedefi de elbette diğer enerji firmalarıyla rekabete girmek değil, kalıcı gelirlerimizi arttırmaktır. Söz konusu projeyi tercih ederken izlediğimiz yolun farklı firmaların geliştirdiği bir projeden çok EİE’nin projesi olmasının arkasında yatan sebep de budur.

Ayrıca Ballıca HES Projesi daha önce alımı gerçekleştirilen Uzungöl HES Projesine son derece yakın ve aynı ırmak üzerinde yer alan bir projedir. Bu nedenle yapımı ve organizasyonu şirketimiz açısından son derece rahat olacaktır. Kulübümüz, istenen sonucun alınması halinde her iki projeyi bir paket halinde değerlendirebilme imkanını da elde edecektir.

Bordo-Mavi Enerji Şirketiyle talip olunan Ballıca Regülatörü ve HES Projesi Trabzon’un Of İlçesi Solaklı Çayı üzerinde 8 MW’lik kurulu gücü, 40.00 GWh toplam yıllık enerjisiyle 2008 yılı fiyatlarıyla 17 milyon Amerikan doları tahmini keşif tutarı bulunan bir projedir. Bir regülatör, 2460 metre tünel, 2 adet tribün ve santral binasından oluşacak olan projenin EPDK fiyatlarıyla yıllık getirisi EPDK fiyatlarıyla 4, piyasa fiyatlarıyla 5 milyon TL olarak planlanmaktadır.

Bu doğrultuda gerekli işlemleri yürüten yönetim kurulumuz, taraftarlımızdan, basınımızdan, sivil toplum örgütlerinden ve kısacası sporu ve Trabzonspor’u seven herkesten birinci HES projesine verilen büyük desteğin devamını bekliyor, gösterilecek duyarlılıktan dolayı şimdiden herkese teşekkürü bir borç biliyor. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Halil Atalay
12.01.2009, 16:00
bence trabzonda bulunan her dere de bir santral bizim olması lazım artık bundan sonraki seneler de tranfer için para aramayacağız

aaahmet61
12.01.2009, 16:48
bu çok önemli bir konu taraftarımızın baskısı sayesinde 1. ihaleyi aldık.2. ihaleyede destek olmamız lazım.yoksa liman gibi olur.kaybederiz ihaleyi.

macka61
12.01.2009, 17:59
çok sevindim inşalllah daha bir sürü ihaleyi alıcaz

SüRMeNe_6161
13.01.2009, 02:11
hayirli ugurlu olsun daha bir sürü ihaleyi alıcaz

Mustafa ÖZDEMİR
22.02.2009, 21:25
krumsallaşmayı bu şekilde yakalayacağız anlaşılan . ama sonunda mutlu olacaksak şampiyonluklar kazanacaksak her türlü zorluğa açığız

Ceyhun Öncü
09.04.2009, 02:59
Para kazanabilecek her Ihaleye girmesi lazim Trabzonsporun
Trabzon gibi kücük bir sehirde baska türlü maddi kaynak bulamazsin

Bana kalirsa sadece Karadenizde degil Rusya vsli ülkelerdede Ihalelere girmek gerke

Burçak
14.04.2009, 20:04
TTSO'da HES konuşuldu
14 Nisan 2009 / 16:53
TMMOB Trabzon Bölge Koordinasyon Kurulu Başkanı Yılmaz Odabaş, yörede suyun ne şekilde daha verimli kullanabilmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

TMMOB Trabzon Bölge Koordinasyon Kurulu Başkanı Yılmaz Odabaş, yörede suyun ne şekilde daha verimli kullanabilmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Odabaş, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu'nu ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi.

Odabaş, burada yaptığı konuşmada, Doğu Karadeniz'de bulunan su kaynaklarından irili ufaklı onlarca hidroelektrik santrali bulunduğunu ya da inşaatının devam ettiğini ifade ederek, ''Biz de oda olarak bölgenin kaynakları hakkında çalışmalar yapıyoruz. Yöremizde suyun ne şekilde daha verimli kullanılabilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştiriyoruz'' dedi.

Suyun daha verimli kullanılabilmesi konusunda Trabzon'da geniş kapsamlı bir toplantı yapmayı düşündüklerini belirten Odabaş, bu toplantının kasım ayı içerisinde gerçekleşebileceğini vurguladı.

Hacısalihoğlu ise bölgede yapılacak olan çalışmalara oda olarak destek vereceklerini, proje bazında üzerlerine ne görev düşüyorsa onu gerçekleştirmeye hazır olduklarını kaydetti
http://www.haber61.net/news_detail.php?id=35023

Mustafa ÖZDEMİR
17.10.2009, 14:29
son zamanlarda hiç bir gelişme yok .kimse destek vermiyor galiba ...

Halil Atalay
18.10.2009, 00:50
son durum nedir habe yokmu? bu santral işinden

Alibeyoglu
18.10.2009, 02:23
sadri baskanin trabzonsporun gelecegi icin yapdigi ön önemli projelerden biri enerji sektörüne girmek

Mustafa ÖZDEMİR
18.10.2009, 17:22
sektöre girdik girmesine ama hala icraat yok .yoksa budamı boş çıkacak...

bordo61
03.12.2009, 22:46
Trabzonspor HES'leri Büyüttü
03 Aralık 2009 / 14:22
Trabzonspor'a ait Uzungöl HES ve Ballıca HES projelerinde kapasiteler arttırıldı.

Trabzonspor'a ait Bordo-Mavi Enerji Şirketinin işletme hakkını aldığı Uzungöl HES ve Ballıca HES projelerinde kapasite arttırma taleplerine EPDK'dan olur geldi.

Uzungöl HES'le ilgili yapılan çalışmalarla gücünün 20 Megawatt'tan (MW) 24 MW'a çıkarıldığını, aynı projenin yılda 68 milyon kilowatt/saatlik enerji üretimi ise 80 milyon kilowatt/saat' e çıkarıldı.

Ballıca HES'in gücünün de 8 MW'den 10 MW'a çıkarıldığını, yıllık enerji üretim miktarının da 28 milyon kilowatt/saatten 34 milyon kilowatt/saate çıkarıldı.

Trabzonspor'da faaliyete geçmesi durumunda Uzungöl HES projesinden yıllık 12 milyon TL Ballıca HES projesinden yıllık 5 milyon TL gelir bekleniyordu.Yapılan kapasite artırımları ile beklenen bu gelirlerde yüzde yirmi civarında artış sağlanacak.

Projeler ile ilgili haber61.net'in sorularını yanıtlayan başkan Sadri Şener �Kapasite artırımı ile bu santrallerden elde edeceğimiz yıllık gelirlerde yüzde yirmi'nin üzerinde bir artış sağlanacaktır. Santralleri yabancı bir ortak ile işletmeyi düşünüyoruz. En kısa zamanda da faaliyete geçirmeliyiz� dedi

Şener �Trabzonspor'a ait olan HES'ler bizden sonra gelecek olan yönetimlere de büyük bir gelir oluşturacak. Bugün istense Bordo Mavi Enerji'ye ait olan bu 2 HES'i kısa sürede devredilir ve kulübe büyük bir gelir elde edilmiş olur. Ancak bu defa da Trabzonspor'un gelecekte elde edeceği büyük gelirlerin önü kesilmiş olur.

Trabzonspor'un borcu vardır. Ancak bunlar karşılığı olan ve Trabzonspor'un mevcut kaynakları ile ödeme gücünde olduğu borçlardır. Söylendiği gibi Trabzonspor büyük ekonomik sıkıntı içinde olsa HES'lerin devri düşünebilir. Ancak Trabzonspor'un borçları Kulübün altından kalkabileceği ödemelerini planladığımız ve kaynaklarını sağladığımız borçlardır.

Biz Trabzonspor'un bugünü kadar yarınlarını da düşünmek durumundayız. O nedenle HES'leri devredip bugün gelir elde etmek yerine yabancı bir ortak ile birlikte işleterek kulübün uzun yıllar devam edecek bir gelire kavuşmasını sağlayacağız. Böylece bizden sonra kulübü yöneteceklere de büyük bir kaynak sağlamış olacağız� dedi

Dursun Kaplan
09.12.2009, 13:45
http://www.trabzonspor.org.tr/Upload/Resimler/buyuk/3135-8N5Y7I8K.jpg

HES Projeleri konusunda açıklama

Kulübümüz bünyesine bulunan HES projeleriyle ilgili olarak bir açıklama yapıldı.

Açıklamada söz konusu projelerin mevcut durumları hakkında bilgi sunulurken şu görüşlere yer verildi: “Uzungöl Regülatörü ve HES Projesi’nin DSİ Genel Müdürlüğü’nde devam eden işlemi tamamlanmış ve söz konusu yazı EPDK’ya iletilmiştir. Bu duruma göre DSİ Genel Müdürlüğü başvurumuz doğrultusunda talebimizi kabul ederek projede belirtilen gücün 28.21 MW’a çıkartılmasını olumlu karşılamıştır. Böylelikle projeden yıllık 80.679 GWH (80.679.000 kv/saat) enerji elde edilmesi imkanı sağlanmıştır. Yapılan yeni düzenlemeyle projenin yıllık getirisi 8 milyon 679 bin dolar seviyelerine yükseltilmiştir. EPDK lisans işlemlerine ise bu ay içerisinde başlanacaktır. ÇED Raporunun ocak ayında karara bağlanması durumunda Uzungöl HES Projesinin lisans işlemlerinin 2010 yılının nisan ayında tamamlanması beklenmektedir. İkinci projemiz olan Ballıca HES projesinin fizibilitesinin ise DSİ Genel Müdürlüğü’nce incelenmesi tamamlanmak üzeredir. Bu projemiz 10 MW gücünde olmakla birlikte, 40 milyon KW/saat enerjisi bulunmaktadır. İki projenin lisan işlemlerinin eş zamanlı olarak yürütüleceği bilgisini kamuoyuna sunarız”

Mustafa ÖZDEMİR
09.12.2009, 13:50
aylar sonra bir açıklama yapıldı sonunda .yabnacı ortak la yapacağız diyordu başkan inşallah ordan da bişeler yemezler...

Bekir
11.03.2010, 13:55
Bu Hes'ten ne zaman para gelicek??

Burçak
11.03.2010, 14:06
en az 4-5 senesi var..

Faik Yılmaz
11.03.2010, 14:07
Projeye başlandktan sonra 5 yılda bitecek.... En erken 2015 te yani....

Mustafa ÖZDEMİR
11.03.2010, 21:52
ilerleme yok galiba...

Emorfo
13.03.2010, 20:46
Bu iş kulübün başını çok ağırtacak. Hem çevreciler hem de Trabzonspor düşmanları, HES'e hayır muhabbetinden sık sık kulübün kapısına siyah çelenk bırakıp dururlar.

LazAnisT
13.03.2010, 22:54
Bu iş kulübün başını çok ağırtacak. Hem çevreciler hem de Trabzonspor düşmanları, HES'e hayır muhabbetinden sık sık kulübün kapısına siyah çelenk bırakıp dururlar.Trabzon bölgesinde ne zaman bir demkokratik eylem yapılmış Faruk.Karıştırıyorsun herhalde:)Hiç bir şey olmaz.(İnşallahda olur)

28TS61
23.04.2010, 12:51
HES Planına Bir Engel Daha 23 Nisan 2010 / 12:41

Yargı kararını verdi:”Halkı hiçe sayamazsınız”
Yuvarlakçay'a HES yapılmasına karşı 150 gündür gece gündüz nöbet tutan köylülerin açtığı davaya, Muğla İdare Mahkemesi tarafından bir 'yürütmeyi durdurma kararı' daha verildi.

Orman Genel Müdürlüğü'nce 'HES için 2055 yılına kadar verilen iznin' yürütmesi durduruldu. Bu karar Yuvarlakçay'da kazanılan ikinci hukuk zaferi.

http://www.medyatrabzon.com/news_detail.php?id=11798

Pro-TS
03.07.2010, 02:03
HES PROJESİ SİT ENGELİNE TAKILDI

http://www.haberci61.com/images/soft/clock.png Bu haber 30 Haziran 2010, Çarşamba 12:57:35 eklenmiştir. http://www.haberci61.com/image.php?image=files/news/thumb/340a7f5f46.jpg&maxim_size=200 Taşkıran ve Uzungöl Beldeleri Arasinda Yapımı Düşünülen Hes Projesi İptal Edildi

http://www.haberci61.com/images/y11.gif http://www.haberci61.com/images/y13.gif http://www.haberci61.com/images/y15.gif http://www.haberci61.com/images/y17.gif
Trabzon ili, çaykara ilçesi Taşkıran ve Uzungöl beldeleri arasinda yapılması planlanan Uzungöl 1. regülatörü ve hes projesi Trabzon kültür ve tabiat varlıkları koruma böge müdürlüğü engeline takıldı. Proje bordo mavi enerji elektrik üretim tiç. lmt. şr. tarafından yaptırılması planlaniyordu. 16.06,2010 tarıhlı toplantıda alinmiş karar ile projenin durdurulma kararı şöyle.

Trabson İli, Çaykara ilçesi Taşkıran ve Uzungöl beldesinin 1 ve 3. derece doğal sit alanlari içerisinde kalan uzungöl 1. regüratörü ve hes projesinin yapım isteği, Kültür ve tabiat Varlıklarını koruma Yüksek kurulunun 19,07,2007 gün ve 728 sayılı ilke kararı gereğince doğal sit alanlarında hes projelerine izin verilmediğinden yapılamayacağına, yapılması planlanan hes proje alanında, doğal sitten çikartılmamasına gerektiren bir özellik bulunmadığından, alanın tamamen doğal nitelikli ve bitki örtüsüyle bütünlük oluşturması nedeniyle isteklerin redine karar verdi. Umarız Taşkıranlı olarak böyle bir kararı değiştırmezler.

Hab:Talat Erdoğan Resim Ali R ıza ALTINSOY

http://www.haberci61.com/images/kaynak.png

macka61
03.07.2010, 02:34
bizim aldığımız hes mi bu

hay1699
12.08.2010, 02:15
kimseden cit cikmiyor, ne oluyor acaba, heslerde bi ilerleme yok mu...yukardida bi mahkeme karari konmus,durdurulacagina dair..bi bilgisi olan var mi arkadaslar?

Mertcan
12.08.2010, 11:22
Trabzonspor' u kullanıp halkı kandırmaya...

Devam edin ;)

Osman Küçük
14.09.2010, 19:38
Ben yazıyı bizzat gördüm ve okudum uzungöl hes projemiz maalesef iptal edildi... şimdi sadece elimizde ballıca lisansı var ama o da 10 mgv gücünde yani kayda değer bir proje diil trabzonspor gibi büyük bütçeli bir takım için. ancak onuda bir ortak alarak yapmak yada lisansı tamammen devretme seçenekleri gözden geçiriliyor.

Barış Burak
14.09.2010, 20:00
Ben HES projesine onay veriyorum kulübümüzün.ama önemli bir şart ile.

HES ler Rizede ve diğer yerlerde olduğu gibi doğayı katlederek yapılacaksa yapılmasın.Dereler CAN SUYU kadar su taşımadan yapılacaksa yapılmasın.Öyle HES i herkes yapar.Öyle HES yapmak için devletin veya özel kurumun mühendise ihtiyacı yok.

Önemli olan Doğaya minimum zararı vermek.Ve iyi bir verim elde etmek.Bakın gelişmiş olan ülkelerin HES lerine.Onlar doğayı katletmeden HES yapıp verim alıyorlar.

ibrahim
08.02.2011, 16:04
Su kullanım hakkı sözleşmesi imzalandı

Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim Tic.Ltd.Şti. ile talip olduğumuz Uzungöl Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali Projesi için DSİ ile kulübümüz arasında su kullanım hakkı sözleşmesi imzalandı.

Projenin en önemli adımlarından biri sayılan söz konusu sözleşmenin ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’yla (EPDK) 49 yıllık anlaşma yapılması aşamasına gelindi.
28 MW elektrik üretimi gücünde olacak projenin kredi görüşmelerinin de tamamlanmak üzere olduğu vurgulandı. Gelinen aşamada hidroelektrik santralinin inşaatının yıl sonuna kadar başlaması planlandı.
Kaynak Resmi Site

Osman Küçük
26.02.2011, 02:51
Bu habere gerçekten sevindim. demekki sit olayını aşmış yöneticilerimiz. helal olsun

Armağan Dere
18.09.2011, 13:58
Su kullanım hakkı sözleşmesi imzalandı

Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim Tic.Ltd.Şti. ile talip olduğumuz Uzungöl Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali Projesi için DSİ ile kulübümüz arasında su kullanım hakkı sözleşmesi imzalandı.

Projenin en önemli adımlarından biri sayılan söz konusu sözleşmenin ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’yla (EPDK) 49 yıllık anlaşma yapılması aşamasına gelindi.
28 MW elektrik üretimi gücünde olacak projenin kredi görüşmelerinin de tamamlanmak üzere olduğu vurgulandı. Gelinen aşamada hidroelektrik santralinin inşaatının yıl sonuna kadar başlaması planlandı.
Kaynak Resmi Site

Sanırım haber yok bu konu ile ilgili..Uzungöl Hes projesini devretti klüp..

macka61
18.09.2011, 20:44
kime devretti ve neden devretti niye aldık o zaman

bordo61
18.09.2011, 20:56
Armağan kime devretti internette öyle bir bilgi yok

Trabzonspor HES hisselerini devretmiyor
Trabzonspor Kulübü,Ballıca Hidro Elektrik Santrali (HES)Projesiyle ilgili olarak,şirketlerinin hisselerini başkalarına devretmelerinin şu an itibariyle söz konusu olmadığını bildirdi.

Bordo-mavili kulübün yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada, geride bırakılan süreçte kurulan Bordo Mavi Enerji şirketiyle ihale yoluyla iki adet HES Projesinin sahibi olunduğu belirtilerek, ''İki projemizden Uzungöl HES1 projemizin, bir yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nda elektrik üretim lisans işlemleri devam ederken, diğer yandan inşaat yapım hazırlıkları sürdürülmektedir.Bu amaçla inşaata esas uygulama projelerinin yapımı için ihale açılmış ve proje firması seçimi sonuçlanmıştır. Kati projelerinin yapımı ise devam etmektedir'' denildi.

Söz konusu projeyle ilgili olarak finans sağlama girişimleri de yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, ''Bu projenin ihale aşamasında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından HES'lerin kurulmasının planlandığı alan 3. derecede SİT alanında olduğu belirtilmiş ve ihale şirketimiz tarafından bu şekilde alınmıştı. Gelinen noktada izin için Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gerekli müracaatlar yapıldı. Uzmanlarca hazırlanan teknik raporumuzla birlikte başlattığımız Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdindeki idari ve hukuki sürecimizi sürdürürken olumlu sonuç alacağımız yönündeki beklentimiz büyüktür'' ifadelerine yer verildi.

İkinci HES projesi olan Ballıca HES projesi için ise EPDK'da elektrik üretim lisansı işlemlerinin yürütüldüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu projemiz DSİ Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen ihalede katkı payı yüksek bir oran teklif edilerek alınmıştır. Bu nedenle de karlılık derecesi birinci projemize göre çok düşüktür. Buna rağmen projenin yapımına esas olarak haritalama işlemleri tamamlanmış, EPDK'ya gerekli teminatlar yatırılmıştır. Ballıca HES Projesiyle ilgili olarak şirketimizin hisselerini başkalarına devretmemiz şu an itibariyle söz konusu değildir. Ancak bu projenin şirket hisselerini gerektiğinde kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda kısmen veya tamamen tasarruf edebileceğimizi, ortaklıklar kurabileceğimizi daha önce belirttiğimiz gibi şimdi de aynı düşünceleri taşımaktayız.''

AA

28.06.2010 17:39:30

Misina
18.09.2011, 21:50
Şahsi fikrimi söylüyorum kulüp aldığı 2 ihaleyi satmayı düşünüyor.32 tane HES planlanan ve Kulübünde 2 ihale aldığı Solaklı Vadisinde her gün yeni bir HES şantiyesi kurulurken bu 2 projeden ses çıkmıyor.

Uğurtan
18.09.2011, 22:02
Kesin devretmişizdir. Öyle bir devretmişizdir ki DSİ'nin devletin kimsenin haberi yoktur...

Kedidir yahu kedi...

bordo61
19.09.2011, 09:54
Şahsi fikrimi söylüyorum kulüp aldığı 2 ihaleyi satmayı düşünüyor.32 tane HES planlanan ve Kulübünde 2 ihale aldığı Solaklı Vadisinde her gün yeni bir HES şantiyesi kurulurken bu 2 projeden ses çıkmıyor.

İşlemlerin tamamlanmadığından olabilir mi acaba

Barış Cem
19.09.2011, 11:53
Ben HES projesine onay veriyorum kulübümüzün.ama önemli bir şart ile.

HES ler Rizede ve diğer yerlerde olduğu gibi doğayı katlederek yapılacaksa yapılmasın.Dereler CAN SUYU kadar su taşımadan yapılacaksa yapılmasın.Öyle HES i herkes yapar.Öyle HES yapmak için devletin veya özel kurumun mühendise ihtiyacı yok.

Önemli olan Doğaya minimum zararı vermek.Ve iyi bir verim elde etmek.Bakın gelişmiş olan ülkelerin HES lerine.Onlar doğayı katletmeden HES yapıp verim alıyorlar.

Enerji sektörü ile uzaktan yakından alakası olmayan para babaları parayı bastırıp her yerden lisans aldılar, bu lisansların çok küçük bir kısmı yatırıma dönüştürüldü, şimdi herkes 1 e aldığı lisansı 10 a satma derdinde.

Bu zihniyetteki şirketlerin ve insanların orada doğal hayatın devamlılığı için can suyu bırakacaklarına siz inanıyor musunuz.

Trabzonsporluluğumdan önce bir insanım doğa aşığıyım, ve elektrik mühendisiyim.

Bir futbol kulübünün , marketler zincirinin, toprak ağasının , tekstilcinin bu işleri yapmasına karşıyım, olmaz olsun buradan gelecek para

Misina
27.12.2011, 10:29

Aldığımız 2 HES projsinden biri olan Ballıca HES lisansı fbli bir iş adamına satıldı.

Barış Burak
27.12.2011, 10:51
Enerji sektörü ile uzaktan yakından alakası olmayan para babaları parayı bastırıp her yerden lisans aldılar, bu lisansların çok küçük bir kısmı yatırıma dönüştürüldü, şimdi herkes 1 e aldığı lisansı 10 a satma derdinde.

Bu zihniyetteki şirketlerin ve insanların orada doğal hayatın devamlılığı için can suyu bırakacaklarına siz inanıyor musunuz.

Trabzonsporluluğumdan önce bir insanım doğa aşığıyım, ve elektrik mühendisiyim.

Bir futbol kulübünün , marketler zincirinin, toprak ağasının , tekstilcinin bu işleri yapmasına karşıyım, olmaz olsun buradan gelecek para

Kesinlikle.Tam bir gelişmekte olan ülke profili izliyoruz bu konuda.Enerji lisansı alan yatırım için değil, sırf alım-satımdan kar ediyorlar.

Rüzgar Santralleri konusunda bu kişiler yine aynı haltı yedi ama devlet bu sefer uyanık çıktı ve yatırımlarını belli bir sene içinde yapmazlarsa hem lisanslarını geri alacağını hem de ceza vereceğini söyledi...Devlet HES te yediği kazığı Rüzgar da yemedi...

Açık şekilde bellidir ki Karadeniz bölgesi kendi elektirğini üretecek doğal kaynaklara sahiptir.Kendi bölgesininin elektirğini karşılayarak ülkeye düşen enerji harcamalarını düşürebilir...Ama akıllı kullanılırsa...

Bugün Maldivler de kendi enerjisini kendisi üretiyor,bir tane doğal güzelliğine zarar geldi mi?

Karadeniz bölgesinin doğası zarar görmeden,enerji ihtiyacı SONSUZA kadar çok rahat sağlanır.Ama devlet,ülkenin yiyip yiyip doyamayan aç köpeklerinew göz yumarsa ne doğamız kalır ne de doğadan geriye kalacak olan enerjimiz...

Barış Burak
27.12.2011, 10:54
Bu iş akıllı yapılırsa eğer,her sene ŞL ye gidemesek bile o kadar para kazanırız...

Faik Yılmaz
27.12.2011, 10:57

32 tane prje yapılıp bütün vadi şantiye alanına döndürülecek yerde...

2000 yılında projesi bitirilen bir prpje vardı....

Yaklaşık yılda 400 milyon kilowatsaat enerji elde edilebilecek biyük bir proje idi...

Onu tamamlasalar hem daha çok enerji elde ederdik hemde çevreye zararı minimize edilirdi.....

Hamdi Karamahmutoğlu
27.12.2011, 11:01
Bu ihaleler bize çok şey kazandıracaktı.
Korkum sümenaltı edilmesi.
Umarım tekrar gündeme gelir ve somut adım atılır.

Misina
27.12.2011, 11:14
Bu ihaleler bize çok şey kazandıracaktı.
Korkum sümenaltı edilmesi.
Umarım tekrar gündeme gelir ve somut adım atılır.

Lisansı alınan 2 projeden biri satıldı.Diğerinin iptali gündemde.