PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaz Dağı , Siyanür Dağı

Çağatay_
05.04.2008, 17:01
Arkadaşlar biliyorsunuz Kaz Dağları dünyada oksijen bakımından en zengin 2. dağ.Bu konuda Alpleri izliyor.

Kaz Dağları dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bitkiler,eşsiz güzellikte çiçekler ve yüzlerce tür hayvana ev sahipliği yapıyor.Hani diyoruz ya "Ne güzel de yaratmış" diye , Allah her türlü güzelliği bizler için yaratmış , bize sahip çıkmak kalıyor.

Türk topraklarında dünyada tek olan yüzlerce şeye şu ana kadar sahip çıkamadık.Antep baklavasını bile yunanların elinden zor kurtardık.Hacıvat Karagöz'ü kurtaramadık bile..Şimdi bir tehlike ile daha karşı karşıyayız.O eşsiz güzelliklerin bulunduğu Kaz Dağları altın aramaları sebebi ile 100.000'lerce ton siyanürün yuvası olacak..

Ben her yıl Balıkesir in Edremit ilçesinin Akçay beldesine giderim.Tatil için ideal bir yer bilenler bilir.Yerden buz gibi su çıkar.Su oranın en büyük özelliklerinden birisidir.Ama eğer yer altı sularına siyanür karışırsa , onu içmek ölümden başka birşey olmayacaktır.

Ayrıca yine bu beldelerde birçok Trabzonlu hemşerimiz yaşıyor.Birkaç Trabzonluya denk geldik.Burada hep var mı Trabzonlu diye sorduk.Kendisi güldü "Ağabey burdan yukarsı Sürmene , Akçaabat , Of.. Başka adam bulamazsın" dedi.Yani tüm insanlığın sevdiği,dünyanın göz bebeği bir yer.

Yani Türkiyenin milli serveti , akıbeti şimdiden belli olan bir iş için feda ediliyor.Kime mi ? Yabancı altın madeni arayan şirketlere.Bundan rant sağlayacak birileri elbet vardır.Ama biz Atatürk gençleri olarak izin vermeyelim.Vatanın her karış toprağı şehit kanları ile sulanmışken , şehitlerimizin kanına değer biçmek kimsenin haddi değildir.

Dünya için bir değer olan Kaz Dağları'nı korumak hepimizin görevidir.Bunun için Trabzonlusu , Rizelisi , Diyarbakırlısı , Hataylısı diye bir ayrım olmaz.Bu bizim milli servetimizdir.Lütfen bu konuda duyarlı olalım , elimizden geldiği kadar bunun önemini insanlara anlatalım.Yurdun tamamı halka aittir.Kimse bu zenginlikleri istediği gibi kullanma lüksüne sahip değildir.

Tıpkı Ulu Önder'in de dediği gibi "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça, terk olunamaz."

http://www.arkitera.com/UserFiles/Image/news/2007/10/23/kaz.jpg

KAZDAĞI’NDA ALTIN ÇIKARILIRSA NELER OLACAK?
* Kaz Dağı’nda altın çıkarılırsa; 1 trilyon ton toprak işlenecek, 400 bin ton siyanür kullanılacak.
* Kaz Dağı’nda altın çıkarılırsa; 2 milyon 580 bin dönüm orman, 10 milyon zeytin ağacı etkilenecek.
* Kaz Dağı’nda altın çıkarılırsa; su kaynakları azalacak ve kirlenecek.
* Kaz Dağı’nda altın çıkarılırsa; orman köylülerinin geçim kaynağı azalacak ve göçe zorlanacak, 20 bin zeytin üreticisi, 80 bin zeytin işçisi ile 30 bin aile etkilenecek. Ürünlerimize alıcı bulamayacağız. Bölgemize turist gelmeyecek.
* Her yıl zeytinden, zeytinyağından ve diğer tarım ürünlerinden elde edilen 650 milyon dolar ve ayrıca turizm gelirleri kesilecek.
Bir altın madeninin ömrü 10 yıl… Kaz Dağı’nda altın çıkarılırsa; 10 yıl sonra siyanür çukurlarıyla üzerinde ot bitmeyen toprak dağları kalacak. 10 yılda verilen zarar yüzlerce yıl temizlenemeyecek. Siyanür ve ağır metallere maruz kalacak, zaman içinde ölümcül hastalıklara yakalanacağız.

Kazdağları'ndan Sonra Sıra Artvin'de

Yeşil Artvin Derneği'nden yapılan açıklamaya göre Artvin'in Cerattepe mevkii de altın arayan şirketin istilası altında. Dernek yetkililerinden Erdoğan Gazihan yaşananları şöyle anlattı: 'Inmet Mining firması altın madeninin çıkarılmasını kolaylaştırmak için önce bakır madenini çıkartmaya karar vermişti. Böylece, bakır madenciliğinden sonra zaten tahrip edilmiş bir bölge olacak olan Cerattepe'de sonraları altın madeni çıkartmak daha kolay olacaktı. Tüm Artvin 15 yıldır direniyor. Ancak ‘bu tip şirketlerin önüne geçmek, yeni çıkan Maden Kanunu ile neredeyse imkânsız hale geldi.'

macka61
06.04.2008, 13:11
kaz dağı kazımını mahkmeler durdurmadımı bizim devletimiz ne işe yarar ancak konuşmaya yarar ama iş vatandaşın sağlığına geldimi çernobil gibi olaylarda ne yaptığı malum hemde Allahın yarattığı o güzelim yere nasıl kıyıyorlar

Ömer SEVİNÇ
06.04.2008, 13:26
Kaz Dağı'nı korumak bir yana. Bu işe Atatürk'ü, şehitlerimizi alet edenlerden nefret ediyorum. Ne alakası var şehitlerimiz kanına değer biçmekle? Ne alakası var hattı müdafayla sattı müdafayla? Kamplaşma yaratmaktan başka amaçları yok. Kaz Dağı falan da umurlarında değil..

Çağatay lafım sana değil. Şu metni yazanlara. Metni sen yazdıysan ne de güzel kapak olur bana:D

Çağatay_
07.04.2008, 12:40
Metni ben yazdım :D Ama kapak falan yok dostum maksat görüşlerimizi paylaşmak :) Bakış açım kamplaşma yaratacak türden değil.Ne şekilde baktığımı anlatayım kısaca.

Şehit derken , bizim atalarımız bu güzel toprakların bir karışını vermemek için canlarını verdi , biz bugün bunları hiçbir karımız olmadan yabancı şirketlerin maden araştırmaları için feda ediyoruz.Zaten kar olsa bile doğal güzellikler ön planda olmalı.Bu güzellikler korunmadan bu tip eylemlere girişilmesi onlara bir haksızlık.Ve tekrarlıyorum sadece bana göre böyle.Sizler katılmak zorunda elbette değilsiniz.

Sathı müdafaa diyince bu da tutup savaşacağız anlamında değil :) Sadece şunun altını çizmek istedim.Doğal güzelliklerimiz ve dolayısıyla Kaz Dağı milli servetimizdir.Bunu sadece Egeliler savunursa bu hoş olmaz.Bugün kötü bir olaya nasıl hep beraber üzülüyorsak , milli servetlerimize de birlikte sahip çıkmalıyız.Zaten gördüğünüz gibi alttaki yazıda Artvin ilimizin akıbeti de yer alıyor.

Umarım anlatabilmişimdir yazıyı yazarken biraz da sinirliydim ondan biraz gaza gelmiş olabilirim :D

Yani bu siyasetler üstünde bir mesele.Bunu yapan kim olursa olsun karşısında olmak gereklidir.Ülkemizin güzelliklerini korumakta hemfikir isek , topyekün bir mücadele bence kamplaşma yaratmaz..

@Maçka61

Üzüldüğüm de o.Allah bu güzellikleri bizlere bahşetmiş , biz de bunlara sahip çıkmak yerine burada altın madeni aramak gibi doğaya en zarar veren eylemi gerçekleştirmek için fırsat kolluyoruz.Yazık günah değil mi ?

Buraya her yıl binlerce turist geliyor.Maden gelirinin onlarca katı geliri zaten bu şekilde elde ediyoruz.Hem de ağaçları kesip siyanür yayarak değil , güzelliklerimizi dünyaya sergileyerek.

antagonist
07.04.2008, 12:51
Kaz Dağı'nı korumak bir yana. Bu işe Atatürk'ü, şehitlerimizi alet edenlerden nefret ediyorum. Ne alakası var şehitlerimiz kanına değer biçmekle? Ne alakası var hattı müdafayla sattı müdafayla? Kamplaşma yaratmaktan başka amaçları yok. Kaz Dağı falan da umurlarında değil..

Çağatay lafım sana değil. Şu metni yazanlara. Metni sen yazdıysan ne de güzel kapak olur bana:D

Metni ben yazdım :D Ama kapak falan yok dostum maksat görüşlerimizi paylaşmak :) Bakış açım kamplaşma yaratacak türden değil.Ne şekilde baktığımı anlatayım kısaca.

Aman aman... ççç ççç

Çağatay_
07.04.2008, 12:55
Al sana kamplaşma :D Şaka bi yana tartışarak gelişcez.Süleyman abi araya nifak tohumları ekme :D

OYılmaz
07.04.2008, 12:56
İtiraf edeyim altın bulmak için kazardım :D bu protesto edenlerin çoğuda benim gibi düşünür ne yaparsın protesto, slogan,eylem damarımıza işlemiş İnşaallah ordan bir altın çıkarda o zaman görürüm milletimi burası Türkiye ;)