PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Son Istiklal Gazisi Hayatını Kaybetti

TS-Tiryaki
03.04.2008, 15:18
İstiklal Savaşı'nın son gazisi de aramızdan ayrıldı...

İstiklal Savaşı'nın son gazisi 110 yaşındaki Yakup Satar, kızı Zekiye Tali ile birlikte kaldığı Eskişehir'deki evinde vefat etti.
Alınan bilgilere göre İstiklal Savaşı gazisi Yakup Satar saat 21.45 sıralarında Hacı Seyit Mahallesi Duatepe Sokak'taki Tuğçe Apartmanı 3'üncü kattaki evinde yaşamını yetirdi. Vefat eden gazi Yakup Satar'ın kızı Zekiye Tali, "babam son günlerde iyice rahatsızlanmıştı. Ölmeden önce tavalete gideceğini söyledi. Onu yatağından kaldırıp tuvalete götürdük. Daha sonra yatağına yatırdığımızda hareketsiz olduğunu gördük. Nabzı atmıyordu, ölmüştü. Hemen Eskişehir Asker Hastanesi'ndeki doktorlara durumu bildirdik. Askeri doktorlar eve geldi. Onlar da yaptığı incelemede babamın vefat ettiğini söylediler. Bugüne kadar babama yakın ilgi gösteren herkese teşekkür ederiz" dedi.
Ölüm haberi üzerine Yakup Satar'ın evine Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı ile çok sayıda kişi gelerek evde bulunan Yakup Satar'ın kızlarına ve torunlarına başsağlığı diledi. Yakınları televizyonda Satar'ın ölüm haberini izlerken gözyaşını boğuldu. Sürekli gözyaşı döken Zekiye Tali'yi yakınları teselli etmeye çalıştı.
CENAZEYE BAŞBAKAN DA KATILABİLİR
Zekiye Tali babasının bugün Eskişehir'de Reşadiye Camii'nde öğle namazının ardından düzenlenecek olan cenaze namazından sonra Büyükşehir Belediyesi Asri Mezarlığı'nda toprağa vereceklerini söylerken Vali Kadir Çalışıcı ise gazi Satar'ın ölümünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bildirdiğini belirterek, "Başbakanımız da cenazeye katılmak isteyebilir. Bu nedenle cenaze yarın(bugün) toprağa verilmeyebilir. Bu konuda Ankara'dan gelecek olan talimatı bekleyeceğiz" dedi.
10 GÜN HASTANEDE YATMIŞTI Yakup Satar son olarak İdrar yollarındaki iltihaplanma nedeniyle 15 Şubat 2008 tarihinde evinden askeri ambulasla alınarak TSK Eskişehir Asker Hastanesi'ne kaldırılmıştı. 10 gündür hastanede özel odada tedavi gören Yakup Satar daha sonra taburcu edilmişti.
YAKUP SATAR KİMDİR ?
Eskişehir'in Hacı Seyit Mahallesi Duatepe Sokak'ta kızı Zekiye Tali ile birlikte yaşamını sürdüren Yakup Satar 1'inci Dünya Savaşı'nda Basra Cephesi'nde savaştı ve Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Birinci Dünya Savaşı'nda esir düşen Satar, esirlerin karşılıklı olarak serbest bırakılmasının ardından savaşmaya devam etti. Evi sürekli ziyaretçi akınına uğrayan Yakup Satar'ı 1 Nisan 2007 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'da ziyaret etmişti. Adı, Eskişehir'de bir caddeye verilen Yakup Satar 6 çocuk, 50 torun sahibi. Satar kendisini ziyarete gelenlere sık sık "ayağımızda çarıklarla savaştık. Biz bu vatanı yokluklar içinde kurtardık, bunun kıymetini iyi bilin" diye nasihatlarda bulunuyordu.
CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN BAŞSAĞLIĞI
Cumhurbaşkanı Gül, İstiklal Savaşı Gazisi Yakup Satar’ın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Gazi Yakup Satar’ın vefatından derin bir üzüntü duyduğunu belirten Gül, "Bizi bir arada tutan millet olma şuurunun oluşmasına büyük emek veren gazilerimiz, kurtuluş günlerinin heyecanına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna şahit oldular" dedi. Gül, mesajında şunları kaydetti:
"Milletimiz o günleri asla unutmayacaktır. Çünkü gazilerimiz aynı ruhu ve şuuru sonraki nesillere aktararak tarihe ve vatana karşı görevlerini fazlasıyla yaptılar.
Biz de millet ve devlet olarak gazilerimizin ve şehitlerimizin emaneti bu güzel topraklara aynı şuur ve kararlılıkla sahip çıkacağız.
Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi, şehitlerimizi ve vatan sevgisiyle hepimize örnek olan Gazi Yakup Satar’ı rahmet ve minnetle hatırlıyoruz.
Kendisine Allah’tan rahmet, milletimize ve ailesine başsağlığı diliyorum." Cumhurbaşkanı Gül, Yakup Satar’ın kızı Zekiye Tali’ye de bir telgraf göndererek başsağlığı dileklerini iletti.

:(:(ALLAH RAHMET EYLESIN MEKANI CENNET OLSUN:(

ÜNAL
03.04.2008, 15:21
Allah nur içinde yatırsın onları...

Gürkan
03.04.2008, 15:25
Nur içinde yatsın. 110 Yaş. Dile kolay. Hemde önemli bir Savaşın gazisi. Nur içinde yatsın.
Şimdi özgürsek onların sayesindedir.

Samet Türkmen
03.04.2008, 15:29
Allah rahmet eylesin. Bir devirden daha ''Son Kalan'' aramızdan ayrıldı maalesef.

28TS61
03.04.2008, 15:30
allah rahmet eylesin, mekani cennet olsun

A.Hilal Çakıroğlu
03.04.2008, 15:38
Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın hepsi:(

TheRapZoNe
03.04.2008, 15:47
Mekani cennet olsun.Nur icinde yatsin

Emre B.
03.04.2008, 17:07
Allah rahmet eylesin.

TolgaTopçu61
03.04.2008, 17:14
Allah rahmet eylesin,mekani cennet olsun

Travelair
03.04.2008, 17:15
Allah rahmet eylesin. Sizden devraldığımız bu vatanı koruyacağız inşallah. Nur içinde yatın

Koray
03.04.2008, 17:16
Allah rahmet eylesin...

Mayls
03.04.2008, 17:17
Allah rahmet eylesin, mekani Cennet olsun.
Allah O'ndan ve tüm silah arkadaslarindan razi olsun.

Misina
03.04.2008, 17:19
Bir Devir kapandı.Mekanı Cennet Olsun

ilhan
03.04.2008, 17:20
Allah rahmet eylesin.
Mekanın cennet olsun Kahraman Türk Gazisi.

Fatih BALTA
03.04.2008, 18:02
Allah Rahmet eylesin.
Hakkınızı nasıl ödeyeceğiz siz ve sizin gibi atalarımızın.

Özge
03.04.2008, 18:13
Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.

Çağatay_
03.04.2008, 19:12
Allah rahmet eylesin.Başlık açmıştım ben de görmemişim.O üzüntü ile hemen girip duyurmak istedim meğer herkes öğrenmiş.Nur içinde yatsın onlara çok şey borçluyuz..

Adem Erdoğan
03.04.2008, 19:45
Allah rahmet eylesin.
Yaşarken adları sanları duyulmuyor öldükten sonra tanınabiliyolar ancak.

poetricus
03.04.2008, 19:49
Nûr içinde yatsın,
Mekânı cennet olsun!

AtalaY_BuğrA
03.04.2008, 20:01
Allah mekanını cennet etsin dedemizin.Nûr içinde yatsın.

Kaan
03.04.2008, 20:57
Allah rahmet eylesin , nur içinde yatsın... :(

SDanışmaz
03.04.2008, 22:26
Allah Rahmet eylesin :( Bu gazilerimiz sayesinde şimdi dimdik ayaktayız.

macka61
04.04.2008, 00:12
Allah rahmet eylesin bu vatanı bize emanet ettiler emanetlerini sonsuza dek koruyacağız

MehmetGÜRSOY61
04.04.2008, 00:19
allah rahmet eylesin öyle şanlı gazilerimiz gider ama neslii devam edecektirr.

ozcilingir
04.04.2008, 00:49
Allah rahmet eylesin

vurgun_kiz_61
04.04.2008, 00:54
Allah rahmet eylesin,hepsi nur icinde yatsin.

Berat
04.04.2008, 00:56
Allah rahmet eylesin..

TURHAN
04.04.2008, 01:02
Allah rahmet eylesin, ancak son gazi burada (http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=310660)

Selman
04.04.2008, 01:03
Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun...

Anıl Caner
04.04.2008, 01:36
kendisini eskişehir'deki evinde yaklaşık 6 ay önce ziyaret ettim. konuşma, görme ve duyma fonksiyonları ciddi anlamda zayıf durumdaydı. kulağına bağırıyorduk duyması için. zihni yerindeydi ama. birşeyler anlatmasını istediğimizde "Kemal Paşa bana koş dedi" diye bağırıyordu. Kızı aracılığıyla bütün hikayesini dinledim yakup dede'min...

Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül ile alakalı bizzat yorumlarını iletmek isterdim ama malesef bmn aracılığı ile ifade edilecek şeyler değil.

Düzenli olarak ziyaretine gelip ihtiyaçlarını karşılayan var mı diye sorduğumuzda cevap Ahmet Necdet Sezer ve Bülent Türker oldu. Ayrıca sağlık masraflarının tamamını TSK karşılıyormuş.

Çok özel bir anımı da paylaşayım.

Eskişehir'de yaşayan bir berber kendisine çanakkale destanı ile alakalı yazdığı bir şiiri iletmiş yıllar evvel. Kızı sesli halde o şiiri okumamı istedi benden. Ve ben şiiri okurken kulakları duymayan Yakup amca ağlamaya başladı.

Keşke hepinize kısmet olsaymış onu görmek ve çok değerli ellerini öpebilmek. Ama ben benim gibi hisseden herkesin adına öptüm onun cumhuriyet kokan ellerini...

Cem Balcı
04.04.2008, 12:52
Allah rahmet eylesin...

antagonist
04.04.2008, 15:41
İzmamda da belirttiğim gibi :

Bu vatan toprağın kara bağrında
Sıra dağlar gibi duranlarındır.
Bir tarih boyunca onun uğrunda
Kendini tarihe verenlerindir...

.
.
.

Kendileri bizim gibi düşmanı rüyasında değil,karşısında görenlerdendi.

Her şeyden önemlisi;bizlerin onlara layık olabilmesi bence.

Mekanı cennet olsun.

_SaMeT_
04.04.2008, 20:12
Allah Rahmet Eylesİnn

Cyzio
04.04.2008, 20:25
Allah rahmet eylesin.

Ömer SEVİNÇ
04.04.2008, 20:34
Mekanı cennet olur inşallah. Allah rahmet eylesin..

coskun0661
04.04.2008, 21:14
allah rahmet eylesın..mekanı cennet olsun...onların sayesınde bugunlere geldık..ruhunuz sad olsunn