PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şifre: 869

Badaloğlu
31.03.2008, 11:41
Sinan Aygün'ün çağrısı...

ATO'dan tüketiciye '869' çagrısı:Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ithal ürünler yerine barkodu '869' ile başlayan yerli malı ürünleri satın alma çağrısı yaptı...

Aygün, tüketim malı ithalatına giden her 6 bin

500 dolarınTürkiye'de bir kişiyi işsiz bıraktığını belirterek, '869'u al, çocuğun İşsiz kalmasın'dedi.. Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, yabancı markalı Ürünlerin market raflarını istila ettiğini ve ithal ürün tüketimi Nedeniyle Türkiye ekonomisinin çıkmaza girdiğini kaydetti.. Aygün, bir ürünün Barkoduna bakarak hangi ülkeye ait olduğunun anlaşılabileceğini anımsatarak, Türkiye ekonomisinin kurtuluşunun 869 rakamında gizli olduğunu savundu.. Aygün, şöyle konuştu;Türkiye ekonomisi bugün güçlü ekonomiler karşısında bağımsızlık savaşı veriyor. Bu savaşta parolamız

869'dur.Yani Türk'ün şifresi 869' dur.Savaşı kazanmak ve başı dik gezmek istiyorsak ülkemizin ürünlerine sahip çıkalım.İthal ürünlere verdiğimiz her kuruş, ekonomimizi çıkmaz sokağa götürüyor, yerli sanayinin bacası tütmez oluyor.Gençlerimize istihdam yaratılamıyor. Yerlisi varken yabancı mal almak, kıt

kaynaklarımızın dışarıya gitmesi ve yatırımların azalmasıdır. Azalan yatırım, çoğalan işsizliktir.

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdur.

UğuR
31.03.2008, 11:56
bU KONUYA özellikle 2 seneden beri dikkat etmekteyim.Aldığım her üründe olabildiğince Türk mallarını alıyorum.Bu konu çok önemli bir konu ve herkesin önem vermesi gereken bir konu.

Çağatay_
31.03.2008, 12:06
Çok yerinde bir başlık.

Ben ilkokuldayken hatırlıyorum yerli malı haftası olurdu , herkes Türk Malı birşeyler getirirdi hep beraber yerdik.Bunu misal olarak verdim.Artık yerli malı kullanımını özendirici bir faaliyet yok.

Aksine yabancı sermaye daha çok gelsin diye neredeyse "Türk Malı almayın da yabanci şirketler kaçmasın" diyecekler.

Şu üretim yapamadığımız , tüketim çılgınılığına kapılıp gittiğimiz yıllarda bari Türk Malı tüketelim de , paramız içeride kalsın.Zaten ülkemizin ekonomik olarak bu kadar tüketim yapacak bir gücü yok.Üretmeyen toplumlar mutlu olamaz ve dışarıya bağımlı kalır.

Ahmet Abi gerçekten teşekkürler ama bişey de demeden geçemeyeceğim.Artık öyle birşey oldu ki şirketin adı Türk sahibi yabancı.Heryer özelleşti.Bankalar,telekomunikasyon şirketlerimiz,Tekel vs..Bir tane yerli marka göremiyoruz artık raflarda..Üzülüyoruz sadece.Elimizden geleni yapmaya çalışalım.

Yerli malı , yurdun malı , herkes onu kullanmalı.
http://www.akiniskele.com/images/turk_mali.gif

Ayşe Aygün
31.03.2008, 12:55
Bence çok yerinde bir karar. Üretici bir firmayız ve bir yıldır yabancı mallar yüzünden kapanma noktasına geldik. Katıldığımız fuarlarda bile artık sadece çinlileri görürü olduk. Evet yerli malını ve yerli üretimini destekleyelim.Ülkenin ve çalışanların geleceği açısından.

Ahmet Kuru
31.03.2008, 13:01
güzel bir düşünce.ama yerli malı Kaldı mı ki artık onuda düşünmek gerek.
kalsa bile neler kaldı artık yerli malı?
Kalan Yerli firmalarda bile yabancı ortaklıklar var.
Yabancı Ortaklıklar yada yabancı Sermaye olmasın demiyorum ama bu kadarda olmamalıydı diye düşünüyorum.
bu ülkede her yıl bir sektör bitirilme noktasına geliyor.bir sene tekstil,bir sene inşaat vs vs.
Seneye neyi bitirecekler merak ediyorum....

Palermo61
31.03.2008, 13:55
Türk malımı kalmış artık herşey yabancıların

hakankurt1967
31.03.2008, 14:16
aldıgım cogu üründe ne malı olduguna bakarım Türk Malı işareti görmeyince barkota 869 a bakarım boyle daha emin olurum.Bunu bir cok arkadasıma da bahsederim.Suan bakıyoumda her ne kadar yabancı isim kullanılsada onlar arasında Türk Malları da var.

macka61
31.03.2008, 14:39
güzel bir açıklama yapmış Sayın ATO Başkanı teşekkürler bizleri bilgilendirmeye çalıştığı için

Çağatay_
31.03.2008, 14:54
Arkadaşlar yanlış anlamayın ama devletin politikası özelleştirme üzerine kurulu olursa , tüm BMN hiç yabancı mal almasa bile buna engel olamayız.

Televizyonlarda gösteriyor koskoca bir kordonboyu dükkanlar kapalı.

Evet bizler vatandaşlar olarak elimizden geleni yapmalıyız ama ne yazık ki yine yabancıların elinde olan medya herşeyi tozpembe gösterdiğinden halkımız gerçek durumdan yeteri kadar haberdar değil.

Ayşe abla ne güzel bir yere temas etmiş kapanma noktasına geldik her taraf çin malı diyor.Adamlar üretken toplum ondan böyle.Biz de satın almaya değil üretmeye çalışsak bizler de o noktaya gelebiliriz.

ÜNAL
31.03.2008, 15:04
İthal ürünlere verdiğimiz her kuruş, ekonomimizi çıkmaz sokağa

götürüyor, yerli sanayinin bacası tütmez oluyor.

Bu konuda her türlü hassasiyete varım.:)

Travelair
31.03.2008, 15:11
Eskiden yukarıdaki "Türk Malı" amblemi sanırım tamamen Türk malları için kullanılırdı, şimdi Türkiye'de üretilmesi yeterli görülüyor. Yani o da aldatmacaya girdi

ÜNAL
31.03.2008, 15:14
Atatürk dönemindeki sanayimiz,mallarımız şimdi nereye,ne duruma geldi?

Büyük inançlarla,ileriye dönük hedeflerle Atatürk belirlemişti oysa çizgiyi...Şu ansa...mağlum..

LazAnisT
31.03.2008, 15:22
Wenice diye bir çocuk giyim markası var.Üzerinde Türk malı etiketli kıyafet olan kişilere etiket fiyatından yüzde 50 indirim yapıyordu.Çok hoşuma gitmişti.Şimdi gördüğüm heryerde o markanın mallarını almaya gayret ederim..

Çağatay_
31.03.2008, 15:33
Arkadaşlar tarihten hatırlatma ;

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunda avrupa devletlerine verilen kapitulasyonlar devam ediyordu.

Bunun bağımsızlığımızı etkileyen birşey olduğu apaçık ortadaydı.Ve gerçekten bağımsız bir devlet için , bağımsız bir ekonomi gerektiğini bilen Mustafa Kemal Atatürk , ilk iş olarak ülkemizdeki yabancı şirketleri devletleştirmiştir.

Yine benzer bir örnek , Vladimir Putin ekonomiyi kalkındırmak için onlarca kurumu devletleştirmiştir.

Sanırım yoruma gerek yok.

Ömer SEVİNÇ
31.03.2008, 15:36
Globalleşen dünyada özel sektöre açılmadan, içe kapalı bir şekilde varolmak imkansız. Bunu Rusya bile başaramadı. Türkiye mi başaracak?:)

Tabi ki bu demek değildir ki Türk Malı kullanmayalım. Eğer aynı malın Türk üretimi varsa onu almak dışarı gidecek olan bir 10 lirayı daha kurtarmak olacaktır:) Yanlış anlaşılmalara yol açmayayım:D

ÜNAL
31.03.2008, 15:37
Arkadaşlar tarihten hatırlatma ;

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunda avrupa devletlerine verilen kapitulasyonlar devam ediyordu.

Bunun bağımsızlığımızı etkileyen birşey olduğu apaçık ortadaydı.Ve gerçekten bağımsız bir devlet için , bağımsız bir ekonomi gerektiğini bilen Mustafa Kemal Atatürk , ilk iş olarak ülkemizdeki yabancı şirketleri devletleştirmiştir.

Yine benzer bir örnek , Vladimir Putin ekonomiyi kalkındırmak için onlarca kurumu devletleştirmiştir.

Sanırım yoruma gerek yok.
Kardeşim bizde de tam tersi alayına özelleştirme...!!

Çağatay_
31.03.2008, 15:43
Evet.Ama Ömer abiye de katılıyorum.

Elbette herkese uyum sağlayacağız.Bizler de globalleşeceğiz.Ama telekom'u 2 yıllık gelirine satmak globalleşmek ise , kalsın..

Egemen Yılmaz
31.03.2008, 17:11
işte bazı ülkelerin uluslararası barkod numaraları. belki Türk malı yoksa arasından seçim yapmak istersiniz :D

00-13 AMERİKA VE KANADA

30-37 FRANSA

400-440 ALMANYA

45 JAPONYA

471 TAYVAN

476 AZERBEYCAN

479 SRİ LANKA

482 UKRAYNA

484 MOLDOVA

487 KAZAKİSTAN

489 HONG KONG

520 YUNANİSTAN

529 KIBRIS

531 MEKEDONYA

535 MALTA

54 BELÇİKA-LÜKSEMBURK

560 PORTEKİZ

569 İZLANDA

57 DANİMARKA

594 ROMANYA

619 TUNUS

626 İRAN

70 NORVEÇ

729 İSRAİL

759 VENEZUELA

76 İSVİÇRE

773 URUGUAY

779 ARJANTİN

80-83 İTALYA

850 KÜBA

860 YUGOSLAVYA

869 TÜRKİYE

87 HOLLANDA

885 TAYLANT

888 SİNGAPUR

890 HİNDİSTAN

893 VİETNAM

899 ENDONEZYA

90-91 AVUSTURYA

93 AVUSTRALYA

955 MALEZYA

guci 29
31.03.2008, 17:16
Egemencim, bunu nereye not edelim? :D

Egemen Yılmaz
31.03.2008, 17:20
Egemencim, bunu nereye not edelim? :D

Sevmediklerinizi not etseniz yeter ;)

pReN@_61
31.03.2008, 17:43
Bilgilendirme için teşekkürler.Dikkat edilmesi gereken bir konu..

guci 29
31.03.2008, 17:49
Genelde Türk malı almaya çalışıyorum. Özellikle yiyecek konusunda çok dikkat ediyorum.