PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Piercing ve Dövme

Punisher-61
11.06.2004, 10:45
Arkadaslar bu Piecing ve Dövme hakkinda neler düyünüyorsunuz???

Kizlarda piercing tamamda ama bir erkekde Küpe Piercing görüdügüm zaman o kisiye Uyuz olurum...Dövme zatenIslamda yasakdir...

Harun-61
11.06.2004, 11:26

Kizlarda piercing tamamda ama bir erkekde Küpe Piercing görüdügüm zaman o kisiye Uyuz olurum...Dövme zatenIslamda yasakdir...

Avrupa Modasi...smileys/smiley19.gifmalesef bizim genclerde AB'ye uydurmak icin her gördüklerini yapiyorlar...cok yazik ve acinacak durum...Dövme dedigin gibi güzel Dinimizde kesinlikle caiz degildir...!!!

Magnolia
11.06.2004, 11:56

Dövmenin dinimizde yasak oldugunu duydum ama Kuran-i Kerim'de okumadim...

Saglik açisindan uygun bulmuyorum.Ayrica piercing igrenç bir görüntü bence...

Ama dövme güzel yasmileys/smiley1.gif

Guests
11.06.2004, 12:03
Dövmenin dinimizde yasak oldugunu duydum ama Kuran-i Kerim'de okumadim...

Saglik açisindan uygun bulmuyorum.Ayrica piercing igrenç bir görüntü bence...

Ama dövme güzel yasmileys/smiley1.gif

Dinimizce yasak olmasi gusül abdestini engelliyor olmasindan ileri gelmektedir, bilindigi üzere, suyun vücudun tümüne islemesi gerekmektedir ve dövmeli yüzey bunu engellemektedir.

Dövme, su geçiren kinalarla yapilabilir...

Ama ben vücudumun orjinalini seviyorumsmileys/smiley1.gif

kelkitli29
11.06.2004, 12:07
ne dövme ne piercing. igrenc seyler.

Harun-61
11.06.2004, 12:10
@turabozan

"Dinimizce yasak olmasi gusül abdestini engelliyor olmasindan ileri gelmektedir"

ALLAH c.c razi ola. sadece bu aciklama yeter zaten! gusul'e mani.!

@magnolia, belki güzel ama gecici dünya güzelligi ya sonrasi, ha birde Kuran-i Kerimde hersey yazmaz, o yüzden Hadisi Serif;Hadis-i Kutsi ve Ulema'nin aciklamarina bakmamiz gerekiyor,...

essleam

AtalaY_BuğrA
11.06.2004, 12:24
insanlarin bir yerlerini deldirmesini anlayamiyorum insan kendine isgence yaparmi ya o bi de mikrop kapacak filan midem kalkti vallaha. Dövmede ayni sekil igneye batirip çikartiyotr adamlar.

Çakır
11.06.2004, 12:40
Ben ikisini de hiç sevmiyorum. Ne erkeklerde ne de bayanlarda...

Vehbi Sancak
11.06.2004, 14:15
arkadaslar görüyorumki, bizler böyle düsündükçe bu ülke kalkinamayacak, çagdaslasamayacak, bakin ab nin önünü tikiyoruz ve üstelik bu fikirlerimizi burada ifsa eyliyoruz, hatta birakin ab yi atamizin muasir medeniyet seviyesine bile muhalif oluyoruz, hem din neymiski hasa 1400 bilmem kaç senelik köhnemis bir zihniyet degil mi?, böyle dememismiydi çagdas bir sendika baskani

korkarimki yarin ab sizde dövme ve piercing sayisi az (gerçi öyle çagdaslasmis semtlerimiz varki gavurlar daha gericidir) ve hala karsi olanlar var diyecekler ve bizi polis ve asker zoru ile emellerine alet edecekler.

diyecegim odurki dikkatli olunuz, Allah'a cc emanet olunuz

Efrasiyab
11.06.2004, 14:24
piercing igrenç bisey dövme olabilir aslinda ben koluma 61 yazdiracam

Kaya
11.06.2004, 14:25
Dövme haramdir.

Piercing rezil birsey.

Küpe erkegi bozar.

l-m
11.06.2004, 14:34
bu konu bizi bozar...smileys/smiley1.gif
ikisi de bana tiksinti veriyor o kadar...smileys/smiley21.gif

Guests
11.06.2004, 15:19
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Fotoyu koy sonra haram, ula o fotoya bakmak adami zivanadan çikarir zaten

AtalaY_BuğrA
11.06.2004, 15:19
vallahi arkadasim bu konuyu bende çok söyleyesim var di ama utandim söylemeye inanilmaz derece begeniyorum kuyruk sokumunun üstünden baslayan dövmeyi yanliz orayi ama inanilmaz tahrik edici bir sey. smileys/smiley36.gif Edited by: AtalaY_BugrA

Punisher-61
11.06.2004, 15:52
vallahi arkadasim bu konuyu bende çok söyleyesim var di ama utandim söylemeye inanilmaz derece begeniyorum kuyruk sokumunun üstünden baslayan dövmeyi yanliz orayi ama inanilmaz tahtik edici bir sey. smileys/smiley36.gif

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

kuzey_lee
11.06.2004, 16:01
ben dövmeleri çok seviyorum..

yakinda yaptiracam bi tane

AtalaY_BuğrA
11.06.2004, 16:13
ben dövmeleri çok seviyorum..

yakinda yaptiracam bi tane

Olum kuyruk sokumu üstüne yaptirma sakinn!!!!! smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Guests
11.06.2004, 16:20
Olum kuyruk sokumu üstüne yaptirma sakinn!!!!! smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif
O dövmelerin anlami da oluyormus, bir tisört aliyordum çocuk dedi onu alma o isaret delikanliyi bozar, dövmesi de oluyo felan dedi.

Fatih isaretlere dikkat.

kuzey_lee
11.06.2004, 16:36
olm benim isaret belli :

ts amblemi yaptiracam malum yere,yani omzuma

AtalaY_BuğrA
11.06.2004, 22:00
Iyi yaptir bakalim baban da bir sey demez umarim!!!

#10 Fietra
11.06.2004, 22:17
Dinimizde yasak olmasa idi bende bir tane TS amblemi yaptirmak istiyordumsmileys/smiley19.gif

Magnolia
12.06.2004, 10:33
Dinimizde yasak olmasa idi bende bir tane TS amblemi yaptirmak istiyordumsmileys/smiley19.gif

Evet dinimizce uygun olsa , TS dövmesi yaptirmak istiyordum.

kuzey_lee
12.06.2004, 12:01
geçici dövmeler var..onlardan yaptiralim

Magnolia
12.06.2004, 12:04

Evet Fatih Maltepe'de köprünün orada var öyle bi yer...

Sordum20 günlük felan var...Olabilir böyle birsey...

TS çok hos olur...

Punisher-61
12.06.2004, 12:07

TS çok hos olur...

ama o 20 gün icinde abdesin namazin kabul olmuyor ona göresmileys/smiley5.gif

kuzey_lee
12.06.2004, 12:07
yok ben baska bisiy yaptircam smileys/smiley2.gifsmileys/smiley2.gif

Punisher-61
12.06.2004, 12:22
http://z.hubpages.com/u/299228_f260.jpg

http://www.tattoo-tribals.com/wp-content/uploads/2009/10/tr732.jpg

Magnolia
12.06.2004, 15:23

TS çok hos olur...

ama o 20 gün icinde abdesin namazin kabul olmuyor ona göresmileys/smiley5.gif

Yok ben Fatih için söyledim...

BENGÖNLÜMETS DÖVMESI YAPTIRMISIM ZATEN YETER BU...Edited by: Magnolia

AtalaY_BuğrA
12.06.2004, 15:41
<LI>Outlaw inadima mi yapiyorsun smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif</LI>

#10 Fietra
13.06.2004, 00:41
Atalay Abi bence de kuyruk sokumundan baslayan yani o bölgelere yapilan dövmeler çok hos:D

Harun-61
13.06.2004, 00:44
konu bayaa sapmis..smileys/smiley11.gif

AtalaY_BuğrA
13.06.2004, 01:36
Atalay Abi bence de kuyruk sokumundan baslayan yani o bölgelere yapilan dövmeler çok hos:D

...Edited by: AtalaY_BugrA

PsYcHo_LaZ61
13.06.2004, 10:19

Hos ne kelime iç giçikliyici süper yaaa tahrik edici ben bayiliyorum vallaha

SÜPPPEERRRRRR:D

ts_fan
13.06.2004, 16:00
ooo arkadaslar bu tempoyla sizde zaten abdest mabdest kalmamistir kesin...smileys/smiley32.gifaman bozmayin keyfinizi, arkadasta çok tahrik edici resimler koymus valla, bende karsiyim piercing ve dövmeye ama resimlere karsi degilim...smileys/smiley17.gifbayanlarada ultra manyak yakisiyorsmileys/smiley9.gif

bu arada küpe takan hemcinsimi görünce cinsiyetine sövesim geliyor, harbiden asabim bozuluyor...

schumi
13.06.2004, 17:12
bunlar bos belesisler arkadaslar, yakismaz bizim gibi harbi taraftara..

chota
13.06.2004, 18:35
Ta bende su tukari dogru tirmanmaya çalisan kertenkele dövmelerine hasta oluyorum ama günah yapacak bisey yok...

Kaya
14.06.2004, 09:33
Ola haramdur haram...

Haram olmaasydu ay yildiz yapardim.

Punisher-61
14.06.2004, 11:56
Mike Tysonun Dövmesi cok manyak olmus

http://blogs.kansascity.com/photos/uncategorized/tyson_2003_with_a_tattoo.jpg

AtalaY_BuğrA
14.06.2004, 12:00
Outlaw yeminlen bu topice mesaj attigini görünce gene yeni resimler geldi dedim ama tysonin resmini koymussun olmadi beni hayal kirikligina ugrattin smileys/smiley5.gif

Punisher-61
14.06.2004, 12:13
http://zockerseele.com/wp-content/images/tattoo_luck2heaven.jpg

AtalaY_BuğrA
14.06.2004, 12:17
Olum bu ne biçim resim smileys/smiley36.gifneyse simdi bi hafta no post yemeyeyim sitenin ahlakini bozmaktan smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif Edited by: AtalaY_BugrA

#10 Fietra
14.06.2004, 13:30
Resimde birsey yok gayet normalsmileys/smiley17.gif

serdarhoca
14.06.2004, 16:06
[QUOTE=Magnolia]

Ama ben vücudumun orjinalini seviyorumsmileys/smiley1.gif

Demek vücudunun orjinalini seviysin he? Seni megaloman seniiismileys/smiley1.gif

Bu arada bu baslikta yazilanlara kahkahalarla güldümsmileys/smiley36.gif, hepiniz süpersiniz.

XeNiTH
14.06.2004, 17:17
bende dövmeyi çok seviyorum bilhassa fenerlileri dövmeyi

OF'li hoca cevaz verdi rahat rahat dövebilirsiniz smileys/smiley4.gif

AtalaY_BuğrA
14.06.2004, 19:46
bende dövmeyi çok seviyorum bilhassa fenerlileri dövmeyi

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Süpersin Kadir abi ya !!!!!

Eddy
25.06.2005, 02:38
dövme ve piercing Islam'da haram degil...abdest e mani olmuyor...isterseniz bida arastirin derim ben...ben çok arastirdim kesin sonuç bu...

Eddy
25.06.2005, 02:42
bide erkekte küpeye laf etmissiniz...tövbe deyin ya koskoca osmanli padisahi ilk osmanli halifesi dogunun misirin fatihi yavuz sultan selim han küpe takiyordu...küpe erkege günah diil...ayrica kimse küpe takan erkeklere sövmesin...asil ozaman günah...koskoca halifeye sövmüs olursunuz...

Berat
25.06.2005, 03:10
bide erkekte küpeye laf etmissiniz...tövbe deyin ya koskoca osmanli padisahi ilk osmanli halifesi dogunun misirin fatihi yavuz sultan selim han küpe takiyordu...küpe erkege günah diil...ayrica kimse küpe takan erkeklere sövmesin...asil ozaman günah...koskoca halifeye sövmüs olursunuz...

O devirde "köle"lik yapan insanlar, diger siniflardan ayristirilmak için küpe takarladi.. Yavuz Sultan Selim Han da "onlar efendilerinin kölesiyse ben allah'in kölesiyim" mantigiyla küpe takiyordu.. Sence simdi küpe takanlar bu mantikla mi takiyor???

Küpe haramdir falan demiyorum ama örf-adetlerimize ters diye düsünüyorum..

Berat
25.06.2005, 03:12
dövme ve piercing Islam'da haram degil...abdest e mani olmuyor...isterseniz bida arastirin derim ben...ben çok arastirdim kesin sonuç bu...

Piercing i bilmiyorum ama hakiki dövmeyle abdest olmaz çünkü su dövmenin bulundugu bölgede deriye tam temas etmez..Benim bildigim dövmeyle abdest olmaz..

yattara11
25.06.2005, 03:23

Piercing i bilmiyorum ama hakiki dövmeyle abdest olmaz çünkü su dövmenin bulundugu bölgede deriye tam temas etmez..Benim bildigim dövmeyle abdest olmaz..

bence piercing de abdeste mani olur çünkü ayni dövmedeki gibivücuda temasi engelliyo olabilir...

#10 Fietra
25.06.2005, 11:39

O devirde "köle"lik yapan insanlar, diger siniflardan ayristirilmak için küpe takarladi.. Yavuz Sultan Selim Han da "onlar efendilerinin kölesiyse ben allah'in kölesiyim" mantigiyla küpe takiyordu.. Sence simdi küpe takanlar bu mantikla mi takiyor???

Genellikle herkes böyle bir açiklama yapar galiba o tayfadan yayildi bu Berat abismileys/smiley1.gif

Bence de küpe biraz kadinsi gösteriyor

Guests
25.06.2005, 12:07
bende koluma chief yazdiricma üstüne birde yilan gibi birsey olucak. yaptiriyim resim yollarim smileys/smiley4.gif

Eddy
25.06.2005, 12:25
abi piercing tabii ki gusul abdestine mani nasil küpe maniyse o da mani...alirken çikaracaksin piercing i zor is degil...dövme kesinlikle günah degil...abdeste mani diye birsey söz konusu bile degil,sadece kendine aci çektirdigin için bi günahi var ama onun disinda hiçbirsey yok...eger yavuz sultan selim han küpe takmissa,nedeni ne olursa olsun,bence örf ve adetlerimize aykiri degildir...

The Londoner
25.06.2005, 12:31

Yavuz Sultan Selim`in kupe taktigi tartismali bir mesele. Tarihciler, kupeli vepala biyikligi Yavuz Sultan Selim resminin aslinda Yavuz`a degil, bas hasimi Iran`li Sah Ismail`e ait oldugunu soyluyorlar. Gercege yakin olan da bu zaten. Konumu ve kisiligi itibariyle Yavuz`un kupe takmasi az bir olasilik.

The Londoner
25.06.2005, 12:33

Hangi kaynaklardan busonuca ulastigini bildirirsen iyi olur.

Guests
25.06.2005, 12:38
zamaninda piercingmi vardida günah olmus,yalan bunlar. sen takiyormusun derseniz asla bizi bozarsmileys/smiley4.gif

ama dögme günah piercing günah altin kolya günah o günah bu günah kocakari uydurmalari bunlar

CaMoKa
25.06.2005, 12:43
yapmayin cocuklar vicumuzda zaten yeterince delik var yenilerine ne hacet manyakmisiniz siz siz hele o buruna deldirenlere cok kiziyorum ulen kiz bir sümkürüyor piercing deliginden zümük çikiyor olmaz kardesim ayiptir

dövme sizin neyinize gerekli birsey olsa yüce rabbimiz bizi üyle yaratirdi demekki neymis dövme saçmaymis cok heves ediyorsaniz su sakizlardan cikan yapistirmalari yapistirin

CaMoKa
25.06.2005, 12:47

kesinlikle berat abi dövme derinin altina islendigi için deri ile suyun temasini önlüyor diger tattoo larda ayni sekilde deliyi kapatiyor ve su heryere ulasamiyor

piercing ise bence cok sakincali ama abdesti önledigini sanmiyorum çünkü piercing cikarildigi zaman deri açiga cikiyor

Eddy
25.06.2005, 13:05
ben arastirdim çesitli siteler ve kitaplardan...tek günahin vücuda zarar vermek oldugu ve abdeste mani olmadigi sonucuna ulastim...yavuz un resminin sah ismail oldugunu da söylüyorlarsa yuh artik bu tarihçilere...atilla ninda gerdek gecesi kalpten gittigini söylüyor bu tipler...küpe örfümüze adetimize ter olamaz...ama piercing öyledir...dövme de günah degil...tartismak aslinda bosuna çünkü iki tarafta kendinin hakli oldugunun sölicek dimi???en iyisi oflu hocaya danismak...smileys/smiley2.gif

no NAME
25.06.2005, 13:15

bransimla ilgili oldugu için açiklama yapmam gerekti. konuyla ilgili açiklamalari buraya yazabilirim istenirse amabu konuyla ilgili Osmanli Arastirmalari Vakfi Baskani Prof. Dr. Ahmet Akgündüz Hoca'ya ait "BILINMEYEN OSMANLI" adli eserin okunmasini önemletavsiye ederim (SHF 147). sadece bu konuyla ilgili degil Osmanli Tarihiyle ilgili bazi olaylarin gerçekte nasil oldugu ama günümüzde nasil farkli boyuta tasindigi çok iyi anlatiliyor.

Berat
25.06.2005, 13:22
Abim ufak bi açiklama yapsan, Yavuz neden takmis?? Ya da takmis mi?

Yunus Emre AYAZ
25.06.2005, 13:24
evet bu sorunun cevabini beklioruz bende merak ettim smileys/smiley2.gifbekliyoruz...

no NAME
25.06.2005, 13:24
ayni eserden YAVUZ SULTAN SELIM HAN'la ilgili ufak bir alinti:

Misir seferinden dönen büyük hükümdar, oglu Süleyman'i ( gelecegin KANUNI SULTAN SÜLEYMAN'i) süslü elbiseler içinde görünce, " bre Süleyman sen böyle giyinirsen, anan ne giysin" demis ve süse karsi kendi sahsi düsüncesini ortaya koymustur.

aslinda yazmayi düsündügüm daha fazla ama baslikla uyumu tam olmaz düsüncesiyle yazmiyorum.

CaMoKa
25.06.2005, 13:26
ya efsanelesmis bi hikaye varya güya Yavuz misirda kölelere küpe takildigini görünce oda bende allahin kölesiyim diyerek küpe takmis

Oruç
25.06.2005, 13:26

Fotoyu koy sonra haram, ula o fotoya bakmak adami zivanadan çikarir zaten

FATIH SULTAN TEKKE

no NAME
25.06.2005, 13:28
<TABLE cellSpacing=2 cellPadding=1 width="96%">
<T>
<TR>
<TD align=middle bgColor=#d6d6d6 colSpan=2><A name=top>Yavuz Sultân Selim?in Küpeli resmi </A></TD></TR>
<TR>
<TD colSpan=2>

Yavuz Sultân Selim?in sol kulaginda küpe bulunan bir resmi mevcuttur. Bu dogru mudur?

Konuyu bir kaç açidan ele almakta yarar vardir:

1) Islâm Hukukuna göre kulaklarin küpe takilmak üzere delinmesi ve küpe takilmasi, kadinlar için câiz görülmüs; ama erkekler için câiz görülmemistir. Bazi hukukçular, erkek çocuklarin da kulaklarinin delinebilecegini ve bu tür bir olayin Hz. Peygamber zamaninda yapildigi halde yasaklanmadigini ileri sürmektedirler. Her hal ü kârda ergen erkeklerin kulaklarini deldirmeleri ve küpe takmalari, çogu hukukçulara göre haram ve bazilarina göre ise mekrûhdur; yani kisaca câiz degildir.

Iste bu ser?î hükmü bilen Yavuz Sultân Selim?in kulagini deldirip küpe taktigina ihtimal dahi vermiyoruz. Zira Yavuz, Misir Seferi dönüsünde oglu Süleyman?in süslü elbiselerini görünce, ?Bre Süleyman, sen böyle giyinirsen, anan ne giysin?? dedigini biliyor ve onun sahsî hayatinda sade ve süsten uzak oldugunu kaynaklardan ögreniyoruz. Yavuz, süs ve ihtisâmdan hoslanmayan bir Padisahtir. Dogru olan resimlerinde, pala biyiklar vardir; ancak küpe yoktur.

2) Su anda Topkapi Sarayi?nin Portreler Bölümünde 17/66 numara ile 70 x 65 cm ebadinda bulunan küpeli Yavuz Portresi ile Macar bir ressâma ait oldugu söylenen küpeli resme gelince; Evvela, Yavuz?un minyatürlerde ve elimizde bulunan resimlerinde, bunun gibi küpeli olan üçüncü bir resmi bulunmamaktadir. Kaldi ki, bu resimler arasinda resmî nakkaslar tarafindan yapilanlari vardir. Ikincisi, Yavuz?a isnad olunan, ama tamamen hayalî ve uydurma olan Avrupali ve Iranli ressâmlara ait resimler çokça bulunmaktadir. Tarih kaynaklari bu noktanin altini çizmektedirler. Bu küpeli resmin de, uydurma resimlerden biri olmasi kuvvetle muhtemeldir. Zira Sultânin kulaginda küpe , boynunda incili madalyon, sariginda tac bulunmaktadir. Osmanli Padisahlarinin kiyâfetleri ile bagdasmayan bu süsler, tablonun yakin tarihlerde yapildigini göstermektedir. Zaten 1926 yilinda Dolmabahçe Sarayindan getirilmistir. Dolma Bahçe Sarayina ne zaman konuldugu da bilinmemektedir. Üçüncüsü, bazi arastirmacilara göre, bu küpeli resim Sah Ismail?e aittir. Zira basinda Si?î Mezhebinin alâmeti olan kizil börk ve bunun üzerinde Iran Sahlarina mahsus taç vardir. Ayrica küpe de Si?a mezhebinde câiz görülmektedir.

3) Küpeli resmin Yavuz ?a ait olmadigi ortadadir. Ait olsa bile, son zamanlarin bazi ahlaksiz insanlarinin bunu, gay?lige yorumlamalari, en az bu resmin Yavuz?a isnad edilmesi kadar yanlistir. Dogru olsa bile böyle yorumlanmasinin mantiksizligini, iç oglani meselesinde uzun uzadiya açiklamis bulunuyoruz. Kaldi ki, bazi kölelerin, kölelik alâmeti olarak kulaklarina küpe taktiklari bilinmektedir. Tek kulaginda oldugu hiç mevzubahis dahi edilmemistir. Bazi yazarlar, Yavuz?un bu küpesini Allah ?a kul olma özelligi olarak taktigini ve bununla Cihan hâkimi olmasina ragmen âciz bir kul oldugunu göstermek istedigini anlatmaya çalismislardir. Bize göre bu yorumlar kismen zayif yorumlardir. Zira küpeli resim hadisesi dogru görünmemektedir. Fakat kölelerin küpe taktiklari dogrudur. Bu arada, küpenin bir Türk töresi oldugunu ifade eden yazarlar oldugu gibi, Yavuz?un Sah Ismail?in askerlerine sirin gözükmek için taktigini iddia edenler de bulunmaktadir[1].

[1] Ibn-i Âbidin, Redd?ül-Muhtâr, c. VI, sh. 420; Heyet, Resimli-Haritali Mufassal Osmanli Tarihi, Istanbul 1958, c. II, sh. 717, 719, 725, 731, 739, 788; Gönenç, Halil, Günümüz Meselelerine Fetvâlar, Istanbul 1983, c. II, sh. 164; Dirier, Ayten, ?Yavuz Selim Küpeli miydi??, Zafer Dergisi, Haziran 1995, sayi 222, sh. 28-29; Kusoglu, M. Zeki, Tilsimdan Takiya, Istanbul 1998, sh. 52 vd.; Bardakçi, Ilhan, Tarihten Bugüne 1982, Istanbul 1983, sh. 121-122. </TD></TR></T></TABLE>

Berat
25.06.2005, 13:32
Sözün bittigi yer..Tesekkür ederiz abi açiklama içinsmileys/smiley1.gif

no NAME
25.06.2005, 13:38
ya efsanelesmis bi hikaye varya güya Yavuz misirda kölelere küpe takildigini görünce oda bende allahin kölesiyim diyerek küpe takmis

TARIH'e karsi hafif bir igneleme, hafife alama mivar, yoksa ben mi yanlis anladim?????

no NAME
25.06.2005, 13:41
sagol BERAT'im. bu arada sana bahsettigim durum sanirim temmuz'da (15-25 temmuz arasi olabilir) gerçeklesecek smileys/smiley2.gif. Of'ta olurmusun bilmiyorum. haberini vereyim dedim.

CaMoKa
25.06.2005, 13:42

TARIH'e karsi hafif bir igneleme, hafife alama mivar, yoksa ben mi yanlis anladim?????

kesinlikle hayir ben artik sürekli dile alinmasina tepkiliyim

The Londoner
25.06.2005, 13:47
ben arastirdim çesitli siteler ve kitaplardan...tek günahin vücuda zarar vermek oldugu ve abdeste mani olmadigi sonucuna ulastim...yavuz un resminin sah ismail oldugunu da söylüyorlarsa yuh artik bu tarihçilere...atilla ninda gerdek gecesi kalpten gittigini söylüyor bu tipler...küpe örfümüze adetimize ter olamaz...ama piercing öyledir...dövme de günah degil...tartismak aslinda bosuna çünkü iki tarafta kendinin hakli oldugunun sölicek dimi???en iyisi oflu hocaya danismak...smileys/smiley2.gif

O donemde henuz fotograf icat edilmemisti (!) Birisi o resmi yapmis,baska birisi de Yavuz`a yakistirmis iste... Aradan tam besyuz yil gecmis. Resmin Yavuz doneminde yapildigi bile bilinmiyor. Sadece rivayetlerle bir bilginin ne kadar degisiklige ugrayacagi damalum.

Lakin senin elinde kesin bir belge varsaresminYavuz`a ait olduguna dair, buradayayinlar spekulasyona son verirsin. Ya da sen iyisi yine Oflu hocayadanis. O daha iyi bilir bu meseleleri!!!smileys/smiley2.gif

Berat
25.06.2005, 13:48
sagol BERAT'im. bu arada sana bahsettigim durum sanirim temmuz'da (15-25 temmuz arasi olabilir) gerçeklesecek smileys/smiley2.gif. Of'ta olurmusun bilmiyorum. haberini vereyim dedim.

Allah razi olsun abi ,ben gelebilirsem agustos'ta gelcem o tarafa..Insallah gelirim ziyaretine de görüsürüzsmileys/smiley1.gif

no NAME
25.06.2005, 13:48
"camoka",

ben yanlis anladim o zaman. smileys/smiley9.gif.

no NAME
25.06.2005, 13:53

O donemde henuz fotograf icat edilmemisti (!) Birisi o resmi yapmis,baska birisi de Yavuz`a yakistirmis iste... Aradan tam besyuz yil gecmis. Resmin Yavuz doneminde yapildigi bile bilinmiyor. Sadece rivayetlerle bir bilginin ne kadar degisiklige ugrayacagi damalum.

Lakin senin elinde kesin bir belge varsaresminYavuz`a ait olduguna dair, buradayayinlar spekulasyona son verirsin. Ya da sen iyisi yine Oflu hocayadanis. O daha iyi bilir bu meseleleri!!!smileys/smiley2.gif

"oflu hoca"benmi oluyorumsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gif

The Londoner
25.06.2005, 14:12

"oflu hoca"benmi oluyorumsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gif

Kim ustune alindiysa...smileys/smiley2.gif smileys/smiley1.gif

Salih61
25.06.2005, 14:26
Dövmeden ve O tür seylerden NEFRET ederim...smileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gif

Eddy
25.06.2005, 14:37
http://www.turk.ch/kart/gallery/Osmanli/Osmanli_009.jpg

iste yavuzun resmi bu...gerçekten süse asiri merakli bi padisahmis...kadife boncuklu incili kaftanlar giyermis...fakat erkekligin bunula bi alakasi yok...erkekte merakli olabilir süse...

no NAME
25.06.2005, 16:39
http://www.turk.ch/kart/gallery/Osmanli/Osmanli_009.jpg

iste yavuzun resmi bu...gerçekten süse asiri merakli bi padisahmis...kadife boncuklu incili kaftanlar giyermis...fakat erkekligin bunula bi alakasi yok...erkekte merakli olabilir süse...

konu basligininn disina çikiyoruz, ama mecburiyet var.ozur dilerim:

1. resmi oraya alirken, yukarida hocamin kitabindan yapilmis alintiyi okumadin mi, ama "hayirmutlaka benim dedigim mi" diyorsundiyecegim, yanlis anlasilacak.

2. o yazida olan ve onun hemen ustunde yine alinti yaptigim gelecegin KANUNI'si olacak oglu Suleyman'la olan diyalogunu vesuse "susun asirisina"bakis acisini anlamadinmidiyecegim , yine yanlis anlasilacak.

3.bu arada kaftanina laf söylemis ve isi "erkeklik"e vurmussun. musade edersen o kadar daolsun. neticede koca bir imparatorlugun hukumdari kendisi. dosta dusmana karsi buyukluk, ululuk ve asalet gosterilecek, bunlar sadecesavasla degil heybetle, kilik kiyafetle vegösterislede yapilir. bu psikolojik savastir. ayrica suslenmenin yada yakisanini(kadin ve erkegin kendine yakisir sekilde olmasi sartiyla)gerek dinimizce ve gerekse toplumumuzca tesvik ve takdir edildiginisöyleyecegim yine yanlis anlasilacak.

en iyisi ben hicbirsey soylemeyeyim.

selam ve hurmetle.

SDanışmaz
25.06.2005, 18:38
Son nokta burada konuLmustur smileys/smiley2.gif

( Bu arada bu konuyu ben tekrar tartismaya açacaktim,benden önce davranmissiniz...)

no NAME
25.06.2005, 20:01

Kim ustune alindiysa...smileys/smiley2.gif smileys/smiley1.gif

Ben CAYKARAliyim. ama 1 ay kadar sonra ayni zamanda OF'lu da olacagimsmileys/smiley9.gif. o yuzdenmusadenle,1 ay sonra "OFLU HOCA" olayimsmileys/smiley1.gifsmileys/smiley2.gif

Eddy
26.06.2005, 01:26
pardon ben o yaziyi görmemistim de sende biraz sakin ol istersen tepkilerini gösterirken...ben sadece yavuzun o resminin linkini koydum görün diye...takiyor olmayabilir...kimse kesin bisi diyemez,degil mi???ayrica ben süse merakli diye duydum,okudum,tarih hocalarimdan da öyle duydum(buarada anadolu lisesindeyim)...ha su da var kimse bi insana küpe takiyor diye gay diyemez...ben küpe takmiyorum ama böyle düsünüyorum...insanlar taki kullanabilir,bunda yanlis bisey yok,küpe de takabilir...

no NAME
26.06.2005, 09:28
pardon ben o yaziyi görmemistim de sende biraz sakin ol istersen tepkilerini gösterirken...ben sadece yavuzun o resminin linkini koydum görün diye...takiyor olmayabilir...kimse kesin bisi diyemez,degil mi???ayrica ben süse merakli diye duydum,okudum,tarih hocalarimdan da öyle duydum(buarada anadolu lisesindeyim)...ha su da var kimse bi insana küpe takiyor diye gay diyemez...ben küpe takmiyorum ama böyle düsünüyorum...insanlar taki kullanabilir,bunda yanlis bisey yok,küpe de takabilir...

kizmayacagini dusunerek ARKADASIM diye hitabedecegim sana.

aciklamayi yazarken sürekli " yanlis anlasilmaktan" bahsetmistim. istebunu kastediyordum. amacim tepki vermek degil dikkatini çekmekti.

Alptuğ
27.06.2005, 22:34
Dövme haramdir.

Piercing rezil birsey.

Küpe erkegi bozar.

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

kupeden falan asla karizma olmaz

Hüda Topaloğlu
27.06.2005, 23:40
DÖVME : haramdir, haram olmasinin sebebide SJIRK tir, yani abdest kabul olmaz diye bri sey yok. Sonuçta boya derinin içine isleniyor dolayisiyla su zaten tene temas ediyor, buda yeterli abdestin kabulu için, neden SJIRK? çunku oraya bir resim yaptirirsin, mesela TS amblemi yaptirirsin, buda artik olene dek uzerinde kalacagi için bir put gibi uzerinde kalacagi için SJIRK e girme ihtimali çok buyuk, SJIRK te Allahin affetmeyecegi tek seydir. Bu yuzden hassas dawranmak gerekir, yoksa abdestle alakasi yoktur.

PIERCING/KUPE : Dinimizce bir erkegin kadina, bir kadininda erkege benzemek istemesi lanetlenmistir, bu çok onemli. Derseniz tek kupe kiza benzemek için degilde hos gorunuyor diye takiyorum(ki benim çok hosuma gidior) ozaman baska bir olay war. Deldirdigin kulak deligi bir zaman sonra kapaninca(50-60 yasinda kupe takacak halimiz yok), içinde kalan pislik we milyonlarca mikrop artik orda ebediyen kalir ve asil bu sefer gusul yapmak, yani tepeden tirnaga kadar temizlenmek imkansiz olur.

Ben baya niyetliydim bu tur seylere fakat sorusturduktan ve bu cevaplari aldiktan sonra vazgeçtim. Dediklerim dogrudur diye birsey idda etmiyorum, fakat bana mantikli geldi.

XeNiTH
28.06.2005, 00:09
vay be bi dovme icin Trabzonumuzda yetismis tarihimizin en buyuk hukumdarlarindan birine bi kufur edilmedigi kalmis. arkadalar sikmayin caninizi dovme istiyorsaniz gelin ben doverim sizi para da almam merak etmeyin.

TSlimetin08
28.06.2005, 00:39
ben ne küpeyi nede piercingi bir erkeye yakistirabiliyorum bence bize cakismaz ama herkes isdedini yapabilir

agahozlu
28.06.2005, 10:10
bence erkeklere çok ama çok saçma

hamsiye61
28.06.2005, 13:36
DÖVME : haramdir, haram olmasinin sebebide SJIRK tir, yani abdest kabul olmaz diye bri sey yok. Sonuçta boya derinin içine isleniyor dolayisiyla su zaten tene temas ediyor, buda yeterli abdestin kabulu için, neden SJIRK? çunku oraya bir resim yaptirirsin, mesela TS amblemi yaptirirsin, buda artik olene dek uzerinde kalacagi için bir put gibi uzerinde kalacagi için SJIRK e girme ihtimali çok buyuk, SJIRK te Allahin affetmeyecegi tek seydir. Bu yuzden hassas dawranmak gerekir, yoksa abdestle alakasi yoktur.

PIERCING/KUPE : Dinimizce bir erkegin kadina, bir kadininda erkege benzemek istemesi lanetlenmistir, bu çok onemli. Derseniz tek kupe kiza benzemek için degilde hos gorunuyor diye takiyorum(ki benim çok hosuma gidior) ozaman baska bir olay war. Deldirdigin kulak deligi bir zaman sonra kapaninca(50-60 yasinda kupe takacak halimiz yok), içinde kalan pislik we milyonlarca mikrop artik orda ebediyen kalir ve asil bu sefer gusul yapmak, yani tepeden tirnaga kadar temizlenmek imkansiz olur.

Ben baya niyetliydim bu tur seylere fakat sorusturduktan ve bu cevaplari aldiktan sonra vazgeçtim. Dediklerim dogrudur diye birsey idda etmiyorum, fakat bana mantikli geldi.

smileys/smiley32.gifHelal olsun kardesim..guzel ifade etmissin...piercing ve dovmenin gunah olmadigini idda edilenlere ii bri cevap..bir ne bir Allahin haram kildigi seyleri inkar etmek bu..yazik yazik...coook yazik...Allah islah etsun ne diyim

U.Sadıkoğlu
28.06.2005, 14:20
BEN HEPSINE !pNe diyorum....

Yani febe Lilere yakisir ama TRABZONSPORLULara ASLA!!!!

İ.Öztel
28.06.2005, 22:06
BEN HEPSINE !pNe diyorum....

Yani febe Lilere yakisir ama TRABZONSPORLULara ASLA!!!!

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Eddy
29.06.2005, 02:08
hamsiye ne diyosun biraz mantikli konus???kim Allah'in haram kildigi seyleri inkar etmis?!?abartiniz ama haa...ben sadece okudugum birçok yerde sadece ama sadece aci ve vücutta degisiklik yapmaktan dolayi günah oldugunu,abdesti engellemedigini söledim...ona bakarsan küfür etmek,içki içmek,sort giymek vs. de günah ama yapiyoruz...demek istedigim sadece bi günah isliyorsun onu yaparken...ama abdestin kabul olmamasi gibi bisi yok,yani ömür boyu sürecek bi günah yok...ne çok abarttiniz yaa...

PaNZeR_G
29.06.2005, 15:56
arkadaslar ben kupe taktim acikca soyluyorum bu avrupaya ayak uydurma modasidir ilk baslarda belcikada oyle bisey yoktu herkez cok geri kafalardandi ama simdi gorseniz lanetlersiniz. su dovmeye gelince ben istiyroum yaptirmaya omuzuma trabzonspor logosunu ama iste gunah diye yaptirmiyorum iste heran biseyler olur smileys/smiley36.gif

Guests
29.06.2005, 16:46
herkesin fikrine saygi duyuyoruz tabiki - size göre günah bize göre günah degil. günah olduguda kuranda yazmiyor zaten. yok eger yaziyorsa gösterinde bizde görelim. ama günah olmadigini iddia ediyoruz diye kimse bize allahi inkar ediyorsunuz diyemez. ha küpe piercing bende varmi, oda yok.

Eddy
29.06.2005, 16:56
abi bende de yok...kuran da da yazmiyor sonrada gelip harami inkar ediyosunuz diyolar...ayip...

U.Sadıkoğlu
29.06.2005, 17:20
abi bende de yok...kuran da da yazmiyor sonrada gelip harami inkar ediyosunuz diyolar...ayip...

DoqRu

corleone
19.06.2006, 01:54
az önce bir dövme tartismasi oldu, ben de bmn deki çocuklara mi sorsam dedim baslik açip, sonra vazgeçtim google'a dövme ve hadisi serif yazdim ilk sirada bmn çikti smileys/smiley36.gif ben de konuyu yukari tasiyayim dedim bu vesileyle...ne kapsamli siteymisiz yahu ...

aha bu da linki http://www.google.com.tr/search?hl=tr&amp;q=d%C3%B6vme++hadi (http://www.google.com.tr/search?hl=tr&amp;q=d%C3%B6vme++hadisi+%C5%9Ferif&amp;meta) si+%C5%9Ferif&amp;meta=Edited by: corleone

Kaya
19.06.2006, 02:03
Öldürdün beni Enis gece gece...smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley4.gif

corleone
19.06.2006, 02:12
ben de ayni durumdayim kaya 15 dakkadir, harbi sok oldum, çarpildik dedim smileys/smiley36.gif

LazAnisT
19.06.2006, 10:58
askerdeyken sevdigim kisinin adini koluma yazdirdim.(kendisi suan esim olur)daha sonra yaptigim isin çok yanlis oldugunun farkina vardim.dövmeyi sildirdim ama iki tane ciddi ameliyat cabasi oldu.halada ameliyat izleri kolumda durur.kalici dövme yaptiracaklara duyurulur.kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Yasmin
19.06.2006, 11:01
kirk yillik arkadasiniz gibi bahsediyosunuz arkadaslar Yavuz Sultan Selim den..yok yavuzun küpesi yok yavuzun kulagindaki delik..</span><br style="font-family: Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif;">saygili olun biras</span>smileys/smiley36.gif </span><br style="font-family: Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif;">ayrica dövmeye karsiyim bende abdest fln alinmiyo ama </span>Piercing de ayni muhabbet yok..abdest alinabilir okada</span>rsmileys/smiley4.gif</span>

UğuR
19.06.2006, 12:53
Ikiside bana uymaz.

Nytre
19.06.2006, 13:11
piercing ve dövme bazi milletlerin kültürlerinde olan seyler...

bizim kültürümüzde ise böyle seyler yok... güneydoguda yapiyorlar ama dövme diyemeyiz...

bizde olmadigi için de bize uymaz :)

Adem Erdoğan
19.06.2006, 16:52
Dövme deilde bence piercing kizlara yakisiyo özelikle burunlarina taktiklari zaman.ama asiriya kaçmamak lazim.ben olsam takamam çünkü burnumda bi metal hissetmek bana rahatsizlik verir.suda var orasina burasina bu metalleri takanlar dedektörlerden nasil geçiyolar.

Aslıhan
19.06.2006, 16:59
ikiside benden uzak olsun smileys/smiley36.gif

ama bazi dövmeler çok hos duruyor smileys/smiley4.gif

sweetrose
19.06.2006, 17:06
piercing ve dövme bazi milletlerin kültürlerinde olan seyler...

bizim kültürümüzde ise böyle seyler yok... güneydoguda yapiyorlar ama dövme diyemeyiz...

bizde olmadigi için de bize uymaz :)

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif Niye Bizim kültür izole edilmis kültür mü???

Esra Yıldırım
19.06.2006, 17:10
Dövmeden sikilirimda piercing çok seviyorum kasima taktirmak isterdimsmileys/smiley18.gifancakkk sonra annem beni evde ister mi süpheliyim

Hüseyin Çümen
19.06.2006, 17:26
bana da uymaz dövme vede piercing bazi erkeklerin kaslarina yaptiklari güzel olabilio ve de abdest aldirmiyo gerçerkten dövme günah oldunuda bilioruz ayrica bana uymuyo bu yüzde amma çok güzel uyanlar var gerçekten de hele kalçasinin üstüne yaptiranlara hastayim offfsmileys/smiley4.gif

Emre B.
19.06.2006, 21:54
Hayatim boyunca bir kere dövme yaptirdim.O da 7 yasimdayken sakizdan çikan dövmeyle.Bana uymaz böyle seyler

Emre Emiroğlu
20.06.2006, 00:22
Piecing Takan Insandan Cinsiyet Farketmeksizin Igreniyorum..

Ama Gel Görki Su Bayanlardaki Dövmeler Kudurtuyor Ya smileys/smiley4.gifKimisinin Suratinin Yarisi Bisiye Benzemiooo Orasina Burasina Yaptirio Amaci Bellide..Kimisine Cuk Oturuyor.. Insan Bakmadan Edemiyor..

Söyle Düsünmek Lazim.. Bi Bayan Kalcasina Neden Dövme Yaptirir ? Yani Görmedigi Biyerine Neden Yaptirir ? Millet Bakksin Diye.. Ama Bakincada Özellikle Türkiyede " Ne Bakiyosun Lan " Diye Tepki Aliyosun....

Bu Bayanlar Cok Anlamsiz Yaratiklar Ya smileys/smiley17.gif

İ.Öztel
20.06.2006, 00:59
Çok sükür vücudumun hiç bi yeriyle zorum yok. Kendime eziyet cektiremem. Cektirenlere saygi duyuyorum. Isteyen istedigini yapabilir.

geronimo_61
20.06.2006, 11:33
evet arkadaslar bu konu üzerinde yorum yapmadan durmazdim

kimse kusura bakmasin ama

ne piercingi ne de dövmeyi severim

yapan da benden uzak dursun derim

benden uzak durmak kimseye koymayacagina göre....

eren_61
20.06.2006, 11:59
evet arkadaslar bu konu üzerinde yorum yapmadan durmazdim

kimse kusura bakmasin ama

ne piercingi ne de dövmeyi severim

yapan da benden uzak dursun derim

benden uzak durmak kimseye koymayacagina göre....

görüslerine aynen katiliyorum.hele piercing den nefret ediyorum

Gamze_TS
20.06.2006, 12:54

Evet dinimizce uygun olsa , TS dövmesi yaptirmak istiyordum. TS amblemi yaptirmak sevapmis bilakis ,fb amblemi yaptirtmak da gunahlarin en buyugu diye duyduydum.

geronimo_61
20.06.2006, 17:35

TS amblemi yaptirmak sevapmis bilakis ,fb amblemi yaptirtmak da gunahlarin en buyugu diye duyduydum.

ya bak böyle dedin birden ts dövmesi yaptirmak fikri

geldi aklima günahi sevabu senin boynuna

Murat'
20.06.2006, 18:51
yaaa ben yapmam....

ama yapanada kötü gözle bakmam....

Dövme saglik açsindan zararli olabiliyorrr.amerikada dövmesi olan kisilerden kan almiyorlar....

bizim sinifta bi kiz vardi kulagindada piercing vardi çok gicik oluyordum ona...onun için sevmiyorum piercxing yapanlari

Dursun Ali Bahçekapılı
20.06.2006, 19:02
Ben yapmam yapana da mani olmam ama ben kimseye ne piercingi ne dövmeyi yakistiramiyorum

Hüseyin Çümen
20.06.2006, 21:43

TS amblemi yaptirmak sevapmis bilakis ,fb amblemi yaptirtmak da gunahlarin en buyugu diye duyduydum.

kaan can kardes böle konusmak hatali oluyo dinimizde günah olmayan bise için günahtir veya sevap olmayan bise için sevaptir gibi yorumlar saka olsa dahi yanlistir dikkat edelim

AtalaY_BuğrA
20.06.2006, 22:14
La olum ne ediyorsunuz koymayin böyle seyleri foruma.smileys/smiley1.gif

immortal_TS
20.06.2006, 22:18
Arkadaslar biliyosunuzki bayanlarda var bu sitede o resim kaldirilirsa daha bi güzel olur muhabbete kaldigi yerden devam edersiniz.

hacevera
20.06.2006, 23:00
bence çok gereksiz böyle seyler.erkeklere de kizlara da hiç yakismiyor.hele kizlar da çok itici duruyor.kizin hasi dogal olanidir bence,böyle yapay seyler kizlari basitlestiriyor.güzel olanin da bu tip zahmetlere katlanmasina gerek bile yok.ben herzaman dogalliktan yanayim,her konuda...

DKaraduman
20.06.2006, 23:37
DöVME HARAMMMMMMMM ama piercing hakkinda bise bilmiom ama çok gereksiz seyler bence hem saglik açisindan hem tip açisindann

Barış
20.06.2006, 23:40

Ati ilk sayfalari da okudum,senin bi zaafiyetin var bunlara karsismileys/smiley36.gif

AtalaY_BuğrA
20.06.2006, 23:46

Ati ilk sayfalari da okudum,senin bi zaafiyetin var bunlara karsismileys/smiley36.gif

Ula çaktirma baris ama eskidendi artik tövbe ettim daha bakmiyorum. smileys/smiley1.gif

Akın_61
20.06.2006, 23:47
arkadaslar gereksiz bos is bunlar... ayrica kimse kesin bilgisi olmadan burda bilgi vermesin...yaptiran da yaptirsin kendi bilecegi birsey....

Gamze_TS
21.06.2006, 08:19

ya bak böyle dedin birden ts dövmesi yaptirmak fikri

geldi aklima günahi sevabu senin boynuna

Yaptir arkadasim sen, sevabi senle benim , gunahi da fenerin boynuna olsun...Edited by: kaan can

Gamze_TS
21.06.2006, 10:14

kaan can kardes böle konusmak hatali oluyo dinimizde günah olmayan bise için günahtir veya sevap olmayan bise için sevaptir gibi yorumlar saka olsa dahi yanlistir dikkat edelim

Ona dikkat etdelim, buna dikkat edelim saka be arkadasim sen de herseyi ciddiye aliyorsun.(Kimse benim gunah dedigime de sevap dedigime de inanmaz korkma)

CaMoKa
21.06.2006, 14:39

Ona dikkat etdelim, buna dikkat edelim saka be arkadasim sen de herseyi ciddiye aliyorsun.(Kimse benim gunah dedigime de sevap dedigime de inanmaz korkma)

benim bildigim kadarrile dövmenin haramligi abdestin kabul olup olmamasi üzerine tartisiliyor..DAnistigim bir hocaya dayanarak konusuyorum..Dövme yaptirmadan önce boy abdesti alinip islenirse ve daha sonraki abdest gereksimlerindede bölge mesh edilmek sureti ile sivazlanirsa sorun olmuyormus...

Hüseyin Çümen
21.06.2006, 14:41

Ona dikkat etdelim, buna dikkat edelim saka be arkadasim sen de herseyi ciddiye aliyorsun.(Kimse benim gunah dedigime de sevap dedigime de inanmaz korkma) saka oldunu biliorum ciddiyede almadim amma saka dahi olsa olmayan seye günah veya sevap demek dinimizce hos degildir ben seni uyardim ister yap ister yapma okadar da umrumda deil uyararak görevismi yaptim kardes

Hüseyin Çümen
21.06.2006, 14:46
Arkadaslar biliyosunuzki bayanlarda var bu sitede o resim kaldirilirsa daha bi güzel olur muhabbete kaldigi yerden devam edersiniz.

bayanlarda varda bu resimler de bise yokki sadece bel var ve günlük yasantimizdan gördügümüz dövmeler resimler daha açiklari vardi koymadim seçilerek konulmus resimlerdir bayanlar için ne sakincasi olabilirki?

dövmenin sakincali oldugunu ve yanlis oldugunu düsünüyorum ama bazen nekadar güzel olabildigini göstermeye çalistim

Hüseyin Çümen
21.06.2006, 14:50

benim bildigim kadarrile dövmenin haramligi abdestin kabul olup olmamasi üzerine tartisiliyor..DAnistigim bir hocaya dayanarak konusuyorum..Dövme yaptirmadan önce boy abdesti alinip islenirse ve daha sonraki abdest gereksimlerindede bölge mesh edilmek sureti ile sivazlanirsa sorun olmuyormus...

ama dövme yapilirken abdestin gene bozulacaktir sonuçta deri ye islenio ve kan akiyo boy abdesti bozulmaz ama abdest gider ayrica vücudun seklini degistirdiin için(estetik benzeri bi olay) ve dinimizin resimlere bakisida ortada

geçen de estewtikle ilgili dini bi yazi okudum

vücudda insan sagligini etkilem,ycek bi durum yoksa sirf daha güzel görünmek için yapiliyorsa dinimizce caiz karsilanmakatadir dövme de bunla örtüsen bi olay sonuçta

ea49
21.11.2009, 20:36
Arkadaşlar Dövme dinimizce yasak konusu tartışılır fakat gusülü bozmuyormuş çünkü artık teknik olarak derinin altına yapılıyormuş.Süleyman Ateş diye bir ilahiyatçıda bunu doğrulamış fakat Allah vücuduna acı çektirilmesini kullarına yasaklamış.eğer günah değilse Arapça Allah ve 61 yazdıracağım.

karablue61
21.11.2009, 20:46
Bu tarz konularda "miş"leri geçelim lütfen.Emin olmadığımız şeylere sakın ola kalkışmayalım.Mazallah bedeli çok ağır olur

Ahmet Başkaya
21.11.2009, 20:48
Aynen katılıyorum ...

hatice_61
21.11.2009, 20:52
ikiside bana göre gözüme hoş gelmeyen şeyler ama insanların zevkine bir şey diyemem

TAHSİN 61
21.11.2009, 21:02
Dövme beni :) Bakınız dövmenin abdest bakımından sakıncası yoktur ama günah kısmına gelirsek Allah C.c. bizi ne şekilde yarattıysa ve zamanla nasıl doğal şekilde değişiyosak buna sadık kalınmalı günah kısmı Vucudla oynamak namaz olmaması bazı resim vb. şeylerde fetva vermedim bildiğimi söylüyorum Kadir Has Üniversitesinde bizzat Nihat Hatipoğluna sordum..

elif dikmen
21.11.2009, 21:03
piercing iğrenç bişey ama dövme bence abartılmadıkça çok güzel oluyor.günah olmasa ben de yaptırırdım büyüyünce :)

oflu_tsezgin
21.11.2009, 21:26
dövme ve piercing ikisine de kesinlikle karşıyım ;) ..

Özkan
21.11.2009, 21:32
Dövmeyi sevmem, piercing ise iğrenç birşey.

Afedersiniz, edeb yerine piercing yaptıranlar bile var, ki bunlardan birisini kadın-doğum stajında görmüştüm. İnsân evlâdının yapıp yapacağı en büyük iğrençliklerden birisidir bu.

Hızma denen saçma Orta Doğu geleneğinden de hoşlanmıyorum. Kız kardeşim, eşim dostum yaptırsa ellerimle kanırta kanırta sökerim.

Ahmet Başkaya
21.11.2009, 22:06
Dövmeyi sevmem, piercing ise iğrenç birşey.

Afedersiniz, edeb yerine piercing yaptıranlar bile var, ki bunlardan birisini kadın-doğum stajında görmüştüm. İnsân evlâdının yapıp yapacağı en büyük iğrençliklerden birisidir bu.

Hızma denen saçma Orta Doğu geleneğinden de hoşlanmıyorum. Kız kardeşim, eşim dostum yaptırsa ellerimle kanırta kanırta sökerim.

Yapacaklarını sanmıyorum ... ççç

Dursun Kaplan
21.11.2009, 22:13
Aynı fikirdeyiz Özkan. :)

Cem Akyüz
21.11.2009, 22:18
Severim dövmeyi

28TS61
21.11.2009, 22:20
Severim dövmeyi

bende dövmeyi severim :D dövülmekten ise kacarim

Ahmet Başkaya
21.11.2009, 22:22
Severim dövmeyi

Ben de severim hatta geçici yaptırmışlığım vardır basket oynarken ... Fakat kalıcı dövme yaptırmayı düşünüp günah mı diye kafasında soru işareti olan varsa yaptırmasın ...

Cem Akyüz
21.11.2009, 22:31
Ben de severim hatta geçici yaptırmışlığım vardır basket oynarken ... Fakat kalıcı dövme yaptırmayı düşünüp günah mı diye kafasında soru işareti olan varsa yaptırmasın ...

O insanın kendi inancıdır..Bendede vardı geçici dövme..Kalıcı dövme yaptıranada saygı duyarım kafama göre güzel bir şekil bulursam yada tasarlarsam bende yaptırabilirim..

Ahmet Başkaya
21.11.2009, 22:32
Tabiki canım insanın kendinde ben de düşünürdüm ama ailem kalıcıya karşı çıkabilir...

karablue61
22.11.2009, 10:54
Dövme ve Piercing sevmeyenlerden olarak olaya objectif bakalım.

"Dövme Kuran'da geçmiyor. Bunun günah olup olmadığını nasıl öğreneceğim ? yada bunu günah olduğu nerede yazıyor ? Eğer bunu kötü amaçla yaptırmadıysam, bundan sonra namazıma Kuran okumaya devam edemeyecek miyim ? İnsanların bu konuda yanıldıklarını nasıl anlatacağım ?"

Öncelikle yukarıdaki soruların cevaplarını bulmalıyız.Ondan sonra zaten gerisi ip gibi gelecektir.

"Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir."
Yukarıdaki unsura dikkat edilmesi gerekir.Özellikle ikinci cümleye.

Diğer sorunların cevabı için ise;
Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.

ugurTS1989
22.11.2009, 11:15
bir hadis de okumuştum ''dövme yapanda yaptıranda,peruk takanda taktıran da günahkardır''....tabi bir insan da allah inancı, korkusu yoksa onada saygı duymak gerekir.....bu arada bende dövme seviyorum:)

Ertan 51
22.11.2009, 11:37
Dövmenin dinimize ters olması çok önemli olmakla birlikte sıkılmayacağın zaman geçince pişman olmayacağınız dövme yoktur sakın yaptırmayın;)

Piirsing de gerçekten mide bulandırıcı kendinizi oyuncak etmeyin gençler :)

Mustafa AYDIN
22.11.2009, 12:46
Dövme harammı ve yaptıran insanın guslü kabul olur mu?

Dövme, bilinen şekliyle şöyle yapılıyor: Vücut, iğne ve benzeri âletlerle kan akacak şekilde yaralanıyor. Sonra aynı yere iç yağı ve bazı maddeler konarak yara iyileşmeye terk ediliyor. Sonunda deri altında koyu yeşil bir şekil meydana geliyor.
Âlûsî, Kitabü'lîrb isimli eserinde dövmeyi bâtıl ve çirkin bir âdet olarak vasıflandırıyor. Zaten İslâm da bunun için yasaklamış, haram saymıştır. Çünkü bunda Cenab-ı Hakkın yarattığı vücut üzerinde bir değişiklik yapılmış olmaktadır.

Buharı ve Müslim' de rivayet edilen hadislerde de Peygamber Efendimiz (a.s.m.) dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamış, bunları yaptıranın İlâhî rahmete liyakatini kaybettiklerim bildirmiştir.

Bilmeden dövmeyi yaptıran insan nasıl hareket edecektir? Bundaki hüküm dövmeyi yaparken kullanılan maddeye göre değişir. Şayet bu maddeler dinen necis sayılanların arasında bulunuyorsa, dövme de o hükme girer. Şayet temizse, o da temizdir. Bunda yapılacak şey, şayet ufak bir müdahale veya ameliyatla hallediliyorsa giderilmeye çalışılır. Şayet giderilemiyor, buna da imkân yoksa hâli üzerine bırakılır. Çünkü Cenab-ı Hak kuluna kaldıramayacağı yükü yüklemez, onun üstesinden gelemeyeceği, yapamayacağı şeyleri istemez.

Abdeste ve gusle mâni olup olmadığına gelince; bir defa dövme derinin altındadır. Yani dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusülde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması ab-deste ve gusle mâni olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur.

Bilmeden böyle bir günahı işlemiş olan kimse de Allah'tan mağfiret diler, tevbe istiğfar eder.

Alibeyoglu
22.11.2009, 13:59
ikiside delikanliyi bozar

Mayls
22.11.2009, 14:23
Şu Recep İvedik tarzı delikanlılıktan bahsediyorsak, dövme ve piercing yaptırmak için çok iyi bir sebep bu ;)

Tanrı herkese günah işleme özgürlüğü vermiş. O yüzden kimse kimsenin bireysel tercihlerine karışmamalı bence.

demir
22.11.2009, 14:45
yapılan bilimsel arastırmalara göre erkeklerin takmıs oldugu metal yada buna benzer gerecler erkeklerde hormanal degisikliklere hatta bazı ulkelerde erkeklerın cinsel degisimlerinin bile degistigi gozlenmıs tabıkı ınsanın herhangi bir yerine taktıgı bır parca o ınsandakı adamlık yada karıyer degısıklıgı yapmaz ama kabul gorulmesı gereken sey faydalı gereklı bır sey olmadıgıdır ..! yoksa burnuna takılan bır hızmanın anlayısı ıneklere tanınsın dıye takılan küpelerle bir tutulumaz ama ınsan oglu yaptgı hic bir ıste mana aramadıgı gıbı zararlımı faydalımı dıye bıle dusunmuyor örnek olarak kupe takan ınsan yavuz sultan selimi bahane edıyor oda takıyordu dıyor neden takıyordu dıyorum cevap veremıyor ıste bu soruya cevap buyldugumuzda yaptıgımız seylere bir mana verebıldıgımızde hersey degısecek bu konuyla ılgılı yazılabılecek cok sey var ama uzatmıyım

karablue61
22.11.2009, 15:01
Kimse kimsenin inanç özgürlüğüne doğal olarak karışamaz.Düşünce ve fikir özgürlüğü olan bir ülkede yaşıyoruz hali hazırda ama bu öneri ve tavsiye edilmemeye müdahil değildir.

Önerirsiniz,doğruyu yanlışı siz bildiğinizce belirtirsiniz gerisi hür iradeye sahip karşıdaki kişiye kalmıştır.

Özellikle piercing konusunda "kendimce" bir takım değiştiremeyeceğim düşünceler var.Açıkcası insanın dış görünüşüne yakıştıramıyorum piercingi.Daha doğrusu "güzellik" unsuru altında akla hayale gelmicek yerlere takılan yüzüklerin hala mantığını keşfedebilmiş değilim.Cahilliktendir sanırım piercinge karşı tavrım.

Dövmeye ise bazı umumi durumlar dışında bende pek sıcak bakmıyorum.Mesela sonradan Müslüman olmuş,bir zamanlar Türk düşmanı olan birinin bir koluna Türk bayrağını bir diğerine de İslam sancağını koymasını anlayabilirim ama "bence" cins cins işaretlerin,ifadelerin insan vücuduna işlenmesine karşıyım.Güzellik adı altına yapılan bu tarz davranışlar vücuda zarar vermekle beraber "bence" güzelliğide bertaraf ediyor.

Herkezin düşüncesi kendine,kimse kimsenin özgür iradesine karışamaz doğal hakkı ile.

Travelair
22.11.2009, 15:12
Dövmenin bir çeşidi; deri yüzeyine yapılan geçici dövmeler, tatoolar vs. Onlar abdest ve gusül için deriyle teması kestiğinden sakıncalı olabilir

***NiLLYyY***
22.11.2009, 16:57

gecici dövmenin iz biraktigi dogru mu?

Sinem Yılmaz61
22.11.2009, 17:03
Ne Piercingi ne de Dövmeyi severim....

Ahmet Başkaya
23.11.2009, 10:38
gecici dövmenin iz biraktigi dogru mu?

Yanlış alakası yok ;) ...

Ömer SEVİNÇ
23.11.2009, 12:28
2-3 ay önce piercing takdırdığı yerden Hepatit B virusu kapmış bir kız çocuğu bizim servisimizde 1 aydan fazla hastanede yattı, muhtemelen hayatı boyunca da bu şekilde senede birkaç kez yatacak.

Taktırırsınız, taktırmazsınız sizin bileceğiniz iş ama piercing taktıracağınız, dövme yaptıracağınız yeri çok çok iyi seçin. Kendi sağlığınız için.

Seda
23.11.2009, 12:59
Arkadasim da bu yüzden cok pisman oldu ama ne care..
Hayatinin bir bölümü hastanede gecmek zorunda artik, degdi mi acaba!?

Sevmem böyle seyleri, gerek de yok bence..

albatros
23.11.2009, 13:24
ilginç bir başlık olmuş :)
piercing ve dövme hakkında fetva var da benim haberim mi yok bilmiyorum :)
ben haram olduğuna vs inanmıyorum şahsen.
dövmeymiş piercingmiş bunları bir kenara bırakıp insanı iyi mi kötü mü kalbiyle, insanlığıyla değerlendirmediğimiz sürece burdaki bazı arkadaşlar dövme piercinge uyuz olur bazı arkadaşlar da yumurta topuk ayakkabı beyaz çoraba. birbirlerinden pek farklı değil bu şeyler.

tuncay1984
23.11.2009, 13:26
kadro disi kalan futbolcularin dudaklarina piercing yaptirilsin
bunu istiyorum baskan

EMiRHAN61
23.11.2009, 13:26
Yaradan Allah en güzelşekilde yaratmış. 2 gramlık süsle boyayla güzelleştiğimizi hissetmek yaratılışa isyandır.

“Leane’l-lâhü’l-vâşimâti ve’l-müstevşimâti, ve’n-nâmisaati ve’l-mütenemmisaati, ve’l-mütefellicâti li’l-hüsni’l-mğayyirâti halka’l-lâhi.”

Meali: “Güzelleşmek (estetik) için dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaşlarından (yüzünden tüy) yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere, böylece ALLAH’ın yarattığı şekli değiştirenlere ALLAH lânet etmiştir.” (1)

Murat'
23.11.2009, 13:27
Ben bir ara kulağımı deldirmiştim.4 ay kadar küpe taktım.Ama kulağım yara oldu durdu.Küpeyi takıp çıkarmak eziyetti gerçekten de.O yüzden artık takmıyorum.Ama takan da taksın kardeşim.Saygım vardır.

karablue61
23.11.2009, 13:28
Emirhan61,

Keşke ayetin adınıda yazsaydın da zahmet edip açar bakardık suremize.

EMiRHAN61
23.11.2009, 13:30
Buhari, Sahih, Tefsir 4, Libas 82, 83, 84, 85-87; İbn Mace, Sünen, Nikâh 52; Dârimi, Sünen, İsti’zân 19; Ebû Davud, Sünen, Teraccul 5; Nesâi, Zinet 24-26; Müsned, 1, 415-434; Tirmizi, Sünen, Edeb 33;

EMiRHAN61
23.11.2009, 13:31
“… şeytan dedi ki: ‘… onlara emredeceğim de ALLAH’ın yaratışını değiştirecekler.” (Nisâ, 4/118-119)

m@rdi
23.11.2009, 13:37
Piercingin en zararlı olduğu noktanın kaşlar olduğuna dair bir söylenti var. Doğru mudur?
Ayrıca bu diline, dudağına taktıranlar yemek yerken konuşurken zorlanmıyor mı?
Son sorum tutki çok özel ücra noktalara takıldı bu meret havaalanlarında, güvenlik kontrollerinde vs. nasıl izah ediliyor ?
:)

Bilgisi olan var mıdır?

karablue61
23.11.2009, 13:45
Piercingin en zararlı olduğu noktanın kaşlar olduğuna dair bir söylenti var. Doğru mudur?
Son sorum tutki çok özel ücra noktalara takıldı bu meret havaalanlarında, güvenlik kontrollerinde vs. nasıl izah ediliyor ?

Bilgisi olan var mıdır?

Şimdi şöyle açıklayalım o hususu.Piercing doğal hali itibari ile vücudda delik açılarak takılan bir aksesuar.Nereye takılırsa takılsın zarar verme olasılığı yüksek.Açılan delikten enfeksiyon kapılabilir.Açılan bölge zamanla tariş görebilir.Hali ile vücuda her şekilde zarar verebilir ki takanlar coğu zaten hep birşeylerden şikayetçidir bu konuda.Takılan yerde ağrı vs.
Ama eğer bir yer söyliyecek olursak en zararlı yer dudaklar,burun ve tahmin edemeyeceğiniz maalesef sapkın akıma tutulmuş insanların takmış olduğu "mahrem" olarak tabir edebileceğimiz yerler.

Özellikle ağıza ve "mahrem" yerlere takılan piercingler zarara en yakın kısımlardır.Mazallah yemek yerken boğazınıza kaçabilir ve özel bölgelerde iltihaplanma ve daha birçok hastalığa sebebiyet verebilir.

Adem Erdoğan
23.11.2009, 13:56

Bilgisi olan var mıdır?

Bunu bende merak ediyorum.

Yeri geldiğinde o kontrollerde ucu demirli botları bile çıkarttırıyorlar halbuki.

***NiLLYyY***
24.11.2009, 01:24

Bilgisi olan var mıdır?
en zararli mi bilemem ama en igrenc göründügü nokta kasdir bence:(

KERİM
24.11.2009, 01:50
Farklı olduğunu sandığını ancak karşı taraftan gülünç bakımından farklı olan kişiler..

Selim Turan
24.11.2009, 12:37
Elimde değil... Küpe piercing gibi şeyleri takan erkeklerin erkekliğinden şüphe ediyorum... Ve gözüme oldukça rahatsız edici görünüyorlar...

Erkek adam küpe takarmı be... Hiç da duymadum :P

Kısa not: Yavuz Sultan Seim Han küpe takmamıştır. Küpeli olan resim Yavuz Sultan Selim'in değil. Aynı dönemde yaşamış Safevi devleti hükümdarı Şah İsmail'e aittir.

Dursun Kaplan
24.11.2009, 12:43
Yalan yok takanları gördüğüm zaman içimden hiç iyi şeyler söylemiyorum onlar için. :)

Muhammed
24.11.2009, 12:44
Erkek adam küpe takmaz ulaaan :D

Seda
24.11.2009, 12:48

Bilgisi olan var mıdır?
Viyana havaalaninda sahit oldum :)
Sahsi özel bir kabine alip üstünü cikarmasi rica edildi :rolleyes:
Isterse hayir desin, ne gülmüstüm ya :D

Vural Kuyumcu
24.11.2009, 12:52
Elimde değil... Küpe piercing gibi şeyleri takan erkeklerin erkekliğinden şüphe ediyorum... Ve gözüme oldukça rahatsız edici görünüyorlar...

Erkek adam küpe takarmı be... Hiç da duymadum :P

Kısa not: Yavuz Sultan Seim Han küpe takmamıştır. Küpeli olan resim Yavuz Sultan Selim'in değil. Aynı dönemde yaşamış Safevi devleti hükümdarı Şah İsmail'e aittir.
küpeyi bosver burdaki erkekler burunlarina dilerine kaslarina da yaptiriolar arasinda maglesef Türk Vatandaslarimizda oluyor :(

Dursun Kaplan
24.11.2009, 12:53
Özel bir kabinde baş başa. :eek: Aman yarabbi. İğrenç şeyler işte. :D

Hekimoğlu
24.11.2009, 12:55
Dövme neyse de piercing akıl işi değil.

Vural Kuyumcu
24.11.2009, 12:55
http://2.bp.blogspot.com/_y8qhm316y84/Re_BvaRv_SI/AAAAAAAAAY4/HKj8f9NRs_g/s400/piercing.jpg:D:D:D:D

LazAnisT
24.11.2009, 12:58
İsteyen istediğini istediği yerine taksın.Zararlı etkilerinden kendilerininde haberi vardır diye düşünüyorum.

Askerdeyken bende bir gerçek dövme yaptırmıştım.Sevdiğim kişinin adını yazmıştım koluma(şu anda kendisi eşim olur)Daha sonra iş hayatına filan atılınca pek şık olmuyordu çünkü çok görünen bir yere yerdeydi.Sonuç 3 ameliyat:)

28TS61
24.11.2009, 12:58
http://2.bp.blogspot.com/_y8qhm316y84/Re_BvaRv_SI/AAAAAAAAAY4/HKj8f9NRs_g/s400/piercing.jpg:D:D:D:D

bunu öpmek istesen neresinden öpecen :D

Vural Kuyumcu
24.11.2009, 13:00
çççççççççabi yiktin beni :D

Ömer SEVİNÇ
24.11.2009, 13:07
Git ranzanın metalini yala bir farkı yok vallahi:)

28TS61
24.11.2009, 13:11
çççççççççabi yiktin beni :D

suna baksana vural ya. dudagindan öpmek istesen öpemezsin.
yanaktan istesen öpemezsin. bogazindan öpemezsin.
ancak burnunun ucundan, botox mu neyse artik göz altindan.
yada kel olan basindan öpebilirsin bunu ancak.

bunu öpecegime avni akerdeki kale direklerini öpüp yalarim daha güzel olur :D

_SeRKaN_
24.11.2009, 14:06

Tamda öpülecek tipi var ama ...:)

Selim Turan
24.11.2009, 14:28
İğrenç bir resim :D

Seda
24.11.2009, 15:13
Özel bir kabinde baş başa. :eek: Aman yarabbi. İğrenç şeyler işte. :D
Ya bayan memur cagiriyorlar o kadar da degil :D
Kiz cok fena sinirlendi ama,
'ben vazgectim gitmiyorum' diye bagirdigi halde birakmadilar ççç
Süphelendiler mi ne oldu bilmiyorum tabi ama komikti :D

Ya aslinda ona özel bir durum muydu bilmiyorum (zaten garip de bir görünümü vardi),
basörtülü bir bayani da iceri alip kontrol etme geregi duymuslardi :S
Avusturya polisini anlamak ne mümkün :)

Dursun Kaplan
24.11.2009, 16:12
Sen bide bizim Türk polislerini gör Seda. :D

Direk içeri alırlar vallahi. ççç