PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Formula 1

Sayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21

Bekir
29.07.2009, 22:07
Efsane geri dönüyor (!)

Formula 1'in efsane pilotu Michael Schumacher'in Macaristan Grand Prixi'nin sıralama turlarında geçirdiği kazanın ardından ameliyat olan ve 10 gün sonra taburcu olacağı bildirilen Felipe Massa'nın yerine geçeceği iddia edildi..

http://www.ajansspor.com/resim/Schumi_Macaristan2008.jpg

Ferrari takımı, Felipe Massa'nın Macaristan Grand Prix'sinde geçirdiği kaza nedeniyle uzun bir süre yarışamayacak olması nedeniyle pilot arayışlarına girmişti.

Eski dünya şampiyonu Michael Schumacher'e teklif götüren Ferrari, Alman pilottan olumlu yanıt aldı. Schumi, Felipe Massa pistlere dönene kadar Ferrari adına yarışacak.

Michael Schumacher yaptığı açıklamada, kendisi için Formula 1 defterinin çoktan kapandığını ancak bu özel durumda takımına olan sadakatından dolayı yeniden yarışmayı kabul ettiğini söyledi.

Michael Schumacher'in 21-23 Ağustos tarihlerinde yapılacak İspanya Grand Prix'sinde yeniden pistlere dönmesi bekleniyor.

NTV spor

Artık yeniden zevkle Formula1 izliyebilicem...

mehmets61
29.07.2009, 22:09
efsane geri döndü cümlesi manasını karşılayan bir dönüş.hoşgeldin schumacher bak şimdi seyirci ortalaması kriz dinliyor mu...

Kaan
29.07.2009, 22:10
(!) bunu anlayamadım ? :confused:

Bu arada güzel haber. :)

DKaraduman
29.07.2009, 22:12
(!) Dalga geçmek için kullanılır. Siz niye kullandınız?

Tuğba ÖZTÜRK
29.07.2009, 22:13
(!) Dalga geçmek için kullanılır. Siz niye kullandınız?

bazen dikkatleri konu üzerine çekmek içinde kullanılır dikkat edelim ;)

Bekir
29.07.2009, 22:28
(!) bu işaret ile dalga gecmenin ne alakası var ki:S
Gencler bence hayatınızı fazla sanallaştırmışsınız:D
İşareti ben kullanmadım direk haber başlıgından..
Bu arada bence de seyirci ortalaması baya artar..

Erkan
29.07.2009, 23:12
Yarislari yine kazanabilirse :rolleyes:cok super olur.

Kubilay61
29.07.2009, 23:55
Shuminin dönmesi heyecanı baya arttırır en azından benim açımdan:D

Sefa Murat Dokuz
30.07.2009, 00:13
Schumiiiiiii :D:D

Vay be ekranlara yine kitleneceğim!
Bu adamı seyretmek varya dünyada Trabzonspor maçlarından sonra en çok zevk aldığım şeydi!.
Acayip sevindim şu anda!

Berk
30.07.2009, 11:24
Şaşırabilirsiniz ama Schumi'yi hiç sevmezdim.:DAma efsaneliğine lafımız yok, saygımız sonsuz.Bırakırken sevinmiştim rekabetin daha artacağını düşünerek.Düşüncem ters tepti.Button, Webber, Vettel gibilerini her yarış sonu podyumda görmek bana göre berbat bir durum.Ferrari ve Mercedes'in nal topladığı bir F1 düşünülemez.Eski performansını gösterebilir mi sorusu büyük bir soru işareti.Umarım dönüşüde muhteşem olur..

Erbay
30.07.2009, 11:27
Efsane geri döndü. Artık F1 izlerken o an F1'in izlemekten başka neler yapabileceğimi düşünmeyip ekranda Schumi'nin gözükmesini bekleyeceğim.

ApoCaN28
30.07.2009, 11:28
Araç kötü olabilir ama bir yerde Schumi faktörü bekliyorum ama yalan yok süper olucak... Yippu hatta:D

corleone
30.07.2009, 11:31
Ratinglerin düşmesi Formula'nın saçmalayan kural değişiklikleriydi..

Ve bu saçmalıklardan ötürü izlemediğim yarışları "eskiye rağbet" mantığından ötürü izlememeye devam edicez..

Yazık ettiler güzelim organizasyona..

tabi tabi bu arada bmw de ne kadar büyük bir f1 takımı olduğunu bütün dünyaya gösterdi

Berk
30.07.2009, 11:32
Doğru, 23 Ağutos'ta İspanya GP..

Atakan
30.07.2009, 11:43
Heyecanlandım cidden.:):D

Hekimoğlu
30.07.2009, 12:57
Benim gibi F1 fanatiği artık yarışları seyretmiyor sonuçlarını takip etmiyor ama bu haber beni heyecanlandırdı artık F1 seyretmek için bir nedenim var.

ilhan
30.07.2009, 19:25
Schumi'nin dönüşü biz Schumi Fanları kadar diğer pilotlarıda sevindirmiştir eminim. Şahsen bir F1 pilotu olsam ve hangi takım adına yarışıyor olursam olayım Schumi gibi bir adamla aynı pistte yarışmaktan şeref duyardım.

Yunus Güneş
31.07.2009, 12:52
Hoşgeldin Schumı..

Mehmet BAL
31.07.2009, 13:01
hoşgeldin shumi
f1 hecanı gene artıcak anlaşılan

61trabzonomer
31.07.2009, 14:07
shumi ye hoşgeldin :)
İnşanlah Mclaren da HAKKINEN ni getirir KOVA yerine
F1 sezon sonuna kadar daha fazla izlenecek bu kesin sadece shumi yi görmek için gelenler olacaktır pistlere bu yüzde 100 fakat bu yılki araçla kazanması zor helede red bull bu kadar iyiyken tabii ki Mclaren ve Hamilton varken çok daha zor ama en azından bunu heyecanla beklemek bile güzel...

McLaren Mercedes-->Hakkınen,Hamilton

Bartuğ13
31.07.2009, 21:11
schumi yarışacaksa be de izlemeye çalışacağım artık

ilhan
02.08.2009, 11:39
http://img.internethaber.com/news/98611.jpg
Efsane Şumi'den Massa'ya ziyaret
02 Ağustos 2009 Pazar 01:50
F1'in efsane pilotu Schumacher, Macaristan'da akılalmaz bir kaza geçiren Massa'yı ziyarete gitti.

Formula 1 yarışlarını 7 kez kazanarak bu alanda erişilmesi zor bir rekora imza atan Alman pilot Schumacher, Budapeşte'deki Honved (Askeri) Hastanesi'nde bir haftadır tedavi gören Ferrari'nin Brezilyalı pilotu Felipe Massa'yı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından basın mensuplarına hiçbir açıklama yapmayan Alman pilot, Alfa Romeo marka kırmızı arabasıyla hastaneden uzaklaştı.

Formula 1 yarışlarına 2006 yılında nokta koyan 40 yaşındaki efsanevi Alman pilot, Massa'nın yerine Ferrari koltuğuna geçmek üzere test sürüşlerine başlamıştı.

Brezilyalı pilot Felipe Massa, Macaristan Grandprix'inin sıralama turlarında yaralanmıştı.

Sümeyye Şahin
02.08.2009, 15:45
Shumi hareketlendirdi. :)

Dursun Kaplan
02.08.2009, 15:51
Bu zamana kadar umurumda olmayan F1, Shumi'den sonra yine gözbebeğim olacak. :)

Muhammet*
02.08.2009, 19:46
MASSA TABURCU OLUYOR!..

http://www.maraton.com.tr/qHUsMbuK28cYW/images/news_images/83710_1_090802184909.jpg

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda mücadele eden Ferrari ekibinin Brezilyalı pilotu Felipe Massa, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ki Honved Askeri Hastanesi'nden yarın tabucu olacak.

Felipe Massa'nın, taburcu olduktan sonra özel uçakla Brezilya'ya götürüleceği ve Brezilyalı pilotun tedavisinin burada sürdürüleceği açıklandı. Brezilya'da daha çok rehabilitasyon tedavisi görecek olan Massa'nın ne zaman direksiyon başına geçeceği ise açıklanmadı.

Massa'nın babası Luiz Antonio Massa, bugün Macar medyasına yaptığı açıklamada Macar doktorlara, oğluna yaptıkları özverili ve başarılı tedaviden dolayı teşekkür etti. Baba Massa, ''Macar doktorların oğluma yaptıklarını unutamam, hem pistte kaza sonrası, hem de hastanede yapılanlar için tüm kalbimle onlara çok teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Ferrari pilotu Massa, geçen hafta sonunda Formula 1 Macaristan Grand Prix'inde düzenlenen sıralama turlarında, kafasına 800 gramlık bir çelik yayın çarpmasıyla direksiyon hakimiyetini yitirerek otomobiliyle lastik bariyerlere çarpmış ve ağır yaralı olarak helikopterle Honved Askeri Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

www.maraton.com.tr

Oruç
02.08.2009, 20:35
Schumi hayranları tabiki de sevinecek onun geri dönmesine ama Massa yarışamayacak diye geri dönüyor olmasını pek hoş karşılamadım açıkçası. Üstelik emekli oldu diye biliyoruz. Üstelik bu sezon yeterli gelişme kaydedemeyen Ferrari'de alacağı kötü sonuçlar ona negatif puan kazandırabilir. Açıkçası olumlu bulmuyorum ben.

ilhan
02.08.2009, 20:41
Karar ver yahu Yılmaz sende :) Popülaritesini kaybetsin mi yani f1? İyi ya işte, Schumi sayesinde tekrar populerizm kazanacak. O yönden bak biraz olaya. :)

Berk
02.08.2009, 20:52
Raikkonen: ‘Schumacher’le yarışmak güzel olacak’

Schumacher’in Felipe Massa’nın yerine yarışacağı haberini memnuniyetle karşılayan Raikkonen, takım arkadaşının kim olduğunun kendisini çok da ilgilendirmediğini belirtti.

Fin pilot, “Benim için ikinci aracı kimin kullandığının önemi yok. Henüz (hazır olup olmadığını) deneme aşamasında olduğu için, yarışmasının yüzde 100 kesin olduğunu da sanmıyorum. Fakat onunla takım arkadaşı olarak yarışmak güzel olacak” dedi.

Bu arada Schumacher’in pistlere dönüşüne bir destek de eski rakibi Juan Pablo Montoya’dan geldi.
Formula 1’den ayrılmadan önce Schumacher’le girdiği teker tekere mücadeleleri henüz hafızalardan silinmeyen Kolombiyalı NASCAR pilotu, eski rakibinin uzun yıllar ara vermesine rağmen yeniden yarışmasının önündeki problemlerin üstesinden gelmesini umduğunu söyledi.

Montoya, “Bugün testlere çıktığını duydum. Fiziksel olarak, yapacağı testlerle yarışa hazır hale geleceğini düşünüyorum” dedi.

Montoya, “Mevcut Ferrari pilotlarından daha fazlasını yapabilir mi? Yaparsa, bu benim sürpriz olur. Ancak yine de neyin ne olacağını asla bilemezsiniz” ifadelerini kullandı.

TF1

Oruç
02.08.2009, 20:55
Kararım kesin İlhan merak etme sen:) Popülarite sadece Schumi'nin f1'de olması ile kurtarılacaksa Schumi hiç bırakmasın o zaman. Olur mu hiç öyle şey ? Adam bıraktım dedi, yarışmayacağım dedi. 2 yıl sonra geri dönüyor olacak şey mi bu ? O zaman eskilerin hepsi dönsün popülariteyi kurtaracaksak. Her popülarite kaybolduğunda Schumi'yi mi çağıracağız geri ?

ilhan
02.08.2009, 21:03
Tabii ki hayır. Ama böyle renkli ve kariyerli insanlar lazım. Schumi'nin dönüşünü Ünal'ın bize sportif direktör olarak dönmesiyle bir tutuyorum. Eğer söz konusu kurum ve kuruluşlar olunca profesyonellik kalmıyor. Schumi'nin dönüşü seni rahatsız ettiği kadar, Schumi Fan'ı bir çok kişiyi (arkadaşımı) da rahatsız etti. Zirvede bıraktı öyle kalmalıydı dediler.

Ama şimdi Formula1 bana hiç çekici gelmiyor. Schumi'nin bırakmasından sonra böyle sıradanlaşacağını asla tahmin etmiyordum. Hiç olmazsa artık bir nebze ilgi ve göz odağında olacak.

Schumi'den başka yarışabilecek düzeyde olan ve efsane olmuş isim varsa dönmelerinde ben bir sakınca görmüyorum. Hakkinen, Montoya felan dönsün isterim.

Oruç
02.08.2009, 21:12
Beni rahatsız ettiği falan yok dönüşünün. Göreceğini görmüş yapacağını yapmış. Geri dönüp ne katacak kariyerine ben onu merak ediyorum. Olası kötü sonuçlarda zarar görecek tek isim yine kendisi olacaktır.

40 yaşına gelmiş bir ismin daha doğrusu efsane bir ismin artık gençlerin önünü açması gerektiğini düşünüyorum ben. Massa yarışamıyor anladık. Yok mu Ferrari'in yarıştıracak genç bir ismi onu anlamıyorum işte. Seneye Raikkonen kaza geçirse ve yarışıyor olamazsa yine Schumi'yi mi yarıştıracaklar ?

ilhan
02.08.2009, 21:22
Ferrari'nin resti Schumi ve Raikkonen. Diğerlerinin kare ası nedir bilemem. :)

Berk
02.08.2009, 21:33
Schumi kimsenin önünü kapamış olmuyor bu kararıyla.Ferrari yönetimi ona böyle bir teklif sunmuştur o da kabul etmiştir.Son zamanlarda popülerliğini yitiren ve izleyici sayısı oldukça düşen F1 için tekrar bir diriliş olabilir bu hamle..

Ömer SEVİNÇ
02.08.2009, 22:02
Jordan da geri dönmüştü ama o hala Jordan;)

Schumi'nin dnüşü F1 açısından önemli bir gelişme oldu. Can çekişiyordu resmen koskoca organizasyon.

fincher
03.08.2009, 00:15
Geçen sene de schumi yoktu,hiç de popülaritesini kaybetmemişti f1.Popülaritenin bitmesinin nedeni büyük takımların rekabet edememesi.Ne alakası var Schumi ile..Popülaritesi schumi yüzünden bitmişmiş.Ferrari ve Mercedes iyi olsalardı bu sene,Kimi ile Hamilton rekabet edebilecek araçlara sahip olsalardı popülaritesi falan düşmezdi...
Gerçekçi olun biraz ya,şu schumiciler yokmu?Realitelerden bu kadar uzak yaşayan bir başka topluluk varmıdır dünyada merak ediyorum...

Kaya
03.08.2009, 00:26
Yau adam F1'e döndü, ben askere gidiyorum... Maalesef tanık olamayacağı o yarışlara... :) Geçmiş olsun...

ilhan
03.08.2009, 00:29
Benim için Formula 1'in popülaritesi Schumi ile bitmiştir. Dönüşü ile popüleritesi benim gözümde artacaktır. Bunun gerçekliğini sorgulayacak tek kişi yine benim. :) Hür iradem ve özgür düşüncemin gözü kör olsun.

fincher
03.08.2009, 00:36
Hür iradene ve özgür düşüncene saygım sonsuz.Ama aynı saygının,hür iradesi ve özgür düşüncesiyle schuminin efsane olmadığını,efsane olanın 2000-2004 aralığındaki Ferrari aracının olduğunu düşünenlere de gösterilmesini beklerim...

ilhan
03.08.2009, 00:42
Schumi'yi efsane yapan araç ve o zaman ki Ferrari ekibine de aynı şekilde saygı gösteriyorum zaten. :)

Ama benim için bir giysinin güzelliğinden öte onu üzerinde taşıyan insanda önemlidir.

Oruç
03.08.2009, 01:28
Geçen sene de schumi yoktu,hiç de popülaritesini kaybetmemişti f1.Popülaritenin bitmesinin nedeni büyük takımların rekabet edememesi.Ne alakası var Schumi ile..Popülaritesi schumi yüzünden bitmişmiş.Ferrari ve Mercedes iyi olsalardı bu sene,Kimi ile Hamilton rekabet edebilecek araçlara sahip olsalardı popülaritesi falan düşmezdi...
Gerçekçi olun biraz ya,şu schumiciler yokmu?Realitelerden bu kadar uzak yaşayan bir başka topluluk varmıdır dünyada merak ediyorum...

Haklısın İbrahim abi. F1'deki izlenme oranlarının düşmesinin en büyük nedeni başa güreşen 2 büyük takımın yerlere düşmüş durumlarıdır. Bunun Schumi ile falan pak fazla ilgisi yok.

Hamilton'un şampiyon olduğu yıl yokmuydu popülarite, heyecan? Ha Koskoca Formula tarihini Schumacher'den ibaret görüyorsak o ayrı konu tabi.

corleone
03.08.2009, 13:40
efsaneler mesleğini meslek olarak görmeyip onlara aşık olan insanlar kopamazlar, muhammed ali son iki maçını kaybetme olasılığı yüksek olduğu halde yaptı, jordan'ı hepimiz biliyoruz, maradona da geri dönüüş yapmıştı, hakkinen gibi ortalama üstü pilotlar bile yarışma arzusunu kaybetmiyor ortalama organizasyonlarda hala yarışıyorlar, schumacher de bu arzu yüzünden yarışıyordur, birinci de olsa saçmalayıp sonuncu da olsa bu ona hiçbir şey kaybettirmez, o aynı muhammed ali gibi, michael jordan gibi, maradona gibi mücadele ettiği spor dalının en iyisi ve ne yaparsa yapsın öyle olacak, eğer bir insan gerçekten formula 1'i seviyorsa ne kadar nefret ederse etsin schumacher'i o pistte bir kez daha görebilecek olmanın mutluluğunu yaşamalı ve kendini şanslı hissetmeli.

ÖmerFarukYılmaz
03.08.2009, 13:51
Corleone..

Pardon ama Hakkinen ortalama üstü bir pilotmuydu

Bunu neye dayanarak söylüyorsun..Bence Schumi ile Senna ile beraber herkesin bir çırpıda aklına gelecek bir isimdir Mika..:)

Kaya
03.08.2009, 17:35
Massa'nın son hali

http://www.htspor.com/2009/08/03/galeri/162933/2_k.jpg

http://www.htspor.com/2009/08/03/galeri/162933/4_k.jpg

http://www.htspor.com/2009/08/03/galeri/162933/5_k.jpg

Kaya
03.08.2009, 17:40
Corleone..

Bunu neye dayanarak söylüyorsun..Bence Schumi ile Senna ile beraber herkesin bir çırpıda aklına gelecek bir isimdir Mika..:)

Ömer açıkçası Hakinen bence Schumi ve Senna ile aynı seviyeye konulabilecek bir pilot değildir. 2 şampiyonluğu vardır ama kullandığı araç Schmi'nin 5 kere üst üste kazandığı şampiyonluklarda kullandığı araçlara göre daha güçlüydü. Öyle bir araçtı ki ilk 2'de sürekli McLaren görürdük. Fakat o 2 şampiyonlukta bile zayıf Ferrari ile Schmi son yarışa kadar Hakinen'in peşini bırakmamıştır. Hele bir de Couldart'ın Schmi'nin tur bindirecekken hız kesmesini kimse unutmayacaktır... :)

Kaldı ki; şampiyonlukları Schumi kazanırken çekilmeseydi de biraz daha izleseydik kendisini... :)

Hekimoğlu
03.08.2009, 17:48
Hür iradene ve özgür düşüncene saygım sonsuz.Ama aynı saygının,hür iradesi ve özgür düşüncesiyle schuminin efsane olmadığını,efsane olanın 2000-2004 aralığındaki Ferrari aracının olduğunu düşünenlere de gösterilmesini beklerim...Schumi efsanesi 2000-2004 arasından ibaret değil. Her zaman rekabetçi olmuştur fark yaratmıştır aracı iyyiydi deyip geçiştirilemez.

corleone
03.08.2009, 18:03
Corleone..

mika hakkinen 2 kere şampiyon olmuştur, onun haricinde mücadele içinde bulunamamıştır, türk izleyicisinin hakkinen hayranlığı yayınların 1998'de ntv'ye geçmesi ve mclaren'ın o dönem mükemmel bir motor kullanıp yarışları domine etmesidir, halbuki önceki yıllarda hakkinen vasat bir pilottu, kaya'nın da dediği gibi, hakkinen tur başına en az 1 sn hızlı aracıyla son yarışa kadar şampiyonluğunu ilan edememiştir, ki o sezon coulthard'ın schumachere yaptığı faullü sürüş ve schumi'nin giden 10 puanına rağmen 1999 senesinde ise schumacher'in ayağı kırılmasa şampiyonluğa ulaşacağı üzerine bütün f1 camiası hemfikirdir ki schumacher'den sonra irvine yine son yarışa kadar şansını devam ettirmiştir hatta ferrari'nin yıllar sonra ilk şampiyonluğunu schumacher ile kazanma isteğinin irvine'ın o sezon şampiyon olmamasında çok etkili olduğu söylenir ki bu konu tartışılır,
izleyenler 1999 senesinde iki üç yarış şanssızlıklar yaşayan hakkinen'in monza'da çalılıklar arasında ağlaması olayını hatırlarlar, hakkinen bu gibi durumlarda soğukkanlılığını koruyabilecek kapasitede bir pilot değildi, ama kesinlikle ortalama üzeri bir pilottu, çok iyi geçişleri vardı aynı araçla yarışan coulthard'a göre 2 gömlek üstündü, ama ne oldu 4 yıl üstüste şampiyon olamamasına rağmen pes etmeyen bir schumacher gibi davranamadı, bu belki de kuzey insanının karakteristik özelliğidir bilemem ama hakkinen kesinlikle efsane pilotlar sınıflandırmasına sokulamaz hatta ilk 10'a bile giremez

ÖmerFarukYılmaz
03.08.2009, 18:11
Kaya ve Corleone

Bilgiler için teşekkürler..Ama bence Hakkinen F1 dendimi hatırlanması gereken bir pilot..

Zira son virajda arabasının arızasıyla 3.şampiyonluğuda Schumi'ye kaptırmıştı..Onuda unutmamak lazım..:)

ÖmerFarukYılmaz
03.08.2009, 18:20
http://cache.formula1.com/photos/597x478/manual/hakkinen_01_30092001.jpg

:p

ÖmerFarukYılmaz
03.08.2009, 18:20
http://www.f1rejects.com/hall/whoops/mika.jpghttp://i183.photobucket.com/albums/x207/Starcowboy/race%20trib/Monza/mika.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/98/Hakkinen.jpg

Selman
03.08.2009, 18:52

:alkış:
Tavlayı bilmiyorsun ama F1'den anlıyorsun İbrahim abi:)

Yau adam F1'e döndü, ben askere gidiyorum... Maalesef tanık olamayacağı o yarışlara... :) Geçmiş olsun...

Merak etme Kaya, hafta sonları izleyebilirsin:)

Kaldı ki; şampiyonlukları Schumi kazanırken çekilmeseydi de biraz daha izleseydik kendisini... :)

Bu kurgu bana tanıdık geldi.Sanki Alanso hız almışken Schumi'de çekilmişti:p:)

Berk
03.08.2009, 18:57
Hakkinen ve Schumi'den bahsemişken aklıma geldi.Belçika 2000'de Schumi öndeki araca tur bindirmeye çalışırken Hakkinen arkadan gelip hem Schumi'yi hemde diğer pilotu geçmişti.Unutulmaz geçişlerden biriydi:

http://www.youtube.com/watch?v=K1WuWu8kGak

ÖmerFarukYılmaz
03.08.2009, 19:16
Hakkinen ve Schumi'den bahsemişken aklıma geldi.Belçika 2000'de Schumi öndeki araca tur bindirmeye çalışırken Hakkinen arkadan gelip hem Schumi'yi hemde diğer pilotu geçmişti.Unutulmaz geçişlerden biriydi:

Unutulmaz:)

Hüseyin İlkin
03.08.2009, 19:24
Müthiş.

Önce Hakkinen, şimdi Kimi... F1'i sevme nedenim.

http://www.grandprix.com/jpeg/phc/pjap05/sat/raikkonen1-lg.jpg

Arka sayfada son anlarda araçtaki arıza diyince, Kimi'nin lastiğinin çıkmasını da hiç unutamam, hey Allah'ım. :)

Berk
03.08.2009, 19:27
Kimi'nin araç farketmeksizin motor patlatmaları da meşhurdur..:p

Kaya
03.08.2009, 19:47
Bu kurgu bana tanıdık geldi.Sanki Alanso hız almışken Schumi'de çekilmişti:p:)

Schumi'nin yaşı bu kurguya izin vermez... ;)

Bartuğ13
03.08.2009, 20:29
kaya abi sanki shcuminin tekerini kıran(tur bindirirken) hakkinendi diye hatırlıyorum ben.hatta üzerine yürümüştü garajdayken schumi falan diye hatırlıyorum.

Gökhan KAN
03.08.2009, 20:32
Schumi ilk yarışını kazanırsa manşetleri şimdiden görebiliyorum..

Kaya
03.08.2009, 20:45
kaya abi sanki shcuminin tekerini kıran(tur bindirirken) hakkinendi diye hatırlıyorum ben.hatta üzerine yürümüştü garajdayken schumi falan diye hatırlıyorum.

Yok Bartuğ, Couldart'tır kendisi... Onun üzerine yürüdü... Hatta Couldart'a ikinci turu bindiriyordu Schumi diye hatırlıyorum...

Oruç
03.08.2009, 22:36

Hakkinen Schumi taraftarlarının gözünde pek değerli görünmeyebilir ama McLaren fanları için "unutulmayacak" bir isimdir.

Yorumsuz bir video. Paylaşım için teşekkürler.

Kaya
03.08.2009, 22:42
Hakkinen Schumi taraftarlarının gözünde pek değerli görünmeyebilir ama McLaren fanları için "unutulmayacak" bir isimdir.

Yorumsuz bir video. Paylaşım için teşekkürler.

Şampiyonlar unutulmaz... ;)

Hüdai Pervaneli
03.08.2009, 22:43
Sampiyon belli Oldu

Kirmizilar

ilhan
03.08.2009, 22:48
http://cache.formula1.com/photos/597x478/manual/hakkinen_01_30092001.jpg

:p

Çok iyi dosttular bana göre. Daha ne pozları var Ömer :)

Celil Köse
04.08.2009, 01:11
Talihsiz bi olayla da olsa efsaneyi tekrardan pistlerde görmek heycan verici:)

corleone
04.08.2009, 10:16
sözkonusu geçiş f1 racing tarafından yılın geçişi seçilmişti zaten, estetik olarak çok güzel, ama helikopter kamerasından bakılınca tamamen hız ve seçim farkı, yine de estetik olarak çok hoş,

bu arada belirtmeden geçmiyim, schumi ile hakkinen yarış içinde birbirlerine gayet centilmendiler yarış dışında da iyi arkadaştılar herhangi bir atışmaları bir tane bile olmamıştır, ki schumi daha önce damon hill, villeneuve çekişmelerinde ama özellikle hill ile olan çekişmesinde ağır hakaretlere varacak üslup takınan bir insandır.

SDanışmaz
04.08.2009, 10:39

Schumi taraftarıyım ama bu geçir f1 tarihine damgasını vuran geçişlerden biridir.

Bu arada F1 iyi takip edenler Hakkinen'i iyi bilirler :)

ÖmerFarukYılmaz
04.08.2009, 11:02
Çok iyi dosttular bana göre. Daha ne pozları var Ömer :)

En önemlisi bu değilmi İlhan:)

Kaya
04.08.2009, 12:00
Bu arada F1'e olan ilginin azalmasında bence sürekli değiştirilen kuralların büyük etkisi var arkadaşlar... Açıkçası her sezon başı özellikle sıralama turları için devamlı bir yapı değişikliğine gidiliyor. Bu değişikliklerin Schumi'nin şampiyonluklarına denk gelmesi biraz olsun rekabetin arttırılmasına yönelik olduğunu düşünüyorum. Yani Schumi'nin de payı var... :)

ÖmerFarukYılmaz
04.08.2009, 12:19
Bu arada F1'e olan ilginin azalmasında bence sürekli değiştirilen kuralların büyük etkisi var arkadaşlar... Açıkçası her sezon başı özellikle sıralama turları için devamlı bir yapı değişikliğine gidiliyor. Bu değişikliklerin Schumi'nin şampiyonluklarına denk gelmesi biraz olsun rekabetin arttırılmasına yönelik olduğunu düşünüyorum. Yani Schumi'nin de payı var... :)

Adamı engellemek için her sene fikir alışverişine giriyorlardı,Sonunda bıraktıda kurtuldular:)

Ama geri dönüyor..Sene ortasında kural değiştirmezler dimi..

Kaya
04.08.2009, 12:25
Adamı engellemek için her sene fikir alışverişine giriyorlardı,Sonunda bıraktıda kurtuldular:)

Ama geri dönüyor..Sene ortasında kural değiştirmezler dimi..

Araç kötü Ömer; şimdilik kural değişikliğine gitmeye gerek yok... :D

Paksoy
04.08.2009, 12:28
http://www.youtube.com/watch?v=fBfoy94baII

ne şumi ne hakınen bu adam 1 numara

Hüseyin Bağdat
04.08.2009, 12:29
Efsanenin işi gerçekten zor. Bu sene kırmızılı araçlar pek iyi değiller. Ama Schumi ne yapar eder kürsüye çıkar:)

Kaya
04.08.2009, 12:34
http://www.youtube.com/watch?v=fBfoy94baII

ne şumi ne hakınen bu adam 1 numara

Rossi kendi alanın 1 numarası...

Hatta 2-3 sene önce Ferrari ile denemelere başlamıştı. Ortalama her turda 1 sn geride bitiriyordu turlarını. Schumi'de kendisi için "zaten önemli olan o 1 sn'yi kapatmak" demişti... Belirtmem gerekir ki Schumi ve Rossi'nin arası iyidir... ;)

Kasım Hilal
04.08.2009, 12:39
Shumi'nin yeni araçla test yapmasına izin verilmiyor..
Onun için pek bir başarı beklemiyorum.
Ama F1'in bugün yerlerde sürünen popularitesini arttıracağı kesin..
Düşünsenize; şimdi İstanbul'da yarışan Shumi olsaydı yine o pist boş mu olurdu?
FIA'nın ve Eclostone (bu adamın adını yazmak da büyük zahmet, inşallah doğrudur) seyirci sorununu acilen çözmeli..

Paksoy
04.08.2009, 12:44
Rossi kendi alanın 1 numarası...

Hatta 2-3 sene önce Ferrari ile denemelere başlamıştı. Ortalama her turda 1 sn geride bitiriyordu turlarını. Schumi'de kendisi için "zaten önemli olan o 1 sn'yi kapatmak" demişti... Belirtmem gerekir ki Schumi ve Rossi'nin arası iyidir... ;)

schumi hastasıyımda rossi çılgın biraz daha farklı ,schumı de moto yarışlarına katılmıştı yanılmıyorsam

Kaya
04.08.2009, 12:48
Schumi motor denemelerine katıldı mı bilmiyorum ama Rossi'nin F1'e ayak uydurmasından daha çok zorlanırdı Schumi... Motor çok farklı; yarışın bitimine 2 tur kala bile ilk 2 pilot 6-7 kere birbirini geçebiliyor... Hafif basketbol gibi... Çizgiyi geçene kadar garanti demek imkansız... :)

Paksoy
04.08.2009, 12:50
evet zevk veriyor işte buda,

ÖmerFarukYılmaz
04.08.2009, 13:02
Shumi'nin yeni araçla test yapmasına izin verilmiyor..
Onun için pek bir başarı beklemiyorum.
Ama F1'in bugün yerlerde sürünen popularitesini arttıracağı kesin..
Düşünsenize; şimdi İstanbul'da yarışan Shumi olsaydı yine o pist boş mu olurdu?
FIA'nın ve Eclostone (bu adamın adını yazmak da büyük zahmet, inşallah doğrudur) seyirci sorununu acilen çözmeli..

Yapılacaklar aslında belli gibi ama neden uğraşmazlar bilmem..

Bence FİA takvimi daha uzun tutmalı,yarışları artırmalı..Böylece çekişme daha kısa zamanda,daha çok yarışa yayılacak..Bence dünyanın herbiryerine gitmekten çekinmemeli takımlar..Özelliklede Uzakdoğu turları daha fazla yayılmalı..

Ayrıca yapılan pistler artık öyle bir şekilde dizayn edilmeli ki hem kapasite olarak hemde tasarım olarak gelen seyircilere verdiği paranın hakkını vermeli..Mesela Nascar'da olduğu gibi oturdupum yerden hiç değilse birden fazla virajı görebilmeliyim..He tabiki fiyatlar her gittikleri ülkeye görede değişmeli bence..Türkiyede bu fiyatların biraz daha altınada satışa sunabilirler biletleri..

Ayrıca daha çok takımla bence daha çekişmeli olur F1..Biraz Nascar vari oluck ama yokolup gitmesindense,kalabalıklaşması daha güzel olur..Çünkü insanların geçişlerden daha çok görmek istediği kazalar:)Bunu Nascar'da gayet net görüyoruz..Kaç binler izliyor bir kerede..

He ama şuda var ..F1'in tek sahibi Ecclestone..:)İsterse..

ÖmerFarukYılmaz
04.08.2009, 13:05
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/Daytona_Speedway_%28DOD%29.jpg

Mesela:)

Aker
04.08.2009, 13:13
Shumi gitti f1 bitti idi benim gözümde ama geri döndü:) önümüzdeki yarışı bekliyorum.

Paksoy
04.08.2009, 13:14
valencıa sokak yarışı:)

ÖmerFarukYılmaz
04.08.2009, 13:19
Schumacher'den 6 yaş genç olan Ralf, ağabeyinin 2006 sezonu sonunda pistlere veda etmesinden bir yıl sonra Toyota'daki koltuğunu kaybetmesiyle Formula 1'den zorunlu şekilde ayrılmıştı.

Şu an DTM serisinde mücadele eden Ralf, merkezi Köln'de bulunan Express gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa GP için Valencia'ya gitmeye çalışacağını söyledi.

34 yaşındaki Ralf, "Eğer benim de Michael'ın ki gibi bir fırsatım olsaydı, bunu kabul ederdim" dedi.

Bu arada bazı Felipe Massa'nın geçirdiği ciddi kazanın ardından Ferrari'deki boş araç için ismi geçen David Coulthard ise İngiliz Daily Telegraph'a yaptığı açıklamada, söylentileri tiye alarak, "McLaren'dayken Kimi'ye ayak uyduramıyordum, şimdi hangi b..tan şanstan bahsediliyor?" ifadelerini kullandı.

ççç

28TS61
04.08.2009, 13:35
2010 yili takvimine 1 yil aradan sonra tekrar montreal (kanada) yarisi eklendi.
yeni yaris olarakta kore eklenebilir yaziyo.
ayrica hindistan yarisida 1 yil ertelenmis. 2011 de hindisatn yarisi dahil olacakmis

http://www.ard-text.de/index.php?page=213

Sefa Murat Dokuz
04.08.2009, 13:39
Schuminin 10 snye içinde 3 lükten liderliğe yükselmesi.
http://www.youtube.com/watch?v=zOUn4-GVYF8&feature=related

Gökhan KAN
04.08.2009, 13:47
Schuminin 10 snye içinde 3 lükten liderliğe yükselmesi.
http://www.youtube.com/watch?v=zOUn4-GVYF8&feature=related
Mika ya sol gösterip sağ vurmuş..Efsane işte kardeşim..Az önce Trt de spor haberlerini izliyordum Button a Schumi yi sormuşlar o da F1 çok şey kattı demiş..Efsane pilot niye diyemiyor anlamıyorum...Böyle biri şampiyon olacak işte..Kıskançlık var gibi geldi..

Kasım Hilal
04.08.2009, 14:16
Bence FİA takvimi daha uzun tutmalı,yarışları artırmalı..Böylece çekişme daha kısa zamanda,daha çok yarışa yayılacak..Bence dünyanın herbiryerine gitmekten çekinmemeli takımlar..Özelliklede Uzakdoğu turları daha fazla yayılmalı..

Üstadım F1 maliyetleri düşürmeye çalışıyor siz arttırıyorsunuz..

Kaya
04.08.2009, 15:32
Schumi'nin son turu idi ama...

wqAmZMV3CcA

ÖmerFarukYılmaz
04.08.2009, 15:37
Üstadım F1 maliyetleri düşürmeye çalışıyor siz arttırıyorsunuz..

Orda bunada değinecektim..Fia'da aynı işletmeler gibi..

İşletmeler bir ürünün maliyetini ne kadar azaltırsa,ciroları o kadar düşer.FİA'da aynı şeyi düşünüyor..Ve yapıyor..

Ayrıca dünyanın en prestijli organizasyonunun sporsor sıkıntısı çekeceğini hiç sanmıyorum..Yeter ki birşeyler yapmaya kalksınlar..
FİA'nın yaptığı bana daha çok kendi cebini doldurmak için,organizasyondan kısmak gibi geliyor..F1'i yaşatmak için çabalasınlar yeter..

Ayrıca bir şey daha..F1'i artık zengin sporu gösterişinden çıkarmaları lazım..

Bence..

corleone
04.08.2009, 15:58
Mika ya sol gösterip sağ vurmuş..Efsane işte kardeşim..Az önce Trt de spor haberlerini izliyordum Button a Schumi yi sormuşlar o da F1 çok şey kattı demiş..Efsane pilot niye diyemiyor anlamıyorum...Böyle biri şampiyon olacak işte..Kıskançlık var gibi geldi..

ben Button'ın schumi ile aynı dönemde yarışırken onu dikiz aynamda görünce heyecanlanıyorum dediğini biliyorum, halen yarışıp da schumacher'e saygı duymayacak pilot yoktur, kıskançlıktan ziyade şampiyonayı lider devam ettirirken, gözler üzerindeyken birden ikinci plana itilmek hoşuna gitmemiş olabilir.

SDanışmaz
05.08.2009, 10:15
Schumi korkuttu!

Williams, Red Bull ve Toro Rosso, Schumacher'e karşı tavır takındı...

Formula 1’in efsane ismi Michael Schumacher’in pistlere dönüşünü açıklamasının ardından yaşanan olumlu hava, Ferrari’nin yaptığı ‘özel izin’ başvurusu sonrası tersine döndü. Sezon içinde testi yasaklayan kuralın mevcut sıra dışı durum nedeniyle Schumacher’e uygulanmaması için Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA’ya başvuran Ferrari’nin isteği; Williams, Red Bull ve Toro Rosso takımları tarafından veto edildi.

İtalyan ekibinin FIA ve diğer dokuz takıma gönderdiği mektupla talep ettiği sezon içi test iznine üç takım sert tepki gösterdi. Kuralların sıkı sıkıya uygulanmaya devam edilmesi gerektiğini belirten takımlar, bu konuda kimseye ayrıcalık tanınamayacağını ifade etti. Red Bull’un sahibi Dietrich Materschitz, “Biz aynı izni yeni pilotumuz Alguersuari için istedik ancak reddedildik. Neden yedi kez şampiyon olmuş bir pilot için böyle bir ayrıcalığı kabul edelim” dedi.

40 yaşındaki Schumacher, Macaristan’da kaza geçiren Massa’nın yerine ilk yarışına çıkacağı 23 Ağustos’taki Avrupa Grand Prix’sine hazırlıklarını F2006 ve diğer eski araçlarla sürdürüyor.

Korkunun ecele faydası yoktur :))

Kasım Hilal
05.08.2009, 18:59
Orda bunada değinecektim..Fia'da aynı işletmeler gibi..

İşletmeler bir ürünün maliyetini ne kadar azaltırsa,ciroları o kadar düşer.FİA'da aynı şeyi düşünüyor..Ve yapıyor..

Ayrıca dünyanın en prestijli organizasyonunun sporsor sıkıntısı çekeceğini hiç sanmıyorum..Yeter ki birşeyler yapmaya kalksınlar..
FİA'nın yaptığı bana daha çok kendi cebini doldurmak için,organizasyondan kısmak gibi geliyor..F1'i yaşatmak için çabalasınlar yeter..

Ayrıca bir şey daha..F1'i artık zengin sporu gösterişinden çıkarmaları lazım..

Bence..

Orda mesele sponsor sıkıntısından çok rekabet..
Toyota 400 milyon dolar gibi bir bütçe ile girdi formulaya ama katettikleri yol ortada. Hala başa güreşecek bir takım oluşturamadılar.. Ama testler azaltılır ve maliyet de kısıtlanırsa (ki benim buna karşı olduğumu da belirtmem lazım) sezon başında es kaza iyi bir tasarım çok iyi iş yapar. Bunun en bariz örneğini de bu yıl görüyoruz zaten. Çift kanatlı difüzörler ile Brown ortalığın tozunu atıyor. Eğer sezon içi test imkanı bulsaydı Ferrari şimdiye çoktan geçmişti öne.. Hatta FIA bu yıl işin suyunu iyice çıkarıp rüzgar tünelini kullanmaya da sınır getirdi.. Yakında lastik battaniyelerini de yasaklayaca ğı konuşuluyor.. Bence en mantıklısı Ferrari, Mercedes, BMW, Toyota gibi devlerin kendi yarışlarını artık düzenlemeleri.. Zira FIA'nın bu saçma sapan kararları ve kural değişiklikleri artık kabak tadı vermeye başladı.

Paksoy
05.08.2009, 19:01
seneye herşey normale döner bence brown da son yarışlarda kaybolmaya başladı..

Kasım Hilal
05.08.2009, 19:16
Seneye Brown diye bir şey kalmaz ona eminim..
Büyük takımlar yeni sisteme adapte olur hemen...
Test yapma imkanları da olduğu için gayet iyi iş çıkarırlar ama ben yine de FIA'dan çekiniyorum.

ÖmerFarukYılmaz
05.08.2009, 19:30
Orda mesele sponsor sıkıntısından çok rekabet..
Toyota 400 milyon dolar gibi bir bütçe ile girdi formulaya ama katettikleri yol ortada. Hala başa güreşecek bir takım oluşturamadılar.. Ama testler azaltılır ve maliyet de kısıtlanırsa (ki benim buna karşı olduğumu da belirtmem lazım) sezon başında es kaza iyi bir tasarım çok iyi iş yapar. Bunun en bariz örneğini de bu yıl görüyoruz zaten. Çift kanatlı difüzörler ile Brown ortalığın tozunu atıyor. Eğer sezon içi test imkanı bulsaydı Ferrari şimdiye çoktan geçmişti öne.. Hatta FIA bu yıl işin suyunu iyice çıkarıp rüzgar tünelini kullanmaya da sınır getirdi.. Yakında lastik battaniyelerini de yasaklayaca ğı konuşuluyor.. Bence en mantıklısı Ferrari, Mercedes, BMW, Toyota gibi devlerin kendi yarışlarını artık düzenlemeleri.. Zira FIA'nın bu saçma sapan kararları ve kural değişiklikleri artık kabak tadı vermeye başladı.

İşte tam bu noktada anlaşıyoruz..Bencede FİA F1'e katkıdan çok zarar veriyor..Bende senin gibi kendi organizasyonlarını kurmasını isterdim takımların..Ama başaramayacaklarını düşünüyorum..Zira tekelleşmiş bir piyasa F1..Ecclestone'un avucunun içinde..

Pistleri kullanım v.b. hakları FİA izni olmadan yapamazlar sanırsam..Bu da onları el gardiyan hesabına getiriyor..Ya bu deveyi sürersin yada gidersin..

Kasım Hilal
07.08.2009, 09:24
Pistlerden ziyade takımlar için en büyük engel kargo sıkıntısı..
Şimdi F1 takımları yıl boyunca taşıma için Ecclestone'nin kargo şirketine (ya da bağlantısına) 5 ile 12 milyon avro arasında bir ücret ödüyor ki bunun içinde sigortası da dahil..
Concorde arlaşması diye bir anlaşma sayesinde taşıma oblar için çok ucuz yollu oluyor.
Bu anlaşma olmadı mı en az yıllık 40-50 milyon Avro civarında olacak kargo masrafları...
Ki senin istediğin (herkesin de taraftarı olacağı şekilde) eğer yarışlar arttırılırsa daha da yüksek bir maliyet çıkar..
İşin aslı F1'i Ecc'ye mahkum kılan en büyük etken bu..
Pist işi fazla dert edilmez.. Aha iki sene sonra F1'den bağımsız bir İstanbul pistimiz olacak..
FIA karışamaz o zaman..

Paksoy
11.08.2009, 00:09
FIA karşımaz derken , 5 yıllık anlaşma yaptılar yarışlar için, FIA kiralamış mı? oldu pisti

Hüseyin İlkin
11.08.2009, 10:51
Schumi dönmekten vazgeçmiş.. Ntvspor'da altyazı geçiyor...

Samet Yildirim
11.08.2009, 11:11
Schumi dönmekten vazgeçmiş.. Ntvspor'da altyazı geçiyor...
Evet vazgecti.

Motor kazasi gecirmisti o kazanin beklenenden agir cikmis kontroler sonrasi yani.

Kaya
11.08.2009, 11:18
Kısa bir süreliğine de olsa geri dönebilmek için elinden geleni denediğini ifade eden Schumi, bu konuda başarılı olamadığını ve boynunda oluşan ağrılardan kurtulamadığını söyledi. Mugello'daki özel testlerde başlayan boyun ağrılarının Schumi'nin geri dönmesine engel olduğu belirtilirken, Schumi ekibiyle birlikte her şeyi denediklerinin altını ısrarla çizdi. Alman pilot, şubat ayında katıldığı motosiklet yarışlarında boynundan sakatlanmış ve boyununu güçlendirme çalışmaları istediği süratle ilerlememişti.
Efsane pilot, Ferrari'deki herkesten ve hayranlarından özür dilerken, artık takımı adına şans dilemekten başka yapacak bir şeyi olmadığını da sözlerine ekledi.

-

Evet, maalesef dönemiyor... :)

Selman
11.08.2009, 11:20
Tüh, gitti koskoca F1'in karizması, izlenebilirliği, popülaritesi vs.

Ne kadar üzüldüm:)

Erbay
11.08.2009, 11:53
:( F1'i yine izlemeyeceğim.

Muhammet*
11.08.2009, 17:23
Bu kötü oldu... :(

Berk
11.08.2009, 18:22
http://alkislarlayasiyorum.com/images/sipsak/7004_20090324215648_1.jpg?rand=970835215

Bartuğ13
11.08.2009, 19:11
schumi heyacanımıza turp sıkmış oldu biraz.o kadar çalışma yapıyordun madem bu olaydan evvel.hiç mi farketmemiştin o zamanlar?

ilhan
11.08.2009, 21:52
:D

Zaten izlemeye gönlüm yoktu. Schumi sadece bahane olacaktı.
ççç

fincher
11.08.2009, 22:04
Tüh gitti Ferrarinin şampiyonluğu !

Oruç
11.08.2009, 23:33
F1 "popülaritesiz" kaldı desenize. Şimdi kim izleyecek dünyaca ünlü bu organizasyonu? Yazık oldu çok yazık...

ilhan
11.08.2009, 23:35
Toprağı bol olsun formulanin, n'apalım.
:D

Gökhan KAN
11.08.2009, 23:35
İzlemekten tekrar vazgeçtim..Schumi yoksa bende yokum...Entersan ilginç biri çıkmadan izleyeceğimi sanmıyorum..Yattara nın F1 de yarışması gibi..

Özge
12.08.2009, 01:26
Ne güzel sevinmiştik efsane döndü diye.

Dursun Kaplan
12.08.2009, 02:04
Daha da F1'e gelmem.

Aker
12.08.2009, 13:08
Zaten schumi gittikten sonra izlemiyordum, madem schumi de gelmiyormuş, aynen devam izlememeye.

Gökhan KAN
18.08.2009, 23:12
Massa'dan Raikkonen'e sitem!

Formula 1 takımlarından Ferrari'nin pilotu Brezilyalı Felipe Massa, geçirdiği kaza sonrasında kendisini aramayan takım arkadaşı Kimi Raikkonen'e sitem etti..
http://www.ajansspor.com/resim/massa_yogunbakim.jpg
Başarılı pilot Massa, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, kaza yaptıktan sonra takım arkadaşı Raikkonen'in kendisini hastanede ziyarete gelmediğini, telefon dahi etmediğini söyledi.

Macaristan'da hastanede tedavi gördüğü süre içinde Raikkonen'den sadece bir geçmiş olsun kartı aldığını ifade eden Massa, bu durumunun sürpriz olmadığını, arkadaşının enteresan bir insan olduğunu kaydetti.

İtalya'da, eylül ayında yapılacak Formula 1'de yarışmak istediğini, ancak bunun mümkün olmadığını belirten Massa, ekim ayında Brezilya'da yapılacak yarışlarda direksiyon başına geçmek istediğini de sözlerine ekledi.

Muhammet*
20.08.2009, 10:41
MASSA'NIN YERİNİ KİM ALACAK?

Milliyet'te yer alan habere göre Felipe Massa’nın yerine Luca Badoer’in, Valencia’daki Avrupa Grand Prix’sinde takımın ikinci pilotu olacağını açıkladı.

Formula 1 takımlarından Ferrari, Macaristan Grand Prix’sinin sıralama turlarında geçirdiği kaza sonrasında sezonun kalan yarışlarında mücadele edip etmeyeceği henüz belli olmayan Felipe Massa’nın yerine Luca Badoer’in, Valencia’daki Avrupa Grand Prix’sinde takımın ikinci pilotu olacağını açıkladı. 38 yaşındaki İtalyan sürücü, Formula 1’de en son 10 yıl önce Minardi adına yarışmıştı

Oruç
22.08.2009, 16:02
Double... 1- Hamilton, 2- Kovalainen. Sıralama sonuçları...

http://www.trt.net.tr/medya/resim/2009/08/22/47da7a77-746d-4805-8e5e-95d4f4635e8e-800x600.jpg

Samet Yildirim
23.08.2009, 12:56
Badoer midir nedir cok berbat ya...ferrari sürücüsü sonuncu sirada...yazik..onu getiren kisiye sorak lazim hangi akil mantikla diye

ilhan
23.08.2009, 13:23
Jest yapmak için getirdiler o elamanı. Uzun zamandır Ferrari'de çalışıyormuşta felan filan..

Samet Yildirim
23.08.2009, 13:40
Jest yapmak için getirdiler o elamanı. Uzun zamandır Ferrari'de çalışıyormuşta felan filan..
ozaman sonuclara göz yumacaksin yani..

Bartuğ13
23.08.2009, 16:02
arkadaş olmaz bu akdar yahu.adam nal topladığı yetmiyor bir de ceza aldı.
tamam yaşlı olabilirsin,reflekslerin yavaşlamış olabilir,kötü bir yarışçı da olabilirsin ama aptal olma allah aşkına yahu!
pitten çıkarken o çizginin içinden gitmek zorunda olduğunu bilmiyor olamayacağına göre,aptalsın kardeşim badoer aptal!

schumi ölse bile bir dahaki belçika yarışında olmalı.ben gidip kırcam boynunu yoksa.zaten hem ben test yapıyorum diyip hem de dayanamadım boynum ağrıyor ne manaya gelir tam da anlamadım.

hiç yoktan bu badoer denen herif yarışmasın rezil etmesin ferrariyi.

Oruç
23.08.2009, 16:37
Şaka gibi yahu. Lewis pite geliyor ama lastikler hazır değil. Eldeki birincilik nasıl hediye edilir gösterdiler bize. Olacak gibi değil.

Oruç
23.08.2009, 16:41
1. Rubens, 2. Lewis, 3. Kimi, 4. Heikki, 5. Rosberg, 6. Alonso, 7. Button, 8. Kubica

Oruç
29.08.2009, 15:54
Spa'da sıralama turlarının ikinci bölümünde sürpriz isimler elendi. Hamilton 12., Alonso 13., Button 14. sıradan start alacaklar yarın.

Oruç
29.08.2009, 16:03
En büyük sürpriz. Force İndia Fisichella ile pole'u aldı. Çok sevindim açıkçası. Trulli ikinci, Heidfeld üçüncü sırada.

Sefa Murat Dokuz
30.08.2009, 01:37
Bu yarışı Kimi kazanacak!
Bu arada ben bu Badoer den daha iyi kullanmazsam o arabayı varya ,D
İddiada Fisichella'ya 1 e 200 veriyordu sabah baktım öyle güldüm nasıl kazancak diye,D

Schumi döncem diyince bu yarışı iple çekiyordum ama sıralamayı bile izlemedim schumi>f1

Kasım Hilal
30.08.2009, 11:28
O araba dediğin 900 beygir kaka6191.. Biz olsak 20 metre düz yolda bile süremeyiz büyük ihtimal (en azından ben)..
Ama şu da kesin bu kadar berbat bir sürücü Ferrari'nin imajını çok zedeler...

ilhan
30.08.2009, 17:36
Bu yarışı Kimi kazanacak!

Tebrik ederim Sefa'cım. :)
:alkış:

Özge
30.08.2009, 17:44
Tebrikler Kimi:)Kırmızıyı seviyorum:D

fincher
30.08.2009, 17:58
F1 kabustan uyanıyor.Kimi'nin kazanmasına bile sevindim...

Erbay
31.08.2009, 14:36
Yarışı izledim, fena değildi, iyi geçişler oldu. Spikerin durmadan Fisichella için " hayatının yarışı " demesi garibime gitti. Takımı için öyle de, Fisichella hayatında ilk defa mı ikinci oluyor acaba?

ApoCaN28
31.08.2009, 14:38
takımı için çok önemli bir olay bu podyum . . .

Hüseyin Bağdat
31.08.2009, 14:43
Bu sezonki ikinci yarışım.Çok güzel bir yarıştı(sonunda kırmızıyı podyumda görmek güzeldi)
Bol Bol geçişler oldu.Fisichella'nın ikinci olmasına takımı adına çok sevindim...

Sefa Murat Dokuz
31.08.2009, 19:14
Yarışı izledim, fena değildi, iyi geçişler oldu. Spikerin durmadan Fisichella için " hayatının yarışı " demesi garibime gitti. Takımı için öyle de, Fisichella hayatında ilk defa mı ikinci oluyor acaba?
Alonsonun şampiyon olduğu 2.yıldı galiba ilk yarışı Fisichella kazanmıştı. Ya 2006 yada 2007 de ama yarışı kazanmıştı.

Lenger
01.09.2009, 00:21
Barrichello nasıl patlamadan puan alabildi :)

Berk
05.09.2009, 13:23
Uzun bir aradan sonra fırsat bulup yarışı izledim geçen hafta.Yarışın güzelliği birazda Spa'nın ihtişamındandı.Fisichella'nın başarısı bana büyük zevk verdi.Badoer faciasından döndü Ferrari ve Fisichella ile anlaştıklarını açıkladılar..

Haftaya Monza'da transferler duyurulabilir.Ferrari'den Renault ile Raikkonen-Alonso takası bekleniyor.Gerçekleşmesi kuvvetli bir ihtimal.Raikkonen'in son açıklamaları da bu yöndeydi zaten.

onur-ts
05.09.2009, 13:35
ve beklediğim Monza GP haftaya geliyor.beklediğim Alonso Ferraride gelişmesi olursa tadından yenmez.(Alonsocuyum da:) )

Oktay AKKUŞ
05.09.2009, 18:43
Monte Carlo Süper Mekan ya:D Geçti mi O Pist

Berk
11.09.2009, 13:48
McLaren'in sponsorluğunu yapan İspanyol bankacılık devi Santander Ferrari ile beş yıllığına anlaştıklarını duyurmuş.Kısaca Alonso da her an Ferrarili olabilir..

Monza'da ilk antrenmanın sonuçları:

1. Hamilton McLaren-Mercedes (B) 1:23.936 26

2. Kovalainen McLaren-Mercedes (B) 1:24.332 + 0.396 27

3. Sutil Force India-Mercedes (B) 1:24.471 + 0.535 24

4. Alonso Renault (B) 1:24.477 + 0.541 21

5. Heidfeld BMW-Sauber (B) 1:24.683 + 0.747 25

6. Buemi Toro Rosso-Ferrari (B) 1:24.703 + 0.767 35

7. Button Brawn-Mercedes (B) 1:24.706 + 0.770 21

8. Fisichella Ferrari (B) 1:24.732 + 0.796 24

9. Webber Red Bull-Renault (B) 1:24.759 + 0.823 19

10. Raikkonen Ferrari (B) 1:24.761 + 0.825 26

11. Kubica BMW-Sauber (B) 1:24.813 + 0.877 20

12. Barrichello Brawn-Mercedes (B) 1:24.826 + 0.890 24
.
.

onur-ts
11.09.2009, 14:01
monza geldi çattı.yarış öncesi beklediğim sponsorluk anlaşması imzalandı.bu imza Alonso'nun imzası gibi yorumlanabilir.ve inşallah öyledir.raikonene yol göründü bence.
antrenmanlarda mclaren başı çekiyor.Alonso'nun 4. olması bu pistte KERS'in işe yaradığını açık açık gösteriyor.kersli araçlar için bu pist ideal.sıralama turlarında ve yarışta KERS li araçlara dikkat diyorum.

Berk
12.09.2009, 16:39
Force India sürprizlere devam ediyor.Bugünkü sıralama turları:

1. Hamilton McLaren-Mercedes (B) 1:23.375 1:22.973 1:24.066

2. Sutil Force India-Mercedes (B) 1:23.576 1:23.070 1:24.261

3. Raikkonen Ferrari (B) 1:23.349 1:23.426 1:24.523

4. Kovalainen McLaren-Mercedes (B) 1:23.515 1:23.528 1:24.845

5. Barrichello Brawn-Mercedes (B) 1:23.483 1:22.976 1:25.015

6. Button Brawn-Mercedes (B) 1:23.403 1:22.955 1:25.030

7. Liuzzi Force India-Mercedes (B) 1:23.578 1:23.207 1:25.043

8. Alonso Renault (B) 1:23.708 1:23.497 1:25.072

9. Vettel Red Bull-Renault (B) 1:23.558 1:23.545 1:25.180

10. Webber Red Bull-Renault (B) 1:23.755 1:23.273 1:25.314

14. Fisichella Ferrari (B) 1:23.828 1:23.901

**Alonso'yu her zaman sevdiğini belirten Montezemolo, "Çünkü üstün bir pilot, ki daha Minardi'deyken kendisini farketmiştim. Şampiyonluklar kazandı. Onun er ya da geç Ferrari'ye geleceğini hep düşünmüşümdür" ifadelerini kullandı.

Oruç
12.09.2009, 20:03
İyi sıralama. Sorun çıkmaz umarım yarın Monza'da.

Oruç
12.09.2009, 20:08
Fisichella geçen hafta sempati toplamıştı. Ferrari'ye neden geçti anlamış değilim. Kalsaydın ya takımında. Sonu Badoer gibi olmasın...

ÖmerFarukYılmaz
12.09.2009, 22:00
Alonso Ferraride..

Bu kadar belli edilirdi:)

Gökhan KAN
13.09.2009, 14:56
Yarış başlayacak şimdi...

Gökhan KAN
13.09.2009, 15:05
Weber yarış dışı kaldı...Hamilton lider geçti ilk turu..

Emre ÖZTÜRK
13.09.2009, 15:10
kimi ikinci sırada umarım hamilton ı geçer

Gökhan KAN
13.09.2009, 15:15
kimi ikinci sırada umarım hamilton ı geçer
İnşallah..Hiç sevmiyorum hem kendisini hem takımını..

Emre ÖZTÜRK
13.09.2009, 15:18
İnşallah..Hiç sevmiyorum hem kendisini hem takımını..

aynen aynen

Gökhan KAN
13.09.2009, 15:32
Raikonen pitte..

Hamilton un gerisinde çıktı pitten..Arkasında Alonso..

Berk
13.09.2009, 16:30
Hamilton son turda bariyerlere çarparak yarışı tamamlayamadı.ççç

Barrichello
Button
Raikkonen
Sutil
Alonso

onur-ts
13.09.2009, 16:51
Alonso iyi bir yarış çıkardı.onun açısından bakarsak o dandik araçla 5. olmak başarıdır.yarış genelinde de brawn iyi stratejiyle double yaptı.güzel bir yarıştı.geçişler vardı baya.
montezemolo dediki alonso elbet bir gün ferraride olacaktır ama bu seneye değil.ümidim kayboldu.şimdi düşüncem alonso seneye de harcanmaya devam mı edecek...

Sefa Murat Dokuz
15.09.2009, 17:56
Hamilton'un yerine Kimi nin 3.olup podyuma çıkmasına çok sevindim.
Kimi son 4 yarıştır ilk 4 te. Son 4 yarıştada aynısı olması temennim.

Onur
21.09.2009, 16:09
Renault'ya 2 yıl men!

Fransız F1 takımı Renault'a büyük darbe!FIA, yarış skandalı nedeniyle ünlü Formula 1 takımı Renault'yu 2 yıl süreyle F1 Dünya Şampiyonası'ndan men etti.

Fransız F1 takımı Renault'a büyük darbe!
Takımın eski pilotlarından Brezilyalı Nelson Piquet Jr.'ın geçtiğimiz yılki Singapur Grand Prix'sinde takım arkadaşı Fernando Alonso'nun kazanması için kendisine bilerek kaza yaptırıldığını itiraf etmesiyle patlak veren skandalın ardından FIA, Renault'u ağır bir şekilde cezalandırdı.

Acil gündemle Paris'te toplanan Dünya Motor Sporları Konseyi'nin görüşmelerinden sonra FIA, Fransız takımının 2011 yılı sonuna kadar yani 2 yıl süre boyunca F1'de yarışamayacağını duyurdu.

FIA ayrıca dönemin Renault takımı sorumlusu Flavio Biratore'u da suçlu bularak ona da sürücü menajerliği dahil tüm Formula 1 organizasyonlarında görev yasağı getirilmesini kararlaştırdı.

Olaylarda sorumluluğu bulunduğu tespit edilen Renault başmühendisi Pat Symonds ise tam 5 yıl süreyle FIA organizasyonlarından ihraç edildi.

FIA Renault'un Dünya Şampiyonu pilotu Fernando Alonso'ya ise herhangi bir ceza verilmediğini bildirdi.

28TS61
21.09.2009, 17:50
formula 1´i hic kacirmazdim severek begenerek izlerdim ama son 3-4 yildir toplasan 5-6 yarisa bakmisimdir.
eskisi gibi heves ve heyecan vermiyor.

Berk
21.09.2009, 17:55
Bayadır meşgul ediyordu gündemi Piquet meselesi.Sonunda açıklığa kavuşturulmuş ve sonuç olarak ağır cezalar verilmiş.Renault'un 2 yıl geçse bile bir daha yarışacağını düşünmüyorum..

Alonso ise şuan serbest kalmış durumda.Bu hafta bir Ferrari imzası gelir mi gelir..

onur-ts
22.09.2009, 14:10
Alonso renaulttan kurtuldu bu sonuçta.güzel bir haber.adamın kalitesi o kötü araçta harcanıyordu...

corleone
26.09.2009, 16:40
briatore'ye süresiz ceza verildiği yerde mclaren takımı yöneticilerinin idam edilmesi gerekirdi, yazık oldu briatoreye

Oruç
26.09.2009, 20:49
Singapur GP sıralama sonuçları

1-Lewis
2-Vettel
3-Rosberg

Oruç
27.09.2009, 19:02
Singapur'da zaferin adı Hamilton

Lewis Hamilton, pole pozisyonundan başladığı Singapur Grand Prix'de üstün bir performans sergileyerek, F1'in ikinci gece yarışında zafere ulaşan isim oldu.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/lewis-hamilton-singapur-26-09-2009.jpg

Yarışı başarıyla götüren Toyota pilotu Timo Glock ikinci olurken, Fernando Alonso podyuma çıkarak, sıkıntılı günler geçiren Renault'ya moral verdi.

Sebastian Vettel önde sıralarda verdiği mücadelede pitten geçme cezası alarak zafer şansını bitirirken, Nico Rosberg de aynı akıbeti yaşadı. Vettel, cezaya rağmen yarışı dördüncü sırada tamamladı.

Yarıştan en karlı çıkan isimlerden biri de şampiyona lideri Jenson Button oldu. 11. cepten start alan Button, takım arkadaşı ve şampiyonadaki en büyük rakibi Rubens Barrichello'nun bir sıra önünde, beşinci olarak kritik puanlar aldı. İngiliz pilot böylece, sezonun bitimine üç yarış kala puan farkını 15'e çıkarmış oldu.

Hamilton yarışa temiz bir start alarak, açık bir liderlikle başladı. Start anında herhangi bir kaza yaşanmazken, Rosberg Vettel'in gerisine düştü, bu arada Alonso da Vettel'i geride bıraktı.

Ancak Alman pilot, ilk virajda Alonso'yu sıkıştırmayı başardı ve bu durumdan yararlanan takım arkadaşı Mark Webber'e dördüncülük için Alonso'ya saldırma imkanı sağladı. Alonso mücadeleden galip ayrılmasına rağmen Red Bull pilotu daha sonra eski dünya şampiyonunu geçti, Alonso'nun Webber'le mücadelesi sırasında geniş almasından faydalanan, Timo Glock da Renault pilotunu geride bıraktı ve böyle Alonso iki sıra birden kaybetmiş oldu.

Glock ve Alonso, ilk bölümde, ilk üçteki rakiplerinin hızına ayak uyduramadı. Rosberg ise Hamilton'la arasının üç saniyeden daha fazla açılmasına müsaade etmedi. Vettel ise Rosberg'i iki saniye kadar geriden takip etti.

Rosberg, ilk pit stopunun ardından piste dönüşünden sonra geniş alıncaya kadar yarış liderliği için ciddi bir tehdit oldu. Williams pilotu, çıkış alanını sağdan taraftan bordürlerin üzerinden geçince ceza aldı.

Daha sonraki dakikalarda Force India pilotu Adrian Sutil, kendisinden çok daha yavaş hızdaki Toro Rosso pilotu Jaime Alguersuari'yi geçmeye çalışırken spin attı. Bu arada Nick Heidfeld Sutil'in aracına çarpınca her iki Alman pilot için de yarış bitmiş oldu.

Rosberg'in güvenlik aracının piste girmesiyle kaybı büyürken, güvenlik aracı periyodu sonrasında Vettel, orta bölümde hafif yakıt yüküyle Hamilton'ın arkasına yerleşti. Vettel, 38 turda pite girinceye kadar Hamilton'ı takip etti.

Ancak Alman pilot, pit alanından hızlı geçince pitten geçme cezası aldı ve Hamilton böylece senenin ikinci galibiyetini rahat bir şekilde kazanmış oldu.

Rosberg ve Vettel'in ön sıralardaki yerlerini kaybetmesinden sonra yarışın ikinci bölümünde Alonso'dan ikinci sırayı kapan Glock böylece Bahreyn'den bu yana ikinci kez takımına bir podyum finiş kazandırmış oldu. Zor günler geçiren Renault da, sezonun ilk podyumundan dolayı moral kazandı.

Kağıt üzerinde şampiyonluk şansı süren Mark Webber ise, birinci virajda, bitime 15 tur kala fren problemi nedeniyle kontrolü kaybederek bariyerlere girdi. Bu arada beşinci sırada yarışan Barrichello dahil bazı pilotlar güvenlik aracı ihtimaliyle pite girdi. Ancak kırmızı bayrak yerine sarı bayraklar kaldırıldı ve Barrichello'nun bu hesabı kendisine şampiyonluk yolunda çok önemli puanların kaybına neden oldu. Böylece kendisini iki sıra arkasında 6 saniye geriden takip eden Button, hafif depoyla beşinci sıraya yükseldi.

Bu arada pitten çıkan Vettel de süper soft lastiklerle çok hızlı şekilde pitten geçme cezasının kaybını minimize etmeyi başardı.
Her iki Brawn pilotu frenlerde bir problem yaşamamak için beş ve altıncı sıralara razı olurken, Heikki Kovalainen ve Robert Kubica, McLaren ve BMW'nin skorer isimleri oldu.

Ferrari ise sönük bir yarış geçirdi. Kimi Raikkonen, Kubica ve Kazuki Nakajima'nın ardında 10. sırada finiş görürken, Force India pilotu Tonio Liuzzi ile yarış boyu mücadele eden takım arkadaşı Giancarlo Fisichella 13. oldu.

Glock Toyota'yı podyuma taşırken, takım arkadaşı Jarno Trulli ise, sıralama turlarındaki hayal kırıcı sonucun ardından, sönük startla ancak 12. olabildi.

Şampiyonada son durum:

1- Button 84
2- Rubens 69
3- Vettel 59
4- Webber 51.5
5- Raikonen 40
6- Hamilton 37

Markalarda son durum:

1- Brawn GP 153
2- Red Bull-Renault 110,5
3- Ferrari 62
4- McLaren Mercedes 59

onur-ts
29.09.2009, 20:36
geçen haftasonu singapur Gp çok güzel geçti.Alonso'nun Ferrariyegideceği yönündeki iddialar kuvvetlendi ve bu hafta suzukada resmen açıklabnması bekleniyor.bu haftasonunun önemi Alonso ferraride...

Osman Yavuz
30.09.2009, 17:15
SON DAKİKA... Formula 1'de Renault pilotu Fernando Alonso, Ferrari'ye transfer oldu

Dursun Kaplan
30.09.2009, 17:16
Ferrari'den soğudum iyice.

Özge
30.09.2009, 17:20
Vay be Alonso artık kırmızı:D

Paksoy
30.09.2009, 17:28
sevindim , ama şimdi şu soru var massa mı ? kimi mi?

fincher
30.09.2009, 18:17
Ferrari tarafından yapılan yazılı açıklamada, Alonso ile 3 yıllık sözleşme imzalandığı belirtildi.

Açıklamada ''İki dünya şampiyonluğunu kazanarak olağanüstü değerini gösteren, zafer kazanan bir pilota sahip olmaktan dolayı çok memnunuz. Alonso'nun çok özel bir kişiliği var. Onun başarıya ulaşması ve Felipe ile rekabetçi bir takım haline gelmesi için tüm olanaklarımızı sunacağız'' denildi.

İspanyol basını, hafta başında verdiği haberlerde, Ferrari'nin Alonso ile anlaştığını, ancak resmileştirmek için Kimi Raikkonen ile olan sözleşmenin feshedilmesini bekleyeceğini duyurmuştu. Ferrari, gelecek sezona Fernando Alonso ve Brezilyalı Felipe Massa ile başlarken, Giancarlo Fisichella test pilotu olacak.

İspanyol basınına göre Alonso, Ferrari'den sezon başına 25 milyon avro alacak.

Ayrıca Formula 1 kulislerinde Raikkonen'in yeniden McLaren'e döneceği konuşuluyor.

Pek çok Ferrari taraftarının nefret ettiği,gıcık olduğu,yıllarca demediklerini bırakmadığı Alonso artık Ferraride.Artık sempatik gelmeye ve büyük pilot olmaya başlamıştır.Hayırlı uğurlu olsun...

fincher
30.09.2009, 18:18
Kovaleinen yerine Kimi...Kiminin yuvasına dönmesi beni mutlu eder...

Onur
30.09.2009, 22:02
Ve Alonso resmen Ferrari'de!

Formula 1'de uzun süredir konuşulan değişim resmi olarak açıklandı! Ferrari, dünya şampiyonu unvanlı pilotlardan Fernando Alonso'yla 3 yıllık sözleşme imzaladığını duyurdu..

Ferrari tarafından yapılan yazılı açıklamada, Alonso ile 3 yıllık sözleşme imzalandığı belirtildi.

Açıklamada ''İki dünya şampiyonluğunu kazanarak olağanüstü değerini gösteren, zafer kazanan bir pilota sahip olmaktan dolayı çok memnunuz. Alonso'nun çok özel bir kişiliği var. Onun başarıya ulaşması ve Felipe ile rekabetçi bir takım haline gelmesi için tüm olanaklarımızı sunacağız'' denildi.

İspanyol basını, hafta başında verdiği haberlerde, Ferrari'nin Alonso ile anlaştığını, ancak resmileştirmek için Kimi Raikkonen ile olan sözleşmenin feshedilmesini bekleyeceğini duyurmuştu. Ferrari, gelecek sezona Fernando Alonso ve Brezilyalı Felipe Massa ile başlarken, Giancarlo Fisichella test pilotu olacak.

İspanyol basınına göre Alonso, Ferrari'den sezon başına 25 milyon avro alacak.

Ayrıca Formula 1 kulislerinde Raikkonen'in yeniden McLaren'e döneceği konuşuluyor.

-"FERRARİ KULLANMAK HER PİLOTUN RÜYASIDIR"-
Formula 1'in İtalyan takımı Ferrari ile gelecek sezondan itibaren geçerli 3 yıllık anlaşma yapan İspanyol pilot Fernando Alonso, ''Ferrari kulanmak her pilotun rüyasıdır'' dedi.

Fernando Alonso, kişisel internet sitesinde yaptığı açıklamada, bugün resmilik kazanan Ferrari ile anlaşmasından dolayı ''çok mutlu'' olduğunu söyledi.

Anlaşmanın sağlanmasında gösterdiği çabadan dolayı Ferrari Başkanı Luca de Montezemelo'ya teşekkür eden Alonso, ''Ferrari ile geçen yaz, 2011'den itibaren geçerli olan bir sözleşme imzalamıştık ancak koşullar değişti ve sözleşmeyi 1 yıl öne alma kararı aldık'' açıklamasında bulundu.

Alonso ayrıca, Formula 1'de 2 kez pilotlar ve 2 kez markalar dünya şampiyonluğunu kazandığı Renault'ya gelecek yıllar için şans dileyerek, Renault'ta ''fantastik'' bir dönem geçirdiğini ve sezonun kalan yarışlarında en yüksek puanları almak için elinden geleni yapacağını kaydetti.

28 yaşındaki İspanyol pilot, Abu Dabi'de yapılacak sezonun son Formula 1 yarışından sonra ''tüm enerjisini Ferrari'nin başarısı için harcayacağını'' vurgulayarak, Felipe Massa ile birlikte, Ferrari ve tüm dünyadaki taraftarlarına büyük sevinçler yaşatacaklarına inandığını sözlerine ekledi.

Onur
30.09.2009, 22:06
Pek çok Ferrari taraftarının nefret ettiği,gıcık olduğu,yıllarca demediklerini bırakmadığı Alonso artık Ferraride.Artık sempatik gelmeye ve büyük pilot olmaya başlamıştır.Hayırlı uğurlu olsun...

Aynı şeyleri düşünmediğim değil. Fakat Ferrari'nin koltuğuna geçmiş olması Alonso'ya olan sevgimi arttırmaz, Ferrari'ye olan sevgimi azaltır...

Oruç
01.10.2009, 00:03
Pek çok Ferrari taraftarının nefret ettiği,gıcık olduğu,yıllarca demediklerini bırakmadığı Alonso artık Ferraride.Artık sempatik gelmeye ve büyük pilot olmaya başlamıştır.

Muhakkak öyledir.:)

Kovaleinen yerine Kimi...Kiminin yuvasına dönmesi beni mutlu eder...

Kimi'ye hiç yakışmadı zaten kırmızı. Bekliyoruz.

fincher
01.10.2009, 16:22
"F1'i bırakabilirim.."

Ferrari'deki yerini Fernando Alonso'ya kaptıran Kimi Raikkonen, Formula 1'e devam etme konusunda kararsız olduğunu açıkladı..

F1'i bırakabilirim..

Raikkonen, "bundan sonra ne yapacağım hakkında pek düşünmedim. Karar vermek için zamanım var" dedi.

Fin pilot, Japonya Grand Prix'si için bulunduğu Suzuka'da yaptığı açıklamada, "F1'de devam eder miyim bilmiyorum. Gelecek sezon için kontratım vardı ama şimdi yok, bu da durumu değiştiriyor. Belki yarışırım belki de yarışmam" dedi.

Raikkonen, İspanyol bankası Santander'in Ferrari'nin ana sponsoru olmasının, İtalyan takımının Fernando Alonso tercihinde etkili olduğu inancında:

"Bunu onlara (Ferrari takımına) sorabilirsiniz. Formula 1'de çok para dönüyor, kontratınız bile olsa farklı seçenekler, tercihler her zaman mevcuttur. Burada olan da bu. Yaşananları tek bir nedene bağlayamazsınız."

Raikkonen'in, 2006 sonunda ayrıldığı McLaren'e döneceği çeşitli kaynaklar tarafından iddia ediliyor. Ancak McLaren bu konuda henüz bir açıklama yapmadı.

McLaren ile her zaman iyi ilişki içinde olduğunu söyleyen 2007 dünya şampiyonu, Lewis Hamilton ile takım arkadaşı olma ihtimalini yok saymıyor:

"Formula 1'de kalmaya karar verirsem, şampiyonluk için mücadele etme şansı olmayan küçük takımlara gitmemi. Şampiyon olmak için yarışırım, başka bir nedenle F1'de kalmam imkansız. Zirveye ulaştım ama devam edersem yine yarışlar kazanmak ve şampiyon olmak için mücadele edetrim."

Kimi Raikkonen, ralliye geçmesinin de az da olsa ihtimaller arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

(CNNturk)

Kasım Hilal
01.10.2009, 17:17
Alonso'dan nefret ediyorum..
Demek ki önümüzdeki sene sadece Massa'yı destekleyeceğim..

Kereşenli
01.10.2009, 18:17
Alonso ve Massa çok güzel oldu. Gelecek sezon için umutlanmadım değil, pilotlar tamam.

ilhan
01.10.2009, 18:22
Alonso midemi bulandırıyor. Ferrari'nin atmış olduğu bu adımla F1'e soğuma reaksiyonum daha hızlı gelişmeye başlamıştır. Kimi ve Kovalainen'i Ferrari'de hayal ederken Massa ve Alonso..

We love Schumi.

Gökhan KAN
01.10.2009, 18:27
Ne Alonso su ya..Bari Montoyayı getirseydiniz..

Emre ÖZTÜRK
01.10.2009, 18:53
Bence massa ve alonso ferrari ye başarıyı getirecektir.

Hekimoğlu
01.10.2009, 19:18
Alonso bencil uyumsuz huysuz bir insan en ufak geri kalmada takımını ve takım arkadaşını eleştirmekte bir sakınca duymaz.Massa ile bile sorun yaşayabileceğini düşünüyorum.Son 2 senede sahtekarlıktan ceza alan takımların pilotu olması ve bu suçlamalardan yırtması da ilginç.Benim içime sinmedi bu transfer zaten Schumi'den sonra ilgim azalmıştı bu seneki kepazelikten sonra da seyretmiyordum artık, böyle devam edicez herhalde.

ApoCaN28
01.10.2009, 19:59
Güle Güle Ferrari . . .

Kimi leri Sever artık ferrari yi . . .

Murat'
01.10.2009, 20:02
Genç,dinamik,hırslı Alonso umarım bu imza ile pistlere geri döner.

Berk
01.10.2009, 20:12
Alonso'yu bu kadar antipatik yapan çifte şampiyonluk kazandığı yıllardaki açıklamaları ve hareketleri.Eski bir anti-Alonso'cu olarak o yıllarda ona olan antipatimin azaldığını söylebilirim şu son 2 yılda.Objektif bakılırsa da şuan Ferrari koltuğunda oturabilecek 2-3 pilottan birisi.Raikkonen Ferrari'ye gelirken ondan çok umutluydum ancak beklentilerimin altında bir performans sergiledi.Bunda kötü takım yönetimin de payı olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak ben Kimi'yi tekrar onu tanıdığım, hayranlık duymaya başladığım McLaren koltuğunda görmek isterim.Hamilton ile pek uyuşabileceklerini sanmıyorum ama bu transferin gerçekleşmesini isterim.

Sonuç olarak Alonso'lu, Kimi'li, Hamilton'lu, Massa'lı bir şampiyonluk mücadelesi izlemek istiyorum seneye..:)

onur-ts
02.10.2009, 20:31
2001den beri formula 1 ile ilgim vardı.Alonso ile F1in her şeyini, tarihini, pistleri, araçları, isimleri öğrendim.bana bu ilgiyi alonso aşıladı.ve ben hep alonsocuydum.o nerde ben orda.minardideyken de alonso renaulttayken de.çifte dünya şampiyonu olduğu yıllar unutulmaz.ve o kalitesini gösterdi orda.maclaren de milliyetçiliğe kurban gitti.hamilton için onu harcadı ingilizler.ama o renaulta döndüğünde bile kalitesiyle griddeki en iyi pilot olduğunu gösteriyordu.onun gibi bir ismin F1 tarihinde harcanmaması için iyi bir takıma gitmesi gerekliydi.bunu çok istiyordum.ve Ferrari doğru seçimi yaptı, en iyiyi kazandırdı.önümüzdeki sene çoketkili bir sezon olacak.sabırsızlıkla bekliyorum.ve şimdiye kadar ferrari hep rakibimdi ama sevdiğim takımdı da çünkü F1 varsa Ferrari sayesindedir.aksi söylenemez...
artık Ferrari F1 Team - Fernando Alonso & Felipe Massa...

Sefa Murat Dokuz
03.10.2009, 16:52
Alonso nun yanına montoya gelirse ferrari nin içinde ferrariden nefret edilmesini isteyenlerin olduğunu düşüneceğim. Massanın döndüğündeki performansı bilmiyoruz. Kimi yi şu berbat araçla bile puanlar alırken görürken nasıl gönderirler anlamak güç.

Oruç
03.10.2009, 18:09
Alonso bir zamanlar "Balonso" idi. Bakalım seneye ne olacak ?

ApoCaN28
03.10.2009, 20:58
Alonso ' yu sevmiyorum . . .
Kimi leri gönderilir ve bende artık iyice soğarım . . . =(

fincher
04.10.2009, 10:04
2009 FORMULA 1 FUJI TELEVISION JAPANESE GRAND PRIX
Provisional Results
Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Pts
1 15 Sebastian Vettel RBR-Renault 53 Winner 1 10
2 9 Jarno Trulli Toyota 53 +4.8 secs 2 8
3 1 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 53 +6.4 secs 3 6
4 4 Kimi Räikkönen Ferrari 53 +7.9 secs 5 5
5 16 Nico Rosberg Williams-Toyota 53 +8.7 secs 7 4
6 6 Nick Heidfeld BMW Sauber 53 +9.5 secs 4 3
7 23 Rubens Barrichello Brawn-Mercedes 53 +10.6 secs 6 2
8 22 Jenson Button Brawn-Mercedes 53 +11.4 secs 10 1
9 5 Robert Kubica BMW Sauber 53 +11.7 secs 9
10 7 Fernando Alonso Renault 53 +13.0 secs 16
11 2 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 53 +13.7 secs 11
12 3 Giancarlo Fisichella Ferrari 53 +14.5 secs 14
13 20 Adrian Sutil Force India-Mercedes 53 +14.9 secs 8
14 21 Vitantonio Liuzzi Force India-Mercedes 53 +15.7 secs 18
15 17 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 53 +17.9 secs 15
16 8 Romain Grosjean Renault 52 +1 Lap 17
17 14 Mark Webber RBR-Renault 51 +2 Laps 19
Ret 11 Jaime Alguersuari STR-Ferrari 43 Accident 12
Ret 12 Sebastien Buemi STR-Ferrari 11 +42 Laps 13

Kasım Hilal
05.10.2009, 14:47
Alonso midemi bulandırıyor. Ferrari'nin atmış olduğu bu adımla F1'e soğuma reaksiyonum daha hızlı gelişmeye başlamıştır. Kimi ve Kovalainen'i Ferrari'de hayal ederken Massa ve Alonso..

We love Schumi.

Lütfen İlhan..
Massa'nın hakkını yemeyelim..
Kimi & Massa iyiydi bence..

61trabzonomer
18.10.2009, 11:48
Bu kadar iğrenç bi sezon daha yoktur herhaldee milleti soğuttular resmen F1 den,baksanıza 8 küsür saat sonra yarış var sıralamalar yapılmış tek bir yorum yok :/ F1 bitti resmen.

onur-ts
18.10.2009, 16:01
"F1 bitti" diye bir laf hurafedir...uydurma bir masaldır...
F1 bitmedi...

Erbay
19.10.2009, 18:24
Dünyada bilmem ama Türkiye'de esamesi okunmuyor artık.

Emre ÖZTÜRK
19.10.2009, 18:29
f1 bu sene gerçektende iğrençti cezalar,kazalar beni f1 den soğuttu.Bu sene neredeyse hiç ilgilenmedim f1 ile.

Oruç
31.10.2009, 22:03
Abu Dabi'de ilklerin yarışında ilk Pole Hamilton'ın

Hamilton Abu Dhabi'deki ilk sıralama turlarını kazanarak tarihi bir pole zaferine imza attı. Hamilton sıralama turlarının bitimindeki son turunda pole pozisyonunu kazanırken Red Bull'dan Sebastian Vettel ikinci sırayı Mark Webber ise üçüncü sırayı aldı.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/lewis-hamilton-abu-dhabi-30-10-2009.jpg

Herhangi bir sorunun yaşanmadığı sıralama turları gündüz başlayıp güneşin batmasının ardından ışıklar altında tamamlandı. Brawn GP'den Rubens Barrichello son turunda iyi bir derece elde etmesine rağmen 4. sıraya kadar geriledi. Brezilyalı pilotu takım arkadaşı ve Dünya Şampiyonu Jenson Button takip ederken Toyota'dan Jarno Trulli 6. sırayı aldı.

BMW ile son yarışına çıkacak olan Robert Kubica Yas Marina'daki sıralama turlarını 7. sırada tamamlarken aynı kaderi paylaşan Nick Heidfeld 8. sırada kaldı. Nico Rosberg ve Sebastien Buemi ilk 10'u tamamlayan son pilotlar oldular.

///////////////////////////

Raikkonen McLaren'de ısrarcı

Raikkonen, gelecek sezon sadece şampiyonluk mücadelesi için yarışabileceğini belirterek, McLaren dışında başka bir takımla imza atmanın zaman kaybı olacağını tekrarladı.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/kimi-raikkonen-face.jpg

İngiliz ekibi ile Fin pilot arasındaki görüşmelerin, ücret ve sözleşmeye ilişkin diğer meseleler konusunda kilitlenmesine rağmen, Raikkonen başka bir takımla yarışmayı düşünmediğini vurguladı.

Toyota'dan da teklif alan eski McLaren pilotu yaptığı açıklamada, "Kazanamayacağın başka bir takıma gitmenin bir anlamı yok. McLaren, bana şampiyonluk için mücadele edebileceğim iyi bir araç verebilecek tek takım" dedi.

Bu arada McLaren aynı zamanda Jenson Button ve Nick Heidfeld'i de son günlerde seçenekleri arasına almış durumda. Fakat Raikkonen'in aday listesinin başında yer aldığı tahmin ediliyor.

Spekülasyonlara göre, McLaren; son günlerde bu isimleri daha kuvvetli bir şekilde gündeme getirerek, Raikkonen'e, ücret konusundaki taleplerinde geri adım atmaması durumunda, bolca seçeneğe sahip olduğunu göstermek istiyor.

turkiyef1.com

Oruç
01.11.2009, 19:04
Abu Dabi'de Vettel kazandı Red Bull double yaptı

2009 Formula1 Dünya Şampiyonası'nın son yarışı olan Abu Dabi Grand Prix'sini Red Bull takımından Sebastian Vettel rahat bir şekilde kazandı. Vettel bu sezon 4. zaferini elde ederken kariyerindeki 5. zaferine de imza atmış oldu.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/abu-dabi-2009.jpg

Yarışa 2. sırada başlayan Vettel ilk pit stoplar sonrasında Lewis Hamilton'ı geçerek liderliğe yükseldi. Bu geçişten sonra liderliği bırakmayan Vettel finişe kadar lider giderek yarışı takım arkadaşı Webber'in yaklaşık 15 saniye önünde geçmeyi başardı.

Webber son 5 turda baskısını arttıran Button'ın önünde yarışı 2. sırada tamamlarken Dünya Şampiyonu Button yarışı 3. sırada tamamladı. Button son turlarda Webber'i geçmek için elinden geleni yapmasına rağmen Avustralyalı pilotun arkasında kalmaktan kurtulamadı.

Lewis Hamilton yarışa pole pozisyonunda başlamasına rağmen ilk pit stop sonrası frenlerinde yaşadığı sorun nedeniyle yarış dışı kaldı.

Brawn GP'nin Brezilyalı pilotu Rubens Barrichello yarışı 4. sırada tamamlarken Nick Heidfeld Abu Dabi'den 5. olarak ayrıldı. Toyota ile henüz ikinci yarışına çıkan Kamui Kobayashi etkileyici performansının ardından Formula1 kariyerindeki ilk puanlarına Yas Marina da ulaşmayı başardı. Kobayashi 6. olarak 3 puan kazandı.

Yarıştaki son puanlar ise Jarno Trulli ve Sebastien Buemi'ye gitti.

Sürücüler Klasmanı

1. Button > 95
2. Vettel > 84
3. Barichello >77
4. Webber > 69.5
5. Hamilton > 49
6. Raikkonen > 48
7. Rosberg > 34.5
8. Trulli > 32.5
9. Alonso > 26
10. Glock > 24

Markalar Klasmanı

1. Brawn Mercedes > 172
2. Red Bull-Renault > 153.5
3. McLaren Mercedes > 71
4. Ferrari > 70
5. Toyota > 59.5
6. BMW Sauber > 36
7. Williams-Toyota > 34.5
8. Renault > 26
9. Force India-Mercedes > 13
10. Toro Roso-Ferrari > 8

///////////////

Hamilton 2010'daki şampiyonluğu düşünüyor

Lewis Hamilton, McLaren'ın sezon sonuna doğru gerçekleştirdiği çıkışın, gelecek yıl şampiyonluk mücadelesine geri dönecekleri konusunda iyimser düşünmesini sağladığını söyledi.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/lewis-hamilton-abu-dhabi-31-10-2009.jpg

Hala MP4-24’de bazı eksiklikler bulunduğunu belirten Hamilton, buna rağmen sezon başında tasarımdaki yanlışlıkların önemli oranda düzeltildiğini ve gelecek yıla çok iyi bir hazır yapıldığını ifade etti.

İngiliz pilot, takımın sezon sonu performansı konusunda, “Kesinlikle çok cesaretlendirici. Bunun ne kadar ümit verici olduğunu ifade edemem. İki yıl üst üste oldukça iyi, rekabetçi bir araç ürettikten sonra, bu sezon başında nerede olduğu belli olmayan bir araç ortaya çıktı, daha iyi olup olmayacağı da belli değildi. Şimdi ise gelecek için ümit verici bir durumdayız” dedi.

Ferrari ve Renault’nun çok daha erken bir dönemde 2009 araçları üzerinde çalışmaktan vazgeçerek gelecek yılki araca yoğunlaşırken, McLaren’ın mevcut araç üzerindeki çalışmalarını sürdürmesine rağmen Hamilton, sözkonusu bu dönemde takımın gelecek yılki araçtan fedakarlıkta bulunmadığına dikkat çekti.

İngiliz pilot, MP4-24’ün eksiklerinin ve hatalarının tespit edilerek giderilmesinin, aynı zamanda 2010 aracı için de çok önemli bir altyapı hazırlayacağını vurgulayarak, “Ayrıca gelecek yılki araç üzerine de yoğunlaştık. Dolayısıyla oldukça güçlü olmamız lazım” dedi.

turkiyef1.com

Murat Erdem
11.11.2009, 19:15
Schumi'yi durduracağız diye, güzelim organizasyonun içine ettiler. Saçma sapan kurallar, puanlama, kısıtlamalar derken, artık umrumda bile olmuyor yarışlar. Merak bile etmiyorum artık, kim kazanmış, ne yapmış diye.
Eski format daki sıralama turları bile 10 basardı şimdi ki Grand Prix lere.
58 yaşında ki annem bile Schumi zamanında, bütün yarışları izlerdi. Yarış gününü, saatlerini bana sorar not alırdı, kaçırmamak için.

Oruç
16.11.2009, 19:13
Mercedes Brawn GP'yi satın aldı

Mercedes-Benz, düzenlediği basın toplantısında, Brawn Formula 1 takımının yüzde 75,1'lik hissesini satın aldığını duyurdu. Çoğunluk hissesinin Alman ekibe geçmesiyle takımın yeni adı da Mercedes GP olarak değişti.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/mclaren_mercedes_logo.jpg

Mercedes Başkanı Dr. Dieter Zetsche, toplantıda ana hatlarıyla şunları kaydetti: "Mercedes, F1'de gelecek yıldan itibaren kendi üretici takımıyla yer almaya karar vermiştir. Son anlaşmayla birlikte Mercedes'in takımdaki payı yüzde 75.1 oldu. Geri kalan hisseler ise Ross Brawn, Nick Fry ve diğerlerine ait. Bu takım, gerçek bir Mercedes-Benz takımı olacak. Ross Brawn, Takım Patronu olarak mevcut görevini sürdürecek."

Daimler AG'nin elindeki yüzde 40 oranındaki Mclaren hissesinin 2 sene içinde Mclaren tarafından geri alınacağını kaydeden Zetsche, Mclaren ile birlikteliklerinin daha uzun yıllar devam etmesini istediklerini ifade etti.

Uzun zamandır Mclaren sponsorluğunu üstlenen Mobil1'in de bundan böyle Mercedes'e geçmesi bekleniyor. Bu taktirde Mclaren, şimdiye kadar yarısını ödediği pilot ücretlerinin tamamını ödemek zorunda kalacak.

///////////////

Button McLaren'i ziyaret etti

Jenson Button, McLaren'ın merkezini ziyaret ederek gelecek sene McLaren'e geçeceği yönündeki söylentileri güçlendirdi.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/jenson-button-face-4.jpg

Dünya Şampiyonu pilot, 2010 kontratı için hala Brawn ile anlaşamamış durumda. Bununla birlikte İngiliz pilotun gelecek sene McLaren'e geçeceği söylentileri büyüyor.

Hafta başında Kimi Raikkonen'in menajerlerinin Woking'i ziyaret etmelerinden sonra Jenson Button da dün akşam Woking'e giderek McLaren'in merkezini ziyaret etti.

Jenson Button'ın menajeri Richard Goddard'ın The Guardian'a yaptığı açıklamaya göre Martin Whitmarsh, Button'a fabrikayı gezdirdi. Goddard, şu açıklamalarda bulundu;

"Daha önce de defalarca söylediğim gibi Jenson seneye şampiyonluk kazanacak kapasitede bir otomobil ile yarışmak istiyor."

"Aylardır Brawn ile görüşme içerisindeyiz ve gereksiz bir maaş artışı veya zorluk çıkardığımız yok. Ancak tabi ki onlar da bize değerlendirilecek teklifler verdiler."

"Jenson'ın gelecek sene nereye giderse gitsin kendini değerli hissetmesinin önemli olduğunu düşünüyorum."

turkiyef1.com

Onur
16.11.2009, 23:21
Schumi'yi durduracağız diye, güzelim organizasyonun içine ettiler. Saçma sapan kurallar, puanlama, kısıtlamalar derken, artık umrumda bile olmuyor yarışlar. Merak bile etmiyorum artık, kim kazanmış, ne yapmış diye.
Eski format daki sıralama turları bile 10 basardı şimdi ki Grand Prix lere.
58 yaşında ki annem bile Schumi zamanında, bütün yarışları izlerdi. Yarış gününü, saatlerini bana sorar not alırdı, kaçırmamak için.

Kendi ayaklarına sıktılar. Ama hala farkında değiller. Yok hızlar çok yüksek (!) bahanesiyle yavaşlattılar. Bu olayın ana felsefesi hız değil miydi yoksa.. ?!

Ufuk Bayraktar61
17.11.2009, 14:42
Button mclaren'le 3 senelik imzladı...button için iyi oldu ama, "genç" !!! olarak tuttuğum bir pilotun orda yarışması hiç hoşuma gitmeyecek. :)....2 sene içinde mercedes mclarenden elini ayağını çekecek, bakalım eskisi gibi olacak mı mclaren..

Ama sürpriz mercedsin brawnı alması oldu herhalde. muhtemelen pilot koltuğunada raikonen geçecek. seneye bizi güzel yarışlar bekliyor gibi görünüyor.

Oruç
17.11.2009, 22:38
Button ve McLaren 3 yıllık anlaşma imzaladı !

İngiliz The Guardia gazetesi, 2009 dünya şampiyonu Jenson Button'ın Mercedes'e satılan ve adı değişen Brawn GP'den ayrılarak 2010'da McLaren takımı adına yarışacağını yazdı.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/jenson-button-face-3.jpg

Taraflar arasında 3 yıllık anlaşma imzalandığı belirtilen haberde, söz konusu süre zarfında pilotun toplam 18 milyon Sterlin alacağı ileri sürüldü. Daily Mail gazetesinde yer alan bir başka haberde ise, anlaşmanın hafta sonuna kadar ilan edilebileceği belirtildi.

İngiliz pilotun menajeri Richard Goddard, "En sevmediğimiz şey, Jenson'ın durumunun belirsizlikte kalmasıdır" dedi.

Dün BBC Radio'ya açıklamalarda bulunan Brawn yöneticisi Nick Fry, İngiliz pilota yapacakları ödeme konusunda katı bir tutum sergileyeceklerini ve hassasiyet taşıyan bu durum karşısında Button'ın takımdan ayrılmayı düşünebileceğini ima etmişti.

///////////////

Dennis yeni Mercedes anlaşmasını kutladı

McLaren Grubu Başkanı Ron Dennis, Mercedes-Benz'in Brawn'ı satın almasıyla takımlarının bağımsızlığının arttığını ve bu durumun kendilerine yarayacağına inandığını söyledi.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/mercedes_motor.jpg

Son Mercedes açıklamalarının, bundan böyle McLaren'ın eskisi gibi Mercedes desteği alamayacağı anlamına gelmesine rağmen Dennis, artan özgürlükleriyle çalışacak olmalarının F1 çalışmalarında kendilerine yarayacağını düşünüyor.

Dennis, Mercedes'in McLaren'a 2025 yılına kadar motor desteği verme sözünün ardından söz konusu açıklamayı yaptı. McLaren'ın gümüş-kırmızı renklerine devam edeceğini kaydeden Dennis, şunları kaydetti:

"Bu durum, hem Mclaren hem de Daimler için bir kazanç olacaktır. Burada kaybeden yok. Yeni yüzyılın F1'inde ayakta kalarak her geçen gün kuvvetlenmek isteyen bir takım, sıradan bir takım olmaktan kurtulmalıdır. Yani şunu söylemek istiyorum: Rekabette daha da güçlenmek isteyen takımlar, ticarete de el atmalı gelir çeşitliliği oluşturmalıdır. Böylece gelirleri artacak, daha rahat yatırım yapabilecektir."

"Bununla birlikte, partnerlerimiz Formula 1 programının kilit oyuncuları olmayı sürdürecektir. Bu yüzden Mercedes-Benz, 2015'e kadar ve belki daha sonrasında da bizim sadece motor tedarikçimiz değil aynı zamanda ciddi bir partnerimiz de olmayı sürdürecek. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde teknolojik açıdan atağa geçeceğiz, dolayısıyla ilginç bir süreç olacak."

///////////////

Haug Mercedes-Heidfeld görüşmesini doğruladı

Mercedes Yarış Direktörü Norbert Haug, Nick Heidfeld ile Formula1 2010 sezonunda takımın pilotu olması konusunda görüştüklerini doğruladı.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/norbert-haug-face.jpg

Son günlerde basında yer alan haberlerde, Kimi Raikkonen ve Jenson Button'ın McLaren'da Heikki Kovalainen'den boşalacak ikinci koltuk için yetkililerle görüştüğü ileri sürülmüştü. Alman haber ajansı DPA'ya konuşan Haug, şunları kaydetti:

"Bu konuda Nick Heidfeld ile de görüşüyoruz. Mercedes-Benz, bu deneyimli ve yetenekli pilot ile görüşülmesi ve mümkünse anlaşılması gerektiğini düşünüyor. Fakat hiçbir acelemiz yok, işi oluruna bıraktık."

turkiyef1.com

Oruç
18.11.2009, 23:38
Button resmen McLaren'de

McLaren, Jenson Button'ın gelecek sezon eski dünya şampiyonu Lewis Hamilton'ın takım arkadaşı olarak İngiliz ekibinde yarışacağını doğruladı.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/jenson-button-face.jpg

Geçtiğimiz Cuma günü McLaren fabrikasını ziyaret eden Button'ın hakkındaki spekülasyonlar da böylece sona ermiş oldu. Button ile eski takımı Brawn GP arasındaki görüşmeler, ücret konusundaki anlaşmazlık nedeniyle çıkmaza girmişti.

Button bugün yaptığı açıklamada, "Bu kadar uzun süre bulunduğunuz bir takımdan ayrılma kararını vermek her zaman zor olur. Fakat hayat zorluklarla doludur. En önemlisi kendinizle mücadelenizdir. Geçtiğimiz sezon Brawn GP ile şampiyonluğu kazanmama ve bunu hiçbir zaman unutmayacak olmama rağmen, yeni zorluklara yelken açmaya devam etmek istedim. Bu yüzden de Vodafone McLaren Mercedes'e katılmaya karar verdim" dedi.

McLaren'ın en büyük takımlardan biri olduğunu söyleyen Button, Emerson Fittipaldi, James Hunt, Niki Lauda, Alain Prost, Ayrton Senna, Mika Hakkinen gibi yıldızların mücadele ettiği takımda artık Lewis Hamilton'la birlikte yarışacağını belirtti.
İngiliz pilot, "Küçüklüğümden beri McLaren takımını her zaman takip ettim ve sonunda bu takımın bir parçası olmak inanılmaz bir duygu" diye konuştu.

Button, "McLaren Teknoloji Merkezi'ni ziyaret ettiğimde, sadece teknik kaynakları değil, sahip olduğu inanılmaz yüksek standartları beni çok etkiledi" dedi.

Button ayrıca, "Kişisel bakış açısından, bir İngiliz dünya şampiyonu takım arkadaşıyla yarışmak büyük zevk. Lewis çok kısa bir sürede inanılmaz seviyede başarılara imza attı. Kendisi, tüm Formula 1 pilotlarının saygısını kazanmış harika bir pilot. Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey olduğuna eminim. Takımı daha ileri noktalara taşımak için bu güç birliğini kullanmayı sabırsızlıkla bekliyorum" ifadelerini kullandı.

///////////////

Kimi 2010'da yarışmayacak

Eski dünya şampiyonu Kimi Raikkonen, McLaren'la yürütülen görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine gelecek yılı pistlerden uzak, dinlenerek geçirecek.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/kimi-raikkonen-face-3.jpg

Ferrari ile sözleşmesini bir yıl önce sona erdiren Fin pilot geçtiğimiz ay yaptığı yaptığı açıklamada, Formula 1'de kalmasının şartı olarak, şampiyonluk mücadelesi verebilecek bir araçla yarışmak istediğini, bu yüzden de tek seçeneğinin McLaren olduğunu ifade etmişti.

Raikkonen'in menajeri Steve Robertson dün gece saatlerinde yaptığı açıklamada, McLaren'la yürütülen görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı.

Robertson, Raikkonen'e yakın kaynaklarıyla bilinen Fin gazetesi Turun Sanomat'da yayınlanan açıklamasında, "Gelecek sene F1'de kalmak için tek opsiyonu McLaren'dı. Ancak Kimi ve McLaren bir anlaşmaya varamadı. Bu yüzden de en azından gelecek sene F1'de yarışmayacak" dedi.

Raikkonen için boş geçen bir yılın fazla bir öneminin olmadığını ifade eden Robertson, "O daha çok zafer mücadelesi vermek ve dünya şampiyonu olmakla ilgileniyor. F1, Kimi'yi özleyecek. Yaz döneminde çok çalıştı, Ferrari'de çok şeyler yaptı, bunlar ancak en iyi pilotların yapabilecekleri şeyler" diye konuştu.

Bu arada Raikkonen'in F1'de yarışmayacağı bilinmesine karşın, dünya ralli şampiyonasına yönelik bir faaliyetinin olabileceği ifade ediliyor.

turkiyef1.com

Oruç
20.11.2009, 20:49
McLaren'den eşitlik garantisi

McLaren patronu Martin Whitmarsh, gelecek sezon Lewis Hamilton ve Jenson Button arasında uyumlu bir ilişki olacağına inandığını belirterek, her iki pilot arasında da tam bir eşitlik olacağı sözü verdi.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/lewis-hamilton-singapur-26-09-2009.jpg

Her iki dünya şampiyonunun isteklerinin karşılanmasında bir denge sağlanacağından kuşkusu olmadığını belirten Whitmarsh, "En iyi pilotlarla yarışmak her zaman takım politikası olmuştur. Hamilton ve Jenson'la 2010'un gridin en hızlı çiftine sahip olmanın dışında, en noksansız, profesyonel ve kendilerini mesleklerine adamış pilotlarıyla da yarışıyor olacağız" ifadelerini kullandı.

İki pilot arasında başarılı bir denge kurulacağını söyleyen Whitmarsh, McLaren mühendislerinin Button'la çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini kaydetti.

Whitmarsh, "Böylesine güçlü ve dinamik bir sürücü kadrosunun bizi çok daha başarılı ve rekabetçi yapacağına eminim. Şimdi her iki pilota da yarış kazanan bir araç üretmek zorundayız" dedi.

Whitmarsh, "Hırslıyız, yüksek bir motivasyona ve her zamankinden daha çok kazanma arzusuna sahibiz. Gelecek yıla yönelik arzumuzu gizlemiyoruz: Vodafone McLaren Mercedes Jenson ve Lewis'le her iki dünya şampiyonluğunu da kazanmak istiyor. Bunu başarmak için de, pit alanındaki diğer tüm takımlardan daha donanımlı olduğumuza inanıyoruz" şeklinde konuştu.

///////////////

Hamilton Button'un gelişinden memnun

Eski dünya şampiyonu Lewis Hamilton, yeni takım arkadaşı Jenson Button'la aynı takımda olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, İngiliz pilotla çok güçlü bir iş ilişkisi içinde olmayı umduğunu belirtti.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/lewis-hamilton-sivil.jpg

2007 sezonunda dünya şampiyonu Fernando Alonso ile çalkantılı bir ilişkisi olan Hamilton, Button hakkında, "Birbirimizi çok zorluyor olacağız, ama eminim ki, çok kısa sürede harika bir iş ilişkisi kuracağız" dedi.

Hamilton, "Kendisi müstesna bir pilot, çok kontrollü ve yumuşak bir sürüşü var. Gerçekten derin bir bilgi ve tecrübeye sahip. Birbirimizi çok iyi tamamlayacağımızı düşünüyorum. Bu işbirliği takımı çok daha güçlü hale getirecek" diye konuştu.

Button'ın takımın benzersiz kültür ve özel aile atmosferini takdirle karşıladığını vurgulayan Hamilton, "Biz gerçekten büyük bir aileyiz. Jenson'ın da ilk günden itibaren bu atmosferin sıcaklığını hissedeceğinedn eminim" dedi.

Button'ın transferiyle bir İngiliz takımı olan McLaren, iki İngiliz pilotla yarışacak. Ayrıca Lotus'ta Jim Clark ve Graham Hill'den sonra ilk kez bir İngiliz takımı iki dünya şampiyonu pilotu kadrosunda bulunduracak.

Hamilton ayrıca, takımın gelecek sene yarışacağı MP4-25'in, gelişimini yakından takip ettiğini söyleyerek, "Düzenli olarak zafer mücadelesi vermemizi sağlayacak son teknoloji ürünü bir araç olacak" dedi.

///////////////

Raikkonen Mercedes ile yarışabilir

Kimi Raikkonen, gelecek sene Mercedes Grand Prix'de yarışabileceğini söyledi. Ancak Fin pilot bunun şartı olarak, öncelikle takımın şampiyonluk potansiyeli bulunan bir araç konusunda kendisini ikna etmesi gerektiğini belirtti.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/kimi-raikkonen-face-2.jpg

Daha önce Formula 1'de kalmasının tek şartı olarak McLaren'ı gösteren, ancak ücret ve sözleşmeye ilişkin maddeler konusundaki anlaşmazlık nedeniyle görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanan Raikkonen, şimdi gözünü Mercedes'e çevirdi.

Raikkonen'in menajeri Steve Robertson bugün yaptığı açıklamada, eski dünya şampiyonu Fin pilotun 2010'u dinlenerek geçirmesinin kuvvetli olan ihtimal olduğunu ancak talep ederlerse, Mercedes'ten gelecek teklifi de değerlendireceklerini kaydetti.

Robertson, "Formula 1'de herşey mümkün. Bir teklif sunarlar veya Kimi'ye mutlu olacağı bir imkan sağlayıp, yarış kazanarak dünya şampiyonu olabileceğine dair bizi ikna ederlerse buna asla hayır denmez" dedi.

Raikkonen'in ilgisini çeken az sayıda takım bulunduğunu ve asıl gayesinin de şampiyonluk potansiyeline sahip bir araçla yarışmak olduğunu söyleyen Robertson, "Kimi parayla ilgilenmiyor" diye konuştu.

Robertson, "Elbette para bu işin bir parçası ama onun paraya ihtiyacı yok. En çok istediği şey kabiliyetini sergileyebileceği bir araç. Bu yıl büyük hayal kırıklığı yaşadı. F1'de dokuz yıl geçirip şampiyon olduktan sonra artık daha büyük zorluklarla mücadele etmek istiyorsunuz. Kimi için de bu zorluk, yeniden şampiyon olmak" dedi.

turkiyef1.com

Erbay
04.12.2009, 22:14
Kimi Räikkönen ralliye geçmiş :eek:
http://www.sporx.com/motorsporlari/f1/176142/

ilhan
05.12.2009, 12:01
Alonso'yu oldum olası sevmiyorum. Ama Ferrari'yi seviyorum. :)

Sefa Murat Dokuz
05.12.2009, 15:34
Bu sene ipi Alonso göğüsleyecek!

onur-ts
19.12.2009, 10:33
Bernie Ecclstone 2011den sonra yarışların Türkiye'de düzenlenmesi için aldığı 13 milyon euroyu 26milyon euroya çıkardı ve bu para ödenmezse yarışlar Türkiyede olmayacak tehtidinde bulundu.pistin tüm hakları Bernie'ye satılmış durumda olduğundan ses çıkaramıyoruz.böyle mükemmel bir pisti değerlendiremiyoruz.benim hislerime tercüman olan Kenan Sofuoğlunun basın bildirisini huzurlarınıza sunuyorum.okuyun ibret alın, düşünün...

BASIN BİLDİRİSİ

Ben Supersport dalında bir Dünya Şampiyonu’yum. Öyle bir şampiyon ki kendi ülkesinde yarışma imkanı olmayan bir şampiyon. Dünyanın en pahalı tesislerinden birine sahip olmamıza rağmen yarışmasına izin verilmeyen bir şampiyon. Yabancıların kendi vatandaşlığına almak için yarıştıkları, ancak bunu kabul etmeyen bir şampiyon. Âşık olduğu bu spor dalında, büyük fedakârlıklarla yarışan bir şampiyon.

Ülkemize kazandırılan İstanbul Park tesislerine, vakıfların fedakârlığına ilave olarak faizleri hariç 250 milyon dolar harcandı. Formula yarışlarının yayın ve ticari haklarının sahibi Ecclestone'a 135 milyon dolar garanti edildi. Bunun yarısı ödendi, kalanı ödenmeye devam ediyor. İstanbul Belediyesi İstanbul Park'a ulaşabilmek için 70 milyon doların üzerinde yol masrafı yaptı. Harcanan ve vaat edilenlerle birlikte maliyetin 400 milyon doları aştığı böylesine bir tesis acaba dünyada kaç adet var? Peki bu tesis yılda kaç gün kullanılıyor biliyor musunuz? Sadece üç gün. Geri kalan 362 gün, sadece Bay Ecclestone'u mutlu edebilmek için boş tutuluyor. Sizin vicdanınız buna müsaade ediyor mu? Peki son yarışı kaç kişi izledi? Ücretsiz dağıtılan biletlere rağmen 15 binden az. 100 binin üzerinde koltuk boş kaldı.

Halbuki bu tesisin yapılmasını planlayanlar ne demişlerdi? Neler vaat etmişlerdi? Bir hatırlamaya çalışın lütfen. Zihinlerinizi fazla zorlamanıza gerek yok.

Her yıl tanıtma fonundan 13 küsur milyon dolar alan Bay Ecclestone, şimdi 26 milyon dolar istiyor ve, "Vermezseniz ben bu yarışı başka ülkelere götüreceğim," diyerek tehdit savuruyormuş.

Ben dünyanın her tarafında yarıştım. Bu konudaki rayiçleri biliyorum. Bunun bedeli 3-5 milyon dolar arasındadır. Ancak kazandığı paranın hesabını bilmeyen bazı petrol zengini ülkeler daha yüksek bedeller ödeyebilirler. Bildiğim şu ki gelişmiş ülkeler, kazandığı paranın halkı için ne ifade ettiğini bilen ülkeler 3-5 milyon dolardan daha fazla para ödemiyorlar.

Kaldı ki Formula yarışları dünyada seyirci kaybediyor. Motosiklet seyircisi artarken Formula'nın hem seyircisi azalıyor, hem de yarışan şirketlerin bir kısmı çekilme hazırlıkları yapıyorlar. Başta İngiltere olmak üzere, yarışın düzenlendiği bir kısım ülkeler de gelirlerin yeterli olmaması hesabıyla zaten çekilmek üzereler.

Ben, bu tesisin, senenin üç günü çalışmasına izin veren Bay Ecclestone'un istediği bedelin fahiş olduğunu iddia ediyorum. Halkımızın soyulmasına ses çıkarılmamasına isyan ediyorum.

Dünyada benzen pistler bütün sporculara ve halka açıktır. İlgili federasyonların koyduğu emniyet kuralları dahilinde antrenman yapılır, eğitimler verilir ve sayısız yarışlar düzenlenir. Sporcular, dünya şampiyonları böylesine tesislerde yetişir. Bu ülkenin parasıyla yapılan böylesine bir tesisi sporcusuna kapatma lüksü kimsede olamaz.

Ülkemizi, kendi paramızla yaptığımız tesislerimizi, yönetimimizi, sporcularımızı ve en önemlisi zihinlerimizi esir alan Ecclestone'un hükümranlığına lütfen bir son verelim. Biz kendi yağımızla kavrulmasını bilen asil bir milletiz. Bu tesisleri Türk halkına, Türk sporcusuna açalım. Bu esareti bitirelim, sporcumuzu kendi tesislerimizle buluşturalım.

Benzeri tesislerin dünyada nasıl işletildiğini bilmeyen bir halkı yanlış bilgilerle yönlendirmek, korkutmak kolay, ancak çok şükür ki aramızda bunun nasıl işletileceğini iyi bilenler var. Bu tesisin Türk halkı tarafından yönetilmesi konusunda sorulursa çözüm önerilerimiz elbette olacaktır.

Bu tesisin asıl sahibi benim. Bu tesisin asıl sahibi Türk sporcularıdır. Bizi Ecclestone'a tercih edenlere isyan ediyorum. Konuyu Başbakanımın, Maliye Bakanımın, Devlet Bakanımın, Gençlik Spor Genel Müdürümün, Türk Tanıtma Fonundan sorumlu Bakanımın, değerli basın mensuplarının, Türk sporcularının, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının, ilgili federasyonların, bu ülkenin ve tesislerin sahibi tüm halkımın dikkatine arz ediyorum.

Ben bir Dünya Şampiyonu’yum. Başka ülkelerin kucağına itiliyorum. Yaşım ilerliyor. Ben kendi ülkemde çalışmak, kendi ülkemde yarışmak, kendi ülkemde şampiyon olmak, şampiyonluk kupasını ülkemde kaldırmak, yeni sporcuları teşvik etmek ve yeni yeni şampiyonların yetişmesine imkan sağlamak istiyorum.

Benim şampiyon olduğum, daima ilk üçte iddialı yarıştığım, rekorlar kırdığım Dünya Superbike (World SBK) yarışı varken içinde hiçbir Türk sporcusunun olmadığı ve yakın gelecekte de maalesef olamayacağı ve inanılmaz paralara mal olan Formula'ya ısrar niye?

Türk sporcularının kelepçelerini, prangalarını çözün. Bize hakkımız olan bu tesisi emanet edin. Sizi mahcup etmeyeceğimize söz veriyorum.

Kenan Sofuoğlu
Supersport Dünya Şampiyonu

kaynak:TürkiyeF1.com

ilhan
23.12.2009, 13:02
Schumacher, Mercedes Benz ile anlaştı. Daha doğrusu Mercedes Benz, Schumacher ile anlaştığını duyurdu.

Murat'
23.12.2009, 14:10
Michael Schumacher 3 yı aradan sonra pistlere geri döndü!

Mercedes takımı, telekonferansla yaptığı açıklamada, 7 F1 şampiyonluğu bulunan motorsporlarının efsane ismi Michael Schumacher'in yeni sezonda Mercedes ile pistlerde olacağını resmen açlıkladı.

Alman pilotun 1 yıllığına 7 milyon avro alacağı belirtildi. Schumi'nin takım arkadaşı ise daha önceden anlaşılan Nick Rosberg olacak..

Ocak ayında 41 yaşına girecek olan Ferrrari ve Benetton takımlarıyla 7 defa şampiyonluk kazanmış olan efsane pilot, geçen sezon da Felipe Massa'nın Macaristan'da yaptığı üzücü kaza sonrası adı Brezilyalı sürücünün yerine geçmesi beklenmiş, ancak Schumi son anda karar değiştirerek sevenlerini üzmüştü..

Schumacher'in pistlere geri dönmesiyle, dünyanın en çok izlenen spor organizasyonunda yaşanan seyirci kaybının sona ereceği düşünülüyor..

41 yaşında pistlerde boy gösterecek olan Schumacher, F1'in en yaşlı sporcusu olmayacak. Çünkü Arjantinli Juan Manuel Fangio 5. dünya şampiyonluğuna 46 yaşında ulaşmıştı. En yaşlı yarış kazanan pilot unvanı ise İtalyan sürücü Luigi Fagioli'ye ait. Fagioli damalı bayrağı gördüğünde tam 53 yaşındaydı.

Ajansspor

Bakalım ne kadar başarılı olabilecek Shumi.Geçen sene Formula'da heyecan nasıma hiçbir şey yoktu.Umarım bu sene olur.

Dursun Kaplan
23.12.2009, 15:31
Efsana geri döndü o zaman. :)

Schumi neredeyse bende oradayım arkadaş. :cool:

Mercedes'ciyim artık.

Erbay
23.12.2009, 17:17
Keşke Ferrari'de devam etseydi :(

Kasım Hilal
23.12.2009, 17:50

Ferrari başkanı Montezemelo kendisine bir kontrat teklif etmedi..
İki genç pilot varken Shumi'yi düşünemeyeceklerini söylemişti..
Hal böyle iken Shumi'nin başka bir takıma gitmesi doğal karşılanmalı..

Samet Yildirim
23.12.2009, 18:08
Ben Ferrariciyim onun icin üzüldüm ama bu sene cok büyük yaris olur...Geri dönmesine sevindim

Vettel-Webber - Red Bull
Massa-Alonso - Ferrari
Button-Hamilton - Mclaren
Schumacher-Rosberg - MercedesGP

Onur
23.12.2009, 22:34
Önümüzdeki sene F1 izlenme oranı %150 artmazsa bende bir şey bilmiyorum :p

ilhan
24.12.2009, 11:32

Keşke öyle olsaydı. Ama bence yarışlara dönüyor olması bile güzel. 3 senelik bir anlaşma yapılacakmış.

Ferrari'yle gönül bağımızın nedeni hem rengi hem de Schumi'ydi. Mercedes Benz'i de severiz. Ne olacak yanii =)

Özge
24.12.2009, 13:51
Ferrari'de alıştık Shumi'ye ama onu yeniden görmek güzel:)

Gökhan KAN
29.12.2009, 16:19
Eski başarısını yakalayamazsa kariyerine kara leke olabilir..

Sefa Murat Dokuz
05.01.2010, 23:50
Tifozzi'yim. Alonso'yu destekleyeceğim. Massa'yı destekleyeceğim. Ama Schumacher in yeride başka.

Onur
05.01.2010, 23:59
Eski başarısını yakalayamazsa kariyerine kara leke olabilir..

Katılmıyorum. O kariyere kara leke sürmek için tüm yarışlarda sonuncu olmak bile yetmeyebilir. :)

Gökhan KAN
06.01.2010, 00:04
Katılmıyorum. O kariyere kara leke sürmek için tüm yarışlarda sonuncu olmak bile yetmeyebilir. :)
Hocam demek istediğim günün birinde kariyeri Tv lerde vb.açıklanırken şöyle diyecekler..

F1 Mercedes le geri döndü başarılı olamayınca F1 nokta koydu..

Aynı Zidane gibi..Zidane üzerine biriyle 5 dk.sohbet et kesinlikle sonunda Materazziye attığı kafa sohbette geçecektir..

mehmets61
06.01.2010, 01:24
hala inanamıyorum inanmak istemiyorum mercedes ve schumacher bir de üstünde hakkınen yarış drektörü olsun tam olur:)

Dursun Kaplan
18.01.2010, 15:37
Şumi'nin test performansı çok iyiymiş. Ee efsane olmak kolay mı ? :)

Oruç
22.01.2010, 09:07
2010 kadroları hemen hemen belli oldu

BMW Sauber'in Pedro de la Rosa ile yarışacağına açıklamasının ardından takımların 2010 kadroları hemen hemen tamamlandı. Gridde sadece 4 aracın koltuğu boş durumda

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/drivers.jpg

Sauber'in ardından şimdi tüm gözler, Renault'nun Robert Kubica'nın takım arkadaşı olarak kimi açıklayacağında.

Boş araçlar için sürücü sıkıntısı çekilmiyor. Halen Nick Heidfeld, Romain Grosjean gibi pilotlar takım bulabilmiş değil.

Henüz kadrosunu tamamlayamayan Campos Meta, sadece Brezilyalı Bruno Senna ile imza attı. US F1 takımının ise şu ana dek resmen açıkladığı bir pilot yok. Muhtemel adayların başında ise iyi bir sponsorluk paketine sahip olan Arjantinli pilot Jose Maria Lopez geliyor.

2010'da sürücü kadroları şöyle oluştu:

Mercedes GP

Michael Schumacher
Nico Rosberg

Red Bull Racing

Sebastian Vettel
Mark Webber

McLaren-Mercedes

Jenson Button
Lewis Hamilton

Ferrari

Fernando Alonso
Felipe Massa

BMW Sauber

Pedro de la Rosa
Kamui Kobayashi

Williams-Cosworth

Rubens Barrichello
Nico Hulkenberg

Renault

Robert Kubica
Bilinmiyor

Force India-Mercedes

Adrian Sutil
Tonio Liuzzi

Toro Rosso-Ferrari

Sebastien Buemi
Jamie Alguersuari

Lotus-Cosworth

Jarno Trulli
Heikki Kovalainen

Campos-Cosworth

Bruno Senna
Bilinmiyor

Virgin-Cosworth

Timo Glock
Lucas di Grassi

US F1-Cosworth

Bilinmiyor
Bilinmiyor

//////////

Ferrari 2010'da bu tasarımla yarışacak

İspanyol pilot Fernando Alonso'nun, Ferrari'nin yeni görünümlü 2009 aracını kullanırken çekilmiş fotoğrafları yayınlandı.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/ferrari-2010-car.jpg

İtalyan ekibinin yeni sponsoru Santander tarafından İspanyol basınına dağıtılan resimlerde, Alonso Fransa'daki Paul Ricard pistinde özel olarak yapılan sürüş sırasında görülüyor.

2010 sezonunun dış görünümünü taşıyan 2009 aracında ön ve arka kanatlarda İspanyol bankasının isimleri yer alıyor.

Santander'in İletişim Direktörü Juan Manuel Cendoya yaptığı açıklamada, sözkonusu fotoğrafların Ferrari'nin de onayı alındıktan sonra yayınladığını kaydetti.

İspanyol pilot Alonso, bu hafta yaptığı açıklamada, 281 kod adını taşıyan takımın yeni aracının "hemen hemen hazır" olduğunu söylemişti

> turkiyef1.com

SefaÇetinKulak
22.01.2010, 09:28
Artık bi heyecanı kalmadı Formula'nın . Eskiden daha heyecan vericiydi . Değişen kurallar heyecanı en aza indirdi .

SDanışmaz
22.01.2010, 13:22
Sırf Schumi'yi durdurmak için F1'in içine ettiler.

Eskiden yarışları izlerken heyecanlanırdım, yerimde duramazdım. Şimdi ise rastladığım zaman izliyorum.

Sefa Murat Dokuz
22.01.2010, 17:10
f1 de ilgi ve heyecan çok azaldı.

onur-ts
22.01.2010, 20:07
Sırf Schumi'yi durdurmak için F1'in içine ettiler.

Eskiden yarışları izlerken heyecanlanırdım, yerimde duramazdım. Şimdi ise rastladığım zaman izliyorum.

schumiyi durdurmak için bu işin içine etmez kimse.zira bu f1 paranın kokusunu iyi alır.schumi de parayı çeken, taraftarı olan bir pilottu.yani f1 kendi sonunu asla hazırlamaz.bu düşünce bana göre yanlış.ayrıca schumiyi aynı kurallar ile aynı şartlarda Alonso 2 kere durdurdu.o çifte dünya şampiyonu oldu.gerisi hikayedir.schumi büyük pilottur haklısınız bu konuda ama F1 schumiden daha büyüktür.

f1 ile ilgilenen biri olarak söylüyorum ilgi azalmış, eskisi gibi değil, f1 bitti söylemleri beni üzüyor.çünkü f1 teknolojinin zirvesidir.teknoloji bugün çok gelişti ve buna paralel olarak kurallar da değişiklik gösteriyor ve sonuçta bu bir olgu bunu engelleyemeyiz.şuan 20yıl önceki araçlar olsa belki heyecanı farklı olur ama şuan da bu spor güzel bence.ha tabi sizin fikirlerinize de hak veririm.

Berk
22.01.2010, 20:47
Bence bu sene saracak.Var mı iddiaya giren?:)

onur-ts
22.01.2010, 21:16
Bence bu sene saracak.Var mı iddiaya giren?:)

ben de saracak diyenlerdenim.F1 bitmedi.
Hayat "1" Formula 1

Kaya
30.01.2010, 01:50
F1'de 2 takım destekleyebileceğimi tahmin etmezdim... :)

Bir yanda Schumi, bir yanda Ferrari...

Bu sene "karanti" şampiyonuz uşaklar... :D

Miraç Atalay Çiftçi
30.01.2010, 01:57

Nasıl ya neler kaçırdım ben?
Schumi?
Mercedes Gp...

yuh bana...

Paksoy
30.01.2010, 02:01
baya yeni takımlar katılıyor güzel ,

Kaya
30.01.2010, 02:42
McLaren

http://www.turkiyef1.com/images/otherSeries/bigs/mclaren-mp4-25-lunch-2010-11.jpg

Ferrari

http://www.turkiyef1.com/images/otherSeries/bigs/ferrari-f2010-lunch-3.jpg

Schumi'nin yer alacağı Mercedes henüz tanıtım yapmadı.

Kasım Hilal
01.02.2010, 15:34
McLaren çok çekici görünüyor..

Hüseyin İlkin
01.02.2010, 15:47
Kimi Raikkonen bu işleri bıraktığına göre, tamamen McLaren'e geçebilirim... :)) Kısa bir ayrılık oldu, tam ayrılıkta denmez aslında. Hem Raikkonen, hem McLaren'ciydik diyerek toparlayalım.. :D Button gelmiş, hoşgelmiş...

SDanışmaz
01.02.2010, 16:11
schumiyi durdurmak için bu işin içine etmez kimse.zira bu f1 paranın kokusunu iyi alır.schumi de parayı çeken, taraftarı olan bir pilottu.yani f1 kendi sonunu asla hazırlamaz.bu düşünce bana göre yanlış.ayrıca schumiyi aynı kurallar ile aynı şartlarda Alonso 2 kere durdurdu.o çifte dünya şampiyonu oldu.gerisi hikayedir.schumi büyük pilottur haklısınız bu konuda ama F1 schumiden daha büyüktür.

f1 ile ilgilenen biri olarak söylüyorum ilgi azalmış, eskisi gibi değil, f1 bitti söylemleri beni üzüyor.çünkü f1 teknolojinin zirvesidir.teknoloji bugün çok gelişti ve buna paralel olarak kurallar da değişiklik gösteriyor ve sonuçta bu bir olgu bunu engelleyemeyiz.şuan 20yıl önceki araçlar olsa belki heyecanı farklı olur ama şuan da bu spor güzel bence.ha tabi sizin fikirlerinize de hak veririm.

F1'i son 10 senede marka yapan Schumi'dir. Ferrari sezon yarısında şampiyonluğu garantilediği zaman bile F1 izlenmesinde kayıp olmuyordu.

Ne zaman Schumi'yi ve Ferrari'yi durdurmak için kural değişikliklerine başladılar, o zamandan beri F1 hızla ivme kaybediyor.

F1 yönetimi kendi sonlarını kendileri hazırladı.

Gerçi Schumi döndü. İzlenmede kesin artış olacaktır.

Kaya Abi bence de karanti :D

Ama ben yinede arada kaldım. Ah Schumi ahh geçen sene Ferrari'ye gelseydin ne olurdu :(

f1bekir
01.02.2010, 17:22
Kaya Abi bence de karanti :D

Ama ben yinede arada kaldım. Ah Schumi ahh geçen sene Ferrari'ye gelseydin ne olurdu :(

Bence Schumacher, geçen sezon Ferrari'ye gelecekti ama Massa'nın kazasından çok daha önce Ferrari Alonso ile anlaşmıştı. Schumacher, sadece Massa'nın yarışamayacağı yarışlar için değil kalıcı olarak dönmek istiyordu. Ferrari de ya Massa'ya yamuk yapıp Schumacher'i alacaktı ya da sadece Massa geri dönene kadar Schumacher'i yarıştıracaktı. Schumacher de bunu kabul etmedi. Üçüncü araç teklifi de kabul görmeyince Schumacher, mecburen boyun ağrılarını bahane ederek dönüşten vazgeçti. Bu sezon da eski dost Brawn ile buluştu.

Herhangi bir kaynaktan bilgi almadım, tamamen bir tahmindir, yanlış anlaşılmasın ;)

Kasım Hilal
01.02.2010, 19:31
İşin aslı Shumi Ferrari'de yarışmak istedi ama Luca Muntomozello (ya da soyadı her ne ise) kabul etmedi... Nedenini ise iki genç pilot varken Shumi'nin düşünülemeyeceği olarak açıkladı..

onur-ts
02.02.2010, 19:46
antrenman sezonu açıldı ve Ferrari beklediğim gibi.araç pistin en hızlısı şuan.Massa en iyi dereceye sahip.ki henüz Alonso piste çıkmış değil.bu sene Ferrari için güzel geçecek.Schumi ise Ferrariden kovulmadı arkadaşlar kendisi gitti, burada Ferrariyi suçlamayı bırakın.Ferrari tabiki de Alonso-Massa varken emekli olmuş schumiyi almayacaktı.ben size sorayım şuan zidane emekli olmuş.dese ki ben oynamak istiyorum TS alsın beni.alır mısınız, tabiki hayır.pek alakası yok ama bi örnekti bu sadece.

f1bekir
03.02.2010, 00:15
antrenman sezonu açıldı ve Ferrari beklediğim gibi.araç pistin en hızlısı şuan.Massa en iyi dereceye sahip.ki henüz Alonso piste çıkmış değil.bu sene Ferrari için güzel geçecek.Schumi ise Ferrariden kovulmadı arkadaşlar kendisi gitti, burada Ferrariyi suçlamayı bırakın.Ferrari tabiki de Alonso-Massa varken emekli olmuş schumiyi almayacaktı.ben size sorayım şuan zidane emekli olmuş.dese ki ben oynamak istiyorum TS alsın beni.alır mısınız, tabiki hayır.pek alakası yok ama bi örnekti bu sadece.

Biz de kovdular demedik :)

Schumacher dönmek istedi ama Ferrari ya gençleri tercih etti -ki ben buna inanmıyorum:)- ya da yukarıda dediğim gibi Alonso ile önceden anlaşmışlardı, Schumacher'i almak için tek yol Massa'yı silmekti. Bunu yapmak da Ferrari'ye yakışmazdı; Ferrari bunu göze alsa bile Schumacher adeta elinde büyüttüğü ve kardeşi gibi sevdiği Massa'ya bunu yapamazdı. Böylelikle Ferrari defterini kapattı, diğerlerinin içinden de tanıdık yüz Brawn'ı seçti.

Alonso - Massa varken Schumacher'i seçer miydim? Sıfırdan bir takım kuruyor olsaydım seçerdim. Ancak kaza yapmış bir pilotu işinden etmek pahasına bunu yapmazdım. Yani Ferrari'nin yaptığını yapardım.

Oğuz ZEYTİN
09.02.2010, 00:14
2010 kadroları hemen hemen belli oldu

BMW Sauber'in Pedro de la Rosa ile yarışacağına açıklamasının ardından takımların 2010 kadroları hemen hemen tamamlandı. Gridde sadece 4 aracın koltuğu boş durumda

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/drivers.jpg

Sauber'in ardından şimdi tüm gözler, Renault'nun Robert Kubica'nın takım arkadaşı olarak kimi açıklayacağında.

Boş araçlar için sürücü sıkıntısı çekilmiyor. Halen Nick Heidfeld, Romain Grosjean gibi pilotlar takım bulabilmiş değil.

Henüz kadrosunu tamamlayamayan Campos Meta, sadece Brezilyalı Bruno Senna ile imza attı. US F1 takımının ise şu ana dek resmen açıkladığı bir pilot yok. Muhtemel adayların başında ise iyi bir sponsorluk paketine sahip olan Arjantinli pilot Jose Maria Lopez geliyor.

2010'da sürücü kadroları şöyle oluştu:

Mercedes GP

Michael Schumacher
Nico Rosberg

Red Bull Racing

Sebastian Vettel
Mark Webber

McLaren-Mercedes

Jenson Button
Lewis Hamilton

Ferrari

Fernando Alonso
Felipe Massa

BMW Sauber

Pedro de la Rosa
Kamui Kobayashi

Williams-Cosworth

Rubens Barrichello
Nico Hulkenberg

Renault

Robert Kubica
Bilinmiyor

Force India-Mercedes

Adrian Sutil
Tonio Liuzzi

Toro Rosso-Ferrari

Sebastien Buemi
Jamie Alguersuari

Lotus-Cosworth

Jarno Trulli
Heikki Kovalainen

Campos-Cosworth

Bruno Senna
Bilinmiyor

Virgin-Cosworth

Timo Glock
Lucas di Grassi

US F1-Cosworth

Bilinmiyor
Bilinmiyor

//////////

Ferrari 2010'da bu tasarımla yarışacak

İspanyol pilot Fernando Alonso'nun, Ferrari'nin yeni görünümlü 2009 aracını kullanırken çekilmiş fotoğrafları yayınlandı.

http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/ferrari-2010-car.jpg

İtalyan ekibinin yeni sponsoru Santander tarafından İspanyol basınına dağıtılan resimlerde, Alonso Fransa'daki Paul Ricard pistinde özel olarak yapılan sürüş sırasında görülüyor.

2010 sezonunun dış görünümünü taşıyan 2009 aracında ön ve arka kanatlarda İspanyol bankasının isimleri yer alıyor.

Santander'in İletişim Direktörü Juan Manuel Cendoya yaptığı açıklamada, sözkonusu fotoğrafların Ferrari'nin de onayı alındıktan sonra yayınladığını kaydetti.

İspanyol pilot Alonso, bu hafta yaptığı açıklamada, 281 kod adını taşıyan takımın yeni aracının "hemen hemen hazır" olduğunu söylemişti

> turkiyef1.com

Renault, Kubica'nın yanına 25 yaşındaki Rus Vitaly Petrov'u seçti.

US F1 ise Arjantinli Jose Maria Lopez'le anlaştı.

2 boş koltuk var: Biri Campos Meta diğeri US F1...

Oğuz ZEYTİN
09.02.2010, 00:23
2010 F1, son yıllarda bu spora azalan ilginin yeniden canlanacağı sezon olacakmış gibi görünüyor. Bunda baş faktör M. Schumacher gibi görünse de mutlak favori olmaması da başka bir etken. Motor üreticilerinin sayısının azalması ( Cosworth/4 takım, Mercedes/3 takım, Ferrari/3 takım, Renault/2 takım) ve butik takımların organizasyona dahil edilmesi rekabeti artıracaktır.

N. Heidfeld ve G. Fisichella artık test pilotu. Tecrübeli isimlerden P. de la Rosa ise geri döndü (Sauber).

Bu yıl iyi bir araç hazırlanırsa S.Vettel'in yılı olabilir. R. Kubica kendinden beklenen patlamayı Renault ile yapabilir mi-soru işareti?

Benim favorim biraz duygusal da olsa F.Massa. Umarım geçen yıl yaşadığı sorunları bu yılki başarılarıyla unutur...

Sefa Murat Dokuz
09.02.2010, 04:02
Schumi varsa kendisinin dışında mutlak favori diye bişey yoktur.
Ancak ben araç konusunda biraz şüpheliyim. Ferrari ve Alanso en iyi olabilir.

Cemalettin Taşkın
09.02.2010, 09:06
brawn gp ne oldu?

Oruç
09.02.2010, 12:17
Mercedes satın aldı Brawn GP'yi. Button McLaren'e, Rubens de Williams-Cosworth'e gitti.

Eski Brawn oldu Mercedes GP abi.

Oğuz ZEYTİN
10.02.2010, 13:33
FIA, yeni takımların sezonun ilk 3 yarışına katılmamaları halinde ceza almayacaklarını açıkladı.

(Campos ile UsF1 henüz ikinci pilotlarını açıklamadı.)

Hekimoğlu
10.02.2010, 15:38
Schumi'yi çok severim Mclearen'i hiç sevmem Alonso'dan nefret ederim Ferrari'yi tutarım şimdi önümüzdeki sezon ben ne yapayım şaşırdım valla.

ApoCaN28
10.02.2010, 15:49
Heyecanı getiren isim desteklenir arkadaş =)

Kereşenli
10.02.2010, 19:49
Ferrari, McLaren ve Mercedes'in arasında geçecek bu sezon galiba.

onur-ts
10.02.2010, 20:15
Schumi'yi çok severim Mclearen'i hiç sevmem Alonso'dan nefret ederim Ferrari'yi tutarım şimdi önümüzdeki sezon ben ne yapayım şaşırdım valla.

schumiyi seviyosan ve mclareni sevmiyorsan o zaman schumiyi tutmanda bi engel yokki.çünkü schumi mercedes gpde yarışacak.mclarende deeğil.yani mclaren mercedes başka bi takım, mercedes gp başka bi takım.yani schumiyle mclarenin hiçbir alakası yok.o yüzden içiniz rahat olsun scuhmiyi tutabilirsiniz;)

Sefa Murat Dokuz
11.02.2010, 17:00
Schumi çok iyi durumda ancak araç ne McLaren ne Ferrari kadar hızlı.

Murat Erdem
11.02.2010, 19:53
Karmakarışık duygular içindeyim ben de...Bir yanda Ferrari, diğer yan da Schumi. Gel de çık işin içinden.

Hekimoğlu
26.02.2010, 21:06
schumiyi seviyosan ve mclareni sevmiyorsan o zaman schumiyi tutmanda bi engel yokki.çünkü schumi mercedes gpde yarışacak.mclarende deeğil.yani mclaren mercedes başka bi takım, mercedes gp başka bi takım.yani schumiyle mclarenin hiçbir alakası yok.o yüzden içiniz rahat olsun scuhmiyi tutabilirsiniz;)Onu biliyorum da Mercedes Gp de Mclaren'in yavrusu konumunda yani kardeş takım diye biliyorum.

Kaya
04.03.2010, 23:24
Takımlar ve pilotlar...

1 Jenson BUTTON (GBR) VODAFONE McLAREN MERCEDES (GB)
2 Lewis HAMILTON (GBR) VODAFONE McLAREN MERCEDES (GB)

3 Michael SCHUMACHER (D) MERCEDES GP PETRONAS FORMULA ONE TEAM
4 Nico ROSBERG (D) MERCEDES GP PETRONAS FORMULA ONE TEAM

5 Sebastian VETTEL (DEU) RED BULL RACING (AUT)
6 Mark WEBBER (AUS) RED BULL RACING (AUT)

7 Felipe MASSA (BRA) SCUDERIA FERRARI MARLBORO (I)
8 Fernando ALONSO (ESP) SCUDERIA FERRARI MARLBORO (I)

9 Rubens BARRICHELLO (BRA) AT&T WILLIAMS (GB)
10 Nico HÜLKENBERG (D) AT&T WILLIAMS (GB)

11 Robert KUBICA (POL) RENAULT F1 TEAM (FRA)
12 Vitaly PETROV (RUS) RENAULT F1 TEAM (FRA)

14 Adrian SUTIL (D) FORCE INDIA F1 TEAM (IND)
15 Vitantonio LIUZZI (I) FORCE INDIA F1 TEAM (IND)

16 Sébastien BUEMI (CH) SCUDERIA TORO ROSSO (I)
17 Jaime ALGUERSUARI (ESP) SCUDERIA TORO ROSSO (I)

18 Jarno TRULLI (I) LOTUS RACING (MAL)
19 Heikki KOVALAINEN (FIN) LOTUS RACING (MAL)

20 Bilinmiyor HRT F1 TEAM (ESP)
21 Bruno SENNA (BRA) HRT F1 TEAM (ESP)

22 Pedro DE LA ROSA (ESP) BMW SAUBER F1 TEAM (CH)
23 Kamui KOBAYASHI (J) BMW SAUBER F1 TEAM (CH)

24 Timo GLOCK (DEU) VIRGIN RACING (GB)
25 Luca DI GRASSI (BRA) VIRGIN RACING (GB)

Murat'
09.03.2010, 22:41
Önümüzdeki hafta sonu Sakhir'de koşulacak Bahreyn Grand Prixi'yle start alacak 2010 Sezonu öncesi birçok yeni kural uygulamaya koyuldu. Takımların yarış esnasında pit alanında daha az zaman harcamasını sağlamak amacıyla getirilen bu kurallar sayesinde Formula1 heyecanının daha da artacağı tahmin ediliyor.

En önemli kural değişikliğinin yakıt ikmali konusunda getirilen kısıtlamalar olduğu tahmin ediliyor. Yakıt tankları 80 litreden 250 litreye çıkaerılan otomobiller ancak 3 yarışta 1 kez ikmal yapabilecek. 1993 yılından beri ilk kez denenecek bu uygulama kapsamında otomobiller yarış esnasında pit alanına sadece lastik değişikliği için gelecek.

Puanlamada da köklü değişiklikler yapıldı. MotoGP'deki sisteme çok benzeyen yeni uygulamaya göre; damalı bayrağı ilk sırada geçen otomobil 10 yerine 25 puanın sahibi olacak. İlk 10 otomobilin puan alacağı yeni sistemde dağılım 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1 şeklinde olacak.

2009 Sezonu'nda McLaren ve Ferrari tarafından tercih edilen KERS'in (Kinetic Energy Recovery System) 2010 Sezonu'nda kullanılmaması konusunda takımlar fikir birliğine vardı.

Sıralamalarda 3. bölüme kalan otomobiller yarışta da aynı lastiklerle start alacaklar. 2009 Sezonu'na oranla daha ağır olacak otomobillerde aşınmanın yaratacağı dezavantajı azaltmak amacıyla daha sert karışımlı lastikler kullanılacak.

Takımların sezon içinde test yapmalarına izin verilmeyecek. Üçüncü pilotsa son 2 sezonda herhangi bir yarışa katılmadıysa testler yapabilecek.

2009 Sezonu'nda 10 takım ve 20 pilottan oluşan grid yeni sezonda 13 takım ve 26 pilota çıkarıldı. USF1'in çekilme kararının ardından Bahreyn'de 12 takım mücadele edecek.

26 takımın katılacağı sıralama turlarında en yavaş 5 yerine 8 otomobil ilk seans sonunda elenecek. İkinci seansın ardındansa en hızlı 10 otomobil son seansa iştirak edebilecek.

Yarış komiserleri 3'ten 4'e çıkarılacak.

Kaya
09.03.2010, 22:53
En önemli kural değişikliğinin yakıt ikmali konusunda getirilen kısıtlamalar olduğu tahmin ediliyor. Yakıt tankları 80 litreden 250 litreye çıkaerılan otomobiller ancak 3 yarışta 1 kez ikmal yapabilecek.

Bu kural ile bu sezon tüm zamanların en hızlı tur zamanı konusunad rekor kırılamaz... Otomobiller hayli yüklü olacak o zaman...

Ben mi yanlış anladım...

Murat'
09.03.2010, 23:00
Bu kural ile bu sezon tüm zamanların en hızlı tur zamanı konusunad rekor kırılamaz... Otomobiller hayli yüklü olacak o zaman...

Ben mi yanlış anladım...

Aynen anladığın gibi Kaya abi.