PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Formula 1

Sayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21

Bartuğ13
08.09.2008, 16:34
hamilton geçtikten sonra tekrar raikonen'e izin verdi diyen arkadaşlar var.evet izin verdi vermesine fakat yakaladığı avantajı tam olarak kaybetmeden tekrar geçmeye kalktı ve öyle geçti hamilton.yani raikonen'in tam olarak arkasında değildi.izini gösteriş için vermiş gibi oldu.haklı bir şekilde geçiş yapmamıştı.ben de "nasıl oluyor bu iş" demiştim ki yarış sonunda aldık cevabını.olmuyormuş.yine olan raikonene oldu ya neyse.en azından yar etmediler hamiltona.

Serdær
08.09.2008, 17:10
Adalet bir nevi yerini buldu.

İstediği kadar itiraz etsin MCLaren.

Kaya
08.09.2008, 20:09
hamilton geçtikten sonra tekrar raikonen'e izin verdi diyen arkadaşlar var.evet izin verdi vermesine fakat yakaladığı avantajı tam olarak kaybetmeden tekrar geçmeye kalktı ve öyle geçti hamilton.yani raikonen'in tam olarak arkasında değildi.izini gösteriş için vermiş gibi oldu.haklı bir şekilde geçiş yapmamıştı.ben de "nasıl oluyor bu iş" demiştim ki yarış sonunda aldık cevabını.olmuyormuş.yine olan raikonene oldu ya neyse.en azından yar etmediler hamiltona.

Yaşanan olay ile ilgili Bartuğ'un ilk cümlesi gerçekleri %100 yansıtıyor.

Lakin Hamilton bu cezaya rağmen yine de istediğini almıştır. Raikkonen, 2. liğin kendisi için hiç bir şey ifade etmediğini söyledi yarıştan sonra. Yani 2. giderken daha fazla risk aldı ve kaza yaparak yarış dışı kaldı. Oysa Hamilton spor ahlakına yakışır bir şekilde aldığı avatanjı rakibibe verebilseydi böyle bir kazanın yaşanacağını sanmıyorum.

Yine de Raikkonen'i tebrik ederim. Bu haksızlığı yaşayan bir pilot ama kendisinden fazla biz konuştuk. :) Açıklamalarını dimledim de çok mütevazi bir adam. Şaşırdım.

Efsane Schumi olsa; araçtan iner bir kulak çekmeye giderdi. :D

Berk
08.09.2008, 20:39
Adalet yerini bulmuş.Ama Raikkonen'inde toparlanması gerek artık, fark çok açıldı..

Ayrıca Ferrarini'nin FIA'nın yardımına ihtiyacı yok ki zaten böyle bişey söz konusu değil..

Kasım Hilal
08.09.2008, 20:40
Efsane Schumi olsa; araçtan iner bir kulak çekmeye giderdi. :D

Daha önce böyle bir şey yaptı yanlış hatırlamıyosam...
96 ya da 97'de kendisine çarpan rakibinin üzerine yürüdü...
Ama 97'de şampiyonluğu kaybettiği son yarışta bile (aracını bilerek Williams pilotu Villeneuve'ün üzerine sürdü. Çarpamadı ve duvara tosladı. Sonra da FIA puanlarını sildi) rakibine bu denli bir saygısızlık etmedi. Erkek gibi üzerine sürdü. İnkar da etmedi. Hamilton ise sudan bahaneler uyduruyor.. Zaten pitte Kimi'ye vurduktan sonra (ben orada da kasıt arıyorum doğrusu) bu adamdan iyice soğudum. İnşallah bu sene de mutlu sona Massa ulaşır..

Murat GENEL
08.09.2008, 21:10
Ama 97'de şampiyonluğu kaybettiği son yarışta bile (aracını bilerek Williams pilotu Villeneuve'ün üzerine sürdü. Çarpamadı ve duvara tosladı. Sonra da FIA puanlarını sildi) rakibine bu denli bir saygısızlık etmedi. Erkek gibi üzerine sürdü. İnkar da etmedi. Hamilton ise sudan bahaneler uyduruyor.. Zaten pitte Kimi'ye vurduktan sonra (ben orada da kasıt arıyorum doğrusu) bu adamdan iyice soğudum. İnşallah bu sene de mutlu sona Massa ulaşır..

yalnız geçen sene Raikonen şampiyon oldu hakkını yemeyelim..:)

Kimi toparlanır geri gelirde Massa şampiyon olamaz o kadar söyleyeyim..:)

Kaya
08.09.2008, 21:13

Bence şu aşamadan sonra geri gelmesi çok zor. O bakımdan Massa'nın şampiyonluk ihtimali üzerine plan yapmalı Ferrari.

Bartuğ13
09.09.2008, 00:40
kesinlikle massa üzerine gitmeli ferrari.kaya abiye katılıyorum.kesinlikle orda zorlamaz ve bu kazayı yapmazdı kimi.

bu arada o olay da şöyle olmuştu.bugün saygııdan bahsedince ben araştırdım.98de belçika spa'da dehşet bir sağnak vardı.startta bile bir çok otomobil yarış dışı kalmıştı.son turlar dönülürken 1.schumi 8.ve son sıradaki coultharda tur bindirecekti.bir virajda schumi rakibinin hava koridoruna girmişken ve geçmeye çalışacakken coulthard fren yaptı ve schuminin sağ ön tekeri koptu.yarış dışı kaldılar ikisi de.schumi arabadan inip,büyük hışımla coultdhardın yanına gitti ve bir itiş kakış oldu.o yarışta schumi kazansa sanırım 98 şampiyonu o olacaktı. o yarış benim ilk izlediğim zamanlardaydı ve çok etki yaratmıştı bende.

Kaya
09.09.2008, 00:58
kesinlikle massa üzerine gitmeli ferrari.kaya abiye katılıyorum.kesinlikle orda zorlamaz ve bu kazayı yapmazdı kimi.

bu arada o olay da şöyle olmuştu.bugün saygııdan bahsedince ben araştırdım.98de belçika spa'da dehşet bir sağnak vardı.startta bile bir çok otomobil yarış dışı kalmıştı.son turlar dönülürken 1.schumi 8.ve son sıradaki coultharda tur bindirecekti.bir virajda schumi rakibinin hava koridoruna girmişken ve geçmeye çalışacakken coulthard fren yaptı ve schuminin sağ ön tekeri koptu.yarış dışı kaldılar ikisi de.schumi arabadan inip,büyük hışımla coultdhardın yanına gitti ve bir itiş kakış oldu.o yarışta schumi kazansa sanırım 98 şampiyonu o olacaktı. o yarış benim ilk izlediğim zamanlardaydı ve çok etki yaratmıştı bende.

Evet, bu olay da Hakinen'i şampiyon yapmıştır... :)

Unutmak ne mümkün... :) Zaten Schumi fanatikliğine sebep olmuştur o an...

Kasım Hilal
09.09.2008, 03:28

Benim için farketmez...
Zaten Kimi'yi daha çok severim..
Hakkinen F1'i bırakırken Kimi'yi vekil tayin eylemişti zira..
Yalnız bir ruhsuzluk var çocukta.
Sevinmiyor yahu...

ÖmerFarukYılmaz
09.09.2008, 08:37
Benim için farketmez...
Zaten Kimi'yi daha çok severim..
Hakkinen F1'i bırakırken Kimi'yi vekil tayin eylemişti zira..
Yalnız bir ruhsuzluk var çocukta.
Sevinmiyor yahu...

Sevilmezmi ya...:)

O eski kazanma tutkusu..İstedimi herkesi heryerde geçebilme kapasitesi...

O kaşlar... O gözler:)

Zaten F1 de finlilerden başkasını sevemiyorum..

Sefa Murat Dokuz
09.09.2008, 11:44
Şu anda F1 de yarışan en yetenekli pilot Kimi Raikkonen ve Fernando Alonso'dur bana göre.
Raikkonen geçen sene ne kadar olgunlaştığını gösterdi.Bu sene şansızlıklar bir türlü bırakmıyor yakasını...

Hüseyin Bağdat
09.09.2008, 11:50
Son yarıştan sonra Ferrari tamamen Massa'nın üzerine oynamalı.Bence, Kimi yarışta havlu attı,geri gelmesi çok zor.

Bu sene, Massa'nın kazanamsını istiyorum.

Kasım Hilal
09.09.2008, 17:46
Sevilmezmi ya...:)

O eski kazanma tutkusu..İstedimi herkesi heryerde geçebilme kapasitesi...

O kaşlar... O gözler:)

Zaten F1 de finlilerden başkasını sevemiyorum..

Sevilmiyor demedim üstadım ben..
Sevinmiyor dedim. Yaninasıl söylesem.. Çok sakin, çok serinkanlı.. Aslında Kimi'den birinci sınıf bir seri cinayetler işleyen katil olurdu.. Bu adamda hiç mi sinir yok acaba...

ilhan
09.09.2008, 17:51
İyi de lakabı "buz adam" değil mi zaten? :) Denis Bergkamp'ın yarışçı versiyonu. Bakış, duruş herşey nötr adamda:)

Kasım Hilal
09.09.2008, 18:42
Evet. Lakabı Buz Adam.. Ama bu benim fikrimi değiştirmiyor..
Şöyle biraz hoplasa zıplasa..
Bu arda Kimi'nin F1'in alt kategorilerinden bir organizasyonda bir takımı bile var. Aynı zamanda takım patronu..

61trabzonomer
09.09.2008, 19:49

Bende izin verdi diyenlerdenim çünkü hamilton hızını kesmişti tekrar izledim fikrim yine değişmedi momentumunu kaybetti sonra tekrar atak yaptı ve geçti . Üzerinde çok konuşulur tartışılır,tartışmayada açık zaten ama çok açık birşey var ki bunuda sizde kabul ediyorsunuz hamilton yavaşladı ve raikkonene yol verdi sonrası bence kimi nin hatasıydı...

Kasım Hilal
11.09.2008, 19:47
Bende izin verdi diyenlerdenim çünkü hamilton hızını kesmişti tekrar izledim fikrim yine değişmedi momentumunu kaybetti sonra tekrar atak yaptı ve geçti . Üzerinde çok konuşulur tartışılır,tartışmayada açık zaten ama çok açık birşey var ki bunuda sizde kabul ediyorsunuz hamilton yavaşladı ve raikkonene yol verdi sonrası bence kimi nin hatasıydı...

Üzerinde konuşulacak bir durum yok... Avantajını kesinlikle kaybetmedi.. Sadece göstermelik bir jest yaptı. Ki hızını kesmesi zaten ceza alacağını kendisinin de bildiği anlamına geliyor... Eğer kendine avantaj sağladığını düşünmese, anlamasa zaten hiç yavaşlamazdı. Onun için bence bu konuyu tartışmak anlamsız..

ÖmerFarukYılmaz
13.09.2008, 11:38
Kimi kaçtı, BMWler kovaladı!

İtalya Grand Prixi'nin şiddetli yağmurdan etkilenen ilk serbest antrenman dereceleri Monza Pisti'nde kuruyan zeminle ikinci seansta hızlandı. Son dünya şampiyonu Kimi Raikkonen'in 1:23.861'le en hızlı isim olduğu seansta kendisini BMWler Robert Kubica ve Nick Heidfeld izledi.

1 Kimi Räikkönen Ferrari 1:23.861
2 Robert Kubica BMW 0:00.070
3 Nick Heidfeld BMW 0:00.086
4 Lewis Hamilton McLaren 0:00.122
5 Nico Rosberg Williams 0:00.249
6 Felipe Massa Ferrari 0:00.386
7 Heikki Kovalainen McLaren 0:00.504
8 Mark Webber Red Bull 0:00.660
9 Adrian Sutil Force India 0:00.808
10 Sebastian Vettel Toro Rosso 0:00.912
11 David Coulthard Red Bull 0:01.239
12 Sebastien Bourdais Toro Rosso 0:01.331
13 Giancarlo Fisichella Force India 0:01.343
14 Rubens Barrichello Honda 0:01.435
15 Jenson Button Honda 0:01.448
16 Kazuki Nakajima Williams 0:01.469
17 Timo Glock Toyota 0:01.536
18 Fernando Alonso Renault 0:01.620
19 Jarno Trulli Toyota 0:01.892
20 Nelson Piquet Renault 0:02.334

ÖmerFarukYılmaz
13.09.2008, 11:40

Hamilton sadece göstermelik bir şey yaptı...Sonra onuda aldı....

Ayrıca beyler bu Hamiltonun ilk olayı değil...Boşuna savunmayın...Bu adam bu çakallıkla hiçbir zaman yüzünüzü güldürmez...

Dikkat edin Hamilton geldiğinden beri cezalar artmaya,yarışlardaki centilmenlik dürüstlük azalmaya başladı...

Nede olsa İngiliz:rolleyes:

ilhan
13.09.2008, 11:43
Şu saatten sonra gerek Kimi gerek Massa hangisi ilk sırayı alacaksa diğeri 2. sırayı almalı. Pole pozisyonunda başlayıp yarışı öyle götürmek lazım. Kimi artık şeytanın bacağını kırıp bu yarışı kazanmalıdır. Adam hazırlık turları, sıralama turları pistin tozunu atıyor ama yarışa gelince orada attığı turları atamıyor.

Bu yarışı kazanacağına inanıyorum. İnanmaktan öte bahse girerim.

Bartuğ13
13.09.2008, 21:23
Monza'da Vettel sürprizi!

Formula1 2008 Sezonu'nun 14. ayağı olan 53 turluk İtalya Grand Prixi'nin sıralama turlarına yağmur damgasını vurdu. Ferrari'nin evi Monza'da pisti 1:37.555'le dönen Toro Rosso pilotu Vettel kariyerinin ilk pole pozisyonunu elde etti. Kubica, Raikkonen ve Hamilton gibi iddialı isimler erken elendi

(Ajansspor Dış Haberler Servisi)

Formula1 2008 Sezonu'nun 14. ayağı olan 53 turluk İtalya Grand Prixi'nin sıralama turları takvimin en hızlı pisti olarak bilinen, Ferrari'nin evi 5.793km uzunluğundaki Monza'da yapıldı. Serbest antrenman seanslarına damgasını vuran şiddetli yağmur sıralama turlarında da etkisini gösterdi.

Yağmur sebebiyle oluşan sprey sürücülerin görüş mesafesini fazlasıyla düşürdüğü için 20 pilot da sıralamanın ilk seansında ilk dakika içinde piste çıktı. Birçok sürücünün yola tutunmakta zorlandığı pistte ilk spin atan BMW pilotu Nick Heidfeld oldu.

20 dakikalık ilk seansta McLaren pilotu Heikki Kovalainen 1:35.214'lük derecesiyle en hızlı isim olmayı başarırken, son 5 içinde kalan Adrian Sutil (Force India), Jenson Button (Honda), Kazuki Nakajima (Williams), Nelsinho Piquet Jr. (Renault) ve Rubens Barichello (Honda) sıralamalarda havlu attı.

15 dakikalık ikinci seansta da hava şartlarında fazla bir değişiklik yoktu, spreye takılmamak isteyen 15 sürücü de 3 dakika dolmadan piste çıktı. Seansın son dakikalarında artan yağmurla pist daha da kayganlaştı, pistin en ilginç bölümü olarak bilinen Ascari Çıkışı'nda neredeyse spin atmayan kalmadı. Toro Rosso pilotu Sebastian Vettel'in 1:35.837'yle en hızlı isim olduğu seansta ilk 10 dışında kalan Robert Kubica (BMW), Giancarlo Fisichella (Force India), David Coulthard (Red Bull), Kimi Raikkonen (Ferrari) ve Lewis Hamilton (McLaren) elenmekten kurtulamadı.

Ferrari'nin evi Monza'da 10 dakikalık son seansta pisti 1:37.555'le dönen Toro Rosso pilotu Sebastien Vettel kariyerinin ilk pole pozisyonunu elde etti. Heikki Kovalainen ikinci olarak McLaren'i ilk çizgiye oturtmayı başarırken, Mark Webber son anda Red Bull'a üçüncü cebi getirdi.

1 Sebastian Vettel Toro Rosso 1:37.555
2 Heikki Kovalainen McLaren 0:01.121
3 Mark Webber Red Bull 0:01.607
4 Sebastien Bourdais Toro Rosso 0:01.935
5 Nico Rosberg Williams 0:02.257
6 Felipe Massa Ferrari 0:02.384
7 Jarno Trulli Toyota 0:02.642
8 Fernando Alonso Renault 0:02.241
9 Timo Glock Toyota 0:03.277
10 Nick Heidfeld BMW 0:03.396
11 Robert Kubica BMW 0:00.187
12 Giancarlo Fisichella Force India 0:00.188
13 David Coulthard Red Bull 0:00.774
14 Kimi Räikkönen Ferrari 0:01.012
15 Lewis Hamilton McLaren 0:02.755
16 Rubens Barrichello Honda 0:00.000
17 Nelson Piquet Renault 0:00.120
18 Kazuki Nakajima Williams 0:00.143
19 Jenson Button Honda 0:00.496
20 Adrian Sutil Force India 0:00.907

Selman
13.09.2008, 22:06
Bugün ki sıralama turları inanılmazdı.Vettel adına çok sevindim, adam nasıl mutlu oldu yahu:)

Yarın ki yarışda yağmur bekleniyor, güzel yarış olacak gibi.Bakalım Kimi mi yoksa Hamilton mu daha çok araç geçip puan almayı başarabilecek.

Kasım Hilal
13.09.2008, 22:45
Şu saatten sonra gerek Kimi gerek Massa hangisi ilk sırayı alacaksa diğeri 2. sırayı almalı. Pole pozisyonunda başlayıp yarışı öyle götürmek lazım. Kimi artık şeytanın bacağını kırıp bu yarışı kazanmalıdır. Adam hazırlık turları, sıralama turları pistin tozunu atıyor ama yarışa gelince orada attığı turları atamıyor.

Bu yarışı kazanacağına inanıyorum. İnanmaktan öte bahse girerim.

Çok zor..
O sıradan yağmurda liderliğe ancak Shumi oturur..
Kovalainen ve Massa podyumda bitirirse Massa için gayet iyi olur..

Kasım Hilal
14.09.2008, 15:15
Şu anda yarış devam ediyordur..
Vaktim de var ama patron uydu alıcıyı iç etmiş..
Ulan ben böyle kaderin..
İzleyemiyorum!

Kaya
14.09.2008, 15:29
Maaşallah Hamilton geçişlerde rakibi çimlere fırlatıyor... :D

Kasım Hilal
14.09.2008, 15:52
Sonunda netten izleyebileceğim bir yer buldum..
Ve Hamilton nefretim iyice depreşti..
Yine şikanı düz geçti.
Bu sefer de Timo Glok'u sanırım çimlere itti..
Adamın geçtiği sürücülerin yarısı kaza yapıyor..
Bu kadarı da tesadüf olamaz..
Hamilton'un ki geçmek değil rakibinin üzerine çullanmak..

--------------

BU arada netteki yayın birden Burak Kut ile bir söyleşi programına döndü..
Aynı gariplik başkalarında da var mı?

fincher
14.09.2008, 16:06
Maaşallah Hamilton geçişlerde rakibi çimlere fırlatıyor... :D
muhakkak ceza verilmeli dimi :)

Hüseyin İlkin
14.09.2008, 16:30
Vettel , tebrikler .

fincher
14.09.2008, 16:31
Heikki kullandığın araçtan utan be...

Murat'
14.09.2008, 16:33
hey be vettel kazandı.....gerçekten de tarih yazıldı......gridin hep arkasında duran toro rosso(eski minardi) birinci oldu....gözlerim yaşardı valla...

Bartuğ13
14.09.2008, 16:36
vettel gerçekten muhteşem bir başarıya imza etti.helal olsun.umarım ilerde ferraride izleriz kendisini.muhteşem bir iş başardı.

hamilton gerçekten çok iyi bir pilot.çok agresif ve bugün 15te başlayıp 7de bitirdi.bir çok geçişlere imza attı.fakat şöyle bir gerçek var ki kendisi iyi bir pilot olmasına rağmen iyi bir karaktere sahip değil.komple baktığımızda iyi biri değil.bir çok yerde geçmek uğruna başka insanları tehlikeye attı.düz geçmeler,rakibin önüne kırıp onları dışarı itmeler falan...hiç beğenmedim ve bu karaktersiz adama umarım bu gece de bir ceza verilir.çünkü 2 kere çok bariz bir şekilde hata yaptı.özellikle 5 tur kala webberin önüne kırması kesinlikle affedilmemeli.
aksi takdirde bu karaktersiz adama yaptıkları için ödül verilmiş olur.çok yazık olur.

ilhan
14.09.2008, 16:40
Katılıyorum Bartuğ. İyi yarışıyor, aslında iyi de yarışçı ama asla rakibine saygı duyan birisi olduğuna inanmıyorum.

Bunun dışında Raikkonen'in düşüşü devam ediyor. Massa Heidfeld'in önüne geçse yarışta podyuma çıkabilirdi. Orada sıkıştı kaldı.

İyi bir yarıştı ve Vettel'i tebrik ediyorum. Helal olsun.

Selman
14.09.2008, 16:43
muhakkak ceza verilmeli dimi :)

Webber'e yaptığı pekde adil değildi;)

Vettel'in yüzündeki sevinç harika.İzlediğim en zevkli yarışlardan biriydi.Bolca geçişli, az kazalı.Kubica'nın taktiği mükemmeldi.Aynı oranda Kimi'ninki berbattı.

fincher
14.09.2008, 16:44
ya yok artık,şaka mı yapıyorsunuz siz.Webber olayında da mı Hamiltonu suçlu buldunuz?

Kaya
14.09.2008, 16:44
Vettel harikaydı. :) Yarışın sonunda Scuhmi'li Ferrari'nin herkese ezberlettiği 2 marşı bize dinletti...

Massa'ya artık sözüm yok. Ferrari için çok cılız ve yetersiz bir pilot. Hamilton ile arada o kadar fark olmasına rağmen 1 puan kapatabildi.
Raikkonen'e anlam veremiyorum zaten. Yine de Ferrari'de kalmalı.
Hamilton yetenekli bir pilot olduğunu yine sergiledi ama bundan da öte yolların ağası maaşallah. Yaklaşanana bir çif dokunuş yapıyor, yetiyor dengesini kurmak için. Ek olarak pistler yetmiyor kendisine... :)

Bu yarış gösterdi ki; Ferrari kenar ekibi çok çok kötü.
Stratejileri neydi, pek anlayamadım.

Bu sene sürpriz olmazsa Hamilton alır şampiyonluğu...

fincher
14.09.2008, 16:47
Ben anladım sizi,siz istiyorsunuz Hamilton kimseyi geçmesin,Hamiltonu geçmek isteyen herkes de geçebilsin...

Selman
14.09.2008, 16:47
ya yok artık,şaka mı yapıyorsunuz siz.Webber olayında da mı Hamiltonu suçlu buldunuz?

Niye yolundan gitmek istemesi suçmuydu Webber'in?:)Düz yolun ardından virajda kimin avantajlı olduğuna bakın bakalım.Ne gerek var sıkıştırmasına.Az bir açı dönmesine yetiyor o virajda ama Webber'i sıkıştırdı.Bir değil iki değil bu adam bunu hep yapıyor, kabullenelim artık;)

fincher
14.09.2008, 16:49
Niye yolundan gitmek istemesi suçmuydu Webber'in?:)Düz yolun ardından virajda kimin avantajlı olduğuna bakın bakalım.Ne gerek var sıkıştırmasına.Az bir açı dönmesine yetiyor o virajda ama Webber'i sıkıştırdı.Bir değil iki değil bu adam bunu hep yapıyor, kabullenelim artık;)
ben yukarda yazdım,siz istiyor Hamilton yol versin :)

ilhan
Hamilton ile arada o kadar fark olmasına rağmen 1 puan kapatabildi.

Hamilton arkadan iyi geldi abi. Massa orada sıkıştı kaldı. Eğer Heidfeld'i geçse podyuma kadar yolu vardı. Zaten yarışın en zevkli yeride orada olan çekişmeydi.

Toro Rosso'nun sevinci muazzamdı. Vettel'e söylenecek pek söz yok zaten.:alkış:

ÖmerFarukYılmaz
Mükemmel bir yarıştı...Atak zenginliği içinde geçti...
Toro Roso ve Vettel, mükemmel bir yarış çıkardı...Bu anlamda taktikleride mükemmel işledi...Ve F1'in bir taktik savaşı olduğunu herkese anlattı..
Gelelim pilotlara...

Raikkonen'le Hamilton tamamen taktik kurbanı oldular...İkiside yağmurun daha çok yağacağını hesaplayıp,dolu depoyla başladılar...Ama planları tutmadı...

Raikkonen sonradan kendini düzeltip,yarışın en hızlı zamanlarını yaptı...Düştüğü falan yok,sadece bu seneyi es geçti...

Hamilton ise her ne kadar sevmesemde mükemmel bi yarış çıkardı,Arkalardan mükemmel yükseldi...Ama yukarda dediğim gibi taktik kurbanı oldu...Hamilton yarış boyunca hava koridorlarını mükemmel kullandı...Bu konuda kimse hakkını yiyemez.....Ayrıca;Hamilton'un Webber'e yaptığını neye sığrıdacaklar bilmiyorum..Bence Hamilton'un bu puanıda tehlikeye girebilir...

Kubica ve Kova'' da yarış boyunca sakindiler...Özellikle Kova kendisini hiç zorlamadı...Kubica ise sabreden derviş muradına ermiş hesabı, mükemmel bir zamanda yaptığı pitstop ile kendine podyumda yer buldu...

Vettel ve Toro Roso'yu canı gönülden tebrik ediyorum...Bir zamanların Minardi Cosvorth'u, yıllarca 17 puan toplayan takım,Bugün bir devrim geçirdi...

Helal olsun diyorum..

fincher
14.09.2008, 16:50
Bu sene sürpriz olmazsa Hamilton alır şampiyonluğu...
yok be yav,nereye alıyor.Sizin teşkilat sağlam rahat ol sen...

ÖmerFarukYılmaz
14.09.2008, 16:55
Ayrıca bir şey daha ekleyeyim...

Glock'da çok iyi yarıştı...Vettel'le beraber özellikle takip edilir artık...

Kaya
14.09.2008, 17:02

Ben gördüğümü söylüyorum. Adam yetenekli zira yanına yaklaşan pilot sağ-sol yapması gerekiyor. Şimdiden yolların dayısına ya da ağasına selam olsun...

Sanırım Massa idi, avantajın rakibe nasıl teslim edileceğini 1 hafta sonra ders niteliğinde göstermiştir ağaya...

Kasım Hilal
14.09.2008, 17:03
Ben anladım sizi,siz istiyorsunuz Hamilton kimseyi geçmesin,Hamiltonu geçmek isteyen herkes de geçebilsin...

Bakın mantık yürütelim..
Eğer bir sürücü rakibini geçtikten sonra bilerek yol veriyosa rakibine, doğru olmayan bir şey yaptığını biliyor demektir... Bence Hamilton'a aklını başına getirecek bir ceza verilmeli.. Ever pilot cesur olmalı.. (mesela hiç sevmediğim Alonso çok cesur bir pilot).. Ama cesaret ile aptallık arasında ince bir çizgi vardır.. İşte bunu iyi belirlemek lazım.. Kimi'ye pitte çarpması.. Bir önceki yarışta Kimi'yi şikanı düz geçerek sollaması (yol verdi demeyin, inanmam), ve son yarış... Eğer sezondaki bu tür olaylı tartışmaların hepsinin odağında Hamilton var ise sütten çıkmış ak kaşık da olamaz bu çocuk.. Hamilton ten rengini saymazsak tam bir İngilizdir.. Soğuk, rakibine saygısız ve ahlakî olarak yetersiz.. Gayrı bütün yarışları da kazansa önemli değil..

Murat'
14.09.2008, 17:07
Bu arada Vettel seneye Redbull'da yarışacak.....Genç ve yetenekli bir pilot....Tabi bunda yağmurun da etkisi büyük...

ÖmerFarukYılmaz
14.09.2008, 17:08

ben yukarda yazdım,siz istiyor Hamilton yol versin :)

Hamilton bu işi bu yarışta iki defa yaptı...Webbo'ya yaptığında suçluydu...Hadi onu geçelim...Ya Glock'a yaptığına ne demeli....

Bırakın efendim Hamiltonmuş..

S@K@RON_61
14.09.2008, 17:09
Ferrari'de bu kafa oldukça....Gidişat iii değil..

Kasım Hilal
14.09.2008, 17:14
Ferrari'nin bu yıl ki düşüşünün eaıl nedeni Jean Tod'un ve Montezemolo'nun (abu adamın da ne adı varmış yazılmıyor) ve bence en önemlisi Ros Brown'ın aynı anda işi bırakmaları.. Toparlanmaları biraz zaman alır gibi.

Ahmet Demir
14.09.2008, 17:16
Hamilton yol versin Massa şammpiyon olsun böyle yarışmak da neyin nesi

Bartuğ13
15.09.2008, 01:31
ahmilton yol vermesin sadece adam gibi yarışsın.
hiç sevmediğim pilot olan alonsoya bir kere böyle bir laf ettiğimi hatırlamıyorum.gerçekten hamiltonda sıkıntı var.eğri oturup,doğru konuşalım

Erbay
15.09.2008, 14:07
Hamilton böyle devam ederse hiçbir zaman "büyük" pilot olamaz. Her yarış bir yaramazlık yapan hızlı bir pilot olur sadece.

Kaya
15.09.2008, 23:00
28/09 - Singapur
12/10 - Japonya
19/10 - Çin
02/11 - Brezilya

İşte son 4 yarış. :)

Massa zor olsada şampiyonluğu elde edebilirse kutlamasını evinde yapabilir...

:)

Şu ana kadar;

Hamilton 4 yarışı birincilikle bitirmiş.
Massa 5 yarışı birincilikle bitirmiş.

Aracı dengeli kullanmak ve ne olursa olsun ilk 5 içinde olmak böyle bir puan sisteminde çok önemli.

Sefa Murat Dokuz
16.09.2008, 00:46
Bence Webber konusunda hafif suçlu hamilton webber daha hızlıydı hamiltondan ama yaptığı atak baya iyimserdi ve düz geçmek zorunda kaldı temasla...
Ama Glock'u resmen yarışın dışına itti yani rakibini geçerken hiç bir sportmenlik yok o adam isterse gitsin 250 ile giderken çime girip spin atsın bariyerlere çarpsın umrunda değil ne olursa olsun geçmek önemli hamiltonda...

Sefa Murat Dokuz
16.09.2008, 00:48
28/09 - Singapur
12/10 - Japonya
19/10 - Çin
02/11 - Brezilya

Şu ana kadar;

Aracı dengeli kullanmak ve ne olursa olsun ilk 5 içinde olmak böyle bir puan sisteminde çok önemli.
Brezilya ve Çini Massa alır. Singapuru raikkonen...Japonyayı da hamilton alır. Massa şampiyon olur tahminimce...

Ahmet Demir
16.09.2008, 00:50
Hamilton böyle devam ederse hiçbir zaman "büyük" pilot olamaz. Her yarış bir yaramazlık yapan hızlı bir pilot olur sadece.

bence Hamilton çoktan büyük pilot oldu

Kasım Hilal
16.09.2008, 22:01
28/09 - Singapur
12/10 - Japonya
19/10 - Çin
02/11 - Brezilya

Şu ana kadar;

Aslında işin kötü tarafı da burada..
Öndeki grup fazla risk almayı sevmiyor..
Oysa eski sistemdeki gibi birinci 10 ikinci 6 puan alsa bakın görün o zaman siz çekişmeyi..
Yeni puanlama sistemi gerçekten kötü..
En azından birinciye 12 puan verilse idi..

Kaya
16.09.2008, 22:58
Aslında işin kötü tarafı da burada..
Öndeki grup fazla risk almayı sevmiyor..
Oysa eski sistemdeki gibi birinci 10 ikinci 6 puan alsa bakın görün o zaman siz çekişmeyi..
Yeni puanlama sistemi gerçekten kötü..
En azından birinciye 12 puan verilse idi..

Formula 1'i takip edenler iyi bilirler ki bu uyguma M.Schumacher'in performansına yönelik olarak değiştirilmişti... :)

Bıraktığına göre eski sisteme dönülebilir...

Erbay
17.09.2008, 16:57
Schumi'ye ağırlık koymayı bile düşünmüşlerdi. Ciddi ciddi konuşuluyodu ya ççç

SAmet_61.34
18.09.2008, 18:49
türkiye rahat 10 yılda formula1 de var olur :D şuan silik...

Kasım Hilal
21.09.2008, 03:07
Schumi'ye ağırlık koymayı bile düşünmüşlerdi. Ciddi ciddi konuşuluyodu ya ççç

Bazen hak vermiyor değildim FIA'ya..
Hakkinen hariç herkese tur bindirdiği bir yarış hatırlıyorum..
Milletin bir kısmına iki kere tur bindirmişti hatta.
Gerçi aynı yarışta Hakkinen de sadece üçüncüye tur bindirememişti..

Kaya
27.09.2008, 17:37
İlk akşam vakti yarışı.

Işıklardan araçların rengi muazzam görünmekte.

Berk
27.09.2008, 19:43
İlk cep Massa'nın oldu

Formula 1'de sezonun 15. yarışı olan Singapur Grand Prix'sinde sıralama turları yapıldı. Singapur sokaklarının piste çevrildiği yarış, organizasyon tarihinde ilk kez gece koşuldu. Sıralama turlarında Ferrari'den Felipe Massa 1.44.801'lik derecesiyle pole pozisyonu kazandı ve yarınki yarış için büyük avantaj yakaladı.Mc Laren Mercedes pilotu Lewis Hamilton 2. sırada yer alırken, Ferrari'nin Finli pilotu Kimi Raikkonen ise 3. sırada yarışa başlayacak.
BMW Sauber'den Kubica 4., Mc Laren Mercedes'ten Kovalainen 5., Heidfeld 6., Toro Rosso'dan Vettel 7. ve Timo Glock 8. sırada kendilerine yer buldu.

Sıralama turlarına ait bulabildiğim resimler:

http://img149.imageshack.us/img149/2708/42968166uq0.jpg (http://imageshack.us)

http://img87.imageshack.us/img87/3399/66913082sg0.jpg (http://imageshack.us)

http://img408.imageshack.us/img408/9217/44364894ps3.jpg (http://imageshack.us)

http://img87.imageshack.us/img87/7361/52938179ye4.jpg (http://imageshack.us)

ilhan
28.09.2008, 14:44
Yarış birazdan başlayacak arkadaşlar.

Sıralama turlarında ilk 3 sıra;

1. Massa
2. Hamilton
3. Raikkonen

Start verildiğinde yarışın ilk çıkış anı çok önemli.

Ferrari'den zafer bekliyoruz. ;)

Kaya
28.09.2008, 15:14
Pist çok kötü. Monaco yetiyordu. Aynı tarz piste hiç gerek yoktu bence.

Tümsekler araçların kıvılcım çıkartmasına neden oluyor...

Kaya
28.09.2008, 15:44
Ferrari tarihinin en berbat takım koordinatörleri sağolsun... Böyle bir şey olamaz. Tam bir rezillik!..

Bartuğ13
28.09.2008, 16:02
zeka geriliği var bu teknikerlerde ya.massa da acele etti.mahvettiler yarışı ya.olamaz böyle bir şey.çok büyük salaklıklar oluyor ferraride.liderlikteki yerini hediye ettiği yetmedi,raikonen de güme gitti.yok böyle bişey yahu.piquet de nerden çarptıysa duvara

ilhan
28.09.2008, 17:10
Ne söylenebilir ki?

Yarış başladığında sunucu Alonso'nun temennilerinden bahsediyordu. Yarışı kazanmam için mucize gerekli ya da güvenlik aracının piste girmesi gerekiyordu vs. temennilerini söyledi. İçime kurt düştü. İstermisin hepsi tutsun dedim kendi kendime ve korktuğum başına geldi. Süper giden bir yarış teknik ekibin hatası, Massa'nın anlık heyecanı sonucu elimizin ucundan kayıp gitti.

Ben umutlarımı kaybetmeye başladım artık. Yarış melekleri yardımcı olmadığı sürece Massa'nın işi çok zor.

Bartuğ13
28.09.2008, 18:30
allah insana alonso şansı versin diye bir atasözü var duymadınız mı

Hekimoğlu
28.09.2008, 18:59
massanın acelesi dedim bende ama tekrarda yeşil ışık yandıktan sonra hareket ettiğini gördüm suçu yok ferrari lolipop adam kullanmamakla hata ediyor.

Remzi
28.09.2008, 20:05
Hamilton ve McLaren için Çok güzel bir sonuç :) Tebrikler:alkış:

Kaya
28.09.2008, 20:30
Ferrari açısından büyük hayal kırıklığı. Şampiyonluk için son 3 yarışa girilirken hala umut olsa da Ferrari kafa ekibi hiç güven vermiyor. Oysa geçmişte Ferrari'nin en büyük gücü idi teknik ekip.

Pit'te yapılan bu hata zaten yarış sonunda sıralamaya büyük ölçüde sebebiyet vermiştir.

Yarışa genel olarak bakacak olursak;

Şu an F1 pilotları içinde bence en iyi Pilot olan Alonso altındaki aracın kısıtlı olmasına rağmen iyi bir şans ile birinciliği elde etti. Hamilton dengeli ve çevresini izleyerek sırasını buldu. Diğer dizilimler zaten Ferrari'nin yapmış olduğu hatadan kaynaklandı.

Bir de pist için bir kaç laf edelim. Işıklandırma F1 tarihine çok farklı bir görünüm katmasına rağmen pist yarışsever biri olarak bence çok çok kötü idi. Monaco F1'de çok özel bir yere sahip olduğu için takvimden çıkartılamıyor ama yeni takvime katılan bir pistin böle olmaması gerekirdi. Bu piste meydana gelen her kazandan sonra güvenlik aracının piste girmesi yüksek ihtimal. Bu nedenle de pilotlar hakettikleri yeri yarış sonunda elde edemiyor. Pilotların kaçacakları bir yer bile yok.

ilhan
11.10.2008, 16:30
1 Lewis Hamilton McLaren 1:18.404
2 Kimi Räikkönen Ferrari 0:00.457
3 Heikki Kovalainen McLaren 0:00.173
4 Fernando Alonso Renault 0:00.665
5 Felipe Massa Ferrari 0:00.687

Yarınki yarış öncesi oluşan sıralama. Çok çekişmeli geçeceği belli oluyor. Massa'ya birilerinin bu yarışı kazanmasının imkansız olmadığını göstermesi gerekiyor. Raikkonen geçen sene son yarışları kazandı ve şampiyon oldu. Massa'ya güvenmek zorundayız.

f1bekir
11.10.2008, 17:19
Ferrari bu yarışta duble yapabilir. biraz iyimser bi tahmin ama strateji? ;) Ferrari'nin yapmadığı iş değil yani.

ama 0.6 saniye yakıt miktarıyla zor açıklanır. Stratejileri tek pit stop ise tamam. ama o kadar yakıtı var mı massanın bilemiyorum.

sonuç olarak massanın birdenbire bu kadar yavaş kalması bende bir sürpriz yapacakları hissini uyandırıyor.

ilhan
11.10.2008, 17:21
Son yarışlarda bir türlü yapamadık şu stratejiyi. :)

f1bekir
11.10.2008, 17:29
Son yarışlarda bir türlü yapamadık şu stratejiyi. :)

son yarışlarda stratejiye gerek yoktu zaten. hamiltonla benzer stratejilere rağmen yeterince hızlıydı massa. ama teknik yönetim anlık kararlarda eski ekip kadar iyi değil bu kesin. ancak yarışa başlamadan önce bi strateji oluşturduysalar bunu uygulamakta zorlanacaklarını sanmıyorum. tek sorun alonso gibi duruyo. massaya zaman kaybettirebilir. herşeye rağmen alonsonun önünde kalabilmeliydi sıralamarda.

Remzi
11.10.2008, 17:50
sıralama böyle olacak bence:)

1 Lewis Hamilton McLaren
2 Kimi Räikkönen Ferrari
3 Heikki Kovalainen McLaren
4 Felipe Massa Ferrari
:D

ÖmerFarukYılmaz
11.10.2008, 18:21
Hamiltonun motoru bozula,Kanatları kırıla,Tekerlekleri yerlerinden çıka...

Raikkonenle Massaya kuvvet gele..:)

ÜNAL
11.10.2008, 18:25
Bu yeşil lastik olayı nedir?

f1bekir
12.10.2008, 10:33
Bu hamilton tam bir çaylak. geçen sezonun sonunda yaptığı acemiliğin aynısını yaptı bu yarışta. raikkonen geçmiş startta seni nolmuş yani? senin rakibin o mu, sakin ol kal geride, kaldı ki aracın belli ki ondan daha hızlı, bekle ve geç. hatta hiç geçme nolur sanki. hadi onu geçtik. Allah massayı düşürmüş önüne. 2 yarış kalıyo ve 7 puan önündesin, en fazla 1 puan fazla alacak senden. niye bu agresiflik, az sakin ol, daha net ataklar yap. nasıl olsa geçeceksin belli.

yok abi hamilton sona yaklaştıkça heyecanını kontrol edemiyo. şu startta sakin olabilse yarışı 1. bitirecekti ama dayanamadı, saldırdı ve mahvetti herşeyi.

massa ise anlam veremediğim bi şekilde yavaştı, taktik maktik yokmuş yani. pistten piste bir pilotun performansı nasıl bu kadar değişir anlayamıyorum.o da hamilton gibi, heyecanlı ve aceleci. o da pitten çıkışta sakin olsa ve bi sonraki virajda geçişini yapsaydı belki de 1 yerine 3 puan alacaktı.

sonuç olarak 2 tane duygularını kontrol edemeyen pilot şampiyonluk için çekişiyor. kubica da yaklaştı onlara, helal olsun çocuğa sadece önüne bakıyo.

massa ve hamilton henüz şampiyonluğu hak edecek kadar profesyonel değiller, zaten öyle olduklarında şampiyon da olmuş olacaklar, özellikle de hamilton.

f1bekir
12.10.2008, 10:46
Bu yeşil lastik olayı nedir?

valla kardeş benim tek anladığım estetik açıdan güzel görünmesi için bütün olukların boyanmış olması. çünkü yumuşak lastiklerdeki beyaz çizgi hala orda duruyo.bi değişiklik yok yani.

başka da bi açıklama duymadım, serhan acar bu konuda bişey söyledi mi bilmiyorum, ailevi nedenlerden dolayı sessiz izlediğim için yarışı :D

61trabzonomer
12.10.2008, 11:05
valla kardeş benim tek anladığım estetik açıdan güzel görünmesi için bütün olukların boyanmış olması. çünkü yumuşak lastiklerdeki beyaz çizgi hala orda duruyo.bi değişiklik yok yani.

başka da bi açıklama duymadım, serhan acar bu konuda bişey söyledi mi bilmiyorum, ailevi nedenlerden dolayı sessiz izlediğim için yarışı :D

F1 in çevre dostu olduğunu göstermek maksadıyla yapılmış birşey arkadaşlar tabii ne kadar öyle olmasada desteklediklerini göstermek amacıyla oluklara yeşilleri koydular estetik açısından değil ...

Yarışa gelirsek oldukça sıkıcıydı massa nın sonlardaki hırsı taktiri hak ediyor,bir puan için çok çalıştı.Hamilton çok hatalı bir yarış çıkardı.Raikkoneni sanki zorla tutuyorlar ya çok isteksiz(genel olarak konuşmaları falan).Reno seneye daha yukarda olucağının sinyallerini verdi.Bmw çok iyi bu sezon ama heidfeld in söyledikleriyle yaptıkları arasında uçurum var şampiyonluğa falan oynayamaz kesinlikle kubica daha başarılı bir pilot .Heiki iyi ama yetersiz bizim için kısacası mclaren için kötü ferrari için eh işte denilebilecek bir yarış oldu daha iyisini yapıp bu fırsatı değerlendirebilirlerdi.Sonuç itibariyle sezon sonu için en büyük favori yine HAMİLTON ve MCLAREN MERCEDES ...

mithattas_61
12.10.2008, 11:26
Formula1 i seviyorum beğenim çok fazla benim eski favorim Alonsoydu ama şimdi Hamilton...:)
Yürü be Hamilton:alkış::alkış:

Alptuğ
12.10.2008, 12:19
forever ferrari

61_Lazzzo_11
12.10.2008, 13:08
bourdais ceza yi yedi. massa 7nci oldu. ferrari formula 1 in feneri mclaren de trabzon gibi. ferrariyi sampiyon yapmak istiyorlar mclareni sampiyon görmek istemiyorlar.

Mustafa Önal
12.10.2008, 13:36
bourdais ceza yi yedi. massa 7nci oldu. ferrari formula 1 in feneri mclaren de trabzon gibi. ferrariyi sampiyon yapmak istiyorlar mclareni sampiyon görmek istemiyorlar.

hoca güldürme bizi takımı belki benzetebilirsin ama mc laren pilotonun nasıl bir çirkef olduğunu artık kabul edin. sorunsuz bir tane yarışı kapattığın görmedim. her yarışta çirkeflik var . raikonene karşıda ayrı bir garezi var galiba.

ilhan
12.10.2008, 13:40
Yarışı unuttum ben bugün. :) Massa'nın kazanmasını çok istiyordum. Ama sanırım biraz olaylı bir yarış olmuş. Hamilton iyi bir yarışcı ama asla iyi bir profesyonel değil. Bu sözümün arkasındayım.

Kalan yarışları kazanıp Massa'nın ipi göğüsleyeceğine inanıyorum.

Mustafa Önal
12.10.2008, 13:42
son yarışta massanın ev sahibi olduğunu düşünürsek massa için büyük bir avantaj var diyebiliriz.

Kaya
12.10.2008, 14:06

Laf mı bu şimdi!

61_Lazzzo_11
12.10.2008, 14:52
hoca güldürme bizi takımı belki benzetebilirsin ama mc laren pilotonun nasıl bir çirkef olduğunu artık kabul edin. sorunsuz bir tane yarışı kapattığın görmedim. her yarışta çirkeflik var . raikonene karşıda ayrı bir garezi var galiba.
iyiki bi raikkonene girdi. melbourne, silverstone, Monaco, hockenheim yarislarini görmedin galiba. bugünki yarisa bi bakarsan massanin yaptiklarini bourdaise girdi diye bourdais ceza yiyor :rolleyes: :alkış:
kim sampiyon olursa olsun ama ferrari olmasin. adamalara okadar puan hediye ettiler hala kazanamiyorlar :D

Mustafa Önal
12.10.2008, 16:52
iyiki bi raikkonene girdi. melbourne, silverstone, Monaco, hockenheim yarislarini görmedin galiba. bugünki yarisa bi bakarsan massanin yaptiklarini bourdaise girdi diye bourdais ceza yiyor :rolleyes: :alkış:
kim sampiyon olursa olsun ama ferrari olmasin. adamalara okadar puan hediye ettiler hala kazanamiyorlar :D

umarım sezon sonuda böyle gülersin. massaya verilen cezayı bence iyi izle bunun gibi onlarca es geçilen temaslar var f1. de

Özge
12.10.2008, 20:32
Ferrari'ye laf yok:)Eskiden Schumacher'i tutardım şimdi ise Raikkonen'i tutuyorum.:)

61_Lazzzo_11
12.10.2008, 20:34
umarım sezon sonuda böyle gülersin. massaya verilen cezayı bence iyi izle bunun gibi onlarca es geçilen temaslar var f1. de
abi önce bi hamiltona verlien ceza ya bi bak. adam gec firen yapti diye ceza yiyor :eek: sonra hamilton massayi geciyor, massa da hamiltona vuruyor. massaya verilen ceza az bile. türkiyede nasil bilmiyorum ama burda alman spikerler bile sasirdi. niki lauda keke rosberg gibi adamlar diyor her zaman mclaren ceza yiyor diye.

Sefa Murat Dokuz
12.10.2008, 22:36
abi önce bi hamiltona verlien ceza ya bi bak. adam gec firen yapti diye ceza yiyor :eek: sonra hamilton massayi geciyor, massa da hamiltona vuruyor. massaya verilen ceza az bile. türkiyede nasil bilmiyorum ama burda alman spikerler bile sasirdi. niki lauda keke rosberg gibi adamlar diyor her zaman mclaren ceza yiyor diye.
senin geç fren yapıyor demen 1 yarışcının yarışını berbat ediyor biliyormusun...hamilton ve ferrari ekibi sayesinde bu sene raikkonen tam 60 puan kaybetti.Raikkonene pit alanında çarptı...geçen yarışta frenejaı düz geçti aslında raikkoneni asla geçemeyecekti ve raikkonenin çok zorlaması zorunda bıraktı tam bir ahlkasız ve bu yarış raikkonen tüm yarışta gördük ki çok hızlıydı ki yine çok hızlı turlar attı hatta kubicayı oldukça da zorladı.liderliği çok rahat bir şekilde aldı startta diyecem ki böyle yarım araç boyu fark var atak yap...raikkonen hamiltonu oldukça rahat geçti ve hamilton ne yaptı geç fren ile aracı raikkonene doğru sürdü adama dönecek yer bırakmıyor mecburen dışarı çık diyor böyle bir saçmalık varmı adam orda kuralı söyledi rakibinin geçeceği kdadar yer bırakacaksın HAMİLTON BUGUN HATASINI KABUL ETTİ. Adamın raikkonene gıcığı mı ne var gidip aracını ona doğru sürüyor bana göre direk ihrac edilmesi lazımdı raikkonenin muhtemel galibiyetini yedi.Raikkonen şampiyonadan uzak olması olayı söndürdü ama massaya olmuş olsaydı bugun ki hamilton ihraç edlmişti. massada yaptığında suçludur pitten geçme cezası yerine pitte bekleme cezası gelebilirdi. Ama hamiltona göre ilk vakası olması biraz hafifletmiştir. Hamilton tam bir sabıkalı her yarış bişeyler yapıyor. Glocku geçen yarışta nereye itti hepimiz gördük adama resmen çimenlere çık diyor böyle bir felsefe olamaz.

Kazananı tebrik etmenin zamanı geldi. Bana göre her zaman şu pistte en yetenekli 2.kişi raikkonenden sonra alonso.Hamilton falan fısdır yanında.geçen seneki kayırma işini hala yediremiyorum. ALonso çok daha iyi olacak önümüzdeki yıl.Raikkonen de çok daha güçlü olacak SON şampiyon.

61_Lazzzo_11
12.10.2008, 23:46
senin geç fren yapıyor demen 1 yarışcının yarışını berbat ediyor biliyormusun...hamilton ve ferrari ekibi sayesinde bu sene raikkonen tam 60 puan kaybetti.Raikkonene pit alanında çarptı...geçen yarışta frenejaı düz geçti aslında raikkoneni asla geçemeyecekti ve raikkonenin çok zorlaması zorunda bıraktı tam bir ahlkasız ve bu yarış raikkonen tüm yarışta gördük ki çok hızlıydı ki yine çok hızlı turlar attı hatta kubicayı oldukça da zorladı.liderliği çok rahat bir şekilde aldı startta diyecem ki böyle yarım araç boyu fark var atak yap...raikkonen hamiltonu oldukça rahat geçti ve hamilton ne yaptı geç fren ile aracı raikkonene doğru sürdü adama dönecek yer bırakmıyor mecburen dışarı çık diyor böyle bir saçmalık varmı adam orda kuralı söyledi rakibinin geçeceği kdadar yer bırakacaksın HAMİLTON BUGUN HATASINI KABUL ETTİ. Adamın raikkonene gıcığı mı ne var gidip aracını ona doğru sürüyor bana göre direk ihrac edilmesi lazımdı raikkonenin muhtemel galibiyetini yedi.Raikkonen şampiyonadan uzak olması olayı söndürdü ama massaya olmuş olsaydı bugun ki hamilton ihraç edlmişti. massada yaptığında suçludur pitten geçme cezası yerine pitte bekleme cezası gelebilirdi. Ama hamiltona göre ilk vakası olması biraz hafifletmiştir. Hamilton tam bir sabıkalı her yarış bişeyler yapıyor. Glocku geçen yarışta nereye itti hepimiz gördük adama resmen çimenlere çık diyor böyle bir felsefe olamaz.

Kazananı tebrik etmenin zamanı geldi. Bana göre her zaman şu pistte en yetenekli 2.kişi raikkonenden sonra alonso.Hamilton falan fısdır yanında.geçen seneki kayırma işini hala yediremiyorum. ALonso çok daha iyi olacak önümüzdeki yıl.Raikkonen de çok daha güçlü olacak SON şampiyon.
fis dedigin adam daha ilk senesinde alonso yu yendi raikkonen in de 1 puan arkasin da kaldi bu sene de verlilen haksiz cezalara ragmen sampiyon oluyor. hamilton 1 hata yapti oda riske girmesiydi arkada kalip punlari almaliydi evet. ama bi yarisda gec fren yapmayi cezalarsan buna yaris denmez. orda 20 araba var yarisida yoldan uctu 2 kaza bile oldu hepsini hamilton mu yapti. belcikaya bakacaksan räikkonen hamilton dan daha önce frenledi ama hamiltonu sola itti oda kestirmeyi aldi ve räkkonen i yine öne birakip gecti. ben alonsoya bise demedimki alonso yu severim räikkonen i de severim. bi massa ya gicik oluyorum. hamiltona girdikten sonra bide hata yapmadim demiyomu :rolleyes: eger hamilton massa ya girseydi acaba neler olurdu neler.

Sefa Murat Dokuz
17.10.2008, 21:06
fis dedigin adam daha ilk senesinde alonso yu yendi raikkonen in de 1 puan arkasin da kaldi bu sene de verlilen haksiz cezalara ragmen sampiyon oluyor. hamilton 1 hata yapti oda riske girmesiydi arkada kalip punlari almaliydi evet. ama bi yarisda gec fren yapmayi cezalarsan buna yaris denmez. orda 20 araba var yarisida yoldan uctu 2 kaza bile oldu hepsini hamilton mu yapti. belcikaya bakacaksan räikkonen hamilton dan daha önce frenledi ama hamiltonu sola itti oda kestirmeyi aldi ve räkkonen i yine öne birakip gecti. ben alonsoya bise demedimki alonso yu severim räikkonen i de severim. bi massa ya gicik oluyorum. hamiltona girdikten sonra bide hata yapmadim demiyomu :rolleyes: eger hamilton massa ya girseydi acaba neler olurdu neler.

Alonsoyu nasıl geçtiğini dünya alem gördü...Alonsoya ağırlık verilseydi kesin şampyon olurdu. Mclarenin geçen sene pit alanında yaptığı haksızlıklar Alonsoya karşı yapılanlar resmen hamiltonun kayırıldığının kanıtıdır. 1 puanla geçmiş demişsin. Kazanmak her zaman kazanmaktır 1 puanla yada 10 puanla geçtiğin akılda kalmaz 2008 yılına bakılınca sadece KİMİ RAİKKONEN yazar...
Yanlı hakem kararları nerde ben mi göremiyorum?
Bu adam Pit alanında Kimi raikkonene çarpmadımı yarışını berbat etmedimi kazanmasını büyük ihtimalle engelledi hemde önünde başka araç varken raikkonene çarparak bunu yapıp zaten ben gittim bari rakibimde gitsin mantığı varsa ozaman tekeri kopan biri yavaş gidip rakibini beklesin ve rakibi bir tur atıp gelsin gömsün ona 3 tekerle ben gittim oda gitsin mi oluyor? bu ne saçma şey motor sporu bu kimse senin yaptığın hatanın bedelini çekmek zorudna değil ki takım oyunu mu...En az 10 puan silinme cezası verilmeliydi hamiltona bu hareketiyle....Geç freneaj dediğin yine raikkonenin muhtemel galibiyetini önlemek amaçlıydı verilen ceza çok az kastiydi en az pitte bekletme cezası verilmeydi hamiltona...
5 hafta önceYağmurlu yarışta yaptıkları nı da kimse unutmadı düz geçişleri raikkonene yol vermeden geçmesi falan cezalar tamamen normal...

61trabzonomer
18.10.2008, 00:06
Alonsoyu nasıl geçtiğini dünya alem gördü...Alonsoya ağırlık verilseydi kesin şampyon olurdu. Mclarenin geçen sene pit alanında yaptığı haksızlıklar Alonsoya karşı yapılanlar resmen hamiltonun kayırıldığının kanıtıdır. 1 puanla geçmiş demişsin. Kazanmak her zaman kazanmaktır 1 puanla yada 10 puanla geçtiğin akılda kalmaz 2008 yılına bakılınca sadece KİMİ RAİKKONEN yazar...
Yanlı hakem kararları nerde ben mi göremiyorum?
Bu adam Pit alanında Kimi raikkonene çarpmadımı yarışını berbat etmedimi kazanmasını büyük ihtimalle engelledi hemde önünde başka araç varken raikkonene çarparak bunu yapıp zaten ben gittim bari rakibimde gitsin mantığı varsa ozaman tekeri kopan biri yavaş gidip rakibini beklesin ve rakibi bir tur atıp gelsin gömsün ona 3 tekerle ben gittim oda gitsin mi oluyor? bu ne saçma şey motor sporu bu kimse senin yaptığın hatanın bedelini çekmek zorudna değil ki takım oyunu mu...En az 10 puan silinme cezası verilmeliydi hamiltona bu hareketiyle....Geç freneaj dediğin yine raikkonenin muhtemel galibiyetini önlemek amaçlıydı verilen ceza çok az kastiydi en az pitte bekletme cezası verilmeydi hamiltona...
5 hafta önceYağmurlu yarışta yaptıkları nı da kimse unutmadı düz geçişleri raikkonene yol vermeden geçmesi falan cezalar tamamen normal...

Anlayamıyorum bu hamiltona bu kadar yüklenilmesine yok pitte kimiye çarpmış yok agrasifmiş yok öyle yok böyle eski senelere gidin olmadı bu sene monacoda raikkonenin yaptığına bakın (hata veva şansızlık madem sonuca bakarak konuşuluyor bizde konuşalım nede olsa kimse kimsenin hatasını çekmek zorunda değil yaa motor sporlarında) shuminin zamanındaki geçişlerine bakın birazda o zamanlar acaba böyle cezalar veriliyormuydu ? hayır, hamilton çok güzel konuşmuş bugün eğer ben iyi bir takımda olmasaydım bunlar hiç dillendirilmezdi diyor ve son derecede haklı ve en güzeli ben pistlerde konuşurum .

Haaa birde bencede monacoda raikkonene 30 puan ceza verilmeliydi nede olsa çok kolay söylemesi...

Herkez kendi takımına göre yorum yaptıkça yarışların güzelliği değil etrafa saçılan pislikler konuşulmaya devam edilecek sanırım, buda herkezi üzecek, gerecek başka birşey değil.

Hüseyin İlkin
18.10.2008, 00:32
Açıkcası Hamilton ' ı sevmem ama adamın hakkını vermek gerek . Pilotluk konusunda özel yetenekleri var . Arabası güzel falan filan , kendiside yetenekli bunun yanında . Böyle olmasaydı bugün Mc Laren ' de olamazdı zaten .

Hamilton 'a sayfalarca yüklenip , Alonso ' yu melek göstermek ise Hamilton haterlığının zirvesidir . Alonso ' nun Hamilton pit stop'ta benzin alamasın diye pitten geç çıkmıştı . Bu mu doğru dürüst pilotluk ? Mc Laren ' liler gidecek diye beklerken Alonso bekliyordu ...

Benim adamım ; Raikkonen ' dir . Bana göre en yetenekli pilotta şuan o ama o da olur olmaz şeyler yapıyor . Hamilton ' ın agresifliği Raikkonen ' de de var . Son turlarda ikinci olmak varken , yağmurlu havada zorlayıp kayıyor yarış dışı kalıyor . Diğer bir yarışta yine zorlarken yarış dışı kalıyor falan filan . Tabii şanssızlıkları da o kadar çok ki :) Son turda lastik kopması , motor patlamaları diye saysak sabahı ederiz bu topicte :p

Şuan benim gözümde Raikkonen 1 numaradır . Hamilton ' da 2 ...

Remzi
18.10.2008, 12:45
Hamilton ilk cepte!
Çin GP'sinde İngiliz pilot ilk sırayı elde etti. Ferrari'den Massa ve Raikkonen de hemen yanında yer aldı...

McLaren'den Lewis Hamilton Formula 1 şampiyonluğu için beslediği umutları, sondan ikinci yarış olan Çin GP'si sıralama turlarında ilk sırayı elde ederek, büyük ölçüde yükseltti.

İngiliz pilotun en ciddi rakibi Ferrari'den Brezilyalı Felipe Massa da sıralama turunda takım arkadaşı Kimi Raikkonen'in hemen arkasında 3. sırada yer aldı.

Pazar günü şampiyonluğu belirleme ihtimali çok yüksek olan Çin GP'sinde 23 yaşındaki Hamilton zafere uzanması halinde Formula 1 tarihindeki en genç şampiyon olabilir. Bu olasılık için Hamilton'ın GP'yi kazanması ve Massa'nın da 5. ya da daha geride damalı bayrağı geçmesi lazım.

Hamilton'ı 12 puan geriden takip eden ve hala matematiksel olarak şampiyonluk umutları olan BMW-Sauber'den Robert Kubica sıralama turlarında finale kalamazken GP'ye 11. sıradan başlayacak.

Çin'in ilk iki sırası geçen sene Şangay'da koşulan GP ile aynı olurken, Renault'dan son 2 GP'yi kazanarak şampiyonaya büyük renk katan Fernando Alonso da sıralama turlarında 4. oldu.

Geçen sene Hamilton'ın şampiyon olabilmek için ezeli rakiplerini yenmesi gereken GP'de İngiliz pilot yarışı tamamlayamamıştı. Şangay'daki GP büyük bir heyecanla beklenirken ilk iki sıra sadece geçen senenin kopyası olmadı aynı zamanda geçen hafta Japonya'da koşulan ve Hamöilton'ın ceza aldığı GP'yle de aynı oldu.

Bu pole pozisyonu bu sezon Hamilton'ın elde ettiği 7. olurken toplamda da 34. yarışında 13. kez ilk cebi elde etti.

HTSPOR.COM

Bartuğ13
19.10.2008, 01:11
remzicim teşekkürler bilgiler için.sağolasın.umarım massa sonunda bişeyler yapar bu yarışta ve kimi ile duble yaparak hem ferrariyi şampiyon yapar hem de son yarışa daha umutlu girer

Ahmet Demir
19.10.2008, 01:19
raikkonen start.da hamilton.ı geçer hamilton yine gaza gelir bi yerlere dalar yanında da massa.yı götürmeye çalışır ama başaramaz

hamilton'ı desteklememe rağmen ondan böyle şeyler bekliyorum artık.

ilhan
19.10.2008, 11:46
Yarışı Hamilton kazandı. Yarışın sonuna doğru Raikkonen baktı kendinden bir yol olmayacak Massa'ya yol verdi.

Massa son yarışı kazanır, şampiyon olur.

Remzi
19.10.2008, 12:22
İlhan hayaller dünyasında:rolleyes:

Ahmet Demir
19.10.2008, 12:24
Yarışı Hamilton kazandı. Yarışın sonuna doğru Raikkonen baktı kendinden bir yol olmayacak Massa'ya yol verdi.

Massa son 2 yarışı kazanır, şampiyon olur.

sadece 1 yarış kaldı.Brezilya.

hamilton bu yarışta kendinden beklenmeyecek kadar soğukkanlı bir yarış çıkardı.son yarışta 5.lik ona yetecek ;)

şunu da söylemeden edemeyeceğim hamilton'ın genelde yaptığı agresif hareketler de olmayınca yarış çok heyecansız oldu.

ilhan
19.10.2008, 12:45
İlhan hayaller dünyasında:rolleyes:

Senin içinde iyi hayallerim var Remzi.;)

@ madman,

Eheha :D Son yarış işte, kafamı kaldı son günlerde sanki. Geçen sene Raikkonen'in yaptığını bu sene Massa neden yapmasın? :)

Sefa Murat Dokuz
19.10.2008, 22:59
Anlayamıyorum bu hamiltona bu kadar yüklenilmesine yok pitte kimiye çarpmış yok agrasifmiş yok öyle yok böyle eski senelere gidin olmadı bu sene monacoda raikkonenin yaptığına bakın (hata veva şansızlık madem sonuca bakarak konuşuluyor bizde konuşalım nede olsa kimse kimsenin hatasını çekmek zorunda değil yaa motor sporlarında) shuminin zamanındaki geçişlerine bakın birazda o zamanlar acaba böyle cezalar veriliyormuydu ? hayır, hamilton çok güzel konuşmuş bugün eğer ben iyi bir takımda olmasaydım bunlar hiç dillendirilmezdi diyor ve son derecede haklı ve en güzeli ben pistlerde konuşurum .

Haaa birde bencede monacoda raikkonene 30 puan ceza verilmeliydi nede olsa çok kolay söylemesi...

Herkez kendi takımına göre yorum yaptıkça yarışların güzelliği değil etrafa saçılan pislikler konuşulmaya devam edilecek sanırım, buda herkezi üzecek, gerecek başka birşey değil.

Monaco daki olayla Hamiltonun yaptığını karşılaştırdın ya cahilliğini kanıtladın...
Monacodaki olayda raikkonenin kendi hatasımıydı direk...ama hamiltonun çarpması %100 kendi hatası ve çaylaklığı bencilliği ve sportmenlik dışı hareketlerinin sonucudur. Bilerek çarpmıştır kasti oalrak. Raikkonein önünde alonso vardı ona çarpmadı gidip glock a mı çarptı yada kendi hatası yüzünden mi çarptı böyle saçma bir karşılaştırma olur mu..Yorum yaparken biraz düşünün de yorum yapın

Kaya
20.10.2008, 00:48
Geçen seneki mucize yaşanır mı?

Yaşanırsa bu mucize olmaz.

Adı başka olmalı ama Hamilton son yarışta şampiyonluğu kaybetmez. Dengeli bir şekilde aracı pistte tutsa yeter.

Şimdiden tebrikler...

Mehmet Fırat
20.10.2008, 12:34
Raikkonen olmadı, o zaman Massa. ;)

Hamilton'ı geçen sene de hiç sevmemiştim. Ama bu sene iyice antipatik oldu.

Bülent Bayraktar
20.10.2008, 16:18
ferrari bu sene şampiyon olmamak için elinden geleni yapıyor
sonuna kadar kimi ciyim ama bu böyle gitmez eski heyecanı yok mclarendeki heyecanı olsaydı şu an bu durumda olmazdı
Massa bu takımın pilotu zaten deil,
ferrarinin de mclarenn yaptığı gibi genç yetenekli pilot bulması lazım gerçi bulmasına gerek yok VETTEL gözlerinin önünde.

Hüseyin Bağdat
20.10.2008, 16:27
Hamilton şampiyon gibi. Ama geçen seneki hatasını yapabilirde. Benim adamım Massa, bu sene birkaç yarışta gereksiz hatalar yapıp puan alamadı.Son yarışta güzel bir netice alırda belki şansıda yanında olursa şampiyonda olabilir. Ben Hamilton'un hata yapacağına inanıyorum( umuyorum:D )

Ahmet Demir
20.10.2008, 16:48
geçen sene sondan bi önceki yarışta hamilton puan alamazken raikkonen 1. olmuştu bu sene ise hamilton son yarışa önceki yarışın galibi olarak gidiyor.bence bu, onu psikolojik olarak rahatlatacak ve o da şampiyonluğu rahatça kutlayacak :)

Kasım Hilal
20.10.2008, 17:38
Eğer Hamilton saçmalamaz ise bu sefer şampiyon olur..
Şampiyonluğu etkileyen en büyük unsur ise Massa'nın sezon içerisinde iki kez pitte hata yapması. Ya da Ferrari ekibinin.. O benzin hortumları takılmasa idi şimdi aradaki fark çok az olacaktı.. Belki de Massa lider olacaktı..
Bu acemice hatadan bakalım Ferrari önümüzdeki yıl için ders çıkarır mı?

61trabzonomer
20.10.2008, 21:16
2 takımda süprizler bekliyor aslında

Mclarenın markalarda üstte çıkması büyük süpriz olur aynı şekilde massanın olası bir hamilton aracında çıkabilecek sorunla puan alamamasında massanın şampiyonluğu sanırım ikiside çok çok düşük ihtimaller.

Kaya
20.10.2008, 21:22
Ferrari'nin beyin ekibi bu sene çok zayıftı. Kesinlike eski beyinleri geri gelmeli.

McLaren sezonun en hızlı aracı ile yarıştı. En dengeli pilot olan Hamilton ile zafere yine yakınlar.

Raikkonen'i anlamakta zorluk çekiyorum. Bir sıkıntı var ki hem McLaren'de hem de Ferrari'de bir iyi bir kötüydü.

Massa ise Ferrari'nin artık pilotu olmamalı bence de.

Kasım Hilal
21.10.2008, 13:23
E kimler kullanacak o zaman Ferrari'yi?

61trabzonomer
22.10.2008, 22:34
Monaco daki olayla Hamiltonun yaptığını karşılaştırdın ya cahilliğini kanıtladın...
Monacodaki olayda raikkonenin kendi hatasımıydı direk...ama hamiltonun çarpması %100 kendi hatası ve çaylaklığı bencilliği ve sportmenlik dışı hareketlerinin sonucudur. Bilerek çarpmıştır kasti oalrak. Raikkonein önünde alonso vardı ona çarpmadı gidip glock a mı çarptı yada kendi hatası yüzünden mi çarptı böyle saçma bir karşılaştırma olur mu..Yorum yaparken biraz düşünün de yorum yapın

ÖNCELİKLE YORUMLARINIZI YAPARKEN TERBİYENİZİ TAKININ İNSAN GİBİ YORUM YAZIN kaka bey .Bu mesajı yeni gördüm ondan şimdi yazmak zorunda kaldım, ve o CAHİL kelimesini gördüğümde asıl kimin ne olduğunu anladım size cevap vermekte gerekmez ama birilerinin söylemesi lazım birşeyler.YorumuMa sonuna katar katılıyorum ve yazarkende kimseyi kırmadıktan sonra ve kurallara uyduktan sonra istediğim yorumu yazarım bu sizi bağlamaz. Kimseye bu şekilde hakaret edemezsiniz kaldıki siz benim F1 hakkında bildiklerimin ne kadar olduğunu nerden biliyosunuz ki bana böyle bir yakıştırma yapıyorsunuz ? ( Ki bu bilgimi hayal bile edemezsiniz ). Size göre Hamiltonun raikkonene çarpması (çaylaklığı bencilliği ve sportmenlik dışı hareketler) şeklinde adlandırılıyorsa bende tamamıyla bir refleks hareketiyle olduğunu söyleyebilme HAKKIM var nede olsa herkezin tuttuğu bir takım var ve ona göre ister istemez bu yorumlarında etkili olabiliyor.İşin özü şudur ki ne dersek diyelim genel konuşmaya çalışıyoruz yapılan yorumlara katılmak zorunda değilsiniz AKSİNİ söylebilirsiniz tabii ki fakat kimseyi aşağılama hakkına sahip değilsiniz bu şekilde ki kelimelerle .

Son birşey daha konu ile ilgili benden yaptığınız ALINTIDA parantez içinde yazdıklarımı okusaydınız dikkat çekmek istediğim noktanın raikkonenin monaco yarışında yaptıklarının değil her isteyenin kazaları,olayları istediği gibi yorumlamasında nasıl farklı yorumlar çıkabileceğini göstermek içindi .Anlayanlar cevap dai yazmazken anlamayanlara bu şekilde açıklamayı sormaları halinde zaten yapardık hakaretlere gerek yok.

Uğurtan
31.10.2008, 19:28
ferrari bu sene şampiyon olmamak için elinden geleni yapıyor
sonuna kadar kimi ciyim ama bu böyle gitmez eski heyecanı yok mclarendeki heyecanı olsaydı şu an bu durumda olmazdı
Massa bu takımın pilotu zaten deil,
ferrarinin de mclarenn yaptığı gibi genç yetenekli pilot bulması lazım gerçi bulmasına gerek yok VETTEL gözlerinin önünde.

BMW yedirmez diye umud ediyorum.. Çünkü BMW'nin bu tür uzun vadeli kontratları oluyor kendi yetiştirdiği genç pilotlarla..

Örneğin; Kubica,Vettel, Timo Glock.. Ferrari'ye bir çöp bile yedirmemesini umud ediyorum..

fincher
02.11.2008, 11:57
Bugün Mclaren ve Hamilton'dan yine acayip işler yaparak şampiyonluğu Ferrariye ve Massa'ya hediye edeceği korkusu yaşıyorum.Massa'nın şampiyonluğu daha yakın ihtimal olarak gözüküyor bana,Hamilton'un büyük avantajına rağmen içim rahat değil...

61trabzonomer
02.11.2008, 16:12
Bugün Mclaren ve Hamilton'dan yine acayip işler yaparak şampiyonluğu Ferrariye ve Massa'ya hediye edeceği korkusu yaşıyorum.Massa'nın şampiyonluğu daha yakın ihtimal olarak gözüküyor bana,Hamilton'un büyük avantajına rağmen içim rahat değil...

Aynen katılıyorum bende hiç rahat değilim ama yarışta olağan dışı birşey olacağından değil sadece Hamiltonun motorunun yarış sonuna kadar dayanamayacağı hissi var içimde zaten yarışta kalırsa büyük bir ihtimalle şampiyon olur ama bir sorunda lastiklerde var hamilton çok zorluyor olası bi lastik sorunu asla bahane edemez kendi hatası olur.Sıralamalar hariç geri kalan antremanlarda dai çok derin yarıklar yaptı lastiklerde,massa kazanma olasılığı çok çok yükse yüzde 90 gibi baskıda olmayacağını düşünüyorum çünkü markalarda artık 1.lik zor gibi tabii ki raikkonen bir motor sorunu yaşamazsa,bugünün yarıştaki en etkili adamın kov olmasını bekliyorum bütün umudum onda tabii 1.lik için başka bir beklentimiz yok ondan zaten.İnşanlah zevkli bir yarış olur kazasız bol geçişli ve şampiyonun Hamilton ilan edileceği bir yarış :)

Kasım Hilal
02.11.2008, 19:16
Ferrari taraftarım ama yine de Ferrari kusura bakmasın..
Hamilton iki kere o kadar büyük bir acemilik yapmaz..
Bu yıl kurallar ve Hamilton'un ahlaksız yazrış stili Ferrari'nin başına çok iş açtı ama yine de iki kere pitte kalkarken benzin pompası ile sorun yaşamayan bir Ferrari bu yılı şampiyon bitirebilirdi..
Böyle bir acemiliğin bir sezonda iki kere olması Ferrari adına ürkütücü..
Shumi, Todd ve Muntamnozello(bu adanın adımı hiç doğru yazamadım bu güne kadar) üçlüsünü biraz daha arayacaklar gibi..

ilhan
02.11.2008, 20:23
Massa lider götürüyor. Hamilton 4. ve son 18 tur.

Ferrari takımlarda, Hamilton pilotlarda şampiyon olur.

ApoCaN28
02.11.2008, 20:25
Kaza yapar inş hamilton...

ilhan
02.11.2008, 20:30
Yüzdü yüzdü kuyruğuna geldi. Kaza yaparsa üzülürüm kendisi için. Kendisini hiç sevmiyorum ama şu durumda kaza yapmasını isteyecek kadar da nefret etmiyorum.

Mika Hakkinen'den sonra McLaren'de şampiyonluğa koşan Hamilton'u tebrik ederim. ;)

İskender66
02.11.2008, 20:33
İlk defa bu kadar genç formula şampiyonu olacak. Hamilton şampiyonluğa çok yakın.

fincher
02.11.2008, 20:41
damalı bayrağı görmeden inanmam,bir terslik olacak endişesi heryerimi sardı...

ApoCaN28
02.11.2008, 20:42
Schmiden sonra pekde zevkli gelmiyor bana...
Özellikle Schuminin son sezonu nefisti...

fincher
02.11.2008, 21:02
hele şükür be Hakkinenden sonra 9 yıl olmuştu...Tebrikler Hamilton...

Mustafa Önal
02.11.2008, 21:21
hamiltondan beklenen bir şampiyonluk oldu. spiker kalpten gidecekti. hamiltonun şampiyonluk gidecek diye. 4. sıradaki t glock bana göre yaptı yapacağını ve ikramını.

vetteli tebrik ederim mücadelesi için .t glock inşallah süremediği için geride kalmıştır.

her iki pilotu de tebrik ederim bu güzel mücadeleyi yaşattıkları için. sezonun 4. yada 5. yarışından sonra massa şampiyon adayım yazmıştım olmadı.

Selman
02.11.2008, 21:24
Glock niye yavaşladı anlayan var mı?

Hiç sevmesem de tebrik ederim Hamilton'u.Benim için Kimi şampiyon olamazsa kim olursa olsun umurumda değil.:)

61_Lazzzo_11
02.11.2008, 21:49
coook güzel aslanim hamilton :alkış::D

corleone
02.11.2008, 21:54
ferrariyi yıllarca şikeci diye itham edenlere teker teker sorularım olacak, hepsine teker teker, yazıktır günahtır.

Dursun Kaplan
02.11.2008, 22:05
M.Schumer bıraktı bende bıraktım formulayı.. :cool:

Tebrik edelim genede.. :)

Ahmet Demir
02.11.2008, 22:21
şampiyon hamilton

No.1 : Hamilton ;)

Sefa Murat Dokuz
02.11.2008, 23:06
Ferrariye hileyle kazanan diyenler gördü kimin nasıl şampiyon olduğunu adam resmen durdu yolun ortasında...Artık yarış öncesi zor durumda olursa yardım edeceklerine dair söz mü almışlar ne Hamiltonda böyle bir şampiyonluk beklenirdi böyle bir sezonda...
Massa ya çok yazık oldu daha çok haketti...Glock Formuladan kovulsun eğer mekanik sorun yoksa Toyota ya çok ağır ceza verilsin...

fincher
02.11.2008, 23:29
Soda+limon hazımsızlığa iyi gelir...

Kaya
02.11.2008, 23:33
Yavrum Glock, ayağın mı karıncalandı şeker çocuk...

Taner Uykuçeken
02.11.2008, 23:46
tebrikler fb. ah pardon mclaren ve hamilton

ÖmerFarukYılmaz
02.11.2008, 23:51
Bu çocuk şampiyon oldu ya...

Allahımmm..

Ula genede tebrikler..

Kasım Hilal
03.11.2008, 00:44

Arkadaşım siz neye göre yazdığınızı bilmiyorsunuz sanırım..
Bakın pitte neden olduğu kazayı es geçelim ve akıllı iki insan gibi düşünelim..
Bu adam iki kere şikanı düz geçerek kendine avantaj sağladı..
İkisinde de yaptığının yanlış olduğunu bildiği için (bu da bunu kasıtlı yaptığının ıspatıdır) bilerek yavaşlama numarası yaptı...
Ondan sonra da "Ben pistte konuşurum" dedi..
Bu tip İngiliz asilzadeleri(!) sonunda kazanan olarak anons ettiklerinde hep centilmen oluralar zaten ama %100 adil bir mücadelede düştükleri konumdan sonra altlarına kaçırdıklarını kokusunu da sesini de 500 metre ileriden duyarsınız..

Ama ben yine de Ferrari'nin buna takılmak yerine bir sezonda neden iki kere benzin popmpası ile ilgili sorun yaşadıklarının muhasebesini yapmaları gerektiğine innıyorum..
Eğer ki o benzin pompaları takılmamış olsaydı bugün Massa bir puan arkada değil, belki 5 puan ileride olacaktı..

Mustafa Uzuner 61
03.11.2008, 17:36
glock acaba vicdanen rahat mı yazık bu kadar emeğe resmen yol verdi

corleone
03.11.2008, 18:05

sen bol bol içtin herhalde mesela 7 kere içmiş olabilir misin veya ondan sonra bi shot daha atmış olabilir misin?

Erbay
03.11.2008, 18:49
Mclaren'ın ağzına bal çaldı Ferrari. Seneye yine şampiyon olurlar. Artık F1'i izlerken zerre keyif almıyorum. Sevdiğim pilot kalmamasından mıdır, Schumi'den sonra çok yavan gelmesinden midir bilmiyorum artık.

Özge
03.11.2008, 21:04
Gönül isterdi ki Raikkonen şampiyon olsun ama olmadı.Neyse tebrik edelim bari:)

Sefa Murat Dokuz
04.11.2008, 00:11

Sen son 10 yılda 8 kez içtin ordan biliyon heralde hazımsızlığa iyi geldiğini;)

fincher
04.11.2008, 19:07
Üniversite yıllarımdan beri değişmeyen bir gerçek,bu ferrariciler hep papağan gibi aynı şeyleri mi tekrarlar yahu.
Hakem kararlarıyla,masabaşı oyunlarıyla,lobiyle de biyere kadar işte anlayın bu gerçeği.Şampiyona saygı duyun biraz...
Bana f1 ukalalığı taslamaya kalkmayın,siz ilköğretime giderken ben Cine5 de f1 seyrederdim,başlarsınız şimdi f1
profesörlüğü taslamaya da önceden yazayım.bitek siz anlarmışsınız gibi.Sizin efsane ! schuminizi de bilirim...
2015 de f1 de schumi rekoru diye bişey kalmıycak siz de anladınız bu gerçeği,yavaş yavaş alışacaksınız...
Şimdi kaybeden tarafa geçin ve sessizce oturun...Gün kazananların günü çünkü...

corleone
04.11.2008, 19:25
Bana f1 ukalalığı taslamaya kalkmayın,siz ilköğretime giderken ben Cine5 de f1 seyrederdim,başlarsınız şimdi f1
profesörlüğü taslamaya da önceden yazayım.bitek siz anlarmışsınız gibi.Sizin efsane ! schuminizi de bilirim...
2015 de f1 de schumi rekoru diye bişey kalmıycak siz de anladınız bu gerçeği,yavaş yavaş alışacaksınız...

hahhahaha biz ilköğretime giderken formula izlermiş, nerden biliyorsun bizim ilköğretime giderken formula izlemediğimizi, 95i izlemedim ama 96 yılında schumi ferrariye geçtiğinden beri izliyorum formula 1'i,

belli bizim efsane schumi'mizi bildiğin canım, baksana hedefini onun rekorlarına koymuşsun, başka birinin değil yani o efsane derken kendince dalga geçtiğin Schumi'nin,

( bu satırlar 97 yılında türkiyede formula 1 dergisi yokken harçlığının yarısını ingiliz basımı F1 Racing almaya ayıran formula 1 cahili biri tarafından yazılmıştır, dikkate almayınız)

Uğurtan
04.11.2008, 20:09
Kimseyle polemiğe girmek istemiyorum.. :) Yalnız Ferrari'nin markalarda şampiyon olması yeterince rahatsız ediyor beni.. En azından pilotlarda başkası almış.. Bir nebze teselli.. Hayatımda 2 takımdan nefret ediyorum futbol harici Ferrari ve Lakers.. Hiçbişiden bu kadar nefret etmedim..

corleone
04.11.2008, 21:04
en büyük rakibinin takım notlarını takım elemanını ayartarak çalan sonra aptal gibi gidip kent kırtasiyecisinde bu notları çoğaltan bir takım var ondan da nefret etmeyi dene bir de.

61trabzonomer
04.11.2008, 21:30
Allaha şükür hak yerini buldu tabii bu bize göre öyle,daha öncede dediğim gibi herkez takımına göre yorum yapıyor sonuç olarak. Burda herkez bir takımı destekliyor birbirimizede kırıcı sözler söylemeye,kalp kırmaya gerek yok,sayfalar dolusu yazsak kimsenin fikri değişmez muhabbet hep aynı olacak galiba .Onun için en kısası TEBRİKLER HAMİLTON inşanlah her sene böyle devam edersin,seneye hem markalarda hemde pilotlarda şampiyon olmak dileğiyle.

Sefa Murat Dokuz
04.11.2008, 22:46
kimseyle polemiğe girmek istemiyorum.. :) yalnız ferrari'nin markalarda şampiyon olması yeterince rahatsız ediyor beni.. En azından pilotlarda başkası almış.. Bir nebze teselli.. Hayatımda 2 takımdan nefret ediyorum futbol harici ferrari ve lakers.. Hiçbişiden bu kadar nefret etmedim..
trabzon haricinde 3 takim sevdim
lakers-ferrari-altay

en büyük rakibinin takım notlarını takım elemanını ayartarak çalan sonra aptal gibi gidip kent kırtasiyecisinde bu notları çoğaltan bir takım var ondan da nefret etmeyi dene bir de.

amann neden nefret edecekler...O belgeler olmasaydı ferrariden kat be kat geri olan araç şu konuma gelebilecekmiydi acaba...
Raikkonen garibimin kaç yarışı motor sorunuyla gitti mclarende...

Bana göre Şampiyonluk Massa'nın lider giderken son turda aracının bozulmasıyla kovaleinenin kazandığı yarışta gitmişti ama işte ÇAYLAK hamilton son yarışta yine beceriksizliğini büyük olmadığını gösterdi. Glock denen ..... Mclarene yakışır bir kazanc için desteğini esirgemedi...Hamilton seneye Şampiyonluğun Ş sini göremeyecek herkesle her türlü iddiasına da girerim...Bu çirkeflikle önümüzdeki sezon 3. yarışta eksili puanlara bile düşer..

İleli
05.11.2008, 01:10
tebrikler timo glock, mclaren f1in kara yuzu yapmadiklari pislik kalmadi!

Mustafa Uzuner 61
05.11.2008, 13:41
Üniversite yıllarımdan beri değişmeyen bir gerçek,bu ferrariciler hep papağan gibi aynı şeyleri mi tekrarlar yahu.
Hakem kararlarıyla,masabaşı oyunlarıyla,lobiyle de biyere kadar işte anlayın bu gerçeği.Şampiyona saygı duyun biraz...
senle tartışacak değilim ama sana geçen sene ferrarinin zaten tüm sezon puanları silindi diyeceğim anlarsan tabii

Kasım Hilal
05.11.2008, 14:06
glock acaba vicdanen rahat mı yazık bu kadar emeğe resmen yol verdi

Glock'un bilerek ve isteyerek yol verdiğini zannetmiyorum..
Zira onun niye umurunda olsun ki?
Ha Ferrari şampiyon olmuş ha McLaren..
Hatta bence Massa'nın şampiyon olmasını Hamilton'a tercih eder..
Zira Massa rakiplerine saygılı bir pilot ama Hamilton'da bu özellik yok.. Kibir dolu bir balon..
Sezonun kırılma noktaları Hamilton'un iki kere şikanı geçmesi (aldığı ceza bence sonucu değiştirmez..), pitte Raikonen'e bindirince puanının silinmemesi ve Ferrari'nin iki kere benzin pompasının sorun çıkarması..
Bir de Massa tam olarak lider pilot olamadı bu yıl..
Ama sonraki sezon bunu aşacaktır diye tahmin ediyorum.

Bence cümle kurarken kullandığınız kelimelere dikkat edin..
Fikrinizi dile getiriş biçiminiz hoş değil..
Ben McLaren taraftarlarını kuş beyinlilere benzetiyor muyum?

ÖmerFarukYılmaz
05.11.2008, 14:18
Ben size söyliyeyim...

Glock'un bu kıyağını Mclaren karşılıksız bırakmaz..

Bir iki seneye hangi takıma gideceğini tahmin edebilirsiniz...

ApoCaN28
05.11.2008, 14:57
Glock kere ...

61_Lazzzo_11
06.11.2008, 23:39
tebrikler fb. ah pardon mclaren ve hamilton
adama yapilan haksizliklardan sonra hala böyle konusanlar varya :eek::alkış:

Sefa Murat Dokuz
06.11.2008, 23:58
adama yapilan haksizliklardan sonra hala böyle konusanlar varya :eek::alkış:

hamiltona mı :D aziz başkan izin vermez bundan sonra FB-1 MCLAREN MERCEDES TEAM Olsun adları...Her türlü pis iş karanlık yollardan çalıntı galibiyetler kurnazlık çakallık Mclarende...
Glock'un ne çıkarı olur diyenlere...(Mclaren yarış öncesi Toyota veya başka takımlarla herhangi zor bir durum için anlaşmadığı ne malum) Benim artık aklıma hertürlü çirkin senaryo gelmeye başladı...
Olan oldu geçen geçti kalan kaldı...FERRARİ ŞAMPİYON ve Önümüzdeki sene Kimi Raikkonen 10. yarışta işi bitirecek bu raya yazıyorum kimse unutmasın bunu...Aziz Yıldırım da kına yakar artık Ron Dennis ile birlikte...:D

İskender66
07.11.2008, 00:29
Bugüne kadar hep Schumi ve Ferrariyi destekledim ama Schumi bırakınca benim için kimin şampiyon olduğunun pek önemi yok. Raikkoneni severim ama o daha geçen yol şampiyon oldu. Bu sefer değişik bir ismin olmasına sevindim. Hemde formula tarihinin en genç pilotu şampiyon oldu. Son maçta ne olursa olsun geriden gelenin şampiyon olmasını istemem. Önde olan son haftaya kadar getirip şampiyonluğu rakibine bırakırsa insanın vicdanı sızlıyor ve üzülüyor. Tebrikler Hamilton :alkış:

Kaya
07.11.2008, 08:43

Bu üslup ile sen bize mi "ukala" diyorsun!..

Hüseyin Bağdat
07.11.2008, 09:19
Hamilton resmen hırsızlıkla birinciliği aldığı için tebrik etmiyorum. Şampiyonluk Massa'nın hakkıydı...

Bu arada arkadaşım,sen önce konuşma üslubunu düzeltte ondan sonra başkasını suçla.Varsayımlarla hareket edp kimselere hakaret etme...

F1 senin kadar bizde takip ediyoruz,kim bilir belkide senden daha iyi takip etmişizdir...

Oruç
07.11.2008, 15:29
Geç gelen bir şampiyonluktu Hamilton ve Mclaren için. Özlemiştik bu tabloyu...

ÖmerFarukYılmaz
07.11.2008, 16:17

Ben takımlarda Mclaren'i desteklediğim halde şu tavrını şiddetle kınıyorum...

Yazık..

Madem şampiyona saygı istiyorsun,İlk önce sen saygı göstericeksin..Sonra saygı isteyeceksin...Laflara bak...''Ukala''...

Mclaren'cı olduğum halde yazayım..Mclaren'cılarda her sene papağan gibi bu lobi,masa başı oyunlarını,Hakem kararlarını tekrarlıyordu;) Hatırlatırım....

ilhan
07.11.2008, 16:25
Glock'un bu kıyağını Mclaren karşılıksız bırakmaz..

:alkış:

O kıyağı birileri de asla unutmaz.
McLaren'i tebrik ediyorum, Hamilton'u tebrik ediyorum. Hamilton ilk ve son şampiyonluğunu doya doya kutlasin.

Hüseyin İlkin
23.01.2009, 13:56
http://www.superpoligon.com/haber/8318

Ömer Üründül burayada yorumcu mu olacak yoksa :(

Kollektif uyumu kaybetmiş arabalar filan .

Düşünmesi bile kötü ...

Keşke Ntv ekibi alsa ve Okay Karacan geri dönse :)

ÖmerFarukYılmaz
23.01.2009, 14:51

Keşke,Okay Karacan'ın o heyecanlı,göstere göstere anlatımını özledim:)

Ayrıca bu senenin Kimi'nin senesi olması dileğiyle...

Hasan61
23.01.2009, 18:03
http://www.superpoligon.com/haber/8318

Ömer Üründül burayada yorumcu mu olacak yoksa :(

Kollektif uyumu kaybetmiş arabalar filan .

Düşünmesi bile kötü ...

ömer üründül mü
formula;formula olalı böyle zulüm yaşamamıştır
umarım yalan ötesi bir durumdur

Gökhan KAN
23.01.2009, 18:20
Hakinen le schumacher in son 2 viraja yan yana girdikleri bir yarıs vardı önlerinde biri vardı tur bindireceklerdi hakinen öndeki aracın sagdan girdi schumi soldan girmişti viraj sagda oldugu için hakinen öne gecmişti birinci olmustu o yarısı hiç unutmuyorum...

Kasım Hilal
09.02.2009, 01:10
Tarihin en güzel geçişlerinden..
Belkide en güzeli..

2539268357676649366&ei

Murat Erdem
04.03.2009, 18:15
Schumi, where are you ? I miss you so much !

Gökhan KAN
04.03.2009, 18:21
Tarihin en güzel geçişlerinden..
Belkide en güzeli..

2539268357676649366&ei
O yarışı canlı izlemiştim ve kahrolmuştum...Arkadaşlara F1 konuşurken hep o yarışı anlatırım..

ApoCaN28
04.03.2009, 18:24
Schumi gitti efsane gitti benim için f1 bitti...

İskender66
04.03.2009, 20:59
Schumi bıraktıktan sonra hiç ilgimi çekmiyor ve bakmıyorum formulaya. Michael bir efsaneydi.

Abdülkadir Kılıç
04.03.2009, 23:09
benim de en sevmediğim 2-3 formulacıdan biridir Schumi. Benim fovorim Kubica. Raikonen'i de hiç sevmem

Sefa Murat Dokuz
05.03.2009, 01:01
benim de en sevmediğim 2-3 formulacıdan biridir Schumi. Benim fovorim Kubica. Raikonen'i de hiç sevmem

Senin yaşın efsaneye tam yetişmemiş kardeş ondandır.
Schumi unutulmaz bir efsanedir.

Muhammet
05.03.2009, 01:17
Tarihin en güzel geçişlerinden.
Belkide en güzeli..

2539268357676649366&ei

Videonun sonuna doğru adam "Çok güzel geçti Micheal'ı. Bayıldım, harikaydı. Eminin Micheal da sevmiştir" diyor. :D

Hakikaten sevmişse kral adammış.. :)

Abdülkadir Kılıç
05.03.2009, 14:23
Senin yaşın efsaneye tam yetişmemiş kardeş ondandır.
Schumi unutulmaz bir efsanedir.
Efsane olduğu konusunda şüphem yok. Gerçekten çok başarılı ama hiçbir yarışta onu tutmadım.

Kaya
17.03.2009, 18:40
F1'de tarihi değişiklik!

Formula 1'de bundan böyle en fazla puanı alan değil, en çok yarış kazanan pilot şampiyon olacak.

Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu'ndan (FIA) yapılan açıklamaya göre, bundan sonraki Formula 1 şampiyonları, en çok puanı toplamasına bakılmaksızın, ne kadar yarış kazandığı gözönüne alınarak belirlenecek. Açıklamada, ''10-8-6-5-4-3-2-1'' şeklinde olan mevcut puanlama sisteminin, eşitlik durumunda başvurulmak üzere, aynen kalacağı belirtildi.

Yeni sistem yürürlükte olsaydı, geçen sezonun şampiyonu, 5 Grand Prix kazanan McLaren Mercedes'in İngiliz pilotu Lewis Hamilton değil, 6 yarış kazanan Ferrari'nin Brezilyalı pilotu Felipe Massa olacaktı.

Hüseyin İlkin
17.03.2009, 18:50
Eski sistem iyiydi bence. Bozulması taraftarı değildim.

Pek sevinmesemde bu habere bu sene bir bakalım nasıl olacak sonuç :S

ilhan
17.03.2009, 20:21
Harika bir uygulama olmuş. Olay budur. ;) Benim çok hoşuma gitti. Kimi geçer "kimi" bakar.

Selman
17.03.2009, 20:26
Çok daha zevkli bir F1 izleyeceğiz bu sistemle.Müthiş oldu müthiş.

Özge
17.03.2009, 21:10
Olması gereken buydu:)Daha güzel olacak.

ÖzGür Ayar
17.03.2009, 21:35
Sistemin pek heyecan getireceğini sanmıyorum. 9. 10. yarışta bile sezonun şampiyonu belli olabilir. Yine en fazla 2 bilemedin 3 kişi arasında geçecek bir sezon olacak. Puanlama sistemi üzerinden yeni düzenleme yapılması taraftarıyım.

Sefa Murat Dokuz
17.03.2009, 22:44
Ya belki güzel ama şu var,
Şimdi bir kere örnek vereceğim Massa pole de Kimi 2.
Yarışta son 15 tur 5 sn fark var aralarında 1-2 ler takım içi kapışma olmaz mı takım kapışması markalara ters olarak yansır bence. Özellikle Hamilton kendi takım arkadaşını pist dışına bile iter madalya için.

ilhan
17.03.2009, 22:47
Özellikle Hamilton kendi takım arkadaşını pist dışına bile iter madalya için.

Ahaha bu güzeldi. :D

Dip not: İzmir'de kahvaltı yapacağız Nisan'ın ilk haftası. Seninde gelmen şart peşinen söyliyim. :) BMN İzmir kategorisine uğra arasıra. :)

Sefa Murat Dokuz
17.03.2009, 23:20
Ahaha bu güzeldi. :D

Dip not: İzmir'de kahvaltı yapacağız Nisan'ın ilk haftası. Seninde gelmen şart peşinen söyliyim. :) BMN İzmir kategorisine uğra arasıra. :)

Gelicem inşallah inşallah....;)

Abdülkadir Kılıç
17.03.2009, 23:57
Bu uygulamada da bozukluklar var. Sadece birinci kazandığı yarışa göre diğerleri puana göre olacakmış. Nasıl olacak anlamadım. Hayırlısı olsun. Şampiyon Kubica olsun.

Sefa Murat Dokuz
18.03.2009, 01:08
Zaten öteki türlü olsa, 4 yarış kazan bütün sezon yarış dışı kal en kötü 3. 4. olursun , ama bu sistemde çok kaza izleriz bana göre kaznamak için sürekli motor patlatırlar...

Kaya
18.03.2009, 01:10
Bence de bazı tuhaflıklar içeriyor. Her zaman şahit olduğumuz bir anı vardır yarışların. Favori pilotlar yarış başında en son sıraya düşseler bile puan almak adına ilk 8 için uğraşırlardı. 1. olanını pek görmesekte 4-5 puan alan pek çok pilot hatırlıyorum. Bu bakımdan kurala göre sadece 1.lik önemli olduğuna göre yarış başında sona düşen bir pilotun fazla kasmasına gerek yok. Tek önemli yani aynı sayıda 1.liğe sahip olunduğunda puanların devreye girecek olmasıdır.

ilhan
18.03.2009, 01:12
Kaya abi,

Daha iyi ya işte. Önceden hepsi puan almak için cebelleşiyordu artık 1. olmak için cebelleşecek. :D

Vural Kuyumcu
18.03.2009, 02:03
git gide formula 1 de icine ediolar ha

Kasım Hilal
18.03.2009, 16:08
Bence de bazı tuhaflıklar içeriyor. Her zaman şahit olduğumuz bir anı vardır yarışların. Favori pilotlar yarış başında en son sıraya düşseler bile puan almak adına ilk 8 için uğraşırlardı. 1. olanını pek görmesekte 4-5 puan alan pek çok pilot hatırlıyorum. Bu bakımdan kurala göre sadece 1.lik önemli olduğuna göre yarış başında sona düşen bir pilotun fazla kasmasına gerek yok. Tek önemli yani aynı sayıda 1.liğe sahip olunduğunda puanların devreye girecek olmasıdır.

Belki ama birincilik daha önemli olmalı..
Aslında puan sistemi değişse bu sorun hallolur..
Tekrardan 10-6-4-3-2-1 lik sisteme dönülmeli..
Ya da en azından Birinci 10 yerine 12 ya da 15 puan almalı..
Yani birincilik ile ikincilk arasındaki fark riske etmeye değmeli..
Hatta ilk üç için bu böyle olmalı..
Birincilik, ikincilik, üçüncülük çekişmeleri biraz kızışmalı..

Dursun Kaplan
18.03.2009, 16:18
Bu sene rekor kaza bekliyorum ben. :cool:

Samet Yildirim
18.03.2009, 18:46
baslasada izlesem:)

2 hafta sonra basliyor bildigim kadariyla..

Ferrari ve Massa benim favorim:D

Berk
18.03.2009, 19:52
Olumlu tarafları olduğu kadar olumsuz yanlarıda var bana göre.Açıkçası eski sistemden memnundum..

Bu orta sınıf takımlar artık hiç yarışmasın daha iyi bence.Şampiyonluk şansları olmadığına göre heralde pistte kafalarına göre takılacaklar..:)

Bu sezon Ferrari'nin rahat kazanacağını düşünüyorum.Mclaren'den yapılan açıklamada teknik ve ekonomik sorunlar nedeniyle aracın rakip Ferrari'den önemli ölçüde geride olduğu söylenmişti..

Abdülkadir Kılıç
18.03.2009, 20:11
Tek favorim Robert kubica ve BMW

Kasım Hilal
20.03.2009, 13:05
Olumlu tarafları olduğu kadar olumsuz yanlarıda var bana göre.Açıkçası eski sistemden memnundum..

Bu orta sınıf takımlar artık hiç yarışmasın daha iyi bence.Şampiyonluk şansları olmadığına göre heralde pistte kafalarına göre takılacaklar..:)

Bu sezon Ferrari'nin rahat kazanacağını düşünüyorum.Mclaren'den yapılan açıklamada teknik ve ekonomik sorunlar nedeniyle aracın rakip Ferrari'den önemli ölçüde geride olduğu söylenmişti..

Ben sevmedim açıkçası..
Zira yeni sistem ile misal, 5 galibiyet alıp diğer yarışlarda çok gerilerde kalan hatta puan bile alamayan biri; bütün yarışları ikinci bitirene kıyasla şampiyon ilan edilebilir..
Tamam dediğim sadece teoride mümkün ama yine de olabilirliği var..
Bence birinciye fazladan puan verilmeli..
Birincilik puan açısından çok daha cazip olmalı..

25 - 15 - 10 - 6 - 4 - 3 - 2 - 1 gibi bir puanlama bence en güzeli..

Hüseyin İlkin
24.03.2009, 11:08
FORMULA 1 HANGİ KANALDA?

http://maraton.com.tr/qHUsMbuK28cYW/images/news_images/73337_1_090324101452.jpg

Formula 1 tutkunlarının merakla beklediği konu nihayet sonuçlandı. Dünyanın en fazla ilgi çeken motorspor organizasyonlarından biri olan Formula 1 yarışlarının yayıncı kuruluşu TRT oldu.

Bilindiği üzere Formula 1 yarışlarının yayın hakları CNN Türk’teydi. Yeni bir ekiple yarışları izleyenlere aktarmaya çalışacak olan TRT’de hummalı çalışma devam ediyor.

Gözler 29 Mart’ta Avustralya’da start alacak olan 2009 sezonun ilk yarışına çevrildi.

Maraton

Miraç Atalay Çiftçi
24.03.2009, 11:12
TRT akıllı bir iş yapmış.
Bravo.
Nasıl oldu da akıllarına geldi?

Harık
24.03.2009, 16:02
Milletin vergi paralarini bir kac zengin cocugunun pesinde harcanmasina karsiyim.

iki kurusluk biletleri alipda futbol macina gitmeyen sehirci 150 dolar vererek formulayimi seyredecekmis zaten iki senedir iflas ediyor lar cok yazik cok adam akilli bir kisi gelmedi'ki bu isleri duzeltsin zaten onuda bir gun kapida birakmazlar nede olsa lafta turbunler doluyor ben goremedim halen onlar kafalarindaki dumani atamamislar ruyalarindaki sehirci toplulugunu halen goruyorlar.

Hekimoğlu
24.03.2009, 19:40
Schumacher'i durdurmak için kuralları maymuna çevirdiler şimdi düzeltmek için kırk takla atıyorlar ama daha da berbat ettiler.

Sefa
24.03.2009, 19:48
Schumacher'i durdurmak için kuralları maymuna çevirdiler şimdi düzeltmek için kırk takla atıyorlar ama daha da berbat ettiler.
Evet aynen katılıyorum.

Ayrıca Yarışların TRT'de olması bence iyi olmadı şu yaşlı dayı sunacaksa hele hepten battı :S

Ömer Kaya
25.03.2009, 00:00
görüntü kalitesi güzeldeğikya trtnin

Fatih BALTA
25.03.2009, 21:54
TRT inşallah altından kalkar bu yayının.

Kaya
25.03.2009, 23:32
TRT' mi?

Eğer yorumcu diye Ömer Üründül'ü getirirlerse ki komik olsa da olasılığı vardır...

Bombalarım TRT'yi...

Cemalettin Taşkın
26.03.2009, 12:29
en çok yarış kazananın kazanacağı kuralı 1 yıl ertelendi. bu sezon yine eski puanlama geçerli olacak.

ayrıca TRT de yarışı kim anlatacak acaba?

of_trabzonlu
26.03.2009, 17:19
Dünyanın en büyük motor sporları organizasyonu "Formula 1", 3 sezon boyunca TRT ekranlarında olacak.

Türkiye, Hamilton'dan Massa'ya, Raikkonen'den Alonso'ya, Barrichello'dan Kubica'ya kadar birçok ünlü pilotun nefes kesen mücadelesini Cumartesi gününden itibaren özel programlarla TRT 1 ekranlarından izleyebilecek.

Yaklaşık 60 milyon insanın naklen izlediği dünyanın en büyük motor sporları organizasyonu "Formula 1", 3 sene boyunca TRT ekranlarında olacak.

Dünyanın en genç şampiyonu Lewis Hamilton, Hakkinen'in varisi Kimi Raikkonen, 2 kez dünya şampiyonu ünvanlı Fernando Alonso, Brezilya'nın yeni Senna'sı Felipe Massa, tecrübeli pilotlar Barrichello, Fisichella, Trulli, genç yetenekler Kubica, Vettel ve diğerleri kozlarını TRT'de paylaşacak.

Ferrari, McLaren, BMW ve Renault'un akıllara durgunluk veren ve saatte 360 kilometreye ulaşan hız mücadelesi, 2009 sezonu boyunca İstanbul Park'ın da aralarında bulunduğu 17 pistte yine nefesleri kesecek.

İşte bu nefesleri kesecek yarışın tüm gelişmeleri, naklen yayınlar ve özel programlarla Türkiye'nin ekranında olacak.

TRT'nin yayınları; sezonun açılış mücadelesi Melbourne'deki Avustralya Grand Prix'i ile başlayacak.

Cumartesi sabahı saat 08.00'deki sıralama turları ve Pazar sabahı saat 09.00'da başlayacak yarış, TRT 1 ekranlardan naklen yayınlanacak.

"Formula 1" sevenlere bir müjde daha... Yarışlar Serhan Acar'ın anlatımı ve Okay Karacan'ın yorumlarıyla izleyicilerle buluşacak.

http://www.turkiyef1.com/haber/16208...n-yorumlayacak (http://www.turkiyef1.com/haber/16208/Serhan-Acar-anlatacak-Okay-Karacan-yorumlayacak)

Hüseyin İlkin
26.03.2009, 17:52
Ooooo anlatım ve yorumcu kadrosu süper ötesi olmuş :alkış:

Özlenen adam Okay Karacan geri dönüyor. Müthiş bir haber :) Onun anlatımlarıyla bu spora sevgimiz artmıştı. Tekrar bizimle buluşacak. Trt'den izlenir Formula artık.

Berk
26.03.2009, 17:54
Ohh şu CNN'in spikerlerinden kurtulduk..:)

Okay Karacan efsanesi geri dönüyor.Onunla Formula 1 bambaşka.Hoşgeldin Okay abi..:alkış:

ApoCaN28
26.03.2009, 18:40
Ohh şu CNN'in spikerlerinden kurtulduk..:)

Okay Karacan efsanesi geri dönüyor.Onunla Formula 1 bambaşka.Hoşgeldin Okay abi..:alkış:

Aynen F1 sevdiren bi okay karacan bide schumaerdi şimdi biri döndü...:D
Ötekide dönse...:rolleyes:

Abdülkadir Kılıç
26.03.2009, 20:20
Bakalım ilk yarışta ne olacak merakla bekliyorum.

ilhan
26.03.2009, 20:33
Abdülkadir'cim ne olabilir? Kimi kazanır kimi sadece bakar. :)

Selman
26.03.2009, 20:36
Go Kimi go!

Adamın hası.Buz adam:)

ilhan
26.03.2009, 20:44
http://www.arabam.com/images/haber/563px-Kimi_Raikkonen_qualifying.jpg
http://static.guncel.net/archive/7467/fndddKmBXF4.jpg

Rengimizi belli edelim. :)

Hüseyin İlkin
26.03.2009, 20:51
Hiç sevmediğim Ferrari'yi bile sevdiren adama başarılar. Kimi Raikkonen için iyi bir sene olur umarım. Şu adamın resmine bakarmısınız yahu. Seviyoruz seni Kimi :)

Osman Yavuz
26.03.2009, 20:52
Efsane geri döndü diyebiliriz Okay Karacan için.Keşke lig tv kadrosuna katılsa ve bizim maçları anlatsaydı.:)

Alayına Fernando diyorum başka da birşey demiyorum.:Dİspanyolllara olan sevgim tartışılmaz zaten:D

Cemalettin Taşkın
27.03.2009, 09:17
Bu sene Massa artık şanssızlığını kırsın diyorum. son 3 turda arızalar pit-stoplarda hortum koparmalar son bulsun.

Hüseyin İlkin
27.03.2009, 16:47
1. Rosberg Williams-Toyota (B) 1:26.053 36
2. Barrichello Brawn-Mercedes (B) 1:26.157 + 0.104 38
3. Trulli Toyota (B) 1:26.350 + 0.297 42
4. Webber Red Bull-Renault (B) 1:26.370 + 0.317 30
5. Button Brawn-Mercedes (B) 1:26.374 + 0.321 38
6. Glock Toyota (B) 1:26.443 + 0.390 42
7. Nakajima Williams-Toyota (B) 1:26.560 + 0.507 33
8. Vettel Red Bull-Renault (B) 1:26.740 + 0.687 19
9. Sutil Force India-Mercedes (B) 1:27.040 + 0.987 29
10. Massa Ferrari (B) 1:27.064 + 1.011 35
11. Raikkonen Ferrari (B) 1:27.204 + 1.151 32
12. Alonso Renault (B) 1:27.232 + 1.179 28
13. Fisichella Force India-Mercedes (B) 1:27.282 + 1.229 32
14. Heidfeld BMW-Sauber (B) 1:27.317 + 1.264 34
15. Kubica BMW-Sauber (B) 1:27.398 + 1.345 36
16. Bourdais Toro Rosso-Ferrari (B) 1:27.479 + 1.426 36
17. Kovalainen McLaren-Mercedes (B) 1:27.802 + 1.749 35
18. Hamilton McLaren-Mercedes (B) 1:27.813 + 1.760 31
19. Piquet Renault (B) 1:27.828 + 1.775 35
20. Buemi Toro Rosso-Ferrari (B) 1:28.076 + 2.023 33

Bugünkü antreman turlarından dereceler..

Murat'
28.03.2009, 10:56
İlk çizgi BrawnGP'nin!

Virgin Group'la sponsorluk konusunda anlaşarak rahatlayan BrawnGP sezonun ilk yarışı olan Avustralya Grand Prixi'nin sıralama turlarına damgasını vurdu. Button 1:26.202'lik derecesiyle pole pozisyonunu elde ederen, takım arkadaşı Barrichello da ikinci olarak otomobilini ilk çizgiye oturtmayı başardı

(Ajansspor Dış Haberler Servisi)

Virgin Group'la sponsorluk konusunda anlaşarak rahatlayan BrawnGP sezonun ilk yarışı olan Avustralya Grand Prixi'nin sıralama turlarına damgasını vurdu. Button 1:26.202'lik derecesiyle pole pozisyonunu elde ederen, takım arkadaşı Barrichello da ikinci olarak otomobilini ilk çizgiye oturtmayı başardı

I. BÖLÜM
20 dakikalık ilk seansa BrawnGP damgasını vurdu; takımın İngiliz pilotu Jenson Button 1:25.006'lık performansıyla en hızlı isim olmayı başarırken, kendisini takım arkadaşı Rubens Barrichello ve evinde yarışan Red Bull pilotu Mark Webber izledi. Bu bölümde son 5 sırada yer alan pilotlar; Sebastien Buemi (Toro Rosso), Nelson Piquet Jr (Renault), Giancarlo Fisichella (Force India), Adrian Sutil (Force India) ve Sebastien Bourdais (Toro Rosso) elenmekten kurtulamadı.

II. BÖLÜM
BrawnGP temposunu 15 dakikalık ikinci bölümde de korudu; Rubens Barrichello 1:24.783'le en hızlı isim olurken, kendisini takım arkadaşı Jenson Button ve tarihin en genç yarış kazanan pilotu Sebatien Vettel takip etti. BU bölümdeyse Nick Heidfeld (BMW), Fernando Alonso (Renault), Kazuki Nakajima (Williams), Heikki Kovalainen (McLaren) ve Lewis Hamilton (McLaren) sıralamalara veda etti.

Son dünya şampiyonu Lewis Hamilton'un zaman turu dahi atamadığı ikinci bölümde McLarenlar havlu atarken, çifte dünya şampiyonu Fernando Alonso'da son bölüme kalamayan sürpriz isimler arasına girdi.

III. BÖLÜM
Hafta içinde yarışa katılıp katılamayacağı tartışılan, ilerleyen günlerde Virgin Group'la sponsorluk konusunda anlaşarak rahatlayan BrawnGP son bölüme de damgasını vurdu; Jenson Button 1:26.202'yle sezonun ilk pole pozisyonunu elde etti, takım arkadaşı Rubens Barrichello'ysa ikinci olarak aracını ilk çizgiye oturtmayı başardı.

İŞTE GRID:
1 Jenson Button Brawn 1:26.202
2 Rubens Barrichello Brawn 0:01.001
3 Sebastian Vettel Red Bull 0:01.326
4 Robert Kubica BMW 0:01.410
5 Nico Rosberg Williams 0:01.469
6 Timo Glock Toyota 0:01.471
7 Felipe Massa Ferrari 0:01.529
8 Jarno Trulli Toyota 0:01.623
9 Kimi Räikkönen Ferrari 0:01.659
10 Mark Webber Red Bull 0:01.742
11 Nick Heidfeld BMW 0:00.000
12 Fernando Alonso Renault 0:00.101
13 Kazuki Nakajima Williams 0:00.103
14 Heikki Kovalainen McLaren 0:00.222
15 Lewis Hamilton McLaren 0:00.950
16 Sebastien Buemi Toro Rosso 0:00.999
17 Nelson Piquet Renault 0:01.094
18 Giancarlo Fisichella Force India 0:01.173
19 Adrian Sutil Force India 0:01.238
20 Sebastien Bourdais Toro Rosso 0:01.460

Murat'
28.03.2009, 10:57
Bu sene herşey daha farklı daha da heyecanlı olacak gibi görünüyor..

Hüseyin İlkin
28.03.2009, 11:02
Sabah kalktım sıralama turlarını izlemeye, daha başında uyuyakalmışım :) Güzel bir sene olacak. Brawn'ların geçen haftadan beri performansı üst düzey. Yakıt mı az bilemiyorum. İlginç bir yarış olacak. Yarın kalkınca uyuyakalmayız artık :)

Erbay
28.03.2009, 11:16
Brawn,Williams ve Toyota; Fia'nın, arabaların hızlarını düşüren yeni aero-dinamik bir düzenlemeye gitmesine rağmen bir kural boşluğundan yararlanarak araçların hız kazanmasını sağlayan yeni bir teknik kullanıyorlarmış. İlginç bir sıralama turu olmuş.

Murat'
28.03.2009, 11:17
http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/63695F61645F6361616A51616A6B63636B656569818463A0.j pg

http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/63695F61645F6361616A51616A6B63636B61659A83A57E84.j pg

http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/63695F61645F6361616A51616A6B63626B61617A8072A376.j pg

http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/63695F61645F6361616A51616A6B63626B6161A2698793A8.j pg

http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/63695F61645F6361616A51616A6B63616B666A8B87899F74.j pg

Hüdai Pervaneli
28.03.2009, 11:18
http://static.guncel.net/archive/7467/fndddKmBXF4.jpg

Rengimizi belli edelim. :)

Aynen Rengimiz Belli olsun:D

Abdülkadir Kılıç
28.03.2009, 15:16
Benim favorim Kubica 4. olmuş. Yarışta öne geçebilir. Ondan sonraki favorim de Vettel oda süper derece almış. Gerçekten heyecanlı olacak. Yarın ki yarışı merak ediyorum.

ilhan
28.03.2009, 16:25
Rengimiz ve şeklimiz Mahmut. :))

Berk
28.03.2009, 17:51
http://2.bp.blogspot.com/_J1xM0arkJPo/Sc4dSaTc15I/AAAAAAAAOvQ/guTPCbSBUcg/s1600/0KH7NY1A--410x550.jpg

Sefa Murat Dokuz
28.03.2009, 18:01
Çok ilginç bir sene olacak,
şu anda ilk görüntü McLaren'in son bölüme bile kalamayacak bir aracı var. Nakajimayı bile zar zor geçiyorlar hatta geçemedikleri durum bile oldu.
Ferrari ise 4.lüğe oynar gibi bir hızda. Çok enterasan bir yıl olacak. Brawn takımı milletten 2 kat daha hızlı.

Hüseyin İlkin
28.03.2009, 18:17
Hamilton son sıradan başlayacak yarışa.. Hamilton ve anti-Hamilton'cılara duyurulur :p

Hekimoğlu
28.03.2009, 18:56
O nasıl sıralama sonucudur öyle yeni kurulmuş bir takım duble yapıyor favoriler dağılmış çok ilginç kural değiştire değiştire ulaştıkları sonuç bu kepazelik.

Remzi
28.03.2009, 20:23
http://www.turkiyef1.com/images/news_gallery/mclaren-mercedes-mp4-24.jpg
http://www.motorsport-total.com/bilder/2009/090119/z1232362225.jpg

Bizde rengimizi belli edelim:)

ÖmerFarukYılmaz
28.03.2009, 20:26

Hadi buz adam..

Kaya
29.03.2009, 00:01
Araçların kanatları hiç estetik olmamış...

ÖmerFarukYılmaz
29.03.2009, 00:14
Araçların kanatları hiç estetik olmamış...

Bıyık gibi durmuş:)

Hekimoğlu
29.03.2009, 09:35
Yarışı seyredemiyorum trt heryerden seyredilir diye sevindik siyah ekran var digitürk yayın şifreli diyor gülermisin ağlarmısın.

Hüseyin İlkin
29.03.2009, 09:43
Vallahi öyleymiş. Şimdi baktım. Direk küçük odaya gitmiştim ben. Normal antenden açmıştım onu. Siz diyince digitürk'ede baktım, kapalıymış.. Ancak uyanabildim :) Yarışın kalanınını izleyelim bakalım.

Selman
29.03.2009, 09:59
Uyduda da kapalı iyi mi.Yuh kardeşim ya.

Mustafa Önal
29.03.2009, 10:03
Uyduda da kapalı iyi mi.Yuh kardeşim ya.

KAPALI BENİM GİBİ netten izliceksin artık :)

Hüseyin İlkin
29.03.2009, 10:16
Raikkonen spin attı, pit stop'a üçüncü kez girdi. Ve son sıralara düştü.. Button kazansında azıcık para kazanalım bari.. Hamilton'da Massa'nın önünde çıktı pit stop sonunda..

Selman
29.03.2009, 10:19
Ferrari ilk yarışta fiyasko, Massa'da garaja çekti.Ah Kimi ah.

Hüseyin İlkin
29.03.2009, 10:19
Massa yarışı bıraktı. Ferrari çuvalladı bugün :)

Selman
29.03.2009, 10:33
Müthiş bir 3'lük yarışı:) Kubica ve Vettel çarpıştı.Hamilton daha çok puan alsın diye uğraşıyor sanki herkes:)

Hüseyin İlkin
29.03.2009, 10:38
Hamilton dördüncü oldu, işe bak. Şanslı çocuk :)

Button'a tebrikler.

Berk
29.03.2009, 11:20
Ben ilk yarıştaki F1'den zevk alamadım.Son 30 turu izleme fırsatım oldu.Pit-stop'ların çıkışlarındaki geçişler dışında geçişe rastlayamadım.Ferrari ve McLaren'in bu kadar kötü olmasınada anlam veremiyorum.Hayal kırıklığına uğradım bugün..

Fatih BALTA
29.03.2009, 11:38
Yarışı baştan sona önde götüren Jenson Button harika bir performansın ardından Formula1 kariyerindelki ikinci zaferine Avustralya Grand Prix'sinde ulaşmış oldu. Rubens Barrichello'da yarış içerisinde bir kaç kez gerilere düşmesine ve iyi bir start alamamasına rağmen yarışı 2. sırada bitirerek Brawn GP'nin Formula1'e rüya gibi bir başlangıç yapmasını sağladı.

Toyota'dan Jarno Trulli ise 8. sırada başladığı yarışta podyumun son basamağına çıkan isim oldu. Yarışa en arkadan başlayan ve Avustralya'da puan almayı beklemediğini söyleyen Lewis Hamilton ise pistte yaşanan olaylarında yardımıyla yarışı 4. sırada bitirerek 2009 sezonuna çok iyi bir başlangıç yaptı.

Toyota'nın Alman pilotu Timo Glock ise yarışı 5. sırada bitirerek 4 puanın sahibi oldu.

Yarışın bitimine 3 tur kala yarışı ikinci ve üçüncü sırada sürdüren Sebastian Vettel ile Robert Kubica arasında yaşanan kaza sıralamanın büyük bir bölümün değişmesine neden oldu.

Zorlu bir yarış geçiren Fernando Alonso da son turlarda yaşanan karmaşadan karlı çıkan isimlerden di. Alonso yarışı Nico Rosberg'in önünde 6. sırada tamamlarken bir başka zorlu gün geçiren Rosberg yarış sonralrında yaşadığı sorun nedeniyle yavaşlamasına rağmen haftayı puanla kapatmayı başardı.

Yarışta son puanı ise sezonun çaylak ismi Sebastien Buemi elde etti.

Yarışta en hızlı turu Williams takımından Nico Rosberg 48. turda elde ettiği 1:27.706'lık derecesi ile kazandı.

Avustralya Grand Prix
Albert Park, Melbourne, Avustralya;
58 tur; 307.574km;
Hava durumu: Güneşli

Poz Sürücü Takım Zaman
1. Button Brawn GP (B) 1s34:15.784
2. Barrichello Brawn GP (B) + 0.807
3. Trulli Toyota (B) + 1.604
4. Hamilton McLaren-Mercedes (B) + 2.914
5. Glock Toyota (B) + 4.435
6. Alonso Renault (B) + 4.879
7. Rosberg Williams-Toyota (B) + 5.722
8. Buemi Toro Rosso-Ferrari (B) + 6.004
9. Bourdais Toro Rosso-Ferrari (B) + 6.298
10. Sutil Force India-Ferrari (B) + 6.335
11. Heidfeld BMW Sauber (B) + 7.085
12. Fisichella Force India-Ferrari (B) + 7.374
13. Webber Red Bull-Renault (B) + 1 tur
14. Vettel Red Bull-Renault (B) + 2 tur
15. Kubica BMW Sauber (B) + 3 tur
16. Raikkonen Ferrari (B) + 3 tur

En hızlı tur: Rosberg, 1:27.706

Yarış dışı:

Driver Team On lap
Massa Ferrari (B) 46
Piquet Renault (B) 25
Nakajima Williams-Toyota (B) 18
Kovalainen McLaren-Mercedes (B) 1

Puan durumu:

Sürücü: Takım:
1. Button 10 1. Brawn GP 18
2. Barrichello 8 2. Toyota 10
3. Trulli 6 3. McLaren-Mercedes 5
4. Hamilton 5 4. Renault 3
5. Glock 4 5. Williams-Toyota 2
6. Alonso 3 6. Toro Rosso-Ferrari 1
7. Rosberg 2
8. Buemi 1

Yarış Raporu

Sezonun ilk yarışı için pilotlar ilk olarak formasyon turuna başladılar. Melbourne’de yarış günü hava yaklaşık 27 derece civarında ve güneşliydi. Formasyon turunun ardından ilk iki sırayı alan Jenson Button ve Rubens Barrichello ilk cebe yerleşip kırmızı ışıkların sönmesini beklemeye başladılar.

Kırmız ışıkların sönmesi ile bütün pilotlar gazlarına yüklenerek ilk viraja doğru ilerlemeye başladılar. Jenson Button harika bir çıkışla yerini korurken Rubens Barrichello gerilerde kaldı. İlk viraj dönülürken yaşanan kargaşa sonrasında Heikki Kovalainen, Nick Heidfeld, Adrian Sutil ve Mark Webber gerilere düştüler.

Bu pilotlar ilk turun ardından pit alanına yöneldiler. Heikki Kovalainen’in aracının sol ön süspansiyonu parçalanırken Finlandiyalı pilot için yarışın sonu gelmiş oldu.

2 . tur geçildiğinde sırlama şu şekilde oluştu. Button – Vettel – Massa- Kubica – Raikkonen – Rosberg – Barrichello.

Start ile birlikte KERS’in önemini ilk yarışın startında görmüş oldukKERS kullanan pilotların bir çoğu kalkışta büyük bir avantaj elde ettiler.

Yarışa en arka sıradan başlayan Hamilton 4. tur geçilirken 10. sıraya kadar yükseldi. İlk 5 turda 3 kez Button 1 kez Vettel ve 1 kez de Rubens Barrichello en hızlı turları attılar. 6. turda Lewis Hamilton düzgün bir atakla Nelson Piquet’i geçerek 9. sıraya yükseldi.

8. tur içerisinde Rosberg önündeki Raikkonen’i sıkıştırmaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda alışık olmadığımız bu mücadele sırasında Raikkonen starttaki avantajı sayesinde 5. sıradaydı. 1 tur sonra Rosberg Raikkonen’i temiz atakla geçince 5. sıraya yükseldi. Hemen arkalarındaki Barrichello’da fırsatı iyi değerlendirince o da Raikkonen’i geçmeyi başardı.

Bu geçişlerin ardından Raikkonen 10. turda pit alanına girdi. Aynı turda BMW Sauber’den Kubica ile Felipe Massa arasında 3.’lük mücadelesi yaşanıyordu. Ön tarafta ise Button ile Vettel arasında 4 saniye fark oluştu.

Rosberg Raikkonen’den sonra bu sefer Kubica’yı sıkıştırmaya başladı. Bu mücadele devam ederken Felipe Massa pite girdi ve mücadele Kubica – Rosberg – Barrichello yanlız kaldılar. Kubika 12. turda pit alanına girdi. 10. turdan itibaren başlayan pit stoplarda Lewis Hamilton’da pite giren isimlerdendi. Hamilton ilk pit stopu sonrasında 15. sıraya geriledi.

Ön bölümde 2. sıradaki Vettel ile 3. Sıradaki Rosberg arasındaki fark 31 saniyeye kadar çıktı. 14. turda ilk 4 pilot planlanmış bir pit stop yapmamışlardı. Sebastian Vettel yarışı 2. sırada götürürken 16. turda ilk pit stopu için pit alanına yöneldi. Vettel sorunsuz bir pit stopun ardından tekrar piste döndü. Hemen ardından Rosberg’de pit alanına girdi ancak Rosberg pitte sorun yaşayınca yaklaşık 8 saniye kaybetti ve tekrar Raikkonen’in arkasına düştü.

18. turda 4. virajın çıkışında Williams’tan Kazuki Nakajima ciddi bir kaza geçirdi. Yarışı 4. sırada götüren Nakajima için 2009 sezonunun ilk yarışı kötü sonuçlandı. Bu kaza sırasında Rubens Barrichello da pit alanına girdi ve Rosberg gibi uzun bir pit sonrası piste döndü. Aynı tur içerisinde Jenson Button da pit alanına girdi. Button 14 saniye sonra piste geri döndü. Bu pit stopun ardından güvenlik aracı Nakajima’nın kazası nedeniyle piste girdi.

Pit alanına yönelen bir başka isim ise Giancarlo Fisichella oldu. Fisichella pit alanında garajı biraz geçince ilginç görüntüler oluştu. Fsichella’nın aracı mekanikerler tarafından geriye doğru itildikten sonra Force India pilotu garaj önündeki alana yerleşebildi.

24. tur tamamlandığında güvenlik aracı pistten çıktı ve yarış yeniden başladı. İlk viraj başlarken Nelson Piquet ve Nico Rosberg arasında yaşanan geçiş sırasında Piquet zararlı çıktı ve yarış dışı kaldı. Bu tur içerisinde Hamilton Glock’u geçmeyi başarırken hemen ardından bu sefer Fernando Alonso Glock’u geçerek 12. sıraya yükseldi. Sutil de Bourdeis’e geçilmekten kurtulamadı.

Güvenlik aracının ardından sırlama şu şekilde oluştu – Button – Vettel – Massa – Kubica – Raikkonen – Trulli – Barrichello.

27. tur geçilirken 3 pilot yarış dışı kalmıştı. Kovalainen – Nakajima ve Piquet. Yarışa son sırada başlayan Lewis Hamilton 34. tur da 8. Sıraya kadar yükseldi. Kimi Raikkonen de bu turda 4. sırada yarışı sürdürüyordu.

Hamilton ikinci pit stopun ardından çıkışta Felipe Massa ile yan yana geldi. McLaren pilotu ilk viraja Massa’nın önünde girmeyi başardı. Bu arada aynı turda Kimi Raikkonen 13. virajın çıkışında spin attı ve bariyerlere aracını dokundurdu. Buna rağmen Raikkonen pit stopunu yaparak yarışa devam etti. Bu olayın ardından Raikkonen 16. sıraya kadar düşüerek puan alma şansını azalttı.

46. turda Felipe Massa pistte yavaşlamaya başladı. Ferrari pit ekibi Massa için hazırlanmaya başladı. Massa pit alanına girerken lider Button’da son kez pit alanına girdi. Yumuşak lastikleri takan Button tekrar piste dönerken Felipe Massa garaja girerek yarış dışı kaldı.

Yarışın bitimine 4 tur kala Button liderliğini sürdürürken Rosberg birkaç sıra kaybetti ve 8. sıraya kadar geriledi. Bu arada ikinci sıradaki Vettel ve Kubica’nın arası iyiden iyiye kapandı. Aynı tur içerisinde Fernando Alonso da Nico Rosberg’i geçti ve 8. sıraya yükseldi.

Son 3 tura girerken ikincilik çekişmesi yaşayan Vettel ve Kubica temas yaşayınca iki aracın da ön kanadı kırıldı. Hemen ardından Kubica yola devam ederken bir sonraki virajda bariyere çarparak yarış dışı kaldı. Aynı anda Vettel de ön süspansiyonu kırılınca yarış dışı kaldı. Bu kazanın hemen ardından güvenlik aracı piste bir kez daha girdi.

Son iki tur güvenlik aracı ile tamamlanınca Brawn GP pilotları Avustralya Grand Prix’sinde ilk iki sırayı almayı başardı.

Yarışı Jarno Trulli 3. Sırada bitiriken Lewis Hamilton 4. Oldu. Diğer puan alan pilotlar ise şöyle. Glock – Alonso – Rosberg – Buemi.
Kaynak:turkiyef1.com

Kaya
29.03.2009, 13:15
Formula 1 bizim ÖSS'ye benzedi... Her sene bir şey değiştirmek zorunda mu yau bu adamlar...

Geç yattık, yarışı izleyemedim...

Brawn GP ne kadar daha bu performansını sürdürür bilemem ama Ferrari'nin en büyük rakibi McLaren yarışı kazanamadığına göre Ferrari pilotları için bence büyük bir kayıp söz konusu değil. Fakat puanlama sistemi devam etseydi kayıp daha büyük olurdu... Bu yüzden yapılan bu değişiklik bence çok saçma...

Hüdai Pervaneli
29.03.2009, 13:18
Formula 1 bizim ÖSS'ye benzedi... Her sene bir şey değiştirmek zorunda mu yau bu adamlar...

Geç yattık, yarışı izleyemedim...

Brawn GP ne kadar daha bu performansını sürdürür bilemem ama Ferrari'nin en büyük rakibi McLaren yarışı kazanamadığına göre Ferrari pilotları için bence büyük bir kayıp söz konusu değil. Fakat puanlama sistemi devam etseydi kayıp daha büyük olurdu... Bu yüzden yapılan bu değişiklik bence çok saçma...

Busenede Yarislar Puanlama ile hesaplanacak

ilhan
29.03.2009, 13:25
Ferrari araçta değişiklik mi yapmış bana mı öyle geldi? Bu kadar kötü araç görmedim şimdiye kadar. Ulan Kimi, hiç değişmeyecek misin? :) Button'u tebrik ediyorum.

Kaya
29.03.2009, 13:38
Busenede Yarislar Puanlama ile hesaplanacak

Hım, emin misin? Ben değilim gerçi ama seneye mi uygulanacak?

ApoCaN28
29.03.2009, 14:07
Ferrari de Schumaer olmayınca olmuyor yahu..:D
Zevk olmuyo..

Hüdai Pervaneli
29.03.2009, 14:09
en çok yarış kazananın kazanacağı kuralı 1 yıl ertelendi. bu sezon yine eski puanlama geçerli olacak.

ayrıca TRT de yarışı kim anlatacak acaba?

Hım, emin misin? Ben değilim gerçi ama seneye mi uygulanacak?

renkdas öyle diyor