PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alçak Terör Örgütünün Oyununa Karşı Kampanya

ilteriş
11.03.2008, 14:15
http://proje.hurriyet.com.tr/mailgonder/mailwp.aspx

yukarıdaki bağlantıya tıklayıp adınızı yazıp gönder tuşuna basın.

Alçak pkk nin oyununa karşı kampanya

Washington Post Gazetesi'nde yayınlanan ve PKK'lı bebek katillerini sözde 'romantik gerillalar' olarak gösteren haber fotoğraflar için sizden binlerce tepki geldi.
İsyana dönüşen tepkilerin ortak paydası ise şuydu;
Teröristleri sevimli gösteren bu tiyatroya alet olan gazeteye haddini bildirmek.
Hurriyet.com.tr olarak bu isteğinizi yerine getirdik ve Washington Post yönetimine gönderilmek üzere bir metin hazırladık.
Eğer siz de tepkinizi göstermek istiyorsanız aşağıda Türkçesi olan metni imzalayın gönderelim...
Sayın Washington (http://www.hurriyet.com.tr/index/washington/) Post yetkilisi
Gazetenizde 7 Mart 2008'de Andrea Bruce imzalı yayınlanan haber, 1984 yılından bu yana masum sivil hedefleri kadın, yaşlı, çocuk, bebek diye ayırt etmeden hedef alan PKK'lı teröristleri, bebek katillerini dünyaya yanlış tanıtmıştır.

Bu kanlı örgütü Türkü, Kürdü , Çerkezi ile en iyi bu ülkenin vatandaşları tanır. Çünkü bu kanlı örgüt Güneydoğu'da, sivil insanların yoğun bulundukları kent merkezlerinde, çarşılarda halkın arasında patlattıkları bombalara binlerce insanın feci şekilde ölümüne yol açmıştır.

Daha geçtiğimiz ay Diyarbakır’da yol kenarına koydukları bomba ile ikisi çocuk beş kişiyi öldürmüştür. Üstelik bu çocuklar Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı olan Kürt çocuklarıdır. Ve asıl önemlisi bunlar masum sivil vatandaşlardır. Acı ve yazık olan şudur:

Washington (http://www.hurriyet.com.tr/index/washington/) Post gibi dünya çapında saygın bir gazetenin muhabiri bu kanlı terör örgütünün mizansenine sözde insancıl oyununa düşmüştür.

Sayın yetkili, kim bilebilir ki, kucağında o ayı yavrusunu besleyen terörist, daha kısa bir süre önce acaba kaç askeri şehit etmiş ya da kaç sivil vatandaşı katletmiştir.

Dikkat ettiniz mi, sözde şevkatle besleyen o teröristin yanındaki silahtan çıkan kurşunlar, acaba kaç çeşit insanlık suçu işlemiştir. Kaç insan yavrusunu katletmiştir.

Sayın Washington (http://www.hurriyet.com.tr/index/washington/) Post yetkilisi...

Sizlere, eli kanlı bu teröristlerin, kundağında kurşunladığı daha adı bile konmamış bebeğin dünyada simge olan fotoğrafını yolluyor sizi yayınlıcılık anlayışınız ve vicdanınızla baş başa bırakıyorum.

Saygılarımla

KAYNAK:HÜRRİYET

ÖzGür Ayar
11.03.2008, 14:16
gönderilmiştir.

ÜNAL
11.03.2008, 14:19
Göndermesine gönderdik de o fotoğraf da neydi öyle...:(Yazıklar olsun onu yapanlara.!!!

Gamze
11.03.2008, 14:20
Başlıktaki pkk adını kaldırdım. terör örgütü yaptım. Bu heriflerin ismini her an görmeye katlanamıyorum. Başlıkta da dursun istemedim.

Mesajı da gönderdim.

Burçak
11.03.2008, 14:22
it iti ısırmaz. bizim yanımızda gibi görünen iki yüzlü abd aslında aynı pislik.

Nuray
11.03.2008, 14:26
gönderdim . fotoğraf çok fenaydı

Adem Erdoğan
11.03.2008, 14:29
Düzelmiş....

ÜNAL
11.03.2008, 14:31
Fena tabi de şunu sormak istiyorum hadi gelişmiş bir insan(tabi fiziken)kurşun acısına dayanır .Allah aşkına şu korumasız yavrunun dayanması mümkün mü?
İsrail-Filistin çatışmasında da görüyoruz..Ne oluyor can çok mu ucuz geldi onlara..!!!!

Fatih BALTA
11.03.2008, 14:45
Gönderilmiştir..

lazooo28
11.03.2008, 14:48
Gönderilmiştir..

vurgun_kiz_61
11.03.2008, 14:50
gonderilmistir vicdan merhamet denen bisey yok bunlarda.bide insaniz diye dolasiyorlar yazik cok yazik!

Sacit
11.03.2008, 14:50
Gereken yapıldı.

28TS61
11.03.2008, 14:51
okey.......

ilteriş
11.03.2008, 14:57
Göndermesine gönderdik de o fotoğraf da neydi öyle...:(Yazıklar olsun onu yapanlara.!!!

Kundaktaki bebeği bile katleden terör örgütüne lanet olsun.Hayvanlardan daha da aşağılık caniler helak olsunlar inşallah.Bu abd gazetesi teröristlerin ayıyı biberonla beslerken ki fotoğrafını yayınlamış.

Bahattin Aydın
11.03.2008, 15:06
gönderilmiştir..............

İskender66
11.03.2008, 20:38
gönderilmiştir..

Cem Balcı
11.03.2008, 22:13
tamamdır.......

Erkan
11.03.2008, 22:29
Gonderilmistir, 2 kere :D Bir de sallama Hollandali bir isimle:P

atagulep34
11.03.2008, 22:37
halledilmiştir ( Kahrolsun terör )

Travelair
12.03.2008, 10:41
Don't Defend Killers

Gönderilmiştir

macka61
12.03.2008, 16:43
gönderilmiştir

Ahmet Kuru
12.03.2008, 17:49
mesaj gönderilmiştir....

guci 29
12.03.2008, 18:25
Nuray o fotoğraf İmralı bebek katilinin öldürdüğü on binlerce günahsız yavrudan sadece biri!
Kahrolsun öcalan!:mad:

Rıza ÇOLAK
12.03.2008, 19:15
Bende tabiki gönderdim

vuslata_dair_61
12.03.2008, 19:23
Fena tabi de şunu sormak istiyorum hadi gelişmiş bir insan(tabi fiziken)kurşun acısına dayanır .Allah aşkına şu korumasız yavrunun dayanması mümkün mü?
İsrail-Filistin çatışmasında da görüyoruz..Ne oluyor can çok mu ucuz geldi onlara..!!!!
bu ucuzluğun hesabını o küçücük eller nasılsa alacaktır! insan kılığındaki herkes insan olsa keşke!:( yazık
gönderilmiştir...

LazAnisT
17.03.2008, 12:26
İşte sizin gücünüz

17 Mart 2008Hürriyet.com.tr'nin düzenlediği kampanya sonucu Washington Post hata yaptığını kabul etmek zorunda kaldı. İşte hurriyet.com.tr okurunun gücü. Washington Post okur temsilcisi mailleriniz üzerine şu açıklamayı yaptı:

KAMPANYANIN GÜCÜ / Fatih Çekirge yazıyor (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8473442.asp?gid=233&sz=58752)

Washington (http://www.hurriyet.com.tr/index/washington/) Post okurlarına eşine ender rastlanacak değerde bir bakış sağlayan 8 Mart tarihli haberimiz, Türk Elçiliği'nden yoğun eleştiri ve bir kısmı bir Türk gazetesi (Hurriyet.com.tr) tarafından yönlendirilen Türk ve Amerikalı Türklerden öfke dolu e-mail'ler aldı.

Türk Büyükelçilik Müsteşarı Burak Akçapar haberde alçak, ölümcül terörist örgütün sempatik gösterildiğini ve yüceltildiğini; yürüttüğü vahşi terörist eylemlere karşın PKK'ya insancıl savaşçılar portresi çizildiğini söyledi. PKK'nın bölgede hizmet vermeye çalışan öğretmen, mimar, doktor ayırt etmeksizin önüne gelen herkesi öldürdüğüne dikkat çeken Akçapar, söz konusu örgütün ağırlıklı olarak uyuşturucu ve silah ticareti, gasp, para aklama gibi konularda sabıkalı bir örgüt olduğunu belirtti. Akçapar ve diğerleri, bir teröristin sahipsiz bir yavru ayıyı bebek sütü şişesiyle beslediği fotoğrafı ''neden bir terörist yanında bebek sütü şişesi taşır anlamıyoruz'' şeklinde eleştirdiler.
Türkiye ve Kürtler üzerine çalışan bazı uzmanlar haberde anlatılan hikayeyi enteresan ve faydalı bulurken, kimisi de haberde PKK'nın romantize edildiğini düşünmekte.

Kürtler ve PKK hakkında ''Kan ve inanç'' isimli bir kitabı bulunan Aliza Marcus habere övgüler yağdırırken, ABD (http://www.hurriyet.com.tr/index/abd/)'nin 1997 ile 2000 yılları arası Türkiye büyükelçisi Mark Parris ''gerçeği söylemek gerekirse haberde anlatılan hikayenin kendisini şaşırttığını, haberin devrim dönemi Küba dağlarındaki Fidel Castro hakkında yazılanları andırırcasına berbat bir üslupla yazıldığını söylerken haberi içeriksiz bulduğunu ifade etti.

Aynı zamanda Lehigh Universitesi Uluslararası İlişkiler Böüm Başkanı olan Türkçe uzmanı Henri Barker haberi ilk gördüğünde '' Ooo aferin size çocuklar!'' dediğini, muhabirin gördüklerini aktardığını düşündüğünü, kendisinin bu konuyu böyle algıladığını söyledi. Bir dönem Türkiye'de yaşamış olan ve halen daha her sene bu ülkeyi ziyaret eden Barker hikayenin PKK'nın orijinlerini veya Kürtler arasındaki yerini açıklamadığını da söyledi. Barkey de içerik bakımından haberi eksik bulduğunu belirtirken, buna karşın ''Benim gibi deneyimli insanlar bile PKK'nın nasıl faaliyet gösterdiği, ölülerini nasıl gömdüğü, neden yenilmesi bu kadar zor bir örgüt oldukları hakkında fazla bilgiye ulaşamıyoruz. Sadece vermiş olduğu bilgi bakımından dahi çok faydalı bir eser, çok çok uzun yıllardır böylesini görmemiştim'' diyerek sözlerini tamamladı.

National War College'da milli güvenlik dersi veren Ömer Taşpınar eserin taraflı olduğunu düşünmediğini söylerken haberin gerillalara açıkça sempatiyle yaklaştığını, ancak yeterince geri plan bilgisi de verilerek dengenin sağlandığını söyledi. Taşpınar doktora tezini Türkiye ve Kürtker üzerine, Johns Hopkins Üniversitesi'nde yazdı ve Brookings'te misafir hocalık yapıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde Uluslarası Çalışmalar Yüksekokulu Orta Asya-Kafkasya Enstitüsü'nde araştırma görevlisi olan Svante Cornell, PKK'nın öğretmenleri, turistleri ve örgütten ayrılmaya çalışanları öldürdüğü pis geçmişinin atlandığını, bu bakımından hikayenin tekzip edilmesi gerektiğini belirtti.
Türkiye'de eğitim gören Cornell'in PKK'nın finansal yapısıyla ilgili de bir çalışması bulnuyor. Cornell, '' Şüphesiz PKK'nın uyuşturucu ticaretiyle bağlantısı var ve özellikle Avrupa'ya eroin ihracatında başrol oynuyorlar.

Bağdat (http://www.hurriyet.com.tr/index/Bağdat/) bürosu muhabiri Joshua Partlow ve fotoğrafçı Andrea Bruce bu PKK haberini yapmak üzere rehber ve tercümanlarlarla dağlarda gerillarla beş gün geçirerek; cesaret isteyen, çetin ve tehlikeli bir görev üstlenmiş oldular. Partlow'un son dönem haberleri çoğunlukla Türk kaynaklarına dayanmaktaydı, özellikle de PKK'yı vurmak için Irak (http://www.hurriyet.com.tr/index/ırak/)'ta yürüttüğü 8 günlük saldırısına. Türkiye Kürtler'e muamelesinden ve Türk asker ve sivillerini hedef alan PKK saldırıları sonuncunda gelen son Türk operasyonunda vermiş olduğu zarardan ötürü eleştirildi.

Partlow'un hikayesi ve Bruce'un fotoğrafları PKK savaşçılarının nasıl göründüğü, konuştuğu, yaşadığına dair okuyuculara kısa bir bakış fırsatı verdi. Haberde ayrıca PKK'nın terörist örgüt olarak addedildiğini, taktiklerinin insafsız olabildiğini, PKK gerillalarının Türk askerlerine tahribat verebilmek için sınırı geçtiğini, ve bu muharebenin çoğunluğu Kürt 35.000 insanın hayatına mal olduğunu da söyledik. Ayı yavrusu fotosuna gelince, Bruce ve Partlow sadece o sahneye tanık olduklarını ve bebek şişesinin nereden geldiğini sormadıklarını söylediler.

Ama hikayenin halen daha tarihsel bilgi ve içeriğe ihtiyacı var. Birçok okuyucu hala daha Kürtlerin kim olduğunu PKK'nın nasıl başladığını veya birçok ülkeye yayılmış 25 milyon Kürt'ün meramı haline geldiğini bilmiyor. Bu insanlar PKK'nın sivilleri öldürdüğünü ve uyuşturucu ticaretinden para kazandığının farkında olmayabilirler.

Dış Editör Scott Wilson aynı görüşte değil: "Bana göre hikaye tasarlandığı gibi uygun yeterli derecede tarihsel perspektife sahip. Ve hikaye, ender rastlancak nitelikteki ziyaretimiz ve tarafımızca bu gruba birinci elden yapılan bakış sonucu sağlanan yeni bir içerik de barındırmaktadır. Ayrıca unutmamak gerekir ki bu çalışma daha önceki haftalarda geniş olarak ele aldığımız ve önümüzdeki aylarda da alacağımız sürmekte olan PKK, Türkiye ve Iraklı Kürtler hakkındaki hikayenin sadece bir kısmıdır.

Hikaye oldukça kısaltıldı, zira baş editorler haberi tek sayfada tutmak istediler. Fazladan birkaç geri plan paragrafı Türk hükümeti için birşey değiştirmeyecekti, ama Washingtom Post okuyucularına daha eksiksiz bir PKK resmi görme imkanı tanıyacaktı."

Deborah Howell
Washington (http://www.hurriyet.com.tr/index/washington/) Post Okur Temsilcisi