PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor ve Kazanma Kültürü

argentina
29.01.2008, 00:32
Tamam belki de coğrafya bilgimiz kıttı ama Trabzon'u çok daha büyük bir şehir olarak kurgulamıştım kafamda. İlk kez ayak bastığımda ve çarşıyı gördüğümde "bu kadar mı?" demiştim. Sebebi Trabzonspor'du. Trabzon'u büyük gösteren şehrin futbol takımıydı. Kolay mı; o kadar şampiyonluklar, gelen çıkamamış Avni Aker'den, ligin en sert deplasmanı. 3 büyüklerin yıllar boyunca "beraberlik iyi sonuç" dediği şehir Trabzon. O gidişlerin sayısı arttıkça sevdim Trabzon'u. Çardak Pide'de İstanbul'un 3'de 1 fiyatına karın doyurmayı; ki bulamazsın o pideyi bizim buralarda. Maraş Caddesi ve Uzun sokak'ta yürümeyi. Yol üzerine futbolcuların fotoğraf kağıdına basılmış kartpostallarını satan işporta tezgahı, envai çeşit bordo mavi aksesuar. Meydanda çay bahçesinde süzgeç yüzü görmemiş demli çay. Anadolu'da çok şehirde o gün maç olduğunu bilmezsin, 3 büyükler şehire gelmiş hissetmezsin. Trabzon'da deplasmanda olduğunu sana hatırlatırlar. Zorlu Hotel'in iki cephesinde de birikir taraftar, maçın önemine göre sabaha kadar davul çaldıkları da olur kapı önünde. Rakip takım stada giderken 200 kişi otobüse tezahüratlarla gözdağı verir. Avni Aker alemdir, ilk 20 dakikada Trabzonspor atarsa o gün zor çıkarsın oradan, taraftarı şahlanır, dar eder sana sahayı. Formül, ilk golü atıp Trabzonsporlu futbolcuları taraftarın pençesine teslim etmektir. Sen aradan sıyrılıp, 3 puanla dönersin memleketine. Sabahtan akşama kadar Trabzonspor'u konuşurlar şehirde.
Yiğiter Uluğ'un yıllar önceki bir yazısıdır derleme bir futbol kitabında yayınlanan," Fenerbahçe, Barcelona olabilir mi?" yi sorgulur Uluğ. Aidiyet duygusu, taraftar potansiyeli üzerinden. Son noktasında "Barcelona olacaksa Trabzonspor olur" demiştim kendi kendime. Trabzonlu başka takım tutmaz. Anadolu hiçbir şehrinde bu oranı yakalayamazsın. Biz Türkler; Türk filmlerinde kaybeden garibanı, Dünya Kupası'nda favori Brezilya'yı tutarız. Kendi ligine gelince de kestirme yol 3 büyükleri tutmaktan geçer işte. Trabzon öyle değildir. Türkiye'nin her deplasmanında o şehirde yaşayan Trabzonlu; illa ki doldurur tribünü takım geldiğinde...
Bu yazının sebebi geçen gün gelen bir e-posta. İki Brezilyalı ismi vermiş blogu takip eden arkadaş. "Bunlar iş yapar mı?" diye soruyor Trabzon'da. Ben demiyorum, Mehmet Demirkol diyor dedim; "Messi gelse nafile bu zamanda". Sorun da bu ya işte, Trabzonspor'a kimin geldiği, kimin gelemediği konuşuluyor. Ben, Trabzonspor'un "kazanma kültürünü" kaybettiğini en azından toprağa gömdüğünü düşünüyorum. Ligin 4. büyüğününün arkasına çok 5. büyük aradık. Kocaeli, Antep, Manisa, Kayseri eh bu sezon da Sivas. Tehlikeli olan artık bazı yorumların ligin 4. büyüğü olarak Trabzon'un adını anmaması, Kayseri'yi, Sivas'ı yakıştırması o siklete. Büyük takımların büyük kalmasını sağlayandır kazanma kültürü. Onu kaybeden Torino'dur; A. Bilbao'dur mesela. İkisi de ülkelerinin Trabzonspor kadar efsane kulüpleridir. Trabzon bu kadar kolay mağlup olmazdı, bugün olmadıkları kupada hadi Manisa'ya kaybetseler, Adana Demirspor'a kaybetmezlerdi. Fenerbahçe kaç yıldır kaybetmiyor Avni Aker'de. Ya da Galatasaray 11 yıl neden mağlubiyet görmedi o stadda. Yoksa Şimek gelir, Şota gelir, Yattara gelir, Marcelinho gelir, Tekke gider, o gider, bu gider değil hesap. Artık kimse Trabzon'a ayakları titreyerek gitmiyor. Uzun yıllar şampiyon olamayan Galatasaray, Beşiktaş, Liverpool, Inter, onca takım var Avrupa'da. Problem gelmeyen şampiyonluk da değil. Problem o kazanma alışkanlığına kimin mezar kazdığı. Trabzonspor'un resmi ürünleri satılmıyor. Trabzonspor yeni stad yapacak diye Avni Aker'de taş üstüne taş konulmuyor yıllardır. Trabzonspor yıllardır Avrupa Kupaları'ndan uzak kalıp UEFA'dan beş kuruş para kazanamıyor. Peki nasıl zirveye oynayacak Trabzonspor? Ne zaman şampiyon olacak? Şampiyonlar Ligi'nin gediklisi Deportivo La Coruna'nın 3-4 yıl o kupadan uzak kalınca düştüğü hale bakın bu sezon. Na farkı var La Coruna'nın Trabzon'dan. Ya da bir zamanların büyüğü Torino'nun. Onlar ne zaman şampiyon olacak peki(!) Yeni futbol düzeninde; ya Almanlar gibi stadınızı yeni baştan yapıp, - ki Kayseri 2 yıl önde- bacanızı kendiniz tüttürmeye başlayacaksınız; ya da bir Rus ya da Amerikan sermayesiyle kendinize serum bağlatacaksınız. Trabzonspor, Barcelona -aidiyet- olmayı başarabilseydi; bu ikisine de ihtiyaç duymazdı. Ne yazık ki artık çok geç. İstanbul takımlarıyla açılan fark, Trabzon şehri ekonomisinin ürettiğiyle kapanmayacak kadar büyük. "Trabzon 10 yıl daha geçse şampiyon olamaz" dediğimizde; gelmez biliyorum masaya o demli çay. Açılmadıysa da açılır Uzun sokak'ta Starbucks. Ne yapalım dandik Americano içeriz biz de...
Bir Bordo-mavi mağlubiyetin ardından pundunu bekleyen akbaba klavye işi değildir bu satırlar. Karadeniz derbisinde deplasmanda 4 atıp kazandığı bir maçtan sonra yazılmıştır; üstelik Ersun Yanal'sızdır. Mevzu o değil çünkü...

alıntıdır...

Yorum sizin

Berat
29.01.2008, 00:42
Aynı anda okumuşuz yazıyı.. Forumda başka acetobalsamico cuların olduğunu bilmek te güzel :)

Trabzonsporlu birisinin yazmamış olmasının da etkisiyle çok objektif ve etkileyici bir yazı.. O kültürü -kazanma kültürü- en kısa sürede tekrar kazanmaya mecburuz.. Bunun için bütün potansiyeller mevcut. Yeter ki dinamiklerimiz iyi işlesin.. Yeter ki herkes birbirine çomak sokmaktan vazgeçsin..

#10 Fietra
29.01.2008, 00:43
Bu yazı için imza değil kelle koyarım elbette.:)

argentina
29.01.2008, 00:44
Aynı anda okumuşuz yazıyı.. Forumda başka acetobalsamico cuların olduğunu bilmek te güzel :)

Trabzonsporlu birisinin yazmamış olmasının da etkisiyle çok objektif ve etkileyici bir yazı.. O kültürü -kazanma kültürü- en kısa sürede tekrar kazanmaya mecburuz.. Bunun için bütün potansiyeller mevcut. Yeter ki dinamiklerimiz iyi işlesin.. Yeter ki herkes birbirine çomak sokmaktan vazgeçsin..

bende sıkı takipçisiymm uygun gördüm ve çok guzel tesbitli bir yazı:)

Adem Erdoğan
29.01.2008, 01:45
acetobalsamico nedur?:D

Nytre
29.01.2008, 02:02
yazı çok güzel. yazan kişinin trabzonsporlu olmamasına rağmen bu tespitleri yapması daha güzel.

Berat
29.01.2008, 02:06
acetobalsamico nedur?:D

http://acetobalsamico.blogspot.com

Sık kullanılanlara eklemenizi şiddetle tavsiye ederim..

Great White
29.01.2008, 02:14
Şu yazıyı buraya taşıyan ve yazıyı beğenen arkadaşlar alınmasın ama son derece amatörce yazılmış bir yazı bu:o

Bozuk, devirk bir Türkçe, etkileyicilikten uzak bir anlatım ve içerik olarak tamamen klişe bir konu..

Bu yazıyı yazan şahısın adı nedir, hangi gazetenin kıyı köşe yazarıdır bilemem ama ben bu forumda dahi çok daha kaliteli yazılar okudum açıkçası:)

Hem de maaş almadan, içtenlikle yazılmış yazılardı bunlar..

Tek kelimeyle kötü bir yazı..

macka61
29.01.2008, 03:51
süper bir yazı elinize sağlık

magicyattara
29.01.2008, 09:58
Yazıyı okudumda pek katılamadım.Kazanma kültürümüz son 1-2 yıl baz alınarak törpülenmiş yazıda.Henüz 3 yıl önce üstüste 12 maç kazanıp şaibeli fb maçından sonra şampiyonluğu kaybettiğimizde kimse böyle yazmıyordu.
Bence bu yazılara aldanmayalım arkadaşlar.Her takımın düşüş içinde olduğu sezonlar vardır.Liverpool en son ne zaman şampiyon oldu liginde.Onlarda uzun yıllardır olamıyorlar.Ama büyüklüklerine bir halel gelmiyor.Bu yıl milanın durumu ortada,aynı bizim gibi.Bu tür düşüşler her takım için vardır.Ama biz az eğilmeyelim,herkes akbabalar gibi üstümüzde dolaşıyor,ilk tartışılanda bizim büyüklüğümüz oluyor.
M.United 2 kez ligden düşmüş bir takım.Hakeza 3 büyükler denilen istanbul takımlarıda düşmenin eşiğinden dönmüş takımlar.Bjk son maçında Trabzonsporun jestiyle ligde kalmıştır.Yenilseydi 27 puanla ligden düşüyordu 81 yılında.Ama aynı bjk 1 yıl sonra lig şampiyonu oldu.
Bu şehirde büyük bir futbol kültürü vardır hemde hiç bir yerde olmadığı kadar.Akşamki maçtan sonra Saffet Susiç;"Trabzonspor büyük takım.Onlarda kötü gidiyorlardı ama bir yerde patlayacaklardı.Tek korkum bizim maça rastlamasıydı." dedi.Rizeden bakıncada böyle görünüyor işte.

orhan42
29.01.2008, 10:33
Yazıya katılıyorum.Artık takımlar Avni Aker'e gelirken titremiyor.Rıdvan Dilmen'in şu sözü herşeyi anlatıyor sanırım "eskiden Trabzonda korner attığımızda gol olmuş gbi sevinirdik"...

argentina
29.01.2008, 10:34
Şu yazıyı buraya taşıyan ve yazıyı beğenen arkadaşlar alınmasın ama son derece amatörce yazılmış bir yazı bu:o

Bozuk, devirk bir Türkçe, etkileyicilikten uzak bir anlatım ve içerik olarak tamamen klişe bir konu..

Bu yazıyı yazan şahısın adı nedir, hangi gazetenin kıyı köşe yazarıdır bilemem ama ben bu forumda dahi çok daha kaliteli yazılar okudum açıkçası:)

Hem de maaş almadan, içtenlikle yazılmış yazılardı bunlar..

Tek kelimeyle kötü bir yazı..

yaw yazan zaten amator,gs trbununden bir çoçuğun TRABZON Gözlemi bende yorum sizin yapın diye koydum bizim göremediklerimizi dışardan daha iyimi goruyorlar diye :)

F.Levent Yavuz
29.01.2008, 10:38
..........

Great White
29.01.2008, 10:47
yaw yazan zaten amator,gs trbununden bir çoçuğun TRABZON Gözlemi bende yorum sizin yapın diye koydum bizim göremediklerimizi dışardan daha iyimi goruyorlar diye :)

Yahu ben de zaten yazıyı buraya taşıyan arkadaş alınmasın dedim ya:)

Sen "yorum sizin" dedin, ben de yazıyı pek fazla beğenmediğimi söyledim; hepsi bu:o

argentina
29.01.2008, 10:56
Yahu ben de zaten yazıyı buraya taşıyan arkadaş alınmasın dedim ya:)

Sen "yorum sizin" dedin, ben de yazıyı pek fazla beğenmediğimi söyledim; hepsi bu:o

yok estafurullah alınmadımm ben:)

sadece amator olduğunu belirttim hani hangi gazete falan demişsin ya ondan:D

ÖmerFarukYılmaz
29.01.2008, 17:11
Allah için güzel yazı...

İskender
29.01.2008, 18:30
Yazıya katılmak ile beğenmemek arasında fark var...
Bence gayet güzel yazılmış tabiki forumdada kabiliyetli arkadaşlarımız var,ama çıkış noktası bence oldukça orjinal...
Farklı gözlüklerle bakmak bize çok şey kazandırabilir...

ÜNAL
29.01.2008, 18:38
Bu konuda birçoğumuz aynı düşüncelere sahibiz ...bir üstümde konuya mesaj atan arkadaşımızın dediği gibi gözlükle de bakmak gerek.Yazan arkadaşımızı tebrik ediyorum.

sanatik
29.01.2008, 18:52
"Problem gelmeyen şampiyonluk da değil. Problem o kazanma alışkanlığına kimin mezar kazdığı."

Inanmayanlar kazidi tabiiki. Örnek su anki baskanimiz Tv basinda (bir kac defa yazdim bunu forumda yine yazacagim, sivas mac karari sonrasi ) istanbul takimlari ile aramizda önemli farklar var, sampiyonluk mucize diyerek yanindaki iki yazari sasirtmisdi ama biri mucize oldugunu dogrulayarak digeri yok canim olurmu o kadar sampiyon olmus takim yine olur diyerek ts baskanina örnek olmusdur.

Cafer Bulur
29.01.2008, 21:23
yazida anlatilmak istenen sey oldukca yerinde.trabzonspor olarak özellikle kendi sahamizda bir kazanma kültürü olusturmaliyiz.deplasmanda sik kazanamamaya müsamaha ile bakabiliriz.ama icerde büyük aksilikler olmadigi halde kazanmayi bilmeliyiz.özellikle istanbul takimlarina kaybetmemeliyiz.yillardir sahamizda kazanmayi bilemedigimiz icin zirveye oynamiyoruz.sampiyonluga giden yol ic sahada kazanmaktan geciyor.bunu bir an evvel oturtmaliyiz.

Tosun61
29.01.2008, 22:36
yazida anlatilmak istenen sey oldukca yerinde.trabzonspor olarak özellikle kendi sahamizda bir kazanma kültürü olusturmaliyiz.deplasmanda sik kazanamamaya müsamaha ile bakabiliriz.ama icerde büyük aksilikler olmadigi halde kazanmayi bilmeliyiz.özellikle istanbul takimlarina kaybetmemeliyiz.yillardir sahamizda kazanmayi bilemedigimiz icin zirveye oynamiyoruz.sampiyonluga giden yol ic sahada kazanmaktan geciyor.bunu bir an evvel oturtmaliyiz.
Evet söylediklerine katiliyorum ama bunu basarabilmek icin ilk önce bir takim olmamiz lazim bilincli bir taraftar grubumuz olmasi lazim vesselam..:alkış:

Muhammed KOÇ
29.01.2008, 22:54
harbi ya eskiden bize karşı korner kazanınca sevinirlerdi,şimdi 2 gol atmayınca gol atmış saymıyolar..trabzona gelen takımlar eskisi kadar kaybetme korkusu yaşamıyorlar..

EmrahYalçınalp
29.01.2008, 22:57
Trabzonspor "kazanma kültürü"nü toprağa gömmedi.
Halının altında saklıyor.
"Toprağa gömdü" sananların kafasında patlatmak için...

corleone
29.01.2008, 23:17
söz konusu yazının yazılmasına sebep olan maili ben attım acetoya
iki yıldır takip ediyordum
brezilyalı oyuncuların alınması söz konusu olunca bir sorayım dedim
deportivo örneğini vermişti mailde şaşırmıştım
bizi bizim kadar iyi bilen insanlar var bizden olmasa bile bize yakın üzülen insanlar var, kazanma kültürümüzü kaybettik mi? bence hayır emrah abinin dediği gibi şimdilik halı altında, nasıl çıkarırız dışarı? orası meçhul gittikçe kötüye gittiğimiz de kesin.

Great White
29.01.2008, 23:23
sadece amator olduğunu belirttim hani hangi gazete falan demişsin ya ondan:D

Ne bileyim hocam:)

Yazının altında alıntıdır yazıyordu..

İsim veya herhangi bir kaynak da göremeyince bir gazetede yayımlanmış köşe yazısı falan zannettim doğal olarak:)

Bu adamın da ismini daha önce hiç duymamıştım açıkçası..

Ama buna benzer bir içki adı duymuştum sanırım:p

Ustaalioğlu
29.01.2008, 23:42
Cok guzel bir yazi ve cok dogru tespit, Kazanma Kulturu cok onemli, mesela Almanya'da var, Hollanda'da yok. O yuzden Hollanda en iyi kadrosuna ragmen bir cok defa dunya ve avrupa sampiyonu olamadi, tek avrupa sampiyonlugunda ise kadro olarak acik ara ondeydi. Ama Almanlar cok iddiali kadrosu olmamasina ragmen hep olmasi gerekenden bir fazlasini yapti...

Turgut Altun
29.01.2008, 23:51
jose mourinho bir açıklamasında bahsetmişti kazanma kültüründen.Takımıma kazanma kültürü kazandırmaya çalışıyorum demişti.Aldığı bir galibiyetten sonra önemli olanın o kültürü oluşturmak olduğunu söylemişti.Ya da onun gibi bişeyler söylemişti.O zaman konuyu Trabzonspor ekseninde düşündüğümde bizim işlerin biraz farklı olduğu, bizde yerleşen kültürün kaybetme kültürü olduğu açıktı.

argentina
30.01.2008, 01:17
Ne bileyim hocam:)

Yazının altında alıntıdır yazıyordu..

İsim veya herhangi bir kaynak da göremeyince bir gazetede yayımlanmış köşe yazısı falan zannettim doğal olarak:)

Bu adamın da ismini daha önce hiç duymamıştım açıkçası..

Ama buna benzer bir içki adı duymuştum sanırım:p

aceto çok guzel bi blog sitesidr takip etmenizi tavsiye ederim,en sık giridğim sitelerden birisi : )

http://acetobalsamico.blogspot.com/

Ertuğrul ATALAY
31.01.2008, 14:41
beyler Trabzonsporumuzun büyüklüğü başarıları ve misyonu asla tartışilamaz....
Şu an da bulunduğu konum kalıcı değil geçicidir.....
Dolayısıyla şu andaki durum gözönüne alınarak geçmişi yadetmek bence zayıflıktır....gelecekten korkmaktır...umutsuzluktur ki en büyük tehlike de budur...
3-5 maç aldı diye sivassporu göklere çıkaran klavyecilerin tuzağına düşmemeliyiz...
Kendimizi bu kadar ezmanin bence mantığı yok...
Başarısızlıklar ve acınası durum Trabzonsporumuza değil onu yönetenlere aittir....

Yazı iyi niyetle yazılmış olabilir...
Ama bende" bir zamanlar kartaldı şimdi çala çakala rezil oldu "havası yaratıyor....

Ertuğrul ATALAY
31.01.2008, 14:45
aceto çok guzel bi blog sitesidr takip etmenizi tavsiye ederim,en sık giridğim sitelerden birisi : )

http://acetobalsamico.blogspot.com/

şimdi bu siteyi gezdim....hoşuma gitti...
teşekkürler...

kardeş alıntı yaptığın yazı aslında iyi niyetle yazılmış...bu konuyu gündeme taşıdığın için saol..ama yazıya bütün olarak baktığımızda ben de "büyüklük değil birzamanlar büyüktü" havası veriyor.....

EmrahYalçınalp
31.01.2008, 22:09
"Kazanma Kültürü" bana gerektiğinde "bir taşla" kazanmayı da anımsatıyor. Şuna "harbi oynama kültürü" diyelim, Nihat Genç perspektifiyle...

Gürkan
31.01.2008, 22:25
Taşla mı kazanmak Taşsız mı?

Biz ikincisini seçtiğimiz için farklıyız.

telvin
01.02.2008, 00:15
evet yazı tespitleri itibariyle doğrudur..belliki de iyi niyetle yazılmış bence...ama şu varki trabzonsporumuzun şuanki durumunu ortaya koyan bir yazı değildir...kazanma kültüründen bahsetmiş yazı...evet kaybettik ama kültürünü değil kazanan trabzonsporu kaybettik...acı ama gerçek... sorun kazanma kültürünü kaybetmemiz değil ki kazanacak bir trabzonspor olmaması...bir 96 daki kadroyu bir fatih tekkeli kadroyu gözünüzün önüne getirin bir de şimdikini...bir arkadaşın dediği gibi daha 3-4 sene önce 12 maç üstüste kazanmış şampiyonluığu illegal yollarla kaybetmiş bir trabzonspor vardı...kazanma kültürü denilen bu kadar kısa zamanlarda kazanılıp kaybedilen bişey mi...yani milan eskisi gibi olmayacak mı (biraz uçuk bir örnek oldu ama)...bilmiyorum herkeste var mı bu ama benim en büyük korkum bizlerin trabzonspor taraftarlarının umudunu kaybetmesi...trabzonsporu hayatta tutacak olan bizlerin umutları...biz kaybedersek trabzonsporda kaybeder...bizim sorunumuza gelince... benim kanaatim doğru yötilememek...balık baştan kokar...önce doğru yönetim gelecek doğru işleri yapacak sonrası zaten gelir...o zaman bizi tartışanlar kuyruklarını kıstırıp yine bir köşeye çekilecekler (her zaman yaptıkları gibi)...

Âkil Âdem
01.02.2008, 00:58
Asıl tartışmamız gereken Trabzonspor'un kazanma kültürü mü yoksa Trabzonspor'un sırtından kazanma kültürü mü?
Sanki biri öbürüne dönüşebiliyor gibi...
Bazı şeyleri sorarak başlayabiliriz?
Ben kendi adıma denedim...

cyberentalpi
01.02.2008, 01:23
beyler Trabzonsporumuzun büyüklüğü başarıları ve misyonu asla tartışilamaz....
Şu an da bulunduğu konum kalıcı değil geçicidir.....
Dolayısıyla şu andaki durum gözönüne alınarak geçmişi yadetmek bence zayıflıktır....gelecekten korkmaktır...umutsuzluktur ki en büyük tehlike de budur...
3-5 maç aldı diye sivassporu göklere çıkaran klavyecilerin tuzağına düşmemeliyiz...
Kendimizi bu kadar ezmanin bence mantığı yok...
Başarısızlıklar ve acınası durum Trabzonsporumuza değil onu yönetenlere aittir....

Yazı iyi niyetle yazılmış olabilir...
Ama bende" bir zamanlar kartaldı şimdi çala çakala rezil oldu "havası yaratıyor....

Yazi kesinlikle iyi niyetli yazi. Su an bir anadolu takimi cikp sampiyon olsa bir cok kisinin gonlunu alır. Millet bikti inanin istanbul takimlarindan. Ama hala tutuyorlar. Herkes Anadolu dan heyecan bekliyor.
Elimizde ne var. Sın sezonlarda heyecan yaratan 2 takimin Td si. Manisa da sehir kucuktu Genclerde zaten seyirci yok. Ama bizde bu cikisi yakalarsa Ersun Hocam sampiyonluk gorebiliriz.
Avantajlimiyiz Manisa ve Genclere gore elbette
1-Bir kere Seyircimiz sadece bizi tutuyor. Baska takim tutsada bu Fb GS Yada Bjk degil. 1 ci takimi Ts. Ustelik sadece Trabzonlu degil bir ton mantiksal seyircimiz var.
2-Hala Anadolu Kluplerine gore reklam gelirimiz Naklen yayin paylarimiz cok fazla.
3- Ts nin sampiyon olmasi İstanbul eziklerini gelir kaybina ugratmiyor. Ugratsada bir sivas kadar ugratmaz.
Tabi dez avantajlarimiz yok degil.
1- Bu yonetim Ts yi buyuk prestij kaybina ugratti.Ama duzelir bu.
2- Giderek borclanma artiyor. Kaliteli transfer yapsakta kaliteli gecler kesinlikle bulmaliyiz.
3-Seyircimiz artik eskisi kadar etkili degil kabul edelim.

Siradan takim olurmuyuz. Olamyiz desekte olabilir. Brezilya liginin en fazla taraftara sahip 3 takimi kume dustu bu sene.

Bu tip dusmelerden sonra cok iyi cikislarda olur. İste bize o lazim. İyi ve profosyonel bir yonetim. Arkasinda duracagimiz bir hoca. Tabi su elimizdeki cope cikmis futbolcularin yerine kaliteli gencler. Bunlar olursa Ts sampiyonda olur Cl dede olur. Ama hizli cikis yakalamak hedef olmamali. Lyon gibi yavas yavas en buyuk olmak olmali.

Sefa Murat Dokuz
01.02.2008, 01:55
Sonuna kadar okuyun okumayanlar için söylüyorum...Gerçekten acı gerçek ortada...Anadoluda hiç bir ilde kendi takımını tutma oranı %99 değil...Hiç bir il takımının arkasında bu kadar duramaz ama Trabzonspormuz bu bütçeyle bu istanbul köpeklerinin çok gerisinde kaldı ekonomik olarak şu anda battı nerdeyse.
Bir zamanlar trabzonda kendi sahamızda fenerle berabere kalsak içimize sindiremediğimiz zamanlardan... fark yermiyiz konumlarına geldik...Büyüklük gitti...Kazanma kültürü tamamiyle gitti..üst üste 7 maç yenilmeler 10 maç puan galibiyet yüzü görememe....10 sezon fenerbahöeyi yenememek....Çok geç diyor galiba haklı

Fatih Öztürk
04.02.2008, 01:56
özkan sümer denilen şahsiyet 2000 yılında geldikten sonra kazanma kültürü yerini ligde kalma kültürüyle değiştirmiştir.
atay aktuğ başkan şehri ve camiayı ayağa kaldırmıştır lakin trabzonun bitmek tükenmek bilmeyen fuzuli muhalifleri tek hatadan dolayı bu değerli başkanıda ipe götürmekle beraber bizi paralı başkan paralı yöneticilere esir tutmuşlardır.
trabzonun en büyük sorunu delegelerin tutumudur.
ne zaman delegelerin coğunluğu doğru oy kullanma becerisine sahip olurlar o zaman trabzonspor tekrar ayağa rahatlıkla kalkacaktır.
haliylede kazanma kültürüne yeniden sahip olacağız.

Uğurtan
04.02.2008, 07:09
Trabzonspor "kazanma kültürü"nü toprağa gömmedi.
Halının altında saklıyor.
"Toprağa gömdü" sananların kafasında patlatmak için...

İşte bu! Emrah abinin dediğine katılırım:) Konunun çıkış noktası olan yazının ana fikrine katılmamakla beraber bende pek beğenmedim:)