PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Futbolcuların Maliyetleri?

Harun-61
21.01.2008, 23:29
Trabzonspor Genel basligina son günlerde acilan Baslik sayisi artis gösterdi.
birde ben aciyorum, simdiden özür dilerim, fakat merak ettigim önemli bir mevzu var;
yanlis anlasilmasin kimsenin kazandigi para'da gözümüz yok, Helal olsun...

fakat;
borcumuzun tahminen 50 trilyon oldugu su günlerde Teknik Heyetin ve Futbolcularimizin aldigi ücreti ögrenmemizde bir mahsur oldugunu zannetmiyorum...ki Avrupa'da bunlar acikca beyan ediliyor...

Örnek;

H.Ücüncü, Celaleddin, Ayman, Umut, Keceli ???

Risp, Ceyhun kac paraya alindi ve bu sürede Kulup'den kac para aldi ?

» Bu Mesaj BMN Forum Yöneticisi Tarafindan Düzenlenmistir.
» Mesajin forum kurallarina uygun olmadigi tespit edilmistir (Uygunsuz hareket/Yazim Kurallari)
» Forum yöneticileri / moderatörleri kurallara uymayan mesajlari düzenleme ve silme hakkina sahiplerdir.
» Foruma üye olan herkes Forum Kurallarini (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=2344) kabul etmis sayilir.
» Gerekli durumlarda itirazlariniz için: uyelik@bordomavi.net

Yazılı iletişim yöntemiyle fikirlerimizi beyan ettiğimiz forumumuzda, birbirimizi daha iyi anlayabilmemiz için ana dilimiz olan Türkçemizi kullanmak ve korumak görevimizdir. Bu sebeple BMN Forumlarında gerek başlık açarken, gerekse mesaj yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uymak zorunluluğu bulunmaktadır. Şu andan itibaren “BMN in English” dışındaki bütün BMN forumlarında yazı yazarken "x", "q", "w", "$" gibi alfabemizde bulunmayan harflerin kullanılması yasaklanmıştır. Bu harflerin kullanıldığı ya da dil bilgisi kaidelerine bariz bir şekilde uyulmadığı görülen mesajların silinmesi, BMN Yöneticileri'nin ve ilgili Forum Yöneticileri'nin yetkisindedir. Bu tür bozuk imla ve dil bilgisi ile mesaj yazan üyelerin, bunu alışkanlık haline getirmesi ve tekrarlaması durumunda, BMN Yöneticileri ve Forum Yöneticileri, hatayı yapan üyeye 1 hafta ceza uygulayabilecektir.

My
22.01.2008, 00:02
Gökdeniz en son 1 trilyon 752 milyar alıyordu sanırım sene başında 2 trilyon oldu.
Umut 1 milyon 100 bin ytl
Hüseyin 1 trilyon 250 milyar ytl civari
Celaleddin Koçak 1 trilyon 62 milyar ytl
İbrahima Yattara 800.000 Dolar
Çağdaş Atan 1 trilyon 300 milyar ytl
Mustafa Keçeli 800 bin ytl
Musa Büyük 850 bin ytl

Bunlar kesin rakamlar demiyorum. Bu rakamları mali kongre sırasında bir kenara not etmiştim.

Samet Berber
22.01.2008, 00:07
yazık ya şu çağdaşla celo nun aldığı paraya yazık !!!

ayvaz
22.01.2008, 00:47
Türkiyedi kulüplerin borç batağında olmalarına şaşmamak lazım. biz ve diğerleri pek farklı değil. evet çeok para verirsin bir oyuncuya ama HAK EDİYORSA.

Muhammed KOÇ
22.01.2008, 10:41
hüseyin celalettin ve çağdaş astronomik rakamlar aliyorlar futbollarına göre..
bunlardan alıp gökdenizle yattaraya vermek lazim..

ÖmerFarukYılmaz
22.01.2008, 10:57

bu kadar para al semihe asist yap

allahım sana geliyorum

Mustafa AYDIN
22.01.2008, 12:59
''İkinci şampiyonlukta formaları seyircilere atmak zorunda kalacağını düşüne futbolcular,yeni forma yaptırmanın maddi zorluğunu bildikleri için tur atmazlar.
Ne transfer için ,nede yeni forma için maddi gücü vardır takımın.''

Murat YIĞCI - Spor yazarı

Trilyonları alıp sahada gezinen bu topcu müsvettelerine duyrulur..

Ali Can
22.01.2008, 13:31
Gökdeniz en son 1 trilyon 752 milyar alıyordu sanırım sene başında 2 trilyon oldu.(helal hoş olsun)
Umut 1 milyon 100 bin ytl:confused:(biraz fazla)
Hüseyin 1 trilyon 250 milyar ytl civari:mad:
Celaleddin Koçak 1 trilyon 62 milyar ytl :mad:
İbrahima Yattara 800.000 Dolar:confused:
Çağdaş Atan 1 trilyon 300 milyar ytl:mad:
Mustafa Keçeli 800 bin ytl:confused:
Musa Büyük 850 bin ytl:confused:

Bunlar kesin rakamlar demiyorum. Bu rakamları mali kongre sırasında bir kenara not etmiştim.
suraya bakıyorumda birka ç futbolcu hariç geriye kalan hiç kimse aldıkları paranın hiç birini haketmiyor!!!!:mad::mad:

Nytre
22.01.2008, 14:04
bu adamlara trilyonlar veriyorlar brezilyadan adamı alırken 5kuruşun hesabını yapıyorlar.

Adem Erdoğan
22.01.2008, 14:45
mustafa keçeli artı çağdaş 2trilyon alıyolar. vay bee ne güzel işmiş futbolcu olmak.

TheRapZoNe
22.01.2008, 14:56
Cuvalla para alip da karsiliginda hezimet,husran,rezillik yasatan topculara yaziklar olsun. Onlara bu kadar para verip de basarisizliklari karsiliginda ceza vermeyen beceriksiz yoneticilerde acinacak haldeler..

ilhan
22.01.2008, 15:11
Çağdaş'ın gerekirse paramda indirim yapın ama beni göndermeyin şeklinde demeci oldu mu hiç?

Mert67
22.01.2008, 15:13
Gökdeniz en son 1 trilyon 752 milyar alıyordu sanırım sene başında 2 trilyon oldu.
Umut 1 milyon 100 bin ytl
Celaleddin Koçak 1 trilyon 62 milyar ytl
İbrahima Yattara 800.000 Dolar
Çağdaş Atan 1 trilyon 300 milyar ytl
Mustafa Keçeli 800 bin ytl
Musa Büyük 850 bin ytl

eğer rakamlar doğruysa yattara oynamamakda haklı.

Mustafa K. Demirbaş
22.01.2008, 15:17
bence hıcbırı o aldıkları parayı haketmıyor

The Legend
22.01.2008, 15:24
Çağdaş'ın gerekirse paramda indirim yapın ama beni göndermeyin şeklinde demeci oldu mu hiç?

bi yerden duymuştum yönetim çağdaşa aldığın para takım içindeki dengeleri bozuyor kendine kulüp bul demiş o da o zaman indirin demiş.

tuğba61
22.01.2008, 15:40
Çok ilginç yaa. Celaleddin Çağdaş hele Hüseyine verilen o paralara yazık. Bedava oynıcam deseler bile 1 dk takımda tutulmucak adamlar bunlar. Saçmalık.. neyseki Celaleddinden kurtulduk.

Çağatay_
22.01.2008, 15:43
Ben size bonservis bedellerini söliyim

Gökdeniz - 6.000.000 YTL

Umut - 3.000.000

Celaleddin - 1 YTL

Hüseyin - 5 YTL (Hüseyini alana ayman bedava)

Emorfo
22.01.2008, 15:50
Trabzonspor'un 24 kişilik futbolcu kadrosu olduğunu düşünelim. Yıllık bütçemiz de 30 trilyon olsun. Bu paranın 20 trilyonu da maaş bütçesi olsun. FM oyunu mantığı ile bir dağılım yapalım.

As oyuncular 5 tane olsa yıllık ücretleri de 2 trilyondan 10 trilyon eder. Bu oyuncular yıldız kalitesinde takımın yükünü çekecek, sonuca gidecek oyuncular.

Takım oyuncusu olan 10 futbolcuya da 700 milyar verdiğimizi düşünelim. Yıllık maliyetleri 7 trilyon yapar.

Geri kalan diğer oyuncular da gelecek vaadeden genç oyunculardan oluşur. Trabzonspor 20 trilyonluk maaş bütçesi ile çok rahat döner. Buradaki dengeyi altüst eden şey yıldız oyunculara ödenen veya ödenecek bonservisler. Bu bütçe içerisinde Trabzonspor yılda 10 trilyonu bonservis parası olarak ayırabilir. Dengemizi alt süt eden şey ise istikrasız yönetimlerdir. Sadee kulüp yönetimi anlamında değil profesyonel futbol şube yönetimi anlamında da sıkıntılar var. Fatih Tekke'den 15 trilyon gibi bir para geliyorsa hem Fatih Tekke'yi aratmayacaksınız, hem de kulübün kasasına ekstra para girmiş olacak. Kulüp yönetmek böyle bir şey. Bu dengeyi altsüt eden şey çok değerli bir oyuncunuzun sözleşmesini uzatmayıp gitmesi. Yani elinizdeki bu değeri kaybederek hem futbol takımının gücü, hem de ekonomik güç olarak zayıflıyorsunuz demektir. Bu yönetim döneminde ise bol keseden bir harcama yapıldı. Bir türlü kadro istikrarı sağlanamadı dengeler alt üst oldu.

Herşeyden önce yapılması gereken şey,
Futbol Şube'yi profesyonel hala getirmek. Burda bir istikrar şart. Eldeki paraya göre bir plan yapıp kadro-bütçe dengesini oturtmak. Bunu da saha sonuçlarına yansıtmak. Saha sonuçları düzeldikçe işler daha da kolaylaşır. Ancak Trabzonspor son 3, 4 senede öyle bir hale geldi ki, yapılan harcamalarla eldeki para birbirini tutumadı. Borçlanma kaçınılmaz oldu. Bu değirmenin böyle dönmeyeceği ortada, önce suya göre değrmen yapmak lazım. Sonra o suyu arttırmak için çareler aramak ve hayata geçirmek lazım. Biz ne yapıyoruz peki suyun kütlesi belli, debisi belli, değirmene kocaman bir taş koyup dönmesini bekliyoruz. Daha sonra su taşımaya çalışıyoruz, taşımalı su ile de dönmez. Çok zor bir şey değil aslında gelen yönetimler ellerine bir tane kulüp nasıl yönetilir kitapçığı alsınlar orda yazanları yapsınlar herşey çok güzel olur. Ama bizimkiler işleri nasıl bu hale getiriyorlar tebrik etmek lazım, kolay kolay bunu kimse başaramaz.

Harun-61
22.01.2008, 16:23
Faruk abim, te$ekkürler...:alkış:
:alkış:
:alkış:

Ahmet Kuru
22.01.2008, 17:24
yattaraya 800 bin dolar ver.Muasaya 850 bin ytl.Biri Takımın yıldızı Diğeri Yedeği.Aradıki fark 150-200 milyar.Yazık bu paralara.

ccd6167
22.01.2008, 19:04
stepanov da garibim 300 bin dolara oynuyordu bunu da yazın bi yere millet..yazık walla cok yazık.
bakın şimdi hesap yapalım.bizim altyapıdan selim 300 milyara oynardı ama cağdas 1000 trılyon fazla verıldı.celo 1250 alıyo kadir 250 ye cok raht celodn ii oynar..hüzeyin 1250 alıyo yusuf onun yerıne 250 mılyar oynar.ve sen gerı kalan parayla cok rahat bı yıldız alırsın.

Mayls
22.01.2008, 19:08
eğer rakamlar doğruysa yattara oynamamakda haklı.
Asil o paralari alanlar oynamamakta haksiz. Yattara'nin hakli oldugu bir durum göremiyorum ben.

6Şafak Aydın1
22.01.2008, 19:09
mustafa keçeli artı çağdaş 2trilyon alıyolar. vay bee ne güzel işmiş futbolcu olmak.

Sence hangi sekilde paralarini aliyorlar ? yani mesela ingilterede gibi ayin 1 de garanti para gelmiyor , hakedip haketmedigi mesele ayri.

ceserdar
22.01.2008, 19:17
Sence hangi sekilde paralarini aliyorlar ? yani mesela ingilterede gibi ayin 1 de garanti para gelmiyor , hakedip haketmedigi mesele ayri.

Belki ödemelerde aksamalar olabilir ama kimse parasını klüpte bırakmıyor. Alt liglerde oynayan futbolcular bile en kötü ihtimalle haciz yoluna başvurup paralarını alabiliyorlar. Mesela Tümer Avrupa'nın herhangi bir ülkesindeki herhangi bir klübe gitmek istiyor fakat Türkiye'de herhangi bir klüpte alacağı paranın yarısını bile teklif etmiyorlar. Uzun lafın kısası bu adamlara verilen paralar çok yüksek. Belki takımdaki birkaç yıldız futbolcunun ücreti çok yüksek olabilir. Onu da forma satışıdır şudur budur çıkarırsınız. Ama sıradan futbolcuların aldıkları bu paralar düşündürücüdür.

oflu_ömer
22.01.2008, 19:24
sayin baskanim aday olmayacaksan bizi bu hallere gedirenlerin ibini cek öyle git (HALUK ULUSOYUN )sandalyesini dekmeyi vur git baskanim

6Şafak Aydın1
22.01.2008, 19:35
ödemelerde aksama olabilir: Fifa da kac dosyamiz var , kadroda kac yabancimiz kaldi

35deniz
22.01.2008, 19:36
huseyıne bu para cok fazla hemde cok fazla

Muhammed KOÇ
22.01.2008, 19:50
acilen parası kadar oynayan adamlazim !!!

Hasan61
22.01.2008, 19:52
ödemelerde aksama olabilir: Fifa da kac dosyamiz var , kadroda kac yabancimiz kaldi
trabzonspor olmasa fifanın hukuk bölümü iş yapmıyacak,,,,,,,,,,,,,,bir yattara var o da kaç yıldır burda TÜRK sayılır

adherent_1
22.01.2008, 21:12
bence hıcbırı o aldıkları parayı haketmıyor

Kesinlikle öyle.

Şu anda sahada gösterdikleri performansla ancak geçinecek kadar parayı hakediyorlar. Fazlası haram zıkkımdır. Bu kadar yüksek meblağları almaları asla zoruma gitmez ama haketmeden almaları zoruma gidiyor.

Ben kaybedilen maçlardan sonra futbolculara para cezası kesildiğini pek duymadım. Eğer böyle bir ceza yoksa konmalı. Varsa da yükseltilmeli. Futbolcuların, aldıkları paranın kıymetini öğrenmeleri ve ona göre hareket etmeleri gerek çünki...

nemo_61
22.01.2008, 21:37
bu işte bi sakatlık var ..eğer para için oynuyolarsa ,aldıkları paranın karşılığında oynamaları gereken futbol bu değil...eğer forma için oynuyolarsa oynamaları gereken futbol bu hiç değil ...

My
22.01.2008, 21:52
Benim çalıştığım şirkette alacağım primden tutun da saat ücretime kadar her şeyim yıllık performansıma göre belli oluyor. Bu bağlamda performansları yerlerde sürünen futbolcularımızın bundan hiç etkilenmemesi valla açıkçası bana dokkanıyor :) Aldıklarında gözüm varsa gözüm çıksın da veren benim kulübüm olunca vallaha dokkanıyor :) Verirken çay kaşığıyla alırken kepçeyle... Futbolcular olmuyor böyle...

İdris Toksoy
22.01.2008, 21:55
Kimi futbolcular oynadıkları futbolu daha doğrusu oynamadıkları futbolu biliyolar.Acaba aldıkları paralar için hiç utanıyorlar mı???

Cafer Bulur
22.01.2008, 22:19
aldiklari paralar oraninda oynasalar basimizin üstünde yerleri var.transfer sezonu gelince gelecegimi düsünmek zorundayim diyenler is basa düstügünde kacacak delik ariyorlar.hicbir sorumluluk almiyorlar.bir de benim gözlemledigim bazi futbolculara zamaninda yapilan iyilestirmelerden sonra herkes icin performans ikinci sirada gelmeye basladi.biz artik siradan futbolcular icin para kazanma yeri olan kulüp durumundan bir an evvel kurtulmaliyiz.trilyonluk futbolcularla küme düsmemeye oynuyorsak bize bugünleri yasatanlarla yollarimizi ayirmaliyiz.

Mert67
22.01.2008, 22:28
Asil o paralari alanlar oynamamakta haksiz. Yattara'nin hakli oldugu bir durum göremiyorum ben.
bu dediğin daha doğru.
ama başımızdaki işbilmezler klübü bu hale getirdi.

Rıza ÇOLAK
22.01.2008, 23:23
Eskiden çoook eskinden milyonluk bilmemnelern tabiri vardı... ogeliyor aklıma...

sixtyone61
22.01.2008, 23:36
celalettin,m.keçeli,musa ve çağdaşa bu kadar para mı ödeniyor.inanamıyorum.gerçekten yazık paralara..

Süleyman Eruyar
24.01.2008, 12:45
gözümdeki değerleri.

kaleci ahmet: 100.000 usd
tayfun : aylık asgari ücret
erdinç: 150.000 usd
jabi: 125,000 usd
hüseyin: bir çuval patates
yattara: 500.000 usd
barış:500,000 usd
gökdeniz.750,000 usd
umut: 200,000 usd
adnan: 50,000 usd
serkan:400,000
hasan üçüncü: bedelsiz
m.keçeli:150,000

bundan fazla aldıkları her para haram olsun...

Doğan ATASOY
24.01.2008, 13:02
Trabzonspor için buyuk bir şans doğmuştur, hal boyleyken kadroda buyuk bir revizyon yapılabir, buna kimsenin gıkı çıkmaz. Takım üztünde çok büyük bir külfet var, bugünkü gelirlerel bu kadro yükünün altından kalkmak mümkün değil, kaldıki bu verilen rakamların 1-2 oyuncu dışında karşılığını veren malesef yok.

Mustafa AYDIN
24.01.2008, 13:44
Her mağlubiyete 50 bin $ ceza verilsin, böylelikle futbolculara değil para ödemek alacaklı duruma bile geliriz.

OLCAY ÇAKIR
24.01.2008, 13:48
Bu başlığın zamanlaması berbat.!

Sezonu öyle yada böyle bu kadro ile bitireceğiz.

Bu tip sorgulamaların şu aşamada mevcut durumu dahada kötü etkileyeceğini görmek lazım..

Kadromuzdan alabileceğimiz max.verimi düşünmemiz gerekiyor,ona konsantre olmaya baklım.

Bu kadro daha iyi nasıl oynar?

Soru ve sorun budur?

Bu kadro Oftaş maçında ilk yarıdaki kadar oynuyorsa,demekki hepten de boş değil..

Başlıktan rahatsızım.!

Not:Başlık ileriki dönemlerde,''bu futbolcularla hangi gerekçelerle bu rakamlara anlaşıldı?sorusu ile güncellenebilir.

zeleka
24.01.2008, 14:20
Soylenen Rakkamlarin hic birine Inanmiyorum !!!
Turkiyede bu paralarin verildigine inanmak cok zor!!! sorgulamaya gelince bence mutlaka her gun her zaman Turkiye gercekleri ortataiken sorgulanmali dir bu rakkamlar.

ufakdan ornek vermek isterim bu ornek cok dusundurucu .

Tolga seyhan iyi doneminde, Rusyaya 1.2 milyon dolara transfer olmusdu!!! fakat. ozamanin yonetimi tolgaya 1.6 milyon dolar teklif etmis ama nedense tolga Trabzonsporu degilde rus takimi tercif etmisdi!!!

simdi bu ornege gore, ruslardan 1.2 milyon alacak, zaten oynadigi Trabzonspordan ise 1.6 milyon alacak ve secimini ruslardan taraf yapiyor arada 400 bin dolar var ve genede rus takimi diyorsa sizce ne anlam cikarta biliriz bu olaydan!!!!

Trabzonspor 1.6 milyon
rustakimi 1.2 milyon
ve ben 400 bin eksik rus takimda imza atiyorum
cok inandirici degilmi Trabzonsporun verdigi 1.6 milyon!!!

N e kadarda kandirilmaya ve astronomik rakkamlara hevizliyiz her seferinde de cok guzelce kandiriliyoruz bu rakkamlarala hesap sorulacak ama tek Trabzonspora degil butun Turkiyedeki ilgililere.

ugrpnk
24.01.2008, 14:40
Gökdeniz hariç diğerlerinin aldığı paralar haram olsun onlara..
Bu kadar insan o takıma forma,atkı vs. alarak katkı yapıyor. Sadece istediğimiz iyi futbol ve başarı.. Biz takıma katkı olsun diye harçlığımızdan fedakarlık edip biriktiriyoruz forma alıyoruz,siz de o paraların karşılığını vermeden rahatça uyuyorsunuz öyle mi ? Yazıklar olsun size..

özçelik61
24.01.2008, 22:38
gs deki arda bile 400 bin dolar alıyor..bizimkilere bakın valla şaşarsınız en kazması bile 1 milyon dolar alıyo iki kez 2. olduk ya huseyin bile para arttırma talebinde bulundu..yazık ya o forma için bedelsiz oynayacak insanlar varken ruhsuzların milyon dolarlar alması çok koyuyo

Öztürk Adem
24.01.2008, 23:14
aldıklaarı paraların 1 kurusu bıle helal deıl

UmutBaykan
25.01.2008, 01:06
aldıklaarı paraların 1 kurusu bıle helal deıl

hepsi için geçerli değil...

ÇAĞDAŞ AYDIN
25.01.2008, 12:05
gözümdeki değerleri.

gökdeniz.750,000 usd

Haram lafından Gökdeniz i çıkar bence.

TSezgin61
25.01.2008, 12:47
Haram lafından Gökdeniz i çıkar bence.

barisida cikar, genctir nolur nolmaz

Özsu
25.01.2008, 12:50

bu kadar para al semihe asist yap

allahım sana geliyorum

Keşke tek hatası Semihe asist yapmak olsaydı..
Yazık yazık.. Bunca paralara yazık!

Süleyman Eruyar
25.01.2008, 13:11
barisida cikar, genctir nolur nolmaz

barışın 500.000 usd dolardan fazla almadığını bildiğim için dedim, gökdenizi çıkarmam, ne kadar iyi oynarsa oynasın benim güvenimi yaptığı işten dolayı biraz kaybetmiştir, bu takımı o sene bu kadar sarsan oyuncuya bu para fazla bile.. bizim ona borcumuz yok, onun bize borcu var..

Faik Yılmaz
25.01.2008, 13:24
Celaleddinin derhal bedelsiz olarak satılmalı....

Yanına Hasan-Hüseyin-Tayfun- Ferhat - Ayman eklenmeli bunları verilen ğpara ile adam gibi oynayan 2-3 isim takviye edilmeli.....

5-6 kaliteli isimini yanına Paf takımdanda takvviyelerle sezon tamamlanmalı

Seyit Hoca
26.01.2008, 13:16
gözümdeki değerleri.

gökdeniz.750,000 usd

Çocuklar siz adamı öldürürsünüz yahu ! ! !
Tayfun ASgari ücret ha....Valla güldürdün beni.....:) :) :)
gerçi kaksız değilsin de , gel şunu 1000 ytl yapalım da bir öğretmen maaşı olsun..

Mustafa Akçelik
26.01.2008, 17:36
Celaleddinin derhal bedelsiz olarak satılmalı....

Yanına Hasan-Hüseyin-Tayfun- Ferhat - Ayman eklenmeli bunları verilen ğpara ile adam gibi oynayan 2-3 isim takviye edilmeli.....

5-6 kaliteli isimini yanına Paf takımdanda takvviyelerle sezon tamamlanmalı

Bana sorarsan bunları bedavaya bile kimse almaz :)

tslover
27.01.2008, 13:08
Ben size bonservis bedellerini söliyim

Gökdeniz - 6.000.000 YTL

Umut - 3.000.000

Celaleddin - 1 YTL

Hüseyin - 5 YTL (Hüseyini alana ayman bedava)

hüseyini alana ayman+hasan olsun ama bence o da yetmez hüseyin bizde kaldığı sürece rakip takımlardan 11 de oynatma karşılığı para alalım bölece ondan da para kazanabiliriz

Mustafa Uzuner 61
28.01.2008, 15:53
ya iki kere ikinin kaç yaptığını parmak hesabıyla yada abaküsle sayacak kapasitede ki insanların aldığı paraya bak bari aldıkları paranın hakkını vermek için biraz mücadele etseler neyse adamın gücüne gitmez gerçi oyuncuların suçu yok banada o parayı verseler bende balıklama atlarım başlarım okuluna şimdiye kadar okudumda ne oldu derim asıl o parayı onlara layık görüpte bize çin işkencesi yönetimin ben öbür dünyada yakasına yapışacağım