PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğu Karadeniz'de Mezârlıkların Evlerin Bahçesinde Olması

Özkan
09.01.2008, 21:39
http://www.tarihforum.com/forums/viewtopic.php?t=2461

Muhammet kardeşim bunun gerekçesini sorgulamış, bizler de mantık yürütmeğe çalışmış ama sonuç bulamamışız. Sizce Doğu Karadeniz'de mezârların evlerin bahçesinde olmasının nedenleri nelerdir?

Nuray
09.01.2008, 21:44
bu konuda herkes farklı şeyler söylüyor ben de anlam veremeyenlerdenim ama özel bir anlamı varsa gerçekten çok merak ediyorum bunu bilenlerden paylaşmasını isterim çok iyi olur gerçekten

Kaya
09.01.2008, 21:47
Genelde insanların kendilerine ait bahçesi olması bunun nedenlerinden biridir. Doğu Karadeniz gibi küçük şehirlerin yer aldığı bir bölgede, insanlar kaybettikleri yakınlarını belediyenin sağlamış olduğu uzak bir bölgeye defnedeceğine; her gün yakından görüp, dua edebileceği bahçesini tercih eder. Özellikle İstanbul ile karşılaştırırsak; İstanbul'da yaşayanların hem böyle bir şansı pek olmaz hem de hergün yeni yapılan bir kazı çalışmasından dolayı bahçeye defnetmek bile risklidir.

Özkan
09.01.2008, 21:57
Genelde insanların kendilerine ait bahçesi olması bunun nedenlerinden biridir. Doğu Karadeniz gibi küçük şehirlerin yer aldığı bir bölgede, insanlar kaybettikleri yakınlarını belediyenin sağlamış olduğu uzak bir bölgeye defnedeceğine; her gün yakından görüp, dua edebileceği bahçesini tercih eder. Özellikle İstanbul ile karşılaştırırsak; İstanbul'da yaşayanların hem böyle bir şansı pek olmaz hem de hergün yeni yapılan bir kazı çalışmasından dolayı bahçeye defnetmek bile risklidir.Orta Anadolu köylerinde de herkesin bahçesi, tarlası vardır, üstelik Doğu Karadeniz'dekilere göre daha da geniştir ama bu uygulama oralarda pek yok.

Kaya
09.01.2008, 21:59
Orta Anadolu köylerinde de herkesin bahçesi, tarlası vardır, üstelik Doğu Karadeniz'dekilere göre daha da geniştir ama bu uygulama oralarda pek yok.

Olabilir. Ben zaten onlardan bahsetmiyorum. Karadeniz'de kime sorduysam büyük çoğunluk bu cevabı vermiştir... ;)

Emorfo
10.01.2008, 02:11
Bu durum benim de dikkatimi çekti. Yukarda sayıların nedenlerin yanı sıra, Karadeniz'de dağınık yerleşim olduğu için köyler geniş alanlara yayıldığı için bir ev bir dağın başında diğer ev başka bir tepede veya sırtta olduğu için ortak köy mezarlıklarına pek ilgi olmuyor. Hatta çoğu köyde köy mezarlığı diye bir şey yok. İnsanlar yakınlarının mezarlarını hemen evin bahçesinde yakınında olsun istiyorlar. Ancak diğer bölgelerde köyler kasaba gibi toplu olarak yerleşim alanı oldukları için köyün dışında bir köy mezarlığı vardır oraya defnedilir cenazeler. Anladığım kadariyle olay tamamen dağınık yerleşimden kaynaklanıyor, daha sonra ise mezarları yanı başlarına görüp hergün dua okumak istemeleri geliyor.

Cengiz Çubukcu
10.01.2008, 08:03
Bence bunun en büyük nedeni yer olmaması ve arazinin engebelik olmasıdır. Memleketini seven başka yerde gömülür :)

Faik Yılmaz
10.01.2008, 08:24
Bu konuyu bende çok düşündüm.....

Galiba en önemli nedeni yerleşimin çok dağınık olması köylere ait mezarlık yerlerinin pek olmaması. bu kadar büyük alanı yapmak Belediyelerin işi. düşünsenize 3-4 dönüm yerini mezarlık olsun diye kim verir. ancak belediye istimlak ederse olur

agahozlu
10.01.2008, 09:04
Bunun sebebi yer porblemidir diye düşünüyorum.Dağınık yerleşimin olduğu D.Karadeniz de, bir de insanların anlaşamama problemini göz önüne alırsak bundan dolayıdır ki ortak bir mezarlık yerine ayrı ayır birden fazla mezarlar topluluğu vardır.50 nüfuslu bizim köyde bile 3 mezarlık olduğunu ve her bir mezarlıkta 4/5 mezar bulunduğunu söylersem konuya iyi bir örnek olur...

Sacit
10.01.2008, 14:47
Buna bende bi anlam veremiyorum.

Arazinin engebeli olması, sebep olarak gösterilemez bence, hiç mi yer yokta böyle bi uygulamaya gidilsin ki... diğer arazilerde yabancının değil, o da senın komşunun arazisi.. mezarlıkların evlere bu kadar yakın olması iyi değil. Mezarlık yapılacak araziyi fazla bırakırsın problem olmaz diye düsünüyorum.

Kazım Uzunboy
24.01.2008, 12:51
yorumları okumadım bence doğu karadenizde dağınık bi yaşam şekli olduğu için genelde mezarlıklar ewlere yakındır yerlerdedir ewlere uzak kalan kızımlar zaten orman tarla vs. olduğu için ewlerden uzak olması diye bi seçenek yoktur diye düşünüyorum..

ÜNAL
24.01.2008, 13:04
Tartışılması gereken bir konu...

Benim düşüncem insanlar çay, fındık dikmek için yer yaratmaya çalışıyorlar daha çok olsun diye oraya mezarlık yapmayı düşünmüyorlardır..Üstelik o yerin muhtarı veya belediye başkanı bu konuyla ilgilenmesi gerekir..

Külünkoğlu
25.01.2008, 14:09
Yukarıda mevcut durumun nedenlerini arkadaşlar yazmışlar.
Mezarlıkların evlerin bahçesinde olması bana göre olumlu bir özelliğimiz değil.
Mezarlıklar özellikle bayramlarda veya arefe günlerinde insanların birbiriyle hasbıhal edecekleri selamlaşacakları hatta bayramlaşacakları yerler olmalı ki böyle mezarlık bizim yöremiz hariç her yerde var. :)

Misina
25.01.2008, 18:53
Düzgün arazi olmayışından dolayı en güzel yerleri mezarlık yapmak zorunluluktan olsa gerek.

Tanju
25.01.2008, 18:55
bizim köydeki evin kapısın dibinde var 4 tane mezar
ufakken çok korkardık=)

zisinoli
25.01.2008, 19:22
Mezarlıkların evimizin önünde olması, sevgimizden, yanımızda olmasını istememizden.Yağmurda kalmadan, yokuş çıkmadan, yer kavgası yapmadan ölümüze dua okumak istememizden. Diğer bölgelerimizde mezar ziyaretlerini bayramdan bayrama yaparken bizde her an yapılabilir ziyaretlerimiz kolaylıkla, evimizin önünde. Vefayla. Çocukların korkması ve köy halkı ile birlikte ziyaret yapılamamasını eksi yönleri olarak değerlendirebiliriz. Ancak mezarlıklarımızın evlerimizin önünde olması karakterlerimize en uygun olanıdır. Ki yıllardan beri böyle yaşanmıştır. Diğer bölgelerde genelde mezarlıklar köyün başında yapılır. Köye girerken ilk mezarlığı görürüsünüz. İbret olsun diye belki, geçmişinizi, atalarınızı unutmayın diye belki. Bu da güzel bir yaklaşım. Yani sosyal bir olay konumuz. Tek nedeni, tek süreci ya da tek sonucu yok elbette. Güzel yönleri ile birlikte eksi yönleri de var. Ama bir karadenizli olarak bana sorarsanız mezarlıklar toplu olarak köyün bir bölgesine mi yapılsın ya da herkesin evinin önüne mi diye. Cevabım nettir. Evimizin önünde olsun atalarım. Onların gölgesinde yaşayayım ve her daim onlara dua edebilmeyi aklımdan çıkarmayayım. Yaşarken de ölürken de, sonrasın da da birlikte. Ben ölünce çocuklarıma sorarlarsa neden babanı evinizin önüne gömdünüz diye. Onun da cevabı net olacaktır sanırım. Bobam ole istedi. Olayın bir de bu yönü var. Ama bu güzel konuyu açan ve yorumlarını yapan arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum. Konu üzerinde düşünmemizi sağladıkları için.