PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor'da Yabancılar Neden Sorun Çıkarıyor?

Ahmet Karadeniz
30.12.2007, 11:39
Son dönemlerde Trabzonspor'da yabancılar cok sorun yasattılar. Miroslaw szymkowiak ‎ ile baslayan sorun RİSP VE YATTARAY'la devam ediyor.Peki neden? sorun çok basit(benim düşüncem böyle): Nuri albayrak gelene kadar boyle bir sorun yoktu taki baskanlık koltuguna gelene kadar. Nuri albayrak cok buyuk hedefler için geldigi baskanlık koltuğunda hiç bir önemli iş yapamamıştır.üstüne üstlük Trabzonspor'da oynayan yabancı futbolcuların sorunlarıyla ilgilenmiyerek görevini iyi bir şekilde yappmamıştır.Yabancı futbolcuların sorunlarına ilgi gösterilmeyince adamların futbol'a

BU KONU HAKKINDA FİKİRLERİNİZİ HEP BERABER PAYLAŞALIM

Ercan DEMİR
30.12.2007, 11:47
1. Oynatılmadıkları için,

2. Oynatıldıklarında yerinde oynatılmadıkları için,

3. Paraları zamanında yatırılmadığı için,

4. Trabzonsporun son yıllarda durumunun çok kötü olduğu için daha güçlü bir takıma gitmek istedikleri,

5. Avrupada kupalarında oynamak istedikleri için,

6. Şehir yeterli olmadığı için,

7. Birlik beraberlik olmadığı yerde huzurda olmuyor, huzur olmayan yerde oyuncuda durmak istemiyor...

Benim aklıma gelenler bunlar.

Muhammet
30.12.2007, 11:48
kimisi oynamak istemez
kimisi şehre alışamaz
kimisi türk futboluna alışamaz
kimisi bizim taraftara alışmaz
kimisi oynadığı yere alışamaz
vs vs vs..

Erkut Ay
30.12.2007, 11:53
pek fazla şehire alışmakla alakalı değil bu sorun bi diyarbakırda bile yabancı oyuncu gelip oynadığına göre yönetimsel sorunlarki bu dönemde hat safhada ortaya atılan şehir mazareti beceriksizliğe uydurulan kılıfın sadece bir tanesi....

bu döneme kadar bakıldığında nice oyuncular geldi geçti bu mazaretleri duymadım ben oynuyordu adamlar kimsenin şehri taraftarı bir bahane olarak ortaya atma hakkı yok...

KUTADGU
30.12.2007, 11:53
Futbola yabancı teknik adam ve yönetimlerle çalıştıkları için.

Mustafa AYDIN
30.12.2007, 11:54
Belkide sorun futbolcularda değil,onları yönetenlerdedir..

Remzi
30.12.2007, 11:55
Yönetim işe yaramaz Türk oyuncuların paralarını yatırıp Takıma yararlı yabancı oyuncuların paralarını yatırmazsa sorun çıkar tabi..bkz Musampa,Risp, ve şimdi de Yattara olabilir!!!

Ali Yerlikaya
30.12.2007, 12:06
Yabancilarda ki en muyum nokta maddi sorun oliyor. Bi yabanciya vericegi parayi bir gün bile gec verirsen o zaman güvenini yitirirsin ve buda performansian yansir.
Ve tabiki Trabzondaki sosyal hayat Istanbulunkiylen hic bir zaman kiyaslanmaz.

vadaa55
30.12.2007, 12:12
gidip brezilyalı oyuncu getirirsen( ki onuda yapamıyorlar ya)tabi uyum sorunu olur...boşnak ukraynalı gürcü sırp rumen karadağlı bize uyum sağlayabilecek oyuncu getir parasını ver uygun mevkide oynat ...tamam işte

Travelair
30.12.2007, 12:12
Kötü yönetildiğimiz için

Can
30.12.2007, 12:14
parasını vermessen herifin oynamaz tabiki

6Şafak Aydın1
30.12.2007, 12:17
parasını vermessen herifin oynamaz tabiki

++

www.takagazete.com (http://www.takagazete.com) site kapandimi ?

Bayundur Han
30.12.2007, 12:53
gidip brezilyalı oyuncu getirirsen( ki onuda yapamıyorlar ya)tabi uyum sorunu olur...boşnak ukraynalı gürcü sırp rumen karadağlı bize uyum sağlayabilecek oyuncu getir parasını ver uygun mevkide oynat ...tamam işte

brezilyali getirebilirsin ama adamlarin konusabilecegi kisileride getireceksin. Uyum icin bir kac arkadas vereceksin yanina. Lyon boyle yapiyor bu isleri.

sbay
30.12.2007, 13:10
http://www.trabzonspor.com/images/haberpic/301207idman6.jpg

yabncıları bilmem ama şu ifadeyi gördükten sonra yakında hocanın da sorun çıkartabileceğini düşünüyorum.

renac
30.12.2007, 13:24
başarı olmayınca yönetimin klübü yönetmede aciz kalınca dsiplinsiz harekette olan futbolculara gereken ceza verilmeyince risp jefferson musampa gibi futbolcuları elde tutup yaptıkları terbiyesizliklere göz yumulunca haliyle yabancılarda sorun çıkarıyor

cyberentalpi
30.12.2007, 13:42
syzmek te ki sorun kendisinden basladi. O Zurawski yi kewsin alınacak diye bekliyordu. Sonra en formda oldugu donemde sakatlandi malesef. yattara aslında oldukca uyumlu ama sanıyorum artık daha fazla para istiyor.
Stephanov musampa ise tamamen bizim kelin beceriksizligi. Yukarda belirtildigi gibi tek basinada birakmazsan verim yuksek olur. Ornegin brezilyalılari tek degilde iki kisi getirirsen uyum sorunu daha kolay aşılır.

Murat Keçeci
30.12.2007, 13:44
adı üstünde yabancı oldukları için

Samet Metin
30.12.2007, 13:50
Şimdi yattara konusunda son gelişme nedir yattara serbest mi?

İsmail Çavuşoğlu
30.12.2007, 14:31
yabancı oyuncuların uyum sorunu sadece dil bilmemezlik üzerinde olabilir buda cok rahat halledilebilecek bir sorundur zaten.şehire alışamadı sosyal yaşam yok gibi söylemlere ve mazeretlere kesinlikle katılmıyorum.senin işin futbol oynamaksa ve bu işten para kazanıyorsan bu gibi mazeretleri üretmeye hakkın yok.o azman ülkenden hiç çıkmayacaksın futbol yaşantını orada sürdüreceksin.

sevgili Emrah Yalçınalp ın devre arası transferler başlığı altında yazmış olduğu bu yazıyı cok begendiğim ve harfi harfine katıldığım için buraya kopyalıyorum.buyrun okuyun.

Sosyal yaşam? :)
Öncelikle futbol gibi daha önceden taahütte bulunduğun bir period için çalıştığın dönemde sıkıntıları çekersin. Hayatımın belirli dönemlerinde ben de asla bir kez daha görmek istemediğim yerlerde, bütün bir haftasonumu başka yapacağım birşey olmadığı için kaldığım otelin hamamında derim yüzülünceye kadar kese attırarak geçirmiştim :) Ama işte bu yüzden normalde olması gerekenden daha fazla para alıyordum. Başka bir deyişle kaldığım yerdeki şartlardan ötürü bana ederimden fazla veriliyordu. Daha doğrusu, ordaki ederim denizi görebileceğim her yerdeki ederimden fazlaydı.

Şimdi, futbolcu da Türkiye'ye gelmek için fazla para istiyor işte. Türkiye'de Trabzon'a gelmek için daha fazla... Erzurum'da oynamak için daha fazla muhtemelen. Ya da Katar için çok daha fazla... Bir de, yani küçümsemek gibi bir şey haddim değil, yanlış anlaşılmasın ama, futbolcunun sosyal hayatı ne ola ki? Ronaldinho Barcelona'da Gaudi'nin eserlerini mi ziyaret ediyor haftasonları? Da Silva zamanında Trabzon'dan daha aktif bir sosyal yaşam mı bulmuştu Elazığ'da? 50 Cent dinlenebilecek spor bir araba zaten futbolcunun sosyal hayatını yarı yarıya halleder :) Diğer yarısına hiç girmeyelim, ama onu elde etmek daha da kolay. Yıllardır gitmediğim resim-fotoğraf sergisi, tiyatro oyunu kalmadı. Hiç futbolcu göremedim buralarda. Daha çok açıkken Façuna'da, Süleyman'da karşılaştık. Yok yani öyle "sosyal" yetersizlik falan. Adını doğru koyalım hiç değilse. kaldı ki, eşek yüküyle para alıyorsun, haftasonu da otur PS oyna, nedir yani? Ya da en fazla noeldi, milli maçtı derken senede 5-6 defa ülkendesin. Kim nerde buluyor bu şansı?

Bilimsel olarak ispatlanmış birşey midir bilemem. Ama kişisel görüşüm işteki mutluluğun uyum vb gibi sorunları uzun süre, muhtemelen iş süresince gölgeleyebileceği. Bunun Avrupa'da da bir çok örneği var. İspanya'da, İngiltere'de, Hollanda'da bir çok kasaba takımı üst seviyedeki liglerde iyi işler yapıyorlar. Brüksel'de saat 8'den sonra açık market bulamadığımız için bir gece su yerine kola içtik biz Amerikalı arkadaşlarla. Bunun sonu yok ki yani... Evinde değilsen bir tuhaflık yaşarsın... Kritik nokta adamın işini yaparken mutlu olmasını sağlamak. Marcel, Musampa, Szymek, Milan... Hepsi önce sahada mutsuzlardı. Kısaca yarışmacı bir takım, komplekssiz bir hoca ve iyi bir ekip ruhu ile bu tür sorunların ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Hüdai Pervaneli
30.12.2007, 14:37
Tek sorun gece eglenebilicek disco olmamasi dir :D:D

Mustafa AYDIN
30.12.2007, 14:40
Tek sorun gece eglenebilicek disco olmamasi dir :D:D

Onlarda horon u kolbastıyı öğrensin :D

Misina
30.12.2007, 14:42
1-Para Alamadığı İçin
2-Oynatılmadığı için
3-Ortamı Beğenmediği İçin

Ahmet Faruk
30.12.2007, 15:11
Trabzona ve Trabzonsporun yönetilme daha doğrusu yönetilememesine yabancı oldukları için...

tamuğ yamtar
30.12.2007, 15:17
Neden Trabzonspor Yabancı Futbolculara Sorun Çıkartıyor?

Bu daha doğru bir soru olurdu.

vadaa55
30.12.2007, 15:51
syzmek te ki sorun kendisinden basladi. O Zurawski yi kewsin alınacak diye bekliyordu. Sonra en formda oldugu donemde sakatlandi malesef. yattara aslında oldukca uyumlu ama sanıyorum artık daha fazla para istiyor.
Stephanov musampa ise tamamen bizim kelin beceriksizligi. Yukarda belirtildigi gibi tek basinada birakmazsan verim yuksek olur. Ornegin brezilyalılari tek degilde iki kisi getirirsen uyum sorunu daha kolay aşılır.
jef ve eller'de iki kişiydi uyumlarını gördük

Faik Yılmaz
30.12.2007, 15:54
yattara hasan üçüncü ile aynı hüseyinin yarısı kadar para aldığı için :)

Cem Balcı
30.12.2007, 17:48
tek sorun yönetim ve teknik hocalardır.

Faik Yılmaz
30.12.2007, 17:51
oynamayan oyuncu yoktur...

oynatamayan hoca ve yönetim vardır

Cem Balcı
30.12.2007, 17:55

aynen öyle...:alkış:

Ahmet Karadeniz
30.12.2007, 18:00
tek sorun yönetim ve teknik hocalardır.

Katılıyorummm. ama bana gore en buyuk suclu suan ki mevcut yönetimdir. trabzonspor'da ne saha içinde bi basarı getirmiştir,nede saha dısında bi basarı getirmiştir...Yabancıların sorunlarına gereken ilgiyi gostermediklerinden dolayı yabancı futbolcuların Trabzonspor'a guveni kalmamıstır...

EmrahYalçınalp
30.12.2007, 18:18
Genelleme yapmamak lazım. nedenler farklı olabilir. Ama sorunun kaynağı aynı. Trabzonspor yeterince "universal" değil. Dünyanın her sektörü lokaliteyi önemser. Ama global düşünüp lokal uygulama şartı ile. Biz lokal düşünüp lokal uyguluyoruz. Adamlar yine insaflı... "90 gün para ödenmezse serbest kalırız" diyorlar. Ben olsam 1 günde bile gitmek isterim, oralı gibi düşününce... Bana ne Trabzonspor'un sıkıntısından? Ben gençliğimde Küçük Emrah filmi seyretmemişim ki...

Birçok Brezilyalı arkadaşım oldu. Brezilyalılar duygusal zaafiyetleri olan adamlar. Aslında sadece Brezilyalılar da değil, Latin Amerika. Grup olmaları lazım. Tipik Ortega fenomeni... "Gurbet"de depresif hissediyorlar. Ve genellikle çok dindarlar. Kolay alışamıyorlar. O yüzden risk yüksek.

Avrupalılar genellikle entellektüel, alt yapısı sağlam adamlar. Musampa başlığına yazmıştım... Sen Ajax'ın alt yapısında Freud oku, sonra gel sana ZD mentalitenin ne olduğunu anlatsın. Ne yapacaksın başka...? Ya da yakından tanıma fırsatı bulduğum Milan. Adamın tiki vardı yahu, bir isim söylüyorsun küfrediyor. İnsan bir araştırır... Bu adam NoviSa^d'dan gelmiş. Burası nasıl bir yerdir? Ne yapar millet? Milan'ın kendi ifadesidir, 9 yıldır yenemediğimiz gs'yi yendikten sonra "acaba nereye gidiyoruz eğlenmeye" diye düşünmeye başladım. İnanılmaz coşkuluydum. Güle oynaya soyunma odasına girdik, hepimize "eve gidip dinlenin" dendi...

Yani insan bir ülkeye gittiğinde oraya alışmak için çabalıyor, o kesin. Ama biraz da karşıdan anlayış ve ince düşünce bekliyor. Farklı paradigmalara sahip adamlara "standart Mustafa" tarifesi uygularsan uzun vadede sana olan saygısını kaybetmesine neden oluyorsun. Oysa Trabzonspor bir dünya takımıdır. En azından böyle olmaya çalışmalıdır. Trabzonspor'un idari kadrosunda Türkçe dışında bir dilde "Trabzonspor bir dünya takımıdır, en azından olmaya çalışmalıdır" diyebilecek kaç kişi var?

Yattara'nın bu kadar uzun kalmasının da 2 nedeni var:
1- Sonsuz kredi
2- Henüz Avrupalı olamadan buraya gelmiş olması

tslover
30.12.2007, 18:58
1. Oynatılmadıkları için,

2. Oynatıldıklarında yerinde oynatılmadıkları için,

3. Paraları zamanında yatırılmadığı için,

4. Trabzonsporun son yıllarda durumunun çok kötü olduğu için daha güçlü bir takıma gitmek istedikleri,

5. Avrupada kupalarında oynamak istedikleri için,

6. Şehir yeterli olmadığı için,

7. Birlik beraberlik olmadığı yerde huzurda olmuyor, huzur olmayan yerde oyuncuda durmak istemiyor...

Benim aklıma gelenler bunlar.

çok güzel yazmışsın ama önemli bir eksik var Ziya Doğan denilen mahluktan sonra hangi futbolcu oynamak ister ben bir TS taraftarı olarak açıkcası o adam değil TS'nin Real Madrid'ib bile hocası olsa o takımda oynamam ziyan heriften önce böle şeyler yoktu

tslover
30.12.2007, 19:00

kardeşim hqarika bi tespit yapmışsın ayrıca belirtmek istiyorum senin ziya doğanı övücü yorumlarını okuduktan sonra futboldan anlamadığını düşünmüştüm ama surdaki yorumundan sonra yanıldığımı anladım :D

Great White
30.12.2007, 19:52
Genelde biz adamlara sorun çıkarıyoruz, onlar bize değil..

Colakoglu
30.12.2007, 20:03
yönetim ve teknik heyetin salakliklari yüzünden

Özkan
30.12.2007, 21:08
Emrah Ağabeğ yine aydınlatmış bizi.

İleride Trabzonspor Başkanı olmalısınız.

Ahmet Karadeniz
30.12.2007, 21:36
Emrah Ağabeğ yine aydınlatmış bizi.

İleride Trabzonspor Başkanı olmalısınız.

suanki mevcut yonetim den ileride oldugu kesinnn

ÖmerFarukYılmaz
30.12.2007, 21:50
bence trabzona alışamıyor geneli herif 30 dereceden geliyor 10 derecede yaşamaya çalışıyor.

bizim gürcistan balakanlar oralardan alacağımız heriflerin bize daha çok faydalı olacağını sanıyorum

OLCAY ÇAKIR
30.12.2007, 22:08
Bencesi şu;

Adamlar paraya geliyor,sen son güne kadar vermiyorsun paralarını bu 1.

ve hep yanarım yanarım jean-marie pfaff'ı şehirde 2 yıl tutamadığımıza..

O bir dönümdü Trabzon için.

O dünya yıldız idi,marka idi.

Kaçtı gitti.

Dahada giderler.

Not:Şehirde bir dönem Yattarayı izleyen gönüllü paparazziler vardı.onlara dikkat edemedik.

Samet Türkmen
30.12.2007, 22:41
Yönetimin zaafları yanında asıl neden şehirdeki sosyal alanların yabancılar için(aslında Türkler içinde) yetersiz olması. Avrupa'dan gelen yabancılar bu konuda sıkıntı yaşıyor olabilir. Trabzon beton şehri mi yoksa otantik yeşil bir karadeniz şehri mi olacağına karar vermeli.

hakantpl
30.12.2007, 22:45
Napolyon Ne demiş Para Para Para

sametaydin
30.12.2007, 23:11
en büyük neden tabiki yönetim. bu kadar başıboş, işbilmez yönetim görünce karşılarında istedikleri gibi at oynatabiliyolar. şehirle alakalı diil ya da taraftarla. önceden de aynı taraftar vardı ama kimse bu şekilde kaçmıyodu. şehir önceden de aynıydı. neyse bence temel neden yönetim.

mukawemet
30.12.2007, 23:39
Kaliteli yabancıyı getirmenin yolu nedir?

Ya çok iyi para vereceksiniz, ezikbahçe gibi...
Ya da her sene Şampiyonlar Liginde oynayacaksınız...Bir iddianız bir heyecanınız olacak...

Biz hangisini yapıyoruz?

oflum61
31.12.2007, 00:40

taha fazla da hak edmiyorki!

Erdinç Barutçu
31.12.2007, 02:36
Trabzonspor'da Yabancılar Neden Sorun Çıkarıyor?
Çünki sorunu Trabzonspor'un acemi yöneticileri çıkarıyor..Sanıyorlar ki fubolcu bir işçi...Parasını ne zaman verirsen ver çalışır....

ibrahim_yattara
31.12.2007, 02:51

bravo senin tesbitleri hep beğenmişimdir zaten :) bencede bu..

Cyzio
31.12.2007, 12:20
Pek çoğunuz çok doğru tesbitlerde bulunmuşsunuz. Ama bence en önemlisi kuvvetli bir yönetim (ki çoğunuzun tesbiti şöyle ya da böyle bu sebebe dayanıyor) ve her şeyiyle yeterli bir teknik direktördür.

Siz hiç Leekens ya da Breams zamanında kaçan bir yabancı futbolcu hatırlıyor musunuz? İyi futbolcu, iyi hocayla çalışır. Siz kalkar Lange'yi Giray Bulak'a, bence her biri birer dünya starı olan Szymkowiak, Marcelinho, Musampa ve Stephanov'u Ziya Doğan'a teslim ederseniz, olacağı budur.

Zamanında Pfaff da Şenol Güneş için, geldikten az sonra

-"Antrenör sıfır..."

demişti de, yönetim hâlâ anlayamadığım bir şekilde ilk ve tek olarak "öz evlât" ve "yerlinin yerlisi" safsatalarından sıyrılarak, lig başlamadan Şenol Güneş'in işine son vermiş, ve Breams'i getirmişti. Bence bugün hâlâ buralardaysak, o zamanki Breams-Pfaff açılımının neticesindedir. Yoksa çoktan gâyâ çukurunu boylamıştık.

Trabzonspor, eğer Dünya Takımı olmak istiyorsa, yabancı hocaya da, yabancı futbolcuya da açık olacaktır ve onların arzularını - en az öz evlâtlarınkini yerine getirdikleri kadar - yerine getirecektir.

Ya da müzemiz, Çaykur Rizespor'la oynayıp da ikincilik kazandığımız Donanma Kupalarıyla dolar.

.

marlalı apo
31.12.2007, 13:15
yönetim diye kimse olmadığı için her gelen dalga geçiyor

Öztürk Adem
01.01.2008, 23:28
yönetim den olsa gerek daha once pek 1 sey hatırlamıyorum

Ahmet Karadeniz
02.01.2008, 01:45
Pek çoğunuz çok doğru tesbitlerde bulunmuşsunuz. Ama bence en önemlisi kuvvetli bir yönetim (ki çoğunuzun tesbiti şöyle ya da böyle bu sebebe dayanıyor) ve her şeyiyle yeterli bir teknik direktördür.

Siz hiç Leekens ya da Breams zamanında kaçan bir yabancı futbolcu hatırlıyor musunuz? İyi futbolcu, iyi hocayla çalışır. Siz kalkar Lange'yi Giray Bulak'a, bence her biri birer dünya starı olan Szymkowiak, Marcelinho, Musampa ve Stephanov'u Ziya Doğan'a teslim ederseniz, olacağı budur.

Zamanında Pfaff da Şenol Güneş için, geldikten az sonra

-"Antrenör sıfır..."

demişti de, yönetim hâlâ anlayamadığım bir şekilde ilk ve tek olarak "öz evlât" ve "yerlinin yerlisi" safsatalarından sıyrılarak, lig başlamadan Şenol Güneş'in işine son vermiş, ve Breams'i getirmişti. Bence bugün hâlâ buralardaysak, o zamanki Breams-Pfaff açılımının neticesindedir. Yoksa çoktan gâyâ çukurunu boylamıştık.

Trabzonspor, eğer Dünya Takımı olmak istiyorsa, yabancı hocaya da, yabancı futbolcuya da açık olacaktır ve onların arzularını - en az öz evlâtlarınkini yerine getirdikleri kadar - yerine getirecektir.

Ya da müzemiz, Çaykur Rizespor'la oynayıp da ikincilik kazandığımız Donanma Kupalarıyla dolar.

.

Yorumuna katılmıyorum arkadasım çünkü teknik direktörün ne kadar iyi olursa olsun isterse morinho olsun yönetim yabancı futbolcuların sorunlarıyla ilgilenmez ve bu sorunları göz ardı ederse yabancı futbolcunun yönetime olan güveni kalmaz bence yönetim olan sorunları onceden sezemedi yada görmemezlikten geldi(orasını bilemiyorum tabi)

Teknik direktör konusuna gelince ben yabancı teknik adamlara guvenemiyorum sahsen cünkü Trabzonspor'a sampiyonluğu yabancı teknik adamlar mı getirdii... türk teknik adam getirdii bu ulkede cok basarılı türk teknik adamlarda var ve suan ersun yanal hocaya da guvenim sonsuz(ama bu yonetimle bu iş olmaz)

Bayundur Han
02.01.2008, 11:16
Yabanci futbolcuyu getiriyorsan ona senin sehirine, takimina ve insanina alisabilecegi ortamida yaratacaksin. Her insan ayni degildir. Bir Jun vardi bizde utangac oglana benziyordu. Kendi ozguvenini gelistirmesi icin artik pskologmu alirsin arkadasmi tutarsin. Birseyler gerekli. Bu adamlari gezdirecek, bunlarla dertlerini paylasacak ve dili ogretecek kisiler lazim. Oyle yabanciyi al sonra top oynasin gitsin, olmaz. Yabanciyi alirken bir insan ve ona bagli kulturu getiriyorsun. Oyle kolay degil bu isler. Onu aldinmi hersey tam olmasi gerekir. Parasi odenecek, yatacagi yeri olacak ve ailesi icin ortam olacak (okul vs). Bu islerle ugrasmiyacak.

Bende bu Hollandada param odenmedimi hemen sikayet ediyorum. Belki bizim isyerindendir ama adam bunu profesyonellik olarak goruyor. Hic kimse bu adami atalim falan demedi. Tabi ben hala ogrenciyim ve tam isci degilim arada bir calisiyorum. Ama cok dogal karsiladilar. Cunki bu paran. Ne kadar cok alirsan al odenmesi gerekiyor. Iscinin motivasyonu paradir. Kimse kusura bakmasin ama hic kimse Trabzonsporu seviyorum diye yillarca bedava oynamaz, yabanci futbolcu hic oynamaz. Ondan bunu beklemek aptalik.

Ünyeli Murat
02.01.2008, 12:08
herşeyden önce bırakın yabancı oyuncuları hem bir Türk hemde bir karadenizli olarak ben bile Trabzon şehrine adaptasyon sorunu çekerim...ayrıca istanbul takımları kadar bu oyunculara para bile versek futbolcuların kazandıkları bu paraları rahatça harcayabilecekleri bir ortam maalesef kentte yok...deplasmanlara gittiklerinde ailelerini rahatça bırakabilecekleri bir site veyahut yapı tesis edilememiş...bir çoğuda ailesini getirmiyor zaten...futbolcular maçta gördükleri ilginin dışında sosyal yaşantılarında sadelik ve rahatlık bekliyorlar...benim evim bjk tesislerine yaklaşık 1 km. ben bırakın yabancı futbolcuları daha baki mercimeki bile canlı gözle görmedim...
bence lafın özü futbolcular için sorun Trabzonspor değil,Trabzon kentidir...

Erkut Ay
02.01.2008, 12:13
Trabzon kentini kötülemek için değişik kılıklara girmeyin bir malatyada bir edirnede diyarbakırda yabancı futbolcunun oynadığı bu ülkede kimse şehre kente çamur atmasın ayıptır beğenmeyen istifa etsin ne uğraştırıyor kendini taraftarımda demesin...

Ünyeli Murat
02.01.2008, 12:22
valla sen kentini malatyayla edirneyle bir tutuyorsan diyecek bir şey yok...orada oynayan yabancı oyuncuların kaliteside ortada...afrikadan şurdan burdan...başarı beklemiyorsan alırsın malatya diyarbakır gibi sıradan yabancı oyuncuları oynarsın...

Ayaz
02.01.2008, 12:28
futbolcunun işi futbol oynamak, kapma girmek, haftada 1 gün izni olur, onuda varsa ailesi ile birlikte geçirir, yoksa çapkınlık peşinde koşar.. başarısızlığın yada gelen giden oyuncunun trabzon'la hatta şehirlerle bir ilgisi olmadığını düşünüyorum.. ki olamazda.. parayı verirsin oynar.. eğer gerekirse ve vakti gelmişse satarsın.. yöneticilerin yalanıdır bunlar.. şehir etkisi yokmu illaki vardır, ama bir futbolcu bunun için gelmemezlik yapmaz..

_SeRKaN_
02.01.2008, 12:34
Trabzonspor'a sorunu yabancılar değil mevcut yönetim çıkarıyor..Sen yabancı al adamı oynatma bir sözleşme imzala ve parasını ödeme adamda doğal hakkı olarak gider şikayetinide eder parasını da ister..Ondan sonra yabancıda gelirken tereddüt içinde gelir..Ben şahsen yabancıların parası ödendiği sürece ve takım içindeki huzur var olduğu sürece hiç bir yabancının sorun çıkaracağını sanmıyorum..Bu durum her futbolcu için geçerli ve sözleşmelerde kafadan dolma olarak hazırlanıyor..Profesyonel sözleşme anlayışı olduğuna inanmıyorum yaşın yanında kuruda yanıyor..En azından maç başı anlaşmalar yapılabilir diye düşünüyrum hep bu b-c-d planları yüzünden kaynaklanıyor. A olmadı B olmadı C bu tip transfer anlayışı olduğu sürece gelecek olan yabancılarda ya yedek kulübesinde oturur..Ya da çıkar tribüne çekirdeğini çıtlatır çatır çatırda parasını alır sözleşmesinin rahatlığıyla bu mantığın değişmesi lazım artık...

Erkut Ay
02.01.2008, 12:36
valla sen kentini malatyayla edirneyle bir tutuyorsan diyecek bir şey yok...orada oynayan yabancı oyuncuların kaliteside ortada...afrikadan şurdan burdan...başarı beklemiyorsan alırsın malatya diyarbakır gibi sıradan yabancı oyuncuları oynarsın...
denigris .gaziantep
Balili .sivasspor
Anderson de santos.(brezilya)..Çaykur Rizespor
Duque De Caxıas / Brezilya..Çaykur Rizespor
Kratochvil.denizlispor
örnek sadece şimdi bu adamlar kötü diyeceksin biliyorum ama sana 100 tane celaleddin keçeli ayman eder biraz şehre kente sallarken baştaki akıl hakiri zihniyeti ihmal etmeyin kafası basan yürütüyor işini...

UğurB
02.01.2008, 12:40
Arkadaslar sehrin etkisini gormezden gelmeyin lutfen. Sadece Ingiltere'yi bile ele almaniz yeterli. Ingiltere'de bile unlu yabanci futbolcular Londra, Manchester, Liverpool gibi buyuk sehirlere gidiyorlar. Ispanya'da unlu futbolcular Madrid, Barcelona, Valencia, Sevilla gibi o ulkenin en buyuk 4 sehrine gidiyor. Trabzon'un sosyal yasam standartlari Antalya gibi olsaydi ben iddia ediyorum hicbir yabanci futbolcu Trabzonspor'u birakip gitmezdi. Birakip gidenlerin nedeni de Istanbuldakilerle ayni nedenler olurdu.

Faik Yılmaz
02.01.2008, 12:43
Trabzonun yabancıları neden oynamıyor....
Şıklar :

1- Yönetiminde iş yok....

2- Teknik kadroda iş yok.....

3- Taraftarda iş yok....

4- Bizzat şehrin kendisinde işyok....,

sizce en büyük nedeni hangisi.....

Ayaz
02.01.2008, 12:45
herşeyden önce bırakın yabancı oyuncuları hem bir Türk hemde bir karadenizli olarak ben bile Trabzon şehrine adaptasyon sorunu çekerim...ayrıca istanbul takımları kadar bu oyunculara para bile versek futbolcuların kazandıkları bu paraları rahatça harcayabilecekleri bir ortam maalesef kentte yok...deplasmanlara gittiklerinde ailelerini rahatça bırakabilecekleri bir site veyahut yapı tesis edilememiş...bir çoğuda ailesini getirmiyor zaten...futbolcular maçta gördükleri ilginin dışında sosyal yaşantılarında sadelik ve rahatlık bekliyorlar...benim evim bjk tesislerine yaklaşık 1 km. ben bırakın yabancı futbolcuları daha baki mercimeki bile canlı gözle görmedim...
bence lafın özü futbolcular için sorun Trabzonspor değil,Trabzon kentidir...

bazı etkenleri olduğu doğrudur, ama söylediklerin mantıksız kıyaslamaların ise ciddi saçma

UğurB
02.01.2008, 12:50
denigris .gaziantep
Balili .sivasspor
Anderson de santos.(brezilya)..Çaykur Rizespor
Duque De Caxıas / Brezilya..Çaykur Rizespor
Kratochvil.denizlispor
örnek sadece şimdi bu adamlar kötü diyeceksin biliyorum ama sana 100 tane celaleddin keçeli ayman eder biraz şehre kente sallarken baştaki akıl hakiri zihniyeti ihmal etmeyin kafası basan yürütüyor işini...

Erkut kardesim, De Nigris Meksikali, Iki Brezilyali buyuk kulupte oynamamis oyuncular, Kratochvil'de Slovak. Eger Brezilyali oyuncu Rio, Sao Paolo, Porto Alegre gibi kentlerde yasamissa, Arjantinli Buenos Aires'te yasamissa Trabzon onlar icin zor bir sehir. Bulgar, Romen, Rus (o bile Moskova, St. Petersburg gorusmusse begenmez Trabzon'u), Gurcu, Slovak, Ukraynali, Hirvat, Sirp futbolcular Trabzon'da oynayabilir. Futbolculari geceyim benim liseden arkadaslarimdan ucu universiteyi okumak icin KTU' ye gittiler. Bu arkadaslarim Istanbul'da sosyal hayati iyi olan kisilerdi. Ikisi birinci senenin sonunda sadece sehrin sosyal hayatindan dolayi yatay gecisle Akdeniz Universitesi'ne gectiler. Bu insanlar Turk. Ben Trabzon kentini cok seven biriyim ama yabanci oyuncular icin hele bir de para konusunda sorun yasiyorlarsa Trabzon'da kalmak icin bir neden yok. Avrupa'da basarili olan bir kulup olsan sirf vitrinde olmak icin oyuncu kalabilir ama bu olmayinca...

K@HrY
02.01.2008, 12:51
Bir insan Ruh olmadan Yaşayabilirmi? Ruh yok hocam ruh bunun başka açıklaması olamaz. Bikaçgün parası geciken futbolu alıp başını gidiyor sanki burası mahalle takımı. O topçunun oynamasını nasıl bekleyebilirsin. Tarihte Trabzonspor ruhunu içinde benimseyen onu yakalayabilen bir yabancı vardı oda Şota ve o ruhla neler yaptığını bütün türkiye gördü. Tamam Parasınıda vereceksin vermemezlik yapmayacaksın ama ufak bi aksaklıktada çekip gitmeyecek oyuncu burasının Trabzon olduğunu unutmyacak.

UğurB
02.01.2008, 12:52
Şıklar :

3- Taraftarda iş yok....

4- Bizzat şehrin kendisinde işyok...., Ben bunu sehrin sosyal yasam standartlari dusuk diyorum...

ZD gidene kadar 1-2 siklariydi. Simdi ise 1. Ama 1 kotu oldugu icin 4 e benim yazdigim sey cok goze batiyor on plana cikiyor...

_SeRKaN_
02.01.2008, 12:53
Şu Trabzon kentini sorun olarak görenler bence yanılıyorlar.. Benimde baştan beri savunduğum futbolcunun parasını verip sorun olmadığın sürece topçu ayda bile oynar.. Her kaçan futbolcunun ardından yönetimi bir kenara bırakıp şehirin yapısını öne sürmeniz bana nedense saçma geliyor..Ve yorum yapanların çoğuda belkide Trabzon'u gezmeyen bilmeyen kişilerdir..İnsan yeterki eğlenmek gezmek dolaşmak istesin ama bu nedenlerden dolayı ayrlan yabancı futbolcu olduğunada inanmıyorum..İstisnalar olmuş olabilir..

Erkut Ay
02.01.2008, 12:59
Erkut kardesim, De Nigris Meksikali, Iki Brezilyali buyuk kulupte oynamamis oyuncular, Kratochvil'de Slovak. Eger Brezilyali oyuncu Rio, Sao Paolo, Porto Alegre gibi kentlerde yasamissa, Arjantinli Buenos Aires'te yasamissa Trabzon onlar icin zor bir sehir. Bulgar, Romen, Rus (o bile Moskova, St. Petersburg gorusmusse begenmez Trabzon'u), Gurcu, Slovak, Ukraynali, Hirvat, Sirp futbolcular Trabzon'da oynayabilir. Futbolculari geceyim benim liseden arkadaslarimdan ucu universiteyi okumak icin KTU' ye gittiler. Bu arkadaslarim Istanbul'da sosyal hayati iyi olan kisilerdi. Ikisi birinci senenin sonunda sadece sehrin sosyal hayatindan dolayi yatay gecisle Akdeniz Universitesi'ne gectiler. Bu insanlar Turk. Ben Trabzon kentini cok seven biriyim ama yabanci oyuncular icin hele bir de para konusunda sorun yasiyorlarsa Trabzon'da kalmak icin bir neden yok. Avrupa'da basarili olan bir kulup olsan sirf vitrinde olmak icin oyuncu kalabilir ama bu olmayinca...
Daha önce yorumlarımdada yazdım şahsi fikrim Trabzonspor kendine yakın ülkeleri tercih etmeli dediğiniz gibi rusya .ukrayna.gürcistan irlanda genç umut vadeden başarılıdan çok başarı hedefi olan oyuncular seçilmeli o yüzden bu Brezilya seferlerini anlamak güç benim takıldığım nokta elbette şehir zorlukları var fakat yönetimi futbolcunun alacağı olduğunu hesaba katmadan art niyetli kişilerin bunu sadece şehire yüklemeleri sen kendini nasıl görüyorsan başkaları 10 katı görür düşman içimizde ise dışarıdan desteğe ne gerek var....

ayrıca örnek verdiğim futbolcular kötü değil aymanı .rispi bize futbolcu diye kakalayanlar utansın...

Faik Yılmaz
02.01.2008, 13:06
Oda bir vakıa aslında Neden Rusya ligine gürcistanın yeteneklerine bakmıyoruz anlamadım....

1- uyum sorunu çok az....

2- Dayanıklı adamlar

3- fiyatlarıda genellikle çok ucuz

4- geldikleri yerler ufak oldukları için şehrimizi beğenmememsizlik etmezler ( ne demekse bu :) )

Nurettin Yılmaz
02.01.2008, 13:10
Şu Trabzon kentini sorun olarak görenler bence yanılıyorlar.. Benimde baştan beri savunduğum futbolcunun parasını verip sorun olmadığın sürece topçu ayda bile oynar.. Her kaçan futbolcunun ardından yönetimi bir kenara bırakıp şehirin yapısını öne sürmeniz bana nedense saçma geliyor..Ve yorum yapanların çoğuda belkide Trabzon'u gezmeyen bilmeyen kişilerdir..İnsan yeterki eğlenmek gezmek dolaşmak istesin ama bu nedenlerden dolayı ayrlan yabancı futbolcu olduğunada inanmıyorum..İstisnalar olmuş olabilir..

istisna değil kardeşim genel kanaat bu. ayrıca ben kentimizi bilen bir kişi olarak böyle olduğunu savunuyoru. son örnekleri marcelinho ve szmek in ayrılma nedenlerini biliyorsan sanırım sende aynı şeyleri düşünürdün.

K@HrY
02.01.2008, 13:22
İngilizlerin bile dikkatini çeken ve tarihe düşülen bir notta: “Dünyada kendi bünyesinden
yetiştirdiği futbolcularla başarı yakalayan belki de tek takımdır” Trabzonspor…

Trabzonsporlu olmak, sıradan bir futbol tutkusu değildir. Güçsüzün güçlüye başkaldırışıdır. Temizin
kirliyle mücadelesidir. Ucuz ve popülist sloganlardan öte bir kültürdür. Bu kültürün değerini ve
anlamını tüm taraftar, futbolcu ve yöneticiler bilmeli, buna göre hareket etmelidir. Trabzonspor’un
tek başına bir değer olduğu gerçeği akıllardan çıkmamalı, asıl değer dururken günlük, sezonluk
değerlere fazla prim tanınmamalıdır…

Alıntıdır...

İşte Budur...

Bayundur Han
02.01.2008, 13:50
Ayman'ın büyük fedakarlığı!
Trabzonspor'un Mısırlı oyuncusu Ayman Abdelaziz'in, büyük bir fedakarlık yaparak milli takımdan affını isteyeceği ve böylece Trabzonspor'un önemli maçlarını kaçırmayacağı öğrenildi.

Afrika Uluslar Kupası'na katılacak Mısır Milli Takımı'nın kadrosuna çağrılan Ayman'ın, milli takım teknik direktörüyle görüşeceği, izin alması halinde de milli takıma gitmeyeceği bildirildi.

Ayman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Trabzonspor'un önünde önemli maçlar var. İlk yarıyı istediğimiz yerde bitiremedik. İkinci yarıya kupa maçları ve Sivasspor maçıyla başlayacağız. Zorlu maçlar var. Onları düşündüğüm için milli takımımdan affımı isteyeceğim. İzin alırsam gitmeyeceğim'' dedi.

Helal olsun ne diyeyim? Bi aralar Fatih Tekke ameliyati Milli maclar sonrasina atmisti. O zamanlar bende Fatih Tekke bitmisti. Kimse kusura bakmasin ama 4-5 mac oyniyamacaksan Milli mac falan bakmiyacaksin. Ekmek yedigin kapi bu kapi burasi icin oyniyacaksin. Milli takima nasil olsa bulunur bir kisi. Neyse Fatih Tekke konusu ayri bir konu. Aymana helal olsun.

Colakoglu
02.01.2008, 13:58
Şıklar :

3- Taraftarda iş yok....

4- Bizzat şehrin kendisinde işyok....,

Hersey yönetimde bitiyo,en basit örnek yattara oglunu okula verecek ama trabzonda fransizca yokmus diye gitmek istedigi haberleri cikti ama dogru ama yalan,yönetim olarak yattaranin ogluna trabzondada fransizca egitim görme sartlari olusturacaksin,iste büyük klüp büyük yönetim bune derim ben.Bir digeri ise Projelerin olacak ve hayata gecireceksin hem sehire ve futbolculara sosyal faliyet imkani taniyan ayni zamanda senin icin gelir kaynagi olan projeler.Gelir kaynaklari olmadan her transfer sezonu kara kara transfer nasil yapicam diye düsünürsün.

Bayundur Han
02.01.2008, 14:17
Hersey yönetimde bitiyo,en basit örnek yattara oglunu okula verecek ama trabzonda fransizca yokmus diye gitmek istedigi haberleri cikti ama dogru ama yalan,yönetim olarak yattaranin ogluna trabzondada fransizca egitim görme sartlari olusturacaksin,iste büyük klüp büyük yönetim bune derim ben.Bir digeri ise Projelerin olacak ve hayata gecireceksin hem sehire ve futbolculara sosyal faliyet imkani taniyan ayni zamanda senin icin gelir kaynagi olan projeler.Gelir kaynaklari olmadan her transfer sezonu kara kara transfer nasil yapicam diye düsünürsün.

aynen katiliyorum:

Yabanci futbolcuyu getiriyorsan ona senin sehirine, takimina ve insanina alisabilecegi ortamida yaratacaksin. Her insan ayni degildir. Bir Jun vardi bizde utangac oglana benziyordu. Kendi ozguvenini gelistirmesi icin artik pskologmu alirsin arkadasmi tutarsin. Birseyler gerekli. Bu adamlari gezdirecek, bunlarla dertlerini paylasacak ve dili ogretecek kisiler lazim. Oyle yabanciyi al sonra top oynasin gitsin, olmaz. Yabanciyi alirken bir insan ve ona bagli kulturu getiriyorsun. Oyle kolay degil bu isler. Onu aldinmi hersey tam olmasi gerekir. Parasi odenecek, yatacagi yeri olacak ve ailesi icin ortam olacak (okul vs). Bu islerle ugrasmiyacak.

Bende bu Hollandada param odenmedimi hemen sikayet ediyorum. Belki bizim isyerindendir ama adam bunu profesyonellik olarak goruyor. Hic kimse bu adami atalim falan demedi. Tabi ben hala ogrenciyim ve tam isci degilim arada bir calisiyorum. Ama cok dogal karsiladilar. Cunki bu paran. Ne kadar cok alirsan al odenmesi gerekiyor. Iscinin motivasyonu paradir. Kimse kusura bakmasin ama hic kimse Trabzonsporu seviyorum diye yillarca bedava oynamaz, yabanci futbolcu hic oynamaz. Ondan bunu beklemek aptalik.

KUTADGU
02.01.2008, 15:02
Trabzonspor'un Mısırlı oyuncusu Ayman Abdelaziz'in, büyük bir fedakarlık yaparak milli takımdan affını isteyeceği ve böylece Trabzonspor'un önemli maçlarını kaçırmayacağı öğrenildi.

Afrika Uluslar Kupası'na katılacak Mısır Milli Takımı'nın kadrosuna çağrılan Ayman'ın, milli takım teknik direktörüyle görüşeceği, izin alması halinde de milli takıma gitmeyeceği bildirildi.

Ayman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Trabzonspor'un önünde önemli maçlar var. İlk yarıyı istediğimiz yerde bitiremedik. İkinci yarıya kupa maçları ve Sivasspor maçıyla başlayacağız. Zorlu maçlar var. Onları düşündüğüm için milli takımımdan affımı isteyeceğim. İzin alırsam gitmeyeceğim'' dedi.

.

Ben böyle fedakarlığın....

Çağatay_
02.01.2008, 15:31
Belkide sorun futbolcularda değil,onları yönetenlerdedir..

Belkisi fazla =)

Bayundur Han
02.01.2008, 17:46
Ben böyle fedakarlığın....

oyle diyorsun ama giderse cok ariyacagiz. yerine adam alamiyacagiz cunki.

İskender
02.01.2008, 18:17
Trabzon farklı bir şehir bunu kabul etmek lazım...
Futbola yüklenen anlam her ilden çok daha farklı, her şehrin olduğu gibi Trabsonunda kendine has yapısı var...
Bu nedenle yakın kültüre sahip yabancılar seçilmeli, cünkü farklı kültürden oyunculara sabır göstermek lazım...
Sabır ise bizde olmayan nadir şeylerden birisi...

karatasof
02.01.2008, 18:56
Baktığınız açıdan öyle görünüyor aslında.Bugün ligimizde yabancılarından azami verim alan takım sadece fb zannederim.Bakın bir bjk son iki yılda onbeş yabancı transfer etmiş ve bugün hala yabancı peşinde.Adamların verdikleri paralara bakarsanız ligde geri kalan bütün takımların transfer ihtiyacını iki yıl karşılarda artar bile.Bizim yapmamız gereken şey Holoskô'yu Manisa'dan transfer etmek değil Manisa gibi böyle futbolcuyu Türkiye'ye ilk getiren olmaktır.Şimdi Brezilya seferinde yaşanan ve kimilerince rezalet olarak nitelenen girişimler baştan yanlış girişimleridi ve olmaması bence daha hayırlı olmuştur.Düşünün siz dünya futbol arenasının 1 numaralı ülkesinde sezonu şampiyon bitirmiş takımdan iki futbolcuya teklif için gideceksenez ya Abramovich gibi paranız olacak yada hesapsız para kazanmanın formulüne sahip olacaksınız.Bu iki durumda TS'da mevcut olmadığından yanlış yapılmaması en doğrusudur.

Nurettin Yılmaz
02.01.2008, 19:08
bunu defalarca yazıyorum artık banada yazmaktan gına geldi. bir kere bu konu da kentimizin yetersiz kaldığını kabullenmemiz lazım diye düşünüyorum. aslında her şey gün ışığı gibi ortada, ama bunları görmemezlikten gelmek ne kazandırıyor bize bence anlaması çok güç. korkmadan ve gerçeklerlerden kaçmadan bu sorunumuzla yüzleşmenın zamanının geldiğini artık kabullenelim. birde her gelen yönetimden yıldız yabancı beklentimiz varki gelde çıldırma.. halbuki bunları defalarca denedik ve her seferinde hem büyük bir hayalkırıklığı ve hüsrana uğradık hemde kulübümüz maddi ve manevi olarak yıprandı bu konuda . ne zaman akıllanacaz meçhul.....

bu konu ile ilgili

işte size bir kaç örnek ;

groh : yarım sezon

paff : bir sezon

olsen : bir sezon

rada : bir sezon

lange : yarım sezon

campbell : yarım sezon

ve marcelinho : yarım sezon

hiç bir tanesi ikinci sezonu görmedi acaba niye ? onuda o topçuların takımımıza niçin faydalı olamadıkları ve önemli kısmınında niçin kaçarak ayrıldıklarının sebeblerinde yattığını düşünüyorum. isteyen araştırsın.....

DOĞA SARAÇ
02.01.2008, 21:02
1-Para Alamadığı İçin
2-Oynatılmadığı için
3-Ortamı Beğenmediği İçin
.................................................. ..............

1- Para alamadığı için: Öncelikle yönetim profesyonel hareket edecek ceza ve prim politikasını belirleyecek ve bunları kişiye göre değişiklik gösterecek şekilde uygulamayacak adil olacak ücretleri zamanında ödeyecek yerli oyuncular daha anlayışlı ve vefakar davranabilir fakat yabancı futbolcular daha profesyonel baktıkları için ve bu takımla herhangi bir gönül bağı bulunmadığı için ücretini alamadığı taktirde arkasına bile bakmadan gide bilir yada kanuni yollara başvurabilir açıkçası yadırgamıyorum bu davranışlarını.

2- Oynatılmadığı için: Burdada yönetimin Profesyonelliği ortaya çıkıyor bir futbolcu alınıyor takıma nekadar faydalı olacağı düşünülmüyor bazen isim olsun diye bazen taraftar baskısından kurtulunsun diye adam transfer ediliyor yönetimin bi kısmının (Bunlar hatırı sayılır isimler) haberi bile yok adam kafasına göre birini almış gelmiş vermiş hocanın eline al oynat diyor, sonra nerdeyse toplamda 90 dk. bile oynamadan gidiyor. Biraz abarttıkmı sizce, belki biraz ama inanın çokta değil bu bizim anlaşılmaz transfer politikamızın bi parçası.

3- Ortamı beğenmediği için: Sayın Ziya Doğan döneminde pekte beğenilecek bir ortam yoktu kulüp içerisinde Bölük komutanı edasında bir hoca Askeri bir disiplin anlayışı (Gerçi o disiplininde sağlandığı söylenemez) Tabi birde şehri beğenmemesi var benim için Trabzon Türkiye' nin en güzel şehri ben orda geziyorum eğleniyorum ve mutluyum ben beklentilerimin büyük bir kısmını bu şehirde karşılayabiliyorum, fakat arupadan gelen futbolcu öyle değil Ordaki yaşantısını Trabzonda bulması pek mümkün değil bu sebepten dolayı bence Transfer yaparke bu şehre ayak uydurabilecek kişileri seçmek gerekli illaki avrupadan alınması şart değil dünyadaki tüm iyi futbolcular Avrupadanmı çıkıyor Bence biraz Balkanlara Türkiye' nin doğusuna bakılmalı iyibir ekip kurulup araştırılmalı ve her yönüyle bu takıma ve şehre uyum sağlayabilecek transferler yapılmalı.

:Bayrağımız:

Harun
02.01.2008, 22:37
Trabzon kentini kötülemek için değişik kılıklara girmeyin bir malatyada bir edirnede diyarbakırda yabancı futbolcunun oynadığı bu ülkede kimse şehre kente çamur atmasın ayıptır beğenmeyen istifa etsin ne uğraştırıyor kendini taraftarımda demesin...

Trabzon kentini kötülemek gibi düşünmemek lazım eleştirileri.Diyarbakır'a getirebileceğin en kaliteli oyuncu kim olabilir?Bir de Trabzonspor'a gelen oyuncuların kalitesine bakalım.Ya da İstanbul'a gelen yabancıların kaleitesine bakalım.En basitinden sen bir futbolcu olduğunu düşün Diyarbakır sana 1 milyon usd teklif ediyor.İstanbu'dan da herhangi bir takım aynı rakamı öneriyor.Diyarbakır'ı mı tercih edersin İstanbul'u mu?
Trabzon'a yıldız oyuncuyu getirmek bu yüzden zordur ama yıldız olmaya aday her yabancıyı getirebilirsin.Fakat bunları da elinde tutamazsın.Aurello,Şota,Yattara bunların son örnekleridir.

UğurB
03.01.2008, 09:13
Trabzonspor'un verim alabilecegi yabancilar bence asagidaki ulkelerin oyunculari olabilir:
Rusya - Ukrayna - Belarus - Gurcistan - Romanya - Bulgaristan - Hirvatistan - Sirbistan - Bosna - Makedonya - Cek. Cum - Slovakya - Polonya
Peru - Paraguay - Kolombiya - Sili - Ekvador - Uruguay - Bolivya - Meksika - Brezilya ve Arjantin icin ise bu sekiz ulkeden farkli olarak buyuk sehirlerden gelmemis, ulkesinde cok parlamamis oyuncular bulunabilir.
Kore - Japonya (bu ulkelerin insanlari genelde uyumlu yapilari ile dikkat cekiyorlar) - Iran
Isvec - Norvec - Finlandiya - Danimarka (Milli olma seviyesine gelmemis genc oyuncularda bizde oynayabilir)
Tum Afrika Ulkeleri

Trabzonspor tarihine bakildiginda basarili olan yabancilara bakildiginda Vugrinec (Hirvat), Czyio, Szymkowiak (Polonya), Arcil, Sota (Gurcistan), Aurelio (Brezilya bolgesel lig), Yattara (Gine), Lee Eul Yong (Kore), Stepanov (Sirbistan), Romaschenko (Belarus), Sommers (Belcika - o da cok genc geldigi icin bir istisna olabilir), (eger basarili kabul ederseniz) Rada (Cek Cum.).
Tum tarihimize baktigimizda zorlayarak sadece 12 futbolcunun Trabzonspora faydali oldugunu goruyoruz. Oysa bugun basarili olmak icin 7 yabanci oyuncudan en az 5'inin iyi bir verim vermesi gerekiyor. Acikcasi bence gecen sezon basinda bu sans vardi ama biz kullanamadik. (Jefferson, Yattara, Marcelinho, Stepanov, Musampa, Szymkowiak) Aaaahhhhh ersun Hoca o zaman tercih edilecekti bak o zaman bugun neleri konusuyor olurduk...

yavuss
03.01.2008, 11:27
yabancılarda bi problem yok bence gelen yönetimlerde var ama en son yönetim rezil bir yönetim yöneticiliğin yanından bile geçmemişler bunlardan bekçi olur yönetici değil....

Rıza ÇOLAK
03.01.2008, 11:37

Helal olsun ne diyeyim? Bi aralar Fatih Tekke ameliyati Milli maclar sonrasina atmisti. O zamanlar bende Fatih Tekke bitmisti. Kimse kusura bakmasin ama 4-5 mac oyniyamacaksan Milli mac falan bakmiyacaksin. Ekmek yedigin kapi bu kapi burasi icin oyniyacaksin. Milli takima nasil olsa bulunur bir kisi. Neyse Fatih Tekke konusu ayri bir konu. Aymana helal olsun.
Yav bırakın bu işleri adam Mısır a giderse onu askere alacaklarmış orda. Ondan gitmiyor....Yok büyük fedakarlıkmış yok bilmem neymiş geçin bunları arkadaşlar...

Dogan
03.01.2008, 12:11
Yabancılar sorun çıkarıyor çünkü Trabzonda sosyal yaşam sıfır.Biz bile çocukluktan beri Trabzondayız arkadaşlar toplanıp biraraya gelince yapacak bişey bulamıyoruz. Ayrıca Yattara gibi çocuğu olanlar var, onlara eğitim verecek okullar mevcut değil. Yönetim parayı zamanında yatırmıyor, teknik direktör şans vermiyor bunların hepsi bir etmen.

TSezgin61
03.01.2008, 15:05
ne transferi ne yabancisi yaaa.... "MUHTAC OLDUGUN KUDRET DAMARLARINDAKI ASIL KANDA MEVCUTTUR...."

ama ilgilenen yok tabi!!!

DOĞA SARAÇ
03.01.2008, 21:18
yabancılarda bi problem yok bence gelen yönetimlerde var ama en son yönetim rezil bir yönetim yöneticiliğin yanından bile geçmemişler bunlardan bekçi olur yönetici değil....
Neyin bekçisi bunlar ellerindekinide kaybettiler Katkı sağlamak bir tarafa ellerindekileri harcadılar bekçilikte bir maharet ister.

:Bayrağımız:

Cafer Bulur
03.01.2008, 21:28
yabancilarin sorun cikarmasinin yegane nedeni takimdan ayrilmak istemeleridir.baska bir sey degil.takiminda kalmak isteyen oyuncu sorun cikarmaz,bilakis var olan sorunlarini yetkililerle cözme yoluna gider.yattara neden fifa ya basvurmustur takimdan ayrilmasinin zeminini hazirlamak icin.malum cocuklarini okul sorunlarini öne sürerek .risp ise takimda sans bulamadigi icin gitmek istiyor kanimca.ha bu arada yattara kendisini trabzondan baska biryerde bu kadar sevilecegini ve adeta takimdan öne cikacagini hesaplamasin.hele istanbul takimlarinda mutlu olacagini hayalinden bile gecirmesin.herkes bizim gibi kendisini oksamaz.kalli gibi teknik direktöre rastlarsa neye ugradigini sasirir.sorunlu futbolcu istemiyoruz.naz yaparak oynamak isteyen oyuncunun yolu acik olsun.bu takim gerekirse yattara ninda yeri doldurur.

Burak Bıyıklı
03.01.2008, 21:53
biraz oyuna alınmamalalarının biraz da kendilerinin naz yapması sayesinde oynamıyorlar

Erkut Ay
03.01.2008, 21:53
Trabzon kentini kötülemek gibi düşünmemek lazım eleştirileri.Diyarbakır'a getirebileceğin en kaliteli oyuncu kim olabilir?Bir de Trabzonspor'a gelen oyuncuların kalitesine bakalım.Ya da İstanbul'a gelen yabancıların kaleitesine bakalım.En basitinden sen bir futbolcu olduğunu düşün Diyarbakır sana 1 milyon usd teklif ediyor.İstanbu'dan da herhangi bir takım aynı rakamı öneriyor.Diyarbakır'ı mı tercih edersin İstanbul'u mu?
Trabzon'a yıldız oyuncuyu getirmek bu yüzden zordur ama yıldız olmaya aday her yabancıyı getirebilirsin.Fakat bunları da elinde tutamazsın.Aurello,Şota,Yattara bunların son örnekleridir.
haklısın hocam benim her zaman düşündüğüm yabancı ülke Trabzon yakın rusya gürcistan ukrayna polonya bu ülkelerdir o yüzden bu Brezilya seferlerini çözemedim şota örneğindede en büyük sorun şotadan çok MAY yönetiminin göndermesi idi şotayı o zamanlar çok takip eden biri olarak mutlaka gitmek isterce bi tavrını görmedim o yönetim hamiyi ogünü abdullahıda göndermişti netice öze dönüş noktasında bitiyor Trabzonspor ne yapacak bu ülkeleri tercih edecek alt yapısına önem verip gerekirse yurt içindede yapısına uygun başarı hedefi olan genç oyuncuları bünyesine katacak ama durumlar şu anda iyi gitmiyor son 10 yılda alt yapıdan bi forvet hüseyinle fatih tekkenin çıkmasına hayret ediyorum birde ufukhan ergin keleş gökdeniz alt yapıdan çıkmadı Giresunda amatör bir kulüpten alındı sonuç olarak alt yapıya önem verilip kendine yakın ülkeler tercih edilmeli bana göre ..

Nurettin Yılmaz
04.01.2008, 08:46
artık ; rusya , gürcistan , ukranya gibi ülkelerdeki topçular da , takımımızı kentimizin yetersizliğinden ötürü tercih etmiyorlar. daha önceleri şota gibi topçular bizi tercih etti ama şu anda gürcistan da sivrileşmiş bir topçuya bize kadar bir çok avrupa kulübüde talip oluyor ve o topçularda ilk tercihlerini bu kulüplerden yana veriyorlar. bize de tabiri caizse ıskartalar kalıyor. es kaza gelen iyi ve üst düzeydeki topçularda bir yıl kaldıktan sonra ayrılmaya yada kovulmaya bakıyorlar. kaldıki şota nın da takımımızdan ayrıma sebebi kentimizin yetersizliğinden olmuştu . sanırım eşi modelist di ve mesleğini icra edeceği bir yerin kentimizde olmaması şota ya bu kararın alınmasında çok büyük bir etken olmuştu...

Faik Yılmaz
04.01.2008, 08:49
Yav bırakın bu işleri adam Mısır a giderse onu askere alacaklarmış orda. Ondan gitmiyor....Yok büyük fedakarlıkmış yok bilmem neymiş geçin bunları arkadaşlar...

Aymanın Hasanın Ferhatın değil 11 e 18 kişilik kadroya bile girmeleri bile yeterince fedakarlık bizim açımızdan....

Faik Yılmaz
04.01.2008, 08:51
artık ; rusya , gürcistan , ukranya gibi ülkelerdeki topçular da , takımımızı kentimizin yetersizliğinden ötürü tercih etmiyorlar. daha önceleri şota gibi topçular bizi tercih etti ama şu anda gürcistan da sivrileşmiş bir topçuya bize kadar bir çok avrupa kulübüde talip oluyor ve o topçularda ilk tercihlerini bu kulüplerden yana veriyorlar. bize de tabiri caizse ıskartalar kalıyor. es kaza gelen iyi ve üst düzeydeki topçularda bir yıl kaldıktan sonra ayrılmaya yada kovulmaya bakıyorlar. kaldıki şota nın da takımımızdan ayrıma sebebi kentimizin yetersizliğinden olmuştu . sanırım eşi modelist di ve mesleğini icra edeceği bir yerin kentimizde olmaması şota ya bu kararın alınmasında çok büyük bir etken olmuştu...

Şotanın bize söylediği bir kaç tane adam var. Uzun vadeli sözleşmeler imzalanıp bağlayıcı olabiliriz....

Gerçek profesyoneller için bu çok önemli değil aslında. Şotanın gitmesinde dediklerinin etkisinden çok Glasgow Rangers gibi zamanın Avrupasında ses getiren takımdan teklif alması var.

Normalde alacağının biraz daha fazlasına burada kalmaya ikna edebiliriz futbolcuları.... Ha Marcelinyo gibi gece klüplerine müdavim adamlarıda almamalıyız çünkü o tip yerler pek yok şehrimizde

ilhan
04.01.2008, 08:58
Başkası 1-2 sezon dayanamazken Yattara 4. sezonunu geçiriyor ;)

Faik Yılmaz
04.01.2008, 09:05
Başkası 1-2 sezon dayanamazken Yattara 4. sezonunu geçiriyor ;)

hem az para alıyor hemde sosyal yaşama :) çok bağlı.....

demekki her şey sadece para değil

Nurettin Yılmaz
04.01.2008, 09:23
Şotanın bize söylediği bir kaç tane adam var. Uzun vadeli sözleşmeler imzalanıp bağlayıcı olabiliriz....

Gerçek profesyoneller için bu çok önemli değil aslında. Şotanın gitmesinde dediklerinin etkisinden çok Glasgow Rangers gibi zamanın Avrupasında ses getiren takımdan teklif alması var.

Normalde alacağının biraz daha fazlasına burada kalmaya ikna edebiliriz futbolcuları.... Ha Marcelinyo gibi gece klüplerine müdavim adamlarıda almamalıyız çünkü o tip yerler pek yok şehrimizde

uzun vadeli sözleşmeler imzalatmakta çözüm değilki dostum. adamlar bir iki sene sonra gitmeye kalktıklarında büyük sorun çıkarıyorlar kentden yana sıkıntıları olduğunda buda ister istemez sahadaki performanslarına yansıyor. açıkçası dostum bu seferde kovulmaya bakıyorlar.

sen alacağından fazlasını vererek takımda kalmaya razı edebilir diyorsun ama nereye kadar ? takımızdaki dengeleri ve kulübümüzün ekonomik durumunuda göz ardı edemeyiz , zaten istanbul takımlarına göre gelirlerimiz çok kısıtlı birde topçulara onlardan daha fazla para verdiğimizi düşünürsek hehalde 3 - 5 seneye kalmaz kulübün kepenklerini indirir kilitleri de vururuz...

şota konusuna dönersek , orada da yanlış yada eksik bilgilerin olduğunu düşünüyorum. bir kere şota bizden glasgow rangers e gitmedi , o önce hollanda nın ajax kulübüne gitti hatta idmanlarda denendikten sonra o külüble sözleşme imzaladı. sanırım bir kaç senede oynadı orda. bu da şotanın her halükarda Trabzon dan ayrılmaya kesin kararlı olduğunun göstergesi olsa gerek....

Faik Yılmaz
04.01.2008, 09:32
Dediklerinini çoğunda haklısın arkadaşım.

Bnece asıl sorun takım içinde aile ortamı yaratamamak. bu da ilkönce yönetimin sonrada teknik heyetin eksikliği. Siz eğer kendinizi bir ailenin bireyi olarak görürseniz kolay kolay gitmezsiniz oradan. Yattarada sıcaklığıyla kendini taraftara kabul eettirmiş bir isim. kalitesinden ziyade bu yönüyle seviliyor. Şotada aynı sempatiklikle anılıyordu. Mesela ikizi Arçil onunla geldi onunla gitti ama onun kadr sevilmedi.

Son olarak diyeceğim odurki Türkiyede Ajaxın teklifini reddedecek oyuncu çok azdır.paradan ziyade büyük bir takıma gitmeyi herkes ister....

Bayundur Han
04.01.2008, 12:49

askerlik isinden haberim yok. Oyleyse sopayla yollasinlar.

Ahmet Kuru
04.01.2008, 13:28
elalemin ülkesinden gelen adam bedava topmu oynar???Kendi hemşerin takımda parasız oynamıyor da omu oynayacak???bizdeki yabancı futbolcuların sorunları hep paradan kaynaklanıyor.Birazda şehirden.Başka ne olacak???

tsakrep61
07.01.2008, 21:17
sorunu yabancılardan zıyade yonetımde aramak gerekıyor dıye dusunmekteyım zıra bu yonetımle ıc ıce yasayıp bır nevı onların ıscısı konumunda calısmak baslı basına bı sorun olsa gerek

Cem Balcı
07.01.2008, 22:05
sorunu yabancılardan zıyade yonetımde aramak gerekıyor dıye dusunmekteyım zıra bu yonetımle ıc ıce yasayıp bır nevı onların ıscısı konumunda calısmak baslı basına bı sorun olsa gerek

kesinlikle tek sorumlu yönetimdir.:cool:

Nurettin Yılmaz
08.01.2008, 08:17
yabancı konusunda sadece şu son iki senede sorun yaşamadıkki. 1985 den beri ( yabancı transferine başladığımız yıl ) hemen hemen her sene bu tür sorunları yaşadık. bu kafayla gidersek daha uzun senelerde yaşayacağız gibi görünüyor.

Ünyeli Murat
09.01.2008, 13:22
günümüzde birçok yabancı futbolcu istanbula gelirken bile tereddüt yaşıyor..kaldıki istanbul avrupanın birçok şehrine denk , hatta üstün diyebiliriz...maalesef Trabzonda ise 1950 lerdeki eski istanbulun görüntüsü var....böyle bir ortamda bize lüks gelen fakat yabancıların doğal yaşam şeklini tesis etmemiz imkansız görünüyor Trabzon kentinde...çocukları için özel okullar,hafta sonları hep beraber gidebilecekleri alışveriş veya eğlence merkezleri...maalesef kent birçok yönden eksik....