PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Başarılı Olmak İçin Kendine Trabzonspor'u Örnek Alan Takım

ÖmerFarukYılmaz
29.12.2007, 10:22
1982 senesinde Trabzonspor'un amatör takımı, aldığı başarılı sonuçlarla İkinci Lig'e yükselme hakkını elde eder.

Ancak dönemin Trabzonsporlu idarecileri özellikle ekonomik sebeplerle takımın 2. Lig'e çıkmasını istemezler. Zaten bu takımın amacı 2. Lig'e yükselmek değil A takımına futbolcu yetiştirmektir. Böylece, Trabzonspor'un ikinci takımının feragat ettiği 2. Lig'e çıkma hakkı puan sıralamasında bir basamak altta olan Sivasspor'a geçer. Sonunda Sivasspor yıllardır arzuladığı 2. Lig'e çıkma hayaline Trabzonspor'un bu jestiyle kavuşur.

Kaderin garip cilvesi yıllar önce Trabzonspor'un çekilmesiyle 2. Lig'e yükselen Sivas, bu gün 1976'da Trabzon'un gerçekleştirdiği bir ilki yeniden gerçekleştirmenin hayalini kuruyor. Sivasspor başkanının en büyük hayali, ünlü İngiliz kulübü Chelsea'yi resmi bir müsabaka için Sivas'a getirmek. Bunun yolu da ya şampiyon olmak ya da Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan geçiyor. 30 yıl önce Keagan'lı, Callahan'lı, Toschack'lı "yenilmez" Liverpool'u Trabzon'a getirip yenen "Anadolu ruhu" bugünlerde Sivas'ta yaşıyor. Bu sezon Sivasspor'un şu ana kadar yaşadıkları 1976'da şampiyon olan Trabzonspor'un hikâyesine çok benziyor .

1975-76 sezonuna girerken kimse hatta şehir bile takımdan bir şampiyonluk beklemiyordu. O kadro şehre olan borcunu iki yıl önce takım 1. Lig'e çıkarken ödemişti zaten. Tıpkı Mehmet Yıldız'lı kadronun Süper Lig'e çıkarken ödediği gibi. Şenol, Turgay, Necati diye başlayan, Ali Kemal'le biten kadroyu şampiyon olunan sezondaki Fener maçına kadar Türkiye'de kimse pek tanımıyordu. Hatta meşhur spor yazarları bile. Tıpkı ilk yarıyı lider bitiren Sivas'ın kadrosunu tanımadığı gibi. Bugün Sivassporlular medyada yeterince yer bulamadıklarından şikâyet ediyorsa da o günlerde durum daha vahimdi. Trabzonspor'a çok yer ayırdıkları için Milliyet'te Devrim Sağıroğlu ve Zeki Çol sık sık fırça yemişlerdi müdürlerinden. Uzun seneler Trabzonspor'u takip eden Zeki Çol'dan Trabzonspor efsanesinin yükselişini okuyan Türkiye, bugün de Sivasspor'un çıkışının hikâyesini en güzel anlatımla bu sayfalarda aynı kalemden okudu.

Sivassporlu futbolcular nasıl şampiyonluk kelimesini telaffuz etmekten çekiniyorsa o günlerde de Şenol Güneş gazetecilere, "Ağabey bizim için şampiyonluk daha erken değil mi?" diye sormaktaydı. Ahmet Suat Özyazıcı'nın sonlara yaklaştıkça yaptığı, "Şampiyonluğu Anadolu'ya getireceğiz. Trabzonspor tüm Anadolu'nun beklediği şampiyonluğu gerçekleştirecek güçtedir." açıklamaları Bülent Uygun'un, "Artık Türkiye'de Anadolu'dan bir şampiyon çıkması gerektiğine herkes inanıyor. İşte biz bunu başaracağız." açıklamalarına benzemiyor mu? Şenol Güneş'in ilk şampiyonluğu anlatırken kullandığı, "Biz her evin oğullarıydık." ifadesi bugün Sivas'ta aynen yaşanmıyor mu?

İlk şampiyonluğun kesinleştiği günlerde bir Ankara deplasmanı öncesi sonradan efsaneleşen kadronun iki ismi Ali Kemal Denizci ve Kadir Özcan (Kasımpaşa'nın sezon başındaki teknik direktörü) Trabzon'da bir pastanede otururlar. Her ikisi de diğerinde para olduğunu düşünüp başlarlar yiyip içmeye. Biraz sonra başkaları da katılır masaya. Herkes gittiğinde hesap ödeme faslına gelince ne Ali Kemal'de ne de Kadir'de para olmadığı anlaşılır. Ali Kemal Denizci kendine has üslubuyla yıllar sonra "Laa oğluum biz şampiyon olduk la bi lira paramuz yok." diye anlatır durumu.

Tıpkı Trabzonspor gibi 1967'de kurulan Sivasspor'un taraftar gruplarından birinin adı da Trabzonspor'unki gibi "Çılgınlar". Sivasspor da Trabzonspor gibi hücumda olduğu kadar müdafaada iyi ve az gol yiyor. Hepsi bir yana, bugünkü Sivasspor o günkü Trabzonspor gibi başarının birlik ve beraberlikten geçtiğinin, sadece sahadaki futbolcular değil teknik kadro yönetim ve taraftarların ortak hedefe yönelmesiyle engellerin aşılacağının farkında görünüyor. Bakalım türlü imkânsızlıklara rağmen önümüzdeki sene Chelsea ya da bir başka dünyaca ünlü futbol takımı 4 Eylül Stadı'nda Sivasspor'a rakip olabilecek mi? Hedef zor, şartlar ağır; ama ne demiş büyüklerimiz: "Mütevazı olanı rahmet-i Rahman büyütür."

Muhammed KOÇ
29.12.2007, 10:26
evet.ben de arkadaşlarımla bu konu üzerinde konuşuyordum.sivasın bu çıkışları trabzonsporun o yılardaki çıkışını andırıyor.sivas büyük başarılar yakalaması süpriz olmaz..

Oğuzhan Turhan
29.12.2007, 10:29
Genelleme yapmak istemiyorum ama şimdiye kadar gördüğüm sivassporlular,trabzonsporu örnek alıp bizi abi olarak görmek yerine,bizim artık büyük bir takım olmadığımız düşüncesindeler.İsimlerinin trabzonsporla anılmasından rahatsız oluyorlar herhalde ama büyük takım öyle kolay olunmuyor...

Hekimoğlu
29.12.2007, 10:31
bana sivas demeyin.biz onurumuzla bileğimizin hakkıyla şampiyon olduk haram üç puan için salya sümük ağlayıp kendimizi acındırmadık.

irfanb
29.12.2007, 10:36
Sivasspor bizden aldigi haram 3 puanla bugünlere geldi.Bizim tarihimizde böyle lekeli hicbir galibiyet yok.Kulüp Baskani ve Teknik Direktörleri sayesinde Arap-Israil savasi cikacakti neredeyse.Biz kimseyi kiskirtmadik, 3 puan icin yirtinmadik.Onurumuzla gururla mücadelemizi verdik.Ilk yariyi lider bitirmeleri sampiyon olacaklari anlamina gelmez.
Sampiyon olacaklarina da zerre kadar inancim yok.

Oğuzhan Turhan
29.12.2007, 10:39
Bide konunun başlığıda bence yanlış olmuş,yani sivassporun şampiyon olmak için bizi örnek aldığı filan yok,o yazı zaman gazetesinin yapmış olduğu bi benzetme sadece.

Ercan DEMİR
29.12.2007, 10:39
evet.ben de arkadaşlarımla bu konu üzerinde konuşuyordum.sivasın bu çıkışları trabzonsporun o yılardaki çıkışını andırıyor.sivas büyük başarılar yakalaması süpriz olmaz..

En fazla türkiye kupasını alır fazlasını yedirmezler. Trabzonspora yedirmedikleri yerde sivasa hiç yedirmezler.

Serdær
29.12.2007, 10:50
3 büyükler denilen ve bizimle 4 büyük takım olan bu döngüde Sivas'spor aradan çıkıp bu hegomonya ya son verebilirse kendi düşüncem çok iyi olur.

Sonuç olarak Sivasspor bir Anadolu kulup'ü aramızda yaşanan husisetleri bir kenara bırakırsak şampiyon olurlarsa ilk sevinenlerden biri olacağım.

Ama şu zamanda Sivasspor şampiyon olması Bülent Uygun dediği gibi mümkün değil.

İstanbul medyası bir haber çıkarttığı zaman hemen yerle bir olurlar.

Dolayısıyla Sivas yavaş yavaş ağırdan ağırdan giderse başarı elde edebilir.

Kendisini istanbul medyasına satması lazım.(Mecaz)

Bülent Bayraktar
29.12.2007, 10:55
oynanacak maçta onları yenip şampiyonluk hayallerini 4 eylül çimlerine gömecez..!
eğer yenilirsek siz izleyin sivastaki cümbüşü

ÖmerFarukYılmaz
29.12.2007, 10:55
Bide konunun başlığıda bence yanlış olmuş,yani sivassporun şampiyon olmak için bizi örnek aldığı filan yok,o yazı zaman gazetesinin yapmış olduğu bi benzetme sadece.

bnde ordan okudum zaten ama farklı anladım

İskender
29.12.2007, 10:56
Sivasın bizim başarımızı sergilemesi mümkün değil, Anadoludan yeniden bir şampiyon çıkacaksa bu biz olacağız...
Bunu kıskançlık olarak değil kulüplerin ufuklarına bakarak söylüyorum...

ÖmerFarukYılmaz
29.12.2007, 10:58
Trabzonspor'un ikinci takımının feragat ettiği 2. Lig'e çıkma hakkı puan sıralamasında bir basamak altta olan Sivasspor'a geçer. Sonunda Sivasspor yıllardır arzuladığı 2. Lig'e çıkma hayaline Trabzonspor'un bu jestiyle kavuşur.

İyilik YAP DENİZE at

ilhan
29.12.2007, 11:13
Sizdeki bu Sivasspor sempatisi beni şaşırtmaya devam ediyor ;)

Bu konu hakkında yorum yapmayacağım.

yns61
29.12.2007, 12:15
ayıp degilmi burda sivas muhabbeti.. bvırakın sivas sempatisini

Bayundur Han
29.12.2007, 12:29
Ne sivasi ya? Adamlar bize antisemit mi demedi? Dayak vura vura 3 puanimizimi almadi? Sivas sampiyon mampiyon olmasin. Bizide ornek almasin. Insallah ikinci yarida dususse gecerler. Bunu cani gonulden istiyorum. Kayseri olsun sampiyon baska takim olsun sampiyon ama sivas olmasin.

AyKaN
29.12.2007, 12:30
Sivas daha yeni nesil bizans oyunlarını görmedi. Az bi palazlansınlar alırlar aşağıya. Bize ki 2005'te yedirmediler, Sivas'a mümkün değil.

Bu Lig'de şampiyon olabilecek 4 takım vardır. Trabzonspor'da bu günlük güç olmayabilir ama potansiyel mevcut.

Onlar treni 20 sene önce kaçırdılar. (Taraftar profili, sayısı, şehir takımını sahiplenme olgusu,...)

Artık makas kapanamayacak kadar açıldı.

temel_yilmaz
29.12.2007, 12:52
bırakın arkadaşlar bu sivas muhabbetini trabzonspor denilen olgu tabiri caiz ise küllerinden doğuştur birey olma topluma kendini ispat ve yaşadığın yere borcunu ödeme asalet trabzonsporu başarıya taşıyan en önemli etkendir bugünde trabzonspor için gereken tek şey takımının futbolcusunun taraftarının şenol güneşin dediği gibi önemli olan her evin oğulları olmak olgusu bırakın sivası trabzonspor şampiyon olamıyosa kimse olmasın ligin üstüne taş düşsün ertelensin trabzonspor haricinde hiç bir spor olgusu türkiyede beni ilgilendirmemekte

Mayls
29.12.2007, 13:02
Insallah Sivasspor bu cikisini sürdürür. Özellikle Süper Lig'de futbol acisindan bir kalite olusturulmusken Anadolu'dan bir sampiyon Türk Futbolunu tamamen degistirir belki de Federasyon'da istedigimiz adalet saglanir.

EmrahYalçınalp
29.12.2007, 13:17
Önce içerde oynadığı maçlarda fb, bjk ve gs gol attığında "çıt" çıkmayacak o stadyumdan. Sonra "büyüklük" vb gibi kelimelerin içinde geçtiği cümleleri kurabilirler.

Ayrıca, bütün ön yargımı, antipatimi bir kenara bırakarak söylüyorum. Sivasspor'un başarısı sadece iyi bir jenerasyon ve bizden aldığı gazın takımı götürmesiyle ilintili. Başkanları fb'li, hocaları da öyle. Her ikisinin de mental açıdan bir farklılıklarının, entellektüel kapasitelerinin olmadığını düşünüyorum. Sivas'ın hocası Aykut olsa, Tolunay olsa, Rıdvan olsa, Ünal olsa, ne bileyim, Lucescu olsa biraz korkardım. Hala asker selamıyla poz veren, "şampiyon olmak istemiyoruz" diye -güya- spekülatif göndermeler yapan takımın hocası kriz yönetemez. Başkanlarını saymıyorum bile...

Ama bir şeyi ispat ettiği için tebrik ederim Sivas'ı. Birincisi, bu ligde başarılı olmak için çok büyük topçulara ihtiyaç yok. Ama işini yapan topçulara ihtiyaç baki. 2.si, eğer herkesin dilindeki "ekonomik güç" bu kadar önemli olsa her sene FIFA kulüplerden mal varlığı listesi ister, birinciyi şampiyon yapardı. Sivas da elindeki gücü verimli kullanarak iyi bir çıkış yakaladı.

Ama dediğim gibi, hocaları ve başkanları gibi bir şansızlıkları var. Biz de çok daha iyi bir kadro yakalamış ama bunu ZD'a emanet etmek gibi bir gaflete düştüğümüz için korka korka çıktığımız Kiev'e elenip madara olmuştuk. Ersun Hoca kalır ve istediği 4-5 adam alınırsa futbol kalitesi neymiş, nasıl başarılı olunurmuş görürüz. Bülent'le, Odyakmaz'la, 3 İstanbul takımıyla yapılan maçlarda "bugünlük kusuruma bakma Sivas" diyen taraftarla olmaz o işler.

Ahmet Kuru
29.12.2007, 13:33
Sıvas öyle böyle 3 puanı haksız da olsa bir başarı elde etmiş.3 puanı taploda dahil edilmezse yine çok iyi bir konumdalar.Lakin şampiyon olmalarını istemem.Çünkü zaten istanbul basını bize karşı ondan sonra milletle uğraş büyüklük tartışması için.Milletin işine gelmiyor.Büyüklük Geçmişteki Başarılarla elde edilir.Ezikler hala geçmişdeki başarılarından övgü ile bahsederken biz bahsettiğimiz zaman onlar önceden diyerek kendilerine bir pay çıkarma çabasında.Hala en büyük takımlardan biriyiz ve her zamanda öyle olacak.İsterse Anadoludan 5 tane daha şampiyon çıksın...Ama 6 lig şampiyonluğu,7 Turkiye kupası,sayısını bilmediğim başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı kupası.avrupadaki geçmiş yıllardaki başarılı sonuçları geçerseler Ozaman diyecek birşey yok....

Bayundur Han
29.12.2007, 14:45
Önce içerde oynadığı maçlarda fb, bjk ve gs gol attığında "çıt" çıkmayacak o stadyumdan. Sonra "büyüklük" vb gibi kelimelerin içinde geçtiği cümleleri kurabilirler.

Ayrıca, bütün ön yargımı, antipatimi bir kenara bırakarak söylüyorum. Sivasspor'un başarısı sadece iyi bir jenerasyon ve bizden aldığı gazın takımı götürmesiyle ilintili. Başkanları fb'li, hocaları da öyle. Her ikisinin de mental açıdan bir farklılıklarının, entellektüel kapasitelerinin olmadığını düşünüyorum. Sivas'ın hocası Aykut olsa, Tolunay olsa, Rıdvan olsa, Ünal olsa, ne bileyim, Lucescu olsa biraz korkardım. Hala asker selamıyla poz veren, "şampiyon olmak istemiyoruz" diye -güya- spekülatif göndermeler yapan takımın hocası kriz yönetemez. Başkanlarını saymıyorum bile...

Ama bir şeyi ispat ettiği için tebrik ederim Sivas'ı. Birincisi, bu ligde başarılı olmak için çok büyük topçulara ihtiyaç yok. Ama işini yapan topçulara ihtiyaç baki. 2.si, eğer herkesin dilindeki "ekonomik güç" bu kadar önemli olsa her sene FIFA kulüplerden mal varlığı listesi ister, birinciyi şampiyon yapardı. Sivas da elindeki gücü verimli kullanarak iyi bir çıkış yakaladı.

Ama dediğim gibi, hocaları ve başkanları gibi bir şansızlıkları var. Biz de çok daha iyi bir kadro yakalamış ama bunu ZD'a emanet etmek gibi bir gaflete düştüğümüz için korka korka çıktığımız Kiev'e elenip madara olmuştuk. Ersun Hoca kalır ve istediği 4-5 adam alınırsa futbol kalitesi neymiş, nasıl başarılı olunurmuş görürüz. Bülent'le, Odyakmaz'la, 3 İstanbul takımıyla yapılan maçlarda "bugünlük kusuruma bakma Sivas" diyen taraftarla olmaz o işler.

cok dogru !!!

oflubektas
29.12.2007, 15:22
Sivasspor'un alkışlanacak tek özelliği, futbolcularının ligin ilk yarısı boyunca sarfettiği emektir. (Bizden aldıkları 3 puan hariç tabi) Onun dışında Sivasspor'un bu günü ile Trabzonspor'un asr-ı saadet devri arasında hiçbir paralellik görmemekteyim. Şampiyon olacaklarsa sevinirim ama bir şartla: İkinciyle aralarındaki PUAN FARKI EN AZ 4 OLMALI.

Burçak
29.12.2007, 15:28
sivasın bugünkü durumu zamanında denizli gençler antep kayseri vb.. gibi takımların dönem dönem yakaladığı havadan ibaret.
bunu uzun süre kaldıramazlar.
bütün bunlar biyana daha 17 tane oynanmamış maç var. düşününki çok çok kaliteli 3 adam aldılar. 2. yarı çok daha ii oynuyorlar. bu bile yetmeeeezz. çünkü neye uğradıklarını şaşırırlar. cem papilanın metin tokat ın yeni versiyonları ile tanışırlar. daha 17 maç var diye henüz masa başı işler devreye girmedi. iş ciddiye binsin neye uğradıklarını şaşırırlar.
düşünsenize febe ile şamp. mücadelesindeler. zamanında fenerium marka eşofman giyen bu takımı alt etmesi çok kolay dır. ha edemezsen cem papilanın yeni versiyonları devreye girer. yedirmezler.
sivasa tavsiyem şu günleri ii değerlendirsinler. bidaha böle bi sıralamayı göreceklerini sanmam

MehmeTS_ADANA
29.12.2007, 15:29
ya ne şampiyonluğu
trabzonun yaptığı 100 yılda bir olur
yani sivas vb benzeri bi takımın şampiyon olması için yaklaşık 70 sene daha beklemek lazım

cIlgInIm
29.12.2007, 16:19
bu benzetme bence hiç yakışmamış .. sivasspor trabzonspor benzetmesi.. olacak gibi değil.. yalakalık yalan dolan almş başını gidiyorr sivassporda.. bir hocaları var ki birgun sampiyon olmayacagız birgün vazgectik olacagız sanki ellerindeymiş gibi.. başkanları desen tam b ir kıvrak.. (şu bir gercek bizim başkandan başarılı) bi kıyıdan büyük takımlara yalanıyor bir kıyıdan federasyona.. Biz trabzonluyuz Trabzonsporluyuz her zaman farklıyızdır .. tekizz...

ilhan
29.12.2007, 16:22
Gitsin ikinci ligde şampiyon olsunlar :D

Bizi örnek alıyorlarsa önce asaletimizi örnek alsınlar. Öyle katakulleyle, haram 3 puanla lider olmakla olmuyor.

KUTADGU
29.12.2007, 16:34

Bizi örnek alıyorlarsa önce asaletimizi örnek alsınlar. Öyle katakulleyle, haram 3 puanla lider olmakla olmuyor.

İlhan yazdıklarına yürekten katılıyorum....

Cem Balcı
29.12.2007, 16:37

hiçmi hiç sanmıyorum.sivas şok bir düşüşe geçeçek ve bizim alt sıralarımıza yerleşicek.ahada buraya yazıyorum.:)

karatasof
29.12.2007, 16:43
Bu tamamen kurgusal senaryo kime ait bilemiyorum ancak beni tatmin etmedi.Son 23 yılında şampiyon olamayan takımı kendi kentinde bile tutan çocukların oranı % 50'nin altına inmişken ( sene başında bir yerel gazetenin Trabzondaki ilköğretim okullarında yaptırdığı ankette; Hangi takımı tutuyorsunuz sorusuna verilen yanıtlarda TS'u tuttuğunu belirtenlerin oranı % 46 çıkmış) nasıl başka bir kentin futbol takımı ve yöneticileri örnek almasına inanabilirizki.Belliki TS'lu bir arkadaşımız tamamen duygusal bir '' Self emotional ejection '' yapmış.

lucciiffer
29.12.2007, 16:46
yok biz olamayacaksak sampiyon anadoludan cıksın edebiyatı yapan arkadaslara soruyorum.sanki sampiyonluklara doymus takımın taraftarın yorumları olmuyomu bu.24 sene gecti kacımız sampiyonluk gordu.biz sampiyon olamayacaksak kimse olmasın.

cabri
29.12.2007, 17:51
Bu düzen böyle devam ettiği müddetce anadolu takımlarının en büyük başarısı ilk yarıyı lider bitirmekten öteye gitmez. Bunu değiştirmeye ne sivas ın gücü yeter ne de buna derin futbol dünyası müsade eder.

Gelecek 10 yıllarda anadoludan tek şampiyon adayı var o da Trabzonspor.. Zira bu günkü aciz duruş ve çağdışı yönetiliş çarpıklığından kurtulamazsa bu şansını her geçen yıl kaybetmekte.. Başta fb olmak üzere diğer rakipleri ile arasındaki fark açılmaktadır.

Sivas ın şampiyon olmasını ise ne istiyorum ne de umursuyorum.. Yarattığı antipati ne çabuk unutuldu buna da şaşırmamak elde değil.

coskun0661
29.12.2007, 17:58

cok dogru....bizi örnek almaları için 40 fırın vakfıkebır ekmegı yemelerı lazım onu da yıyemezler ekmek bizde:D

Fatih Öztürk
29.12.2007, 18:06
yahu kardeşim sivasspor ne takımki göklere cıkarılmış bu kadar.sivasın gücü neki türkiyenin hangi memleketinde taraftarı varda başarılı olacak.altı üstü ligi ilk yarı zirvede bitirmiş.abartmaya gerek yok.sivasa sivasta gol olup yağacağız ve sivas hakettiği yere yani ilk beşin altına düşecek.
o kadar.

cabri
29.12.2007, 18:12
Bu tamamen kurgusal senaryo kime ait bilemiyorum ancak beni tatmin etmedi.Son 23 yılında şampiyon olamayan takımı kendi kentinde bile tutan çocukların oranı % 50'nin altına inmişken ( sene başında bir yerel gazetenin Trabzondaki ilköğretim okullarında yaptırdığı ankette; Hangi takımı tutuyorsunuz sorusuna verilen yanıtlarda TS'u tuttuğunu belirtenlerin oranı % 46 çıkmış) nasıl başka bir kentin futbol takımı ve yöneticileri örnek almasına inanabilirizki.Belliki TS'lu bir arkadaşımız tamamen duygusal bir '' Self emotional ejection '' yapmış.

Bu istatistik doğru ise gerçekten çok yazık.. Demek Trabzonlu çocuklarımızın yarısı Trabzonspor u tutmuyor ha... Çok mühim bir ayrıntı.

Geçen gün ilköğretim 2.sınıfa giden bir öğrencimin üzerinde Trabzonspor forması gördüm (şehir istanbul) ..

Hangi takımı tuttuğunu sordum;
-Trabzonspor öğretmenim... dedi.

-Nerelisin? dedim.
Bayburt luymuş..

Babası ve abisi de Trabzonsporlu.. ama bir üzüntüsü var, annesi ve ablası gs li.. Önce içimden sonra da dilimden "-Helal olsun.." sözcükleri döküldü. Ya Trabzonlu olupta istanbul takımlarını tutanlara.. Çoluk çocuğuna bu bilinci veremeyen Trabzonlu hemşerilerime.. "Helal olsun" un zıttı vardı ya.. Onlara da onu söylüyorum!

karatasof
29.12.2007, 18:49
Bu istatistik doğru ise gerçekten çok yazık.. Demek Trabzonlu çocuklarımızın yarısı Trabzonspor u tutmuyor ha... Çok mühim bir ayrıntı.

Geçen gün ilköğretim 2.sınıfa giden bir öğrencimin üzerinde Trabzonspor forması gördüm (şehir istanbul) ..

Hangi takımı tuttuğunu sordum;
-Trabzonspor öğretmenim... dedi.

-Nerelisin? dedim.
Bayburt luymuş..

Babası ve abisi de Trabzonsporlu.. ama bir üzüntüsü var, annesi ve ablası gs li.. Önce içimden sonra da dilimden "-Helal olsun.." sözcükleri döküldü. Ya Trabzonlu olupta istanbul takımlarını tutanlara.. Çoluk çocuğuna bu bilinci veremeyen Trabzonlu hemşerilerime.. "Helal olsun" un zıttı vardı ya.. Onlara da onu söylüyorum!
Maalesef bu böyle arkadaşım.En son fb maçında rakibi r.c.dan forma alabilmek adına komiklikler yapan arkadaşın özrü kabahatinden büyük savunmasında ''Teyze kızım için istedim'' lafı beni dahada rencide etmişti.Kendisini eleştirdiğim yazımdan dolayı bazı arkadaşlarımız adamın trabzonlu olması ile teyzesinin kızınında trabzonlu olmasını gerektirmeyeceği dillendirilmiş ve malum topçumuzun bu hareketi masum gösterilmeye çalışılmıştı.Ancak ben istanbul takımlarında forma giyen trabzon kökenli futbolcuları akrabam niteleyerek o takım taraftarı olmalarını izaha kalkışan nice trabzonlular gördüğümü,en azından bizim takım formasını giyme lutfuna ermiş memleket çocuklarının akrabalarınında o mantıkla TS'u tutmaları gerekmezmiydi diyebilemezmiyim.Evet söylenildiği gibi bugün TS başarıdan uzaklaşmak yanında içten içe Trabzonluluk değerinide yitirmektedir.Ancak sizinde verdiğiniz örnek gibi örnekler benim çevremdede yok değil.Görev yaptığım bölgede Giresun,Ordu,Tokat ve Amasya gibi illerin mensubu olan ailelerin yeni yetme çocuklarında TS forma ve atkıları görmek ve ''Sende bu takımı tutuyormusun yoksa baban aldığı için mi giyiyorsun?'' soruma aldığım cevapla gelecekten ümidimizi kesmememiz gerektiğini muştuluyor.Bunca İstanbul Basınının yanlı dezenformasyonuna rağmen istanbulda TS'a gönül vermiş başka vilayet çocukları olması bizi dahada bilinçlendirmeli.Yavrularımıza TS'lu olma bilinci kazandırabilmenin yollarını araştırmalıyız.Selam ve dua ile....

AyKaN
30.12.2007, 00:34
Son 23 yılında şampiyon olamayan takımı kendi kentinde bile tutan çocukların oranı % 50'nin altına inmişken ( sene başında bir yerel gazetenin Trabzondaki ilköğretim okullarında yaptırdığı ankette; Hangi takımı tutuyorsunuz sorusuna verilen yanıtlarda TS'u tuttuğunu belirtenlerin oranı % 46 çıkmış) nasıl başka bir kentin futbol takımı ve yöneticileri örnek almasına inanabilirizki.

Benim hatırladığım sadece bir okulda yapılmıştı ve oran da %70 lerin üzerindeydi. Zaten benim için bunlar kriter değil. Gazete yazar, ulusal veya yerel. Her biri bir taraftan tekme atmaya kalkar, değişik hesaplar yapar.

Sayı olarak başka takımları tutanların artması normal. Yerlisi Trabzon'dan göç ediyor ve şehirde Trabzonlu olmayanların sayısı artıyor. (polis,asker,öğretmen,...) Mesela benim zamanımda Anadolu lisesi tercihlerinde Akçaabat'tan Trabzon'u yazamazdık. Şimdi tercihler iller arası yapılıyormuş.

Ama ne olursa olsun, Türkiye 'de bu alanda Trabzon ili tektir. Bu oranın da %75 lerin altına düşmeyeceğini düşünüyorum.

Arkadaşlarla şehir-takım konusu olunca "Bizim kaldırım taşlarımız bile bordo-mavi, Belediye otobüslerimiz bile bordo- mavi, siz hangi renge boyayabilirsiniz ki?" diyorum ve bundan gurur duyuyorum.

Oğuuz
30.12.2007, 00:36
yahu kardeşim sivasspor ne takımki göklere cıkarılmış bu kadar.sivasın gücü neki türkiyenin hangi memleketinde taraftarı varda başarılı olacak.altı üstü ligi ilk yarı zirvede bitirmiş.abartmaya gerek yok.sivasa sivasta gol olup yağacağız ve sivas hakettiği yere yani ilk beşin altına düşecek.
o kadar...

Trabzonspor'un şampiyonluğa ilk kez oynadığı vakitte ülke genelinde böyle bi kanı vardır heralde diye düşünüyorum.. işte bi benzerlik daha :)

:ts: :tr:

Vkgz
30.12.2007, 01:03
1982 senesinde Trabzonspor'un amatör takımı, aldığı başarılı sonuçlarla İkinci Lig'e yükselme hakkını elde eder.

Ancak dönemin Trabzonsporlu idarecileri özellikle ekonomik sebeplerle takımın 2. Lig'e çıkmasını istemezler. Zaten bu takımın amacı 2. Lig'e yükselmek değil A takımına futbolcu yetiştirmektir. Böylece, Trabzonspor'un ikinci takımının feragat ettiği 2. Lig'e çıkma hakkı puan sıralamasında bir basamak altta olan Sivasspor'a geçer. Sonunda Sivasspor yıllardır arzuladığı 2. Lig'e çıkma hayaline Trabzonspor'un bu jestiyle kavuşur.

Kaderin garip cilvesi yıllar önce Trabzonspor'un çekilmesiyle 2. Lig'e yükselen Sivas, bu gün 1976'da Trabzon'un gerçekleştirdiği bir ilki yeniden gerçekleştirmenin hayalini kuruyor. Sivasspor başkanının en büyük hayali, ünlü İngiliz kulübü Chelsea'yi resmi bir müsabaka için Sivas'a getirmek. Bunun yolu da ya şampiyon olmak ya da Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan geçiyor. 30 yıl önce Keagan'lı, Callahan'lı, Toschack'lı "yenilmez" Liverpool'u Trabzon'a getirip yenen "Anadolu ruhu" bugünlerde Sivas'ta yaşıyor. Bu sezon Sivasspor'un şu ana kadar yaşadıkları 1976'da şampiyon olan Trabzonspor'un hikâyesine çok benziyor .

1975-76 sezonuna girerken kimse hatta şehir bile takımdan bir şampiyonluk beklemiyordu. O kadro şehre olan borcunu iki yıl önce takım 1. Lig'e çıkarken ödemişti zaten. Tıpkı Mehmet Yıldız'lı kadronun Süper Lig'e çıkarken ödediği gibi. Şenol, Turgay, Necati diye başlayan, Ali Kemal'le biten kadroyu şampiyon olunan sezondaki Fener maçına kadar Türkiye'de kimse pek tanımıyordu. Hatta meşhur spor yazarları bile. Tıpkı ilk yarıyı lider bitiren Sivas'ın kadrosunu tanımadığı gibi. Bugün Sivassporlular medyada yeterince yer bulamadıklarından şikâyet ediyorsa da o günlerde durum daha vahimdi. Trabzonspor'a çok yer ayırdıkları için Milliyet'te Devrim Sağıroğlu ve Zeki Çol sık sık fırça yemişlerdi müdürlerinden. Uzun seneler Trabzonspor'u takip eden Zeki Çol'dan Trabzonspor efsanesinin yükselişini okuyan Türkiye, bugün de Sivasspor'un çıkışının hikâyesini en güzel anlatımla bu sayfalarda aynı kalemden okudu.

Sivassporlu futbolcular nasıl şampiyonluk kelimesini telaffuz etmekten çekiniyorsa o günlerde de Şenol Güneş gazetecilere, "Ağabey bizim için şampiyonluk daha erken değil mi?" diye sormaktaydı. Ahmet Suat Özyazıcı'nın sonlara yaklaştıkça yaptığı, "Şampiyonluğu Anadolu'ya getireceğiz. Trabzonspor tüm Anadolu'nun beklediği şampiyonluğu gerçekleştirecek güçtedir." açıklamaları Bülent Uygun'un, "Artık Türkiye'de Anadolu'dan bir şampiyon çıkması gerektiğine herkes inanıyor. İşte biz bunu başaracağız." açıklamalarına benzemiyor mu? Şenol Güneş'in ilk şampiyonluğu anlatırken kullandığı, "Biz her evin oğullarıydık." ifadesi bugün Sivas'ta aynen yaşanmıyor mu?

İlk şampiyonluğun kesinleştiği günlerde bir Ankara deplasmanı öncesi sonradan efsaneleşen kadronun iki ismi Ali Kemal Denizci ve Kadir Özcan (Kasımpaşa'nın sezon başındaki teknik direktörü) Trabzon'da bir pastanede otururlar. Her ikisi de diğerinde para olduğunu düşünüp başlarlar yiyip içmeye. Biraz sonra başkaları da katılır masaya. Herkes gittiğinde hesap ödeme faslına gelince ne Ali Kemal'de ne de Kadir'de para olmadığı anlaşılır. Ali Kemal Denizci kendine has üslubuyla yıllar sonra "Laa oğluum biz şampiyon olduk la bi lira paramuz yok." diye anlatır durumu.

Tıpkı Trabzonspor gibi 1967'de kurulan Sivasspor'un taraftar gruplarından birinin adı da Trabzonspor'unki gibi "Çılgınlar". Sivasspor da Trabzonspor gibi hücumda olduğu kadar müdafaada iyi ve az gol yiyor. Hepsi bir yana, bugünkü Sivasspor o günkü Trabzonspor gibi başarının birlik ve beraberlikten geçtiğinin, sadece sahadaki futbolcular değil teknik kadro yönetim ve taraftarların ortak hedefe yönelmesiyle engellerin aşılacağının farkında görünüyor. Bakalım türlü imkânsızlıklara rağmen önümüzdeki sene Chelsea ya da bir başka dünyaca ünlü futbol takımı 4 Eylül Stadı'nda Sivasspor'a rakip olabilecek mi? Hedef zor, şartlar ağır; ama ne demiş büyüklerimiz: "Mütevazı olanı rahmet-i Rahman büyütür."

Dostum Nereden Buldun Bu Yazıyı

cabri
30.12.2007, 02:05
Bu konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum.. Haberin özünde Trabzonspor adına konuşulması ve düşünülmesi gereken önemli şeyler var.. Abuk sabuk bir sürü başlık gözönünde durmaya devam ederken bu başlığın hangi düşünce ile SPOR EXTRA ya taşındığını anlamakta zorlandım doğrusu...

Bu forumun düzenini sağlayan kardeş ve arkadaşlarıma tavsiyem en azından bu tür taşıma silme gibi işlemlerde açıklama koymalarıdır. Benim gibi forum müptelası olmayan üyelerde 10-15 dk yorum yazdığı başlığı aramak zorunda kalmaz.

Haber ne kadar sivasla ilgili görünse de.. Dolaylı olarak Trabzonspor un büyüklüğü Anadolunun abisi sıfatı pekiştiriliyor... Dikkatli okumakta fayda var. Başarıya giden yolu çok iyi özetlemiş zaman gazetesi. Hem de bizi örnek göstererek. Başarı için başkalarını değil kendimizi örnek alırsak sanırım daha doğru bir iş yapmış oluruz.

Maalesef bu böyle arkadaşım.En son fb maçında rakibi r.c.dan forma alabilmek adına komiklikler yapan arkadaşın özrü kabahatinden büyük savunmasında ''Teyze kızım için istedim'' lafı beni dahada rencide etmişti.Kendisini eleştirdiğim yazımdan dolayı bazı arkadaşlarımız adamın trabzonlu olması ile teyzesinin kızınında trabzonlu olmasını gerektirmeyeceği dillendirilmiş ve malum topçumuzun bu hareketi masum gösterilmeye çalışılmıştı.Ancak ben istanbul takımlarında forma giyen trabzon kökenli futbolcuları akrabam niteleyerek o takım taraftarı olmalarını izaha kalkışan nice trabzonlular gördüğümü,en azından bizim takım formasını giyme lutfuna ermiş memleket çocuklarının akrabalarınında o mantıkla TS'u tutmaları gerekmezmiydi diyebilemezmiyim.Evet söylenildiği gibi bugün TS başarıdan uzaklaşmak yanında içten içe Trabzonluluk değerinide yitirmektedir.Ancak sizinde verdiğiniz örnek gibi örnekler benim çevremdede yok değil.Görev yaptığım bölgede Giresun,Ordu,Tokat ve Amasya gibi illerin mensubu olan ailelerin yeni yetme çocuklarında TS forma ve atkıları görmek ve ''Sende bu takımı tutuyormusun yoksa baban aldığı için mi giyiyorsun?'' soruma aldığım cevapla gelecekten ümidimizi kesmememiz gerektiğini muştuluyor.Bunca İstanbul Basınının yanlı dezenformasyonuna rağmen istanbulda TS'a gönül vermiş başka vilayet çocukları olması bizi dahada bilinçlendirmeli.Yavrularımıza TS'lu olma bilinci kazandırabilmenin yollarını araştırmalıyız.Selam ve dua ile....

Hocam, tam da Trabzonsporluluk bilinci derken kendimizi SPOR EXTRA da bulduk ama önemli değil. Burada devam ederiz.

Tayfun un teyze kızı hangi takımı tutuyor.. Hatta Tayfun kardeşim hangi takımı tutuyor olursa olsun sırtında Trabzonspor forması ile bu takımı küçük düşürme hakkına sahip değildir. Bu fikri yürüterek Tayfun u savunanlara katılmak ise mümkün değil. Eleştirmekte sonuna kadar haklısın.