PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Atatürk'e Fenerli Diyenler...! (Bakınız)

Kaan
21.12.2007, 13:51
Ata Fenerli DEĞİLMİŞ!

Atatürk'ün Fenerbahçeli olduğunu biliyorduk. Ama Ata'nın bir Anadolu klübünü tuttuğu iddia edildi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçeli olduğu iddialarının ardından, Trabzonsporlu olduğu iddia edildi.
''Anabasis'ten Atatürk'e Seyahatnamelerde Trabzon'' ile ''Atatürk ve Trabzon'' kitaplarının yazarı olan Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Veysel Usta, Atatürk'ün Trabzonsporlu olduğunu öne sürdü.
Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusal bağımsızlık savaşının önderi, Türkiye Devleti'nin kurucusu ve lideri olduğunu vurgulan Usta, şunları söyledi:

ELİMİZDE KANIT VAR
'Atatürk ulusun ortak paydası ve en kıymetli değeridir. Hal böyle iken, İstanbul kulüpleri bir vesile bularak Atatürk'ü kendi kulüplerinin mensubu olarak göstermeye çalışmaktadır. Bu kulüpler çeşitli iddialar ortaya atarak, kanıtlar ortaya sürmektedir. Bu iddialar Atatürk'ün kendi taraftarları olduğunu söylemeye yetecek dayanak ve kanıttan yoksundur. Halbuki bizim elimizde Atatürk'ün Trabzonsporlu olduğuna dair çok daha önemli kanıtlar bulunmaktadır. Bu kanıtlara dayanarak gönül rahatlığıyla ve büyük bir gururla Atatürk'ün Trabzonsporlu olduğunu söyleyebiliriz.''

ATATÜRK, TRABZON LİSESİ'NDE
Usta, Atatürk'ün 16 Eylül 1924 yılında asırlık eğitim kurumu olan Trabzon Lisesi'ni ziyaret ettiğini belirterek, ''Trabzon Lisesi'nin spor yurdunu ziyaret eden Atatürk, okul hatıra defterine kendi el yazısıyla, spor tarihimize geçen, 'Bedeni idman, fikri idmanla muvazi gitmelidir' sözlerini yazarak, Türk gençlerine sporun yalnızca bedensel bir uğraş olmadığını, bu uğraşın anlamlı ve başarılı olabilmesinin temel koşulunun bilimsel öğretilere dayanmasından geçtiği mesajını vermiştir.

TRABZONSPOR'UN TARİHİ DE ESKİ
Trabzon'da ilk spor kulübünün İstanbul kulüpleri ile eş zamanlı olarak
kurulduğunu hatırlatan Usta, ''Trabzon'da 1913 yılında İdman Yurdu adıyla kurulan ve kırmızı-beyaz renklere sahip olan kulüp, Rumlar'la oynadığı ilk müsabakayı 2-0 kazanmıştır. Ancak Seferberlik nedeniyle kapanmıştır. Daha sonra 20 Ocak 1921'de İdmanocağı, 10 Şubat 1921'de İdman Grubu, 1 Ocak 1923'de Necmiati ve Ağustos 1923'te Akçaabat'ta İdman Sebat Yurdu kurulmuştur'' diye konuştu.

ATA TRABZONSPOR'U HER VESİLEYLE ÖVDÜ
Usta şöyle devam etti: "Trabzon ve Trabzonlular'ı her vesile ile öven Mustafa Kemal, 1930'da Necmiati Spor kulübü mensuplarının verdiği konseri izlemiş, mal varlığını Türk ulusuna bağışlama kararı gibi anlamlı ve önemli bir kararı da 1937'de Trabzon'da vermiştir.
Mustafa Kemal'in sağlığında 1927 yılında Mustafa Kemal Derneği tarafından İdman Ocağı kulübüne verilmiş olan büst ve bayrak, bugün Trabzonspor Müzesi'ndedir''

Kaynak: http://www2.internethaber.com/images/news_source/3.jpg

Mayls
21.12.2007, 15:56
Ben Trabzonspor'lu olduguna dair bir delil göremedim yazida. Hem kimi tutmussa tutmus. O bizim Ata'mizdir. Fenerli olsa ne olur olmasa ne olur :)

MarceloTS
21.12.2007, 16:09
Yıl 2003 - BJK'nin 100.yılı --> Atatürk Beşiktaşlı
Yıl 2005 - GS'nin 100.yılı --> Atatürk Galatasaraylı
Yıl 2007 - FB'nin 100.yılı --> Atatürk Fenerbahçeli

Ve yıl 2008 Atatürk Trabzonsporlu.Ortaya iddia atan atıyor.Ben de yarın Atatürk Beykozsporlu ydu diye bişe atsam heralde şaşırmaz kimse.Bu işe kafa yorduğunuz kadar başka şeylere yorsaydınız kafalarınızı daha iyi yerlerde olurduk..

Muhammed KOÇ
21.12.2007, 16:10
bence atatürk takım tutmuyodu:D

Mayls
21.12.2007, 16:21
bence atatürk takım tutmuyodu:D
Bencede :). Kim zeki, cevik ve ahlakliysa ona sempatisi vardi.

İHSAN
21.12.2007, 16:39
ezikler bile böyle bir iddia ortaya atıyorsa, varsın bizimkiler de çıksın söylesin. Gayet normal.

Murat GENEL
21.12.2007, 16:50
Futbol o zamanlar çok popüler bir spor değildi ülkemizde..Atamızında pek ilgili oldugunu söyleyemem Futbola o dönemler(tahminim)..hem istediği takımı tutsun..Atatürk'tü tuttugu takımından eleştirmeyecek kadar Türk'üm..

TSezgin61
21.12.2007, 17:53
sacma bi haber, belki trabzonlulari överdi ama trabzonsporla ne alakasi var. atatürkün takim tutma gibi bir düsüncesi olacagini sanmiyorum. ozamanlar futbol daha cok yeniydi ülkemizde ve devletimizin futboldan cok daha önemli sorunlari vardi, atatürkünde oldugu gibi. mesela birinci dünya savasi, kurtulus savasi, canakkale savasi gibi. atatürkün basini kasiyacak zamanimi vardida futbolla ilgilensin.

su olabilir. sporcuyu cok severdi, fenerbahce besiktas galatasarayada sempatisi bu yönde olmustur. yani ben fenerliyimde, galatasarayliyimda, besiktasliyimda, trabzonluyumda, antepliyimde...vs.vs.vs... cünkü ben TÜRKÜM... o düsüncede oldugu icindir.... gerisi yalan dolan.

hem tutmus olsa bile suan yasaydi trabzonsporun cektigi zorluklara karsi sempatisi bize agir basacagi acik ve net.... kimse atip tutmasin

Emre B.
21.12.2007, 17:57
Atatürk'ün takımını çözmeye çalışana kadar yaptıklarını çözmeye çalışsak dünyanın en gelişmiş ülkesi oluruz.

Sönmez Özlü
21.12.2007, 19:31
Atatürk'ün takım falan tuttuğunu zannetmiyorum.

Fakat Atatürk'ün Fenerbahçeliliğine kanıt olarak gösterilen şeyler -kulübü ziyaret vs.- görüldüğü üzere Trabzon'da da yaşanmış.

Muhtemelen daha birçok takım için de böylesi durumlar geçerlidir.

Birçok renkdaşımızın isabetle belirttiği üzre, Atatürk'ün takımını araştırmaktan daha önemli işlerimiz olmalı.

Son bir not: Atatürk gerçekten şu ya da bu takımı tutsa dahi, bu o takıma bir avantaj kazandırmamalı. Atatürk beyaz leblebiyi de severmiş. En büyük çerez beyaz leblebi!

Cem Balcı
21.12.2007, 20:34
ya bu konu çok saçma bi konu.her takım kendi üstüne alınıyo.gündeme getirmek çok anlamsız.

Adem Erdoğan
21.12.2007, 21:01
Bence ne fener nede diğerleri Atatürk ün umrunda deildi.Saçma bir polemik konusu.O kadar sıkıntı içinde futbolla ilgileneceğini zannettmiyorum.

OYılmaz
21.12.2007, 21:03
:)

Sadece Gülüyorum...

Gereksiz Başlık...

Cem Balcı
21.12.2007, 21:07

Sadece Gülüyorum...

Gereksiz Başlık...

aynen öyle.hatta bende gülüyüm.:D:p

zafer6161
21.12.2007, 21:16
AtatÜrkÜn Trabzonsporlu Olma İhtİmalİ Sifirdir,ÇÜnkÜ O Yillarda Trabzonspor Dİye Bİ Takim Yoktur,

Cem Balcı
21.12.2007, 21:21
AtatÜrkÜn Trabzonsporlu Olma İhtİmalİ Sifirdir,ÇÜnkÜ O Yillarda Trabzonspor Dİye Bİ Takim Yoktur,

bitmiştir.nokta.

Gökçebey
21.12.2007, 21:41
Atatürk futbol peşinde değil memleketi kurtarma peşinde koşmuştur. Eziklere has bir özellik olan Atatürk bizimsporluydu safsatası Trabzonspor'a uygun değil kanımca.

ilhan
21.12.2007, 22:29
" Atam İzindeyiz. "

Fenerli olsa herkes fenerli olurdu.
Cinconlu olsa herkes cinconlu olurdu.
Bjkli olsa herkes bjkli olurdu.

Atam İzindeyiz.

Biz biliyoruz ki senin tuttuğun bir takım yoktu.

Punisher-61
21.12.2007, 22:52
atatürkün hangi takimi tuttugu önemli mi?? sanki o dönem Futbol ön plandaydi..

Egemen Yılmaz
21.12.2007, 23:33
Atatürk'ün takım tuttuğunu zannetmiyorum.

Obi-Van
22.12.2007, 00:27
Atatürk'ün takımını çözmeye çalışana kadar yaptıklarını çözmeye çalışsak dünyanın en gelişmiş ülkesi oluruz.

bu laf tartışmalara noktayı koymuştur, işte budur

Mustafa
22.12.2007, 01:10

:alkış: Emre harikasın fazla söze gerek yok :alkış:

Emorfo
22.12.2007, 03:48
Atatürk belki Trabzonsporlu değildi, o dönemlerde Trabzonspor kurulmamıştı ancak Trabzonspor'dan önce kurulan Trabzon takımlarını Trabzonspor'dan soyutlayamayız. Trabzonspor sonuçta bu kulüplerin birleşmesinden doğdu. Atatürk'ün herhangi bir takım tuttuğunu felan sanmıyorum. Yani onun derdi memleket meseleleriydi. Zaten Atatürk'ü kullanmayan kalmadı, bir tek spor kulüpleri eksikti. Herkes bir şekilde bu işten çıkar peşinde. Bu durumda gerçekten mide bulandırıcı. Atatürk'ü kullanarak takımlarına olan sempatiyi arttırmak ucuz politikalardır. Hatta biraz da alçakca. Haberi Atatürk Trabzonsporluydu şeklinde anlamamk lazım, Atatürk Trabzonlulara büyük sempati duyardı. En yakın korumaları Trabzonluydu. Hemşerilerimizin milli mücadele gösterdikleri kahramanlıkları her zaman dile getiren biriydi. Trabzon şehrine ve Trabzonlulara ayrı bir muhabbeti vardı. Ömrü uzun olsaydı ve Trabzonspor'un kuruluşunu görmüş olsaydı elbet o da Anadolu devrimini yapan takımımızın bu başarısına en çok sevinenler arasında olurdu. Bu konuyu böyle değerlendirmek lazım.

Atatürk'ün rant olarak kullanılmasının önüne geçilmeli. Atamız trilyonlarca vergi kaçıran İstanbul kulüplerini tutmazdı herhalde, kapılarına kilit dahi vururdu. Ya da “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim" diyen Atamız'ın başarı için her yol mübahtır anlayışındaki bu kulüplere sempati ile dahi bakmazdı.

Canİlker
22.12.2007, 13:28
ya ben bu muhabbetlerden nefret ediyorum. ATATÜRK ün butür konulara muhattap edilmesi gerçekten çok üzücü

zeleka
22.12.2007, 13:50
Atatürk belki Trabzonsporlu değildi, o dönemlerde Trabzonspor kurulmamıştı ancak Trabzonspor'dan önce kurulan Trabzon takımlarını Trabzonspor'dan soyutlayamayız. Trabzonspor sonuçta bu kulüplerin birleşmesinden doğdu. Atatürk'ün herhangi bir takım tuttuğunu felan sanmıyorum. Yani onun derdi memleket meseleleriydi. Zaten Atatürk'ü kullanmayan kalmadı, bir tek spor kulüpleri eksikti. Herkes bir şekilde bu işten çıkar peşinde. Bu durumda gerçekten mide bulandırıcı. Atatürk'ü kullanarak takımlarına olan sempatiyi arttırmak ucuz politikalardır. Hatta biraz da alçakca. Haberi Atatürk Trabzonsporluydu şeklinde anlamamk lazım, Atatürk Trabzonlulara büyük sempati duyardı. En yakın korumaları Trabzonluydu. Hemşerilerimizin milli mücadele gösterdikleri kahramanlıkları her zaman dile getiren biriydi. Trabzon şehrine ve Trabzonlulara ayrı bir muhabbeti vardı. Ömrü uzun olsaydı ve Trabzonspor'un kuruluşunu görmüş olsaydı elbet o da Anadolu devrimini yapan takımımızın bu başarısına en çok sevinenler arasında olurdu. Bu konuyu böyle değerlendirmek lazım.

Atatürk'ün rant olarak kullanılmasının önüne geçilmeli. Atamız trilyonlarca vergi kaçıran İstanbul kulüplerini tutmazdı herhalde, kapılarına kilit dahi vururdu. Ya da “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim" diyen Atamız'ın başarı için her yol mübahtır anlayışındaki bu kulüplere sempati ile dahi bakmazdı.

Ulu Onder Ataturk'u kendilerine rand edinen Bizans takimlari her hangi platforumda o bizim takimi tutuyor o bizim dusuncemizi savunuyordu demelerinin arkasindaki zihniyet galiba hic bir kisi tarafindan desteklenemez ve Turk luge yakismiyan bir davranis tarzi oldugunu bile bile milletle alay gecercesine (abtal yerine koymalari ise ) tam uzucu bir olay...

Emorfo arkadasimizin ikinci ince noktasi ise milyonlarca vergi olayina ben bir ornek vermek istiyorum ezikbahce - intermilan macinda bilet fiatlari 150 ytl den baslayarak 1000 ytl ye kadar oldugunu acikladilar, simdi bu fiatlar kime inandirici geldi veyatda geliyor 5 /10 ytl yi cok mu cok bulan ve askari ucretin 480 ytl olan bir ulkede nasil olurda ortalama bilet fiatlari 500 ytl olur bunu aciklasinlar bunu aciklayamayan zihniyet ve milleti abtal yerine koyanlar bana sorarsaniz resmen vatan hayini'dirler okadar Ataturkculerki Cumhuriyet icinde Cumhuriyet kurmaninda boluculukle ayni oldugunu da biliyorlardirlar, lafda soyleyis diyenler'de var lafda pkk da kurdistan kurdu ve var diyor simdi fark ne sen Turkiyenin onde gelen bir kurumusun ve boyle bir olaya imza atiyorsun galiba bu kurumun basindakiler iki uc tane 5 yasinda'ki cocuk degiller...

mustafa gürsoy
22.12.2007, 16:24
bir bu olay eksikti. Güldürmeyelim milleti kendimize bırakın ezikjler eğlensin ne karışıyorsunuz

safakterzi
24.12.2007, 12:31
Bu iddiayı ben de istanbul takımı tutanların yanında ortaya atıyordum, ama haber olacak kadar ciddiye alınacağını tahmin etmiyordum:))

Bu arada Atatürk için o ya da bu takımı tutuyor demiş olacağım ama, İzmir'den Altınordu takımını tuttuğunu ve kulübün üyesi olduğunu duymuştum..

ÜNAL
24.12.2007, 14:22
Millet düşmüş takım derdine...Atatürk' ün nutuğunu okuyan kaç kişi var ona bakalım düşüncelerini kim benimsemiş?!!!

Ömer TOPAL
24.12.2007, 15:14
o sporcunun zeki çevik ve ahlaklı olanını severdi.... O kadar

Mehdi
24.12.2007, 15:23
Atatürk'ün takım tutacak,destekleyecek,aklında yer edecek kadar boş zamanı olduğunu bile düşünmüyorum ve bu iddiayı savunan bütün takım taraftarlarına gülüyorum.Bir futbol takımı taraftarlığının,bir milletin kurtuluş müdafası yanında tırnak kadar değeri olmadığı kanısındayım.Hatta Atatürk'ün bu tür polemiklerde kullanılmasına bile karşıyım.

Egemen
24.12.2007, 18:01

Yada söylediklerini yapmaya çalışsak..

BOZOHAN
13.02.2008, 10:37
atatürk trabzonsporluydu

Yeşil
13.02.2008, 10:48
Atatürk TC'liydi.
Birileri gibi sadece belli bir zümre taraftarı değildi.
Ona kim gitmişse kucak açmıştır.Fenerlisi,Bjklisi,Gslisi,İo'lısı,.......
Bunu yaptığı için o, ATATÜRK.

Âkil Âdem
13.02.2008, 13:44
İfrat ve tefrit arasında gidip geliyoruz. Trabzon'da bazı kalemler TS taraftarı olduğunu söylüyor. Biraz anakronik ama adamlar TV'lerde bunu iddia ediyor.

Atatürk hangi takımı tutardı?

Atatürk FB'li falan değil; Güneşsporlu'ydu. O yüzden de Güneşspor'u karga tulumda şampiyon ilan etmişlerdi. Bunda kendisinin payı var mıydı yoksa çevresindekilerin ona jest yapmak için giriştiği bir işgüzarlık mıydı bilinmiyor.

En iyisi Yeşil arkadaşımızın dediği gibi TC'li olduğunu kabul etmek. TS'ye en yakını bu.

Erkan
13.02.2008, 16:19
o sporcunun zeki çevik ve ahlaklı olanını severdi.... O kadar

Zamaninda hangi takimi tutuguyla degil de simdi burda olsaydi hangi takimi tutardi diye dusunsek daha yararli olur turk futbolumuz icin, bence tutacagi pek fazla takim yok cunku sporcunun zeki cevik ve ahlaklisi fazla kalmadi... malesef bizim takimdada...

degok
13.02.2008, 19:13
geçmişi bilmem ama bugün hayatta olsaydı kesin trabzonsporlu olurdu.

krdnz
13.02.2008, 20:08
Atatürk takım tutmuyordu.Çünkü,o zaman Trabzonspor henüz kurulmamıştı.:)

Kaan
13.02.2008, 20:15
Atatürk takım tutmuyordu.Çünkü,o zaman Trabzonspor henüz kurulmamıştı.:)

Trabzonspor yoktu ama İdmanocağı gibi takımlar vardı... ;) Hatırlatırım... :)

-trapzonely-
13.02.2008, 20:18
ismet inönüde vestel manisasporluydu:D :D ..........

İdris Toksoy
13.02.2008, 20:22
gereksiz bi muhabbet oldu

Kaan
13.02.2008, 20:39
Konuyla ilgili yeni bir haber.. :

Ne FB'li ne BJK'lı Atatürk TS'li

http://www.haber61.net/images/news/4749.jpg

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Atatürk'ün Trabzonsporlu olduğunu belgesiyle kamuoyuna sunacaklarını söyledi.

Futbol takımları arasındaki "Atatürk'ün hangi takımı tuttuğu" yönündeki tartışmaya Trabzonlular da katıldı. Trabzonlular, 'Atatürk'ün Tarbzonsporlu olduğu' iddiasını ortaya attılar. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, "Bunu orjinal belgesiyle kamuoyuna açıklayacağız" dedi

Beşiktaş ve Fenerbahçe arasında yıllardır süren tartışmada, iki takım taraftarları da Atatürk'e kendi formalarını giydiriyordu. Galatasaraylılar ise mücadeleye bir ucundan girmişti. Kendisi de Trabzonlu olan Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, "Ne o ne bu, gerçek yakında ortaya çıkacak" diyerek üç büyüklerin hoşuna gitmeyecek bir iddiayı ortaya attı. Ankara'da 24 Şubat'ta başlayacak olan Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri hakkında gazetecilere bilgi vermek amacıyla önceki akşam gazetecilerle balık ziyafetinde bir araya gelen Özak, etkinlikte Trabzon'un bilinmeyen yönlerini sergileyeceklerini anlattı. İlin öteden beri sporla iç içe olduğunu, 1900'lü yıllarda çim hokeyi, tenis ve eksrim sporlarına ev sahipliği yaptığını aktaran Bakan Özak, şöyle devam etti: "Futbol ilimize 1905'te oynanmış. Etkinliğin önemli bölümlerinden birini Atatürk ve Trabzonspor başlığı oluşturacak. Futbol takımımız kuruluduğunda Atatürk'e bir yazı yazarak 'fahri başkanlık' önermiş. Atatürk de, 'olurum' karşılığını vermiş. Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe hep konuşuldu ama neli olduğu ortada artık. O cevabın orjinal belgesini sergimizde sunacağız."

İlki geçen yıl yapılan etkinliklere bu yıl 150 bin kişinin katılmasını hedeflediklerini de belirten Bayındırlık Bakanı, Rus işgali sırasında götürülen 440 el yazması eseri getireceklerini, futbolda ilk birinci lige ilk çıkan takımın tam kadro shalinde ergide olacağını bildirdi. Özak,Türkiye'nin 100 ressamından 70'ninin Karadenizli, bunlardan 30'unun da Trabzonlu olduğu bilgisini verirken de, "Trabzon çok enteresan bir şehir" ifadelerini kullandı. Futbolun yerini ayrı olduğunu anlatırken de, "Evlerde camilerde spor konuşulur. 70 sene önce kadınlar maçlara gelirmiş. Bizim oynadığımız yıllarda Necmi Perekli'nin annesi maçta sakatlandığımızda tedavimizi yapardı. Nineler, teyzeler, okur-üfler, sarılır, hatta taktik verirlerdi." dedi.

Fıkra gibi hatıralar

Bakan Özak, fıkralarla renklendirdiği yemekte, fıkra gibi şu anılarını da anlattı:

"Şota ve Arçil'i getireceğiz. Şehir heyecanlı. Cuma namazı kılacağız. İmam arkasını döndüğünde beni gördü. 'Şota-Arçil işi tamam mı başkan?" diye sordu. Ben 'Tamam' diyence de namaza başladı. Bir keresinde maçtayız. Arkadan bir ses duyduk: Ula bu yönetim enayi, aynı futbolcudan iki tana almışlar. Yine Fenerbahçe ile oynadığımız bir maçın ilk yarısı bitmiş. Maçı minareden izleyen imam ikindi vakti gelince namaz için inmiş. Safları sıklaştırmaları için cemaate dönmüş, 'Defansı sıkı tutalım' demiş."

İHSAN
13.02.2008, 21:16
Konuyla ilgili yeni bir haber.. :

Ne FB'li ne BJK'lı Atatürk TS'li

http://www.haber61.net/images/news/4749.jpg

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Atatürk'ün Trabzonsporlu olduğunu belgesiyle kamuoyuna sunacaklarını söyledi.

Futbol takımları arasındaki "Atatürk'ün hangi takımı tuttuğu" yönündeki tartışmaya Trabzonlular da katıldı. Trabzonlular, 'Atatürk'ün Tarbzonsporlu olduğu' iddiasını ortaya attılar. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, "Bunu orjinal belgesiyle kamuoyuna açıklayacağız" dedi

Beşiktaş ve Fenerbahçe arasında yıllardır süren tartışmada, iki takım taraftarları da Atatürk'e kendi formalarını giydiriyordu. Galatasaraylılar ise mücadeleye bir ucundan girmişti. Kendisi de Trabzonlu olan Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, "Ne o ne bu, gerçek yakında ortaya çıkacak" diyerek üç büyüklerin hoşuna gitmeyecek bir iddiayı ortaya attı. Ankara'da 24 Şubat'ta başlayacak olan Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri hakkında gazetecilere bilgi vermek amacıyla önceki akşam gazetecilerle balık ziyafetinde bir araya gelen Özak, etkinlikte Trabzon'un bilinmeyen yönlerini sergileyeceklerini anlattı. İlin öteden beri sporla iç içe olduğunu, 1900'lü yıllarda çim hokeyi, tenis ve eksrim sporlarına ev sahipliği yaptığını aktaran Bakan Özak, şöyle devam etti: "Futbol ilimize 1905'te oynanmış. Etkinliğin önemli bölümlerinden birini Atatürk ve Trabzonspor başlığı oluşturacak. Futbol takımımız kuruluduğunda Atatürk'e bir yazı yazarak 'fahri başkanlık' önermiş. Atatürk de, 'olurum' karşılığını vermiş. Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe hep konuşuldu ama neli olduğu ortada artık. O cevabın orjinal belgesini sergimizde sunacağız."

İlki geçen yıl yapılan etkinliklere bu yıl 150 bin kişinin katılmasını hedeflediklerini de belirten Bayındırlık Bakanı, Rus işgali sırasında götürülen 440 el yazması eseri getireceklerini, futbolda ilk birinci lige ilk çıkan takımın tam kadro shalinde ergide olacağını bildirdi. Özak,Türkiye'nin 100 ressamından 70'ninin Karadenizli, bunlardan 30'unun da Trabzonlu olduğu bilgisini verirken de, "Trabzon çok enteresan bir şehir" ifadelerini kullandı. Futbolun yerini ayrı olduğunu anlatırken de, "Evlerde camilerde spor konuşulur. 70 sene önce kadınlar maçlara gelirmiş. Bizim oynadığımız yıllarda Necmi Perekli'nin annesi maçta sakatlandığımızda tedavimizi yapardı. Nineler, teyzeler, okur-üfler, sarılır, hatta taktik verirlerdi." dedi.

Fıkra gibi hatıralar

Bakan Özak, fıkralarla renklendirdiği yemekte, fıkra gibi şu anılarını da anlattı:

"Şota ve Arçil'i getireceğiz. Şehir heyecanlı. Cuma namazı kılacağız. İmam arkasını döndüğünde beni gördü. 'Şota-Arçil işi tamam mı başkan?" diye sordu. Ben 'Tamam' diyence de namaza başladı. Bir keresinde maçtayız. Arkadan bir ses duyduk: Ula bu yönetim enayi, aynı futbolcudan iki tana almışlar. Yine Fenerbahçe ile oynadığımız bir maçın ilk yarısı bitmiş. Maçı minareden izleyen imam ikindi vakti gelince namaz için inmiş. Safları sıklaştırmaları için cemaate dönmüş, 'Defansı sıkı tutalım' demiş."
Hocam haber için teşekkür ederiz ama; kaynak belirtirsen daha iyi olur. ( intihal olmasın)

Kaan
13.02.2008, 21:25
Hocam haber için teşekkür ederiz ama; kaynak belirtirsen daha iyi olur. ( intihal olmasın)

Resme sağ tıklayıp özelliklere bassaydın görebilirdin... :D

Neyse ben yinede belirteyim :

Kaynak : haber61.net

İHSAN
13.02.2008, 21:29
Resme sağ tıklayıp özelliklere bassaydın görebilirdin... :D

Neyse ben yinede belirteyim :

Kaynak : haber61.net

Haberin kaynağını bulamadığım içn söylemedim, bulmak isteyen bulur zaten.
Bu işin raconu gereği "kaynak belirtmek zorunludur":yattara2:

Âkil Âdem
13.02.2008, 22:37
Bu başlık NDND ya da başka bir mizah başlığıyla birleştirilse iyi olur.
Mahalli kanallarda neredeyse her gün Trabzon'un entelektüelleri gözüyle bakılan insanlar saçma sapan şeylerle uğraşıyor.
Saçmalığın daniskasını yaptıktan sonra millet bizimle dalga geçiyor diye isyan etmeye hakkımız yok.

Atatürk hangi takımı tutarsa tutsun ben Trabzonspor'luyum. Bu ne onun değerini düşürür ne benim ne de Trabzonspor'un.

zafer6161
13.02.2008, 23:13
ne gibi belge sunacaklar merak ediyorum,atatürk zamanında trabzonspor yoktuki,olmayan takımında belgesi nasıl olacak:)
fakat atatürk trabzon ziyaretinde bazı kulupleri ziyaret ettiğinde şöyle bi cümle kullanmış olabilir,bu şehrin temsili takımını tutacağım

Nytre
14.02.2008, 01:47
habere göre faruk özak bunu belgesiyle açıklayacakmış. ben de merak ettim. herhalde idmanocağı fahri başkanı olduğunu belirten belgedir.