PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Başarının Formülü: Lyon

Bayundur Han
15.12.2007, 23:02
Basari icin gerekli malzemeler: Lyon

Bu yaziyi Hollanda'da bir gazeteden cevirdim. Lyon'un basarisinin hikayesi.Tabi Trabzon sehirimizle farklar var elbette. Ama yine iyidir Lyon'un nasil basarili oldugunu ogrenmek. Yazi benim hosuma gitti. Biraz cabuk cevirdim ve bazi hatalar yapmis olabilirim bunun icin ozur dilerim.

Cok az malzemeyle basladi Lyon'un hikayesi. Ama suanda tam bir futbol mucizesi haline geldi.

Lyon zengin denilebilecek bir sehir. Iyi bir is yada guzel bir ev bulunabilir bu sehirde.
Jean-Michel Aulas, Lyon'un baskani, bana 'bir gun bizde sampiyonlar ligini kazanacagiz' demisti. Simdiden bile goze batmayan bu kulup her goze batmayan kulupun yapmak istediklerini yapti.
Lyon alti kere ust uste Fransa ligi sampiyonu oldu ve bu basariyi baska bir kulup elde edemedi Fransada.
Emmanuel Hembert, kendisi consultancyburosunun spor bolumunde calisiyor ve isteyen kuluplere bilgi veriyor, Lyon icin sunlari soyluyor:

'ben onlari her zaman ornek olrak kullaniyorum. Kuluplerin Transfer piyasasin yanlislarindan yararlanmalari gerekiyor. burada en onemli nokta 'isim' yapmis futbolcular icin odenmesi gereken paralarin cok yuksek olmasi. Isim yapmis futbolcu belkide genc ve gelecek vaadeden futbolcudan 5 kere daha pahali ama 5 kere daha iyi degil. Bu yuzden Lyon 'isim' yapmis yani yildiz futbolcusunu iyi paraya satmadan hic cekinmiyor. Cunki kulupler parayi isime veriyor ve boylece cok para veriyorlar ve Lyon cok kazaniyor. 'Biz arsenal, chelsea veya Real madridden daha iyi degerlendiryoruz paramizi,'diyor lyonun baskani 'Alacagimiz futbolcu belirli bir strateji uzerinden seciyoruz. Mesela kagit uzerinde en iyi takimi cikarmaya calismiyoruz veya isim olarak en iyi takimi cikarmayi calismiyoruz. Biz genc ve gelecek vaadeden futbolcu aliyoruz. Kendi ulkelerinde en iyi sayilan futbolculari aliyoruz aldigimizda bu futbolcular 20 ve 22 yas arasinda oluyorlar. Futbolcu alim satim isleri kulubun basarisini arttirmak icin degildir para kazanmak icindir. Bir futbolcunun degerinden cok daha cok bir teklif gelirse satacaksin. Tutmaya gerek yok.'

'Satmadan once bu futbolcunun yerine kesinlikle birini almaniz gerekir. Bunu zamaninda yapmaniz gerekir. Aulas diyorki ' Biz en iyi futbolcumuzun yerine yarim yada bir sene onceden birini aliyoruz. Mesela Michael Essien gidiyor (chelseaye bu futbolcuyu 37 milyona satmisti Lyon) o gitmeden once bile biz futbolcuyu almistik zaten. Genc takviyeyi hep yapacaksin. O anda Tiagoyu alabiliyrosun (isim yapmis) Essienin yerine alacaksin. Tiagoyu Essienin fiyatinin cegrene aldik.' Transferler o kulube uzun zamandir bagli olan kisiler tarafindan yapilmasi gerekir, o anda tesadufen anterenor olan kisiler tarfinden degil. Bizde transferler 3 kisi tarafinden yapiliyor, baskan Aulas, Transfer komitesi baskani ve teknik direktor. Her yeni gelen teknik direktor o an takimda ne varsa onu kullanacak. Onceki teknik direktor pahali transfer yapmissa onu kullanacak. Pahali transferi yedekte oturtmak gibi luksu yok yada abartilmis bir futbolcuyu sirf yildiz deniliyor diye oynatamaz. Boylece paralar bosa gitmiyor. 'Bizim bu metodmumuzu kullanan pek takim yok', diyor baskan Aulas 'Ingilterede bir cok kulupte menejerler yapiyor transferi. Yani tek kisi. Kesinlikle tek kisiye yaptirilmamali transfer.'

'Brezilyali almaniz gerekir. Onlar dunyanin eniyi futbolculari. Aulas 'on sene evvel bizim yasli futbolcularimizdan marceloyu Brezilyaya yolladik. Cok degisik bir insan Marcelo hem muhendis hem futbolcu. O orada bize futbolcu buldu ve genc gelecek vaadeden Edmilson, Juninho ve Fredi yolladi.

'Brezilyalilara yardimci olun. Bir cok Brezilyali ulkesine geri donuyor, uyum sorunu cekiyor. Brezilyalilar uyum sorunu cekiyor ve mutlu olamiyorlar. Biz Lyon olarak bazi insanlar ise aldik brezilyalilara yardimci olmalari icin. Ev ararken, dil ogrenirken ve hatta ozlem cektikleri zaman onlara yardimci olan insanlar var.' Baska bir kulubun baskani Lyon icin sunlari soyluyor ' Onlar futbolcuyu sadece futbolculugu icin secmiyorlar karakterede bakiyorlar.' Brezilyada Lyon icin futbolcu arayan Marcelo sadece ciddi gencler aradigin soyluyor.

'Kendi altyapinizdan cikan futbolculara ayni sanslari taniyin. Disardan aldigin futbolcuyu alt yapidan cikanlarin ustunde tutmiyacaksiniz. Aulas uzun zaman forvet almadi cunki forvetlere asiri paralar odendigini dusunuyordu. Simdi genc Karim Benzema oynuyor Lyonun forvetinde. Benzema Lyonun alt yapsinda yetisti ve iyide oynuyor. Onun gibi Lyonda daha cok genc var. Lyonun alt yapsinda yetisen 3 forvet suanda fransa milli takimda oynuyor.'

'Yavas yavas buyumeye bakin. Fazla borctan kacinin. Cunki futbolda basarili olacaginiz kesin degil bu yuzden fazla borctan kacinmak gerekir. Aulas 1987de baskan oldugu zaman Lyon ikinci ligde oynuyordu. Aulas diyorki 'her sene bir adim daha ilerlemek istiyorduk. Ayni bisiklet yarislarinda gibi: onundeki insanlari yavas yavas gecebilirsiniz.'Simdi hedefimiz sampiyonlar ligini kazanmak. Fakat diyor Aulas' hic acelemiz yok. Biz bunun bir gun olacagini biliyoruz. Zamani henuz belli degil' 2010 da bitecek stadin sampiyonlar ligini kazanmada yardimci olacigini dusunuyorlar. yeni stat 60 bin kisilik. Stat icin bile cok az bir miktar borc almis Lyon.

'Bunlarin hepsini birde futbolkulturu olmayan zengin bir sehirde yaptiginizda iyi olur. Lyonun guclu ekonomisi yeterince sponsor kontrakti ve parasini sagliyor. Oyuncularda Lyonda oturmayi seviyor. Ve 2002den oncede kulubun sampiyonlugu olmadigi icin seyircide fazla baski yapmiyordu. Kizmiyorlar yildiz futbolcu satilinca veya takim 2 kere arka arkaya yenildiginde. 'biz zaman baskisindan kurtulmaya calistik.' diyor baskan Aulas. Bunlari bir Real Madrid veya Liverpoolda yapamazdi.

Cem Balcı
15.12.2007, 23:05
bu takım tam bir futbolcu makinesi.üretio adamlar.:D

Tunga
15.12.2007, 23:09
Aslında bu konuda bir başlığımız mevcuttu, hatta dergimizin ilk sayısına da koymuştuk; ama emek verildiği için konuyu birleştirmek yerine linkini koyuyorum. Bence bu yazıyı da okumanızda fayda var:

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=5264

Bayundur Han
15.12.2007, 23:16
Aslında bu konuda bir başlığımız mevcuttu, hatta dergimizin ilk sayısına da koymuştuk; ama emek verildiği için konuyu birleştirmek yerine linkini koyuyorum. Bence bu yazıyı da okumanızda fayda var:

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=5264

Valla bilseydim ugrasmazdim :P bu linkteki yazi daha guzel olmus.

buyukkaptan
15.12.2007, 23:21
mucızeyı bız zaten başarmışız uzaklara gitmeye gerek yok özümüze dönelim yeter

Cem Balcı
15.12.2007, 23:23
lyon gibi olmak için alt yapıya çok büyük önem verilmeli.

İleli
15.12.2007, 23:28
19 yasindaki Karim benzema'ya dikkat derim gelecegin henry'sidir kendisi ve buyuk bi takima gidecektir eminim!

Cem Balcı
15.12.2007, 23:35
yaw lyon lyon dedik nazar değdirdik.lyon 0-0 nice. :D

Fanatik28
15.12.2007, 23:35
Basarili olmak icin kahin olmak gerekmiyor. Sadece 2 temel ilkeyi uygulayalim, eski günlere dönmezsek, ben ne olayim. Bun lar,

1. Trabzonspor basina gelen Yöneticiler, kendi reklamlarini yapmak icin degil, Trabzonspor`un basarisi icin gelsinler.
2. Altyapida Torpile son verilsin, büyük sehirlerde de bir futbolcu altyapisi acilsin.

Iste yukarida saydigim iki sey gerceklessin, Sampiyonluklar kendiliginden gelir. Hic öyle detaya girmeye gerek yok.

buyukkaptan
15.12.2007, 23:42
Basarili olmak icin kahin olmak gerekmiyor. Sadece 2 temel ilkeyi uygulayalim, eski günlere dönmezsek, ben ne olayim. Bun lar,

1. Trabzonspor basina gelen Yöneticiler, kendi reklamlarini yapmak icin degil, Trabzonspor`un basarisi icin gelsinler.
2. Altyapida Torpile son verilsin, büyük sehirlerde de bir futbolcu altyapisi acilsin.

Iste yukarida saydigim iki sey gerceklessin, Sampiyonluklar kendiliginden gelir. Hic öyle detaya girmeye gerek yok.

başarının mutlak formülü 2.maddede yatıyor kardeş torpılsız oyuncu almak alt yapıya işte bütün mesele bu

Tunga
15.12.2007, 23:50
Barcelona Belegesi'nde Laporta devrim yapacağı yeni yönetimi seçerken şunu söylüyordu:

"Zaten seçilecek kişiler uzunca bir süre sürekli olarak, yerel - ulusal medyada boy gösterip reklamını yapacaklar. Bu nedenle yönetime girecek her kişinin baştan kulübe en az 1 milyon EURO vermesini istiyorum".

Bir adam düşünün ki, iş güç ve elbette ki buna paralel para içinde yaşayacak. Zaten sıkıntılı ve hızlı bir hayat yaşıyor. Ama kafası rahat. Bu adam gelecek ve en ufak yanlışında yüzüne karşı ana avrat küfredilecek bir işi yapacak, kabullenecek. Bunu yapmak yerine gider, kombinesini en pahalı locadan alır, yıllık aidatını öder, her maça gider bağırır ve kendini bir şekilde tatmin eder. Yani başkan ya da yönetici olmaya ihtiyacı yoktur.

Bir Süper Lig kulübünün başkan ya da yöneticisinin tanınmaması mümkün değildir ve aslında bu işi cazip hale getiren de budur. Hepimiz istiyoruz ki, "idealist başkan, reklam peşinde koşmayan başkan" vs. Ama kişiler bu amaçla olmasa bile bu işe giriştiklerinde bir şekilde reklamları muhakkak oluyor. İşte bu noktada Laporta'nın görüşünü doğru buluyorum:

"Madem reklamları olacak, BARİ HAKKINI VERSİNLER!"

Konu biraz dağılıyor; onun için bu başlıkta fazla uzatmayacağım.

Fatih
15.12.2007, 23:52
lyon la Trabzonspor arasında binlerce fark var en öenmlisi de bence biz Türküz onlar avrupalı

Serdær
15.12.2007, 23:53
Lyon'un en temel başarı formülü Altyapısına önem verip dünyaya topçu göndermesi bunun dışında aldığı paraları yemeyip futbolcular kazandırması..

Örnekler: Diarra,Essien,Maluda,John Carew Fred gibi oyunclar.

Şuan Benzama,Kalsstrom gibi oyuncular sahip.

Helal olsun onlara..

Cem Balcı
15.12.2007, 23:59
lyon la Trabzonspor arasında binlerce fark var en öenmlisi de bence biz Türküz onlar avrupalı

dimi yaniiii.:D:alkış:

Cafer KILIÇSOY
16.12.2007, 00:11
Fatih aslında bizim Türk onlların Avrupalı olması önemli değil. Bir takıma bir diyetisyen, bir kondisyoner, bir pisikolok gerekli her zaman. Futbolcu yediğine içtiğine dikkat edecek her zaman. Yani yaptığı işi para kapısı olarak değilde meslek olarak görecek. Bakın R.Carlos kaç yaşında, ama adam 20 yaşında gençlere taş çıkartır. Bu futbolcunun yemesi içmesi diyetisyene bağlı. Kondisyonunu kondisyoner belirliyor. Uyuması bile doktor kontrolunde. Ve böyle bir futbolcu 40 yaşınada gelse topunu oynar

Demem odur ki iki resim arasındaki 7 farkı bulmak hiçte zor değil

Fatih
16.12.2007, 00:20
Lyon'un en temel başarı formülü Altyapısına önem verip dünyaya topçu göndermesi bunun dışında aldığı paraları yemeyip futbolcular kazandırması..

Örnekler: Diarra,Essien,Maluda,John Carew Fred gibi oyunclar.

Şuan Benzama,Kalsstrom gibi oyuncular sahip.

Helal olsun onlara..

yanlız bu saydığın topçulardan sadece 1 i altyapıdan

Fatih
16.12.2007, 00:21
Fatih aslında bizim Türk onlların Avrupalı olması önemli değil. Bir takıma bir diyetisyen, bir kondisyoner, bir pisikolok gerekli her zaman. Futbolcu yediğine içtiğine dikkat edecek her zaman. Yani yaptığı işi para kapısı olarak değilde meslek olarak görecek. Bakın R.Carlos kaç yaşında, ama adam 20 yaşında gençlere taş çıkartır. Bu futbolcunun yemesi içmesi diyetisyene bağlı. Kondisyonunu kondisyoner belirliyor. Uyuması bile doktor kontrolunde. Ve böyle bir futbolcu 40 yaşınada gelse topunu oynar

Demem odur ki iki resim arasındaki 7 farkı bulmak hiçte zor değil

bende aynısını diyorum ya abi hangi Türk takımında bunlar var:)

Özkan
16.12.2007, 00:34
Eski futbolcularımızı Ajax, PSV, Barcelona, Lyon gibi başarılı alt yapıları olan takımlara staja yollasak işe yarar mıydı?

KUTADGU
16.12.2007, 00:37
Lyon Çok iyi bir örnek...

Hele şu konumda Trabzonsporumuz için en iyi örnek....

Ama çok taşınıp iyi düşünmeli
İyi kurgulanıp, iyi yorumlanmalı...

emrezx
16.12.2007, 01:30
su yazıyı bıde yonetımler okusa cok ıyı olur somurmuyo adamlar uretkenler

Enes Berfin
16.12.2007, 01:57
Lyon yapti basardi basari alt yapidan gelir senelerden beri bunu söylüyorum sadece alt yapiya sahip cikalim Ersun Yanalin bizim takimin basinda olmasi cok iyi cünki bu adam alt yapiya cok önem veriyor, bu arada Porto kulübünüde unutmamak lazim son senelerde sirf alt yapidan 200 milyon gelir elde ettiler, bu konu herzaman ön planda olmasi lazim, eskisi gibi olmak icin bunlar gerekli.

Serdær
16.12.2007, 10:21
yanlız bu saydığın topçulardan sadece 1 i altyapıdan

Ben bunların tamamı altyapıdan yetiştiriyor demedim. Bunlara ucuza alıp yetiştirip yüksel bedeller karşısında satıyor.

Dolayısıyla bu işi çok iyi yapıyor.

Bayundur Han
16.12.2007, 10:28
bende aynısını diyorum ya abi hangi Türk takımında bunlar var:)

ama o zaman Turk olmamiz fark degil. Fark bizde bunlarin olmamasi. Cunki fark Turklugumuzde olsa hic bize gelemezdi bunlar ama istesek olabilecek seyler.

Bayundur Han
16.12.2007, 10:33
mucızeyı bız zaten başarmışız uzaklara gitmeye gerek yok özümüze dönelim yeter

Senin icin demiyorum ama su basarmisiz biz olmusuzu birakmamiz lazim artik. Ben dogdugumdan beri sampiyonluk goremedim. Kimse kusura bakmasin ama eskiyle kendimizi daha ne kadar avutacagiz? Artik o gunler bitti. Yeniden baslamak gerekiyor. Bunu basarmak icinde Lyon gibi adim adim gitmemiz gerekiyor. Ama nedense bizde bunlar olmuyor. Ucuk vaadler veren su yonetim bir gitsede yeniden yapilanmaya baslayabilsek. Bu arada bizim icin belkide firsattir bu borc olayi, cunki simdi mecburen dikkat edecekler her alinan futbolcuya :-)

Yavuz Hasan
16.12.2007, 10:36

iste budur hocam uye oldugum gunden beri bunu soyluyorum

Hekimoğlu
16.12.2007, 11:40
içerde dışarda 4 atmıştık be hey gidi günler.hami 2 maçta 4 gol atmıştı.şimdi onlar aldı yürüdü biz sürünüyoruz.:(

Ustaalioğlu
16.12.2007, 13:01
Sahada kazanmak icin de Juninho gibi bitirici bir adam lazim...

Bayundur Han
16.12.2007, 13:07
Sahada kazanmak icin de Juninho gibi bitirici bir adam lazim...

Juninho gibi agabey lazim. Agabeyin agabey olmasi icin 34 macin en az 20sini iyi oynayacak. Yoksa gencler ona saygi duymaz. Ceyhun bunu yapabilir biraz sakin kafayla oynasa su maclari.

tuncii
16.12.2007, 13:07
adamlar alt yapıya onem verıyorlar bızde o yok ondan daha ıı bır takım

yns61
23.03.2008, 23:33
güzel örnek

Ahmet Karadeniz
24.03.2008, 00:06
zamanında onaların yaptıgı taktigi zaten biz eskiden yapıyorduk belkide onlar bizden ögrenmişlerdir.

nede olsa zamnında lyon'u kupadan eledik:D

Çağatay_
24.03.2008, 11:37
Lyon iyi bir altyapıya sahip olduğu gibi çevredeki gençleri çok iyi yakalıyor.Kim Kallstrom İsveçte yetişmiş bir oyuncudur zamanında Trabzonspor da rahatlıkla alabilirdi , adam bağırıyordu topçu olcam diye..3 e alır 13 e satardık ama yöneticilik zekası gerektiriyor..Bakalım ne olur peşinde olduğumuz futbolcular iyi.

Mehmet Fırat
24.03.2008, 11:44
Lyon iyi bir altyapıya sahip olduğu gibi çevredeki gençleri çok iyi yakalıyor.Kim Kallstrom İsveçte yetişmiş bir oyuncudur zamanında Trabzonspor da rahatlıkla alabilirdi , adam bağırıyordu topçu olcam diye..3 e alır 13 e satardık ama yöneticilik zekası gerektiriyor..Bakalım ne olur peşinde olduğumuz futbolcular iyi.

Yöneticilik zekası da gerekmiyor. Biraz CM oynasalardı, kaçırmazdık Kallström'ü. Ben, CM 01/02'den beri(yani yaklaşık 12 yaşımdan beri) Kallström'ün yıldız olacağını biliyordum ve her fırsatta Trabzonspor'a transfer ediyordum. :D

Çağatay_
24.03.2008, 12:01
Yöneticilik zekası da gerekmiyor. Biraz CM oynasalardı, kaçırmazdık Kallström'ü. Ben, CM 01/02'den beri(yani yaklaşık 12 yaşımdan beri) Kallström'ün yıldız olacağını biliyordum ve her fırsatta Trabzonspor'a transfer ediyordum. :D

Evet evet :D Ayrıca Risp de çok iyiydi CM de .. Szymkowiak ı da alırdım ben :D O adamları bildiğim için takıma geldiklerinde sevindim gerçekten..Nitekim gitti 2 si de :( CM oynamamış yönetici istemiyoruz :p

matrackk
24.03.2008, 15:56
Bariş Memiş in a takıma çıkmasında etkili olan şey nedir arkadaşlar bilen varmı.
Yani kim barış için bu çocuk a takımda oynar demiş

Çağatay_
24.03.2008, 16:08
Bariş Memiş in a takıma çıkmasında etkili olan şey nedir arkadaşlar bilen varmı.
Yani kim barış için bu çocuk a takımda oynar demiş

Zaten bangır bangır geliyordu Paf dan..Bir de Ersun Hoca faktörü eklendi ve Barış ilk 11 de :)

Bahattin Aydın
24.03.2008, 16:10
umarım bizimde bu yapılanma sürecimizi yöneticelerimiz iyi değerlendirir..lyon a benzer yönüde ortaya cıkmıyor değil gökdeniz satıldı alternatifi barış memiş geliyor :D...uamrım bizde başarılı oluruz....ve özlediğimiz şampiyonluk en kısa sürede gelir...

ÖmerFarukYılmaz
24.03.2008, 16:21
Sadri başkanın bundan daha iyi bir yapılanma gerçekleştireceğini ümid ediyorum.

ilhan
24.03.2008, 19:38
Bundan 7 sene önce sıradan bir Fransa takımı gibiydi. Juninho'yu takıma getirdiler. O lider oldu takıma gencecik elemanları koydular. 6 sene üst üste şampiyon oldular. Juninho halen takımda. Ama yanında büyüyen gençlerin çoğu gitti takımdan :)

Olay gençleri bir araya getirmek değil. İyi bir liderde bulmak. Paso teknik adam değiştiriyorlar. Ama her gelen teknik adam şampiyonluk görüyor :D

Cafer Bulur
24.03.2008, 20:56
trabzonsporun basarili olma recetesi herkes tarafindan yaziliyor ve ciziliyor.yönetimler de göreve gelmeden önce neler vaadediyorlar neler.ama nedense is uygulamaya gelince isler tersine dönüyor.trabzonsporun basarili olmasi icin onu bunu örnek almasina gerek yoktur.trabzonsporun basari recetesi kendi tarihinde ve gecmisinde mevcuttur.bunlari cagin gercekleriyle harmanlayip bir yapi kurmak lazim.umarim yeni yönetim bunu basarabilir.

POYRAZ
24.03.2008, 21:02
içerde dışarda 4 atmıştık be hey gidi günler.hami 2 maçta 4 gol atmıştı.şimdi onlar aldı yürüdü biz sürünüyoruz.:(
O takim Lyon du degil mi? 2 Macta 8 tane atmistik onlara.

vurgun_kiz_61
24.03.2008, 21:20
hey gidi gunler ben bu lyon TRABZONSPOR macinda fransiz ogretmenimle idaaya girmistim ve kazanmistim.simdi lyon nerde ve TRABZONSPOR nerde.ama yakindir insallah bizide guzel gunler bekliyor.

zeleka
24.03.2008, 21:24
vAY vAY Luyon, hey gidi eski gunler oyle bir tokat gecirdikki Luyona zamaninda ilaci Trabzonspor olmuski bu durumlara geldiler !!!
3-4 / 4-1 den sonra Lyon 10 sene kendine gelemedi !!! kendine Trabzonsporu ornek almis olmalikiler son 4/5 sene baya basaililar hem ligde hem avrupada..
Biz onlara ogretdiklerimizi, malesef kendimiz unutmusuz !!!

KadrianO Leite
24.03.2008, 22:11
Para var mı para? Her sene TSL'de sivrilen oyuncularaı parayı basıp alabilecek gücün var mı? Alınacak örnek Lyon değil PSV olmalı. Daha mütevazi , daha sıradan , daha istikrarlı...

ihkondur
06.06.2008, 23:10
trabzonspor a yüreğini ortaya koyacak adamlar lazım.

yağız61
07.06.2008, 11:54
Alt yapı muhabbeti sıktı artık.Önce kurulan bu takıma sonuna kadar destek vererek başarıyı yakalasak nasıl olur?

ilhan
07.06.2008, 12:00
Dikkat edin Lyon 7 senedir şampiyon oluyor. 7 senedir Avrupa'ya futbolcu satıyorlar. Takımdan gönderilmeyen, gönderilmesi konuşulmayan tek futbolcu Juninho. Juninho futbolu bıraktığında Lyon şampiyon olabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Cem Balcı
07.06.2008, 19:24
Para var mı para? Her sene TSL'de sivrilen oyuncularaı parayı basıp alabilecek gücün var mı? Alınacak örnek Lyon değil PSV olmalı. Daha mütevazi , daha sıradan , daha istikrarlı...

ama alt yapı diyince lyonu tek geçerim...

TolgaTopçu61
12.06.2008, 21:16
...........................

Hüdai Pervaneli
12.06.2008, 21:17
milli takimlar en fazla futbolcuyu veren takim lyon ve panatainaikos:D

Erdal
12.06.2008, 21:32
Başlığı açıp konuyu tekrar gündemimize sokan arkadaşın eline sağlık..Bir bilgi de ben ilave edeyim. Şu anda oynanmaktan olan şampiyonada en fazla lyon lu futbolcu var...Messenin Trabzon camiasının gündemine gelebilmesi için çalışılmalıdır...

ts artvinlee
12.06.2008, 22:24
biz Türküz onlar avrupalı mantığı saçma. sanki onlar insan biz hayvanız.herşey bizde biter valla haşereliğe, uynaıklığa gelince üstümüze yok,bu işleride başarabilirz bence.
__________________________________________________ _________________
http://media.imeem.com/p/YREiVLbqxX.jpg

Fanatik28
15.06.2008, 19:18
Biz Lyon´u örnek almak zorunda degiliz. Söyle degiliz, bu takimin dünya üzerinde kac taraftari var? Aslinda anlayis olarak dogru, ama para kazanabilmek icinde bunu yapmak zorundalar.
Bizim icin önemli olan, taraftarimizi harekete gecirebilmek. Su Dünya üzerinde 8-10 milyona yakin taraftari olan kac takim vardir su dünyada?
Türkiye´deki taraftar sayimizi bilmem ama, sadece Avrupa´da en az 1-1,5 milyon taraftarimiz var.
Sadece taraftara yönelik projelerin hayata gecirilmesi gerek. Iste o zaman havuzdan gelen parayi sadaka niyetine büyüklügümüzü tartisanlara, dagitiriz. Atay Aktug zamaninda böyle bir firsatimiz vardi, ama ne oldu oldu yine olmadi.

Cok basit bir hesap, sadece Avrupa´da yasayan taraftarlarimizin %20´si bir forma alsa,
300000 + 100 YTL = 30.000.000 YTL eder.

Iste bu dinamigi harekete gecirebilmek lazim. Elimizde iyi bir Hocamiz var. Su anda iyi bir kadromuz olustu. Eksik olan 2-3 tane cok kaliteli yabanci oyuncu. Bu seneki hedefimiz göze hos gelen bir futbol oynayabilmek olmali. Sadece bu sayede bile yukaridaki mali basariyi yakalariz, oda sadece yurtdisinda. Ve bunuda yakalayacagiz cok yakinda.

Özkan
16.06.2008, 01:09
Forumumuzdaki birçok üyemiz formanın ağaçtan toplandığını sanıyorlar sanırım. Bizim gibi takımların ekonomisi ürün satışından ziyâde bonservis gelirlerine dayanmalıdır.

Baggio
16.06.2008, 10:45
Trabzonspor'la Lyon'u karsilastirmak cok garib.
Altyapimiza önem verilmesi dige yaziliyor....ama gercekten bizde bukadar sabir yok. Biz bugün bir 17 yasindaki ytenekli Baris Memis'i tartisiyoruz. Halbuki onun diger Avrupada Genc yetenekli Futbolculardan eksiyi yok. Diger Genc Futbolcularin artisi ise,onlara güven veriliyor ve baski altinda degil'ler. Bunlara 3-4 mac pes pese kötü oynama imkani veriyorlar. Ve böylece altyapi futbolcusunu bir yandanda zorlayip bu imkani saliyorlar.
Bir Altyapidan bu is yürümez. Avrupada önde gelen kulüpler,kulüplerin ortilerine göre Hocalarini seciyorlar. Yani System kaliyor,Hoca degisebiliyor ve buna göre Hoca seciliyor. Alt yapidaki kulüpler,yildiz takimlarindan A-Takimina kadar hepsi ayni Systemle oynar. Örnekler cok.....Manchester,Arsenal,Lyon,Barcelona,Bilbao,N antes,Ajax,PSV,Alkmaar,Trondheim,Bremen...
ve ve ve. Bunlar bir kac Örnek.
Her daldada Proffesyonel insanlar lazim. Bunun Kondisyoneri,Piskolog,Doktoru,Avukat,Fizyoterapoyt ,ve ve....Bunlar artik bir Kulüpte olmalari gerekiyor

Fatih Bayrakdar
16.06.2008, 11:24
Forumumuzdaki birçok üyemiz formanın ağaçtan toplandığını sanıyorlar sanırım. Bizim gibi takımların ekonomisi ürün satışından ziyâde bonservis gelirlerine dayanmalıdır.

Nerden toplanıyor peki...

Buna itiraz edeni de ilk defa duyuyorum ...

Sen satarsan firma da üretir ne kadar ekmek o kadar köfte...

Sen Ajax mısın ki bonservisten para kazanacaksın ...

Özkan
16.06.2008, 15:31
Forma satışlarının çok ufak bir kısmı klübümüze kalıyor, dolayısıyla burada yapılan hesaplar yanlış. Yılda 300000 forma ile koskoca klüp dönmez. Gerçekçi ekonomik yapılar düşünmemiz gerekiyor, ki son yıllardaki futbolcu transferlerinden elde ettiğimiz geliri göz önüne alırsak bonservis gelirleri üzerine ekonomi kurmak çok mantıklı geliyor.

Özkan
02.07.2008, 22:59
Benzer bir model için bkz: http://vliegendenederlander.blogspot.com/2008/07/joop-munsterman.html

Twente'nin başkanı hakkında kısa bir inceleme.

matalar
02.07.2008, 23:26
bizde aslında son yıllarda satığımız futbolculardan yüksek bonsrvis bedeli elde ettik. ama gerisi gelirmi bilinmez.

BORDOMAVİ52
04.07.2008, 09:28
inanç + yürek + istek + sorumluluk + sabır + taraftar desteği = başarı

Halil Atalay
04.07.2008, 09:39
inanç + yürek + istek + sorumluluk + sabır + taraftar desteği = başarı:alkış::alkış::alkış::alkış:

binlece kez evt bu konuta bize düşen takımı ateşlemek her zaman her yerde destek olmak ona göre uşaklar aman ha hata yapmayalım (küfür-saha inme-kavga-) hiç birşey ona göre:mad::mad::mad::mad: