PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 11 bin Üyenin Gözü Aydın(mış)!

Nytre
11.12.2007, 09:06
Trabzonsporun 16 aralıktaki genel kuruluna ramak kala son derece ilginç bir gelişme yaşandı
5.963 delegenin oy kullanacağı genel kurulda , aidatını yatırmayan 11bin üyenin de oy kullanma hakkı olduğuna karar verildi!

Trabzonspor'un 10875 nolu üyesi , BAŞBAKANLIK MÜŞTEŞAR YARDIMCISI Seyfullah Hacımüftüoğlu , aidatını yatırmadığı gerekçesiyle genel kurulda oy kullanma hakkının olmadığını öğrenmesinden sonra hukuk mücadelesine başladı. Hacımüftüoğlu , önce İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DERNEKLER DAİRESİ BAŞKANLIĞINA müraacat ederek , yürürlülükteki medeni kanun gereği , 16 aralıktaki genel kurulda oy kullanma hakkı olduğu bildirildi.

İçişleri bakanlığı dernekler masası 19 kasım tarihinde kendisine gelen bu müracaatı , 20 kasım tarihinde karara bağladı (bu ne hız. devlet böyle hızlı çalışırmıydı?)
Bakanlığın bu kararı aynı gün Trabzon valiliğine tebliğ edildi. trabzon valiliği dernekler masası 23 kasım 2007 tarihinde kurye ile içişleri bakanlığının "üye olan herkesin oy kullanma hakkı vardır kararını" kulübe tebliğ etti.

Tebliğ edilen evrak resmi imza ile Mali Sayman emin kahraman tarafından alındı.

Trabzonspor bu karar üzerine idari mahkemeye itiraz etti.

İdari mahkeme eğer bu itirazı genel kuruldan sonra karara bağlarsa bu şahıs ve bunun gibi üyeler oy kullanamayacak. (burada gazete mağdur kelimesini kullanmış nedense.)

Trabzonspora yapılan başka bir tebligat ise tüzüğü medeni kanunun 68.maddesine göre değiştirmesi oldu.

medeni kanunun 68.maddesi der ki "dernek üyeleri eşit haklara sahiptir. Dernek , üyeleri arasında dil din ırk mezhep cinsiyet renk aile zümre farkı gözetemez , EŞİTLİĞİ bozan veya bazı üyelere bu sebeplerle ayrıcalık tanıyan uygulamalar yapamaz. Her üyenin , derneğin faaliyeletlerine ve yönetimine katılma hakkı vardır. ..."

-------------

Bu haber bu sabah karadeniz gazetesinde "özel haber " olarak yayınlandı..

Ercan DEMİR
11.12.2007, 09:47
Yeni üye olanlar dahilmi yoksa 2 yılı geçmiş ama aidatını yatırmamış üyelermi?

Hekimoğlu
11.12.2007, 09:53
henüz karar çıkmamış.

Burçak
11.12.2007, 10:00
mantıksız geliyor bana. sen üye olduğun derneğe aidatını yatırmayacaksın sonra haklarım var diyecek oy kullanmak isteyeceksin.
ozaman kimse aidat yatırmasın . nasılsa haklar eşit ya.

su faturasıda yatırmayalım . suyumuzuda kimse kesmesin. bizimde su içmeye hakkımız var.

Badaloğlu
11.12.2007, 10:00
Hayden bakayım cümbür cemaat oy kullanmaya gidiyoruz...

LazAnisT
11.12.2007, 10:02
Saçmalıkdan başka birşey değil.Bu aptallık umarım biryerden geri döner.

Nytre
11.12.2007, 10:03
bu işin içinden hiç iyi kokular geldiğini söyleyemem...

var mı bu olayın başka bir örneği?_ varsa biri söylesin.

emre610
11.12.2007, 10:05
Saçmalıkdan başka birşey değil.Bu aptallık umarım biryerden geri döner.

MADDE 71.- Üyeler, dernek düzenine uymak ve derneğe sadakat göstermekle yükümlüdürler.
Her üye, derneğin amacına uygun davranmak, özellikle amacın gerçekleşmesini güçleştirici veya engelleyici davranışlardan kaçınmakla yükümlüdür.

Saçma !!! Dernek üyesinin derneğe karşı sorumlulukları vardır. Bunları yerine getirmek zorundadır ! Madde 71 açıklamış bunu. Bölge idare mahkemesinden döner.

Atalay
11.12.2007, 10:17
Kilitleyiniz lütfen!!

buyukkaptan
11.12.2007, 10:19
11 bin olması bence daha iyi çogunluğunn fazla olması daha iyidir

Burçak
11.12.2007, 10:21
ama aidatını yatırmış 11 bin kişi olursa iyidir.

Nytre
11.12.2007, 11:03
adam yıllarca aidatını ödemeyecek ama hiç olmazsa her seçim oncesi birikmiş aidatını ödeyecek adamla eşit olacak.

o zaman kimse odemesin aidatını?

hiç inanan ile inanmayan bir olur mu?

Travelair
11.12.2007, 11:05
Bu işlerden pek anlamam ama, şimdi ister misiniz karar çıkana kadar yürütmeyi durdurma kararı alınsın... Kongre ertelensin. Bir de böyle bir karar çıkarsa aidat verme de tarihe karışmış olacak. O kadar üye hiçbir paylaşımda bulunmaya gerek duymadan o şemsiye altında kendine yer edinecek. Bence şimdiye kadar aidatlarını yatıranlara büyük haksızlık olacak

mustafakaya
11.12.2007, 11:15
oy kullanmak isteyenler aidatını yatırırsa sorun değil. aidat yatırmadan oy kullanmak isteyeni kovalamak lazım.

Hekimoğlu
11.12.2007, 12:10
başbakanlık müsteşar yardımcısı da bunu yapıyorsa artık pes doğrusu.sana oy kullanamazsın diyen yok yatır aidatı ki çok küçük bir rakam kullan oyunu.bu kadar basit.

Bülent Bayraktar
11.12.2007, 12:14
şu zamana kadar aidat ödeyenleri keriz yerine koyuyorlar bu kararla...!

macka61
11.12.2007, 12:45
böyle bir şey olamaz adam bir kere parasını yatırmamış ve iki yıl geçmesi lazım üye olduktan sonra oy kullanasın tüzükte daha ayrıntılı yazıyor nasıl yapabilecekler

guci 29
11.12.2007, 14:32
Saçmalığın da bu kadarı olmaz hani!

Gökçebey
11.12.2007, 14:39
Şu kongreyi hayırlısıyla bi atlatabilsek

K@HrY
11.12.2007, 14:58
Nelere kaldık!!!

A.Hilal Çakıroğlu
11.12.2007, 15:03
Oy kullanabilmek için aidatın ödenmesi gerektiği, en son hangi tarihte ödenebileceği gerek resmi siteyle gerek basınla gerekse üyelerin cep telefonlarına gönderilen mesajlarla hatırlatılıyor. Seçimde oy kullanmayı bu kadar önemseyen kişi bütün bunları nasıl kaçırır?

metehan
11.12.2007, 15:11
Çok emin olmamakla birlikte, kongrede oy kullanabilmek için aidatı yatırmış olmanın hukiki bir zorunluluk olmadığını daha önce de duymuştum. Böyle iddialar var ve doğru da olabilir. Belki de aidat ödemesini zorlayabilme adına böyle bir uygulama yapılıyor olabilir ama dediğim gibi hukuki yönünden emin değilim.

Gelelim işin diğer boyutuna. 11.000 üyeden bahsediliyor. Bunlardan kaç tanesi sadece aidatı yatırmamış olduğu için oy kullanamıyordur? Bence çok değildir bu sayı. Gerçekten oy vermek isteyen adam aidatı da yatırır. ÇEşitli nedenlerle kaçıranlar olabilir ki bu sayının da fazla olduğunu sanmıyorum. Kısacası kongrede oy kullanacak üye sayısını çok da artırmaz bu durum.

Mustafa AYDIN
11.12.2007, 15:26
“Tarlada izi olmayanın harmanda sözü olmaz”

Aidatını yatırmayan oy kullanırsa,aidat yatıranlarda aidatını geri ister.

Çetin
11.12.2007, 15:32
yazık.. biz küçük bir takımmıyız ki böyle bir muamele olsun

Burçak
11.12.2007, 15:50
metehan
mesele sadece bu oy kullanma olayı değil. aidat yatırmadan üye olmak mantıklı değilki. önüne gelen üye olsun madem. 1 sene geçmez 100 bin üye projesi 1 milyon üyeye çıkar. nasılsa aidat yatırma yok.

zeleka
11.12.2007, 16:00
5bin kisi icinde bende vardum neyse cikdi 11 bine insallah stadda yaparlar oylamayi yoksa bu kadar kisi nereye sigarki...ben zaten oyumu kullanamiyacagim hollandadan oy icin gelemem, malesef demiyorum cunki zamanim yok islerim olsaydi mutlaka ordaydim islerim haburda oy kullana bilecek olanlara simdiden hayirli oylamalar diyelim

Samet Yildirim
11.12.2007, 16:44
kongreye en fazla 3000 kisi gelir daha fazla gelmez ama bu olay da ilginc ?!?!?!

macka61
11.12.2007, 16:50
Divan Başkanlık Kurulu’ndan duyuru
Kulübümüz Divan Başkanlık Kurulu bir açıklama yaparak 15-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Olağan Genel Kurul’la ilgili olarak üyeleri bilgilendirdi.

Divan Başkanlık Kurulu açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “11 Aralık 2007 tarihli Karadeniz Gazetesi’nin birinci sayfasında yer alan ‘üye olan herkese oy kullanma yolu’” başlıklı haber ve haberin içeriğinde yer verilen bilgiler doğrultusunda üyelerimizin ve kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunlu olmuştur.

Kulübümüz üyesi sayın Seyfullah Hacımüftüoğlu İçişleri Bakanlığı’na verdiği dilekçesinde, 2007 yılı aidatını yatırmamış olması nedeniyle 2007 yılı Aralık ayında yapılacak genel kurul toplantısına katılacaklar listesinde yer almadığını, bu uygulamanın ise yanlış olduğunu belirtmiştir.

Bu başvuru üzerine, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı 20.11.2007 gün ve 3624 sayılı yazısıyla konu hakkındaki görüşünü bildirmiş, bu görüş Trabzon Valiliği’nin 20.11.2007 gün ve 2039 sayılı yazısı içeriğinde aynı şekliyle yer verilmek suretiyle belirtilen nedenlerle Dernek Tüzüğünün değiştirilmesi istenmiştir.

Trabzon Valiliği’nin Daire Başkanlığı görüşü doğrultusunda tüzük değişikliği yapılmasının istenmesi işlemi, kulübümüz tarafından hukuki görülmeyerek Trabzon İdare Mahkemesi’nde dava konusu edilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunmak istediğimiz birinci husus, Dernekler Daire Başkanlığı’nın dilekçe üzerine yaptığı işlemin ‘görüş’ bildirmek olduğudur. Bu yön, yazının gerek konusu ve gerekse içeriğinde açıkça bildirilmektedir. Bu görüşünün doğru olduğu kabul edilse bile dernek tüzüğünde değişiklik yapılmadan ilgili birimlerin görüşleri doğrultusunda işlem yapılabilmesine imkan bulunmamaktadır.

Dernekler Daire Başkanlığı’nın görüşünün hukuki tartışmasıyla ilgili kulübümüz görüşünün açıklanması, davanın seyrini etkilemeye yönelik sayılabileceğinden, bu yönde açıklama yapılabilmesine olanak bulunmamaktadır.

Ancak, Daire Başkanlığı’nın bu görüşüyle ‘üye olan herkese oy kullanma yolu’nun açılmış olduğundan, ‘aidatını yatırmamış olsa bile bütün üyelerin oy kullanmaya hakkı olduğundan’ şimdilik söz edilemeyeceğini, bu itibarla kulübümüzün 15-16.12.2007 günlerinde gerçekleştireceği olağan genel kurul toplantısının tüzüğe uygun olarak ilân edilen 5963 üyesiyle yapılacağını, üyelerimize ve kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

KULÜP DİVAN BAŞKANLIK KURULU

11.12.2007 16:21:00

AyKaN
Tüzükte şöyle güzel maddeler de var.

DİSİPLİN SUÇLARI
d KESİN ÇIKARMA CEZASINI GEREKTİREN SUÇLAR
...
4 Yapılmakta olan seçimlerin düzenli ve sağlıklı bir biçimde gerçekleşmesini engelleyici söz, eylem ya da davranışlarda bulunmak.
...
7 Yetkili olmadığı halde ya da yetki sınırını aşarak kulüp adına hukuksal işlemlerde bulunup kulüp’ü borç ve yükümlülük altına sokmak,

Uğurtan
kongreye en fazla 3000 kisi gelir daha fazla gelmez ama bu olay da ilginc ?!?!?!

Emin ol bu kongre 4000 den aşağı düşmeeezzz ;)

Samet Yildirim
11.12.2007, 17:06
Emin ol bu kongre 4000 den aşağı düşmeeezzz ;)

bilmem oda olabilir ama $öyle secimlere baktigimiz zaman 3000 kisi bile yokdu ama belli olmaz cünkü TRABZON ve TS fakli her an hersey olabilir:D

Nytre
11.12.2007, 17:32
Tüzükte şöyle güzel maddeler de var.

DİSİPLİN SUÇLARI
d KESİN ÇIKARMA CEZASINI GEREKTİREN SUÇLAR
...
4 Yapılmakta olan seçimlerin düzenli ve sağlıklı bir biçimde gerçekleşmesini engelleyici söz, eylem ya da davranışlarda bulunmak.
...
7 Yetkili olmadığı halde ya da yetki sınırını aşarak kulüp adına hukuksal işlemlerde bulunup kulüp’ü borç ve yükümlülük altına sokmak,

sanki bu zamana kadar adiat ödemeyenlerin oy kullanamadığını bilmeyip bu şekilde davranmanın kime ne kazanç sağlayacağını bilen birisi...

trabzonsporumuzun bir tek kongre sürecine bulaşıklık yapılmamıştı onu da becerdiler.

beceren insanın başbakanlık müşteşar yardımcıısı olması da ne kadar MANİDAR.

bu adam kesinlikle yukarıdaki kurallara göre cezalandırılmalıdır.

kulübümüzü kongre sürecinde töhmet altında bırakmak - zan altında bırakmak - kargaşa yaratmak senin haddine mi lan!

Muhammed KOÇ
11.12.2007, 17:58
şapkasını alan gelecek bence..

61OKTAY
11.12.2007, 18:38
bu kadarda saçmalık olmaz be hani yuh dedirdecek kadar

Nytre
11.12.2007, 18:53
5000kişi katılır.

Serkan Bozyiğit
11.12.2007, 19:13
Trabzonspora 3kuruşluk aidatını ödemeyen adam TRABZONLUYUM diye bide geçinio öle bi Tsli olucaksınki parayı bırak canını bile vereceksin gerekirse bu mu taraftar

Nytre
11.12.2007, 22:45
aslında kongrede imza toplayıp böyle aidat ödemeyenlerin kulüpten ihraçlarını sağlayalım...

Cafer KILIÇSOY
12.12.2007, 00:11
mantıksız geliyor bana. sen üye olduğun derneğe aidatını yatırmayacaksın sonra haklarım var diyecek oy kullanmak isteyeceksin.
ozaman kimse aidat yatırmasın . nasılsa haklar eşit ya.

su faturasıda yatırmayalım . suyumuzuda kimse kesmesin. bizimde su içmeye hakkımız var.

adam yıllarca aidatını ödemeyecek ama hiç olmazsa her seçim oncesi birikmiş aidatını ödeyecek adamla eşit olacak.

o zaman kimse odemesin aidatını?

hiç inanan ile inanmayan bir olur mu?
:alkış::alkış::alkış::alkış:

Seyfullah Hacımüftüoğlu beyefendi mahkeme mahkeme dolaşacağına kulübe olan aidat borcunu ödeseydi daha kârlı değilmiydi?

Sen kulübün için elini o akrep olan cebine sokma sonrada ''bende seçeceğim'' de. Yok ya. Hükümet mi seçiyorsunuz? Bunca zamandır kulübe aidatını ödeyenler enayi mi?

Trabzonspor Seyfullah bey ve onun zihniyetindeki insanlar yüzünden bu halde zaten:mad:

metehan
12.12.2007, 09:08
metehan
mesele sadece bu oy kullanma olayı değil. aidat yatırmadan üye olmak mantıklı değilki. önüne gelen üye olsun madem. 1 sene geçmez 100 bin üye projesi 1 milyon üyeye çıkar. nasılsa aidat yatırma yok.

Yanlış anlaşılmasın ben de aynı fikirdeyim de sadece kongrede oy kullanabilmek için hukuki bir zorunluluk olmayabileceğini belirttim. Elbetteki bir yere üye isen aidatı yatırmalısın. Belli bir süre aidat yatmayınca üyeliğin de düşmesi lazım zaten.

Klüp de gerekli açıklamayı yapmış. Şimdilik bu konuda tartışılacak birşey de kalmadı.

Külünkoğlu
12.12.2007, 09:12
Trabzonspora 3kuruşluk aidatını ödemeyen adam TRABZONLUYUM diye bide geçinio öle bi Tsli olucaksınki parayı bırak canını bile vereceksin gerekirse bu mu taraftar
Aidat tamam, para işi de tamam. Ama can işi ?
yavaş yahu :)
Bize "Canlı, Akıllı, Ahlaklı " taraftarlar lazım.;)

Faik Yılmaz
12.12.2007, 09:16
iyiniyetle başlayan 100 bin üye kampanyasının bazı tuzaklarla kötü emellere alet edilebileceğini gördüm....

Mesela adı lzım değil bir kişinin tam 1200 kişiyi blok olarak üye yaptığını duydum. önümüzdeki şeçimde tek başına başkan olabilir bu şahış.....

Mesela televizyoncunun dediği gibi 2000 bin kişiyi üye yapar adam sonra derneğin feshi dahil her türlü karar aldırabilir....

bu üye işine bir standart getirmek lazım

metehan
12.12.2007, 09:28
iyiniyetle başlayan 100 bin üye kampanyasının bazı tuzaklarla kötü emellere alet edilebileceğini gördüm....

Mesela adı lzım değil bir kişinin tam 1200 kişiyi blok olarak üye yaptığını duydum. önümüzdeki şeçimde tek başına başkan olabilir bu şahış.....

Mesela televizyoncunun dediği gibi 2000 bin kişiyi üye yapar adam sonra derneğin feshi dahil her türlü karar aldırabilir....

Şimdi burada karıştırdığımız birşey var. Olayın 100.000 üye kampanyası ile doğrudan bir alakası yok. TS'a üyelik konusunda bir sayı sınırı yok. Dolayısıyla kötü niyetli biri, bu kampanya olmasaydı yine aynı işi yapar istediği kadar kişiyi üye yapabilirdi. Kaldı ki, bu kampanyaya sadece kongrede oy kullanacak kişi sayısı olarak bakmamak gerekiyor. Bu üyelere çeşitli avantajlar sunup hem üyelerin hem de klubün bu işten karlı çıkmasını sağlamak gerekiyor. Sonuçta niyet kötü olunca, çok şeyler yapabilir insanlar. Ama hal böyle diye, "100.000 üye kampanyasından vazgeçelim" demek sorunu çözer mi? Sorunu çözmeyeceği gibi getireceği olası avantajlardan da vazgeçmiş oluruz.

Diğer bir alternatif olan "kongrede oy kullanacak üye standardı" konusu ise demoktarik yöntemle tamamen çelişen bir kavram. Bu konuda ortak bir yol bulunması bence imkansız olacağı için tartışılması da anlamsız olur.

Faik Yılmaz
12.12.2007, 09:38
Şimdi burada karıştırdığımız birşey var. Olayın 100.000 üye kampanyası ile doğrudan bir alakası yok. TS'a üyelik konusunda bir sayı sınırı yok. Dolayısıyla kötü niyetli biri, bu kampanya olmasaydı yine aynı işi yapar istediği kadar kişiyi üye yapabilirdi. Kaldı ki, bu kampanyaya sadece kongrede oy kullanacak kişi sayısı olarak bakmamak gerekiyor. Bu üyelere çeşitli avantajlar sunup hem üyelerin hem de klubün bu işten karlı çıkmasını sağlamak gerekiyor. Sonuçta niyet kötü olunca, çok şeyler yapabilir insanlar. Ama hal böyle diye, "100.000 üye kampanyasından vazgeçelim" demek sorunu çözer mi? Sorunu çözmeyeceği gibi getireceği olası avantajlardan da vazgeçmiş oluruz.

Diğer bir alternatif olan "kongrede oy kullanacak üye standardı" konusu ise demoktarik yöntemle tamamen çelişen bir kavram. Bu konuda ortak bir yol bulunması bence imkansız olacağı için tartışılması da anlamsız olur.

Benim söylediğim her isteyen kişinin üye olamaması.... üyeliğin ayrıcalıklı bir şey olması.... ve toplu üye alımının engellenmesi

EmrahYalçınalp
12.12.2007, 09:45

100 bin üye kampanyası 1200 kişiyi blok üye yapanlara indirim ya da kredi kartına vade farksız taksit imkanı mı getirdi?

Eğer demokrasiye inanıyorsak bu demokrasiye inanıyoruz demektir. Demokrasi yanlızca bizim istediğimiz sonuç çıkınca ideal bir sistem olacaksa o zaman da bir yerde yanlış yapıyoruz demektir.

Şimdi, bu 100 bin üye kampanyası başarılı mıdır?

Değildir, çünkü 100 bin ütopik bir rakam. Keşke kısa vadede 20 bin, sonra 50 bin deseydik ve motive olup çalışsaydık. Ama 100 bin üye öyle belli bazı kişilerin yaygara kopartmalarını gerektirecek kadar "öcü" bir kampanya da değildir. Bu kampanya olmadan önce 2000 kişi topluca üye yapılamıyor muydu yani?

Ben tam tersini düşünüyorum... Blok oylar Trabzonspor'un kuruluşundan beri zaten varlar. Oysa ilk kez bireysel olarak üye olan kişi sayısı arttı. Bu insanların bağımsız olarak karar verip grupların etkisinin azaltılması demek. Bu gruplar her şeyi kendilerinin en iyi bildiğini düşündükleri için içlerinde medyada yer bulan bazıları sık sık bu kampanyaya sallayıp duruyorlar. Bizim arkamızdan salladıkları gibi. Ama herkes zamanla buna da alışacak.

Benim söylediğim her isteyen kişinin üye olamaması.... üyeliğin ayrıcalıklı bir şey olması.... ve toplu üye alımının engellenmesi

Tutayım ağzımı diyorum ama olmuyor... :) Demokrat geçinen bazılarının seçim sonrası "bu demokrasi de o kadar iyi bir şey değilmiş demek" demeye getirmeleri geldi aklıma. Bir ara politikaya heveslenen bir iş adamınındı yanılmıyorsam, bir kitabında okumuştum, "ben bilmem şu kadar araştırıp karar veriyorum, oy kullanıyorum, Mehmet Ağa gelip benim görüşümün karşısındaki görüşe canı öyle istediği için oy verip benim oyumu yok ediyor" gibi birşey... Niye ayrıcalıklı bir şey olsun üyelik yahu? Kime güvenmiyoruz? Kendini Mehmet Ağa'ya ifade etmek için çok mu değerli görüyorsun yani? Herkes üye olsun... Adayların her biri de herkese ulaşsın.

Sonra, kriter ne olacak?

BMN'de herkes ifade özgürlüğünü sonuna kadar kullanabilmeli elbette. Ama ben bu görüşü savunmayı pek yakıştıramadım doğrusu.

Faik Yılmaz
12.12.2007, 10:02
çok basit bir hesap yapalım.....

120 ytl klüp üyeliği

40 ytl 1. yıl aidatı

40 ytl. 2. yıl aidatı

sonra kongre üyesi oluyorsun.......

yani 1200 kişinin parasını yatıran kişi 200 ytl *1200 kişi = 240.000 ytl ye çok büyük ihtimalle klübe başkan oluyor. Yani Aziz Yıldırım 240 milyarına kıysa klübümüze başkan bile olur....

size garip gelmiyormu bu durum....

şimdi 1 milyon ytl istiyorlar yönetime gireceklere 4 te bir fiyatına başkan olursun başkan.....

engellemek çok kolay bir seferde en fazla 1 kişiyi üye yaparsın.... ya da herkes kendisi üye olur diye şart getirirsin.....olur biter... çok zormu bunu yapmak...

dikkat edin 100 bin üye yanlış demiyorum.. sadece önüne her gelen üye olamamalı.....

metehan
12.12.2007, 11:41
dikkat edin 100 bin üye yanlış demiyorum.. sadece önüne her gelen üye olamamalı.....

Üyelik başvurusu sonrası yönetimden birilerinin o başvuran üye için referans olması gerekir. Ama bu konuda bir araştırma yapıldığını sanmıyorum. ÖZellikle kampanya sonrası buna hiç bakılmıyordur. Kısacası başvuruyu yapan üye oluyor. KAldı ki bu referans olma işi de saçma. Beni tanıyan biri yoksa neye dayanarak referans olacak? O zaman yöneticilerin veya divan kurulundakilerin eşi dostu ancak üye olabilir ki bu daha da sakıncalı. O nedenle seçerek üye alma diye birşey mümkün değil. Seçme kriterin ne olacak?

"Her önüne gelen üye olmasın" denecekse İstanbul takımlarının metodu uygulanabilir. Rakamdan emin olmamakla birlikte FB ve GS'de en son üyelik başvuru ücreti 10.000 YTL idi. Bu kadar olmasa bile yüksek bir rakam koyarak üyeliği engelleyebilirsiniz. Ama o zaman da ne kadar seçici davranmış olursunuz? Sadece parası olanları üye yapmakla iş biter mi? Bir de yüksek bir rakam olursa TS'a üye olacak kaç kişi bulabilirsiniz? Bunun tek yararı yukarıda bahsedilen blok üye işini engellemek olabilir.

EmrahYalçınalp
12.12.2007, 11:42
çok basit bir hesap yapalım.....

120 ytl klüp üyeliği

40 ytl 1. yıl aidatı

40 ytl. 2. yıl aidatı

sonra kongre üyesi oluyorsun.......

yani 1200 kişinin parasını yatıran kişi 200 ytl *1200 kişi = 240.000 ytl ye çok büyük ihtimalle klübe başkan oluyor. Yani Aziz Yıldırım 240 milyarına kıysa klübümüze başkan bile olur....

size garip gelmiyormu bu durum....

şimdi 1 milyon ytl istiyorlar yönetime gireceklere 4 te bir fiyatına başkan olursun başkan.....

engellemek çok kolay bir seferde en fazla 1 kişiyi üye yaparsın.... ya da herkes kendisi üye olur diye şart getirirsin.....olur biter... çok zormu bunu yapmak...

Teori ile gerçek arasındaki fark da burada zaten. Bu dediğini yapan birini tanıyorum ben, ama aday bile olamadı. Hatta bu sene de bu dediğini yapan biri tanıyorum. İsmini yüzyüze görüştüğümüzde verebilirim. Yine olamayacak muhtemelen. En azından bu gerekçe ile olamayacak...

Ayrıca, benim bildiğim üyelik için 2 üyeden referans isteniyor. Bu kural değişti mi, kaldırıldı mı, uygulanmıyor mu? Ben fb'li olduğunu bildiğim bir öğrencimin üyeliğini engellemiştim mesela. Kendisi muhtemelen bilmiyordur.

Trabzon zaten kapağı Trabzonspor'a atanların geride kalanların ne geçmişlerini, ne kapasitelerini ne de konumlarını bilmeden onlara hava attıkları bir yer. Ödül töreninde gördük işte... Kulüp yetkilisi yüzümüze bakmıyor ki uzattığımız eli fark edip tokalaşsın. Çünkü biraz önce kendisini tanıyamamış arkadaşa cebinden çıkarttığı kartını göstererek "haddini bilcilik" oynuyor. Trabzonspor ne çektiyse bu anlayıştan çekti. Şimdi orda oturan adam Moloz'daki tezgahında balık satan adamın vereceği oy sonucunda ertesi gün orada olamayacağı gerçeğinin farkında olsun işte.

Dediğin gibi Aziz Yıldırım'lara falan da sıra gelmez, müsterih ol. Bu kulübün Divan Kurulu var, adamın anasını ağlatırlar. Geriye kalan 10 bin üyesi var, insanı tükürükle boğarlar.

Faik Yılmaz
12.12.2007, 11:46
Valla belki nüfus cüzdanımdaki Oflu :) ibaresine bakmışlardır ama paramı çektiler formu doldurdum 6 gün sonrada üye oldum...

ne referans nede başka bi şey istemediler...... pardon 2 fotoğrafta istediler...

Bordomavi.nete üye olmak bile daha zor....... :)

LazAnisT
12.12.2007, 12:12
Ben üye olurken iki kişinin referansını istemişlerdi.Ama bu başıboşlukta bu işin düzgün olmasını beklemek zaten hayalcilik olur.

Açıkcası ben açıklanan listelerdeki kişilerden harici oy kullanılacağına olasılık vermiyorum.

Nytre
12.12.2007, 12:13
100.000bin üye kampanyası ile kulübe üyeliğin 120 ytl arasındaki bağ sadece 100.000bin üyeyi sağlamayı teşvik eden bir durum.

ancak burada yanlış olan üyelik fiyatının 120 ytl gibi komik bir sayı olmasıdır.

düzeltilmesi gereken bir şey varsa bu olmalıdır.

önüne gelen 1000kişiyi başkan yapsın da 100.000bin üye olsun diye başlatılmadı bu kampanya.

metehan
12.12.2007, 13:48
Referans işi normalde vardı ama dediğim gibi bunun çok da önemi yok. Yöneticilere adaylık başvurularını verip imzalattıklarını biliyorum. MEsela ben üye oldum, bana kim referans oldu bilmiyorum. Muhtemelen bir yönetici imza atmıştır, iş bitmiştir. Referans işi çok sağlıklı işleyen bir uygulama değil.

Gürkan
12.12.2007, 18:44
.........

Ayrıca, benim bildiğim üyelik için 2 üyeden referans isteniyor. Bu kural değişti mi, kaldırıldı mı, uygulanmıyor mu? Ben fb'li olduğunu bildiğim bir öğrencimin üyeliğini engellemiştim mesela. Kendisi muhtemelen bilmiyordur...................

2004 de üye oldum herhangi bir referans felan istemediler. kural varsa da uzun zamandır uygulanmıyor demek ki.

100.000 üye kampanyası dolayısı ile olabilir.

Cafer KILIÇSOY
12.12.2007, 21:02
"Her önüne gelen üye olmasın" denecekse İstanbul takımlarının metodu uygulanabilir. Rakamdan emin olmamakla birlikte FB ve GS'de en son üyelik başvuru ücreti 10.000 YTL idi. .

CAFER KILIÇSOY tarafından yazılan http://forum.bordomavi.net/images/buttons/viewpost.gif (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=900011#post900011)
Fenerbahce kulübü üyelik şartları;

1) Üyelik başvuru formları 1 ytl'ye kulüpten satın alınıyor. (internetten indirme olayı yok)
2) En az iki asil üyenin referansı ve adli sicil kaydı isteniyor
3) Sıkı durun, giriş parası 10.000 YTL ( Yazıyla onbin ytl)

Galatasaray kulübü üyelik şartları;

1) Galatasaray Lisesi mezunları 600 YTL
2) Aile bireyleri 2.500 YTL
3) Sporculuktan üye olanlar 1.250 YTL
4) Bunların dışındaki müracatlar 10.000 YTL
Not: Bu takımın bugüne kadar ki üyesi 13358. Bu üyelerden 3978'i vefat etmiş, 3129'unun kayıtları geçici olarak kapatılmış. Şuanki aktif üye sayısı 6469.

Beşiktaş kulübü üyelik şartları;

1) Giriş ücreti 2000 YTL
2) Yıllık aidat 50 YTL

Ve de Biz Trabzonspor üyelik şartları;
1) 120 YTL giriş aidatı
2) 40 YTL yıllık aidat.

Metehan abi ben gecenlerde bu konuda bir araştırma yapmıştım. Paylaşayım dedim

Öztürk Adem
12.12.2007, 21:18
ey trabzonumun ınsanları 1 ısı de eksıksız yapmaya calısın

EmrahYalçınalp
12.12.2007, 21:22
En doğru yöntemin bizimki olduğunu düşünüyorum. Trabzonspor fb gibi burjivist, gs gibi nepotik olamaz. bjk'ya helal olsun bu arada, her şeye rağmen... Trabzonspor kendi modelini oluşturur ve uygular. Hezeyanlardan kurtulmanın yolu üyeliği zorlaştırmak değildir. Böyle bir çözüm yöntemi olamaz. Olursa da bunu sadece 10 bin YTL gibi maddi bir değere bağlamak gibi sub-cortical bir düşünce kabul edilemez.

Şaşırdım.
:)

Cafer KILIÇSOY
12.12.2007, 21:36
Bence üyeliği zorlaştırmak sadec Trabzonspora değil, kimseye bişey kazandırmaz. Trabzonda 100 Bin üye kampanyasına karşı çıkanların başında sayın Bali geliyor.

Trabzonspor tarihinin en güzel projelerinden biri bu kampanya. Yalnız 100 Bin kişi yalnış. Yavaş yavaş hedef büyütülmesi gerekirdi bence.

Geçenlerde Aziz Yıldırım bir konuşmasında, yapılması gerekenlerin ilk sırasında üyelik giriş parasının 10 bin ytl den 500 ytl düşürülmesi olduğunu söylüyordu. Trabzonsporun üye sayısının 50 bin yada ne bileyim 100 bin olmasında sakınca görenlere şaşıyorum.

denizgrsy
12.12.2007, 21:58
acaba yeni üyelerde oy kullanabilecek mi ? 28/06/2007 tarihinde üye oldum :(

Nytre
13.12.2007, 01:29
30.10.2007 yazılı bir makaleden alıntıdır. fatma sibel yüksel

"Bize rakip partinin kadrolarıymışız gibi davranıyorlar" diyor...
Şimdi, son dönemde yapılan önemli atamalara bir mercek tutalım ve bu atamalardaki bazı 'ortak noktaları" birlikte irdeleyelim...

MUSTAFA İSEN: Cumhurbaşkanığı Genel Sekreteri. Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı'na Erkan Mumcu döneminde atandı.
EFKAN ALA: Başbakanlık Müsteşarı. Bürokrasideki kariyeri Erkan Mumcu'nun ateşli prezantasyonları ile başladı. Batman Valiliği'na atandığında, yakın arkadaşı Erkan Mumcu, Mesut Yılmaz'ın 'prensi'ydi...
SEYFULLAH HACIMÜFTÜOĞLU
SEYFULLAH HACIMÜFTÜOĞLU
SEYFULLAH HACIMÜFTÜOĞLU: Başbakanlık Müsteşar yardımcısı. Bürokrasi tarihine kaymakamlıktan Başbakanlık müsteşar yardımcılığına en uzun atlayışı yapmış kişi olarak geçti! Bürokrasideki tecrübesinin yetersizliğine rağmen, Mumcu'nun arkadaşı Efkan Ala,müsteşar olur olmaz Başbakanlık Merkez Teşkilatı'nın en önemli birimlerini Hacımüftüoğlu'na bağladı...
NADİR ALPASLAN: Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı. Erkan Mumcu'nun Turizm Bakanlığı döneminde İdari ve Mali İşler Daire Başkanı ve İşletmeler Genel Müdürü, Milli Eğitim Bakanlığı döneminde Personel Genel Müdürü, Turizm ve Kültür Bakanlığı döneminde ise Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı..

EMİN KUZ: Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı. Bir dönem, ANAP'a 'muhafazakâr demokrat" kadrolar yetiştirmiş olan Türk Erdem Vakfı'nın kurucu üyesi. Vakıfta etkinliği bulunan Erkan Mumcu ile 'kadim' arkadaşlıkları var...

Görüldüğü gibi bu kilit atamaların ortak özelliği Erkan Mumcu ile olan bağlantıları..

Bu kadarı tesadüf müdür bilemeyiz.

Bildiğimiz, DYP ile ANAP'ın bir gece yarısı operasyonu ile birleştirtirilmeye kalkışılması ve bu girişimin tarihe bir fiyasko olarak geçmesindeki sır perdesinin henüz aralanmamış olduğu...

Erkan Mumcu'ya yönelik "Gülen Cemaati'nden para almak" da dahil pek çok ağır itham gündeme getirildi.

Mumcu, bu ithamları şiddetle ve hiddetle yalanladı.

Tanıdığımız kadarıyla Mumcu'nun paraya pula tevessül edecek, inançlarını satışa çıkaracak bir kişiliğe sahip olmadığını söyleyebiliriz. Ancak, Türkiye üzerinde çok büyük bir küresel oyunun oynanıyor olması, bütün tanışıklıklara ihtiyatla bakmayı da zorunlu kılıyor..

Yukarıda tablo, Erkan Mumcu ismini ve Türk Erdem Vakfı'nı 'koordinat noktası' olarak ortaya çıkarmaktadır.

Biz, bu izaha muhtaç durumu sadece dikkatlere sunuyoruz...
NOT: Efkan Ala'nın Başbakanlık Müsteşarlığı'na atandıktan sonra imza attığı 05 Ekim 2007 tarihli İç Genelgede'de Başbakanlık Merkez Teşkilatının bütün önemli birimlerinin iki bürokrat arasında paylaştırıldığı görülüyor. Ertuğrul Özkök'ün talimatlarına rağmen, Ankara'da vicdanı ile gazetecilik yapmaya çalışan arkadaşlarımızın Ruhi Özbilgiç ve Seyfullah Hacımüftüoğlu'nu iyi izlemelerinde fayda var...

Seyfullah Hacımüftüoğlu'na bağlı birimler:

a) Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü
b) Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü
c) Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü
d) Strateji Geliştirme Başkanlığı
e) Dış İlişkiler Başkanlığı
f) İdareyi Geliştirme Başkanlığı
g) İnsan Hakları Başkanlığı
h) Bakanlar Kurulu Sekreterliği
i) İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı
j) Savunma Sekreterliği
k) Basımevi ve Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü

Nytre
13.12.2007, 01:38
Başbakan`dan kaymakama jest
DOĞU`da oy patlaması yapan Erdoğan, 1990`lı yıllarda Şemdinli ve Ceylanpınar`da kaymakamlık yapan ve bölgesinde hiçbir faili meçhul cinayet yaşanmayan Seyfullah Hacımüftüoğlu`nu kendisine müsteşar yardımcısı ...

DOĞU`da oy patlaması yapan Erdoğan, 1990`lı yıllarda Şemdinli ve Ceylanpınar `da kaymakamlık yapan ve bölgesinde hiçbir faili meçhul cinayet yaşanmayan Seyfullah Hacımüftüoğlu`nu kendisine müsteşar yardımcısı yaptı. Bölgede `halkın kaymakamı` diye ün yapan Müftüoğlu`nun ataması, `Erdoğan`ın bölgeye jesti` olarak yorumlandı.

akşam gazetesi 14.08.2007

Nytre
13.12.2007, 01:40
bu adamla ilgili çıkan "ilginç" haberleri bulmaya çalıştım.

ÖzGür Ayar
13.12.2007, 11:40
adamın bağlı olduğu yer belli, karar vericek makamların başındakilerin bağlı olduğu yer belli. ülke kaosa giderken fırtınaya Trabzonsporda yakalandı. hadi hayırlısı.

dsavas
13.12.2007, 12:37
Arkadaşlar Merhaba;

Mevcut durumu siyasi-politik açıdan değerlendirdiğimiz zaman herkesin farklı görüşleri ortaya çıkacaktır. Şüphesiz üyelik görevlerini yerine getirmeyen birisinin klüple olan bağının sorgulanması doğaldır, fakat burada gözden kaçırdığımız nokta işin hukuki boyutudur. Biraz aydınlanabilmek için olayı biraz açalım.

Şimdi derneklerin bağlı oldukları temel hukuksal düzenlemeler sırasıyla şu şekildedir: Medeni Kanun - Dernekler Kanunu - Dernekler Yönetmeliği ve Derneğin kendi tüzüğü. Burada en sonuncudan başlayarak bir öncekine uyumluluk göstermek zorundadır. Biz şimdi en sonda yani Trabzonspor Dernek Tüzüğü'nden başlayarak genel kurulda oy kullanma yetkisinin nasıl düzenlendiğine bir bakalım:

1. Trabzonspor Dernek Tüzüğü md.27 "Genel Kurul, kulübün en yetkili karar organı olup kulübe kayıtlı ve katılma hakkı bulunan üyelerden oluşur" demektedir. Peki katılma hakkı nasıl belirlenir? Bu da md.29'un ikinci fıkrasında "Olağan Genel Kurul toplantısına katılma hakkına ; yasa ve tüzük hükümleri uyarınca üyelik hakkını yitirmeyen, aidat borcu bulunmayan ve üyelikte iki tam yılı doldurmuş bulunan üyeler sahiptir." şeklinde belirtilmiştir.

2. Dernekler Yönetmeliği md.15 "Genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin listesi toplantı yerinde hazır bulundurulur" şeklinde bir düzenleme getirmiştir.

3. Medeni Kanun md 68 "Dernek üyeleri eşit haklara sahiptirler. Dernek, üyeleri arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, din ve mezhep, aile, zümre ve sınıf farkı gözetemez; eşitliği bozan veya bazı üyelere bu sebeplerle ayrıcalık tanıyan uygulamalar yapamaz" şeklinde bir düzenleme getirmiştir. Oy hakkını düzenleyen md 69'da şu şekilde bir düzenleme getirmiştir "Her üyenin genel kurulda bir oy hakkı vardır; üye, oyunu şahsen kullanmak zorundadır."

Şimdi ortaya şöyle bir durum çıkamaktadır. Her üye oy hakkına sahiptir bununla birlikte oy hakkını kullanmak bazı durumlarda kısıtlanarak yani genel kurula katılma hakkı kazanılma koşuluna bağlanarak kullanılabilmektedir. Burada Trabzonspor'un iki şekilde oy hakkını kısıtlaması vardır bunlar 2 yıllık süreç ve aidat borcunun olmamasıdır.

Bu konu hakkında yaptığım emsal aramasında bir sonuca ulaşamadım. Lakin idare mahkemesinin düşünce tarzının kuvvetle şu şekilde olacağını düşünüyorum:

Her ne kadar genel kurulda her üyenin bir hakkı bulunsada bu hak derneğin kendi düzenlemeleri ile kısıtlanabilir. Bu kısıtlama şüphesiz hukukun genel ilkleri ile çatışamaz. (Bu genel ilkeleri hukuk üzerine çalışmamış insanların anlaması gerçekten zordur). Bu durumda dernek üyenin derneğe gerçekten yararlı faliyetlerde bulunup bulunmadığını anlamak, dernek yararına gerçekten çalışabilidiğini göstermek için üyeyi belirli bir süre boyunca dernek organlarından ayrı tutabilir. Lakin üyenin dernek organlarında bir hakkının var olduğunu kabul ettikten sonra, bu hakkın geri alınması ne kadar hukuka uygundur? Yani A kişisi 1999 yılında üye olmuş 2001 yılında oy kullanma hakkını elde etmiş ve üyelik aidatını ödemiştir. Bu şekilde 2007 yılına kadar gelmiş, o ana kadar da yaklaşık 3 genel kurulda oy kullanmıştır. Ama 2008 yılında yapılacak genel kurula aidatını aksattığı için katılamamaktadır. Şimdi burada üyenin zaten daha önceden kazandığı bir oy kullanma hakkı vardır. Oysa dernek üyenin bu hakkını aidatını yatırmadığı için geri almıştır. Peki aidatı yatırmamanın cezası dernek üyeliğinin asli görevi olan oy kullanma hakkının elinden alınması mıdır? Bu kişi disiplin kuruluna sevkedilmiş midir, herhangi bir uyarı/kınama cezası almış mıdır? Madam dernek bu kişinin artık dernek yararına faaliyette bulunmadığına inanmaktadır neden üyeliğini sürdürmektedir. Oysa mevcut kanunlarımızın hepsi üyelik aidatının ödenmemesi dernekten çıkatrılmaya sebep olabilecek bir fiil olarak görmektedir. Dernek bunu tercih etmemiştir, yani üyelik aidatının ödenmemesini göz önüne almamıştır. O zaman niçin bu aidatın ödenmesi oy hakkı ile bütünleşik düşünülmektedir?

Bu durumda Trabzonspor'un idari mahkemesinden olumlu sonuç almasının iki yolu var gibi gözükmetedir. Bunlardan birincisi hakimin üyenin kötü niyetli olduğunu düşünerek, kötü niyetin korunmaması ilkesinden hareket etmesi. İkincisi ise Trabzonspor'un üyelere aidat ödemiklerini bildirir bir yazı göndermiş olduğunu ispatlayarak (ki burada da yapılan gene duyuru değil üyeye özel yapılan bildirim geçerlidir) burada üyelik iptalinden bahsetmiş olmasıdır.

Nacizane bilgilerimle konuyu biraz açmaya çalıştım. Fakat bu konuda herhangi bir mahkeme kararına rastlamadığımı belirtmek isterim, bu dava örnek bir dava olabilir.

Faik Yılmaz
13.12.2007, 12:57
o zaman şöylemi bugün üye ol yarın kongre üyesi ol......

çok saçma bir karar bu....

dsavas
13.12.2007, 13:01
o zaman şöylemi bugün üye ol yarın kongre üyesi ol......

çok saçma bir karar bu....

hayır bahsettiğim gibi belirli kısıtlamalar getiriliyor, sorun daha önceden verilmiş bir hakkın alınması yahut derneğin önemsemediği bir konuyu (ki dernekler kanunuan göre bizzat ihraç sebebi), uyarı yapmadan birisinin elde ettiği hakkı yok sayması.