PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Avrupa Fatihi Trabzon!

SDanışmaz
01.12.2007, 20:30
PAZARTESİ 01 ARALIK 1997 / Sabah Gazetesi

Bordo-Mavililer yüzde 41.07'lik galibiyet oranı ile Avrupa Kupaları'ndaki en başarılı ekibimiz oldu. Deplasmanda en başarılı takımımız ise 19.05'lik yüzdeyle Fenerbahçe

TÜRK takımlarının 1956'da başlayan ''Avrupa Kupaları'' serüveninde, en başarılı ekip Trabzonspor. Avrupa Kupaları'na 1976 yılından bu yana katılan ve toplam 56 maç oynayan Bordo-Mavili ekip bu maçların yüzde 41.07'sini kazandı.

ŞAMPİYON Kulüpler Kupası'nda yarı final oynayan tek Türk takımı olan Galatasaray 112 maç ile Avrupa'da en çok mücadele eden ekip oldu. Ancak Sarı-Kırmızılı takımımız 33.03'lük galibiyet oranı ile ikinci sırada yer aldı.

GENEL toplamda birinci olan Trabzon iç sahada da ilk sırada. Karadeniz ekibi sahasında yaptığı 28 maçın 18'ini kazanırken Avrupa'nın bir çok dev kulübünü de dize getirdi. Galatasaray iç sahada da yüzde 50 ile ikincilikte kaldı.

AVRUPA Kupaları'nda deplasmanda yapılan maçlarda ise Fenerbahçe ezeli rakiplerini solladı. Sarı-Lacivertliler, yüzde 19.05 galibiyetle deplasmanda en başarılı Türk takımı olurken, Beşiktaş 30 maçta sadece 2 galibiyet alabildi.

AVRUPA Kupaları'na katılan diğer Türk takımları arasında en başarılı olanı ise Göztepe. UEFA Kupası'nda yarı final oynama başarısı gösteren Sarı-Kırmızılı İzmir ekibi Avrupa'da yaptığı 28 maçın 9'unu kazanmayı başardı.

http://arsiv.sabah.com.tr/1997/12/01/s09.html

---

Tarih 10/12/1997 yani tam 10 sene önce buğün. O zamanki durumumuza bakar mısınız: Avrupada maçlarındaki en başarılı Türk takımıyız.. Birde şimdiye bakın: Başımızda futbolun F'sinden bile anlamayan bir yönetim, Ruhları alınmış futbolcular, her yenilgide ayağa kalkan taraftar gitmiş yerine neyi tuttuğu belli olmayan, TRABZONSPOR'ın adını duyunca umursamaz olan taraftar gelmiş..

Peki bunlar olurken biz nerelerdeydik? Hadi olan oldu, bunları düzeltmek için niye çaba harcanmıyor?

Vakfikebirli
01.12.2007, 20:34
Degisen birsey yok.

Basari oraninda hala birinciyiz. Sadece yüzde´si düstü o kadar... ;)

guci 29
01.12.2007, 20:37
''Zafer; zafer benimdir diyebilenindir!''
Başımızdakilerin bu cümleyi idrak edebileceklerini bile sanmıyorum. Ama yine de takımın diğer takımlarla kıyaslanmaması gerek diye düşünüyorum. Çünkü kıyaslanacak kadar güç yok arkamızda. Hergünden biraz daha mı geriliyoruz ne?!

bordoylamavi
01.12.2007, 21:18
10 sene önce gerçekten güzel günlerdi o günler. ama çöküşün de başladığı günlerdi. şampiyonluğun kaçtığı senenin sonrası o günler. 10 senede ne oldu. sadece atay aktuğ ve o zamanlar çok sevdiğimiz ziya doğan şu takımı biraz canlandırdı. şimdiki yönetim ise bize yine o yıllara götürdü.

Ahmet Karadeniz
01.12.2007, 22:10
işte gercekk trabzonpor budurrrrrrrrrrrrrr

Hekimoğlu
01.12.2007, 22:12
biz daha çok geçmişle avunuruz.

Muhammed KOÇ
01.12.2007, 22:15
o yüzde çok düşer daha..

Cabri61
01.12.2007, 22:17
değişen çok şey var o zamanlar lazio astanvilla ile oynuyorduk şimdi ise anorthosis,galati gibi takımlarla

batugol
01.12.2007, 22:21
gecmisi yiye yiye geriye sadece kirintilar kaldi

Cem Balcı
01.12.2007, 23:10
güzel haber.ama bu yüzde düşeceğe benzio.

Cafer Bulur
01.12.2007, 23:33
biz su anda avrupada basarilari düsünecek durumda degiliz ki.türkiye liginde birakin sampiyonlugu en kötü futbol oynayan iki-üc takimdan biriyiz.ayrica galibiyet-maglubiyet oranlari aldatici.sampiyonlar ligi yerine uefada oynuyorsan galibiyet oranin haliyle fazla olur.biz sampiyonlar liginde hic oynamadigimiz icin kendimizi onlarla kiyaslamamiz hata olur.biz su anda sadece bu ligde basari bekliyoruz.gerisi zaten kendiliginden gelir.

Cem Balcı
01.12.2007, 23:42
merak etmeyin arkadaslar. bu yuzde du$mez. biz bu takimla avrupa kupalarina falan katilamayiz, dolayisiyla yuzde sabit kalir.

orasıda doğru,sende haklısın...;)

Trkz61
02.12.2007, 00:22
Avutalım kendimizi bunlarla.

Serdær
02.12.2007, 00:24
Geçti bunlar artık önümüze bakalım.

Buraya Milan'ın 100 yıllık tarihini koyup yazarsam herkez oooo der.

Ama şuanda Milan yine ooooo

Dolayısıyla Gelecek yine gelecek.

Burçak
02.12.2007, 00:33
daha 3 sene önce şampiyonluğumuzu çaldılar. ama ozaman doğru işler yapıyorduk takımm gibi takımdık. birazdaha ince düşünülseydi eksik yerere transfer yapsaydık şampiyonduk bile.

yani doğru bi başkan ve doğru işler yapan bi yönetimle Trabzonspor yine şahlanır. iş doğru başkanı bulmakta.

TS-Tiryaki
02.12.2007, 00:53
maalesef bunlar hep UEFA yada Intertoto istatistikleri. artik TRABZONSPORUMU sampiyonlar liginde görmek istiyorum ve insallah birgün görecegiz

6mak
02.12.2007, 01:16
"avrupa fatihi Trabzon"

Bu lafı öyle her yerde söylemeyin,insanlar neresiyle güleceklerini şaşırırlar..

karatasof
02.12.2007, 02:10
Haberin başlığı ile içeriği farklı şeyler bence.Avrupada yaptığı maçlarda kazandığı ile kaybettiği oranı açısından yapılan değerlendirme ile bir takım avrupa fatihi ilan edilemez bence.Fatih olabilmek için fetih yapmanız yani bir kupayı almanız gerekir diye düşünüyorum.Yoksa geçen sezon bizi Uefa'da temsil eden Erciyesspor içinde bir gazetede Avrupa Fatihi diye ifade kullanmış ;ikinci ligden katılarak israil takımını elemesini bir ilk olarak anlatmak gayesiyle.

Erkut Ay
02.12.2007, 15:24
mutlaka çok önemli başarımız yoktur belki kötü gidişten kızgınlığımızda var fakat taraftarlığını yaptığımız kulübü bu denli küçük görmek çelişkili kaçar gerekirse geçmişede bakarım ben bu takımın şu anki kötü gidişatı geleceğin geçmişin faktörünü değiştiremez.........

Trkz61
02.12.2007, 15:26
Yahu Avrupa'da en başarılı takım GS.Açmayın şöyle konular.FB ve BJK bile başarılı olmaya başladı.Bizden tık yok.Şöyle para babası bir başkan gelip kurtarsa Trabzon'u ne kadar güzel olur.Sonra görürüm o 3 büyükleri(!).

Koray
02.12.2007, 15:27
bu başlığa bizden çok ezik takımın seyircileri yorum yazdı bilmem dikkatinizi çektimi ;)

Erkut Ay
02.12.2007, 15:31
başarısı varmış ğs nin shevchenkonun deneme tahtası fbnin 8 gol yeyip bide utanmadan şereften bahseden 8eşiktaşın bak sen.........

Ahmet Faruk
02.12.2007, 16:01
Bizi biraz da bu geçmiş başarılarla övünmeyi abartmamamız küçülttü. İki büyük takımı yendik, büyük takımız dedik. Halbuki iki büyük takımı yendiysek, dört büyük takımı daha yenmeyi hedef almamız lazımdı. Tarihi tekerrür bile ettiremedik.

Faik Yılmaz
02.12.2007, 16:03
Hey gidi günler...

Aston Villayı yendiğimizde sabaha kadar maytap ve silah sesinden uyuyamadıydım.. o günleri özlüyorum......

Fanatik28
02.12.2007, 17:34
Su anda belki basarili olamayabiliriz. Ama bir gercek var ki, gidin Italya´ya, Ispanya`ya, Almanya`ya ve Ingiltere`ye Trabzonspor`u sorun? Sizce bizi tanimayan var midir?

Evet 97 yilina kadar en basarili takim bizdik. Diger Ezikler maclara, aman cok fark yemeyelim diye cikarken, biz Türkiye`ye bu takimlari yenebilecegimizi gösterdik.

Buda bizim basarimizi kücümseyenlere; O zamanlar Uefa kupasinda Lig 2, 3, 4. leri oynuyordu. bizim gibi liglerde, kendi liginde 2. olanlar oynuyordu. Anlayan anladi...

Eger 96 yilinda dügmeye basilmis olmasa, su anda herkes Tranzonspor`u konusuyor olacakti. Ne dügmeymis bu be, hala basmaya devam ediyorlar.

Muhammed KOÇ
02.12.2007, 17:43
Su anda belki basarili olamayabiliriz. Ama bir gercek var ki, gidin Italya´ya, Ispanya`ya, Almanya`ya ve Ingiltere`ye Trabzonspor`u sorun? Sizce bizi tanimayan var midir?

Evet 97 yilina kadar en basarili takim bizdik. Diger Ezikler maclara, aman cok fark yemeyelim diye cikarken, biz Türkiye`ye bu takimlari yenebilecegimizi gösterdik.

Buda bizim basarimizi kücümseyenlere; O zamanlar Uefa kupasinda Lig 2, 3, 4. leri oynuyordu. bizim gibi liglerde, kendi liginde 2. olanlar oynuyordu. Anlayan anladi...

Eger 96 yilinda dügmeye basilmis olmasa, su anda herkes Tranzonspor`u konusuyor olacakti. Ne dügmeymis bu be, hala basmaya devam ediyorlar.
:alkış:.:alkış:.:alkış:.:alkış:.:alkış:

Fatih Öztürk
03.12.2007, 00:07
trabzonspor galatasarayla beraber bu ülkeyi en iyi temsil eden takımdır.bazı yorumda bulunan arkadaşlar istatistiklerde uefa intertoto maclarıyla galibiyet coğunluğu kolay iş diye belirtmişler.kolaysa şayet neden diğer türk takımları elemeyi becerememiş?geçmiş geçmişte kaldı ama bir kulubu efsane kılan gecmişidir.her ne olursa olsun bu kulup eski günlerine dönecek ve dahada cok yol kat edecektir

Çetin
03.12.2007, 01:38
geçmişe mazi denir

Mustafa AYDIN
03.12.2007, 11:32
Geçmişi unutmak,yapılanları görmemezlikten gelmek bu takıma ihanettir,ancak daha nereye kadar geçmişimizle övüneceğiz geçmişte elde edilen başarılar şimdi neden elde edilemiyo,bize bırakılan bu mirasla daha ne kadar yaşayabilirizki ..

İskender
03.12.2007, 12:25
Trabzonspor avrupada somut birçok başarıya imza atmıştır...
Tıpkı ligde olduğu gibi...
Türkiyede ne zaman duraksadık avrupada da aynısını yaşıyoruz...

Ahmet Karaman
07.01.2008, 23:20
forum içerisinde gezinirken gördüm bu başlığı çok ilgimi çekti. bir zamanlar avrupa fatihi idik. şimdilerde ise hayalini bile kuramıyoruz. ve ne yazık ki avrupa kupalarına katılabilmemiz bile meçhul. ne hale geldik ne hale getirildik. biz nasıl bir günah işledik ya da nasıl bir beddua aldık ki bu durumlara düştük. napsak kurban mı kessek...

Cem Balcı
07.01.2008, 23:29
forum içerisinde gezinirken gördüm bu başlığı çok ilgimi çekti. bir zamanlar avrupa fatihi idik. şimdilerde ise hayalini bile kuramıyoruz. ve ne yazık ki avrupa kupalarına katılabilmemiz bile meçhul. ne hale geldik ne hale getirildik. biz nasıl bir günah işledik ya da nasıl bir beddua aldık ki bu durumlara düştük. napsak kurban mı kessek...

bu yönetim baştayken biraz avrupa hayal gibi...

bu yönetime deve bile kessek fayde etmez bee...:p

Samet Türkmen
08.01.2008, 00:35
Trabzonspor'un avrupadaki başarıları küçümsenemez. Ama orantımız her ne kadar yüksekse maç sayımızda diğer üç takıma göre düşük. Bu orantının gerçek olduğunu göstermek ise avrupa'da başarı yakalamaktan geçer.Biz burada orantıyı yüzlerine yazsakta diğer üç takım taraftarı maç sayısını bahane gösterecektir. İş yeni başarılar yakalamaktan geçiyor.

Ahmet Kuru
08.01.2008, 00:39
Ben O başarıları göremedim.Görmek istiyorum Artık Mümkünse..

Süleyman Eruyar
08.01.2008, 14:55
bence avrupa fatihi kabul etsekdte etmesekte galatasaraydır, trabzonsporun avrupa geçmişi ne kadar iyi olsada son yıllarda yaşattığı hezimetler sonrası bir anlam taşımamaktadır, galati gibi takımlarla trabzonspor 100 maç yapsa 100 galibiyet 0 mağlubiyetle %100 başarı elde eder, ama önemli olan interi yenmek, psv yi yenmek, liverpoolu şimdi yenmek, bu yüzden avrupa fatihi sıfatı bize şuanlık ağır kaçar..

Samet Türkmen
08.01.2008, 15:35
Bu sıfatın şu an'ı bu an'ı yok.Trabzonspor bu başarıları yakaladı sonuçta. Hadi senin dediğin gibi düşünelim ; Galatasaray şu an avrupa fatihi'mi sence ? Bordeaux galip gelmese gruptan çıkamıyor ?

Obi-Van
08.01.2008, 17:28
Eski çamlar bardak olalı çok oldu, geçmişe mazi yenmişe gazi denir.Kardeşim millet şampiyonlar liginde oynuyor biz hala milattan önce olimpik liyona 4 gol atmışız onu konuşuyoruz.O zaman futbol topu icad edilmişti deriden yapılmış topla maç yapıyorduk.

Süleyman Eruyar
08.01.2008, 19:08
Bu sıfatın şu an'ı bu an'ı yok.Trabzonspor bu başarıları yakaladı sonuçta. Hadi senin dediğin gibi düşünelim ; Galatasaray şu an avrupa fatihi'mi sence ? Bordeaux galip gelmese gruptan çıkamıyor ?

bana benim hatırlayacağım bir avrupa zaferini anlat da avrupa fatihi diyeyim kendimize, bırakın bu bencilliği, galatasaray bir zamanlar avrupada süper başarılar elde etti, şimdi de fenerbahçe elde ediyor, ben etrafındakilere liverpoolu biz yendik dediğimde espri yaptığımı sanıyorlar, bana somut bişeyler göster, gitme 70 li 80 li yıllara.. futbol şimdi daha farklı...

bu yüzden son 5 yada 6 yılı baz aldığımda avrupanın en başarısız takımı trabzonspor diyebiliriz, hele bir rum faciası yaşadık ki sormayın, şimdi fener gitmiş interi yeniyor, psv yi deplasmanda silkeliyor, beşiktaş bile 8 yediği takımı yeniyor,galatasaray öyle veya böyle gruplardan çıkıyor, onlar fatih değilde biz fatih oluyoruz, güldürmeyin beni..

master yoda
08.01.2008, 22:31
bu topic galati macında önce mi acıldı acaba?

Öztürk Adem
08.01.2008, 22:36
ah be o zamanlar da ben yokum tuh be :)

HAYRETTİN
12.01.2008, 15:38
Çok sey değil biraz sabır başarmak için yani bizde olmayan, karamsarlık almış başını gidiyor sanki ne faydası oluyosa kendimize onyıl önceki gazetebaşlığı, vaybe barcelona nasılda yenmiştik dimi ya lyon zaferi merek etmeyin beyler zamanı gelince bu topiğede beş atarız :)yeterki hafızamızdan su istifa kelimesini silelim