PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Allah" Lafzının "Tıbbi" Yararları

Harun-61
08.11.2007, 13:41
Hollandalı bir bilim adamı ve psikolog olan Vander Hoven Allah kelimesini oluşturan harflerin sırrını bulduğunu açıkladı. Profesör Hoven’in hastalar üzerindeki araştırmasının sonucu ise şöyle..

Hollandalı bir psikolog olan Vander Hoven Kur’an okumanın ve Allah kelimesini tekrar etmenin hastalar ve sağlıklı insanlar üzerindeki etkilerini bulduğunu açıkladı.

Hollandalı profesör üç yıldan beri bir çok hasta üzerinde araştırma ve çalışmasını yaparak yeni buluşuna ulaştığını söyledi.

Hastalarından bazılarının Müslüman olmadığını, bazılarının da Arapça bilmediğini belirten Hoven hastalarına Allah kelimesini öğrettiğini söyledi.

Alınan sonucun çok mükemmel olduğunu, özellikle depresyon ve tansiyon hastalarında çok daha iyi sonuçlar verdiğini belirtti.

Profesör Haven Allah kelimesini oluşturan harflerin psikolojik hastaların üzerindeki etkilerini açıkladı.

-Allah kelimesinin ilk harfi olan –A- harfi solunum sisteminden direk çıkıyor ve nefes almayı düzenliyor.

- Damaktan söylenen –L- harfi ise, (Arapçada çıkarıldığı şekilde) dil hafifçe damağın üst kısmına dokunuyor ve çene kısa bir duraklamayla birlikte aynı işlem tekrarlanıyor.(İki –L- harfi olduğu için) Bu işlem nefes alıp vermeyi rahatlatıyor

- Son harf olan –H- harfi çıkartılırken akciğer ve kalp arasında bir ilişki oluşuyor ve işlem sonucunda kalp atışları düzeliyor.

Bu araştırmayı yapan Hollandalı profesör Müslüman değil, fakat İslam ilimlerine ilgi duyan ve Kur’an-ı Kerim’in sırlarını araştıran bir psikolog.

.

Hekimoğlu
08.11.2007, 14:12
yakında müslüman olur o profesör harf harf incelemiş ilginç nerden gelmiş aklına .

İskender
08.11.2007, 16:55
Profesör açmış gözlerini bulmuş kaynağını...
Allah nasip eder inş. onada hidayeti...

tigin
08.11.2007, 17:55
e bu duruma göre Yallah kelimeside aynı etkiyi yapar geliyor bana.
hatta içinde A, L ve H harfi olan her kelime sağlıklı yaşam kaynağı gibi bir şey.

Barış Manço'nun hal hal şarkısını söylesem yeterli olur sanırım.

A.Alper
08.11.2007, 17:56
Yazı için teşekkürler.

Gökhan Bozyiğit
08.11.2007, 19:07
e bu duruma göre Yallah kelimeside aynı etkiyi yapar geliyor bana.
hatta içinde A, L ve H harfi olan her kelime sağlıklı yaşam kaynağı gibi bir şey.

Barış Manço'nun hal hal şarkısını söylesem yeterli olur sanırım.

Hasan abi başta Y olunca olmuyor;).

Yazı için çok çok teşekkürler, bu haberin yabancı bir kaynağı varsa oradan da okumak isterim.

Harun-61
10.11.2007, 22:45
gökhan, yabanci bir kaynagi vardir elbet fakat bende ba$ka bir forum'dan alip ekledim...

kusura bakma :)

Özkan
10.11.2007, 23:15
Daha önceden Prof. Dr. Eric Shaydullin ve Prof. Dr. Hans von Aiken gibi rezâletleri hatırladığım için hemen araştırdım ve bizim "van der Hoven" efendinin nerede çalıştığını bulamadım. Birkaç "Prof. van der Hoven" ve "Prof. van der Hoeven" buldum ama hiçbirisi psikoloji profesörü değil.

Bu tip senaryoları yazarak insânları dînden îmândan soğutuyorlar ve alay konusu oluyorlar.

A.Alper
10.11.2007, 23:17
Bu yazı senaryo olsa kime ne zararı var?

Bu yazıya kanıp(!) da Allah diyenlerin boğazı mı kuruyor?Sesi mi kesiliyor?

Erkan
10.11.2007, 23:21
Bende arastirdim, ve adam gibi bi kaynak bulamadim... Ha yalan olabilir mi ? Olabilir? Dogru olabilir mi? Olabilir.... Sakincali mi ? Bence degil!

Gamze
10.11.2007, 23:22

Bu yazıya kanıp(!) da Allah diyenlerin boğazı mı kuruyor?Sesi mi kesiliyor?

Sence de bir çelişki yok mu ortada?

Allah yolunu işaret etmek için ''yalan'' ve ''uydurma''yı seçmek ne kadar ''zararsız''? Ne kadar doğru ve ne kadar inandırıcı?

Bu yazılan doğru mudur bilmiyorum,yorumumu söylediğin sözün mantığının üzerine kurdum.Yazıyla ilgisi yok. ;)

Özkan
10.11.2007, 23:24

Bu yazıya kanıp(!) da Allah diyenlerin boğazı mı kuruyor?Sesi mi kesiliyor?Bu yazının senaryo olduğu ortaya çıkınca kimi kötü niyyetliler "Sizin tüm sermâyeniz palavra ve iftirâdan ibâret." demezler mi?

A.Alper
10.11.2007, 23:32
Hak'a batıl yoldan ulaşılmaz.Burada haklısınız.Ama biri bana kalkıp "Sizin tüm sermâyeniz palavra ve iftirâdan ibâret." derse alacağı cevap çok basit olur ki yeri de burası değil.

Erkan
10.11.2007, 23:33
Bana yazida , proffesorun hollandali olup, musluman olmayip Kur’an-ı Kerim’in sırlarını araştırmasi dikkatimi cekti... cok mantiksiz..

A.Alper
10.11.2007, 23:35
Ben hiç de dindar biri değilim ama bana asıl mantıksız gelen Kur-an'ı Kerim de sır olduğunun düşünülmesi.Yani bize yol göstermek için gönderilmiş bir kitapta neden sır olsun ki?

Gamze
11.11.2007, 00:06
Sır derken neyi kast ettiğimiz önemli Alper kardeşim.

TV'lerde saçma sapan adamlar,saçma sapan yorumlarla matematik hesaplar yapıyorlar,bilmem neyle bilmem neyi çarpıp bölüp bir şeyler uyduruyorlar ve bunlar da Kur'an'ın şifresi oluyor;sözüm ona...

''Şurdaki 1. suredeki 100. sıradaki 'helak'' sözcüğünü alıp 10. surenin 100. sırasındaki ''kehf'' sözcüğüne bağlayalım,dur bakayım ne olabilir bu;mağaradakiler yok edildi diyelim.Eee nasıl bağlayacağız;dur bakiim,bugün mağaralarda kimler yaşıyor?Teröristler...Ahan da buldum tamamdır,biz öyle diyelim,öyle olsun''

E yuh!Muhtemelen böyle uyduruluyordur onlar...Manaya bakmayıp,şekilcilik yapan,matematikçilik oynayanların yorumlarına inanmıyorum.Çarpıtmanın en açık örneğini yapıyor bunlar.Bir ara bir adam çıkıyordu programlardan birine.Sürekli saçmalıyordu hani...O geldi aklıma...Aman neyse...

Sır diyorsak da bunu şöyle açıklayabiliriz.Kur'an-ı Kerim'in mealini okuduğunuzda çok sade cümleler olduğunu görürsünüz.Nettirler,kesindirler. ( Cümle değil emir demek daha doğru olur aslında.)

''42- Hakkı batıl ile örtmeyin ve hakkı gizlemeyin. (Kaldı ki) siz (gerçeği) biliyorsunuz''

der Bakara suresinde.Bu tek ayet sayfalarca tefsir ( yani keşif diyebiliriz) edilebilir.Bunun üzerine öteden beri bir çok alim eserler bırakmıştır,söyleneni derin anlamıyla ve daha iyi anlayabilmemiz için.Daha iyi yorumlamamız için.Sır diyorsak;bunu kast ediyor olabiliriz gayet tabi.

Bunlar benim görüşüm elbet,ne kadar bildiğim tartışılır.

A.Alper
11.11.2007, 00:14
Sana katılıyorum.Kişi ismi yazmasam da anlatmak istediğim tam olarak bu.Ömer Çelakıl -isim de vereyim bari :) - adlı kişinin yazdıkları çıkıp şurada burada söyledikleri benim ve senin anlatmak istediğimiz şeyler.

Bu konuda tam bilgili olmadığım çin daha fazla da konuşmak istemiyorum aslında.

Erkan
11.11.2007, 00:16
2012 de kiyamet koparsa adam hakli demektir:P....

A.Alper
11.11.2007, 00:18
O adama artık ancak Saadettin Teksoy yüz verir :)

Harun-61
11.11.2007, 00:21
arkada$lar, yararli bir yazi ekledik onuda tarti$ma konusu ettiniz...

Yüce Allah Hollandali Prof.'e $uan Hidayet nasip etmemi$tir bu bizide ilgilendirmez, herkese akil vermi$tir O c.c. - in$a nasip olur.
fakat $uan dünyada Müslüman olmayan onllarca Bilim adami var, Kura-i kerim'i ve Efendimizin sav. ara$tiriyorlar.

Dinimiz mantik DINI degildir, mantiga uygun bu dindir. bu yüzden yaziyi okuyupda bu bana sacma geliyor demek, en büyük sacmaliktir, Ilim'e saygisizliktir !

hayirli geceler

Erkan
11.11.2007, 00:21
o degil de bizde bi ogretmen var tam jaoudi... Lafi oyle cevirip dolastiriyor diyor ki kurani harfi harfiye okuyan terorrist dir... teroristler oyle yapiyorlar...

AvniAker abi, benim inanmadigim tek hollandali/ musluman olmayan bir adamin bunlari arastirmasi.... inanmiyorsan neyi kanitlayacaksin ki?

Harun-61
11.11.2007, 00:32
@ karakuzu 61, karde$im - Müslüman olmayan bir Insan'in "Dini" ara$tirmasi cok normal.
yeni bir e$ya alirken bile haftalarca ara$tiriyoruz.

onlar icin; önce ara$tirma-> sonra Iman -> sonra Teslimiyet

:)

A.Alper
11.11.2007, 00:33
Dinimiz mantik DINI degildir, mantiga uygun bu dindir.

Bu cümleyi anlayamadım.

Harun-61
11.11.2007, 00:38
Bu cümleyi anlayamadım.

az önce bi harf hatasi olmu$.

Dinimiz Mantik DINI degildir, Mantiga uygun bir DINDIR.

yani; biz Gayb'a Iman ederiz, mesela Cennet ve Cehenneme veya Melekler'e Iman ederiz, oysa onlari veya oralari hic görmedik, $imdi Mantimiza göre hareket edersek bu ("ha$a") sacma gelebilir bize.

bu yüzden yazdim üstdeki cümleyi.

.

Gamze
11.11.2007, 00:39
arkada$lar, yararli bir yazi ekledik onuda tarti$ma konusu ettiniz...

Yüce Allah Hollandali Prof.'e $uan Hidayet nasip etmemi$tir bu bizide ilgilendirmez, herkese akil vermi$tir O c.c. - in$a nasip olur.
fakat $uan dünyada Müslüman olmayan onllarca Bilim adami var, Kura-i kerim'i ve Efendimizin sav. ara$tiriyorlar.

Dinimiz mantik DINI degildir, mantiga uygun bu dindir. bu yüzden yaziyi okuyupda bu bana sacma geliyor demek, en büyük sacmaliktir, Ilim'e saygisizliktir !

hayirli geceler

Bu yazının bana olmadığını umut ediyorum.Ama yine de aksi durum için bir cevap yazayım izninizle :)

Yazının üzerinden konuşmuyorum.Zaten bahsettiğim de Allah lafzının anlatılan yararları değil,Kur'an-ı Kerim'i ve bir takım dini ögeleri şifrelendirme mantığı.Yukarıda da anlattım,şifreden kastım zorlama gerekçelerle alakasız şeylerin birbirine bağlanmasıdır.Örnekledim de yazımda.

Konunun aslına dönersek;namaz kılmak üzerine de benzeri bir çıkarım okumuştum.Namaz kılarkenki hareketlerimizin vücut sağlığına katkısı ile ilgiliydi.

Bu tür yorumlar bana -altını çiziyorum- saçma gelmemekle birlikte,herkesçe malumdur ki asıl üzerinde durulması gereken; yerine getirilen ödevlerin verdiği manevi hazlar ve Allah'ın rızasına mazhar olunulmasıdır.Esas olan bunlardır her samimi müslüman için.

Yazıdaki ve belirttiğim örnekteki çıkarımlar da olacak muhakkak,ama o kadar da üzerinde durmayı gerekli görmüyorum.

Hollandalı profesöre de Allah hidayet versin :)

Erkan
11.11.2007, 00:41
@ karakuzu 61, karde$im - Müslüman olmayan bir Insan'in "Dini" ara$tirmasi cok normal.
yeni bir e$ya alirken bile haftalarca ara$tiriyoruz.

onlar icin; önce ara$tirma-> sonra Iman -> sonra Teslimiyet

:)

Abi tamam soyledigin dogru olabilir ama arastirmak hemen boyle olmaz ki ? Arastirmak dedigin kuran-i kerimi okursun... dini kitaplar okursun... kuran-i kerim de yaziyor mu ki Allah kelimesi saglik acisindan cok faydali? Ben bilmiyorum ama sanmiyorum.... Oyle olsaydi arastirmasi olabilirdi....

A.Alper
11.11.2007, 00:43
Dinimiz Mantik DINI degildir, Mantiga uygun bir DINDIR.

Ben yine anlamadım.Zira Kutsal Kitabımızın okuduğum kısımlarında mantığa aykırı bir yer bulamadığım gibi ilim adamlarınca zikredilen pek çok yerinde bilimsel gerçekler yazıyor.Neyse bunlar derin meseleler.

Harun-61
11.11.2007, 00:46
neyse ben sustum...

konu yine kilitlenecek :)

hayirli geceler arkada$lar...

Gamze
11.11.2007, 00:53
neyse ben sustum...

konu yine kilitlenecek :)

hayirli geceler arkada$lar...

Aksine.Bence kilitlenecek bir yanı yok,hayırlı bir konuda fikir alışverişinin ne zararı var biz ölçümüzü bildikten sonra. :)

Özkan
11.11.2007, 01:11
Tartışmayı sürdürürken bu isimde bir psikoloji profesörünün hiçbir zamân doğmadığını ve dolayısı ile böyle bir araştırma yapmadığını aklımızdan çıkarmamalıyız.

A.Alper
11.11.2007, 01:13
Bunun bize ne faydası olacak ki?

Gamze
11.11.2007, 01:16
Sanırım AvniAker haklı çıkacak.

Alper sen sürekli soracaksın,birileri de yanıt verecek sanırım :) Bir önceki sayfada ne zararı olur diye sorarken şimdi ne yararı olacak diyorsun.İlkini açıkladık,bunu da yanıtlayalım mı? :)

A.Alper
11.11.2007, 01:17
Onu demiyorum.O cümleyi aklımızdan çıkarmamanın ne faydası olacak diyorum.Konu başka bir noktada şu an zaten.

Gamze
11.11.2007, 01:18
Afedersin Alper,yanlış anladım o zaman :)

Tartışmayı sürdürürken bu isimde bir psikoloji profesörünün hiçbir zamân doğmadığını ve dolayısı ile böyle bir araştırma yapmadığını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Sadece yazıya bağlı olarak değil,genel anlamda da yorumlar getirebiliriz elbette.Benim yapmaya çalıştığım tam olarak bu ;)

Great White
11.11.2007, 01:19
Haber 7 kaynaklı uydurma bir haberden fazlası değil maalesef..

Konuyu açan arkadaşımız kaynağı belirtmemiş, kimse de kalkıp sormamış ve üstüne üstlük ciddi ciddi de bir tartışma ortamı başlamış:rolleyes:

Haberin yalan olduğuna dair net ortamında bazı orjinal linkler mevcut zaten..

Kaldı ki aklı başında bir psikolog, hastalarının ruh sağlıkları ile ilgilenmek yerine neden durup dururken kalp, damar, tansiyon ve solunum yolları üzerine böylesine dogmatik bir araştırma yapma ihtiyacı hissetsin ki?

Gerçi büyük ihtimalle, söz konusu adamcağızın bu asparagastan haberi dahi yoktur, orası da ayrı :)

Erkan
11.11.2007, 01:20
Great White ben baktim, hollandaca bi sitede de buldum... o sitenin kaynagi baska bi siteye gittim orda da yaziyordu.. (Hollandaca) ama o faslilarin bir sitesiydi.... Islam hakkinda daha fazla haberler variydi... yani haber 7 nin uzerine atmak dogru degil bence..

antagonist
11.11.2007, 01:21
Google'da Vander Hoven diye arattığımda ilk çıkan sonuçtaki yazının başlığı: Another fake article. But it's the best Muslims can do, I guess.

Link:http://www.faithfreedom.org/Articles/THHuxley50926.htm

Bu yazıya bakarak bir önceki sayfada "Kokturk" arkadışımın,sözlerinde haklı olduğunu görürüyorum.

Gamze
11.11.2007, 01:23
@Great White

Ciddi ciddi niye tartışılmasın ki? :) Sadece haber kaynaklı konuşuyorsak ''Haber yalan'' der geçeriz elbette.Ama ben bu yönden bakmıyorum.Benzeri bir çıkarımı-araştırma diyebiliriz- okuduğumu da belirttim.Bunların gerçekliğinden öte gerekliliği ve İslam dinindeki yeri beni daha çok ilgilendiriyor.''Neden bunlara ihtiyaç duyalım inanmak ve teslim olmak için?'' bu soru önemli olan.

Ama sanırım başlığın sonu geliyor hakikaten :)

Sönmez Özlü
11.11.2007, 01:25
"A" harfi solunum sisteminden direk çıkıyor ve nefes almayı düzenliyor.

"K" harfi arka damak ile gırtlak arasından çıkarken nefesin birden boşalmasını sağlayarak temposu düşmüş olan solunuma ivme kazandırıyor.

"I" harfi "K" harfinin kazandırdığı ivmeyi dengeleyerek kan akışını normal bir hıza kavuşturuyor.

"L" harfi ise "Allah" taki "L" gibi nefes alıp vermeyi rahatlatıyor.

İşe yarayacaktır. Deneyin bakın: "a-k-ı-l"...

Bunu günde iki yüz elli kere tekrar eden yirmi beş denek, "Harbiden ne diyorum be ya?" demiştir. İşe yarar.

Saygılar.

A.Alper
11.11.2007, 01:29
Son sözüm,insan bir makina değildir.Duyguları,sevinçleri,üzüntüleri ve inançları vardır.

Great White yazı kaç gündür burada.Bula bula bu günü mü buldun sen de?
v
v
v
v
v
v
v

Great White
11.11.2007, 01:31
Tabii ki isteyen istediği gibi tartışmakta serbesttir..

Ancak onbinlerce kişinin takip ettiği ve kendi branşında ciddi bir duruşu olduğunu düşündüğüm bir sitede, kaynağı, doğruluğu ve içeriği muammadan ibaret olan bu türden hurafelerin uluorta paylaşılması ve ciddi ciddi:D de tartışılması bana biraz garip geldi doğrusu..

Neyse ben keyfinizi kaçırmayayım:o İyi geceler:)

Samet Türkmen
11.11.2007, 01:35
Şöyle bir ilahi vardır ;

Seherlerde deryaya dalsam
Elini elime alsam
Nur cemalini bir kere görsem
Allah de kalbim Allah de

Seherlerde kalkmazmısın
Nur çıranı yakmazmısın
Sen Allahtan korkmazmısın
Allah de kalbim Allah de

Gamze
11.11.2007, 01:36
@Great White

Haberi tartışıyorsak haklısınız,ama eğer onların çıkış noktalarını,gerekliliklerini ve gerçekliklerini tartışıyorsak hayır,hiç te garipsenecek bir durum değil bence.

Ama benden başka böyle düşünen yok.Tartışılacak yanı kalmadı doğru.

Ne yapalım,AvniAker haklı çıktı.

Kilit.