PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Banka Kredi Kartı Olanlar (Bu Başlığa Dikkat!)

Külünkoğlu
30.10.2007, 13:43
Arkadaşlar,

Bu ay ekstrelerinizde 40 Ytl'ye varan üyelik bedeli tahakkuk ettirildiğini göreceksiniz.

Bu miktarı bir telefonla ödemeyebilirsiniz.

Yapmanız gereken kartlarınızın arkasındaki ilgili bankanın müşteri temsilciliğini arayıp " ... ytl üyelik bedeli tahakkuk ettirildiğini ve kartımı bu yüzden iptal ettirmek istediğinizi " söyleyin. Kartınızı iptal etmeyip anında işlemi geri alıyorlar ve hiçbir ödeme yapmıyorsunuz.

A.Hilal Çakıroğlu
30.10.2007, 13:45
Uyarı için çok teşekkürler Metin abi

Nuray
30.10.2007, 13:45
süper saolasın...

İsmail Çavuşoğlu
30.10.2007, 13:48
teşekkürler uyarı için şimdiye kadar ekstrede ne var ne yok bakmadan ödeyip duruyodum bu ıyı oldu..

Murat'
30.10.2007, 13:56
yaaa ferhanşensoy bankalar için bunlar pkk da beter demişti....haklı valla yaaa...

Cengiz Çubukcu
30.10.2007, 13:59
ben daha 2 ay önce 30 ytl verdim, bu dediklerinizi yapsam paramı geri verirler mi?

Murat'
30.10.2007, 14:01
yaaa ama metin abi şimdi benim kredi kartında daha 8 ay dahah taksiim var.....nasıl iptal edebilirim ki

Harun
30.10.2007, 14:02
Hangi Kartlar için geçerli bu arama..

Külünkoğlu
30.10.2007, 14:03
Cengiz farklı uygulamaları var bankaların bilemiyorum.

Yanlız bu şekilde aradığınızda ilk sordukları şey ödeme yapıp yapmadığımız bilgisi..

Külünkoğlu
30.10.2007, 14:06
yaaa ama metin abi şimdi benim kredi kartında daha 8 ay dahah taksiim var.....nasıl iptal edebilirim ki
Kartını iptal etmiyorsun, üyelik bedeli alındığı için iptal etmek istediğini söylüyorsun, Onlar da sana " tamam kartınızı iptal etmeyelim biz üyelik bedelini siliyoruz" diyorlar.

Hangi Kartlar için geçerli bu arama..
Benim bildiğim ve teyit ettiğim YKB ve HSBC ama diğer bankalar içinde geçerli olduğunu söylüyorlar.

Özeti itiraz üzerine kurulu sistem, itiraz etmezsen paşa paşa ödüyorsun, edersen de ödemiyorsun.
Bu kadar basit.

Cengiz Çubukcu
30.10.2007, 14:34
Metin Bey , seni çookk seviyorum :) evet tıpkı dediğiniz gibi aradım ve itiraz ettim, karşımdaki eleman hiç kıvırtmadan paşa paşa kabul etti...1 ay önce hesabımdan kesilen parayı iade ediyorlar....

Murat'
30.10.2007, 14:37
hadi gözümüz aydın o zamn yaaa

Külünkoğlu
30.10.2007, 14:39
Yararımız olduysa ne mutlu.:) bir çay ısmarlarsınız artık. :)

turgi
30.10.2007, 14:39
iyi walla güzelmişşş

Selman
30.10.2007, 14:43
Akbank'da da aynı uygulama var.Ben, bana gelen mail sayesinde Metin abinin dediği gibi yaptım ve üyelik bedeli olan 30 Ytl'yi ödemedim bundan 4 ay önce filandı sanırım.:)

LazAnisT
30.10.2007, 15:43
Akbank kartı olanlar bu uygulamadan yararlanamıyor.Eşim bir yerlerden duymuş bankayı aramıştı kabul etmediler.Bizimkiside kartını iptal etmişti.

Selman
30.10.2007, 15:57
Ben yararlandım Süleyman abi.:)

Edit:Yanlzı şöyle birşey var; Ben sözleşme imzalamamıştım, maaşım Akbank'a yattığından dolayı kendileri göndermişlerdi kart bende kabul etmiştim.Sözleşme imzaladıysanız evet doğru yararlanamıyorsunuz...

zafer6161
30.10.2007, 17:27
ben yapmıştım ama bayan bana iptal ettirirseniz ettirin demişti çççç
bende ettirememiştim :(

Zeyno Tomar
30.10.2007, 19:58
ben de iki sene önce iptal etmek istiyorum diye aradığımda parayı iade etmişlerdi.
ama bu yıl yemediler. peki deyip kartımı anında kullanıma kapattılar. tekrar kredi kartı çıkarttım:)

Nuray
30.10.2007, 20:03
ben de iki sene önce iptal etmek istiyorum diye aradığımda parayı iade etmişlerdi.
ama bu yıl yemediler. peki deyip kartımı anında kullanıma kapattılar. tekrar kredi kartı çıkarttım:)
demekki bi kerelik yiyolar :rolleyes::p

fındıkoğlu
30.10.2007, 21:14
metin abinin bu vermiş olduğu bilgiyi bizzat yaşamış biri olarak olay aynen dediği gibi gelişmektedir.
valla bu itiraz meselesi sadece kredi kartlarıyla alakalı değil.
lig tv bile zam yaptığı zaman ben aradım zamdan ötürü iptal attirmek istedim tamam dediler ve 2-3 gün sonra aradılar ve biz sizin için bi kampanya yaptık eski fiyattan devam edeceksiniz dediler ve bende kabul ettim. yani ağlamayana meme yok misali. ses çıkarmazsan paşa paşa ödüyosun.

Yasin N.
07.11.2007, 14:32
Geçenlerde hesabıma para yatırdım parayı yatırdığım anda hesabımdan 21,50 ytl gibi bir rakam hesap işletim ücreti diye anında kesildi,bankaya yaptığım başvurudan hiçbir netice alamadım bu konuyu valiliklerde bulunan tüketiciler hakem heyetine sordum, bankaya paranın iadesi için faks çekmem gerektiğini söylediler ve 15 gün içinde bir cevap gelmezse başvuru yaparız dediler 15 günün sonunda hakem heyetine başvuru yaptım tekrar ve hiçbir masraf ödemedemn bankaya uyarı yazısı çekildi ve bu rakam 1 ay içerisinde hesabıma geri yatırıldı. Bütün renktaşlara burdan birkez daha sesleniyorum sadece bir kaç dakikanızı ayırıp bankalara ödediğiniz hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı vs. gibi haksız kazançları çok rahatlıkla geri alabiliyorsunuz buna vadesiz mevduat hesaplarınızda dahildir. bu konuyu çevrenizddeki insanlarada yayın.

Nebiye
07.11.2007, 16:50
Benim de bi arkadaşım geçen sene hiç bi kartına aidat ödemedi.Hepsini tek tek aramıştı,ama bayağı uğraştırdılardı onu.Sonuç olaraktan önemli olan ödememiş olması.
Ama eniştem denediğinde aynı yolu,yemediler.:p
Bu sene bi gelsinler bakalım bi deneriz.
Teşekkürler bilgilendirme için.

Külünkoğlu
07.11.2007, 17:14
Belki belirli bir harcama limitini dikkate alıyorlardır. Şuana kadar bildiğim herkesin kredi kartından bu üyelik ücretini sildikleridir. Uygun dille söylenirse kapı kapı kredi kartı vermek için dolaşan bankalar hayır diyemiyeceklerdir.

Fatih
07.11.2007, 17:31
benim anlamadıım nokta akbank axess karta taksitim var bi yıl o nolacak??

Külünkoğlu
07.11.2007, 17:35
benim anlamadıım nokta akbank axess karta taksitim var bi yıl o nolacak??

Hiçbir şey olmayacak, sen fahiş üyelik ücretinden dolayı iptal etmek istediğini söyle bak bakalım ne diyecekler. ;)

Külünkoğlu
07.11.2007, 17:35
arka sayfada kalmasın.

Arkadaşlar,

Bu ay ekstrelerinizde 40 Ytl'ye varan üyelik bedeli tahakkuk ettirildiğini göreceksiniz.

Yapmanız gereken kartlarınızın arkasındaki ilgili bankanın müşteri temsilciliğini arayıp " ... ytl üyelik bedeli tahakkuk ettirildiğini ve kartımı bu yüzden iptal ettirmek istediğinizi " söyleyin. Kartınızı iptal etmeyip anında işlemi geri alıyorlar ve hiçbir ödeme yapmıyorsunuz.

İskender
07.11.2007, 17:52
Olayın özetinde şu konuşma geçiyor en azından benim başımdan geçen olay şöyle...
Bonus kartım için aradım kartımı iptal ettirmek istediği söyledim, telefondaki vatandaşın bana verdiği cevap aynen şöyle...
Beyefendi bir saniye lütfen biraz bekledikten sonra bu yıl için bizde kullandığınız bonus miktarı 173 Ytl bunun karşılığında biz sizden 40 ytl taleb ediyoruz bu durumda kartınızı iptal ettirmek isterseniz gerekli işlemleri yapabilirim...
Yani bankalarda derslerine iyi çalışıyorlar artık,

Gürkan
07.11.2007, 18:18
bazı bankalar eğer otomatik ödeme talimatınız varsa hesabınıza ait (garanti 2 tane otomatik ödeme talimatı istiyor mesela) o takdirde yıllık üyelik ücreti almıyor.

Jade
07.11.2007, 21:57
Ben finasbank'ta ödediğim iadatı üzerinden neredeyse 3-4 ay geçmesine rağmen iptal ettirdim. hanımefendi ödemişsiniz zaten dediler olsun siz de bu ayki borcumdan düşersiniz dedim ve aynen öyle yaptılar. ama bi çok kişiden duyduğum kadarıyla yapı kredi iptal etmiyor.

Cafer KILIÇSOY
07.11.2007, 23:38
arka sayfada kalmasın.

Arkadaşlar,

Metin abi bugün denedim, az daha kartım gidiyordu:D Zaten 5 taneden 1 taneye düşürmüştük

bazı bankalar eğer otomatik ödeme talimatınız varsa hesabınıza ait (garanti 2 tane otomatik ödeme talimatı istiyor mesela) o takdirde yıllık üyelik ücreti almıyor.
Gürkan Garanti kredi kartından otomatik ödeme kabul etmiyor sanırım. Yada şöyle diyelim kabul ediyorda nakit çekim işlemi uyguluyor yani %5 faizle. Sadece banka hesabından kabul ediyor ve banka hesabından her yıl kesilen 46 ytl yi almıyor.

Lig Tv, türk telekom ve ADLS yi otomatik odemeye bağlamak istediğimde bana bunları söylediler. Daha sonra zaten kartıda iptal ettim.

Külünkoğlu
08.11.2007, 09:09
ama bi çok kişiden duyduğum kadarıyla yapı kredi iptal etmiyor.
Bilakis ben ve arkadaşlarımın kartı Yapı Kredi kredi kartı ve hepsininde üyelik bedellerini iptal ettirdik.

Jade
08.11.2007, 17:06
Bilakis ben ve arkadaşlarımın kartı Yapı Kredi kredi kartı ve hepsininde üyelik bedellerini iptal ettirdik.

bunu duyduğuma sevindim çünkü benim asıl kullandığım kart yapı kredi ve yarın ekstre gelecek. sonucu size bildireceğim:)

bahadiroglu
08.11.2007, 22:50
banka vatandaşa bir hizmet veriyor ve bunun bedelini talep ediyor.
garipsenecek bir durum söz konusu değil.

Ömer TOPAL
09.11.2007, 11:29
heheh bende 8 tane kart var abi cok para tutar..iyide ya hepsi de tamam iptal edelim derler ise naparım ben :) şaka bi yana da worlde yaptım ben bu işlemi geri ödediler üyelik aidatını..ayrıca bir tanesinide aradım kartınızı kullanmıcam artık kırdım attım iptal edin dedim...bana ekstra puan ve 5 yıl aidat almama karsılıgında yeni kartı kabul etmemi söylediler..eee bende ettim :)

Külünkoğlu
09.11.2007, 13:15
Güzel kardeşim sende bu durumu garipseme ve üyelik bedelini öde bankana.

Ömer TOPAL
09.11.2007, 13:28
banka vatandaşa bir hizmet mi veriyor...iyi o zaman su faturası elektrik telefon yatırmak icin bankaya gidince onada ücret öde...kredi kartı vermek icin ayagımıza geliyorlar..mahkeme bunu kanunsuz bulmuş ama sana göre garipsenecek bir durum yok...Sen öde kardeş banka sefil kalmasın

Yasin N.
10.11.2007, 01:26
eğer telefonla halledemiyorsanız bir faks çekin bankaya ve aslını saklayın.

61OKTAY
10.11.2007, 21:55
Evet Y.k.bankasi Aldigi Parayi Geri Odeyeceklerini Soylediler
Sagol Metin Abi

Külünkoğlu
12.11.2007, 14:38
Evet Y.k.bankasi Aldigi Parayi Geri Odeyeceklerini Soylediler
Sagol Metin Abi
Eyvallah Oktay'ım, ama ne öyle kuru kuru sağol Metin abi. Bi çay ısmarlayacaksınız yok öyle. :)

VirtuE
12.11.2007, 15:30
Ziraatin maximum'unda da geçerlimi acaba?

Great White
12.11.2007, 15:51
Benim ekstre İş Bankası' ndan ayın 14 ünde gelecek:o

Eğer tahakkuk edilen ücretten bu şekilde yırtabilirsek bu seferki çaylar benden olsun:)

Külünkoğlu
12.11.2007, 15:51
Bilemiyorum arkadaşım, bir sorarsın olmazsa "kalsın tamam" dersin. :)

VirtuE
12.11.2007, 15:56
Ekstrelerin elime gelmemesi kötü işte.

Neyse sağolun yinede.

tigin
12.11.2007, 16:43

Bankalar vatandaşa verdikleri hizmetin karşılığını o kartla her yaptığınız alışverişte, alışveriş yaptığınız iş yerinden komisyon olarak fazlasıyla :mad: alıyor zaten.

Ayşe Aygün
20.11.2007, 10:50
Bugün gelen ekstreme 40 ytl ücerte tahakkuk etmişti.Telefon açtım nasıl yardımcı olabilir dediler. Sadece bir tek kelime dedim üyelil aidat iptalı için aramıştım.Tamam hanfendi hemen iptal edilmiştir.Ücret düşülmüştür. teşekkür ederiz dedi.Yanı hiç bir sorun çıkarmıyolar arkadaşlar arayın :)

Külünkoğlu
20.11.2007, 10:54
İyi güzel, mesajında değinmese de Ayşe'den de bi çay alacağımız oldu artık. :)

Ayşe Aygün
20.11.2007, 11:22
İyi güzel, mesajında değinmese de Ayşe'den de bi çay alacağımız oldu artık. :)

Sana 1 demlik çay feda olsun abi.İstediğin sadece çay olsun :)bir org. yapta çay içelim hemde muhabbet ederiz. :)

Yasin N.
20.11.2007, 13:56
Arkadaşlar bu konuyu enine boyuna bir araştırayım dedim, bir kaç merciye başvurdum ve bilir kişilerden sonuç olarak şunu öğrendim. Banka denetleme kurulu bankalara bu aidat ücretlerinin alınması için yetki vermiş durumda yani banka bu ücreti talep etmekte yasal olarak haklı fakat tahsil edip etmemekte serbest, ayrıca tahsil edilen tutar kredi kartı limitinin %10 u kadar limitiyle yasalarda mevcut yani bankalar isteseler kartımızın limitlerinin %10 u na kadar olan kısmını yıllık aidat ücreti olarak hesabımıza yansıtıp bizden alabilirler. Fakat bankalar müşteri kaybetmemek için bu ücreti bazı müşterilerine ve bu konuda ısrar eden müşterilerine ödetmeyip işlemden kaldırıyorlar. Şunuda öğrendiğim kadarıyla açıklayayım: Bankalar için en iyi müşteri, Kredi kartının sadece asgarisini ödeyen müşteriymiş.

Samet Türkmen
20.11.2007, 15:41
Sırf müşteri kaybetmemek için bu bedeli almayacakalr diye birşey yok. Arkadaşın dediği gibi iptal ettirmeniz bazen umurlarında olmayabilir.

Badaloğlu
22.11.2007, 09:31

Maximum, İş bankasının bir kartı değilmiydi?

Jade
22.11.2007, 14:15
benim yapıkredi kartıma gelmedi bu ay kart ücreti

Külünkoğlu
22.11.2007, 15:20
Her ay gelmiyor, Yılda bir kez geliyor. Bir önceki hesap ekstrelerinize bir bakın isterseniz.

Fatih BALTA
05.12.2007, 03:38
Kredi kartı aidatı konusunda açılan davaların tüketicilerin lehine sonuçlanmasının ardından, bankaların müşterilerinden aldığı kredi kartı ücretinin de yasal olmadığı ileri sürüldü.

Bazı bankalar müşterisine sunduğu kredi kartları için aidat adı altında belli bir ücret alıyor.

Genelde ekstrelere yansıtılan ve tüketiciyi ödeme konusunda zorunlu bırakan bu duruma karşı açılan davalar, bugüne kadar bankalar aleyhine sonuçlandı.
Konya'da kredi kartını kullandığı bankaya geçen yıl dava açan Metin Erkul, 75 YTL'lik kart aidatını hukuki mücadele sonunda geri almış, bu yıl bir kez daha gelen yıllık kart aidatı için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne yaptığı başvuru da lehine sonuçlanmıştı.

Bu konuda açılan davalar tüketicilerin lehine sonuçlanırken, bankaların yenilenen kredi kartları için kart ücreti almalarının da yasal olmadığı iddia edildi.
Bir bankanın müşterisine kredi kartı ile birlikte gönderdiği belgede, alışveriş, nakit çekme ve gecikme faizlerinin yanı sıra “kart ücreti: 25 YTL, ek kart ücreti: 12,50 YTL” şeklinde bilgiler yer alıyor.

“1 DOLARA MAL EDİP 25 YTL'YE SATIYORLAR”
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, tüketiciden alınan kart ücreti ve kredi kartı aidatının yasal olmadığını söyledi.
Bankaların çok sayıda aldıkları için kredi kartını 1 dolara mal ettiğini vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

“Kart yenileme sırasında kart ücreti adı altında para alıyorlar. 1 dolara mal edip 25 YTL'ye satıyorlar. Posta, zarf ve kart giderleri ile birlikte 5 YTL alsalar sesimizi çıkarmayacağız ama 25 YTL makul bir ücret değil. Bankalar burada resmen kart ticareti yapmış oluyorlar. O zaman önümüzdeki dönemde (banka cüzdanının yeniledik, sıra fişi verdik) diye de para talep edecekler.”

Özer, kredi kartı aidatı konusunda açılan davaların 30 bini geçtiğini ve genelde tüketici lehine sonuçlandığını ifade ederek, “Kart ücreti konusunda da başvuruda bulunulmasını öneriyoruz. 25 YTL çok yüksek bir rakam. Ayrıca ek kart ücreti için 12.5 YTL istiyorlar ana kart için 25 YTL... Burada bile fazla ücret aldıkları görülüyor” diye konuştu.

http://www.haber61.net/news_detail.php?id=8197&uniq_id=1197517306

Nytre
05.12.2007, 23:23
geldiğinde direk iptal ettirmek için arayacağım. böyle rezillik olmaz. milleti sömürdükçe sömürüyorlar.

Miraç Atalay Çiftçi
05.12.2007, 23:28
Maximum, İş bankasının bir kartı değilmiydi?

Maximum kartın özelliği, yani normal kredi kartlarına getirilen bir özellik, yanılmıyorsam Oyak ve Ziraatte belirli anlaşmalar ile bu özelliği kendi kartlarına kullandırıyorlar abi.

LazAnisT
06.12.2007, 11:22
Felixi diye bi kartım var geçen ay 50 ytl kart ücreti eklemişler extreye.Herhangi bir itiraz etmedim ama bu ay o ücreti geri iade etmişler.Kafayı yemiş bunlar.

Cafer KILIÇSOY
06.12.2007, 19:41
En iyisi kullanmamak aslında. Lazım olanıda alıyorsun olmayanıda

Ömer SEVİNÇ
06.05.2008, 14:25
Az önce aradım müşteri hizmetlerini, iptal ettiler kartı yahu. 15 ytl aidat gelmişti, 60 ytl uçak biletim vardı. Yandı gülüm keten helva:(:(

3-5 gün içinde tekrar arayacaklarını söylediler. Bu süre içinde kartım açık kalacakmış. Acaba bir kez daha sorarlar mı iptal etmek istediğinizden emin misiniz diye?

psikopat_hamsi
26.05.2008, 17:35
bankalar hep böyle.kapatacam dedin mi peşinden ayrılmıyorlar :) ama benimki öğrenci kartı olduğu için para almıyorlar:)

psikopat_hamsi
26.05.2008, 17:38
Maximum kartın özelliği, yani normal kredi kartlarına getirilen bir özellik, yanılmıyorsam Oyak ve Ziraatte belirli anlaşmalar ile bu özelliği kendi kartlarına kullandırıyorlar abi.
maximum geçtiğimiz yaz ziraat bankası'yla anlaştı.ziraat bankası'nın da kredi kartı var artık :)