PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : National Geographic - Barcelona Belgeseli

bordobluex
25.09.2007, 18:07
09.24.2007 Tarihinde National Geographic TV de yayınlanan Barcelona Belgeseli.
''Barcelona'nın yönetim kurulunu seçebilecek, oy kullanma hakkına sahip 100 Bin üyesi var. Ancak işler kötü gittiğinde, üyelerin yönetimi görevinden alabilecek gücü de var''

Bölüm 1
VjKvm8JFE5Q

Bölüm 2
yr5P6oh1Pj8

Bölüm 3
vFqNux1L4qc

Bölüm 4
dE4Bkl8RgS8

Bölüm 5
Z9oDEITpk_4

Bölüm 6
ODdvUtkN_Fs

Tunga abiye bu güzel yayını kayıt ettiği için teşekkür ederiz.

Kaya
25.09.2007, 18:13
Güzel ve hayli emek isteyen bir paylaşım. Çok teşekkürler.

a f s
25.09.2007, 18:20
Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
Kendimizle paralellik kurabileceğimiz, en önemlisi öğreneceğimiz çok şey var.
Mutlaka izleyin.

:alkış:

Mayls
25.09.2007, 18:21
Cok tesekkürler. Firsat buldugumda hemen izleyecegim.

Badaloğlu
25.09.2007, 18:21
Yahu adamlar aşmış artık, yönetim kurulunda konuşulan her şeyi dinliyorsunuz.başkana tehditler ediliyor bunlarda konuşuluyor, eleştirler yapılıyor v.s...Yani ne diyeyim?Nuri Albayrak'ı eleştiren bir belgesel düşünemiyorum.Yönetimi kimse protesto etmesin diye maçlarımızı Cuma gününe aldıran,taraftarı susturmak için bedava bilet dağıtan bir yönetim ile Barcelona yönetimi arasındaki kıyaslamayı bile hafızam almıyor...

Barcelona yönetimi seçimi kazanır kazanmaz yaptıkları ilk şey ''deli çocuklar'' denen tribün grubuna parayı kesmek olmuş!Ama bunu harbi yapmış, başkan musluğu kapatmışda, diğer yöneticiler açmamış...Yani kısacası tribüne oynamamışlar.

Tunga,eline sağlık kardeşim, daha hepsini bitiremedim.Bazen çok yavaş açılıyor o yüzden takılıyoruz.

zanoylu
25.09.2007, 18:25
Paylaşım için teşekkürler.

Abdullah Altıntaş
25.09.2007, 18:28
Şu anda nuri ve saz arkadaşları parayla delege satın alabilmenin peşindeler

Badaloğlu
25.09.2007, 18:36
Bu belgeselde tanıdık bir yüzde çıktı karşımıza...Bölüm 3'de kova Rüştü'nün Reacıng maçında yediği golleri gösteriyordu.:)

Kasım Hilal
25.09.2007, 18:37
Şu anda nuri ve saz arkadaşları parayla delege satın alabilmenin peşindeler

O parayı delegeler yerine adam gibi futbolcular için harcasalar idi şimdi millet kapılarında sıraya girerdi işbirliği için!

Harun-61
25.09.2007, 19:12
payla$im icin te$ekkürler...sagolun...

Barca'nin o kadar borcu oldugu halde neden Gögüs Reklami almadiklarini anlami$ degilim ?

.

Mayls
25.09.2007, 19:37

Barca'nin o kadar borcu oldugu halde neden Gögüs Reklami almadiklarini anlami$ degilim ?

.
Barcelona'dan daha büyük bir sirket yada kulüp olmadigi icin. En azindan kendileri bunu böyle biliyor ve gögüs reklami almiyor. Ilk kez bu sezon basladi. Unicef'in reklamini yapiyorlar ama oda hayirli bir is :) yani para almiyorlar. Ben böyle biliyorum.

eys_61
25.09.2007, 19:39

.

Katalanların "milli" formasıdır Barça forması,reklam alınması olasılık dahilinde değil maddi durum ne kadar kötü olursa olsun.Kaldı ki bence Barça ölçüsünde takımlar için borç sorun olmaz,bir sene transfer yapmazlar tablo düzeliverir :)

Selman
25.09.2007, 19:50
Bu ne muhteşem bir kulüptür, şunları az örnek alsak ne olur sanki?

Programı kaydeden Tunga abi ve yayınlayan Osman abiye teşekkürler..

Sonuna kadar Barca:)

Kasım Hilal
25.09.2007, 19:51
Barcelona'dan daha büyük bir sirket yada kulüp olmadigi icin. En azindan kendileri bunu böyle biliyor ve gögüs reklami almiyor. Ilk kez bu sezon basladi. Unicef'in reklamini yapiyorlar ama oda hayirli bir is :) yani para almiyorlar. Ben böyle biliyorum.

Almıyorlar..
Aksine Unisef'e bir de bağışta bulunmuşlardı..
Yalnız bu hareketin başlan Laporta'nın sinsi bir oyunu olduğunu düşünenler de yok değil hani..

Mayls
25.09.2007, 19:54
Almıyorlar..
Aksine Unisef'e bir de bağışta bulunmuşlardı..
Yalnız bu hareketin başlan Laporta'nın sinsi bir oyunu olduğunu düşünenler de yok değil hani..
Adam okadar ugrasmis takim icin okadar oyunuda olsun artik :)
Darisi bizim basimiza

MarceloTS
25.09.2007, 20:03
Boşuna 'Bir kulüpten daha öte' demiyoruz.More Than A Club.Herkes haddini bilecek.:D

sbay
25.09.2007, 20:03
çok güzel bir paylaşım tamamını izledim...laporta gerçek bir liderlik duruşu gösteriyo....

AtalaY_BuğrA
25.09.2007, 20:20
Muazzam bişey bunu hiç üşenmeyip kayıt eden Tunga abime ve de buraya bizlerle paylaşmak için aktaran bordobluex'e sonsuz teşekkür ederim.

Bir solukta izliyor insan bu görüntüleri. Her yönü ile harika bişey. O yüzden adları Barca sanırım...

onurkaradeniz
25.09.2007, 20:25
emeği geçenlere çok teşekkürler çok büyük bi kulüp olduğu her şeyinden belli oluyo müthiş bi belgesel olmuş adamlar aşmış vallahi:)

Mayls
25.09.2007, 20:27
Aralikta yeni bir yönetim gelse ve bizi bu krizden cikarsa Fatih Akin'da belgeselini cekse ne güzel olur...

Sacit
25.09.2007, 20:30
Boşuna 'Bir kulüpten daha öte' demiyoruz.More Than A Club.Herkes haddini bilecek.:D

Barça bu.. sıradan bi takım değil

:alkış:

Mustafa Önal
25.09.2007, 20:43
emegigeçen herkese teşekkür şuan izleyemeyeceğim ama kaynağına yani değerli abilerimize en kısa zamanda ulaşacağım inşallah.

sacit sana katılıyorum sıradan bir takım deil. bir kulüpten daha fazlası.

İHSAN
25.09.2007, 22:02
Paylaşım çin teşekkürlerr... Süper bir belgesel, İBRETLİK!!!

Enes Berfin
26.09.2007, 01:35
Izledim ve cok iyi bilgiler aldigimi söyleyebilirim, bizim takim 96dan sonra dogru yönetilmiyor sanirim Lyon devrimini saglamamiz lazim ancak bu sekilde istedigimiz noktaya ulasabiliriz.

Paylasim icin tessekülerimi sunarim.

Erkin
26.09.2007, 01:54
Paylaşım için teşekkürler :)

Mes que un club ;)

Enes Berfin
26.09.2007, 02:04
La Porta göreve geldi aradan 7 aylik bir zaman gecti ve taraftarlar onun istifasini istiyordu hemde bu konuda oldukca israrliydilar hatta Richardi bile istemiyorlardi cünki takim cok kötü gidiyordu, 7 ayin ardindan takim büyük ilerlemeler kaydetmis yani ligin ikinci yarisinda firtina gibi esiyordu bizdeki Yönetim daha dogrusu Nuri Albayrak yaklasik 1 seneden beri bu takimin basinda ve bizlerde onun istifasini istiyoruz Istikrar tabiki cok önemli ama Nuri Albayragin yaptigi önemli hatalar göz önündeydi hic bir ilerleme kaydedemedi takim cok yanlis yönetildi artik 3 aylik bir zamani kaldi bu kisitli zaman icerisinde hic birsey yapamaz 1 senede tam anlamiyla takimi batirdi diyebiliriz, simdi neye yaniyorum biliyormusunuz Atay Aktugnun bu kulübden ayrilmasina yaniyorum acikcasi cok pisman oldugumu söyleyebilirim Atay Aktugnunda bazi yanlislari vardi ama en azindan takimi ayaga kaldirdi kulübü yanlis yönetmedi.

TSezgin61
26.09.2007, 02:11
adamlar isi bilenlerle yönetiyor takimi...bizimkilerde koltuk kaavgasi yapiyor...idda ediyorumki barcelona taraftarinda olan ruh bizde 10 kat daha fazla var...onlar nasil barcelonayi sadece bir takim olarak görmüyorsa bizde ayni...tamamen duygusal. adamlarin baskani kalkip tezahurat yapiyor, tamamen hirs heycan dolu, naptigini biliyor. bizimkiler kendilerini nimetten sayiyor. cikip luzumsuz seylerle ugrasiyorlar. belgeselde hic "hakkimiz yendi, hakem hatali" diye bir laf duyuldumu acaba. cünkü adamlar öyle bir takim kuruyorki, ne hakem nede takimlar dayanabiliyor....

yaziklar olsun bizim trabzonlu diyipte gecinen is adamalrina...

ozturk
26.09.2007, 08:14
Teşekkürler kardeş saolasın

(umarım NG barcelonanında evrim saçması ve hurafesiyle büyüdüğünü söylemiyordur:))

capa
26.09.2007, 09:25
Atay Aktuğ zamanın da göze hoş gelen bir futbol vardı ve kurumsallaşma yavaş yavaş başlamıştı.
Bir transfer yanlışı tamam biraz büyük meblağada bi yanlış oldu ama bu yönetimin yanlışlarının yanında devede kulak sayılır.
Trabzonspor da gözle görülür bi çıkış vardı.Ne yazık ki yanlış kişide istikrar diye tutturuldu.

Burçak
26.09.2007, 10:16
La Porta göreve geldi aradan 7 aylik bir zaman gecti ve taraftarlar onun istifasini istiyordu hemde bu konuda oldukca israrliydilar hatta Richardi bile istemiyorlardi cünki takim cok kötü gidiyordu, 7 ayin ardindan takim büyük ilerlemeler kaydetmis yani ligin ikinci yarisinda firtina gibi esiyordu bizdeki Yönetim daha dogrusu Nuri Albayrak yaklasik 1 seneden beri bu takimin basinda ve bizlerde onun istifasini istiyoruz Istikrar tabiki cok önemli ama Nuri Albayragin yaptigi önemli hatalar göz önündeydi hic bir ilerleme kaydedemedi takim cok yanlis yönetildi artik 3 aylik bir zamani kaldi bu kisitli zaman icerisinde hic birsey yapamaz 1 senede tam anlamiyla takimi batirdi diyebiliriz, simdi neye yaniyorum biliyormusunuz Atay Aktugnun bu kulübden ayrilmasina yaniyorum acikcasi cok pisman oldugumu söyleyebilirim Atay Aktugnunda bazi yanlislari vardi ama en azindan takimi ayaga kaldirdi kulübü yanlis yönetmedi.

barcelona yeni başkanlarına hocalarına sabretmiş zaman vermişte biz neden vermiyoruz?
Çünkü:
görüntülerde de gördük ki onların başkanlarının bi duruşu var. gerçek anlamda hedefleri var. yönetim odasındaki konuşmaları bile videoya çekip herkesle paylaşabilecek kadar objektifler. Samimiler. İyi niyetliler.
altını çizerek yazdım, çünkü artık bizim yönetimimize inanmıyorum.

Vegas
26.09.2007, 10:25
Barca'nin uyeleri Barcali birisini secmisler, Madridli degil:)

Iki sey dikkatimi cekti videolardan ve onlara da deginmek istiyorum.
Birincisi, adamlar yarim sezonluguna 31 yasindaki Davids'e dunya para vererek kiraladilar. Sadece bizim takimda degil, Turkiye'de boyle bir girisimde bulunan cikmaz.
Ikincisi de sehrin dis mahallelerinde halk ile bulusup ne kadar samimi olduklarini halka gostermek icin oralarda toplanti falan yapmis onlarin yonetimi. Biziim yonetimin ilcelere gidip konferans falan vermelerini gectik, adamlar Istanbul'da yasiyor Trabzon'a bile mactan maca geliyorlar.

sanatik
26.09.2007, 16:22
Merak ediyorum Albayrak bunlari izledikden sonra düsünceleri ne olacak ?

Madrid ile yarismamiz cok zor, hatta sampiyonluk mucizemi diyecek bu sefer istanbul yerine ?

Tunga
27.09.2007, 02:47
Bu belgeseli n anonsu yapıldığında aslında Barça’nın tarihsel büyüme süreci anlatılacak zannetmiştim. Dolayısıyla izlediklerim en başta düş kırıklığı gibi geldi. Ancak izledikçe aslında dünyanın bu dev kulübünün de, bizim kulüplerimizden çok farkı olmadığını gördüm. Bu önce bir sıkıntı yarattı, zira nasıl oluyor da ekonomik olarak bu kadar büyük bir kulüp bu kadar basit yönetilebiliyordu da, biz bunu beceremiyorduk.

Bununla beraber, aynı zamanda da içimde bir umut doğmasına da sebep oldu; zira aslında her göstergesi negatife hızla giden bir kulübü bile ayağa kaldırmak basit ve analitik düşünmekle başarılabiliyor ve bunca kaybettiklerimize rağmen bu lokomotifi rayına oturtmak aslında o kadar da gözde büyütülecek bir iş değil.

Elbette belgeseli seyrederken sürekli Trabzonspor ve diğer Türk Takımlarıyla kıyaslamalar yapmak kaçınılmaz oluyor. “Bizde şöyle de, onlarda böyle” türünden kıyaslamalar yapıyor insan ve oldukça şaşırtıcı benzerlikler buluyor.

Maddi menfaatlerle beslenen taraftar grupları bunların en başında göze çarpıyor. Bu neredeyse her Türk Takımında aynı. Bir idealist başkan çıkıp da bunlarla mücadeleye başladı mı, muslukları kesilen gruplar en başta tribünlerde başlıyor tepkisine. En ufak bir olumsuz durumda da bunu tüm taraftarlara yayabiliyor.

Barselona özellikle Alman firmaların büyük desteğiyle oluşturulmuş sanaiye sahip bir büyük ekonominin merkezi. Fransa’ya komşu olması sebebiyle onlardan da etkilenmiş. Ama gelişmiş sanaiyi tamamen Almanlara borçlular. Böyle büyük bir ekonominin büyük bir parçası olan Barselona kulübü için bile, o gelişmişlik ve refah içinde yaşayan halk “Bizim Barça’mızdan başka neyimiz var ki” diyebiliyor. Oysa ki tüm Karadeniz sahili boyunca yaratılmış tek marka olan ve Karadeniz’i Türk Futbolu’nun önemli bir tuğlası haline getiren Trabzonspor için, sanayisiz yörenin insanları “Bizim Trabzonspor’dan başka neyimiz var ki” demiyor. Dese de samimi davranmıyor.

Renkleri bordo – mavi olsa da, aslında hiç hazetmediğim bir kulüptür Barça. Benim İspanya’daki favori takımım iş ilişkilerim dolayısıyla Zaragoza, kişisel sebeplerim dolayısıyla da Atletico Madrid’tir. Ama dünyaca ünlü ve ekonomik olarak da çok büyük bir kulübün aslında başarılı olmak için ne kadar da basit yönetildiğini görünce insan hayıflanmadan edemiyor.

Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe Inter’i yendiğinde, belki pek çoğunuzun olduğu gibi benim de aklıma bizim Inter’i yenmemiz geldi. Evet sizler de muhtemelen benim gibi maziyi yadetmekten sıkıldınız; ama tam da yeri geldi. Biz Juve ve Milan’ın bertaraf edildiği sezonda şampiyon olmuş bir Inter’i değil, onları ezerek şampiyon olan ve böylece bizim karşımıza çıkan bir Inter’i, hem de kadromuzda R. Carlos, Alex, Kezman gibi Avrupa Kupası maçı deneyimi olan oyuncularla değil, %100 yerli katkı ile devirmiştik.

23 sene önce böyle kıymetli bir işi başaran bir kulübün, sadece birazcık mantıklı yönetilerek bu 23 senede nerelere gelebileceği malumken, bugün sıkışıp kaldığımız tuhaflıkların çok ötesinde olabileceğimiz aşikar. Sadece birazcık izan ile.

Bu belgesel çok değişik şeyler anlatmıyor aslında. Ama bir şeyi çok net ortaya koyuyor. O da planlı ve programlı bir çalışma takvimi oluşturup, bu yoldan dönmeden, zaman zaman karşılaştığımız zorluklarla yılmadan istikrarı korumak.

Gün be gün politika değiştirmeden, daha 1 sene içinde kendi aldığı kararlarla çelişmeden, baştan planlı bir yolda yürümek. Aslında bu iş bu kadar basit.

İş; bu vizyonu paylaşacak ve kuru kuru 7. şampiyonluğu değil de, Avrupa’da zirveleri zorlayacak bir oluşumu ve planı gerçekleştirebilecek kadroları göreve çağırmaktan ve onların arkasında durmaktan geçiyor.

ayvaz
27.09.2007, 18:50
Ben belgesel, yayınlandığı akşam izlemiştim geçtiğimiz günlerde. Adamlar aşmışlar artık bırakın türkiyeyi avrupada bile böyle yönetim çok az takımda vardır.

bordobluex
30.09.2007, 18:12
Konu Türk ve Dünya futboluna taşınmıştır.

Nou Camp denen stad da bile Tribün gruplarının olması tuhaf geldi bana. Hiç ummuyordur böyle birşeyi. Bedava bilet, para istemeleri ve alamayınca başkana saldırıda bulunmalarıda hayret verici.