PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oruç Yasağı Yine Gündemde...

Harun-61
10.09.2007, 21:38
Önümüzdeki Perşembe günü başlayacak Ramazan ayı ile birlikte Trabzonspor'da da oruç meselesi erkenden gündem oldu.

Teknik Direktör Ziya Doğan, bu sabah yapılan idmanın son bölümünde oruçla ilgili meseleyi ağzından kaçırdı. Havaların sıcaklığını sebep olarak gösteren Ziya Doğan, bu durumun performans düşüklüğüne neden olacağı düşüncesiyle futbolcularına Ramazan ayında oruç tutmayacaklarını açıkladı.

Bazı futbolcuların olaya tepki göstereceğini düşünen Doğan, konuyla ilgili oyuncularıyla bir toplantı yapacak. Takım içerisindeki bir çok oyuncunun hocanın bu kararına tepkili olduğu öğrenildi.

------

.

Emirhan Makul
10.09.2007, 21:39
ya zaten futbolcuların oruç tutmaması lazım da işte ziyaa bu hatırlatmayı hüseyine yaptıı çünkü o geçen senelerde iftar açıp maça çıkıyorduu sağlık olarak çok tehlikelii

Mustafa Önal
10.09.2007, 21:40
bana göre yasak olmaması gerekir futbolcuların isteğine bırakılmalı. maç günleri belki yasak olabilir. eğer yasak uygulanırsa inanç özgürlüğüne kısıtlama gibi bişey olur ve futbolcularımızdan bazıların aklı o ysakta kalabilir.

lazooo28
10.09.2007, 21:40
bunlar sakincali konular..ne desem yalnis anlasila bilir

Kaya
10.09.2007, 21:41
Bence bunun kararını futbolcular kendi başlarına verebilmeli.

Ramazan ayında antrenmanlar bir şekilde iftar saatine göre düzenlenebilir. Fakat maç saati iftara denk geliyorsa elbet futbolcu su içmesi gerektiğini bilmeli.

:)

Ali Yerlikaya
10.09.2007, 21:46
Oyunculain performansin etkiliyorsa (etkiledigi söyleniyo) o zaman bence oyuncular kefaretini ödeyip öyle borclarini ödesinler cünkü sonucta kötü veyaut hic oynamasalar ekmek paralarindan olabilirler. Ama tabiki sonucta bu karar oyunculara birakilmali.
Insallah bu mübarek Ramazan ayi Trabzonsporumuza hayirlara vesile olur.

Harun-61
10.09.2007, 21:47
''ORUÇ TUTMAYI YASAKLAMANIN HİÇBİR ANLAMI YOK''
Karl Heinz Feldkamp, kontrol edilemeyeceği için futbolculara oruç tutmayı
yasaklamanın hiçbir anlam taşıyamayacağını söyledi.

Bir basın mensubunun sorusu üzerine, ''Sizin bu konuda bir tavsiyeniz
olabilir mi?'' karşılığını veren Feldkamp, şunları kaydetti:
''Futbolcuların hepsinin burada mukaveleleri var, bunun gereğini yapmak
durumundalar. Tabi onların burada ne yaptıklarını, her şeyi ile tam olarak
kontrol etmem mümkün değil. Bazı yasakları koyup onu kontrol edemiyorsanız, bunun hiçbir anlamı yok.

Kontrol edemeyeceğiniz bir yasağın ne önemi var. Bazen çocuklarınıza da bazı yasaklar koyarsınız ama odadan çıktığınız zaman ne yaptıklarını bilemezsiniz. Herkesin kararını kendi işvereniyle, kendi vicdanıyla doğru değerlendirmeler yaparak vermesi gerekir.''

.

Enes
10.09.2007, 21:49
balilinin dini gereklerini yerine getırmesi için sivas maçını 1 gün erteleyen fedarasyon oruç tutacak futbolcular için ramazandaki mac saatlerındede degısıklık yapabılır...

Gürkan
10.09.2007, 21:56
Bu işin bana göresi ,bencesi olmaz.

doktorlar ne diyorsa o yapılmalı. ne biz ne bir başkası ne futbolcunun kendi ne de teknikdirektör bu işi bilebilir.

Koray
10.09.2007, 21:57
lig'leri 1 ay tatil etsinler:D

EmrahYalçınalp
10.09.2007, 22:00

Şimdi Kalli "yaşlı", bizim hoca "genç", öyle mi?
:)

dinceraydogan
10.09.2007, 22:04
Hoca burada tavsiye de bulunabilir. Tutmayacaksınız diyemez.
Ancak futbolcularda bu ay daha dikkatli yaşamalılıar.
Ama tutup tutmama futbolcuların kendilerinin vereceği bir karar

Sefaenes
10.09.2007, 22:09
maci yenilen takim oruca sucu bulacak yeneninki ise oruc sayesinde yazilmiyacak. Ama bir takim yenildimi suclu belli oluyor oruc tuttuklari icin :(. Her sene ayni tandalalar yapiliyor ne yazik ki

İslam Sezer
10.09.2007, 22:10
ramazan da 96 yılında şenol hoca yasak koymuştu.eyvah dedim yapma hoca dedim.sonuç:
yapmayacaktı...çeşke yapmasaydı...

Harun-61
10.09.2007, 22:23

kontrol etmem mümkün değil. Bazı yasakları koyup onu kontrol edemiyorsanız, bunun hiçbir anlamı yok.

Kontrol edemeyeceğiniz bir yasağın ne önemi var. Bazen çocuklarınıza da bazı yasaklar koyarsınız ama odadan çıktığınız zaman ne yaptıklarını bilemezsiniz. Herkesin kararını kendi işvereniyle, kendi vicdanıyla doğru değerlendirmeler yaparak vermesi gerekir.''

.

:alkış::alkış::alkış:

Bahtiyar
10.09.2007, 22:48
yasaklamanın ne anlamı anlayabilmiş değilim. herkes kendi sağlığına göre tutabilen tutar dileyen tutmaz. dinde zorlama yok hatta ağır işlerde çalışanların tutmama gibi bir lüksününde olduğunu biliyorum(fırsatı bulduğu anda kaza yapmak şartıyla) onun için bence boşuna tantana.

Alpayer
10.09.2007, 23:20
valla maç günleri hariç kimsenin kimseye karışmaması lazım...sonuçta Allah rızası için ypaılan birşey olduğu için Allah yardım eder,sen sahurunu düzgün yap gerisi problem değil..bende az biraz futbolcuydum hergün idmanlaaarımız vardı ama hiçbir gün orucumu aksatmadım ve de hiçbir etkisi olmadı!!haa ama maç günleri tabiki de tutmayabilriler..ama idman zamanları tutmamak gibi birşey olmamalıı..ki benim bildiğim Hüseyin maç zamanları ible tutar kimse onu durduramaz:D:D

lopsang
10.09.2007, 23:41
Hiçbir insanın inanma,ibadetini yapma özgürlüğü yasaklanamaz. Bunlar değerler üstüdür. Kişi kalbinde imanı yerleştirmiş, tevhidi hissetmiş ise ibadeti yapmamak ciddi bir huzursuzluk, motivasyon eksikliği getirir. Bunun için bu konuda hassas olan futbolcularda orucu tutumamak, tutmaktan daha kesin bir form düşüklüğüne sebebiyet verecektir. Kaldı ki görevi yapmış olamanın verdiği manevi haz, ekstra güç kaynağı bile olabilir. Basketballla ilgilenenler hatırlarlar Hakeem Olajuvanı. Huston Rocketsin ve NBA'nın efsanevi basketballcularındandır. Sağlam bir müslümandır kendisi, enteresan olan ise takımını bütün antreman programını Hakeem'in ibadet saatlerine göre ayarlanması ve haftada üç tane maç yapılan bir basketball liginde Ramazan aylarında oruçlu olan Hakeem'in performansının artmasıdır. Olması gereken de budur. Benim ecdadım da böyle yapmıştır. Osmanlı Devletinde gemilerde çalışan hristiyanlar bulunmaktaydı, Osmanlı hristiyanların kutsal günleri olan Paskalyada demir atar onların ibadet etmelerine izin verirdi. Biz ne yapıyoruz kendi müslüman kardeşimizin ibadetini yasaklıyoruz, vebali büyüktür, bu karara imza atan herkim olursa tutulmayan her oruca sebep olacak bunun altında kalacaktır...Kişi kendi kararını kendi vermelidir, zira ağır işte çalışanların oruç yerine fidye vermesi durumu sözkonusu olabilir

Ali İhsan
11.09.2007, 00:07
Her işveren çalışanına performans! adı altında orucu yasaklarsa bu ülkede iç savaş çıkar. Oruç konusu tamamen kişilere bırakılmalıdır bence...

Çağatay Özmen
11.09.2007, 00:11
isteyen tutsun bence vicdanları rahat olur böylece tutmak isteyip de tutmazlarsa daha beter olacaktr

efulim67
11.09.2007, 00:17
Bu asla hoşgörü ile bakılacak bir durum değildir.
Ne diyoruz hep : Futbolcuda azim olacak, inanç olacak.
Bizim sadece bu dünyamız yok, öbür dünyamızıda yapacağız.
Bu oruç meselesinde kesinlikle tercih futbolculara bırakılmalı.
Tavsiyede bulunulabilir, ama YASAK çok yanlış bir yaklaşım.
Şayet Çağdaş düşüncede bir yaklaşım olacaksa; Antreman saatlerinde bir ayarlama yaılabilir maç günü içinde zaten iftardan sonraya başlayacak maçlar. Ne yaparsın Oruç tutan futbolcularla ilgilenir fazla yememeleri sağlanabilir.

cyberentalpi
11.09.2007, 00:39
Ibadetler insanlarin ozgur oldugu durumlarda yapilir.Ornegin bir askerseniz ve o saatlerde gorevli iseniz cuma sizin icin farz olmaktan cikmistir.
Yaz gunleri oruc tutmak zordur. Insanda halsizligin en buyuk nedeni susuzluktur.Ayrica duzenli beslenme ve surekli idmanlarda su atan futbolcunun beynen ve fiziken halsiz olmasi normaldir.
Bizde br takim isek oruc yonetimsel bir kararla elbette yasaklanabilr. Tutmak isteyen lige ara verilen kis aylarinda kazasini yapabilir.

isaret parmagi
11.09.2007, 00:41
Yasak kelimesinin kesinllikle kullanılmaması gerek.Ve de bu konunun tartışılması bile çok anlamasız..Futbolcular da ne yapıp ne yapmyacaklarını neyin yararlı neytin zararlı oldugunu bilecek olgunluluktadır..

Travelair
11.09.2007, 00:48
Bence kulüp doktoru görüş belirtsin. İnsiyatif ise futbolcuya bırakılsın

Nissan
11.09.2007, 01:02
balilinin dini gereklerini yerine getırmesi için sivas maçını 1 gün erteleyen fedarasyon oruç tutacak futbolcular için ramazandaki mac saatlerındede degısıklık yapabılır...

Yapmazlar. Nedeni derin konulara giriyor. Soyle ornekliyeyim; Turkiye'de yilbasinda mac yapilmiyor ancak Ramazan Bayrami, yada Kurban Bayrami'nda yapiliyor.

ilhan
11.09.2007, 01:06

.

Şu adamda ki bilginin %'de kaçı bizim hocada var bilmiyorum.

Oruç konusunda doktorun vereceği karar ve futbolcunun kendi insiyatifinde herşey. Ben Hüseyin'in her halukarda oruç tutacak bir yapısı olduğunu düşünüyorum.

ofkan
11.09.2007, 01:15
ya inanç bireysel bi karardır.Bence bu karar yanlıs oldu Ziya öbür tarafa yanina tanıdık adam arıyo heralde :S

farfara
11.09.2007, 01:21
Alman Kalli `deki anlayisla bizim Kelkit`li Kel arasindaki fark...

mayd61
11.09.2007, 01:30
Orucunu tutan tutar, tutmayan tutmaz..Sonucta Orucun mükafatni da direk olarak Allah veriyor kuluna, hem de aracisiz...Bizler veya baskalari kim oluyoruz da bu konuda fetva verebiliyoruz... Doktora veya TD ye soracaklarina sorsunlar (z.beyaz ve yasar nuri harici )bir hocaya.... Müslümanin üzerine vazife olan öncelikle Fraz ibadetini yerine getirmesidir, futbol oynamasi degil...
Simdi kimisi cikip diyecek ki , adamin ekmek parasi var isin icinde zor sartlarda orucunu biraksa ne olur? Allah rizki kendisinin veridigine dair garantiyi vermistir, rizik süphesiz onun elindedir ve teminati altindadir...O halde bunu kabul edip inanan birisine hicbir sekilde yasak koymanin tutarli bir yani yoktur...

TaraftaR
11.09.2007, 02:23
Isin futbol yanini bir tarafa birakip "oruc ve calismak" üzerinden yorum yapacak olursak; eger oruc tutmak kisinin isyerindeki performansini etkileyecekse tutmamalidir. Ibadet Allah rizasi icin yapiliyor olmakla beraber, kul hakkinin da (kul burada isveren oluyor) gözetilmesi, iltimas beklenmemesi gerekiyor. Isyerinde tutulamayan oruclar daha sonra müsait bir zamanda kaza edilebilir.

Din adami gibi fetva vermis olmayayim ama, iki tarafi da memnun edecek dini hüküm budur.

Kadir
11.09.2007, 03:57
tutmamaları sağlıksal açıdan daha iyi gibi duruyor.

cyberentalpi
11.09.2007, 04:54
Yani bu oaly nasil oluyorda inanc meselelerine geliyon anlamiyorum.
Kardesim bunlar buro isi yapmiyor. Gunde 4 saat antreman yapiyor. Kosuyor susuyor su kaybediyor. Ustune enerjisini harciyor. Ac kalinca insan beyinselde fizikselde bitkin duser. Etkilemez demeyin etkilenir.Heleki uzun yaz donemlerinde ve sicaklarda.
Sonra dengesiz beslenme yuzunden Allah Korusun birisi yigilir kalir macta.
Olaylarin inancla ne alakasi var. Ts yonetimi bu kararla dogru adim atmis olur. Ancak mac ertesi gunu 1 yada iki gun izin verilebilir.

Selimag
11.09.2007, 05:29
tutamayan icin kimsenin birsey dedigi yok ki, ama tutabilen bunye de vardir... Kimse de bunu yasaklamamali, isteyen, tutabilecegine, hatta tuttugunda daha iyi oynadigina inanan var ise birakin isteyen tutsun, yasak ne demek ya? cok komik bu devirde...
ilkokul cocugu degil ki bu takimdakiler, elbet kendileri karar verebilirler....

Ünyeli Murat
11.09.2007, 07:01
oruç yasakları her ramazan ayında olduğu gibi kartel medyası tarafından baş köşeye oturtuldu...bundaki gaye takımların performansı falan değil apaçık din düşmalığıdır...birçoğumuz oruçluyken mahallerimizde güneşin altında saatlerce top oynamışızdır..kaldıki bu adamlar profesyonel...belki maç günleri sonradan tutmak kaydıyla o günlerini oruçsuz geçirebilirler...yoksa antrenmanda falan bana göre hikaye...
ayrıca yahudi ve hristiyanların dini günlerine göre maç programı hazırlayan federasyon %90 ı müslüman olan bir ülkede gereken tedbirleri almalı...bunun içine klüp yöneticileri ve antrenörleride dahildir...

Ünyeli Murat
11.09.2007, 07:33
Yani bu oaly nasil oluyorda inanc meselelerine geliyon anlamiyorum.
Kardesim bunlar buro isi yapmiyor. Gunde 4 saat antreman yapiyor. Kosuyor susuyor su kaybediyor. Ustune enerjisini harciyor. Ac kalinca insan beyinselde fizikselde bitkin duser. Etkilemez demeyin etkilenir.Heleki uzun yaz donemlerinde ve sicaklarda.
Sonra dengesiz beslenme yuzunden Allah Korusun birisi yigilir kalir macta.
Olaylarin inancla ne alakasi var. Ts yonetimi bu kararla dogru adim atmis olur. Ancak mac ertesi gunu 1 yada iki gun izin verilebilir.
arkadaşım hristiyanların noel tatili için koca sezonu federasyon ayarlıyorda senin klubün antrenmanları akşam saatine alamıyormu...

Ertan 51
11.09.2007, 08:12
oruç yasakları her ramazan ayında olduğu gibi kartel medyası tarafından baş köşeye oturtuldu...bundaki gaye takımların performansı falan değil apaçık din düşmalığıdır...birçoğumuz oruçluyken mahallerimizde güneşin altında saatlerce top oynamışızdır..kaldıki bu adamlar profesyonel...belki maç günleri sonradan tutmak kaydıyla o günlerini oruçsuz geçirebilirler...yoksa antrenmanda falan bana göre hikaye...
ayrıca yahudi ve hristiyanların dini günlerine göre maç programı hazırlayan federasyon %90 ı müslüman olan bir ülkede gereken tedbirleri almalı...bunun içine klüp yöneticileri ve antrenörleride dahildir...

hepsi doğru:alkış:
saygılar.

Cafer KILIÇSOY
11.09.2007, 08:22
ALLAH ALLAh gene çattık ya.

Oruç İslamın 5 şartından birisidir. Ve sağlığı sıhatı yerinde olan her müslümanda oruç tutmalıdır. Ziya Doğan futbolculara akıl vereceğine adam gibi top oynatsın takıma.

Bir futbolcu orucunu fevkalade tutabilir. Ben futbolcu olsam Ziya Doğan'ı dinlemeyeceğim tek konudur bu. Çünkü bir müslüman bunu yapmazsa yanı sağlığı sıhati yerindeyken oruç tutmazsa bunun hesabını Ziya Doğan'a değil ALLAH' a vermek zorundadır

Cafer KILIÇSOY
11.09.2007, 08:24
Abi senin anlatmak istediklerini biz çok iyi anlıyoruz. Yüreğine sağlık. Teşekkürler:alkış::alkış:

Cafer KILIÇSOY
11.09.2007, 08:27
Orucunu tutan tutar, tutmayan tutmaz..Sonucta Orucun mükafatni da direk olarak Allah veriyor kuluna, hem de aracisiz...Bizler veya baskalari kim oluyoruz da bu konuda fetva verebiliyoruz... Doktora veya TD ye soracaklarina sorsunlar (z.beyaz ve yasar nuri harici )bir hocaya.... Müslümanin üzerine vazife olan öncelikle Fraz ibadetini yerine getirmesidir, futbol oynamasi degil...
Simdi kimisi cikip diyecek ki , adamin ekmek parasi var isin icinde zor sartlarda orucunu biraksa ne olur? Allah rizki kendisinin veridigine dair garantiyi vermistir, rizik süphesiz onun elindedir ve teminati altindadir...O halde bunu kabul edip inanan birisine hicbir sekilde yasak koymanin tutarli bir yani yoktur...
Bir teşekkürde size, yorumunuz için:alkış::alkış:

Faik Yılmaz
11.09.2007, 08:39
Oynucuların performanslarını etkiliyorsa bazı yasaklar gündeme gelebilir..... Tabi bu konuda din adamlarınında görüşleri alınmalı....

ÖmerFarukYılmaz
11.09.2007, 08:52
hoca tavsiye edebilir

ama karar kesinlikle futbolcuya bırakılmalıdır.

Faik Yılmaz
11.09.2007, 08:58
Şimdi Oruç tutması sonucunda OYUNCULAR sahada tel tel dökülecekse o zaman bu karar gözden geçirilmeli....

YOK EĞER bİR FORMÜLÜ BULUNURSA TABİKİ OYUNCULAR ORUÇLARINI TUTSUNLAR.....

Karadağ06
11.09.2007, 09:01
maç gunu tutmaması gerekır cunku kesınlıkle performansı etkıler.
maç olmadıgı gunler antremanları yıne ayarlayabılırsın belkı ama mac gunu ayarlama sansın yok
yanı yemekten once su ıcmesı sart futbolcuların
maça ara verılıpde su ıcen futbolcular oncekı geceden berı susuz duramaz

ozturk
11.09.2007, 09:03
Kulüpler oruçla ilgili tavrını belirliyor

İSLAM alemi 11 Ayın Sultanı Ramazan’ı karşılamaya hazırlanırken, insanlar arasında da tatlı bir telaş başladı. İlk iftarın yapılacağı perşembe günü öncesi de kulüplerimizde de Ramazan öncesi bazı tedbirler alındı. Özelikle Süper Lig’de şampiyonluk mücadelesi veren Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’da futbolcuların oruç tutmaları konusunda belirli kısıtlamalar yapılacak. Bu konudaki en hassas kulüp ise Trabzonspor. Galatasaray cephesi olaya daha sıcak bakarken, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta henüz belli bir tablo netleşmiş değil.

FENERBAHÇE

SARI lacivertli takımda Ramazan ayı öncesi durum belirsizliğini koruyor. Teknik direktör Arthur Zico, futbolcularıyla yapacağı toplantı sonrası, net tavrını belirleyecek. Geçmişte olduğu gibi Fenerbahçe’de idman saatlerinin iftar vakitlerine göre ayarlanması bekleniyor. Büyük ihtimalle oruç tutmak isteyen oyunculara bir engel getirilmeyecek.

GALATASARAY

KARL Heinz Feldkamp, kontrol edilemeyeceği için futbolculara oruç tutmayı yasaklamanın hiçbir anlam taşıyamayacağını söyledi. Kalli, "Bazı yasakları koyup onu kontrol edemiyorsanız, bunun hiçbir anlamı yok. Bazen çocuklarınıza da bazı yasaklar koyarsınız ama odadan çıktığınız zaman ne yaptıklarını bilemezsiniz" dedi.

BEŞİKTAŞ

TEKNİK direktör Ertuğrul Sağlam, Ramazan ayı nedeniyle bazı oyuncularının dini inançları gereği oruç tutabileceğini belirtti. Sağlam, "Bu konuda ben kimseye kısıtlama getirmiyorum. Ancak, idmanları ve özellikle de maçlarda aksayan bir yön görürsem, duruma hemen el koyarım. Maçlardan önce de kesinlikle oruç tutturmam" diye konuştu.

TRABZONSPOR

BORDO mavili takımda Ramazan ayı gelmeden teknik direktör Ziya Doğan, kesin kararını açıkladı. Dün sabahki idmanının bitiminde oyuncularını bir araya toplayan Doğan, "Sizinle Ramazan ayıyla ilgili kısa ve öz konuşacağım. Bu sezon oruç tutmak kesinlikle yasak. Bütün konsantrasyonunuzu maçlara vereceksiniz" diye konuştu.

(bakta ibret al ziyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa sanki oruç performansı engelliyor ne alakası var sanki çok başarılısın da oruç senin başarına engel!!! ben takımın performansında zerre kadr iyileşme olacağına inanmıyorum...)

Gürkan
11.09.2007, 09:03
bir doktora danışılır ,gerekirse idman programı ve maç saatleride belirtilir. doktorunda bilgisi ışığında bazı günler idman ayarlaması bazı günler (maç günleri) oruç tutulmayarak bir program yapılabilir.

her ne kadar oruç iken idman yapmak sakıncalı olabilir ise de. iftarın üzerine idman yapmak zararlıdır.

ayrıca içki ve sigaranın bir sporcuya yararlı mı zararlı mı olduğunu ayırt edemeyen adama Oruç tutup tumama tercihinin bırakılması bence doğru değildir.

biz oruçluken 2 saat top peşinde koşardık aralıksız sağlığımıza bişe olmazdı:D bunlar profesyonel artık idman zamanlarını ona göre ayarlayabilirler..

oradaki eforla futbolcuların ki bir midir, eskiden duymazdık sahada kalpten giden futbolcu son yıllarda ama nerdeyse her sene 1-2 kişi kalpten gidiyo.

ayrıca tüm kadın programlarında psikoloundan diyetisyenine jinekoloğundan estetik uzmanına kadar fellik fellik gezip görüş bildiren doktorlar olan ülkemizde tff bir doktor heyetine danışıp tutulmalı mı tutulmamalımı tutulursa idmanlar maçlar nasıl olmalı bir açıklama yapmalı.

bu ülkede 18 takım yok.ve sadece müslüman olanlar 1 lig topçuşarı değil. bunun alt ligleri ve bu liglerde bilinçsiz futbolcu ve antrenörleri var. futbolcuyu sal çimlere tutarsa da kendine tutmazsa da kendine demekle olmaz bu işler.

yalnız burada sorun takımın performansının düşmesi mi, yoksa futbolcunun sağlığı mı düşünülüyo. bence önemli olan takımın (bizde olmayan) performansından çok futbolculara zarar gelmemesidir.

ozturk
11.09.2007, 09:04
Şimdi Oruç tutması sonucunda OYUNCULAR sahada tel tel dökülecekse o zaman bu karar gözden geçirilmeli....

YOK EĞER bİR FORMÜLÜ BULUNURSA TABİKİ OYUNCULAR ORUÇLARINI TUTSUNLAR.....

zaten tel tel dökülüyoruz be kardeş... oruç niye engel olsun ki??? 3 istanbul takımına bak karışıyor mu futbolcusuna??? ziya yanlış karar vermiştir umarım patlamaz yani ramazan ayındaki tüm maçlarımızdan puan kaybetmeyiz...

ozturk
11.09.2007, 09:05
ayrıca içki ve sigaranın bir sporcuya yararlı mı zararlı mı olduğunu ayırt edemeyen adama Oruç tutup tumama tercihinin bırakılması bence doğru değildir.

aynen katılıyorum oruca yasak getiren önce bar ve pavyondaki futbolcularını toplasın!

augustus
11.09.2007, 09:15
zaten tel tel dökülüyoruz be kardeş... oruç niye engel olsun ki??? 3 istanbul takımına bak karışıyor mu futbolcusuna??? ziya yanlış karar vermiştir umarım patlamaz yani ramazan ayındaki tüm maçlarımızdan puan kaybetmeyiz...

İstanbul takımları tabi karışmaz oruca.sahaya tüm yabancı kontenjanlarını zorlayarak çıkıyorlar.hele fenerbahçede türk göremiyoruz bazen :).bizde öylemi iki yabancı var biri ayman diğeri yatttara, kaldı ki ikiside müslüman.

Hekimoğlu
11.09.2007, 09:17
bu gudubet heriften başka ne beklenir ki.oruç tutmak yasak ne demek.sen kimsin.ben askerde komandoydum sabah 3000 akşam 3000 koşardık eğitim bir yandan nöbet bir yandan hepimiz tutardık askeriyede bile yoktu yasak.

güvençelik
11.09.2007, 09:20
şimdi biz çalışanlar olarakta ramazan ayında ALLAH kabul ederse inşaallah oruç tutacağız..allah oruç tutanların oruçlarını kabul etsin..çalışanlar zorlanmıcakmı elbette zorlanıcaz...fakat burda çıkıpta OFLU hocalar gibi fetva vermek kimseye yakışmaz (zaten herkeste yazısında öyle diyo)fakat böle bi konu açılmış ...feriköy profesyonel takımında bir yıl idmana çıktığım için biliyorum bence hafta içi idmanlarda hoca demeliki oruçlular fazla kendini yormasın dikkat etsin diyodu oruç tutanlarada kimse sen niye oruç tutuyon idmanı asıyon demiyodufakat maç günleri kimse oruç tutmazdı herkeste normal oyununu takır takır oynardı..şimdi bahsettiğim kulüp küçük bir semt takımı ..böyle bir uygulamayı koskoca trabzonspor yönetimi YAPAMAZMI.....

ozturk
11.09.2007, 09:31
bu gudubet heriften başka ne beklenir ki.oruç tutmak yasak ne demek.sen kimsin.ben askerde komandoydum sabah 3000 akşam 3000 koşardık eğitim bir yandan nöbet bir yandan hepimiz tutardık askeriyede bile yoktu yasak.

cidden askeriyede serbest mi ya:)

a d bacan
11.09.2007, 09:44
tabiki isteyen tutacaktır
buna kimsenin mani olmaya hakkı yok
herhalde futbolcuda biliyordur zorlanacagını
öyleyse isteyen gayet tutabilir
kimsenin bence karışmaya hakkı yok
tutan zaten tutacaktır.....

a d bacan
11.09.2007, 09:46
cidden askeriyede serbest mi ya:)

serbestte de nedemek
yemek saatlri bile ona göre ayarlanırdı
kırkagaçta ramazanı geçirdim
zorlanmadım bile
futbolcular zorlanacaksa
kusura bakma ziya hoca iyi bir hazırlık dönemi geçirememişsiniz demektir...
mantalitede eksiklik var demektir

ozturk
11.09.2007, 10:05
serbestte de nedemek
yemek saatlri bile ona göre ayarlanırdı
kırkagaçta ramazanı geçirdim
zorlanmadım bile
futbolcular zorlanacaksa
kusura bakma ziya hoca iyi bir hazırlık dönemi geçirememişsiniz demektir...
mantalitede eksiklik var demektir

iyi ya süpermiş bize pek öyle anlatmıyorlar garipsiyoruz... biraz...

Murat Hızal
11.09.2007, 10:07

Her söylenene inanmamak gerekiyor demekki:)

a f s
11.09.2007, 10:11

Maç saatlerindeki değişiklik yalnızca futbolcuları ilgilendirmiyor. Maça gidecek olanlar ve televizyon başından izleyecek olanları da düşünmeleri gerekir. Ramazan ayının toplumu bütünleştirici manevi atmosferinden futbol da nasiplensin biraz.

Gürkan
11.09.2007, 10:17

ramazaman denk gelmedim askerde ama namaz kılmak isteyen kılabiliyordu. dolabında seccadesi olanlar bile vardı. tabi her yerde bölemidir bilmiyorum ama başındaki komutanlara göre değişir.

hersene bunun kaidesimi değişiyo anlamadım ki.

oruç tutmak sporcuya zarar verirmi sor doktora.anlatsın.

al futbolcuyu karşına tutarsan şöle şöle olur anlat.hayati bir risk yoksa oynat performansı düşeni almazsın takıma.

Taner Gündoğdu
11.09.2007, 10:20
her "noel" de yabancı futbolcuları düşünerek liglere verilen arayı yarlayan federasyon, bayramlarda futbolcularımıza maç yaptırmayı reva görürken maç saatlerinin ayarlanmasını nasıl bekleyebiliriz ki? "ziya doğan futbolculara oruç tutmayı yasaklamış!" becerebiliyorsan futbolcularına gece hayatını yasakla! futbolcularına hovardalığı yasakla! onlar zararlı değil dimi bir futbolcuya!

ErtuGrul
11.09.2007, 10:21
Askerde sahurda bile yemek cikar..

Ayşe Aygün
11.09.2007, 10:31
her "noel" de yabancı futbolcuları düşünerek liglere verilen arayı yarlayan federasyon, bayramlarda futbolcularımıza maç yaptırmayı reva görürken maç saatlerinin ayarlanmasını nasıl bekleyebiliriz ki? "ziya doğan futbolculara oruç tutmayı yasaklamış!" becerebiliyorsan futbolcularına gece hayatını yasakla! futbolcularına hovardalığı yasakla! onlar zararlı değil dimi bir futbolcuya!

Bu cümlelerinin altına imzamı atıyorum kardeşim.Yazacım şeyleri zaten yazmışsın :)
Sonuna kadar haklısın.

Ali İhsan
11.09.2007, 10:37
Oruç konusunu çok abartıyoruz biz ülke olarak maalesef. Şunun şurasında ekstradan 6-7 saat aç kalıyoruz ne varki bunda. Ben oruçluyken çok top oynadım. Evet normalden biraz zor ama bunun bir test olduğuna inanan insanların tutması gerekiyor zaten orucu. Keyifli birşey olsaydı, hiç kimsenin iş gücü performansını düşürmeyecek olsaydı, bu testin pek bir anlamı kalmazdı...

Kamil Çakmak
11.09.2007, 10:55
Ben bizim futbolcuların barda bavyonda olduklarını yada yakalandıklarını pek görmedim. Zaten gösde futbolcularının çoğu evli. Oruç meseleside futbolcunun kararına bırakılmalı. Yasak anlamsız diye düşünüyorum. Oruç futbolcunun performansını etkiliyorsa tutmamalıdır, etkilemiyorsa tutmalıdır. Ayrıca doktor kontrolude olmalıdır. Orucun tutulamadığı günler için kaza olarak ligler bittğinde tutulabilir, yada devre arasında.

Harun-61
11.09.2007, 10:59
arkada$lar belki yeri degil ama bircok defa okudum: Dinde Zorlama Yoktur...

Dinde zorlama müslüman olmayanlar için yoktur... Ama müslüman olupta dinin emir ve yasaklarını yerine getirmiyorsa ona uyarma hatta zorlama yapılabilir... İslama girmesi için kimse zorlanmaz çünkü kalpler Allah'ın elinde bize düşen anlatmak gerisi Allah' kalmış... nasibi olan alır.... Şafii mezhebine göre namaz kılmayanların katli vacibdir... veye Hanefi Mezhebinde Namaz kilmayana Hapis Cezasi verilir...

.

Kamil Çakmak
11.09.2007, 11:10
arkada$lar belki yeri degil ama bircok defa okudum: Dinde Zorlama Yoktur...

Dinde zorlama müslüman olmayanlar için yoktur... Ama müslüman olupta dinin emir ve yasaklarını yerine getirmiyorsa ona uyarma hatta zorlama yapılabilir... İslama girmesi için kimse zorlanmaz çünkü kalpler Allah'ın elinde bize düşen anlatmak gerisi Allah' kalmış... nasibi olan alır.... Şafii mezhebine göre namaz kılmayanların katli vacibdir... veye Hanefi Mezhebinde Namaz kilmayana Hapis Cezasi verilir...

.

Kardeş seninde dediğin gibi bencede burası yeri değil bu açıklamaların. Konu futbolcuların ooruç tutması yada tutmaması ile ilgili. Dinde zorlama yoktur. Müslüman olanlar içinde zorlama yoktur. Oruç islamın 5 şartı olarak Allah tarafından getirilmiştir. Kullar bu konuda bi zorlama yapamaz. Fikir çatışması dinkültürü çatışması yaratarcak şelleri buraya taşımayalım bence. Hepimiz müslümanız ve bir çocuğumuz orucumuzuda tutacağız. Allah Kabul etsin.

Lancet_61
11.09.2007, 11:19
aynen katılıyorum oruca yasak getiren önce bar ve pavyondaki futbolcularını toplasın!

serbest bırakılmalı..yukarıdaki yorumu da beğendim valla:alkış:

Akın_61
11.09.2007, 11:22
yahu bu mevzuyu uzatmanın anlamı yok...diyanet işlerine sorulur bir fetva istenir,sonuca göre hareket edilir,oruç otulabilir denir ise kimse tutmayın diyemez..islam kolaylıklık dinidir.....

Murat Hızal
11.09.2007, 11:41
yahu bu mevzuyu uzatmanın anlamı yok...diyanet işlerine sorulur bir fetva istenir,sonuca göre hareket edilir,oruç otulabilir denir ise kimse tutmayın diyemez..islam kolaylıklık dinidir.....

Doktorlara sormayalım diyanet işlerine soralım tamam gayet mantıklı:)

A.Alper
11.09.2007, 12:20
Oruç yasaksa içki ve sigara da yasak olmalı.Sonuçta bunlar bırakın sporcuyu normal insanın da sağlığını etkiliyor.Ziya Hoca takımdaki birilerine içkiyi yasaklasın da görelim ne kadar samimiymiş.

özbalkesli
11.09.2007, 12:27
aliihsan ne güzel yazmış;

"Oruç konusunu çok abartıyoruz biz ülke olarak maalesef. Şunun şurasında ekstradan 6-7 saat aç kalıyoruz ne varki bunda. Ben oruçluyken çok top oynadım. Evet normalden biraz zor ama bunun bir test olduğuna inanan insanların tutması gerekiyor zaten orucu. Keyifli birşey olsaydı, hiç kimsenin iş gücü performansını düşürmeyecek olsaydı, bu testin pek bir anlamı kalmazdı..."

Gerçekten oruç konusunun en ince noktasına değinmiş. Toplumumuza her geçen gün daha fazla yerleşen şöyle çarpık bir anlayış var : Oruç tutan insan idare edilecek! Oruç tutan insan daha az çalışma, işleri daha yavaş yürütme, daha çok sinirlenme, daha aksi olma hakkına sahiptir! İftara yetişmek için işini de erken bırakabilir, sorumlululuklarını da yarım bırakabilir, mesaiyi de terk edebilir.... Amir oruç tutana daha az iş veriyor, onun işten erken çıkmasına göz yumuyor, oruçlu olandan daha çok performans bekliyor, oruçsuzu idare ediyor,...

Maalesef hem orucun hem de Müslümanlığın özüne oldukça aykırı olan bu anlayış, her geçen gün daha fazla taraftar buluyor. İnsanlar orucu kendileri tutmuyorlar da topluma tutturuyorlar bir nevi... Halbuki oruca ve oruçluya saygı böyle olmaz! Bu saygı değil, bilakis saygısızlıktır. Ama gel de anlat!

Geçen sene Ramazan ayında şahit olduğum bir olayı anlatayım: İftar vaktine beş-on dakika kala bir bayan taksi durağından taksiye binmek istiyor. Durakta en az beş taksi var. Ancak, durağın şoförleri iftara hazırlık yapıyorlar; hiçbiri bayanı müşteri kabul edip gideceği yere götürmek istemiyor. Kadın yalvarıyor, "bu sizin mesleğiniz, ben de acilen yetişmek zorundayım" diyor; şoförlerin umru değil. Kadına "abla biz de oruçluyuz, iftar edeceğiz işte!" diyorlar.

Maaşallah, şoförlerin hepsi babayiğit! Yani, taşı sıksalar suyunu çıkarırlar; bu nedenle içlerinden herhangi biri iftarı 15-20 dakika geç açsa ölmez! Zaten normal koşullarda bulundukları muhite başka taksi sokmadıklarına, civardan müşteri almaya çalışan yabancı taksilere ana-avrat giriştiklerine defalarca şahit olmuşluğum vardır. Mübareklerin hepsi birer pehlivan!

Ancak hiçbirinde şöyle bir idrak yok: "Şu mübarek iftar vakti mağdur olmuş kadıncağızın işin görsem, onu istediği yere götürsem hem sevaba girmiş hem de çoluğumun çocuğumun rızkına üç kuruş daha ilave etmiş olurum. Varsın, bugün iftarımı 30 dakika geç açayım, ölmem ya! Tuttuğum orucun sevabı daha da artar!"

Neyse ki boş bir taksi durdu da kadın bindi gitti. İki gün sonra aynı duraktan ben de bir taksiye bindim ve şoföre olanları anlattım. "Ne yapalım abi! İftara denk gelmiş, o da gideceği yere yarım saat erken gitseydi!" dedi. Ben de "Allah korusun şimdi biz kaza yapsak, şu direksiyon senin göğüs kafesinden içeri girse, seni acil servise kaldırsalar ancak o sırada iftar vakit gelmiş olsa, doktorlar da sana 'seni acilen ameliyat etmemiz lazım ama kaza iftara denk gelmiş, yapacağın kazayı yarım saat erken yapsaydın!' deseler nasıl olur?" diye sordum kendisine. Tabii çok bozuldu, verecek cevap bulamadı.

Orucu "Şu kadar saat aç durulur! Bu süre içinde de orucun yarattığı zaafiyetlere (açlık, güçsüzlük, yorgunluk vb.) teslim olunur. Herkesten de bu duruma anlayış göstermesi beklenir" şeklinde yorumlayan anlayış, çoğu kişinin işine geldiğinden çok taraftar buluyor. Orucun asıl faydası, işte o zaafiyetlere teslim olmama iradesini geliştirebilmektir. Ancak, bu kimin umrunda? Çoğu insan daha öğlen saatlerinde "Bana bak ben oruçluyum; açlıktan gözüm dönüyor, beynim bulanıyor. Gelme üstüme!" diye tavır koyuyor ortaya.

Futbolcuların oruç tutma/tutmama konusuna bu açıdan yaklaştığımda; kulüplerin "tutulacak/tutulmayacak" diye bir karar almalarını doğru bulmuyorum. Bu, tamamen vicdani bir karardır! Futbolcu kendini fiziki ve ruhi açıdan tartacak; oruç tutmasının sağlığına, işindeki başarıya, göreviyle sorumlu olduğu kişilere, kazancına ve topluma zararı olmadığından eminse tutacak. Yok, emin değilse tutmayacak. Ola ki emin olmadığı halde oruç tutar veya kendini emin zanneder de sahaya çıkınca kazın ayağının öyle olmadığını görür, performansı düşer, o zaman iş teknik direktöründür: Oruç tuttuğu sürece almaz adamı kadroya! Bu "oruç tutan adamı kadroya almam!" anlamında, oruç düşmanı bir yaklaşım değildir. Aksine "Oruç tutunca oynayamıyor, başarılı olamıyor, sağlığını da tehlikeye atıyor, hem kendinin hem de arkadaşlarının rızkına engel oluyor" demektir.

Sözün özü; ibadetimi yerine getireyim derken bir sürü insanı kırıp döküyorsan (sinirine hakim olamayıp takım arkadaşlarına, rakibe, hakeme sayıp sövüyorsan), mağdur ediyorsan (sen sahada koşamıyorken arkadaşın senin yerine de koşmak zorunda kalıyorsa), değerleri incitiyorsan (takımının başarısızlığına sebep oluyorsan) yapma o ibadeti! Yok, o ibadet sana daha büyük kuvvet veriyordur; seni daha fazla maneviyata boğuyordur, daha terbiyeli, daha ılımlı, daha hoşgörülü yapıyordur, kalp temizliği getirip bunu etrafına da yansıtmanı sağlıyordur, o zaman istersen 365 gün tut, helal olsun!

ergin cesit
11.09.2007, 13:14
kesinlikle serbest bırakılmalıdır.tamamen dini bir inanç.tutmak isteyen kişi belkide o maniviyatla daha iyi bir performans gösterecek.kara kesinlikle yanlış.ziyanın hangi kararı doğru ki

A.Alper
11.09.2007, 13:17
ORUÇ TUTMAYIN

Havada nem oranının fazla olduğunu belirten Doğan "Sizler ağır işçisiniz, bu mevsimde oruç tutarsanız başarı düşer" dedi

TAKIMIN KURALI BU

Teknik direktör Ziya Doğan, futbolcularına oruç tutmayı yasakladı. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle oyuncularını ikâz eden Doğan, "Nem oranı çok yüksek" diye konuştu.

SİZİ OLUMSUZ ETKİLER

Doğan, "Kimse oruç tutmayacak. Sizin gibi ağır iş yapanların bu mevsimde oruç tutması doğru değil. Oruç sizin futbolunuzu olumsuz etkiler. Kesinlikle yasak ve bunu herkes kafasına şimdiden koysun" dedi.

zeleka
11.09.2007, 14:10
Ya Arkadaslar antramanlarda yorgunda dusmuyorlar antraman diye bilecek bir seyde yapmiyorlar gecdigimiz agustos ayinda bir antramana gideyim dedim tesizlere geldim antraman saatleri 9.00 9.30da basliyor dediler geldim kapida bekci karsiladi beni ne o kardesim nereye gidiyorsun bende antramani seyretmeye geldim dedim gec bile kaldin dedi oylemi nasil olur bu saatlerde baslamiyormuydu antraman diyince bir ufakdan gulumsemey ile bana sunu soyledi saat 9 da sahaya cikdilar 20 dakka sonra gene iceri girdiler bugunluk antraman bu kadar mis bende sasdim koc koca Tranbzonspor antramani 20 dakka bile surmuyor su an bile hayretler icindeyim desem yalan olmaz bekci arkadasa sordum: neden bu kadar kisa sahaya cikmasaylardi daha iyi kardesim dedi bunlar zaten sabah antramanlarinda heb boyle yapiyorlar dusundum durdum yaziklar olsun dedim kendi kendime bunlardan ne futbolcu olur nede sporcu aksam antramani kacda dedim 5.30 da ehh dedim yoksa genemi 20 dakkalik soyunma giyinme antramanimi aksam lari diyince herif guldu ve iceri girdi....

Simdide cikmis yok efendim Ramazan yasagi Hocam ne Yasagi bu lutven anlata bilirmisin...

ASllah askina sen ilk bas antarqamin ne oldugunu ogrende hocayim diye gel karsimiza...
Sonra cikarda bilmem ne yasagi getirirsin Dunyadan haberi olmayan kisi.....

yns61
11.09.2007, 14:37
bizim takım antreman yapmasada olur yarım saat koşsunlar yeter antremana bak 2 pas üst üste yapamıyoruz

Murat Altun
11.09.2007, 15:03
ziya önce bizim hücum ve yıldız orucumuzu bozsun nuride başarı ve iyi işler yapma orucunu bozsun

trabzonsporfc
11.09.2007, 15:04
Bence bu konuda en dogru şeyi feldkamp söylemiş.......
Kontrol edilmesi imkansız olan bir yasağı koymanın manası yok.
Ne yani kim yedi kim yemedi diye çetelemi tutulacak:confused:.Yada oruc tutana para cezası verilip kadroya alınmayacakmı...
Ayrıca orucun insan sağlığına ve metobolizmaya artı etkilerinide unutmamak gerekir....

Emorfo
11.09.2007, 15:10
Her sene aynı muhabbet.

Herkesin tuttuğu kendine.

KİRAZLI
11.09.2007, 15:19
Kardesim lan ı cim i yok.. musluman olan tutar olmayan özgür.benim görüşüm tutsunlar.

Berkay Kaya
11.09.2007, 15:41
ALLAH la kul arasına girilmez müslümanlık zorlama dini değildir hocada oruç tutmanın takıma eksisi olur diyorsa takım için böyle istiyor der saygı duyarım becerisine o ayrı altında bahane aramanın anlamı yok bunu tartışmanın anlamıda yok mübarek ayda bu tartışmaya girmeyelim............

Mayls
11.09.2007, 15:52
Sacma hatta bence cok yanlis bir yasak. Bizim futbolcular oruc tutunca performanslari düsüyorsa diger takimlarinda düsecektir. Yoksa ligdeki müslüman futbolcularin hepsi Trabzonspor'dami?

Berkay Kaya
11.09.2007, 15:55
yahu tartışmak anlamsız gönül ister tutsunlar ziyayı zerre kadar sevmem ama bu mübarek ayda tartışmanın hangi türden faydası var tutsa sanane tutmasa ne iftar yemeğini sizmi veriyorsunuz..........

TheRapZoNe
11.09.2007, 15:58
oruc tutmadiklari zaman da sahada yurumekten baska bir sey yapmiyorlardi demek ki oruc tutsalarda ortaligi ayaga kaldiracakti medya oruc tuttularda kosamiyorlar diye. simdi en azindan bu dedikodu ortadan kalkti :) neyse saka bir yana ben futbolcu olsaydim ne olursa olsun orucumu tutardim kimsede karismaz. orucun engelledigini sanmiyorum. bahane kilif vs bunlar

femalkocoglu
11.09.2007, 16:03
tutmak isteyen tutar sen bunu zorla tutamazsın diyemezsin

Tunga
11.09.2007, 16:13
Ben bir taraftarım, Trabzonspor Taraftarı. Beni oruç tutup tutmadıkları, tutamadıkları ilgilendirmiyor. Bir taraftar olarak onlardan iyi bir performans bekliyorum, zira bunun karşılığında evlerine ekmek götürüyorlar. O performansın Ramazan Ayı dışında da gördük ne halde olduğunu. Bu tamamen onların sorunu, taraftar olarak benim değil.

Sizin de sorununuz bu olmasın.

Neden Noel'da maç yapılmıyor da Bayramlarda oynanıyor? UEFA'nın kaç müslüman ülkesi var, FIFA'nın kaç "etkin" müslüman ülkesi var, bir ona bir de diğerlerine bakmak cevap için yeterli. İstemeyeni zorla FIFA'da, UEFA'da tutmuyorlar.

Kalli çok doğrusunu söylemiş: Kontrol edemeyeceğin yasak hem yasaklıktan çıkıyor, hem de senin saygınlığını öldürüyor. Ama bu Ziya Hoca'nın üslubu. Kendini zora sokacak ne varsa, onun peşinde. Hem de basit inatla uğruna.

Bu arada "özbalkesli" çok güzel bir yazı yazmış, onu da tebrik ediyorum.

okan6161
11.09.2007, 16:33
bu konu oyunculara bıraklımalı çünki her kez kendi bünyesini biliyor bu konuda ki zorlama innaç özğürlüğüne kısıtlamadır onun için buna hakkı yok

OLCAY ÇAKIR
11.09.2007, 17:03
Muhtemelen Ziya hoca; oruç tutmayacak-tutamayacak futbolcularını şehrin tepkili bakışlarına karşı koruma amaçlı bir açıklama yapmış..

Müthiş efor gerektiren bir faailyette,hele de günde çift antrenman yapılan bir ortamda mübarek günlerin sayılı da olsa kolay geçmeyeceği aşikar...

Eğer hoca bu dürtü ile futbolcularını korma altına aldıysa gözümde büyüdü...

Tebrikler hocam...

Külünkoğlu
11.09.2007, 17:44
Geçen sene Ramazan'da oğluma "oruç tutuyormusun ?" diye oğluma sorduklarında o da " Yok Trabzonspor'u tutuyorum" demişti. :) Arkadaşlar polemik bulmakta üstümüze yok. Ne hikmetse polemiklerde aynı merkezden servis ediliyor.

Oruç tutana/tutmayana hiçbir şey olmaz merak etmeyin. Laf söylendiği ile kalır olan bizim zamanımıza olur.

İskender Çakmak
11.09.2007, 17:52
fatih tekke olsa boyle bir yasagi koyarmiydi ya da fatih tekke buna uyarmiydi ssadece fatih tekke degil bu takim icinde huzursuzluk yaratcak cunki husayin olsun hasan olsn oruclarini birakacagini sanmiyorum ins takimin icinde huzursuzluk cikmaz

Samet Yildirim
11.09.2007, 18:09
perfomnasi etkiler ne dersek yanlis anlasilabilir fakt biz 24 seneden beri bekliyoruz ve en üst seviyede bi perfomans lazim ondan dolayi oruc tutmasalar daha iyidir aslinda....

dumanpub
11.09.2007, 19:31
kim neee karısır isteyen tutar yaaa

sena
11.09.2007, 19:33
Niye yasakladı ki .Ne güzel işte bahanesi olurdu aksi bi durumda
Bi de tutmadıklarında neler yaptıklarını bilmiyoruz sanki. Oruçu bahane etmesin kimse bence .

karatasof
11.09.2007, 20:12
ZD Efendi Hazretleri buyurmuş;''Sizin oruç tutmanıza gerek yoktur,siz yapacağınız güzel işlerlede hayır kazanabilirsiniz ''diye.Şimdi bu adama ne desek boş.Anladığın işi yap be adam sana ne milletin orucundan,sevabından desek anladığı işmi var? diye soracaklardan hicab ederiz.Eh işte bu adamıda tarih böyle yazacak..

Murat'
11.09.2007, 20:19
yani ziya doğan şimdi yemek yemeyen su içmeyen birisine zorla su mu içirecek....

hüseyin1975
11.09.2007, 20:41
Allah oruc tutan herkesin orucunu kabul etsin.
Bizim TD kendine yine bir mazeret hazirliyor.

Asil konu budur bence...

Mehmet
11.09.2007, 22:07
Bu Ziya Hoca ya valla gene sinirlendim.
Trabzonspor sanki Şampiyonlar liginde mücadele edecek, yada UEFA maçları var. Adam hepsini birden kaldıramıyor. Takımın gücü düşer. Yahu oruç tutun tutmayın size hesap soran mı var. Şunun şurasında yapacağın belki 3 maç mübarek ay içersinde. Antrenmanlarını gecede yaparsın. Maç oynayacağın gün oruç tutmazsın. Elin gavuru dediğimiz adamlar bu işlere karışmıyor futbolcunun isteğine bırakıyor. Sen kalkıp medyaya malzeme olup komik duruma düşüyorsun. Trabzon gibi milliyetci, dindar ve sünnete uygun yaşayan insanların futbol takımını temsil eden insana bakın valla ben yakıştıramıyorum. Oruç tutarlar tutmazlar bu konu kulüp içinde saklı olur el aleme malzeme edilmezki asıl buraya kızıyorum.

littlebighorn
11.09.2007, 22:21
Son birkaç yıldır benim dikkatimi çeken Ramazan aylarında özellikle Galatasaray' ın performansı düşüyor...

samts
11.09.2007, 22:21
herkişi kendisi için tutuyor tartışmaya hiçgerek yok tutan tutsun tutmayan tutmaz oda kişinin inancına ve dayanıklılına bağlı örneğin masa başında çalısan adamla hamallık yapan bir olamaz hamal tutamaz mecburiyetten tutamaz

KUTADGU
12.09.2007, 00:12
Atalar ne güzel demiş;

"Namazda gözü olmayanın, ezanda kulağı olmazmış" diye....

Tamamen kişisel bir olay olan inanç, iman kısıtlamaya da gelmez, tavsiyeye de...

Oruç tutmayı şiar edinmiş kişi, kazancın helal olması gerektiğini bilir ve de iyi yetiştirilmiş bir kafa, bünye ikilisiyle iman ve işi çok rahatlıkla götürebilir...

Bırakınız efenim böle konuları diyorum Ziya Doğan'a ve tutumunun yanlışlığından dolayı 10 üzerinden 1 veriyoruz... Çalışınız daha çok çalışınız.....

burnaklioglu
12.09.2007, 00:43
Yapmazlar. Nedeni derin konulara giriyor. Soyle ornekliyeyim; Turkiye'de yilbasinda mac yapilmiyor ancak Ramazan Bayrami, yada Kurban Bayrami'nda yapiliyor.

Çıldırmak için yeterince iyi bir sebep bu. Yasaklansın tabii, hatta oruç tutanlar kadro dışı bırakılsın, türbanlılar da stadlara giremesinler.

kalavara
12.09.2007, 00:49
beyler konuyu nerden nereye getiriyoruz ya.birinin demek istediği bşey varsa açıktan söyleyebilir.adamlık da bunu gerektirir.yine meseleyi devletin din düşmanlığına bağlayacaz ve her sorun çözülecek.kimse aç kalmayacak,hak hukuk herkes için uygulanacak,rüşvet ortadan kalkacak v.s. ama devlet din düşmanı ya bu sorunlar o nedenle bir türlü çözülemiyor.yapmayın Allah aşkına.bizim en büyük avantajımız başkasını din düşmanı ilan etmek nasılsa.ama o dini kendi yaşamında uygulamaya gelince herkes fos.biraz mantıklı olmamız lazım derim.kimse din konusunda mükemmel değildir, olamaz da.o nedenle insanlara buradan vurmak ahlaksızlığın alasıdır.ziya takımı berbat oynatıyor bunu eleştirelim ama din konusu başka.oraya bulaşmasak ya da en azından başkasına karışma hakkını kendimizde görmesek hiç bir sorun kalmayacak.itiraz edenlere bir dahakine ayetlerle cevap verebilirim.önce bilmek lazım.

cyberentalpi
12.09.2007, 01:21
Garip bir sekilde olay obur dunya-bu dunya,ahlak-islam ahlaki,yahudilik-muslumanlik-hiristiyanlik gibi bir yone cekiliyor.
Evet benim gorusum sudur. Aksam saatlerinde idman dogru bir sey degil. Yani iftar sonrasi.Dolu mide ile gun boyu ac oldugu halde.
Arti havalar sicak. Insan vucudu bilimsel olarak suya ve yiyecege birincil oncelikle ihtiyac duyar. Bu adamlarin isi bu. Isi geregi de su ve enerjiyi fazla tuketiyorlar.
Bu fıtbolcunun insiyatifine birakilmayacak kadar ozel bir olaydir. Allah muhafaza zihinsel ve bedensel yorgun bri futbolcu bu sicak aylarda degisik bir nedenle sahaya yigilabilir. Aclik ve susuzlukta bunu tetikler.
Ziya yi her postumda yermisimdir. Oynattigi futbolada kendisinede en ufak saygim yoktur. Ama bu takimin Td si olarak birseylere hakki vardir.

Bilâl ÇOBAN
12.09.2007, 01:25
Çıldırmak için yeterince iyi bir sebep bu. Yasaklansın tabii, hatta oruç tutanlar kadro dışı bırakılsın, türbanlılar da stadlara giremesinler.
:alkış::alkış::alkış::alkış::alkış:

Oğuzhan Görkan
12.09.2007, 03:26
yani kontrol edilmesi gayet zor bir durum...
antreman biter oyuncu soyunma odasına gider bişeler içmez yemez.arkasına adam takıp kontrol mu ettirceksin imkansz ya da annelerin çocuklarına yemeği zorla yedirdikleri gibi sende futbolculara zorla yemek mi yedircen oruç tutmasınlar die komik...
herkes özgürdür...

Külünkoğlu
12.09.2007, 08:15
Konu yeterince saptırıldı. İyice farklı yönlere gitmeye başladı. İsterseniz daha fazla uzatmayalım.
Futbolcularımızın vereceği karara saygı duyalım.
Başlığı da kapatalım.